PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fotoğrafçılıkla İlgili Her Şey...

Sayfa : [1] 2

Cafer KILIÇSOY
26.02.2009, 20:34
Adım gibi eminim, buradaki fuzuli başlıklar dururken böyle bir başlık ilgi görmez ve tez zamanda arşivdeki yerini alır ama ben yine de açayım.

Hemen hemen hepimiz kullanırız fotoğraf makinelerini. Hele ki gözümüz ölümsüzleştirmek istediğimiz bir kareye takılınca nasılde zevkle basarız deklanşöre. Bir çoğumuz muradına ererken bir çoğumuz da hayal kırıklığı yaşayabiliyor bu konuda. Ayarlarını yapamadığımızdan veya çekim anında elimizi titrettiğimizden hüsrana dönüşür hevesimiz.

Başlıktan da anlaşılacağı gibi burada fotoğrafcılıkla ilgili herşeyi paylaşalım. Fotoğraf çekmenin püf noktaları nelerdir. Doğa, manzara, karanlıkta ve loş ışıkta en güzel görüntüler nasıl elde edilir En güzel fotoğraf nasıl çekilir. Nelere dikkat edilmesi gerekir. Ne tip makineler kullanmakta yarar var. Dijital makineler mi yoksa DSLR mi tercih edilmeli. Fotoğrafta megapikselin önemi nedir. Bildiğimiz herşeyi burada paylaşalım.

Ne dersiniz?

Mustafa K. Demirbaş
26.02.2009, 20:48
Eyüp nerelerdesin:)

Cafer KILIÇSOY
26.02.2009, 20:50
Ya da Berk, veya Hüseyin:)

Misina
26.02.2009, 23:39
Öncelikle Makine Seçimiyle Başlayalım

Ne Kullanıyorsunuz Ne önerirsiniz?

ÖmerFarukYılmaz
26.02.2009, 23:42
Cafer abi bu konuyu en iyi Ersun Hocayla tartışabilirsin:)

Egemen Yılmaz
26.02.2009, 23:47
Cafer abi bu konuyu en iyi Ersun Hocayla tartışabilirsin:)

Bence bu iş Ersun Hoca ile olacak iş değil ççç

Cafer KILIÇSOY
26.02.2009, 23:48
Sony cybershot w300 Kullanıyorum. 13.6 megapiksel çözünürlüğe sahip. 3 optik, 5 dijita zomlu. Sony dile iyi bir marka geliyor (ki öyledirde) ama bana sorarsanız fotoğraf makinelerinde tavsiye etmem. Özeliklle gece çekimlerinde kırmızı göz belasından kurtulamıyorsunuz. Fakat gündüz çekiplerinde makineyi titretmediğiniz sürece mükemmel sonuçlar aabilirsiniz. Bu aralar ise DSLR türü bir makine almayı düşünüyorum. Biinçaltımda (bir arkadaşımında tavsiyesi etkili oldu bunda) Canon 400D veya 450D yatıyor.

Ömer bu arada Ersun Hoca Canon 40D kullanıyormuş:)

EyüpKILIÇ61
26.02.2009, 23:53
Başlıktan da anlaşılacağı gibi burada fotoğrafcılıkla ilgili herşeyi paylaşalım. Fotoğraf çekmenin püf noktaları nelerdir. Doğa, manzara, karanlıkta ve loş ışıkta en güzel görüntüler nasıl elde edilir En güzel fotoğraf nasıl çekilir. Nelere dikkat edilmesi gerekir. Ne tip makineler kullanmakta yarar var. Dijital makineler mi yoksa DSLR mi tercih edilmeli. Fotoğrafta megapikselin önemi nedir. Bildiğimiz herşeyi burada paylaşalım.

Ne dersiniz?

Teknik konularla ilgilenmem ben Cafer abi çeker gecerim :D

Şaka bir yana bu başlığın açılmasına çok sevindim.İyi bir başlık olacağı kesin.Şimdilik ayrıntılı bir şey yazamayacağım.Çünkü Antalya'ya organizsyon ayarlama girişimleri devam ediyor çok yuğunuz :)

Miraç Atalay Çiftçi
27.02.2009, 00:00
Ouu, baya derin bir mevzu burada deşilmek üzere bekliyormuş.
Canon ve Nikon'cular ayrımına başlarız yakında.
Ha ben mi Canon diyorum şimdilik :D

Cafer KILIÇSOY
27.02.2009, 00:22
Ouu, baya derin bir mevzu burada deşilmek üzere bekliyormuş.
Canon ve Nikon'cular ayrımına başlarız yakında.
Ha ben mi Canon diyorum şimdilik :D
Miraç geçen araştırma yaparken nette bir yoruma rasladım. Aynen şöyle diyordu;

''Canon eglenilecek kadın Nikon evlenilecek kadın..

Daha çok gencim eğlenmek istiyorum ve evlenicek bütcem yok''

:D:D:D

EyüpKILIÇ61
27.02.2009, 00:31
Oy oy Cafer abi kırdın bizi gülmekten :D

Miraç Atalay Çiftçi
27.02.2009, 00:32
Miraç geçen araştırma yaparken nette bir yoruma rasladım. Aynen şöyle diyordu;

:D:D:D

Kim demişse helal olsun abi.
Tam üstüne basmış zatı muhterem.
Bu arada artan dolar fiyatları piyasada ikili bir yapı oluşturdu, bir kısım ellerinde patlar korkusuyla düşük fiyata satış yaparken, bir kısım da bu trend devam eder düşüncesiyle mallarını satmamaya başladı.
Olan yine tüketiciye oluyor.

Hüseyin Kurt
27.02.2009, 08:46
Cafer abi,güzel başlık gerçekten...
Katkı yapmaya çalışacağım... :)

Harun Karadeniz
27.02.2009, 08:56
Valla herkes söylüyor çok güzel fotoğraf çekiyorsun diye ama ben hiç anlamam diye ısrar ediyorum hala:D

Parayı bulursam alıcam büyük makinelerden birini vurucam kendimi yayla yollarına:D

Burçak
27.02.2009, 10:12
Cafer çok güzel bir başlık seçimi bence.
Benimde kaliteli Canon Nikon objektifi olan pahalı makinelerim yok.
Normal hepimizde olan dijital sıradan bi makine işte.
onuda 1 sene kadar oldu alalı. Sırf gittiğim yerlerdeki güzel yerleri çekebilmek için.
Fotoğraf çekmeye ilgili olduğumu söyleyebilirim. Hele gördüğünüz doğa karşısında bu anı ölümsüzleştirmeliyim hissi ..

Foto makinesi kadar çekim teknikleride çok önemli mutlaka. pek birşey biliyoruz diyemeyiz bu konuda. tavsiyleri bekliyoruz. :)

Cafer KILIÇSOY
27.02.2009, 12:13
Öncelikle şunu tartışalım;

Kompakt mı, DSLR mi? Neden? DSLR'nin kompakt'a göre artıları nelerdir?:)

TAHSİN 61
27.02.2009, 15:18
Sony cybershot w300 Kullanıyorum. 13.6 megapiksel çözünürlüğe sahip. 3 optik, 5 dijita zomlu. Sony dile iyi bir marka geliyor (ki öyledirde) ama bana sorarsanız fotoğraf makinelerinde tavsiye etmem. Özeliklle gece çekimlerinde kırmızı göz belasından kurtulamıyorsunuz. Fakat gündüz çekiplerinde makineyi titretmediğiniz sürece mükemmel sonuçlar aabilirsiniz. Bu aralar ise DSLR türü bir makine almayı düşünüyorum. Biinçaltımda (bir arkadaşımında tavsiyesi etkili oldu bunda) Canon 400D veya 450D yatıyor.

Ömer bu arada Ersun Hoca Canon 40D kullanıyormuş:)

Cafer abi bende de SonY var am atam modelini bilmiyorum bende uçan kuşu çifleşen köpekleri park edenmeyen bayan şoförleri amatör futbol müsabakalarını güzel arabaları ve Boğaz manzaralarını çekerim.. Tophanede demirlemiş bir yolcu gemisi vardı çok süper bir gemiydi geminin burun kısmı grafiti yapılmış köpek balığı ağzıydı çok guzel bir resimdi... 2 sene önce de Galata Kulesinden İstanbulu çektim...

Cafer KILIÇSOY
02.03.2009, 21:07
Öncelikle "kompakt mı DSLR mi?" sorusuna cevap verelim.

Biri kompakt diğeri DSLR olan iki makine arasında kararsız kaldıysamz, bu soruya çoğu deneyimli fotoğrafçı "elma ile armut karşılaştırılmaz" cevabını verecektir.
Çünkü kompakt makinelerde pratiklik ön plandayken DSLR'lerde objektif ve aksesuarların yardımıyla her amaca, her konuya yönelik kullanım ön plana çıkar.

Ayrıca kendinizi belirli konularla sınırlamıyorsanız, hem portre, hem manzara, hem makro, hem spor karşılaşması, hem vahşi yaşam fotoğrafı çekeceğim
diyorsanız, DSLR makineler alacağınız pahalı objektif ve flaş setleriyle, diğer aksesuarlarıyla en pahalı kompakt makinenin bile bir kaç katı pahalıya çıkabilir.
O yüzden öncelikle amacınızı belirlemelisiniz.

Fotoğrafçılığa başlangıç yapmak ve kendinizi zaman içinde geliştirmek istiyorsanız ve ''Ben sadece deklanşöre basayım, gerisini o halletsin'' diyorsanız ekonomik bir kompakt makineyle işe başlayabilirsiniz. Bu sırada hangi konuların hoşunuza gittiğini ve fotoğrafçı olarak tarzınızı belirleyebilir, böylelikle ilerideki makine seçiminizi ona göre yapabilirsiniz.

DSLR'lerin biraz daha usta fotoğrafçılara hitap etmesinin nedeni de budur.
Yoksa marifetin çoğu makinede değil, fotoğrafçının gözündedir.

Great White
02.03.2009, 21:33
Şu an elimde Leica mercekli bir Lumix var, onu kullanıyorum..

Kompact makineler içerisinde hatırı sayılır bir yeri olsa da vaziyetimi biraz düzelttiğimde ilk işim bir DSLR ayarlamak olacak kendime:)

Ali Yerlikaya
02.03.2009, 22:28

Kompact makineler içerisinde hatırı sayılır bir yeri olsa da vaziyetimi biraz düzelttiğimde ilk işim bir DSLR ayarlamak olacak kendime:)

Ama kompactlarda DSLR ye en yakin model zaten Panasonic in Lumix DMC-TZ5 dir 1 aydir sahibiyim ama kullanma firsatimda olmadi acikcasi ama 10x optic zoom iylen kompaktlarin manzara cekimi bakimindan en iyisidir herhalde.

Ama bende sahsen DLSR lere ilgim büyük ama suan onlarla ugrasicak ve resim cekicek ne zamanim nede manzaralarim var. Ins ilerliyem yasamimda bitane DLSR im olicakdir.

Great White
02.03.2009, 22:32
Ali haklısın ama özellikle karanlıkta ve puslu havalarda biraz çuvallıyor benim makina:o

Muhtemelen senin Lumix de öyledir:)

Cafer KILIÇSOY
03.03.2009, 10:46

Soner benimde bu aralar böyle bir düşüncem var.

Nasıl yapsam bilmiyorum.:)

Mustafa Önder
03.03.2009, 12:31
Soner benimde bu aralar böyle bir düşüncem var.

Nasıl yapsam bilmiyorum.:)

Bu konuda bilen bir adam olduğumu iddaa ediyorum. Çok iyi çekerim demiyorum ama fotoğrafın altın kurallarını, makina seçimlerini, kime göre hangi makina sorularına mütevazi katkılar yapayım.

Öncelikle marka olarak Nikon-Canon tartışması yapmak son derece gereksiz. Malboro-Parlement tartışması gibi.
Nikon makinalar CDD sensör kullanırlar (D300'e kadar) Canon Makinalar CMOS sensör.

CCD sensörler genel de ağır ama kaliteli sonuçlar verir. Çalışma hızı bakımından zayıftır. Ancak fotoğraf kalitesine katkısı tartışılmazdır. Eğer ben öyle hıza gelemem, işim oturup çekmek diyorsanız CCD sensör kullanan makinalar iyi tercihtir. Ama NİKON firması, D300 modelin de CMOS sensör kullanarak belki de NİCON tabuları yıktı.

CMOS sensörler ışık algılama ve hassasiyeti bakımından zayıf olsalar bile, hızlı çekimleri, sensör ömrü ve kullanılan lenslere uygunluğu bakımından iyidir. Kendi tercihimde CMOS sensörlü makinalardır.

Benim size tavsiyem IŞIK, DİYAFRAM, ENSTANTANE, İSO, gibi temel fotoğrafik terimleri öğrenmeden DSLR YADA SLR bir makina tercih etmeyin. Eğer alacaksanız da kesinlikle bu makinaya sahip birilerinden pratik yapın. Yoksa Auto modda çeker çeker durursunuz bu da çok tad vermez.
Almaya karar verdiniz diyelim.....

Makina seçimine girersek. Önce makinaları gruplandıralım:

1-Giriş Seviyesi Makinalar: Canon 400d, 450d, 1000d gibi makinalardır. Bu makinaların temel paydaları, çok fazla maiyet gerektirmeden prof. makinalara adım atarsınız. Ancak burada temel bir nokta makinayı aldığınız da LENS almak zorunda kalırsınız. Çünkü üzerinde gelen 18-55 gibi MAKET lensler ihtiyacınıza cevap vermezler. Zamanla Tele, geniş açı gibi lens almak zorunda kalırsınız haberiniz ola.

2-Orta Segment: Bu makinalar biraz daha adım atılan fotoğrafçılıkta artık ben birşeyler yapabiliyorum ve bunu göstermeyelim denilen yerler de alınan makinalar olabilir. İşte Canon makinalar da 30d 40d 50d gibi makinalar Niconlar da d200 d300 gibi.

3-Üst Segment: Bunlar genelde gazeteciler, ve üst düzey fotoğrafçılar kullanırlar. Çok fazla durmayalım üzerinde. Ve bu makinalar FULL FRAME DENİLEN TİPE GİRERLER.

Arkadaşlar bu makina tiplerine göre size önereceğim makina giriş segment makinalar daha yeni giriyorsanız bu işe.

Makinayı aldık diyelim şimdi size OBJEKTİF LAZIM OLCAK...

Objektifler bir makinanın kalbidir. O olmadan bir halta yaramaz makina.
Ve genel olarak şöyle söylebilirim kısaca.
Ne amaçla çektiğinizle ilintilidir. Eğer ben manzara, panaromik çekimler yapçam diyorsaız Geniş açı lensler, eğer potre çekiyorum derseniz zoom sabit mm li objektifler, etki alanını genişletmek ve sadece belli bir alanda aktif olmak için, kuş vb.. çekmek için tele ve sabit mm objektifler işinizi görür.

Ancak lensler pahalıdır. Body almak çok önemlidir ancak objektif daha önemlidir. Body alırken marka bu yüzden önemlidir. Canon makina aldıysanız bundan sonra canon lens alırsınız. Nikonsa nikon.

Uzun lafın kısası bu iş maliyetli ve uzun bir iştir. VE KESİNLİKLE BİLEN BİRİSİNİN olması gerekir yanınızda.

Eğer makina alcaksanız bana danışın. Bu piyasayı nereden ne alınır gibi sorularınızı cevaplandırabilirim.

Hüseyin Kurt
03.03.2009, 12:56
thematrax,bilgiler için teşekküler...
Bu bilgilerden yararlanacağıma eminim...

Tuğba ÖZTÜRK
03.03.2009, 12:59
üniversite yandal olarak hep okumak istemişimdir fotoğrafçılık... :) şöyle profesyonelllerin kullandığı fotoğraf makinasından olsun isterdim :)

ama burdaki öğreneceğimiz bilgilerle de güzel resimler çekebililr :)

Cafer KILIÇSOY
03.03.2009, 14:21
thematrax@

Açıklamaların için yürekten teşekkürler. Bu başlıktan ayrılma:) Şuan trafikteyim. Akşama sana danışacağım çok şey olacak;)

Mustafa Önder
03.03.2009, 17:06
thematrax@

Açıklamaların için yürekten teşekkürler. Bu başlıktan ayrılma:) Şuan trafikteyim. Akşama sana danışacağım çok şey olacak;)

Eyvallah abicim.
Fotoğraf hakkaten maliyetli ve ekipman seçimlerinde ciddi bilgiler isteyen bir iş. Şöyle söylebilirim bilmeyen birisi X firmasından atıyorum 4000 euro ya alırsa bilen birisi 2000 euro ya işi kapatır:D

Cafer KILIÇSOY
03.03.2009, 19:57
Öncelikle şunu bilmeni isterim ki mümkün olsa fotoğraf makinemi de cep telefonu gibi yanımda taşıyabilmeyi isterdim:D O derece merakım var bu işe. Yalnız pek bir fotoğrafcılık geçmişimde yok. Çocukluğumda film şeritli fotoğraf makineleri kullanırdım. Yaklaşık 4 senedir de kompakt makine kullanıyorum. Makinemi yaklaşık 6 ay önce değiştirdim ve yine kullandığım marka olan Sony'in cheybershot W300 ürününü aldım. 13.6 megapiksel çözünürlüğe sahip 3 optik 5 dijital zooma sahip. 2.7 lcd ekrana sahip. Ama hata yaptım. Şimdi keşke DSLR alsaydım diye kafama vuruyorum;)

Önceleri bu tip makineler işimi rahatlıkla görürken şimdi bana yetersiz gelmeye başladı. Daha farklı şeyler hayal ediyorum artık. Çektiğim bir fotoğrafın hiçbir ayrıntısını gözden kaçırmak istemiyorum mesela. Görüntü kaybı olsun istemiyorum. Her ne kadar uzaktaki kuşu veya çiceği hedef almasamda uzaktaki bir manzarayı çekebilmek istiyorum;) Bir fotoğraf makinesinde olmasını istediğim en önemli özellik uzaktaki bir nesneyi makinenin ekranına yaklaştırmak. DSLR'de buna ne denir bilmiyorum ama kompakt makinelerde bu ''Zoom'' olarak geçiyor:) DSLR de zoom olayı nasıldır bilmiyorum. Alacağım makinede görüntünün kalitesi, canlılığı çok önemli. Bu arada makro çekim yapmak ta hobilerim arasında:)

Kaç zamandır araştırıyorum. Ama bu DSLR konusunda pek bilgimiz olmadığı içinde tereddüt ediyorum. İlk aklıma yatan Canon D400, D450 veya Nikon D200. Canon'nun 400 ile 450 modeli arasındaki gözlemlediğim farkı megapiksel çözünürlüğünün yanı sıra 450 modelinde LCD ekrandan izleyerek çekim yapabiliyoruz. Şimdi bunu makinenin bir artısı olarak sayabilirmiyiz?

Gelelim en önemli konuya; Lensler. Seninde belirttiğin gibi bu makineler genel olarak 18-70 mm lenslerle karşımıza çıkıyor. Şimdi bu lens kompakt makine deyimiyle ne kadar optik zooma sahip. Bundan sonra asla tercih edeceğim bir marka olmayacak ama bizi daha iyi aydınlatabilmen için yazıyorum. Sony'in sanırım A200 DSLR modeli 18-70 mm lensin yanında hediye olarak 75-300 mm lensle geliyor. Bu iki lensle beraber fiyatı Canon 450 fiyatında. 75-300'lük bir lensle ne yapabiliriz. Yada çöyle söyleyeyim. Çift lens taşımak istemiyorum ve tek lens kullanmak istiyorum. 18-70 mm bir lens benim gibi pekte giriş sayılmasa da giriş seviyesindeki bir kullanıcıya yeter mi? Yok yetmezse hangi ölcülerde bir lens işimi görür.

Ve son soru Canon D450 mi, Nikon D200 mü? Benim düşündüğüm pek bu işten sizin kadar anlamasamda birazda fiyatının bana cazip gelmesinden dolayı Canon D450. Siz ne dersiniz? Tabi bir DSLR makinemin olması biraz da 6 ay önce aldığım ve neredeyse hiç kullanmadığım Kompakt makinemi uygun bir fiyata elimden çıkatmama bakıyor:)

Esenlikler diliyorum.

Great White
03.03.2009, 20:18
Tabi bir DSLR makinemin olması biraz da 6 ay önce aldığım ve neredeyse hiç kullanmadığım Kompakt makinemi uygun bir fiyata elimden çıkatmama bakıyor:)

Bu başlığı neden açtığını anlamaya başladım sanki Cafer:);)

Şaka bir yana, son nesil DSLR ların profesyonel makinalar ile arasındaki farkın neredeyse ortadan kalktığını okudum geçen gün CHIP dergisinde..

Hatta orada çok detaylı performans karşılaştırmaları da yapılmıştı..

Bulmak lazım aslında netten:)

Great White
03.03.2009, 20:21
http://www.chip.com.tr/top10/DSLR-Fotograf-Makineleri_36.html

Bu link de fena değil:)

Gürkan
03.03.2009, 20:29
Duyduğuma göre canon marka makinede sadece canonun lensleri kullanılırken, nikonda farklı marka lenslerde kulanılabiliyormuş. Fotografa meraklı kuzenim öyle söylemişti.

Bir yazıda panasonic yaptığı bir digital fotograf makinası bir tribünden diğerine kişinin göz rengini çekebilecek zooma sahipmiş.

Great White
03.03.2009, 20:32
bildiğim kadarıyla nikon sadece nikkor kullanır. o da kendi üretimi zaten..

ama atlas dergisinde de çalışmış bir arkadaşımın söylediğine göre en baba lens LEICA imiş. Tabii makinası da..

Cafer KILIÇSOY
03.03.2009, 20:35
Bu başlığı neden açtığını anlamaya başladım sanki Cafer:);)
Yok Soner yaa. Aklımdan bile geçmemişti.

