PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Anadolu?yu Uyandirmaliyiz!...

Berat
24.03.2005, 18:15
Anadolu? ?Anadolu? kelimesine cografi açidan baktigimizda; Istanbul ve Çanakkale Bogazlari?nin dogusunda yer alan kisim ? yani Asya topraklari- olarak tanimlanabilir. Ayni kelimeye Türk Futbol?undaki kavramlar açisindan baktigimizda durumun farklilik arzettigini görürüz. Halbuki ?Anadolu? kelimesi, cografi bir terim olmasi itibariyle daima ayni anlami ifade etmelidir. Türk Futbolu?ndan bahsederken, Anadolu kelimesinin anlam kaymasina ugrama sebebi; Türk Futbolu?nda yillardir süregelen kurulu düzen ve varolan Istanbul-Türkiye ayirimidir. Türk Futbolu?ndaki mevcut duruma göre ?onlar? disindaki diger tüm takimlar, temsil ettikleri sehirlerin cografi konumlarina bakilmaksizin Anadolu takimi olarak kabul edilirler. Örnegin Trakya topraklarinda yer alan Çorlu ilçesini temsil eden Çorluspor Türk Futbol literatürüne göre bir Anadolu takimidir.
<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><O:P></O:P>
Tanimlari biraz daha netlestirecek olursak; Türkiye?de basarili olmalari için her tür kosulun yaratildigi,legal-illegal tüm destekleri arkalarina alarak haksiz rekabet ortami yaratan kulüpler ?büyük(!) kulüp? yani Istanbul kulübü olarak adlandirilirlar. Bu 3 takim haricinde kalan tüm kulüpler ise Anadolu kulübüdür, Istanbul sehrinin adini tasiyan Istanbulspor bile?
<O:P></O:P>
Peki Türk Futbolu?ndaki bu ayrimi olusturan, bu düzenin dönmesini saglayan etmenler nelerdir? Mevcut konumlarini kaybetmemek için kendilerini Türk Futbolu?ndan daha çok 3 takima hizmet etmeyi,onlarin çikarlarini korumayi görev kabul eden Türkiye Futbol Federasyonu mu, Türk kamuoyunu aydinlatici haberler, objektif yorumlar yapmasi gerekirken maddi çikarlari ugruna bazi çevrelerin istekleri dogrultusunda haberler yapan, Hakan Kulaçoglu?nun dedigi gibi olayi ?3 takimdan birini tutun hayatiniz kurtulsun? noktasina getiren Türk Basini mi, ?bu düzen böyle gelmis böyle gider? diyen Anadolu kulüplerinin yöneticileri mi? Bunlar muhakkak önemli etkenler fakat bana göre Türk Futbolu?ndaki düzeni döndürenlerin en büyük dayanak noktalari Türkiye?de olmayan tribün kültürü, taraftarlik bilinci ve Türk insaninda fazlasiyla olan ?sürü? psikolojisi.
Bu forumda daha önce yer alan yazilarda da deginilmisti bu konuya; <B style="mso-bidi-font-weight: normal">kendini Anadolulu olarak gören, nerelisiniz sorusuna cevaben Anadolu?nun herhangi bir kösesini söyleyen yani kendini Istanbul Kültürü?ne, Anadolu ve Anadolu insanini küçümseyen burjuva kültürüne ait görmeyen bir insan hangi neden ya da nedenlerle 3 takimi destekler? [/B]Bana<B style="mso-bidi-font-weight: normal"> [/B]göre bunun nedeni su;<B style="mso-bidi-font-weight: normal"> [/B]Anadolu insaninda medyanin<B style="mso-bidi-font-weight: normal"> [/B]yaptigi yayinlarla körüklenen sehirlilesme ve tasraliliktan kurtulma hevesi yani kendini üst(!) seviyeye ait olarak görmek için üst(!) seviyeden insanlarin takimlari olan 3 takimi tutmak mecburiyetinde hissetmesi.
Bu durumu su sekilde özetlemek mümkün; aslen Anadolulu olup Istanbul?a gelip zengin olan insanlar var. Bunlarin çogu belli bir mevkiye eristikten sonra Anadolulu kimliklerini çikarip sosyete,burjuva kimliklerine bürünüyorlar. Bu da yetmezmis gibi Anadolu insanini hakir görüyorlar ve Anadolu takimlarini da tasra takimi olarak nitelendirip kendilerince küçümsüyorlar.Kendi üst(!)kimliklerini saglamlastirmak için de 3 takimdan maddi-manevi desteklerini esirgemiyorlar.
Su tip bir durumla karsilasmisinizdir ya da karsilasmasaniz bile bu tip olaylarin oldugunu bilirsiniz; Anadolu?dan gelen ve gerek tipleriyle, gerek siveleriyle gerekse de davranislariyla Anadolulu, köylü olduklarini belli eden insanlar vardir. Bu insanlar üst(!) kesim insanlar tarafindan ?kro,maganda? gibi kelimelerle itham edilirler ,hakir görülürler, asagilanirlar ve bu kisiler için siklikla ?köylü? kelimesi kullanilir. Elbette ki buradaki ifade Atatürk?ün bahsettigi ?milletin efendisi? anlaminda degil, asagilama maksadiyla kullanilan bir anlamdadir. Anadolu?nun bu kesimini bu sekilde asagilayan insanlar, Anadolu?dan gelip zengin oldukjlarini ve daha sonra özdegerlerini unuttuklarini, Anadolu?ya yatirim yapmayarak o bölgelerin kalkinmamasinda, o insanlarin egitim düzeylerinin yetersiz kalmasinda , Anadolu?nun kalkinmamasinda bas suçlulardan birinin kendileri oldugunu görmezler.
Üst(!)kimlik tasiyan insanlarin Anadolu insani hakkindaki bu düsüncelerine karsilik Anadolu insani ne yapar? Kendilerini bir nebze olsun onlardan biri gibi hissedebilmek, sadece bir açidan da olsa onlarla esit seviyede olmak, tasra kimliginden siyrilabilmek, kendilerini daha güçlü hissedebilmek için 3 takimdan birini tutarlar ve farkinda olmadan Türk Futbolu?nda her istediklerini yapan, düzeni döndüren insanlarin yani kendilerini hakir gören insanlarin Türk Futbolu?ndaki mevcut yapiyi devam ettirmeleri konusunda en büyük destekçileri olurlar, onlara ve onlarin emellerine hizmet ederler.
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Bu noktada bizim yapmamiz gereken;öncelikle Trabzonsporlulugu ve Trabzonspor?un misyonunu çok iyi idrak etmek daha sonra bunlari Anadolu insanina aktarmak, onlara Trabzonsporun burjuvaya karsi Anadolu?yu, Anadolu kültürünü temsil ettigini ögretmektir. Türk Futbolu?ndaki mevcut düzeni degistirmenin en önemli sarti; düzeni döndürenlerin en büyük dayanak noktalarini ortadan kaldirmak yani hipnotize edilmis durumda olan Anadolu insanini uykularindan uyandirmaktir. Burada da en büyük görev Türk Futbolu?nda Anadolu Ihtilali?ni gerçeklestiren, Anadolu insaninin burjuvaya karsi ilk zaferi olan, Anadoluluk ruhunu temsil eden Trabzonspor'un taraftarlarina yani bize düsmektedir?<O:P></O:P>[/B]Edited by: Berat Tekke

Mollasalihoğlu
24.03.2005, 18:53
dergimizin bir sayisinda aysegül abla'mizin da bu kouyla ilgili çok güzel bir yazisi vardi,kendisinin nasil Trabzon kimligine sahip çiktigina dair.okumanizi tavsiye ederim.

senin de eline saglik berat abi.

yattara11
24.03.2005, 18:54
uyanmaz abi uyanmaz... Trabzonspor'un yeniden sampiyonlugunu görmeden hiç kimse uyanmaz... smileys/smiley19.gif

gerçi febe-gb maçindan sonra sanki bütün anadolu kulüpleri isyana basladi ve bu isyan denizli-fb maçinda denizli'nin febe'yi ezmesiyle tescillenmis oldu...

ama bu ülkede bazi gerçekleri insanlara nasil kabul ettirebilirsiniz orasini bilemiyorum... yoksa bu yazi her zaman bizim de olmasini istedigimiz seyleri yansitiyor...

ozgur
24.03.2005, 19:18
Sosyolojik larak yi dusunulup yazilmis bir yazi. Ifade ettiklerine katilmamak icin istanbul medyasinin hipnozuna ugramis olmak gerek. Bunu the Crow'un actigi baslikdada yazmistik, Turkiyede kapitalizmin en gelistigi ve ilk ciktigi yer Istanbul oldugu icin, Istanbul burjuvazisinin yasam sansi yada toplumun diger kesimlerince kabul gorebilme sansi kendi degerlerini tum toplumun degerleriymis gibi gostermesine bagli. Bu konuda italyan dusunur Antoni Gramsci'nin hegemonya uzerine bati ve dogu toplumlari uzerine yazdiklarini okumanizi tavsiye ederim.

Bu noktada bu uc takim istanbul burjuvasinin anadolu insanin tuketim ve yasam kulturune nufuz edebilmesini saglayan en buyuk araclardan biri. Mesela anket yapalim herkes uc ezik taraftari arkadaslarina neden fb, gs veya bjkyi tuttuklarini sorsun eminim alacaginiz cevap hic bir sosyolojik veya tarihsel anlam icermeyecektir. Basitlestirirsek bir fbli yi gsliden ayiran fark nedir? Dil, kultur, irk, etnik koken, sinifsal konum? Hicbiri cunku bu takimlarin taraftarlari amacsizca medyanin onlara empoze ettigi bir hayalin pesinde kosmaktadirlar.Bir anlamda beyinleri uyusturulmusdur. Berat'insordugu sorya gelince niye herkes memleketini anadoldaki koyune kadar soylerken, memleketini takimini tutmaz. Cunku istanbulda yasayanida, disarida olan anadolu insanida istanbul kulturu'nun bir parcasi olmadigini gunluk yasaminda hissetmektedir. Ekonomik olarak burjuvazinin nasil yasadigi ortadadir. Fakatspor, kultur, politika meselelerine gelince yasadiklari kapitalist sistem onlari yasadiklari ekonomik gerceklerden soyutlayip,ust yapida, ornegin politikada herkes esit birer vatandasmis yanilsamasini yaratiyor. Halbuki ekonomik gucu elinde tutanlar politikayada, sporada yon veren kisilerdir. Bu konuda bkz Louise Althusser ( Devletin ideolojik Aygitlari)

Sonucta cozlmesi gereken sorun, futbolla , sporla sinirli kalmamakta butun duzenin her alanda sorgulanmasini gerektirmektedir. Ornegin bugun butun anadolu klupleri karar alsa biz istanbula oyuncu satmayacagiz diye finansal acidan hicbiri ayakta kalamaz cunku baska dogru durust gelir kaynaklari yoktur. O zamandevletin ekonomik politikalarinin dagilimina bakmak gerekir. Neden zaten zengin olan gs klubu 150 milyon dolarlik seyrantepe arazisini devletden alirken, yardima muhtac bir anadolu klubu uc kurus yardim icin federasyona dilenmektedir. Bu ulkede herkes Turkse neden bu istanbul-anadolu ayrimciligi yapilmaktadir( ozellikle bu sorum milliyetcilik deyince mangalda kul birakmayanlara) Sonucta ben Trabzonsporu devrimci bir ruhu ve durusu oldugu icin, bu konlarda direnis gosterdigi icin destekliyorum. Benim takimimin bir misyonu oldugunu biliyorum ve bunu her yerde ifade ediyorum.

Yakin vadede cozum onerime gelince bu naklen yayin ihalesi ilk5 yil her takima esit sekilde dagitilsin, ondan sonraki yillardada basariya endeksli olarak verilsin. Boylece ilk 5 yil anadolu kluplerini gelir duzeylerini yukseltip tessislesmeleri saglanir. Sonraki senelerdede basari cekismeli bir ligde daha heyecanlli bir sekilde yasanir.

Crazy_OfLu61_
24.03.2005, 22:16
Bence TRABZONSPORUMUZ sampiyon olmadan kimse uyanmaz uykudan kalkmayada niyetlenmez. Bütün sir bizde yatiyo bir sampiyon olsak çok sey degisecek buna inaniyorum ama artik uyuyan devinde uyanma zamani geldi...

Oğuz
24.03.2005, 23:16
Trabzonspor en son ne zaman sampiyon oldu? 21 sene önce.. Yani yeni jenerasyon Trabzonspor'un sampiyon oldugu yillari yasamadi veya çok küçük yaslarina denkgeldigi için hatirlamiyor...

Mevcut düzenin, isleyisin, illegalitenin rahatsizligini duyan bizleriz. Zira bizler bir sekilde ya Trabzonlu oldugumuz için, ya da Trabzonspor'un hangi sartlarda ve ne zorluklarla ve de nasil bir düzeni yiktigini büyüklerimizden dinleyerek Trabzonsporlu olduk..

Bugün gazetelerde, TVlerde Trabzonspr'un sampiyon oldugu yillari anlatan bir belgesel yayinlansa, Trabzonspor'un nasil bir sistemin içinde yillardir onuruyla mücadele ettigini anlatan spor programlari olsa nelerin degisecegini hepimiz biliyoruz..

Israrla söylüyorum, yine söyleyecegim.. Türk futbolu öyle bir noktaya gelecek ki, artik Anadolu takimlarinin ekonomik gücü, bu yarisi sürdürmeye yetmeyecek. Ligden çekilmeleri gündeme gelecek.. Anadolu(!) kulüplerinin temsilcileri sistemin isleyisinden duyduklari rahatsizligi daha yüksek seslerle ifade edecek. Ve bu tikanma noktasinda Anadolu'dan (!) bir sampiyon çikmasi gerektigi konusunda, ilgili ve de yetkili sahislar mutabik olacak. Bununla paralel olarak Trabzonspor'un bu onurlu mücadelesi artik meyvesini verecek ve tekrar sampiyon olacak...

Simdi tekrar gözünüzün önüne tabloyu getirin. Trabzonspor sampiyon olmus.. TVlerde sampiyonluk öyküleri anlatilyor, gazetelerde boy boy resimler, mansetten "Anadolu Ihtilali" haberler...

Ve yine düsünün, 14-15 yasinda genç bir çocuk. TVlere bakiyor; Trabzonspor.. Gazetelere bakiyor; Trabzonspor...

Bizim anadoluyu uyandirmamiza gerek kalir mi??

Yazinin içerigiyle direkt olarak ilgisi olmasa da,kisisel görüslerimi paylasmak istedim.. Ve Berat kardesime yazisi için tesekkür ediyorum..Ellerine, kalemine, yüregine saglik..

