PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Drogheda United Kapanma Tehlikesiyle Karşı Karşıya!!!

Recep Çaltepe
13.01.2009, 01:20
Evet arkadaşlar maalesef yanlış duymadınız. Kilometrelerce Ötede bulunan Bordo-Mavili kardeş kulübümüz Drogheda United ekonomik nedenlerden dolayı kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.

Aslında karşı karşıyaymış desem daha doğru olurdu zira benim de az önce haberim oldu. Forumumuzun İrlandalı misafirlerinden Drogster nickli arkadaşımız geçenlerde durumu anlatır bir mesaj yazmıştı forumdaki ilgili konuya. Ne zamandan beri aklımda, şimdi okuyabildim mesajları ve durumları gerçekten vahim.

Mesajlar burada:

http://forum.bordomavi.net/showpost.php?p=1846493&postcount=480
http://forum.bordomavi.net/showpost.php?p=1847555&postcount=481

Anladığım kadarıyla;

Bulundukları yerin yakınındaki yerel yönetim yeni stad ve antrenman sahası yapımını reddetmişler ve bunun sonucu olarak da projenin de mali yükünü çeken yatırımcı firma (ki kendilerine 4 sene boyunca yardımda bulunmuşlar ve bu 4 sene boyunca Drogheda United içinde bir lig şampiyonluğu da bulunmak üzere tarihlerinin en önemli başarılarını kazandılar) yardımı kesmiş.

Ekonomik çevreler de kulübe yardım etmemiş, 3 finansörün 2'sinin vakıf şirketleri olması ve siyasilerin dengesiz politikaları yüzünden.

Bir komite veya denetimci diyelim, şirketi incelemeye almış ve borçların ödenebilir olup olmamasıyla ilgili olarak kulübü inceleyecekmiş. Borçları ise 750.000 Euro (Ödenmemiş ücretler ve devlete vergilerle birlikte) ve kulübün 2009 sezonunda devam edip edemeyeceği belirlenecekmiş. Kendileri de belirttikleri üzere bu miktar çok fazla değil ancak sıkıntıları; İrlanda Futbolu, Gaelic Football dedikleri bir futbol türü, İrlanda Hokeyi ve rugby ile ve ayrıca televizyonda yayınlanan İngiltere ve İskoç ligleriyle rekabet edebilecek düzeyde değil.

(Devamı gelecek)

Gökhan KAN
13.01.2009, 01:23
750 bin hiç bişey degil....

Recep Çaltepe
13.01.2009, 01:37
Futbolculara yapılacak ödemeler konusunda; Drogheda ve çevresinde bulunan halktan elde ettikleri 200.000 Euro'nun 91.000 Euro'sunu ayırarak bir anlaşma sağlamışlar.

Şimdi en önemli engel 22 Ocak'ta denetimcilerin hazırlayacağı raporda, bu rapor sonucu Drogheda United'ın kurtulup kurtulamayacağı görüşmeye açılacak.

Bu arada takımın hali de sezon sonuna doğru bu sebepten dolayı içler acısı bir hale gelmiş. Zaten iddialarını kaybettikleri 2008 sezonunda son maçlara doğru bu problemlerden ötürü tam 10 puanları silinmiş ve ligi 8. sırada tamamlamışlarve hatta bazı oyuncularıyla yollarını bile ayırmak zorunda kalmışlar bu dönemde.

Kendileri ellerinden geldiğince yardımda bulunuyorlar takımlarına ve bu konuda büyük özverilerde ve çalışmalarda bulunmuşlar.

Bu durumu belirten Drogster az-çok bizden de yardım talep ediyor. Bu durumla ilgili ben de en azından seslerini size duyurmak istedim. Bazı banka hesap numaraları vermişler onları buraya yazmak itiyorum.

Drogster'in yazdığı bir cümle var ki ben en çok orası etkiledi:

"Takımımızı kaybetmek istemiyoruz :("

Bir paypal linki ve banka hesap numarası vermişler:

Paypal link:
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=1653999

Banka hesabı:

Hesap İsmi: Drogheda United 2009
Hesap Numarası: 44472182
Sort Code: 93-20-94
Banka: AIB, Drogheda
IBAN: IE63 AIBK 932094 44472182
Swift Code: AIBK IE 2D

Şimdiden teşekkür ediyor kendileri.

Kazım Uzunboy
13.01.2009, 01:46
İmkan olsa keşke yardım edebilsek..

Drogster adlı kullanıcının yazdığı mesajı bende çok merak etmiştim,demek bunlarmış. :S

Özkan
13.01.2009, 02:15
750 bin dolara İrlanda'da pilot takım. Hem de bordo-mavi. Yönetim gör bunu.

Muhammet
13.01.2009, 02:47
Üzücü bir durum gerçekten.

Umarım bu kötü durumda kurtulular.

We don't want to lose our club, so you can understand this regretful request

28TS61
13.01.2009, 02:55
aslinda trabzona davet edip hazirlik maci yapilmali ve gelir onlara verilmeli, tabi butun gelis gidis masrafida üstlenmeliyiz

Mehmet Fırat
13.01.2009, 10:03
Yönetim kanadının birşey yapması lazım.

28TS61'in önerisine katılıyorum.

Külünkoğlu
13.01.2009, 10:10
Kapanırsa yazık olur, hem Ayyıldız hem Bordo Mavi eksilmesin sahalardan.

