PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ekonomide 2. Dünya Savaşı (Krizdeyiz)

Külünkoğlu
08.10.2008, 11:10
Mortgage ile başlayan ucu bucağı belli olmayan finansal bir krizle bir kaç haftadan beri karşı karşıyayız arkadaşlar. Bugün ise daha da şiddetlendi. Bazı ülkelerede insanlar yiyecek stoku bile yapmaya başladılar. Ülkemize olan yada olacak olan etkisi hala kestirilemiyor. Allah sonumuzu hayır etsin.

İMKB 28900 - 10.00
Dow Jones 9.447,11 -5,11
NASDAQ 1.754,88 -5,80
FTSE 4.299,00 -6,65
CAC40 3.509,44 -5,97
S&P 500 996,23 -5,74
GDAX 4.889,70 -8,20
BOVESPA 40.139,85 -4,66

USD 1,4155 4,35
EURO 1,9260 4,08
GBP 2,4789 3,93
Cumh.Altını 264,54 4,35

Uzunoğlu
08.10.2008, 11:17
Biz Türküz bize bişe olmaz :)

Ömer SEVİNÇ
08.10.2008, 11:20
Ufukta yeni bir ekonomi düzeni görünüyor. Ama üretim olmadan, çalışmadan para kazanma amaçlarının beyhude olduğu görülmeli artık. Dünyadaki gelir adaletsizliği düzelmeden bu ve benzeri krizler her zaman olacak..

Dursun Kaplan
08.10.2008, 11:39
Euro'ya bak.. :) Yine 2 YTL'nin üstüne çıkıcak gibi..

İdris Toksoy
08.10.2008, 11:46
gelişmekte olan ülkeleri sarsar genelde.kaldı ki bizde kendimizi o kategoride sayarsak,ALLAH sonumuzu hayır eylesin.

oflubektas
08.10.2008, 12:01
Hizmet sektörü bu kadar genişleyip iş verimliliği de yerlerde sürünürse olacağı budur tabi. Bakın Çin ve Hind sermayesi Abd'de iflasın eşiğindeki banka ve sigorta kurumlarını satın almaya kalkınca liberalizmin merkezi olan Abd devleti kimilerini batırdı, kimilerini de kendi TMSF'leri kapsamına aldı, kimilerinin de kurtarılması için açık destek verdi. Aynı şekilde Fortis ve Abn Ambro Bank için Avrupa Devletlerinin müdaheleci yaklaşımlarını görüyoruz.

Hani bu kaybana sermayenin milleti yoktu, devlet ekonomiden elini eteğini çekmeliydi? Türkiye'nin en büyük iktisadi sorunu yabancı sermaye eksikliğiydi? 24 Ocak 1980 kararları ve bunun oturtulması için yaptırılan 12 Eylül darbesi sonrası -ne tesadüftür ki bu kararları açıklayıp darbe sonrası ekonomi bakanı ve başbakan olan- şahsın çok sıkı krallara tabi "piyasa ekonomisi" deyiminin önüne dünyanın hiçbir yerinde olmayan "serbest" kelimesini eklemesinin sıkıntıları ülkemize çok acı reçeteler sunmaya devam edebilir.

Dolar ve euro artacak diye paralarını saklayanlar, 2002 krizi sürecinde bir gecede açıktan devlet hazinesini soyup sonra piyasaya çıkanlar sağolsun.

alper*
08.10.2008, 12:26
elime geçen ilk toplu parayla euro alacağım.
kesin devalüasyon olur.
ya da ne olursa olsun kar etmeliyim bu durumdan.

Coloradoydu
08.10.2008, 12:48
Mevcut kriz dünya üzerindeki bütün ülkeleri etkiliyor; etkileyecekte... Zira bütün ülkeler az veya çok birbirine bağımlıdır. Buna en güzel örnek Küba'dır. Şu haberden (http://www.haber7.com/haber/20081007/Castro-Sosyalizme-bakin-hizaya-gelin.php) de anlaşılacağı üzere Küba, bağımlılık ilişkisinin en bariz ve kaçınılmaz sorunlarını yaşıyor. Ancak bu tip ülkelerin dış piyasalara çok zayıf bağlarla bağlı olduğunu düşünürsek, Türkiye gibi daha kuvvetli bağlarla bağlı olan ülkelerin başına gelebilecekleri az çok kestirebiliriz.

Gelişmekte olan ülkeler gelişimlerini büyük oranda yabancı yatırımlarına borçlular. Meksika, Çin, Brezilya, Türkiye gibi ülkeler için yabancı para giriş çıkışları hayatidir. Yabancı yatırımcının bu tip kriz ortamlarında portföylerini satıp paralarını çekmeleri kuvvetle muhtemel olduğundan, bu şartlarda en çok zararı, ülkesini yabancı yatırımcıya, yabancı paraya açan gelişmekte olan ülkeler görecektir. Yani krizin daha da derinleşmesi durumunda Türkiye, Çin, Meksika, Hindistan, Brezilya, Arjantin gibi ülkeler derin buhranlar yaşayabilirken, mesela bir İran için etkisi çok daha hafif olacaktır.

Külünkoğlu
08.10.2008, 13:23
Bu durumun tek sorumlusu olmasa da başlamasına sebeb mortgage..

Piyasaların bayram süresince kapalı olması bizim için bir avantajdı. Hala o açıdan bazı avantajları kullanıyoruz.

Ülkeler krizi atlatmak için büyük bankaları ya birleştiriyorlar ya satın alıyorlar. Ama bu pansuman mı yoksa kesin tedavimi olup olmayacağını görmek lazım. Mortgagenin ucunun nerelere dayandığı kestirilemiyor.

Yüzeysel olarak tarif edersek mortgage'den emlak tasarrufunda bulunanlar 100 liralık evleri 20 lirasını peşin 80 lirasını mortgage karşılayanlar zamanla bu borçlarını ödeyemediler. Ödemeyenler "ödemiyorum buyur gel al evin tamamını" dediler. Ne var ki 100 liralık evler çoktan 40 liraya 30 liraya düşmüştü bile. İşin kötüsü bu evler 3 4 kez de el değiştirmişti tıpkı Mortgage tahvillerinde olduğu gibi. Tahvilleri alanlar sadece Amerikalılar değildi. Avrupa bankaları da aldılar aralarında bazılar 100 milyar dolarlık bile aldı. Tahviller aktiflerinde gösterdiler ama bırakın 100 milyarı değeri hesaplanamayan hayali kesekağıtları kasalarında patlamış oldu. Türkiyede bu bankaların bu tahvillerden alıp almadığının bilinmediği ortamda ani finans hareketleri yapılmamalı.

Şahsi görüşüm, çok düştü diye İMKB'den hisse senedi alımından uzak durulmalı, çünkü dibin neresi olduğu belli değil. Dolar Euro ve Altınlarda kesinlikle bozdurulmamalı.

Dursun Kaplan
08.10.2008, 13:25
Bu durumun tek sorumlusu olmasa da başlamasına sebeb mortgage...

Bizde bu mortgageyi ülkemize uygulamaya çalışıyoruz..

Hey Allah'ım.. :)

Külünkoğlu
08.10.2008, 13:28
Birde Türkiye'nin her bakımdan en büyük bankalarından birine yapılan operasyonla 2 yıllık karına bir gruba peşkeş çekilmesi şimdilerde ise bu bankanın yabancı ortağının zor durumda olması sebebiyle aşırı değer kaybetmesi, piyasayı nasıl tedirgin ettiğini, gözlemleyip dursunlar değerli büyüklerimiz...

Uzunoğlu
08.10.2008, 13:29
Paran mı var derdin var :)

OLCAY ÇAKIR
08.10.2008, 13:41
Kredi kartlarıyla geçiştirilen bayramlar seyranların da sonu geldi geliyor.

Bizim kriz sinsiydi,şimdi üzerimize gelen bariz.

Acaip şeyler olacak hissindeyim.

Herkesin memlekette küçükde olsa bir yeri olması büyük güvencedir.
Ama köyde ama yaylada.
Ciddiyim.

alper*
08.10.2008, 14:02
inşallah hsbc batar da su borctan kurtulurum.
acaba öyle bir şansım var mı ki :p

ÖzGür Ayar
08.10.2008, 14:09
Az önce 6-7 Ülke Faiz indirimine gitti ve dolar anında 1,40 Ytl'nin altına indi. Dünya borsalarıda yükselişe geçmiş durumda. Birşeyler inşallah düzelicek ama bizdeki yetkililerin durumu herşey toz pembe göstermesi komik oluyor.

Uzunoğlu
08.10.2008, 14:15

Bu garibimde tuzağa düşenlerden

Senelerce sömürdü o banka beni kredi kartı üzerinden :)

İllallah dedim daha kredi kartı almam

OLCAY ÇAKIR
08.10.2008, 14:16
Ben hep 5 ytl lik benzin alıyorum der ulu Temel.

Türke bişey olmaz.
Genlerimizde var kriz.
Dünya düşünsün.:)

Emorfo
08.10.2008, 14:23
Kriz emrediyorum dur :)

ÖzGür Ayar
08.10.2008, 14:36

Adamların öyle bir niyeti yok :)

HSBC Holdings, İngiliz hükümetinin özel likidite paketini kullanmayacağını bildirdi.
HSBC’den yapılan yazılı açıklamada, HSBC Holdings’in, İngiltere hükümetinin küresel finansal kriz kapsamında ülkede mali sıkıntı içerisinde olan bankalar için hayata geçirdiği destek paketini kullanmayacağını açıkladığı ve güçlü sermaye yapısını kendi kaynaklarını kullanarak koruyabileceği kaydedildi.
Açıklamada, HSBC Holdings adına sözlü açıklamada bulunan banka yetkililerinin şunları söylediği belirtildi:
"HSBC;nin İngiliz hükümetinin bugün sunduğu özel likidite paketinden faydalanmak adına bir planı bulunmamaktadır. Bankaların ana sermaye oranlarını güçlü kılmaları için gerekli şartların yerine getirilmesinin önemli olduğuna ve takip edilmesi gerektiğine katılıyoruz. Ancak, HSBC olarak biz halihazırda güçlü olan ana sermaye yapımızı yine kendi kaynaklarımızı kullanarak korumaya devam edeceğiz."
Açıklamada, HSBC’nin şu anda ana sermaye oranı yüzde 8,8 ve yüzde 90 borç/mevduat oranı ile bankacılık sektöründe likidite ve sermaye bazında "en güçlü" pozisyonlardan birine sahip olduğu bildirildi.

Külünkoğlu
08.10.2008, 15:53
Dünyadaki Merkez bankalarının faiz indirimi karşısında toparlanmıştı ama yine işler tersine döndü.

Amerikadaki piyasaların açılması bekleniyor. Bu kadar metcezir piyasalara fazla, du bakalım.

Erdal
08.10.2008, 16:08
Anam a senelerce yalvardım. Sat artık şu sığırları diye. İnat etti satmadı. Şimdi artık yoruldum oğlum diyor. Aman Ana diyorum. Sakın. Hatta bana iyice öğret az otla nasıl doyarlar wsws. Bilmem anlatabildimmi?.

Erdal
08.10.2008, 16:17
Modernite yediklerini kusacak. Ve sanırım içindekilerin çokluğu nisbetinde acı verecek. Asıl önemli olan yaklaşan yıkımdan sonra daha az tüketime dayalı daha insani daha sosyal bir medeniyet kurgusunu hayal eden kaldımı acaba? Ebuzer Gıfarilerin,Ghandilerin, Marx ların Sultan Galiyev lerin asıl şimdi konuşulması lazım. Oysa raflarda tozlandılar bile...

Cengiz Çubukcu
08.10.2008, 16:18
Anam a senelerce yalvardım. Sat artık şu sığırları diye. İnat etti satmadı. Şimdi artık yoruldum oğlum diyor. Aman Ana diyorum. Sakın. Hatta bana iyice öğret az otla nasıl doyarlar wsws. Bilmem anlatabildimmi?.

Erdal Hocam, kaç siğurunuz var ? eğer azmaysa az otla doyar ama lemsa(jersey) cinsiyse doymak bilmezler :)

OYılmaz
08.10.2008, 17:13
Kriz kapıda yapılacak en iyi iş Kredi kartıyla alışveriş yapmamak :)

Erdal
08.10.2008, 17:24
Kriz kapıda yapılacak en iyi iş Kredi kartıyla alışveriş yapmamak :)

Ya da tam tersi. Nasıl olsa kimse 2 sene sonra kredilerini geri ödeyemeyeceği için bol bol kredi kullanmak. Ama o da haram olur yahu... :)

Erdal
08.10.2008, 17:26
Erdal Hocam, kaç siğurunuz var ? eğer azmaysa az otla doyar ama lemsa(jersey) cinsiyse doymak bilmezler :)

Vallahi hocam bilmiyorum. Ama akşama soracağım:). Annem kızıyor zaten görüştüğümüzde hayvanlarının sağlığını sormadığım için.

UğuR
09.10.2008, 10:25
Başkanımızın kriz ile ilgili düşünceleri....

Küresel krize dikkat!

“Tüm dünyayı etkisi altına alan bu küresel krize her kulübün dikkat etmesi lazım. Bu kriz Türkiye’yi sararsa ticari kuruluşların ilk kesecekleri paralar sponsorluk bedelleridir. Herkes ayağını yorganına göre uzatmak zorunda. Biz de uzatmaya çalışıyoruz. Belirli giderleriniz var, onları zaten kısamıyorsunuz. Rakamlar çok büyük. Şu anda Türkiye’ye tam olarak yansımadı, ama Amerika’dan Avrupa’ya geldi. Oradan da her an girebilir. Doların sabahtan akşama ne olacağını bilemiyorsunuz. Bankalar kredileri durdursa çok ciddi sıkıntılar çıkabilir.

corleone
09.10.2008, 12:24
krizin tam olarak neresindeyiz kestirmek güç, Amerika'nın acil çıkış planı tutarsa piyasalar biraz sakinleşebilir, ama ya tutmazsa, krizde gördük ki 60 yıldır bütün dünyaya empoze edilen model sona ermek üzere, ve yine bu modeli uygulayanların acil çıkış planı da sadece günü kurtarmaya yönelik, FED olayı geçiştirip topu yeni hükümete atmakta kararlı peki ya sonrası, şok gelmeden önce uzmanlar tahmin etmiş ve 2010-2012 yılına kadar en güçlü etkilerini göstereceğini söylüyorlardı, yani şu anda televizyonlardan izlediğimiz geleceğe yönelik yapılan tahminler en fazla 3-4 aylık, peki ya sonrası?

ekonomi 1930'lara geri döndü, bu bir nevi doldurulan denizin yerini geri alması, şimdi yapılması gereken denizi doldurmak yerine kalıcı ve akılcı bir sistem uygulamak, kapitalizm bilinen anlamıyla artık sona ermiştir, yeni düzenin merkezi de kapitalizm olacaktır ama regülatif kurumlar sözde değil özde görev alacaktır kanımca.

Türkiye'ye gelirsek, yakın tarihte yaşadığımız iki kriz bizi krizlere dayanıklı hale getirdi, çektiğimiz acılar bankacılık sistemimizi dışarıya göre daha dayanıklı hale getirdi, bizim orta ve orta-alt kesimin çok yazık ki krediyle ev almaya gözü kesmediği için daha çok bireysel krediler ve kredi kartları sorunu var, krediyle borç kapatma dönemi bankaların risk yönetimi politikalarını katılaştırmalarıyla sona erecektir, Türkiye'yi belki kurumlar bazında değil ama halk olarak çok sıkışık günler bekliyor, nacizane tavsiyem kişisel harcamaları kısmak ve riskee girmemektir, yoksa ona yatırım yapayım euro alayım diyenler 25 yıllık deneyimli ekonomistlerin bile önlerini doğru düzgün göremediklerinin farkında değiller mi?

seyyah61
09.10.2008, 15:49
Küresel krizden en cok etkilenecek ülkeler Ingiltere ve Almanya.
Avrupa bu krizden sonra büyük cöküs icine girecek.

Hekimoğlu
09.10.2008, 15:57
Bize birşey olmaz biz alışığız krizlere. :)

ÖmerFarukYılmaz
09.10.2008, 16:15
Dünyanın çivisi çıktı..:)Amerika 850 milyar dolar içeri girdi Lehmann Brothers'la beraber...İngilterede sefer tasları ortaya çıktı...Bazı avrupa ülkelerinde sınırsız bazılarında sınırlı güvenceler çıktı...

Neler oluyor anlamak çok güç,Ama bizim hocanında dediği gibi çok çalışanın değil,çok iyi düşünüp hamlesini yapanın burdan zararsız kurtulacağı ortada.

Bence ABD'nin 5 sene daha ömrü var...:)Bide sigorta krizi var sanırsam içerde..

Ben hep 5 ytl lik benzin alıyorum der ulu Temel.

Türke bişey olmaz.
Genlerimizde var kriz.
Dünya düşünsün.:)

Abi geçen sene hergün 5 ytl'lik benzin atıyordum..