Aşkolsun:)

Cafer KILIÇSOY
03.03.2009, 20:39
Duyduğuma göre canon marka makinede sadece canonun lensleri kullanılırken, nikonda farklı marka lenslerde kulanılabiliyormuş. Fotografa meraklı kuzenim öyle söylemişti.

Bir yazıda panasonic yaptığı bir digital fotograf makinası bir tribünden diğerine kişinin göz rengini çekebilecek zooma sahipmiş.
Bir makinenin en sevdiğim özelliği zoomu Gürkan.

Ama belirttiğin makinenin fiyatını düşünemiyorum bile;)

Great White
03.03.2009, 20:42
Zaten cihazı satın alırken merceğe para bayılıyoruz arkadaşlar, makineye değil:)

Sonuçta hepsinin içerisinde aynı basit düzenek var..

Olayın sihiri mercekte;)

Cüneyt Canlıca
03.03.2009, 21:32
Zaten cihazı satın alırken merceğe para bayılıyoruz arkadaşlar, makineye değil:)
Sonuçta hepsinin içerisinde aynı basit düzenek var..

Olayın sihiri mercekte;)

Geçenlerde makine almaya çıktım..Uygun fiyata Nikon olmasına ragman satıcının abi Bak bunun lensi lecia alırsan pişman olmassın demesiyle Panasonic aldım..Hakkaten çok güzel makine uygun fiyatıyla cezbediyor..Yeni başlayanlara tavsiye edilir..

Mustafa Önder
03.03.2009, 21:48
Öncelikle şunu bilmeni isterim ki mümkün olsa fotoğraf makinemi de cep telefonu gibi yanımda taşıyabilmeyi isterdim:D O derece merakım var bu işe. Yalnız pek bir fotoğrafcılık geçmişimde yok. Çocukluğumda film şeritli fotoğraf makineleri kullanırdım. Yaklaşık 4 senedir de kompakt makine kullanıyorum. Makinemi yaklaşık 6 ay önce değiştirdim ve yine kullandığım marka olan Sony'in cheybershot W300 ürününü aldım. 13.6 megapiksel çözünürlüğe sahip 3 optik 5 dijital zooma sahip. 2.7 lcd ekrana sahip. Ama hata yaptım. Şimdi keşke DSLR alsaydım diye kafama vuruyorum;)

Önceleri bu tip makineler işimi rahatlıkla görürken şimdi bana yetersiz gelmeye başladı. Daha farklı şeyler hayal ediyorum artık. Çektiğim bir fotoğrafın hiçbir ayrıntısını gözden kaçırmak istemiyorum mesela. Görüntü kaybı olsun istemiyorum. Her ne kadar uzaktaki kuşu veya çiceği hedef almasamda uzaktaki bir manzarayı çekebilmek istiyorum;) Bir fotoğraf makinesinde olmasını istediğim en önemli özellik uzaktaki bir nesneyi makinenin ekranına yaklaştırmak. DSLR'de buna ne denir bilmiyorum ama kompakt makinelerde bu ''Zoom'' olarak geçiyor:) DSLR de zoom olayı nasıldır bilmiyorum. Alacağım makinede görüntünün kalitesi, canlılığı çok önemli. Bu arada makro çekim yapmak ta hobilerim arasında:)

Kaç zamandır araştırıyorum. Ama bu DSLR konusunda pek bilgimiz olmadığı içinde tereddüt ediyorum. İlk aklıma yatan Canon D400, D450 veya Nikon D200. Canon'nun 400 ile 450 modeli arasındaki gözlemlediğim farkı megapiksel çözünürlüğünün yanı sıra 450 modelinde LCD ekrandan izleyerek çekim yapabiliyoruz. Şimdi bunu makinenin bir artısı olarak sayabilirmiyiz?

Gelelim en önemli konuya; Lensler. Seninde belirttiğin gibi bu makineler genel olarak 18-70 mm lenslerle karşımıza çıkıyor. Şimdi bu lens kompakt makine deyimiyle ne kadar optik zooma sahip. Bundan sonra asla tercih edeceğim bir marka olmayacak ama bizi daha iyi aydınlatabilmen için yazıyorum. Sony'in sanırım A200 DSLR modeli 18-70 mm lensin yanında hediye olarak 75-300 mm lensle geliyor. Bu iki lensle beraber fiyatı Canon 450 fiyatında. 75-300'lük bir lensle ne yapabiliriz. Yada çöyle söyleyeyim. Çift lens taşımak istemiyorum ve tek lens kullanmak istiyorum. 18-70 mm bir lens benim gibi pekte giriş sayılmasa da giriş seviyesindeki bir kullanıcıya yeter mi? Yok yetmezse hangi ölcülerde bir lens işimi görür.

Ve son soru Canon D450 mi, Nikon D200 mü? Benim düşündüğüm pek bu işten sizin kadar anlamasamda birazda fiyatının bana cazip gelmesinden dolayı Canon D450. Siz ne dersiniz? Tabi bir DSLR makinemin olması biraz da 6 ay önce aldığım ve neredeyse hiç kullanmadığım Kompakt makinemi uygun bir fiyata elimden çıkatmama bakıyor:)

Esenlikler diliyorum.

Şimdi sorularınızı şöyle üstün körü de olsa cevaplandırmaya çalışayım.

Megapixel olayını çok fazla kafaya takmayın. Megapixel fotoğrafın basılacağı kartonun büyüklükle ilgili bir noktada.
Fotoğraf da makina önemli dedik şuradan dedik: sensör farkı. Sensör makinanın beynidir. Sensör bu kadar önemli iken, alınacak makina da sensör'ün türü de önemlidir. Sensörler basit anlatımla ikiye ayrılırlar. Bunlar CCD ve CMOS sensörlerdir. Artık hemen hemen çoğu makina üreticisi makinalara CMOS sensör koymaya başladılar. Bunun nedeni CCD sensörlerin yavaş, ve seri çekimlerdeki elverişsiz durumu. Ancak CMOS sensörlerin ışık konusunda yeteri kadar başarı elde edememesi CCD sensörlerin önemini kaybetmemesine neden oldu. Ancak Canon makinalarında kullandığı Cmos sensörü her geçen gün geliştirdi. Ve zaten Nikon D300 modelinde CMOS sensör kullanarak modaya ayak uydurdu.

Geçelim Lens konusuna. En baştan söyleyeyim istediğinizi çekebilmeniz için ekipman olarak geniş bir yelpazeniz olmak zorunda. Ancak söylediğiniz zoom hesabı lensler de değişik bir yöntemle hesaplanır ki bunlara girmiyim yoksa kafalar allak bullak olur.
Lensler de şunu açıkca söleyim ki Canon lensler kullandıkları eleman ve optik kalite bakımından diğer lenslere fark atarlar. Özellikle Canon L serisi lensleriyle kalitesini çok açık gösterdi. Neyse marka kıyaslamasından daha çok iş görürlük olarak bazı şeyleri açıklığa kavuşturalım. Mesela 75-300 ama nasıl bir 75-300 yani 4 f li bir 75-300 mü yoksa 2,8 f li mi burası önemli şuan piyasa da zaten bu f değerlere sahip bir lens yoktur. Ancak tele objektfler de 2,8 f değerine sahip 70-200 canon lensler var. F değeri bir lens de en önemli detaydır. F diyafram demektir. Mesela Sigma'nın 70-300 f:4 bir lensi var. Fiyatı 350 tl ama inanın ne renk kalitesinde ne de netleme hızı noktasında hiç bir verimliliği yok. Ancak 1350 dolarlık bir Canon L serisi 70-200 f:2,8'lik tele lensi tele objektifler de makinanın sınıfı ne olursa olsun ff değilse tabi müthiş farklılıklar yaratıyor.

Diyafram bu lensler de neden önemli:

Hani abi adam bir fotoğraf çekmiş arkayı tamamen silmiş süpürmüş sadece futbolcu kalmış deriz dimi maç fotoğraflarına bakarken. İşte bu tamamen diyafram ile ilgili bir hadise. Alan derinliği oluşturma da Diyafram çok çok önemlidir. O yüzden ojektif alırken F değerine kesinlikle bakıyoruz. Ancak F değeri düşükse fiat da bir o kadar artar.

Amaca yönelik lens seçimine gelirsek:
Önce bir şeyden vazgeçeceğiz. Geniş açı ile tele objektifler birbirlerinin zıddı sayabiliriz. Mesela 10-20 bir geniş açı lenste zoom yapamazsınız doğal olarak ancak çok geniş açı da fotoğrafı çekebilirsiniz. Ve manzara çekimlerinde ve panaromik çekimler de bunu kullanırsınız. Ama tele lensler de uzaktaki nesneleri rahat alabilme kabiliyeti doğar. Ancak dar bir açıdan alırsınız. Kuş fotoğrafları ve zaman zaman potre çekimleri gibi.

Macro çekimler için 50 mm bir macro lens fazlasıyla ya da Macrolu bir tele objektif de olabillir.
Bir potre çekimler de Canon 50mm. f1.8 elbette iyi portre çekiyor...

uygun değerlerde tabiri caizse "cam gibi" net portreler alabilirsiniz...

Bu lensin birde f1.4 versiyonu var....fakat iki lens arasındaki fiyat bakımından büyük bir fark var birde kalite farkı tabi ki...

ben yinede 50mm f1.8 gibi bir lensi fiyat/performans durumuna göre tercih ederim...
Hocam o mu şu mu diye bir açıklama da bulunmadan size kısaca bir ekipman önerisi yapayım.

Canon 450D+17-35 l 2,8 LENS bu kadar basit maliyet yaklaşık 2000 tl

Mustafa Önder
03.03.2009, 21:50
bildiğim kadarıyla nikon sadece nikkor kullanır. o da kendi üretimi zaten..

ama atlas dergisinde de çalışmış bir arkadaşımın söylediğine göre en baba lens LEICA imiş. Tabii makinası da..
Leicalar elbette iyidir ama o kadar parayı kimse vermez.
Ancak nikon sadece nikon lens kullanır gibi bir şey söz konusu değil. Sigma da Tamron da kullanıyor. Hatta Canon da aynı lensleri kullanıyor

Cafer KILIÇSOY
03.03.2009, 22:32
Açıklayıcı bilgilerin için çok teşekkür ederim. Çok sağol:)

Makinede karar kıldık bu sayede. Canon 450D. Ama şu lens konusunda kafam hala karışık. Nette araştırıyorum, dahada kafam karışıyor. Standart zoom lensler, geniş açılı lensler, makro lensler, tele foto lensler vs:)

TURHAN
04.03.2009, 13:12
Cafer abi eger ilk dslr tecruben ise kit-lensi ile alman daha mantikli fiyati oldukca uygun...Performansi seni idare eder. Bende bir suredir arastiriyordum, gecen yilbasi buradan alacaktim vazgectim.

Ekleme: Kit lens 18-55 IS, IS teknolojisi olmasi bir onceki nesil 18-55 lere gore performansi arttirmis.

Ayrica makine olarak PENTAX larida incelemeni oneririm. Govdeden Titresim onleme sistemi mevcut bu makinelerde.

Mustafa Önder
04.03.2009, 13:51
Cafer abi eger ilk dslr tecruben ise kit-lensi ile alman daha mantikli fiyati oldukca uygun...Performansi seni idare eder. Bende bir suredir arastiriyordum, gecen yilbasi buradan alacaktim vazgectim.

Ekleme: Kit lens 18-55 IS, IS teknolojisi olmasi bir onceki nesil 18-55 lere gore performansi arttirmis.

Ayrica makine olarak PENTAX larida incelemeni oneririm. Govdeden Titresim onleme sistemi mevcut bu makinelerde.

Abicim kit-lensler dediğin gibi İS teknolojisi ile biraz daha adam oldu ama sorun fotoğraf kalitesinde değil sorun bir müddet sonra lensin sana sunduğu hizmet yetmiyo. Cafer abi uzak zoom falan diyor 18-55 standart zoom lensler katagorisinde. Her zaman 18-55 kullanamazsın ki. 17-70 mesela idealdir her zaman. Ancak ben olsam bir işe tam başladım der ve 70-200 F:4 İS ya da 70-200 f:2,8 alırım ekipmanı tam yaparım.

TURHAN
04.03.2009, 14:02
Abicim kit-lensler dediğin gibi İS teknolojisi ile biraz daha adam oldu ama sorun fotoğraf kalitesinde değil sorun bir müddet sonra lensin sana sunduğu hizmet yetmiyo. Cafer abi uzak zoom falan diyor 18-55 standart zoom lensler katagorisinde. Her zaman 18-55 kullanamazsın ki. 17-70 mesela idealdir her zaman. Ancak ben olsam bir işe tam başladım der ve 70-200 F:4 İS ya da 70-200 f:2,8 alırım ekipmanı tam yaparım.

Fotografcilikda paran varsa en iyi kalitede olan donanimi alabilirsin ama tabi ne kadar ekonomik olur ve marjinal getirisi ne olur.

Benim onerim ekonomik olmasi acisindan kitlensi almasi olur. Zaten makineyi kullandikca kendini gelistirirsin ve ihtiyac dogar.

2. secenek 18-200 olabilir genel kullanim lensi, tak cikar yok

3. secenek 17-70 sanirim Sigmanindi. Optik kalitesi iyi diye duydum.

Ama dedigim gibi ihtyaclar kullandikca belli olur.

Mustafa Önder
04.03.2009, 14:30
Fotografcilikda paran varsa en iyi kalitede olan donanimi alabilirsin ama tabi ne kadar ekonomik olur ve marjinal getirisi ne olur.

Benim onerim ekonomik olmasi acisindan kitlensi almasi olur. Zaten makineyi kullandikca kendini gelistirirsin ve ihtiyac dogar.

2. secenek 18-200 olabilir genel kullanim lensi, tak cikar yok

3. secenek 17-70 sanirim Sigmanindi. Optik kalitesi iyi diye duydum.

Ama dedigim gibi ihtyaclar kullandikca belli olur.

Şöyle söyleyim. Ne kadar iyi eipman o kadar iyi gelişim gösterirsin. Bu işte ortaya para koyacaksın. 18-200 kullanmadım ama kullananlar optik kalite olarak zayıf demişlerdi. Ama iyi araştırmak gerek. Alınırsa da en uygun adres Hayyam Pasajı

TURHAN
04.03.2009, 15:11
Tam olarak ne istendigine bagli, dedigim gibi herseyin en iyisini istersen 5000Dolarada set yaparsin.

O yuzden once kendini kesfetmek en iyisi, bunuda en maliyetsiz kit-set ile yaparsin. Sonra yatirimi lense yaparsin.

Dogrudur 18-200 un optik kalitesi dusuktur ama sana "reasonable" kalitede fotograf ve muthis bir zoom alani sunar.

Dedigim gibi baslamak muhim basladiktan sonra gerisi gelir.

Erdinç Dilek
04.03.2009, 15:12
footğraf çekmeyi çok seviyorum özelliklede doğa resimleri ve manzar aresimleri, makro çekimi seviyorum,çok teknik bilgim yok, amatörce ilgileniyorum bazen elle ayarı seçip ayarlama yapıyorum ama çok üst düzeyde bu işi yaptığım söylemez bu makinamda da belli:) bende canon PowerShot A550 var, bende küçüklüğümde kodak marka fotoğraf makinasını sökerek atılmışım bu sektöre:)

Cafer KILIÇSOY
04.03.2009, 15:40
Şimdi lens seçiminide ikiye düşürdük diyelim. 17.70 ve 70.200 f2.8. Bu lenslerle ne yapabiliriz. Artıları ve eksileri nelerdir. Artı bu lensleri standart çekimlerde de rahatlıkla kullanabilirmiyiz.

UtopyaTs
04.03.2009, 15:45
evet bende senlerdir fotografçılıkla uğraşıyorum dijital makinalar çok buyuk avantaj insanlık için ama baskıda hala manuel makinayı yakalayamadılar bence.Ben şuan dijital makinam olmadıgı için fotografçılıkla uğraşamıyorum.(Profesyonel olarak D70-D80 kullandım ama bana ait degildi makinalar).Dijital makinaların baskıda daha çok ilerlemesi lazıım.

TURHAN
04.03.2009, 15:53
Cafer abi bahsettigin lensler sana tele-zoom ve genel maksat kullanimda ve bir miktar genis acida istedigin performansi verir.

Sigma 17-70 kaliteli optike sahip Amerika fiyati 360Dolarlardaydi bu lensin, Turkiyeyi bilmiyorum.

70--200 hakkinda bir fikrim yok ancak f2.8 diyorsun ki bu cok iyi bir deger. IS var mi bu lenste?

Mustafa Önder
04.03.2009, 20:36
Cafer abi bahsettigin lensler sana tele-zoom ve genel maksat kullanimda ve bir miktar genis acida istedigin performansi verir.

Sigma 17-70 kaliteli optike sahip Amerika fiyati 360Dolarlardaydi bu lensin, Turkiyeyi bilmiyorum.

70--200 hakkinda bir fikrim yok ancak f2.8 diyorsun ki bu cok iyi bir deger. IS var mi bu lenste?

İS li modeller var ancak şuan da dolar da ki artıştan dolayı fiyatlar ikiye katlanmış durum da ve Yalçınlar fiyatı 3500 dolar seviyesinde Hayyam da 2000 dolar seviyesinde IS li. İs'sız fiatı 2,8 de 1350 dolar F:4 de 750 dolar tabi bunlar hayyam fiyatı

Mustafa Önder
04.03.2009, 20:45
Şimdi lens seçiminide ikiye düşürdük diyelim. 17.70 ve 70.200 f2.8. Bu lenslerle ne yapabiliriz. Artıları ve eksileri nelerdir. Artı bu lensleri standart çekimlerde de rahatlıkla kullanabilirmiyiz.

Abi bu lensler sana hem geniş açı imkanı hem de o istediğin zoom imkanını çok iyi sağlar. Hele hele 70-200 ü eline aldığında sana katacağı karizma tartışılmaz:D

TURHAN
04.03.2009, 21:20
Eger 70-200de IS yoksa almani onermem. Zoom lens alipta IS siz almak olmaz.

Cafer KILIÇSOY
04.03.2009, 22:45
Arkadaşlar şimdi bu işlerde yeni olduğum için anlatma zorluğu çekiyorum. Lütfen kusuruma bakmayın. Sizi de yoruyorum. Ne olur hakkınızı helal edin. Benim demek istediğim şuydu; Tek bir lens te karar kılmak istiyorum. Yanı ya 17.70 yada 70.200. 70.200 Is'li minimum 2000 dolar diyorsunuz ki pahalı. Şimdi 17.70'i aldığımızı düşünelim. Kompakt makinelerle karşılaştırdığımızda zoom oranı nedir. Birde 17.70'i Canonun üzerinde gelen kit lensle karşılaştırdığımızda ne gibi bir sonuç çıkar ortaya:)

TURHAN
04.03.2009, 22:48
Lens isi tamamen ihtiyaca yonelik olur. Tek lens istiyorsan 70-200 almana gerek yok cunku o araligi herzaman kullanmazsin, 17-70 genel kullanim icin sana ideal zoom araligi sunar.

17-70 in zoom oranini bulmak icin 70/17 yapman lazim hesabi sana birakiyorum.)

Cafer KILIÇSOY
05.03.2009, 12:03
Tolgahan ben bu işlerden anlamam diyorum;) Kompaktlarda zoom genellikle 3 yada 5. 17.70 de bu ortalama kaç. Birde 18.55 le 17.70 i karşılaştırırsak artıları ve eksileri nelerdik. İkisinin arasındaki farklar nedir?

Biliyorum çok oluyorum ama;)

TURHAN
05.03.2009, 12:17
Abi bilmiyorsan al kit-lensi kullan hic kafana takma.)

Bende kit-lens alacagimdan diyorum:D

ek: 17-70in zoom orani 4.11

TURHAN
05.03.2009, 12:19
Iki lensin en onemli farki fiyat, ayrica 17-70 markasi Sigma ama optik kalitesi iyi.

Mustafa Önder
06.03.2009, 14:29
Iki lensin en onemli farki fiyat, ayrica 17-70 markasi Sigma ama optik kalitesi iyi.

17-70 bence en ideali

Cafer KILIÇSOY
18.04.2009, 15:22
Panaromik fotoğraf nedir? Nasıl çekilir? Hangi makineler tarafından?

Tanju
18.04.2009, 16:06
Şöyle 300 ytl'te kadar alabileceğim en iyi dijital fotoğraf makinesi nedir? Nikon diyor genelde profesyoneller, hangi modeli önerirsiniz?

Dursun Kaplan
04.05.2009, 11:26
Şöyle 300 ytl'te kadar alabileceğim en iyi dijital fotoğraf makinesi nedir? Nikon diyor genelde profesyoneller, hangi modeli önerirsiniz?

Ben sana Panasonic Lumix'i öneririm. Bende var ve çok memnunum. Görüntü kalitesi gerçekten çok güzel. Yüz tanıma gibi bir çok özelliğide mevcut. Video ve fotoğraf çekme özellikler 8.1 mp kamerasıyla oldukça iyi.