Burçak
13.01.2009, 10:32
beklenmedik bi haber oldu benim içinde. üzücü.
bakalım gelişmler ne gösterir. daha kapandığı kesin değil. 22 ocak ta rapor tutulacakmış. onun sonucu çıkacak vs .
inşallah kapanmaz.

6Şafak Aydın1
13.01.2009, 11:22
eee düzenliyelim Istanbulda bir hazirlik maci.... Papimizi görürüz:)

6Şafak Aydın1
13.01.2009, 11:23
Futbolculara yapılacak ödemeler konusunda; Drogheda ve çevresinde bulunan halktan elde ettikleri 200.000 Euro'nun 91.000 Euro'sunu ayırarak bir anlaşma sağlamışlar.

Şimdi en önemli engel 22 Ocak'ta denetimcilerin hazırlayacağı raporda, bu rapor sonucu Drogheda United'ın kurtulup kurtulamayacağı görüşmeye açılacak.

Bu arada takımın hali de sezon sonuna doğru bu sebepten dolayı içler acısı bir hale gelmiş. Zaten iddialarını kaybettikleri 2008 sezonunda son maçlara doğru bu problemlerden ötürü tam 10 puanları silinmiş ve ligi 8. sırada tamamlamışlarve hatta bazı oyuncularıyla yollarını bile ayırmak zorunda kalmışlar bu dönemde.

Kendileri ellerinden geldiğince yardımda bulunuyorlar takımlarına ve bu konuda büyük özverilerde ve çalışmalarda bulunmuşlar.

Bu durumu belirten Drogster az-çok bizden de yardım talep ediyor. Bu durumla ilgili ben de en azından seslerini size duyurmak istedim. Bazı banka hesap numaraları vermişler onları buraya yazmak itiyorum.

Drogster'in yazdığı bir cümle var ki ben en çok orası etkiledi:

"Takımımızı kaybetmek istemiyoruz :("

Bir paypal linki ve banka hesap numarası vermişler:

Paypal link:
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=1653999

Banka hesabı:

Hesap İsmi: Drogheda United 2009
Hesap Numarası: 44472182
Banka: AIB, Drogheda
Swift Code: AIBK IE 2D

Şimdiden teşekkür ediyor kendileri.

kulübüde bilgilendirin bu Drogheda dostlugundan bence birseyler yapilir. Bizim verecegimiz üc bes kurus bir fayda saglamaz.

macka61
13.01.2009, 14:59
evet kulübü bilgilendirmeliyiz

melodicforce
13.01.2009, 16:07
evet ben ingilizce forum'da bunu okudum ve drogste'e cevap verdim...
bizim bir kac kurusla olmaz bu bence, yönetim ve yüksek posizyonlarda olanlarimiz biraz yardim etse bu paralar ödenilir. evet tr ve avrupa lig'i icin fazla bir para degil, ama irlanda lig'i icin büyük bir miktar'mis!

birde sans'a bak, bu yil irlandaya mac'a gidecektim, kapanirsa cok yazik olur! gitmeliyim, oralari görmeliyim!!!

irlanda, avurpa, yada tr'de bir mac yapilabilir, istanbul olabilir. gelen paralar yardim olarak verilmeli. ama bizimkiler drogheda nedir ve nerdendir bile bilmez, buna eminim!!! bakma bizler taniyoruz ve ilgileniyoruz....

UğuR
13.01.2009, 16:11
İnşallah kapanmaz.Haberi okuyunca şaşırdım....

pReN@_61
13.01.2009, 17:11
Umarım kapanmaz.

Tunga
13.01.2009, 18:04
Bu konuyla ilgilenecek bazı yerlerle temasa geçtik. Umarım bir gelişme olur da burada güzel haberler verebiliriz.

seyyah61
13.01.2009, 18:47
Iyi haberleri bekliyoruz.

Özge
13.01.2009, 19:25
Üzüldüm gerçekten.İnşallah kapanmaz.

MuratJ
13.01.2009, 19:34
ya kardeşiz diyoruz hep bunu birde yönetim bazında duymak istiyorum! cok seviyorum onları neden yonetimler kardeşiz adına bir acıklama suana kadar hiç yapmadı! club brugge müş bilmem neymiş bu adamlarla neden hazırlık macı yapıyoruzda kardeşimizi dedigimiz adamlarla bir hazırlık macı yapmıyoruz! inşallah düzelirler ya.

KemalEROĞLU5961
13.01.2009, 20:42
İrlanda'daki kardeşlerimiz için bir şeyler yapmalı, tek problemleri para mı bilemiyorum ama 750.000 Euro Türkiye standartlarında büyük bir para değil. Olimpiyat'ta veya Avrupa'da yapacağımız bir hazırlık karşılaşmasıyla tamamını olmasa da büyük bir bölümünü çıkarabiliriz bu paranın. Tek sorun liglerin başlamasına çok kısa bir süre kaldı ve takımımızın maç yapacak bir arası yok 22 Ocak'a kadar. Kesinlikle önemsiz bir konu olarak görülmemeli, amblemi Ay-Yıldız, renkleri bordo-mavi olan kardeş bir klübe bu kötü döneminde destek olmalıyız bir şekilde.

Emre B.
13.01.2009, 21:29
Kapanırlarsa çok yazık olur.İnşallah yönetimimiz sahip çıkar.

melodicforce
14.01.2009, 14:45
arkadaslar burda benim ve bazilarin dedigin gibi, yönetim'den ve yüksek organ'da olanlarlar böyle birsey'den haberleri yok ki!
iki yil, hatta biraz fazla oldu bu takim ile iletisimi girdik, eminim baskan, yönetim ve digerleri bu konudan haberdar degiller, olsa bile pek umrunda olmazlar, malesef bu bir gercek!!!

