PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mesut Özil Seçimini Yaptı

Serdær
05.02.2009, 15:40
http://www.ligtv.com.tr/uploads/news_manset_resim_dc_mst1.jpg

Mesut Özil seçimini yaptı !..

Werder Bremen'de oynayan Türk futbolcu Mesut Özil'in Türk Milli Takımı'nda mı yoksa Alman Milli Takımı'nda mı oynayacağı tartışması uzun süredir gündemdeydi. Mesut sonunda seçimini yaptı ve doğup büyüdüğü Almanya'yı tercih etti !..

Almanya Milli Takımı'nın teknik direktörü Joachim Löw, Werder Bremen'de oynayan Mesut Özil'i, 11 Şubat'ta Almanya'nın Norveç'e karşı oynayacağı hazırlık karşılaşması için 21 kişilik kadroya aldı.

Löw, bu konuda yaptığı açıklamada, Türkiye Futbol Federasyonu'nun yakın geçmişte Mesut Özil'i Türk Milli Takımı'na almak için yoğun şekilde çaba harcadığını belirterek, ''Mesut için zor bir karardı. Bu nedenle biz de Alman Milli Takımı adına oynamaya kesin karar verene kadar beklemek istedik. Kendisiyle Cuma günü yaptığımız bir telefon görüşmesinde kesin olarak Alman Milli Takımı adına sahaya çıkmak istediğini söyledi'' dedi.

Bu nedenle kendisini ilk kez Norveç maçı için kadroya almaya karar verdiklerini ifade eden Löw, Mesut ile orta saha için perspektifi büyük olan bir oyuncuyu kazandıklarını kaydetti.

Mesut ile yapılan anlaşmanın ayrıntılarının da Pazartesi günü Frankfurt'taki Alman Futbol Federasyonu'nun merkezinde görüşüldüğü bildirildi.
Werder Bremen'in menajeri Klaus Allofs, Mesut'un kararının bir sürpriz olmadığını ifade ederek, ''Mesut'un düşüncelerini çok önceden biliyorduk ve Alman Futbol Federasyonu'nda kalacağına emindik. Alman milli takımında yerini bulacağına inanıyorum'' diye konuştu.

Werder Bremen Teknik Direktörü Thomas Schaaf da, Mesut'un takımda kendisini çok geliştirdiğini ve geçen aylarda performansıyla adından sıkça söz ettirdiğini ifade ederek, ''Kadroya çağrılmayı hak etti. Bu hem kendisi, hem de bizim sevindirici bir sinyal. Werder için harcayacağı çabalarla gelecekte de milli takımda yerini alacağına inanıyorum'' dedi.

Özil de bu konuda yaptığı açıklamada, Alman milli takımı kadrosuna çağrılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, bu takımda fırsatlarını iyi bir şekilde değerlendirmeye çalışacağını söyledi.

Ailesinin ve çok yakın dostlarının Türk olması nedeniyle bu kararı almakta zorlandığını, ancak bunun doğru karar olduğuna inandığını ifade eden Mesut, ''Bu benim Türk kökenime karşı alınmış bir karar değil. Ailem şimdi üçüncü kuşakta Almanya'da yaşıyor, ben burada kendimi her zaman iyi hissettim ve Alman Ümit milli takımı adına da oynadım. Bu nedenle İsveç'te ümit milli takımları arasında düzenlenecek Avrupa Şampiyonası'nda da başarılarımı sürdürmeyi ümit ediyorum'' dedi.

LigTV

Vkgz
05.02.2009, 15:42
isminide değiştirsin ozaman hans falan yapsın

Cengiz Çubukcu
05.02.2009, 15:46
bu konuda ona birşey diyemeyiz Volkan, sadece üzülmekle kalırız....Almanyadaki vatandaşlarımızın üzerine daha fazla eğilmeliyiz, hepimize görev düşüyor....

Harun-61
05.02.2009, 15:46
bakalim Löw Özil'i daha sonrada kadroya dahil edecekmi ?

bizi istemeyeni bizde istemiyoruz !!!

bir alkis'da Sinyor Terim ve arastirmaci ekibine !

.

Mesut
05.02.2009, 15:53
şaşırmadım her ne kadar adaş olsakda şaşırmadım şeçmesine almanya milli takımını. başarılar diyoruz ne gelir elimizden bunları daha erken keşvetmek gerekir scoutlara çok iş düşüyor bu ders olur diyecem ama serdar taşçı vs vs çok örnek var adamlar iyi çalışıyor bu scout işinde biz 10 adım geriden gidiyoruz

Recep Çaltepe
05.02.2009, 15:55
Herhalde Yıldıray Baştürk'le falan da konuştu Mesut Özil.

Gökhan KAN
05.02.2009, 15:56
Emin olun kadroya zor girer..Hatta giremeyebilir...Çok pişman olacak....Salla gitsin isterse Papau yeni gine milli takımna gitsin...

28TS61
05.02.2009, 15:59
ya birakin mesutun icinde türklük hissi olmadiktan sonra ben türküm dese ne olcak demese ne olcak.
zaten iki kelime türkceyi bi araya zor getiriyor. sahsen ben hic ama hic üzülmedim
hemen milli takimda oynicak diye bisey soz konusuda degildi, türk olsa cagirilana kadar beklerim de diyebilirdi

mustafa dogan, gerald asamoah ve paul freier gibi son bulacak mesut özil

Mesut
05.02.2009, 16:01
ya birakin mesutun icinde türklük hissi olmadiktan sonra ben türküm dese ne olcak demese ne olcak.
zaten iki kelime türkceyi bi araya zor getiriyor. sahsen ben hic ama hic üzülmedim
hemen milli takimda oynicak diye bisey soz konusuda degildi, türk olsa cagirilana kadar beklerim de diyebilirdi

mustafa dogan, gerald asamoah ve paul freier gibi son bulacak mesut özil
serdar taşçıda var oynuyomuki almanya milli takımında anca hazırlık maçlarında çağırırlar

Murat'
05.02.2009, 16:06
Aklıma birdenbire Uğur Yıldırım geldi...

Ömer SEVİNÇ
05.02.2009, 16:07
Olması gereken oldu. İstemiyordum milli formayı giymesini. Herkes Altintop olamıyor..

Fatih
05.02.2009, 16:16
Saygı duymak lazım.

Almanya milli takımında kendisine başarılar.

Süleyman50
05.02.2009, 16:19
beklenen bir karardı şaşırmadım doğrusu..........

peker61
05.02.2009, 16:20
Bence en doğrusunu yaptı fatih terimin ukalalığınımı çekecekti orada yaşiyo sonuçta geleceği için bir karar verdiş ..

28TS61
05.02.2009, 16:22
Bence en doğrusunu yaptı fatih terimin ukalalığınımı çekecekti orada yaşiyo sonuçta geleceği için bir karar verdiş ..

fatih terim ne heralde ömür boyu milli takimda kalacak degil.
hem mesut daha kac yasinda. onunde 15 sene var heralde cagirilcakti milli takima

Ba®ış
05.02.2009, 16:23
yolu açık olsun,çok büyük bir kayıp değil bence

Mayls
05.02.2009, 16:30
Yazık.
Başka diyecek bir şey yok.

Uğurtan
05.02.2009, 16:36
Kimle ne konuşursa konuşsun.. Bu kararından sonra ülkemin vatandaşlığından çıkarılmasını, adınıda mümkünse değiştirmesini istiyorum.. "Hans" olsun lütfen..

Milli formanın kusura bakmayında hiçbir düzeyde, şekilde pazarlığıda olmaz bahanesi de olmaz.. Şeref diyip giyeceksin.. Affı yok bunun.. Asimile olmuş insanlara takılıp kalacak değiliz..

Mira_61
05.02.2009, 16:38
Yıldıray'ın başına gelenlerden sonra o da haklı kendince.Herkesi kendimiz gibi sanıyoruz.Adamın içinde zerre kadar milliyetçilik yoksa oturup arkasından üzülmeye değmez.O mutlu olduğu yerde (!) kalsın.
Son söz olarakta Allah belanı versin Sinyor.

ÜNAL
05.02.2009, 16:38
Almanya'daki diğer gençlerimiz de bu tehlike ile karşı karşıya..

Karar onların.Hata ise bizim.

28TS61
05.02.2009, 16:41
Almanya'daki diğer gençlerimiz de bu tehlike ile karşı karşıya..

Karar onların.Hata ise bizim.

hatanin bizde oldugunu dusunmuyorum, bende almanyada dogdum buyudum ama tr me olan iliskim sevgim askim hic bir zaman kesilmedi.
insanin bi kere kendi icinde olmasi lazim o TÜRKIYE sevgisi diye dusunuyorum

Kadir
05.02.2009, 16:42
Hayırlı olsun .

Mustafa Yılmaz
05.02.2009, 16:46
Alman milli takımında Mehmet Scholl gibi üstün bir perfomans göstereceğini zannetmiyorum .

antagonist
05.02.2009, 16:51
isminide değiştirsin ozaman hans falan yapsın

Milli takım bu oyuncuları kazanmak için ne yapmış?

Kazandıkları oyunculara neler yaptıkları ortada. Euro2008'e Halil ve Yıldıray götürülmedi hatırlarsanız.

Düşünelim; adam Almanya'da altyapıdan yetişmiş,oranın sıkıntısını çekmiş...Ama Werder'de yıldızı parlayınca bizimkiler "Armut piş, ağzıma düş." hesabı adamın peşine düştüler.

"Milli duyguları kabartarak oyuncu kapma" politikamıza son vermeliyiz artık.

Murat'
05.02.2009, 16:53
Arkadaşlar sonuçta orda doğmuş orda büyümüş bir futbolcu....Kendisini bir Türk'ten çok birAlman gibi hissediyor olabilir....Kararına saygı duymak lazım..

The Legend
05.02.2009, 16:53
bizi istemeyeni, biz hiç istemeyiz. ne hali varsa görsün bakalım almanyada.

Ömer SEVİNÇ
05.02.2009, 17:26
Milli takım bu oyuncuları kazanmak için ne yapmış?

Kazandıkları oyunculara neler yaptıkları ortada. Euro2008'e Halil ve Yıldıray götürülmedi hatırlarsanız.

Düşünelim; adam Almanya'da altyapıdan yetişmiş,oranın sıkıntısını çekmiş...Ama Werder'de yıldızı parlayınca bizimkiler "Armut piş, ağzıma düş." hesabı adamın peşine düştüler.

"Milli duyguları kabartarak oyuncu kapma" politikamıza son vermeliyiz artık.

Süleyman oyuncu kapma nedir ki? Bir futbolcu gönülden istediği milli takımda oynamalı bence. Yoksa burada oynayabilirim, orada oynayamam mantığı ters biraz.

O yüzden bizim milli takımda oynaması için özel bir çaba sarfetmemiz gerekiyorsa oynamasın zaten..

EmrahYalçınalp
05.02.2009, 17:27
Saygı duymak lazım.

antagonist
05.02.2009, 17:29
Süleyman oyuncu kapma nedir ki? Bir futbolcu gönülden istediği milli takımda oynamalı bence. Yoksa burada oynayabilirim, orada oynayamam mantığı ters biraz.

O yüzden bizim milli takımda oynaması için özel bir çaba sarfetmemiz gerekiyorsa oynamasın zaten..

Ömer, adam Almanya'da doğup büyümüş. Yıllardır -tahminen- yazdan yaza Türkiye'ye geliyordur.

Bizim yetkililerimiz bu tür oyuncuları altyapıdan takip etmeli bence. Adam kemâle erdikten sonra hele yıldız olduktan sonra aklında sadece ülke sevgisi vs. olmuyor...

Kararına saygı duymak lazım.

Ömer SEVİNÇ
05.02.2009, 17:41
Ömer, adam Almanya'da doğup büyümüş. Yıllardır -tahminen- yazdan yaza Türkiye'ye geliyordur.

Bizim yetkililerimiz bu tür oyuncuları altyapıdan takip etmeli bence. Adam kemâle erdikten sonra hele yıldız olduktan sonra aklında sadece ülke sevgisi vs. olmuyor...

Kararına saygı duymak lazım.
Aklında başka ne olacak ki abi?

Milli takım bu. Kariyer yapmak için Almanya'yı seçecekse zaten benim milli takımımda oynamasını istemem ben. Bahsettiğim konu bu.

Sonuçta oradaki tek gurbetçi değil Mesut. Bu sitede bile kaç tane gurbetçi var ve çoğu memleket hastretiyle yanıyor. Mesut ise daha iyi kariyer yaparım diye veya herhangi bir nedenle Almanya için oynamak istiyor. Bu mudur şimdi?

