PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alt Yapıdan Futbolcu Çıkaramama Sorunu

GolaMTuRi
21.10.2008, 00:12
Bilmiyorum konu bazi arkadaslara gereksiz gelebilir ama Gokdeniz'den sonra yillardir bu takimin alt yapisindan cok yetenekli diyebilecegimiz bir tane futbolcu cikaramadik.

Son gs macinda da alt yapidan gelen yillardir cok yetenekli diye yutturulan Tolga ve Tayfun balonlari yuzunden maci kotu bir sekilde kaybettik.

Tolga,Tayfun,Baris,Huseyin,Ergin ve hakli bir sekilde kadro disi kalan Hasan mevcut kadromuzda bulunan alt yapimizdan cikan futbolcular.Giderek umudum azalsada Baris disindakilerin bu takimda kalmalari bana gore takima ihanettir.Tekke,Hami,Gokdeniz gibi kalbur ustu futbolculari cikaran alt yapimizda bugun degisen ne?Ordaki insanlar ne is yapar bunun ciddi bir sekilde sorgulanmasi gerekiyor. 2.lig kalitesindeki adamlari yetistirmek icin mi bu adamlar para aliyor?

Bu futbolcularin ayni anda ayni takimda bulundugu bir takimin buyuk hedeflerin pesinden kosmasi bana gore pek mumkun degil.Son macta sahaya cikan 11'imize bakalim, bu takimda oynamamasi gereken 3 futbolcu say deseler tartismasiz herkesin ilk ikisi Tolga-Tayfun ve bir cogumuzun 3. adayi huseyin olur.Bu acikcasi beni cok rahatsiz ediyor.Oz evlat takintisi olan bir insan degilim ama Trabzonspor gibi bir takimin alt yapisindan cikan futbolcular bunlar olmamali.

Niye kimse bunun hesabini sormaz.Buyuk takimsan alt yapidan buyuk futbolcu olabilecek yetenekteki adamlari cikarirsin,ki diger anadolu takimlarindan bir farkin olsun.
Trabzon'daki arkadaslar daha iyi bilirler ama artik ciddi ciddi alt yapimizda torpilin dondugunu dusunuyorum daha dogrusu mantikli baska bir aciklama getiremiyorum.

Çağrı Bilici
21.10.2008, 02:02
kadir vardı çok yetenekli diye söyleniyordu ne oldu o neden yok ortalıkta artık

TURHAN
21.10.2008, 02:19
Takim iyi gitsede kotu gitsede zilgiti ilk yiyen onlar oldugu icin, oradan futbolcu cikmasi zor.

Halmanli
21.10.2008, 11:16
barış'tan umudum var

OLCAY ÇAKIR
21.10.2008, 11:24
Hay ağzına sağlık Turhan.

Takim iyi gitsede kotu gitsede zilgiti ilk yiyen onlar oldugu icin, oradan futbolcu cikmasi zor.

Oğuzhan Turhan
21.10.2008, 11:29
Tabi...
Zaten evvelki gece Tolga çok iyiydi..
Tayfunda oyundan çıkana kadar tek bir pozisyon bulamamıştı rakip takım onun bölgesinden..
O yüzden el üstünde tutmamız lazım ikisinide...
Bir Tafun ve Tolga bir daha gelmez bu klübe

Mehdi
21.10.2008, 11:31
Yanlış anlaşılmasın söyleyeceğim,şu 7 haftalık performansa göre konuşacağım malesef.Cale ve Colman'ın takıma yaptığı katkının mislini takımımıza sağlayacak onlarca futbolcu gelip geçmiştir elimizden ama ya bizim haberimiz olmamıştır,ya da yabancı hayranlığımıza kurban gitmiştir.

Bu iddiadan öte bir düşüncedir.

macka61
21.10.2008, 11:33
doğru söylüyorsun Mehdi kardeş

Faik Yılmaz
21.10.2008, 11:34
1996 -2008 tam 12 yıl oldu altyapıdan doğru dürüst bir oyuncu gelmedi....

Barıştan çok umutluydum ama 70. dakikada oyuna girdiğinde bile yürüyerek oynuyor hayatından bezmiş gibi böyle devam ederse oda futbolcu çöplüğünde yerini alacaktır.

Karşılaştırma yapmak gerekirse bir Gsli Aydına bakın birde Barışa farkı çok açık biçimde göreceksiniz.

ne yapalım dost acı söyler ama gerçek bu.

magicyattara
21.10.2008, 12:21
Bizim zamanımızda Trabzonun her sokağında top oynayan çocuklar vardı.

Mahalle takımları vardı.Okulda 10 dakikalık teneffüslere bir maç sıkıştırırdık,iddialı.

