PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzon Tonya'da yeni bir dergi çıkıyor: Kalandar!!

zeyberoğlu
18.01.2009, 02:28
http://www.karalahana.com/makaleler/kitap/tonya-kalandar-dergisi-buyuk.jpg

Başlarken,
Yeni bir dergi için söylenecek aslında çok şey yoktur. Bir başlama sürecini işaret eden bu adım, bölgemizde belli bir kültür-sanat değerini oluşturmayı amaçlamaktadır.
KALANDAR genç bir kadroyla yayın dünyamıza “Kalandar Çendeyi” atıyor. Genç arkadaşlarımız sorumluluklarını ve yapılması gerekenleri uzun uzun tartıştılar. Dilerim ki yeni yayın dünyamız için yeni bir ses, soluk olabiliriz.
KALANDAR sizleri büyük yazarlarımızla buluşturacak bunun yanı sıra kültür-sanat konularında da aydınlatacaktır.
KALANDAR bölgemizde sanat-edebiyat alanlarında yeni sanatçıların, yazarların yetişmesine vesile olacak ve bu anlamda da “okul” işlevi üstlenecektir.
KALANDAR Tonya’mızın toplumsal sorunlarına yer vermekle birlikte, ağırlıklı konuları kültür-sanat olacaktır. Bu nedenle KALANDAR sanatsal-estetiksel vurguyu ön plana çıkarmaya çalışacaktır. Bu vurgu ilişkili olduğumuz gündelik yaşamla ve onun okur-yazar öznelerini de bağlayacaktır. KALANDAR’IN taşıyacağı dil, politik olmaktan çok kendi cinsinden olacaktır.
KALANDAR yazının öncelliğine inanan ve katılımcıları, hiçbir değere değişmez görmemekte ve değerleri idealize etmemektedir. Bu nedenle de, yazı sanatının kendi kurallarıyla bu derginin içkin bir bağ kurduğunu söylemeliyim.
Bir cemaat, bir itaat ya da ibadet adımı atmıyoruz, böyle oluşumlara da karşıyız. Ebedi duruşun gereklerini önceleyen, çok sesliliği barındıran ancak her türlü gericiliğe, tutuculuğa, biatçılığa da cepheden karşı duruşuyla estetik-politik tavır alışı kriter gören inceliklere önem veren bir oluşumdur.
Ülkemiz sadece iktisadi değil kültürel olarak da Emperyalist(Sömürgeci) politikaların kuşatması altındadır. Bu kuşatma sistemli olup insanımızı kendi kültürüne yabancılaştırmaktadır. Bu nedenle
KALANDAR insanımızı kendi kültürüne yabancılaştıran Emperyalist kültür politikalarının karşısındadır.
KALANDAR kültürümüze sahip çıkar ve kültürümüzü geliştirip, zenginleştirir. Unutmayalım ki bir toplumu var eden, ayakta tutan, kendi kültür değerleri ve dinamikleridir. Tam da burada Kalandar geleneğimizin, bayramımızın değeri ve önemi ortaya çıkıyor. Bunun için Kalandar geleneğimize, bayramımıza kısaca değinmeyi gerekli gördük. Bildiğiniz gibi bölgemizde hayat şartları zor, halkımızın deyimi ile geçim zordur. İşte bu zor hayat şartları, geçim derdi Kalandar geleneğimizin temel felsefesi ve esprisini oluşturur. Kalandar geleneğimiz, bayramımız bize zor hayat şartları ile başa çıkmanın yolunu hatırlatıyor ve öğretiyor. Kalandar geleneğimiz bu zor hayat şartlarını yardımlaşma ve dayanışma ile aşarken aynı zamanda eğlence, bayrama dönüştürüyor.
KALANDAR olarak her iki ayda bir evinize “Kalandar Çendeyi” atacağız, böylece sizlerle de buluşmuş olacağız.
Dergi girişimimizde dikkat ettiğimiz “Dergi, dergiyi çıkaranlar kadar onu yaşatanlarındır” söylemidir. Hem sezgisel, hem de belli bir bilinçliliğe vurgu yapıyor bu söz. Biz adım attık, şimdi sıra sanatseverlerde, edebiyatseverlerde.
Hep birlikte nice sayılara.
SEVGİYLE KALIN.

