PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ligimizde Yabancı Hakemler Görev Yapmalı mı ?

Ahmet Karaman
13.12.2008, 18:09
lig başladığından beri hakem hatalarından dolayı puan kaybına uğruyoruz. ülkemizde yabancı futbolcular ve yabancı teknik adamlar başarıyla görev yapıyorlar. ve ülke futbolumuzun gelişiminde önemli katkıları oluyor. sene başından beri yapılan hakem hataları göz önüne alındığında yabancı hakenlerin ligimizde görev yapmalarını ciddi ciddi tartışmalıyız. hakemlere karşı çok büyük bir güvensizlik var. ülke futbolunun çok gerisinde kalmış olan hakemler uluslararası arenadada görev yapamıyorlar ki bu gerek uefanın gerekse fifa nın ülkemiz hakemlerine bakışını belli edecek bi veri. bu durumda artık yabancı hakemlere görev verilmesini istiyorum.

hüseyin1975
13.12.2008, 18:10
Hayir.

Onlarida SATIN ALIRLAR!!!

Erdem Koltuk
13.12.2008, 18:10
kesinlikle yapmalı.hemen başlığa kilit vurmayın sayın yöneticiler.bu başlık kalsın.

Erdem Koltuk
13.12.2008, 18:12
Burkino Faso dan hakem istiyorum ben.Kesinlikle hakemlerle ilgili çok ciddi bir problem var Türkiyede.

Ahmet Karaman
13.12.2008, 18:15
çok büyük bir güvensizlik var hakemlere karşı . bu durumda sene sonunda kim şampiyon olursa olsun hep şaibe söylentileri olucak. ülke futbolunun çok gerisinde kaldı hakemlerimiz. dünya 3.lüğü/ avrupa şampiyonasında yarı final / uefa şampiyonluğu/ şampiyonlar liginde çeyrek final / bu gibi başarıları kazanmış takımlarımız olmasona rağmen hiçbir hakemimiz bu şampiyonalrda görev alamıyorlar. çok gerisinde kaldı hakemlerimiz. kesinlikle yabancı hakemler ligimizde görev yapmalı artık.

TS-Tiryaki
13.12.2008, 18:17
Bence hakemsiz cikilsin maca. Bundan kötüsü olamaz zaten. :mad:

Hüdai Pervaneli
13.12.2008, 18:20
ingiliz hakemler istiyorum ozaman iste maclar harika izleriz

Emirhan Makul
13.12.2008, 18:33
Yabancı Hakem daha çabuk tav olur.

Hertürlü dışardan hallederler işi

Bu devran böyle gelmiş böyle gider.

Muhammet*
13.12.2008, 18:37
kamboçya olsa da razıyım.

BASMIYOSA KASMAMAK LAZIM

macka61
13.12.2008, 21:20
bencede olmalı Türk hakemleriyle olmayacağı belli

alper*
13.12.2008, 21:22
türklerin (yanlış anlamak yok sadece hakemlerden bahsediyorum) hakemliğine güvenmiyorum.hepsi parayla satın alınabilecek insanlar.
güya müslüman olacaklar.zaten anlamadığım hristiyanların hristiyan gibi inanıp müslüman gibi yaşamaları bizim gavur yavrularının da görünürde müslüman amelde hristiyan gibi davranmaları.nasıl oluyor da o haram lokmalar geçiyor pis gırtlağınızdan anlamak güç.
soruya cevabım,tabi ki evet.

B.Yiğit
13.12.2008, 21:23
ewet yapmalı

Mustafa K. Demirbaş
13.12.2008, 21:24
bencede kesinlikle yapmalı

Ali Tunahan Güllü
13.12.2008, 21:25
bence yapmalı bari onurlu olurlar....

Mehmet Fırat
13.12.2008, 21:25
Ligimize yabancı hakem değil yabancı federasyon lazım.

UEFA şu lige bi el atsa ne güzel olur. Başkanını, yönetimini, kademelerini ve hakemlerini kendisi seçse...

