PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Madem Bu Kadar Güçlüler, O halde?..

Bülent Şirin
02.04.2005, 15:04
Sevgili arkadaslar,
<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Bir baska Trabzonspor sitesinde, aykiri yazilariyla taninan bir forum üyesi, ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Madem F.Bahçe medyada ve baska yerlerde bu kadar güçlü, o zaman neden her sene sampiyon olmuyor?[/B]? anlamina gelecek enteresan bir soru sordu. Bu, üzerinde düsünülmesi gereken bir soru.

Cevabi ise biraz derinlerde. F.Bahçe?nin iki defa arka arkaya sampiyon oldugu en son 1974-1975 yillarinda görülmüstür. Eger bu sene sampiyon olursa, bu ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">30 yil sonra bir ilk[/B]? olacaktir. Yani F.Bahçe?nin, sampiyon olmus diger üç kulüp gibi, arka arkaya seri sampiyonluklari ya da ezici hakimiyet kurdugu muhtesem yillari yoktur. Bir sene sampiyon olur, ertesi sezon hayal kirikligina sebebiyet verir. F.Bahçe taraftari, ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">hep tatminsiz ama her zaman umutlu[/B]?dur, hep kulübünün diger kulüplere ezici hakimiyet kuracagi günlerin hayaliyle yasar. Bir türlü basariya doymusluk duygusuyla tanisamamislardir bugüne dek.

Bence bu durum bilinçli olarak temin edilmekte, F.Bahçe taraftari her daim büyük hayallerin özlemi içinde birakilmakta ve fakat bu hayallerin hiç de uzakta olmadigi izlenimi sürekli empoze edilmekte, bu da adi geçen taraftar kitlesinin her zaman büyük bir pazar olarak kalmasini saglamaktadir. F.Bahçe taraftarinin, kulübüne maddi-manevi desteginin her zaman diger kulüplerden fazla olmasinin sebebi burada yatmaktadir. Dikkat edilmisse, adi geçen kulüp, sampiyonluk yarisindan erken koptugu sezonlarda, derhal gazete sayfalarini ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">bomba transferler[/B]? haberlerinin doldurmaya basladigi görülmüstür. ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Bu sene basarili olamadik ama zarari yok, siz bizi seneye görün. Bizim bu futbolculari almak ve basarili olmak için gerekli gücümüz her zaman mevcuttur, endiselenmeyin ve kulübünüzü desteklemeye devam edin.[/B]? anlamina gelir bu haberler. Eh, insanoglu da inanmak istedigi habere daha kolay inanan bir yapiya sahip oldugu için, adi geçen kulübün taraftarlari kulüplerine büyük bir askla destek olmaya devam eder.

Bu pazarin sürekli canli kalmasi için, arada bir sampiyon olunmasi gerekmektedir. Her sene sampiyon olunsa, bu destek tavsayacaktir, doyuma ulasacaktir ve dolayisiyla ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">pazar[/B]? cazibesini kaybedecektir. Hem bunun bir baska ve belki de daha önemli bir sakincasi mevcuttur, o da taraftarin ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">sinir ötesi basarilar[/B]? talebinde bulunmasi. Takdir edilecektir ki, bu da öyle dahili basarilar kadar kolay elde edilememektedir, yurt içinde basari için basvurulan metotlar disarida ise yaramamaktadir.

Sampiyonluklarin arasi fazla açilsa, bu sefer de taraftar huzursuz olacak, taskinliklara basvuracak ve belki daha da kötüsü ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">uyanacaktir[/B].? Bu sebepten dolayi da, F.Bahçe?nin birkaç yil aradan sonra gelen sampiyonluklarindaki ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">ayarlamalar[/B]? biraz telasli ve alelacele yapildigi için, her zamankinden fazla göze batar, mizragin ucu çuvalin agzindan iyice siritir. Egemen güçler metodlarini gizleme geregini her zamankinden daha az duyarlar. Çünkü pasta tehlikededir, nasil olsa sergilenen çirkinlikler hafizasi olmayan bu toplum tarafindan gelecek sezon ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">unutulacaktir[/B].? (Bkz, 1978, 1983 ve 1996 sampiyonluklari)

Bu denge politikasi behemehal devam etmelidir, yoksa her iki halûkârda da, yani sik basarilarda da, seyrek basarilarda da bu muazzam kitle dagilma tehlikesiyle karsi karsiya kalacaktir. Çünkü F.Bahçe taraftarini kulübüne baglayan aidiyet duygulari, diger üç büyük kulüp taraftarininkiler kadar güçlü ve anlamli degildir. Baska bir ifadeyle, G.Saray, Besiktas ve Trabzonspor taraftarlarinin kulüplerine bagliliklarin anlamli gerekçeleri vardir. Her biri bir degerler bütününü temsil eder, bu da adi geçen üç kulübün uzun yillar sampiyonluktan uzakta kalmalarina ragmen taraftar sayilarinin azalmamasinin sebebini açiklar.