Saygı duymak gerekir tabi ki. Sonuçta adamın kendi tercihi. Zaten o yüzden diyorum ki arkasından ağlamak yersiz. Bu kafa yapısındaki bir futbolcunun Türkiye için oynamaması daha iyi bence..

Misina
05.02.2009, 18:00
İyi Tercih Yapmış,Nuri Şahin Türkiyeyi seçtide ne oldu.Fatih Terim faktörüne takıldı.

Fatih Terimin Halile ve Yıldıraya yaptıklarından sonra Gurbetçi futbolcular kolay kolay Türkiyeyi seçmezler.

Can basten
05.02.2009, 18:06
Aferin Mesut, sen akıllı bir uşağa benziyorsun. :)

Punisher-61
05.02.2009, 18:16
arkadas adam türkiye icin oynamak istemiyor demek bizde olan milli gurur onda yok..
kimsede demesin türkiye zamaninda secmedi veya görmedi falan..Türkiye icin oynamak isteyen oynardi..

sonrada türkiye ve almanya onun icin ugrasti bunuda avantaj olarak kullandi piyasa degerini yükseltmek icin kansiz gerif..sen kim oluyorsunda milli takim formasini kendi cikarin icin kullaniyorsun??? babasinin oglu iste..

alman medyasina yaptigi aciklamada Almanya icin oynayacagim zaten herzaman belliydi

Ali Tunahan Güllü
05.02.2009, 18:39
kendi kararı saygı duymak lazım onun için hayırlısı olsun.....

Mayls
05.02.2009, 18:54
Adını neden değiştiriyor :) Mesut Arapça değil mi :p

leavemealone
05.02.2009, 18:56
Hadi bu cocuk kararsiz kaldi ama bunun annesi babasi ailesi sen türksün biz gevur degiliz diyemedimi hic ?
Yaziklar olsun vallahi .. gitsin görsün orda gününü ..

Terzioğlu
05.02.2009, 18:58
Bununla birlikte belli oldu ki, Mesut Özil sadece saha icinde degil, saha disindada cok iyi bir oyuncu. Iki federasyonla cok güzel oynadi. Henüz karar asamasinda oldugunu söyleyerek DFB'ye Milli takim'a cagirilmasi icin bir nevi baski yapmis oldu. Sonunda Almanlar cevap verdi. Mesut'un istedigi oldu.

Kendisine saygi duymuyorum, basarilarda dilemiyorum. Daha Almanca dilini bile dogru düzgün konusamiyor adam.

Bu arada bizim TFF uyusun. Sirada Ömer Toprak var. Müthis bir yetenegi daha kaybetmek üzereyiz.

denizgrsy
05.02.2009, 19:00
çok iyi yaptı , gelip te fatih terim denen adamın kahrını tiriplerini ihtiraslarını mı çekicek ! orada adam gibi işini yapar hiç olmassa , ben yinede gurur duyarım !

TS-Tiryaki
05.02.2009, 19:29
Ben olsam bende Terim ile calismak istemem.

TolgaTopçu61
05.02.2009, 19:31
Bencede iyi bir karar verdi,onun gibi bir futbolcuyu Türkiye milli takimin altinda görmek istemezdim...Tesekkürler Mesut:alkış:

ilhan
05.02.2009, 20:02
Bu çocuk bağıra bağıra ben çok iyi futbolcu olacağım diyordu. Sen adamı milli takıma çağırmak için Avrupa futbolunda kendini belli etmesini beklersen o da gider Almanya milli takımını seçer. Aldığı karara saygı göstermek gerekiyor.

sametaydin
05.02.2009, 20:10
Way kansız herife bak ya almaları seçmiş.

Emre ÖZTÜRK
05.02.2009, 20:14
bundan sonra türk üm demesin o zaman almanım desin en azından soyadınıda değişsin.Kansız herif!!!!!!!

BiZe HeR YeR 61
05.02.2009, 20:20
Yazıklar olsun...O isimi taşımak yakışmaz isminide değiş ...

Berat
05.02.2009, 20:21
Şampiyonlar Ligi'nde final oynayan ve uzun yıllar Avrupadaki en başarılı oyuncumuz olan Yıldıray'ın halini görünce, milli takıma girenlere ve giremeyenlere bir bakınca bu kararı vermesi de ço kzor olmamıştır diye düşünüyorum ve şahsen ona kızmıyorum. Allah yolunu açık etsin..

Bayramm61
05.02.2009, 20:24
Büyük kayip degil...Yillardir Bundesligada her hafta sonu Lig maclarinda ve kupa maclarinda takip ediyorum...Bu sene biraz cikis yapti o kadar...sürekli zirvede olabilecek bir oyuncu ruhu ve stili yok kendisinde...
Bu seneki cikisinida suna bagliyorum:
Bremen takimi oyun kurgusu olarak tipik 10 numaraya oynayan bir takim...Isim olarak yazmak gerekirse, Diego ya göre hersey yapiliyor...Diegonun olmadigi maclarda Bremen takimi oldukca basarisiz bir grafik ciziyor..Bu 2-3 senedir hep böyle...

Sezon basinda diego Olimpiyatlarda idi ve ilk 4-5 mac oynayamadi..O an itibari ile orta sahada bu pozisyonu Özil oynadi..takimda hep ona oynamis oldu... Otomatikmen basarili oldu...

Yakinda söner..ben buraya yaziyorum....Alman milli takiminda falanda tutunamaz...Keine Chance

asil suskun
05.02.2009, 20:26
fatih terimin fatih tekke ve yildiray bastürke yapdiklarindan sonra mesuta anlayis gösteriyorum
yolun acik olsun mesut

Sefa Murat Dokuz
05.02.2009, 20:59
Ya bırak git Mesut'muş git Uğur gibi ol da gör. Oynatırlarmı seni. 100 tane oyuncu var senin yerinde Almanlar ırkçıdır 10 kez giyersin en fazla o formayı ahanda buraya yazıyom. Sakında sakatlanma sakatlanan adamı bir daha seçmezler.

6Şafak Aydın1
06.02.2009, 08:06
eh bakalim kalici olacaksa neden olmasin, basarili olur umarim...Anladigim kadariyla ailesi Türk kültürüne yakin degil zaten. Dogrumu yanlismi bilmiyorum, yorumlardan öyle anlasiliyor.

Sirf Türk ismi tasiyor diye milli duygulari tasimak herkese nasip olmuyormus.

Fatih Terim umut vadeden bir genc oyuncu icin milli takim secim konusunda büyük etken olamaz, Fatih Terime karsi olmasi mümkün degil. Milli Takimimiz basarili zaten. Bu konudaki yorumlarada katilmak mümkün degil.

Bizden pek oyuncu cagrilmamasi bizim icin faydali.

Muhammet
06.02.2009, 10:41
Saygı duyarım.

Terim şapkayı önüne koysun, düşünsün.

Hüseyin Bağdat
06.02.2009, 10:50
Kendisi için hayırlısı olsun.Bize saygı duymak düşer.Sonuçta TürkTe olsa doğup büyüdüğü bir ülkeyi tercih etmiş,kaldıki bizim çok bilmiş yöneticilerimiz zamanında iyi futbolcu olacağını göremediler...

Uzunoğlu
06.02.2009, 11:34
Devşirmelerle uğraşana kadar gurbetçilerle uğraşılsaydı taş gibi takımımız vardı...

Mesut Özil, Serdar Taşçı hatta Gökhan İnler...

Sırada kim var...

Travelair
06.02.2009, 11:37
Acaba bizim Marco'yu çevirip Mehmet Aurelio yaptığımız gibi onlar da Hans Özil yapacaklar mı adını

Emre ÖZTÜRK
06.02.2009, 11:38
Arkadaşlar sonuçta orda doğmuş orda büyümüş bir futbolcu....Kendisini bir Türk'ten çok birAlman gibi hissediyor olabilir....Kararına saygı duymak lazım..

ee bizde istanbulda doğup büyüdük ama memleketimizin takımını tutuyoruz.Mesut un kararına saygı falan duyulamaz.Eğer kendini alman gibi görüyorsa çıksın türk vatandaşlığından ismini soyisminide değişsin.Bizle bağlantısını kessin yani:mad::mad:

ilhan
06.02.2009, 11:39
Ne yalan söyleyeceğim Mesut'un yerinde olsam aynı şeyi yapardım. Alman milli takımında sürekli olur ya da olmaz hiç önemli değil. Sanki Türk milli takımını seçse sürekliliği olacaktı.

Nuri Şahin ? Halil Altıntop? Yıldıray Baştürk?

Öztürk Adem
06.02.2009, 11:41
En ıyısını yapmıs .Bence

Miraç Atalay Çiftçi
06.02.2009, 11:42
E, ne yapalım, ilk olmadı, son da olmayacak.
İstediğini seçsin, sanki bana C.Ronaldo'yu kaçırdık.
Ne kadar çok muhabbeti döndü bunun ya!

Mayls
ee bizde istanbulda doğup büyüdük ama memleketimizin takımını tutuyoruz.Mesut un kararına saygı falan duyulamaz.Eğer kendini alman gibi görüyorsa çıksın türk vatandaşlığından ismini soyisminide değişsin.Bizle bağlantısını kessin yani:mad::mad:
Bizle ne gibi bir bağlantısı var ki?

Cafer Bulur
Mesut un tercihine saygi duymuyorum ve asla tasvip etmiyorum.
Mesut un kaninda Türk kani olsaydi bu tercihi yapmazdi.
Mesut un ismi benim icin Türktür,hatta bundan sonra ismini degistirmesini öneriyorum.
Almanya da yetisen neslin yansimasi olarak görüyorum mesut un tercihini.

Emre ÖZTÜRK
06.02.2009, 11:43
Bizle ne gibi bir bağlantısı var ki?

biz derken türk lük anlamında söylemiştim.

ApoCaN28
06.02.2009, 11:45
40 yılda bir süpere yakın futbolcu çıkarıyoruz onu da milli kadaroya alamıyoruz...

Uzunoğlu
06.02.2009, 11:45
E, ne yapalım, ilk olmadı, son da olmayacak.
İstediğini seçsin, sanki bana C.Ronaldo'yu kaçırdık.
Ne kadar çok muhabbeti döndü bunun ya!

Miraç ne ettin sen ya :)

Mesut sıradan bir futbolcu değil. Yetenekli ve genç yaşında Bundesliga nın önemlşi bir oyuncusu konumunda...

Uzunoğlu
06.02.2009, 11:47
Ne yalan söyleyeceğim Mesut'un yerinde olsam aynı şeyi yapardım. Alman milli takımında sürekli olur ya da olmaz hiç önemli değil. Sanki Türk milli takımını seçse sürekliliği olacaktı.

Nuri Şahin ? Halil Altıntop? Yıldıray Baştürk?

Yıldıray gibi oyuncu Tümer'in gördüğü alakayı göremiyorsa Mesut ne yapsın...

Mayls
biz derken türk lük anlamında söylemiştim.
Biliyorum. Ben de aynı anlamda kullandım.
Ve tekrar soruyorum; Bizimle ne gibi bir bağlantısı var?

ilhan
40 yılda bir süpere yakın futbolcu çıkarıyoruz onu da milli kadaroya alamıyoruz...

Kim çıkardı Apocan? Adam Almanya'da yetişmiş. Armut piş ağzıma düş diye bekliyoruz. Sen adamı zamanında çağırma, sonra neden bizi tercih etmedi diye tepki göster.

Gökhan İnler'in İsviçre-Türkiye maçından sonra dediklerini hatırlayanınız var mı? Bir defa ümit milli takıma çağırıldım ondan sonra hiç aramadılar beni dedi. Durum içler acısı. :o

Emre ÖZTÜRK
06.02.2009, 11:49

Mesut sıradan bir futbolcu değil. Yetenekli ve genç yaşında Bundesliga nın önemlşi bir oyuncusu konumunda...

aynen katılıyorum bu adamda ışık var kendisi şuan bana göre yıldız konumunda ve birkaç sene içerisinde süperstar sevisesinde olacaktır...

Cafer Bulur
06.02.2009, 11:50
Kim çıkardı Apocan? Adam Almanya'da yetişmiş. Armut piş ağzıma düş diye bekliyoruz. Sen adamı zamanında çağırma, sonra neden bizi tercih etmedi diye tepki göster.

Gökhan İnler'in İsviçre-Türkiye maçından sonra dediklerini hatırlayanınız var mı? Bir defa ümit milli takıma çağırıldım ondan sonra hiç aramadılar beni dedi. Durum içler acısı. :o
Bu anlayisi anlamam mümkün degil.
Neden mesut u 4 aydan beri ikna etmek icin ugrasan fatih terim in yerine oyuncunun kendisine kabahat bulmuyorsunuz.
Türk dedigin kendisine de teklif varsa kabul edecek.Bunu yapmayinin Türklügünden süphe ederim ben.
Türk dedigin kendisi isteyecek milli takima gitmek icin.
Mesut özil mehmet aurelio kadar Türk degildir!