Ben geçen sene 350 TL'ye aldım.

http://images.hepsiburada.com/assets/Camera/UploadedCustomerImages/Normal/04022009171102V94PMO.jpg

http://images.hepsiburada.com/assets/Camera/UploadedCustomerImages/Normal/12072008030558NS629M.jpg

Gürkan
04.05.2009, 11:35

Teknik olarak açıklaması nasıl bilmiyorum ama 360 derece çekilen istanbul fotorafları vardır onlara deniyor sanırım.Ard arda çekilen fotografların birleştirilmesi ile yapılıyor. Bazı cep telefonlarda bile var ama ne kadar başarılı bilmiyorum.

http://img139.imageshack.us/img139/9417/panoramik.jpg

Birde peugeot un panoramik cam tavanları var ama onun konumuzla alakası yok.:D

Mehmet
05.05.2009, 17:28
Arkadaşlar bu başlığa ve konuya şimdi rastladım, vaktim olduğunda aklımın erdiği kadar bişeyler yazmaya çalışacağım, amatöre giriş seviyesin de slr makine kullanan birisi olarak sanırım sizlere faydalı olabileceğim konular vardır. Çalışmalarımı şu linkteteki fotoğraflarımdan izlerseniz sanırım sizlere biraz daha yol gösterici olacaktır. http://www.fotokritik.com/kullanici/mc145/portfolyo/

Mehmet
05.05.2009, 20:11
Arkadaşlar şimdi bu işlerde yeni olduğum için anlatma zorluğu çekiyorum. Lütfen kusuruma bakmayın. Sizi de yoruyorum. Ne olur hakkınızı helal edin. Benim demek istediğim şuydu; Tek bir lens te karar kılmak istiyorum. Yanı ya 17.70 yada 70.200. 70.200 Is'li minimum 2000 dolar diyorsunuz ki pahalı. Şimdi 17.70'i aldığımızı düşünelim. Kompakt makinelerle karşılaştırdığımızda zoom oranı nedir. Birde 17.70'i Canonun üzerinde gelen kit lensle karşılaştırdığımızda ne gibi bir sonuç çıkar ortaya:)
Macro fotoğrafı ve kuş fotoğrafı işim değil diyorsanız, 18+250 yeter..

Ben de 16+45 var normal çekimler için canavar
18+ 55 var dama attım, 55+200 var onuda dama attım,
birde 70+300lük lensim var bu lensin yerine
80+320 veya 80+400lük bir lensim olsun isterim hatta daha üstü
bir de 2.8 lik 150mm macro lensim olsa veya yerine 90mm tamron marka lens de işimi görürdü.

Cafer KILIÇSOY
23.05.2009, 23:46
Şimdi gerek fiyatların aşırı yüksek oluşundan, gerekse işin makinede değil de lenste bittiğinden DSLR düşünmüyorum.

Yarı profosyonel bir makine almak istersem ne önerirsiniz bana.?

Selim Turan
24.05.2009, 00:21

Panoramik (Geniş açılı) Fotoğraf çekmek için özel tasarlanmış makineler varmıdır bilmiyorum.

Fakat aşşağıdaki resmi ben KODAK EasyShare Z1285 (http://www.kodak.com/eknec/PageQuerier.jhtml?pq-path=12442&pq-locale=tr_TR) makinemle yaklaşık 10 resmi birleştirerek (Gürkan renkdaşımızın mesajındaki yöntem - 5 kare üst sıra, 5 kare alt sıra) elde ettim.

http://www.panoramio.com/photo/15660919

Şahsen bu yöntem bir manzarayı veya mekanı daha iyi ölümsüzleştirmeye yarıyor...

cobts28
24.05.2009, 01:05
abdulhamit in istanbul üniversitesi kütüphanesindeki fotograf arşivini grzen varmı.

Mehmet
24.05.2009, 09:12
Yarı profesyonel yani profesyonel slr makineye geçiş için makul fiatıyla ilk akla gelen makineler, Nikon da d40x, Biraz daha iyisi d80 daha iyisi D200 ve şu an amatörlerin kullandığı en iyisi D300. Daha üst mdellerini zaten yazmaya gerek yok.

Canon; a450, 30d ve benim de hoşuma giden 40d.. Daha üst modelleri 1d 5d 50 d gibi ve diğerlerini zaten yazmaya gerek yok.

Sony A350 dslr a700 Daha üst modellleri hakkında bilgim yok.

Pentax, kalitesi ile Nikon ve Canona kafa tutan bir marka.
Giriş seviyesi için, bir çok modelleri var, şu an giriş seviyesi için yeni modelleri, K100D süper 6mp, k200d 10mp, en çok tutulan modeli K10D ve yine son yeni modellerinden K20D ve bende k20d yi almaktır hedefim, şu an k100d'yi kullanıyorum ve k10d ye ve Nikon d40x ve d80lere ayrıca Canon'un alt modelleri ve 30d sine kafa tutuyorum çektiğim kareler ile.

Bu arada Olympus makineler de aklım kalıyor onlardda da farklı renk tonları var ama yetkili satıcı ve servis sorunu çok Türkiye de..

Sonuç olarak Nikon'un fotoğrafı biraz daha keskin, Canon'a göre seri değil, Canon Nikona göre çok seri, mesela gazeteciler ve kuş fotoğrafı çekenler Canon tercih ederler. Ancak doğa fotoğrafı çekenler fotoğrafım kaliteli olsun diyenler Nikon'u tercih ederler..

Nikon Canona kafa tutsun aynı kalite de fotoğraf çeksin ve fiatta da baya bir ucuz olsun diyenler Pentax!ı tercih ederler.. İşte olay bu.

Slr Makine almak isteyenler, şunu kafalarına koysunlar.
İnce eğerip sık dokuyarak, fotoğraf makinesini nere de nasıl ne için kullanacağınızı ona göre nasıl bir ekipmana ihtiyacınız olacağını bilmelisiniz.

Slr makine aldığınız da macro için lens lazım.

Telefoto için lens lazım mesela stada gittiğiniz de Yattara'nın portre fotoğrafını çekmek için veya kuş fotoğrafı çekmek için..

Normal çekimler geniş açı lens lazım, mesela karşı tribünleri tam çekebilmemiz için veya dar bir odada kalabalık bir grubun tam boy fotğraflarını çkebilmek için.

Ve tabiki lensleri kullanmak için de iyi bir gövde lazım,
+ bunların yanında tripod sırt çantası ultra filtreler her lense göre ayrı ayrı polarize lensler hepsi para tuzağı şeyler.

Orta düzeyde iyi bir ekipmanı 5000 liraya toplamak için iyi fiat araştırıcı olup temiz 2. el tanıdık eşden dosttan bulmakla olabiliyor.

Yuvarlama hesap 0 ürün fiatlarına göre,
1 - İyi bir gövde 2000 lira

2 - Macro lens 800/1000 arası daha yukarı da olabiliyor. 90mm veya 100mm.

3 - Tefoto lens en az 70+300 mm (600/700 lira arası) veya daha üstü olmalı 80+ 400 gibi, daha üstü zaten tüm ekipmana bedeldir fiatı.

4 - Normal çekimler için geniş açı, 1000 lira civarı..

Bahsettiğim bu 3 lensi alamaya imkanı olmayan kullanıcılar sigmanın 17 + 70 lensini kullanıyorlar.. Yine bu lensten çok daha iyi.. 18 + 250 mm var ki bu lens hem normal çekim hem telefoto, hemde çok iyi olmasa da macro foto çekmeye yarıyor.

Şimdiki tecrübem ilk slr fotoğraf makinesi aldığım zamanlarda olsaydı, Nikon d200, Canon 40d veya Pentax k10d alırdım, teknoloji bedel ödenmeden öğrenilmiyo.. Slr makine ile fotoğraf çekmek için ayrıca kurs almak bile gerekiyor, ben kursa filan gitmeden bişeyler kaptım Allaha şükür..

Yazdıklarıma pek dikkat etmeden hızlı yazdım, yanlışım varsa veya anlamadığınız konu varsa tekrar yazarız..

Cafer KILIÇSOY
24.05.2009, 13:48
Mehmet abi benimde önceleri dslr hevesim vardı ama şimdi yok. Neden dersen doların artışından dolayı makineler neredeyse uçtu. Hadi makineyi aldık diyelim, bununla bitmiyorki. Seninde dediğin gibi les önemli bu konuda. Bundan dolayı dslr düşünmüyorum.

Benim yarı profosyonel demek istediğim sabit lensli makineler abi. Mesela ilgimi çeken modellere gelirsek; Nikon Digital Coolpıx P90 var. Canon Powershot SX10 var. Bu tip makineler düşünüyorum. Nikon 24 optik zooma sahip, Canon ise 20. Fiyatları aynı neredeyse. Birde Nikon cift açılır lensli Canon ise tek.

Doğa fotoğrafları, manzara fotoğrafları çekmek istiyorum. Fotoğraflarım canlı olsun istiyorum. Makinemle her ortamda iyi sonuç almak istiyorum. En önemli konu ise bulanıklık ve cekim yaparken oluşan titreme. Bunlar en az olsun istiyorum.

Birde hafıza kartları hakkında birşey sormak istiyorum. Hafıza kartının kapasitesinin yüksek olması makinede yavaşlamaya veya donmaya neden oluyor mu?

Mehmet
24.05.2009, 17:11
Cafer abi sen kararını vermişsin zaten bu turnayı gözünden vurmak gibi bişey, 10 mb ve 200optik zomm geniş açısı da iyi, macro en yakından çekiyo, video olayı da var.. Ayrıca kibar bir cihaz.. Bu makine ile tribünden saha daki futbolcunun portre fotoğrafını çekersin.
Taşıması kolay, kalabalığı az, masrafı az el bebek gül bebeğin olur, Sandisk Ultra II yani 2gb kart bu makine için ideal olur..

Cafer KILIÇSOY
24.05.2009, 18:24
Abi öyle de bu ikisi arasında karar veremiyorum. Nikon mu Canon mu?.

Media Mart'a gittim. Oradaki arkadaş tek acılır lens olduğu için Canon'u tercih etmemi söyledi. Ama diğer danıştığım kişiler de Nikon'un daha gerçekci görüntüler verdiğini söylüyor.

Şu kararı bir verebilsem...:)

Cafer KILIÇSOY
13.06.2009, 22:33
Canon SX 10

Mükemmel bir makine. 20 optik zooma sorunsuz ulaşabiliyorsunuz.

Sanırım aradığımı buldum:)

Cyzio
25.06.2009, 23:17
Efendim, Mehmet, Cafer ve diğer üstadlar varken bana lâf düşmez ama; ben de size çekmek istediğiniz nesneyi çerçeve içine yerleştirme hakkında biraz fikir vereyim.

Evvelâ, eğer hareketsiz bir nesneyi fotoğraflamak istiyorsanız; yani çekmek için aceleniz yoksa, asla vizörden ilk gördüğünüzle yetinmeyin. Makinanızı 3-5 mm sağa sola ya da yukarı aşağı oynatarak çok değişik ve daha fazla hoşunuza gidecek görüntüler oluşturabilirsiniz.

Bir de bundan başka, sanıyorum ilk defa Leonardo da Vinci tarafından ileri sürülen bir yerleştirme tekniği vardır. Onun için üzerinde çalıştığınız alanı belirleyin. Meselâ şu olsun:

http://img34.imageshack.us/img34/548/lv1.png

Sonra onu enine üç eşit parçaya bölün:

http://img34.imageshack.us/img34/4131/lv2f.png

Daha sonra da boyuna üç eşit parçaya:

http://img34.imageshack.us/img34/1243/lv3.png

Bundan sonra yapacağınız iş, içeride kalan kesişim noktalarını belirlemek:

http://img34.imageshack.us/img34/4557/lv4h.png

İşte Leonardo Usta diyor ki;

"Eğer vurgulamak istediğiniz objenin merkezini bu dört noktadan birine yerleştiriseniz; tam merkeze koynaktan çok daha estetik görüntüler oluşturabilirsiniz."

Bir sonraki mesajımda örneklerle anlatacağım.

Muhammed
25.06.2009, 23:26
Bende fotoğraf çekmeye çalışıyorum fakat balık fotoğrafı çekmeye çalıştığım için hareketli oluyorlar ve çok zor oluyor. Sizce şu kalitelerde çekmek için nasıl bir makine gerekli

http://www.aquamojo.com/loiselle/loiselli-183b.jpg

http://www.cichlids.com/p/450x600/93fbf0ee957eec3d112d8f7943318329.jpg

Cyzio
25.06.2009, 23:54
Bu hafta bir kongre sebebiyle Kayseri'deydim. Dün de Kapadokya'ya gezi vardı. Fotoğraflarımı çekerken, bazılarını bu amaçla birkaç değişik şekilde çektim.

Meselâ nesneyi şu şekilde tam merkeze almaktansa,

http://img34.imageshack.us/img34/5027/bmn1.jpg

böyle hafif sola kaydırmak, bende daha büyük bir keyif uyandırıyor:

http://img34.imageshack.us/img34/8508/bmn2.jpg

Gene başka bir örnek, nesne tam merkeze yerleştirilmiş:

http://img34.imageshack.us/img34/193/resim013j.jpg

Bunda ise, aynı fotoğraf nesne Leonardo kıstaslarıyla yerleştirilerek çekilmiş:

http://img34.imageshack.us/img34/7927/resim014w.jpg

Şimdi de çekmek istediğim nesnenin merkezinin sol üst köşeye yerleştirilmiş bir örneğini görüyorsunuz:

http://img514.imageshack.us/img514/2549/resim027.jpg

Şimdi ise aynı nesnenin dört farklı yerleştirmesini göstereceğim:

Nesne tam ortaya yerleştirilmiş:

http://img514.imageshack.us/img514/5449/resim047.jpg

Sol alta yerleştirilip, sağda ağaç yapraklarıyla desteklenmiş:

http://img514.imageshack.us/img514/3181/resim048.jpg

Bu sefer sağ alt köşeye yerleştirilmiş:

http://img514.imageshack.us/img514/7843/resim049.jpg

Gene sağ alt köşeye yerleştirilmiş ama başka bir açıdan bakılmış:

http://img514.imageshack.us/img514/3347/resim050.jpg

Bu son dört fotoğrafın üçünü ayaklarım yerden kıpırdamadan sadece objektifi küçük oynatmalarla çektim. Dördüncüyü çekmek için ise birkaç adım atmam yetti.

Gördüğünüz gibi, biraz daha fazla zaman harcayarak çok değişik görüntüler elde edebiliyorsunuz. Size göre en iyiyi bulmanız da fazla zaman almayacaktır.

İyi çekimler.

.

Cyzio
25.06.2009, 23:58
Bende fotoğraf çekmeye çalışıyorum fakat balık fotoğrafı çekmeye çalıştığım için hareketli oluyorlar ve çok zor oluyor. Sizce şu kalitelerde çekmek için nasıl bir makine gerekli

Bu kalitede balık fotoğrafları zannediyorum küçük bir hile kullanılarak çekiliyor. Balığın boyutlarından az büyük, bir tarafı açık, beş tarafı kapalı, küp veya dikdörtgenler prizması bir kap üretiliyor. Ve balık içine sıkıştırılıp, cama yaklaştırılıyor. Böylece balığın hareketsiz kalması sağlanıyor.

Yanlış biliyor olabilirim.

Vkgz
26.06.2009, 00:01
makro çalışmalar pek hoşuma gitmiyor doğa resimleri daha hoş

Cafer KILIÇSOY
08.06.2010, 18:24
İYİ FOTOĞRAF ÇEKMEK
50 Altın İpucu

1* Bakış noktanızı iyi seçin. Bunun için fotoğrafını çekeceğiniz konuyu nasıl göstermek istediğinizi düşünün. Sabit bir konunuz varsa (bina, çeşme vs) etrafında biraz dolaştıktan sonra en iyi açısını bulmaya çalışın. Perspektif hatalarını hesaba katmayı unutmayın!
Farklı bakış açıları geliştirmeye çalışın. Ortalama uzunluktaki bir insanın göz hizası yerine, çok daha yukarıdan ya da aşağıdan da çekimler yapmayı deneyebilirsiniz.

2* Herhangi bir konunun fotoğrafını çekerken, kompozisyonu yatay ya da dikey oluşturmanız konusunda önceki bilgi ve deneyimleriniz size yol gösterecektir. Bazı konular yatay çekildiğinde bazıları ise dikey çekildiğinde doğru ve güzel fotoğraf verirler. Bunun için ilk başta konunuzu kadrajladığınızda, büyük boşluklar kalıp kalmadığına ve konunuzun kesilen yerlerine bakabilirsiniz.

3* Çekilecek konuya göre doğru objektif seçimi çok önemlidir. Bazı konular yakından, bazıları ise uzaktan fotoğraflanmalıdır. Bir futbol karşılaşmasında ya da vahşi hayvan fotoğrafları çekerken mutlaka belli bir uzaklıktan fotoğraf çekmemiz gerekir. Bunun için tele objektiflere ihtiyacımız olur. Doğru objektif seçimi için, objektif çeşitlerini ve nerelerde işimize yarayıp yaramayacaklarını iyi analiz etmeliyiz.

4* Özellikle insan fotoğrafları ve portre çekiyorsanız, arka planlarının sade olmasına dikkat edin. Karışık bir arka plan, konumuzla karışacak ve belirginlikten uzak, seçici olmayan sıradan bir fotoğraf karesi olacaktır.

5* Yakından tanıdığınız ya da ilk defa karşılaştığınız birinin fotoğrafını çekerken konunuzu rahatlatmaya çalışın. Kendinizden emin olun ve karşınızdaki kişiyle bir şekilde iletişim kurmaya çalışın. Fotoğraf çekerken kurulan iletişim sadece konuşarak değil, göz temasıyla ya da beden diliyle de yapılabilir.

6* Yakından çektiğiniz portre fotoğraflarda göze netlik yapın. Gözlerin net çıkması diğer alanlardan çok daha önemlidir.

7* Fotoğraf konunuza göre deklanşöre basma anınız değişebilir. Bir manzara ya da hatıra fotoğrafında başka, hız ve hareket olan fotoğraf konularında ise çok daha dikkatli deklanşöre basmak gerekir. Kısaca “kritik an” dediğimiz konu, zamanlama ile ilgilidir. Konunuzu veya olayı iyi takip ederek en can alıcı noktasında deklanşöre basılmalıdır.

8* Bir daha tekrarlanamayacak önemli bir konu çekiliyorsa mutlaka deneme çekimi yapın ve normal zamanlardan daha fazla sayıda fotoğraf çekin.

9* Güneşin tam tepede olduğu saatlerde (daha çok 12.00 ile 14.00 arası) mümkünse fotoğraf çekmemeye çalışın. Özellikle insan fotoğrafları üzerinde hoş olmayan sert gölgeler belirginleşebilir.

10* Fotoğraf çekmek için geniş vaktiniz varsa, yanınızda bir tripod taşıyarak fotoğraflarınızı tripod ile çekin. Böylece kadrajlarınızı daha kontrollü yapma ve yüksek diyafram değerleri kullanma imkanınız olur.

11* Seyahatlerinizde çantanızda mutlaka mini bir tripod bulundurun. Nerede gerekeceği hiç belli olmaz!

12* Tripodunuz olmadan elde fotoğraf çekerken, enstantane değerlerinizi mutlaka kontrol edin. Enstantane değeriniz en azından kullandığınız objektifin odak uzunluğuna yakın olmalıdır. Örneğin, 50mm için 1/60sn, 200mm için 1/250sn, 300mm için 1/500sn gibi…

13* Özellikle portre çekimlerinde ışık konunuzun arkasından geliyorsa konunuz ters ışıkta kalacak ve yüzü nerededeyse tamamen karanlık çıkacaktır. Eğer portrenizin yüzünü karanlık değil de daha aydınlık şekilde göstermek isterseniz en basit yöntem olarak dolgu flaşı kullanabilirsiniz. Böylece portrenizin yüzü de arka plan ile dengeli şekilde aydınlanacaktır.

14* Fotoğraf çekimlerinizde bir tripod kullansanız bile deklanşöre basma anınızda bir titreşim meydana gelebilir. Bunu önlemek için kablo deklanşör, uzaktan kumanda ya da hemen hemen tüm fotoğraf makinelerinde olan “self timer” modunu kullanabilirsiniz.

15* Çok büyük ya da çok küçük şeylerin fotoğrafını çekerken karemizin içerisine, konunun boyutunu gösterebileceğimiz ve herkes tarafından bilinen referans alınabilecek bir nesne koymakta fayda var. Örneğin, çok küçük bir obje çekerken, kibrit çöpü ya da bir bozuk para kullanmak gibi…

16* Ufuk çizgisi, fotoğraf karesinin alt kenarına paralel olmalıdır. Aksi takdirde hoş olmayan yamuk bir fotoğraf karemiz olur.

17* Özellikle ters ışıkta ve güneş ışığının çok parlak olduğu yerlerde fotoğraf çekerken mutlaka objektifinizin parasoleyini (güneşliğini) kullanın.

18* Panoramik çekim yapacağınız zaman makinenizi (daha çok kullanılan) yatay yerine tripodunuza dikey olarak bağlayın. Böylece çekmek istediğiniz alanda daha fazla fotoğraf çekebilecek ve perspektif bozulmalarını da en aza indirmiş olacaksınız.

19* Hızlı konuların (spor karşılaşmaları, araba yarışları… fotoğrafını çekerken makinenizin obtüratör hızını kontrol edin. Enstantaneniz en azından 1/500sn olsun!

20* Önemli ve hızlı fotoğraf karelerini kaçırmamak için makinenizin (drive) modunu önceden seri çekime getirin. Netliği konunun gerçekleşebileceği yere önceden yaparak da zaman kazanabilirsiniz. Böylece objektifiniz netlik yapmak için ekstra zaman harcamayacaktır.

21* Fotoğraflarınıza hız efekti katmak için, nispeten düşük obtüratör hızlarında (1/30, 1/15… makineniz ile konuyu takip edip uygun yere geldiğini düşündüğünüzde deklanşöre basın ve takip etmeyi biraz daha sürdürün. Böylece pan tekniğini kullanmış olursunuz. Bu teknikle konunuzun bazı yerleri ve arka alanı netsiz çıkacak ve konunuz hareketli gözükecektir.

22* Özel mekanlarda çekim ve tripod kullanmak için mutlaka izin alın. Başınızın derde girebileceği yerlerden uzak durun.

