PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Futbol Oyun Kurallarında Yapılması Düşünülen Değişiklikler...

Badaloğlu
12.02.2009, 11:16
Arkadaşlar, yanlış okumadınız.Futbol oyun kurallarında, saha içi ve saha dışı bazı maddeler değiştirilecek.Kuzey İrlanda 28 Şubat'ta önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Kuzey İrlanda'da toplanacak olan futbol oyun kurallarını belirleyen International Board (IFAB), 123. toplantısında birçok önemli gündem maddesini tartışacak, karara bağladıklarıyla futbol oyun kuralları kitabını adeta baştan yazacak.

Gündemdeki önemli değişikliklerden bazıları şöyle:

* Günümüzde üç olan maksimum oyuncu değişikliği sayısı, uzatmaya giden maçlarda dörde çıkacak.

* Kural kitabındaki, "Devre arası 15 dakikayı aşamaz" cümlesindeki süre 20 dakika olarak değiştirilecek.

TEKNİK ALAN İHLALI KALKIYOR

* Türkiye'de de dördüncü hakemlerle teknik adamları sık sık karşı karşıya getiren teknik alan konusunda kural kitabındaki metinde yer alan "Takıma taktiğini verdikten sonra yerine döner" ifadesi kaldırılacak. Böylece teknik direktörlerin sürekli kulübe dışında ama teknik alanda bulunmaları ihlal olmaktan çıkacak; uygunsuz bir davranışta bulunmadıkları sürece teknik alanı kullanabilmeleri sağlanacak.

* Kale arkalarında bulunması planlanan ilave yardımcı hakemler de toplantıda karara bağlanacak.
Böylece maçlar sahada görevli bir orta, dört yardımcı hakemle yönetilecek.

* Sarı kart gören futbolculara günümüzde buz hokeyi veya hentbol gibi bazı spor dallarında uygulanan süre cezası verilmesi de gündemde. Sarı kart gören, 5 veya 10 dakika takımını eksik bırakacak.

headshot61
12.02.2009, 11:19
* Sarı kart gören futbolculara günümüzde buz hokeyi veya hentbol gibi bazı spor dallarında uygulanan süre cezası verilmesi de gündemde. Sarı kart gören, 5 veya 10 dakika takımını eksik bırakacak.

Bu cok sacma..

Diger Degisimler güzel ama.

Abi sana inaniyorum ama bunun Kaynagi nedir?

Cengiz Çubukcu
12.02.2009, 11:19
Son maddeyi çok önemsiyorum, futbolu güzelleştirmek gol sayısını artırmak için faul yapana ceza uygulaması çok yerinde olur....

Kazım Uzunboy
12.02.2009, 11:21
Son maddeyi bende beğenmedim, umarım yürürlüğe girmez.

Hüseyin İlkin
Devre arası 15 dakikayı aşamaz maddesi var ama ülkemizde bunun uygulandığı konusunda ciddi tereddütlerim var .

Hamza Öztürk
bir iki ufak detailar degisiyor
ama futbol hakkinda herseyi unutmamiz gerek oldugunu sanmiyorum :)
yinede sagolasin

agasaro
12.02.2009, 11:23
Sistemler hep iyi niyetle değiştirilir, reforme edilirler ama nihayetinde onu insanlar kullanırlar. Kötü niyetli ya da beceriksiz hakemlerin elinde bu gündemde olan kurallar bir silaha dönüşebilir. Herhalde futbolda mutlak bir adalet sonsuza kadar sağlanamayacak. Ama yine de iyimserim.

TAHSİN 61
Futbol'da bu kadar az kural varken beceremiyoruz mac yönetmeyi bu kurallarla çok daha zor..
- Futbolcu : Hocam 10dk doldu bak 30 sanıye geçiyor gol yicez ayıptır..
- Hakem : 10 dk bekledin 2 dakika daha sabret :)

cerasus

Bu cok sacma..

Diger Degisimler güzel ama.

Abi sana inaniyorum ama bunun Kaynagi nedir?