Fakat gelgelelim, sokakta bir F.Bahçeli taraftara ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Neden F.Bahçe?yi tutuyorsun?[/B]? diye bir soru sorulsa, buna verecegi cevap ya da cevaplar diger üç kulübün taraftarlari kadar anlamli olmayacaktir. Ne diyeceklerdir? Taraftari olduklari kulüp, G.Saray gibi bir sinifi ya da köklü bir liseden neset eden bir camiayi temsil etmez, Besiktas gibi kendini ezilmis olarak kabul eden siradan insanlari hiç temsil etmez? Trabzonspor gibi, bir bölge çikisli olup da ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Anadolu?nun sesi, Istanbul Dükaligi?na baskaldiri[/B]? olmak iddiasinda bulunan bir kulüp benzeri bir misyonla da hiç ilgisi yoktur.

Bu kadar zayif aidiyet duygusu ya da duygulariyla bir arada bulunan bir kitlenin (ya da pazarin) birbirine kenetlenmesi, bahsi geçen aidiyet kavraminin güçlenmesi ve anlamli kilinmasi için, o camiaya ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">düsmanlar[/B]? lazimdir. F.Bahçe kimligi, ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">özel ve ayricalikli[/B]? (!) bir kimliktir ve disaridaki ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">siradan[/B]?lar, bu durumu çekememekte, her firsatta çirkin saldirilarda bulunmaktadirlar. Kendi aleyhlerinde en ufak bir söz söylendiginde, en ufak bir suçlamada bulunuldugunda asiri bir tepki göstermeleri, topyekûn karsi taarruza geçmeleri, bir paranoya hastasi gibi etraflarindaki (aslinda var olmayan) düsmanlara saldirmalari bu yüzdendir. Son günlerde olup bitenler bu anlatmaya çalistigim duruma tipik bir örnek teskil etmektedir. Bu cümleden olarak, F.Bahçe?nin Trabzonspor?a bazi konularda verdiklerini iddia ettikleri destekler (havuz konusu vs.) babalarinin hayrina degildir. <I style="mso-bidi-font-style: normal">Trabzonspor karsilarinda ciddi bir rakip olarak eksik olmamali ama fazla da olmamalidir.[/I] Kendilerine karsi Trabzonspor?dan herhangi bir satasma, saldiri tarzinda (bu onlarin degerlendirmesidir tabii) bir yaklasim belirirse o bahsini ettigimiz ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">pazar[/B]?a ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Görüyorsunuz degil mi, düsmanlarimiz var. O halde birlik olmaliyiz ki, onlarin hakkindan gelebilelim.[/B]? mealinde mesajlar verecek, o zayif aidiyet duygusunu güçlendirmeye çalisacaklardir.

Durum kisaca bundan ibarettir.

Selam ve muhabbetle?

Barış
02.04.2005, 15:12
at yarislarinda yap sikeni,

gel futbolcu al,

alt yapidan kadronda bir tek oyuncu yok,

ben büyük kulübüm de.

tam bi se diyodum ama kalsin.smileys/smiley7.gif

Salih61
02.04.2005, 15:28
Fener ates olsa cülmü kadar yer yakar...smileys/smiley7.gif

Saygilarimla...

Egemen
02.04.2005, 15:37
gecen aksam bu yüzden arkadasla kavga ettim:) adama sen çorumlusun ula niye feneri tutuyosun dedim. adam bana fener türkiye takimi bunu kabul edin diyo artik:) kafayi yedirtti bana. ama verecek cevaplari yok gercekten.

tigin
02.04.2005, 15:40
Bülent Abi yüregine saglik.Döktürmüssün yine.

Emorfo
02.04.2005, 15:56
Bülent abi çok önemli tesbitlerde bulundu...

