PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İpsiz Recep Dizi Trt-1 Salı 22:20

coolank
03.10.2008, 17:51
Salı günü TRT 1 de İpsiz Recep adlı yeni bir dizi başlıyor ...

İzlenmesini tavsiye ederim ..

Kazım Uzunboy
03.10.2008, 17:53
Dizinin içeriği hakkında bilgi yok mu ? :)

Dursun Kaplan
03.10.2008, 17:56
http://www.rizedeyiz.com/rize/rizeli/images/ipsizrecep.jpg

Rize’nin Portakallık Mahallesi’nde 1878 yılında doğan İpsiz Recep’in annesi Cemile, babası Hüseyin’dir. Eemiroğullar’ından olan İpsiz Recep genç yaşında çalışmak için İstanbul’a gider. Yelkenli teknesiyle Boğaziçi’nde çalışmaya başlar. Yanında çalışanlara eziyet eden Rum ve Ermenileri zararsız hale getirir. Orada çalışmalar arasında huzuru temin eder. İpsiz Recep’in bu tür çıkışları halkı, ya haklı ya haksız diyecek şekilde yaratışı nedeniyle yaptıkları ataklar neticesinde çevresinde sayılır, sevilir, cesareti takdir edilerek ipsiz lakabını alır.

İpsiz Recep’in huzuru temin edip, çalışmaya başladığı zaman istiklal harbi patlar. İpsiz Recep onbeş arkadaşı ile birlikte İstanbul’dan ayrılıp Kefken Adası’na gelir. Arkadaşlarıyla birlikte dinlendikleri bir zamanda yabancı bandıralı bir geminin kendilerine doğru geldiklerini fark ederler. İyice yanaştıkları zaman geminin Fransız olduğu anlaşıldı. Onbeş arkadaşlarıyla birlikte gemiyi çevirip, teslim alırlar. Gemiyi Sakarya Nehri’ne kadar getirip zamanın Karasu Bucak Müdürü’ne teslim ederler. Geminin arpa yüklü olduğu görülür. Bu hareketinden sonra İpsiz Recep Karasu’da karargah kurup Ankara ile irtibat sağlar. Ankara kendisine milis kuvvetleri komutanlığı olarak yüzbaşı rütbesi verir. Bundan sonra İpsiz Recep’in etrafında 1800-2000 kişi kadar genç toplanır. Bu gençlerin katılmasıyla İpsiz Recep Karasu’nun ve civarının savunmasını ele alır.

İpsiz Recep doğruluğu, dürüst ve mertliği sayesinde etrafın takdirini toplayıp sözü geçen kişi durumuna gelmiş, halk kendisine “emice” ünvanını vermiş, İpsiz Recep’in bu durumunu tespit eden Ankara, emrine üç istihbarat subayı vererek harp hali ve şekli üzerine nasıl hareket edeceğine dair emirler göndermiş. İpsiz Recep aldığı emir gereğince Karasu’ya saldırmak üzere hazırlık yapan Yunan ordusuna karşı hazırlığını yapıp, Karasu’ya girmesine mani olmak üzere taarruza geçerek Yunan kuvvetlerini püskürtmüş, bozguna uğrayan düşmanı takip etmek amacıyla Geyve Boğazı, Bilecik, Eskişehir milis kuvvetlerine katılıp yardım ederek başarı sağlamış, İstiklal Savaşı’nda gösterdiği başarıdan dolayı kendisine İstiklal madalyası verilmiştir.

İstiklal Savaşı’nda iç ve dış düşmanlara karşı milli duygularla dolu olarak saldıran, bu konuda anlayış gösterenlerin yardımlarından yararlanan İpsiz Recep ve mahiyetindeki milliyetçiler amansız bir mücadele ile yunan ve Çerkez Ethem kuvvetlerinin herhangi bir şekilde zarar vermelerine meydan vermemişlerdir. Düşman denizden bombalarla dağları dövmüşse de çıkarma yapma imkanı bulamamıştır. Karasu’da yürüyemediği gibi çekilip, bilinmeyen yönlere doğru gitmek zorunda kalmıştır.

İstiklal Savaşı’nda her türlü zorluğa karşı mücadelesini sürdürüp, milli duygularının sesine göre fedakarlıktan çekinmeden başarı gösteren İpsiz Recep, 1928 yılında Yenimahalle’deki evinde ölmüş, vasiyeti üzerine mezarı Karasu şehir mezarlığına defnedilmiştir. İpsiz Recep’in kişiliğini tanıyan, iyiliğini unutmayan, yardımı borç ve görev sayan Karasulular tarafından hizmeti ve kişiliğine yaraşır mezarı ile muhteşem görünüşü göze çarpmaktadır

Dursun Kaplan
03.10.2008, 17:57
Dizi hakkında bilgi.