Hasan Cubukcu
25.03.2005, 00:08
Arkadaslar biz bu konuyu gercekten arastirmamiz lazim cok önemli konu , anadolulu fblilere, gslilere ve bjklalira anlata bilirsek cok seyler basarabiliriz onlarin taraftari azaldikca gücleride de azalacakdir ama basaramazsak meydani kurtlara birakmis oluruz, bence bütün trabzonsporular ve bütün anadolu takimlarini tutanlarlan bu konu konusulmasi gerek .&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ; TFF endiseli taraftar maclara ilgi göstermiyor diye " e ozaman bir sampiyon ciksin anadoludan " bak sen o zaman nasil rekabet olusur futbol takimlari arasinda ve futbol kalitesi de bir o kadar daha yükselir.

selamlar hamsi61smileys/smiley15.gif

sanatik
25.03.2005, 04:04
Trabzonspor türkiyenin en yigit takimidir ve bu yüzdende tekrar sampiyon olacakdir.

Anadoluyu uyandiracakdir.

Baska uyanacagi yok zaten.

Ömer SEVİNÇ
25.03.2005, 12:14
Anadolu diye bir kitle yok.

Bütün Anadolu 3 sülükleri tutuyor. Malesef Türkiyenin gerçegi bu

trabzonspor1
25.03.2005, 12:31
ömere katiliyorum.

sahasinin tamamini eziklere satan

en iyi futbolcularini peskes çeken anadolu takimlari degil mi?

bahadiroglu
25.03.2005, 13:34
bende bir kaç zaman önce anadolu birliginden falan bahsediyordum.ama istisnalar hariç çevremde bulunan trabzonlular disindaki herkesin kendi yurdu ve takimi olan anadolu takimlarina karsi ilgiziligini gördüm.

bunun yanisra trabzon spor ve trabzon hazimsizligini da görmüs oldum.ana dolu birligi falan hayal.bosverin de biz kendi isimize bakalim.trabzona bakalim.onlar çoktan gaflet dalalet hatta hiyanet içine düsmüs bile.

hepsi trabzonspor düsmani.kendi illerinin takimlari umurlarinda bilke degil.bosverin lavuklari...

adamlar resmen enayi..

Bülent Şirin
25.03.2005, 17:47
Bu güzel ve anlamli yazi için Berat kardesime çok tesekkür ediyorum. Kolayca anlasilacagi üzere, bir hayli emek harcayarak yazmis ve önemli konulara temas etmis. Fakat, cevaben yazilanlara baktigimda, yazinin içerik ve ana fikrinin yeterince anlasilamadigini ya da anlasilmak istenmedigini gözlemliyorum.<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Anadolu insani diye tabir ettigimiz kitlenin, kendilerine hem mesafe olarak, hem de yasam biçimi olarak çok uzaklarda olan malûm takimlari çogunluk itibariyle destekledikleri bir gerçektir, buna kimsenin bir itirazi yok zaten. Berat?in da yok. Pekâlâ ya bundan sonraki nesiller? Onlari kazanmak için hiçbir girisimde bulunmayalim mi? Onlari da mi gözden çikardik?

?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Anadolu diye bir kitle yok[/B]?sa, Trabzonlu olmadigi halde Trabzonspor?u tutanlar, Trabzonspor?u nerenin ve neyin temsilcisi olarak kabul ediyorlar, hiç düsündünüz mü?

Berat zaten yazisinda, bugünkü realiteyi oldugundan farkli göstermeye çalismiyor, ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Gelecekte de böyle olmamasi için gayret sarfedelim[/B]? diyor. Bunda ne gibi bir olumsuzluk, umutsuzluk unsuru görülüyor?

Özellikle bu forumlarda zaman zaman kaliteli yazilarina sahit oldugum Bahadiroglu?nun kullandigi üslûp ve kelimelere cidden teessüf ediyorum. ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Lavuk[/B]? ve ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Enayi[/B]? diye tabir ettigi insanlar, Berat, Harun, Savas ve Bogaç gibi Trabzonlu olmayip da en az Trabzonlular kadar Trabzonspor?u tutan arkadaslarin esi, dostu, kardesi, agabeyi midir?

Bu ifadelerin sürç-i lisan olduguna ve sayin Bahadiroglu?nun da bunlari yeniden gözden geçirme ihtiyaci hissedecegine inanmak istiyorum.

En derin saygilarimla?

Berat
25.03.2005, 23:25
Bülent Abi öncelikle açiklamalarin için tesekkür ederim..

Bülent Abinin de dedigi gibi yazim sanirim yanlis anlasilmis. Benim bahsettigim olay "tüm Anadolu'nun anti bizanslastirlilmasi" gibi ütopik bir olay degil. Bülent Abinin de dedigi gibi günümüzdeki durumun ve Anadolulu olup 3 takimi destekleyen kitlenin sabit fikirlerini bir anda degistirmenin büyük ölçüde mümkünatsiz oldugunun ben de farkindayim ama ise biryerden baslamak gerekiyor.

Yazdigim yaziyi en basit hale indirgeyecek olursam belki daha iyi anlasilabilirim;

Malumunuz Anadolu'da yasayan insanlarin beyinleri uyusturulmus ve her yeni dogan çocuk da halihazirdaki gidishata göre,hiç seçeneksiz 3 takimdan birinin taraftari oluyor ve belli bir yasa geldikten sonra da bu fikrini yani tuttugu takimi degistirmek çok zorlasiyor. Benim bahsettigim olay tüm Anadolu'yu kapsamiyor. Ben sadece diyorum ki en azindan çevrenizde kendini Anadolulu olarak görüp 3 takimi tutaninsanlara,bunlari anlatma firsatiniz olan insanlara, özellikle de büyüme çagindaki çocuklara ve gençlere olayi söyle izah edin; "Sen Anadolulu oldugunu söylüyorsun ama burjuva kültürünü temsil eden 3 takimi tutuyorsun. O kulüplerin Anadolu'dan gelip zengin olan yöneticileri baskanlari anadolulu kimliklerini çikartiyorlar ve burjuva kimligine bürünüyorlar. Bu da yetmezmis gibi Anadolu insanini "tasra" diyerek küçümsüyorlar. Sen de hem Anadolulu oldugunu iddia ediyorsun hem de burjuva kültürünü temsil eden,Anadolu kültürünü asagilayan yapidaki takimlari tutuyorsun"..

Benim demek istedigim buydu, insanlara olaylari bu çerçevede anlatmayi deneyelim. Belki çogu kisi bizi dinlemeyecek ama bunlari onlara biz anlatmazsak kim anlatacak??? Biz görevimizi yapalim ve kendi dogrularimizi onlara aktaralim. Ne kurtarsak kardir...Edited by: Berat Tekke

MaHMuT_61
26.03.2005, 01:15
Berat agabey öncelikle ellerine saglik güzel yazin için.
Fakat ne yazikki diger anadolu külüplerimizin tek gururu olan Trabzonspor'u destekleyecegine çok iyi bir köstek oluyorlar.(Fener futbolcu isteyince 2 biz isteyince 4,Diyarbakir-TS geçen sezonun 2. yarisindaki maçi)
Bunun Istanbul takimlarinin bizanz oyunu oldugunu hemen fark ediyoruz.Onlara Fb,Gs,Bjk ile yarisamayacaklarini ve rakiplerinin Trabzonspor oldugu inancini asilayanda onlar ne yazik ki.Bizim bizden baska dostumuz yok..smileys/smiley2.gif

oflubektas
26.03.2005, 12:46
Berat Tekke'nin yazisini gerçekten çok begendim.Yazi üzerine getirmek istedigim elestiri ve serhler yaziyi olumsuzlamak degil,ileri sürülen fikirleri - kendimce - onarmak ve tamamlamak niyetiyle yapilan bir çabadan ibarettir:

Neden ülkenin büyük bir kismi Istanbul'un üç zenginlerini destekliyor ve desteklemek zorunda kaliyor sorusunun kökeninde burjuvalasmayi ve tasrayi küçük görmenin yattigi tespiti biraz temelsiz kaçmaktadir.Çünkü burjuvalasmak malumunuz bati toplumlarindan baslayan bir olgudur ve sehirlilesmek anlamina gelir.Avrupa'nin zengin ülkelerindeki taraftar kitlelerinin de kendi sehrinin takimini tuttuklari ve sehrin kurulusundan itibaren var olan mezhepsel,iktisadi ve siyasi farkliliklariyla taraftarliklarina anlam kattiklari su götürmez bir gerçektir.Hatta bu farkliliklar bir sehrin içerisinde dahi bulunmakta,ancak kisilerin bulunduklari sehre aitlik duygularina zerre kadar zararvermemektedir.Örnegin birAthletico Madrid taraftari Madridlilikten övünmekte geri durmaz ancak sehrinin kralciligindan ve Franco mazisinden büyük utanç duyar.Onun için Madrid kralin oturdugu yer degil,Cumhuriyetçi ''No Pasaran'' direnisinin baskentidir.O kisi için çocugunun Real Madrid taraftari olmasiyla fahise olmasi arasinda bir tepki ve nitelik farkliligi göremezsiniz.Yazida belirtildigi üzereIstanbul'a göç eden insanlarinbaba ocagini hakir görme ve ne oldum delisi olma hastaligi halen devam etmektedir.Ancak Istanbul'u hayatinda hiç görmemis veya Istanbul'dan nefret eden insanlarin (basta Ankaralilarin)üç zenginlerden birini tutmasi ne sekilde açiklanabilir?

Evet;sorunun temelini açiklamak için olayin köklerine inmemiz sart:Üç zenginlerden birini tutma mecburiyeti Türkiye'de ne zaman basladi ve nasil yayildi? 1938 - 46 Milli Sef döneminin tek parti diktasindaki üç basbakanin ayni zamanda hangi kulüplerin baskanligini yaptigini biliyor musunuz? Simdiki statlarina adini veren Sükrü Saraçoglu fenerbahçenin,aslen Trabzonlu olan Hasan Saka galatasarayin(ki trabzonspor dogmadan önce sehrin çogunlugunun galatasarayli olmasinin basat sebebi budur)Recep Peker de besiktasin baskaniydi.O zamanlar dikta rejiminin Anadolu'daki sacayagini ise ordu,parti müfettisleri ve esraf olusturuyordu.Anadolu'ya futbol yavas yavas yayilirken özellikle köylünün emegindensömürdükleri ile güçlenen ve devlet bankalarinin yardimcisi olarak tefecilige soyunan esraf ve esrafin büyüksehirde okumus çocuklari hem mevcut iktidara yalakalik,hem de bir sinif atlama çabasi olarak üç zenginlerden birini tutarak 20.asrin enbüyük eglencesinden pay almak zorunda hissediyordu kendisini.Peki ya-Kur'an in essiz ifadesiyle - müztaz'aflar? E onlarin ve çocuklarinin kendilerini ezen güçlere direnme gücü olmadigina görehakim güçlere özenmekten baska çareleri yoktu.(Rahmetli dedemin anlattigina göre her güninsanlarin birbirini vurdugu Of ve Hayrat'ta bile, degil bir pasa veya parti müfettisi,bir onbasi bile sehri bes dakkada esir edebilirmis kendisine)Maalesef bu dönemin panzehiri olarak ortaya çikan Demokrat Parti iktidari da üç büyüklerin dükaligina degil set çekmek,adeta çanak tutarak bu olguyu sürdürmüs ve 1.Lig'in kuruldugu 1959'dan itibaren TRABZONSPORUMUZ disinda hiçbir istisna vaki olmamistir ligimizde.1990'larinbasindan itibaren pençelerini halkin boynundan bir türlü çikarmayanIstanbul medyasiise -en kibar ifade ile-isin cilkini çikarmistir.

Peki durum böyle de su an sadece Trabzonsporla yürütülen Anadolu direnisi yeniden bir ihtilale dönüsecek mi?Yani bes dakika yalandan bir tezahurattan sonra kendi futbolcusunun en ufak bir hatasindan sonra binlerce kisinin bireysel küfürleriyle takimini destekleyen!!!,kendi öz degerlerine hain yaftasi yapistirmak için bahane arayan,tezahurat üretemeyip üç zenginlerinkini taklit etme yolunu seçen,2-0 galip durumdayken bile rakip takim kalecisinin tahriklerine kapilip vukuat çikaran Trabzonspor taraftarinda yeniden ihtilal için potensiyel var mi?Evet VAR, kesinlikle VAR, herseye ragmen VAR : Hatirlayin bakalim 93-94 sezonunun ilk yarisinda firtina gibi esen ve sampiyonlugu telaffuz edilen Kocaelispor'u TRABZONSPOR TARAFTARI kiskaniyormuydu yoksa destekliyor muydu? Kocaeli'nin basa gürestigi üç sezon boyunca ''Bu sene sampiyon Anadolu'dan'' sloganini hangi tribünler söylüyordu? Hem de o zaman Kocaeli'nin baskani CHP'li ,Trabzonspor'un baskanlari Sadri Sener ülkücü,Faru Özak muhafazakar olmasina ragmen...Kocaeli ilindeki Kocaelisporlu taraftar kitlesi ise sehirdeki Karadenizlilerden degil,Gürcü ve diger Kafkas kökenlilerle Türkmen soyluIzmitlilerden olusmaktaydi.Ayrica Ihtilal'in ilk yillarinda Trabzonsporumuzun o zamanin disli takimlari olan Göztepeyle,Eskisehirle,Ankaragücüyle büyüksorunlari olmus mudur? Ancak 4 sene evvel sampiyonluga oynayan Gaziantep'in baskani Celal Dogan Fener maçi öncesi ''Bugün F.Bahçe ile Anadolu Derbisi oynayacagiz'' derse bunun Trabzonspor'u küçümsemek oldugu açiktir ve taraftarimiz aptal degildir.