Cem Akyüz
14.01.2009, 14:50
sol kanatta yada orta sahada iyi oyuncuları varsa parayı verip aralım hem biz hemde onlar kazansın

Badaloğlu
14.01.2009, 14:56
Aslında sezon öncesi açılış maçını Olimpiyat stadında Club Brugge yerine Drogetha ile oynasaydık daha iyi olurdu.... Hem tüm Türkiye bu takımı tanımış olurdu, hemde onlara bir katkımız olurdu... Önümüzdeki sene çok geç olmazsa bu takım ile sezon öncesi bir maç yapılabilir...

Recep Çaltepe
29.01.2009, 19:46
Drogster forumumuza son durumları ile ilgili bir mesaj koymuş bugün. Bugün mahkemeleri vardı ve kapanma tehlikesini bertaraf etmişler. Denetim Kurulu kulübün borçlarının ödenebilir olduğuna hükmedip devam etmelerine karar vermiş. :)

Yasin İriş
29.01.2009, 20:16
Drogster forumumuza son durumları ile ilgili bir mesaj koymuş bugün. Bugün mahkemeleri vardı ve kapanma tehlikesini bertaraf etmişler. Denetim Kurulu kulübün borçlarının ödenebilir olduğuna hükmedip devam etmelerine karar vermiş. :)

sevindirici bir haber teşekkürler ancak yardım düşüncelerinden vazgeçilmemeli yinede kanımca..

Emre B.
29.01.2009, 20:57
Çok iyi bir haber.Önümüzde ki sezon başında Drgheda ile hazırlık maçı yapalım.Hatta Bordo-Mavi turnuvası bile düzenlenebilir.Trabzonspor, Drogheda, Aston Villa gibi takımlar katılabilir.İyi bir tanıtım olur ve Avrupa maçlarına hazırlanırız.

talibim
03.06.2009, 14:36
Arkadaşlar kardeş klüb Drogheda United çok sıkıntılı günler geçiriyor.İrlanda da taraftarlar arasında yardım kampanyası başlattılar..
Drogheda'nın mali işlerinden sorumlu hanım bizlerden de yardım beklediklerini söyledi.Pay Pal hesap bilgilerini verdiler.Az dahi olsa yardımlarımızı bekliyorlar.Aşağıya hesap bilgilerini yazıcam,yardımcı oluruz inşallah

Account Name: Drogheda United 2009
Account Number: 44472182
Bank: AIB, Drogheda
Sift Code: AIBK IE 2D

Orhan Aydın
03.06.2009, 14:38
kardeşliğimiz nerden kaynaklanıyor

Mayls
03.06.2009, 15:36
Logosunda ay yıldız bulunan bordo mavi bir takım. Daha ne olsun? :)

Gökhan KAN
03.06.2009, 15:40
Geçen bizim gazetelerden birinde Drogheda nın tarihini yazmışlardı..Kardeş kulüp olduğumuzdan bahsetmişlerdi..

Koray
03.06.2009, 16:32
Hazırlık maçı yapalım zaten borçları ödenmeyecek bi miktar değil, maçın gelirlerinide onlara veririz ve kardeşlik bağımız böylece dahada güçlenmiş olur...

Muhammet*
03.06.2009, 19:06
Hazırlık maçı yapalım hatta irlanda'da oynayalım.

28TS61
03.06.2009, 19:11
Hazırlık maçı yapalım zaten borçları ödenmeyecek bi miktar değil, maçın gelirlerinide onlara veririz ve kardeşlik bağımız böylece dahada güçlenmiş olur...

Hazırlık maçı yapalım hatta irlanda'da oynayalım.

bu dileklerimizi yönetime en kisa zamanda bildirsek iyi olur.
heralde duyarsiz kalmaz yöentim ve türk futbolunda bir ilke imza atmis oluruz

talibim
03.06.2009, 21:44

wikipedia'da dahi trabzonspor ve drogheda united'ı kardeş takım olarak yazıyor.

Mayls
03.06.2009, 22:17
Bu büyütülecek bir durum değil ki. Ben bile girip Vikipedi'deki kayıtları değiştirebiliryoum :)

Mollasalihoğlu
03.06.2009, 22:26
Sadri Başkan Ferhat'ı falan satalım da hau adamların kurtaralım ya :)

tuncay1984
03.06.2009, 23:03

orayada sen ben gibiler yaziyo onlari
birakin irlaanda takimini ne kardes kukübü ya
paraaniz coksa rizeye samsuna verin ne united diya

Cem Akyüz
03.06.2009, 23:12
orayada sen ben gibiler yaziyo onlari
birakin irlaanda takimini ne kardes kukübü ya
paraaniz coksa rizeye samsuna verin ne united diya

Çok kardeşlik gördük ya Rize ve Samsun mu kesin kardeşizdir zaten;)

tuncay1984
03.06.2009, 23:15
haklisin valla
ama biz bize düseni her zaman yapali abi biziz cünkü

Mollasalihoğlu
03.06.2009, 23:26

Kocaeli ve Eses'li kardeşlerimizi bizzat yerinde gördük..

Cem Akyüz
03.06.2009, 23:29
Kocaeli ve Eses'li kardeşlerimizi bizzat yerinde gördük..

