PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Necati Özçağlayan | Karadeniz'de Fırtına Koparanlar

Tunga
06.01.2009, 14:46
http://img369.imageshack.us/img369/9417/000rd4.jpg

Ekim 1976... Liverpool maç için Trabzon'a gelir. Türkiye'deki gazeteler maçın Trabzonspor için hazin sonla biteceğini düşünür. Buna göre de Liverpoollu oyuncuların sevinç görüntülerine yer verilerek hazırlıklar bile yapılır. Maçı Trabzonspor 1-0 kazanınca bu resmin altına "Liverpoollular işte böyle sevinemedi" diyerek başlık atmak zorunda kalırlar. İşte o günü yaşatanlardan biridir Necati.

Trabzonspor'da 6 şampiyonluk yaşamış, Türk Futbol Tarihi'nin en zeki, en teknik, en soğukkanlı, en istikrarlı liberolarından biri, belki de birincisidir Necati Özçağlayan. Gözü İstanbul Takımları'nın oyuncularından başkasını görmeyen basınımız onu unutuvermiş olabilir.

Aslında genel yapısı da buydu Necati'nin. İşini yapardı sessizce ve hiç bir övgü sözü beklemezdi.

Buz gibiydi. Hem de belki de en heyecanlı olması gereken yerde oynuyordu. Onu defansın ortasında gören Trabzonsporlular gol yemeyeceklerine adı gibi emin olurlardı.

Onu gören rakip oyuncuları ise bir sıkıntı basardı.

Temiz oynardı. Tek kırmızı kartını jübile maçında görmüştü, şakacıktan. Hem çok iyi bir kesici, hem çok iyi bir oyun kurucuydu. Hem de centilmen ve de zarif. En az gol yediğimiz sezonların aktörlerindendi. Şenol, Turgay, Necati... Efsane onlara denilebilir ancak. Bu üçlü içine zaman zaman başka oyuncular da girdi ama istikrar abidesi bu üçlü hiç bozulmadı. Trabzonspor'u bir Karadeniz Fırtınası, bir istikrar abidesi, bir Anadolu Devrimcisi yaptılar. Üçü de 6 şampiyonluk yaşadı.

Sessiz sedasız görevini yaptı ve çekildi köşesine. Toplam 33 defa milli oldu. 21 yaş altı Milli Takım'dan, A Milli Takım'a çeşitli kategorilerde görev aldı.

Türk futbolu'nun "Efsane 11'i" seçilirken hiç şampiyonluk görmemiş stoperler, liberolar seçime girerken, onun adı yine mütevaziydi. Yoktu o 11 içinde.

Ama o çok başkaydı. Çok istikrarlı, çok başarılı, çok verimli ve çok mütevaziydi.

Belki şimdi bir köşede kalmak hoşuna gidiyordur; ama biz onu unutmayacağız.

Çok teşekkürler Necati Özçağlayan...

Sırada Turgay Semercioğlu var. Kim açacak bakalım onun başlığını...

4354098339251134545&hl

Tunga
06.01.2009, 14:48
Onu sahada Şenol Güneş'in önünde gören ben, öyle rahat izlerdim ki maçları. Bilirdim ki, Trabzonspor'a gol atmak öyle kolay değil.

Trabzonspor'a gol atmanın tatlı bir hayal olduğu günleri yaratanların baş kahramanlarından biri...

Selman
06.01.2009, 14:53
Benim yaşımdaki taraftarlarmızın izleme şerefine ulaşamadığı büyük yeteneklerden bir tanesi daha.Teşekkürler Tunga abi.

ilhan
06.01.2009, 14:54
Büyük bir zevkle okudum yazdıklarını Tunga abi, video için yorum yapmaya gerek yok tek kelimeyle harika bir müzik ve eşliğinde güzel kareler. Şu an gerek takımımızda gerekse Türk futbolundaki önliberolara bakıyorum da derin bir "oooffff" çekiyorum. Liberosu olmayan bir milli takım yabancı bir futbolcuyu Türk yapıyor oynatıyor. Keşke gözlerimiz kapalı güveneceğim bir Necati'miz olsa şu an orta sahada.

ve en büyük keşkemdir hayatta ki; keşke o takımı bizler de izleyebilseydik.

Mustafa Yılmaz
06.01.2009, 14:57
Aslında bizim uşaklara soyunma odasında bu tip klipler seyrettirmek lazım,içerdeki maçlardada seyircilere skorboard dan seyrettirilmeli.
Futbolcular bilmeliki bizede böyle klipler yapılır,100 sene daha ismimiz konuşulur.

