PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonlu İş Adamlarını ve Trabzon İçin Yaptıklarını Değerlendiriyoruz

boztepeliyasin
17.10.2008, 19:56
bu başlık altında trabzonlu iş adamlarının trabzona;
yaptıkları
yapacakları
yeterlilikleri
eksikleri nelerdir?
sizce trabzona yeterince yatırım yapıyorlarmı?
başka şehirlerde yaşayan iş adamlarımız hakkındaki görüşleriniz.(trabzona katkıları neler, yeterlimi? )
bu soruların yanında bu konudaki farklı,görüşleriniz,beklentileriniz,istekleriniz ve sorulması gereken sorularıda yazabiirsiniz. görüşleriniz için teşekkürler.

Kazım Uzunboy
17.10.2008, 20:00
Faruz Nafiz ÖZAK

Yaptıklarını anlatmaya gerek mi var ? :)

macka61
17.10.2008, 20:40
yok kardeş gerek yok

Coloradoydu
17.10.2008, 21:48
İşadamı olmak, para sahibi olmak kolay değil. Her zaman en iyi fırsatların peşinde olmak zorundasınız. Sermayenizi iyi kullanmalı, hesabınızı daima iyi yapmalısınız. Bütün işadamlarının öncelikleri bunlar... O yüzden hemşehricilik, mensubiyet duygusu, vs. olguları hep ikinci planda tutarlar.

Bunun yanında Trabzonlu olup iyi sermaye sahibi olanların sayısı diğer şehirlere kıyasla pek az. Sayabileceklerimizin büyük çoğunluğu da zamanında büyük şehirlere göçüp oralarda kurdukları işlerle bu noktalara geldiler.

Kamu yatırımları olmazsa veya Trabzon yatırımcı için yeterince çekici hale gelmezse şu anki halinde önemli bir iyileşme olabileceğini zannetmiyorum. Zira Trabzon'un kendi kendini kalkındırması, kendi yatırımcısını yaratması pek mümkün değil. Şehir daha ziyade işçi-memur maaşıyla geçiniyor. Ancak burdan pek birşey çıkmaz. Tarım arazileri dar ve miras hukuku sebebiyle oldukça ufak parçalara bölündüğünden bu sektör de sermaye birikimine elverişli değil.

Doğrusu, siyasi iktidarlar Trabzonlunun vatanına bağlılığını, vatanperverliğini senelerdir suistimal ediyor. İşsizlik Türkiye ortalamasının üzerindeyken, şehirde bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda fabrika varken, kamu yatırımlarından gereken payı alamadık. Seçim öncsi şehre gelen siyasiler boyunlarına Trabzonspor atkısını sarar, Trabzonspor'u över, Trabzonluya methiyeler düzer gider... Bizim de "yetti" duygusuna kapılırız hep... Seçim turları için gelen siyasilere Trabzonlunun milliyetçiliğini ve Trabzonspor'u övmekten başka ne getirdiğini de sormalıyız. Şanlıurfa, Gaziantep, Elazığ gibi iller hem kamu yatırımları hem de özel sektör yatırımları açısından cennet haline geldi. Bir de milyarlarca dolarlık GAP var. Biz de kamu yatırımlarından payımıza düşeni istemeliyiz.

seyyah61
17.10.2008, 23:07
Ali Agaoglu bir yildiz oyuncu sözü vermisti ama hala bu yönde bir gelisme duymadik.
Belki de yardim etmistir bilemiyorum ama duyulmadi hic.

macka61
18.10.2008, 00:08
belkide duyulmasını istemimiştir bir elin yaptığı iyiliği diğer el bilmemeli diye bir şey var

magicyattara
18.10.2008, 00:18
İbrahim Cevahir Şana'da alışveriş merkezi yapıyor.Tekel binasının yerinde alışveriş merkezi yapılacak.Trabzon Forum avm 4 ay önce açıldı.
Bu avm'lerde çalışacak insanlar olacak tabii.Fakat getirdiklerimi yoksa götürdüklerimi fazla olacak,bunu tartışan yok.Neticede Trabzonun kendine göre oldukça büyük bir çarşısı var zaten.
Hep tüketime yönelik yatırımlar.Üretime yönelik yatırımı olan meşhur işadamımız varmı bilmiyorum.Sadece Aydın Gündoğdu ve Hekimoğlu ailesi var,kalburüstü yatırım yapan.Ayrıca Kenan Oltan Türkiyenin en büyük fındık ihracatçısı.Kim tanıyor bu isimleri.
Buralara dışardan gelen tek yatırım İbrahim Cevahirin avm 'si:)Nasıl yatırımsa.
Albayraklarıda unutmayalım:)Trabzon Limanını aldıktan sonra maşallah Liman canlandı.Trabzon kıyıları yük boşaltmak için bekleyen gemilerle doldu.
Başka?