Abi evet onlarıda eklemek gerekiyor..Demek istediğim benim görüşüme göre bizim kardeşimiz falan yok yek geldik yek gidiyoruz

Fatih BALTA
03.06.2009, 23:35
Gönül verdiğin renklerin böyle bir durumla karşı karşıya kalması çok üzücü bir durum.
Umarım sıkıntılı günleri atlatırlar.Hazırlık maçı fikri çok güzel olur aslında yeni sezon öncesi.

talibim
04.06.2009, 21:04
İrlanda da şirketler futbola sponsor olmak istemiyorlar.Mahkeme takıma borçlarını ödemesi için ek süre verdi.Drogheda United'ın 50 bin eora ya ihtiyacı var.Bu fazla bir mebla değil.Biz bu yardımı yaparsak dostluktan daha öte şeyler kazanırız.Hazırlık maçının gelirlerini onlara verirsek büyük yardım yapmış oluruz.

talibim
11.06.2009, 17:45
Arkadaşlar kardeş klüb Drogheda United çok sıkıntılı günler geçiriyor.İrlanda da taraftarlar arasında yardım kampanyası başlattılar..
Drogheda'nın mali işlerinden sorumlu hanım bizlerden de yardım beklediklerini söyledi.Pay Pal hesap bilgilerini verdiler.Az dahi olsa yardımlarımızı bekliyorlar.Aşağıya hesap bilgilerini yazıcam,yardımcı oluruz inşallah

Account Name: Drogheda United 2009
Account Number: 44472182
Bank: AIB, Drogheda
Sift Code: AIBK IE 2D

talibim
16.06.2009, 11:21
arkadaşlar renkdaşımız,kardeş klüp drogheda united bordomavi klüp diye internet sitesi kurdu.klübün içinde bulunduğu finansal krizden kurtulması için taraftarları arasında hediye çekilişli bir kampanya başlattı.

http://www.claretandblueclub.com/ (http://www.claretandblueclub.com/) sitesinden ulaşabilirsiniz.

talibim
18.06.2009, 11:13
http://claretandblueclub.com/overseas.html

arkadaşlar bu siteye bakabilir misiniz?drogheda united'ın kurduğu bir site.türkçe metin de koymuşlar bizim için.

talibim
20.06.2009, 21:40
Drogheda United ve Trabzonspor'un bağlantısı sadece renkleri ile sınırlı değil. Türkiye ve Drogheda arasındayki bu bağlantısı yıllar önce başlamıştır. 1885 yılında Osmanlı döneminin sultanı Drogheda'nın kralicesi olan Victoria'ya o bölgede açlık içinde yaşayan insanları yardım amaçlı para ve yiyecek göndermiştir. Sultanımızın bu cömertliğini hiç bir zaman unutmamıştır bu insanlar.

Aramızda olan bağlantı Drogheda United ve Trabzonspor'un kardeş kulüpler olmasıyla birlikte çok daha güçlendi. Drogheda United'ın başarıları ve büyüklüğü Trabzonspor kadar büyük olmasa da tutkumuz her zaman aynıdır. Bileğimiz kesilse kanımız bordo mavi akar. Takımlarımız olması biz bir hiçiz. Bu zor zamanımızda size de yardımlarınız ile yanımızda görmekten büyük mutluluk duyarız. Lütfen Claret & Blue Club'a üye olun ve siz de çok güzel bir şey için katkıda bulunun. İlginizden dolayı teşekkür ederiz.

http://www.claretandblueclub.com/

sessizkral_1
20.06.2009, 21:58
Hazırlık maçı yapalım gelirleride o takıma gitsin.

talibim
20.06.2009, 22:14
biz şu belirsizlik ortamını atlatırsak yönetim de bu işe sıcak bakar diye ümit ediyorum.

Orhan Aydın
21.06.2009, 09:22
hazırlık maçı fikri güzel inşallah gerçekleşir

28TS61
21.06.2009, 13:38
son macini 1-0 kazandi drogheda

talibim
25.06.2009, 12:48
Arkadaşlar
Sizlere daha önce söylemiş olduğum Drogheda United'ın hazırladığı web sitesi güncellendi.
Bu web sitesi klübe yardım amaçlı ve katılanlara sponsor firmalar tarafından çeşitli hediyeler veriliyor.Thomas Cook seyahat şirketi tarafından tatil imkanları bile mevcut.
Aylık 20 Euro veya tıllık 250 Euro terihlerinden birini seçebilirseniz.
Sitenin linki bu http://www.claretandblueclub.com/
ayrıca Türk taraftarlara türkçe metin dahi hazırlamışlar ahanda burada http://www.claretandblueclub.com/overseas.html

ARAF
09.07.2009, 23:57
bu yardım işinden yönetimin haberi varmı

çekirdek parası 50 bin euro

talibim
13.08.2009, 14:14
Arkadaşlar devre arasında bir maç için yönetimle irtibata geçelim mi?çok güzel olur.
Adanademirspor taraftarları internette kendi aralarında dostluk kurdukları Livorno taraftarları ile beraber bi organizasyon yaptılar.taraftar başkana bu dileklerini ulaştırmuş ve Adanademirspor Livorno ile sezon açılış maçını yapacak.biz de bunu yapabiliriz.

talibim
01.11.2009, 13:29
http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs008.snc3/11565_325819045106_807090106_9555577_5735935_s.jpg http://claretandblueclub.com/ (http://claretandblueclub.com/)