Öztürk Adem
06.02.2009, 11:51
Bu durum uzun bır tartısmaya sahne olacagına benzıyor:D

Miraç Atalay Çiftçi
06.02.2009, 11:51

Engin'im iyi de abi bu kadar muhabbete ne gerek?
İlk günden biliniyordu Mesut'un Almanya'yı seçeceği, aksini düşünen hayal dünyasında geziyordu.
Çocuk bir kez bile ümit vermedi ki Milli takım'a.
O halde neden bu yaygara.
Mesut'u sorgulamak yerine, onu ikna edemeyenleri sorgulamak gerekli.
Bende yıllarca Alman kültürü ile yetişmiş olsam Alman Milli Takımını seçerim. Yetiştiriliş tarzı, arkadaşlık ortamı vs, vs...

Emre ÖZTÜRK
06.02.2009, 11:52
Biliyorum. Ben de aynı anlamda kullandım.
Ve tekrar soruyorum; Bizimle ne gibi bir bağlantısı var?

sonuçta adı soyadı na bakan birisi onun türk olduğunu anlar.Ayrıca ailesi ve ataları türk.Sanırım bizimle olan bağları milli takımı seçmesi için yeterli....

bağlarını koparsın derken en azından ismini soyismini değişsinki ben onun her maçını izlediğimde küfretmiyim:hırr

ilhan
06.02.2009, 11:54
Neden mesut u 4 aydan beri ikna etmek icin ugrasan fatih terim in yerine oyuncunun kendisine kabahat bulmuyorsunuz.
Türk dedigin kendisine de teklif varsa kabul edecek.Bunu yapmayinin Türklügünden süphe ederim ben.

Beni anlamanızı beklemiyorum Cafer Abi. Bu konuda bu kadar aşırıya kaçan düşüncelere girmeyi anlamıyorum. 4 aydır ikna etmeye çalışıyormuş. Cafer Abi, bu adam Schalke'de oynarken bağıra bağıra ben iyi futbolcu olacağım diye kendini gösteriyordu. Halil orada referanstı neden o zaman çağırılmadı?

Nuri Şahin'i X yaşında keşfettik diye gösteriş yapanlar Mesut'u keşfetmek için Werder Bremen'e transfer olmasını mı beklediler?

Mesut Özil'inde Aurelio'nunda Türklüğü beni pek enterese etmiyor. Kaldı ki şu adamın Alman milli takımını seçmesinin arkasında Türk şovenizmliği yapıyoruz resmen. :)

Uğur Yıldırım, Hollanda milli takımı seçtiğinde bu denli tepki çekmemişti.

Uzunoğlu
06.02.2009, 11:54

Böyle faşizan bir söylem olamaz kusura bakma...

Bu futbolcu gökten inmedi. Genç takımlarda neden tekip edilmedi.

Türklük eğer milli takımda forma giymekse vay Türklüğün haline. Mesela bende Fatih Terim'in başında olduğu milli takımı desteklemiyorum gol yiyince seviniyorum hatta. Sen şimdi benide ermeni yaparsın :)

Mehmet Aurello en büyük Türk zaten. Hristiyan bir insana peygamberimizin ismini verecek kadar Türklük bilincimiz var ayrıca :)

Uzunoğlu
06.02.2009, 11:57
Engin'im iyi de abi bu kadar muhabbete ne gerek?
İlk günden biliniyordu Mesut'un Almanya'yı seçeceği, aksini düşünen hayal dünyasında geziyordu.
Çocuk bir kez bile ümit vermedi ki Milli takım'a.
O halde neden bu yaygara.
Mesut'u sorgulamak yerine, onu ikna edemeyenleri sorgulamak gerekli.
Bende yıllarca Alman kültürü ile yetişmiş olsam Alman Milli Takımını seçerim. Yetiştiriliş tarzı, arkadaşlık ortamı vs, vs...

Miraç biz niye tartışıyoruz ki aynı şeyleri düşünüyoruz :)

Mesut bu konuda masumdur. Asıl suçlu tepede oturup görevini yapmayan süper egolu Fatih efendidedir.

Benim itiraz ettiğim nokta bu çocuk çok kaliteli bir oyuncu....

Mayls
06.02.2009, 11:57
sonuçta adı soyadı na bakan birisi onun türk olduğunu anlar.Ayrıca ailesi ve ataları türk.Sanırım bizimle olan bağları milli takımı seçmesi için yeterli....

bağlarını koparsın derken en azından ismini soyismini değişsinki ben onun her maçını izlediğimde küfretmiyim:hırr
Almanya'da yetişmiş ilk nesil değil. Dolayısıyla ailesiyle Almanca konuşuyor genellikle. Yani Almancayı Türkçeden iyi biliyor.

Eğitimini Almanca görmüş. Futbolu Almanya'da öğrenmiş, Alman takımlarında Almanlarla oynamış.

Ayrıca kendini Türk olarak görmüyor (kararından da belli). Türkiye'de tatillerini toplasan 1 yıl kalmamıştır belki. Bence Mesut'un Türklükle (en geç bu saatten sonra) hiçbir ilgisi yok. Kararına da saygı duymak gerekir.

Uzunoğlu
06.02.2009, 11:59
Almanya'da yetişmiş ilk nesil değil. Dolayısıyla ailesiyle Almanca konuşuyor genellikle. Yani Almancayı Türkçeden iyi biliyor.

Eğitimini Almanca görmüş. Futbolu Almanya'da öğrenmiş, Alman takımlarında Almanlarla oynamış.

Ayrıca kendini Türk olarak görmüyor (kararından da belli). Türkiye'de tatillerini toplasan 1 yıl kalmamıştır belki. Bence Mesut'un Türklükle (en geç bu saatten sonra) hiçbir ilgisi yok. Kararına da saygı duymak gerekir.

Kardeşim sizler Türklükölçer misiniz :)

ApoCaN28
06.02.2009, 12:00
İlhan abi benim kastettiğim de zaten erken davranmamaktan kaynaklı...
Ne zaman böle bi futbolcu çıkarsak ya milli takıma alınmıyo ya farkedilmiyo...
Biz anca gider brezilyalıları oynatırız milli takımda...
Zaten terim gidene kadar milli takımdan bişi beklemiyorum ben...

Mayls
06.02.2009, 12:01
Kardeşim sizler Türklükölçer misiniz :)
Adamı zorla Türk yapıp vatan haini ilan etmek istiyoruz, Onu anlamıyorum :)

Emre ÖZTÜRK
06.02.2009, 12:03

benim mesut konusunda görüşlerim bellidir.Şimdi cuma namazına gideceğim bacaği kırılsın diye dua edicem bakalım tutacak mı:D:D:D:D

şaka bir yana mesut a cok fena gıcık oldum.Artık almanyada mutlu olsun ne diyim ama ismini değişsin en azından

Travelair
06.02.2009, 12:04
Bilmediğimden soruyorum:

Almanya'da Türk ilkokulları/ortaokulları/liseleri/üniversiteleri var mı? Yoksa Alman okullarına gitmekten başka alternatifleri yok mu?

alper*
06.02.2009, 12:05
Ne kadar aç gözlü insanlar var.Sanki biz yetiştirdik adamı.Doğru seçim,ekmeğini yediği suyunu içtiği yeri seçmekle doğru bir tercih yaptı.
Oynama şansının az olduğu bir takımı seçerek de cesaretini ortaya koydu.

Travelair
06.02.2009, 12:13
Ne kadar aç gözlü insanlar var.Sanki biz yetiştirdik adamı.Doğru seçim,ekmeğini yediği suyunu içtiği yeri seçmekle doğru bir tercih yaptı.
Oynama şansının az olduğu bir takımı seçerek de cesaretini ortaya koydu.

Ekmeğini yediği suyunu içtiği dersen iş başka yerlere gider. Futbol altyapısını aldığı dersen daha doğru olur

6Şafak Aydın1
06.02.2009, 12:17
Bilmediğimden soruyorum:

Almanya'da Türk ilkokulları/ortaokulları/liseleri/üniversiteleri var mı? Yoksa Alman okullarına gitmekten başka alternatifleri yok mu?

önceden vardi kesin dönüs yapacaz diye türkce okullara gönderilirdi cocuklar . Kesin dönüs olmayinca sap gibi de ortada kalip en düsük okullara gitmek zorunda kaldilar Almanca yetersizliginden. Fakat bu 20 sene evvel.

Sonradan normal Almanca ilkokuldan sonra Türkiyeden getirilen ögretmenlerle ders yapilirdi. Haftada 1 veya 2 defa. Ilkokuldan sonra kesilir.

Ek not: Alman ilkokullarinda 2.sinifta ingilizceye baslaniyor artik.

Mayls
06.02.2009, 12:37
Bilmediğimden soruyorum:

Hayır. Almanya'da tüm okullarda eğitim dili Almancadır. Bence doğru olan da bu. Eğitim dili resmi dil olmalıdır.

Travelair
06.02.2009, 12:37
Teşekkürler, Türkiye'de eskiden beridir Amerikan, Fransız, Alman, İtalyan, Rum, Musevi, Ermeni okulları vardır. Milli eğitimin programına uyarlar ama ders kitaplarını ( Milli eğitim Bakanlığı onaylı) kendileri seçer, ülkelerinde basar, öğretmenlerini ona göre seçer, yabancı dilini ona göre öğretir, çocukları kendi örflerine dünya görüşlerine göre yetiştirirler

Bu konuda büyük bir eksik görüyorum

ilhan
06.02.2009, 12:39
Konunun özünden kopmayalım arkadaşlar. :)

Travelair
06.02.2009, 12:41
Konunun özünden saptığımı düşünmüyorum aslında, eğitim sisteminin etkisi var, bir de tabiki mahalle baskısı (Burdaki mahalle, içinde bulunduğu Alman futbol camiası tabiki)

6Şafak Aydın1
06.02.2009, 12:46
zaten Gurbetci`nin sorunu haklarinin yetersizligi olur. Isciye dil dersi zorunlu kilinmadi zamaninda. Babam derki bakkaldan yumurta almak icin gak gak derdik, horoz harekleri yapardik vs.

Almanya bir ABD olmayi basaramadi. Zamaninda her taraftan, italya,ispanya,yunanistan,türkiye,portekiz,yugosla vya gelen gurbetcilere ABD deki gibi muamele gösteremedi/tolerans taniyamadi. Bu Almanlarin en büyük kültürel sorunu hala devam etmekte.

Almanyadaki Türk toplumlar kendilerini ,eh ne zaman geldi babalarimiz 1960larda ,yani bir 30 - 40 yil sonra egitim seviyesi yükselebildi, anca. Simdi de bu toplumlar hükümet degistirebiliyor, alman vatandas, cifte vatandas secim hakki vs, aile kurup cocuk yapan kültüre dayanan sayisal artislardan kaynaklanan.

burhan_akgun
06.02.2009, 13:16
Ekmeğini yediği suyunu içtiği dersen iş başka yerlere gider. Futbol altyapısını aldığı dersen daha doğru olur
bizde istanbulun suyunu ekmeğini yiyoruz gerçi bizdede kanı bozuklar çımıyor diil

6Şafak Aydın1
06.02.2009, 13:32
gurbetci olarak milli takima kadar yükseldi kolay degil ; kisisel bir basari olarak degerlendirmek gerek ilk basta. Milli mesele olmasi abartili. Kani bozuk falan komik...

Almanya, Avrupa`da altyapi cok iyi ,normaldir diyenler varmi aramizda? Varsa düzelteyim hele bir dünyaya bakis acisini ...

