PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dilenciler

Semih58
13.02.2009, 22:25
Arkadaşlar Allah yardımcımız olsun hayat pahalı, kimse açlık ile terbiye edilmesin. Fakat ençok merak ettiğim konu hiç sevmememe rağmen, AB denilen ülkelerde dilencilik var mı, varsa uygulaması nasıl. Benim Kızılay Karanfil sokak'tan geçerken ;orada dilenen çocukları görünce içim burkuluyor. Bu çocuklar gerçekten ana ve babası yoksul ve hasta ise ve bu yüzden dileniyorlarsa birşey diyemem. Ama YA BUNLARI ÇALIŞTIRAN KARANLIK KİMSELER VARSA BUNA NEDEN İZİN VERİLİR. Dilenciler zabıtaca toplanıyor ve sonra serbest bırakılıyor. Bu insanlar aç iken, özellikle Resmi yerlerde yemek israf ediliyor, neden? Bunda bir terslik sizce yokmu?

Bunun sizce çözümü nedir, ya da çözümü var da benmi bilemiyorum.

Öztürk Adem
13.02.2009, 22:27
:D Cok asırı sosyal bır baslık olmus bu be :D her yerde dılencılık vardır olmaz mı

Mustafa Yüksek
13.02.2009, 22:29
hiç yabancı film izlemezmisiniz?vardır oralarda da dilencilik olayı...

Alihan Ertürk
13.02.2009, 22:31
mesela ben :) okuldaki kızlardan hergün para topluyorum top alacağız diye :)
camiye yardım edin diyoruz herkes çıkarıyo paraları :D:D

Great White
13.02.2009, 22:32
Bizdekiler gene insaflı..

Oradakiler dolar, euro dileniyor:))

Muhammet
13.02.2009, 22:33
Ankara'da çocuğun biri arkadaşıma şişe fırlatmıştı para vermedi diye. :o :)

Gülsem mi ağlasam mı..

Semih58
13.02.2009, 22:39
Ben para vermiyorum, açım diyen çocuğa simit ya da döner ya da başka birşey alıyorum. Karnı doysun garibanın.

TS-Tiryaki
13.02.2009, 22:59
Almanyada`da var. Özellikle Münihde ben cok görüyorum. Hepside yabanci. Ben para vermiyorum. Ama annem hemen hemen hepsine veriyor.

Mayls
13.02.2009, 23:26
Almanyada`da var. Özellikle Münihde ben cok görüyorum. Hepside yabanci. Ben para vermiyorum. Ama annem hemen hemen hepsine veriyor.
Genelde Yugoslav oluyorlar burda. Almanları dilenirken hiç görmedim. Türk teyzeler de yeni yeni başlıyor, Pazartesi denk geldim bir kaç taneye.

Ama Almanya sosyal devlet olduğundan Türkiye'deki kadar dilenci yok.

Mustafa Hazıroğlu
13.02.2009, 23:27
Dilenciler:Yanından geçerken Allah tuttuğunu altın etsin der.Para vermez gidersen içinden beddua eder.

Yasin Berber
13.02.2009, 23:29
Dilincilik dünyanın her yerinde var.....Ama kiliseden çıkanlardan para istiyorlarmı bilmiyorum.....:) Merakda ediyorum

TheCrow
13.02.2009, 23:33
Şu ana kadar kapıma gelip de işsizlikten yakınıp para isteyen hiçbir dilenci,para karşılığı merdivenleri yıkamayı veya evin camlarını temizlemeyi kabul etmedi.Sokakta açım diyen olursa da lokantaya götürüp yemek ısmarlarım,ekmek parası isteyene ekmek alırım.Pek memnun kaldıklarını söyleyemem ama...

Mustafa Hazıroğlu
13.02.2009, 23:34
Dilincilik dünyanın her yerinde var.....Ama kiliseden çıkanlardan para istiyorlarmı bilmiyorum.....:) Merakda ediyorum
Bende bunu merak ediyorum.Kilisenin önüne oturmuş para dilenen varmıdır acaba :)
Aynı bizim burda caminin önünde duranlar gibi..

Semih58
13.02.2009, 23:44
Şartlı olsun diye değil ,o kimseyi rencide etmek diye değil ama ; acaba işin farkındamı diye

birkaç defa ; ALLAH Rızası için diyen birkaç çocuğa,

Süphaneke 'yi biliyormusun dedim o ne abi dedi yaşıda 12-13 civarında idi bana biraz garip geldi.

Malatya'da, Üzerinden 18 Bin 800 YTL Çıkan Dilenci, Kabahatlar Kanunu Gereği 50 YTL Para Cezası Kesildikten Sonra Serbest Bırakıldı.

-MUŞ’TA rahatsızlanınca hastaneye götürülen dilenci Yusuf Yaşar’ın (74) evinde ve üstünde yapılan aramada 22 bin 448 euro bulundu.