Bordo&Mavi klüp üyeleri !!!
Claret&Blue club üç Drogheda United sevdalısı tarafından dört ay önce kuruldu.kurulan bu kuruluş çok yakın zamanda Drogheda United yönetiminde yerini alacak.Şu andaki klüp yönetimi klüpte %20 hisseyi claret&blue club üyelerine veriyor.Yıl sonuna kadar hedef 500 üyeyi bulmak.Halihazırda Claret&blue klübün 230 üyesi var.Üye sayımızı artırmayı istiyoruz.Herkesi üye olmaya davet ediyoruz ve Drogheha United'ın geleceğinden hepbirlikte söz sahibi olalım.Her üyemize sponsor firmalardan hediyeler verilecektir.günlük 5 Euro,aylık 20 Euro yıllık 250 Euro

talibim
17.11.2009, 12:07

Arkadaşlar hadi hep beraber Drogheda United'ın bu sezon attığı en güzel golü seçelim.

M.S.SOFU
08.12.2009, 00:33
ben kulübe mail atacağım konuyla alakalı
desteklerinizi bekliyorum arkadaşlar

M.S.SOFU
08.12.2009, 00:38
devre arasında bir hazırlık maçı yapmalıyız her ne olursa olsun...

Ahmet Pulusoğlu
08.12.2009, 02:02
http://www.claretandblueclub.com/candb/overseas.html bizim için yazdıklar yaznın linki bu..

SDinc
08.12.2009, 19:12
Türkiye deki arkadaşlar

Drogheda United ve Trabzonspor'un bağı sadece Bordo&Mavi renklerinden kaynaklanmıyor.Türkiye ve Drogheda arasındaki bağ geçmiş yüzyıllara dayanıyor.1845 de Osmanlı padişahı Sultan Abdulmecid o dönemdeki açlık ve salgın hastalıklar sebebiyle Kraliçe Victoria ya Drogheda halkına verimesi için para ve yiyecek yardımında bulundu.Bu cömertlik Drogheda ve Drogheda halkı tarafından hiç unutulmadı.
Kardeşliğimizi,Drogheda United ve Trabzonspor kardeşliğimizi bir dernekle güçlendiriyoruz.Bizlerin itibarı, takımlarımıza olan sevgi ve tutkumuza denktir.Damarımızı kessek kanımız Bordo ve Mavi akar.Klübümüz olmadan bizler sanki yokuz.Klübümüz herşeyimiz.
Takımıızın sıkıntılı zamanlarında her zaman destekçisi olan tüm taraftarlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.
Lütfen,bugün Bordo&Mavi klübe katılın ve özel bir parçası olun. Sonsuz Teşekkürler

Ulan damardan girmiş be. Gelde bu kulübe yardım etme.

Bir_Bilen
09.12.2009, 20:44
Bu konu hakkında bildiklerim:

İrlanda'da 1800'lü yıllarda patates'ten başka bir şey yetişmiyordu. Bu yüzden insanların yiyecekleri başka birşey yoktu. Ve artık sürekli patates yemekten dolayı ölmeye başladılar. Bu ölüm sayıları binlere ulaştı. Evveliyatını tam bilmiyorum ama bu durumu öğrenen Osmanlı bu ülkeye bir kafile yolladı. Bu kafile de sebze ve meyve yetiştiricileri ile yanlarında götürdükleri tohumlar vardı. İrlandalılar ile birlikte tohumları diktiler. Ve artık patates dışında sebze-meyve yetişmeye başladı. Ölümler azaldı. Ki bunun sonucunda "İrlanda Irkı" Osmanlılar sayesinde kurtuldu.

Gönlümden geçen şudur ki: Trabzonspor ile Drogheda arasında resmi bir bağ kurulmalıdır. Taraftaların gönüllerinde ki bağı resmiyete dökerek taraftarların istekleri gerçekleştirilmelidir. Açıkçası Türk Taraftarlar (Özellikle Trabzonsporlular) için hazırlanan sayfayı okuduğumda etkilenmemek, duygulanmamak elde değil... Yabancı bir futbol takımının sitesinde Türk bayrağı görmek, inanılmaz!

Bir_Bilen
10.12.2009, 18:34
Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama şu ayrıntı gözüme çarptı.

Drogheda'nın logosunda Ay-Yıldız var. Portsmuht'un da logosunda Ay-Yıldız var.

http://soccerlens.com/wp-content/uploads/2008/07/drogheda_united_logo.pnghttp://uefaclubs.com/images/Portsmouth-FC@2.-old-logo.png

Özkan
10.12.2009, 19:06
Bu konu hakkında bildiklerim:

İrlanda'da 1800'lü yıllarda patates'ten başka bir şey yetişmiyordu. Bu yüzden insanların yiyecekleri başka birşey yoktu. Ve artık sürekli patates yemekten dolayı ölmeye başladılar. Bu ölüm sayıları binlere ulaştı. Evveliyatını tam bilmiyorum ama bu durumu öğrenen Osmanlı bu ülkeye bir kafile yolladı. Bu kafile de sebze ve meyve yetiştiricileri ile yanlarında götürdükleri tohumlar vardı. İrlandalılar ile birlikte tohumları diktiler. Ve artık patates dışında sebze-meyve yetişmeye başladı. Ölümler azaldı. Ki bunun sonucunda "İrlanda Irkı" Osmanlılar sayesinde kurtuldu.