Furkan Dündar
13.12.2008, 21:28
alayının allah bınbır cezasını

hepsi satılmıs

Yunus Emre SEYHAN
13.12.2008, 21:28
bu msj'a 50 bin kişi post atıp yabancı hakemlere görev verilmeli dese bile işe yaramaz.. Bu hakemlerle bu lig devam edecek :( hakkımız yenilmeye devam edecek. :(

_SeRKaN_
13.12.2008, 21:31
Onlarıda kendilerine benzetirler...

Erkut Ay
13.12.2008, 21:32
yabancı olması daha iyi ....

sametaydin
13.12.2008, 21:33
Ligde yabancı haklemler görevlendirilmeli mi bilmiyorum ama o ofsaytı görmeyen (ki görmediğine inanmıyorum) hakemin lisansı kesinlikle iptal edilmeli. Takımın alacağı puan ya da puanların sadece basit bir yan hakemin hatasıyla uçması bana çok saçma geliyor.

Oğuzhan Turhan
13.12.2008, 22:13
Valla bize yabancı hakemden önce, devletin sırf şu futboldaki pislikleri ortaya çıkarması için bir savcı görevlendirmesi gerekiyor.
Hatta savcı Öz'ün şu ergenekon davasından sonra birde futbola el atması gerekiyor..

Fanatik28
13.12.2008, 22:22
Evet macin Yan hakemi bir ofsayti es gecti, zaten ligin basindan beri hep es geciyorlar. Ama macin Ortahakemi bazi takdir haklarini bizden yana kullandi. Özellikle cezayayi cevresindekileri. Bir uzatma dk. neredeyse 2 dk. duran maci 94´te bitirdi, o kadar.

Sen ilk önce sahada gerekenleri yapacaksin, ondan sonra sira Hakemlere gelecek.

Ha bu arada Yurtdisindan hakem getirirsen ne olur? Hertha-GS macini izlediyseniz olacaklari görürsünüz. Adamalrin rengi mi sempatik geliyor Hakemlere, Avrupa´da bile ligdeki gibi.

Ahmet Karaman
13.12.2008, 23:27
premier lig den italya liginden la liga dan hakem getirtilebilir. milyon euroların döndüğü ligimizin kaderini 3-5 karraktersiz hakem belirliyor.

Öztürk Adem
14.12.2008, 00:03
mumkun degıl :( kı asla olmayacak bır sey

Muhammet
14.12.2008, 10:43
Yerli malı yurdum malı diyorum.

Yabancı hakemler de bizimkiler kadar hata yapar; hatta bizimkiler kadar, oynanan maçların kaderini etkileyebilir bence.

Mayls
14.12.2008, 11:10
Ligimize yabancı hakem değil yabancı federasyon lazım.

UEFA şu lige bi el atsa ne güzel olur. Başkanını, yönetimini, kademelerini ve hakemlerini kendisi seçse...
Bunu yazmak için girmiştim başlığa, sen yazmışsın.
:alkış:

CEMEFKER
14.12.2008, 14:26
Değişen pek birşey olmaz insanın olduğu yerde.

Geçen Meltem TV'de Rıfkı Soysal hani şu GS'li spor yazarı, cimbomun Uefa Kupası yolunda ( 2000 yılında kazanılan kupa) UEfa delegeleri ( adamları herneyse) ile gs'li yöneticilerin ilişkilerini, birlikte yemek yemelerini buna benzer şeyleri anlattı, kimseye durup dururken Avrupa'da önünü açmazlar tarzında bir takım konuşmada bulundu.

Anlayacağımız, insanın ve paranın olduğu heryerde bu işler olur,

Enes
14.12.2008, 16:29
Yabancı hakemde gelse bu baştaki zihniyetler değişmedikçe çok farklı olmaz önemli olan futbolu yönetenlerin zihniyetinin değişmesi.Durduk yere yabancı hakemlerinde günahına girip bozmayalım adamları

Süleyman Eruyar
14.12.2008, 17:25
kesinlikle olmalı, şampiyonluğa oynayan tüm takımların maçlarını yabancı hakemler yöneltmeli, anlaşıldıki birinin hakem olabilmesi için türk olmaması gerekiyor....

POYRAZ
15.12.2008, 01:40
Değişen pek birşey olmaz insanın olduğu yerde.