Bu sene arayabayı sattım:)

corleone
09.10.2008, 18:20
Bence ABD'nin 5 sene daha ömrü var...:)Bide sigorta krizi var sanırsam içerde..

kişisel kredi kartlarının da düşük faizler sebebiyle milyarlarca dolar olduğunu biliyorum, bunun da bir gün patlayacağı ortada, tüketim toplumu ayvayı yemiştir, açılan alışveriş merkezlerini kapatıp yerlerine ruh hastalıkları hastaneleri yapılsın.

ÖmerFarukYılmaz
09.10.2008, 18:48
kişisel kredi kartlarının da düşük faizler sebebiyle milyarlarca dolar olduğunu biliyorum, bunun da bir gün patlayacağı ortada, tüketim toplumu ayvayı yemiştir, açılan alışveriş merkezlerini kapatıp yerlerine ruh hastalıkları hastaneleri yapılsın.

Bende bugün bunu arkadaşımla tartışıyordum...Ama inandıramadım....

Bence ticareti en son yapan nesil olma yolunda ilerliyoruz...

Bu krizler biraz daha patlarsa paranın yakacaktan başka bir değeri kalmayacaktır...

Ve biraz daha uçuk gidersem,bence dünya, bizim torunlarımız zamanında değişik bir kominizme gebe olacaktır...Kapitalizmin devri bitmek üzere..

Bilmiyorum fikirlerim çokmu uçuk ama bana öle geliyor...:)

Şu yukarda dediklerimin hiçbiri tutmasa bile ABD'nin 5 sene içinde batacağını hissediyorum..:)

seyyah61
10.10.2008, 03:54
Bende bugün bunu arkadaşımla tartışıyordum...Ama inandıramadım....

Bence ticareti en son yapan nesil olma yolunda ilerliyoruz...

Bu krizler biraz daha patlarsa paranın yakacaktan başka bir değeri kalmayacaktır...

Ve biraz daha uçuk gidersem,bence dünya, bizim torunlarımız zamanında değişik bir kominizme gebe olacaktır...Kapitalizmin devri bitmek üzere..

Bilmiyorum fikirlerim çokmu uçuk ama bana öle geliyor...:)

Şu yukarda dediklerimin hiçbiri tutmasa bile ABD'nin 5 sene içinde batacağını hissediyorum..:)

Bir kizilderili sözü vardi o geldi aklima.

"Son nehir kuruduğunda , son ağaç kesildiğinde ,son balık öldüğünde , beyaz adam paranın yenmediğini anlayacak..."

Galiba sonumuz buraya dogru gidiyor.
Artik Amerika'da olan kriz Karayipler'den Cin'e kadar tüm dünyayi etkisi altina aliyor.
Bizi etkilemeyecek demek safdillik olur.
Önemli olan en az zararla nasil kurtuluruz bu krizden, onu arastirmak.
Ama 2002'deki gibi bir kriz beklemiyorum.
Bankalar o vakitten bu yana baya adam edildi.
Ama yasayacagimiz en büyük sikinti, yabanci yatirimcilarin cekilmesi, ve bunun akabinde yillik 50 milyar dolar olan cari acigimizin katlanarak büyümesi.
Simdilik yüksek faiz oranlari dolayisiyla yabanci yatirimcilar cekilmedi ama bu kriz büyüdükce her sey tersine dönebilir.

magicyattara
10.10.2008, 23:11
Bankaların yıl sonu bilançolarına kar olarak yansıyan ama aslında yeryüzünde var olmayan bir para.:)=Yaşadığımız kriz.

Sadece İspanyada 1 milyon ev alıcı bekliyormuş,500 bin konut inşaası yarım kalmış.2 trilyon dolar ev kredisi çekilmiş ispanyada.Her taraf için durum aynı.

Ticaretin içindeyiz.Alacak,verecek uğraşıp duruyoruz.Bir sürü zor durumda esnaf etrafımızda.Ev,araba,esnaf kefalet,banka kredi borçlarıyla boğuşan insanların içindeyiz.2001 krizinde dönen müşteri çeklerinden az sıkıntı çekmedik.Peşinden gelen işsizlikte cabası.
Tedirgin olmamak mümkün değil.

Fazla aç gözlü olmamak lazım.
Babamın bir sözü var;"Benim yediğim bir kuru ekmek,niye sıkıntı çekiyim".
Şimdilerde bu söz ne kadarda anlam kazanmış.

OLCAY ÇAKIR
10.10.2008, 23:22
Sevgili ve Sihirli Yattara kardeşim adını bağışla artık bize.:)

Yazdıklarına aynen iştirak ediyorum.Gözlemliyorum da.
Çokcada gözlemleyeceğiz gibi.
Umarım herkes şimdiden kendine özel tedbirleri-alışkanlıklarına rağmen-alma gayretindedir.

Bankaların yıl sonu bilançolarına kar olarak yansıyan ama aslında yeryüzünde var olmayan bir para.:)=Yaşadığımız kriz.

Sadece İspanyada 1 milyon ev alıcı bekliyormuş,500 bin konut inşaası yarım kalmış.2 trilyon dolar ev kredisi çekilmiş ispanyada.Her taraf için durum aynı.

Ticaretin içindeyiz.Alacak,verecek uğraşıp duruyoruz.Bir sürü zor durumda esnaf etrafımızda.Ev,araba,esnaf kefalet,banka kredi borçlarıyla boğuşan insanların içindeyiz.2001 krizinde dönen müşteri çeklerinden az sıkıntı çekmedik.Peşinden gelen işsizlikte cabası.

Coloradoydu
11.10.2008, 00:10
Bence ABD'nin 5 sene daha ömrü var...

Daha da kısa olmasını umarak söze başlayayım.

Daha önceleri de ciddi krizler yaşadı ABD... Hatta bu krizlerde bankadan parasını çekebilmek için yüzlerce metrelik kuyruklar oluşturmuştu insanlar. Ama ABD hep ayakta kaldı.

Evet, finans piyasası çökebilir. Bankalarınız batabilir. Borsanız dibe vurabilir. Ancak sizi gerçek anlamda batıracak olan bu değildir. Bunlar sizi sendeletir ya da duraklatır.

Almanya'da II. Dünya Savaşı'nın sonunda enflasyon % 400'lerdeydi ve ülke savaş boyunca bütün kazanımlarını kaybetmişti. Hannover kentinde savaş sonunda 2 bina ayaktaydı. Japonya da savaştan acı bir biçimde nasibini almıştı. Şu iki resimde de görüldüğü gibi(1 (http://tr.wikipedia.org/wiki/Resim:HiroshimaNakajimaArea.jpg) - 2 (http://tr.wikipedia.org/wiki/Resim:HiroshimaNakajimaAreaInRuins.jpg)) Japonya büyük oranda taş devrine geri dönmüştü. Peki sonra?

Almanya şu an dünyanın en fazla ihracat yapan ülkesi ve en büyük 3. ekonomisi. Japonyaysa dünyanın en büyük 2. ekonomisi. Bu ülkeler sıfırdan başlamıştı... Ama mesela Türkiye dünya savaşından bunlar gibi etkilenmemişti. Ne yıkım ne de kıyım... Yalnızca bağımlılık ilişkisinin doğal neticelerini tatmıştık o kadar. Altımızda hep kaynaklarıyla ve değeriyle övündüğümüz bir vatan ve üstünde çalışkan(!) bir millet, biz vardık. Hep kendimizi üstün gördüğümüz uluslar nasıl olduysa sıfırdan başlayıp tozumuzu attırdı...

Lafı şuraya getirmek istiyorum. İsterseniz yarın gelişmiş ülkelere yüz milyarlarca dolarlık dış borç yükleyin. Hatta tüm kaynaklarını da ellerinden alın ve onları morotoryuma mahkum edin. Bir süre sonra tozunuzu attıracaklardır. Çünkü belirleyici olan bunlar değildir; insandır...

İnsan mükemmelse(yalnızca konuyla ilgili hasletlerini kastediyorum) gerisi(hammadde, insangücü, vs.) gerçekten teferruattır. Bu anlamda gelişmiş ülkelerin halkları bizden oldukça ileri durumdalar. Bizden çok daha çalışkanlar ve girişimci ruhları üst düzey. Katılmayabilirsiniz ya da duygularınız aklınıza isyan edebilir ama öyle... Adolf-Rudolf Dassler kardeşler (http://www.lideron.com/forum/adidas_ve_pumanin_tarihi-t4579.0.html;wap2=) ufacık atölyeleriyle rekabete giriştiklerinde, bizler için rekabet kahvehane oyunlarındaydı.

Hülasa, gelişmiş ülke vatandaşları şu anki hasletlerini kaybetmedikçe yıkılsalar dahi tekrar eski güçlerine ulaşırlar.

Adil ÖZGÜR
11.10.2008, 00:44
Dünya İmparatorluğu, Evanjelizm, Yeni Dünya Düzeni, BOP projesi, Iraktaki Askerler, Skull And Bones, ABD de 2004 Başkanlık Seçimleri, Mortgage, AB, Büyük İsrail, Büyük Ermenistan, Gürcistan senaryoları, (Sermayenin Hedefinteki Dünya Ülkelerinin En Büyüğü= (Türkiye)

17 Mart 1923 Atatürk Mersin sahillerinde gezerken kıyıdaki yalılar, köşklerin Rum, Ermeni ve Yahudilere ait olduğunu öğrenince yanından geçen "Ak Sakallı" Mersinliye, Baba! Bu adamlar şehrin en değerli yerlerine bina yaparken sen neredeydin diye sorar, Yaşlı Mersinli "Yemende, Sarıkamışta, Çanakkalede çarpışıyordum Paşam" diye cevap verir.
Efendiler,
Avrupanın bütün ilerlemesine yükselmesine ve medenileşmesine karşılık Türkiye tam tersine gerilemiş ve düşüş vadisine yuvarlana durmuştur, artık vaziyeti düzeltmek mutlaka Avrupadan nasihat almak, bütün işleri Avrupanın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupadan almak gibi bir takım zihniyetler belirdi. Halbuki hangi istiklal vardırki yabancıların nasihatlarıyla yabancıların planlarıyla yükselebilsin?
Tarih böyle bir olayı kaydetmemiştir.

G.Mustafa Kemal Atatürk
(6 Mart 1922 TBMM)

Dünya Ekonomisindeki son büyük çatlak tesatüfü değildir, yabancıların planı ile
Ekonomide 2.Dünya Savaşı planlı bir savaştır.

İki kutuplu güçlerden Komonizm temsilcisi S.S.C.B. belli bir takvim yılınca çökmüştür.

Kapitalizmin temsilcisi A.B.D. de aniden çökecektir. İdeolojileri gereği böyle olması gerektiriyor.

TaraftaR
11.10.2008, 07:30
ABD ye ömür bicenler, batmasini dileyenler var da... Gecen sene ABD de yasanan emlak krizinin dünyayi nasil etkiledigine sahit olduk. Bugünlerdede, ABD nin icinde olup bitiyor gibi görünen, ama aslinda tüm dünyayi kasip kavuran krizin sonuclarini görmekteyiz.

ABD batarsa biz cikacak miyiz sanki? Ekonomik gücüyle (sadece ekonomiyi kastediyorum) dünyayi idare eden bir ABD nin batabilecegini öngörmek hayalperestlik olur. Ekonomide ve uluslararasi iliskilerde unutulmamasi gereken bir altin kural vardir.

Büyük devletler, kücük devletlerle ayni kayigin icindedirler.

Erdal
11.10.2008, 12:23
Bu kriz in şöyle bir faydasının olmasını en azından umuyorum; En azından artık ekonomi deyince borsa-faiz-döviz üçlüsünü anlayan zihniyetin sonu gelecek. Tarım ve üretim yeniden önemli olacak. Bunlar yakın ve gerçekleşmesi çok muhtemele durumlar. Biraz daha uzak ve gerçekleşmesi "umut" olan sa tüketim ekonomisinin eleştirilmesi, tarihin sonu geyiğine karşı birilerinin "yok öyle bir şey daha adil daha insani daha az hayvani bir hayat da mümkün" diyebilecek olması...

alper*
11.10.2008, 12:52
abd çöker diye mesajlar yazıyor yukarıda.
politik ekonomik ya da siyasi birlik olarak mı söyleniyor ya da hepsi birden mi kast ediliyor bilmiyorum ama en kötü düzen bile düzensizlikten iyidir.
abdnin yerine geçecek bir aktör olmadan birden aniden böyle bir çöküş olması kimsenin iyiliğine olan bir şey değildir.

ilhan
11.10.2008, 14:07
Yüklü miktarda aldığımız dolar borcunu düşünmeye başladım. Sitem, sitem, sitem. Bundan daha iyisini yapamıyoruz şu an.

ÖmerFarukYılmaz
11.10.2008, 14:25
ABD ile ilgili söylediklerim ne bir dilek ne bir temennidir..Ne siyasi bir şey içerir,nede politik...Ama şunu bilirim ABD ekonomik olarak çökecek ve ortada ne politik nede siyasi birlik kalıcak...Yukarda sadece şuanki durumu ne kadar idare edebileceklerini söyledim..Şuan birisi beyaz saraya kurşun atsa ona bile karşılık verecek durumda değiller.diyerek başlıyorum:)

Bu kriz in şöyle bir faydasının olmasını en azından umuyorum; En azından artık ekonomi deyince borsa-faiz-döviz üçlüsünü anlayan zihniyetin sonu gelecek. Tarım ve üretim yeniden önemli olacak. Bunlar yakın ve gerçekleşmesi çok muhtemele durumlar. Biraz daha uzak ve gerçekleşmesi "umut" olan sa tüketim ekonomisinin eleştirilmesi, tarihin sonu geyiğine karşı birilerinin "yok öyle bir şey daha adil daha insani daha az hayvani bir hayat da mümkün" diyebilecek olması...

Erdal Abi, bence bu ihtimal diğerinden daha fazla artmakta...Çünkü ABD'nin bu şekilde olmasının en büyük nedeni üreten bir millet değilde tüketen bir millet olmalarıdır...Dediğin gibi büyük ihtimalle medyada özellikle duyarlı kişiler tarafından başlatılıcağını tahmin ettiğim kampanyalar(Zira herşeye bir belgesel çekiyorlar:)) daha insani ve daha az hayvani yaşamı öğretmeye çalışacaktır..Ama asıl merak ettiğim bunlara Amerikalıların ne kadar uyacağı..:)Bence dünyada herkes uyar,Onlar uymaz...Eski köye yeni adet misali..:)

Evet yukarda İlhan'ın dediği gibi şuan bizi ilgilendiren tek konu var...Dolar kaç oldu?Euro ne kadar olur?:)Bende şuanda kara kara okul taksitini düşünüyorum..İnşallah ocağa kadar düşer dolar...Yoksa bir dönemde iki dönem parası ödeyeceğim bu gidişle..

Allah hakkımızda hayırlısı neyse onu nasip eylesin...

Yılmaz
11.10.2008, 14:53
(biraz komplotik bi yaklaşım olcak ama)
Yaşadığımız her şey aslında büyük bir kaos düzeninin yansımalarıdır ,
bazı arkadaşlar bu kriz sürecinin sonunda beklenenin aksine daha insani bi yaşam koşulları gelebileceği ihtimalini
yazmışlar ;şüphesiz temennimiz o yönde , ama gerçekçi olmak gerekirse
globalleşen dünyamızda en azından bu takvimde olmasada ilerleyen zamanlarda daha vahim hadiseler olacağı düşüncesindeyim.
kimseye bişey olmaz olan Türk'e olur
yüzyıllar boyunca bu topraklada gözü olanların varlığını kimse inkar edemez
çarklar harakete geçmeden,at üsküdar'a varmadan biz farkında olmalı ve harekete geçen taraf biz olmalıyız bence

ÜNAL
11.10.2008, 15:44
Çoğu sektör sarsıntıda.Bu ekonomiyi buraya getirenler utansın.Adamakıllı ticaret yapılamayacak mı?

Allah gerçekten sonumuzu hayır eylesin.

Adil ÖZGÜR
11.10.2008, 19:59
Başkan Kennedy den bu tarafa ABD de bir mücadele vardır.
Her başkanlık döneminde bu zirveye çıkar,
Alman Goethe Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada 295 milyon ABD nüfusunun %20 si okuma yazma bilse dahi okuduğunu metni anlayamıyor, nüfusunun %5 i okuma yazma bilmiyor, Yine ABD Adalet Bakanlığının 2003 yılı istatiklerine göre 2 milyon 19 bin 234 kişisi cezai ehliyeti olan nüfus, aynı bakanlığın 2002 yılı verilerine göre 20-30 yaş arası her 8 zenci erkekten biri hapis hayatında, Özgürlükler ülkesinin pek bembe bir tablosu yokken, Mortgage veya diğer unsurların tasarımcıları bu kredileri açarken böyle olacağını hiç mi düşünmediler? Dünya üzerindeki ekonomiye sansasyonel duruma bizim yorumlarımız eğer fazlalaştıracaksa bu yorumlarla ABD çökeceğini hiç tahmin etmiyorum. Ancak Kapital=Para ise, Para=0 ise modern manada buna İFLAS derler, olmadığı anda da o rejim sona erer.

ABD başkanı İstanbul'a geldiğinde Osmanlının Darphanesi ile Silahdarhanesinin karşılıklı olduğunu görünce gazete manşetlerinde yanılmıyorsam şöyle demişti, silah kimde ise parada ondadır. Şimdi Osmanlıyı daha iyi anlıyorum.