Aynen katiliyorum.
Futbol bir düzey, bir sistem oyunu, düsünsenize gs son macinda 6-7 sari kart felan yedi, zaten kaos icindeler, böyle komple kaosa sürüklenir bir takim. Yani sari kart olayi disinda diger önerileri bence cok yerinde olur.

Ümit Tekşan
Mantıklı kurallar. Özellikle 1 orta 4 yardımcı hakem konusu , olması gereken yönetim biçimi diye düşünüyorum.

Sarı Kart olayı biraz saçma , Çünkü bazı futbolcular oyun gereği taktik faul yapmak zorunda kalıyor. Dolayısıyla bunun cezasının 5-10 dakika takımını yalnız bırakma olması ağır bir ceza olur. Zaten ikinci sarı kartı gördüm oyundan tamamen atılıyor.

UğurB
12.02.2009, 11:25
Sari kartla ilgili madde sacma geldi bana. zaten sari kart gostererek oyuncuyu yaptigi hatadan dolayi cezalandiriyorsun. Bir de kirmizi kart gorme olasiligi artiyor. Futbolun kora kor mucadele ruhuna aykiri. Bir de hakemlerin uzerindeki baskiyi arttiracak. Bence bu haric digerleri olabilir. Bir de kale arkasindaki hakemlerin sorumluluk alani ve yetkileri cok iyi belirlenmeli. Aksi takdirde yan cizgide bulunan hakemle verilebilecek celiskili kararlarda orta hakem cok zor durumda kalabilir.

Dursun Kaplan
12.02.2009, 11:27
Türkiye'de uygulanırsa bu ortalık karışır. :p

TheCrow
12.02.2009, 11:31
Direğe vuran toplar gol sayılsın,açık ara şampiyonuz...

Muhammet
12.02.2009, 12:58
Kart gören oyuncu takımını eksik bırakacak maddesini beğenmedim ben de. Ayrıca, sarı kartı görüp bir süre dışarıda kalan oyuncu, süresi bittiğinde sarı kartı silinmiş bir şekilde mi sahada bulunacak?

Ayrıca bunun Türkiye'de uygulandığını düşünsenize. Takımlara birer malzeme daha. Hakemlere de tabi. Biri sarı kart görse, dışarı çıksa, o takım başlar sesini yükseltmeye.

Diğer maddeleri beğendim.

Travelair
12.02.2009, 13:01
Bence son madde süper. Ama Türkiye'de herşeyin cılkı çıkartıldığı gibi bunda da çıkartılabilir. Neden süper diyorum? Çünkü artık "Joga Bonito" (Güzel futbol) daha öne çıkacak. Futbolcular faullerle oyunu durdururken bir kez daha düşünecek.

Tabi bizim hakemlerle 5 dakikada 5 kişiye 5 dakika ceza aldırıp 11'e 6 da oynatabilirler :)

Muhammet
12.02.2009, 13:03
Bence son madde süper. Ama Türkiye'de herşeyin cılkı çıkartıldığı gibi bunda da çıkartılabilir. Neden süper diyorum? Çünkü artık "Joga Bonito" (Güzel futbol) daha öne çıkacak. Futbolcular faullerle oyunu durdururken bir kez daha düşünecek.

Tabi bizim hakemlerle 5 dakikada 5 kişiye 5 dakika ceza aldırıp 11'e 6 da oynatabilirler :)

A a, evet. Ben bu kısmı düşünemedim. Haklısınız vallahi. :)

Mehmet Fırat
12.02.2009, 13:03
Yalnız son madde, ani atağa çıkan takımı faulle durduran bizim takıma pek yaramaz. :)

Uzunoğlu
12.02.2009, 13:04
Saçma sapan işler bunlar :)

Taçların ayakla kullanılması değişikliği gibi fos çıkacak:)

Emo91
12.02.2009, 13:04
yeni kurallar bence cok sacma, hic hosuma gitmedi!

dogudugumdan beri futbola asigim ve 17 yillik aliskanligi bozucak seyler bunlar.

takdir ettigim tek nokta var oda kale arkasindaki olan yardimci hakem olayi!

yok 15 dakikalik devre arasi 20 dakika olucakmis da bilmem neler.... bunlar hava civa!

ayrica sari kart gören oyuncu oyunu terk etmesi sacma!
gördügü sari kart basina para cezasi verilebilir mesala, ama bu kisilerin düsündügü gibi bir kural futbolu negativ etkileyecek!