O dönemde çocukların tek eğlencesi futbol oynamaktı.Hafta sonları 5-6 arkadaş beraber gezer başka mahallelerin takımlarıyla maç yapardık.Futbol hayat tarzımızdı çocukluktan itibaren.

Bu gün mahalle aralarında top oynanacak alanlar kalmadığı gibi,çocukların ilgiside başka alanlara kaymış durumda.İlkokuldan başlayan sınav yarışı çocukları masa başına kilitlemiş durumda.Hafta içi okul hafta sonu dersane döngüsü içinde zamanını geçiren çocuklar,bizim dönemimizden çok farklı bir tarzda yetişiyorlar.
Kalan boş zamanların geçtiği yer ise internet başı.İnternet cafeler yaşları 10-15 arası olan çocuklarla dolu.Bizim evin olduğu sokaktada bir internet cafe var,bazen göz atıyorum içeriye, çoğu kez dolu ve burayı dolduranlar bu yaş grubundaki çocuklar.Savaş oyunları oynuyorlar.
Sokaklarda Futbol oynayana hiç rastlamadım desem yeridir.
Oysa futbolda temel özellikleri kazanma yaşı bu yaşlardır.Tekniği geliştirme yeri sokaklardır.Mevcut takımların altyapılarından teknik oyuncu çıkması imkansız.Bu altyapılar takım oyununa yatkın vasat adamlar yetiştirebilir.
PAF takımımızı izledim,vasatın üstünde tek adam yok.
Bu teknoloji çağının altyapı bazında futbola yaşatacağı kısırlığın bir işareti gibi.
Yapacak bir şey yok,bu çağda alttan adam zor gelecek gibi.

Guroni
21.10.2008, 12:27
1996 -2008 tam 12 yıl oldu altyapıdan doğru dürüst bir oyuncu gelmedi....

Barıştan çok umutluydum ama 70. dakikada oyuna girdiğinde bile yürüyerek oynuyor hayatından bezmiş gibi böyle devam ederse oda futbolcu çöplüğünde yerini alacaktır.

Karşılaştırma yapmak gerekirse bir Gsli Aydına bakın birde Barışa farkı çok açık biçimde göreceksiniz.

ne yapalım dost acı söyler ama gerçek bu.

Barış Memiş bence bütün GS alt yapısındaki oyunculardan üstün. Son maçta yürüyor dediğiniz Barış'a yakın Colman oynuyor ve Barış soldan hep top isterken Colman ayağındaki topu ya atamıyıyor ya da kaptırıyor. Barışa 3 top geldi ikisini yattara attı (zaten yetenekli topcunun halinden gene yetenekli anlar) birini kaleye şut çekti dışarıya gitti, diğer gelen iki topa orta yaptı gol kaçırdık daha ne yapmasını bekliyorsunuz 17-18 yaşındaki çocuktan Dakika 70 takım 3-0 mağlup ikinci yarının başında oyuna giren Yattara için bu skora bir şey yapamaz derken Barış ne yapabilir.

Bence barış devamlı oynatılırsa Ardadan çok daha üstün olduğunu gösterecek. Arda gibi hamle yapmayan oyuncunun karşısında durup biri gelsin pas atıyım demiyor, adamın üstüne üstüne gidip çalım atıp geçiyor dikine oynayan bir oyuncu, en kısa yoldan kaleye gidiyor ve süratli. Ben takım ayırt etmeden maç izlerim GS aydından bahsettiniz onuda izledim çok bir kaç maç siz izleyin bakalım sürati kadar ayağına hakim mi? Bir aralar BJK'li sertan vardı saç baş yondururdu aynı fark yok gidiyor çizgiye kadar eğer karşısındaki defans elamınıda hızlı ve akıllıysa o da onla çizgiye kadar gidip topu dışarı atmasını sağlıyor.

Başka başlıklar altında Hocaya destek isteniyor kaç kişi maçta barış barış diye oyuna erken girmesi için bağırdı hiç. Bence Şu an Yattaradan sonra Trabzonsporun en kaliteli futbolcusu

temel_yilmaz
21.10.2008, 12:37
sorun bence altyapıdan çıkardığımız oyuncularda değil sorun trabzonsporunolmayan alt yapısında zaten
altyapı değilki birkaç kişinin çiftliği .bu yazdıklarımın barış ile zerre kadar ilgisi yok senin altyapın tolga gibi bir kaleci ergin gibi bir forvet yetiştiriyorsa gerek yok kapatın gitsin .

Travelair
21.10.2008, 12:40
Altyapı hocaları değişti mi acaba bu sürede?

Oğuzhan Fidan
21.10.2008, 12:41
oyuna aydın girdi lincolnden daha iyi oynadı helal olsun

alper*
21.10.2008, 12:43
bursa bile daha çok topçu çıkardı şu bir iki senede.