Gönlümden geçen şudur ki: Trabzonspor ile Drogheda arasında resmi bir bağ kurulmalıdır. Taraftaların gönüllerinde ki bağı resmiyete dökerek taraftarların istekleri gerçekleştirilmelidir. Açıkçası Türk Taraftarlar (Özellikle Trabzonsporlular) için hazırlanan sayfayı okuduğumda etkilenmemek, duygulanmamak elde değil... Yabancı bir futbol takımının sitesinde Türk bayrağı görmek, inanılmaz!
Kıtlığın sebebi patateslere dadanan bir mantar ve Britanya'nın abartılı vergileriydi. Kıtlık o kadar etkili oldu ki sağ kalmayı başarabilenlerin çok büyük bir kısmı ABD'ye kaçtı. Bugün ABD'deki İrlandalı sayısı İrlanda'dakinden kat be kat fazladır.

M.S.SOFU
10.12.2009, 23:19
Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama şu ayrıntı gözüme çarptı.

Drogheda'nın logosunda Ay-Yıldız var. Portsmuht'un da logosunda Ay-Yıldız var.

http://soccerlens.com/wp-content/uploads/2008/07/drogheda_united_logo.pnghttp://uefaclubs.com/images/Portsmouth-FC@2.-old-logo.png
1845'li yıllarda Britanya'da büyük bir kıtlık baş gösterir.Kıtlık ve susuzluğun etkisiyle salgın hastalıklar başlar, kısa zamanda kuzeyden güneye tüm Britanya'yı etkiler.Avrupa'nın hasta adam'ı, Osmanlı Devleti, o yıllarda dosta düşmana halen güçlü olduğunu göstermek adına çeşitli faaliyetlere girişmiştir, ilerleyen senelerde aşırı lüks harcamaların da amacı budur.Temelinden sarsılan büyük imparatorluğun yıkılışını geçiktirmek, yıkılışı bile şanına yakışır biçimde sağlamak, düşmana güçlü gözükmek adına yalnızca göz boyamaya çalışmaktır.Bu amaçlarla Sultan Abdülmecid döneminde Britanya'yadaki insanlara az da olsa yardım etmek, ölü sayısının bir milyonu geçtiği coğrafyayı daha fazla ceset tarlasına döndürmemek adına 3 gemi gönderilmiştir.Gemiler erzak doluydu, yiyecek yemek bulamayan, hastalıklardan iflahı kesilen halk için bu yardımlar çok önemliydi.O dönemde bile İngilizler limanlarını Osmanlı gemilerini açmadı.Osmanlı gemileri de yüklerini, İrlanda'nın kuzey doğusundaki Drogheda kasabasına indirdiler.

Burdan 5 yıl sonrasına geçelim.5 yıl öncesinde limanlarını Osmanlı yardımına açmayan İngilizler, aradan geçen süreçte Osmanlılar ile yaptıkları çeşitli gizli anlaşmalarla oldukça sığ da olsa diplomatik ilişki kurmuşlardı.Elde İngiliz-Osmanlı ilişkilerine dair fazlaca sahih bilgi bulunmamakla birlikte, 1850 yılında Portsmouth limanına eğitim amaçlı giden iki geminin bu anlaşmalar sonucunda limana yanaşabildikleri düşünülmektedir.Britanya'da yaşanan kıtlığın etkileri o dönemde de sürmekte idi ve limana demirleyen, kimi kaynaklarda İngiliz yapımı olma ihtimallerinden bahsedilen Mirat-ı Zafer ve Serag-Bahri isimli gemilerinin mürettabatından salgın hastalıklara yakalanıp ölenler olmuştur.Seyir ve topçuluk eğitimi için gittikleri Portsmouth'ta hayatlarını kaybeden 26 asker, o deönemin kendine has şartları nedeniyle Anadolu'ya getirilememişler ve öldükleri topraklara gömülmüşlerdir.1902 yılında kabristan haline getirilerek etrafı çevrilen mezarlık, T.C. Genelkurmay Başkanlığı tarafından 1985 yılında şehitlik statüsüne alınmış, 1993 yılında da bugünkü halini almıştır.

http://wowturkey.com/tr264/orkun_01_port.jpg

İkisini birleştirelim şimdi.1919 yılında, İrlanda'nın Drogheda kasabasında bir futbol kulübü kuruluyor, adı Drogheda United.Kulübün amblemi, şehrin amblemi ile aynı figürü taşıyor, Osmanlı yardımlarına şükran adına ay ve yıldız.Geçen sezon İrish Eircom'u lider kapattılar, UEFA 2. önelemesinde Helsingborg'a elendiler.

Diğer yanda limanlarını açmayan krallık.5 yıl sonra Osmanlı ile kurulan ilişki, sonucunda yaşanan ölümler.Mürettebattan ölenlerin ve hayatta kalarak geri dönenlerin, halen ülkede var olan salgın hastalıklarda halka yardım ettiğine dair iddialar da mevcut.Eğer bunu göz önüne alırsak, Drogheda'da, İrlanda Cumhuriyeti'nde yaşananların güneydoğu İngiltere'de de yaşandığına ihtimal vermek mümkün.Ancak Portsmouth kulüp tarihinde de bahsedildiği, oralarda kabul gördüğü şekliyle, 3. Haçlı Seferi sırasında, 1191'de Kıbrıs adasını alan İngiltere kralı I. Richard, Aslan Yürekli Richard, 1194'te zamanın en önemli limanlarından biri olan bu şehre bu armayı Kıbrıs'tan getirmiş.Burda hemen şu soru geliyor akla, 1191'de ay-yıldız Kıbrıs'ta ne arıyor?Bu noktayı tarihçilere bırakalım
Hepsinden değerlisi, 23 Mayıs 2006 tarihli The Sun haberi.İşi gereği Yemen'de bulunan bir İngiliz vatandaşı, şahsi arabasında tek başına iken radikal dinci gruplara mensup birkaç kişi tarafından durduruluyor.Elleri silahlı, hatta AK-47 sahibi bu şahısların kendisini öldüreceğini ya da rehin alınacağını düşünen Tony Restall, ilginç bir biçimde herhangi bir sorun yaşamadan serbest bırakılıyor.Nedeni ise arabasının ön camında bulunan sticker, Portsmouth kulüp logosu.