İpsiz recep dizisi start aldı.Trt de eylül ayında gösterime girecek olan dizi 13 bölümden oluşacak.Dizinin yapımcısı Murat Arslaner dizinin Adapazarı ve düzce de çekileceğini belirterek,amaçlarının milli kahramanlarımızı yeni nesillere tanıtmak olduğunu ifade etti…
Rizenin portakallık mahalelsinde doğmuş olup,hayatını memleketimize adayan Kuvayı milliye kahramanlarımızdan emice namlı ipsiz Recep’in trt de gösterilmek üzere dizisi çekiliyor.Herbiri yaklaşık 50 dakikadan oluşacak olan dizinin 13 bölümden oluşacağı ve dizede önemli oyuncuların rol alacağı belirtiliyor.Ankara Reklam sanat yapım tarafından hazırlanmakta olan dizi için ön hazırlıklar bitirilmek üzere.Yönetmenliğini Murat Saraçoğlu’nun Yapımcılığını Murat Arslanerin yapacağı dizinin senaristi ise Erdoğan Akduman…Ağırlıklı olarak İpsiz Recep’in mücadelesini yürüttüğü Adapazarı ve Düzce’de çeilecek olan dizi Trt’de Eylül ayında gösterime girecek..
Dizi hakkında açıklamalarda bulunan dizinin yapımcısı Murat Arslaner,Bugüne kadar çeşitli televizyonlar için bir çok dizi çektiklerini,bu diziyle milli mücadele kahramanlarımızdan Rize’li İpsiz Recep’i izleyicilere ve bilhassa genç nesillere tanıtmak olduğunu ve böylece tarihimize hizmet yapmak olduğunu ifade ederek dizi hakkında bilgiler verdi..

Mayls
03.10.2008, 18:17
Kadir abi ve Seyfo dayı oynuyor, mutlaka takip edeceğim :)

ApoCaN28
03.10.2008, 18:19
Tarih sevenler ve Ülkemize Yardımı dokunanlar İzleyebilir....

Bide Bizim Karadenizlliler de Topal Osman Ağayı Çekse

Ve Daha Nice Diğerleri yeni nesil olarak nitelendirilen bizler için geçmişimizi unutmama vatanı koruma adına güzel olur...

Mayls
03.10.2008, 18:31
Aslında diziyi TRT'de izleyeceksin. Yapımlarda belli bir kalite ve istikrar var, dizinin geç başlaması gibi sıkıntılar yok, reklam ızdırapları yok ve dizi hikayesini anlattığında suyu çıkmadan bitiriliyor.

Adil ÖZGÜR
03.10.2008, 18:34
Poyraz Kardeşim, seni tebrik ederim. İpsiz Recep sizin makalenizle bir kez daha gözümde büyüdü. İbsiz Recep silah dolu kayığını batırdığı, bu süre zarfında düşmanını savdığını, düşman gittikten sonra tekrar çıkararak yoluna devam ettiğini ekleyeyim. İbriz Recep'e Allah'dan rahmet dilerim. Ruhu Şad olsun. Emice İpsiz Recep.

Karadeniz insanı merttir,
Vatanı sevmeyen nağmerttir,
Sevginin belirtisi hizmettir,
Görünmez kahraman İpsiz Recep'dir http://forum.bordomavi.net/images/icons/icon14.gif

Günümüzün Recep'lerine ip veriyoruz, bizi boğmaya çalışıyor.ççç :D :p :U

Gürkan
07.10.2008, 20:38
Dizi Başlamış Trt 1 De. Şuan Oynuyor. (20:30)

Dursun Kaplan
07.10.2008, 20:46
Bakalım bizde.. :)

Kaya
08.10.2008, 00:20
Yapımcılara teşekkürler. Güzel bir çalışma olur umarım...

Dursun Kaplan
08.10.2008, 09:05
İlk bölümünün tamamını izleyemedim.. Kadir İnanır yine oyunculuğunu konuşturuyor.. :alkış:

Kaçırmamak gerek bu diziyi..

Külünkoğlu
08.10.2008, 10:02
Tesadüf eseri rastladığım kaynaktan İpsiz Recep (Emice) hakkında cesareti kişiliği bilinmeyenleri bu başlıkta yazmıştım. http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=8243

Pek ilgi görmemişti..