23* En zor fotoğraflanabilecek konulardan biri bebek ve küçük çocuklardır. Çok hızlı ve sürekli hareket ettikleri için fotoğraf karelerine ya çok flu ya da istenmeyen bir anda çekilmiş halleri yansır. Yeni doğmuş bir bebek fotoğrafı çekecekseniz kesinlikle flaş kullanmayın ve flaşınızın kapalı olduğunu bir kez daha kontrol edin.
Çocuk fotoğrafları çekerken de onları oyalayacak bir şeyler bulun. Oyuncaklar bu işe yarar! Arada bir de size bakması için ona seslenin. Unutmayın, küçük bir çocuğun dikkatini sürekli olarak aynı noktada tutamazsınız.

24* Çekeceğiniz objeyi fotoğraf karenizin tam ortasına getirmeyin. Bilinenin aksine konuyu ortalamak yerine karenin alttan, üstten, sağdan veya soldan 1/3’üne yerleştirmek çok daha iyi bir sonuç verir.

25* Ormanlık veya ağaçların çok olduğu alanlarda fotoğraf çekiyorsanız çıkan sonuç genellikle gözümüzün gördüğü kadar güzel olmayabilir. Ağaçların arasından süzülen parçalı ışık fotoğraf karenizde delik deşik (açık-koyu bölgeler) bir görüntü oluşturabilir. Çektiğiniz fotoğrafları mutlaka kontrol edin. Parçalı ışık etkisini yumuşatmak için flaş da kullanabilirsiniz.

26* Çiçek fotoğrafları çekerken rüzgarın hızını hesaba katın. Çiçeğin arka alanına ve üzerine düşen ışığa dikkat edin. Bazı çiçekler ters ışıkta daha güzel fotoğraf verebilir.

27* Sis, duman ve ters ışık fotoğraflarının her zaman ilgi çekeceğini unutmayın.

28* İnsan ve yaşamlar üzerine fotoğraflar çekiyorsanız, sade kıyafetler giymeye özen gösterin. Gösterişli fotoğraf çantaları ve büyük fotoğraf makineleri işinizi zorlaştıracaktır.

29* Hemen her kompakt dijital fotoğraf makinesinde bulunan dijital zoom özelliği gerçek zoom demek değildir. Bizim tek bakacağımız optik zoom özelliğidir. Objektifin içerisindeki mercek sistemlerinin ileri geri gitmesiyle optik zoom (yani gerçek zoom) yapılır. Dijital zoom ise, çekilecek olan konunun yazılımsal olarak büyütülmesiyle elde edilir. Görüntü kalitesini negatif yönde etkileyeceğinden dijital zoom özelliğinin kapalı olmasında ve hiç kullanılmamasında fayda vardır.

30* Dijital fotoğraf makinelerimizdeki LCD ekranlar pil tüketimini en fazla artıran kısımdır. LCD ekranları mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın. Her fotoğraf çekildikten sonra otomatik olarak gösterme özelliğini kapatın, ihtiyaç duyduğunuzda siz LCD ekrana getirin.
Özellikle fotoğrafa yeni başlayanlarda LCD ekranın sık kullanılması istenmeyen kötü bir reflekse dönüşecek ve “nasıl olsa kötüyse siler yenisini çekerim” gibi bir anlayışa yol açacaktır.

31* Seyahatlerinizde, depolama işinizi nasıl yapacağınızı ve ne kadar fotoğraf çekebileceğinizi hesap etmeye çalışın. Gideceğiniz yere göre taşınabilir bilgisayar, taşınabilir hard disk veya diğer depolama ürünlerini kullanın. Kısa seyahatlerinizde ise sadece hafıza kartlarınız da işinizi görebilir. Birden çok hafıza kartı taşıyın. Ancak onlarca hafıza kartı ile çalışmak işinizi güçleştirecek ve hata yapmanıza sebep olacaktır. En az 2GB hafıza kartları alın!

32* Hafıza kartını takıp çıkarırken dijital fotoğraf makinenizin mutlaka kapalı olduğundan emin olun. Aksi takdirde hafıza kartınızdaki bilgiler kaybolabilir, kartınız ve fotoğraf makineniz bozulabilir.

33* Hafıza kartlarınızı silmek içerisindeki bilgileri güvenli şekilde silmeye yetmez. Hafıza kartlarınızı formatlayarak kullanın!

34* Yeni aldığınız bir dijital fotoğraf makinesinin kullanma kılavuzuna mutlaka göz gezdirin. Hatta üşenmeden hepsini okuyun! Makinenize özel veya daha önce hiç kullanmadığınız bir özelliği olabilir.

35* Uzun seyahatlerinizde yanınızda yedek pil bulundurmaya çalışın. Eğer makineniz kendi özel şarjlı pili ile çalışıyorsa akşamları mutlaka şarj edin. Kalem pil ile çalışan bir makineniz varsa da kaliteli alkalin piller kullanın.

36* Karanlık ortamlarda fotoğraf çekerken, genellikle 3-4 metreden uzak mesafelere flaşınızın gücünün yetmeyeceğini unutmayın. Konularınızı daha yakında çekin.

37* Makinenizin üzerine takılan bir flaşınız varsa, direkt olarak konuya doğrultmak yerine yansıtmalı olarak kullanmaya çalışın. Bunun için duvar ve tavanları kullanabilirsiniz. Bazı üreticilerin flaşlara takılabilen yansıtıcı ve yumuşatıcı gibi aksesuarları da işinize oldukça yarayacaktır.

38* Otomatik ve manuel olarak kullanılabilen ISO ve WB (White Balance-Beyaz Ayarı) özelliklerini çekimlerinizden önce kontrol etmeyi unutmayın!

39* Özellikle zor ışık şartlarında fotoğraf çekiyorsanız RAW formatını kullanın.

40* DSLR fotoğraf makinelerinde objektif değiştirirken hızlı davranmaya çalışın. Mümkünse tozun en az olabileceği tuvalet ve banyo gibi ortamlarda değiştirin.

41* Fotoğraf makinenizin temizliğine önem verin. Dijital fotoğraf makinelerinin en büyük düşmanlarından biri tozdur. Özellikle objektiflerinizi temizlerken elinize ne geçerse onunla temizlik yapmaya çalışmayın. Kolonya benzeri çözücü maddeleri asla kullanmayın. Sadece objektif ve optik malzemelerin temizliğinde kullanılan özel kimyasalları ve kağıtları tercih edin.

42* Fotoğraf makinelerinizi ve objektifleri fotoğraf çantasında taşıyın. Fotoğraf çantanızın su ve toz geçirmemesine, darbelere karşı korunaklı olmasına dikkat edin.

43* Uzun yürüyüşlerde ve seyahatlerinizde sırtınızda, iki omuzda taşınabilen fotoğraf çantalarını tercih edin. Uzun süre tek omuzda taşınan ağır bir fotoğraf çantası belinizde ve sırtınızda ağrılara neden olabilir.

44* Fotoğraflarınızı depolarken kendinize özgü bir sistematik geliştirin. Önemli fotoğraflarınızı hem hard diskte hem de CD/DVD ortamında saklayın.

45* Kumsal ve çöl gibi ortamlarda fotoğraf çekiyorsanız makinenizi korumaya özen gösterin. Çekiminiz bittikten sonra mutlaka fotoğraf çantanıza yerleştirin.

46* Uzun süreli fotoğraf çekimlerinden sonra makinenizin bakımını yapın. Özellikle DSLR fotoğraf makinesi kullanıyorsanız görüntü algılayıcınız (CCD/CMOS sensör) kirlenmiş olabilir. Bu gibi durumlarda da en ufak bir toz tanesi bile fotoğraf karenizde kocaman bir leke olarak görülecektir.

47* Fotoğrafınızı internet üzerinde kullanacaksanız (web sayfası, mail vs) görüntü boyutunu düşürün ve mutlaka JPEG çekin.

48* Yağmur altında fotoğraf çekerken fotoğraf makinenizin ıslanmaması için özel yağmurluklardan faydalanabilirsiniz. Makineniz ıslandığında da bir an önce kuru bir bezle temizlemenizde fayda var.

49* Soğuk havalarda ve özellikle de kar altında fotoğraf çekerken pillerinizin sorun yaratabileceğini ve sizi yarı yolda bırakabileceğini unutmayın. Yanınızda mutlaka yedek bir pil bulundurun. Ani hava değişikliklerinden uzak durmaya çalışın. Çok soğuk bir ortamdan çok sıcak bir ortama geçtiğinizde, fotoğraf makinenizi direkt olarak ısı kaynağından uzak tutmaya çalışın.

50* Objektiflerinizin önünde koruyucu filtre olarak UV ya da Skylight’i kullanabilirsiniz. Böylece objektifiniz dış kaynaklı sorunlara (çizilme, tozlanma, kırılma… karşı korunmuş olur.

Ali İhsan Dönmez
08.06.2010, 18:34
Ben bu başlığı ilk defa görüyorum ve teşekkür ediyorum böyle bir başlık açıldığı için

Ben de bir canon 500d kullanıcısıyım.1 hafta kadar önce 50 mm lik yeni lensime de kavuştum.

Bildiklerimi ben de paylaşmak isterim fakat final sınavları dolayısıyla şu an pek vakit ayıramayacağım.

Mucahid Erdogan
08.06.2010, 19:50
bende ilkdefa gördüm ve çok yararlı bi başlık tam benlik :D

EmreBir61
08.06.2010, 20:05
Evet arkadaşlar başlıgın yukarılara gelmesi bencede iyi oldu,Bende Canon 40d kullanıyorum.Forumda beraber tecrübelerimizi paylaşabiliriz şahsen eminim bizden kat ve kat iyi fotograf çeken arkadaşlar vardır:)

Cafer KILIÇSOY
08.06.2010, 20:09
Arkadaşlar başlığı açmamdaki amaçta buydu zaten. Bildiklerimizi karşımızdaki insanlarla paylaşalım. Herkes bildiği teknikleri anlatsın burda.

Bir soruyla başlayayım;

Arka planı flu olan bir fotoğrafı nasıl çekebiliriz:)

Bu arada bende yarı profosyonel bir makina Canon SX10 kullanıyorum. x20 optik zoomu var, tercih nedenim buydu:)

EmreBir61
08.06.2010, 20:12
Arkadaşlar başlığı açmamdaki amaçta buydu zaten. Bildiklerimizi karşımızdaki insanlarla paylaşalım. Herkes bildiği teknikleri anlatsın burda.

Bir soruyla başlayayım;

Arka planı flu olan bir fotoğrafı nasıl çekebiliriz:)

Bu arada bende yarı profosyonel bir makina Canon SX10 kullanıyorum. x20 optik zoomu var, tercih nedenim buydu:)

Hocam arka plandaki flu'luk makinanın veya lensin verdigi alan derinligi ile alakalıdır.Diyafram max. atıyorum 2.8 ise alan derinligi daha fazla olur.Sayı büyüdükçe etraftaki ayrıntılarda işin içine girer.Fluluk kalkar.Extradan max. zoomlu çekilmeside fluluk konusunda yardımcı olur.

EMiRHAN61
12.06.2010, 00:14
çeşitli fotoları paylaştığımız başlık kaldırılmış sanırım. kötü oldu :)

Cafer KILIÇSOY
17.06.2010, 01:37
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs039.snc3/12637_101209693236170_100000414186526_30655_440353 4_n.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=30736&id=100000414186526)

Burası bizim köy ve akşam karanlığında tamamen amatör bir makine ile çekilmiş.

Şimdi böyle bir görüntü elde edebilmemiz için nasıl bir yol izlemeliyiz. Gece modunda çekmeye kalksam berbat çıkıyor. Otomatik moduna alsam aynı keza.

Külünkoğlu
17.06.2010, 07:53
çeşitli fotoları paylaştığımız başlık kaldırılmış sanırım. kötü oldu :)

Bir değil iki başlıkta yerli yerinde duıruyor.

http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=51&page=395

http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=297&page=51

Halil Atalay
18.06.2010, 11:24
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs039.snc3/12637_101209693236170_100000414186526_30655_440353 4_n.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=30736&id=100000414186526)

Burası bizim köy ve akşam karanlığında tamamen amatör bir makine ile çekilmiş.

Şimdi böyle bir görüntü elde edebilmemiz için nasıl bir yol izlemeliyiz. Gece modunda çekmeye kalksam berbat çıkıyor. Otomatik moduna alsam aynı keza.

cafer böyle bir fotoğraf çekmen için ilk olarak altın kural tribot bağlamalısın makineyi sonro manuel çekimde diyaframı açman ve ensanteneyi uzatman lazım eğer makine imkan veriyorsa İSO 400 çıkarırsan iyi daha güzel çıkar resim

kompak makinelerde otomatik mod.çekersen flaş batlar bu sefer önde 1 mt alan aydınlık arkadaraf karanlık çıkar

benim cekdiğim bazı çalışmaları paylaşayım bu resimler güneş batarken ters ışık etkisi göstermek için çekildi

http://img62.imageshack.us/img62/1692/dsc0041kjhhhr.jpg

http://img59.imageshack.us/img59/6758/dsc0101di.jpg

Cafer KILIÇSOY
18.06.2010, 23:49
Halil abi teşekkür ederim. Söylediklerini uygulayacağım:)

Haa bu arada, ısrarla seni bu başlığa çekmek istiyoruz;)

Alihan Ertürk
19.06.2010, 00:14
Kulüp fotoğraf yarışması düzenliyormuş.
Katılan yok mu bizden ?

http://www.trabzonspor.org.tr/default.asp?Sayfa=HaberDetay&IND=4617#Icerik (http://www.trabzonspor.org.tr/default.asp?Sayfa=HaberDetay&IND=4617#Icerik)

Halil Atalay
01.07.2010, 12:34
http://img52.imageshack.us/img52/3955/dsc0002mf.jpg

http://img22.imageshack.us/img22/3233/dsc0003czt.jpg

bu fotoğrafları çekmek için 1 saat bekletim her seferinde biraz daha iyi çekerek en sonunda bu fotoğraflar çıkdı

şimşek fotoğrafı çekmek için denetiğim yöntem

Yıldırımın yoğunlaştığı noktayı tespit etmek

Makinayı Tripod üzerine sabitlemek

objektifin önüne ışık gelmesini önlemek

Yıldırımın genel olarak yoğunlaştığı noktada kadraj içine alacağınız ev,ağaç vs gibi nesneleri belirlemek

Belirlenen noktayı autofocus ile ayarladıktan sonra makinayı manuel focusa almak

Diyafram 7 ila 8 arası ideal

Enstantane 2 ila 3 sn arası ideal

Her an tetikte bekleyip ilk çakmanın arkasından şiddetli ikici çakma gelir genellikle ve bu ilk çakma anını hissettiğinizde deklanşöre sürekli basılı tutmak bir 15 - 20 saniye

Cafer KILIÇSOY
01.07.2010, 21:09
Halil abi muhteşem bunlar:alkış:

Bişey soracağım, bunu hangi lensle çektin?

Halil Atalay
02.07.2010, 09:36
18/105mm f3.5-5.6 ED lens kullanıyorum daha lens almak için finansman bulamadım üzrindeki ile itare ediyoruz

Misina
30.07.2010, 10:50
Hepsiburada.com dan Fujifilm AV100 12.2MP 2.7"LCD Dijital Fotoğraf Makinesi aldım.Yanında da Kingston 8GB SDHC CLASS4 Hafıza kartı aldım.Makineyi ilk açınca kart hatası uyarısı veriyor kapatıp açınca düzeliyor hata falan vermiyor.Problem cihaz da mı kartta mı sizce?

Harun CAN
01.08.2010, 01:40
Hepsiburada.com dan Fujifilm AV100 12.2MP 2.7"LCD Dijital Fotoğraf Makinesi aldım.Yanında da Kingston 8GB SDHC CLASS4 Hafıza kartı aldım.Makineyi ilk açınca kart hatası uyarısı veriyor kapatıp açınca düzeliyor hata falan vermiyor.Problem cihaz da mı kartta mı sizce?

başka bir kart ile dene bence. o zaman bir fikir sahibi olabilirsin.

Murat'
03.08.2010, 06:58
http://img685.imageshack.us/img685/2742/img0650ge.jpg

http://img62.imageshack.us/img62/208/img0638m.jpg

Slr makine alali daha bir hafta bile olmadi, birkac tane fotograf cekmeyi, bir tanesini buraya koydum.Yorumlarinizi bekliyorum, en basindan soyleyeyim isin cok ama cok basindayim.

Cafer KILIÇSOY
09.08.2010, 01:32
Murat tek kelimeyle harika:) Hangi makineyi kullandın?

Cafer KILIÇSOY
09.08.2010, 14:17
Canon 450D mi, Nikon D90 mı?

Murat'
16.08.2010, 02:35
Canon 450D mi, Nikon D90 mı?

Cafer abi gec cevap verdigim icin kusura bakma her zaman internete girme imkanim olmuyor maalesef.Kullandigim makine Canon Eos 500d, kullandigim lens makine ile beraber gelen 18-55 mm lens.

Diyafram, enstantane falan nedir cok anlamam cunku cok yeniyim.

Bunlar cektigim diger fotograflar.

http://img52.imageshack.us/img52/4818/img0961e.jpg

http://img444.imageshack.us/img444/9282/img1139uq.jpg

SEDAT
16.08.2010, 03:14
- Bizdeki Dijitaller Makineden Sayılıyormu Şimdi :D

Murat'
16.08.2010, 03:19
Sedat abi sizdekiler point and shot makineler bizdekiler ise digital slr.:D

SEDAT
16.08.2010, 03:54
- Hakikaten Zevkli Bi Olay..

- Diğer Bir Yanı ise Dijital ile Profosyonel arasında Gerçekten Çok Fark var..

Murat'
20.08.2010, 07:31
Basligi yukarilara alalim biraz.

Cafer KILIÇSOY
21.08.2010, 01:04
Nikon D90'a harbi harbi kafayı taktım:) Hele şu izinden bir döneyim;)

Orhan Kahraman
21.08.2010, 01:17
Tribün fotoğrafçılığı mı ?

Şahsen yarı - profesyonelim ama profesyonel makinalar kullandım

Cafer abi kızacak ama hep Canon kullandım çünkü kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyorum fotoğrafçılar arasında bir soz vardır : " Nikon uçar çekmez." diye
Uçar: kuşun belli bir sürat ile giderken hava da netlenebilmesidir bu yüzden hep Canon kullandım
450D ile başladı serüvenim gayet memnundum 100-400 objektif ile beraber
Sonra 7D kullandım bir müddet ve şimdi tribün fotoğrafçılığı için
Yeni çıkan yarı profesyonel Canon SX 20 IS kullanıyorum
Olimpiyat tribününden 20x optik+Manuel yetinemedim biraz moralimi bozdu ama sanırım Avni aker için ideal olacak

Cafer KILIÇSOY
21.08.2010, 01:21
Orhan bende de şuan yarı profosyonel Canon SX 10 IS var. 20 optik zoomu var ve çok ta iyi bir makine. Nikon alsam bile bunu elimden çıkarmam asla. Tribünden Colman'ın Kasımpaşa'ya attığı penaltıyı çektim mesela süperdi. 20 optik zoomu sorunsuz kullanabiliyorsun:)

Ayrıca fotoğrafcılıkta şöyle de bir söz vardır;

''Canon eğlenilecek, Nikon evlenilecek kadındır.''

Ben yeterince eğlendim, şimdi evlenmek istiyorum:D

Orhan Kahraman
21.08.2010, 01:33
Kesinlikle katılıyorum zaten mac gunü de söylediydim size renklerin kalitesi kesinlikle nikon da daha iyi bakalım bende 20sx i eskittikten sonra belki bir nikon sevdasına tutulur mesut olurum :)

Teknik anlamda pek manzara fotografı çekmediğim için ( tribünü manzara olarak kabul edersem) oto da takıldım hep ve istediğim sonucları alamadım fener macı farkli seyler deneyeceğim makine ile ilk maceram idi super kupa macı onda da bana göre fotolar husrandi

Makinelerimiz yakın özelliklerde teknik detaylar öğrenmek isterim senden abi

Cafer KILIÇSOY
21.08.2010, 01:50
Orhan makinenin 20 optik zoomunu hem fotoğrafta hemde videoda sorunsuz kullanabiliyorsun. Yalnız 20 optik zomda çalışırken kesinlikle bir tripota ihtiyacın olacaktır:)

Makine ile hemen hemen bütün manuel ayarları yapabiliyorsun. Diyafram, enstantane gibi ayarları girip değişik koşullarda güzel görüntüler elde edebilirsin. Senin makinenin benimkinden tek üstünlüğü HD video çekebiliyorsun. Ama buda megabaytı yüksek olduğundan yüksek hafıza kartına gereksinimin olacak. Şöyle örnek verebilirim; 4 saniyelik HD Video kaydı neredeyse 100 MB'lık bir yer kaplıyor.

Aslında elimdeki cihaza bakıpta neden DSLR'ye bu kadar bütçe aktarayım ki dediğim zamanlarda olmuyor değil;)

Bu arada benim anlamadığım 450D'den neden yarı profosyonele geçiş yaptın?:)

Orhan Kahraman
21.08.2010, 02:57
Kuş dünyası o gün onu gerektiriyordu 450D den 7D ye geçtim abi :)

Orhan Kahraman
21.08.2010, 03:02
Abi tripotluk bişeyi yok bunun ya küçücük makine zaten:)

Ekstra hafıza kartı taşıyorum zaten

bu arada abi DSLR ap ayrı bir dünya öyle deme fakat objektifsiz "iyi bir objektifsiz" DSLR ın pek bi anlamı yok teknik kapasite olarak bu fiyat civarı makinelerde yarı-prof lar çok ideal bence

gördüğüm kadarıyla stadlarda ışık sorunu olmuyor :) diyafram oto da seçilebilir sanırım

Cafer KILIÇSOY
21.08.2010, 03:20
Orhan optıik zoomu kullandığında makinenin ekranındaki görüntüyü sabitlemek zor olur, o yüzden dedim:) Yoksa makinenin ağırlığından değil.