Geçen Meltem TV'de Rıfkı Soysal hani şu GS'li spor yazarı, cimbomun Uefa Kupası yolunda ( 2000 yılında kazanılan kupa) UEfa delegeleri ( adamları herneyse) ile gs'li yöneticilerin ilişkilerini, birlikte yemek yemelerini buna benzer şeyleri anlattı, kimseye durup dururken Avrupa'da önünü açmazlar tarzında bir takım konuşmada bulundu.

Anlayacağımız, insanın ve paranın olduğu heryerde bu işler olur,
Olursa da Türkiye'deki kadar olmaz. Rifki Soysal'in her söyledigine inanma bana kalirsa. Bazi cümleleri sirf konusmus olmak icin söylüyor.
Bir arkadasimizin da dedigi gibi bize hem yabanci hakem, hem de yabanci Federasyon lazim. Bizim hakemlerimizin iyi niyetine güvenmiyorum, güvenmiyorum, güvenmiyorum. Namusu ve serefi olan hakemlerimizi tenhiz ederim ama sayilari cok az. Dünyada hakem hatalarindan bu kadar cok sikayetci olunan ve bu kadar cok hakem hatasi yapilan baska bir lig yok.
Yabanci hakem mutlaka bu lige gerekli. Bu bizim hakemlerimizin yabancilar karsisinda rezil olmasi demektir ki, insanlari bu düsünceye zorlayanlar yine kendileridir.

Adil ÖZGÜR
16.12.2008, 21:31
Bana göre işin başı önemli, kadrolaşmak önemli,

Temiz vicdana sahip olmadıktan sonra yerine gelecek olanlarda aynı olur.

Yabancı hakemleri art niyetliler daha iyi satın alır. Bence yerlilerin vicdanlılarını bulmalı.

Cem Balcı
19.12.2008, 02:25
bi yabacılaştırmadığımız hakemler kalmıştı onlarıda yabancılaştıralım :rolleyes: :)

tsmetu
19.12.2008, 13:24
Kesinlikle yapmalı.

POYRAZ
19.12.2008, 15:13
bi yabacılaştırmadığımız hakemler kalmıştı onlarıda yabancılaştıralım :rolleyes: :)
Hakkinin yenilmesine seyirci kalmayi tercih ediyorsan kendi tercihindir. Insanlari bu sekilde düsünmeye zorlayan o serefsiz hakemlerin ta kendileridir.

Cafer Bulur
19.12.2008, 23:39
Bu aksamki maci gördükten sonra ligimizde yabanci hakemlerin görev yapmasi gerektigi konusunda kesin kanaata vardim.
Özellikle sampiyonluga oynayan takimlarin maclarini yabanci hakemler yönetmeli.
Yabanci hakemlerle alinacak her türlü sonuclara raziyim.En azindan saibe olmaz.En önemlisi de budur zaten.

Cem Balcı
20.12.2008, 00:47
Hakkinin yenilmesine seyirci kalmayi tercih ediyorsan kendi tercihindir. Insanlari bu sekilde düsünmeye zorlayan o serefsiz hakemlerin ta kendileridir.

lige yeni avrupayi takımlarda gelsinmi?hatta maçları da avrupada oynayalımmı?

herşeyimizin yozlaştırılmaya çalışıldığı şu dönemde futbolumuzudamı yozlaştıralım?

BATININ EN NADİDE ARMAĞANI DEĞİLMİ :rolleyes:

olmayacak duaya amin demekten başka bir şey değildir...futbolda hakemlerden çeken sadece biz değiliz...

bu böyle geldi böyle gider...

ha ben bunu değiştiririm diyorsan buyur...arkandayız :rolleyes:

POYRAZ
20.12.2008, 01:09
lige yeni avrupayi takımlarda gelsinmi?hatta maçları da avrupada oynayalımmı?

herşeyimizin yozlaştırılmaya çalışıldığı şu dönemde futbolumuzudamı yozlaştıralım?