Hüseyin İlkin
12.02.2009, 13:07
Saçma sapan işler bunlar :)

Altına imzamı atarım .

:cool:

Muhammet*
12.02.2009, 13:08
degişiklik güzel olmaz futbol böyle güzel

kemaLAZ61
12.02.2009, 13:10

Eger bu kural yerine getirilirse artik macdan sonra hakemleri 3-4 saat degil 10 saat tartisiriz heralde...

Uzunoğlu
12.02.2009, 13:13
Maksat güzel futbolsa kalecilerin elle oynamaları yasaklansın, ofsayt kalksın, takımlar 7 kişi çıksın sahaya, saha boyutları küçülsün....

Bu saçmalıklar silsilesi uzatılabilir :)

Mayls
12.02.2009, 13:14
Hiçbiri futbola gerçekten gözle görülür bir güzellik katmaz bence.

En saçma bulduğum devre aralarının 20 dakika olması. Ben de amatör futbol oynadım. Tabiki profesyonellerde öyle değildir ama biz 45 dakika koştuktan sonra 10 dakika devre yapardık ve tekrar kalktığımızda her yerimiz ağırmaya başlardı ve ikinci yarının ilk 10 dakikası doğru dürüst hareket edemezdik. 20 dakika çok fazla bence.

Engin Türkyılmaz
12.02.2009, 13:15
beşiktaş Trabzonspor maçını istanbulda cafede ızleycek olanlar lutfen forumun organızasyon bolumunde bmn olarak kadıkoydeyız sayfasında lısteye dahıl olsunlar

afsbahar
12.02.2009, 13:15
Sarı kart uygulaması değişirse çok saçma olur. Kale arkasına hakem olayı da bence yanlış. Futbol sahasında çok sayıda hakem olmasını doğru bulmuyorum.

28TS61
12.02.2009, 13:23
* Kural kitabındaki, "Devre arası 15 dakikayı aşamaz" cümlesindeki süre 20 dakika olarak değiştirilecek.

bizim ligde zaten 20 dk yapiliyor, 20 dk ya cikartirlarsa bu sefer 25 dk olur bizim ligde

Ugur Kurucelik
12.02.2009, 13:35
* Kale arkalarında bulunması planlanan ilave yardımcı hakemler de toplantıda karara bağlanacak.

Desenize rakipler artik 16 kisi.

Burçak
12.02.2009, 13:39
bu sarı kart görenin bi kaç dakka dinlendirilmesi banada oldukça saçma geldi. futbolu mahvetmeseler bari. hak etmişse hepden dışarı at. uşak oyuncağı yapmayın futbolu ne öyle sarı kart gördün git otur 5 dk sonra gel. saçmalık olur.

ariffinike
12.02.2009, 13:42
Badaloğlu Kardeş, Sana bir yenilik düşüncesi daha aktarayım.
Tüm maçlara yeterli sayıda kamera şartı konularak, saha kenarındaki computer hakemin tartışmalı pozisyonları, görüntülerden yararlanarak orta hakeme kulaklıkla ulaştırması. Bu konu üzerinde de ciddiyetle duruluyor. Kaynağım ise geçen hafta görüştüğüm Yunan bir hakem.

_SeRKaN_
12.02.2009, 13:50
Tüm maçlara yeterli sayıda kamera şartı konularak, saha kenarındaki computer hakemin tartışmalı pozisyonları, görüntülerden yararlanarak orta hakeme kulaklıkla ulaştırması. Bu konu üzerinde de ciddiyetle duruluyor. Kaynağım ise geçen hafta görüştüğüm Yunan bir hakem.