Fatih
19.09.2010, 18:34
Yeni başlayanlar için hangi makineyi öneriyorsunuz?

Bütçe azami 1500 TL.

Fatih Yücel
19.09.2010, 21:13
Canon 500D Bakma sen bu nikonculara :)

Canon un makinaları her zaman kullanım kolaylığı sağlar giriş seviyesinde bu modeli öneririm 450D de olabilir. Aralarında ki fark 500D de hd video kaydı var o kadar.

Canon u kullandıkça kullanasın geliyor ama nikon bu konuda sana pek yardımcı olamaz.

Hayırlı olsun diyelim.

Cafer KILIÇSOY
20.09.2010, 02:05

Bütçe azami 1500 TL.
Hayyam Çarşısından Nikon D90. Tahminim 1300-1400 TL'ye kapatırsın.

Canon eğlenilecek, Nikon evlenilecek kadındır Fatih. Senin yaşın geçiyor, evlen artık;):D

Fatih Yücel
20.09.2010, 12:02
Valla Bende bekarlık sultanlıktır diyorum abi :D

Bundan sonra alacağım marka Hasselblad olur.

Dursun Kaplan
20.09.2010, 12:02
Cafer abi teşhisi koydu. :cool:

Fatih Yücel
20.09.2010, 12:07
Kadın lafını duydun ya dursun hemen, damladın kadın derken slr makinayı kastetti Cafer abi ççç

Fatih
20.09.2010, 14:53
Hayyam Çarşısından Nikon D90. Tahminim 1300-1400 TL'ye kapatırsın.

Canon eğlenilecek, Nikon evlenilecek kadındır Fatih. Senin yaşın geçiyor, evlen artık;):D
Bu Hayyam çok ünlü bir yer galiba internette fotoğraf yazınca karşıma çıkıyor.:)
Biraz araştırdım ordaki dükkanlar spot satıyorlarmış ne kadar güvenilir olur bilmiyorum.He bir de özellikle fotoğrafçılıkla ilgili hiçbirşey bilmediğini anlarlarsa fena kazıklıyorlarmış.:)

Fatih Yücel
20.09.2010, 20:11
Tavsiye de bulunabilirim sana ama hepsi sattıgı mala sahip çıkar tanıdıgım herkes oradan aldı hiç bir problem yaşanmadı ama tabi ki karar senin...

Fatih
20.09.2010, 21:03
Tavsiye de bulunabilirim sana ama hepsi sattıgı mala sahip çıkar tanıdıgım herkes oradan aldı hiç bir problem yaşanmadı ama tabi ki karar senin...
Tavsiyelere açığım Fatih.:)

Cafer KILIÇSOY
21.09.2010, 01:10
Fatih spot demek vergisi ödenmeden ülkeye sokulması demek. Yoksa ikisininde üretimini aynı firma yapıyor. Nikon D90'ı normal şartlarda 2000-2500 TL aralığında alırsın, 2 sene de garantisi olur. Ama eğer spot alırsan 1300-1500 aralığında bir fiyata alabilirsin. 2 sene garanti için 1000 TL fark var.;)

Tolga Okumuş
21.09.2010, 01:20

Bütçe azami 1500 TL.

Açıkçası yeni başlayan biri olarak direkt profesyonel bir makine kullanmana gerek yok diye düşünüyorum.

Olympus SP-590 uz ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacaktır.Tahmini fiyatta 700-800 TL arası olması lazım.

Bence bir araştır derim.

http://i1009.hizliresim.com/2010/9/21/284.jpg (http://urlal.com/dqqf)

http://i1009.hizliresim.com/2010/9/21/286.jpg (http://urlal.com/dqqf)

Murat'
21.09.2010, 01:43
Daha bu isin basinda bile degilim sayilir, fotografin temel kurallarini bile bilmiyorum ama Turkiye'ye dondukten sonra ugrasmak icin cabalayacagim.Bu da son gece fotograflarimdan bir tanesi.

http://img802.imageshack.us/img802/449/mg25435.jpg

Murat'
21.09.2010, 01:45
http://img3.imageshack.us/img3/7316/img2513s.jpg

Murat'
21.09.2010, 01:50
http://img831.imageshack.us/img831/153/img22352.jpg

Halil Atalay
21.09.2010, 22:25
bence ve duyduğum kadar eğer canon alırsan lensler her makineye uymuyor ve makineye göre lens almak zorunda kalıyorsun

nikonda bu sorun yok istediğin gibi kullan d90 uyan her makineye uyuyor ayrıca nikon daha sağlammış

Murat'
22.11.2010, 22:52
Birkac tane makro calismam.

http://img26.imageshack.us/img26/341/makro4k.jpg

http://img210.imageshack.us/img210/1107/makro3.jpg

http://img840.imageshack.us/img840/8863/makro2w.jpg

http://img219.imageshack.us/img219/7928/makro.jpg

Murat'
07.12.2010, 21:16
http://i1012.hizliresim.com/2010/12/7/5140.jpg

Davut Özdemir
08.12.2010, 13:33

Bütçe azami 1500 TL.

Hayyam Çarşısından Nikon D90.

Tahminim 1300-1400 TL'ye kapatırsın.

Herkese merhaba,

Bu başlıktaki tüm mesajları okudum hemen hemen.Zira bu aralar benden kendime uygun bir makine ile bu doyumsuz zevki yaşamak istiyorum.http://forum.bordomavi.net/images/icons/icon12.gif

Ama açıkça söylemeliyimki Cafer abi beni hayal kırıklığına uğrattın.İlk mesajdan başladığım için okumaya, bende senin gibi tamam dedim, Canon SX 10 IS de karar kıldım.Ama bide baktım yukarıdaki mesaj Nikon D90.http://forum.bordomavi.net/images/icons/icon9.gif

Canon'u istesem babasından vermezmi?:) İyi bir ev kızı değilmidir yada?

Şaka bir yana, istediğim genel itibari ile hızlı çekim yapabilen yarı profesyonel, 2000TL civarında(Tüm aksesuarlar dahil:)) bir makine.

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum

Cafer KILIÇSOY
10.12.2010, 02:01
Sevgili kardeşim DSLR türü, yani profosyonel bir makine istiyorsan kesinlikle Nikon D90.

Ama yarı profosyonel diyorsan da Canon SX 10 IS. Ben bu makineyi kullanıyorum. 20 optik zoomu varki tek kelimeyle mükemmel. Olimpiyat stadında sahanın içindeki her kareyi yakalarsın.

Profosyonel makinelerde önemli olan gövdeden ziyade lenstir. Çok uzak bir objeyi çekmek istiyorsan ayrı lens, geniş açı içinde ayrı lens kullanmak zorundasın ki buda haliyle maliyeti artırıyor.

Canon SX 10 IS'in bir üst modeli Canon SX 20 IS var. 10'dan tek varkı HD video çekimi yapabiliyorsun. 150 liralıkta bir farkı var

Famusta
06.01.2011, 17:01
Selam Arkadaşlar

Bende 6 yıldır amatör olarak ilgileniyorum fotoğrafcılıkla. özellikle analog çekimlerle ilgili merak ettiğiniz çekim detayları-pozlama-enstantene-diyafram vs... sorularınız olursa cevaplandırmaya çalışırım. (dijital makinelerle de çalıştım ama marka seçiminden pek anlamam)

Bence dijital makineden önce analog kullanmanızı tavsiye ederim. Öğrenim acısından.

Cafer KILIÇSOY
01.02.2011, 22:25
Analoğu aştık zaten, hatta yarı profosyoneli aştık.. Tamamen profosyonel düşünüyoruz artık;)

Famusta
03.02.2011, 17:14
Anolog çekim deyince ne anlıyorsun ?
:)
fotoğrafçılığın ruhu.. ışığın tadı.. film de gizli..

Canberk
03.02.2011, 17:21
http://i1012.hizliresim.com/2010/12/7/5140.jpg

Şahane olmuş bu yaa :alkış:

Murat'
04.02.2011, 00:29
Sağol Canberk.

Cafer KILIÇSOY
04.02.2011, 01:24
Bir yorum daha internetten::)

Nikon çektiğin hiçbir fotoğrafa yorum yapmaz, olduğu gibi sunar.. Canon'un ise her fotoğrafta yorumu vardır;)

Bu arada Nikon D90'ı en uygun fiyata nereden alabiliriz?

Serdar A
04.02.2011, 01:39
Anolog çekim deyince ne anlıyorsun ?
fotoğrafçılığın ruhu.. ışığın tadı.. film de gizli..

Fotoğrafçı değilim ama aynı prensiplerin geçerli olduğu ses kayıt tekniğinde profesyonelim .

Dijitali nasıl tarif edersin diye bana sorsalar ; analogu taklit etmeye uğraşan ucuz teknoloji , derdim .

Sadece , çözünürlük (sample rate) konusunu idrak eden biri için dahi aslında neyin ne oluğu apaçık ortadadır .

Cafer KILIÇSOY
14.02.2011, 01:00
Nikon D90'a kavuştum sonunda:)

f1bekir
14.02.2011, 11:57
Zağnos'taki şu viyadüğe yeşil bir giydirme yapılsa nasıl olur?

Canberk
14.02.2011, 12:23

Hayırlı olsun Cafer abi darısı bizim başımıza :)

Murat'
15.02.2011, 11:43

Cafer abi hayırlı olsun, çok istediğini burda yazdıklarından biliyordum.Güzel güzel kareler çekersin inşallah.Ben de kısmet olursa Canon 7D veya 60D alacağım.Güzel karelerini burda bizimle paylaşırsın umarım.

Cafer KILIÇSOY
15.02.2011, 23:09
Mutlaka Muratım:)

Melek
16.02.2011, 10:06

Hayırlı olsun Cafer abi,çok sevindim :alkış::alkış:
Nikon başka bir sevdadır :)

Murat'
18.02.2011, 16:10
Bu aralar HDR çalışmalara merak sardım, yukarı koyduğum fotoğrafın HDR şekli aşağıdaki gibidir.HDR fotoğraflara çok değişik bir tat veriyor bence.

http://img340.imageshack.us/img340/3401/1and2moretonemappedv.jpg

Murat'
18.02.2011, 18:58
Hdr ile ilgili bir örnek daha.

http://img511.imageshack.us/img511/2562/1and2med.jpg

http://img232.imageshack.us/img232/1420/fgfc.jpg

Alttaki fotoğrafın orjinal hali, üstteki de Hdr hali.

Cafer KILIÇSOY
20.02.2011, 11:04
Fotoğrafcılık konusunda elimden gelenin en iyisini yapacağım. Bu konuda çok kararlıyım. Terimlerden başladım öncelikle.

Diyafram, enstantane (perde hızı), ISO, odaklama...

Murat'
20.02.2011, 11:09
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=449112&sa=75156074

Cafer abi bu linkte yer alan kitabı edinmeni öneririrm, içinde çok pratik ve güzel bilgiler var.

Cafer KILIÇSOY
20.02.2011, 23:06
Siparişi verdim:)

LazAnisT
20.02.2011, 23:30
Murat yemişiler Hdr'sini.Bana fotoğraftaki yerin neresi olduğunu bul:)

Gürkan
20.02.2011, 23:59
canon hafiftir, nikon ağır
canon yenilikçidir, nikon tutucu
canon şakacı ve neşelidir, nikon ciddi ve hüzünlü
canon süslüdür, nikon sade
canon yalancıdır, nikon doğrucu
canon delişmen ve duygusaldır, nikon akılcı ve gerçekçi
canon gelişmelere açık ve atılgandır, nikon tedbirli ve temkinli
canon yamalı bohçadır, biraz ondan biraz bundan almayı sever, nikon yekpare gövdeleri sever, karışık olaylardan hazzetmez
canon samimi davranır, sıcaktır, nikon cool'dur, soğukkanlıdır
canon detaylarda boğulur, nikon detayları kontrol eder
canon havayı ve suyu sever, nikon ateşi ve toprağı
canon modayı takip eder, nikon modadan uzak durur
canon mandrake'dir, nikon ken parker
canon maceracıdır, evde durmayı sevmeyenlere benzer, nikon evcimendir, ama görev bilinci vardır, istenen yere gidebilir
canon risk almayı sever, nikon sağlam gider
canon alıngandır, nikon aldırmaz
canon sabırsızdır, nikon sabır taşı
canon gevezedir, nikon fazla konuşmayı sevmez
canon moderndir, nikon klasik
canon aldatabilir, nikon vefalıdır
canon reklama önem verir, nikon reklamı sevmez
canon biseksüeldir, nikon heteroseksüel
canon sorumsuzdur, nikon sorumluluk sahibidir
canon sarışındır, nikon esmer
canon batılıdır, nikon doğulu
canon 2 boyutludur, nikon 3 boyutlu
canon heyecan vericidir, nikon sıkıntı verir biraz
canon çok eşlidir, nikon tek eşli
canon sayısal verilere tapar, nikon analog verilere güvenir
canon bilimkurgu ve polisiye edebiyatı sever, aşk romanları okur, çizgi romanlara bayılır
nikon klasiklerden vazgeçmez, deneme kitapları okur, belgesel filmlere takılır
canon picasso'dur biraz, nikon ise balthus,
canon quentin tarantino'dur, nikon akira kurosawa

Murat'
21.02.2011, 00:11
Murat yemişiler Hdr'sini.Bana fotoğraftaki yerin neresi olduğunu bul:)

Süleyman abi orası Alaska'nın Sitka sehri.Arkada duran bina da eski bir hastane.

Cafer KILIÇSOY
21.02.2011, 00:20
Canon her fotoğrafa yorumunu katar, Nikon olduğu gibi sunar:)

ve can alıcı nokta;

Canon eğlenilecek kadındır, Nikon evlenilecek:D

Murat orda hastaneye gerek yok ki. İnsan o güzellikte hastalanır mı?:)

Murat'
28.02.2011, 20:52
Cafer abi fotoğraf makinesini aldın, artık ilk heyecanla yaptığın çekimleri görmek istiyoruz valla.

Melek
28.02.2011, 21:02
TRABZON'da aylik olarak yayinlanan ve 10 yildir araliksiz çikan 'Foto
Forum' isimli dergide yer alan bir
kösede, abonelere laz usulü kafiyeli manilerle birlikte fotograf
dersi veriliyor. Dertleri ve nesesini insanlara
bazen kemençe esliginde söyledigi türkülerle, bazen de fikralarla
espirili bir sekilde anlatan Temel'in simdi
bilinmeyen bir yönü daha ortaya çikti.
Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendis-Mimarlik Bölümü Ögretim üyesi
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Resat

Ders Konusu: Diyaframlar

Dügün güni gelende
Göge mermi saçulur
Diyafram göze benzer
Kisilur da açilur

Barmaklarum üsidi
Diyafram açamadum
Kaynatam basti bizi
Becerip kaçamadum

Vermez ise bubasi
Anlasur da kaçaruk
Az isikli yerlerde
Diyaframi açaruk

Ders Konusu: Filtreler

Karadag ormaninda
Kovaladim ayiyi
Hava sislendugunde
Kullaniruk sariyi

Baktum karsida Rize
Taktum bi polarize
Net ettum besyüzlugu
Geldik yarlan göz göze

Mavi renkli filitre
Tenleri koyi eder
Süt beyazi Fadimem
Birdanbire oldi esmer

Ders Konusu: Objektifler

Gelinler ellerine
Kina yakarlar kina
Teleylan bakilinca
Aysem gelur yakina

Bi evde iki baci
Allahum bana aci
Yarim sigmaz vizöre
Yok mi bi genis açi

Haçan girdi horona
Titrer idi omizi
Böcuk çekilaceksa
Takaruz makromizi

Ders Konusu: Fotograf çekimi

Dik tutup makinayi
Vizöründen bakaruk
Diyaframlan saglaruk

Yüksek enstantaneylan
Çekilur uçan ari
Günes battiktan sonra
Kullanun B ayari

Perde obtüratörün
Püsküli ben olayim
Kablo denklansör gibi
Belune dolanayim

Ders Konusu: Filmler

Filimum yüksek ASA
Gren yapacak gren
Yitirdum Fadimemi
Yokmidur oni gören

Filimin üst tarafi
Gümüs kaplidir gümüs
Gel karanlik odama
Edelum senle cümbüs

Filim çektim bin ASA
Diyafram kisa kisa
Kaynanam koyi çikmis
Ne gam ettum ne tasa

umarım renk katmıştır. sizlerle paylaşmak istedim.

Murat'
28.02.2011, 21:15
Gerçekten de muhteşemmiş, :D

Melek
01.03.2011, 16:30
Gerçekten de muhteşemmiş, :D

Kesinlikle :alkış:

Cafer KILIÇSOY
01.03.2011, 21:30
Murat HDR işini çözdüm.. Yalnız Photomatrix programından aldığımız HDR resimleri jgep'e nasıl çevireceğiz:)

Ayrıca önerdiğin kitap muhteşem;)

Melek, şiir harikaydı:D

Murat'
01.03.2011, 21:45
Cafer abi ben photomatix 4.0.1 kullanıyorum, anladığım kadarıyla senin fotoğrafları tif olarak kaydediyorsun.Aşağıdaki fotoğraflarda gerekli açıklamayı yaptım, umarım faydalı olur.Zaten photomatix programından direkt olarak hdr fotomuzu jpeg olarak kaydedebiliriz.

http://img222.imageshack.us/img222/8128/67626988.jpg

Görselden de gördüğün gibi hdr işlemini tamamladığımız zaman file sekmesinden save as yaptıktan sonra karşımıza bu ekran çıkıyor, ordan da kırmızı ile boyadığım yerden jpeg'i seçip fotoğrafını kaydedebilirsin.Yalnız eski versiyonlarında da jpeg ile kayır var mı ondan emin değilim.

Cafer KILIÇSOY
01.03.2011, 21:57
Bunu deneyeceğim şimdi Murat.

Birde anlamadığım bişey daha var, diyafram;

Birçok yerde az ışıklı ortamlarda diyaframı açmamız öneriliyor. Ama diyaframı açtığımızda da (örneğin 2.8) odakladığımız nesnenin arka tarafının flu çıkma olasılığı yüksek. Çelişki değilmidir bu?:)

Enstantane basit ve anlaşılır. Karanlık ortamlarda perdenin yeterli ışık alması için uzatıyoruz. Hareket halindeki nesnenin çekiminde ise mümkün olduğunca kısıyoruz. Burada sorun yok.

Ama diyafram kafamı karıştırıyor:)

Cafer KILIÇSOY
01.03.2011, 22:11
Bu arada photomatrix 4.0.2' de jpeg seçeneği yok. Kaldırıp bir önceki sürümünü yükleyeyim.:)

Murat'
01.03.2011, 22:14
Cafer abi diyafram benim de aklımı karıştırmıyor değil, dediğin gibi enstantane basit ve anlaşılır ama diyafram için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.Ben de bu işin daha çok başında olduğum için çok iyi bilmiyorum, ancak bildiğim şu diyaframı ne kadar kısarsak net alan derinliği o kadar fazla olur.Örneğin f2.8 ile çektiğimiz bir fotoğrafın arka planı flu iken f22 gibi değerlerde çektiğimiz fotoğrafların arka planı daha nettir.Fakat f22 gibi bir değer ile elde çekim yapabilmemiz mümkün değildir,çünkü diyaframı kıstıkça enstantaneyi de uzatmamız gerekir,f22'ye de en az 5-6 saniye lazımdır gibime geliyor(tam emin değilim), bunun için kaliteli bir tripoda ihtiyacımız var, ucuzlar da iş görebilir ama keskin ve net bir fotoğraf için kaliteli bir tripod şart.

Alan derinliği ile ilgili ufak bir örnek,

http://wowturkey.com/tr163/didem__obj_007.jpg
Odak Uzunluğu :59 f:5,6 süre:3/5 sn.

http://wowturkey.com/tr163/didem__obj_008.jpg
Odak Uzunluğu :61 f:8 süre:1,3 sn.

http://wowturkey.com/tr163/didem__obj_009.jpg
Odak Uzunluğu :61 f:11 süre:2,5 sn.

http://wowturkey.com/tr163/didem__obj_010.jpg
Odak Uzunluğu :61 f:16 süre:5 sn.

Fotoğraf makinemi ilk aldığımda tek hayalim vardı, o da pırıl pırıl akan, ipeksi bir şelale fotoğrafı çekebilmekti.Alaska'da iken şelale olmasa da çok güzel derece fotoğrafları çekmiştim ancak bilgisayarımın harddiskinin göçmesi sonu o güzelim fotoğrafları kaybettim.uzun enstantaneyi gece fotoğrafları ve akan sulardaki ipeksi görüntü için kullanırız daha çok.Bunun için de tabi ki kaliteli bir tripod ve bir uzaktan kumanda şart.

Cafer KILIÇSOY
01.03.2011, 22:25
Kesinlikle katılıyorum Murat. Zaten tripod araştırması yapıyorum nette. Varsa bildiğin sağlam bişey link gönder bana:)

Murat'
01.03.2011, 22:40
Kesinlikle katılıyorum Murat. Zaten tripod araştırması yapıyorum nette. Varsa bildiğin sağlam bişey link gönder bana:)

Cafer abi şöyle söyleyeyim, ben Amerika'dayken akıl edip alamadım kaliteli birşey 16 dolara bir tane almıştım sonra akıllandık da pişman oldum.Araştırdım, sordum marka olarak Manfrotto ön plana çıkıyor.Taşıma kapasiteleri olsun, sağlamlığı olsun tatmin edici düzeydeymiş, aslında almışken karbon fiber tripod almak lazım ama fiyatları gerçekten de çok pahalı, orta sınıf bir carbon fiber tripodun Amerika'daki satış fiyatı bile en az 300 dolar.