İskender Çakmak
06.02.2009, 13:47
kendini daha rahat hissedeceği yere gitmiş diyecek bir şey yok seçimini yaptı kendi bilir yetiştği bir yer almanya ve kendi alman olarak hissedebilir

Serdær
06.02.2009, 14:13
HTSPOR.COM / FATİH DEMİRELİ - ALMANYA
Almanya'nın 11 Şubat'ta Noveç ile yapacağı maçın kadrosuna Mesut Özil de davet edildi. Löf Werder Bremen'de forma giyen futbolcuyla geçen Cuma yaptığı görüşmenin ardından bu kararı verdiği ifade etti.
Joachim Löw: "Türkiye Futbol Federasyonu da Mesut'u çok istiyordu, bu yüzden onun zor durumda olduğunu biliyorduk ve anlayış gösterdik. Bu yüzden önce onun kararini beklemek istedik. Gecen Cuma yaptığımız bir telefon görüşmesinde bana Almanya için oynamak istediğini söyledi. Biz de onu Norveç maçı kadrosuna dahil etmeye karar verdik. Bundan sonra orta sahamız için bir adayımız daha var" dedi.
Konuyla ilgili bir açıklama da uzun süredir karar vermesi beklenen Mesut Özil'den geldi. Mesut doğru kararı verdiğine inandığını ifade etti.
Mesut Özil: "Davet'e çok sevindim ve Almanya Milli Takımı'nda şansımı arayacağım. Doğru seçim olduğunu biliyorum. Zor bir karar olmadı, çünkü ailem ve arkadaşlarım Türkler. Bu Türk kökenime karşı alınmış bir karar olarak anlaşılmasın. Ailem üçüncü nesil Almanya, ben de kendimi burada hep iyi hissettim. Umarım Ümit Milli Takımı'yla da İsveç'deki Avrupa Şampiyonası'nda başarılarımız devam eder" dedi.
BILD gazetesi Mesut Özil'in davet edilmesini "son dakika gelişmesi" şeklinide vererek şöyle yorumladi: "Löw Özil'i çağırdı! Şimdi Türklerle tartışma tehlikesi var!"
Werder Bremen Menajeri Klaus Allofs da Mesut'un kararıyla ilgili konuşurken, "Mesut'un düşüncelerini daha önceden biliyorduk ve onun Almanya Milli Takımı'nda kalacağından emindik. Alman Milli Takımı'nda iyi bir yol çizeceğinden hiç şüphem yok" ifadelerini kullandı.
Teknik Direktör Thomas Schaaf ise "Mesut bizde oynadığı sürede iyi bir gelişme gösterdi ve geçtiğimiz aylarda gösterdigi performansla kendinden söz ettirdi. Bu daveti hak etti. Bu davet hem onun, hemde bizim için iyi bir isaret" dedi.

Terzioğlu
06.02.2009, 14:37
http://www.bild.de/BILD/sport/fussball/nationalmannschaft/2009/02/05/bundestrainer-joachim-loew/nominiert-dfb-kader-fuer-das-norwegen-laenderspiel.html

Su ropörtaji aslinda ne gibi bir karakterde oldugunu cok iyi ortaya koyuyor.

Adam benim icin hersey en basindan belliydi diyor. Peki sormazlar mi adama 2 ay öncesinde neden "su anda hic birsey belli degil" dedin. Bunu Almanya'ya baski yapmak icin dedigi ap acik ortada.

Ayrica Mesut kesinlikle kendini Alman gibi falan hissetmiyor. Adam kariyer pesinde. Dini imani kariyer olmus adamin. Kendi diyor zaten arkadas cevrem hep Türklerden olusuyor diye. Berbat Almancasindanda belli oluyor kendini Alman gibi hissetmedigi.

Bu Mesut'un ilk olayi degil. Schalke'den Bremen'e transfer oldugunda ne gibi bir karaktere sahip oldugunu cok güzel ispatlamisti zaten.

Bu arada bir lafi daha var "Türk kökenliyim, Türküm ve bu yüzden simdi Almanya icin oynayacagim" :) Daha ne dedigini bilmiyor garibim.

Böyle bir cakala saygi duymam. Milli formayi kariyeri icin kullanana basarida dilemem.

Serdar Tasci gibi yapsaydi ve bastan beri adam gibi ben Almanya icin oynayacagim deseydi inanin tepkim böyle olmazdi.

Muhammet*
06.02.2009, 14:40
hayırlısı olsun mesut için

OKANIZM
06.02.2009, 14:47
bizde mesut gibi cok adam var ama fatih terim gibi biri de var.onuda göz önünde baulunduralım

Cafer Bulur
06.02.2009, 16:36
http://www.bild.de/BILD/sport/fussball/nationalmannschaft/2009/02/05/bundestrainer-joachim-loew/nominiert-dfb-kader-fuer-das-norwegen-laenderspiel.html

Su ropörtaji aslinda ne gibi bir karakterde oldugunu cok iyi ortaya koyuyor.

Adam benim icin hersey en basindan belliydi diyor. Peki sormazlar mi adama 2 ay öncesinde neden "su anda hic birsey belli degil" dedin. Bunu Almanya'ya baski yapmak icin dedigi ap acik ortada.

Ayrica Mesut kesinlikle kendini Alman gibi falan hissetmiyor. Adam kariyer pesinde. Dini imani kariyer olmus adamin. Kendi diyor zaten arkadas cevrem hep Türklerden olusuyor diye. Berbat Almancasindanda belli oluyor kendini Alman gibi hissetmedigi.

Bu Mesut'un ilk olayi degil. Schalke'den Bremen'e transfer oldugunda ne gibi bir karaktere sahip oldugunu cok güzel ispatlamisti zaten.

Bu arada bir lafi daha var "Türk kökenliyim, Türküm ve bu yüzden simdi Almanya icin oynayacagim" :) Daha ne dedigini bilmiyor garibim.

Böyle bir cakala saygi duymam. Milli formayi kariyeri icin kullanana basarida dilemem.

Serdar Tasci gibi yapsaydi ve bastan beri adam gibi ben Almanya icin oynayacagim deseydi inanin tepkim böyle olmazdi.
Biz almanya daki türkler olarak mesut özil i elestirirken Türkiye de yasayan arkadaslarimiz milli takim sorumlularini elestiriyorlar.
Bu isde bir gariplik olsa gerek...:)

Fatih
06.02.2009, 17:11
Almanya'da yaşayan arkadaşların neden bu kadar tepki gösterdiği anlamıyorum.

Siz Alman vatandaşı değil misiniz?

Cafer Bulur
06.02.2009, 18:01
Almanya'da yaşayan arkadaşların neden bu kadar tepki gösterdiği anlamıyorum.

Siz Alman vatandaşı değil misiniz?
Sahsim adina konusuyorum,ben Türk oglu Türk üm.
Ben futbolcu olsam ve bana iki ülke takimindan da teklif gelse hic tereddüt etmeden milli takimimizi tercih ederim.
Ayni seyleri mesut tanda beklerdim.
Tercih ederken ilke gösterilen ilgiye degil hangi bayraga bagimli oldugun gercegine bagli olmaliydi.Bu mesutta ne yazikki tersi yönde cereyan etti.

Terzioğlu
06.02.2009, 18:22
Sahsim adina konusuyorum,ben Türk oglu Türk üm.
Ben futbolcu olsam ve bana iki ülke takimindan da teklif gelse hic tereddüt etmeden milli takimimizi tercih ederim.
Ayni seyleri mesut tanda beklerdim.
Tercih ederken ilke gösterilen ilgiye degil hangi bayraga bagimli oldugun gercegine bagli olmaliydi.Bu mesutta ne yazikki tersi yönde cereyan etti.
Olay budur.

Ayrica dikkat ettiyseniz asil tepkim Mesut'un iki federasyonla oynamasina. Daha öncede dedigim gibi, Serdar gibi efendi efendi en basindan ben Almanya'da oynayacagim deseydi kararina saygi duyar ve basarilar dilerdim.

ilhan
06.02.2009, 19:09
Biz almanya daki türkler olarak mesut özil i elestirirken Türkiye de yasayan arkadaslarimiz milli takim sorumlularini elestiriyorlar.
Bu isde bir gariplik olsa gerek...:)

Nedir Cafer abi bu vurgu? Herkes kendine göre doğruları dile getiriyorken "Biz Almanyadakiler..", "Türkiye'de yaşayan arkadaşlarımız." diye bir gruplaşma belirtisinin amacı nedir?

Görende Fatih Terim'in hiçbir hareketini/tercihini eleştirmiyorsunuz zannedecek. :)
Gariplik bu bakış açısında, yoksa gariplik bir durum yok.

Konunun özünden saptığımı düşünmüyorum aslında, eğitim sisteminin etkisi var, bir de tabiki mahalle baskısı (Burdaki mahalle, içinde bulunduğu Alman futbol camiası tabiki)

Ben de salt olarak sizin için demedim zaten.

Manu61
06.02.2009, 19:12
Mesut'un seçimine saygım sonsuz..Bizi seçmediğine biraz üzüldüm sadece bu..

İHSAN
06.02.2009, 20:00
Fatih Hocayla çalışmayı istemediği için Almanyayı seçmiş olmalı... Aferin koçum, kendini kurtardın. Fatih bey seni birkaç maç sonra unuturdu zaten, emin ol.

Travelair
06.02.2009, 20:01
Müfit Erkasap:

Hazırlık maçında oynasa dahi ileride bizi tercih edebilir ama bundan sonra ne olur bilemeyiz. Onun tercihidir.

maraton.com.tr

Kadir
06.02.2009, 20:28
Ayakta alkışlıyorum Mesut'u !

6Şafak Aydın1
07.02.2009, 01:45
"Biz Almanyadakiler..", "Türkiye'de yaşayan arkadaşlarımız." diye bir gruplaşma belirtisinin amacı nedir?

daglar kadar fark var

Hüdai Pervaneli
07.02.2009, 01:47
Mesut tebrik ediyorum Kendisi En dogru Karar i verdi

Egemen
07.02.2009, 02:27
hayırlı uğurlu olsun...

OYılmaz
07.02.2009, 10:26
Terime kapak olsun ...

vurgun_kiz_61
07.02.2009, 18:49
Mesut Özil'e hakaret yağdı

07 Şubat 2009 Cumartesi 18:31

Mesut Özil'in takım tercihi ortalığı karıştırdı. Alman milli takımını tercih edince fanatikler sitesinde öfke kustu.

Alman Milli Takımı'nda oynama kararı aldığını açıklayan Mesut Özil'in, internet sitesindeki yorum sayfaları, hakaret mesajları geldiği gerekçesiyle kapatıldı.

FORUM SAYFASI VE MİSAFİR DEFTERİ KAPATILDI
"www.mesut-oezil.com" adlı internet sitesinin taraftar köşesinden ulaşılan "misafir defteri" sayfasında Türkçe olarak, "Maalesef spor konusu bu misafir defterinde çok geri planda kaldığı için, saygılı ve seviyeli bir konuşma imkanı da ortadan kalktığı için, bu misafir defterini üzülerek geçici olarak kapatıyoruz" denildi. Aynı nedenlerden dolayı "Forum" sayfası da kapatıldı.

Sayfanın bakımını yapan "Seven Dead Cats" adlı ajansın redaksiyon müdürü Ulrich Hesse-Lichtenberger, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, misafir defterine eklenen yorumları kontrol ettiklerini, son zamanlarda çoğu yorumların hakaret içerdiğini, doğrudan sansür uygulamak istemediklerini, ancak bunun giderek artması durumunda harekete geçmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Gazetenin haberinde, yorumların çoğu kez Türkçe veya kötü bir Almanca'yla yazıldığını, yorumlarda ayrıca Mesut'un kararının Almanya'da yaşayan Türk gençleri için kötü bir örnek teşkil ettiğinin yazıldığı da kaydedildi.
Werder Bremen'in teknik direktörü Thomas Schaaf ise, Mesut'un milli takım kadrosuna çağrılmayı hak ettiğini belirtti.

ilhan
07.02.2009, 18:56
daglar kadar fark var

Yahu ben ne gerek var diyorum siz "dağlar kadar fark var." diyorsunuz. :)

Bu arada Uğur Yıldırım'ın neden Mesut kadar tepki almadığını merak ediyorum. Sonuçta her ikisine de teklif yapıldı ve ikiside bulundukları ülkeyi seçti. Ama Mesut, Uğur Yıldırım'dan daha fazla ve ağır eleştiriliyor.

Emirhan Makul
07.02.2009, 21:37
Hiç üzülmedim Hiç kimse Milli takımaseçilmeden 11'e girmeyi ve Kaç para alacağını sorgulayamaz Milli forma futbolun dışında yürek işidir umrumda değilsin Mesut.

Onur Akyüz
07.02.2009, 22:12
sinyor terim ne diyecek acaba?