Bizimkiler yeterki uyanık olsun, kimseye bişey olmaz olan Türk'e olur düşüncesine, Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur. (M.K.Atatürk) düşünmeden söylenmiş bir söz olduğunu hiç zannetmiyorum.

Devletler kalkınma planını 5 yıllık, 10 yıllık yaparken, 50 yıl sonra olabilecek senaryolarıda vardır.

john_61
11.10.2008, 20:41
Dünya ekonomisinde büyük bir çalkantı yaşanmakta. Dikkatli olmalı, tedbiri elden bırakmadan; ve en önemlisi ' felaket tellalığı' yapmadan yani paniklemeden sağduyulu bir şekilde hareket edilmeli. Ayrıca birilerine atıp tutmaktansa, problemin nasıl çözüleceği üzerinde kafa yormak daha doğru olacaktır. Bedbinliğin kimseye faydası yok.

İskender66
11.10.2008, 21:15
ABD bu krizden ne derece zararlı çıkar? Batar mı batmaz mı bilemem ama inşallah ülkemiz bundan en az zararla çıkar. Bende bankadan uzun vadeli mortgage kredisi kullananlardanım. Her ay düşük ve sabit miktarla kira öder gibi ödüyorum evin içinde oturup. Bence mortgage iyi bişey. Ben bu sayede ev sahibi olabildim. Binlerce insan da bu sayede ev sahibi oldular. Yoksa nerde olacaz. İnşallah bu kriz yüzünden mortgage kalkmaz ülkemizden. Mortgage kalkarsa dar gelirliler için ev sahibi olmak hayal olur.

Erdal
11.10.2008, 23:37
Şu Marduk hikayesine ne diyorsunuz? Doğruluk payı varsa hepimiz memlekete döneriz herhalde:) Trabzon lu olmayan Trabzonsporlular merak etmesin onlarada yer var:). Trabzonspor kardeşliği....Biz ensar onlar muhacir olur bu seferde:))

Coloradoydu
11.10.2008, 23:58
Biz ensar onlar muhacir olur bu seferde

Evet, çok farklı bir kardeşlik örneğiydi onlarınki... Gerçekten de zamanı gelince bize de, aynı kardeşliği yaşatmak, 'o ruh hala var' dedirtmek düşer. Tabi tüm niyetleri Allah'a yönelmek en önce geleni...

Selim Turan
12.10.2008, 00:12
Herşey 2. dünya savaşı öncesinde yaşananlar olduğu yönünde açıklamalar yorumlar var. eğer öyle ise. zaten gergin olan dünyadaki politik dengeler kopabilir ve 3. bir dünya savaşı (Allah göstermesin) Patlayabilir..

Özkan
12.10.2008, 00:14
Arslan Bulut'un bugün Yeniçağ'da yayınlanan yazısı:

Kriz, Asya'yı çökertmek için çıkarıldı!
ABD’de başlayan veya başlatılan ekonomik krizle ilgili üç hafta önceki yorumumuzda 1929 buranını hatırlatmış ve “Bütün insanlık, dolar basma yetkisini elinde bulunduran Federal Reserv’in kurduğu sistemden rahatsızdır. Ve devletler, dolar kullanmaktan tamamen vazgeçmese de rezervlerinin yarısını Euro’ya çevirmiş durumdadır. Şu anda fiilen iki rezerv para vardır. Yarın ne olacağını, küresel ekonomide oyuncu durumunda olan Rusya, Çin, Hindistan, Japonya, İngiltere, Almanya, Fransa veya bu ülkelerin bir kısmı belirleyecekti. Tam da bu sebeple ABD ekonomisine hâkim olan Federal Reserv sahipleri, yeni bir oyun kurarak, kendi krizini kendisi yaratarak, rakip ülkelerin ekonomilerini çökertmeye mi çalışıyor?
Nasıl olsa, ABD’yi daha sonra kendi başkanları yönetecek! İşi şansa da bırakmadılar, iki partinin başkan yardımcısı adayı da Yahudi asıllı ve kendi adamları!” demiştik.

Benzer tespitte bulunan işadamı Yaşar Canca, küresel sisteme çare arayan ABD ve Avrupa finans merkezlerinin Avrupa Birliği’ni bugünkü konumuna getirip Euro sistemine geçerek bir oyun kurduğunu söylüyor ve “Plana göre ABD doları düşecek, Euro yükselecek ve sonuçta artan sermaye ABD’ye yatırım olarak girecek ve ABD kurtulacaktı. Araya Çin faktörünün girmesiyle plan yürümedi ve yatırımlar ABD yerine Çin’e kaydı. ABD piyasalarındaki gerçek kayıp yaklaşık 1.2 trilyon dolar civarındadır ki Çin’in son dönemde aldığı doğrudan yabancı sermaye yatırımı da bu kadardır” tespitini yapıyor.
Olayların daha sonraki gelişimi ise Canca’ya göre şöyle:
-ABD şahinleri çok kızdılar ve uluslararası finans tekellerine bu durumu değiştirmeleri için 11 Eylül gibi terör olayları ve petrol deposu Irak’ın ikinci defa işgali ile mesaj verdiler.
-Yatırımlar Çin’e gitmeye devam etti, petrol fiyatlarındaki aşırı artışla da petrol üreten ülkelerin aşırı zenginleşmesine karşılık ABD ve AB halkları işlerini ve dolayısı ile hayat standartlarını kaybetmeye başladı. En son ABD başkanı Bush, petrol zengini ülkeleri gezerek paralarını ABD’ye getirmelerini istedi!
-Son dönemde dünyada yeni zenginler ortaya çıktı ve 3-5 katı fiyat vererek her şeyi satın aldılar. ABD ve Avrupa’daki şirketleri ele geçirdiler, süreç devam ediyordu.
-ABD ve Avrupa’daki, siyasal ve finansal güçler, altlarındaki halının çekilmekte olduğunu ve BM dahil bir çok yerdeki egemenliklerinin sorgulanmakta olduğunu gördüler.
-Ellerinde güç olarak, sadece finans sistemi kalmıştı, onu kullanmaya karar verdiler.

-Ekonominin bir numaralı güç olduğunu en iyi bilenler, kaybettiklerini geri almak için acı reçeteye baş vurdular. O reçetenin adı “kriz” dir. ABD’deki ev sahiplerinin taksitlerini ödememelerini fırsat bilerek hatta ödememeleri konusunda fısıltıyla teşvik ederek dev şirketlerin hisselerini hızlı bir şekilde düşürdüler. Daha önceleri 1/5 fiyatına el değiştirmeyi planladıkları şirketleri domino etkisiyle artık 1/10 fiyatına dahi almamaya başladılar. Şimdi hurda fiyatına alma kararı aldılar.
-Piyasalarda deprem devam edecek, şirketlerin fiyatları çok düşecek ve bu şirketleri birileri yok pahasına alacak. (Dikkat edilirse ABD, dışarıdan gelip bu şirketleri almak isteyenlere yasak getirdi. Sadece Amerikalılar alabilecek.)
-ABD finans piyasalarında bazı Amerikalıların ve Avrupalıların paraları da batacak olsa da devlet bunları geri verecek. Asıl petrol zengini ülkelerin ve sonradan zenginleşen Asya ülkelerinin paraları batacak.
-Hedeflenen el değiştirme işlemi bitene kadar kriz devam edecek. Ki bizler tekrar onlar için çalışmaya başlayalım ve dünyanın patronu olmaya devam etsinler. Eğer bu işlemle de istediklerini yapamazlarsa, yeni bir dünya savaşı çıkarabilirler.
Açıkçası bana çok da saçma gelmedi.

Selim Turan
12.10.2008, 00:18
Arslan Bulut'un bugün Yeniçağ'da yayınlanan yazısı:

Açıkçası bana çok da saçma gelmedi.

Olurmu öyle şey...

Bir günde 1,8 Trilyon Dolar Zarar eden Asya Piyasaları değil. ABD Piyasaları idi...

Erdal
12.10.2008, 00:26
Özkan kardeş bu kadar komplo teorisi fazla değilmi. Arslan Bulut sever gerçi öyle şeyleri ama olmamış bu sefer bencede olmamış...

Erdal
12.10.2008, 00:28
Arslan bey şunu atlamış bundan sonra kolay kolay kimse "kağıt"lara para yatırmaz. Meseleyi kumar tadında alışkanlık haline getirmeyenler dışında. Bundan sonra kim üretebiliyorsa o güçlü olacak.

Erdal
12.10.2008, 00:35
Mesela bankaları yabancılar satın alıyorken Arslan bey de "memleket satılıyor" diyordu. Sahi bu gidişle 3 milyar a sattğıımız bankayı kaça geri alırız:)

Uzunoğlu
12.10.2008, 01:50
Mesela bankaları yabancılar satın alıyorken Arslan bey de "memleket satılıyor" diyordu. Sahi bu gidişle 3 milyar a sattğıımız bankayı kaça geri alırız:)

Devlet alırsa en az 13 verir :)

Özel teşebbüs alırsa 1 vermez :)

oflubektas
16.10.2008, 17:58
Benim üzüntüm yaşanan ve yaşanacak her türlü olumsuzluğa rağmen kapitalist ekonomik sistemin alternatifsiz kalmasıdır. Bunun sebebini ne eski Sovyetler'de, ne siyonizm, ne de amerikan dış siyasetinde aramalıyız. Kapitalizmin ayakta kalan tek ekonomik sistem olmasının en önemli nedeni insanoğlunun bencilliği, korkaklığı, vicdanını rahatlatmak için kendi kendini kandıracak kadar zeki bir mahluk olmasındandır bana kalırsa...

Travelair
16.10.2008, 18:27

Hükümet işte İspanya'dan vs boşalacak sermayeyi Türkiye'ye çekmeye çalışıyor. "Güvenilir liman"? olarak kıyı kentlerinde yabancılara gayrimenkul satışı yaparak

Uzmanlar klasik; "Paranızı aynı sepete koymayın" diyor. Yani %10 Yen %10 Avustralya Doları, %40-50 Türk Lirası ve repo yaparak vs değerlendirin deniyor. Bu görüşe göre sağlam durumda görünüyoruz. Tedbiri elden bırakmamak ve tasarruf etmek şart yine de

Zafer BİLGİN
17.10.2008, 23:41
Şu an dünyada bu kadar likidite paranın serseri gibi dolaştığı bir ortamda her devirde ve her şartta geçerli olan altına yöneleceği gün gibi aşikar.Mesleğimle alakalı olarak söylüyürum.Yatırımlarınız için en güvenli liman olan altına sığının.Dolar ve euronun anlık iniş çıkışlarına kanmayın.

Dursun Kaplan
14.11.2008, 13:59
http://www.hurriyet.com.tr/_np/9038/6809038.jpg

Küresel krizin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisinin giderek arttığı yılın ilk on ayında kapanan şirket ve işyeri sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artarak 41 bin 95’e ulaşırken, aynı dönemde kurulan şirket ve işyeri sayısı 83 bin 946 ile geçen yılın yüzde 4.6 altında kaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kurulan kapanan şirket ve kooperatifler ile ticaret unvanlı işyerlerine ilişkin Ekim ayı istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre kurulan şirket ve işyeri sayısı yüzde 19 azalarak 6 bin 20’ye inerken, kapanan şirket ve işyeri sayısı yüzde 40.3 artarak 2 bin 498’e ulaştı.

KURULAN ŞİRKET SAYISI YÜZDE 26.7 AZALDI

Kurulan şirket ve kooperatif sayısı Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26.7 azalarak 4 bin 126’dan 3 bin 26’ya düşerken, kapanan şirket sayısı da yüzde 6.4 azalışla 607’den 568’e indi. Bu ayda yeni kurulan 3 bin 26 şirketin bin 141’i İstanbul, 314’ü Ankara, 198’i İzmir ve bin 373’ü diğer illerde yer aldı.

-------------------------------------------------------

Benim bulunduğum özel sektör otomotiv sektörü.. Gözle görülür şekilde büyük bir düşüş mevcut..

Ayda satılan araç sayısı 300'den 100'e, servise günde giren araç sayısı 150'den 50'lere geriledi..

Aynı şekilde diğer ufak tefek yerler ve tüccarlar zor durumda.. Bilmiyorum burası yerimi ama dile getirmek istedim..

İdris Toksoy
14.11.2008, 14:01
Doğru hamleler yaparak bu krizden en az zararla (belki krizden faydalanarak) düzlüğe çıkmalıyız.

Selami Gürpınar
14.11.2008, 14:11
La ne krizi Poyraz ..

Millet kriz diye diye Kriz oluşturdu yav :(

Kriz diye birşey yok ..

Dursun Kaplan
14.11.2008, 14:18
:) .

.

Emirhan Ömeroğlu
14.11.2008, 14:26
La ne krizi Poyraz ..

Kriz diye birşey yok ..

aslında kriz var ama halka inmedi sadece bankalarda borsalarda kriz var.. bankalar halktan alıcaklarını alamıyacaklarından korktukları için kriz var bence..

Misina
14.11.2008, 15:05
Hamdolsun Bişey Olmaz kriz bizi Etkilemez !!!!

Gökçebey
14.11.2008, 15:14
Amerikalılar kredi kartı borçlarını da ödeyememeye başladı. Kriz derinleşebilir.

Onur
14.11.2008, 15:15
aslında kriz var ama halka inmedi sadece bankalarda borsalarda kriz var.. bankalar halktan alıcaklarını alamıyacaklarından korktukları için kriz var bence..

Çok doğru. Toplumda krizin etkileri çok daha az. Asıl kriz banklarda.

Ülke olarak da bu krizi fırsata dönüştüreceğimize inanıyorum.

Ozan
14.11.2008, 15:24
La ne krizi Poyraz ..

Kriz diye birşey yok ..

Katılmıyorum sana Selami . Burası Ankara krizden en az biz etkileniyoruz çünkü Ankara devlet çalışanı insanlarla dolu bir şehir ve parasını rahatça ve sigortalı bir şekilde alıyor . Diğer anadolu şehirlerinde durum farklı ve birsürü kapanan iş yeri ve işten çıkarılan binlerce insan var . Birsürü tekstil şirketi kapandı . Yarım asırlık yerden tut yeni yerlere kadar . Dediğin kadar basit olsaydı keşke durum .

Coloradoydu
14.11.2008, 15:43
Bütün dünya büyük bir kriz yaşıyor. Diğer ülkelerde herşey güllük gülistanlık değil. Hatta bu krizden en az etkilenen ülkelerden biri Türkiye. Buna ilişkin veriler ve haberler de oldukça fazla.

En üstte geçen alıntı haberi yayınlayan Hürriyet, şöyle bir haber (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/10360467.asp) daha yayınlamış. Benzer haberler çoğaltılabilir. Dünyanın her ülkesi, hatta Küba bile etkileniyor bu krizden. Haliyle Türkiye de etkilenecek. Ancak çanlar Türkiye için çalıyor demek de fazla kötümser veya fazlasıyla maksatlı bir yaklaşım olur şu an için.

Hekimoğlu
14.11.2008, 15:48
Dünya krizde biz de uzayda yaşamadığımıza göre hayret edecek bir durum yok ama biz daha az etkilendik hamdolsun. :D

Berk
14.11.2008, 18:15
''Hamdolsun bize bişey olmaz.''

Dursun Kaplan
20.11.2008, 14:09
http://www.hurriyet.com.tr/_np/9499/6839499.jpg

VESTEL Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, küresel krizde bazı oyuncuların elenmesiyle, pazardan daha fazla pay almaya başladıklarını belirterek, ekim ve kasım aylarında üretim ve ihracatta rekor kırdıklarını söyledi.

Finansal piyasalarda başlayan ve reel sektörde kendini iyiden iyiye hissettiren küresel krizde Vestel, geçen yıllarda ekim ve kasım aylarına göre üretim ve ihracatını artırdı.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, dünya genelinde elektronik sektöründe çok ciddi konsadilasyon olduğunu belirterek, bu sektörde özellikle Orta Avrupa'da son 2.5 yılda 33 fabrika kurulduğunu ve bugün bunlardan birkaçının ayakta kalarak, diğerlerinin son 5- 6 ayda kapandığını söyledi.

Yüngül, “Orta Avrupa cazibesi vardı. Yüngül güçlü, bilgi, finans, servis açısından altyapısı sağlam olanların ayakta kalabildiğine dikkat çekti. Yüngül, “Kriz kriz deniliyor. Ama kriz olmasına rağmen ekim- kasım ayları bizim rekor aylarımız” dedi. Yeni yıl öncesi satışların arttığına işaret eden Yüngül, şunları söyledi:
“Ağustos ayında daha kriz yoktu. LCD ekran televizyondan örnek verecek olursam temmuz- ağustos aylarında 200 bin tane üretmişiz. Ekim ve kasım aylarında ayrı ayrı olmak üzere bunun 2.5 katı üretim yaptık. Ekim ayında 600 bin, kasım ayı 500 bin. Ben kasım ayında tek başıma 200 milyon dolarlık ihracat yapacağım. Aralık ayı şu an 300 bin. Bu kriz ortamında azalması gerekirdi. Ama şimdi siparişler sağlamlara geliyor. Zayıflar elendi, güçlüler kaldı.”