Yani iyi bir motive aracı olur.

ÜNAL
06.01.2009, 14:59
Şampiyonluğu Trabzon'da yaşamış ve yaşatmış...ne büyük gurur bizler için.

Teşekkürler Tunga abi.:)

Uğurtan
06.01.2009, 15:03
İzleyememiş olsakta efsaneyi yaratanları herhangi bir Trabzonsporlunun unutması mümkün değil.. İlhan'a katılıyorum bu konuda şampiyonlukları tadamamayı anlarımda bu müthiş kahramanları izleyememek büyük bir kayıptır bizler için..
Tunga abi ellerine sağlık yine.. :) Müzik "İpsiz Recep Emice" hoş gitmiş ;)

ÖmerFarukYılmaz
06.01.2009, 15:32
Onları izleyemedik ya...En büyük eksiklik bu..

halil ibo
06.01.2009, 16:07
Beton gibi defansın kemikleşmiş çimentosu,harcı... Selam olsun sana ve bize o unutamadığımız güzellikleri yaşatan tüm efsane kadromuza...

Külünkoğlu
06.01.2009, 16:14
Eline yüreğine sağlık Tunga. Efendilikse efendilik Futbola dair ne varsa tertemiz, Necati abimiz de vardı. Bir kez daha hatırlattığın için çok teşekkürler.

Adil ÖZGÜR
06.01.2009, 18:24
Necatimiz unutulurmu, o efsane dir.

Turgaylar, Kadirler, Dozer Cemiller, onlar unutulmaz.....

Özkan
06.01.2009, 20:33
İzlemek kısmet olmadıysa da anlatılanlardan dolayı kendisini izlemiş kadar tanıyorum. Mükemmel bir oyuncu, beyefendi ve örnek insân, tıpkı o kadrodaki diğerleri gibi.

LazAnisT
07.01.2009, 16:51
Teşekkürler Tunga

Bu arada Müziğide merak ettim

a f s
07.01.2009, 17:33
Teşekkürler Tunga.
Trabzonspor taraftarı kadar, fırtınayı koparan bu efsaneleri tüm yeni Trabzonsporlu futbolculara da tanıtmak lazım.
Elindeki arşiv ve yapabilme gücü ile bu görev kulübe düşüyor sanırım, şayet böyle bir şey mümkünse...

Muhammet
07.01.2009, 19:32
Bu güzel ve anlamlı paylaşım için çok teşekkürler.

O günleri göremedik, o takımı izleyemedik, bizler için büyük kayıp. Sizler sayesinde öğreniyor, hatırlıyoruz.

Tekrar teşekkürler.

ozcilingir
08.01.2009, 01:35
İstanbul'da -fb ile yaptığımız kupa maçında tek gölümüzü atmıştı, orta sahadan aldı getirdi ve ADİL 'in altından filelere gönderdi. Yani yanlız defans değildi, önemli gollerde attı.

Tunga
12.01.2009, 16:15
Teşekkürler Tunga

Bu arada Müziğide merak ettim

Yukarıda Uğurtan'ın da söylediği gibi müzik TRT'de yayınlanan İpsiz Recep Dizisi'nin jenerik müziği.

Gamze
12.01.2009, 16:21
Babamdan dinlediğim efsane isimlerden biridir Necati abimiz de.
İşittiklerimiz ve işte böyle okuduklarımızla tanıyor, görüyor, izliyor gibi oluyoruz biz de efsaneyi yaratnları.
Hatırlattığın için teşekkür ederiz Tunga abi.

SüRMeNe_6161
17.01.2009, 01:08
büyüklerimiz eski kadroyu anlatmakla bitiremiyolar

.....
17.01.2009, 21:39
Bu yazıları görünce tüylerim diken diken oluyor.... Hey gidi günler heyy diyorum.

Sıra yeni Necati lerde.

Teşekkürler Tunga abi.

Tunga
13.02.2009, 00:36
Turgay Semercioğlu başlığı hala açılmayı bekliyor.

Sormuştum kim açacak diye? Gerçekten de kim açacak o başlığı?