Noat Samisa

M.S.SOFU
10.12.2009, 23:24
Şu anda İngiltere'de bulunan Futbol kulüplerinden 1. Ligde bulunan Portsmouth FC; Ay-yıldızlı amblemi ile dikkati çekmektedir…Bu takımı sultan Abdulhamit'in kurdurduğu iddia ediliyor...
-Portsmouth Futbol Kulubü'nün tarihi yeniden mi yazılacak?
-Portsmouth Futbol Kulubünü II.Abdülhamid mi Kurdu?
netpano.com sitesinde yer alan bir habere göre, bu ingiliz takımını Sultan Hamit kurduruyor. Oktan Keleş'ın roman olarak kaleme aldığı yazıda bu iddiayı belgelerle nlatıyor.İşte netpano'daki haber:
SIRDAŞ
1. Bölüm
Yer Yıldız Saray’ı. Saat gece biri gösteriyor. Saray’ın koridor ve bir odası hariç, diğer her tarafı karanlık. Koridor ve tek odada yanan gaz lambaları ve mumlardan sızan ışık, zifiri karanlığı ve kasvetli havayı adeta deliyor. Dışarıda hafif bir lodos var. Rüzgarın ıslığı bahçedeki ağaçların dallarını neşelendiriyor. Her yerde sessizlik hüküm sürüyor. Çıt çıkmıyor…
Bu derin sessizliği iki kişinin ayak sesleri bozuyor. Ayak sesleri ışığı yayan tek odaya doğru yöneliyor. Ve nihayet odanın kapısına bir el iki kere vuruyor: Tak!Tak!
İçerinden ise kendinden emin ve gelenleri bekler bir tavırla, gür bir ses tonu yankılanıyor: “Gir!” Kapı hafifçe aralanıyor ve gelen iki kişiden biri olan Yaver Ali Rıza Efendi odaya giriyor. Diğer kişi kapı dışında bekliyor. “Gir” sesinin sahibi ise 2. Abdülhamid Han…Ali Rıza Efendi kısık bir ses tonuyla; “Hakanım, beklediğiniz DERVİŞ geldi” diyor. Abdülhamid Han bunun üzerine: “Bekletme hemen içeri al misafirimizi” karşılığını veriyor. Yaver Ali Rıza, Derviş’i içeri buyur ediyor. Derviş, “Destur Sultanım” diyerek sağ ayağını kapıdan içeri atarak odaya giriyor. “Selamünaleyküm geceniz hayır olsun Sultanım” diyor.
Abdülhamid Han karşılık veriyor: “İnşallah ‘hayır’ gecemize sizinle teşrif etmiştir.” Derviş, “İnşallah” diyerek sağ elini kalbine götürerek Mevlevi usulü baş kesiyor ( baş eğiyor)… Abdülhamid Han oturduğu yerden doğrulur gibi yapıp, Derviş’e eliyle yanındaki koltuğu oturmasını işaret ederek; “Buyurun” diyor. Derviş; 75-80 yaşlarında, ak saçlı, kalın ak kaşlı, pos bıyıklı ve seyrek bir parmak uzun ak sakallı, kırmızı yüzlü, bodur sayılabilecek orta boylu fiziksel özelliklere sahip bir şahsiyet.
Derviş, Hakan’ın işaret ettiği koltuğa, “Bismillah” diyerek oturuyor. Sultan Abdülhamid Han, Yaveri Ali Rıza Efendi’ye sesleniyor: “SIRDAŞ gelsin!” ve ekliyor; “Yaver, tez hazırlığını yap, yarın sabah Rumeli’ye, Selanik’e hareket edeceksin!”
Yaver Ali Rıza tebessüm ve hüzünle karışık bir ses tonuyla: “Ferman Devletlimindir,” diyerek geri adımlarla büyük bir edep içerisinde dışarı çıkıyor…
Kapı tekrar iki kere vuruluyor: “Tak!” “Tak!” İçeriden yine aynı sesin sahibi: “Gir!” diyor. Kapı açılıyor; uzun boylu, siyah uzun paltolu, 60 yaşlarında, pala bıyıklı, bir dinç ihtiyar içeri giriyor…
*
Yıl 1912.
Yer Beylerbeyi Saray’ı. Saat gece bir. Ulu Hakan, üç yılı biraz aşkın bir zamandır kaldığı Selanik’teki Alatini Köşk’ünden İstanbul’a dönmüştü.Yıldız Sarayı’ndaki buluşma sanki tekrarlanıyordu. Yıldız Sarayı’ndaki o gecenin tablosu, bir kez daha oradakilerin gözleri önünde canlandı. Ama aradan geçen zaman süresince bir çok farklılıklar da olmuştu. Derviş artık iyice yaşlanmıştı. Sırdaş’ta; o 60 yaşlarındaki uzun boylu, siyah uzun paltolu, pala bıyıklı, dinç ihtiyar değildi. Abdülhamid Han da belki o gür sesini kaybetmişti ama hüzünlü mağruriyetini hala muhafaza ediyordu. Derviş ve Sırdaş, Sultan’ın gösterdiği koltuklara oturmuşlardı. Sultan Abdülhamid Han, Sırdaş’a dönerek; “Aç bakalım Kara Kaplı