Fatih
08.02.2009, 00:43
Mesut Özil: "Ben Türküm"

Alman Milli Futbol Takımı'nda forma giyeceği açıklanan Werder Bremenli futbolcu Mesut Özil, kendisine Türkiye'de bazı kişilerin hakaret ettiğini ama buna gerek olmadığını belirterek, ''Hakaret edenlere, hakaretlerini iade ediyorum. Ben kendi işimi yapıyorum'' dedi.
Mesut Özil, takımının Schalke 04 ile yaptığı maç sonrası yaptığı açıklamada, Alman Milli takımında form giyecek olmasından mutluluk duyduğunu, herkesin buna saygı göstermesi gerektiğini söyledi. Kendisinin ve ailesinin her zaman Türk kalacaklarını ifade eden Özil, ''Ben Türk'üm ve öyle kalacağım. Ama Almanya Milli Takımı'nda kendimi iyi hissediyorum'' diye konuştu. Alman Milli Futbol Takımı'na seçilmek için senelerdir mücadele ettiğini dile getiren Özil, ''Teknik direktör Joachim Löw ile telefonda konuştuk. Çok mutlu oldum. Çok güzel bir konuşma geçti aramızda. İnşallah, Norveç maçında forma giyerim ve bunun devamını getiririm'' ifadesini kullandı.
Alman Milli takımını seçmesindeki en büyük faktörün bu ülkede doğup büyümesi olduğunu belirten Özil, ''Ben, bu ülkede doğdum büyüdüm. Buralara alıştım. Alman Ümit Milli takımlarında forma giydim. Oradan gelen arkadaşlıklarım var. Burada kendimi iyi hissediyorum. Bu nedenle Alman milli takımını seçtim. Tercihimi yapmadan önce Halil (Altıntop) abilerle, arkadaşlarımla, ailemle ve hocalarımla konuştum'' diye konuştu.
Mesut Özil, bu konuda Milli Takımlar Teknik Sorumlusu Fatih Terim ile birebir hiç görüşmediğini ve bu konuda daha fazla da konuşmak istemediğini söyledi. Özil, Türk Milli Takımı'nın çok güçlü olduğunu ve bu gücünü gösterdiğini de belirterek, ''Milli takıma bol şans diliyorum. İnşallah, başarılı olurlar'' dedi.

pReN@_61
08.02.2009, 00:46
Hiç üzülmedim Hiç kimse Milli takımaseçilmeden 11'e girmeyi ve Kaç para alacağını sorgulayamaz Milli forma futbolun dışında yürek işidir umrumda değilsin Mesut.bunu yapmışsa eğer çok ayıp etmiş...

Erkan
08.02.2009, 01:17
Parayi sectigini dusunmuyorum... ama oynamayi sectigini dusunuyorum.. Halil ile gorusme gecirdiyse aldigi karari anlayabiliyorum.... Usteki yazida soyledigi gibi, alman teknik direktoru ariyip bir ebir konusuyor... sinyor terim efendi yapmiyor..

polibo06
08.02.2009, 01:23
kimse mesut a laf söyleyemez....olaya birde onun penceresinden bakalım

mustafa izzet

türkçe bilmiyordu. şenol güneş ve ersun yanal oynattı....terim çağırdı mı? adam futbolu bıraktı kaç kişi biliyor?

nuri şahin

almanyada herkes onu konuşuyordu ersun hoca onu aldı getirdi...ama bu son maçı oldu. sonra fatih terimde bir iki maç getirdi sonra? adamın yıldızını söktü aldı gitti

yıldıray baştürk

şampiyonlar ligi finali oynayan tek türk. TÜRKİYE yi dünya 3. yaptı. asist kralı oldu. altın 11 de 10 numaralı futbolcu oldu...aynı yıldıray şampiyon sturtgarda rekor fiyata transfer olduğu sene euro2008 kadrosuna terim tarafından çağrılmadı

halil altıntop

almanyada gol krallığında 2. oldu. schalke ile son hafta şampiyonluğu kaçırdı. her hafta forma giyor. terim tarafından 2008 kadrosuna alınmadı

mehmet school

sıradan bir futbolcuyken almanya milli takımını seçti. orta halli başarılara imza attı. almanya ona sahip çıktı. kral gibi davrandılar ve adam futbol efsanesi oldu

başkalarını eleştirmeyi bırakın....bende olsam aynısını yapardım...colin kazım neden milli takımda?

çünkü fenerbahçeye transfer oldu

mesut her zaman milli formayı giymek için fenerbahçe veya galatasaryda oynaması MECBURİYDİ

ama almanya milli takımında böyle bir şey söz konusu değil....

eğer türkiye ligine transfer olmazsan YILDIRAY GİBİ ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ DE OYNASAN...TÜRKİYEYİ DÜNYA 3. DE YAPSAN YİNE BU FORMAYI GİYEMEZSİN.....

adam doğru kararı verdi

Öztürk Adem
08.02.2009, 01:41
En mantıklı olanı yaptı:D

6Şafak Aydın1
08.02.2009, 03:44
Mesut ve Gökhan ders oldu,Ümit Milli Takım gurbetçilerle doldu

http://medya.zaman.com.tr/2009/02/08/umitler.jpg

Gökhan İnler'in İsviçre Milli Takımı formasını giymesiyle başlayan tartışmalar, W.Bremen'in yıldızı Mesut Özil'in de tercihini Alman Milli Takımı'ndan yana kullanmasıyla yeniden alevlendi. Gurbetçi futbolcuların Ay-Yıldızlı forma giymemesi, Avrupalılara göre daha duygusal olan Türk taraftarları derinden üzüyor.

Mesut Özil'in kişisel web sayfasını mesaj yağmuruna tutan Türk futbolseverler, gurbetçi yıldızın internet sitesinin kapanmasına neden olurken, Federasyon bu konuda çareler arıyor.
Avrupa'daki genç yetenekleri kazanma konusunda eleştirilen Futbol Federasyonu, son bir yıldır gurbetçiler konusunda daha özenli hareket ediyor. Son olarak Ümit Milli Takımı'nın 37 kişilik aday kadrosuna yurtdışında oynayan 14 futbolcunun çağrılması dikkat çekti. Ukrayna ile İzmir ve Manisa'da iki maç yapacak Ümit millilerin aday kadrosunda ilk kez bu kadar fazla gurbetçi futbolcu şansını deneyecek. Almanya'dan gelenlerin ağırlıklı olduğu gurbetçilerin arasında Belçika, Hollanda ve İsviçre liglerinde top koşturan isimler de yer alıyor. Federasyon'un Avrupa büro sorumlusu antrenör Metin Tekin ise yurtdışından gelen oyuncu sayısı artışının tesadüfî olmadığını söylüyor. Avrupa bürosunun gurbetçiler için büyük yatırımlar yaptığının altını çizen Tekin, "10 yıldan beri özellikle Batı Avrupa'yı didik didik tarıyoruz. Beğendiğimiz futbolcularla görüşerek onları milli takımlara yönlendiriyoruz. Sadece Ümit Milli Takım'ın kadrosunda 16 gencimiz var. U-19'da 14 gurbetçi oyuncumuz mücadele ediyor." ifadelerini kullanıyor. Hamit-Halil Altıntop kardeşler başta olmak üzere Yıldıray Baştürk'e kadar birçok ünlü isme Ay-Yıldızlı formayı giydirttiğini belirten Metin Tekin, yurtdışındaki Türk oyunculara daha hassas yaklaşılması gerektiğine dikkat çekiyor. Milli Takım antrenörlerinin gurbette büyüyen futbolculara karşı bazen önyargılı davrandığını dile getiren Tekin, "Önümüzde Gökhan Töre örneği var. Bu çocuğa sıcak davranılması lazım. Yoksa ters hareketlerle bu bu değerlerimizi de kaybederiz." diyor.
Mesut Özil: Ben Türk'üm
Alman Milli Takımı'nda oynayacağını açıklanan Mesut Özil, kendisine Türkiye'de bazı kişilerin hakaret ettiğini belirterek, "Hakaret edenlere, hakaretlerini iade ediyorum. Ben kendi işimi yapıyorum." dedi. Kendisinin ve ailesinin her zaman Türk kalacağını ifade eden Mesut Özil, Almanya'yı seçmesindeki en büyük faktörün bu ülkede doğup büyümesi olduğunu dile getirdi. Özil, tercihini yapmadan önce arkadaşları, ailesi ve Halil Altıntop'la görüştüğüne dikkat çekti.
Gurbetçi Ümitler

Sinan Bolat Standard Liege
Tuncay Acar Wehen Wiesbaden
Aykut Muhammet Demir Excelsior
İhsan Kalkan Vern
Serdar Kesimal Köln
Ferhat Bıkmaz Hannover 96
Hasan Ali Kaldırım Kaiserslautern
Deniz Yılmaz B. Münih
Fuat Kalkan Tennis Borussia Berlin
Serkan Şahin Basel
Tunay Torun Hamburg
Guido Koçer Hansa Rostock Ömer Şişmanoğlu St. Pauli Tufan Tosunoğlu Kickers Offenbach
Yasin Tuncer (http://www.zaman.com.tr/ara.do?author=596173696E2054756E636572)08 Şubat 2009, Pazar

.....
08.02.2009, 08:43
Mesut adam mısın lan sen? Sadece soruyorum sana ADAM MISIN?

Ben Türküm diyebilmen için Ay Yıldıza inanmış olman gerekiyor. Allahın ecnebisinde forma giyeceksin ve onlar seni sevecek sayacak.

Yemin ediyorum bizim sana ettiğimiz hakaretler ondan iyidir...

Onur
08.02.2009, 09:33
Çok da tınnn :)

Mayls
08.02.2009, 10:54
nuri şahin

almanyada herkes onu konuşuyordu ersun hoca onu aldı getirdi...ama bu son maçı oldu. sonra fatih terimde bir iki maç getirdi sonra? adamın yıldızını söktü aldı gitti
Bir düzeltme yapmak istiyorum. Nuri Şahin'i Ersun hoca getirmedi. Nuri Şahin'i Milli Takıma ilk Fatih Terim çağırdı

tsmetu
08.02.2009, 11:41
Bu seçimi yapmasında mesut'un suçu yok bu tamamen bizim federasyonumuzun suçu.

Ertan 51
08.02.2009, 12:00
ilk duyunca Milli duygularımız kabarıyor acayip antipati duyuyorsun ama
kimse bilmez kimsenin halini der atalarımız,saygı duyalım başarı dileyelim ginede.
bu tercihini vatan hainliği boyutuna taşımayalım,tanımıyoruz çocuğun kişiliğini karakterini,
zira Milli takıma çağrılan bir sürü sıkıntılı tip var belki onlardan daha fazla sevdalıdır Milli değerlerine.
böyle durumlarda imdada yetişen bi kelime var
HAYIRLISI:)

Travelair
09.02.2009, 14:27
Fatih Terim zaten Mesut ile görüşse imparatorluğundan kaybedecekti

Serdær
09.02.2009, 14:34
"Mesut anlayış bekliyor"
Mesut Özil, Türkiye'nin kendisine gösterdiği ilgiye teşekkür ederken, kararına anlayış gösterilimesini istedi.

http://www.htspor.com/2009/02/09/resim/127093.jpg

Almanya (A) Milli Futbol Takımı'nda oynamaya karar veren Werder Bremenli futbolcu Mesut Özil, Türkiye'nin kendisine bugüne kadar gösterdiği ilgiye teşekkür ettiğini belirterek, kararına anlayış gösterilmesini istedi.

Mesut, spor dergisi Kicker'e verdiği röportajında, Halil ve Hamit Altıntop'un, Fatih Terim'in kendisini istediğini bildirdiklerini, ancak hiçbir zaman aklını çelmeye çalışmadıklarını belirterek, ''Danışmanım Terim'e Alman U21 takımında oynamak istediğimi söyledi. Türkiye'nin bana gösterdiği ilgiye teşekkür ediyor ve kararıma anlayış göstermesini diliyorum'' dedi.

Teknik direktör Joachim Löw'ün kendisini (A) milli takımına davet etmesinden dolayı mutlu olduğunu ifade eden Mesut, ''Alman milli takımıyla Türkiye milli takımı arasında ne kadar çok kararsız kaldınız'' şeklindeki soru üzerine, ''Türkiye (A) milli takımından 2008 yılının eylül ayında davet aldım. Ancak o zaman da yine Alman U21 takımından yana karar verdim. Ondan sonra Türkiye'nin çabası daha da artmıştı'' diye konuştu.

-''TÜRK KÖKENİMİ DE İNKAR ETMİYORUM''-

İki milli takım arasında bir seçim yapmanın kendisi için çok zor olduğunu kaydeden Mesut, şöyle devam etti:

''Bu konuda son haftalarda çok düşündüm. Sonuçta Almanya için oynamanın doğru olduğuna karar verdim. Burada doğdum ve futbol eğitimimi burada aldım. Türk kökenimi de inkar etmiyorum. Bu kararımla birçok yabancı kökenli Alman'ın Alman milli takımıyla özdeşleşmesini umuyorum.''

Löw ile sürekli ilişki içinde olduğunu, bu konuda kendisine zaman tanıdığını ve sonuçta kendisini ikna ettiğini belirten Mesut, ''Türkiye'den bir reaksiyon geldi mi'' sorusuna ise ''Şimdiye kadar kötü bir tepki gelmedi. Ancak orada oynamamı isteyen çok kişi var. Almanya'da yaşayan çok sayıda Türk'ten de bu kararımdan dolayı memnun olduklarını belirttikleri mektuplar aldım. Bir politikacıdan bile'' karşılığını verdi.