Dünyada genel olarak pazar daralsa da Avrupa'dan gelen siparişlerle ihracatlarıın artırdıklarını vurgulayan Yüngül, şöyle devam etti:
“Pazar daralıyor. Biz oradan daha fazla pay alıyoruz. Güçsüzler yok oluyor. Onun çok büyük etkisi var. Pazardaki oyuncu sayısı azalıyor. Avrupa'daki adam eskiden çok rahat para bulup Çin'e uzun siparişler veriyordu. Şimdi o parayı o kadar rahat bulamıyor. Bulamadığı için banka ‘Ben sana veririm. Ama bir limit tanırım. Bu limit de eskisi kadar olmaz' diyor. Eskisi gibi olmayınca adam barutunu daha efektif kullanmak zorunda. Onun için bizlere yakın yerlere geliyor.”

Great White
20.11.2008, 14:23
Diğer şehirleri ya da ilçeleri bilmem ama bildiğim ve net bir şekilde gördüğüm bir gerçek var..

İstanbul' un hem de göbeğindeki Üsküdar, tarihi boyunca en fazla dükkanını ve esnafını şu son dönemde kaybetmiştir..

Gene Üsküdar' da hiçbir zaman bu kadar sayıda boş duran ve aylardır kiracı bekleyen dükkan da olmamıştır..

Yani bu yazdıklarım yorum falan değil, ortada duran buz gibi bir gerçek:)

Uzunoğlu
20.11.2008, 14:29
Kriz mriz boşverin Trabzonspor iyi gidiyor bize ne krizden:)

Anıl Caner
20.11.2008, 14:50
Kriz Türkiye için başlamadı henüz.

İlginç bir bilgi vereyim; Başbakan'ın Mart ayında biter dediği tarihte ülkemizde net olarak başlayacak kriz.Ve en iyi ihtimalle 6 sene sürecek.

Kahinlik falan değil bu.Bu konuda ülkenin en iyileri diyebileceğim isimlerin seminerine katıldım geçtiğimiz günlerde.Ve hepsinin hesaplamaları ortalama olarak bu yöndeydi. İçlerinde en iyimser olanı 6 sene sonra krizin biteceğini söylüyordu.

Üzerinde tartışmak ve sebeplerini yazmamı isterseniz yazabilirim.

TheCrow
20.11.2008, 15:09
Salı günü otel lobisinde alime geçen Financial Times'ı okuduktan sonra gerçekten korkmaya başladım,dünyada gerçekten krizin etkileri başlamış.Nokia Finlandiya'da geçen yıl içinde 750 kişiyi işten çıkarmış.Londra'da önümüzdeki iki yıl içinde işten çıkarılacakların sayısı 370.000 olarak tahmin ediliyormuş...

Celâl Emre Samancı
20.11.2008, 15:13
felaket tellallığı değil ama şubat ayında çok daha kötü tablolar görecez.. Allah yardımcımız olsun..

Dursun Kaplan
20.11.2008, 15:14
Ben Honda bayisinde çalışıyorum.. Bugün hemen yanımızda plazası olan Renault'un iflas ettiği haberini aldık.. Bütün çalışanlar işten çıkarılmış ve bayiliği bırakmış..

Durum hiç iyi değil..

Celâl Emre Samancı
20.11.2008, 15:23
trabzon forum alışveriş merkezinde 12 13 elemanla işe başlayanlar şimdi 3 kişi kaldılar.. kimse alışveriş yapamadığı gibi zorunluluktanda işten çıkartılıyo..

inşaat sektörü dibe vurdu.. fiyatlar taban yaptı..

aslında yazılacak çok şey var ama yazmakla olmuyorki..

Travelair
20.11.2008, 16:14
Önce iş çevreleri veryansın etti. Herkes işsiz kalacak fabrikalar kapanacak. Hükümet tekrar Imf ile anlaşmak istemedi çünkü bence Imf bağımsız bir kurum değil. Ardından veryansınlar devam etti ve kredi derecelendirme kuruluşları "Türkiye'nin kredi alma şartları zorlaştı" diyerek notumuzu düşürdü. Böylece kredi alma şansımızı daha da zorlaştırdılar ve daha yüksek faizden borçlanmamızı sağladılar. Sonunda pes eden hükümet Imf ile bir anlaşma yapmak üzere harekete geçti. Ama Imf ile anlaşmamız Imf'nin para bulmasına bağlıydı. Her ülke Imf'nin kapısını aşındırıyordu. Imf'ye verilen önemli taahhütler vardı. Örneğin Japonya'dan 130 milyar €'. Son haber ise ordan geldi: Japonya ekonomisi recession'a (Durgunluğa) girmişti

macka61
20.11.2008, 16:16
Hamdolsun ekonomimiz çok iyi dolar 1.70 euro 2 küsür her yerde işçi çıkartılıyor pegoutta 2.700 kişi çıkaracak sonuç ortada

TheCrow
20.11.2008, 16:20
Deflasyondan dolayı Japon yeni Dolar karşısında %0.94 değer kazandıktan sonra ihraç edilen ürünlerin fiyatları otomatikman arttığı için Japon ekonomisi de resesyona girdi...Hemen yayladan bir ev almak lazım şimdiden,tedbir olarak :)

Cafer Bulur
20.11.2008, 21:02
Arkadaslar biz de almanya da krizi en derinden yasiyoruz.
Otomotiv sektörleri dibe vurdu,durumlar hic de icacici degil.
Allah hepimizin sonunu hayreylesin.

tsclp
20.11.2008, 21:11
son üç ayda 100.000 civarında atölye kapatıldı,işsiz kalanların sayısı belli bile değil,ve şuan kriz yeni yeni geliyor asıl kriz 2009 da hissedilrcek.
ama hamdolsunki bizi teğet geçiyor... !!!

LazAnisT
21.11.2008, 11:00
Ne krizi? kriz bizi teğet geçti !!

Muhammet
21.11.2008, 11:05
Gidişat iyi görünmüyor, tehlike geliyorum diyor sanırım.

Teğet geçiyorsa böyle, düzlüğe nasıl çıkacaz?

Neyse, hayırlısı, bakalım.

Dursun Kaplan
21.11.2008, 11:06

Evet Süleyman abi,bu teğet geçmiş hali..

Direk geleceği günü düşünemiyorum..!

Anıl Caner
21.11.2008, 12:48
Minimum 6 sene diyorum başka da bir şey demiyorum :).

Tolpaş61
21.11.2008, 13:09
evet kriz gerçeği var.başbakan etkilenmemiz için çok uğraşıyor ama;neticede bu bir küresel kriz.işverenlerde bu krizi en az uğraşla lehlerine cevirme oyunlarını oynuyorlar.bu oyundaki en can alıcı figürlerde işten çıkarmalar oluyor.

Erkut Ay
21.11.2008, 13:12
Türkiye'nin tarihi boyunca krizde olmadığı bir dönem varmı:) tarih boyuncada böyle sürecektir krizin bir alt sınıfı nedir ismi varmıdır bizi o daha iyi anlatır......

LazAnisT
21.11.2008, 13:22
Kriz yok kim var diyorsa yalan söylüyor IMF yede ümüğümüzü sıktırmayız.

Neyse sinirlerim bozulmaya başladı yine.Çalıştığım iş yerinde 1500 kişi çalışıyor.Hergün ortalama 15-20 kişi işten çıkarıldığı için helalleşmeye geliyor.

Mollasalihoğlu
21.11.2008, 13:29
Kriz yok kim var diyorsa yalan söylüyor IMF yede ümüğümüzü sıktırmayız.

Neyse sinirlerim bozulmaya başladı yine.Çalıştığım iş yerinde 1500 kişi çalışıyor.Hergün ortalama 15-20 kişi işten çıkarıldığı için helalleşmeye geliyor.

aman abi sinirlenme..değer mi bi de sağlığın girecek işin içine..elhamdülillah de çekil kenara..

Dursun Kaplan
21.11.2008, 14:32
Trabzon'da 13 Fabrika Kapandı

Türkiye'de dalga dalga yayılan ekonomik kriz yavaş yavaş etkisini hissettirmeye başladı, Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi'nde 13 fabrikanın Türkiye'deki krizden etkilendiği gerekçesiyle faaliyetlerini durdurduğu öğrenildi.

Ekonomik kriz Trabzon Arsin Organize Sanayi (OSB) Bölgesinde faaliyet gösteren fabrikaları da bir bir vurmaya başladı, fabrika sahipleri iş yapamadığı gerekçesiyle, yaşanan ekonomik sıkıntıdan dolayı fabrikalarını bir bir kapatmaya başladı

Aldığımız bilgiye göre Arsin Organize sanayi (OSB) farklı sektörlerde faaliyet göstermekte olan 13 firmanın Dünyadaki devam eden krizden etkilenerek faaliyetlerini durdurma kararı aldığı öğrenildi. 13 fabrikanın kapatılmasıyla 100-150 işçinin de işsiz

TheCrow
21.11.2008, 16:38

İlk defa "delerek teğet geçme" olayı gerçekleşti...

Can basten
21.11.2008, 17:04
Müsterih olun, Obama duruma el koyacak. :D

yordunuz61
22.11.2008, 08:51
vallaha kriz varmı yokmu yoksa olacakmı ona girmeyecem ama kriz var veya olacak diye borcunu ödemeyen bir çok üç kağıtçı ve şerefsiz lerin türediğini gönül rahatlığı ile söyleyebilirim...

champions
22.11.2008, 11:07
Ben de asıl krizin 6 ay sonra ortaya çıkacağını duydum.

Yalnız bu ortamda bile AVM'ler deli gibi alışveriş yapan insanlarla dolu.

Tabi, dostlar alışverişte görsün misali de olabilir(:D)

yordunuz61
22.11.2008, 14:27
benim çevremde öyle insanlar varki bir taraf dan kriz var diye borcunu ödemiyip çekini yazdıran öteki taraf dan da altına yeni araba çekip hava atan.

alper*
22.11.2008, 14:30
daha az bir zaman önce imf ile yeni stand by anlaşması yapılmayacak diye sözler dolanıyordu etrafta.
ama satacak bir şey de kalmadı tabi.mecbur.

Ahmet Kuru
22.11.2008, 14:32
6 bin dolarlık camera sistemine 600 bin dolarlık fatura kesen devlet daireleri olduğu sürece bu ülkede kriz bitmez...
Küresel kriz olmadan öncede bizde kriz vardı...
Şimdi ki krizin bahanesi var sadece..
EFendim Dünya böyle...

Dursun Kaplan
27.11.2008, 14:54
Dünya markası ‘Elegant’ battı, 1800 kişi işsiz kaldı

http://www.hurriyet.com.tr/_np/5857/6875857.jpg

EV tekstili sektöründe ‘Elegant’ markasıyla ünlenen, bu alanda dünyanın 3’üncü büyük firması olan Gaziantep’te kurulu Tekerekoğlu Tekstil A.Ş.’de sonun başlangıcına gelindi. Bir dev çökerken, bin 800 kişi işsiz kaldı.

Faik Yılmaz
27.11.2008, 15:02
Maalesef durumumuz zannedildiğinden daha kötü....

Özellikle dolar borcu olan şirketler krize kötü yakalandılar..... Borçları bir ay içinde % 40 dan fazla arttı. Buna rağmen global durgunluk nedeniyle ihracatta düştüğünden zararları tolere etme imkanıda yok....

Başta otomotiv devleri olmak üzere bir çok şirket üretimi belirli periyotlarda durdurdu ve durdurmayada devam ediyor. Bu soruna çözüm olmuyor çünkü ödenecek borçlar var.

Tek çıkar yol tüketimi artırmak oda pek kolay olmayacak.

Allah sonumuzu hayır eylesin.

Ömer SEVİNÇ
27.11.2008, 15:04
Yahu bütün dünyanın birden neden krize girdiğini bir türlü anlayamıyorum. Paylaşılamayan nedir yani? Eksik olan ne ise yerine konsun işte.

Demek istediğim birileri zarar ettikçe birileri kar etmek zorunda. ABD'nin, Türkiye'nin ne bilim Rusya'nın kaybettiği paralar nereye gidiyor, kimin cebine giriyor?

YOk yok benim kafa çalışmıyor şu ekonomiye:D

Faik Yılmaz
27.11.2008, 15:17
Asıl sorun olmayan paraya dayanılarak harcama yapılması.....

Tabi bu milyon dolarlık değil trilyon dolarlık olunca Abd ekonomisi etkileniyor. Dünya ekonomisinin %25 i ni kapsadığındanda dünyayı etkiliyor.....

Bizi etkileyen yönü ise daha başka bizde mortgage yok ancak büyümemmiz ithalat yolu ile olduğundan kurdaki yükselmeler bizede olumsuz yansıyor. Daha doğrusu kurdaki ani iniş çıkışlar diyelim. Eğer kurlar 5 yılda adım adım artarak bugünkü seviyeye hatta 2 ytl olsa idi bir sorun çıkmayacaktı.

Bir sorunda dış ekonomilerdeki durgunluk nedeniyle ihracatımızın azalması buna kısa vadede çözüm bulamayız ama döviz kurunun yüksek olması uzun vadede işimize çok yarayacak tabi arada yeni bi krize girip yara almaz isek .

Ömer SEVİNÇ
27.11.2008, 15:20
Asıl sorun olmayan paraya dayanılarak harcama yapılması.....

Tabi bu milyon dolarlık değil trilyon dolarlık olunca Abd ekonomisi etkileniyor. Dünya ekonomisinin %25 i ni kapsadığındanda dünyayı etkiliyor.....

Bizi etkileyen yönü ise daha başka bizde mortgage yok ancak büyümemmiz ithalat yolu ile olduğundan kurdaki yükselmeler bizede olumsuz yansıyor. Daha doğrusu kurdaki ani iniş çıkışlar diyelim. Eğer kurlar 5 yılda adım adım artarak bugünkü seviyeye hatta 2 ytl olsa idi bir sorun çıkmayacaktı.

Bir sorunda dış ekonomilerdeki durgunluk nedeniyle ihracatımızın azalması buna kısa vadede çözüm bulamayız ama döviz kurunun yüksek olması uzun vadede işimize çok yarayacak tabi arada yeni bi krize girip yara almaz isek .

Abi peki Amerikan ekonomisi zarar edince dolar nasıl yükseliyor? Biz krize girince TL'nin değeri düşerken adamlarda tam tersi oluyor yahu:)

Emirhan Ömeroğlu
27.11.2008, 15:26
zorlu günlerin bizleri beklediği kesin sonumuz hayırlı olur inş.

Faik Yılmaz
27.11.2008, 15:28
Abi peki Amerikan ekonomisi zarar edince dolar nasıl yükseliyor? Biz krize girince TL'nin değeri düşerken adamlarda tam tersi oluyor yahu:)

Normal şartlar atında düşmesi gerekirdi. Abd ekonomi yönetimi bugüne kadar doların değerini düşük tuttu. Çünkü ekonomisi 700 milyar dolar civarı açık veriyordu. Ve parası değersiz olunca açığı çapraz kurda daha az oluyordu.

Ancak dünyanın en büyük ithalatçısı Abd ekonomisi krize girdi. İhtalatı azaldı dolayısıyla ona mal veren ülkelerin ihracatıda azaldı. Paraları değersizleşti. Bir diğer nedense yükselen Abd açıkları nedeniyle dolara olan talep ve piyasadaki dolar emisyonunun azalması. Abd merkez Bankası elindeki dolarları batma tehlikesi olan şirketlere enjekte etti. Piyasada dolar kalmadı.

Bizdeki olayı düşünün bütün şirketler dolar borçlu . Herkesin dolara ihtiyacı var ama kriz nedeniyle dışardan dolar gelmiyor ne oluyor arz-talep dengesizliği nedeniyle dolar fiyatları artıyor. IMF antlaşması olunca kısa vadeli dolar ihtiyacı azalacak ve dolar düşecek. Ancak kimse 1,20 li seviyeleri beklemesin çünkü o seviyeler zaten olmaması gereken seviyelerdi.

zafer6161
27.11.2008, 15:33
bende krizdeyim.saat 4 oldu hala daha siftah yok.battık:S

Selçuk Yılmaz
27.11.2008, 17:56
bende krizdeyim.saat 4 oldu hala daha siftah yok.battık:S

Hayırdır abi ne işle meşguldun siftah yok yazmışsın bu forum boşuna kurulmadı ayrıca insanların hemşerilerimizin hemde aynı takımı tutmamızın sadece öle kalacağını sanma elimizden gelen bir şey varsa tabiikii yardımcı olmak isterim ben kendi adıma...

furkankayaoglu
27.11.2008, 20:37
trabzonspor yendiği sürece trabzon da krizin etkileri fazla etkilemez;)

Zafer BİLGİN
27.11.2008, 21:32
Beraber ticaret yaptığım insanların yurtdışı bağlantılarıda var.Hemen her hafta sonu yurtdışındaki müşterileriyle aynı ortamda bulunuyoruz.Onlarla yaptığımız tarzanca muhabbetlerden sonra çıkardığım tek sonuç şu;

ARKADAŞLAR,EMİN OLUN TÜRKİYE DE KRİZ FALAN YOK.DÜNYADAKİ BÜTÜN DENGELER DEĞİŞİYOR.TV LERDE YAŞANTILARINA ÖZENTİ DUYDUĞUMUZ YABANCI İNSANLAR EN GEÇ 10 SENE İÇİNDE BİZE ÖZENTİ DUYACAK.