Gelelim Anadolu Ihtilali'nin nasil gerçeklesecegine:Trabzonspor camiasi kuruldugundan beri,hatta en basarili zamanlarinda bile tam anlamiyla ''Birlik ve Beraberlik''ortami olusmamistir.Bunun tek sebebi ise bölge insaninin genel karakter yapisinin dogurdugu sonuçlardir.Ancak en azindan ''Amaçta Birlik'',yani ittifak saglanmali ve tüm Anadolu'nun(Berat Tekke'nin açtigi baglamda Anadolu takimlarinin)bayraktarligi Trabzonsporumuz tarafindan üstlenilmelidir

Düsünsenize Kayseri'deki çocuklarin üzerinde Erdinç'in 38 numarali formasi, Mardin'de Volkan'in 47,Erzurum'da Ibrahim'in 25,ve hatta Rizeli bir oyuncunun 53 numarali Trabzonspor formasiyla sampiyonluk sarkilari...Hiç tezor degil

yattara11
26.03.2005, 13:06
arkadaslar benim bu konuda bir fikrim var... webmaster olan bir arkadasimiz bir internet sitesi hazirlayabilir... bmn'de çok güzel yazilar yazan büyüklerimiz var...bubüyüklerimizin yazilari ve hepimizin ortak fikirleri ilebu sekilde gençler için 'beyin yikayici bir site' hazirlanabilir(tabi ki Istanbul'a karsi beyin yikayici)... çok büyük bir projeye gerek olmadigi için fazla zahmet de gerektirmez...

aslinda ben de hazirlayabilirdim bir internet sayfasi ama maalesef bilgisayarim çok yaslandi ve bir internet sayfasi hazirlayamayacak durumda...smileys/smiley19.gif ben zatenbu konuda profesyonel degilim ama en azindan cicili bicili bi sayfa hazirlayabilirdim...

Ömer SEVİNÇ
26.03.2005, 14:23
Gelecek nesiller kendi takini tutmasi için bir sebep görebiliyor musunuz arkadaslar. Trabzonsporun sampiyon oldugunu düsünelim. Ne olacak? Gelecek nesillerin birazi Trabzonsporlu olur belki ama bu onlarin Elazigsporu tutmasini gerektirmez. Olmasi gereken sey 4'lüden baska birkaç takimin daha sampiyon olmasidir. Böylece anadolu der ki antep nasil olduysa elazig da olur, bursa da olur, kocaeli de olur. Bizim basarimiz birseye yaramaz bence.

Eger Anadolunun uyandirilmasi gerekiyorsa Kocaelili, Bursali arkadaslarin da uyandirilmasi gerekir. Onalrin da Ts'yi tutmamasi gerekir. Onlarin Trabzonsporu tutmasi ile baska birinin FeBe'yi tutmasi arasinda bir fark var mi? Bence yok!!

Eger olay ANadolunun Trabzonsporlu olmasi ise haklisiniz ama Anadolunun kendi takimini desteklemesi için en önce benim Orduspor'u tutmam gerekiyor.

BIlmem anlatabildim mi?

Saygilarimla

Tunga
26.03.2005, 17:53
Bizans kültürü ile yogrulan Istanbul takimlarinin kökünde ne var bence bu da incelenmeli.

Bu klüplere girip çiktiginizda karsiniza ilginç bir tablo çikiyor. Klübün o günkü sahipleri olarak görülen yönetimleri, karsilikli menfaatleri için bir araya gelmis zenginlerden olusmakta. Ne Istanbullu olmanin, ne de zengin olmanin elbette bir kusuru yok. Ancak kendi menfaat alanlarini genisletmek ve size kalan en son yasam alanlarini daraltmak asil isleri haline dönüsünce, iste o zaman bir ihtilal gerekiyor.

Anadolu'da benim gözlemlerime göre, Trabzonspor'unkine benzer tek örnek Eskisehirspor'dur. Ellerinden alinan iki GS sampiyonlugunu hala unutmamis ve hala çesitli yerlerde ikinci anadolu ihtilalinin hazirliklarini yapmaktadirlar.

Yillarca üst üste gelen basarisizliklardan sonra ise sesleri azalmis, güçleri tükenmistir. Dolayisiyla basari bu ihtilalin kesinlikle katalizörüdür. Yani gereklidir.

Ilk yorumlardan ikincisine kesinlikle katiliyorum. Yani bu takimlarin taraftarlarina hangi takimi tuttugunu sorsalar, taraftar profilleri açisindankesinlikle gerek sosyolojik gerekse de tarihsel açidan hiçbir sonuç çikmayacaktir. Çünkü farklari yoktur.

TS, 1970'lerde Istanbul'da ve Anadolu'nundiger sehirlerinde yerlesmis Trabzonlularin ortak kimligini olusturmustu. Bu kimligin bu kadar kalin harflerle yazili olmasinin ve Trabzon varligini Istanbul gibi metropollerde hissedilmesinin en önemli etkeni süphesiz Trabzon olmustur.

Trabzon, aslinda bujuvazinin yasadigi bir sehirdi. Gerek savaslar gerek diger ekonomik darliklar sonucu halk ekonomik olarak gittikçe zayiflamis, bu nedenle de göç vermisti. Ama içinde, eski sasali günlerinin de bir kirintisini tasimaktaydi. Unutulmus sanini Trabzonspor'un müthis basarilariyla gelecege tescil ettirdi.

Bugün FB'de de, BJK'da da, GS'de de, Trabzonspor kimligi, insanlara yönetici ya da baskan olmanin yolunu açmaktadir. Bu da tescil edilmis bu kimligin sayesindedir.

Bence Anadolu Ihtilali'nin gerçeklesmesi için test, önümüzdeki sene Sivasspor'un Istanbul'daki maçlari olacaktir. Zira Istanbul'daki en büyük çogunluk oldugu söylenen Sivaslilarin, kendi kimliklerine mi yoksa maske kimliklerine mi yanasacagi, bunun önemli bir belirtisi olacaktir.

SONSÖZ

Anadolu Ihtilali Trabzonspor'un sahsi basarisidir. Zira Anadolu klüpleri içinde TS'nin sampiyonluguna sicak bakan insanlarin taraftari oldugu klüp yönetimleri bile, aslinda Istanbul'un usagi konumundadirlar. Bu simdi de böyle, geçmiste de böyleydi. Dolayisiyla Trabzonspor'un geçmisteki basarisi kisa bir süre zarfinda, baska Anadolu Takimlari tarafindan egale edilmezse, bunun adi Anadolu Ihtilali degil Trabzonspor Ihtilali olarak kalacaktir. Zira tek sampiyonluk yildizimizda, Trabzonspor'dan baska hiçbir Anadolu Klübünün payi olmamistir.

ozcilingir
26.03.2005, 18:47
ANKARA takimlari ANADOLU takimimi ?

ISTANBUL-ANKARA-IZMIR takimlarinin dosindaki takimlar TASRA takimi olarak görülmüslerdir. Ve ISTANBUL takimlari hep sampiyon yapildigi için, ANKARA nin bürokrat agirlikli nufüsü da ISTANBUL takimlarini tutar.Aslinda ANKARA kendinden baska illeri hep TASRA görür, ama her nedense sampiyon takim çikartamaz, hülle ile ligde kalirlar. tesvikle para kazanirlar, sikeyle sampiyon belirlerler.

ANADOLU takimlari diye bir kavram yok , TASRA takimlari var.

Saygilarimla

bahadiroglu
26.03.2005, 19:13
?<O:P></O:P>
Özellikle bu forumlarda zaman zaman kaliteli yazilarina sahit oldugum Bahadiroglu?nun kullandigi üslûp ve kelimelere cidden teessüf ediyorum. ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Lavuk[/B]? ve ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Enayi[/B]? diye tabir ettigi insanlar, Berat, Harun, Savas ve Bogaç gibi Trabzonlu olmayip da en az Trabzonlular kadar Trabzonspor?u tutan arkadaslarin esi, dostu, kardesi, agabeyi midir?<O:P></O:P>
Bu ifadelerin sürç-i lisan olduguna ve sayin Bahadiroglu?nun da bunlari yeniden gözden geçirme ihtiyaci hissedecegine inanmak istiyorum.<O:P></O:P>
En derin saygilarimla?

yok ben orada trabzonlu olmayip trabzonsporu tutanlari bahsetmedim.alinan varsa özür dilerim.

benim bahsettigim kitle sunlardir:

kendi memleketlerinin takimi ancak 1.lige çiktiginda birkaç hafda onlartan bahseden sonra yine o takimlarini unutan,sonra ne zamanki kendi memleketlerinin takimlari trabzonsporla karsilacaksa o zaman tekrar mmemleket hastasi olup trabzonsporu yenmeyi hayal eden,ama gs fb bjk kendi memleket takimi oynayinca o haftayi es geçen insanlari kasteddim.

bir örnek verecek olursam sakaryali bir kisi vardi mesela çevremde.sakarya-trabzon maçinda koyu sakaryali oldu.iddaa yapti ve sakarya ya oynadi ilk yari...2.yarida gs-sakarya maçi vardi 3 hafta önce sanirim.gs sakaryayi uydurma yalan bir penaltiyla yendi.ama o haftayi bu sahis es geçti.hiç bahsini bile açmadi.açilsa bile sustu hatta kapatmaya çalisti.

ama trabzon -sakarya maçinda birden milliyetçi oldu.yok sakaryayi düsütmeye çalisiyorlarmista,trabzon hakem sayesinde maçi almista.sakaryaliya kirmizi verilmis yalan dan da,uzatmayi oynatmamis hakemde yoksa sakarya yenecekmiste...oooo taha neler neler...

iste benim kasteddigim kitle budur.yoksa baskalri degil...kimse alinmaya kalkmasin asil ben alinirim...

anadolu birligine artik inanmiyorum..insanlarin yanlistan dönmesi kadar iyi birsey yoktur.dönülen yanlis sonucu gerçek bulunabilir heralde.

ama sunu söylemek istiyorum.anadolu takimlarini gerçekten tutup trabzonsporu seven insanlarda gördüm.tabii bunlar çok çok az maalesef.

Mollasalihoğlu
26.03.2005, 19:54
anadolu birligi de ihtilali de yoktur !!

anadolu uyanmalidir,dogrudur ama anadolu birligi ne vardirne de bu sartlar altinda kurulacaktir.hepinizin de deigi gibi insanlar bu zihniyetten kurtulmadikça,hazira konma düsüncesini bir kenara koymadikça da bir sonuç elde edemeyiz.

anadolu takimlari ne anliyorlar hayatlarindan?

en büyük heyecanlari uefa kupasi'na katilmak olan bu takimlarin yöneticileri , futbolculari zevk aliyorlar mi islerinden?fatih'in gökdeniz'in celo'nun tüm abilerimin attiklari gol sonrasi duyduklari sevinci duyuyorlar mi içlerinde?

hiç sanmiyorum...

61-firtina
26.03.2005, 20:03
Hepsi istanbulun usaklari bunlarin görmedinizmi daha 3 hafta önce antepte yasananlari bu mu anadolu böyle olmamali ama ne yazik ki böyle iste istanbul bunlarin hepsini ayartmiskafaya almis onlardan bize dost olmaz trabzonsporlunun trabzonsporludan baska dostu yoktur

Berat
26.03.2005, 21:01
Ya arkadaslar! Ben meramimi anlatamadim galiba.. Benim bahsettigim sey ne "Anadolu Birligi" ni kurmak, ne de "kendimize dost anadolu takimi" edinmek. Benim bahsettigim olay; "Hipnotize edilmis durumda olan Anadolu insanina gerçekleri anlatalim!..."

Bahsettigim sey tüm Anadolu'yu Trabzonsporlulastirmak da degil... Sadece onlara Trabzonspor'un misyonunu anlatabilmek...

Umarim anlatmak istedigimi bir nebze daha olsa anlatabilmisimdir.. Bu gidisle 10 defa daha anlatmam gerekecek galibasmileys/smiley5.gif

Mollasalihoğlu
26.03.2005, 21:58
Ya arkadaslar! Ben meramimi anlatamadim galiba.. Benim bahsettigim sey ne "Anadolu Birligi" ni kurmak, ne de "kendimize dost anadolu takimi" edinmek. Benim bahsettigim olay; "Hipnotize edilmis durumda olan Anadolu insanina gerçekleri anlatalim!..."

Bahsettigim sey tüm Anadolu'yu Trabzonsporlulastirmak da degil... Sadece onlara Trabzonspor'un misyonunu anlatabilmek...

Umarim anlatmak istedigimi bir nebze daha olsa anlatabilmisimdir.. Bu gidisle 10 defa daha anlatmam gerekecek galibasmileys/smiley5.gif

gayretin takdire deger smileys/smiley32.gif

Sacit
27.03.2005, 19:19
anadolu biraz saf oldu icin uyanmasi biraz zaman alacakhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley19.gif.ve cikarci.http://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley7.gif

Barış
28.03.2005, 13:17
kendi ilçesinin istanbul takimiyla maçi olsa adamlar istanbul ezigini tutar.smileys/smiley11.gif

zanoylu
28.03.2005, 13:34
Bugün anadolu diye tabir edilen takimlarin hepsi (trabzon hariç ) istanbul klüplerinin masasidir. Onlari istedigi gibi kullanir iyi topçulari alir elindeki kofti topçularini verir elinede üç bes kurus tutusturur.

Kogrelerinde bile söz sahibidir hemen o yörenin en zenginlerini devreye sokar kendi menfaatlerine en yakin adaya destek verir hal böyle olunca yeni seçilen yönetimlerin bu istanbul eziklerine karsi her zaman bir diyet borçlari olur..

Bu borçlarini her zaman sakli tutar istanbul ezikleri;Mesela

Federasyon seçimlerinde hepkendi desteklegi adaylara oy atmak zorunda birakilirlar vediyet borcu ödeme sirasi seçilen federasyon baskanina yönetimine gelir.Haktan adaletten bahsederler ama bu sadece bir görüntüdür ayrimciligin alasini yaparlar.

Bu düzen ve çarkin isleyisin bozulmasina kesinlikle izin vermezler,

Çok sevgili senol hocam ne dedi geçenlerde;40 yil sampiyon olamasakta onuruyla yasayan bir trabzonspor göreceksiniz...bu söz çok manidardir anlaya bilene;

Trabzonspor dergisinde de bir yazi yazmisti bir ablamiz;Trabzonsporlu olmak bir taraftarliktan öte bir siyasi tavir,bir baskaldiristir ezilmislige ve haksizliga bir isyandir.

Bunu anadolu insaninin iyi özümsemesi lazimdir.sevgiler ve saygilarla

POYRAZ
28.03.2005, 17:33
Anadolu takimlari,kendi haysiyetlerini üc otuz paraya Istanbul'a satmaya alismistir,onlar kendileri yapamadiklari icin Trabzon'un sampiyonlugunu engellemekten baska bir sey düsünmüyorlar.

Anadolu takimlarinin dost oldugunu düsünen insanlara sasiriyorum,en büyük darbeyi Anadolu'dan yemiyor muyuz biz?

Recep Alkan
28.03.2005, 19:13
arkadasim kimsenin uyanacagi falan yok. uc mac kazandikmi stad fu bir beraberlik yada malubiyet herkes yine evinde oturuyor. boyle mi uyandiracagiz bu anadoluyu.