İşte bu hep olmasını beklediğim bir maddeydi...Umarım kameralı sistemden faydalanılarak takımlar en az oranda hatayla maçı bitirirler...

mehmetdoğan
12.02.2009, 13:51
futbol hatalar oyunudur,hakem de hata yapacak ki doğallığını korusun futbol bence çok despot,dediğim dedik,kuralcı bir oyun olur.
hata olmadan futbolun anlamını yitireceğini düşünüyorum

Harun_ayar_ts
12.02.2009, 13:51
o kurallar gelirse futbol futbolluktan cıkar daha kimse ilgilenmez futbollan:mad:

Uzunoğlu
12.02.2009, 14:08

Alın size saçma bir olay daha:)

Bir maç tahminen 4-5 saat sürer :)

Travelair
12.02.2009, 14:12
Bu konuda katılmıyorum. Hep saçma şeyler mi gündeme geliyor koskoca FIFA-UEFA önüne? Koca koca adamlar hep saçma şeyler mi tartışıyor? Bosman kuralı, Boğaziçi köprüsü vs de çok saçmaydı bir zamanlar. Bana kalsa hakemleri kaldırır bilgisayarla kontrol ederim. En azından hatalar olmaz, hakkaniyet gelir. "O zaman futbolcular da robot olsun" Hayır efendim ne münasebet? Oyunu futbolcular oynar, hakemler değil. Ama tabi bu düşünce de çoğu kişiye saçma gelir

Yunus Emre SEYHAN
12.02.2009, 14:14
Son madde biraz saçma ama futbolu güzelleştirir ve gereksiz kimse kart görmez. Teknik oyuncular öne çıkar.

Uzunoğlu
12.02.2009, 14:18
Bu konuda katılmıyorum. Hep saçma şeyler mi gündeme geliyor koskoca FIFA-UEFA önüne? Koca koca adamlar hep saçma şeyler mi tartışıyor? Bosman kuralı, Boğaziçi köprüsü vs de çok saçmaydı bir zamanlar. Bana kalsa hakemleri kaldırır bilgisayarla kontrol ederim. En azından hatalar olmaz, hakkaniyet gelir. "O zaman futbolcular da robot olsun" Hayır efendim ne münasebet? Oyunu futbolcular oynar, hakemler değil. Ama tabi bu düşünce de çoğu kişiye saçma gelir

Bu saatten sonra futbolda radikal kural değişikliğine gitmek anlamsız. Ayakla taç atma olayını yaşın itibariyle hatırlayacağını sanıyorum. Bir turnuvada uygulandı sonra vazgeçildi. Bunlarda sadece değişime açık insanları heyecanlandırmaktan öteye geçmeyecek...

sahinsoy
12.02.2009, 15:17
benimde fifaya bir önerim var her takım en az ilk 16 tıda bir bayan futbolcu bulundursun.zamanla sayı serbest bırakılabilir.mesela bizim bayan takım kaptanı zeliha gol atsın avniakerde ne olurdu be :)

Hotaman
12.02.2009, 15:18
Çok saçma olur. Yani altından kalkamazlar atıyorum mavi takım 3-0 galip, dakika 80 mavi takımın kalecisi sarı kart yiyor maç oldu 3-4 dengeleri çok değiştirebilecek bir kural olur.

Alihan Ertürk
12.02.2009, 15:38
valla son maddeyi ben de beğenmedim , o kural buz hokeyinde varsa futbolda da olması gerekmez açıkcası

ama diğer değişiklikler güzel ( 20 dk. devre arası dışında )

Berat
12.02.2009, 15:49
Son kural Türkiye'de çok su-i istimal edilir. Hakemlerin skorlara etkisi daha da artar.. İşler daha fazla çığrından çıakr..

Ali Şahin
12.02.2009, 21:10
faul leri azaltacak bişeyler bulmaları lazım

İsmail Narmanlı
12.02.2009, 21:18
son maddeye bende katılmıyorum vallaha penaltı pozisyonları oluyor sert müdahelede fln ortalık bi karısıyor hakem 3 4 sarı birden çıkartırsa bir takıma wallaha yandı o takım....
ayrıca türkiyede devre araları hemn hemen her maçta 20 dkkya sarkıyor

Fatih KIRAN
12.02.2009, 21:24
Uzatmaya gidilen maçlarda 4, değişiklik kuralı mantıklı bencede.

