PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cesc Fabregas | Arsenal FC

Mayls
04.02.2009, 18:25
Böyle bir başlığın olmadığını fark ettim. Sanırım bu şeref bana bırakılmış :D

Cesc Fabregas

Tam adıyla Francesc Fabregas Soler 4 Mayıs 1987 günü Arenys de Mar (Katalunya/İspanya)'da dünyaya geldi.

Fabregas futbola Barcelona'nın altyapısında başladı. İspanya ve Portekiz'deki deyimiyle Volante (serbest orta saha, genelde defansif) olarak görev yapan Cesc Barcelona altyapısında her sezonu ortalama 25 golle bitirirdi.

İleride Barcelona'nın A takımında forma şansı bulamayacağını düşünen Fabregas bu nedenle Arsenal'in transfer teklifine olumlu yaklaştı ve 11 Eylül 2003 günü Londra'da Arsenalli oldu. Başlarda İngiltere'deki yaşama ayak uyduramasa da özellikle takım arkadaşı Senderos'un yardımıyla bu sorununu kısa sürede atlattı. Gilberto Silva ve Patrick Vieira'yı örnek alan genç oyuncu ilk kez daha 16 yaşındayken 28 Ekim 2003 günü Rotherham United'a karşı Carling Cup maçında forma giyerek Arsenal taraftarlarının huzuruna çıktı.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/02/Fabregas_corner.jpg/800px-Fabregas_corner.jpg

Fabregas Arsenal'in A takımında forma giymiş olan en genç futbolcu (16 yaş, 117 gün) olma özelliğini hala taşıyor.

Aynı Rotherham maçının penaltı atışlarında ilk golüyle buluşan Fabregas daha sonra yine bir Carling Cup maçında Wolverhampton'a karşı ilk „gerçek“ golünü atarak Arsenal tarihinin en genç golcüsü oldu. Ancak 2003/04 sezonunda Lig maçı oynamadı ve dolayısıyla Arsenal'in son Premier Lig şampiyonluğunda pay sahibi de olamadı.

2004/05 sezonunda ilk kez Carlin Cup dışında bir resmi maça çıktı İspanyol yıldız adayı. Önce Vieira'nın sakatlığından dolayı Community Shield'de Manchester United'a karşı forma giydi, ardından Premier Lig'in ilk 4 maçında da görev aldı ve BBC yorumcularına göre formasının hakkını verdi. Premier Lig'de oynadığı ikinci maçta Blackburn'e karşı gol atarak Arsenal'in Lig'de gol atan en genç oyuncusu olmayı da başardı.

Edu ve Gilberto Silva'nın sakatlıkları Fabregas'a daha çok forma şansı verdi. Rosenborg'la oynanan Şampiyonlar Ligi maçında da gol atan Katalan futbolcu bu golle Şampiyonlar Ligi tarihinin de en genç 2. golcüsü oldu. 2004/05 sezonu FA Cup'ı kazanarak bitirdi.

Vieira'nın Juventus'a gidişiyle ilk 11'deki yerini garantileyen yıldız oyuncu Vieira'nın 4 numarasıyla 2005/06 sezonunda 49 maça çıktı. ESPN yorumcularına göre çok büyük bir sorumluluk alan Fabregas'ın Vieira'nın yokluğunu doldurup dolduramayacağı merak konusuydu. Fiziksel açıdan Vieira'nın eksikliğini hissettiren Cesc eleştirilere ve endişelere aldırmadan kendi tarzını geliştirdi. Özellikle Şampiyonlar Liginde Real Madrid'e ve Juventus'a karşı gösterdiği performansla eleştirmenlerden tam not aldı. Şampiyonlar Liginde ekibiyle finale kadar çıkmayı başarsa da eski takımı Barcelon'ya 2:1 yenilerek sezonu kupasız kapattı. Buna rağmen performansıyla İspanya Milli Takım Teknik Direktörü Luis Aragones'in gözüne girmeyi başarmıştı. 1 Mart 2006 günü Fildişisahili'yle oynanan hazırlık maçında son 70 yılın en genç Milli futbolcusu olmuştu Fabregas.

2006 sezonu bittiğinde ise Dünya Kupası için teknik direktör Aragones tarafından Almanya'ya götürüldü. 4 maçın ilk ikisinde sonradan oyuna girdi, Suudi Arabistan ve Fransa maçlarında ise ilk 11'de forma şansı buldu.

http://thirdgen.files.wordpress.com/2007/10/gerrard-fabregas.jpg

Özellikle Şampiyonlar Ligindeki ani çıkışıyla sezon sonunda hakkında bir çok transfer dedikodusu çıkmıştı. Real Madridli yöneticiler devam eden sözleşmeye rağmen Fabregas'ı almayı düşündüklerini açıkladıklarında Arsenal menejeri Wenger Fabregas'la tekrar masaya oturdu ve devam eden 6 yıllık sözleşmeyi 2 yıl daha uzattı.