Mustafa
14.02.2009, 00:15
Bir kere formayla geçerken teyzenin biri Allah sizi bu sene şampiyon yapsın demişti :S

Adil ÖZGÜR
14.02.2009, 00:20
Semih 58, Bugün (dün) Cuma idi, camiden çıktım, romen bir kız şöyle 19-20 yaşlarında, karakola gelenlerden,
Ağzında Allah Rızası ile isteme var,
Sordum; Sen evlimisin,
Cevap; Evet abi evliyim,
Soru; Kocan nerde, seni nasıl buralara yolladı,
Cevap; Abi evde çok hasta yatıyor,
Soru; Şarap parası sana mı düştü,
Cevap; Yok,

Fe Subhanallah, yardım etmek çok iyi bir şey, elinden gelirse et yardımı, at Sakarya nehrine, o seni bir gün bulur, Ancak bile bile lades de olur mu?

zafer6161
14.02.2009, 00:24
valla ne yalan sölim,benim dükkan köşe başı olduğu için bütün dilenciler ilk benden başlar işe,herzaman ilk gelen dilenciye para veririm,ondan sonra kimseye vermem,ama her zaman ilk gelenlere veririm,yaw adama resmen bıkkınlık veriyorlar,belkidetrabzona en çok dilenci benim işyerine geliyordur,abartısız diyorum bak,günde 10 tane garanti geliyor,git desende gitmiyor,nazik şekilde uyarsanda gitmiyor,yok diyorsun 2 saat dikiliyorlar başımda,

Recep Alkan
14.02.2009, 00:31
avrupada bu iş genelde keman yada gitar çalarak yapıyorlar. bizim gibi el açarak değil :)

Mehmet Fırat
14.02.2009, 01:37
Bir kere formayla geçerken teyzenin biri Allah sizi bu sene şampiyon yapsın demişti :S

Teyze işini biliyormuş Mustafa Abi. :D

Sen ne yaptın peki? :rolleyes:

Egemen Yılmaz
14.02.2009, 13:45
Almanya sosyal devlet olduğundan Türkiye'deki kadar dilenci yok.

Türkiye sosyal devlet değil mi ? :)

Misina
14.02.2009, 14:06
Her İlde Sivil Toplum Örgütlerinin yaptığı yardımlar var.Ayrıca Valilik Kaymakamlık ve belediyeler gibi ihtiyaçlı kimselere yardım yapan kurumlar var.

Dilenenlerin kesinlikle gerçekten ihtiyaçlı olduğu düşünmüyorum.İnsanların dini duygularını istismar etmekten başka bişey yapmıyorlar.

Ayrıca ben Trabzonda ne kadar dilenci gördüysem hemen hemen hepsi yabancı trabzon dışından Doğulu kişiler.

Mustafa Yılmaz
14.02.2009, 14:10
"erkek dilenciye para vereceksn ,belkide hızır aleyhisselam'dır" diye bir hurafede mevcuttur halk arasında.

Harun-61
14.02.2009, 14:15
kardesler, arabanin borcu hala bitmedi...
malum global kriz var...

durumu olan, bana ÖM atsin...hesap numarami vereyim ;) :)

Ozan
14.02.2009, 16:23
Avrupa'da daha düzgün ve hak ederek para alıyor buranın tabiriyle " dilenciler " . Sanata döküyorlar işi .
Mesela çaydanlık kostümü giyip yolun ortasında belli başlı hareketler yaparak para isteyen dilenciler vardı :)
Belli enstürmanlar çalanlar zaten bilinir . Belli bir kültür seviyesine erişmiş yani çoğu .
Ama ben Ankara'da gözlemlediğim kadarıyla da belli bir gelişme var . Kızılay'da ufak çocuklar yani yeni nesil belli ensturmanlar çalıyorlar mesela mızıka . Çok bilmeseler de çala çala öğrendiklerini gördüm . Son 2 yıldır var bu iş ve gelişme var :)
Allah kötü duruma düşürmesin kimseyi .
Umarım daha sosyal bir devlet olabiliriz . Tabakalar arasında uçurumlar olmaz ...

Mayls
14.02.2009, 16:36
Türkiye sosyal devlet değil mi ? :)
Almanya'yla karşılaştırıldığında değil :) Sosyal devlet olma aşamasında diyelim :p (Gerçi Almanya da bu konuda geri geri gidiyor bir kaç yıldır).

Great White
14.02.2009, 16:41
"erkek dilenciye para vereceksn ,belkide hızır aleyhisselam'dır" diye bir hurafede mevcuttur halk arasında.

Vallahi benim gördüklerimin alayı Hınzır..

Semih58
14.02.2009, 23:57
Bir zamanlar da gözünü eline alıp ,otobüslerde dolaşanlar vardı.

Semih
15.02.2009, 02:17
avrupada bu iş genelde keman yada gitar çalarak yapıyorlar. bizim gibi el açarak değil :)

Dans gösterileri, solo performanslar, komedyenlik denemeleri gibi durumlara da şahit oldum...