BATININ EN NADİDE ARMAĞANI DEĞİLMİ :rolleyes:

olmayacak duaya amin demekten başka bir şey değildir...futbolda hakemlerden çeken sadece biz değiliz...

bu böyle geldi böyle gider...

ha ben bunu değiştiririm diyorsan buyur...arkandayız :rolleyes:
Gönüllerin sampiyonu olmaya devam edelim mi? Tarafindan yillardir düdüklendigimiz hakemlere yanagimizi uzatmaya devam edelim mi? 24 Yil daha bekleyelim mi? Burada ortaya bir görüs atilmis ve ben de bu görüse katildigimi belirttim. "Bu böyle gelmis böyle gider" diyorsun, bu senin hayat felsefendir orasini ben bilemiyorum ama koyun olmaya devam ettikce bunun hep böyle sürecegini biliyorum.

Ha, sen mevcut olan her seyden memnunsan, güvenerek emegini teslim ettigin insanlar tarafindan hakkinin göz göre göre yenilmesine ragmen Trabzonspor'u sampiyon yapacagina inaniyorsan buyur sampiyon yap... Arkandayiz. Buyur bu tekere comak sok... Arkandayiz.

Not: "Her seyimizin yozlastirilmaya calisildigi su dönemde......" seklinde cümle yazan bir insanin, yozlastirilmamasi gereken degerlerin basinda olan anadilini daha düzgün yazmasi gerekiyordu diye düsünüyorum. Yozlasma anadilden baslar. Alintisini yaptigim mesajinda tek katildigim nokta "Her seyimizin yozlastirilmaya calisildigi su dönemde......" seklindeki cümlen oldu. Yozlasmayi uygulamali olarak ispat etmissin. Batinin en nadide armagani senin dedigin gibi hakem yollamasi degil, 19 yasinda olan ve muhtemelen hala daha okumaya devam eden bir insanin dogup büyüdügü ülkenin dilini, yani anadilini yazmayi becerememesidir.
Haydi kal saglicakla. Ankara'ya selamlar.

İdris Toksoy
20.12.2008, 09:17
TSL yi özelleştirelim :)

Cengiz Çubukcu
20.12.2008, 09:31
bence de böyle bir uygulamaya gidilmesi şart oldu, ama dışarıdan gelecek hakemlerin kesinlikle bizim istanbul basınını takip etmemesi lazım :)

Cem Balcı
20.12.2008, 16:12
Gönüllerin sampiyonu olmaya devam edelim mi? Tarafindan yillardir düdüklendigimiz hakemlere yanagimizi uzatmaya devam edelim mi? 24 Yil daha bekleyelim mi? Burada ortaya bir görüs atilmis ve ben de bu görüse katildigimi belirttim. "Bu böyle gelmis böyle gider" diyorsun, bu senin hayat felsefendir orasini ben bilemiyorum ama koyun olmaya devam ettikce bunun hep böyle sürecegini biliyorum.

Ha, sen mevcut olan her seyden memnunsan, güvenerek emegini teslim ettigin insanlar tarafindan hakkinin göz göre göre yenilmesine ragmen Trabzonspor'u sampiyon yapacagina inaniyorsan buyur sampiyon yap... Arkandayiz. Buyur bu tekere comak sok... Arkandayiz.

Not: "Her seyimizin yozlastirilmaya calisildigi su dönemde......" seklinde cümle yazan bir insanin, yozlastirilmamasi gereken degerlerin basinda olan anadilini daha düzgün yazmasi gerekiyordu diye düsünüyorum. Yozlasma anadilden baslar. Alintisini yaptigim mesajinda tek katildigim nokta "Her seyimizin yozlastirilmaya calisildigi su dönemde......" seklindeki cümlen oldu. Yozlasmayi uygulamali olarak ispat etmissin. Batinin en nadide armagani senin dedigin gibi hakem yollamasi degil, 19 yasinda olan ve muhtemelen hala daha okumaya devam eden bir insanin dogup büyüdügü ülkenin dilini, yani anadilini yazmayi becerememesidir.
Haydi kal saglicakla. Ankara'ya selamlar.

ben ülkemde;dilime,değerlerime gayet hakimim...bunu sorgulayacak en SON kişi sizsiniz...ha bu konuda illaki tartışma istiyorsan hodri meydan ;) böyle bir zihniyete söylenecek çok söz var.lakin;yeri burası değil...

TÜRKİYE den selamlar...

POYRAZ
21.12.2008, 01:36
ben ülkemde;dilime,değerlerime gayet hakimim...bunu sorgulayacak en SON kişi sizsiniz...ha bu konuda illaki tartışma istiyorsan hodri meydan ;) böyle bir zihniyete söylenecek çok söz var.lakin;yeri burası değil...