Fenerbahçe'yi Don Kisot'a benzetiyorum. Kendine kendine hayali düsmanlar üretiyor, yasamini sürdürmesi için sürekli çatisma ortamina ihtiyaci olan bir kulüp, komik bir kulüp.... smileys/smiley36.gif

Harun
02.04.2005, 15:58
Bülent abi bir noktada sana katilmiyorum.Oda fenerlilerin üst üste sampiyon olmamalarinin bir plan üzerine kurulu olmasini savundugun nokta.Hiç bir fenerli ezeli rakipleri dört yil üst üste sampiyon olurken arkada kalip onlari alkislamak istemez ,hiç bir fenerli rakiplerinin sampiyonluk sayisinda kendilerini geçmesiniistemez,hiç bir fenerli doyuma ulasmaz,çünkü fenerli acizdir,çünkü fenerli avrupa'da yakalayamadigi basariyi ,ulasamadigi hedefe ancak türkiye süper liginde yapacagi oyunlarla ulasmak ister ,çünkü fenerin gücü sadece Türkiye sinirlari içinde kabul görür,ve bu fener böyle bir firsatida rakiplerine kesinlikle vermek istemez.

#10 Fietra
02.04.2005, 16:25
Çok degisik bir açidan bakmisin olaya Bülent Abi eline saglik

Duman
02.04.2005, 16:33
Forumdaki güzel yazilarini özlemistik Bülent abi,eline saglik,arayi bu kadar açmasan daha da iyi olacak. Sahsim adina konusayim kendimi bir fenerbahçeli taraftarin yerine koyuyorum.Bu takimin neyi ile övünebilirim diye düsünüyorum.Her sezon takimlarinin adinin sike olaylarina karismasina mi,Istanbulspora verdikleri 600 milyarlik çekin ne anlama geldigine mi,100 milyon dolar civari para harcayip Avrupa kupalarinda her zaman Türk insanini rezil etmelerine mi ? bu sorular uzadikça uzar ve cevaplari fener taraftarinca verilemez.

Simdi son zamanlarda fenere karsi getirilen suçlamalara karsin, fenerinde Anadolu klüplerini yanina alip güçlü olmak adina,sözde Anadolu klüplerinin rekabet gücünü arttirmak içinve de güçlenen Anadolunun abisi olan Trabzonsporumuzun önünü kesebilmek için ortaya attiklari bir hikaye var.

Havuzdan tüm Anadolu klüplerinin diger klüplerle esit para almasi ya da basari sirasina göre paranin dagitilmasini istediklerini söylüyorlar.Ve kamuoyunda bunun öncülügünü kendilerinin yaptigi gibi bir izlenim yaratiyorlar.Böylece Anadolu klüpleri de feneri destekleyecek,hem de transferde1.tercih olarakoyuncularini fenere peskes çekmelerine yardimci olunacak. Daha düne kadar yayin gelirlerinden az para aldiklarini söyleyen bu camia,kendi özel T.Vsini kurarak maçlarini buradan yayinlamak istediklerini bir çok kez deklare etmislerdi. Simdi UEFA standartlarini saglamak için Anadolu klüplerinin ihtiyaç duydugu para zaten sadece havuzdan saglanabilirdi. Ve fedarasyonda bunun planini yapiyordu.Bu konudan haberi olan fener yönetimi akli sira kendilerine pay çikarmak için,böyle bi masal uydurup kamuoyunu etkilemeye çalisiyorlar.

Tabii ki bir çok saf insanimiz buna inanabilir,ve fb yi bu konuda takdir edebilir.Yalniz havuzdan esit ya da basari sirasina göre para dagitilmasi artik bir zorunluluktur,fener istedigi için olmayacak.Eger 2006 ya kadar tüm takimlar UEFA normlarini yakalayamazlarsa,su anki mevcut hali ile ligde gençlerbirligi ile Trabzonspor mücadele eder,digerleri sadece seyreder.Bu durumdan bile kurnazlik yapip kendilerini Anadolunun önünü açan kulüp gibi göstermeye çalisan bu camiaya bu firsati vermemeliyiz.10 yildir altyapidan bir oyuncu çikaramayip,kara paralarini yabanci transferlere harcayip,Türk futboluna ne bir oyuncu ne de Avrupa'da ufak bir basari kazandiramamis olan bu camianin, Anadolu klüplerini gerçekten destekledigine kim nasil inanabilir?