Werder Bremen'de iyi oynadığında Alman milli takımında da şans bulacağını ifade eden Mesut, başarılı olmak için çok çalışacağını, orta sahada hücuma yönelik oynamayı sevdiğini, ancak daha önce U21'in Avrupa Şampiyonası'nı düşündüğünü kaydetti.

Mesut, ''Alman milli takımıyla şampiyonluklar daha kolay mı kazanılır'' şeklindeki bir soru üzerine de ''Bunun, aldığım kararda hiçbir etkisi olmadı'' dedi.

A.A.

TSezgin61
09.02.2009, 14:39
fatih terim yüzünden kaybettigimiz bir genc daha. bu konuda en büyük suclu federasyon ve sinyor terimdir.

ama secme hakki veriliyorsa sana orda duracaksin. belki milli takim sana antipatik gelebilir. ama Türkiye benimle gurur duyacaksa, ve takim benimle güclenecekse tabiki Ay-Yildiz.

Milli takim Milli davadir. biz Türküz. diger milletlere benzemeyiz. bizim bu bayrak konusunda belli bir durusumuz vardir. cünkü bu bayrak icin cok canlar kanlar vermisizdir. Almanlarin bayraklari yerlerde sürünür, düser kaldirmazlar. almanyayla gurur duyuyormusun? sorarsin bilmezler.

benim milletimin garibanlarini sevindirmek varken, elin helmutlarini benim milletimle benim yüzümden dalga gececek seviyeye getiriyorsam, demekki Türklük duygularim okadar güclü degilmis.

gurbetcilerin yüzde 80i bu düsünceye sahip. geri kalanlarin aileleri ya 5 senede bir gider izine, yada cocuklari tatil icin baska ülkelere gönderilir kendileri Türkiyeye gider.

mesut aslanim bizde senin sectigin yerdeniz. ama özelliklede BU ülkeyi sectigin icin seni kiniyorum...

Vkgz
09.02.2009, 16:06
Terimle alakası yok bence bu arkadaşın. Arkadaş kendimi alman gibi hissediyorum umarım diğer yabancı asılllarda Alman milli takımıyla bütünleşirler diyor. Bi nevi asimilasyon kurbanı kendisi...

gtican
09.02.2009, 16:19
yorumlarda ona kızılıyor anlıyorum ama mesut özil önünde yıldıray gibi bir örnek varken nasıl bizim takımımızda oynamayı kabul etsinki..bu insanlar futboldan para kazanıyorlar ve vitrinde olmak zorundalar..şuanda fatih terim denen teknik adam müsvettesi değilde bir başkası olsaydı emin olun mesut da bizi seçerdi diğer gurbetçi vatandaşlarımızda..

son bir örnek NURİ ŞAHİN var bizi seçti son 1 yıldır onu gören var mı???

Vkgz
09.02.2009, 18:38
yorumlarda ona kızılıyor anlıyorum ama mesut özil önünde yıldıray gibi bir örnek varken nasıl bizim takımımızda oynamayı kabul etsinki..bu insanlar futboldan para kazanıyorlar ve vitrinde olmak zorundalar..şuanda fatih terim denen teknik adam müsvettesi değilde bir başkası olsaydı emin olun mesut da bizi seçerdi diğer gurbetçi vatandaşlarımızda..

son bir örnek NURİ ŞAHİN var bizi seçti son 1 yıldır onu gören var mı???

bardağın diğer tarafındada ugur yıldırım örneği var.
uğur yıldırımda en parlak döneminde hollandayı secti ama şimdi nerede. topu topu 1 kere giydi portakal formayı

polibo06
09.02.2009, 23:40
mehmet scholl da var....adam futbol efsanesi oldu...yıldıray bizi dünya üçüncüsü yaptı karşılık oalrak ne gördü bizden?

Hüseyin İlkin
10.02.2009, 00:40
http://4.bp.blogspot.com/_iK7Dl_38dj0/SZCJ7bt8tyI/AAAAAAAABiA/DOejIzkqjtI/s1600/%C3%B6zil2.jpg

Mesut 'un Alman milli takımından bir görüntüsü ...

ALeee
10.02.2009, 00:44
adam dogru düzgün türkce bile bilmiyor.. Almanlar milli takıma cagırana kadar neredeydi bizimkiler almanlar umit milli de oynatmak icin arayıp bulurken bizimkiler neredeydi..? Hazıra konmaya kolaya kacmaya alışmışız.. Helal olsun mesut a umarım başarılı olur en dogru secimi verdi...

Terzioğlu
10.02.2009, 00:52
Arkadaslar lütfen su Yildiray örnegini vermeyi birakin artik. Yildiray iyi oynasaydi her zaman girerdi kadroya. Ki zaten son senelerde inanilmaz sakatlik sorunlari yasadi ama buna ragmen sürekli Milli takim'a cagiriliyordu. Yani Yildiray'in bugün bu durumda olmasinin Türk Milli takimini secmesiyle uzaktan yakindan alakasi yok.

Örnek verecekseniz Nuri Sahin'i verebilirsiniz mesela. Su anda Alman Milli takimini secmis olsaydi cok cok daha fazla sans bulurdu Dortmund'da. Bu dogrudur. Zaten sans verildiginde neler yapabilecegini gecen sezon Feyenoord'da gösterdi. Ama Mesut Özil'de durum farkli. Mesut artik kendini ispatlamis bir futbolcu. Bu yasta. Onun ne Bremen'e nede Bundesliga'ya ihtiyaci var. Sahin'e yapilani ona yapamazlardi. Yapsalar bile Mesut'u Avrupa'dan isteyen bir cok takim var oraya gider ve büyük yildiz olma yolunda sorunsuz devam ederdi. Neyse sonucta is isten gecti.

Mesut'un aciklamalarinin hic birine inanmiyorum.

Bu arada TSezgin. Yüregine saglik ne güzel yazmissin.

LazAnisT
10.02.2009, 13:03
Yanlış tercih yaptığını düşünüyorum.Almanlar bu tip futbolcuları ellerinde tutmak için milli takıma çağırıyorlar ama sonrası bir türlü gelmiyor.

ApoCaN28
10.02.2009, 13:33
Açıkcası mantıklı düşününce de hak vermiyor değilim Mesut a sadece bizimkilerin ilgisizliğinden kaynaklı bi durum...

Murat'
10.02.2009, 13:44
Tamam Terim'i bende sevmiyorum ama bu konuda Fatih Terim'i suçlamak bence çoook yanlış...Yapılan açıklamalarda bu arkadaşa milli forma garantisi verildiği söyleniyor...Bence milli forma pazarlık malzemesi yapılmamalı...Kendisi Almanya'da doğmuş ve büyümüş...Ve milli takım olarak Almanya'yı seçmiş...Bunda kimseyi suçlayacak bir yön bulamıyorum ben..

alper*
10.02.2009, 13:46
Bu Fatih Terim denen adam Malik Fathi'yi de ismi Türk ismine benzemiyor diye kaçırmıştı.

MorA
10.02.2009, 14:59
fatih terim gibi bi kenef olursu bu milli takımın başında herkes kaçar ama yinede bu bir mazeret değildir ki bu yaptığı Türklüğe yakışmaz bana göre...

28TS61
10.02.2009, 15:08
madem terim yuzunden gelmek istemedi o zamanda diyebilirdi ben terimin takiminda oynamak istemiyorum ve almanlarada gitmiyorum.
ama icinde türkiye sevgisi olmadigi icin tercihini almanlardan yana kullandi

2-3 mac oynar sonra bye bye derler mesuta

28TS61
10.02.2009, 15:09
Yanlış tercih yaptığını düşünüyorum.Almanlar bu tip futbolcuları ellerinde tutmak için milli takıma çağırıyorlar ama sonrası bir türlü gelmiyor.

ellerinde tutmak icin degil, rakiplerinin güclenmesini engellemek icin yapiyor ve basariyorlarda

Hüseyin İlkin
12.02.2009, 11:39
http://mediadb.kicker.de/news/1000/1020/1100/7000/interview/704184/__zil-1234173806_zoom88_crop_500x375_500x375+0+28.jpg

Terzioğlu
12.02.2009, 14:59
Bu konuda Fatih Terim'e suc atanlar kusura bakmasin ama sacmalamayi birakin artik.

Tamam Terim'den nefret edenlerin basinda gelirim ama bu konuda Terim'i suclamak ayiptir yahu. Adamin ayaklarina kapanip yalvarmasini mi bekliyordunuz. Kaldi ki bu oyuncu icin baya bi israr etti. Diyeceksiniz ki son dakikada adama talip olursan böyle olur. Ben de size diyeyim ki Mesut Özil gecen senede A Milli takim'dan teklif aldi ancak Alman Ümit Milli takiminda oynamak icin bunu geri cevirdi.

Emre ÖZTÜRK
12.02.2009, 15:03
pis herif almanlarada uğursuz geldi.norveç e yenildiler:D

mehmetdoğan
12.02.2009, 15:34
ben de artık nefret ediyorum bundan nasıl bir asimile olmaktır ki;ayyıldız seni çağırmış yok sen geleceğim için bu kararı verdim diyosun.
savaş çıksa böyleleri geleceği için gelmez,gelmesinler de biz varız

Erkin
12.02.2009, 15:57
Ohhh Norveç yenmiş :)

Harun-61
12.02.2009, 16:08
Ohhh Norveç yenmiş :)

hemde Iversen, Riise ve eski bjk'li (aklima gelmedi ismi :) )
omadigi halde...

.

Cem Balcı
12.02.2009, 17:32
mesut bukadar basına çıkana kadar terim nerdeymiş?söz de karış karış geziyordu her yeri...

6Şafak Aydın1
13.02.2009, 01:24
Yahu ben ne gerek var diyorum siz "dağlar kadar fark var." diyorsunuz. :)

Bu arada Uğur Yıldırım'ın neden Mesut kadar tepki almadığını merak ediyorum. Sonuçta her ikisine de teklif yapıldı ve ikiside bulundukları ülkeyi seçti. Ama Mesut, Uğur Yıldırım'dan daha fazla ve ağır eleştiriliyor.

cevabini daha yeni görmüsüm. :)
ne gerek var olurmu. Amac zaten ayirmak,gruplasmak degil. Ortada kocaman bir fark oldugunu vurgulamak.
Mesut Özil bunun sadece ufacik bir detayi.

Mesut
13.02.2009, 09:39
mesut gitdi bari oğuzhanı kaybetmeyelim diyecem ama adam hollanda u-17de oynuyo türkiye ye golde atdı bunu kaçırmasınlar bari

mehmetdoğan
13.02.2009, 10:07
İşte Mesut Özil'in gerçek yüzü!!
13 Şubat 2009 Cuma 08:26
Türk Milli Takımı'na gelmeme kararı alan futbolcu Mesut Özil Alman basınına Fatih Terim'i haklı çıkaran açıklamalar yaptı.

ARD: Düsseldorf'daki hazırlık maçında Norveç'e 1-0 mağlup olan Alman Milli Takımı'nda 77. dakikada maça dahil edilen Mesut Özil, karşılaşma sonrası maçı naklen yayınlayan ARD'ye "Dünya kupasında Alman Milli Takımı'nda yer almak istiyorum. Bunun için çok çalışacağım. Türk Milli Takımı'nda oynamayı hiç düşünmedim. İyi bir oyun ortaya koyduk. Yenilgiyi haketmemiştik" dedi.

Dünya Kupası'nda Alman Milli Takımı'nda yer almak istediğini bunun için kendisini geliştirmek istediğini söyleyen Özil, sözlerini şöyle sürdürdü: "Benim arkadaşlarımın çoğu Alman. Hiçbir zaman Türk Milli Takımı'nda oynamayı düşünmedim"

ARD için yorum yapan Almanya Milli Takımı'nın eski ünlü futbolcusu Günter Netzer ise, "Mesut, Almanya'da doğmuş, büyümüş ve yetişmiş bir futbolcu. Almanya'da oynaması kadar doğal bir şey olmaz. Kısa bir süre oynadı. Kendisini geliştirmesi gerekir. Alman Milli Takımı için ilerki yıllarda büyük kazanç" diye konuştu.