Umarım dizi ilgi görür. Dizi İpsiz Recebin hakkını verecek mi ? ondan da çok ciddi şüphelerim var.

Gürkan
08.10.2008, 17:50
Kurtlar vadisinin bütçesini düşününce bence bu diziye de ve bunun gibi konuların barındıran dizilere daha fazla bütçe ayrılmalı. dizi ilk bölümünü izledim dönem dizileri bütçe olarak her zaman zordur güzünümüz dizilerine göre mekan vs gibi daha masraflı olur. genelde ormanlık alanda geçen saheler vardı. ilerleyen bölümlerde bu iş kendini daha çok hissettirebilir. 3 köy evi iki kahve bir karargah binası ile dönem filmi inandırıcı olmaz.

Mayls
08.10.2008, 18:25
Karadeniz şivesi biraz fazla zorlama olmuş gibi.
Şu anda izliyorum ilk bölümü, yorumumu bitince yapacağım :)

Badaloğlu
08.10.2008, 18:49
Eee ne oldi şimdi? ben kaçırdım bu diziyi... izlemek için kaç gündür bekliyordum, yokmu tekrarı?:(

Gürkan
08.10.2008, 18:51
Karadeniz şivesi biraz fazla zorlama olmuş gibi.
Şu anda izliyorum ilk bölümü, yorumumu bitince yapacağım :)

ses kadir inanırın mı bilmiyorum ama ben beğendim. en azından şiveli konuşturmuşlar. ben karadenizin göbeğinde çekilen şiveli konuşmayan/konuşamayan başrol oyuncuları gördüm (fırtına dizisi). bu onun yanında süper bence.

Mayls
08.10.2008, 18:58
Kadir abi gayet güzel ama diğerleri, özellikle cenazede Burcu Kara'yı eve bırakan arkadaşın şivesi zorlama hissi veriyor biraz. Ama o şiveyle konuşan pek fazla insan tanımadığımdan fazla yorum yapamayacağım bu konuda :)

Ahmet abi,
1. Bölümün tekrar Pazar akşamı 21:20'de oyanayacak.

Dip Not: Kadir abi gerçek sesini kullanıyor :)

Berk
08.10.2008, 19:03
Dün tamamını izlemesemde kaliteli bir yapım olduğunu söyleyebilirim.Kadir İnanır varsa zaten kalitesiz olması pek mümkün değil..:)

Selçuk Demircioğlu
08.10.2008, 19:06
ses kadir inanırın mı bilmiyorum ama ben beğendim. en azından şiveli konuşturmuşlar. ben karadenizin göbeğinde çekilen şiveli konuşmayan/konuşamayan başrol oyuncuları gördüm (fırtına dizisi). bu onun yanında süper bence.
Ben de tam tersini savunuyorum..Bence konuşabileceklerse şiveli konuşmaları lazım..
Her kelimenin sonuna -da- eki ekliyerek karadeniz şivesi diye yutturulmasına karşıyım..Çok yapmacık oluyor..
Bunun yerine hiç konuşmasınlar daha iyi..
Ya da daha sonra gerçekten şiveli konuşabilenler tarafından seslendirilmeli..
Bence şu an ve daha önce ki diziler de en iyi şiveli konuşan avrupa yakasın da dursun rolün de oynayan arkadaş..ismini hatırlayamadım şu an..

TaraftaR
09.10.2008, 04:12
Normal bir Türkce ile konusmalari yapmacik siveyle konusmalarindan evladir. Figüranlarin arada sirada siveyi ortaya cikarmalariyla olayin gectigi yöre belli edilir ve sive sorunu asilabilir. Dizi(ler) de daha izlenir bir hal alir.

Gürkan
09.10.2008, 09:33
Kadir abi gayet güzel ama diğerleri, özellikle cenazede Burcu Kara'yı eve bırakan arkadaşın şivesi zorlama hissi veriyor biraz. Ama o şiveyle konuşan pek fazla insan tanımadığımdan fazla yorum yapamayacağım bu konuda :)

Ahmet abi,
1. Bölümün tekrar Pazar akşamı 21:20'de oyanayacak.

Dip Not: Kadir abi gerçek sesini kullanıyor :)

Kadir İnanır dizilerde kendi sesini pek kullanmaz dı ama bu rolü çok istediğini söylemişti. bir de karadenizli oluşu sebebi ile böyle bir karar varilmiştir.