Bülent Şirin
02.04.2005, 16:41
Bülent abi bir noktada sana katilmiyorum.Oda fenerlilerin üst üste sampiyon olmamalarinin bir plan üzerine kurulu olmasini savundugun nokta.Hiç bir fenerli ezeli rakipleri dört yil üst üste sampiyon olurken arkada kalip onlari alkislamak istemez ,hiç bir fenerli rakiplerinin sampiyonluk sayisinda kendilerini geçmesiniistemez,hiç bir fenerli doyuma ulasmaz,çünkü fenerli acizdir,çünkü fenerli avrupa'da yakalayamadigi basariyi ,ulasamadigi hedefe ancak türkiye süper liginde yapacagi oyunlarla ulasmak ister ,çünkü fenerin gücü sadece Türkiye sinirlari içinde kabul görür,ve bu fener böyle bir firsatida rakiplerine kesinlikle vermek istemez.

Sevgili Harun, elbette istemezler rakiplerinin arka arkaya defalarca sampiyon olmalarini. Fakat onlar rakiplerinin böyle bir basariyi yakalayacagini bastan bilmiyorlar ki... Onlar her sene "Biz size bu sene gösteririz gününüzü" diye basliyorlar, ask ve sevk ile saha içi ve disinda kulüplerini destekliyorlar. Sampiyonluk yarisindan kopmalari halinde de, o bahsini ettigim "bomba transfer" mansetleri patliyor ve "Olsun zarari yok, seneye..." psikolojisine kapiliyorlar. Bu böyle sürüp gidiyor.

Eger 15-20 sene sampiyonluktan uzak kalsalar, önce kirip dökerler, sonra atesleri söner. Fakat o "pazar" meselesinden dolayi, bu kadar uzun bir ayriliga da "izin verilmez."

Onlarin arka arkaya bir kaç yil sampiyon olmalari, daha vahim sonuçlara yol açabilir, taraftar bu sefer Avrupa'da basari isteyecektir çünkü. Iste o zaman da takke düsüp kel görünecektir.

Insanoglu basariyi çok kolay kaniksar, çok çabuk alisir ona. Geçen yil gelen basari çabuk unutulur, daha büyügü istenir. Odaha büyügü ise, öyle kendinize özgü yöntemlerle gelmez...

Selam ve muhabbetle...

yattara11
02.04.2005, 18:10
Bülent Abi yüregine saglik.Döktürmüssün yine.

smileys/smiley20.gifçok dogru tespit... febe'ninki yapay basari... devamliligi hiçbir zaman olmadi...Edited by: yattara11

yattara11
02.04.2005, 18:30
bu arada yeri gelmisken konuyu dagitmadan febe taraftari ile birsey söylemek istiyorum:

febe taraftarinin futbol konusunda düsünme yetenegi 'sifir'dir... hep baskalarindan (özellikle medyadan) duyduklari seylere inanmak zorundadirlar... hep birilerinin (pek bilgili ! köse yazarlari gibi)kendilerine futbolu açiklamasina muhtaç kalirlar...

daum'dan memnun bir tanebilefebe taraftari bulamazsiniz çünkü daum'dan memnun bir tane bile köse yazari bulamazsiniz...

bir febe'liye 'sence febe için hangi kadro daha uygun?' diye bir soru sorsaniz size verecegi cevap su sekilde olur... ' bilmem ne bilmem neseklinde oynarsa en iyisi olur, zaten bilmem kim bilmem kim de böyle söylüyor...'

demek istedigim sey su: böyle bir taraftar kitlesini bülent abi'nin anlattigi sekilde uyutmaktan daha kolay birsey yok...

Hünkar
02.04.2005, 18:44
abi yazin cok etkileyici ve ben ce tam anlamiyla cevrilen oyunlra isik tutmus

Allahima cok sukur trabzonlu ve trabzon sporluyum hic bir zaman boyle seylerle karsilasmayacagim ve 100 yilda sampiyon olmasak taraftarimiz asla azalmayacak.cok merak ediyorum istanbul ezikleri bizim gibi 21 sene sampiyon olmasalar hala arkalarin da boyle bi kitle olurmuydu

My
02.04.2005, 21:40
Bülent Abi, eline saalik. Seni çok daha fazla buralarda görmek isteriz.