2006/07 sezonunda Arsenal kadrosu içinde kilit oyuncu olmaya başladı. Takım yavaş yavaş Fabregas'ın etrafında şekilleniyordu. 2007/08 sezonunda 2. Başkan David Dein'in istifası ve Thierry Henry'nin transferi sonrası menejer Wenger'in geleceği tartışılmaya başlanmıştı. Ancak özellikle Fabregas'ın üstün performansıyla sezona harika bir şekilde başladı Gunners. Ancak başladığı gibi devam etmeyen sezonda Arsenal ancak Şampiyonlar Ligi bileti alabilmişti.

2008 Avrupa Şampiyonasında başlarda yedek kalmasına rağmen aldığı sürelerde Aragones'in güvenini kazandı ve Villa sakatlandığında ilk 11'de yerini buldu. Finalde Almanya'yı yenerek Avrupa Şampiyonu oldu.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fe/Spain_Euro_08_celebration_2.jpg/800px-Spain_Euro_08_celebration_2.jpg

2008/09 sezonuna istikrarsız başlayan Arsenal'de Gallas'ın Fabregas'ı eleştirmesi üzerine Fransız yıldızdan alınan kaptanlık Fabregas'a verildi. Fabregas Arsenal tarihinin en genç 2. kaptanı oldu.

Aslında Carling Cup ve Reserve Takım aracılığıyla yavaş yavaş A takıma alınması düşünülen Fabregas Edu, Gilberto Silva ve Vieira'nın sakatlıkları sayesinde inanılmaz hızlı şekilde A takıma yükseldi ve kısa sürede kalıcı bir alternatif oldu. Özellikle milimetrelik paslarıyla futbol severlerin aklına adını kazıdı. Henry'nin gidişiyle takım içindeki önemi de arttı. Yaratıcılığı, oyun zekası ve takım oyunuyla takımın lideri olmayı başardı.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0c/Cesc_F%C3%A0bregas_Anderson.jpg/635px-Cesc_F%C3%A0bregas_Anderson.jpg

Vieira'nın Arsenal'de olduğu sürede kendisi için bir örnek ve bir öğretmen olduğunu söyleyen Katalan yıldız oyun tarzı olarak Josep Guardiola'yı örnek aldığını açıkladı.

Geçmişte Arsenal'in ortasahasında görev alan kilit oyunculardan farkı tekniğini ön planda tutması ve agresifliğinin neredeyse olmaması. Bu nedenle bir çok eleştirilere de mağruz kaldı. Eski takım arkadaşı Ashley Cole otobiyografisinde Fabregas'tan „unproven featherweight“ olarak bahsetti.

Özge
04.02.2009, 18:39
Tam bu başlığı açsa açsa Selim açar diyordum ki zaten sen açmışsın:Dİyi oyuncu Fabregas severim:)

Mayls
04.02.2009, 18:45
:)

LZmOipAfvF4

Mustafa Önal
04.02.2009, 19:27
yaklaşık 5-6 yıl önce futbol mondial programında izlemiştim bu uşağı. elinde pep guardiolanın imzalı forması vardı. guardiola o zamanlar BARÇANIN kaptanıydı. gelecekteki tek veliahtım a diye yazmıştı formaya sanırım.

o zamanlar bunun yıldız olacağını guardiola anlamışken. BARÇA yı nasıl bırakıp arsenal e gitti hala çözemedim. o da messi gibi mutlaka a takıma çıkardı.

guardiola onu sezon sonunda BARÇA da görmek isterse şaşırmam.

Kadir
04.02.2009, 19:50
Severim Faberegas'ı :)

Muhammet
04.02.2009, 20:46
Adamım Vieira idi Arsenal'da.

Ama yerini Fabregas aldı sonra, baktım habu uşakta iş var, sonra adamım Fabregas oldu. :D

Uğurtan
04.02.2009, 23:15
İyi oyuncu ;) Ama favorim İniesta :p

Cem Akyüz
04.02.2009, 23:30
Roma maçlarında kötü oyna sonra ne edersen et:)De Rossi daha iyi Fabregastan:)

Gökhan KAN
04.02.2009, 23:31
İyi oyuncu ;) Ama favorim İniesta :p
Bencede İniesta.......

Muhammet
04.02.2009, 23:34
Genç kızların sevgilisi aynı zamanda. :D

http://www.yeniresim.com/data/media/1314/www.yeniresim.com_-_Futbol_Resimleri_-_Cesh_Fabregas1.jpg

ApoCaN28
05.02.2009, 00:03
Yakışıklı...
İyi topçu...
İniesta mı Fabregas mı tabiki Fabregas...İniestaya karşı bi gıcıklığım var nedenini bilmiyorum...
Ama benim favorim Fernando Torres...