Adem Erdoğan
27.11.2008, 21:40
Baba Vanganın kehanetleri gerçekleşiyormu yoksa.:cool:

Emre Bekar
27.11.2008, 21:47
Beraber ticaret yaptığım insanların yurtdışı bağlantılarıda var.Hemen her hafta sonu yurtdışındaki müşterileriyle aynı ortamda bulunuyoruz.Onlarla yaptığımız tarzanca muhabbetlerden sonra çıkardığım tek sonuç şu;

ARKADAŞLAR,EMİN OLUN TÜRKİYE DE KRİZ FALAN YOK.DÜNYADAKİ BÜTÜN DENGELER DEĞİŞİYOR.TV LERDE YAŞANTILARINA ÖZENTİ DUYDUĞUMUZ YABANCI İNSANLAR EN GEÇ 10 SENE İÇİNDE BİZE ÖZENTİ DUYACAK.

Fabrikalar üst üste kapanıyor.işsiz sayıları sürekli artıyor ve siz kriz yok diyorsunuz ölemi? Enteresan!!!

Zafer BİLGİN
27.11.2008, 21:57
Fabrikalar üst üste kapanıyor.işsiz sayıları sürekli artıyor ve siz kriz yok diyorsunuz ölemi? Enteresan!!!
Yaşadığım şehir Kocaeli.Yani sanayinin kalbi.Yaptığım iş kuyumculuk.Yani bir krizden en çok etkinecek sektör.Ülkeninde piyasanında nabzını o kadar iyi tutuyorumki DİE ne ders verebilirim.Ne demek istediğimi anlayamamışsın.Muhakkak ülkemizde bir sıkıntı var.Ama dünya geneline baktığımız zaman ülkemizde kriz falan yoktur diyorum.Bu sözleride kahvede boş boş oturupta imf başkanı gibi ahkam kesen bir tip olarak yazzmıyorum.Bizzat yurtdışındaki insanların ağzından yazıyorum

Adem Erdoğan
27.11.2008, 22:26
Anlamadığım olay bu para nereye akıyor.
Ya belli kişiler piyasaya hükmediyor yada bu krizden sonra dünyada dengeler değişecek ve ABD pozisyonunu başka ülkelere kaptıracak.

Emre Bekar
29.11.2008, 12:35
Kriz Kocaeli'ni teğet geçmedi
150 milyon dolarlık yatırım ertelendi. Kapasite kullanımı geriledi, işten çıkarmalar artıyor...

İstanbul Sanayi Odası'nın geçen yıl hazırladığı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Raporu'nda 84 firması bulunan, 42 milyar doları aşan ticaret hacmiyle 65 ülkeyi geride bırakan ''sanayi kenti'' Kocaeli'de, ekim ayında kapasite kullanımı küresel finansal krizin etkisiyle bir önceki aya göre geriledi, ihracat ve iç satışlar azaldı, işten çıkarmalar meydana geldi.

Kocaeli Sanayi Odası'nca (KSO) Kocaeli sanayisinin ekim ayı ile ilgili durum değerlendirmesi sonuçlandı.

Odaya kayıtlı yüzde 24'ü büyük ölçekli, yüzde 76'sı KOBİ'lerden oluşan 145 firma ile yapılan değerlendirmede, firmaların ortalama kapasite kullanım oranı yüzde 59 olarak belirlendi. Kapasite kullanım oranları KOBİ'lerde yüzde 55, büyük ölçekli firmalarda yüzde 72 olarak gerçekleşti.

Sektörlere göre kapasite kullanımı ise yapım işleri sanayinde yüzde 49, metal eşyada yüzde 50, gıdada yüzde 51, elektrik aletleri yapı sanayinde yüzde 56, taşıt araçları yan sanayi ile makine sanayinde yüzde 59, lastik ve plastikte yüzde 61, kimya ve petrokimyada yüzde 62, metal sanayinde yüzde 64, taş ve toprağa dayalı sanayide yüzde 78 oldu.

Kapasite kullanım oranları, iç ve dış talebin, siparişlerin azalması, ihalelerin iptal edilmesi, piyasalardaki daralma, sektörel durgunluk, döviz kurundaki aşırı yükselme ile maliyetlerin artması nedeniyle bir önceki aya göre geriledi.

EKİMDE 145 FİRMADAN 331 KİŞİ ÇIKARILDI

Değerlendirmeye alınan firmaların yüzde 30'u ekim ayında istihdamı azalttı, bu firmalarda toplam 331 kişi işten çıkarıldı, 12,730 adam/gün ücretli, 4,287 adam/gün ücretsiz izin kullandırıldı.

Mevcut işlerin azalması, sektörde, üretim ve talepte yaşanan daralma, siparişlerin iptal edilmesi istihdamdaki gerilemenin en önemli nedenleri olarak gösterildi.

Bu dönemde firmaların yüzde 25'i vardiya sayılarını azalttı. Siparişlerin, iç talebin azalması, pazar daralması, hammadde temininin zorlaşması ve yüksek kur nedeniyle firmaların yüzde 67'sinin iç satışları da azaldı.

İHRACAT AZALDI, YATIRIMLAR ERTELENDİ

İhracat yapan firmalardan yüzde 40'ının ihracatı azaldı. İhracatın azalmasında küresel krizle birlikte dış talebin, siparişlerin düşmesi, yaşanan pazar daralması ve girdi maliyetlerinin yükselmesi etkili oldu.

Krizin etkisiyle firmaların yüzde 38'inin stoklarında artış meydana geldi.

Finansal kriz nedeniyle firmaları en fazla iç ve dış talep azalması, kredi temini ve ödemesi, döviz kurlarının yükselmesi ile belirsizlik etkiledi.

Krizin etkisiyle firmaların yüzde 39'u yatırımlarını erteledi. Planlanan yatırım miktarı 150 milyon 353 bin dolar, yatırımlar gerçekleşseydi planlanan istihdam 1907 kişi olarak belirtildi.

KRİZİN ETKİLERİNİ AZALTMAK İÇİN...

Krizin ne zaman biteceği sorusuna firma temsilcilerinin yüzde 17'si 2009'un ilk yarısında, yüzde 36'si 2009'un sonunda, yüzde 17'si 2010'un ilk yarısında, yüzde 28'i 2010'un sonunda, yüzde 8'i 2011 yılında yanıtını verdi.

Krizin etkileri azaltmak için IMF ile anlaşarak güven ortamı sağlamak, etkin bir kriz yönetimi oluşturmak, kararlı politikalar üretmek gerektiği vurgulandı.

Bunu, iç piyasaları canlandıracak tedbirleri alarak, faizleri düşürüp kredi olanaklarını artırarak, vergi muafiyeti, gelir vergisinde ve ÖTV'de indirim gibi vergiler konusunda yeni düzenleme yaparak desteklemek gerektiği kaydedildi.

Ayrıca, teşviki artırarak, bankacılık sektöründe tedbirler alarak, dövize müdahale ederek, girdi ve enerji maliyetlerini düşürerek reel sektörün desteklenmesi gerektiğinin altı çizildi.

Dursun Kaplan
03.12.2008, 10:46
http://i.milliyet.com.tr/HaberAnaResmi/2008/12/03/fft17_mf143047.Jpeg

Lüks gemilerde çalışacak 32.500 kişi aranıyor

Dünyanın en büyük cruise şirketlerinden Royal Caribbean International, 32 bin 500 eleman alacak. Yöneticisinden servis elemanına, resepsiyon görevlisinden aşçıya her pozisyonda açık var. Aylık kazanç 2 bin dolardan başlıyor.....

Süper lüks seyahat gemilerinin (cruise)sahibi ABD'li Royal Caribbean International'daşu sıralar hummalı bir hazırlık var. Şirket, yeni bir rekora imza atacak desek daha doğru olacak.

Royal Caribbean,tam 220 bin groston ağırlığındaki "Oasis of the Seas" isimli gemisinin yapımını bitirmek üzere. Yaklaşık 2.5 milyar dolara mal olacak bu gemi, ilk seferine2009 yılında çıkacak.

İşte bu devasa "yüzenada"nın yanı sıra Royal Caribbean International'ın 2010 ve 2011 yıllarında sefere çıkacak gemileri için eleman alımına başlandı.İstihdam edilecek toplam personel sayısı 32 bin 500 civarında. Bunların 18 bini gemilerde görev alacak. Diğerleri ise Miami ve diğer bölgelerde kurulacak ana ofislerde çalışacak...

BİN 500'E YAKIN TÜRK var

Royal Caribbean Türkiye Personel ve Eğitim Müdürü Muammer Sungur, şirkete ait gemilerde yaklaşık 55 ülkeden insanın çalıştığını söylüyor.

Çamaşırhanelerde genelde Çinliler çalışıyor. Filipinliler, daha çok güvenlik elemanı olarak görev yapıyor Mutfakta, Hindistanlılar ağırlıkta.Bar, servis ve oda temizlik hizmetlerinde Jamaikalı, Rumen, Hırvat ve Sırplar hakim.

Türk personeller ise servis, bar, resepsiyon, animasyon, kat hizmetleri ve çeşitli yönetim kadrolarında görev alıyor...1996 yılından bu yana Royal Caribbean gemilerinde bin 480 Türk personel görev almış. Bunlar arasında hızlı bir şekilde yükselenler de var.Örneğin, 1998 yılında bu gemilerden birinde işe başlayan Metin Çamurlu, şu anda şirketin 350 milyon dolarlık gemisinde servis müdürü olarak çalışıyor.

Yeni çıkacak Oasis of the Seas isimli geminin İtalyan restoranının müdürü de Mustafa Şen isimli bir Türk olacak. Liberty Of the Seas isimli geminin ön büro müdürü Hülya Binacı, başka bir geminin restoran müdür yardımcısı ise Süleyman Kara...

TURİZM OTELCİLİK MEZUNLARI

Royal Caribbean gemilerinde görev alacak kişilerde aranan bazı özellikler var elbette. Öncelikli 21 yaşından gün almak gerekiyor. Tabii iyi derece İngilizce konuşabiliyor olmak şart. Bu şartlara uyan lise mezunu herkes iş başvurusu yapabiliyor. Ancak turizm otelcilik mezunlarına öncelik tanınıyor.

Tabii mesleki tecrübe de önemli. Sungur, aslında bu şartlardan ziyade insani ilişkileri kuvvetli ve işini seven kişiler aradıklarını söylüyor. Söz konusu kriterlere uygun tüm kişiler, "pre-interview" denilen ön görüşmeye çağırılıyor.

Bu aşamayı geçenler, Muammer Sungur tarafından Excellent Service Training Programı'na alınıyor. Bu bir eğitim programı. Günde 6 saat olmak üzere 10 gün sürüyor. Eğitim süresince, hangi sebzelerin nasıl doğranacağından Fransız pinot noir üzümünün yetiştiği bölgelere ve bu üzümlerden yapılan şarapların eşleştiği peynir çeşitlerine kadar pek çok konuda bilgiler veriliyor.

Söz konusu eğitim için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Bu eğitimi geçenlere, yurtdışından gelen bir ekip tarafından bir sınav daha uygulanıyor. Bu sınavı da geçenler işe alınıyor. Peki bu işten ne kadar para kazanabilirsiniz? Sungur, en alt pozisyondaki aylık ücretin 2-3 bin dolar arasında değiştiğini söylüyor. Tabii bu gemilerde çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönüp iyi koşullarda iş bulma şansını da yakalamak mümkün.

Dursun Kaplan
08.01.2009, 11:35
Kriz patlayınca tersine göç başladı

Türkiye'de onlarca sektörde işten çıkarmalara ve durgunluğa yol açan küresel kriz, ekonomik zorluklar nedeniyle megakent İstanbul'dan "tersine göç" edenlerin sayısında da patlama yarattı.

Kriz ortamında işten çıkarılan ya da iflas eden binlerce insan, binbir umutla geldiği İstanbul'dan ayrılıp köyünün yolunu tutuyor.

Gökhan KAN
08.01.2009, 11:41
allah belasını versin bu krizin...

zafer6161
08.01.2009, 12:04
saat 12 oldu hala daha siftah yok :hırr

Süleyman Eruyar
08.01.2009, 12:07
kriz şuan en çok bankaların işine geliyor, verdikleri konut kredileri geri dönmeyince insanların evlerine değerinin çok altında el koyup, birde üstüne borçlandırıyorlar.. Kim kazanıyor, bankalar, kim kaybediyor, ben, sen,o,

Emre Bekar
08.01.2009, 12:15
birazda gülelim.krizde yeni şirket logoları:D

http://img370.imageshack.us/my.php?image=adsznw0.png

http://img370.imageshack.us/my.php?image=85928783qy9.png

http://img370.imageshack.us/my.php?image=adsz1jc6.png

http://img300.imageshack.us/my.php?image=adsz3sv6.png

http://img249.imageshack.us/my.php?image=adsz4we5.png

Emre Bekar
08.01.2009, 12:18
http://img370.imageshack.us/my.php?image=adsz6hp3.png

http://img249.imageshack.us/my.php?image=adsz7lh1.png

http://img370.imageshack.us/my.php?image=adsz8yu4.png

http://img300.imageshack.us/my.php?image=adsz9qk6.png

Emre Bekar
08.01.2009, 12:22
http://img300.imageshack.us/my.php?image=adsz10lx6.png

http://img300.imageshack.us/my.php?image=adsz11nx5.png

http://img300.imageshack.us/my.php?image=adsz21yo9.png

http://img249.imageshack.us/my.php?image=adsz25vt0.png

Emre Bekar
08.01.2009, 12:23
http://img300.imageshack.us/my.php?image=adsz54kl3.png

http://img370.imageshack.us/my.php?image=adsz88ac9.png

http://img300.imageshack.us/my.php?image=adsz111kg5.png

http://img300.imageshack.us/my.php?image=adsz122nj8.png

Great White
08.01.2009, 12:25
kriz şuan en çok bankaların işine geliyor, verdikleri konut kredileri geri dönmeyince insanların evlerine değerinin çok altında el koyup, birde üstüne borçlandırıyorlar.. Kim kazanıyor, bankalar, kim kaybediyor, ben, sen,o,

Pek de sayılmaz..

Bankaların milleti dolandırmak ve ellerinde ne var ne yok silip süpürmek amacıyla bu kredileri verdiği ve canlı paranın piyasaya çıkamadan tekrar bankalar içerisinde kalmasını sağlama düşüncesi her ne kadar doğru olsa da bankanın isteyeceği en son şey metadır..

Onlar senin gecikme normal işleyen vade farklarını ve gecikme faizlerini hesaplayarak o krediyi veriyorlar..

Bir bankanın en sevmediği müşteri tipi gününde borcunu ödeyenlerdir:)

Ama alabilecek hiçbir şeyi olmayan bir adamın evine ya da tarlasına haciz koydurarak bu krizde çeyrek fiyatına satmaya kalkışıp bir de onlarca hukukü gider yaratmak onların pek de işine gelen bir gelişme değildir..

Emre Bekar
08.01.2009, 12:30
http://img300.imageshack.us/my.php?image=adsz547rk6.png

http://img300.imageshack.us/my.php?image=adsz747aq4.png

http://img300.imageshack.us/my.php?image=adsz877vv3.png

http://img249.imageshack.us/my.php?image=adsz988eo7.png

Yasin Berber
08.01.2009, 12:45
Kriz açık bir şekilde ortada vede ABD de 5 6 tane sigorta şirketleri battı sigorta şirketinin batması gerçekden krizin olduğunu gösterir ama bu kriz türkiyeyi etkilemez çünkü türkiye her zaman krizle yaşıyor ..İşsizliğin çok olması....Vede işsiz olanlara yardım parası ödenmemesi.....3 çocuk istenipde çocuk parası verilmemesi....Annelik parası verilmemesi.......Gümrüğün türkiyeden kalkmaması....Kişi başı gelirlerinin artmaması... zaten kendi kedimize krizi doğuruyoruz....Ülkemiz 98 yılından irtibaren zaten hep krizle yaşıyor kriz yakamızı hiç bırakmadı Şimdi yeni dalga havası gibi kriz var demeyelim psikolojikman kendimize bu tez yerleştirdikmi parada olsa aç kalırız:D:D

Great White
20.01.2009, 13:06
Artık durum öyle kaotik bir hal aldı ki, önceleri herhangi biri gelip de "Abi işler berbat, durum fena" falan diye sızlandığında üzülür, içten içe vah vah derdim..

Şimdilerde bu tür yakınmalar o kadar sıklaştı ve sıradanlaştı ki adamın evine haciz gelse etkilenmediğimiz gibi bir de üzerine doğal karşılamaya başladık:o

Şu Deniz Feneri gibi, insanların acınası halini gösteren programlar gene olsa da seyrederken hiç değilse "Ulan gene bizi bunlardan daha iyiymişiz, halimize şükredelim" diye kendimizi motive edebilsek:))

Etrafımdaki dostlarımın arasında en şanslı olanlarının maaşları yarı yarıya azaltılanlar olduğunu düşündüğümde krizin boyutu daha da netleşiyor aslında..