Recep Alkan
12.02.2009, 21:26
Sarı kart uygulaması değişirse çok saçma olur. Kale arkasına hakem olayı da bence yanlış. Futbol sahasında çok sayıda hakem olmasını doğru bulmuyorum.

türkiye için saçma hakem işi. o zaman nasıl yapacaklar istediklerini, nasıl koşturacaklar atlarını :)

bu arada sarı karttan dışarı olayının türkiyede suyu çıkar. o zaman maç satn almak inanımaz kolay olur. onu geçtim kalecilerin göreceği sarı kartlar ne olacak ?

bence toptan bırakılsın. aynne devam :)

Bahadır Şimşek
12.02.2009, 21:33

Ülkemizde bu "computer hakemler" bile tartışılır.

Erman'ın "Ak" dediğine Ahmet "Kara" diyor.

Nasıl olcak bu işler???

Sefa Murat Dokuz
12.02.2009, 21:37

bizim ligde zaten 20 dk yapiliyor, 20 dk ya cikartirlarsa bu sefer 25 dk olur bizim ligde

Bizim lig incelensin 34 maçın 30'unda kural hatası bulunur.

Egemen Yılmaz
12.02.2009, 21:55
Profesyonel faullere direkt kırmızı kart verilmesi lazım bence

Anıl Caner
12.02.2009, 21:59
Yahu çok değil bir kaç sene önce penaltı atışlarını değiştirmeye karar verdiler.

Hatta o yaz oynanan tüm maçlarda penaltı atışları yeni şekliyle yapılmıştı. aynen buz hokeyindeki gibi yapılmıştı penaltı atışı. düdük çaldıktan sonra tamamen serbest oluyor kaleci de futbolcu da karşı karşıya pozisyon gibi oluyor penaltı atışı. en geç 2 sene içerisinde uygulanacağı söylendi 10 sene oldu neredeyse.

Böyle muhabbetler hep döner. Hiç biri de gerçekten uygulanmaz. uygulanmamalı da.

onur-ts
12.02.2009, 22:08
çok saçma değişiklikler.
birincisi uzatmaya gidilen maçlarda oyuncu değiştirme sayısını arttırırsan, maça daha çok çalışan, hazırlanan, kondisyon depolayan takımın hakkını yersin.yani uzatmaya giden maçta takımın dayanıklılığı, mücadelesi filan önemlidir.misal bizi mtakım bu konuda çok iyi ve uzayan maçlarda bu bizim için avantaj.çünkü rakip oyundan düşerken bizdayanırız.bu nedenle çalışanla çalışmayan takım farkını azaltacağı için saçma
ikincisi devre arasının süresi.o süre de 15dk yeterli bence ancak tabi 20 dk olmasına sebep varsa da olabilir.ama gerek yok yani.
teknik ekibin serbestliği iyi bişe abartılmadığı sürece.
hakem sayısı da kargaşayı getirmezse iyi olur.yani hakem 4 yardımcı arasında kararsız kalmayacak.
sarı kart yiyenin 5-10dk ceza alması futbol tarihinin en saçma kuralı olur bence.futbolla hokeyi kıyaslayıp da bu tür karar düşünen zihniyetler devarmış demekki.gülüyorum sadece onlara...