Recep Alkan
28.03.2005, 19:16
oflee61 e katiliyorum. anaolu birligi diye birsey yoktur. gecen sene diyarbakir macinda cumhur fatih tekkenin sezonu kapatmasina kalecileri senol ise sahamizin kapanmasina yol aciyordu nerede ise. bu sene ise ayni seyi gaziantep yapti bizlere. ama anaolu birligi var trabzona herkes yatiyor diye inleyenlerin hepsine bu takimlar cerez gibi geliyor nedense.

bu arada tam bir bilgim yok ama buradaki(balikesir) khasta trabzonlu agabeylerimden duyumum fener gaziantep trabzon maci icin antepe 400.000 dolar gondermis.

tam bilemesemde yapmislardir haaaaaa..

Berat
28.03.2005, 19:24
Ya kardesim bi yazi yazdik,Allahiniz severseniz alakasiz yorumlar yapmayin yaa.. Su yaziyi dogru düzgün okuyun,öyle yorum yazin.. Ben ne anadolu Birligi'nden bahsettim ne de anadolu takimlarinin bize dost oldugundan bahsettim... Lütfen yazilan cevaplara bakip yorum yazmayin,yaziyi okuyun.Okumuyorsaniz da sizden ricam yaziyla alakasiz yazilar yazmayin...

ozgur
28.03.2005, 22:19
Burada Beratin anlatmak istedigi neden anadolu insani uc istanbul klubunun pesinden gidiyor onu anlamakti. Ve kendince anadolu insanini uyandirmak konusunda cozumler uretmeye calismisdi, yalniz yazilan cevaplar anadoluda yasayan insanlara hakaretlere vardi, yok lavuklar, yok enayiler vs. Arkadasim kim size anadolu birligi kurulsun dedi, bende yazdigim yazida belirtmeye calistim eger bu insanlar kendi degerlerine sahip cikarsa daha cekismeli ve adil bir lig izleriz diye. Ben sahsen trabzonspora guveniyorum, cekismeli, adil bir ligde bir cok kereler sampiyon olabiliriz cunku bunun altyapisi ve diger etkenler taraftar gibi bizde mevcut. Bence bu medyaca aldatilmis insanlara lavuk demek, isim yakistirmak kolaya kacmak ve kurulu duzende istanbul'un yaninda 4. buyuk olarak yetinmekle esitdir. Eger bu ligde 4 degil 14 buyuk takim olursa buyuklugunuz daha anlamli olur ve daha kolay taninir bunu unutmayin. Beratada size gosterdigi sabirdan dolayi helal olsun.

Berat
28.03.2005, 22:23
Burada Beratin anlatmak istedigi neden anadolu insani uc istanbul klubunun pesinden gidiyor onu anlamakti. Ve kendince anadolu insanini uyandirmak konusunda cozumler uretmeye calismisdi, yalniz yazilan cevaplar anadoluda yasayan insanlara hakaretlere vardi, yok lavuklar, yok enayiler vs. Arkadasim kim size anadolu birligi kurulsun dedi, bende yazdigim yazida belirtmeye calistim eger bu insanlar kendi degerlerine sahip cikarsa daha cekismeli ve adil bir lig izleriz diye. Ben sahsen trabzonspora guveniyorum, cekismeli, adil bir ligde bir cok kereler sampiyon olabiliriz cunku bunun altyapisi ve diger etkenler taraftar gibi bizde mevcut. Bence bu medyaca aldatilmis insanlara lavuk demek, isim yakistirmak kolaya kacmak ve kurulu duzende istanbul'un yaninda 4. buyuk olarak yetinmekle esitdir. Eger bu ligde 4 degil 14 buyuk takim olursa buyuklugunuz daha anlamli olur ve daha kolay taninir bunu unutmayin. Beratada size gosterdigi sabirdan dolayi helal olsun.

Özgür Abi yaziyi gerçekten okudugun ve beni anladigin için tesekkür ederim..smileys/smiley17.gif

Mollasalihoğlu
28.03.2005, 23:31
dergimizin bir sayisinda aysegül abla'mizin da bu kouyla ilgili çok güzel bir yazisi vardi,kendisinin nasil Trabzon kimligine sahip çiktigina dair.okumanizi tavsiye ederim.

senin de eline saglik berat abi.

berat'im tekke'm yazi ile ilgili yorumumuzu yapmistik zaten sonradan dönen muhabbete binayen yazdik digerlerini.ama kusura bakma yine de.

zinos_zon
16.04.2005, 13:07
berat, bu yol sana helal..devam kardesim.

tigin
16.04.2005, 13:44
Berat,özgür ve diger konuyu saglikli yorumlayan kardeslerimizin yazdiklari itibariyle anladigim su;Bizim hedef kitlemiz anadolu takimlari degil anadoluda yasayan ancak istanbul takimlarini destekleyen insanlar.Kendi adima bir yorum getirecek olursam sürekli yasadigim su tür bir diyalog sanirim bizim silahimiz olabilir.

eleman cafeye girer boynunda sari kirmizili atki.ben masadayim üstümde TS formasi.
eleman:merhaba
ben merhaba
eleman:........
ben:.........
eleman:sen Trabzonlumusun
ben:evet
eleman:belli zaten formandan
ben:sende istanbullusun galiba
eleman:yooo! ne alaka
ben:ee galatasaray atkisi takiyorsun ya ondan belli oluyor.
eleman:yok canim ben ankaraliyim
ben:floryada,mecidiyeköyde falanmi büyüdün yada istanbul dogumlumusun?
eleman:yok canim ben istanbula bi kez gittim hayatimda. o da 2 günlügüne.
ben:peki neden ankaragücünü desteklemiyorsun
eleman:ohooo ankaragücü ne yav.adamlar küme düsecek neredeyse.
ben:ee sen tutar istanbul takimini desteklersen düser tabi ki.
eleman:hem ankaragücü ne zaman sampiyon olmuski
ben:sen galatasarayi sampiyon oldugu içinmi tutuyorsun
eleman:evet
ben:1 yil öncede besiktas sampiyon oldu.o zamanda besiktasimi tutuyordun.
eleman:???
ben:baska bir soru sorayim neden galatasaray?mesela fener yada besiktas neden degil?galatasarayin diger 2 takimdan farki ne?
ben:renklerimi?kirmiziyi çokmu seversin yada sariyi.eger sorun renkler ise kirmizi gençlerbirliginde var,sarida ankaragücünde.

bu böyle gider ve karsinizdaki akli basinda bir insansa bu konu üzerinde biraz olsun düsünmesini saglar sanirim

TS 61
16.04.2005, 14:29
Berat,özgür ve diger konuyu saglikli yorumlayan kardeslerimizin yazdiklari itibariyle anladigim su;Bizim hedef kitlemiz anadolu takimlari degil anadoluda yasayan ancak istanbul takimlarini destekleyen insanlar.Kendi adima bir yorum getirecek olursam sürekli yasadigim su tür bir diyalog sanirim bizim silahimiz olabilir.

eleman cafeye girer boynunda sari kirmizili atki.ben masadayim üstümde TS formasi.
ben merhaba
ben:baska bir soru sorayim neden galatasaray?mesela fener yada besiktas neden degil?galatasarayin diger 2 takimdan farki ne?
ben:renklerimi?kirmiziyi çokmu seversin yada sariyi.eger sorun renkler ise kirmizi gençlerbirliginde var,sarida ankaragücünde.

bu böyle gider ve karsinizdaki akli basinda bir insansa bu konu üzerinde biraz olsun düsünmesini saglar sanirim

Bu insanlara daha fazla da bir sey söylenmiyor iste..

Senne güzel ifade ediyorsunamaadam anlayamiyor..

andrei07
16.04.2005, 15:25
BMN FORUMLARINDA RASTLADIGIM VE IÇERIGI EN DOLU TOPIC BU TOPICTIR!! BMN DE BERAT , ÖZGÜR,MOMENTUS VE OGUZ GIBI ARKADASLARIN ÇOGALMASI BMN NIN EN BÜYÜK KAZANCI OLACAKTIR.BU ARADA BENDE ANTALYALIYIM VE NE KADAR FANATIK OLDUGUMU BILIYORSUNUZ!! BERAT KARDESIM ÖZELLIKLE SANA TESEKKÜR EDIYORUM!! BAZI SEYLER KOLAY ÖGRENILMEZ SENDE ÖGRETMEK IÇIN ÇOK ÇABA HARCIYORSUN VE BASARACAKSIN!!

Punisher-61
16.04.2005, 15:36
Arkadaslar anadolu kulüblerinden bisey olmaz cünkü taraftar destegi cok az....her ilin belkide sadece yüzde 30u memleketinin takimini tutuyor digerleri febe gayse karga....

Benim en cok Kizdigim Kisi CELAL DOGAN: Istanbul Kulüblerinin bu kadar arayi acmalari kötü, Türk futboluna zararli diyor...

Ya serefsize bakin elinde iki üc iyi futbolcu oldu mu hemen Istanbula satip sadece parayi düsünen bu deve nasil böyle konusur?smileys/smiley7.gif

mahir_kuzey
03.05.2005, 13:25
bu bir harekettir arkadaslar. kimseyi trabzonsporlu yapmaya niyetimiz yok. amaç toplumu gerçeklerle yüzlestirmek. daha dogrusu yaptiklari yanlisi suratlarina samar gibi indirmek. utansinlar kendilerinden ve sorgulasinlar. olay budur. ve gün bu gündür.

tsmaniac
03.05.2005, 14:31
anadoluyu uyandirinmis PEH iki yil önce 'trabzon kümeye' diye bas bas
bagiran, ist. takimlari lehine tezahurat yapan adileri ne çabuk unuttuk
bizim tek düsmanimiz ist. takimlari ve yardakçilari degil o diger bütün
anadolu köpekleri biz hepsi ile savasiyoruz.besiktasa hakem yüzünden
yenilen o hain gençlerbirligi bile simdi bize gülüyordur

calypso
03.05.2005, 14:35
Diger anadolu takimlari sizi kendine düsman gördükçe bu zihniyeti degistirmek zor. Çünkü onlar için 3 takim'a erismek zor ama Trabzon'u geriletmek kolay. Trabzon'un gerilemesinden mutluluk duyduklarina da eminim. Iste I.Cavcav iste M.Gökçek Denizli baskani Vs.vs. En ufak basarilarinda (UEFA'da falan 1-2 tur çikmakla) kendilerini 4. buyuk diye lanse etmekten geri durmayan kulüpler sizi, misyonunuzu anlasa nolur anlamasa nolur? Ben bizim kulübün Türk Futbolunu kurtarmaya çalismasindan da bikmaya basladim.. Türk Futbolu bir gemiyse bu gemibatiyor..hep birilkte batiriyorlar.. bir biz mi kurtaramaya çalisacagiz bir biz mi kendimizi parçalayacagiz.. Madem öyle isteniyor batsin daha iyi.. çünkü arkasindan yeni bir olusum olur kesinlikle. Kurtulus ancak boyle olur.

tsmaniac
03.05.2005, 14:47
TRABZONSPORUN TRABZONSPORDAN BASAK DOSTU YOK ARTIK ANLAYALIM

Berat
03.05.2005, 14:51
yav Hakki Abi nerden çikardin yine bu konuyu üste,, millet yaziyi okumadan basliga göre yorum yapip beni sinir etmeye basladi yinesmileys/smiley5.gif

Güzel kardeslerim yaziyi bi okusaniza iyiyce,, bakin bakalim ben "Anadolu kulüpleri kardesimizdir,bizim kendimizden baska da dostumuz var" demis miyim dememis miyimsmileys/smiley5.gif

tsmaniac
03.05.2005, 15:36
çevremdeki herkes anadolulu ama hepsi Trabzonspor düsmani bu
zihniyetler nasil uyanacak daha bugün pis pis siritiyorlardi bunlarin
topunu komple yakmali.Trabzonsporumuza yapilan bu haksizliga karsi
anadolu kahpelerinden biri çikipta destek vermedi simdi hepsi için için
seviniyorlardir iste bu yüzden ist. yavs.. olmaktan
kurtulamayacaklar!Bizde artik anadolu klübüyüz demiyelim artik çünkü
gördük anadoluyu biz Trabzonsporuz Trabzonspor Tektir lan akçaabat bile
sampiyonluk yolunda kaç puanimizi yedi.Biz sampiyonluk yolunda tek
basimizayiz smileys/smiley7.gif

Berat
03.05.2005, 16:07
Biz bosunuza konusuyoruz,anlasildi...smileys/smiley18.gif

Onur1967
03.05.2005, 16:11
Anadolu bize ; öyle ki gerçekten Türkiye'yi bir Istanbul masalindan uyandiran bir kulübe destek verecegine onu kendi ' seviyelerine ' çekmeye çalisiyorlar. Ne destegi ? Gerçekçi olalim onlar eskidendi. Biz yeterince kenetlenemezken TS'yi tanimayan Anadolulularin bu savasa kendilerini ortak görmelerini ben bir hayal olarak tanimliyorum.

Insallah beni yaniltirlar ( ? )

Hünkar
03.05.2005, 18:12
sevgili BERAT TEKKE oncelikle eline ve yuregine saglik .gercekten cok hassas bir noktaya deginmissin .onuru ve gururu olan her insanin istanbul eziklerinin bu futbol emperyalizmi politikasina karsi kisiligini bulmasi lazim gercektende.yoksa bu isin sonu hic aydinlik gorunmuyor.umarim cok zor olsada eziklere karsi bir tavir koyulabilir ve anadalu insani (koylusu) artik sadce kendini bir yerde gorme zihniyetiyle isatnbulun 3 kizkardeslerini tutmayti birakir

andrei07
03.05.2005, 18:50
Anadolu yanimiza gelecegine bizden kaçiyor.Düsman kesiliyor.Adamlar her maçimizda küfür ediyorlar

mahir_kuzey
03.05.2005, 19:42
Bizde artik anadolu klübüyüz demiyelim artik çünkü gördük anadoluyu biz Trabzonsporuz Trabzonspor Tektir lan akçaabat bile sampiyonluk yolunda kaç puanimizi yedi.Biz sampiyonluk yolunda tek basimizayiz smileys/smiley7.gif

ya gerçekten okumadan karninizdan yorum yapiyosunuz. ne yani sebat bizim puanimizi yemis. simdi sebat bize yatsaydi ne farkimiz kalacakti digerlerinden. elestirdigimiz seyi savunmayalim tekrar. bizim degerlerimiz var. öncelikle o degerlere sahip çikmamiz gerekiyor. sebat iyi oynayip bizi yendiyse helal olsun. veya herhangibir takim. bizden iyi oynayip yeniyosa yensin. helal olsun. biz haketmeden yenmeye karsiyiz zaten. bu hafta niye zipladik o kadar. çünkü maç bizim hakkimizdi. sampiyonluk bizim hakkimizdi. ama haketmeyene veriliyor. mesele bu.

sebat bile derken ne demek istedin. adam oynamis 1 puanini almis iste. ben istemem öyle havadan 3 puan falan. ayrica asil konu bu degil. anadoluyu uyandirmaktan kastimiz anadolu takimlari istanbula degil bize yalakalik yapsin demek istemiyoruz ki. bize yatsinlar istemiyoruz ki. diyarbakir bize nasi oynadiysa fenerede ayni oynasin mesela. ama olayin asli sadece bu da degil. anadoluda bir bilinç eksikligi var. mesele bu bilinçsizlige dur demek.

ingilterede herkes manchester, arsenal, chelsea taraftarimi ? hayir. west bromwich in de everton unda hatta hatta 3. ligde oynayan queens park rangersin bile en az arsenal kadar taraftari var. insanlar kendi sehirlerini sonuna kadar savunuyorlar. bizde ne var biliyomusunuz. 1-güce tapinma( ve paraya ) 2-dislanma kompleksi 3-basariyi özdeslestirme vs.vs.vs. dahada arttirilabilir. mesele bu iste.