Manfrotto'nun alimumyum tripodları gayet kullanışlıymış, internetteki araştırmalarımdan bunu gözlemledim.ama manfrottoların da fiyatı pek ucuz sayılmaz, eğer bu işe gönül koydusan değer ama.Türkiye'deki fiyatlarını bilmiyorum ama Amerika'da 160 dolar civarı kaliteli Manfrotto tripdolar var.

http://cgi.ebay.com/New-Manfrotto-7302YB-Compact-Tripod-w-QR-Ball-Head-/270471536054?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3ef95c1db6

Mesela ebay'den bu tripodu 160 dolara alabiliyoruz, üstelik kargo ücreti de yok, geçen seneye kadar yurtdışından alışverişlerde sınır 150 euroydu halen değişmediyse gümrük vergisi de ödemeden böyle birşey alabilirsiniz.Şimdiki aklım olsa Amerika'dayken gözüm kırpmadan bu parayı verirdim.

Ekşisözlükteki yorumlar

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=manfrotto

Manfrotto ile ilgili

Murat'
03.03.2011, 19:04
http://img852.imageshack.us/img852/6420/1and2moretonemapped.jpg

Dursun Kaplan
04.03.2011, 11:46
Murat kaç mp makina ?

Murat'
04.03.2011, 13:32
Makinem 15 megapixel, Canon Eos 500D.

Şunu belirtmemde fayda var bu fotoğrafa az derecede hdr uygulanmıştır, çıkan renkler olduğu gibi değil yani.

Orjinali alttaki gibi.

http://img863.imageshack.us/img863/4134/muratdincimg8870.jpg

Cafer KILIÇSOY
09.03.2011, 17:27
HDR'den devam ediyoruz;

Orjinal
http://img683.imageshack.us/img683/5273/merkezky68.jpg

Bu da HDR ile işlenmiş hali:)
http://img850.imageshack.us/img850/6571/ekranalntsw.jpg

Murat'
10.03.2011, 22:05
Cafer abi sen hdrleri tam olarak nasıl yapıyorsun bilmiyorum ama rawdan tek kare olarak yapmanı tavsiye ederim.Bu şekilde çok daha güzel sonuçlar çıkıyor ortaya.Bir de bence koyu tonlu renkler olan fotoğraflarda hdr uygulaması çok daha güzel oluyor.Ben +1,0,-1 değerlerinde 3 poz çekerek yapıyorum hdrleri.Altta da iki tane hdr çalışmam var.

http://img705.imageshack.us/img705/251/trabzonsahilyolu.jpg

http://img852.imageshack.us/img852/3401/1and2moretonemappedv.jpg

Ozan
11.03.2011, 17:49
Herkese merhaba, bu başlığın açılması çok güzel olmuş :)
Yeni fotoğraf makinesi alacağım ve Hayyam'dan getirtmek istiyorum. Orada kontak kurabileceğim birilerini tanıyan veya önceden alışveriş yapmış olanlar, bana yardım edebilirler mi? Ankara'da olduğum için tanıdık yok oradan. Özellikle Cafer Abi, yeni makine almışsın hayırlı olsun, senden de bir adres bekliyorum :)

Murat'
11.03.2011, 21:00
http://img641.imageshack.us/img641/7308/img1177ge.jpg

http://img864.imageshack.us/img864/5200/orman.jpg

Cafer KILIÇSOY
11.03.2011, 21:10
Herkese merhaba, bu başlığın açılması çok güzel olmuş :)
Yeni fotoğraf makinesi alacağım ve Hayyam'dan getirtmek istiyorum. Orada kontak kurabileceğim birilerini tanıyan veya önceden alışveriş yapmış olanlar, bana yardım edebilirler mi? Ankara'da olduğum için tanıdık yok oradan. Özellikle Cafer Abi, yeni makine almışsın hayırlı olsun, senden de bir adres bekliyorum :)
Ozan Hayyam'dan almadım makineyi. fotografium.com'dan aldım. Siparişi gün içinde veriyorsun anında kargoya veriyorlar. Siparişte hiçbir sorun yaşamadım:)

Cafer KILIÇSOY
11.03.2011, 21:12
Bu arada Murat eklediğin fotoğrafları en fazla 800 x 600 boyutunda koyabilirmisin kardeşim. Sayfa allak pullak oluyor.

Ayrıca panaromik resim mi bunlar:)

Murat'
11.03.2011, 21:25
Cafer abi panaromik oldukları için epeyce küçültmem lazım, bendeki monitör 23 inç olduğu için farketmiyorum düzenin bozulduğunu.

Kusura bakma.:)

Ozan
14.03.2011, 20:15
Ozan Hayyam'dan almadım makineyi. fotografium.com'dan aldım. Siparişi gün içinde veriyorsun anında kargoya veriyorlar. Siparişte hiçbir sorun yaşamadım:)

Abi bilgi için teşekkürler.
Siteye baktım fiyatlar 100-200 lira daha fazla gibi, bir süre daha Hayyam'dan tanıdık bulmaya çalışayım.

Cafer KILIÇSOY
15.03.2011, 00:15
Ozan o fiyatlar 24 ay garantili fiyatlar. Spot degil :)

Oğuzhan İnce
15.03.2011, 02:02
okuduğum bölüm dolayısıyla bu konuyla yakından ilgileniyorum.
Teoride giriş üst seviye modellerle ilgili bilinmesi gereken çoğu şeyi bilmeme rağmen henüz elime makine almışlığım olmadığı için pratikde sıfırın bir hayli altındayım :)inşallah kısmet olursa bu haziranın başına doğru bi eos 550d alacak param olacak.
bu makineyi tercih sebebim ise tamamen duygusal :)
başlığı da yeni farkettim bu arada bundan sonra gediklisi olabileceğim bir konuymuş :)
ama dijital değilde analog makine derseniz geçenlerde bit pazarında 45 lriaya bir zenit buldum onu da o gün almadım hala yanık yanık arıyorum. eğer ki fotoğraftan zevk almak isterseniz bu aleti bir deneyin derim :)

Melek
15.03.2011, 11:57
Cafer abi şu engin bilgilerini banada aktarsan diyirum makinem var çekemiyorum :D:D

Cafer KILIÇSOY
15.03.2011, 12:22
Melekim ne istiyorsun, söyle yardımcı olayım:)

Melek
15.03.2011, 12:33
Melekim ne istiyorsun, söyle yardımcı olayım:)

Abicim Ankara'ya giderken yolculuk sırasında engin bilgilerini bana aktarmanı :):)

Gökçebey
17.03.2011, 21:12
Fujifilm Finepix S2800HD 14.0 MP 3.0" LCD Dijital Fotoğraf Makinesi+Orjinal Çanta+4GB Hafıza Kartı Hediye !!! (http://www.hepsiburada.com/Liste/fujifilm-finepix-s2800hd-140-mp-30-lcd-dijital-fotograf-makinesiorjinal-canta4gb-hafiza-karti-hediye-/ProductDetails.aspx?productId=ft214522&categoryId=248#Yorumlar)

Arkadaşlar bu makine 200 lira civarında paraya satılsa, kaçırılmaz bir frsat mıdır? Alınır birşey midir? Kestane kebap acele cevap. :D

agahozlu
17.03.2011, 21:15
Gökçe, bence Cafer abiye telefon aç, yoksa beklersin gibime geliyor. Hani yemek filan olsa cevap veririm de bundan anlamıyorum :)

Murat'
17.03.2011, 21:33
Gökçe abi 200 lira nedir ki bu makine için, ben olsam hemen alırdım, bu ürünün Amerika'daki satış fiyatı bile 280 lira.

Cafer KILIÇSOY
17.03.2011, 21:38
Gökçe yoldayım,cevap vereceğim. Yalnız verdiğin linkte 849 lira yazıyor.

Gökçebey
17.03.2011, 21:50
Pardon arkadaşlar, nereden aklımda kalmışsa 200 diye kalmış. 550 lira(yani 300 tl indirimli) nasıl fiyat bu makine için?

Cafer KILIÇSOY
17.03.2011, 22:13
Gökçe o fiyata alınır. 18*zoom la Avni Akerdeki futbolcuyu ayağına getirirsin:)

Bende buna benzer Canon modeli var 20 optik zoomlu. Geçen sene karşı tarafta olmama rağmen Kasımpaşa maçında Colman'ın penaltısını çekmiştim;)

Son karar senin;)

Misina
13.07.2011, 10:22
Önerebileceğiniz HDR programı var mı?

Salpazarli
13.07.2011, 12:55
Arkadaslar bendede Nikon D5000 var :D zevkle resim cekiyorum ne kadar kompakt kamera alsanizda hicbirsekilde dslr in nüne gecemez bu manyak birsey ya :D

Murat'
14.07.2011, 08:06
Önerebileceğiniz HDR programı var mı?

Photomatix adlı programı şiddetle öneriyorum.Bşr önceki sayfada o programla ilgili bilgiler vermiştim.

Oğuzhan
18.08.2011, 05:46
http://www.hepsiburada.com/Liste/fujifilm-finepix-s2950-140mp-30-lcd-18x-optik-dijital-fotograf-makinesi-hd-video-cekimi/ProductDetails.aspx?productId=ft245443&categoryId=248

Şöyle bir ürün var, gerçekten çok güzel özelliklere sahip.

Büyük indirimde şuan, tavsiye eder misiniz makineden anlayan arkadaşlar almayı düşünüyorum sınırlı sayıda kalmış.

Gökçebey
18.08.2011, 08:37
Bu makinenin S2800 modelini kullanıyorum. O da 850 TL'den 550 TL'ye düşmüştü. Parasının hakkını kesinlikle veren bir makine. Bu fiyata gönül rahatlığıyla alınır. Profesyonelliğe geçiş aşamasında işini görür.

BU (http://forum.bordomavi.net/showthread.php?p=1917938703#post1917938703) konunun son sayfalarına eklediğim fotoğraflar bu makine ile çekildi.

krdnz
18.08.2011, 10:52
S 5700 Kullanıcısıyım.

Artık değiştirme vakti geldi dediğimden beri bu makinaya yoğunlaştım.Sitedeki fiyat çok uygun.Piyasada 400-480 arası fiyatı var.

Yılmaz
18.08.2011, 11:35
bu markanın hiç bi ürünün kullanmadım , şayet sitede verilen bilgiler abartı değilse yeni başlayacak biri için fena değil , manuel çekim modlarının (P-S-A-M) da mevcut olması senin için bi avantaj , fotoğrafçılığını ilerletmek ve yeni makinalara geçmek istersen bu özellik tam senlik olabilir , fiyatıda gayet uygun piyasaya göre .

sonuç olarak ; yeni başlıyorsan giriş altı için gayet iyi mi makina

hamdi_61
18.08.2011, 12:18
Bana göre tek eksik tarafı bataryalı değilde pilli olması.onun haricinde herşeyiyle güzel makine.bu fiyata bulmuşken kaçırma derim.gönül rahatlığıyla alabilirsin.

Samet Türkmen
18.08.2011, 12:19
Al gönül rahatlığıyla. 14 mp kameraların genelde 1 milyar üstü olduğunu düşünürsen çok iyi. Fiyat-performans dedikleri olay gibi ):

Oğuzhan
18.08.2011, 15:06
Bana göre tek eksik tarafı bataryalı değilde pilli olması.onun haricinde herşeyiyle güzel makine.bu fiyata bulmuşken kaçırma derim.gönül rahatlığıyla alabilirsin.

Abi şarj aleti alırız sonuçta pillere de oradan sorun olmaz bence :)

Mehmet Ç.
18.08.2011, 15:17
alma ;) Isivcre'de yarisi bile degil bunun fiyati!

Alacaksan Nikon al hem..

Oğuzhan
18.08.2011, 18:46
alma ;) Isivcre'de yarisi bile degil bunun fiyati!

Alacaksan Nikon al hem..

Abi çok pahalı onlar buna yetiyor anca param

Mehmet Ç.
18.08.2011, 19:03
http://www.digitec.ch/ProdukteDetails2.aspx?Reiter=Bilder&Artikel=195036
Isvicre'de 600 tl.

http://www.hepsiburada.com/Liste/panasonic-lumix-dmc-fz45-141mp-3lcd-dijital-fotograf-makinesi/ProductDetails.aspx?productId=ft130689&categoryId=248&SKU=FT130689
Hepsiburada.com'da 1200 tl...

Avrupa'dan siparis ver derim :D

her bütceye kamera var :D

Mehmet Ç.
18.08.2011, 19:12
senin yazdigin kamera 300 küsür mü 700 küsür lira mi?

Oğuzhan
19.08.2011, 01:10
senin yazdigin kamera 300 küsür mü 700 küsür lira mi?

Abi 750 liradan 400 düşmüş işte şimdi.

Mehmet Ç.
19.08.2011, 10:53
Arada cok fark yokmus o zaman...

Olabilir.. Ben 700 okudum...

Al derim o zaman...

Cafer KILIÇSOY
20.08.2011, 22:03
Hepsiburada.com'da bu aralar sorun var arkadaşlar. Siparişleri bir ayı aşkın bir süredir bekleyen arkadaşlar var. Bilmiyorum, belki de Ümraniye'den Sultanbeyli'ye taşındılar ve bu taşınma sırasında sorunlar oluşuyor olabilir. Ama en azından şuanlık bir sorun olduğu kesin.

Yeni makine alacak olanlara gelince;

Aslında fotoğrafçılık çok pahalı bir hobi. ''Ben bu işte profosyonel değilim olmayı da düşünmüyorum, sadece ihtiyacıma göre kullanmak istiyorum'' diyorsanız kompakt veya yarı profosyonel makineler işinizi hayli hayli görür. Bu makineler de kalitesine göre piyasada 150 ile 800 lira arasında değişiyor. Eğer böyle bir niyetiniz varsa 350 liradan aşağıya düşmeyin derim.

Eğer ''Ben bu işi hobi olarak yapacağım ve ileride profosyonel olmayı düşünüyorum'' derseniz asla size kompakt bir makineyi önermem. Çünkü bu makinelerin ilerisi için size birşey katacağı yok. Kompakt makine yi giriş seviyesi olarak kullanabileceğinizi düşünmeyin. Çünkü bunların hemen hemen hepsi hazır çekip modları bulunan makinelerdir ve sizin bu modlara müdahale etme şansınız yoktur. Yarı profosyonel makineler bu konuda işinize yarar ama tahminen bir sene sonra yetersiz kalır ve sizi profosyonel bir makineye yönlendirmeye başlar. Bu pragrafın başında da belirttiğim gibi eğer bu konuda ilerlemeyi düşünüyorsanız mutlaka profosyonel (DSLR) bir makine öneririm size. Bu makinelerin fiyatı da şuanda 1000 liraya kadar düştü. Yalnız başta da söylediğim gibi fotoğrafcılık pahalı bir hobidir. Gelişiminiz arttıkca masraflarınız da artar. Örneğin ileride makineyle birlikte gelen kit lens yetersiz kalır ve sizi yeni bir veya birkaç lens almaya yönlendirir. Ama ben Nikon D90 kullanıyorum ve epey bir süre daha kullanmayı düşünüyorum. Şu ana kadar ikinci bir lense gerek duymadım.

A.Hilal Çakıroğlu
07.09.2011, 08:52
Merhabalar :)
Bana güzel bir profesyonel fotoğraf makinesi önerebilir misiniz?

Misina
07.09.2011, 09:17

Nikon D 90

A.Hilal Çakıroğlu
08.09.2011, 23:47
Nikon D 90
Çok teşekkür ederim.
Başka önerisi olan varsa yazsın lütfen:)

Ömür Karadeniz
08.09.2011, 23:51
Canon sx120.

Samet Türkmen
09.09.2011, 01:00
Aslında ne kadar ücret ödeyeceğinize bağlı. Çünkü fiyatına göre çok değişik özelliklerde makinalar var :)

Cafer KILIÇSOY
17.09.2011, 08:15
Canon sx120.
Canon sx120 profosyonel bir makine değildir. Sabit lense sahip yarı profosyonel sınıfında bir makinedir:)

Cafer KILIÇSOY
17.09.2011, 08:15
Geldim Hilal:)

Öneriden önce sen makineden ne istiyorsun onu bilmemiz lazım:)

Çok anlaşılır bir tabirle yazmamız gerekirse kardeşim;

Profosyonel makinelerde iki marka vardır.. Canon ve Nikon..

Tercih meselesine gelince;

Canon eğlenilecek, Nikon evlenilecek biridir:) Bence evlen:):D

Bu arada;

Canon çektiğin her fotoğrafa kendi yorumunu katar. Nikon'sa olduğu gibi sunar;)

;)

Yılmaz
17.09.2011, 09:09
canon yenilikçi ; nikon iyi gelenekçidir
nikon olsun taştan olsun !!

Nikon D5000 - 18/55mm

Emirhan Makul
30.09.2011, 00:16
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/184357_10150109055123965_681293964_6357865_7252381 _n.jpg

Arkadaşlar kimin çekimidir bilemiyorum , nereye aittir bilemiyorum ancak fotoğrafı büyütmek istiyorum ancak istediğim ölçüde büyümeyecek kalitede şuanda burada ki fotoğraf.

Büyük versiyonu elinde olan var mı acaba.

Birde şunu danışmak istiyorum şöyle düşündüm bu fotoğrafı küçük halde çıkartsak , profosyonel makina ile fotoğrafını çeksek o çektiğimiz fotoğrafı büyüttüğümüzde istediğimiz sonuca ulaşamaz mıyız ?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Sefa
30.09.2011, 00:22
Geldim Hilal:)

Öneriden önce sen makineden ne istiyorsun onu bilmemiz lazım:)

Çok anlaşılır bir tabirle yazmamız gerekirse kardeşim;

Profosyonel makinelerde iki marka vardır.. Canon ve Nikon..

Tercih meselesine gelince;

Canon eğlenilecek, Nikon evlenilecek biridir:) Bence evlen:):D

Bu arada;

Canon çektiğin her fotoğrafa kendi yorumunu katar. Nikon'sa olduğu gibi sunar;)

;)
Canon'da renkleri daha canlı görebiliyoruz tabi yorumunu kattığı için. Canon daha iyi gibi tabi olduğu gibi görmek isteyenlere de bir şey denmez. Gerçi bu işi profesyonel yapanların marka takıntısı yok her ikisinden de var yerine göre birini kullanıyorlar.

Senin kadar anlamam bu işten de Sony'i neden siliyorsun Cafer Abi ? Makineleri hakkında bilgim yok ama oturmuş bir marka sonuçta Sony sebebini öğrenmek isterim :)

Aleyna Yemenici
30.09.2011, 12:23
Böyle bir konuyu gördüm Mutlu oldum,berhudar oldum.
Fotoğrafçılık Anı dondurmaktır İçgüdüdür,Dürtüdür Tarihtir Paylaşmak gerekir.
Canon,Nikon ve ya 80lerden kalma Jpaon markaıs bi makinan varsa işler çok kolay
D900 Yumuşatmasıyla ağar veriler bile ışıksız enzefin oluyor.Yani ön bellekteki insanlar Keskin arka fon bulanık olur ya bunu kastediyorum.
Megapikselinde önemi bir eyre kadar. Olympus diye bi marka var. 14mp. yazıyor bi makinasında fotolar hep dandirik. o yüzden güvenilen bir markanın 8megapikselini alın dahaiyidir. Eğer elinizde Profesyonel bir makina yoksa özelliklerinden Hani şu çiçek deseni var ya :D Onu kullanılır hale getirin hiç yoktan iyidir.

Canberk
30.09.2011, 12:28
Bir profesyonelde ben alacağım taktım kafaya :D

Aleyna Yemenici
30.09.2011, 12:31
Bir profesyonelde ben alacağım taktım kafaya :D

Helal olsun =D
Canon eos 550d 'yi Öneririm.

Mehmet Ç.
30.09.2011, 12:44
Nikon D3000 kullaniyorum.. P'tesi Objektifi kirildi... :(

Aleyna Yemenici
30.09.2011, 13:05
Çok büyük bir yeteneksin (:

Mehmet Ç.
30.09.2011, 14:08
Çok büyük bir yeteneksin (:

Neden? ........

Aleyna Yemenici
30.09.2011, 14:10
Nikon d3000 gibi sevilesi bi makinanın sert sürüm objektifini kıracak güce ve yeteneğe sahipsin (:

BAHADIR33
30.09.2011, 14:15
18-55 miydi?

Mehmet Ç.
30.09.2011, 14:47
18-105

Objektifin 3 disinden 2si kopmus.. tutmuyor daha..

tamirde edilmez :(

ama daha iyi bir objektif var, arkadas almisdi, geri alacam :D

Mehmet Ç.
01.10.2011, 21:20
Düzeltiyorum D3000 degil, D300 var bende.. Bir 0 fazla cikmis :)

Cafer KILIÇSOY
03.10.2011, 00:38
Canon'da renkleri daha canlı görebiliyoruz tabi yorumunu kattığı için. Canon daha iyi gibi tabi olduğu gibi görmek isteyenlere de bir şey denmez. Gerçi bu işi profesyonel yapanların marka takıntısı yok her ikisinden de var yerine göre birini kullanıyorlar.

Senin kadar anlamam bu işten de Sony'i neden siliyorsun Cafer Abi ? Makineleri hakkında bilgim yok ama oturmuş bir marka sonuçta Sony sebebini öğrenmek isterim :)
Merhaba Sefa:)

Aslında itiraf etmem gerekirse şu ana kadar kullandığım makineler içinde (Amatör ve Profosyonel) en güzel verimi Sony'den aldım;) Şu anda bilgisayarımda kayıtlı o görüntüleri şimdi kullandığım Nikon D90'la karşılaştırdığımda arada gözle görülür çok farklılıklar var. Çünkü makine resim üzerinde epey bir oynuyor. Rengini canlandırıyor, en uygun ayarı yapıyor vs.