İletişim: tonyakalandardergisi@hotmail.com (tonyakalandardergisi@hotmail.com)

dergi ve gazeteciliğin, Doğan ve Ciner vs. gibi akbabaların ellerinden kurtulup, özgür kalemlerin egemenliğine geçmesi dileğiyle. Destekleyelim..

trapesus
22.01.2009, 01:42
Bir Tonyalı olarak gurur duydum. Tonyalılar farklı insanlardır. Umarım bu farkı derginiz bir kez daha ispatlar.

sümela61
22.01.2009, 12:26
çok sevindirici bir haber... bir dergiye daha abone olacağız desenize... paylaşım ve bilgilendirme için çok teşekkürler...

melâl
25.01.2009, 16:44
bu başlık çok gerilerde kalmış :)

bir fahri tonyalı olarak gurur duydum :)

ayrıca dergi adının yazılışındaki bordo mavi uyum da çok hoşuma gitti :)

nasil ulaşabilriz
abonelik sistemi mi yoksa ankarada bulabilir miyim :rolleyes:

tebrikler... nice sayılara inşallah :)

Badaloğlu
29.01.2009, 09:13
Ey gidi Kalandar... geldın geçtinda haberimiz olmadi.Aha haburaya bakmasak acaba çocukluğumuzun o eğlenceli Kalandar gecelerini hatırlarmıydım?

Bu dergiyi muhakkak almam lazım.Çünkü onda kendimi bulacağımı biliyorum.Tonya'yı çok severim özellikle mert, yürekli, delikanlı insanlarını...

İnşaallah yayın hayatınız çok uzun ve başarılı olur...

Cengiz Çubukcu
29.01.2009, 09:47
ben arkadaşlarla görüştüm, dergiyi merakla bekliyorum...

MehmetGÜRSOY61
29.01.2009, 10:05
şimdiden hayırlı olsun bakalım görelim

Onur Şeref
29.01.2009, 16:41
Tonyalı değilim Vakfıkebirliyim ama Vakfıkebire ne zaman gitsem Tonyaya mutlaka uğrarız babamla mükemmel insanlar ve muhteşem bir misafir sevgisi var Tonyalılarda. Babamın ve benim kalbimde Tonyalıların yeri ayrıdır.Herşeyin en iyisine layikler.

Dergilerininde hayırlı olması dileğiyle...

KUTADGU
29.01.2009, 18:45
Ey gidi Kalandar... geldın geçtinda haberimiz olmadi.Aha haburaya bakmasak acaba çocukluğumuzun o eğlenceli Kalandar gecelerini hatırlarmıydım?

Bu dergiyi muhakkak almam lazım.Çünkü onda kendimi bulacağımı biliyorum.Tonya'yı çok severim özellikle mert, yürekli, delikanlı insanlarını...

İnşaallah yayın hayatınız çok uzun ve başarılı olur...

Üzerime alınırım ama sevgili Badaloğlu.

Kalandar dergisine de yayın hayatında başarılar dilerim.

Cengiz Çubukcu
20.02.2009, 17:16
Dergi elime yeni geçti, okumaya bile fırsatım olmadı ama memleketimden birşey gelince çok ama çok mutlu oluyorum...

Mustafa Yılmaz
20.02.2009, 17:18
"aydınlatan dergi " diye imzası var derginin ,ilginç.

Miraç Atalay Çiftçi
20.02.2009, 17:19
Benimde gözümden kaçmış.
Yerel basına, yerelliğe önem verdiğim için çok önemli bir adım olarak görüyorum.
İrtibata geçeceğim, umarım uzun soluklu bir yayın hayatı geçirirler.

Badaloğlu
20.02.2009, 17:24
Üzerime alınırım ama sevgili Badaloğlu.

Kalandar dergisine de yayın hayatında başarılar dilerim.

Valla bizde kim üzerine alınırsa alınsın diye yazduk zaten:D

Dergi elime yeni geçti, okumaya bile fırsatım olmadı ama memleketimden birşey gelince çok ama çok mutlu oluyorum...

Cengiz hocam, dergi senin eline nasıl ulaştı? Benim maile cevap bile vermediler!!!:N