önce okuyup sonra yazin lütfen.

sanatik
03.05.2005, 20:01
evet mahir.

taraftarlik konusunda cok haklisin.

anadolu taraftarinin kendine hayri yokki baskasina hayri olsun.

Bizans icinbirbirini gebertecekler yakinda.

mahir_kuzey
03.05.2005, 22:40
Türk Futbolu?ndan bahsederken, Anadolu kelimesinin anlam kaymasina ugrama sebebi; Türk Futbolu?nda yillardir süregelen kurulu düzen ve varolan Istanbul-Türkiye ayirimidir. Türk Futbolu?ndaki mevcut duruma göre ?onlar? disindaki diger tüm takimlar, temsil ettikleri sehirlerin cografi konumlarina bakilmaksizin Anadolu takimi olarak kabul edilirler. Örnegin Trakya topraklarinda yer alan Çorlu ilçesini temsil eden Çorluspor Türk Futbol literatürüne göre bir Anadolu takimidir.

burada bahsedilen ANADOLU kelimesinin içersindeki assagilayici vurguyu hissedebiliyorsunuz degilmi. Beratin özellikle vurgulamak istedigi sey buydu iste. Ya anadoluyu seçer ASSAGILIK olursun, ya da 3 istanbulludan birini seçer sinif atlarsin.
Ayrica Berat sadece bu konuyu yazman degil düsünmen, kafa yorman bile çok önemli bence. Seni tekrar tebrik ediyorum.

Aslini inkar eden bizden degildir-- Hz. Muhammet

Ya göründügün gibi ol , ya oldugun gibi görün-- Mevlana Celaleddin-i Rumi

mahir_kuzey
04.05.2005, 02:00
smileys/smiley32.gif

Sonucta cozlmesi gereken sorun, futbolla , sporla sinirli kalmamakta butun duzenin her alanda sorgulanmasini gerektirmektedir. Ornegin bugun butun anadolu klupleri karar alsa biz istanbula oyuncu satmayacagiz diye finansal acidan hicbiri ayakta kalamaz cunku baska dogru durust gelir kaynaklari yoktur. O zamandevletin ekonomik politikalarinin dagilimina bakmak gerekir. Neden zaten zengin olan gs klubu 150 milyon dolarlik seyrantepe arazisini devletden alirken, yardima muhtac bir anadolu klubu uc kurus yardim icin federasyona dilenmektedir. Bu ulkede herkes Turkse neden bu istanbul-anadolu ayrimciligi yapilmaktadir( ozellikle bu sorum milliyetcilik deyince mangalda kul birakmayanlara) Sonucta ben Trabzonsporu devrimci bir ruhu ve durusu oldugu icin, bu konlarda direnis gosterdigi icin destekliyorum. Benim takimimin bir misyonu oldugunu biliyorum ve bunu her yerde ifade ediyorum.

Yakin vadede cozum onerime gelince bu naklen yayin ihalesi ilk5 yil her takima esit sekilde dagitilsin, ondan sonraki yillardada basariya endeksli olarak verilsin. Boylece ilk 5 yil anadolu kluplerini gelir duzeylerini yukseltip tessislesmeleri saglanir. Sonraki senelerdede basari cekismeli bir ligde daha heyecanlli bir sekilde yasanir.

smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

tsmaniac
05.05.2005, 17:59
ANADOLU TAKIMLARININ SEVIYESINE INMEMELIYIZ BAKSANIZA SEBAT BILE PAPILANIN YANINDAYMIS BU KAFAYLA DAHA ÇOK KÜME DÜSERLER

Gargamel
05.05.2005, 18:30
Nasil tahammül ediyorsun anadolunun onurlu insani nasil ezilmeyi kabul edersin.sen bu yüzden zamaninda imkansizlar basarmadinmi????

sweetrose
05.05.2005, 21:15
Arkadaslar ISTANBUL Türkiyenin kalbidir. Fakat ANADOLU olmadigi sürece bir hiçtir. Güzelim Istanbulumuzu batidan degil ANADOLU dan fethettik ve aldik. Ancak Istanbul Osmanlinin son dönemindeki gibi ANADOLUYU yalniz birakmaktadir. Bunun tek çaresi ANADOLU kivilcimini atesleyebilmektir. Bunu yapabilecek tek takim ise TRABZONSPORdur.

ftunsal
05.05.2005, 22:19
[QUOTE=izin vermezler,

Trabzonspor dergisinde de bir yazi yazmisti bir ablamiz;Trabzonsporlu olmak bir taraftarliktan öte bir siyasi tavir,bir baskaldiristir ezilmislige ve haksizliga bir isyandir.

QUOTE]

ATLETIC BILBAO LU BI OYUNCUDA TA CEHENDEMIN DIBINDEN BU OLAYLARIN FARKINA VARMIS OLMALIKI BU FORMATTA"TRABZONSPOR DA ADAM GIBI FUTBOLCULAR VAR" GIBI SÖZ SÖYLEYIP.KENDI MISYONLARIYLA ÖZDESLESTIRMISTI...

Punisher-61
07.05.2005, 18:29
ISTE BU

8 Karadeniz kentinin Istanbul?daki dernek baskanlarinin yayinladiklari ortak bildiri;

ADALET, HEMEN SIMDI!

<DIV align=center>http://www.trabz&#111;nspor.org.tr/images/trans.gif</DIV>

Geçtigimiz hafta sonu oynanan Fenerbahçe Trabzonspor müsabakasi, bir kez daha Anadolu-Istanbul ayriminin vardigi boyutlarinin derinligini ve korkunçlugunu göstermesi açisindan vehamet vericidir.

Sadece bizim bölgemiz Karadeniz?de degil,tüm ülkede ve ülke disinda pek çok taraftari olan, sempatikligiyle herkesin sevgisini kazanan, yetistirdigi futbolcular ve kazandigi basarilarla ülke futbolunun geldigi noktada söz sahibi olan bir kulübe yapilanlar biz Karadenizliler?i sukut-ü hayale ugratmistir. Ancak, artik üzülmek para etmiyor. Susmak, susmak, nereye kadar? Yillarca Anadolu?nun basini dik dolastiran Trabzonspor?a yapilan haksizliklari izledik ama bir tepki göstermedik. Evet, bizler de hataliyiz. Ancak bu son maç, ?Hirsizlik bu kadar da alenen olur mu?? dedirtecek seviyeye gelmisse,deniz bitmistir. Aslinda o maçta maglup olan Trabzonspor degil, Anadolu?dur. Aslinda, itilen, ezilen, haksizliga ugrayan Trabzonspor degil, Anadolu?dur; Rize?dir, Samsun?dur, Sinop?tur, Ordu?dur, Konya?dir, Malatya?dir, Izmit?tir. Biz bu anlayisa yillardir alisigiz. Olanlar, ?Anadolu piyon, Istanbul hep sampiyon? anlayisinin sonucudur. Tüm Karadenizliler olarak, futbolu yönetenlere sesleniyoruz:
?Her alanda oldugu gibi futbolda da güçlüler hep hakli olmaya ve hakli kalmaya devam edecekse biz bu oyunda yokuz. Siz de orada olmayin. Eger olacaksaniz, adaleti tesis edin.?

Hasan Eksi
Rize Dernekler Birligi Baskani

Tahsin Usta
Trabzon Dernekler Birligi Baskani

Halil Kütük
Giresun Dernekler Birligi Baskani

Salih Ziya Cörüt
Ordu Dernekler Birligi baskani

Remzi Kozal
Samsun Dernekler Birligi Baskani

Tahsin Sögüt
Gümüshane Dernekler Birligi Baskani

Adnan Çakar
Sinop Dernekler Birligi Baskani

Murat Özdag
Kocaeli Trabzonlular Dernek Baskani

SDanışmaz
07.05.2005, 20:28
Bu sehirLerim destegini aLmamiz iyi oLdu.BakaLim baska nereLerden destek geLecek.

Trapzone
08.05.2005, 16:42
Anadolu biziz arkadaslar biçok süper lig takimlarinin o eziklere karsi nasil maçlar verdigini görüyoruz o nedenle bizim bizden baska dostumuz yok bence.

mahir_kuzey
09.05.2005, 00:07
Sivasspor süper lige çikti artik biliyosunuz. Teknik direktörleri fenerin eski oyuncusu ismail kartal. bikaç gün önce lig tv de uzunca bi sohbet ettiler. Saatlerce fenere ve aziz yildirima tesekkürler edildi. Yok efendim elinden geleni yapmis, vay efendim fenerin altyapisindan bi ton adam vermis sivasa hemde para istemeden. daha neler neler.

Simdi biz seneye fener-sivas maçini nasi bi gözle izleyecegiz. Ve sivassporlu taraftarlarin suçu günahi ne. Bakin diyarbakir taraftari ne yapti fenere bu hafta. Demekki taraftar degil yönetimler serefsiz.

Barış
09.05.2005, 00:10
Bence Sivas-Fener maçinda tribünler hep fenerli olacak.

Sivaslilar kendi takimini birakip feneri destekleycek.smileys/smiley7.gif

mahir_kuzey
09.05.2005, 00:38
Bence Sivas-Fener maçinda tribünler hep fenerli olacak.

Sivaslilar kendi takimini birakip feneri destekleycek.smileys/smiley7.gif

Insallah dedigin gibi olmaz. Bak bu hafta diyarbakir taraftarininda feneri desteklemesini bekledik. Daha dogrusu yönetimi öyle istedi. Azize de hemseri ya. Adamlar kafa göz koymadilar fenerlilerde. Kan revan içinde biraktilar. Geçen seneki denizli - fener maçini hatirliyorum, denizli taraftarida yönetimini protesto etmisti bilet olayindan sonra. ne oldu, iste çark ettiler tek tek. Sivas taraftarida sivasi destekler ama yönetim + teknik heyet ince bi ayar çekerler artik fenere. Sivas taraftarida protesto etsin dursun artik...

Tunga
09.05.2005, 00:40
Arkadaslar Selam,

Uzun bir aradan sonra gene bu topic'e yazi yaziyorum. Istanbul'da gerçeklesen protesto mitingimiz için Eskisehirspor forumuna bir yazi yazmistim. Çok hos cevaplar aldim. Derlediklerimden bazilari asagidadir:

------------------------------------------------------------ --

Sevgili ESES Dostlari,

Öncelikle bu forum ve onu canli tutan sizleri tebrik ediyorum.

Baba tarafi Trabzon, ana tarafi Eskisehir olan bir ailenin ferdi olarak futbol arenasinda gurur olan iki takima sahibim.

Uzunca bir süredir, Süper Lig'de sizlerin yoklugu belli oluyor. Süper Lig, Bizans saksakçilarinin cirit attigi mertlikten uzak bir kesmekese döndü.

30/04/2005 tarihinde oynanan Fenerasyon - Trabzonspor mücadelesini maalesef kaybettik. Bunun bize klüp olarak kaybettirdikleri yaninda, tüm Türkiye'nin de kaybi oldugunu düsünüyoruz.

Bu nedenle sizlerin de malumunuz üzere; 06/05/2005 tarihinde (dün) Trabzon'da 20 000 kisinin yürüdügü bir eylem organize ettik.

Istanbullu 3 KIZKARDESE ve onlarin kapikullarina yönelik tepkilerimizde sizleri de kendi renklerinizle yanimizda görmekten gurur duyacagiz.

Anadolu'nun ve gökkusaginin tüm renkleri yanimizda olana dek mücadeleye devam edecegiz.

Bizler bordomavi.net üyeleri olarak, "FENERASYON LÜTFEN ISTIFA" yürüyüslerimizde Pazar günü (08/05/2005) saat 15:00'te Fenerasyonun Levent Binasi önünde olacagiz.

Renginiz bize güç katacak.

Saygilarimla,

PAROLA 61

ISTE CEVAPLAR:

Federasyona ve futbolu yonetenlere, bu ulkenin sadece 3 takimi olmadigini, onlarin menfaatlerini korumak ugruna ne gonuller kirildigini hatirlatmanin zamani coktan gelmistir. Bu eylemin sonucuna ulasmasini diliyorum. Anadolu kulupleri bu sporun figurani degil, durust emekcisidir. Bunu goremeyenlere yaziklar olsun.
Metehttp://www.eskisehirspor.com/forum/ic&#111;n_go_up.gif (http://www.eskisehirspor.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=6807&amp;FORUM_ID=2&amp;CAT_ID=2&amp;Forum_ Title=Genel&amp;Topic_Title=Anadolu+Benim%2E%2E%21#top )

Trabzonsporun bu baskaldirisini gönülden destekliyorum... www.siyahkirmizi.org (http://www.siyahkirmizi.org)

Trabzonsporu bu mücadelesinde gönülden destekliyorum.kahpe bizansa karsi girisilmis bu cesur hareketin sonuca ulasacagindan hiç süphem yok.bu gün istanbulda olup siyah-kirmizi renklerimizle onlari bu hakli mücadelelerinde desteklemeyi çok isterdim.zaten bu mücadeleye destek vermeyecek yada hakli bulmayacak anadolu kulübü taraftarlarida gerçekte ya gs'li ya fb'li yada bjk'lidirler.ama gerçekten kendi takimindan baska bir takim tutmasa anadolu kulübü taraftarlari zaten ortada bizans hakimiyeti diye bir seyde kalmaz.