Ama iş profosyonele kayınca iki marka çıkıyor öne. Tıpkı araba gibi aslında. Mersedes ve BMV hesabı:)

Sony'nin amatör (W600), Canon'un yarı profosyonel (SX10) modelini kullandım. Şu anda da Nikon D90 kullanıyorum. Şunu kesin olarak söyleyebilirim ki Nikon çıplak gözle gördüğünü sunuyor sana, hiçbirşey katmadan, tamamen doğal haliyle.:)

Buradaki insanları belirli bir marka uzerine odaklamak değil amacım. Hiçbir markayı da kötüleyemem ayrıca. Sadece bilgim dahilinde insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum:)

Bakınız buradan tekrar ediyorum. Fotoğrafçılık hobisi pahalı bir hobidir. Eğer siz sadece gördüğünüzü çekmek ve bunları bilgisayarınıza kaydetmek ve gerektiğinde de baskı almak için kullanacaksanız amatör bir makine kesinlikle işinizi görür. Profosyonel bir makine sizin için çok fazla lükstür. Ama yok eğer siz bu işe meraklıysanız ve bu işte kendinizi ilerletmeyi düşünüyorsanız o zaman DSLR (Profosyonel) bir makineye ihtiyacınız olacaktır. Yalnız yukarıda da dedik; Fotoğrafçılık pahalı bir hobi. Belirli bir süre sonra makinenin üzerinde gelen kit lens sizin için yetersiz olacaktır. Makro çekimler için ayrı bir lense, uzaktaki bir nesneyi çekmek için de daha farklı bir lense ihtiyacınız olacaktır. Haliyle buda maliyetin artmasına neden olacaktır. Demem o dur ki kişi kararını doğru vermeli. Kişi makineden ne istediğini bilmeli.

Cafer KILIÇSOY
03.10.2011, 01:00
Böyle bir konuyu gördüm Mutlu oldum,berhudar oldum.
Fotoğrafçılık Anı dondurmaktır İçgüdüdür,Dürtüdür Tarihtir Paylaşmak gerekir.
Canon,Nikon ve ya 80lerden kalma Jpaon markaıs bi makinan varsa işler çok kolay
D900 Yumuşatmasıyla ağar veriler bile ışıksız enzefin oluyor.Yani ön bellekteki insanlar Keskin arka fon bulanık olur ya bunu kastediyorum.
Megapikselinde önemi bir eyre kadar. Olympus diye bi marka var. 14mp. yazıyor bi makinasında fotolar hep dandirik. o yüzden güvenilen bir markanın 8megapikselini alın dahaiyidir. Eğer elinizde Profesyonel bir makina yoksa özelliklerinden Hani şu çiçek deseni var ya :D Onu kullanılır hale getirin hiç yoktan iyidir.

Arkadaşlar

Megapiksel olayı ne yazık ki halk arasında yalnış algılanıyor çoğu zaman.

Megapikseli yüksek bir makine yine megapikseli düşük makineden daha kaliteli fotoğraflar çekmez. Yani mp fotoğraf kalitesine bir artısı ve eksisi yoktur. Eğer siz fotoğrafınızı bilgisayarınızda saklamak ve gerektiğinde 10x15 boyutlarında çıktı almak için kullanacaksanız size 3 megapiksel bir makine fazlasıyla yeter. Ama yok eğer siz bir reklam ajansında çalışıyorsanız ve çektiğiniz fotoğraflardan çok büyük afişler yapacaksanız o zaman mp büyüklüğü gerekir.

Elinde fotoğraf makinesi olanlar şöyle bir deney yapsın lütfen. Bir nesneyi önce makinenizin en düşük megapiksel değeriyle fotoğraflayın. Sonra yine aynı nesneyi makinenizin görüş açısını değiştirmeden makinenin sunduğu en yüksek megapiksel değeriyle fotoğraflayın. Ve daha sonra ikisini de bilgisayarınıza atın. Daha sonra bu resimleri bilgisayarınızda kademe kademe büyütmeye (fotoğrafçılık teriminde bunun adı digital zoom'dur) başlayın. Atıyorum fotoğrafı %50 büyüttüğünüzde düşük mp değerinde çektiğiniz fotoğrafın bozulduğunu, kumlandığını göreceksiniz (Yine buna fotoğrafçılıkta noise, video teriminde ise green denir).

Şunu demek istiyorum. Günümüz bas çek fotoğrafçılığında Megapikselin pek önemi yoktur. Dolayısıyla makineyi alırken bunu kafanıza takmayın. Kaldı ki yeni nesil üretilen makineler 14 megapiksek çözünürlükten başlıyor zaten:)

Adem Erdoğan
08.10.2011, 10:42
http://www.vatanbilgisayar.com/productdetails.aspx?I_ID=56149

Bu alet nasıl arkadaşlar?

Metin Sağır
08.10.2011, 11:31

Amcamda var kullandım gayet iyi.

Cafer KILIÇSOY
08.10.2011, 21:40

Bence Nikon D3100 Adem:)

Ama önce ne amaçla kullanacaksın.? Yani makineden ne istiyorsun?

Sefa
08.10.2011, 21:47
Merhaba Sefa:)

Aslında itiraf etmem gerekirse şu ana kadar kullandığım makineler içinde (Amatör ve Profosyonel) en güzel verimi Sony'den aldım;) Şu anda bilgisayarımda kayıtlı o görüntüleri şimdi kullandığım Nikon D90'la karşılaştırdığımda arada gözle görülür çok farklılıklar var. Çünkü makine resim üzerinde epey bir oynuyor. Rengini canlandırıyor, en uygun ayarı yapıyor vs.

Ama iş profosyonele kayınca iki marka çıkıyor öne. Tıpkı araba gibi aslında. Mersedes ve BMV hesabı:)

Sony'nin amatör (W600), Canon'un yarı profosyonel (SX10) modelini kullandım. Şu anda da Nikon D90 kullanıyorum. Şunu kesin olarak söyleyebilirim ki Nikon çıplak gözle gördüğünü sunuyor sana, hiçbirşey katmadan, tamamen doğal haliyle.:)

Buradaki insanları belirli bir marka uzerine odaklamak değil amacım. Hiçbir markayı da kötüleyemem ayrıca. Sadece bilgim dahilinde insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum:)

Bakınız buradan tekrar ediyorum. Fotoğrafçılık hobisi pahalı bir hobidir. Eğer siz sadece gördüğünüzü çekmek ve bunları bilgisayarınıza kaydetmek ve gerektiğinde de baskı almak için kullanacaksanız amatör bir makine kesinlikle işinizi görür. Profosyonel bir makine sizin için çok fazla lükstür. Ama yok eğer siz bu işe meraklıysanız ve bu işte kendinizi ilerletmeyi düşünüyorsanız o zaman DSLR (Profosyonel) bir makineye ihtiyacınız olacaktır. Yalnız yukarıda da dedik; Fotoğrafçılık pahalı bir hobi. Belirli bir süre sonra makinenin üzerinde gelen kit lens sizin için yetersiz olacaktır. Makro çekimler için ayrı bir lense, uzaktaki bir nesneyi çekmek için de daha farklı bir lense ihtiyacınız olacaktır. Haliyle buda maliyetin artmasına neden olacaktır. Demem o dur ki kişi kararını doğru vermeli. Kişi makineden ne istediğini bilmeli.

Değerli bilgilerin için teşekkürler Cafer Abi. Çıkardığım sonuç fotoğraf makinesi alacaksam Canon olmalı :)

Fotoğrafta ufak tefek düzenlemeler olmalı ki görüntüsü canlı fotoğrafları daha çok severim.. :)

Cafer KILIÇSOY
08.10.2011, 23:04
Değerli bilgilerin için teşekkürler Cafer Abi. Çıkardığım sonuç fotoğraf makinesi alacaksam Canon olmalı :)

Fotoğrafta ufak tefek düzenlemeler olmalı ki görüntüsü canlı fotoğrafları daha çok severim.. :)

Tercih senin tabiki :)

Murat'
09.10.2011, 13:16
Sevgili renktaşlar bir seneden beri sorunsuzca kullandığım Canon 500D makinem var, Amerika'dan almıştım, yeni makine aldığım için satmak istiyorum.İlgilenenler varsa özel mesaj atabilirler.

Adem Erdoğan
09.10.2011, 13:57
Bence Nikon D3100 Adem:)

Ama önce ne amaçla kullanacaksın.? Yani makineden ne istiyorsun?

Uzun yıllar kullanabileceğim özellikli ve kaliteli bir makine istiyorum Cafer abi.

Fotoğrafçılığa karşı ilgim var fakat bunun için zamanım yok fazla.

Nikon ve Canon arasındaki farklar neler mesela? (kalite - fiyat)

YakupDayi
10.10.2011, 21:33
arkadaşlar süper bi başlık açmışsınız beğendim. fakat sadece fotoğraf makinesi konuşulmuş. fotğraf çekmekte iş ışıklandırmada biter. bu konu hakkında deneyimi olan varsa yazsın. her gün uğrayıp kontrol edecem..

Cafer KILIÇSOY
10.10.2011, 22:04
Uzun yıllar kullanabileceğim özellikli ve kaliteli bir makine istiyorum Cafer abi.

Fotoğrafçılığa karşı ilgim var fakat bunun için zamanım yok fazla.

Nikon ve Canon arasındaki farklar neler mesela? (kalite - fiyat)
O zaman Nikon D90 derim. Ama fiyatı biraz tuzlu, 2200 TL

İkinci seçeneğin ise Nikon D3100 olsun.. O da 1450 TL:)

Nikon ve Canon ile ilgili düşüncelerimi bu konunun önceki mesajlarımda mevcut.:)

Cafer KILIÇSOY
10.10.2011, 23:17
Makine özellikleri ve fotoğrafçılık terimleriyle ilgili kısa kısa; :)

Megapiksel : Ne yazık ki halk arasında yalnış bir algılama var megapiksel konusunda. Makinenin megapikselinin yüksek olması fotoğrafın daha net olacağı anlamına gelmez. MP makinenin fotoğraf boyutuyla alakalıdır. Yani siz eğer duvarlara asılan büyük afişler hazırlayacaksanız o zaman mp devreye girer. Ama siz eğer sadece 10x15 & A4 boyutlarında fotoğraf baskısı alacak veya bilgisayarınıza kaydedip arşivleyecekseniz size 3 MP bile fazla. Düşük MP kalitesinde çektiğiniz fotoğrafı büyüttüğünüzde (büyüklükten kastım afiş vs) fotoğrafta kumlanma (noise) olur. Yalnız günümüzdeki makineler de en az 10 MP'den başlıyor. Makine almaya karar verdiğimizde MP olayına takılmamıza gerek yok:)

Bu fotoğrafa iyi bakın (TIKLAYIN) (http://gigapan.org/viewGigapanFullscreen.php?auth=033ef14483ee8994966 48c2b4b06233c). Obama'nın yemin töreninde 1474 MP çözünürlükte çekilmiş. İlk bakişta fotoğraf size normal geliyor haliyle. Ama siz fotoğrafı ekranda büyütmeye başlayınca gözlerinize inanamayacaksınız. İşte anlatmak istediğim MP olayı bu;)

2 MP 1600 x 1200 çözünürlük demektir

Optik Zoom & Digital Zoom : Makine almaya karar verdiğinizde bizi ilgilendiren optik zoomdur. Optik zoom makinenin dürbünüdür. Optik zoom daha kaliteli bir yakınlaştırma sağlar ve görüntüde asla bozulma olmaz. Optik zoomu makinenin merceği (Lens) gerçekleştirir, digital zoomu ise yazılım. Optik zoomu makinenin lensi gerçekleştirdiği için zoom oranı yükseldikçe makinenin boyutları da büyür.

Özetle, bizi ilgilendiren optik zoomdur. Digital zoom fotoğrafın çözünürlüğünü düşürür. Kaldı ki digital zoomu bilgisayarla da gerçekleştirebiliriz:)

(Devam edecek:))

Sefer A.
10.10.2011, 23:35
yau o resimde ortalarda oturan bastonlu biri var agzi gözü degisk yaaa yamuk mu nedir resimde skinti var bence, o ne yaa bir bakin =)

Sefa
10.10.2011, 23:53
Uzaylı o uzaylı.. :) Bu kadar büyük bir fotoğrafta olsa olsa zamanlamadan kaynaklanan sorun olur muhtemelen adamın kafasını döndürüş anına denk gelmiş. Onu gördün ve ona takıldın ama 2 sıra yanındaki kadını görmedin adamın yine gözü var kadının burundan yukarısı yok :D

Sefer A.
10.10.2011, 23:57
Uzaylı o uzaylı.. :) Bu kadar büyük bir fotoğrafta olsa olsa zamanlamadan kaynaklanan sorun olur muhtemelen adamın kafasını döndürüş anına denk gelmiş. Onu gördün ve ona takıldın ama 2 sıra yanındaki kadını görmedin adamın yine gözü var kadının burundan yukarısı yok :D

onun saçlari gizlyi önini :D

Canberk
18.11.2011, 23:31
Fujifilm FinePix S2800HD

Bunu alıyorum. Verdim siparişi akşam gelsin bir bakalım nasıl iş yapar mı. Aynısı Gökçe abide var Bayram'da görüştüğümde gayet memnun olduğunu iletmişti :D

http://www.pratikev.com/fractalv33/pratikEv/portlets/downloadBLOB.jsp?pFileName=big.gif&pTableName=PRODUCT&pInstanceId=3061181&pColumnName=IMAGE_BIG

http://3.bp.blogspot.com/-XmgzHGB_G2w/TWXNtlohdhI/AAAAAAAAABI/GwNebGt9DfA/s1600/Fuji-FinePix-S2800HD.jpg

Bunlar da özellikleri ;

http://c1111.hizliresim.com/r/l/m8s3.png

Cafer KILIÇSOY
19.11.2011, 00:15
Hayırlı olsun Canberk:)

Artık Sinop'u İstanbul'dan izleriz dimi :)

Canberk
19.11.2011, 00:17
Hazır seni bu başlıkta görmüşken o attığım özellikleri özetle yorumlar mısın abi :)
Pek değil hiç anlamıyorum özelliklerinden o yüzden yani :D

Tabi dağ tepe geziyoruz zaten iş icabı biraz da resim çekeriz nedir yani :)

Cafer KILIÇSOY
19.11.2011, 00:38
Canberk özelliklerini anlatmaya başlarsam kafan karışır.

Özetlemek gerekirse;

-Geniş açı bir objektife sahip. Buda manzara çekimlerinde daha fazla alanın fotoğrafa girmesi demek:)
- Makro çekim uzaklığı 2cm. Yani kitap gazete veya dergiden bir bölümü, dışarıdaki bir karıncayı 2cm yakınlıkla fotoğraflayabilirsin:)
-Optik zoom aralığı x18. Buda demek oluyor ki Avni Aker tribünlerinden sahanın içindeki futbolcuyu ayağına kadar getirebilirsin;)
- Özellikleri itibariyle fazlasıyla işini görür. Aynı makinenin Canon modeli var bende. DSLR almama rağmen kıyamadım satmaya. İkisini de kullanıyorum.

Canberk
19.11.2011, 00:45
Canberk özelliklerini anlatmaya başlarsam kafan karışır.

Özetlemek gerekirse;

-Geniş açı bir objektife sahip. Buda manzara çekimlerinde daha fazla alanın fotoğrafa girmesi demek:)
- Makro çekim uzaklığı 2cm. Yani kitap gazete veya dergiden bir bölümü, dışarıdaki bir karıncayı 2cm yakınlıkla fotoğraflayabilirsin:)
-Optik zoom aralığı x18. Buda demek oluyor ki Avni Aker tribünlerinden sahanın içindeki futbolcuyu ayağına kadar getirebilirsin;)
- Özellikleri itibariyle fazlasıyla işini görür. Aynı makinenin Canon modeli var bende. DSLR almama rağmen kıyamadım satmaya. İkisini de kullanıyorum.

İşte benim almak istediğim cevap tam olarak buydu :) Teşekkür ederim abi yarın akşamki kargodan çıkar umarım pazartesi Samsun'da olacağım kalmasın kargo deposunda çok ürünümü kırdılar sağolsunlar :D

Canberk
19.11.2011, 22:59
Akşam zorla da olsa getirttik az daha Merzifon depo'da kalıyordu ürün :D

Hava karanlık olmasına rağmen çekimleri hoşuma gitti yarın gündüz gözüyle bir deneyeyim makineyi :)

Cafer KILIÇSOY
05.01.2012, 19:32
KODAK İFLAS EDİYOR..

20 yıl önce hemen hemen her fotoğraf sevdalısının elinde Kodak görebilirdiniz
Fotoğrafla ilgili-ilgisiz hemen herkesin bildiğin Kodak markası, zor durumda. Eğer ellerinde patentleri satmayı başaramazlarsa iflaslarını açıklayacaklar…

Kodak tam 131 yıllık bir marka. 1975 yılında ilk dijital fotoğraf makinesini icat ediyorlar fakat gelişen teknolojiyi yakalayamadılar. Ara ara Kodak ile ilgili olumsuz haberler her zaman kulaklara geldi. Dijital piyasadan çekildiği haberleri sık sık geliyordu, Dünya’ daki tek film üretici (fotoğraf makinesi filmi) olacağı söyleniyordu. Ama çoğu dedikodu olarak kaldı, Kodak önce filmden çekildi, sonra patentlerini satmaya başladı.

1960-1970 ‘lerde şimdinin Apple ‘ı veya Google ‘ı olarak adlandırılan Kodak ‘ın yanlış pazarlama stratejileri ve teknolojiye uyum sağlayamaması, belki yanlış alanlara yönelmesi (Yazıcılar gibi…) bu kaçınılmaz sonu onlara getirmiş oldu.

The Wall Street Journal'a göre,Kodak sermaye yaratmak için dijital patentlerini satamazsa, bu ay veya Şubat başında iflas başvurusunda bulunacak.

Kodak, geçen Kasım'da 500 milyon dolar borç bulamaması veya patentlerini satamaması halinde 2012'de ayakta kalamayabileceği uyarısında bulunmuştu.

Dünyanın her yerinde ofisi ve çalışanı olan Kodak'ın maliyetinin yüksek olması ve satışlarının azalması, nakdinin hızla azalmasına yol açtı. Kodak'ın nakdi geçen Eylül sonunda bir yıl içinde yüzde 38 azalarak 862 milyon dolara geriledi.

1888 yılında kurulan Kodak, nakit bulmak için, geçen Temmuz'dan bu yana 1100 dijital patentini satmaya çalışıyor.

BORSADAN ATILMA RİSKİ VAR

Kodak dün, New York Borsası'ndan atılma riskiyle de karşı karşıya olduğunu açıkladı. Kodak'ın açıklamasına göre, New York Borsası, Kodak'ın 30 günlük ortalama kapanış fiyatının arka arkaya 30 gün 1 doların altında olduğuna dikkat çekti. Borsa, Kodak'ın hissesini altı ay içinde yükseltememesi halinde borsadan atılabileceği uyarısında bulundu. Buna göre, Kodak'ın önümüzdeki altı ay içinde herhangi bir ayın son işlem günü hisse senedi fiyatının en az 1 dolar ve önceki 30 gün boyunca ortalama kapanış fiyatının da en az 1 dolar olması gerekiyor.

DİJİTAL KAMERAYI İCAT ETMİŞTİ

Kodak, 1975'te dijital kamerayı icat etmişti. Ancak şirket, bu yeniliği kâra dönüştürmekte başarısız oldu. Fotoğraf filmini de icat eden Kodak, renkli film markası Kodachrome'la bir şarkıya bile konu olmuştu. Paul Simon'ın Kodachrome adlı şarkısı 1973'te ABD'de Billboard 100 listesinde 2 numaraya kadar yükselmişti.

Tolga Kurt
12.01.2012, 23:43
http://www.sahibinden.com/en/listing/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-fujifilm-finepix-fuji-hs20-exr-hemen-teslim-68569924/detail/

Bu makineyi önerirmisiniz ? Ben pek özellikten falan anlamıyorum da..

Canberk
12.01.2012, 23:58
Sen daha alamadın mı bu makineyi .

Cafer abi baksın yorumlar bunu:D

Tolga Kurt
13.01.2012, 00:01
Yok iyice araştırmadan alıp sonradan pişman olmak istemiyorum :D

Cafer KILIÇSOY
01.02.2012, 18:26
Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

FOTOĞRAFINI ÇEKTİĞİNİZ KİŞİNİN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKIN
Gerçek yaşamda olduğu gibi, fotoğraf çekerken kişinin gözünün içine bakmak arada bir bağ oluşturur. Birinin fotoğrafını çekerken makineyi kişinin göz seviyesinde tutun. Çocuklar söz konusuysa, bu onların boyuna inmeniz gerekiyor demektir. Çektiğiniz kişinin her zaman makineye bakması gerekmez. Tek başına göz seviyesi açısı sizi resmin içine çeken kişisel ve davetkar bir duygu yaratır.

SADE BİR ARKA PLAN KULLANIN
Sade bir arka plan fotoğrafını çektiğiniz objenin daha iyi görüntülenmesini sağlar. Makinenizin vizöründen bakarken çektiğiniz objenin çevresini inceleyin. En sevdiğiniz yeğeninizin kafasından çıkan antenler, kulaklarından sarkan arabalar olmaması için özen gösterin.

DIŞ MEKANDA FLAŞ KULLANIN
Parlak gün ışığı yüzde istenmeyen derin gölgeler oluşturabilir. Yüzü aydınlatmak için flaş kullanarak gölgeleri yok edin. Güneşli havalarda insan resmi çekerken flaşınızı açmayı unutmayın. Dolgu flaşı (fill-flash) modunu ya da tam flaş (full-flash) modunu seçebilirsiniz. Fotoğrafını çektiğiniz kişi en fazla 1,5 metre uzaklıktaysa dolgu flaşı, daha uzaktaysa tam flaş modu gerekebilir. Dijital bir fotoğraf makinesiyle sonuçları incelemek için fotoğraf görüntüleme panelini (LCD ekran) kullanın.