Ben de tam tersini savunuyorum..Bence konuşabileceklerse şiveli konuşmaları lazım..
Her kelimenin sonuna -da- eki ekliyerek karadeniz şivesi diye yutturulmasına karşıyım..Çok yapmacık oluyor..
Bunun yerine hiç konuşmasınlar daha iyi..
Ya da daha sonra gerçekten şiveli konuşabilenler tarafından seslendirilmeli..
Bence şu an ve daha önce ki diziler de en iyi şiveli konuşan avrupa yakasın da dursun rolün de oynayan arkadaş..ismini hatırlayamadım şu an..

Tabi ki en doğrusu şiveli konuşanın konuşması ,yapamayın düblajla şivelendirilmesi olabilir ama konuşamıyor diye -her sahnede karadenizli oldukları vurgulanan insanların- heleki o zamanlar İstanbul türkçesi ile konuşması da ne kadar uygun olurdu. Hem şiveli konuşmak hemde dublaj herkesin yapabileceği birşey değil. Piyasada karadeniz şivesi konuşabilen dublaj yapan oyuncu sıkıntısı var demek ki.

not :

Ömer Arpacı (avrupa yakasının dursunu - fırtına dizisin ziyası ) Trabzon doğumludur.

TaraftaR
10.10.2008, 04:34
Tabi ki en doğrusu şiveli konuşanın konuşması ,yapamayın düblajla şivelendirilmesi olabilir ama konuşamıyor diye -her sahnede karadenizli oldukları vurgulanan insanların- heleki o zamanlar İstanbul türkçesi ile konuşması da ne kadar uygun olurdu. Hem şiveli konuşmak hemde dublaj herkesin yapabileceği birşey değil. Piyasada karadeniz şivesi konuşabilen dublaj yapan oyuncu sıkıntısı var demek ki.

Karadeniz sivesini taklit etmek zordur. Hadi becerildi diyelim. Bu seger yöre agzi sorun olur, ki siveden daha zordur. En iyisi Istanbul türkcesi ile konusmalari. Sahsen bir Karadeniz dizisinde basrol oyuncularinin Istanbul Türkcesi ile konusmalari benim gözüme batmazdi.

Gürkan
10.10.2008, 09:10
Karadeniz sivesini taklit etmek zordur. Hadi becerildi diyelim. Bu seger yöre agzi sorun olur, ki siveden daha zordur. En iyisi Istanbul türkcesi ile konusmalari. Sahsen bir Karadeniz dizisinde basrol oyuncularinin Istanbul Türkcesi ile konusmalari benim gözüme batmazdi.

karadeniz şivesi ile konuşmak zor neye göre çünki biz o şiveyi konuşuyoruz veya konuşanların arasında yaşıyoruz aradaki farkı çok iyi anlıyoruz.ve iyi olmayanı anlıyoruz. ama bir ege şivesi ,trakya şivesi ve doğu şivesi bizim için yabancı olduğu için nerede bir özay gönlüm taklidi olsa biz bak adam iyi konuşuyor ege şivesini diyoruz. şahsen ben sadece karadeniz değil ege trakya doğu film veya dizide karakter eğer o yöreninse yöre şivesi ile konuşmalı.

İdris Toksoy
10.10.2008, 09:36
pek dizi izleyen biri değilim.fakat ipsiz recep 13 bölümden ibaretmiş.ilk bölümü izleme fırsatım olmadı.yapılan yorumlara bakıyorumda,13 bölüm için izlemeye değer,tarihimizi öğrenme adına izlemeye değer.

Mayls
10.10.2008, 15:14
Diziyi olabildiğince orjinal yapma derdindeyse senaristler, karakterlerin ara sıra lazca konuşması gerekir. Türkçe de bildiğimiz Türkçe değil, Osmanlıca olmalı. Yok, bunlar yapılamıyorsa bence şiveye de gerek yoktur. Her halükarda diller aynı olmaz :)

pReN@_61
12.10.2008, 23:29
Dizi çok hoşuma gitti fakat 13 bölümden oluşacakmış diye duydum.Neden bu kadar kısa acaba bir bilgisi olan var mı?

Gürkan
12.10.2008, 23:39
Dizi çok hoşuma gitti fakat 13 bölümden oluşacakmış diye duydum.Neden bu kadar kısa acaba bir bilgisi olan var mı?

çok beğenilirse uzatılabilir tabi ama tarihi bir karaktere ne ekleyipte uzatırlar sonradan diziyi bilmem.