Sevgili Dostlar,

Anadolu Takimlari içinde kendine saygisi olan çok nadir iller ve takimlar var. Bence aslolan onlarin bize degil, bizim onlara destek olmamizdir. Karsilik beklemeden. Zaman zaman o takimlara kiziyoruz. Ama unutmayalim, bir düsmanimiz varsa, Istanbullu 3 Kizkardes ve onlarin saksakçilaridir.

sanatik
09.05.2005, 03:07
<TABLE height=121 width="100%">
<T>
<TR>
<TD colSpan=2 height=94>
<DIV align=center>Malatyasporlular'dan
Trabzonspor'a destek</DIV></TD></TR>
<TR>
<TD vAlign=top width="31%" height=75>
<DIV align=left>http://www.karadenizhaber.com/haberresim/9may/malatya.jpg</DIV></TD>
<TD vAlign=top width="69%" height=75>
<DIV align=left>MALATYASPOR Taraftarlar Dernegi gazetemize gönderdigi mesajda Trabzonsporlu taraftarlarin kararli eylemine su sözlerle destek verdi: "Trabzonspor'un haksiz bir sekilde sampiyonlugunu elinden alan </DIV></TD></TR>
<TR>
<TD vAlign=top colSpan=2 height=248>federasyonu, Cem Papila'yi ve futbolumuzda kara leke haline gelmis isimleri kiniyoruz. Bu haksizliklara karsi tepki veren Trabzonlu kardeslerimizin sonuna kadar arkasindayiz. Haksizliga karsi susan dilsiz seytandir. Tepemize kadar çiktilar. Artik sabir tasimiz çatladi. Futbol adina her türlü rezillik, tiyatro ve adaletsizlik hüküm sürmekte ama Istanbul'un simarik hanedanligi mutlaka yikilacaktir. Hepimizi bu sahtekarlari destekleyen gazete, kanal ve benzeri kurumlari boykot etmeye çagiriyorum. Bu tarafli Istanbul medyasinin sahtekar araçlarina alet olmayalim, paramizi vermeyelim. Malatya'dan Malatyasporlulardan Trabzonlu gardaslarimiza kucak dolusu sevgiler saygilar."
</TD></TR></T></TABLE>karadenizhaber.com

mahir_kuzey
09.05.2005, 11:08
Koçlarim birer birer ortaya çikmaya basliyor. Olay budur. Delikanli olanlar bir adim öne çiksin lütfen...

calypso
09.05.2005, 15:54
Yanlisim varsa düzeltin ama, Klüpler birligi son toplantisinda I.Cavcav baskaliginda 14 takim olarak birlikte hareket etme karari aldilar. Bunun ilk örnegi ortak magazalar açmak olacakmis. Böylece bizi disladiklarini resmen gösterdiler. Birileri bizi klüpler birliginden disliyor digerleri kendi aralarina almiyor..varsin öyle olsun, biz hep böyleydik hep böyle kalacagiz kimse bizi durduramayacak.

onurkaradeniz
09.05.2005, 16:26
arkadaslar bazi anadolu kulüpleri ve bizans onlardan üstün olmamizi kabul edemiyolar!napalim bu da onlarin ezikligi... ama yanimizda olan has anadolu kulüplerimize de sonsuz tesekkürler! smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

metehan
09.05.2005, 17:32
Resmi sitedeki habere göre KAradeniz illerinin Istanbul dernek baskanlari ortak bir bildiri ile olayi kinamislar. O zaman Rize maçi öncesi temaslarda bulunup ortak birseyler yapilabilir belki. Bugüne kadar güzel islere imza atan taraftarlar dernegi bu konuda da birserler yapmali diye düsünüyorum.

LazAnisT
09.05.2005, 20:31
Hangi anadoluyu uyandirmaliyiz.anadoluda bir kaç kulüp hariç hepsi istanbul takimlarinin köpegi olmus.Anadoluyu uyandirsak bile diyarbakirin özellikle antepin tarihindeki o kara lekeler ne olacak.onlari nasil silecekler.bi antep kayserisporu yenemeyecek güçtemi.

mahir_kuzey
09.05.2005, 20:43
Hangi anadoluyu uyandirmaliyiz.anadoluda bir kaç kulüp hariç hepsi istanbul takimlarinin köpegi olmus.Anadoluyu uyandirsak bile diyarbakirin özellikle antepin tarihindeki o kara lekeler ne olacak.onlari nasil silecekler.bi antep kayserisporu yenemeyecek güçtemi.

Trabzonspor bir misyon takimidir. Onlar köpek oldularsa bunu düzeltmekte bizim görevimiz.

Ayrica affetmek büyüklüktür...

Zafer Keskin
10.05.2005, 15:26
arkadaslar madem öyle anadolu takimlari bizimle o zaman hep beraber bir protesto düzenlensin diyorum ben...

imported_Suha
10.05.2005, 15:56
verdigimizz mücadele sadece trabzosporun degil..tüm anadolunun ortak mücadelesidir..yine bir ilk olarak bunu biz baslattik çünkü haksizliga tahammülümüzz yokk..ve bu onurlu mücadelede tüm anadolunun destegini bekliyoruzzz..kimligini koruyamassan yok olmaya mahkum olusunnn

mahir_kuzey
10.05.2005, 22:27
arkadaslar madem öyle anadolu takimlari bizimle o zaman hep beraber bir protesto düzenlensin diyorum ben...

Bi slogan vardir ben çok severim. SUSMA SUSTUKÇA SIRA SANA GELECEK diye. Simdi bu takimlar sira kendilerine geldikçe bize yanasmaya baslayacaklar zaten. Tüm anadolu takimlari tepkili olsa keske...

SKY-GUARD
10.05.2005, 22:54

ben merhaba

Pasam,

Bu senin muhabbetine benzer bir muhabbeti ayni ofiste görev yaptigimiz fenerli bir yüzbasi'ya yil boyunca yaptim.....

Adam bugün geldi ve beni bir kenara çekip ne dedi biliyormusun.........

"Bahadir ben artik Manisa'yi tutuyorum..."..."Niye diye sordum"....."1nci lige çiktik..." dedi....Dedim "...Belki daha önceden tutsaydin geçen sene çikardiniz..."

Herneyse uzatmayalim, ortaya koydugun argüman bazi kisilerde etkili oluyor...........Böyle diyaloglara DEVAMMMMMMMMMMM..........

mahir_kuzey
10.05.2005, 23:00
eskiden sagduyulu sakin bir adamdim , ama artik çok çabuk sinirleniyorum. yasadigim yerde fanatik mi fanatik fenerliler var. yukardaki diyaloga yakin seyler bende konustum. niye çorumspor taraftari degilsiniz ne isiniz var elin istanbullusuyla falan diyorum, adam 1. ligde degiliz falan diyor tabii. o kafayla daha çok 3. ligde sürünürsün diyorum tabii. fenere verdigin destegin yarisini çoruma verseler 1. ligde olurlardi zaten.

ckoray
11.05.2005, 00:13
Sevgili dostlar,

Anadolu Takimlari içinde kendine saygisi olan çok nadir iller ve takimlar var. Bence aslolan onlarin bize degil, bizim onlara destek olmamizdir. Karsilik beklemeden. Zaman zaman o takimlara kiziyoruz. Ama unutmayalim, bir düsmanimiz varsa, Istanbullu 3 Kizkardes ve onlarin saksakçilaridir.

Evet arkadaslar,

berat arkadasimizin açtigi topici en iyi anlayan ve özetleyen, SIMAL YILDIZININ yazdigi busonuç paragrafini iyi okuyanlaranlicak bence. tebrikler,

Biz nedenyazili ve görsel basinda neden hak ettigimiz kadar yer bulamiyoz sizce?

Türkiye nüfüsünün %75anadolu da yasiyor yani yaklasik 50 milyon insan ediyor.peki bu kadar insanin ne kadari futbol ile ilgili görsel medyayi ve yazili medyayi takip ediyor?Yada bu kisilerin nekadari kendi sehrin takimi ilgili haberleri takip ediyor?

Herkesin bildigi ve fark etmedigi biseyleri hatirlatiyim isterseniz Süper ligdeki takimlari bir düsünün 18 TAKIM VAR.Bunlarin;

4 ü Istanbul 2 si Trabzon 3 ü Ankara digerleri Malatya,Konya,Smsun,Kayseri,Antep,Diyarbakir,Sakar ya,Denizli (bakin bunlarin hepsi büyük sehir takimlari) ve son olarak Rize

Neden bunlari yazdim dersiniz Istanbul haricindeki bu sehirlerin yaklasik nüfüsu 45 milyon oldugunu animsatmak için.Yani diyorlar ya ticari kaygilardan dolayi basinda tv lerde diger takimlara ayrilan yer ve zamanlar kisitli olmasi gerekiyor bence de hakli adamlar!! niye versinler niye yazsinlar izlemiyolar okumuyolar Trabzon taraftari haricindekiler...

Suçlu mu???Samsunda,Diyarbakirda,Malatyada,Ankarada dogupda hayatlarinda Kadiköyde ,Sami Yende, Inönüde maç izlememis birakin maç izlemeyi Istanbula gelmemis stadlarini bile görmemis milyonlarca taraftarlari var bunlarin nasil taraftarliksa!!!!!!!

Biz bu insalara kendi sehirlerinin takimlari oldugunu desteklemeleri gerektigini nasil biribirimize sehrimize,takimimiza sahip çiktigimizi biz bu istanbul saltanati da bu sekilde yiktigimizi anlatabilirsekbelki Trabzonspora ve ülke futboluna hizmet etmis oluruz.

Saygilarimla,

Berat
11.05.2005, 00:26
Sevgili dostlar,

Evet arkadaslar,

berat arkadasimizin açtigi topici en iyi anlayan ve özetleyen, SIMAL YILDIZININ yazdigi busonuç paragrafini iyi okuyanlaranlicak bence. tebrikler,

.................................................. .......... .........

Biz bu insalara kendi sehirlerinin takimlari oldugunu desteklemeleri gerektigini nasil biribirimize sehrimize,takimimiza sahip çiktigimizi biz bu istanbul saltanati da bu sekilde yiktigimizi anlatabilirsekbelki Trabzonspora ve ülke futboluna hizmet etmis oluruz.

Saygilarimla,

Yasiniz bilmedigim için nasil hitap edecegimi bilmiyorum ama müsaadenizle kardesim diyeyim;

Ben hep yakindim; nacizane yazdigim bi yazinin iyi anlasilamamasindan.. yukarida alinti yaptigim 2. kisim, benim yazimin anafikri diyebilirim... ama sizin cemilsezgin den alinti yaptiginiz 1. paragrafin benim anlatmak istediklerimle pek iliskisi yok. bunu belki de 5. kez yaziyorum; BEN, KENDIMIZE DOST ANADOLU TAKIMI EDINELIM, ANADOLU TAKIMLARI KARDESIMIZDIR DEMEDIM!!! Benim demek istedigim,Anadolu insanina elimizden geldigince 3 takimi tutmalrinin mantiksizligini anlatmak ve kendi sehirlerine,kendi kültürlerini temsil eden takimlara yönelmlerini saglamakti..

Birde bidaha rica edeyim; Cevaplara bakarak yorum yazmayalim, yaziyi okumadan yapilan yorumlar saglikli olmuyo ve yaniltici olabiliyor.. saygilar...

mahir_kuzey
11.05.2005, 00:43
berat olay yaziyi anlama anlamama olayina döndü. daha dogrusu en iyi kim anlamis olayina smileys/smiley4.gifsmileys/smiley4.gifsmileys/smiley4.gif...

simdi konu ikiye bölündü farkindaysan. asil konu senin anlatmaya çalistigin konu idi. ikinci konu bizim protestolarimizdan sonra anadoludan gelen veya gelmeyen tepkiler üzerine kurulu. ikisi birbiriyle paralel gidiyor. öhöm öhöm ne akademik konustum ama. smileys/smiley4.gif

sonuç : trabzonspor hep önderdir, futbolumuzdaki hatalari düzeltecek güce trabzonspor ivme kazandirmalidir. anadolu insani kendi cografyasini, kendi kültürünü ,kisiligini vs.vs.vs. temsil edecek kulüplerle iliski kurmalilar.

Tunga
11.05.2005, 02:06
Istanbullu 3 KIZKARDESE ve onlarin kapikullarina yönelik tepkilerimizde sizleri de kendi renklerinizle yanimizda görmekten gurur duyacagiz.

------------------------

Federasyona ve futbolu yonetenlere, bu ulkenin sadece 3 takimi olmadigini, onlarin menfaatlerini korumak ugruna ne gonuller kirildigini hatirlatmanin zamani coktan gelmistir. Bu eylemin sonucuna ulasmasini diliyorum. Anadolu kulupleri bu sporun figurani degil, durust emekcisidir. Bunu goremeyenlere yaziklar olsun.
Metehttp://www.eskisehirspor.com/forum/ic&#111;n_go_up.gif (http://www.eskisehirspor.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=6807&amp;FORUM_ID=2&amp;CAT_ID=2&amp;Forum_ Title=Genel&amp;Topic_Title=Anadolu+Benim%2E%2E%21#top )

Trabzonsporun bu baskaldirisini gönülden destekliyorum... www.siyahkirmizi.org (http://www.siyahkirmizi.org)

Trabzonsporu bu mücadelesinde gönülden destekliyorum.kahpe bizansa karsi girisilmis bu cesur hareketin sonuca ulasacagindan hiç süphem yok.bu gün istanbulda olup siyah-kirmizi renklerimizle onlari bu hakli mücadelelerinde desteklemeyi çok isterdim.zaten bu mücadeleye destek vermeyecek yada hakli bulmayacak anadolu kulübü taraftarlarida gerçekte ya gs'li ya fb'li yada bjk'lidirler.ama gerçekten kendi takimindan baska bir takim tutmasa anadolu kulübü taraftarlari zaten ortada bizans hakimiyeti diye bir seyde kalmaz.

Sevgili Berat kardesim, yazimda bence asil önemli nokta, protestomuza onlarin da kendi renkleriyle katilmalari idi. Eger biz protestoyu "Trabzonspor'a yapilan haksizliklara son!" diye yapmis olsaydik, o zaman dedigin, sikayet ettigin anlam çikardi. Oysa ki benim bildigim bizim protestomuz, bugünkü federasyona ve onu yaratan düzene idi.Bu mücadeleyi ancak kendi takimlarini, Istanbul takimlari seviyesinde görmek isteyen taraftarlar destekleyebilir. Benim Eskisehirspor forumunu seçme sebebim de, Eskisehirlilerin, takimlari 2.lig B kategorisinde orta siralarda olmasina ragmen her deplasmana 7-8 bin taraftar tasiyip, kendi sahalarindaki her maçta Atatürk Stadlarini tam doldurmalarindan kaynaklanmaktadir (ki bunu biz bile beceremiyoruz). Örnegin onlarin forumlarinda da Eskisehir'de Fenerium magazasinin açilisi olay olmus. Aralarinda orayi yakalim, kahpe bizansi Eskisehir'den defedelim diyen yüzlerce yazar var. Yani aslinda tüm Anadolu takimi taraftarlarinin gelmesini hayal ettigin noktaya, Trabzonspor'dan sonra en yakin il belki de onlar. Yukarida benim o foruma gönderdigim mesaja gelen cevaplarin sonuncusuna bakarsan, iste o tam da senin belirttigin seyi cevapliyor.