Harun-61
05.02.2009, 10:06
Roma maçlarında kötü oyna sonra ne edersen et:)De Rossi daha iyi Fabregastan:)

pehhh, de Rossi ve Fabregas :)

birak bu fanatikligi:)

Mankenlik'de bir adim önde de Rossi:)

Hüseyin İlkin
05.02.2009, 11:29
Güiza 'nın , Torres ile Fabregas 'ın arasında olduğu resimde ilginç . Neyse Güiza bu gidişle Torres 'in yanında forma giymeyi bırak , iki metre yanına yaklaşamaz zaten :p

Fabregas iyidir iyi , sadece kendi için bile izlenir maç ...

Cem Akyüz
06.02.2009, 03:52
pehhh, de Rossi ve Fabregas :)

birak bu fanatikligi:)

Mankenlik'de bir adim önde de Rossi:)

fanatiklik olarak yazmadım kendi görüşümü yazdım mankenlik falanda alakası yok..ayrıca Fabregasa kötü topçu demedim ki kendi fikrimi yazdım sadece

Harun-61
06.02.2009, 09:25
fanatiklik olarak yazmadım kendi görüşümü yazdım mankenlik falanda alakası yok..ayrıca Fabregasa kötü topçu demedim ki kendi fikrimi yazdım sadece

Latife olarak algilayabilirdin ;)

OK, biz de Rossi'de cok seviyoruz...

Mayls
27.02.2009, 01:06
Fabregas: Denilson and Song are doing well
Cesc Fabregas has praised the contributions of Denilson and Alex Song this season.
The Brazilian and his Cameroonian colleague have struck up a partnership in the centre of midfield since Fabregas suffered medial knee ligament damage during the game against Liverpool on December 21.
With Abou Diaby hampered by injuries, Denilson and Song, both 21, have shouldered a huge burden in the engine. At times they have come in for criticism but Fabregas believes they both are talented and committed players.
"I’ve played with both of them, of course, and I can say they work really hard, they always give their best and are very honest players," he told the Official Arsenal Programme.
[Kaynak: Resmi Site]

Kısaca özetleyecek olursam; "Song ve Denilson yokluğumu aratmayacak seviyede futbolcular" demiş :)

Mayls
01.04.2009, 20:53
Fabregas: "Real istedi ama!.."

Arsenal'in yıldız orta saha oyuncusu Cesc Fabregas; Real Madrid'in eski başkanı Ramon Calderon'un kendisini telefonla arayarak transfer teklifinde bulunduğunu ancak sözleşmesinin sona ereceği 2014 yılına kadar takımından ayrılmayı düşünmediğini dile getirdi.

http://www.ajansspor.com/resim/Fabregas_sevinc01.jpg
(Ajansspor Dış Haberler Servisi)

El Mundo'ya konuşan Arsenalli Cesc Fabregas; Real Madrid'in eski başkanı Ramon Calderon'un kendisini telefonla arayarak transfer teklifinde bulunduğunu ifade etti.

Real Madrid gibi bir dev tarafından isteniyor olmanın kendisini gururlandırdığını belirten Fabregas "Arsenal'le 2014'e kadar kontratım var ve burada çok mutluyum, ayrılmayı düşünmüyorum" dedi.

Ramon Calderon'a herhangi bir söz vermediğinin de altını çizen İspanyol oyuncu "Basında transfer olacağıma dair haberler okuyorum, kimseye söz vermedim ve böyle bir düşüncem yok" dedi.

Hüdai Pervaneli
01.04.2009, 23:48
Selim Milli takimda neden yoktu?

Mayls
02.04.2009, 00:00
Buraya da yazayım, diğer başlıkta gözünden kaçabilir.

Fabregas hala sakat.
Ya bir de Fabregas oynasaydı... ççç

Hüdai Pervaneli
02.04.2009, 00:02
Ohh ne guzel olurdu:D

Neyi var ki?

Mayls
02.04.2009, 00:12
Liverpool maçında dizinden sakatlanmıştı.
Net bilgim yok. Ne zaman döneceğini bilmiyorum ama yakında döner, bayağı oldu çünkü sakatlanalı.

Mayls
05.04.2009, 09:45
Man City'ye karşı harika bir dönüş yaptı Cesc. 78 dakika sahada kaldı ve 2 asist yaptı. Asistlerin dışında da sık sık milimetrelik paslarla konuşturdu klasını :)

Diğer yandan Adebayor da sakatlığından sonra ilk maçında iki gol attı. Walcott'sa vasat bir performans gösterdi.