özetle bence değişiklikler gereksiz...

fetvaci
12.02.2009, 22:09
sarı kart konusu son derece sacma ne yanı kalecı sarı kart gorurse 5 dk kenara cıkacak yerıne oyuncumu kaleye gececek yoksa 5 dk ıcın kalecı degısıklıgıne mı gıdılecek

maxim
13.02.2009, 00:36

Bu yeni hakemlerin nerde durması planlanıyor merak ediyorum :D

çok top gelir bu arkadaşlara :D

maxim
13.02.2009, 00:49

Bu değişikliğe karşıyım çünkü izleyici olarak devre aralarını hiç sevmem, 5 dakikadan sonra ne zaman bitecek diye beklerim, bu süre uzamasın :)

Böyle bir uygulama hayata geçerse çok sağlıklı olacağını sanmıyorum çünkü o bilgisayar bazı pozisyonlarda arıza çıkarabilir :D mesela eziklerin attigi tartismali bir golde aniden kablosu kopar..vs

Kasım BEKTAŞ
13.02.2009, 01:24
uygulanacağını sanmıyorum...

olaki uygulanırsa özellikle son madde türkiye'de futbolu bitirir!!!

Erdal DİLEK
13.02.2009, 01:45
son madde gercek olursa hakısahada bizler ne yapacağız arkadaş, bböyle kuralmı olur, sarıkartlı mı sarıkartsız mı, kötü olmz bnece. . .

Burhan61
13.02.2009, 09:37
bana futbolda en kötü gelen kural sarı veya kırmızı kart cezalarının bir sonraki maç uygulanması. bir futbolcu ceza alıyor ertesi haftaya oynayacağı takım avantaj kazanmış oluyor.

Takibi belki zor olacak ama o oyuncu cezasını aynı takımla oynayacağı bir sonraki maçta çekmeli bana göre.

afsbahar
13.02.2009, 10:13
Kale arkasındaki hakeme maç boyunca belki de hiç iş düşmeyecek. Bir bilemedin iki kez iş düşecek onda da oyuna ne kadar hakim olacak da pozisyonu süzecek. Ben gereksiz buluyorum.

CAFER ÖZER
13.02.2009, 10:23
Bana göre Ofsayt kaldırılmalı,
Hem Bol gol olsun diye uğraşacaksın,
Hemde Gol atılmasın diye kural koyacaksın.
Bırakın kardeşim isteyen istediği kadar gol atsın,
Hemde Bir çok takımın Yanlış bayraktan dolayı canı yanmasın,

Sümeyye Şahin
13.02.2009, 11:35
son kural iyi olmamış..sonuçta haksız yere kart görse futbolcu ve o 10 dakikalık arda gol yese daha da hakemlere yüklenilir...

Rıza ÇOLAK
13.02.2009, 12:00
yani üç hakemle yapamıyoruz biz bu işi bari beş hakemle bitirelim sizi mi diyorlar?

Mustafa Yılmaz
13.02.2009, 12:36
taç atışının ayakla kullanılması

iyi bir değişiklik olur aslında.

Kaan
13.02.2009, 12:41
Bana göre de son madde çok saçma. :S

Semih
13.02.2009, 12:44
offside de de, öyle bir santimmiş on santimmiş hoş bir şey değil.
bence 30/40 cm ye kadar tolerans sağlanmalı. bu kaide de offside olmayan pozisyonların offside verilmesini önler.
hiç değilse 15/20 cm ye kadar idare edilmelidir. ne o öyle yapışık mı değil mi
tartışmaları.

Bu uygulama çözüm getirmez...
Tolerans sınırında mı, değil mi tartışmaları çıkmayacak mı bu kez?

seyyah61
13.02.2009, 12:50
En mantikli islerden birisi, ofsayt olup olmadigi veya cizgiyi gecip gecmedigi tartismali olan pozisyonlarda bilgisayar ile karar vermek.
Artik ligtv teknoloji sayesinde kale cizgisini 1 cm gecen topu bile gösterebiliyor.
Böylece hakem hatalari bir nebze azaltilir.
Fakat penalti, elle oynama gibi kararlarin yine macin akisi icinde hakeme birakilmasi gerekir.
Ayrica uzatmaya giden maclarda ekstra 1 degisiklik benim de aklima gelmisti.
Yerinde bir uygulama olur.
Bunun disindaki kurallar -ceza sahasi hakemi disinda- pek mantikli gelmedi bana.

ÖmerFarukYılmaz
13.02.2009, 13:42
Teknik Alan ihlaline tamam,+90 dk.'dan sonra 4. oyuncu değişikliğinede tamam,4. yan hakemede tamam...