Bu arada kelalaka bir yorum:

sanatik'in imzasindaki "PisLig istemiyoruz!" ve"Süper PisLig" bence harika. Orada da tebrik ettim tekrar tebrik ediyorum.http://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley20.gif

yattara11
15.05.2005, 18:22
www.anti-istanbul.com (http://www.anti-istanbul.com)

bu site yeni açildi... umarim diger sitelerden daha farkli olur... ben üye oldum ama simdilik kimseler yok sitede... smileys/smiley17.gif

aliteker
16.05.2005, 04:29
slm yattara

ilk gunde 32 uye topladik fena sayilmaz hehe ama dedigin dogru suan pek dolu sayilmaz sen istersen bu konuyu ayri bir topicde bildirki millet siteden haberdar olsun ve bu arada insallah haftaya gs fbye yenilirde sizde maci aldiktan sonra 2ci olursunuz

yasasin anadolu

sanatik
16.05.2005, 05:20
www.anti-istanbul.com (http://www.anti-istanbul.com)

bu site yeni açildi... umarim diger sitelerden daha farkli olur... ben üye oldum ama simdilik kimseler yok sitede... smileys/smiley17.gif

la bu domaini ben bir kac gün önce alacakdim. Anääääää

bak sen. olacak is degil smileys/smiley1.gif

kelkitli29
16.05.2005, 09:49
hemen üye oldum

aliteker
16.05.2005, 18:02
hahaha kardes sansina kus artik senden once ben aldim smileys/smiley1.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley1.gif

ama amacimiz ayni senide beklerim:):) bugun baya bir anti resimleri yapcam hehe

yattara11
17.05.2005, 13:50
haydi bayanlar,baylar... smileys/smiley17.gif

Anadolu nette toplaniyor...

Biraz daha ilgi gösterin de Trabzonspor taraftarlari olarak biz de olaya agirligimizi koyalim... smileys/smiley2.gifEdited by: yattara11

sanatik
17.05.2005, 14:24
hahaha kardes sansina kus artik senden once ben aldim smileys/smiley1.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley1.gif

ama amacimiz ayni senide beklerim:):) bugun baya bir anti resimleri yapcam hehe

kimin yapmasi önemli degil tabii. Varolmasi iyi ama siteyi forum olarak kurmussunuz simdilik.

mesaj atiyorum sana.

yattara11
18.05.2005, 16:31
uyaniiiiiiiinnnnnnnnnn... smileys/smiley36.gif

kusura bakmayin, topic ikinci sayfaya düsmesin diye yaziyorum sürekli... simdi yeni topic açsam forumda karisiklik olacak, onun için açmiyorum ama birazcik ilgi gösterin daa...smileys/smiley17.gif

www.anti-istanbul.com (http://www.anti-istanbul.com) ayiptir, Trabzonspor'lu kimse yok neredeyse...

Hünkar
18.05.2005, 23:16
bende az once uye oldum

TolsTToy
18.05.2005, 23:50
site güzel is yapar

baris_aykan
19.05.2005, 02:53
GELDIM GARI

yattara11
19.05.2005, 14:18
hah söyle yaa... smileys/smiley2.gifhep demiyo muyuz ''Anadolu uyansin, Anadolu uyansin'' diye... hadi bakalim sitenin üye sayisi artmaya basliyo, yavas yavas organize olunmaya baslandi...

Emiroğlu
19.05.2005, 14:28
Arkadaslar bence birakin anadolu yu uyusun.Özellikle su g.Antep ve bunu gibiler var ya......Biliyosunuz yaptiklariserefsizlikleri.Bunlardan gelecek fayda rizeden gelsin :)

yattara11
19.05.2005, 18:38
Arkadaslar bence birakin anadolu yu uyusun.Özellikle su g.Antep ve bunu gibiler var ya......Biliyosunuz yaptiklariserefsizlikleri.Bunlardan gelecek fayda rizeden gelsin :)

Anadolu uyusun mantigiyla nereye kadar?

Beytullah
19.05.2005, 19:35
bende üye oldumsmileys/smiley36.gif

Mollasalihoğlu
19.05.2005, 19:50
rize'ye helal olsun bence.son dönemde takimlarina sahip çikiyolar.3 ezigin deplasman havasini az da olsa hissettigi bi yer haline geldi rize

Emin
20.05.2005, 18:22
Anadoluyu uyandirmaya baslamadan önce son yillarda arttigina inandigim Anadoluda Trabzonspor antisempatisinin önüne geçmeli ve eskiden oldugu gibi Trabzonsporu Anadolunun abisi yapmaya çalismanin faydasi daha çok olacaktir. Mevcut Anti-Istanbul çalismalarinin asiri siddet ve küfür içermesi nedeniyle faydali olacagini da sanmiyorum. Yukarida bahsettiginiz sitenin daha ilk giris sayfasinda tuttugunuz kendinize girsin gibi bir yazi yaziyor ki kimsenin sempatik bulacagini sanmiyorum. Bunun yerine Istanbul takimlarinin bu güne kadar kazandiklari sampiyonluklarda hangi anadolu takimlarinin canini yaktingini yazssak daha hayirli olur.

Diger taraftan giriste yazan diger yazi Sizide sizi sevenide sevmiyoruz yazisi çok hosuma gitti...

yattara11
20.05.2005, 18:38
Anadoluyu uyandirmaya baslamadan önce son yillarda arttigina inandigim Anadoluda Trabzonspor antisempatisinin önüne geçmeli ve eskiden oldugu gibi Trabzonsporu Anadolunun abisi yapmaya çalismanin faydasi daha çok olacaktir. Mevcut Anti-Istanbul çalismalarinin asiri siddet ve küfür içermesi nedeniyle faydali olacagini da sanmiyorum. Yukarida bahsettiginiz sitenin daha ilk giris sayfasinda tuttugunuz kendinize girsin gibi bir yazi yaziyor ki kimsenin sempatik bulacagini sanmiyorum. Bunun yerine Istanbul takimlarinin bu güne kadar kazandiklari sampiyonluklarda hangi anadolu takimlarinin canini yaktingini yazssak daha hayirli olur.

Diger taraftan giriste yazan diger yazi Sizide sizi sevenide sevmiyoruz yazisi çok hosuma gitti...

zaten bu siteleri bunun için seviyorum... buralarda gerçekten büyük Trabzonspor sevgisi var ve herkes Trabzonspor'un bizansa karsi en büyük koz oldugunun farkinda... smileys/smiley32.gif

aliteker
20.05.2005, 18:42
merhaba emin vallaha bende inan ne yapacagimi bilmiyorum herkez ayri telden diyor ama en iyisi ilk yazdigim sizide sizi sevenide secvmiyoruz:)

aliteker
20.05.2005, 19:09
http://www.anti-istanbul.com/images/br&#111;nze/logo.gif

andrei07
23.05.2005, 18:39
<CENTER>Yine yüzümüz kizardi... Onlarda öyle, bizde böyle! </CENTER>

http://www.milliyet.com.tr/2005/05/23/s&#111;n/resim/s&#111;nspo02.jpg Ajanslar ve Milliyet INTERNET

Tüm dünya, Ingiltere'de bu sezon sampiyonluga ulasan Chelsea'nin Manchester United deplasmaninda agirlanisini konustu. Manchesterli oyuncularin sampiyon rakibini maç öncesi çikis tünelinde tek sira halinde kutlamasi ve alkislamasi büyük yanki uyandirmisti. Old Trafford stadini dolduran 67 bin seyircinin de Chelsea'yi ayakta alkislamasi, futbol dünyasinda tarafli tarafsiz herkesin övgüsüyle karsilasmisti. Türkiye'de ise sampiyonlugu belirleyen Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde sahada her sey güzeldi. Ancak maç öncesi ve sonrasi saha disinda yasananlar yüzümüzü kizartti.
http://www.milliyet.com.tr/2005/05/23/s&#111;n/resim/olay2.jpg

FUTBOL TERÖRÜ HER YERDEYDI

Fenerbahçe'nin kendi sahasinda ezeli rakibi Galatasaray'i yenerek ligin bitimine bir hafta kala sampiyonlugunu ilan ettigi maç öncesi ve sonrasi yurt genelinde futbol terörü yine durmadi. Sahadaki centilmence mücadeleye ragmen maç öncesi iki takimin taraftarlari birbirlerine saldirdi.
Maç sonrasi ise yapilan onca uyariya ragmen magandalar silahlarini atesledi. birçok üzücü olay meydana geldi. Ümraniye'de kursunlarin hedefi 11 yasindaki bir çocuk olurken, Antalya'da havaya açilan ates sonucu 45 yasindaki Mehmet Arslandag bitkisel hayata girdi. Türkiye genelinde ise olay çikmayan sehir yok gibiydi. Birçok kent kavga, biçaklama ve yaralama görüntülerine sahne oldu.

100 KISI GÖZALTINA ALINDI

Istanbul Valisi Muammer Güler, Fenerbahçe ile Galatasaray arasinda dün oynanan karsilasmayla ilgili olarak olaylara karisan 100 kisinin göz altina alindigini açikladi.
Vali Güler, UEFA Heyeti?ni Istanbul Valiligi?nde kabulü sirasinda yaptigi açiklamada, basin mensuplarinin sorusu üzerine, söz konusu karsilasmayla ilgili taraftarlarin stada gelisi sirasinda bazi taskinliklarin oldugunu ifade ederek, "Bununla ilgili olarak 100 kisi göz altina alinmistir. Bunlarin 76?si stada biletsiz girmek için güvenlik güçlerine direnç gösteren gruplardir, 18?i ise karaborsa bilet satmak isteyenlerdir. Bir kismi kavga çikaranlarla ilgilidir, bir kismi da ev sahibi taraftarinin kavgaya karisanlaridir. Bunlarla ilgili olarak sahte bilet olaylari da vardir" diye konustu.
Bu kisilerden 24?ünün savcinin talimatiyla bugün mahkemeye çikacagini kaydeden Vali Güler, "Geriye kalanlarin gerekli ifadeleri alinarak, mevcutsuz olarak adli evraklari gönderilecektir. Ancak, bütün bu kisilerin karistiklari olaylarla ilgili durumlari Il Spor Güvenlik Kurulu?nda karara baglanacaktir" dedi.

ÜMRANIYE'DE 11 YASINDAKI ÇOCUK VURULDU

http://www.milliyet.com.tr/2005/05/23/s&#111;n/resim/olay3.jpg Ümraniye?de 11 yasindaki bir çocuk, maç kutlamalari sirasinda açilan ates sonucu agir yaralandi.
Çakmak Mahallesi Hamam Sokak?taki evlerinin balkonunda bulunan 11 yasindaki Ismail Yilmaz, açilan ates sonucu gögsünden vuruldu.
Ailesi tarafindan Dr. Siyami Ersek Gögüs Kalp-Damar Cerrahi Hastanesi?ne kaldirilan ve kursunun akcigerini parçaladigi belirlenen çocuk, hemen ameliyata alindi.
Polis, Ismail Yilmaz?in yaralanmasina neden olan kisi ya da kisilerin yakalanmasi için çalisma baslatti.
Bu arada, ayni hastaneye, maç sonrasi çikan kavgalarda biçakla yaralanan 2 kisinin daha getirildigi kaydedildi. Hayati tehlikelerinin bulunmadigi ögrenilen bu kisilerin tedavilerinin sürdügü bildirildi.

ANTALYA'DA 'MAGANDA' KURSUNU, BITKISEL HAYATA SOKTU

Antalya?da, dün aksam oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçi sonrasinda havaya tabancayla açilan ates sonucunda bir kisinin agir yaralandigi bildirildi.
Maçi Çakirlar Yolu?ndaki bir lokantada 4 arkadasiyla birlikte izleyen Mehmet Arslandag (45), maç sonunda kutlama amaciyla ates edilen tabancadan çikan merminin basina isabet etmesi sonucu agir yaralandi.
Akdeniz Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi?ne kaldirilan Arslandag?in bitkisel hayata girdigi ve solunum cihazina bagli olarak yasadigi bildirildi.
Polis, tabancanin kimin tarafindan ateslendigini belirlemek için sorusturma baslatti.

VURULAN ÇOCUKLARIN DURUMLARI CIDDI

Fenerbahçe ile Galatasaray arasinda dün gece oynanan Süper Birinci Futbol Ligi maçinin ardindan sampiyonluk kutlamalari sirasinda silahla yaralanan 2 çocugun saglik durumunun ciddiyetini korudugu belirtildi.
Maç sonrasi kutlamalar sirasinda açilan ates sonucu Ümraniye?de gögsüne isabet eden kursunla yaralanan ve Dr. Siyami Ersek Gögüs Kalp-Damar Cerrahisi Hastanesi?ne kaldirilan 11 yasindaki Ismail Yilmaz?in tedavisi sürüyor. Yilmaz?in saglik durumunun ciddiyetini korudugu ögrenildi.
Bu arada, Yilmaz?in yaralanmasina neden oldugu gerekçesiyle gözaltina alinan Ismail G?nin Asayis Sube Müdürlügü?ndeki sorgusu tamamlandi.
Ismail G, sorgu ve islemlerinin tamamlanmasinin ardindan Ümraniye Adliyesi?ne gönderildi.
Dün gece babasiyla birlikte gözaltina alinan C.G. ise emniyette serbest birakilmisti.
Bu arada, Güngören?de ailesiyle birlikte misafirlikte oldugu sirada balkonda otururken sag gözüne isabet eden kursunla agir yaralanan Osman 14 yasindaki Tayfun Araci?nin da Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Hastanesi?nde tedavisi sürüyor.
Reanimasyon Servisi?nde bulunan Araci?nin saglik durumunun ciddiyetini korudugu belirtildi.
Emniyet yetkilileri, bu olaya iliskin henüz yakalanan olmadigini, çalismalarin sürdürüldügünü kaydettiler.
Öte yandan, maç sonrasi Küçükçekmece Istasyon Mahallesi?nde çikan kavga sirasinda Emrah Özge?yi bacagindan biçakla yaraladigi ileri sürülen Yasar Gazi A. gözaltina alindi.
Yasar Gazi A?nin, Küçükçekmece Ilçe Emniyet Müdürlügü?nde sorgusunun sürdügü, Özge?nin Özel Kent Hastanesi?nde tedavisine devam edildigi ögrenildi.