Düsüncelerin gayet mantikli gelsede bu kadar büyük bir senaryonun döndürülebilecei, sürdürülebilecei, sürekliliidüsüncesi beni biraz kuskuya düsürüyor. Aklima ilk gelen mesela tabiiki fenerin belli bir gücü varbu tür oyunlarda ama GAY-se lerin de bundan asaa kalir yani yok. JimLASTIKçileride buna katabiliriz. Böylemesine bir kurguya izin verirlermi, sessiz kalirlarmi bilemiyorum sahsen. Belkide bununda kendimce açiklamalarindan bitanesi ;her birinin bu tür düzenler üzerine kurulmus olmasi, sonuçta her birinin çikarlarinin çakismasindan dolayi birbirlerine ses çikaramamalari, bundan ziyade daha çok birbirlerinin önünü kesme-tam bir iç (!) savas yasamalari.

Ayrica bir konu yillardir ilgimi çeker ve her seferinde bu soruyu muhakkak sorarim. Neden bu takimi tutuyorsun. Bu konuyu tek takima indirgersek feneri tutanlarin çok büyük bir bölümü hemen hemen ayni cevabi verir. Büyük bir kulüp olmasindan dolayi. Bu büyüklük kavramini söyleyen kisiyle biraz tartismaya kalkarsaniz yine çok büyük bir bölümünde büyüklük kavraminin çikacaa iki yol var. Taraftar sayisi ve kesinlikle para. Özellikle para kismi beni hayrete düsürüyor. Büyük bir çogunluu orta direk ve düsük gelir düzeyli insanlardan kurulu bir memlekette insanlarin para karsisinda ki duruslari daha bi saalam, karakterliolmali diye düsünüyorum. Paranin her seyi satin alamayacaini, en azindan zengin simarik çocuklari gibi benim param var, ben her seyi yaparim düsüncesinin bu kadar prim yapmasi gerçekten hayret ve üzüntüverici. Bu çok adi, basit, seviyesiz ve karaktersizbir durus. Bunca zorluk ve zahmetlerle yoorulmus bir toplumun ferdi olaraktan bazi seylerin anlamlari daha farkli olmalidiye düsünüyorum. Bi topic açilmisti neden fenerle Trabzonspor birbirinebu kadar zit diye, sanirim bir birine bu kadar iki zitfelsefenin temsilcilerinin bir biriyle çatismasindan daha dogal ne olabilirki. Biriparanin, gücün ve etrafindaki zombilerin temsilcisi. Dieri ise tüm bu düzene karsi bas kaldiranlarin, isyan edenlerin temsilcisi.

oflukaya
02.04.2005, 22:23
smileys/smiley36.gif

shipbroker61
02.04.2005, 22:43
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off"></TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>
<BLOCKQUOTE id=53da5972>

Bülent Abi, eline saalik. Seni çok daha fazla buralarda görmek isteriz.

Düsüncelerin gayet mantikli gelsede bu kadar büyük bir senaryonun döndürülebilecei, sürdürülebilecei, sürekliliidüsüncesi beni biraz kuskuya düsürüyor. Aklima ilk gelen mesela tabiiki fenerin belli bir gücü varbu tür oyunlarda ama GAY-se lerin de bundan asaa kalir yani yok. JimLASTIKçileride buna katabiliriz. Böylemesine bir kurguya izin verirlermi, sessiz kalirlarmi bilemiyorum sahsen. Belkide bununda kendimce açiklamalarindan bitanesi ;her birinin bu tür düzenler üzerine kurulmus olmasi, sonuçta her birinin çikarlarinin çakismasindan dolayi birbirlerine ses çikaramamalari, bundan ziyade daha çok birbirlerinin önünü kesme-tam bir iç (!) savas yasamalari.