BILD: "Viking turistleri karşısında büyük rezalet. Sayın Löw çok ayıp. Bu futbolla Lichtenstein'ı bile geçemeyiz. Futbolumuzla değil, ama yedek bankta oturanların hareketli olmasıyla dikkat çektik. 6 futbolcu değişitirdik, oyun değişmedi. Düsseldorf LTU Arena'da tek pozitif olan şey, Mesut Özil'in Trochowski'nin yerine oyuna girip ilk kez Almanya'da milli olması. O anda seyircilerin Mesut'u alkışlaması maçın en güzel anıydı."

FRANKFURTER RUNDSCHAU: "Yeni yıla kötü başladık. Çok köklü bir performans gösteren Almanya, Norveç karşısında mağlubiyeti haketti. Maçın tek önemli haberi Mesut Özil'in Almanya A Milli Takımı'nda oynaması. Mesut oyuna gireken büyük alkış aldı."

KICKER: "Ve nihayet Mesut Almanya formasını giydi. 77. dakikada oyuna girerken alkışlanan Mesut Özil fazla etkili olamadı. O zamana kadar kötü bir futbol sergileyen takım da fazla etkili olması da Mesut'tan beklenmezdi. Fakat Almanya için gelecekte büyük kazanç olabilir.

SPORT BİLD: "Bu kötü futbolla nereye kadar gidebiliriz. Teknik direktör Joachim Löw bir kişi hariç tüm yedekleri de sahaya sürdü, fakat bir şey değişmedi. Yetenekli bir genç olan Mesut Özil, 77. dakika yedek beklerse, kendisini nasıl gösterebilir. Löw, başka seçeneği olmadığı için Mesut'u oyuna aldı. Mesut'un oyuna dahil olması büyük hata."

FRANKFURTER ALLGEMEİNE : Soğuk havada kötü futbol. 73 yıl önce yenildiğimiz ve geçen yıl hiç bir galiyet alamayan Norveç'e tek golle yenildik. Tek kazanç Mesut Özil'in Almanya'da milli olması." div.pagination_detail {width:438px;padding:1px;margin:15px auto; text-align:center} div.pagination_detail div.bg {margin:auto;width:438px;height:25px} div.pagination_detail ul {list-style:none;margin:0;padding:6px 0 0 5px} div.pagination_detail li {display:inline;margin:0;padding:1px 5px 1px 5px} div.pagination_detail li.active {background-color:white}
Yukarı (http://www.internetspor.com/iste-mesut-ozilin-gercek-yuzu-news1482.html#header)

kaynak:internetspor

OLCAY ÇAKIR
13.02.2009, 11:22
Çok takılıyoruz bunlara çook.!

TSezgin61
13.02.2009, 11:34
Çok takılıyoruz bunlara çook.!

takilmamiz gerekiyor.

ben sahsen böyle mesut özil gibi secimini yapmis insanlara saygi duymuyorum...

Çagman
13.02.2009, 11:57
arkadaslar bu tür seyler her ne kadar üzücü gelsede birde su yonden bakmak gerek bir Türk Futbolcusu Türk isim Soyisimle Almanya Milli Takımında Oynayacak Bunlarda Gurur Duyulacak Seyler Ve Mesutun Kacmasındaki en Buyuk Sorumluda Değersiz Terimdir.Nicelerini Harcadın Bir Emre asık Bir Bülent Korkmak Bir Hakan sukur Bir Emre Belozoglu icin Nelerini Yedin Terim insallah Sonundada Kendi Basını yersin.

TSezgin61
13.02.2009, 12:36
arkadaslar bu tür seyler her ne kadar üzücü gelsede birde su yonden bakmak gerek bir Türk Futbolcusu Türk isim Soyisimle Almanya Milli Takımında Oynayacak Bunlarda Gurur Duyulacak Seyler Ve Mesutun Kacmasındaki en Buyuk Sorumluda Değersiz Terimdir.Nicelerini Harcadın Bir Emre asık Bir Bülent Korkmak Bir Hakan sukur Bir Emre Belozoglu icin Nelerini Yedin Terim insallah Sonundada Kendi Basını yersin.

Milli takimimiz olmasa, yada afrika ülkesi olsak anlarim. kalkar derim "vaybe avrupadan almanyada bizim futbolcumuz oynuyor gurur duyuyorum"...

Ama biz Türkiyeyiz. Türküz. adam benim ülkemi secmemis. kisacasi almanya kadar degerli bulmamis. bununda acilimi almanyadan kücük görmüs. cünkü "almanyada daha göz önünde olurum" mantigiyla hareket ettigi belli.

almanlar aklislamis onu, ellerinde biralari onu alkislamak icin kenara koydular, helal olsun bunu almanlara yaptirdi, pek az rastlanan bir durum. adamlar gol attiklarinda bile ellerinde birayla sevinir halbuki.

ne hissetti acaba cok merak ediyorum... giysin o formayi, yakisti zaten...

hickimse bana bu olayi izah edemez zaten, bende gurbetteyim. bende gencim, bende gezdim dolasdim, benimde yiginla alman arkadasim oldu, bende burda okullara gittim...

Tayfun
13.02.2009, 12:40
Her seçiş bir vazgeçiştir !

Öztürk Adem
13.02.2009, 13:26
Bence en ıyısını yaptı

Fatih BALTA
13.02.2009, 14:43
Mesut un seçimi kendi kariyerleri adına alınmış kararlardır.
Tıpkı Aurelio nun yaptığı gibi.
Benim anlamadığım Aurelio yu alkışlayıp,Mesut u yeren kişilerin düşünceleridir.

Trabzonspor 61
13.02.2009, 14:46

Aurelio burada oynamasa Brezilya'da oynayamayacaktı.Mesut ise Türkiye milli takımında oynayacaktı.Arada fark var.Aurelio zorunluluktan burayı seçti.Mesut ise kendi isteğiyle...

Fatih BALTA
13.02.2009, 14:53
Aurelio burada oynamasa Brezilya'da oynayamayacaktı.Mesut ise Türkiye milli takımında oynayacaktı.Arada fark var.Aurelio zorunluluktan burayı seçti.Mesut ise kendi isteğiyle...
Kimse benim milli takımımı zorunluluktan seçmesin.Bu benim şahsi görüşüm. :) BEnim demek istediğim iki futbolcunun tercihleride kendi kariyerleri adınadır ve ben ikisininde tercihini doğru bulmuyorum.Kendileri bilir.İnşallah başarılı olurlar kendi takımlarında.

28TS61
13.02.2009, 15:30
hollandada calismak icin alman vatandasi olmam gerekiyor (yada her hangi bir ab vatandasligi)
ama ben asla ve asla T.C kimligimi bir is icin degistirmem

mehmetdoğan
13.02.2009, 21:14
aurelio brezilya milli takımında oynayamayacağı için bizim takımda şu an.eğer brezilyadan davet gelseydi o da kendi milliyetini seçerdi.benzetmeniz bence biraz saçma olmuş.

çünkü türk milli takımından ısrarlı davet gitmiştir ona.baksanıza adam diyo ki ben hiç alman milli takımından başka milli takımda oynamayı düşünmedim diyo

asil suskun
13.02.2009, 21:19
özilin hala milli takimda oynama sansi var cünkü almanyanin oynadigi norwec maci resmi bir mac degildi
http://www.transfermarkt.de/de/news/25842/oezil-auch-weiter-fuer-die-tuerkei-spielberechtigt.html

Fatih BALTA
13.02.2009, 21:31
aurelio brezilya milli takımında oynayamayacağı için bizim takımda şu an.eğer brezilyadan davet gelseydi o da kendi milliyetini seçerdi.benzetmeniz bence biraz saçma olmuş.

çünkü türk milli takımından ısrarlı davet gitmiştir ona.baksanıza adam diyo ki ben hiç alman milli takımından başka milli takımda oynamayı düşünmedim diyo
Benim demek istediğim de bu zaten. Aurelio da demek ki kariyeri adına ve zorunluluktan seçimini bu yönde kullanmıştır bana göre.İkinci bir seçeneği olsaydı arkasına bile bakmazdı.Neyse konuyu biraz saptırdık galiba.Konumuz Mesut.Kendisi seçiminden dolayı mutluysa yapacak bişey yok.Her şey gönlünce olsun.Kaybeden biz olmadık,sonrasını kendisi düşünsün.

28TS61
16.02.2009, 16:30
mesut özil halen bir baska milli takimda sansi var, norvec maci resmi müsabaka olmadigindan dolayi halen istedigi yerde oynayabilir.
ama lütfen TÜRK milli takimina gelme

TolgaTopçu61
16.02.2009, 16:33
mesut özil halen bir baska milli takimda sansi var, norvec maci resmi müsabaka olmadigindan dolayi halen istedigi yerde oynayabilir.
ama lütfen TÜRK milli takimina gelme
Türk vatandasligi olmadigi icin artik Türkiye icin oynayamiyor...

28TS61
16.02.2009, 16:37
Türk vatandasligi olmadigi icin artik Türkiye icin oynayamiyor...

o iki dakkalik is

TolgaTopçu61
16.02.2009, 16:40
o iki dakkalik is
öyle de zaten artik Türkiye icin oynamaz,oynamasin da,cürüsün Almanyada...

28TS61
16.02.2009, 17:30
"Mesut Türkiye için oynayabilir"

Alman spor dergisi Kicker, Werder Bremen'de oynayan Mesut Özil'in, Alman A milli takımında forma giymesine rağmen hala Türkiye için de forma giyebileceğini yazdı.

Derginin haberinde, FİFA tüzüğünün 64. sayfasındaki 18. maddenin 1a paragrafında, bir oyuncunun bir federasyon adına resmi bir müsabakada oynaması durumunda başka bir federasyonda oynayamayacağının yazılı olduğu, ancak Mesut'un Almanya adına Norveç'e karşı oynadığı karşılaşmanın bir hazırlık maçı olduğu ve bu kapsama girmediği belirtildi. Bunu bir FİFA yetkilisinin de doğruladığı ifade edilen haberde, FİFA'nın bu kuralı 2008 yılının mayıs ayında anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak amacıyla yeniden düzenlediği kaydedildi.

Mesut için bunun, hala Türkiye için oynayabileceği anlamına geldiği, ancak Almanya'nın Dünya Kupası elemelerinde 28 Martta Liechtenstein ya da 1 Nisanda Galler'e karşı forma giymesi durumunda artık her zaman Alman milli takımı adına oynamak zorunda olduğu belirtildi. Alman Milli Takımı Teknik Direktörü Joachim Löw, bu kuralı bilmediğini ifade ederek, FİFA'nın bu kuralını eleştirdi.
Haberde ayrıca, Almanya Futbol Federasyonu DFB'nin bu konu hakkında yeterli bilgi almamış olduğu, Alman milli takımının menajeri Oliver Biehoff'un ise bu konuda bir açıklama yapmak istemediği kaydedildi.

Mesut ise bugün yaptığı açıklamada, kendisinin yüzde 100 Alman milli takımından yana tercihini kullandığını ve bu yeni durumun kendisi için bir önem taşımadığını belirtti. Alman A milli takımının Liechtenstein ve Galler'e karşı oynayacağı tarihlerde Mesut'un Avrupa Şampiyonası'na hazırlanan Alman U21 takımında Hollanda ve Belarus'a karşı oynayacağı, bu nedenle Alman A milli takımının resmi maçlarında ancak ilk kez 12 Ağustosta Azerbaycan'a karşı forma giyebileceği de belirtildi.

http://www.ligtv.com.tr/Default.aspx?r=1&hid=52755

ama bu saatten sonra kimse seni türkiye icin oynamani istemez

Fatih BALTA
18.02.2009, 00:03
Arsenal'in genç takımında da forma giyen Oğuzhan Mesut Özil'in Alman Milli Takımını seçmesinde haklı olduğunu söyledi...
Hollanda ile Türkiye 17 Yaş Altı Genç Milli Takımları arasında oynanan ve 2-2 biten karşılaşmada bir gol atıp bir de asist yapan genç futbolcu, “Hangi Türk genci Türk Milli takımının formasını giymek istemez. Biz, futbola yeni başlamadık ki, çocukluğumuzdan beri futbol oynuyoruz. Bizi görüpte görmemezlikten gelenler, önce kendilerini yargılasınlar” diyerek Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim'in "Milli takımımızda o formayı giymekten onur ve heyecan duyacak oyuncularımız var" açıklamasına gönderme yaptı.
Oğuzhan Özyakup, “Türk Milli takımımızın formasını giyen herkes nasıl onur ve heyecan duyuyorsa, bende Türk kökenli olduğum için onur ve şeref duymaktayım. Milli takımlara teklif edildiğimizde ‘O futbolcudan elimizde yüzlercesi var' denilip, bizleri kapıdan geri çevirenler, asıl suçlu olanlardır. Her futbolcunun onur ve şerefi vardır. Hangi milli takım futbolcusuna değer verip, o futbolcuyu bağrına basarsa, futbolcu da orayı tercih eder” şeklinde konuştu.
Hollanda Milli Takımı'nın formasını giymekten dolayı mutlu olduğunu söyleyen Özyakup, “Ben bu ülkede doğdum ve burada büyüdüm, aynı zamanda Hollanda vatandaşıyım. Nasıl Türk kökenli olduğumdan onur ve şeref duyuyorsam, Hollanda Milli takımının formasını giymekten dolayı da onur ve şeref duyuyorum” dedi.
12 Şubat tarihinde İspanya'da oynanan 17 Yaş Altı Hollanda - Türkiye arasındaki Genç Milli Futbol Takımları karşılaşması 2-2'lik skorla sona ermişti. Hollanda'nın 66. dakikadaki 2. golü Oğuzhan Özyakup'tan gelmişti.
http://www.internetspor.com/news.php?news_id=1770