Bulutlu günlerde varsa sürekli flaş modunu seçin. Flaş insanların yüzünü aydınlatır ve yüz hatlarının öne çıkmasını sağlar. Bulutlu günlerin hafif ışığı bazen hoş sonuçlar verebildiğinden, flaşsız olarak da fotoğraf çekmeyi deneyin.

DAHA YAKINA GİDİN
Fotoğrafını çektiğiniz nesne arabadan daha küçük bir objeyse, deklanşöre basmadan bir, iki adım yaklaşıp zoom kullanın. Amacınız fotoğraf karesini fotoğrafını çektiğiniz objeyle doldurmak olmalı. Yakın çekimle, kalkmış bir kaş ya da serpiştirilmiş çiller gibi anlam katacak ifadeler yakalayabilirsiniz.

Ancak fazla yakına giderseniz fotoğrafınız bulanıklaşır. Çoğu fotoğraf makinesinin en yakın odak mesafesi yaklaşık 90 cm ya da makinenizden bir adım uzaklıktadır. Fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesinden (emin olmak için makinenizin kullanım kılavuzuna bakın) daha yakına giderseniz fotoğraf bulanık çıkar.

FOTOĞRAFINI ÇEKTİĞİNİZ OBJEYİ TAM ORTALAMAYIN
Sahnenin tam ortası, gösteri yapan kişi için bulunmaz bir yerdir. Ancak, fotoğraf karenizin tam ortası için aynı şeyi söylemek doğru değil. Çektiğiniz nesneyi fotoğraf karesinin tam ortasından hafif yana kaydırarak, fotoğrafınıza hayat verin. Vizörünüzde karelerden oluşan bir oyun tahtası olduğunu varsayın. Şimdi fotoğrafını çektiğiniz nesneyi tahtadaki karelerden birine yerleştirin.

Otomatik odaklı bir fotoğraf makineniz varsa, bu tür makinelerin çoğu vizörün ortasında bulunan nesneye odaklanacağından, odağı kilitlemeniz gerekir.

ODAĞI KİLİTLEYİN
Çektiğiniz obje, fotoğrafın tam ortasında değilse net bir fotoğraf elde edebilmek için odağı kilitlemeniz gerekir. Otomatik odaklı fotoğraf makinelerinin çoğu fotoğrafın merkezinde ne varsa ona odaklanır. Ancak fotoğraf kalitesini artırmak için çoğu zaman çektiğiniz nesneyi tam ortadan hafif yana kaydırmanız gerekir. Bulanık bir fotoğraf çekmek istemiyorsanız, önce çektiğiniz nesne tam ortadayken odağı kilitlemeli, ardından da nesne ortadan yana kayacak şekilde kompozisyonu değiştirmelisiniz.

Odağı genellikle üç adımda kilitleyebilirsiniz. Önce, nesneyi tam ortaya yerleştirin ve deklanşörü yarım basılı halde tutun. İkinci olarak, deklanşör hala yarım basılı halde makinenizi oynatarak nesneyi ortadan yana kaydırın. Üçüncü ve son olarak, fotoğrafı çekmek için deklanşöre tam olarak basın.

FLAŞINIZIN ETKİ MESAFESİNİ ÖĞRENİN
Flaş kullanılırken yapılan en yaygın hata flaşın etki mesafesi dışındaki nesneleri çekmektir. Bu neden yanlış? Flaş etki mesafesinin uzağından çekilen fotoğraflar karanlık olacağı için bu yanlıştır. Birçok fotoğraf makinesinde maksimum flaş etki mesafesi 4,5 metreden (yaklaşık 5 adım) daha kısadır.

Sizin makinenizin flaş etki mesafesi nedir? Makinenizin kullanım kılavuzuna bakın. Bulamadınız mı? O zaman işi şansa bırakmayın. Çekeceğiniz nesneden 3 metreden daha fazla uzaklaşmayın.

IŞIĞA DİKKAT EDİN
Fotoğrafını çektiğiniz nesneden sonra fotoğrafın en önemli öğesi ışıktır. Işık çektiğiniz fotoğraftaki her şeyin görünümünü etkiler. Anneannenizi çekerken, yandan vuran parlak gün ışığı kırışıklıkları belirginleştirir. Oysa bulutlu bir günün loş ışığı aynı kırışıklıkları gizler.

Çektiğiniz nesne üzerine fazla ışık düşmesini istemiyor musunuz? O halde ya kendiniz yer değiştirin ya da çektiğiniz nesnenin yerini değiştirin. Manzara fotoğrafı çekerken, ışığın kavuniçine çaldığı ve tüm arazi boyunca uzanıp gittiği sabahın erken ya da akşamın geç saatlerini deneyin.

BİRKAÇ DİKEY RESİM ÇEKİN
Fotoğraf makineniz dikey duramıyor mu? Dikey fotoğraf çekmek için yana doğru hiç yatırmadıysanız elbette duramaz. Dikey bir fotoğrafta her tür nesne daha iyi görünür. Sarp kayalar üzerindeki bir fenerden Eiffel Kulesine, bebek havuzunda zıplayıp duran 4 yaşındaki yeğeninize kadar her şey. O halde bundan sonraki denemenizde fotoğraf makinenizi yana yatırıp dikey bir iki resim çekmeye özen gösterin.

YÖNETMEN GİBİ DÜŞÜNÜN
Fotoğraf çekerken denetim sizde olsun; fotoğrafların kalitesinin ne kadar arttığını siz de görün. Yalnızca bir fotoğrafçı gibi değil bir film yönetmeni gibi hareket edin. Film yönetmeni her şeyi kontrolünde tutan kişidir. Yer seçimini yönetmen yapar: “Herkes arka bahçeye çıksın.” Aksesuarları yönetmen seçer: “Kızlar, pembe gözlüklerinizi takın.” İnsanları yönetmen organize eder: “Şimdi biraz daha yaklaş ve kameraya doğru eğil.”

Cafer KILIÇSOY
01.02.2012, 18:26
DİYAFRAM AYARLARI

Diyafram ayarı objektif içerisindeki diyaframın veya iris'in hangi dereceye kadar açık kalacağının belirlenmesidir. Objektifler en fazla düzeyde ışık toplayabilmek için dizayn edilmişlerdir.
En önemli unsur diyafram bileziğidir. Fotoğraf makinalarında en fazla bilinmesi gereken eleman diyafram açıklığıdır. Elektronik makinaların önemli bir kısmında enstantane değerlerinde olduğu gibi , diyafram açıklığı da gövde' den belirlenir ve makinalardaki ekrandan görünür. Ancak mekanik makinalarda diyafram açıklığı, objektif üzerindeki diyafram bileziği hareket ettirilerek belirlenir.
Diyafram bileziği üzerindeki standart diyafram açıklıkları şu rakamlarla gösterilir:
1,4 diyafram
1,7 diyafram
1,8 diyafram
2 diyafram
2,8 diyafram
3,5 diyafram
4 diyafram
5,6 diyafram
8 diyafram
11 diyafram
16 diyafram
22 diyafram
...gibi. Objektiflerin tamamında diyafram açıklığı 1,4 den başlamayabilir. Bir kısmı 1,7 den , bir kısmı 1,8 den, bir kısmı 2 veya 2,8 den , hatta 5,6 dan başlayabilmektedir. Bunun yanında, özellikle elektronik makinalarda 22 diyaframdan sonra 32 diyafram, 45 diyafram gibi, diyafram açıklıkları da bulunabilmektedir.
Diyafram gözümüzdeki iris gibidir; güçlü ya da parlak ışık altında kısılır, az ışık altında ise genişler. Objektif içinden gelen ışığın bir kısmının engellemek için diyafram kapatılabilir veya durdurulabilir. Diyafram ayarı ile aynı zamanda bir portre veya macro fotoğraflardaki alan derinliğini de değiştirebiliriz.

Uyarı: Diyafram bileziği üzerindeki rakamlar küçüldükçe, diyafram açıklığının o oranda artacağını ve diyafram bileziği üzerindeki rakamlar büyüdükçe diyaframın o oranda kısılacağını unutmamalısınız.
Örneğin ; 1,4 diyafram , en açık diyaframdır. Buna karşılık 22 diyafram en kısık diyaframdır. 2 diyafram , 5,6 diyaframa göre daha açık bir diyafram değeridir. 11 diyafram, 3,5 diyaframa göre daha kısık bir diyaframdır.
Açık diyafram kullandığınızda net alan derinliği azalacak, kısık diyafram kullandığınızda net alan derinliği artacaktır. Anlaşılması en zor gibi görünen, bir kez mantığını oluşturabildiğinizde basit ve yalın bir bilgiye dönüşen net alan derinliği kavramı için bazı örneklerden hareket etmek yararlı olacaktır.

Macro'larda Alan Derinliği ve Diyafram Ayarı (MODE: M-Manuel Mode)
Bir de makro objektifler vardır ki, bunlar da çok küçük nesneleri ( çiçek,böcek.....gibi) büyük boyutlu fotoğraflamak için, yani söz konusu objeleri çok daha yakın plan çekebilmek için kullanılırlar. Çoğunlukla makinalarımızda kullandığımız normal objektiflerin, geniş açı ya da tele objektiflerin, aynı zamanda makro özellikleri de bulunabilmektedir. Bununla birlikte, sadece makro çekim yapmak üzere üretilmiş çok özel körüklü makro objektifler de vardır. Alan derinliği macro'larda çok büyük önem taşımaktadır. Bir objeyi macro olarak fotoğrafını çekeceğimiz zaman zoom ayarlarını yaptıktan sonra sadece objemizin mi net olacağına yoksa obje ve arka planın mı net olacağına yani alan derinliğine karar vermeliyiz. Bunu diyafram ayarı ile oynayarak yapabiliriz.
• Büyük diyafram açıklığı(Ör: f:2.8-f:3.0) alan derinliğini azaltır ve objenin net arka planın blur-bulanık çıkmasını sağlar.
• Küçük diyafram açıklığı (Ör: f:8.0-f:7.6) alan derinliğini arttırır objenin ve arka planın net çıkmasını sağlar.
Dikkat edilmesi gereken bir nokta; enstantane hızıdır. Diyafram ayarı ile oynadığımız zaman lens-sensor'e düşecek ışık miktarı da değişeceğinden ona göre enstantaneyi hızlandırmak ya da yavaşlatmak gerekebilir.
İpucu: Makinenizde "A" Aperture-Diyafram Öncelikli Mode varsa onu kullanmanızı tavsiye edilebilir. Diyafram ayarını değiştirdiğinizde makine otomatik olarak enstantaneyi değiştirecektir.

Cafer KILIÇSOY
01.02.2012, 18:30
ENSTANTANE AYARLARI (Perde Hızı - Ötrücü)

Deklanşöre dokunarak yaptığınız şey, aslında örtücünün açılıp kapanmasını sağlamaktır. Makinanın kapağını açıp filmi taktığınızda göreceksiniz ki, filmle objektif arasında bir siyah perde ( bazı makinalarda bez perde, bazı makinalarda çelik perde olabilmektedir ) durmaktadır. Deklanşöre dokunarak bu perdenin açılıp kapanması sağlanır ve açılma anında da görüntü (daha doğru bir deyişle ışık)film yüzeyine kaydedilir.
Örtücü hızı (enstantane)'nı gösteren butonu makinanızın üzerinde (elektronik makinalarda, makinanın üzerinde bulunan ekranda ) göreceksiniz. 1 , 2 , 4 , 8 , 15 , 30 , 60 , 125 , 250 , 500 , 1000 , 2000 ,.. rakamları örtücü hızını gösterir.(Elektronik makinaların bir kısmında bu standart değerlerden başka bazı ara değerler de vardır. 45 , 90 , 350 , 750.....gibi).Bu değerlerden, şunu anlayabiliriz. 1 rakamı;1tam saniyelik örtücü hızıdır.2 rakamı, 1/2sn.lik örtücü hızıdır.4 rakamı,1/4 sn.lik örtücü hızıdır. 8 rakamı,1/8sn.lik örtücü hızıdır.

İpucu: Örtücünün açılıp kapanma sürelerini somut olarak algılayabilmek için, enstantane değerlerini değiştirerek deklanşöre basın ve sesleri dinleyin. Bu seslerden örtücü süresi hakkında daha net bilgi sahibi olursunuz.
Rakam büyüdükçe, açılıp kapanma hızı artacaktır. Makinayı B (bulb) konumuna alıp deklanşöre bastığınızda,parmağınızı deklanşörden kaldırıncaya kadar perde açık kalacaktır. Eğer makinada T konumu var ise, bunun anlamı şudur; Deklanşöre bastığınızda örtücü açılacak, yeniden(ikinci kez) deklanşöre dokununcaya kadar örtücü açık kalacaktır. İkinci kez bastığınızda kapanacaktır.

Örtücüyü daha da iyi kavrayabilmek için makinanın kapağını açıp enstantane değerlerini değiştirerek, her defasında deklanşöre basıp perdenin ( örtücünün ) açılıp kapanmasını izleyebilirsiniz. Böylece örtücünün hareketini gözlerinizle izleyip, kalıcı bilgi edinmiş olacaksınız.

Örtücü hızından, çıkartılması gereken ikinci ve en önemli sonuç da ; örtücü hızına bağlı olarak filmin uzun süreli ya da kısa sürekli pozlandığıdır. Yani,1/2 sn.lik pozlama(diğer deyişle saniyenin yarısı kadar süreyle pozlama), 1/125 sn.lik pozlama süresinden(saniyenin 125'te biri kadar süreyle pozlama) çok daha fazladır.
Bunların her biri arasındaki süre farkı bir stop ( bir durak ) fark olarak kabul edilir. Yani ; 1/2 sn. lik örtücü hızı ile ile 1/4 sn.lik örtücü hızı arasında bir stop fark vardır. Ya da 1/500 sn. ile 1/1000 sn. arasında bir stop fark vardır. Her biri arasında bir stop fark olduğuna göre birer tane atlandığında iki stop fark oluşacak, üçer tane atlandığında üç stop fark oluşacaktır.

Örneğin ; 1/15 sn. lik örtücü hızı ile 1/60 sn.lik örtücü hızı arasında iki stop fark vardır. 1/60 sn. lik örtücü hızı ile 1/8 sn.lik örtücü hızı arasında üç stop fark vardır. 1/30 sn. lik örtücü hızı ile 1/1000 sn.lik örtücü hızı arasında dört stop fark vardır.Örtücü hızı irdelenirken öğrenilecek çok önemli bir başka nokta ise ; düşük örtücü hızı (Örneğin; 1/2,1/4 ...gibi ) ile fotoğraf çekildiğinde, hızla hareket eden nesnelerin dondurulmuş görüntüleri elde edilemez. Varsayalım deniz kıyısında martıların fotoğraflarını çekiyorsunuz. Eğer düşük enstantane ( örtücü hızı ) ye aldıysanız makinanızı, martıların hareketleri filminizde izler yapar, fotoğrafta hareket - hız unsuru elde edersiniz. Yani hızla hareket eden kanatları net , belirgin ve dondurulmuş halde alınamaz. Ancak eğer, hareketi tam olarak dondurmak istiyorsanız, enstantanenizi 1/60 veya daha yüksek bir enstantaneye almalısınız. Bununla birlikte , hız - hareket etkisi almak, bazı fotoğraflarda çok güzel , çok etkili sonuçlara ulaşılmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle bazı fotoğraflardaki hız unsurunu, bilerek düşük enstantane kullanmak suretiyle belirginleştirebilirsiniz. Bir şelale fotoğrafını çekerken 1/15 gibi düşük enstantane ile ve 1/60 gibi bir enstantane ile ayrı ayrı çekin. Ya da yol kenarında hızla akıp giden otomobillerin fotoğrafını hem düşük enstantane ile hem de yüksek enstantane ile çekin. Hareket eden nesnelerin(düşük enstantane kullanıldığında) renkleri ve tonlarıyla çok etkili izler ve çizgiler yaptığını göreceksiniz. Ancak, düşük enstantane kullanıldığında makinanın hareket etmesi de söz konusudur. Düşük enstantane kullanırken makinanızı tripod' a takmanız isabetli olacaktır. Elinizdeki makine nefes alışlarınızdan, elinizin titremesinden, nabız atışlarınızdan etkilenecektir. Dolayısıyla enstantaneyi çok düşürdüğünüzde, çektiğiniz fotoğraflarda objelerin haraketinden daha çok, makinanın titremesinden kaynaklanan genel bir netsizlik oluşacaktır.
Aslında,diyafram göz bebeği ise, enstantane göz kapağının açılıp kapanmasıdır. Fotoğraf makinemizin içinde bulunan sensörün veya filmin üzerine düşen ışığın süresini ayarlayan sistem, fotoğrafın ne kadar zaman diliminde çekileceğini de belirler. Enstantane yaprak adı verilen metalden yapılmış perdedir. Deklanşöre basıldığında seçilen zamana göre perde-enstantane açılır film ya da sensör üzerine ışık üzerine düşer ve perde kapanır. Işık koşullarına ve hareket özelliklerine göre bir fotoğraf ya çok kısa ve ya uzun zaman süresinde çekilebilir. Işığın film üzerine düştüğü süreye "Pozlandırma" adı verilir. Güçlü ışıklarda az, zayıf ışıklarda uzun pozlandırma yapılır. Yine hareketi dondurmak için az, flulaştırmak için uzun pozlandırma söz konusudur.

Uyarı: Düşük pozlandırma sürelerinde (özellikle gece manzara fotoğrafı çekimlerinde) perde daha uzun süre açık kalacağı için, fotoğraf makinemiz titreşime karşı aşırı hassasiyet gösterir. Bu gibi durumlarda kesinlikle tripod kullanılmalıdır.

MODE: S (Shutter - Deklanşör Hızı)
Fotoğraf makinesinde bu ayar seçildiğinde, çekim yapmadan önce enstantane ayarını kendimiz yapabiliriz.Fotoğraf makinesi limitleri dahilinde uygun diyafram ayarını kendisi ayarlayacaktır. Deklanşör - enstantane hızı düşürüldükçe hareketli nesneleri dondurabiliriz. Deklanşör hızını düşürdükçe yani daha hızlı bir çekim modu ışık yeterli olmadığında kadrajı kararacaktır.

Cafer KILIÇSOY
01.02.2012, 18:31
ISO-ASA AYARI

ISO: fotoğraf filmlerinde, ışığa duyarlılık derecesini belirleyen standart ölçüm sistemidir. Uzun pozlama yapmayacağımız ve alan derinliğini kaybetmek istemediğin zaman ISO ayarlarını yükseltebiliriz.
Akşam üzeri az ışık altında dışarıda çekim yapmak istiyoruz, 1/125 enstantanenin altına da inmek istemiyoruz, çünkü titreşime karşı hassasiyet artabilir. Bu sebeple enstantaneyi 1/125 ayarlayıp diyaframı sonuna kada açıyoruz (f:2,8 -f:3,7 gibi) ve ISO'yu 50 olarak ayarlıyoruz. Fakat sonuç bize karanlık geliyor, o zaman aynı enstantane ve diyafram ayarıyla ISO'yu 200'e getirip çok daha iyi sonuç alabiliriz.

İpucu: Dış çekim, öğle vakti 50 ISO ile bir kuş fotoğrafı çekeceğiz, diyafram f:4 ya da f:5 enstantane ise 1/1000. Çekimiş olduğumuz fotoğrafa baktığımızda kuşun net, hareketli kanatlarının ise flu/blur olduğunu görüp enstantaneyi 1/2000'e çıkartmak istiyoruz ama ışık yeterli değil, işte o zaman ISO'yu 400 olarak ayarlayıp enstantaneyi 1/2000'e çıkartabiliriz ve istediğimiz sonuca ulaşmış oluruz.

Uyarı: ISO ayarlarını yükseltmenin avantajları olduğu gibi dez avantajları da vardır. ISO yükseldikçe grain ya da noise (fotoğrafta kirlilik/kumlanma) da artar, bunun sebebi CCD'ye fazla voltaj giderek CCD'nin ısınmasıdır.
İpucu: Gece yapılan çekimlerde düşük ISO ve kısık diyafram kullanılır, bunlar detayları ortaya çıkartmak için gereklidir. Fakat bu esnada hızlı enstantane ayarından ziyade düşük enstantane ayarı ve titreşimi engellemek için ise kesinlikle tripod+self timer kullanmak gerekir.

Cafer KILIÇSOY
01.02.2012, 18:31
IŞIK

Açık havalarda ( özellikle yaz aylarında ) günün öğle saatlerinde ( ışık çok sert olacaktır ) fotoğraf çekmekten kaçınmalısınız. Sabah erken saatleri ( 08.00 - 09.00 saatleri ) ile akşam geç saatleri ( 16.00 - 17.00 ' dan sonra ) tercih etmelisiniz. Özellikle gün ışığının iyice yatay geldiği ve nesnelerin üzerinden yansıyan ışığın nesneleri turuncu renge dönüştürdüğü saatler çekim yapmak için en güzel zamanlardır. Renkli negatif ya da dia çalışıyorsanız, alacağınız sonuçlar mükemmel olacaktır.
Kapalı havalarda ise günün her saatinde rahatlıkla çekim yapabilirsiniz. Işığın homojen olduğu bu zamanlar, fotoğraf çekmek için ideal zamanlardır.

Uyarı: Çekim sırasında dikkat edilmesi gereken bir başka şey de ; çekim yaptığınız alan tamamen gölgede kapalı bir alan ise, objektifiniz açık alanda ( çok ışık gören alanda ) olmamalıdır. Objektifiniz de çekim alanıyla aynı ışık koşullarında olmalıdır.