Ayrica bir konu yillardir ilgimi çeker ve her seferinde bu soruyu muhakkak sorarim. Neden bu takimi tutuyorsun. Bu konuyu tek takima indirgersek feneri tutanlarin çok büyük bir bölümü hemen hemen ayni cevabi verir. Büyük bir kulüp olmasindan dolayi. Bu büyüklük kavramini söyleyen kisiyle biraz tartismaya kalkarsaniz yine çok büyük bir bölümünde büyüklük kavraminin çikacaa iki yol var. Taraftar sayisi ve kesinlikle para. Özellikle para kismi beni hayrete düsürüyor. Büyük bir çogunluu orta direk ve düsük gelir düzeyli insanlardan kurulu bir memlekette insanlarin para karsisinda ki duruslari daha bi saalam, karakterliolmali diye düsünüyorum. Paranin her seyi satin alamayacaini, en azindan zengin simarik çocuklari gibi benim param var, ben her seyi yaparim düsüncesinin bu kadar prim yapmasi gerçekten hayret ve üzüntüverici. Bu çok adi, basit, seviyesiz ve karaktersizbir durus. Bunca zorluk ve zahmetlerle yoorulmus bir toplumun ferdi olaraktan bazi seylerin anlamlari daha farkli olmalidiye düsünüyorum. Bi topic açilmisti neden fenerle Trabzonspor birbirinebu kadar zit diye, sanirim bir birine bu kadar iki zitfelsefenin temsilcilerinin bir biriyle çatismasindan daha dogal ne olabilirki. Biriparanin, gücün ve etrafindaki zombilerin temsilcisi. Dieri ise tüm bu düzene karsi bas kaldiranlarin, isyan edenlerin temsilcisi.

Bulent Abi, gene tadi damagimizda kalan bir yazi. Eline, gonlune, yuregine saglik. Basit, gunluk kisir tartismalardan birisi gibi bir goruntusu olmasina ragmen, bu hafta Baskanimizin yaptigi cikisin genel anlamda profilini cizmen ve o bakis acisini bizle paylastigin icin tesekkurler.

Golge Oyunu anlattiklarina kisaca bir ksim insanimizin "guce tapma" duygusu diyebilir miyiz? Bu birazda insanlarin kendi dunyalarinda yasadiklari komplekslerden kaynaklaniyor diye dusunuyorum ben. Gercek hayatta sahip olamadiklari ve bu zihniyetler herhalde hayat boyunca sahip olamayacaklari seyler o insanlari boyle bir tercihe itiyor benim kanaatim.

Neyse lafi fazla uzatmayayimki konunun esasi dagilmasin.

Saygilar</BLOCKQUOTE>

Mollasalihoğlu
02.04.2005, 22:49
kesinlikle dogru bir tesbit.

adam okulda basarisizdir,kiz sever kiz onu sevmez,hali sahada baklava almaya mahkum olmustur ...bu liste böyle uzar gider.

çareyi ona ait olmayan ama onu tatmin edecek bir yerde arar,bir heyecan arar.

bulmustur ama kaybedenlerden oldugunun farkinda degildir.

üzülmekten baska yapacak birsey yok...

zinos_zon
03.04.2005, 00:14
tesekkür ederiz...

Harun
03.04.2005, 12:16
Bülent abi anlatmak istedigimi biraz daha detayli bir sekilde açiklayabilirim.

1-Gerçekten fener böyle bir politika izlemis olsa,mutlak sartla ,futbolcularin ve teknik heyetinde böyle bir girisimdenhaberi olmasi lazim.Buda nasil olur,baskan veya yöneticilerden biri futbolculara yada teknik heyete ''biz geçen sene sampiyon olduk bu sene olamayalim'' demasi lazim ki (sonuçta sahaya çikip maçi kazanan ve kaybeden futbolcularla ve onlara teknik bilgi veren heyettir)onlarda ona göre tavir alsin.
2-Yukaridaki futbolcu ve teknik heyet disinda yine bu konuda bilgisi olmasi gereken diger bir kiside hakemdir.Evet yine bu politikanin devam edebilmesi için fenerli baskanin veya yöneticinin hakemlere gidip''biz geçen sene sampiyon olduk bu sene olmamamiz lazim'' demeleri lazim öyle degilmi?( Sonuçte hakem bir müsabakanin neticesine büyük ölçüde etki edecek bir unsur)
3-Yukarida saydigimfutbolcu ,teknik heyet ve hakem faktöründen baskayine bu politikanin yürümesi için olmasi gereken diger bir unsurda rakip takimlardir.Fenerli baskan ve yöneticiler rakip takima gidip ''Biz geçen sene sampiyon olduk bu senede siz olun''diyebilirlermi?(sonuçta ligde sadece fener yok )

Bu yukaridaki unsurlardan en az biri olmadan ,bahsedilen politikaninyürümesinin mümkünati yoktur.Sayet bu unsurlardanbiri bu gidisata karistiysa yillardir süre gelen zaman diliminde mutlaka patlak vermesi gerekirdi.Sayet yukaridakiunsurlardisinda baska faktörler var diyorsaniz benimbuna maalesef aklim yatmaz.