Mustafa ÖZDEMİR
22.02.2009, 16:17
sonuçta adamın kendi hayatı. baktıki almanya dünyaya mal olmuş bir ülke orayı tercih etti

Terzioğlu
02.03.2009, 14:20
GURBETÇİ FUTBOLCULARIN ALMAN MİLLİ TAKIMINI SEÇMESİ

Hamit, “Gurbetteki Türk gençlerini Türkiye yerine Almanya'yı tercih etmeye iten sebep nedir” sorusuna, “Ben hoşgörülü bir insan olduğuma inanıyorum ama bu konuda o kişileri anlamakta zorluk çekiyorum. Bir insan ya Türk ya Alman'dır. Tabii ki Almanların hakkını yememek lazım. Onların okullarında eğitim aldık. Ancak bu tercihi yapan oyuncuları anlayamıyorum. Düşünceleri nedir, büyüdükleri ortamlar nasıldır bilemiyorum” yanıtını verdi.
“Sen de Almanya'da doğdun ve orada yetiştin ama Türkiye'ye karşı aidiyet duyuyorsun. Onlarsa (Biz Almanya'da doğduk ve oranın kültürüyle büyüdük) gibi bir argümanı öne sürüyor” ifadesi üzerine Hamit, “Bu argüman onlar için yeterliyse bence kolay bir açıklama olur. Tabii ki bu onların tercihi ve insanların kişisel kararlarına saygı göstermek gerekiyor. İnşallah bu kararlarından pişman olmazlar” diyerek sözlerini tamamladı.

Olay budur iste. Seviyorum seni Hamit Altintop.

tuncay1984
02.03.2009, 14:26
en iyisini yapti nuri sahin türkiyeyi sectide noldu f.terim oldugu sürece
emre,ayhan gibiler bu takimdadir hep

Ertan1982
05.03.2009, 01:19
Herkez iyi yapti diyor.Nuri ve Yildiray i örnek veriyor.Ama kimsebu oyuncularin kendi takimlarinda Problem yasadigini söylemiyor.Nuri yavas yavas oynamaya basliyor ama Yildiray son 3-4 senedir bir sezonu komple oynadigini görmedim.Birazda sucu bu oyuncularda arasinlar ve hep FT yüklenmeyelim.Tabi ki FT Kararlarini anlamak zor ama biraz da oyuncular da suclu.

Özile gelirsek.tamamen Kariyer icin almanlari secti bence.Ama bu ters de tepe bilir onun Pozisyonun da baya cok alttan gelen oyuncu var ve yeri garanti degil.

Serdær
17.03.2009, 14:10
"Başka bir karar veremezdim"
Çok tartışılan Mesut Özil sessizliğini HABERTÜRK'e bozdu.

http://www.htspor.com/2009/03/17/resim/134903.jpg

HABERTÜRK TV SPOR SERVİSİ ÖZEL RÖPORTAJ / ALİ OKANCI

Mesut Özil, Alman Milli Takımı'nı seçmesinin ardından ilk kez bir Türk televizyonuna konuştu.

Video : http://video.haberturk.com/Video.aspx?v_ID=38753&k_A=haberturk

Mesut Özil’i günlerce haftalarca konuştuk tartıştık. Almanya’da doğan, okuyan, yetişen, Alman genç ve ümit milli takımlarında oynayan, Almanca’yı Türkçe’den çok daha iyi konuşan Mesut’un Alman Milli Takımı ile Türk Milli Takımı arasında seçim yapması üzerine kafa yorduk. Birçoğumuza göre bir Türk olan Mesut’un böyle bir ikilemde kalması saçmaydı aslında tartışılmamalıydı bile. Mesut mutlaka Ay-Yıldızlı formayı seçmeliydi. Ancak yaklaşık 1 ay önce Mesut verdiği kararla Alman Milli Takımı'nı tercih etti.

Mesut’la ilgili haberler Almanya’daki birkaç ajans muhabirinin maç sonralarında yaptıkları röportajlardan ibaretti. Kulaktan kulağa gelen haberlerle 20 yaşındaki bu genç hakkında sağlıklı bir bilgiye, doğru ve gerçek bir fikre sahip olamıyorduk. Mesut Türkiye’den gelen röportaj taleplerine kapılarını kapamış adeta kaçamak dövüşmeyi yeğliyordu. Ancak bu kadar çok gündemde olan Mesut’la konuşmak, O'nunla aynı havayı teneffüs etmek, neden Alman Milli Takımı'nı tercih ettiğini anlamak gerekiyordu.
Werder Bremen Kulübü'ndeki bağlantılarım sayesinde Mesut’u ilk kez Türkiye’den birine röportaj verme konusunda ikna etmeyi başarmıştım. 13 Mart Cuma sabahı uçaktan iner inmez Werder Bremen’in Weser Stadı’nın yolunu tuttum. Dizinden sakatlığı tam olarak geçmediği için antrenmana çıkmayan ve tesislerde tedavi olan Mesut randevumuza babası Mustafa Özil ve İranlı bir danışmanı ile birlikte geldi. Ancak üzerlerinde bir gerginlik vardı. Yüzlerinden bu röportaj için söz vermiş olmanın verdiği pişmanlık her hallerinden okunuyordu. Baba Mustafa Özil’in ilk sözü milli takımla ilgili soru istemedikleri yönündeydi. Bu durum karşısında büyük bir şaşkınlık yaşasam da yaklaşık 1 saat süren ikna çabalarının ardından milli takımla ilgili sadece 2 soru koparabildim. Kendilerine göre haklı olabilirler. Çok tartışılan Mesut Alman Milli Takımı'nı tercih etmişti ve bu konunun artık kapanmasını, daha fazla üzerine gidilmemesini çünkü Mesut’un çok üzüldüğünü ve etkilendiğini söylüyorlardı. Ancak Türk halkını verdiği kararın kendisi açısından doğruluğuna inandırması adına bu röportajı vermesi kendisi için çok iyi olacaktı.
Röportaj öncesi daha çok baba Mustafa Özil ve İranlı danışmanla muhatap oluyorduk, çekingen ve gergin gözlerle bizi izleyen Mesut ise bir kenarda sessiz bir şekilde dinlemekle yetiniyordu. Saha içinde topu çok iyi yöneten Mesut saha dışında ise belliki yönetilmeyi tercih ediyordu. Henüz 20 yaşında olan bir genci bu konuda az da olsa anlayabiliyordum. Babalar oğullarının hep daha iyi yerlerde olmalarını, daha çok paralar kazanmalarını ister. Babalar Türk futbolunda da her zaman önemli bir figür olmuştur, bunun örneklerini birçok kez görmüştük. Şunu da belirtmek gerekiyor. Mesut’un şu an içinde bulunduğu durum aslında Alman futbolu ve Alman politikasının ortak bir ürünü. Alman futbolunun otoriteleri Mesut’u geleceğin büyük yıldızlarından biri olarak gördüklerini ve ondan faydalanmak istediklerini her fırsatta dile getiriyorlar, Alman politikasıysa çok geç kaldığı bir konuda, 40 yılı aşkın bir süredir ülkede yaşayan Türkler'in uyum sürecini bugünlerde hızlandırma amacıyla Mesut’u toplumsal kaynaşmanın bir sembolü olarak kullanıyor.
Röportaja gelecek olursak Mesut’un her haliyle, her konuşmasıyla kendisini daha çok bir Alman gibi hissettiği belliydi. Türkçe yaptığımız röportajda sorduğum yaklaşık 20 soruya 2-3 kelimeyle bilemediniz en fazla iki cümle ile yanıt verdi. Mesut’a milli takımla ilgili sorabileceğim sadece 2 soru olduğu için mümkün olduğunca kararının sebebini ve süreçte yaşananları öğrenmeliydim. Neden Alman Milli Takımı'nı seçtiğiyle ilgili soruma Mesut, “Ben Almanya’da doğdum, burada büyüdüm, eğitim aldım. Çoğu arkadaşım Alman. Genç ve ümit milli takımlarında oynadım, zaten başka bir karar veremezdim” cevabını verdi.

"Kararını vermeden önce neler yaşandı, Türkiye’den kimse seninle irtibat kurmadı mı?" sorusuna ise Mesut, "Hayır Türkiye’den beni kimse aramadı. Türkiye’de milli takımdan beni aradıkları şeklinde haberler çıkıyor, bunlar tamamen yalan.Beni Löw aradı, çok beğendiğini, beni milli takımda görmek istediğini söyledi. Ben de kabul ettim” şeklinde yanıt verse de ne beni ne de kendini inandıramadığının farkındaydı. Araya 3. bir soru daha sıkıştırıp “Bundan sonrası için ne düşünüyorsun, Löw seni milli takıma çağırmaya devam edecek mi sence?” diye sordum. Mesut’un cevabı ise “Evet Werder Bremen’de iyi oynadığım sürece beni Alman Milli Takımı'na çağıracaktır, buna inanıyorum” şeklinde oldu.
Mesut artık kararını verdi. O Alman Milli Takımı'nın oyuncusu. Serder Taşçı, Mustafa Doğan, Gökhan İnler, Eren Derdiyok, Hakan ve Murat Yakın’ı hiç eleştirmezken Mesut’un üzerine çok titredik. Bu noktadan sonra yapılması gereken tek şey diğerleri gibi O’nun da kararına saygı duymaktır. Milli takım o formayı terletmeyi kalben ve beynen isteyen, Ay-Yıldızlı formaya olan bağlılığını tüm benliğiyle hisseden futbolcuların oluşturduğu bir ekiptir. Aksini düşünenin, hissedenin yeri o kutsal formada olmamalıdır. Bu yüzden Mesut en doğru kararı vermiş, Alman ve Türk Milli Takımı için de en yararlı olanı yapmıştır. Teknik direktör Fatih Terim’in de tüm bunların farkında olduğuna eminim.
Böyle bir konudan ders çıkarması gereken iki kurum var; Türk futbolu ve Türk politikası. Türk futbolu kendi içinden, 70 milyonu aşkın nüfusunun içinden Mesutlar çıkatmalıdır ki bu potansiyele sahiptir, Türk politikasıysa yurtdışındaki vatandaşlarına her alanda daha fazla sahip çıkmalı, benliklerini, özlerini kaybetmemelerine engel olmalıdır. Mesut sadece bir isim. Almanya’da top koşturan 250 bin lisanslı Türk futbolcu var. Eğer söylendiği gibi Alman hükümeti Mesut gibileri toplumsal kaynaşmanın bir sembolü olarak görüyorsa bundan gurur duymalıyız. Şimdi İsviçre ve Almanya sonra Fransa ve diğer ülkeler; neden Türkiye ikinci bir Brezilya olmasın ki, her şeye güzel tarafından bakmak gerekir!

Habertürk

28TS61
17.03.2009, 15:29
yattaranin türkcesi bile mesutunkundan cok cok iyi :D

zaten mesutun daha dogru duzgun turkce bilmedigini öncedende belirtmistim

Mayls
17.03.2009, 18:58
yattaranin türkcesi bile mesutunkundan cok cok iyi :D

zaten mesutun daha dogru duzgun turkce bilmedigini öncedende belirtmistim
Hamit'in, Halil'in ve Nuri'nin de kusursuz Türkçe konuştuklarını söyleyemeyiz.

Emirhan Makul
17.03.2009, 19:50
Mesut'un Türkçe bilme gibi bir zorunluluğu mu var nerden çıkardınız adam Alman Irkından gelen bir Alman yani resmen alman adam alman ya zorlamayın adamı.

ilhan
18.03.2009, 19:51
Arkadaşlar bu konuyla fazla vakit öldürdük. Yani milli takımdan hiç kimse bu konuyu konuşmuyorken biz hâlen Mesut'un seçimini konuşuyoruz. Milli takım ve Mesut için hayırlısı olsun diyorum ve konuyu artık kapatıyorum.