TÜRKİYE den selamlar...
Yazdigin cevaplar karsisinda sasirmamak elde degil. Benim zihniyetime söz söyleme hakkina sahip olan en son kisi, hatta hic olmayan kisi sensin. Diline ve degerlerine sahipsin demek. Bunu bir daha düsün istersen. Bunun üzerine baska söylenecek bir sey yok. Zaten zihniyetini belli etmis oluyorsun Cem pasa.;) Haydi Allah rahatlik versin.

Cem Balcı
22.12.2008, 02:25
Yazdigin cevaplar karsisinda sasirmamak elde degil. Benim zihniyetime söz söyleme hakkina sahip olan en son kisi, hatta hic olmayan kisi sensin. Diline ve degerlerine sahipsin demek. Bunu bir daha düsün istersen. Bunun üzerine baska söylenecek bir sey yok. Zaten zihniyetini belli etmis oluyorsun Cem pasa.;) Haydi Allah rahatlik versin.

ecmain...

TÜRKİYE den selamlar...

MuratJ
12.01.2009, 16:53
bence yapmalı! türk hakemligi bence hiçbir zaman gelişmicek her zaman böyle berbat olacaklardır! giden 7 puanımız oldu ne olcak 3-5 puanla şampiyon olamassak napıcaz ya! hiçbir şeklde türk hakemligine guvenım yok.

Vkgz
12.01.2009, 18:15
tokat-fener macının yan hakemini gordukten sonra yabancı hakem olayını desteklememek elde değil

Muhammet
12.01.2009, 18:18
Sorun hakemlerde değil.

Hakemlerin böyle olmasını sağlayanlar, yabancıları da ellerine geçiremezler mi?

INSTINCT61
16.01.2009, 22:14
Sonuca etki eden kararlardan en çok karlı çıkanlar, 4’er puan fazladan alan Sivasspor ile Kayserispor oldu. Galatasaray 1 puan artıda, fenerbahce ise dengeli. Beşiktaş’ın kaybı sadece 1 puan.

Hürriyet'in haberine göre, Milyonları peşinden sürükleyen futbol, bu oyuna gönül verenler için farklı anlamlar ifade eder... İzleyenler için zevk ve heyecan, oynayanlar için şan, şöhret ve para; kulüp başkanları ve yöneticileri için itibar sözcükleri ön plana çıkar... Bu sihirli oyunun bir ayağı daha vardır; sonucu ne olursa olsun kimseye yaranamayan... ’Kara gömleklilik’ten çıksalar da yaptıkları en ufak bir hata sonrası ’kara vicdanlı’ olarak değerlendirilen hakemler, 90 dakika sonrası sonuç ne olursa hep eleştiri oklarına hedef olmuştur. Kaybeden, suçluyu en kolay yoldan bulur: "Hakem puanlarımızı çaldı!"

16 hafta oynanan Süper Lig’de 2008-09 sezonunun ilk yarısı da benzer tartışmaların sıkça yaşandığı bir dönem oldu. Sesleri en fazla çıkan Bursaspor maçında açık ofsayttan yediği golle sahadan yenik ayrılan Trabzonspor ile bu sezonki iki derbiden de eli boş çıkan Beşiktaş oldu. İlk devrenin son maçında ezli rakibi G.Saray’a 4-2 kaybeden Beşiktaş’ın yöneticileri, "Hakem hatalarından en çok bizim canımız yandı" deseler de, geride kalan 16 haftada yaşanan hakem hatalarını puana yansıttığımızda tablonun hiç de öyle olmadığı ortaya çıkıyor.

En karlısı Sivas ve Kayseri oldu

Bu sezonki maçlarda skora tesir eden hakem hatalarının yaşandığı dakikalardaki skorlar göz önüne alınarak bir değerlendirme yapılsa, ortaya ilginç sonuçlar çıkıyor. Böyle bir durumda, doğrular yerine konularak yeniden oluşturulacak puan durumuna göre, hakem hatalarından en çok hanelerine 5’er puan yazılması gereken Eskişehirspor ile Gençlerbirliği’nin zararlı çıktığını görüyoruz. Sesi en çok çıkan takımların başında gelen Beşiktaş’ın kaybı ise sadece 1 puan.