Ömer SEVİNÇ
18.10.2008, 03:11
Cevahir alışveriş merkezi kuracağına bir fabrika kursaymış keşke. Tüketim de tüketim anası ağladı dünyanın yeter artık..

Çetin
18.10.2008, 03:15
üretime katkı sağlayanların azınlıkta oldukları aşikar ;)

oflubektas
18.10.2008, 12:30
Kurulduğu zamandan bu yana Anadolu'nun Kafkaslar'a Rusya'ya ve İran'a açılan kapısı, İpek Yolu'nun en önemli duraklarından biri, 4.Haçlı Seferi sırasında Latinlerden kaçan imparator Kommen ailesinin 1204-1461 yılları arasında küçük imparatorluğunu kurduğu emin sığınak, imparatorluğunun yanısıra zamanının en büyük entellektüeli Sultan 2. Mehmet'in İstanbul'dan sonra bir diğer Roma imparatorluğunu yıkıp "Fatih"'ten sonra "Kayzer-i Rum" ünvanını aldığı,veliliğinin yanısıra deliliğini de derelerinden içtiği buz gibi sularından alan Yavuz Sultan Selim'in staj yeri, 4.Murat'ın İran Seferi 'nden dönüşü sırasında ordugahını kurup şehitlerini gömdüğü (Sultanmurat Yaylası) bu güzel şehir, Trabzonsporumuz da olmasa güzelliğinin ve itibarının yerlerde süründüğü yılları yaşıyordu. Merkez ve ilçelerinden önemli siyasetçi, bürokrat ve kalburüstü zenginler çıkaran bu şehrin hal-i pür melalini uzun uzadıya anlatmaya gerek yok.

Büyükşehirlerde ve yurtdışında kazandığı paraları memleketlerini güzelleştirmeye nasıl harcadıklarını görmek için Kayseri'ye gitmenizi tavsiye ederim. Sadece stad değil, Kayseri'nin iş adamları yanımızda esamesi bile okunmayacak doğaya rağmen şehirlerini abad etmişler.Bizim zenginlerimizin memleketlerine en büyük faydaları ise köylerine doğayla alakasız ucube evler yapmak...

boztepeliyasin
19.10.2008, 10:49
trabzonun en önemli sorunu üretim eksikliği. iş adamlarımız bu konuda yatırımlar düşünseler trabzona katkıları daha fazla olacak. devlette bu konuda bize üvey evlat gibi bakmayı bırakıp trabzonda gerekli yatırım şartlarını oluşturmalı. demiryolu başta olmak üzere güney çevre yolu, yapılan ve yapılacak olan özel üniversitelerin açılması, gibi projeler bir an önce hayata geçirilmeli. trabzonda şimdi başlanılan projelerin 10 sene önce tamamlanmış olması gerekiyordu.

Murat'
19.10.2008, 11:42
Ali Agaoglu bir yildiz oyuncu sözü vermisti ama hala bu yönde bir gelisme duymadik.
Belki de yardim etmistir bilemiyorum ama duyulmadi hic.

Kadırga Tv'ye bir yöneticimiz katılmıştı...Ali Ağaoğlu'nun asket takımımıza 1 milyon Ytl gibi bir para aktardığını söylemişti...

boztepeliyasin
20.10.2008, 17:49
iş adamlarımızdan beklentilerimiz her zaman orjinal fikirler olmalı. devletin veya belediyenin projelerinin ihalesini alarak trabzona katkı sağlanmaz. trabzonlu almazsa ihaleyi başka biri alır. önemli olan kendi fikriyle bir proje başlatıp onu tamamlamak. trabzona gerçek hizmet bu şekilde olur. fazla bir şey istemiyoruz. sadece istanbula verdikleri değerin 10 da 1 ini kendi memleketlerine versinler diyoruz. yıllardan beri devlet sahip çıkmamış, şehir dışına giden iş adamlarımız trazonu unutmuş, trabzon insanıda bunlara sessiz kalmış ve sessiz sessiz istanbulun yolunu tutmuş. istanbuldaki trabzonluların sayısı trabzondaklerin sayısını geçmiş. e artık geçmiş olsun.

macka61
20.10.2008, 23:31
kalyon grubu kınıyorum Trabzonsporumuzun hes projesine girdi o yüzden benim için bitmiştir

boztepeliyasin
21.10.2008, 17:10
ahmet nazif zorluyu tebrik etmek gerekir. trabzona yapılacak çocuk hastanesi için 6 milyon dolar vereceğini okudum. hatta hastanenein tamamını yaptırmasıda gündemde.

boztepeliyasin
23.07.2009, 13:35
yasar aşçıoğlu : trabzon için birsey yapt1g1n1 duymadim ama istanbula büyük yatirimlari oldugu muahkkak. internet sayfas1nda trabzon ile ilgili hiçbir projeye rastlamadim.