ve size birazda istatiksel bilgi vereyim:
Türkiye profesyonel 1. Futbol ligindeGalatasaray 5 kez,Besiktas 2 kez ,Tarbzonspor 2 kez,Fener bahçe 2 kez üst üste sampiyonluk yasamislardir.Sayet bu fener için düsünülen politika bizim için ve diger klüpler içinde düsünülebilir ozaman.Edited by: Harun

Onur
03.04.2005, 12:41
abi tebriklersmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

kelkitli29
03.04.2005, 13:03
nasil yani ? biz 3 kere olduk. az kalsin 6 kere oluyorduk.

zanoylu
03.04.2005, 14:52
Çok yerinde bir tespit yüregine saglik kardessmileys/smiley32.gif

yattara11
03.04.2005, 17:27
Harun abi biz '3' kez üst üste sampiyon olduk...

önce 2 kere üst üste sampiyon olduk... sonra 1 sezon olamadik... ondan sonra da yine 3 kere üst üste sampiyon olduk... o aradaki bir sezonda ikinci olmasaydik 6 kere üst üste sampiyon olacaktik... zaten febe için söz konusu olan sey bir sene sampiyon olduktan sonra ertesi sene 'HÜSRAN'a ugramak...

biz lige çiktik 10 senede 6 kez sampiyon olduk, ve ilk 2'den asagiya düsmedik... hüsrana ugramadik...

Crazy_OfLu61_
03.04.2005, 17:42
Onlar ancak paralariyla sampiyon olurlar...

POYRAZ
03.04.2005, 18:49
Kim F-B mi büyük ?

Büyük olan takim elalemin sünnetsizinden 6 tane yemezdi.

Harun
03.04.2005, 20:57
Arkadaslar benim bahsettigim sampiyonluklari yanlis anlamissiniz.olay6 kere sampiyon olmamiz degil.olay sampiyonluk serisi kaç kere yasamak.yani biz 2 kere bu seriyi yakalamisiz.Oda 3 kere üst üste olduk, bu birincis.ve daha sonrada 2 kere üstüste olduk bu ikincisi Insallah anlasilmistir.

sanatik
03.04.2005, 21:20
Kim F-B mi büyük ?

Büyük olan takim elalemin sünnetsizinden 6 tane yemezdi.

Fenerbahcenin büyüklügü 3 gol yedikden sonra isiklari söndürerek cakdirmadan karanlikda gol aramasindadir !

he yaw smileys/smiley1.gif

hakantpl
03.04.2005, 21:52
Elerine Saglik Bülent Abi.

Ömer SEVİNÇ
04.04.2005, 14:14
Helal olsun Bülent Abi..

Kalemine aklina saglik. Yazilarinin hiç bitmemesini istiyoruz ha..Tez zamnda yenisi yazilasmileys/smiley2.gif

Bülent Şirin
04.04.2005, 19:54
Haruncugum, bir kere su noktayi gözden kaçirmayalim: Benim anlattiklarim, yillarin gözlemine dayanan subjektif bir analizdir. Bir yerlerden bir sey duymus da konusuyor degilim. Yani birisi çikip da ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">ispatla[/B]? dese ispatlayamam. Sadece bir teori bu. Fakat senin düsüncen de ülkemizdeki futbol arenasinin tertemiz, pir ü pak oldugu istikametinde degil herhalde.<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Yasim kirka merdiven dayadi. Bugüne kadar gerek siyasi, gerek ekonomik, gerek sportif sahada önce ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">yok canim, o kadar da olmaz[/B]? denen pek çok seyin, yillar sonra sanki çok dogal bir seymis gibi kabul edildigine defalarca sahit olmusumdur.

Bahsini ettigimiz ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">ince ayarlar[/B]? zannedildigi kadar zor seyler degil. Kulüp yöneticilerinin bunu teknik kadro ya da futbolcularina açikça ifade etmeleri de gerekmiyor. Önemli bir futbolcu antrenmanda sakatlanabiliyor (!), hiç yoktan yere teknik direktörle kavga edip kadro disi kalabiliyor ya da sahada olmasi gereken yerden birkaç metre ileride durup ofsayta düsebiliyor, pasi atmasi gereken takim arkadasini görmeyebiliyor (!) vs?