Guroni
21.10.2008, 12:44
Bence alt yapının başına bu işin uzmanları getirilmeli. Hatta yabancı ülkeden bile bu iş için hoca getirilebir. Oyuncu yetiştirmek ayribir meziyet. Birde insanlar üstün yetenekli olsada şanslı olamıyor ve kaybolup gidiyorlar. Alt yapıdan oyuncu çıkarmak bir süreçtir. Yetenekliyi bulacaksın (Tam Özkan Sümer'e göre bir iş), yetiştireceksin, ona kadroda bir yer açacaksın, yönticiler şu benim yiğenim denmeyecek, menejerlerin oyununa gelinmeyecek işte o zaman oyuncu çıkar. Herkes bilir biz Fatih Tekke'ye çok geç bir vakitte kavuştuk. Altaydayken ligin son maçında ayağı kırılmıştı ve Bayer Münih tüm sezon izlemişti ve almak için girişimlerde bulunmuştu. şans gidemedi. Demekki Alt yapıdan çıkanı elinde tutmasınıda bileceksin anca ozaman Kadronun büyük bir çoğunluğu TRABZONLU olur

ApoCaN28
21.10.2008, 13:03
Biraz Daha Fazla Önem Vermemiz Gerekiyor diye düşünüyorum...

Great White
21.10.2008, 13:10
Trabzon'daki arkadaslar daha iyi bilirler ama artik ciddi ciddi alt yapimizda torpilin dondugunu dusunuyorum daha dogrusu mantikli baska bir aciklama getiremiyorum.

Ben Trabzon' daki arkadaşlardan değilim ama bu büyük sorunun cevabının da bu cümlede yattığından eminim..

Özellikle de takımda bir şekilde istihdam edilen yeteneksiz gençleri gördükten sonra..

Artık futbol sanayileşti ve insanların kolay yoldan para kazanma aracı haline geldi.

Rantın yüksek olduğu her yerde de maalesef adam kayırmalar, hatır gönüller ve torpiller de gırla gider.

Trabzon' da da zaten sosyo ekonomik açıdan böylesi ayak oyunlarının dönebilmesi için son derece uygun bir ortam var. Zira küçük bir şehre ama dev bir kulübe sahip bir yer Trabzon..

ertuuu
21.10.2008, 15:11
Trabzon'dan Trabzonspordan futbolcu çıkıyor ama çıkanlardan karakterli olanları azaldı. zamanında Ali şen Kandil diye bi adam vardı. büyük yetenek derlerdi. avrupanın gelecekte yıldız olacak 50 topçusu arasına girmişti. ama şimdi baktığın zaman adama verilmemiş ceza kalmadı. bu ve bunun gibileri....

ilteriş
21.10.2008, 15:37
gs nin altyapıdan çıkardığı gençlere imreniyorum.bizim altyapıdan niye oyuncu gelmiyor anlamıyorum.şener başkanın bu olayada el atması şart.

ApoCaN28
21.10.2008, 15:59
Yusuf Kurtuluş vardı...
Kadir keleş vardı..

Aslında çıkıyor ama kayboluyor...
Yada Barış gibi Şans Yakalayamıyorlar...
Bir sürü şey söylenebilir...

ganita ve zinos
21.10.2008, 16:50
yaklasık 10 sene olmustur sanırım okudugum ve yavas yavas anlamaya basladıgım yazının üzerinden geceli....10 sene önce söle demişti yazarın biri trabzonsporun basarısızlıgı ile ilgili:''trabzonspor un basarısızlıgı ile ülkemizin sırf tüketici üretmeyen anlayısı hemen hemen aynı yıllara rast gelmektedir söyleki trabzonspor son sampiyonluguna 1984 yılında kendi özsermayeisyle ulasmısstır o tarihten sonra türkiye de yeni bir sınıf olustu osınıf türkiyeyi yiyip bitiren sömüren işcinin emekcinin calısanın sırtından tüketen sınıftı...zira o yıllarda özal mantıgı ülkeye yavas yavas hakim olmaya basladıgını görüyoruz.biz ne yaptık üretmedik yedik içtik savurduk ve işte gördügünüz sonuc ortaya cıktı.maalessef....''
böle gidiyor yazı sanırım altyapı sorunu yada moda deyimiyle sorunsalı en güzel bu sekilde izah edilebilir.gidip bakalım kac kişi mahallelerde futbol oynuyo kac kişi bilimsel calısma yapıyo genclerimiz icin...herkes trabzonda biryerlere gelmenin yemenin içmenin birileriyle beraber görünmenin derdinde degil mi?...gercekci olalım ts kac kişiyi besledi bu zamana kadar peki ya trabzon yeni nesli ne yaptı bu sehir için?...ben sölim isterseniz ts isiminin altına yattı ve üretmedi var olanı yedi maalessef ki...sadece trabzon bazlı bir degerlendirme olarak görülmemeli bence altyapı sorunu.insanın sorası geliyor;nerede bizim ülkemizde gemileri karadan yürütenler?nerede dünyaya meydan okuyan insanlarımız?biz ne tür bir suc işledik ki bu topraklar bize bir oyuncuyu bile cok görüyor???...