Vallahi önceleri tek maaşla gül gibi geçinebilirken şimdi hem esnaflık hem de part time maaş iki işe koşturuyorum, gene zor gene zor:)

Allah hepimize kolaylık versin; ne diyeyim:rolleyes:

Coloradoydu
20.01.2009, 13:21
Artık durum öyle kaotik bir hal aldı ki, önceleri herhangi biri gelip de "Abi işler berbat, durum fena" falan diye sızlandığında üzülür, içten içe vah vah derdim..

Şimdilerde bu tür yakınmalar o kadar sıklaştı ve sıradanlaştı ki adamın evine haciz gelse etkilenmediğimiz gibi bir de üzerine doğal karşılamaya başladık:o

Şu Deniz Feneri gibi, insanların acınası halini gösteren programlar gene olsa da seyrederken hiç değilse "Ulan gene bizi bunlardan daha iyiymişiz, halimize şükredelim" diye kendimizi motive edebilsek:))

Etrafımdaki dostlarımın arasında en şanslı olanlarının maaşları yarı yarıya azaltılanlar olduğunu düşündüğümde krizin boyutu daha da netleşiyor aslında..

Vallahi önceleri tek maaşla gül gibi geçinebilirken şimdi hem esnaflık hem de part time maaş iki işe koşturuyorum, gene zor gene zor:)

Allah hepimize kolaylık versin; ne diyeyim:rolleyes:

Avukat bürolarında icra dosyaları tavana değmek üzere... Allah kolaylık versin; özellikle de özel sektörde çalışanlara... Dediğiniz gibi, hiç de kolay değil. Özel sektörün kendi şartlarını da düşününce tablo daha bir ağırlaşıyor gözümde.

En iyisi kamu kurumlarında iş bulmak gibi gözüküyor ama memur alımları da artık iyice düştü. Bakalım ne olacak üniversite mezununun hali... Allah kolaylık verir inşallah.

Dursun Kaplan
19.02.2009, 14:14
Migros, 12 bin kişiyi işe alacak !.

http://img.mynet.com/ha3/m/migros.jpg

Migros Türk Genel Müdürü Özgür Tort, 2008'de 5.1 milyar TL ciro elde ettiklerini, 2009 yılı ciro hedefinin de 6 milyar TL olduğunu açıkladı.

Tort, 2008 yılında müşteri sayısında yüzde 11 artış kaydettiklerini belirterek, 2009'da 400 yeni mağaza açacaklarını söyledi. Gelecek 2 yılda toplam 12 bin yeni istihdam yaratacaklarını dile getiren Tort, “2012 yılında ciro olarak 10 milyarlıklar kulübüne girme iddia ve hedefimiz devam ediyor” dedi.

Çetin
19.02.2009, 14:18
geliyorum geliyorum geliyorum diyen krize, önlem almazsan bursa'da, kocaeli'nde fabrikalar kapanır, bir ayda 200.000 kişi işsiz kalır, vatandaş yardıma muhtaç hale gelir.

Dursun Kaplan
27.02.2009, 10:44
Krizin bize ne denli teğet geçtiğini az önce aldığım bir haberle dahada iyi anladım !!.

Honda Türkiye A.Ş. 500 kişiyi işten çıkartıyor. :S Bizi bu hale düşürenlere hamd olsun !.

Hüseyin Kurt
27.02.2009, 10:47
Zamanında önlem almayıp "bize bişey olmaz" diyenler,iş işten geçtikten sonra alelacele önlem almaya çalışmış onu da becerememiştir...
Kısa Çalışma Ödeneği diye birşey çıkardılar ona da enteresan koşullar koydular...Bundan yararlanabilen kaç kişi var aceba?

MehmetGÜRSOY61
27.02.2009, 10:49
koskoca honda böyle düşüyormu ya vay be :(

EyüpKILIÇ61
27.02.2009, 10:57
Bu sabah itibariyle kriz sona ermiştir :D Geçmiş olsun :D

Dursun Kaplan
27.02.2009, 11:01
koskoca honda böyle düşüyormu ya vay be :(

Hemde nasıl Mehmet. 50 bin araç üretiminden 25 binlere geriledi araç üretimi. Talep azalınca " Gönüllü Ayrılma Paketi " uygulanacakmış.

MehmetGÜRSOY61
27.02.2009, 11:01
sizlere dokuncaklar mı peki ?

Adem Erdoğan
27.02.2009, 11:04
İhracat üstüne çalışan firmaların bu durumlara düşmesi çok doğal.

Kapitalizm domino taşları gibi.Bir yerden yıkılmaya başladımı en kötü ihtimalle rüzgarı çarpıyor.

Dursun Kaplan
27.02.2009, 11:04
Şu an için bizde bi gelişme yok. Fabrikayı kapsayan bir karar bu. Ama mutlaka bizide etkileyecektir.

MehmetGÜRSOY61
27.02.2009, 11:07
hım anladım poyrazım hayırlısı olsun kardeşim :(

Hüseyin Kurt
27.02.2009, 11:13
İhracat üstüne çalışan firmaların bu durumlara düşmesi çok doğal.

Kapitalizm domino taşları gibi.Bir yerden yıkılmaya başladımı en kötü ihtimalle rüzgarı çarpıyor.

Önce Amerika'daki bankalar mortgage krizine girdi.Bu krizle sıkışan bankalar Avrupadaki bankalardan paralarını istediler.
Avrupadaki bankalar da sıkışınca Türkiye gibi 3. derecedeki ülkelerden paralarını istediler.
Bu ülkelerdeki bankalarda örneğin Türkiye'deki bankalar da kredi verdiği kurum ve şirketlere "bakın adamlar benden paralarını istiyor,size verdiğim kredileri hemen ödeyin" diyerek onları sıkıştırdı.
Hemen ödeme yapamayan kurum ve şirketler kısa vadede çözüm için işçi çıkartıp aradaki farklarla kredilerini ödemek istediler.
Fakat işçi çıkardığı halde alacaklarını hemen alamayan ve doğal olarak likidite sıkıntısı yaşayan fabrikalar borcunu ödeyemedi ve fabrikalar iflas etti,battı....

İşte domino etkisi....

Dursun Kaplan
27.02.2009, 11:18
http://www.ensonhaber.com/images/news/9034.jpg

Honda Türkiye A.Ş (HTR), talep daralması nedeniyle tek vardiyalı üretime geçerek üretim kapasitesini düşüreceğini duyurdu.

Honda Türkiye'den yapılan açıklamada, şirketin, 1 Nisan 2009 tarihinden geçerli olmak üzere ihracat yaptığı esas pazarlar olan Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde talep daralmaları olması nedeniyle iki vardiyalı üretimden tek vardiyalı üretime geçeceği belirtildi.

Honda Türkiye'nin, stok seviyesini ayarlamak suretiyle, pazar değişimine hızlı bir şekilde cevap verebilmek ve müşterilerine en yeni üretilmiş ürünlerini sunabilmek için yıllık üretim kapasitesini 50 bin adetten 26 bin adete düşürmek zorunda kaldığı kaydedildi.

GÖNÜLLÜ AYRILMA PAKETİ

Bunun sonucu olarak da Honda Türkiye'nin, geçici çalışanlarının sözleşmelerini yenilemeyi durduracağı ve kendi iradeleri ile ayrılma kararı verebilecek kadrolu çalışanlarını desteklemek için onlara “Gönüllü Ayrılma Paketi” önerecekleri ifade edildi.

Açıklamada, gönüllü ayrılma paketinin Honda felsefesinin bireysel inisiyatife olan saygısının bir yansıması olduğu ve şirketin bu pakete başvuranlar ile küresel ekonomik krizin etkileri geçip üretim iki vardiyaya çıkarılacak olursa, tekrar çalışabilecekleri vurgulandı.

Ömer SEVİNÇ
27.02.2009, 12:29
Artık neredeyse herkesin bir otomobili var. Otomobil sektörü batmak için bahane arıyordu bence. Herkeste araba olduktan sonra yeni arabaları kime satacaksın ki? Sürekli daha lüksünü almak isteyen belli bir azınlık dışında.

ezgi cubukcu
06.03.2009, 15:17
Herkes GM'nin akibetine kilitlenmis durumda... bakalim sayin Obama ne kadar vericek... bundan bir 5-6 yil once biri soylese gulerdik belki ama iste goruyoruz ki kapitalizm bugun devlet destegi olmaktan ayakta duramamaktadir... kendi yarattigimiz tuzagin icine dusmus durumdayiz... kapitalizm akil disi midir hala bilemiyorum ama durumu cozmekte aklin yetersiz kaldigi kesin!

Dursun Kaplan
13.03.2009, 12:01
Çalıştığım şirkette şu an itibariyle 3 kişi daha işinden edildi. Ayın ortası gelmeden hemde !.

Hamd olsun !.

ÖmerFarukYılmaz
13.03.2009, 12:33
Çok ilginç bir mesele...

Kapitalizmi yazanlar,100 yıl öncesinden bu sorunların çıkacağını,açıklarını belirtmişler..Bu kapital-liberal rejimde çıkan açıklar biraz sebepte buna...

Ama bence aslolan bu krizin bilerek çıkartılmasıdır,zira hiçbir kriz aniden gelmez...Kriz geliyorum der...Bence ABD'deki dünyayı yöneten 300 firmanın kendilerini daha güçlü çıkaracağı bir oyundur bu...Batırdıkları paralarıda piyasalardan çok güzel bir şekilde çıkaracağı bellidir...Lehmann Brothers'da bunların bir aldatmasıdır...Keza General Electric'inde batma hikayeleri...Ayrıca AIG'nin çöküşü...Başka bir adla yeniden ortaya çıkacaklar..

He artık biraz daha ümitli bir şekilde söylüyorumki,harbiden bu küresel kriz Türkiye'yi teğet geçti denecek kadar hafif geçti bence..Çünkü konuştuğumuz yurtdışındaki müşterilerin hali bizden beter...Avrupa'da da Amerika'da da işsizlik en üst seviyede..

Hadi hayırlısı...

Ama bence 2009 sonu 2010 başı gibi anca biter kriz...He en büyük önlemde Papa'nın dediği gibi İslami finans olur...Zira bütün piyasaları alt üst eden faiz dengeleriydi....Faiz kaldırılırsa önemli hareketlenmeler olabilir...

Çetin Can
13.03.2009, 12:40
Çalıştığım fabrika eylül ayında 2 vardiya olan çalışma sistemini 3 vardiyaya çıkarmayı düşünüyordu işlerin yoğunluğundan dolayı... Teğet geçen!!! kriz sonrası ise tek vardiyaya indirme kararı alındı fabrikada... Hamd olsun!!!

Burhan61
13.03.2009, 13:19
Çok ilginç bir mesele...

Kapitalizmi yazanlar,100 yıl öncesinden bu sorunların çıkacağını,açıklarını belirtmişler..Bu kapital-liberal rejimde çıkan açıklar biraz sebepte buna...

Ama bence aslolan bu krizin bilerek çıkartılmasıdır,zira hiçbir kriz aniden gelmez...Kriz geliyorum der...Bence ABD'deki dünyayı yöneten 300 firmanın kendilerini daha güçlü çıkaracağı bir oyundur bu...Batırdıkları paralarıda piyasalardan çok güzel bir şekilde çıkaracağı bellidir...Lehmann Brothers'da bunların bir aldatmasıdır...Keza General Electric'inde batma hikayeleri...Ayrıca AIG'nin çöküşü...Başka bir adla yeniden ortaya çıkacaklar..

He artık biraz daha ümitli bir şekilde söylüyorumki,harbiden bu küresel kriz Türkiye'yi teğet geçti denecek kadar hafif geçti bence..Çünkü konuştuğumuz yurtdışındaki müşterilerin hali bizden beter...Avrupa'da da Amerika'da da işsizlik en üst seviyede..

Hadi hayırlısı...

Ama bence 2009 sonu 2010 başı gibi anca biter kriz...He en büyük önlemde Papa'nın dediği gibi İslami finans olur...Zira bütün piyasaları alt üst eden faiz dengeleriydi....Faiz kaldırılırsa önemli hareketlenmeler olabilir...

aynen katılıyorum.

dünyadaki büyük para sahipleri kriz yaratarak krizden daha zengin olarak çıkıyorlar.

Kriz dediğimiz şey psikolojik birşey zaten. Korkma ve elindekini koruma içgüdüsü oluşturularak piyasanın dönmesi önce yavaşlatılıyor. Yavaşlayınca korku artıyor ve kriz daha derinleşiyor.

Bu işi yönetenler istesin 1 ayda bitirirler.

İslam Sezer
13.03.2009, 13:19
Çalıştığım fabrika eylül ayında 2 vardiya olan çalışma sistemini 3 vardiyaya çıkarmayı düşünüyordu işlerin yoğunluğundan dolayı... Teğet geçen!!! kriz sonrası ise tek vardiyaya indirme kararı alındı fabrikada... Hamd olsun!!!

bence de hamdolsun.
1999-2000 yıllarında dünya büyüme rekorları kırarken sadece biz ve bir-iki 3.dünya ülkesi kriz yaşıyordu.şimdi tüm dünya krizden kırılırken biz hasarı onlara nazaran nisbeten daha az yaşıyoruz.neden biliyorsun derseniz işimiz dış işler yani ithalat ihracat.tüm dünyadan farklı kıtalardan firmalarla çalışıyoruz,insanlarla tanışıyor ve konuşuyoruz.emin olun bize gıpta ediyorlar.ancak tabiki malesef bizim ülkemizde de işsiz kalanlar var,sıkıntı çekenler var ve onlara rabbim yardım etsin ve bir an evvel bu sıkıntılarından kurtulmaları için çıkış yolu göstersin(amin)

Emre Emiroğlu
13.03.2009, 13:36
bence de hamdolsun.
1999-2000 yıllarında dünya büyüme rekorları kırarken sadece biz ve bir-iki 3.dünya ülkesi kriz yaşıyordu.şimdi tüm dünya krizden kırılırken biz hasarı onlara nazaran nisbeten daha az yaşıyoruz.neden biliyorsun derseniz işimiz dış işler yani ithalat ihracat.tüm dünyadan farklı kıtalardan firmalarla çalışıyoruz,insanlarla tanışıyor ve konuşuyoruz.emin olun bize gıpta ediyorlar.ancak tabiki malesef bizim ülkemizde de işsiz kalanlar var,sıkıntı çekenler var ve onlara rabbim yardım etsin ve bir an evvel bu sıkıntılarından kurtulmaları için çıkış yolu göstersin(amin)

Daha azmı yaşıyoruz ? Kriz 3. dünya ülkelerine yeni geliyor.. İlk başta en üst tabakayı vurdu. Yavaş yavaş aşağıya doğru kayıyor. Biz henüz krizi tam olarak yaşamıyoruz.Zamanı var birazdaha..

Biz dünyaya oranla büyüme rekorları kırdıysak bu o dönemlerde ne kadar geri olduğumuzu gösterir. Gelişmiş bi ülke dünyaya oranla gelişme rekoru kıramaz.. Geri olduğumuz için , atacak daha çok adımımız olduğu için gelişme rekorları kırabiliyoruz.

Kimseninde bize gıpta ettiği yok. Kendi durumumuzun bile farkında değiliz.

Great White
13.03.2009, 13:39
Ben doğdum doğalı İstanbul' dayım..

Şimdiye dek bırakın ana caddeleri, ara sokaklarda bile boş işyeri bulunamazken tarihi bir rekora gidiyor ortalık..

Bağıra çağıra gelen krize hiçbir önlem alınmadan bodoslama daldık ve şimdi millet adeta kan ağlıyor..

İnsanlar kiradaki evlerini boşaltıp ihtiyar ebeveynlerinin evine yerleşip emekli maaşlarından yararlanmaya başladılar. Hem de bunların çoğu aile. Evlerine ilan vererek yeni kiracı ile paylaşmaya çalışanlar da cabası..

Bir şey değil, şu son yaşlı kuşak da diğer tarafa göç ettiğinde geride kalan kuşağa kim sahip çıkacak orası meçhul..

Şu anda özellikle İstanbul' da milyonlarca kişiye ana babaları bakıyor resmen..

Avrupa' ya gelince..

Evet, orada da kriz var ama oradaki insanların sosyal bir güvenceleri de var. Hastane kapılarında inim inim inlemiyorlar. Zengin olamayanların bile gelecek korkuları yok. Sistemleri oturmuş.

Kriz onların altındaki Land Rover' ı alıp en kötü ihtimal ile bir Opel' e düşürüyor ama burada insanlar zaten dibe vurmuş durumda.

Bir nevi Fight Club tribine girmeye başladık neredeyse:)

Neyse yahu; bir dua da biz mi etsek ne;)

İslam Sezer
13.03.2009, 14:19
Daha azmı yaşıyoruz ? Kriz 3. dünya ülkelerine yeni geliyor.. İlk başta en üst tabakayı vurdu. Yavaş yavaş aşağıya doğru kayıyor. Biz henüz krizi tam olarak yaşamıyoruz.Zamanı var birazdaha..