Defter’i” dedi. Sırdaş; “Ferman Sultanımındır’ diye cevap verdi. Abdülhamid Han göz ucuyla Derviş’e baktı. Bu bakışı fark eden Derviş’te baş eğerek saygıyla; “Ferman Padişahımındır” diyerek elini kalbine götürdü. Abdülhamid Han, sanki bilerek göz ucuyla bakmış gibi karşılık verdi: “ Koca Derviş, yıllar önce bana ; ‘seni tahta padişah olarak oturtmuyoruz. Seni buraya yeni kurulacak Cihan Devleti’nin temellerini atman, Osmanlı’nın yıkılışını uzatman ve dünyayı oyalaman için Hakan olarak oturtuyoruz’ demiştiniz.” Şimdi ise; ‘padişahım’ diyorsunuz, diyerek sanki yıllar öncesinin içinde kalan ukdesini; biraz sitem biraz içine sindirmiş biraz da Koca Derviş’in hafif edepli tebessümünden anlaşılan; latifeli, bir anlamla Abdülhamid Han’ın bu kelimeleri sarf ettiği gözlerden kaçmamıştı.
Hakan kafasını sallayarak, Sırdaş’a : “Sıradaki nedir?” diye sordu. Sırdaş elindeki siyah deriden yapılmış, altın kaplama sırma ile Ay Yıldız’lı işlemeli, kenarlarında dört adet yine sırma Hilal işlemeli, ‘Kara Kaplı’ denilen defteri açtı. Bir çok kağıttan birini çekerek okumaya başladı:
http://www.netpano.com/uploads/media/port5.jpg (Kara kaplı…Ortadaki Büyük Osmanlı Ayyıldızı Osmanlı Devleti’ni,dört hilal de dünyanın dört köşesinin sembolü)
“ Hakanım, 1890’lar…İngiliz sinsiliğine karşı taarruz planı…” Hakan’ın “Oku!” talimatı üzerine, Sırdaş devam etti: “İngilizlerin gizli teşkilat grubu, İstanbul’da Spor Fitbol Takımı kurup, fiili ( operasyonel) ve bilgi toplama istihbarat çalışmaları yaptıkları tespit edildi. Rum ve Ermeni gençlerden oluşan bu takım; İstanbul ve Ali Osmaniye’de bir çok zarara (karanlık olaya ve faaliyete) imza attılar.” Yüce Hakan emir buyurdu: “Derhal İngiltere’de bir Fitbol Takımı kurulsun, ‘Gök Ordu’ denile ismine. Teşekkülü için masraflar Devlet-i Aliye’nin hazinesinden icra edile.” Bu konuşmadan üç gün sonra Sırdaş; “ Takımın arması uygun mu Hakan’ım?” diyerek avucunda; kırmızı düğmeye benzer, Hilal ve Yıldızdan oluşan, kehribarımsı bir maddeden, küçük bir akçe büyüklüğünde parçaları göstermiş…”(aşağıdaki resim)
http://www.netpano.com/uploads/media/port2.jpghttp://www.netpano.com/uploads/media/portlogo.jpg.jpgHakan ise; “ Osmanlı Ayyıldızı’na (biraz ek yapsanız, dört iklim,dört diyarı remzeden bir şekle soksanız), bu yıldızı 8 köşeli yapsanız, daha iyi olmaz mı?” demiş, “Ferman Sultanımındır” denilerek çalışmalar başlatılmıştı…
Yıl 2009…
“İngiltere’de araştırdım. Abdülhamid Han'ın kararını verdiği Futbol Kulübünü andıran takım vardı İngiltere'de... Arması ve renkleri tıpkı Sırdaşın kayıtlarındaki gibi…
Tabi bu takım hakkında bir çok rivayetler bulunuyor. Ama anlaşılan bu takım belki de hem Osmanlı’nın (İngiltere'ye uzanan büyük hedeflerinin bir işareti) ama en önemlisi, Ulu Hakan’ın (İngiliz istihbaratına) karşı deklarasyon operasyonuydu,” düşüncesi bende kuvvetli bir kanaate dönüştü. İngilizler, casuslarıyla İstanbul’da ‘oyun’ oynarken kendi anavatanlarında mukabele-i bilmisil faaliyeti ruhları bile duymamıştı. Başka bir deyişle, İngilizler, casuslarıyla İstanbul’da ‘aşık’ atarken, kendi ülkesinde ‘kaşık’ atanları ıskalamışlardı.
Şu anda İngiltere'de bulunan Futbol kulüplerinden birinin amblemi aşağıda görülmektedir. 1. Ligde bulunan Portsmouth FC; Ay-yıldızlı amblemi ile dikkati çekmektedir…
http://www.netpano.com/uploads/media/netpanoporst.jpg http://www.netpano.com/uploads/media/porstmouth-logo.jpghttp://www.netpano.com/uploads/media/port9.jpgkaynak:

Hqmi
10.12.2009, 23:43
Bu dostluğu ilk defa görüyorum vallahi süpermiş. :) İnşallah kapanmaz kulüpleri.