1985?te Trabzonspor henüz sampiyonluk iddiasini devam ettirirken ve G.Saray ile kupa finalinin 1.maçini oynayacagi maçin bir gün öncesindeyken, teknik direktörünün görevden alinmasini nasil açiklayacagiz?. Sonraki yillarda, ortada görünür bir sebep bile yokken, takim kaptanliginin Ogün?den alinmasi ve dolayisiyla sunî bir bunalim çikmasina ne gibi bir anlam verecegiz? Ya da ne bileyim, geçen sene Besiktas?in basina gelenlere ne diyecegiz?

Örnekler çogaltilabilir. Son cümlendeki iddiayi da, yukarida yer alan her iki yazimda da açikça cevaplamaya çalistim, herhalde gözünden kaçti. Yeniden yazayim o zaman: Diger büyük kulüplerin böyle bir uygulamaya ihtiyaçlari bulunmuyor; çünkü onlarin taraftarlik anlayislari çerçevesinde böyle bir seye gerek yok. Onlarin taraftar kitleleri dagilmiyor, kulüplerine olan aidiyet duygularini anlamli ve saglikli temellere oturtmuslar. Fakat F.Bahçeliye ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Neden bu kulübü tutuyorsun?[/B]? diye soruldugunda verebilecekleri cevaplar fazla bir anlam ifade etmiyor. Ne bir zümre, ne bir bölge, ne de bir sinif temeline dayaniyor onlarin taraftarliklari.

Yillar önce sosyolog Kurthan Fisek açiklamisti: ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Yapilan bir arastirma sonucuna göre, F.Bahçe taraftar kitlesi, ?[/B]paranin her seyi satin alabilecegine inanan?<B style="mso-bidi-font-weight: normal"> insanlardan olusuyor.[/B]?

Zannediyorum baska söze gerek yok?

Selam ve muhabbetle?

Bülent Şirin
06.04.2005, 13:15
Mesele bu kadarla da kalmiyor. Fenerbahçe camiasinin kin ve nefretle beslendigini, kendilerine yapilan saldirilarin, satasmalarin onlarin mesruiyet kaynagina zemin hazirlamaktan baska bir seye yaramadigini bir kez daha tekrarladiktan sonra, konunun bir baska boyutuna geçelim:<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Onlara yöneltilen bu olumsuz duygular, onlarin isine geldigi gibi, baskalarinin da isine gelmektedir, hem de fena halde? Örnegin G.Saray camiasinin Trabzonspor?a yaptigi bütün haksizliklara perde çekmektedir bu olup bitenler? Halbuki, hepimizin bildigi gibi, Trabzonspor G.Saray?dan da az çekmemistir. Sampiyonluga oynadigimiz hemen her sezon onlardan çelme yemis, bunun karsiliginda da, G.Saray F.Bahçe ile sampiyonluk mücadelesi içinde oldugu sezonlarda da birçok defalar amiyane tabirle ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">yatmakla[/B]? suçlanmisizdir. Bu suçlamanin haklilik/haksizligina dair herhangi bir tartisma ya da analize girmeyecegim. Fakat, kendi adima konusacak olursam, (ki zannediyorum Trabzonsporlu taraftarlarin ezici çogunlugu da benimle ayni paralelde düsünüyorlardir, bu ezici çogunluga girmeyenler de o Trabzon?da yasayan ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Trabzonspor öncesi dönem[/B]?den kalma ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">büyüklerimiz[/B]?in bir kismidir) Trabzonspor?un içinde olmadigi bir sampiyonluk yarisinda G.Saray ya da F.Bahçe arasinda hiçbir zaman herhangi bir tercihte bulunmadigimi ifade etmek isterim. Her Trabzonspor-G.Saray maçi öncesi malûm yerlerden yükselen ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">yine yatacaklar mi?[/B]? seslerinin üzerimizde sebep oldugu rahatsizlik duygulari, zannediyorum konunun anlam ve önemini yeterince açiga vurmaktadir.

Isin kötüsü, hayalî bile olsa bu çirkin iddialar, F.Bahçe?nin yasadigi kimlik sorununun bertaraf edilmesine katkida bulunmakta, ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Bakin görüyor musunuz, ne çok düsmanimiz var? Birlik olmali, camiamiza sahip çikmaliyiz ki, bunlarin hakkindan gelebilelim.[/B]? seklinde propaganda malzemesi olmaktadir.

Saygilarimla...