ApoCaN28
21.10.2008, 16:57
Biz Kendimizi Yiyoruz...
Futbolu iyi oynayan değil torpil olan giriyor takıma(ülke genelinde)

Celâl Emre Samancı
22.10.2008, 02:31
daha ne yapmasını bekliyorsunuz 17-18 yaşındaki çocuktan
iker casillas 18 yaşında bizzariyi kesti ve yıllardır real madridin kalesini koruyor..(ne benzer bizim tolgaya:))
cesc fabregas 18 yaşında arsenalin oyun kurucusu oldu ve arsenalin yeniden dirilişini sağladı..
wayne rooney 16 yaşında evertonun gol silahıydı ve ertesi sene man utd kaptı..
cristiano ronaldo 18 yaşında herkese parmak ısırtıyordu..
puyol 20 yaşında barcelona savunmasının şefiydi..
robinho 18 yaşında 30milyon euroya real madride transfer oldu..
karim benzema lyonun ısrarcı tutumu ile barcelonanın 30 milyonluk teklifini reddederek takımında kaldı..
lionel messiyi anlatmama gerek varmı???

şota bize geldiğinde kaç yaşındaydı???

Ömer SEVİNÇ
22.10.2008, 09:11
O kadar para verip yabancı oyuncu alacağımıza 2 tane de Ajax'dan, PSV'den altyapı uzmanı getirsek çok daha makbule geçerdi benim için..

Ahmet Faruk
22.10.2008, 09:15
O kadar para verip yabancı oyuncu alacağımıza 2 tane de Ajax'dan, PSV'den altyapı uzmanı getirsek çok daha makbule geçerdi benim için..

İki tane genç üniversite mezunu Trabzonspor aşığını oralara göndermek de olabilir aslında. İstense yapılacak çok şey var ama,"Ula gavur hocalar bizim yeğeni oynatmaz, bizim köyden adam almazlar" mı deniliyor acaba....

Yavuz Hasan
22.10.2008, 13:05
alt yapının başına da transfer komitesinim başına da özkan sümeri getireceksin yoksa ne alt yapıdan adam çıkar nede adam gib transfer yapılır

LazAnisT
12.11.2008, 15:09
Bu başlık diğer başlıkla yan yana olsun

OLCAY ÇAKIR
12.11.2008, 15:12
Bağımsız çalışan bir kurum olarak değerlenirilebilirmi?

Yıl sonunda ürettikleri ile değerlendirilmeliler.
Yıllık hedefeleri olan bağımsız kurum.

10 yıllar boyunca koltukları işgal etmesin emekli olması gerekenler...!

Ahmet Kuru
12.11.2008, 15:17
Alt yapıdan oyuncu çıkmamasının nedeni bence psikolojik...
Alt yapıdan yetişen oyuncuyu A takıma aldığında ona psikolojik destek sağlanmalıdır..
Sağlanıp sağlanmadığını bilmiyorum ama Barış örneğini gözümüzde canlandırırsak sağlanmıyor diyebiliriz...
Trabzonlu bir genç arkadaş A takıma çıktığında Profesyonellikten ziyada Trabzonsporluluğunu ön planda tutuyor,bundan dolayıda başarı sağlanma oranı düşüyor...
Önce profesyonellik sonra Trabzonsporluluk...

LazAnisT
12.11.2008, 15:19
Ziya Doğan paf takımının futbolcularını A takımı oyuncularıyla aynı uçağa koymuyordu.Sebebi Abilerinin konsantrasyonlarını bozuyorlarmış:)

Fatih KIRAN
12.11.2008, 15:22
Bu konu hakkında yönetim Özkan Sümere söz vermiş seçim döneminde ancak şu sıralar Yönetim Sadi Tekelioğlu ile anlaşma yapmak istiyormuş iki isim arasında sıkıntı yaşanıyormuş..Bence Sadi Tekelioğlu daha başarılı olur..

Çetin
12.11.2008, 17:30
torpil alt yapıdan gitmedikçe hiçbir şey olmaz.

Yavuz Hasan
12.11.2008, 19:23
alt yapıdan futbolcu gelse noolcak a takımdaki gençler oynamıyor ki

Doğukan Uçan
10.01.2024, 13:27
niye çıksın ki lahtimi, bongonda, gomez, bardhi, flavio, koita, umut bozok, doğucan haspolat gibi sayısız dünya yıldızlarına para dökmek varken.