Ama bu sarı kart işi:) Takımlar brezilya ve arjantinli oyuncularla dolar...Onlar alsın sürsün..Diğeri 5 dk. dışarda kalsın..Sonra atılsın..

ÖmerFarukYılmaz
13.02.2009, 13:44
Benim en büyük önerim,Nba'deki gibi...

Yanda kameralı hakemler..Sadece ama sadece ofsayt ve sakıncalı gollerde devreye giricek..

Ama buda futbolun güzelliğine çok fazla gölge düşürecektir...

Emre Emiroğlu
13.02.2009, 14:19
3 kornerde 1 penaltı olsun bari... Son madde gerçekten çok saçma.

Hasan Çelik
13.02.2009, 15:32
Sarı kart gören futbolculara günümüzde buz hokeyi veya hentbol gibi bazı spor dallarında uygulanan süre cezası verilmesi de gündemde. Sarı kart gören, 5 veya 10 dakika takımını eksik bırakacak.
bu maddenin uygulanabileceğini hiç sanmıyorum,büyük kavgalar çıkar

mashal61
13.02.2009, 15:42
Bütün maddeler saçma.

Sadece ofsayt mı, gol mü değil mi, konularında hakem kararsız kaldığında veya pozisyonu göremediğinde bilgisayarın devreye girmesi olabilir. Fazla zaman alacağını da sanmıyorum. Ama bu da sadece Türkiye'de uygulanırsa olmaz. Bütün dünyada uygulanırsa düşünülebilir.

TheCrow
13.02.2009, 17:21
Bu saatten sonra futbolda radikal kural değişikliğine gitmek anlamsız. Ayakla taç atma olayını yaşın itibariyle hatırlayacağını sanıyorum. Bir turnuvada uygulandı sonra vazgeçildi. Bunlarda sadece değişime açık insanları heyecanlandırmaktan öteye geçmeyecek...

Evet Engin bu kural sadece gençler şampiyonasında denendi ve beğenilmedi ama unutma ki,kalecinin geri pası elle tutamaması kuralı da o zamanlarda getirildi ve "kim düşündüyse Allah ondan razı olsun" demedik mi hepimiz?..Önceden zora geldin mi dön ver kaleciye,2 dakika elinde tutsun yine önündekine versin,sonra tekrar alsın,2 dakika daha tutsun...Aynı şekilde,ofsaytta aynı hızada olunca ofsayt olmaması kuralı da güzel bir kural,kalecinin topu elinde en fazla 6 saniye tutabilmesi de güzel bir olay.Yeniliklere açık ol arkadaşım :D

Harun Karadeniz
13.02.2009, 17:43
Sarı kart olayı gerçekten çok saçma ya bunu yapmazlar herhalde:D

Umut Şeref
13.02.2009, 22:09
acayip saçma sarı kart olayı

Ahmet Kuru
13.02.2009, 22:17
Sarı kart olayı dışında hepsi yerinde kararlar...

Cafer Bulur
13.02.2009, 22:23
Diger kararlar neyse de sari karttan sonra süreli oyun disi birakilma olayi bence sacma.
Amerika yi yeniden kesfetmeye gerek yok.
Futbol güzel bir oyun ve kurallari da gayet yerinde.
Bu isi civiklastirmaya hic gerek yok.

SDanışmaz
13.02.2009, 22:58

Diğerleri güzel ama bu kural suistimal edilmeye çok açık..

muratt
14.02.2009, 14:26
Sari kart goren oyuncu bes dakka oturursa sogur ve oyuna girince sakatlanir direk.. Boyle bir karar alinsa bile, eger pilot uygulamayi soguk bir ulkede yaparlarsa hele kesin vazgecerler..

Mertcan
14.02.2009, 16:48
bence güzel bi uygulama sarı kart olayıda dahil... 5-10 dakka çık kenarda ısın gir yani sana oturmu diyolar?

reisoğlu61
15.02.2009, 00:10
sari kart olayi olursa Hüseyin ve Serkan siz cok dakkalar oynariz