LazAnisT
13.10.2008, 11:26
Dün akşam tekrarını seyrettim.Dizi hakknda yorum yapmak için çok erken ama cenaze törenini olduğu sahnenin oynadığı anda arka fonda ''Heyyamo'' diye lazca bir parça çalıyorduki anam anam:)Diğer müziklerde on mumara.

a f s
13.10.2008, 11:37
İzlediğim filmlerde dizilerde filmin geçtiği zamanı atmosferi yaşamak isterim. Fakat bu dizide ışık, oyunculuk, şive, saç modelleri ( adamın faulleri son mode nasıl oluyor bu iş? ) makyaj, atmosfer ben bu havayı alamıyorum bu dizide.
Çok güzel olabilecek projeler böyle kötü uygulamalarla ziyan ediliyor.

Dursun Kaplan
13.10.2008, 11:44
İzlediğim filmlerde dizilerde filmin geçtiği zamanı atmosferi yaşamak isterim. Fakat bu dizide ışık, oyunculuk, şive, saç modelleri ( adamın faulleri son mode nasıl oluyor bu iş? ) makyaj, atmosfer ben bu havayı alamıyorum bu dizide.

Ali Fuat abi,bu derece tarihi anlatan dizilere gerekli maddi kaynakta verilmiyor ne yazık ki.. Birazda bu yüzden bu diziler çabuk sona eriyor..

Önce buna bi çözüm kaynak bulunmalı..

Emorfo
13.10.2008, 11:59
Daha izlemek nasip olmadı netten indircez artık.

OLCAY ÇAKIR
13.10.2008, 12:04
Son sahneyi izledim dün gece.
Bizim yörenin dizileri riskli.
Şivesi riskli,doğası riskli.
Tutturamadınmı at çöpe.
İşleri zor.
İlk izlenimim ehh işte.
Emeğe saygımız var elbet.
Ama beni vurmadı dizi..

Kasım Hilal
13.10.2008, 14:27

Kınalı Kuzular konu olarak beni çok etkileyen ama belirttiğin gibi aksaklıklar yüzünden bir türlü insanın içine işlemeyen bir seri idi bunun gibi.. Çok yapmacık duruyor. konuşurlarken hafrlere gereğinden fazla vurgu yapıyorlar ve mekan da pek içaçıcı değil.. Vasatın aldında bir prodüksiyon..

Alihan Ertürk
21.10.2008, 21:08
Dizi çok güzel ama çok kısa sürüyor galiba 8'de başladı 9'da bitti..Bir de 13 bölüm de çok kısaa..

Gürkan
21.10.2008, 21:16
Son sahneyi izledim dün gece.
Bizim yörenin dizileri riskli.
Şivesi riskli,doğası riskli.
Tutturamadınmı at çöpe.
İşleri zor.
İlk izlenimim ehh işte.
Emeğe saygımız var elbet.
Ama beni vurmadı dizi..

dizi bizim oralarda değil istanbulda geçiyor. ama yukarıda yazılanlar gibi bende dönemin havasına giremedim pek. bütçe yüzünden zorlukları var sanırım. eski havası vermek için taştan evler iki elek bir sepet asmakla olmuyor. dönem dizilerini merakla izleyen ben pek çok diziden bu yüzden zevk alamadım. dönem dizisi çekmenin zorlugu çoktur.

Samet Türkmen
21.10.2008, 21:26
Bizim yöre insanını bana göre en güzel yansıtan film(şive vb.) ''Çizme'' idi.Ayrıca kadrosuda çok sağlamdı.

Dursun Kaplan
21.10.2008, 21:33
Karadeniz dizisi çekiyosan eğer git karadeniz bölgesinde çek.. Batı karadenizde bizim kültürümüzü anlatamazsınız..

vurgun_kiz_61
22.10.2008, 00:36
Ilk defa bugun izledim acikcasi pek begenmedim hele siveyi berbat buldum cok yapmacik....

mehmet83
22.10.2008, 07:18
Tarihi olaylarla ilgili olan filmlerde benim icin konu onemlidir. Diger detaylara pek dikkat etmem acikcasi. Ben dizigi begendim. Insallah bir gun Topal Osman icinde bir dizi yaparlar.

Gökhan ÖZDEMİR
28.10.2008, 21:56
Güzel bir dizi.

ApoCaN28
04.11.2008, 18:12
Bu Akşam Galiba Yeni Bölümü...

Hüseyin Kurt
04.11.2008, 20:01
kadir inanır'ı hiç sevmediğim için dizi itici geliyor.

pReN@_61
04.11.2008, 21:56
Bu akşamki bölümü de oldukça heyecan vericiydi.

İzlemeye devam...

Dursun Kaplan
04.11.2008, 22:56
Evet bu akşamki bölüm iyiydi.. :)