:)

Erdal
13.02.2009, 00:44
Yahu Tunga bence Turgay ve Necati yi ayırmasak...Başlığı birleştirsek diyorum. Diyorum zira benim aklıma Turgay gelince hemen Necati geliveriyor veyahut tersi....Sahiden başlığı Turgay- Necati ağabeyler olarak birleştirelim derim ben...

poetricus
13.02.2009, 08:29
Tunga Üstâd'ın affına sığınarak küçük bir düzeltme yapmak istiyorum.
Necati Özçağlayan aktif futbol hayatındaki ilk ve tek kırmızı kartını 1982-1983 sezonunda Trabzon'da Boluspor'la oynanan maçta görmüştü. Jübile maçındaki bir formaliteydi.

magicyattara
31.03.2009, 23:56
Futbolu Aklıyla oynardı.

Sadece doğru yerde bulunmaya programlamıştı kendisini.Kuvvetliydi,çok Akıllıydı.

Tam bir takım oyuncusuydu.

melihkuzey
30.07.2009, 12:43
trabzonspor'un bütün şampiyonluklaırnda en büyük etken sağlam defansı olmuştur. özellikle necati ve turgay abimizin bu şampiyonluklarda tarif edilemez katkıları vardır. unutulmaz kalecimiz şenol güneş bile turgay ve necatinin arkasında kolay kolay gol yemez ama milli takımlara gittiğinde bol bol gol yer gelirdi. çünkü türkiyede hiç bir takımda böyle bir defans ikilisi yoktu.

son yıllarında necati abimizi canlı izleme imkanı bulmuştum. stilini şöyle tarif edeyim. italyan maldiniyi hatırlayanlarınız vardır mutlaka. işte onun gibiydi. adam markajında çok iyiydi. her zaman rakibin arkasında durur topu almasına müsaade ederdi. güçlü fiziğiyle rakibine şarj yaparak dengesini kaybettirir top kontrolünü yitirmesine ya da pas vermesine neden olurdu. bir de çok ilginç bir şekilde rakip defans neredeyse mutlaka orda kendini gösterirdi. aldığı topları direk olarak uzun paslarla hemen orta sahanın ön tarafına yıkardı. bu sebepledir ki özellikle iskender ve güngör gibi futbolcularımız ortanın göbeğinden ya da kanatlardan rakip kalenin önünde biterdi.

turgaydan farklı olarak necati abimiz maç boyunca hiç konuşmaz, anormal derecede rakibe konsantre olurdu. bu konsantrasyonu tribünde sizde farkederdiniz. hareketli ya da yıldız forvetlerin necati abimiz karşısında fazla bir şansı olmazdı. çünkü müthiş bir önsezi yeteneği vardı. turgay abimizle müthiş bir tandem ikili oluşturmuşlardı. turgay abimiz bazen oyunun gidişatı gereği iler çıktığı olurdu necati abimizin defansı bıraktığı görülmemiştir. bazen bütün bir maçı kendi yarı sahasında bitirirdi. maç boyunca sık sık şenol güneşe bakar onun talimatlarına dikkat ederdi. bir ilginç yanı da korner atışlarında topun indiği yerde mutlaka necati abimizi görürdük. acayip bir beyefendiliği vardı. rakibine faul yapmamak için elinden geleni yapardı. çok sakin çok soğukkanlı ve anormal derecede mücadeleciydi. bu mücadele hırsı anormal konsantrasyonundan kaynaklanırdı. maç bitiminden sonra hemen hemen bütün futbolcularda yorgunluk belirtileri görürlürdü ama necati abimiz bir 90 dakika daha oynayabilirim mesajı verirdi.

işte böyle büyük bir defans futbolcusuydu. zaten kendisi futbolu bıraktıktan sonra trabzonspor defansının bütün yükü turgay abimize kalmıştır. bir kaç yıl sonra turgay abimiz de bıraktıktan sonra çeyrek asrı geçmiş olan şampiyonluk hasretimiz başlamıştır. şenol güneşin çok büyük bir kaleci olmasında bu ikilinin ve daha öncesinde rahmetli dozer cemil abimizin büyük katkısı vardır. özellikle necati abimizin futbolu bıraktıktan sonra trabzonspor'un çabuk gol yiyen bir takım olması bir tesadüf değildir.

kendisini saygıyla sevgiyle anıyorum. şu an nerede ne yapıyor bilmiyorum ama Hz. Allah kendisine sağlıklı huzurlu ömür versin diyorum.

Ozan Yılmaz
08.02.2018, 12:50
https://www.youtube.com/watch?v=UV3_i-BRQYw

Necmettin ALTUNTAŞ
09.02.2018, 11:54
Necatilen çok anılarımız oldu.Trabzon Lisesinde aynı sınıfta aynı sırada oturuyorduk.Sessiz ve çok sakin idi.Ben ise tam tersiydim.
Ne günlerdi...