Biz dünyaya oranla büyüme rekorları kırdıysak bu o dönemlerde ne kadar geri olduğumuzu gösterir. Gelişmiş bi ülke dünyaya oranla gelişme rekoru kıramaz.. Geri olduğumuz için , atacak daha çok adımımız olduğu için gelişme rekorları kırabiliyoruz.

Kimseninde bize gıpta ettiği yok. Kendi durumumuzun bile farkında değiliz.
99 -2000 lerde biz dünyaya oranla rekor kırdık yazmadım dünya biz krizdeyken büyüdü yazdım,dikkatli oku istersen.oysa haklı olarak yazdığın gibi normal şartlarda ileri ülkeler yüzde 1-5 bandında büyürken bizim kriz yaşamamız akıl almaz birşeydi tam tersine büyüme rekorlarını biz kırmalıydık 2000 lerde.
bugüne gelirsek kimsenin bize gıpta ettiği yok demişsin ancak kendi duyduğuma ve kendi gözlemlerime inanmayı tercih ederim.Biz krizi daha yaşamıyoruz daha zamanı var yazarak beni teyit ediyorsun aslında çünkü
benim de tam demek istediğim bu.onlar yaşadı,şaşırdı perişan oldu.çoğunun tarihinde yok bu gerileme uzun süredir.
Great White haklısın ama şöyle kıyas yaparsak adam elindeki son derece pahalı Land Rover' ı alıp en kötü ihtimal ile bir Opel' e düşürüyorsa biz deki asgari ücretli kişinin işini kaybetmesi veya kobilerin kapanması bence anlaşılabilir.onun düştüğü kat 100 ise biz 5.kattan düşüyoruz.sonuçta kriz uzun sürerse o da bizim gibi 0 a düşebilir ve elindeki kalan opeli de kaybedebilir.burda önemli olan krizin ne kadar daha süreceği.uzun sürerse tabiki hepimiz işsiz ve aç olarak eşitlenceğiz.
ben yine de hamdolsun diyorum son nefesimi verinceye kadar...

ilteriş
13.03.2009, 14:27
"hamdolsun kriz ülkemizi teğet geçti.durmak yok yola devam"
.:cool:

Great White
13.03.2009, 14:53
Birilerine sürekli ham doluyor zaten:))

ezgi cubukcu
13.03.2009, 15:10
Tamamiyle disa bagimli bir ulke ekonomisini nasil teget gecmis olabilir?
Ben en azindan kendi sektorumde oyle bir tegetlik goremiyorum malesef... hatta bizi direkt 90 derece keserek ikiye ayirmis durumda, kiracilar ve avm'ler olarak :)
Bu masala inanan varsa yola devam etsin fakat eve vardiginizda yataktaki kisinin buyukanneniz degil de hain kurt oldugunu gorunce sasirmayin :D

Coloradoydu
13.03.2009, 15:30
Ekonomik kriz hiçbir ülkeyi teğet geçmedi, geçmezde... Ancak şu da bir gerçek, gelişmiş ülkeleri bizden çok daha fazla etkiledi. Lüks tüketim malları, bu tür kriz ortamlarının getireceği tasarruf, alım gücünün düşmesi gibi durumlarda ilk vazgeçilecek olan kalemdir. Şimdi, lüks tüketim malları üreten ülkeler mi krizden en çok etkilenir yoksa bizim gibi daha ziyade temel tüketim malları üreten ülkeler mi? Elbette birincisi... Zaten önceki aya ait ithalat-ihracat verileri bunu göz önüne seriyor. İthal ürünlerimiz ağırlıklı olarak lüks tüketim mallarından oluşuyor ve ithalat ocak ayında %43 düştü.

Bu koşullarda krizden en çok nasiplenen, gelişmiş ülkelerdir. Türkiye'de de etkisini göstermekle birlikte gelişmiş ülkelere verdiği zarar bizimkiyle mukayese edilemez kanısındayım.

ilteriş
13.03.2009, 16:13
sanayide üretim düşüşü krizin olduğu abd de %10 bizde %20.
açıklanan işsizlik rakamı %13,4 buna ev hanımları,ev kızları ve çiftçiler dahil değil.bunlarıda dahil etsek işsizlik oranı %40 ve üzeri olabilir.

İskender66
13.03.2009, 19:14
Ben kriz söylentilerine itibar etmiyorum. Dünya alt üst oldu. Bankalar battı. Bizde banka falan batmadı. Bu söylenti devletimizi imf ile anlaşma yapmaya zorlamak için çıkarılıyor büyük(!) medya ve patronlar tarafından. Hamdolsun ekonomiyi sağlam temellere oturtmuşlar devlet büyüklerimiz. Yola tam gaz devam :)

Murat GENEL
13.03.2009, 20:02
ne temeli ne saglamı .? en çok etkilenen 8.ülkeyiz dünya üzerinde..Hamdolsunlarla , teğet geçti demelerle hamdullahlarla zikrullahlarla devlet yönetilmez..

Ozan
13.03.2009, 21:17
Kriz söylentilerine itibar etmeyenlere gelsin bu istatistikler !

TÜİK'in rakamlarına göre sanayi üretiminde Türkiyede son 5 aydaki düşüş şöyle :

Ağustos : -%3
Eylül : -%4
Ekim : -%6
Kasım : -%13
Aralık : -%17
Ocak 2009 : -%20

Dışa bağımlı ve liberal bir ekonominin bu dönemde krizden etkilenmemesi mümkün değildir . Polyannacılık oynayarak halkı kandırmaya gerek yok !

Dursun Kaplan
16.03.2009, 11:53
http://www.hurriyet.com.tr/_np/3311/5303311.jpg

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, siyasi iradenin, bankacılık sistemini kurtarmaya yönelik destek paketlerini tamamlaması halinde, ABD ekonomisinin gelecek yıl toparlanmaya başlayacağını söyledi.

Bernanke, CBC televizyonuna verdiği demeçte, ekonomik krizin muhtemelen bu yıl dibe vuracağını ve toparlanmanın da gelecek yıl başlayacağını kaydetti.
FED Başkanı, toparlanmanın başlamasında siyasi iradedeki kararlılığın en önemli unsur olduğunu da vurguladı.
Bernanke ayrıca, Amerika’nın 1930’lardakine benzer bir büyük bunalıma düşecek durumda olmadığını da kaydetti.

İskender66
17.03.2009, 21:34
2 gündür araba satışları patlamış. Millette demek para varmış yastık altında :) ÖTV düşünce hurra araba almaya gitmişler. Normalde 1 ayda yaptıkları satışı şimdi 1 günde yapıyormuş araba satıcıları.

Dursun Kaplan
17.03.2009, 22:30
Evet İskender abi bir günde 25 satış yapıldı bizde. :)

İskender66
17.03.2009, 22:32
Evet İskender abi bir günde 25 satış yapıldı bizde. :)
Buna sevindim. Hayırlı işler bol kazançlar diliyorum. ;)

Kadir
17.03.2009, 22:41
Tariş'in fabrikaları üretimi durdurdu daha yeni .
İşsizliğin Cumhuriyet tarihinde zirve yaptığı açıklandı ama hala hamdolsunlar havada uçuşuyor .
Gerçekçi olup kriz var diyenler felaket tellalı ilan ediliyor .
Bu arada yiğit muhtaç olmuş kuru soğana .

gerenimo
17.03.2009, 22:43
sanayide üretim düşüşü krizin olduğu abd de %10 bizde %20.
açıklanan işsizlik rakamı %13,4 buna ev hanımları,ev kızları ve çiftçiler dahil değil.bunlarıda dahil etsek işsizlik oranı %40 ve üzeri olabilir.

bizde iş bulma umudunu yitirdiği için iş bulamayanar işsiz sayılmıyor. yaklaşık 1,5 milyon kişilik iş umudunu yitirmişler ordusu.

bir de hesap yöntemi değiştirilerek ve doları düşük tutarak hesaplanan kişi başı milli gelir vardı, dolar 1.10 lardayken 10.000 $ dolar düşmüştü her kişinin başına. şimdi dolar düşüyor başımıza. elime geçeni biliyorum da başıma düşeni merak ettim

Dursun Kaplan
17.03.2009, 22:45
Buna sevindim. Hayırlı işler bol kazançlar diliyorum. ;)

Teşekkür ederim abi. Arabada yapıldı bu satış. Bizim motosikletde ufaktan kıpırdanmalar oldu sadece. Zaten bizim sezonda yavaş yavaş açılıyor. :)

Sefa Murat Dokuz
17.03.2009, 22:46
Hamdolsun, göbeğimizin içinden geçti...

Coloradoydu
19.03.2009, 20:20
Biraz etrafımıza bakalım: Rusya'da aralık ayında 500 bin, ocak ve şubat aylarında 300 bin kişi işten çıkarıldı... (http://www.haber7.com/haber/20090319/Rusyada-300-bin-kisi-isten-cikarildi.php)

İskender66
20.03.2009, 00:39
Colaradoylu renkdaşım çok haklısın. Burak_52 renkdaşım güzel özetlemişsin olayı. tebrik ederim :)

LazAnisT
20.03.2009, 15:26
Son iki yorumu okuduktan sonra bu sayfaya yorum yazmak sadece zaman kaybı olacaktır.

Burak_52
07.04.2009, 22:31
ne oldu seçim bitti kriz bitti (mi)
seçimden önce felaket tellalığı yaptılar tvler tamam yok demiyoruz ama abartıldığı kadar yok dedim burda yazdım hükümetin oyunu düşürmek için oynanan oyunlar dedim mesajım silindi mesajımı silen büyüğüme soruyorum bu konuyu 6. sayfada buldum seçim zamanı 1 sayfadaydı burdaki tepkim hükümeti eleştirenlere değil mesajımın silinmesinedir yayınlaması silinmemesi için hamdolsunla ilgili T.C. başbakanıyla dalga geçmem mi gerekiyodu
seçim bitti kriz bitti (mi)

Özkan
07.04.2009, 23:15
Ülkemizde öyle saçma sapan bir kalkınma modeli geliştirilmiş ki ne yaparsanız yapın dış borç artıyor. Ülke ekonomisinin temelinin endüstri oluşturuyor ve bunu da ithâl ara malla yapıyoruz. Başka bir deyişle, ihrâcât artarken ithâlât da ihrâcât artışına bağlı olarak artıyor. Buna bir de enerjideki dışa bağımlılığı, ithâl edilen ucuz son ürünleri vs. eklersek korkunç bir tablo ortaya çıkıyor karşımıza ve böyle böyle cârî açık artıyor. Sonra borç alıyoruz, ülkece çalışıp borç ödüyoruz. Geçen yıl 1 haftada yaptığımız cârî açık 1 milyar dolardı, buna hiçbir ekonomi dayanamaz.

Tarımdaki, finanstaki vs. dışa bağımlılığa girmiyorum bile.

Ömer SEVİNÇ
08.04.2009, 00:15
Ekonomi büyüdükçe borç büyür. Keynesçi ekonomide bu her zaman böyledir. O nedenle ekonomini sürdürecek sıcak para bulabildiğin sürece carı açık mesele değildir.

Türkiye kalkınması konusunda benim eleştirim özel sektör yatırımlarının hep tüketim ağırlıklı olmasına yönelik. Alışveriş merkezi üstüne alışveriş merkezi yapılıyor ve bunlar ülke parasının dışarı kaçmasından başka bir şeye yaramıyor. Behey zengin bir tane de fabrika kur yahu. Şu ülkeye azıcık faydanız dokunsun.

Cengiz Çubukcu
08.04.2009, 07:59
Ömer maaşallah bir doktor adayı olarak ekonomide de varsın . zamanmızın en büyük holdinkleri olan sabancı, koç aileleri bile son 15 senedir üretimi bırakıp marketçiliğe, bankacılığa döndüler. kimse artık 500-1000 kişiyle uğraşmak istemiyor. herkes kolay kazanmanın peşinde. tabi devletimizin de tavrı yatırımcıyı küstürecek yönde.

Ömer SEVİNÇ
08.04.2009, 14:49
Abi devlet neden desteklemesin üretimi? Mutlaka desteklemek istiyorlardır. Ama yeterli değil gibi gözüküyor o ayrı. Yeterli destek olsaydı millet fabrika kurardı.

Üretim yapılmamasında biraz da halk olarak biz suçluyuz mesela. Misal bir giyecek alanında kaçımız gidip bir trikocudan, konfeksiyondan elbise alıyoruz? Türk malı, yerli üretim bir nebze yapılıyor fakat alıcısı yok. Alıcısı olmayınca fabrika açık kalabilir mi?

Hepimizin üstünde Levis kotlar, Converse ayakkabılar, LCW t-shirtler var. Yerli fabrika böyle bir ortamda nasıl bir satış yapabilir ki? Tüketici diyor ki Türk malı kalitesiz. Zaten sata sata, kazana kazana kaliteliye ulaşacak. Sonra da dünya çapında adam gibi bir markamız yok. Olmaz tabi. Kendi ülkende bile giymiyorsun..

Tam bu konuda zenginlerin devreye girmesini umardım ben. Elinde sermaye olduğu zaman direk yüksek kaliteden, geniş bir kitleye ulaşabilirsin. Belli bir miktar ayırarak reklam da yapabilirsin. İyi bir reklamla yüksek satış oranlarına ulaşılabilir ülkemizde. Milliyetçi bir ülkeyiz çünkü. Ama dediğim gibi zenginlerimiz - en azından çoğunluğu- kısa yoldan para kazanmak derdinde olduğu için AVM kuruyorlar, sonra da yatırım yaptığını iddia ediyorlar.

Her suçu devlete atmak kolay. Zor olan kendine de iğneyi batırabilmek. Her akşam Coca-Cola iç, Dr.oetker pudingler ye, milka çikolataları götür, sonra da ülkede üretim yok. Hadi lan ordan..

İHSAN
08.04.2009, 14:55
Kriz, tabiki önemli ama şuanda düşünülmesi daha elzem problemimiz var uşaklar; şampiyonluk kaçıyor elimizden...

Canımızı sıkmadan akıllıca sorunlara odaklanmayı öneriyorum. Korkunun ecele faydası yok; felaket tellallğını hiç yok...

Gökhan KAN
08.04.2009, 14:57
Bizde hep yabancı iyidir mantığı olduğu için Türk markalarının önümüzdeki 150 sene daha kullanılmayacağını düşünüyorum...

Great White
08.04.2009, 15:05
Her suçu devlete atmak kolay. Zor olan kendine de iğneyi batırabilmek. Her akşam Coca-Cola iç, Dr.oetker pudingler ye, milka çikolataları götür, sonra da ülkede üretim yok. Hadi lan ordan..

İyi de Ömer, iyisini sen yap o zaman:)

Girişimci yapamıyorsa teşvik et. Bir şeyler yap..

Bu tabii ki sadece bu yönetimin hatası değil ama iyiye giden bir şeyler de yok yani..

Coca Cola içme diyorsun ama senin ürettiğin Kristal kola en fazla arabamın lastiğini parlatmaya yarıyor..

Neyse yahu.. Bu mevzuular şu forumda tartışılacak şeyler değil ama seçimden sonra krizin bittiğini düşünen arkadaşlara da şaşırmamak elde değil..

Ne oldu seçimden sonra?

Boş dükkanların hepsi birden tutuldu mu?

İşsizler ordusu bir anda kendilerine iş mi buldu?

Emeklinin memurun maaşı mı arttı?

hesapta kriz bitmiş.. Peeeh:)

Dursun Kaplan
08.04.2009, 15:07
Honda Türkiye A.Ş'den bayilere sevkiyat yapan kargo şirketi battı. Adı Express Kargo. Ve yaklaşık 120 koli yedek parça kayıp. Müşterilerle o kadar zor bir durum içerisindeyiz ki anlatamam.

Hekimoğlu
08.04.2009, 16:35
2009 yılı için hiç ümidim yok toparlanma felan beklemiyorum.2010 yılında da bu kriz devam ederse ayakta kalan firma sayısı çok az olur.Bu global bir kriz olduğu için etkileri korkunç olur 2. Dünya savaşından çıkmış gibi olur dünya.

LazAnisT
08.04.2009, 16:43
Buralarda krizin abartıldığını yazan bir kaç arkadaş var.Hangi dünyada yaşıyorlar,hangi gazeteleri okuyorar,hangi televizyonları seyrediyorlar bilmiyorum ama bu dünyada yaşamadıkları kesin..

Bugün iş yerinde Ekonomi uzmanı bir profösör krizle alakalı bir konsferans verdi.1918 de biten 1.dünya savaşından beri dünyada bugünki gibi bir krizin yaşanmadığını söyledi.Krizin bitiş tarihi gibi birşeyi mevcut şartlarda hiç kimsenin söyleyemiyeceğinide sonuna ekledi.

ezgi cubukcu
08.04.2009, 17:16
Bu alisveris merkezi dedigimiz olay zaten kapitalizmin vardigi noktanin en sekil bulmus hali... bir kutu icinde tum gununu geciren ve orayi bir yasam merkezi olarak nitelendiren insanlar olduk malesef... misal calismakta oldugum sirketin Turkiye'de 8 tane alisveris merkezi projesi var... diledigin kadar yerli markalari desteklemek iste...herkes kendi sehrine yabanci markalarin gelmesini istiyor, cunku herkes milliyetci oldugu kadar da bir dunya vatandasi oluyor...goruyor, duyuyor ve istiyor!