Kazançlı çıkanlar ise, 16 haftalık ilk devreyi averajla lider tamamlayan Sivasspor ile zirvenin eteklerinde yer bulmaya çalışan Kayserispor oldu. Anadolu’nun iki komşu kentinin takımı, hakem hatalarının yansımasıyla 4’er puan kazançlı çıktılar. Bu iki takımı, 3’er puanla Gaziantepspor ve Hacettepe, 2 puanla Bursaspor, 1’er puanla Galatasaray ve Antalyaspor takip ediyor.

F.Bahçe, 6.haftadan sonra dengeledi

İlk 6 haftada hakem hataları sonucu 6 puan kaybı olan fenerbahce, sonraki haftalarda bu hatalar lehine geliştiği için dengeyi sağladı. Ankaragücü ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor da hakem hatalarında etkilenmeyen takımlar oldu.

Hataların olmadığını varsayarak oluşturulacak bir değerlendirmede puan durumu çok farklı olacaktı.

ARTIDAKİLER

Sivas +4

Kayseri +4

Gaziantep +3

Hacettepe +3

Bursa +2

Antalya +1

G.Saray +1

EKSİDEKİLER

Eskişehir -5

G.Birliği -5

Trabzon -3

Kocaeli -2

Ankaraspor -2

Denizli -2

Beşiktaş -1

Konya - 1

DEĞİŞMEYENLER

fenerbahce

Ankaragücü

İstanbul BŞB

KARARLAR ADİL OLSAYDI

Trabzon 5 puan farkla liderdi

SÜPER Lig’in ilk 16 haftalık bölümünde hakem hatalarından en çok etkilenen takımlardan biri de zirvenin ortağı Trabzonspor. Deplasmandaki Bursaspor maçında, ofsayttan yediği golle sahadan yenik ayrılan, sahasındaki Sivasspor karşılaşmasında penaltısı verilmeyen bordo mavililer, bu hatalar olmasaydı 37 puanla zirvede yer alacak, yeni oluşacak puan cetvelinde en yakın rakibine 5 puan fark atacaktı.

Geride kalan haftalarda hakem hatalarından etkilenen diğer takımlar, Kocaelispor, Ankaraspor, Denizlispor ve Konyaspor oldu. Eğer oyun kuralları adaletli şekilde uygulanmış olsaydı, Kocaelispor, Ankaraspor ve Denizlispor’un 2’şer, Konyaspor’un ise 1 puan fazlası olacak ve bu durum puan cetvelindeki sıralamayı etkileyecekti.

Hakem hatalarından canı yanan takımlardan Trabzonspor’da yönetim ve taraftarlar, ofsayt golüyle kaybettikleri Bursaspor maçı sonrası Futbol Federasyonu ve hakemlere yönelik tepkilerde bulunmuşlardı.

Yayınlandı mı bilmiyorum aradım bulamadım.

Manu61
16.01.2009, 22:36
Herşeye rağmen bence Türk hakemlerle yola devam etmek gerekir..Hakemlerimize kötü diyebilmek istedim ama kötü yeterli bir kelime olmaz..

Doğukan Uçan
12.12.2023, 18:43
yabancı hakem gelmediği sürece istanbul takımları senelerdir olduğu gibi yine her maç hakem konuşup ülke futbolunu baltalamaya devam edecek.

Lazman
12.12.2023, 21:54
ilk saldiran istanbul takimlari olur. 3 saat spor programinin 2 saat 45 dakkasi hakem konusan mentaliteye yabanci hakem napsin?
ondan sonra 2. saat 45 dakka yabanci hakem konusacaklar.

Cem Balcı
12.12.2023, 23:18
Yabancı hakem olursa kime bağlı olacak?Yine Tff'Ye bağlı olursa değişen hiçbir şey olmaz.

Ozan Yılmaz
13.12.2023, 01:08
Bunun yorumcu versiyonu yapıldı Marcus Merk ile adam tvde eyyamin kralını yaptı ekranlarda yani işin özü parayı veren yine düdüğü çaldı çalar