ORDU'DA 2 POLISE ARABA ÇARPTI

Ordu'da sampiyonluk kutlamasi yapan Fenerbahçeli taraftarlari kapattigi Samsun- Ordu Karayolunu'nu trafige açmaya çalisan biri komiser 2 polise, araba çarpti. Fenerbahçe'nin kendi sahasinda 1-0 yenerek ligin bitimine bir hafta kala sampiyonlugunu ilan etmesi, tüm yurtta oldugu gibi Ordu'da da sari-lacivertli taraftarlarca coskuyla kutlandi. Maçin bitis düdügü ile birlikte Fenerbahçeli taraftarlar yaya ve araçlariyla sampiyonluk turuna çikti. Uzun araç kuyruklari olusturarak Samsun- Ordu Karayolu'nu bir süre trafige kapatan Fenerbahçeli taraftarlara polis müdahale ederek, yolu araç trafigine açmak istedi. Bu sirada, arkadan hizla gelen Dursun Ali Ergin yönetimindeki otomobil, taraftarlara müdahele eden komiser Bekir Akin ile polis memuru Yetkin Mollaosmanoglu'na çarpti. Ordu Devlet Hastanesi?ne kaldirilan yaralilardan komiser Akin'in sol ayaginda, polis Mollaosmanoglu'nun ise vucüdunun çesitli yerlerinde kiriklar oldugu bildirildi. Kazaya neden olan sürücü Ergin gözaltina alinirken, bu olaydan sonra taraftarlarin araçlariyla bölgeden ayrilmasiyla karayolunda trafik akisi normale döndü.

MERSIN'DE FB TARAFTARI BIÇAKLANDI

Mersin'de Sevket Sümer Mahallesi?ndeki bir kahvehanede Fenerbahçe-Galatasaray derbisini izleyen 25 yasindaki Yilmaz Acar karsilasmanin sonlarina dogru, kardesi ile kavga eden Galatasarayli grubun arasina girdi. Bir anda savas alanina dönen kahvehenede olaylar sokaga tasti. Bu sirada Yilmaz Acar, tanimadigi kisilerce karnindan biçaklandi. Galatasarayli taraftarlarin biçakladigi belirtilen Acar arkadaslari tarafindan Mersin Devlet Hastanesi?ne kaldirildi. Acil serviste ilk müdahalesi yapilan Acar, yogun bakim servisinde tedavi altina alindi. Polis olayla ilgili sorusturma baslatti

DIYARBAKIR'DA OLAY

Sampiyonlukta dönüm noktasi olarak görülen derbi karsilasmasi sonrasinda Diyarbakir?da olaylar çikti. Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarlarinin karsilikli takimlari aleyhine tezahüratta bulunmasi iki takimin da fanatiklerini karsi karisya getirdi. Kent Merkezindeki Ofis Semti kavsaginda karsilasan GS ve FB'li taraftar gruplari birbirlerine plastik pet ve kaldirim taslarini firlatti. Polisin yetersiz kalmasi üzerine olay yerine gelen Çevik Kuvvet ekipleri olaylarin büyümesini önlemek için iki grubu dagitmak zorunda kaldi.

BIÇAKLI GENCE POLIS ENGELI

Bu sirada Galatasaray taraftarlari arasinda bulunan bir kisi, elindeki biçakla Fenerbahçe taraftarlarinin bulundugu yere gitmek isterken, polis engeliyle karsilasti. Polisle, genç arasinda yasanan kisa süreli arbededen sonra biçakli saldirgan kaçarak izini kaybettirdi.

ANTALYA'DA 2 YARALI

Antalya'da Fenerbahçe'nin sampiyonluk kutlamalarinda 2 kisi yaralandi. Cumhuriyet Meydani'nda Fenerbahçe'nin galibiyetini kutlayan taraftarlardan Askin Öztürk (28) sevincini maytapla kutlayarak göstermek istedi. Öztürk, atesledigi maytabin bilinmeyen bir sebepten dolayi patlamasi sonucu yaralandi. Maytabin kalabalik grubun içine düsmesi sonucu ise bir kisi ayagindan ve bileginden yaralandi. Vucutlarinda yaniklar olusan iki yarali Antalya Devlet Hastanesi'ne kaldirildi.
http://www.milliyet.com.tr/2005/05/23/s&#111;n/resim/kavga.jpg

ADANA'DA KAVGA

Maçtan sonra Gazipasa Bulvari?na gelen Fener bahçeli taraftarlar, burada otomobilleriyle konvoy olusturdu. Ellerindeki bayraklari sallayarak takimlarinin sampiyonlugunu kutlayan sari lacivertliler, Adana?da da geç saatlere kadar eglendiler. Maçin tamamlanmasinin ardindan dernek binasindan Gazipasa Bulvari?na yürüyen 100 dolayindaki Galatasaray taraftari ise sampiyonlugu kutlamaya gelen Fenerbahçelilerle karsilasinca kavga çikti. Birbirlerine tas ve sopalar atan her iki takim taraftarlarinin bu kavgasinda bir kameraman basindan yaralanirken, çevrede bulunan bazi araçlarda zarar gördü. Olaylar polisin müdahalesiyle son buldu. Adana'da sampiyonluk kutlamalari geç saatlere kadar sürdü.

DENIZLI'DE FB-GS GERGINLIGI

Denizli'de karsilasmayi televizyondan izleyen Fenerbahçeliler doksan dakikanin bitiminde sampiyonluk kutlamalari için ellerinde bayraklarla sokaklara döküldü. Delikliçinar Meydani'nda bir grup Galatasaray taraftari, Fenerbahçelilerin bulundugu araçlara tacizde bulundu. Tansiyonun yükselmesi üzerine olay yerine gelen Çevik Kuvvet, iki grup arasinda barikat kurarak kavga çikmasini önlemeye çalisti. Bu sirada bir grup Galatasarali taraftarin Fenerbahçe bayragini yakmasiyla gerginlik daha da artti. Çevik Kuvvet'e bagli polisler panzer yardimiyla Galatasaraylilari olay yerinden uzaklastirirken, yaklasik 3 bin Fenerbahçe taraftari cosku içinde Gazi Bulvari'ni kutlamalara katildi. Araç konvoylari nedeniyle trafik ulasima kapatti.

ES-ES TARAFTARLARI, FENERBAHÇELILERE SALDIRDI: 2 YARALI

Fenerbahçe- Galatasaray maçindan sonra Eskisehir?de Fenerbahçeli taraftarlara Eskisehirsporlu taraftarlar saldirdi. 2 kisi hafif sekilde yaralandi, bazi otomobillerin camlari kirildi.
Bu aksam Fenerbahçe-Galatasaray maçi bitiminden sonra yaklasik 60 kadar Eskisehirsporlu taraftar grubu, Kizilcikli Mahmut Pehlivan Caddesi?nde karsilastiklari Fenerbahçe formasi giyen ya da ellerinde sari-larcivet bayrak olan gençlere saldirdi. Fenerbahçe'nin sampiyonlugunu kutlayan sürücüyü darp eden grup, 26 AH 964 plakali otomobilin camlarini kirip kapilarini tekmeledi. Yine bu grubun saldirdigi bir Fenerbahçe taraftari yaralandi. Takviye olarak bölgeye sevkedilen Çevik Kuvvet ekipleri, Eskisehirsporlu taraftar grubunu dagitti. Çevik kuvvet polisinin müdahalesi sonucunda kent sokaklari normale döndü.

KOCAELISPOR TARAFTARLARINDAN TEPKI

Inönü Caddesi?nden otomobilleriyle bayrak sallayarak geçen Fenerbahçe taraftarlarina, Kocaelisporlu olduklari ögrenilen bir grup tepki gösterdi. Kocaelispor lehine slogan atan bu grup, Fenerbahçeli taraftarlarin üzerine yürüdü. Bir anda taraftarlar birbirlerine saldirarak tasli sopali kavga çikti. Çevik Kuvvet ekipleri, olaylari güçlükle önledi.

ADAPAZARI'NDA POLISTEN SERT MÜDAHALE

Adapazari'nda Fenerbahçe-Galatasaray maçi sonrasinda sari lacivertli taraftarlar Çark Caddesi'nde toplanarak sampiyonlugu kutlamaya basladi. Fenerbahçe marslari söyleyerek yürüyen grubun yanina yatklasan yaklasik 10 kisilik bir basku grup, ?Sakaryasporö diye tezahüratta bulundu. bunun üzerine polis, iki grup arasinda gerginlik yasanmamasi için sakaryaspor taraftakrlarina müdahalede bulundu. Ancak bu kisilerin direnmesi üzerine polis cop kullandi. Direnen gençlerden biri, polisler tarafindan yüzüstü yere yatirilarak tekmelendi. Görüntülendiklerini anlayan polisler kameramana bu görüntülerin yayinlanmamasi konusunda telkinde bulundu.

ANADOLU UYANIYOR!!

mahir_kuzey
24.05.2005, 00:47
<DIV =lineStory align=left>Uyanik'dan Karadeniz tepkisi!</DIV>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
<T>
<TR>
<TD height=10>http://www.ajansspor.com/images/1trans.gif</TD></TR></T></TABLE>

Samsunspor Baskani Ismail Uyanik, Türkiye'nin TFF'nin Euro 2012 ev sahipligi adayligi için açikladigi listede maçlarin oynanmasi planlananlar arasinda hiç bir Karadeniz kenti olmamasina tepki gösterdi ve eylem plani hazirlayacaklarini söyledi..

Samsunspor Külübü Basin Sözcüzü Mazhar Basoglu tarafindan düzenlenen haftalik olagan basin toplantisina katilan Uyanik, dün yapilan karsilasmada Samsunspor'un Trabzonspor karsisinda aldigi yenilgiden üzüntü duyduklarini, ancak sonucun bir Karadeniz takiminin Sampiyonlar Ligi'ne katilmasi yolunu açmasina da sevindiklerini ifade etti.

''Serefimizle, namusumuzla oynadigimiz oyunda kaybetmemize ragmen Trabzonspor'un Sampiyonlar Ligi'ne katilacak olmasi bizi sevindirdi'' diyen Uyanik, Orduspor ve Giresunspor'un aldigi basarili sonuçlar nedeniyle de bu iki kulübü kutladi.

Uyanik, ayrica Türkiye'nin 2012 Avrupa Futbol Sampiyonasi'na ev sahipligi yapmak için adayligiyla ilgili TFF'nin açikladigi listede maçlarinin oynanmasi planlananlar arasinda hiç bir Karadeniz kenti olmamasina tepki gösterdi.

''Karadeniz futbolsuz, futbol Karadenizsiz olmaz'' diyen Uyanik, bu sloganla 1 Haziran'da tüm Karadeniz takimlarinin yöneticileri ile konuyu görüsmek üzere Samsun'da biraraya geleceklerini bildirdi. Haziran 2012'de yapilacak ve 30 gün sürecek turnuvada 4 grupta 31 maçin oynanacagini vurgulayan Uyanik, turnuvanin Istanbul (2), Bursa, Izmir, Antalya, Konya, Ankara ve Kayseri olmak üzere 7 sehirdeki 8 statta yapilmasinin planlandigini hatirlatarak, sunlari kaydetti:

''Federasyonun listesinde hiçbir Karadeniz kenti olmamasiyla ilgili bir eylem plani hazirlayacagiz. 1 Haziran'da Trabzonspor, Akçaabat Sebatspor, Rizespor, Giresunspor ve Orduspor kulüplerinin yöneticileri ile Samsun'da bir araya gelerek bu konulari ele alacagiz.''

-BASOGLU'NUN AÇIKLAMALARI
Samsunspor'un deplasmanda oynadigi Trabzonspor maçi yenilgisini degerlendiren basin sözcüsü Mazhar Basoglu, ise orta hakem Firat Aydinus'un yönetiminden sikayet etti.

''Aydinus'un yanlis kararlari sonucu Diyarbakirspor maçina 5 oyuncumuzdan yoksun çikacagiz'' diyen Basoglu, su degerlendirmelerde bulundu:
''Tesbitlerimize göre, hakemin birçok hatali karari var. Bu kararlar sonunda da bu hafta Diyarbakirspor maçinda sakat ve cezali oyuncularimizin fazla olmasi nedeniyle takim olusturmakta da zorlanacagiz. Ama ne olursa olsun saibelerin üzerimize gelmemesi adina Diyarbakirspor maçinda mücadelemizi sonuna kadar sürdürecegiz.''

ANADOLU UYANIYOR !!!

zinos_zon
24.05.2005, 02:28
eskisehir ne olursa olsun 1. lige çikmali..su istanbul nam zengin züppenin, züppeler züppesi firlamalarina ilk tokadi onlar vurmus ama "arkalari" güçlü olmadigi için hakettikleri sampiyonlugu alamamislardi. eskisehir bir sembol, gelmeli...

sametaydin
16.06.2005, 20:13
anadolu uyans?n istiyoruz onlar?n yapt?g?na bak. emek verme, futbolcular?n? sat 3 istanbul tak?m?na, sonra...

sonra git toplan 4 kulübün arkas?ndan i? çevir daha fazla para almak için. trabzonspor sizden fazla para al?yo ama hakediyo. kac?n?z istanbul tak?mlar?na kafa tuabiliyosunuz? onlar? ezebiliyosunuz?

yaz?k hiç yak??mad? bu 14 tak?ma.

Çagman
16.06.2005, 20:24
Biz Anadolu diyoruz Ama Tak?m?m?z Anadolu ad?na Hiçbir?ey yapm?yor..smileys/smiley18.gif

XhAn
16.06.2005, 20:26
Hiçbir?ey yapm?yor mu??

Çagman
16.06.2005, 20:27
evet

Egemen
16.06.2005, 23:28
berat abi yaz?n süper te?ekkürler. anadolunun uyanmas? gerekiyor ve öncelikle ?u büyük zenginler öncelikle kendi memleketini dü?ünmeli. kendi içimizden kötü bir örnek vermek istiyorum. ben ofluyum ve haluk ulusoyda oflu. ben zengin dei?ilim ulusoy zengin. ben TRABZONSPORLUYUM (ölene kadar) ama ulusoy gsli. olay bundan ibaret. s?rf bir yerlere gelebilmek için büyük tak?mlar?n ismini kullanmak de?ildir anadolululuk. kendi özüne sahip ç?kmakt?r onu desteklemektir.

bu arada anadolu uyanmaz... istanbulu 4-5 kere daha fethetmedikten sonra...