Bu ekonomi dedigimiz sey de aslinda bizleriz ve tipki bir birey gibi dusunen ve hareket eden sirketler... kim kendini 5-6 yil icinde geri odiyen ve sonra katbekat kazandiran alisveris merkezi yatirimlari dururken gidip fabrika yatirimi yapma karari alir?

Sosyalizm nasil keynes'e yenildiyse keynes de ayni sekilde kapitalizme yenilmistir :)

Hepimize gecmis olsun bu saatten sonra... ehhh alisveris merkezlerimize bekleriz artik sizleri ;) (bu da insan dogasinda sekil bulmus hali malesef :)

Ömer SEVİNÇ
08.04.2009, 17:16
İyi de Ömer, iyisini sen yap o zaman:)

Girişimci yapamıyorsa teşvik et. Bir şeyler yap..

Bu tabii ki sadece bu yönetimin hatası değil ama iyiye giden bir şeyler de yok yani..

Coca Cola içme diyorsun ama senin ürettiğin Kristal kola en fazla arabamın lastiğini parlatmaya yarıyor..

Küresel kriz konusunda aşağı yukarı Zeitgeist belgeselindeki gibi düşünüyorum. Kapitalist sistemin temeli hatalı zaten.

Abi ben kendi adıma son 5-6 aydır kola içmedim. Kola içmek bir zorunluluk değil sonuçta;) Bu anekdot olarak dursun orada. Zorunlu alınması gereken maddeler vardır, eyvallah. Ama Ülker ve Eti varken gidip Nestle, Milka çikolata alıp sonra fındık fiyatlarından yakınan insanları hiç anlamadım, anlayamayacağım. Bilmem anlatabildim mi:)

Hükümetin desteği konusunda dediğim gibi ben de yeterli desteği gösterdiğini düşünmüyorum. Göstermiş olsaydı fabrikalar kapanmazdı. Yalnız ben girişimciden bahsetmiyorum. Sabancı vs. dev firmalardan bahsediyorum. Bunların bir fabrika kurması için teşvik gerekiyorsa kapatalım bu dükkanı vallahi..

Cengiz Çubukcu
08.04.2009, 17:35
ben de istiyorum herkesin adilce yaşadığı bir dünya olsun, kapitalizm sona ersin işim gereği pek de istememem gerekir . çünkü fasoncu millet olduğumuzdan kendi markamız yok ve elin Zarasına, H&m'sine, Mexx'ine mal yapmak zorundayız, adamların ağzının içine bakıyoruz. keşke ülkemiz 20 sene önceki gibi kendi kendine yetebilen bir ülke olsaydı :)

ÜNAL
08.04.2009, 17:50
Oysa Atatürk'ün düşlediği ülke böylemiydi?:rolleyes:

seyyah61
08.04.2009, 18:03
Arz-telep meselesi.
Birakin yeni fabrika acilmasini, mevcut fabrikalar bile stoklardan satis yapiyorlar.
Yani üretim yapilmiyor.
Ekonomik kirizin en büyük nedenlerinden biri de bu.
Adamin mevcut fabrikasi üretim yapamaz haldeyken kimse ikinci bir fabrika acmasini bekleyemez.

magicyattara
08.04.2009, 18:47
Almanya son 3 yılda 800 milyar dolar bütçe fazlası vermiş.
İşsiz çok ama para var.
Stokta mal var satış yok.
Fabrikalar durmuş ama işsiz kalan vatandaş devletten işsizlik parasını alıyor.

Almanya'da yaşayanlar için para biriktirme,mal edinebilme olayı sona ermiş gözüküyor.
Bir nevi komünizme dönüş oldu Almanya'da.:)
Evde otur devlet baksın.

Harun-61
08.04.2009, 19:50
Almanya son 3 yılda 800 milyar dolar bütçe fazlası vermiş.
İşsiz çok ama para var.
Stokta mal var satış yok.
Fabrikalar durmuş ama işsiz kalan vatandaş devletten işsizlik parasını alıyor.

Almanya'da yaşayanlar için para biriktirme,mal edinebilme olayı sona ermiş gözüküyor.
Bir nevi komünizme dönüş oldu Almanya'da.:)
Evde otur devlet baksın.

Almanya'nin durumu gittikce kötüye gidiyor.
Bazi Uzman'lara göre bir kac yil icinde Sosyal Devlet ortadan kalkacak.

Bilindigi gibi Araba piyasasi denilince akla Almanya gelir. Mercedes, BMW ve digerleri cok zor durumda.

Suan cogu isyeri isci cikartiyor, günlük calismayi 8 saat'den 4 Saat'e indirenler var, yada Fabrika'yi 2-3 haftaligina kapatiyor.
Calisanlar ayda 500 € az gelir elde ediyor, isin ilginci; calismayan evde Cay icinlerin :) hesabina her ay ayni para geliyor.

.

Özkan
09.04.2009, 01:01
Hükûmet sanayîcileri teşvik ediyor ama Mısır'da tekstil fabrikası kurmaları için. Bugün ülkemizdeki birçok büyük tekstil firması Mısır'a taşınmıştır ve bu ülkenin dış ticâretten sorumlu bakanı söz konusu iş adamlarını uçağa toplayıp Mısır'da fizibilite çalışması yapmıştır.
Ekonomi büyüdükçe borç büyür. Keynesçi ekonomide bu her zaman böyledir. O nedenle ekonomini sürdürecek sıcak para bulabildiğin sürece carı açık mesele değildir.
Meselâ ABD böyle durumlarda para basıyor. Pekiyi Türkiye ne yapabilir? Dış borç ve yüksek cârî açıkla nereye kadar? Üstelik Türk endüstrisi montaja dayandığı için, ihrâcât arttıkça ithâlat da artıyor. Böyle verimsiz bir sistemin yanında bir de devletin ciddî bir şekilde borçlanması, bu borcun kat be kat büyümesi 20 yıl sonra bizi ne durumlara sokacak acabâ?

Çok eleştirilen İttihâd ve Terakkî, kendilerinden önce gelenlerin kontrolsüz bir şekilde aldıkları ve daha sonra savurganca çarçur ettikleri dış borçları ödeyebilmek, kapitülasyonlardan (Bugünkü Gümrük Birliği'nin karşılığı) ve Düyûn-u Umûmî'den kurtulmak için savaşa girmişti. 20 yıl sonra biz ne hâlde olacağız?

Çetin Can
09.04.2009, 10:43
. Ama Ülker ve Eti varken gidip Nestle, Milka çikolata alıp sonra fındık fiyatlarından yakınan insanları hiç anlamadım, anlayamayacağım. Bilmem anlatabildim mi:)

Ülker ve Eti ne zaman nestle ve milka ile aynı kalitede fındık kullanmaya başlarsa biz de o zaman tabiki kendi ürünlerimizden kullanırız... Bu yazdığım yabancı firmalar fındıklarını benim çalıştığım fabrikadan alıyorlar ve gıda güvenliği konusunda ne kadar hassas olduklarının canlı şahidiyim. Türk firmaları ise sadece fiyata bakar ucuz olsun da içinde ne olursa olsun mantığındalar..

. Hükümetin desteği konusunda dediğim gibi ben de yeterli desteği gösterdiğini düşünmüyorum. Göstermiş olsaydı fabrikalar kapanmazdı. Yalnız ben girişimciden bahsetmiyorum. Sabancı vs. dev firmalardan bahsediyorum. Bunların bir fabrika kurması için teşvik gerekiyorsa kapatalım bu dükkanı vallahi..

Büyük firmalar hükümetin desteğini istemiyor köstek olunmasın yeter...
Şu anda karadeniz bölgesindeki fındık fabrikaları hükümetimizin en son çıkardığı bir kararname yüzünden resmen sürünüyor ve bu kararname değiştirilmezse çok yakında kapanan fındık fabrikaları ve işsiz kalan binlerce kişinin haberini alırsınız.. Zaten krizin etkisiyle işleri büyük ölçüde azalan fındık fabrikalarına bir darbe de bu kararname ile vurulmuştur...

OLCAY ÇAKIR
09.04.2009, 10:59
Kriz yorumun,parti sempatine göre değişir.
Bu tescilli gerçektir.

Oysa kriz bir realitedir.
Ve ülkemizide etkilemiştir.
Önlemler almakta da gecikmişiz.

Bunu ekonomistler söylüyor.(!)

Coloradoydu
10.04.2009, 13:24
Kriz yorumun,parti sempatine göre değişir.
Bu tescilli gerçektir.

Bu yorum, buradaki her yazıyı, her düşünceyi etiketlemek demektir. Bunun ciddi bir doğruluk payı var ama "tescilli bir gerçektir" diyerek herkese isnad etmek doğru olmaz. Siyasetin, gözünün önüne perde gibi inmesine izin vermeyecek kullanıcıların yorumları da vardır.

Ömer SEVİNÇ
10.04.2009, 16:10
Vallahi o konuda ben de Olcay abiye katılıyorum. Her birey buna dahil değildir muhakkak ama oran olarak en azından yüzde 98 diyebilirim:)

Armağan Dere
16.04.2009, 10:22
Bir milyar ton 5000 yıllık rezerv

Kütahya'nın Emet ve Hisarcık ilçelerinde, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünün yaptığı sondaj çalışmalarına göre yaklaşık 1 milyar ton bor madeni rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.

AA
--------------------------------------------------------------------------------

Sanayide kullanılan ve çağın madeni olarak tanımlanan borun dünyadaki rezervinin yaklaşık yüzde 70'i Türkiye'de, bunun yüzde 70'i de Emet'te bulunuyor.

Bölgede bor madeninin varlığı, 1956 yılında, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğünde (MTA) görevli Alman Jeolog Dr. Gawlik tarafından ilçe merkezinin 4 kilometre kuzeyindeki Espey mevkisinde ve 12 kilometre güneyindeki Hisarcık
ilçesinde tespit edildi.

Emet'teki bor sahaları, MTA tarafından 1958 yılında Etibank'a verildi.

Espey'deki sahaların bir bölümü özel şirketlerce, geri kalanı ise Etibank tarafından bir süre işletildi. İlk yıllarda yer altı işletmeciliği yapan bu kuruluşlar, daha sonra boru açık işletme sistemiyle çıkarmaya başladı. O yıllarda Hisarcık'taki sahalarda ise Etibank'a bağlı Emet Kolemanit İşletmesince açık ocak üretimi yapıldı.

İsmi Emet Bor İşletmesi olarak değiştirilen kurum, 1958 yılında resmen bor üretimine başladı.

Espey yakınındaki Killik mevkisinde 1957 yılında özel sektör
kuruluşlarınca işletilen sahalar, 1979'da dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal tarafından kamulaştırılarak, Emet Bor işletmesine devredildi.

Bölgedeki tüm maden ocakları 1990'da açık işletmeye dönüştürülerek, bor üretimine devam edildi.

BOR MADENİNİN KULLANIM ALANLARI

Bor mineralleri ve bileşikleri doğrudan kullanılamıyor, ancak sanayinin birçok dalında katkı maddesi olarak değerlendiriliyor.

Cam elyaf, optik ve teknik cam endüstrisi, sır ve emaye üretimi, boya ve diğer bazı kimyasalların yapımı, seramik, gübre, fotoğrafçılık, ilaç, deri, demir-çelik, kozmetik, sabun ve deterjan sanayisi, enerji sektörü ve nükleer
uygulamalarda kullanılan bordan son yıllarda uzay araçlarının üzerlerinin kaplanması, ısı yalıtımı, pil, yanmaz kumaş, çelik yelek, askeri tank zırhları
imalatında ve araç yakıtı olarak yararlanılıyor.

ABD'deki petrol kaynaklarının azalmasından sonra araç yakıtı olarak kullanılabileceğinin belirlenmesi, borun stratejik önemini artırdı.

Türkiye'nin ihraç kalemlerinden de biri olan bor, ABD, Japonya, Çin, Rusya, Avrupa Birliği (AB) ve Afrika ülkelerine gönderiliyor.

REZERV TESPİTİ VE BORLU ÇİMENTO ÜRETİMİ PROJESİ

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, Emet ve Hisarcık'taki sahalarda yapılan sondajlara göre yaklaşık 1 milyar ton bor rezervi bulunduğunu saptadı.

Müdürlük tarafından rezerv tespiti için çalışmaların MTA Genel Müdürlüğü bünyesinde sürdürüldüğüne işaret eden yetkililer, sondajlara bu yıl da devam edileceğini kaydetti.

Emet Bor İşletmesinin yıllık bor üretimi ve satışının yaklaşık 200 bin ton olduğunu ifade eden yetkililer, bölgedeki bor madeninin ömrünü 5000 yıl olarak tahmin ettiklerini belirtti.

Yetkililer, işletmede 830 işçi ve memurun çalıştığını bildirerek, bor ve bor atıklarından çimento imalatında katkı malzemesi olarak kullanılması yönünde çalışmalara devam edildiğini anlattı.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında teknik ekibin, dayanaklı çimento ve beton asfalt yapımı için gerçekleştirilen deneylerden olumlu sonuç alındığına dikkati çeken
yetkililer, çimento üretimi için proje çalışmalarına ağırlık verdiklerini duyurdu.

BORİK ASİT FABRİKASI ZİNCİRİNE YENİ HALKA

Emet'te üretilen borun işlenmesi konusunda da önemli çalışmalaryapılıyor.

Bor madeninden elde edilen borik asit, daha önce Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, Eti Maden İşletmelerinin tesislerinde üretiliyordu. Bu tesisin ekonomik ömrünü tamamlamasının ardından Emet'te 2002 yılında borik asit fabrikası kuruldu.

Yıllık 100 bin ton borik asit üretilen fabrika, yurt içi ve yurt dışından gelen talepleri karşılayamayınca Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından ikinci fabrikanın kurulmasına karar verildi.

Mevcut fabrikanın yanındaki alanda bu ay sonunda inşaatına başlanacak tesiste, yıllık 100 bin ton borik asit kapasitesiyle 2010 yılında üretime başlanması hedefleniyor.

bmfırtına
16.04.2009, 10:31
kriz bize teğet geçerken azıcık sürtündü:D

Faik Yılmaz
16.04.2009, 10:33
Arkadaşlar maalesef haberler hiç iyi değil....

son çeyrekte Abd de gayrısafi milli hasıla % 1,8 küçülmesine rağmen kriz olmadığı söylenen ülkemizde % 6,5 düştü.

İlk çeyrektede sanayi üretimi % 20 civarı düştü. Buda milli gelirin ilk çeyrekte çift rakamlı düşüşe yol açacaktır.

Kaldıki hükümetimizde % 3 ten fazla küçüleceğimizi tahmin ediyorki bu bayağı iyimser bir tahmindir.

Dış ticaret % 30 dan fazla daraldı....

İşsizlik % 15 i geçti.....

yapılan rpjeksiyonlara göre 2009-2010 da bile 2008 deki seviyelerimiz arıyacağız ancak 2011 yılında mevcut seviyemize geleceğiz....

bu kriz bizim açımızdan çok kötü oldu en az 2 yıl kaybettik....

diğer gelişmiş ülkekerde küçülüyor evet ama onlar zaten bizden fersah fersah ilerde.....

Yani maraton koşusu düşünün onlar 40. km de biz 10 kmdeyiz ikimizde dinleniyoruz ama diyoruzki bak 40. km dekide dinleniyor....

bizim rakibimiz abd ya da avrupa ülkeleri değil Çin , Hindistan gibi ülkelerki onlarda hala büyüyor.... ha % 10 değil ama % 7 gibi büyüyor bizde onları örnek almalıyız.

Dursun Kaplan
16.04.2009, 11:39
Her üç gençten biri işsiz.

İşte benim ülkem !.

M.S.SOFU
11.05.2009, 03:53
Her üç gençten biri işsiz.

İşte benim ülkem !.
her 3 gençten biri işsizken ülkede hala ithal ürünlere rağbet had safhada
işte benim ülkemin sürekli şikayet eden ama bi çözüm bulmak için kılını kıpırdatmayan insanları
lafım sana değil poyraz arkadaş sürekli şikayet edip dövünüp,yine kafasından gidenlere....

Dursun Kaplan
15.05.2009, 13:54
http://www.hurriyet.com.tr/_np/9706/7979706.jpg

Dünyanın en büyük spor ayakkabı ve ekipmanları üreticisi Nike, şirket tarihinin en büyük işten çıkarma operasyonuna imza attı.

Nike, 35 bin olan toplam işgücünün yüzde 5'ine denk gelen 1750 kişiyi işten çıkartacak.

Şirketten yapılan açıklamada, işten çıkarma operasyonunun maliyetleri düşürmek ve Nike'ın rekabetçi konumunu güçlendirmek için yapıldığı belirtildi.
Nike'taki işten çıkarmaların 500'ü 6 bin 800 kişinin çalıştığı şirket merkezinden yapılacak.
Nike, piyasadaki sıkışma üzerine Çin ve Vietnam fabrikalarından üretimi durdurmuş ve global iş yapısını altı bölgesel parçaya bölerek yeniden organize etmişti.

Mehmet Zeki
15.05.2009, 14:05
Nike :eek: