PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Endüstriyel Futbolun Neresindeyiz?

magicyattara
01.10.2008, 00:35
Artık Futbol tüm Dünyada Endüstri halini aldı.
Tüm kulüpler kendi yağıyla kavrulmak hatta daha fazla paralar kazanabilmek için bir takım anlaşmalar ve uygulamalar içine giriyor.Naklen yayın gelirleri artıyor,forma satışları artıyor,kombine bilet satışları artıyor,kulüp mağazacılığı gelişiyor.

Tabii bunlara paralel olarak takımlar kadrolarının kalitesini de artırıyorlar.

Biz Trabzonspor olarak Endüstriyel futbola doğru bakıyormuyuz.Bence tartışılması gereken bir konu.

Eğer ratingi yüksek bir takım olmak veya öyleyseniz orada kalmak için,kaliteli oyuncularınızı kadronuzda bulundurmak zorundasınız.
Biz Trabzonspor olarak şimdiye kadar neyi doğru neyi yanlış yaptık.
Çok uzun yıllar öncesine dayanan bir futbol tutkumuz var.İdmanocağı ve İdmangücü öncülüğünde başlayan bir futbol aşkımız ve futbola bağlılığımız var.Bu iki kulübün birleşmesiyle kurulan Trabzonspor var.
O Trabzonspor ki,İdmanocağının yıllarca tek başına yakaladığı başarılara,birleşmiş güçlerle ulaşamamış bir Trabzonspor.Yıllarca İkinci ligde mücadele etti Trabzonspor.
Birinci lige çıkabilmek için onlarca transfer yaptı,1.Lig tecrübesi yaşamış oyuncular transfer etti,hatta 1.Lig gol kralını bile transfer etmesine rağmen yinede beceremedi 1. lige çıkmayı.
Sonra kendi şehrinden yetişmiş çocuklarıyla kurduğu kadroyla şampiyon olup 1.Lige çıktı.
(Burda değinmek istediğim konu çok farklı;öz evlat sendromu falan değil bu.)
Neticede elde olan kadro iyi bir kadroydu.Yine bu kadronun içine bu yöreden hatta dışarıdanda yararlı olabilecek futbolcular transfer edildi ve 1.Ligde iddialı olabilecek bir kadro amaçlandı.
Ama ortaya öyle bir kadro çıktı ki,önüne geleni devirerek şampiyon oldu.

Asıl anlatmak istediğim konu şu:

Futbol o dönemde henüz Endüstri halini almamış,Futboldan elde edilen gelirler çok düşükken bile o dönemki yöneticilerimiz olaya profesyonelce bakmışlar,güçlü kadrolarını dağıtmak yerine yeni şampiyonluklar yakalamanın peşinde olmuşlar,İstanbulun üç büyük takımından futbolcularını sakınmışlar zorda kalmadıkça futbolcu satmaya yanaşmamışlardır.Ali Kemali bile Necdet formayı zorlamaya başladığı bir dönemde satmışlardır.

Adeta sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali,güçlü kadrolarını asla bozmayarak hatta takımın temel direkleri diyebileceğimiz Şenol,Turgay,Necati üçlüsünü astronomik tekliflere rağmen satmayarak hep güçlü kadrolardan yana olmuşlardır.

Milyonlarca insan o dönemde yaşanan peşpeşe şampiyonluklarla Trabzonspor taraftarı olmuştur.

Ortaya çıkan bu güç ne kadar doğru kullanıldı,kullanılıyor.

Bir tarafta maç hasılatından,spor-toto gelirinden başka girdisi olmayan ama yine de futbolcularını satmayan bir yönetim,diğer tarafta futbolun endüstriye dönüşmesiyle her taraftan para kazanan ama güçlü kadrolar yaratamayan yöneticiler.

Son dönemde satılan Fatih Tekke,Gökdeniz ve Yattara acaba takımda kalsaydı ve etraflarına onların ayarında iyi futbolcular alınarak daha kuvvetli bir takım yaratılsaydı,Trabzonsporun zirvede bir kaç yıl daha kalması sağlanamazmıydı.
Eğer oyunu kuralına göre oynuyorum diyorsan; bunu hele hele bu çağda elindeki kadroyla ve yaptığın icraatla göstereceksin.
Takımın yıldızlarını satıp para kazanmak eskiden bile değildi.
Endüstri çağındayım diyorsan,para kazanmanın şartları belli.
Trabzonspor son üç yıldır zayıf bıraktığı kadroların ceremesini çekiyor.
30 yıl önce gerçek manada yöneticilik yapanların pişirdiği ekmeği yiyor.

Bence nuri albayrakla başlayan ve şimdi de alabildiğine devam eden anlayış çağın dışındadır.
Zayıf kadrolarla bu çağda tutunamazsınız.
Üç kuruşa beş köfte veren yok.

adem73
01.10.2008, 00:57
mükemmel bir yazi.manu ronaldo icin real madrid den teklif almasina ragmen ve ronaldo gitmek istemesine ragmen vermediler.futbolcu satarsin ama yerine daha iyisini bulabilirsen olur.manu ronaldo dan daha iyisini bulmus olsaydi satardi.elinde yoksa alternatif satarsan hedefsiz takimsin demektir.o da kücük takimlarin isidir.

seyyah61
01.10.2008, 01:00
Futbolcu alip satma ile endüstriyel futbol arasinda direkt bir bag kuramiyorum.
Bir oyuncu gider digeri gelir.
Tüm takimlarda oluyor bu.
Yeri geldiginde Ronaldinho bile yollaniyor.
Önemli olan yatirimlarla kulübe kalici gelir kaynaklari saglamak.
Gerisi zaten corap sökügü gibi gelir.

Furkan Dündar
01.10.2008, 01:04
endustryel futbol dedıgımız seyde senınde dedıgın gıbı herkes kendı yagıyla kavrulmak zorunda.
Ama turkıye sampıyonlugu ıcın yarıstıgın kluplerın yagı ıle senın yagın bır deıl butceler arasında ucurumlar var.
guclu oyuncuları tutmak zorundasın dıosun tam karsısındayım bu gorusun soyle kı satıp gucsuzleselım anlamında deıl sattıgının yerıne aynısını daha gencını daha uygun fıyatla koyabılmek onemlı olan lyonda dıarra gıttı makoun geldı malouda gıttı moulleır geldı hıc far eden bırsey yok lyon yıne sampıonlar lıgınde yıne lıgde lıder ve kazandıgı paranın da hesabı yok ne oluor klubun vızyonu da buyuk boylece bı yıldız adayı lyon ve marseılle ısterse lyona gıdıor kı lyon marsılyaya gore kucuk bı klup sehır ve taraftar kıtlesı olarak.
Kendı oz cocuklarımız altyapı dıorsun onda haklısın su an dunyanın en guclu fınanslı takımlarından dıecegımız barcelona kımlerı oynatıor kadrosunda altyapıdan??ben sayayım...
xavi-ınıesta-messi-valdes-puyol-bojan-yedek olarak jorguera yanı bu oyuncular hem yeteneklı hem de mantalıte yonunden ıyı futbolculardır pekı bız yeteneksız mıyız hayr dunyanın en yeteneklı futbolcuları belkıde bızım memleketımızdedr ama hala bastan sagma bı altyapı devam etmekte..
ne bı yatılı okul ne de bı genclık kampı seklınde bır durum vardır.Kısacası altyapı eksıklıgı coktur.
Bence kesınlıkle degerının ustunde bulunan oyuncu satılmalıdır eger kı yerıne oyuncu konulabılecekse veya genc deılse kı sportıng lızbonun ronaldoyu satması gıbı bı durum ...
Nuri albayrak demıssın nurı albayrakla su andakı yonetımın aynı seylerı dusundugunu soylemek tam abeste ıstıgal olduunu dusunuyorum onun donemınde gıden oyuncular stepanov fatıh ıken gelenler jabı serkan ve moawad dı .
su anda gıden yattara ve gokdenız orneklerı var bı takımdan bı oyuncu ayrılmak ısteyorsa tutamazsın..
gokdenız de acıklamıstır gıtmek ıstedıgını gokdenızın parası ıle bu sene kımler alınmıstır.????
Sol kanadı yol gecen olan bolgeye cale,orta sahaya 2 yonlu oynayabılen colman,turkıye lıgının bence en degerlı on lıberosu selcuk,ve bence gelecegın en ıyı stoperı olan gıray(sans bulursa gorecegız) pekı su anda bız gucsuzlestık mı sence gokdenızı satarak guclendık mı kı gokhan unalı ısaacı song u egemenı sylla ceyhun u saymadım...
kusura bakma bence tam anlamıyla 1 oyuncu ıle takım kurduk neredeyse..
Su an yattara gıtmıstır bız trabzonspolular en onemlı en yaratıcı efektıf oyuncumuzu kaybettıgımız ıcın uzuntuluyuz bu da cok normal ancak dusundugumuzde su ana kadar bu oyuncuları alan yonetım neredeyse aynı mıktar ıle neler alır dusunelım!!!!

bence tam da parmak bastıgın gıbı ıste endustırıyel futbol budur aldıklarının yerıne yenısını ve gelecek vaadedenını koymak takım oyunu oynamak kombıne satabılmek formada patlama yapabılmek demeclerıyle taraftara guven asılamak en karamsar anda bıle guvenebılecegın bı baskan gormek ben bunların hepsını sadrı baskanda buluorum cok uzulsemde gokdenız ve yattaranın satılması cok dogru karardır yerıne yenılerının alınması daha da dogrudur...

Ayrıca fatıh tekke ve gokdenızın ayrılmasında saha ıcı dısında saha dısı nedenler var....yattara da keza ole...
keske senın de bahsettıgın gıbı olanların yanına bı kac yenısını ekleyebılsek ama o kadar gelırımız yok malesef futbol buyuk paralarla oynanyor

Uzunoğlu
01.10.2008, 01:11
Bu konuda Lyon'un alt yapı ve transfer sistemini incelemenizi tavsiye ediyorum. Fikirlerinizin netleşmesine yardımcı olacaktır :)

futbalski60
01.10.2008, 01:16
Bu konuda Lyon'un alt yapı ve transfer sistemini incelemenizi tavsiye ediyorum. Fikirlerinizin netleşmesine yardımcı olacaktır :)

Çok doğru bir tespit.Afrika pazarını elinde bulunduruyolar bir de üzerine Brezilya'dan yetenekli oyuncuları alıyorlar.Bu biraz da sistem işi.Sistem oturduysa oyuncu alıp-satmanın dezavantajı kalmıyor.Örneğin Ajax yıllardır bu yöntemle ayakta kalıyor.

magicyattara
01.10.2008, 01:16

Alt yapıdan bahsetmiyorum.Öyle yada böyle güçlü bir kadro kurmuşsanız onu korumanın gerekli olduğundan bahsediyorum.
Geçmişte öyle yapmışız:)

Adil ÖZGÜR
01.10.2008, 01:18
Endüstriyel futbolu dünya klasmanından çıkaralım, Türkiye'ye monte edelim, Her türlü imkanların ve zenginliklerin bol olduğu İstanbulun Trabzondan daha küçük kaldığını açık ve net söyleyebilirim. Bu konuda İstanbuldan daha yetenekli ve maharetli durumdayız.

Endüstriyel futbol, yani bacasız sanayi denen futbol anlayışını iki yönüyle bakalım, yani 1967 verilerine göre bakalım, o yılların şaplonu 2008 yılına monte edelim, nağmalüp şampiyon oluruz, Trabzonsporun hisseleri şu anda Türkiyenin en karlı hisseleri olur, buna inan Avrupa Trabzona futbol temsilciliği açar. İddia ederim. O zamanın şartlarına göre devamlılığını ancak o şekilde devam ettiren bir kulübün izlediği yol ile endüstriyel yola giden en kestirme yolda son yönetimin adımlarını görebiliriz. (Nuri Albayrak yönetimi konu dışıdır).

2008 yılı ile 2007 yılına doğru gidersek 1967 ruhunun tekrar elde edilmesi için yoğun bakıma alınmış Bir TRABZONSPOR'u görmemek, gözlük dükkanında gözlük görmemek gibi bir olay olur. Bu bağlamda yapılan onlarca Transferin Endüstriyel futbol'a ne kadar değer verdiğimiz, satılan bir tane Yattarının hedefinin de aynı paralellikte atılan bir adım olduğunu açık ve seçik olarak, aleni ve şeffaf olarak görüyorum. Zira bu son ve tek ihraç ettiğimiz futbolcu Endüstriyel futbolun tarifi manası taşımaktadır.

Bu iki tarih arasında kalan zaman içindeki Kulüp Başkanlarımıza bakalım Mustafa GÜNAYDIN'lar, Özkan SÜMER'ler, Faruk ÖZAK'lar ... gibi çok değerli insanlarımız malesef bu son yıldaki atmosferdeki başarıyı gösterememiştir dersek yanılırız, bu zamanlarda Ünallar, Hamiler, Şotalor, Arçiller örneği ile doludur. Bu kelimeleri yazmak bu yıl için belki çok erken ancak, eldeki hamurdan kötü fırın ekmeği çıkmayacağı kendisini göstermektedir. Yurt dışı bağlantılı zengin kulüplerimiz ticari boyutta tanınmış ve ünlüleri alarak sadece MARKA değişikliği yaparak ilizyonist yöntemlerle bu konunun ortağı olmaya çalışırken Trabzonspor Porto'ya verilen Stepanov, Aurello, Yattara ... gibi henüz tanınmamış, ancak hamurunda kalite olduğu anlaşılan İSİMSİZLERE MARKA vurmuştur. Başlangıçta Ali Kemaller, Nejdetler, Küçük Şenollar, Mehmet Ekşiler, say say bitmez yurt içindeki yerli insanlarına en son dönemde Fatihler, Gökdenizlerle devam ediyorsa, Endüstriyel Futbolu Türkiyeye doya doya tanıtan, bu uğurda futbolcu yetiştirmesini bilen, bu işi en iyi yapan takımında TRABZONSPOR olduğunu görmemek biraz haksızlık olmazmı?

Diğer branşlarda ise futbola katkı yapacak her yolun denendiğini düşünüyorum.

Endüstri=Para ise yazdıklarımı herkes tescil edebilir.

Türkiyede endüstriyel futbolun ta başında Trabzonspor bulunmaktadır.

Saygılarımla.

adem73
01.10.2008, 01:19
Çok doğru bir tespit.Afrika pazarını elinde bulunduruyolar bir de üzerine Brezilya'dan yetenekli oyuncuları alıyorlar.Bu biraz da sistem işi.Sistem oturduysa oyuncu alıp-satmanın dezavantajı kalmıyor.Örneğin Ajax yıllardır bu yöntemle ayakta kalıyor.
peki ajax in adi silindi futboldan.psv var ama ajax kayboldu.kücüldü

Furkan Dündar
01.10.2008, 01:20
Alt yapıdan bahsetmiyorum.Öyle yada böyle güçlü bir kadro kurmuşsanız onu korumanın gerekli olduğundan bahsediyorum.

canım kardesım cok haklısın ama gecmıste adamlar 1 daireye futbol oynuyordu avrupa fazla para kazanmak gıbı mısyonlar yoktu artık devır degıstı..koskoca alı kemal satılmıstr zamanında o 78 yılında gıtmıstı ve trabzonun onun yerını doldurması ıle sampıyonluklar devam etmıstır.

kabul etmelıyız kı ıstanbul takımları ıle ancak boyle basedebılırız kı artık gelecek vaad eden futbolcuların hırsı da tam bız trabzonsporun kulturune uygundur.aynen antalya macında oldugu gıbı.....

futbalski60
01.10.2008, 01:31
peki ajax in adi silindi futboldan.psv var ama ajax kayboldu.kücüldü
Eskiye göre küçüldü tabi eskiden Avrupa'yı sallayan bir Ajax varmış.Bu küçülmeye rağmen ekonomi olarak çok güçlüler kadrolarında 20 milyon euro'luk futbolcusu var bunun yanında 10 milyon euro harcayıp oyuncu alabiliyolar.Başarı her sene olan bir şey değil bazen takımlar mola verebiliyor.

magicyattara
01.10.2008, 01:35
endustryel futbol dedıgımız seyde senınde dedıgın gıbı herkes kendı yagıyla kavrulmak zorunda.
Ama turkıye sampıyonlugu ıcın yarıstıgın kluplerın yagı ıle senın yagın bır deıl butceler arasında ucurumlar var.
guclu oyuncuları tutmak zorundasın dıosun tam karsısındayım bu gorusun soyle kı satıp gucsuzleselım anlamında deıl sattıgının yerıne aynısını daha gencını daha uygun fıyatla koyabılmek onemlı olan lyonda dıarra gıttı makoun geldı malouda gıttı moulleır geldı hıc far eden bırsey yok lyon yıne sampıonlar lıgınde yıne lıgde lıder ve kazandıgı paranın da hesabı yok ne oluor klubun vızyonu da buyuk boylece bı yıldız adayı lyon ve marseılle ısterse lyona gıdıor kı lyon marsılyaya gore kucuk bı klup sehır ve taraftar kıtlesı olarak.
Kendı oz cocuklarımız altyapı dıorsun onda haklısın su an dunyanın en guclu fınanslı takımlarından dıecegımız barcelona kımlerı oynatıor kadrosunda altyapıdan??ben sayayım...
xavi-ınıesta-messi-valdes-puyol-bojan-yedek olarak jorguera yanı bu oyuncular hem yeteneklı hem de mantalıte yonunden ıyı futbolculardır pekı bız yeteneksız mıyız hayr dunyanın en yeteneklı futbolcuları belkıde bızım memleketımızdedr ama hala bastan sagma bı altyapı devam etmekte..
ne bı yatılı okul ne de bı genclık kampı seklınde bır durum vardır.Kısacası altyapı eksıklıgı coktur.
Bence kesınlıkle degerının ustunde bulunan oyuncu satılmalıdır eger kı yerıne oyuncu konulabılecekse veya genc deılse kı sportıng lızbonun ronaldoyu satması gıbı bı durum ...
Nuri albayrak demıssın nurı albayrakla su andakı yonetımın aynı seylerı dusundugunu soylemek tam abeste ıstıgal olduunu dusunuyorum onun donemınde gıden oyuncular stepanov fatıh ıken gelenler jabı serkan ve moawad dı .
su anda gıden yattara ve gokdenız orneklerı var bı takımdan bı oyuncu ayrılmak ısteyorsa tutamazsın..
gokdenız de acıklamıstır gıtmek ıstedıgını gokdenızın parası ıle bu sene kımler alınmıstır.????
Sol kanadı yol gecen olan bolgeye cale,orta sahaya 2 yonlu oynayabılen colman,turkıye lıgının bence en degerlı on lıberosu selcuk,ve bence gelecegın en ıyı stoperı olan gıray(sans bulursa gorecegız) pekı su anda bız gucsuzlestık mı sence gokdenızı satarak guclendık mı kı gokhan unalı ısaacı song u egemenı sylla ceyhun u saymadım...
kusura bakma bence tam anlamıyla 1 oyuncu ıle takım kurduk neredeyse..
Su an yattara gıtmıstır bız trabzonspolular en onemlı en yaratıcı efektıf oyuncumuzu kaybettıgımız ıcın uzuntuluyuz bu da cok normal ancak dusundugumuzde su ana kadar bu oyuncuları alan yonetım neredeyse aynı mıktar ıle neler alır dusunelım!!!!

bence tam da parmak bastıgın gıbı ıste endustırıyel futbol budur aldıklarının yerıne yenısını ve gelecek vaadedenını koymak takım oyunu oynamak kombıne satabılmek formada patlama yapabılmek demeclerıyle taraftara guven asılamak en karamsar anda bıle guvenebılecegın bı baskan gormek ben bunların hepsını sadrı baskanda buluorum cok uzulsemde gokdenız ve yattaranın satılması cok dogru karardır yerıne yenılerının alınması daha da dogrudur...

Ayrıca fatıh tekke ve gokdenızın ayrılmasında saha ıcı dısında saha dısı nedenler var....yattara da keza ole...
keske senın de bahsettıgın gıbı olanların yanına bı kac yenısını ekleyebılsek ama o kadar gelırımız yok malesef futbol buyuk paralarla oynanyor

2003 Yılında oluşturulan o yıl kupayı alan,2004 ve 2005 yılında şampiyonluğu kılpayı kaçıran birde kupa alan takımı 2 yıl sonra yıkıp dağıtmanın mantığı nedir.
Kulüp gelirlerinin arttığı bir dönemdi o.Forma satışının gerçek manada başladığı,naklen yayın haklarına kimsenin dil uzatmadığı,harcadığını kazanma yolunda olan bir takım vardı.Gittikçe artan taraftar sayısınıda unutmayalım.

Trabzonspor yıldızlarını satarak değil aksine elinde tutarak şampiyonluklar yaşamıştır.
Zirvede kalmanında şampiyonluklar kadar önemli olduğu Endüstriyel futbol çağında yıldızları satmak değil tutmak önemlidir.

Uzunoğlu
01.10.2008, 01:49

Hiddetlenmene gerek yok

Önce anla sonra cevap ver

Git Lyon transfer politikası ve alt yapı işleyişini öğren daha sonra bu konuda ondan bahsetmiyorum bundan bahsetmiyorum de

Gerçi insan bilmediği şeyden bahsedemez dimi :)

Hotaman
01.10.2008, 01:53
Keşke, Yattara'lar, Fatih'ler, Gökdeniz'ler, Milan'lar, Szymek'ler gitmeseler. Bunu hiçbir Trabzonspor taraftarı istemez. Daha doğrusu bunu herhangi bir taraftar istemez. Peki ne yapalım Fatih bir sene daha oynasın bedava gitsin ya da Yattara sakatım desin oynamasın, diğer futbolu bıraksın bunlar endüstriyel futbolun neresinde ?
Bir konuya da dikkat çekmek istiyorum; tam hatırlamıyorum ama belki on belki daha fazla bir sene önce futbolcunun sözleşmesi bittiği zaman bedavaya gidebilir şeklinde bir kural yoktu. Yani o dönemler klüplerin güçlü olduğu zamanlardı, şimdi durum öyle değil bir klup hele hele kendisinden çok daha iyi imkanlara sahip diğer kluplerle mücadele eden bir klup, rakiplerinden 3-4 misli daha az geliri olan bir klup mücadelesini sürdürebilmek istiyorsa çok daha dikkatli yönetilmelidir. Artık zengin klupler güçlü, bizde zenginiz keza Kayseri'ye göre bakınız yıldızını alabiliyoruz, onlardan daha önemli bir ayrıcalığımız silahlarımızı cazip tekliflere rağmen İstanbul'dan koruyabiliyoruz ancak bile bile lades demekte bence affedilmez bir hata...
Önemine değinmek için bir kez daha yazıyorum keşke bütün yıldızlarımızı tutabilecek gücümüz olsa keşke yıldızlarımız hiç gitmek istemese...

Çetin
01.10.2008, 01:53
üretebiliyorsak neden satmayalım?

magicyattara
01.10.2008, 01:57
Trabzonspor Porto'ya verilen Stepanov, Aurello, Yattara ... gibi henüz tanınmamış, ancak hamurunda kalite olduğu anlaşılan İSİMSİZLERE MARKA vurmuştur. Başlangıçta Ali Kemaller, Nejdetler, Küçük Şenollar, Mehmet Ekşiler, say say bitmez yurt içindeki yerli insanlarına en son dönemde Fatihler, Gökdenizlerle devam ediyorsa, Endüstriyel Futbolu Türkiyeye doya doya tanıtan, bu uğurda futbolcu yetiştirmesini bilen, bu işi en iyi yapan takımında TRABZONSPOR olduğunu görmemek biraz haksızlık olmazmı?

.

Böyle düşünmüyorum.

Yazıma Trabzonsporun yaşadığı 2.Lig deneyiminden başladım.Sebebi sonra yazacaklarıma bir dayanak oluşturmaktı.Trabzonun futbol tarihi kazanmak ve güç üstüne kurulmuş.Çünkü hep güçlü,üst düzey futbolcular çıkmış burdan.Hep kazanmaya oynamış eskilerimiz.İdmanocağından beri.
Trabzonspor kuruluncada ilk hedef olarak 1.lige yükselmek istemiş haliyle ama bir türlü başaramamış.Başaramama nedeni,bunu çok isteyip hata üstüne hata yapması olmuş.
Ama sonra efsane kadro bir araya gelincede geçmişine uygun hareket etmiş büyüklerimiz.Kimseyi satmamışlar aksine almışlar.Ali Kemal satıldı ama yerine bir sezon öncesinden Necdet gelmişti.
Trabzonsporun bu geleneği yıllarca devam etti.Efsane kadrodan sonra gelen Hami,Hamdi,Soner,Ogün,Abdullah,Ünal,Orhan,Lemi gibi futbolcularımızda uzun yıllar hizmet ettiler.Onca teklife rağmen kulüp bu isimlerden hiç birini satmadı.
Trabzon futbolu hep gücü seçti.Güçlü oyuncuları elinde tutmayı tercih etti.Endüstriyel futbolda güç=para.

Şu son dönemde yapılanların bünyemize aykırı olduğunu düşünüyorum.

magicyattara
01.10.2008, 02:00
Hiddetlenmene gerek yok

Git Lyon transfer politikası ve alt yapı işleyişini öğren daha sonra bu konuda ondan bahsetmiyorum bundan bahsetmiyorum de

Bu ne biçim cevap uzunoğlu.

Hiddet nerde?

Alt yapıdan bahsetmiyorum dedim.

Uykun gelmiş senin:)

Lyonu niye inceliyim,Trabzonspordan bahsediyoruz.Bizim hatalarımızdan.:)

futbalski60
01.10.2008, 02:09
Sorun satmak değil sattığın parayı değerlendirebilmek,sistem oluşturmak kısacası bu konuda ekol olmak.Bahsi geçen Lyon artık bir ekoldür oyuncu sirkülasyonunu sağlayan bununla da yetinmeyip Fransa Ligue 1'e ambargo koyan bir takımdır.Bu tip takımlar da transfer çalışmaları 365 gün devam eder.Kulübün belirlediği araştırma ekibi vardır ve sürekli çalışma halindedir alınan genç oyuncuları da diğer Avrupa kulüplerine kiraya verir ya da satış hakkını alır tıpkı bizim Brüls olayındaki gibi.

Yönetim Belçika,Hırvatistan ve Hollanda Liglerine yatırım yaparsa bu konuda başarılı olur düşüncesindeyim bu tip liglerde genç,başarıya aç,yetenekli ve şehre ayak uydurabilecek bir çok isim mevcut.

Uzunoğlu
01.10.2008, 02:13

Hiddet nerde?

Benim değil senin uykun gelmiş :)

Bir bağlantısı varki alt yapı demişiz

Bu bahsettiğin konu çok önemli ve bu ülkedeki tüm takımları ilgilendiren bir konu

Ülkece alt yapı eksikliğimiz her alanda olduğu gibi futbolda da var

Kaliteli futbolcuların çıkma şansı çok az

Trabzon özeline indirgeyecek olursak Fatih ve Gökdenizden sonra kimse gelmedi

Alişen çıktı bir ara. Alt yapıda gerekli mantalite bu futbolcuya kazandırılamadığı için ziyan oldu gitti. Yoksa yetenekliydi. Ergin'in ismini ilk duyduğumuz sıralarda sükse yaptığını biliyoruz. En yakın zamanda Alişen in yanında yerini alacaktır bu gidişle. Barış çıktı. Çok sevindik müthiş bir yetenek geldi diye. Yalnız o da abileriyle aynı yola girmiş. Tek şansı Ersun Yanal gibi gençlere kıymet veren bir hoca ile beraber çalışması. Belki o bu durumu engelleyebilir. Paf takımın antalyaspor maçını izledim. Göksu diye bir oyuncumuz var. O da çok yetenekli yalnız bu çarkın içinde gerekli eğitimi almadan yer alırsanız ezer geçer o çark sizi.

Gelelim neden Lyon örneğini verdiğime. Lyon hemen hemen her yıl oyuncu satarak önemli miktarda maddi kazanç elde etmektedir. Fransa ligine ambargo koymuş durumda. Sattıklarının yeri bir şekilde dolduruluyor. İşte burada endüstriyelleşen futbolun gereklerine değinmek gerek. Alternatifini bulmadan yıldızını satmak akıl karı bir iş değildir. Adamlar alt yapıda özellikle afrikalı yetenekli gençleri yetiştirerek sürekli bir oyuncu hareketliliği sağlamışlar. Yıldız diye tabir ettikleri oyuncuların satılması takımın işleyişini etkilemiyor. Alttan gelen yerini dolduruyor. Bu yüzden alt yapı bu konunun can damarıdır. Alt yapıyı düzeltmeden yıldız satmak bizlere yanlış bir şey olarak gelir. Bu oyunun kuralı böyle değil...

Furkan Dündar
01.10.2008, 02:25
2003 Yılında oluşturulan o yıl kupayı alan,2004 ve 2005 yılında şampiyonluğu kılpayı kaçıran birde kupa alan takımı 2 yıl sonra yıkıp dağıtmanın mantığı nedir.
Kulüp gelirlerinin arttığı bir dönemdi o.Forma satışının gerçek manada başladığı,naklen yayın haklarına kimsenin dil uzatmadığı,harcadığını kazanma yolunda olan bir takım vardı.Gittikçe artan taraftar sayısınıda unutmayalım.

Trabzonspor yıldızlarını satarak değil aksine elinde tutarak şampiyonluklar yaşamıştır.
Zirvede kalmanında şampiyonluklar kadar önemli olduğu Endüstriyel futbol çağında yıldızları satmak değil tutmak önemlidir.

Fatıhın gokdenızın arabalarını kursunlatanlara soracaksın o zman ben burda oynamam dıyen futbolcuyu elımızde tutamayız sonucta sen bıl kardesım kımseyı trabzon satmamıstır herkes kendı gıtmıstır zamanın yonetıcılerınden alıntıdır.o zaman baslıgın adı endustrıyel futbol deıl neden oyuncu satıoruz olmalıdır kı endustrı para demektır futbolcu da bu endustrının en kıymetlı parcasıdır...
ayrıca yazımda da belırttım trabzonun gelmıs gecmıs en buyk yıldızı kımdır a.kemal denızcı pekı ondan sonra trabzonspor kac sam. yasamıstır??
4 !! pekı alıkemalın yerıne o zman ne yapıldı yerıne oyuncular alındı serdar balı satıldı .ahmet ceylan necdet mehmet eksı husnu nejdet cemıl bunlar gıdenler pekı lutfen 83 84 de sampıon olan takıma bak 1 tanesı varmı????
YAok yanı gıdenın yenısı gelmıs takım dagıtmak deıldır oyuncu satmak yerıne aynı yararı saglayacak daha ucuz oyuncu getrmektr ısın aslı MISYONunu tamamlayan gıdecek yerıne ac gencler gelecek.....

adem73
01.10.2008, 02:29
Fatıhın gokdenızın arabalarını kursunlatanlara soracaksın o zman ben burda oynamam dıyen futbolcuyu elımızde tutamayız sonucta sen bıl kardesım kımseyı trabzon satmamıstır herkes kendı gıtmıstır zamanın yonetıcılerınden alıntıdır.o zaman baslıgın adı endustrıyel futbol deıl neden oyuncu satıoruz olmalıdır kı endustrı para demektır futbolcu da bu endustrının en kıymetlı parcasıdır...
ayrıca yazımda da belırttım trabzonun gelmıs gecmıs en buyk yıldızı kımdır a.kemal denızcı pekı ondan sonra trabzonspor kac sam. yasamıstır??
4 !! pekı alıkemalın yerıne o zman ne yapıldı yerıne oyuncular alındı serdar balı satıldı .ahmet ceylan necdet mehmet eksı husnu nejdet cemıl bunlar gıdenler pekı lutfen 83 84 de sampıon olan takıma bak 1 tanesı varmı????
YAok yanı gıdenın yenısı gelmıs takım dagıtmak deıldır oyuncu satmak yerıne aynı yararı saglayacak daha ucuz oyuncu getrmektr ısın aslı MISYONunu tamamlayan gıdecek yerıne ac gencler gelecek.....
o günkü sartlar ile simdi ki bir mi?

Furkan Dündar
01.10.2008, 02:36
o günkü sartlar ile simdi ki bir mi?

abıcım neredeyse bır bız 18 bın kombıne satıp sevınırken adamlar 35bın kombıne satıyor ve 40 mılyon ytl alıyor.bızse 12mılyon ytl cıvarı.formaları falan hıc saymıyorum...tv gelırlerını anlatmama gerek var mı?o zaman da onlar zengındı sımdı de onlar zengın ama bız bu kazangımız paraları tıcarı olarak kullanabılırsek kalıcı gelırler saglayabılırız.hem ben demıorum kı satalım da almayalım satalım daha ucuza yerını dolduracak adam alalım ılk mesajıma bakarsan gokdenız yerıne alınanlara bana hak verecegını umuyorum...

selimatal
01.10.2008, 04:31
Endüstriyel futbolun Türkiye temsilcisiyiz. 3 yılda sattıklarımızdan 80 trilyon karşılığı döviz girdisi oluşturduk Türkiye'ye. Yani endüstriyel futbolun tam göbeğindeyiz:)

Adil ÖZGÜR
01.10.2008, 11:13
Böyle düşünmüyorum.

Yazıma Trabzonsporun yaşadığı 2.Lig deneyiminden başladım.Sebebi sonra yazacaklarıma bir dayanak oluşturmaktı.Trabzonun futbol tarihi kazanmak ve güç üstüne kurulmuş.Çünkü hep güçlü,üst düzey futbolcular çıkmış burdan.Hep kazanmaya oynamış eskilerimiz.İdmanocağından beri.
Trabzonspor kuruluncada ilk hedef olarak 1.lige yükselmek istemiş haliyle ama bir türlü başaramamış.Başaramama nedeni,bunu çok isteyip hata üstüne hata yapması olmuş.
Ama sonra efsane kadro bir araya gelincede geçmişine uygun hareket etmiş büyüklerimiz.Kimseyi satmamışlar aksine almışlar.Ali Kemal satıldı ama yerine bir sezon öncesinden Necdet gelmişti.
Trabzonsporun bu geleneği yıllarca devam etti.Efsane kadrodan sonra gelen Hami,Hamdi,Soner,Ogün,Abdullah,Ünal,Orhan,Lemi gibi futbolcularımızda uzun yıllar hizmet ettiler.Onca teklife rağmen kulüp bu isimlerden hiç birini satmadı.
Trabzon futbolu hep gücü seçti.Güçlü oyuncuları elinde tutmayı tercih etti.Endüstriyel futbolda güç=para.

Şu son dönemde yapılanların bünyemize aykırı olduğunu düşünüyorum.
Kocaeli BMN iftar yemeğinde aynı çekinceleri Soner BOZ'a ilettik, Kocaeli İl Temsilcimiz Zafer kardeşimiz de olaya şahittir. Soner en son transferdeki, taraftara ters gelen tarafı şöyle açıkladı. Biz eskiden bir futbolcuyu satmadan yeri illaki doldurur ondan sonra satardık. Tıpkı sizin anlattığınız gibi, halbuki Yattaranın yeri doldurulmadan satıldı, ters taraf burası olmuştur. Ben bu konuyu bir kulüp dezantajı değil, hazırlıksız yakalanmak olarak yorumluyor. Yani havaya bakarsın güneşlik gülistanlık, yarım saat sonra müthiş bir tipi meselesi gibi. Temele demişlerki havaları iyi tahmin edersin yarın hava nasıl olacak, bakmış her taraf güneş demiş çok güzel güllük gülistanlık, zaman gelmiş bir fırtına ve tipi, Temel ne oldu, her tarafı sel götürdü demişler; Temelde ben nerden bilebilirdim KAÇAK yapacağını demiş. Bu olayda kaçak konumuna girmiş.:D

Benim anlatmak istediğim ana tema, biz bu Endüstriyel meselesini Türkiyeden İstanbuldan çok daha iyi yapıyoruz. Trabzonsporun arkasında gizli bir güç, zengin bir çarşı ve pazar yok, onu demek istedim.

Veya Sanayinin hakim olduğu tam gelişmiş bir şehir olamamıza rağmen, hem düşünün Trabzon daha Büyük Şehir konumuna 2008 yılında giremedi? Bu ne demek? Veya alt yapı meseleleri hep kişisel girişlerle birşeyler yapılmak istenmiş, say onları elin parmağı kadar sayarsınız.:confused:

Bu yıl Yattara meselesi hariciden yapılan bütün hamleler çok yerinde değilmidir?

Adil ÖZGÜR
01.10.2008, 11:33
Fatıhın gokdenızın arabalarını kursunlatanlara soracaksın

İşte gerçeklerin en düşündürücüsü, düşün mavi ve perrak bir sahil'e plaj yapıp hizmete sunayın derken bakarsın, her taraf birden yosunlaşmış, deniz anaları biryerlerden kopmuş senin tesislere geliyor, millet kaçar senin plaja gelirmi? Bazı gerçekler kongrelerde daha iyi teneffüs ediliyor, sen konbine bilet alıp karınca kararınca bir katkıda bulunurken, dağın başında bir tipi, bir duman stada gölleniyor. Görme hakimiyetin sıfıra iniyor. Eğer endüstriyel bacanız olsa, içinde filitreside olsa, dağda fırtına kopmaz, Türkiye gerçeklerini iyi tahlil etmek lazım, bu işin kaymağını tatanlar Türkiyeden ne kadar ileride ona bakmak lazım, biz Endüstriyel futbola, mahalli imkanlarla başladık ve bugünkü yerimizdeyiz. Hiçte küçümsenecek bir vaziyetimiz yoktur.

Halbuki spor ne için yapılır? Dostluk ve BARIŞ,

magicyattara
01.10.2008, 11:36
Sorun satmak değil sattığın parayı değerlendirebilmek,sistem oluşturmak kısacası bu konuda ekol olmak.Bahsi geçen Lyon artık bir ekoldür oyuncu sirkülasyonunu sağlayan bununla da yetinmeyip Fransa Ligue 1'e ambargo koyan bir takımdır.Bu tip takımlar da transfer çalışmaları 365 gün devam eder.Kulübün belirlediği araştırma ekibi vardır ve sürekli çalışma halindedir alınan genç oyuncuları da diğer Avrupa kulüplerine kiraya verir ya da satış hakkını alır tıpkı bizim Brüls olayındaki gibi.

Yönetim Belçika,Hırvatistan ve Hollanda Liglerine yatırım yaparsa bu konuda başarılı olur düşüncesindeyim bu tip liglerde genç,başarıya aç,yetenekli ve şehre ayak uydurabilecek bir çok isim mevcut.

Tabii ki Lyon bu işi çok iyi yapmış.

Ama Fransa liginde ismi büyük başka takımlar yok mu,bizim gibi yanlışlar yapan.

Bunu tartışalım.

vadaa55
01.10.2008, 11:41
alt yapının iyi olması çok önemli ;şu an altyapıdan gelen oyunculara bakıyoruz takımın en zayıf halkaları(malesef)...Tolga Tayfun Hüseyin bu sene performansları iyi de olsa bence en zayıf halkalar

magicyattara
01.10.2008, 11:46

Misyonunu tamamlamış ne demek.

Örneğin;Ronaldinho Barcelonada misyonunu tamamladıktan sonra satılmış bir oyuncudur.2006 Dünya kupasındaki başarısızlıktan sonra,Barcelonada bir türlü istenilen oyunu oynayamadı,buna rağmen sabırla beklendi olmayınca satıldı.
Bu örnekleri çoğaltmak mümkün,Beckham ve Roberto Carlos,performansları iyice düştükten sonra gözden çıkarıldılar.
C.Ronaldo gitmek istemesine rağmen M.United'da tutuluyor oysa.

Bizim son dönemde sattığımız Fatih,Gökdeniz ve Yattara,onun öncesinde sattığımız Tolga Seyhan kariyerlerinin üst noktalarında idiler.
Yani adamlar posasını çıkartıp satarken,biz oynayanı satıyoruz.

oguzkoc
01.10.2008, 11:53
r.madridten,barcelonadan ve m.united dan bahsediyoruz fakat endüstriyel futbol bu değil bence...

benim gözümde endüstriyel futbolu ajax ve lyon gibi takımlarda gözlemlemek lazım. biyerlere bakıp biz de böyle olalım diyorsak bu takımlar bizim için örnek teşkil edebilir anca.

Faruk Akhan
01.10.2008, 11:55
r.madridten,barcelonadan ve m.united dan bahsediyoruz fakat endüstriyel futbol bu değil bence...

benim gözümde endüstriyel futbolu ajax ve lyon gibi takımlarda gözlemlemek lazım. biyerlere bakıp biz de böyle olalım diyorsak bu takımlar bizim için örnek teşkil edebilir anca.
tamamen haklısın bencede

Furkan Dündar
01.10.2008, 12:02
Misyonunu tamamlamış ne demek.

Örneğin;Ronaldinho Barcelonada misyonunu tamamladıktan sonra satılmış bir oyuncudur.2006 Dünya kupasındaki başarısızlıktan sonra,Barcelonada bir türlü istenilen oyunu oynayamadı,buna rağmen sabırla beklendi olmayınca satıldı.
Bu örnekleri çoğaltmak mümkün,Beckham ve Roberto Carlos,performansları iyice düştükten sonra gözden çıkarıldılar.
C.Ronaldo gitmek istemesine rağmen M.United'da tutuluyor oysa.

Bizim son dönemde sattığımız Fatih,Gökdeniz ve Yattara,onun öncesinde sattığımız Tolga Seyhan kariyerlerinin üst noktalarında idiler.
Yani adamlar posasını çıkartıp satarken,biz oynayanı satıyoruz.

Misyonumu tamamladım benım deıl FATIH TEKKE nın sozu kardesım yanı ben degıl tekke bunu soyledı.Kusura bakma ama ben bu futbolcuyu takımda tutmam ne olursa olsun

iyattara
01.10.2008, 12:07
endüstriyel futbol futbolcu fabrikası olmak demek mi acaba, gidenin arkadsından ah vah etmeyecek kadar alttan adam yetiştirebilmek mi lyon gibi, brezilyalı arjantinli genç yeteneklerin sizi avrupaya çıkmadan önce basamak görmelerimi porto gibi?
lyon her sene futbolcu satar her sene şampiyon porto her sene futbolcu satar her sene şampiyon, alın size endüstriyel futbol:)
konu biz onlar gibi olmalı mıyız? olmalıysak nasıl olabiliriz?

zurjcas
01.10.2008, 12:16
endüstri ayrı bişey, mantık ayrı bişeydir.

yattaraya gökdenize tekkeye 50milyon euro verseler de satmam demek, ahmaklık olur ancak.
öyle dersin belki, taraftarı havaya sokmak için ama teklif geldi mi de satarsın.

adamın 5milyonluksa 6,7 milyon verdiklerinde satmazsın. ama 15milyon verdiklerinde satarsın.
satmazsan iki sene daha futbol oynar batarsın.
sizin istediğiniz bu takım seneye şampiyon olsun, sonra yine sürünmeye devam.
nerden geliyo bu paranın bolluğu, 20milyonluk adam alıyosan en az 15milyonluk satarsın.

çok basit düşünüyoruz arkadaşlar,
anne çocuğunu satmıyo ki, nedir bu kadar duygusallık canım...

yattara sene sonunda 29 sonraki sene 30yaşında.
kaç liraya satarsınız iki sene sonra??? satabilirsiniz???
bence satamazsınız, yattaranın sözleşmesi biter, hadi eyvallah der basar gider.
siz de ağzınız açık bakarsınız.

yattaranın yerini doldurmaya kalkarsınız...
neyle???hangi parayla???
hadi doldurun o zaman.

allah büyüktür, ona da bi çare bulunur dersiniz... ohoooo, bu kadar basit değil ki...

haa yıldızın 22yaşındaysa stepanov gibi o zaman satmazsın bu adamın piyasası yeni başlıyor. şimdi para ediyosa sonra da eder.10milyon da verseler satmazsın.(ama 20milyon verirlerse satarsın)
ya da real gibi manutd gibi dünya takımı olursun, o zaman satmazsın.çünkü 10 15 20milyon onlara dokunmaz. trabzona dokunur kardeşim, idrak edemiyo muyuz bunu daha.para olmadan futbol oluyo mu, her şey parayla yürümüyo mü, kendi öz evladımız tam bir trabzonsporlu olan hüseyin bile 1 2 milyona oynamıyo mu??eee o zaman?

Adil ÖZGÜR
01.10.2008, 12:26
kurafspeedy tarafından yazılan http://forum.bordomavi.net/images/buttons/viewpost.gif (http://forum.bordomavi.net/showthread.php?p=1639391#post1639391)
http://img502.imageshack.us/img502/8435/n5867533307896965446yv1.jpg

İşte Endüstriyel futbolun çimentosu karşımızda arkadaşlar, biz bu aşk ile bunun temelini attık. Onlar bizim analarımız, Şimdiki Kulübümüzün durumu da ortada. Farkı yakalayalım. Başkanımız TRABZONSPORCELL, TRABZONSPORTV, Yeni Stad Projesi ... gibi modern manada diğer gelirlere katkı sağlamak için canla başla çalıştığına inanıyorum. Camiamız bu aşkı şu anda Bakanları ile, Kulüp Başkanları ile Alt yapı tesisleri ile devam ettiriyor, bizler Endüstriyel Futbolu şu anda doya doya Türkiyede en iyi temsilciliğini yapıyoruz.
Hiçbir zaman karamsar değilim, şu fotoğraf kareleri çok değerli, değerini bilelim.

magicyattara
01.10.2008, 12:38
endüstri ayrı bişey, mantık ayrı bişeydir.

yattaraya gökdenize tekkeye 50milyon euro verseler de satmam demek, ahmaklık olur ancak.
öyle dersin belki, taraftarı havaya sokmak için ama teklif geldi mi de satarsın.

adamın 5milyonluksa 6,7 milyon verdiklerinde satmazsın. ama 15milyon verdiklerinde satarsın.
satmazsan iki sene daha futbol oynar batarsın.
sizin istediğiniz bu takım seneye şampiyon olsun, sonra yine sürünmeye devam.
nerden geliyo bu paranın bolluğu, 20milyonluk adam alıyosan en az 15milyonluk satarsın.

çok basit düşünüyoruz arkadaşlar,
anne çocuğunu satmıyo ki, nedir bu kadar duygusallık canım...

yattara sene sonunda 29 sonraki sene 30yaşında.
kaç liraya satarsınız iki sene sonra??? satabilirsiniz???
bence satamazsınız, yattaranın sözleşmesi biter, hadi eyvallah der basar gider.
siz de ağzınız açık bakarsınız.

yattaranın yerini doldurmaya kalkarsınız...
neyle???hangi parayla???
hadi doldurun o zaman.

allah büyüktür, ona da bi çare bulunur dersiniz... ohoooo, bu kadar basit değil ki...

haa yıldızın 22yaşındaysa stepanov gibi o zaman satmazsın bu adamın piyasası yeni başlıyor. şimdi para ediyosa sonra da eder.10milyon da verseler satmazsın.(ama 20milyon verirlerse satarsın)
ya da real gibi manutd gibi dünya takımı olursun, o zaman satmazsın.çünkü 10 15 20milyon onlara dokunmaz. trabzona dokunur kardeşim, idrak edemiyo muyuz bunu daha.para olmadan futbol oluyo mu, her şey parayla yürümüyo mü, kendi öz evladımız tam bir trabzonsporlu olan hüseyin bile 1 2 milyona oynamıyo mu??eee o zaman?

Söylemek istediğim şey;

2003,2004 ve 2005 yıllarında takım başarılı iken daha doğrusu iyi futbolcularla yukarılarda iken,daha çok forma satılıyordu,daha çok seyirciye oynuyordu ve kimsede çıkıp bize Trabzonspordan fazla yayın geliri istiyoruz demiyordu.
Demekki ne kadar büyük camia olursanız olun sahadaki takımınız bu çağda güçlü olmak zorunda.Mesele o satılmasın bu satılmasın meselesi değil,Endüstri haline gelmiş bu sektörde doğru yoldayımız yanlış yoldamıyız.

Adil ÖZGÜR
01.10.2008, 12:48
Söylemek istediğim şey;

2003,2004 ve 2005 yıllarında takım başarılı iken daha doğrusu iyi futbolcularla yukarılarda iken,daha çok forma satılıyordu,daha çok seyirciye oynuyordu ve kimsede çıkıp bize Trabzonspordan fazla yayın geliri istiyoruz demiyordu.
Demekki ne kadar büyük camia olursanız olun sahadaki takımınız bu çağda güçlü olmak zorunda.Mesele o satılmasın bu satılmasın meselesi değil,Endüstri haline gelmiş bu sektörde doğru yoldayımız yanlış yoldamıyız.
Kulübümüz kesinlikle Endüstriyel meselesinde doğru yoldadır. Yönetimimizin de attığı her adımda hedefi tam 12 den vurduğuna inanıyorum. Son gönderilen futbolcumuzun durumunu bu güne kadar çok geniş açtık, tartışmaya gerek yok, kulüp menfaatleri herşeyin üzerindedir, Son kongrede bu kadar toz duman niye çıktı bunlar çok önemli, bunların hepsi Endüstriyel meselesi ile direkt bağlantılıdır. Eğer kuruluşumuzu, şirket statüsü ve onun getireceği nimetlerine teslim edilme savaşıyla daha modern olacağımız kanısındayım.

M.S.SOFU
01.10.2008, 15:15
trabzonda önemli oyuncu olan yattara nın satılması artık trabzonspor'un endüstriyel futbola adımıdır.
amma ve lakin takımın misyonu belirlenmek zorundadır.avrupada söz sahibi büyük bir takım mı olmak istiyoruz misal chelsea gibi kazandığımız kupa ve taraftar desteği stad doluluğu ile para kazanan.
ya da yine avrupa sahnelerinden inmeyen ama çok aşırı-extrem- bir başatı göstermeyen,oyuncu meşhur edip satıp oradan para kazanan bir takım mı olmak istiyoeuz-ajax gibi- bu ikisinden birini seçmemiz gerekiyor ki burada dikkat ederseniz tek değişmeyen para kazanmak.işte bu da endüstriyel futbol oluyor.bu endüstriyel futbolun bencesi.

@FLU
01.10.2008, 15:25
Trabzonsporun şuan da istanbula kafa tutması ve ayakta kalabilmesi için bence yetiştirdigi futbolcuları büyük paralarla yurt dışına satmakla olur

fatih , gökdeniz ve yattara nın satışında ne kadar da üzülsemde gerekli olan hamlelerdi

Muhammed
01.10.2008, 15:36
Ne yapalım yani yattara satıldı ve bence cok basarılı bir olay gökdenizin satılmasıda başarılı fatihin satılmasıda ama mesela stephanovunki değildi cünkü o gencti. Bu kulübe her zaman para gerekiyor. Yattara satıldı 11 milyon euro geldi. Bahsettiğiniz lyon baskanının başarıyı anlatırken bahsettiği ilk olay futbolcuya değeri verildiyse satın asla elinizde tutmayın diyor adam. Basımızda bunların hepsini düşünecek yönetik kurulu ve teknik direktörler var ve ben onlara fazlasıyla güveniyorum. Kulübün gökdenizi satmasının ne kadar önemli bir olay olduğunu sanırım bu yıl yaptığımız transferlerle anlasmıssındır. Selcuk inan, colman, gökhan ünal, cale gibi oyuncuların bonservisi ödendi. Bu oyuncuların 3 ü 23 yasında 1 de 26 yasında. Şimdi sence bu olay olumsuz mu? Yattara transferinin olumlu olup olmadığını transfer sezonunda görecez. Bence ersun yanal su anda cok iyi oyuncular izliyor araştırıyor ve 11 milyon euro gibi inanılmaz bir parayla bence takıma harika transferler yapılcak. Su anda bile bircok maca favori cıkıyorsak maclarımızı kazanıyorsak sizce takıma yapılcak 3-4 kaliteli transferden sonra nasıl oluruz.

M.S.SOFU
01.10.2008, 15:41
Ne yapalım yani yattara satıldı ve bence cok basarılı bir olay gökdenizin satılmasıda başarılı fatihin satılmasıda ama mesela stephanovunki değildi cünkü o gencti. Bu kulübe her zaman para gerekiyor. Yattara satıldı 11 milyon euro geldi. Bahsettiğiniz lyon baskanının başarıyı anlatırken bahsettiği ilk olay futbolcuya değeri verildiyse satın asla elinizde tutmayın diyor adam. Basımızda bunların hepsini düşünecek yönetik kurulu ve teknik direktörler var ve ben onlara fazlasıyla güveniyorum. Kulübün gökdenizi satmasının ne kadar önemli bir olay olduğunu sanırım bu yıl yaptığımız transferlerle anlasmıssındır. Selcuk inan, colman, gökhan ünal, cale gibi oyuncuların bonservisi ödendi. Bu oyuncuların 3 ü 23 yasında 1 de 26 yasında. Şimdi sence bu olay olumsuz mu? Yattara transferinin olumlu olup olmadığını transfer sezonunda görecez. Bence ersun yanal su anda cok iyi oyuncular izliyor araştırıyor ve 11 milyon euro gibi inanılmaz bir parayla bence takıma harika transferler yapılcak. Su anda bile bircok maca favori cıkıyorsak maclarımızı kazanıyorsak sizce takıma yapılcak 3-4 kaliteli transferden sonra nasıl oluruz.
belki yeri değil,UNLESHEAD arkadaşı eleştirmek içinde yazmıyorum yanlış anlaşılmasın,bence stepanovun satılması işinde bir perde arkası var.çünkü adama devre arasında chelsea den teklif geldi 8 milyon dolar gitmedi,sonra ne olduda yönetim bu adamı 3 milyona porto ya sattı anlamış değilim.bence stepanov trabzonu sevmedi ve gitmek istedi.yönetimde onu tutmadı.

ccd6167
01.10.2008, 15:57
valla endustriyel futbol trabzonsporda olur hemde mukemmel olur.simdi en basit ornegi vereyim size sevilla danie alvesi ne kadra aldida 32 milyon euraya satti bakalm buna bir sag kanat oyucusunun 32 milyon euro ettigi dunya pazarinda biz yattarayi 11 milyon euroya satiyorsak biz pazarlamayi bilmiyoruz.
futbolcu yetistirmek onemli degil onemli olna pazarlamak.simdi biz yattarayi gokdeniz yada fatihi satmadik.bakin futbolcu satmak italyaya ingilterye almanyaya ispanyaya futbolcu satmaktir.biz avrupaya hangisini sattik peki gittik rusya ile katara topcu sattik ama endustiriyellik bu degil.endustiyellik pazar yapacak futbolcunun yerini once dolduracak bi futbolcu bulmanizdir.simdi gokdenizi satacaksana barisi 1 sene iki sene gokdenizle ayni takimda tutacaksn yada yattarayi satacaksan ozer gibi bi adami alacaksin 1-2 sene takimda bekleteceksin.simdi bakiyoruz trabzonsporda bu yok.biz hala ferhata adanana bel baglamisiz bu sistemin oturmasi 2-3 senede olacak isler degil bide bu isi yaparken gonullu insallarla yapacaksin..

Baggio
01.10.2008, 17:10
mükemmel bir yazi.manu ronaldo icin real madrid den teklif almasina ragmen ve ronaldo gitmek istemesine ragmen vermediler.futbolcu satarsin ama yerine daha iyisini bulabilirsen olur.manu ronaldo dan daha iyisini bulmus olsaydi satardi.elinde yoksa alternatif satarsan hedefsiz takimsin demektir.o da kücük takimlarin isidir.
buna pek katilmiyorum. ronaldo manU icin belki 100milyon alirdi,ama ronaldo manU ya sirf forma satisindan senede 15milyon euro yapiyor. ondan haric iyi performansiyla gerekse premiere league de ve champions league de bu parayi nerdeyse bir senede kulubune kazandira biliyor. bir yattara nin transferi bunlan hic kiyaslanamaz. yattaranin formasi bizim en cok satilan forma,ve nekadar gelir elde ediliyor,bazilari daha iyi bilirler.

Faruk Akhan
01.10.2008, 17:19
Abiler bu konu illa futbolcu değil artık kulüpler mağaza,hastane,market yani her zaman gelir getirecek işler yapıyolar endüstyel futbol budur

omer61
01.10.2008, 17:28
Bu konu benim de çok ilgilendiğim bir konu ve FORZA LİVORNO manifestosunu koyuyorum buraya

Manifesto

1. Forzalivorno, endüstriyel futbola karşı gelişen bir taraftar hareketidir. Paranın egemenliğinin, sporun ruhunu zedelemesine karşı çıkar. Taraftarları müşteri olarak gören yaklaşımların karşısındadır. Her alanda sporun endüstirileşmesine karşı muhalefet ederek amatör ruhu ve yerelliği savunur!

2. Forzalivorno sporda ve yaşamın her alanında ırkçılığa ve her türlü din, dil, ırk, cinsiyet ayrımına karşıdır. Toplumdaki yaygın milliyetçi reflekse karşı ödünsüz bir kardeşlik çizgisini savunur. “Öteki”leştirilerek dışlanan gruplara yönelik, mikro düzeyde de olsa her türlü ayrımcılığa karşı durmayı, yaşamsal bir önemde görür.

3. Forzalivorno, dili söylemi ve duruşuyla sporda şiddeti körükleyen egemen anlayışı reddeder. Taraftarın her şeyden önce “güzel futbola” taraftar olduğunu bilerek, futbol endüstrisinin suni bir şekilde körüklemeye çalıştığı gerilimlere karşı, renklerin kardeşliğini savunur. Futbolu çirkinleştirmeyen rakibini alkışlama erdemi gösterenlerin forumu olma iddiasındadır.

4. Forzalivorno, takım tutmayı mutluluk sayar; fakat tutulan takımın kutsanmasını reddeder! Taraftarizmin körleştirdiği mevcut taraftar profiline karşıdır. Taraftar gruplarının kendi forumlarına, kendi çevrelerine hapsolmuş tek yanlı bakış açısına karşın, farklı takım taraftarlarının birbirlerini anlayıp ortak hareket edebilecekleri zeminleri yaratma misyonunu üstlenmiştir. Tüm üyelerinden de bu çabayı destekleyecek bir performans beklemektedir.

5. Forzalivorno, savunduğu amatör ruhla değer üretimini esas sayar. Bir arada olmanın getirdiği güçle üretkenliği çoğaltmayı ve adilce paylaşmayı savunur!

6. Forzalivorno, futbolda ve sporun tüm alanlarında bahis ve şikenin karşısındadır.

7. Forzalivorno spor yapma hakkını savunur. Bu amaçla spor salonlarının, pistlerin ve sahaların halkın kullanımına açılmasını talep eder.

8. Forzalivorno, sporcuların haklarını bilmek ve savunabilmek için sporcu sendikalarının kurulması düşüncesine destek verir.

Furkan Dündar
01.10.2008, 18:47
Keske futbol dunyası forzalivorno gıbı olsa ama malesef o zamanlar gectı:)ayrıca lıvorno nerde ???yanı artık futbolcu satıp yerıne ucuz malıyetlı aynı ısı gorebılecek adam bulduktan sonra artan paraylada sabıt gelırler yapılmalı cok zor deıl 11m euroyu bankaya yatırırsın yılda 2m euro gıbı bı para alırsın yanı su an dusunun pesın 50 m eurosu olsa takımımızın ????bu da bı tıcarettır barcelonanın bankası oldugunu hepımız bılıoruz adam kendı parasını kendı bankasında degerlendırıor....
Bı arkdas danı alves ın 32m euro ettıgınden yattaranın 11m euro sunun cok az oldugundan bahsetmıs..Vıcdanlı ol be kardesım dunyada sor bakalım kac kısı danı alvesı kac kısı yattara yı bılıor danı alves dedıgımız adam yenı cafu yattara kım??cok yeteneklı cok becerıklı ama bı o kadar ozel yasamı ve mental yeterlılık olarak zayıf kalmıs o nedenle avrupada oynayamayan bı adam bunları kıyaslamayalım...
Bıde soyle dusun rafael van der vaart yas 25 takım real madrıd transfer ucretı 12m euro (hollanda mıllı takımının as oyuncusu)
dıgerı yattara 28 yasında takım al-saad ucret 11m euro (gine mıllı takımı)
bu varya super ustu bı basarıdır sadece zamanlama ve yerıne konulamama acısından yanlıs bı transferdır....

highlander
01.10.2008, 23:26
Endüstriyel futbolun en önemli kısmı taraftarın maddi desteğidir.Endüstriyel futbolda taraftarlar klüpler tarafından daha çok müşteri olarak görülür.Futbolcu alıp satmanın endüstriyel futbolla ilgisi yoktur.Büyük Avrupa takımlarının sezon öncesi Amerika'ya, Çin'e,Japonya'ya gitmesinin altında da bu yatar.Müşteri sayısını arttırmak...Barcelona altyapısından çıkardığı oyuncuları kolayına satmaz.Ama gidip Japonya'da Japon takımıyla maç yapar.Bu ikisi farklı şeylerdir.Ajax sadece futbolcu fabrikası değildir.Aynı zamanda dünyaya futbol ekolu yayan bir klüptür.Avrupada 2. bir Ajax yoktur.O istisnadır.Lyon çok savurgan ve gözden düşmüş bir takımken herşeyi yeniden planlayıp bu sistemini kurmuştur.Fakat Lyon kendisinden beklenen başarıyı tam olarak yakalayamamıştır.Şampiyonlar liginde yerinde saymaktadır.Trabzonspor için en iyi büyüme yolu ciddi bir futbol akademisi kurup burdan A takıma oyuncu almaktır.Eksik kalan yerlere de bu işin üstadlarından(Özkan Sümer gibi) yardım alınarak yabancı oyuncu transferi yapmaktır.Daha sonra bu oyuncuları satıp satmamak ayrıca değerlendirilecek bir mevzudur.Katı bir kurala bağlamaya lüzum yok.Trabzonspor olabildiğince risksiz ve bütçe olarak açık vermeyen sağlam bir mali yapıyla yoluna devam etmelidir.

Cafer Bulur
01.10.2008, 23:27
Elbette Trabzonsporun politikasi degerli oyuncularini satip para kazanmak olmamali.
Ama iyi oyuncularinizi,yani gitmek isteyen oyuncularinizi da satip basariya ulasabilirsiniz.
Önemli olan sattiginiz oyuncularin yerlerine an az onlar kaliteli oyuncular almaktir.
Bu da sattiginiz oyuncularin gelirlerinden gelen para ile mümkündür.
Ben bu konuda hep werder bremen kulübünü örnek gösteriyorum.
En iyi oyuncularini en büyük rakibi bayern e kaptirdigi halde yillardir zirveden inmiyor.
Biz degerli oyuncularimizi rakiplerimize satmadigimizdan zirveye oynamamiz hayli hayli mümkündür.

Erdal
01.10.2008, 23:39
Konu hakkında söylenecek çok şey var. Ama şimdilik sadece şunu söyleyeyim. Bildiğim kadarı ile şu an endüsrti olarak nitelenecek belkide 1. sıradaki premiere lig de 5 takımın sponsorları maddi krizde. Seneye bir bakmışız sponsor yok ortada:). Şu kriz dalgasının gerçek boyunu görmeden endüstriyel futbol ağacına merdivensiz tırmanmamak lazım. Bu gidişin sonu batık kulüp mezarlığı olabilir. Bizim bunları yeni konuşuyor olmamız ayrı bir bahis. "Yumruğunu masaya vuran" başkanlara sormak lazım....

magicyattara
02.10.2008, 12:05
Konu hakkında söylenecek çok şey var. Ama şimdilik sadece şunu söyleyeyim. Bildiğim kadarı ile şu an endüsrti olarak nitelenecek belkide 1. sıradaki premiere lig de 5 takımın sponsorları maddi krizde. Seneye bir bakmışız sponsor yok ortada:). Şu kriz dalgasının gerçek boyunu görmeden endüstriyel futbol ağacına merdivensiz tırmanmamak lazım. Bu gidişin sonu batık kulüp mezarlığı olabilir. Bizim bunları yeni konuşuyor olmamız ayrı bir bahis. "Yumruğunu masaya vuran" başkanlara sormak lazım....

Önemli olan var olan sponsorlar mı yoksa milyonlarca insanın takımlarına duyduğu futbol aşkımı.

Sponsorun biri gider diğeri gelir.Ekonomide sabit kural "Birileri kaybederken birileri mutlaka kazanır".

Biz Trabzonspor olarak milyonlarca taraftarımızın bu büyük tutkusunu paraya çevirebilmek konusunda ne kadar başarılıyız.
İkinci sınıf kadrolar kurarak bence hala uyuyan bu devi uyandırabilme şansımız var mı?

Vkgz
02.10.2008, 12:08
Şuanda çok gerilerdeyiz.
Futbolcu pazarlamamız çok iyi ama;
Ürün satımı konusunda tamamen bir amatörlük söz konusu, mevcut taraftar potansiyeline yakışır seviyede pazarlama yapılamıyor.

Faruk Akhan
02.10.2008, 12:14
Şuanda çok gerilerdeyiz.
Futbolcu pazarlamamız çok iyi ama;
Ürün satımı konusunda tamamen bir amatörlük söz konusu, mevcut taraftar potansiyeline yakışır seviyede pazarlama yapılamıyor.
Katılıyorum tamamen haklısın abi pazarlama bir büyük takıma yakışacak düzeyde değil bencede mağaza kıtlığı ürün kıtlığı buna örnekler olabilir.

boztepe61
02.10.2008, 12:18
Önemli olan var olan sponsorlar mı yoksa milyonlarca insanın takımlarına duyduğu futbol aşkımı.

Sponsorun biri gider diğeri gelir.Ekonomide sabit kural "Birileri kaybederken birileri mutlaka kazanır".

Biz Trabzonspor olarak milyonlarca taraftarımızın bu büyük tutkusunu paraya çevirebilmek konusunda ne kadar başarılıyız.
İkinci sınıf kadrolar kurarak bence hala uyuyan bu devi uyandırabilme şansımız var mı?

Yani iyice abarttın.

Bu kadronun neresi ikinci sınıf allah aşkına?

Ekonomide bazen herkes de kaybedebilir.. Bazen ikisi de karşılıklı kazanabilir.
Ticaret budur zaten.

Milyonlarca taraftarın tutkusunu paraya çevirmek nedir?
Eğer doğru kullanırsan para tekrar tutku dediğin futbolcuya dönecektir.
Devre arasında transferde kullanılacağını söyledi başkan.

Neden bu mevzunun uzatıldığını anlamaya çalışıyorum.
Artık yattara yok. Gökdeniz de yok.
Satılmaması için baskı oluşturmayı anlıyorum, ki buna ben de katıldım.
Ama gittikten sonra hala bu konuyu işlemenin ne faydası var onu merak ediyorum.
Aşkımız oyuncularla mı sınırlı? Tabii ki hayır.
O zaman icraat tamamlandıktan sonra tekrar aşka dönmekten doğal ne olabilir.

Artık yattara değil para var elimizde.
Konuşulacak olan paranın hangi oyuncular alınarak verimli kullanılacağıdır.
Hala satışı konuşmak abes.
Satış tamamlandı.
Konu kapandı.

temel_yilmaz
02.10.2008, 12:25
endüstrinin yani kabaca ticaretin amacı alıp satmaktır insanlık tarihiyle yaşıttır alıp satmak belkide ..

endütriyel futbol belkide türkiyede en uzak trabzonspor dır.

nedeni şehir takımlarının içinde belkide en tutkulusudur trabzonda yeşermez o düşler fenerbahçe olabilir taraftarının cebindeki ürünlerle almaya çalışmak maç günü fenerbahçe su adıyla su satark endüstrileşmiştir fenerbahçe kısacası bir nevi sevgi sömürüsü durumundadır. buna bende dahil olmak üzere hangimiz takımımızın formalı lescon olsaydı alacaktık nedeni nike büyük firma büyük pazar büyük endüstri ...

endüstriyel futbol dediğiniz olay tamamen paradan ibaret işin içinde sevgisi olmayan (sadece son kullanıcıda sevgi)başına endüstri koyarak insanları pasta gibi görüp en büyük dilimi almaya çalışmaktır.

peki birde şöyle bakın trabzonsporun sahibi olsaydı ne biliyim abrahomovich gibi birinin trabzonsporun sahibi olmasın istermisiniz?aldığınız formalar verdiğiniz sevgi paraya dönüşecek ve sırf iyi oyuncu alıyor diye şampiyon yapıyor diye abrahamovich cebine gitseydi? birde burdan bakalım ben erhalde takım falan tutmazdım :)

endüstride değeri verilen herşey satılır buna klüpte dahildir.

magicyattara
02.10.2008, 12:29
Endüstriyel futbolun en önemli kısmı taraftarın maddi desteğidir.Endüstriyel futbolda taraftarlar klüpler tarafından daha çok müşteri olarak görülür.Futbolcu alıp satmanın endüstriyel futbolla ilgisi yoktur.Büyük Avrupa takımlarının sezon öncesi Amerika'ya, Çin'e,Japonya'ya gitmesinin altında da bu yatar.Müşteri sayısını arttırmak...Barcelona altyapısından çıkardığı oyuncuları kolayına satmaz.Ama gidip Japonya'da Japon takımıyla maç yapar.Bu ikisi farklı şeylerdir.Ajax sadece futbolcu fabrikası değildir.Aynı zamanda dünyaya futbol ekolu yayan bir klüptür.Avrupada 2. bir Ajax yoktur.O istisnadır.Lyon çok savurgan ve gözden düşmüş bir takımken herşeyi yeniden planlayıp bu sistemini kurmuştur.Fakat Lyon kendisinden beklenen başarıyı tam olarak yakalayamamıştır.Şampiyonlar liginde yerinde saymaktadır.Trabzonspor için en iyi büyüme yolu ciddi bir futbol akademisi kurup burdan A takıma oyuncu almaktır.Eksik kalan yerlere de bu işin üstadlarından(Özkan Sümer gibi) yardım alınarak yabancı oyuncu transferi yapmaktır.Daha sonra bu oyuncuları satıp satmamak ayrıca değerlendirilecek bir mevzudur.Katı bir kurala bağlamaya lüzum yok.Trabzonspor olabildiğince risksiz ve bütçe olarak açık vermeyen sağlam bir mali yapıyla yoluna devam etmelidir.

Çok güzel bir yaklaşım.

Hangi yolu seçmeliyiz,Ajax,Lyon yolunumu yoksa Barcelona yolunumu.
Lyon alt yapısından gelen ve takip edip transfer ettiği genç futbolcularla yoluna devam eden bir kulüp.Ellerindeki futbolcuları iyi paralar teklif edilince satıyorlar.Yerine yenisini monte ediyorlar.Ajaxta aynı yöntemle yıllarca büyük başarılar ve paralar elde etti.
Ama gel gör ki son yıllarda Ajax adını duyamaz olduk.Alt yapı her zaman futbolcu verecek diye bir kural yok demekki.Veya dışardan aldığınız genç yetenekler aşı tutacak diye.Lyonda mutlaka bu akıbete uğrayacaktır,dediğiniz gibi Avrupa arenasında gün geçtikçe daha silik bir takım olma yolundalar.Ve milyonlarca taraftarıda yok bizim gibi.

Bence biz Barcelonanın yolu gibi bir yol seçmeliyiz kendimize.
Her zaman gündemde olan her zaman zirvede.Eskiden olduğu gibi.
O zaman para etmiyordu şimdi parada ediyor.

Muhammed
02.10.2008, 12:38
Çok güzel bir yaklaşım.

Hangi yolu seçmeliyiz,Ajax,Lyon yolunumu yoksa Barcelona yolunumu.
Lyon alt yapısından gelen ve takip edip transfer ettiği genç futbolcularla yoluna devam eden bir kulüp.Ellerindeki futbolcuları iyi paralar teklif edilince satıyorlar.Yerine yenisini monte ediyorlar.Ajaxta aynı yöntemle yıllarca büyük başarılar ve paralar elde etti.
Ama gel gör ki son yıllarda Ajax adını duyamaz olduk.Alt yapı her zaman futbolcu verecek diye bir kural yok demekki.Veya dışardan aldığınız genç yetenekler aşı tutacak diye.Lyonda mutlaka bu akıbete uğrayacaktır,dediğiniz gibi Avrupa arenasında gün geçtikçe daha silik bir takım olma yolundalar.Ve milyonlarca taraftarıda yok bizim gibi.

Bence biz Barcelonanın yolu gibi bir yol seçmeliyiz kendimize.
Her zaman gündemde olan her zaman zirvede.Eskiden olduğu gibi.
O zaman para etmiyordu şimdi parada ediyor.

Fenerbahçenin şimdi düştüğü duruma düşeriz önce bir ajax,lyon,porto olacaz ki sonra real madrid barcelona olalım. Su anda 2-3 eksik dışında taş gibi takımız yattaradan gelen parayla takımın bütük eksiklerini kapatırız. Ersun yanalla bu yönetimle istikrarlı şekilde devam ederek başarı yakalarız.

selimatal
02.10.2008, 12:43
Spor 61 de güzel bir yazı var. Paylaşmak istedim. Gerçi yazının konusu "bütün endüstriler içinde TS un yeri" ama olsun:)

http://spor61.net/images/news/altansenturk.jpg

İLK 50 İSİMDEN BİRİ
Altan Şentürk ne sıradan bir bankacı ne de sıradan bir Trabzonlu. İstanbul'da Trabzonspor camiasında kim var kim yok diye şöyle bir göz gezdirenler Altan Şentürk'ü tanır ve bilir. Hayatı Trabzon ve Trabzonspor'dur. Arabasının bagajında her zaman rezerv forması vardır. Rizeli olup da Trabzonsporlu olanlar için her zaman yanında forma taşıdığını da ifade ediyor. Oflu bir ailenin çocuğu olarak Trabzon'da doğdu. Kemerkaya mahallesinde büyüdü. Trabzon Lisesi ve İdmanocağı'nda basketbol oynadı. Üniversite için İstanbul'a geldi. Üniversite eğitiminin ardından çeşitli bankalarda çalıştı. Son altı yıldır Koç Grubu'na bağlı Yapı Kredi Bankası'nda çalışıyor. Önce şube müdürlüğü ve ardından kendisinin kuruculuğunu yaptığı Bakırköy Bölge Müdürlüğü. Hiçbir zaman olan ile yetinmeyen ve kendisine sürekli yeni hedefler seçen Şentürk, Yapı Kredi Bankası'nın ilk elli isminden de biri. Onu farklı kılan, ekibine Trabzonspor başarısını örnek göstermesi. Takım çalışmasında başarı için 70 ve 80'lerin Trabzonspor'undan fotoğraflarla hikâyelerle örnekler veren Altan Şentürk'ü haber61 ailesi olarak ziyaret ettik. Biz sorduk o cevapladı ama soruları çıkardık, sadece o konuşsun istedik. İşte Yapı Kredi Bankası Bakırköy Bölge Müdürü Altan Şentürk'ün başarısı:
EFSANE KADROYU SUNUYORUM
“Bakırköy bölge olarak, 98 trilyon kar hedefi koyduk. Bana bağlı, 53 şube var ve bu 53 şubede Trabzonsporlu müdür sayısı az. Bu hedef göz korkutuyor ama müdürlerimize her zaman 'Impossibbel is Nothing' (İmkansız hiçbir şeydir) dedim. Trabzonspor'un hikâyesi ile sunumlar yaptım. Çünkü Trabzonspor'un başardığı da imkânsızdı. Efsane Trabzonspor da, imkânsız hiçbir şeydir dedi. Yapı Kredi'de, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray'dan örnekler veren şube müdürleri gördüm. Hatta sunumlarda kendi takımlarının renkleriyle grafikler hazırlayanlar bile oldu. Oysa benim yaptığım sadece bordo mavi grafiklerle sunum hazırlamak değil. Trabzonspor'un başarısını kendi ekibime model olarak göstermem oldu. Trabzonspor'un efsane kadrosunu her sunumda gösteriyorum. Trabzonspor'un Şenol'lu, rahmetli kaptan Dozer Cemilli, Necati, Kadirli, Ali Kemalli kadrosunun nasıl başardığını da anlatıyorum. Biz de başarabiliriz dedim. Geçen sene başardık bu sene de başaracağız. Hiçbir zaman moralsiz olmamamız gerektiğini, zor şartlarda bile olsak başarabileceğimizi anlattım. Ekibim de bana bakıyor ve başardık. Ben de eski Trabzonspor'a bakarak başarıyı görüyorum. Yeni Trabzonspor'a bakıyor musun desen, eskiye bakıyorum.”
TAKIM ÇALIŞMASINA İNANIYOR
İmkânsız ona göre sıfır yani hiçbir şey. Yapı Kredi Bakırköy bölge müdürü bankacı Altan Şentürk, takım çalışmasına inanıyor. Bunu da 1970'lerin, 80'lerin Trabzonspor'undan örneklerle anlatıyor. Bu pratik zekâsıyla da sürekli başarıyor. Bankanın genel müdürü Tayfun Beyazıt'ın Trabzonsporluluğuyla tanıdığı Altan Şentürk, ofisinde bordo mavi sunumları hazırlıyor ve 1980'den sonra doğan bankacılara şampiyon Trabzonspor'u anlatıyor.

magicyattara
02.10.2008, 12:45
Yani iyice abarttın.

Bu kadronun neresi ikinci sınıf allah aşkına?

Ekonomide bazen herkes de kaybedebilir.. Bazen ikisi de karşılıklı kazanabilir.
Ticaret budur zaten.

Milyonlarca taraftarın tutkusunu paraya çevirmek nedir?
Eğer doğru kullanırsan para tekrar tutku dediğin futbolcuya dönecektir.
Devre arasında transferde kullanılacağını söyledi başkan.

Neden bu mevzunun uzatıldığını anlamaya çalışıyorum.
Artık yattara yok. Gökdeniz de yok.
Satılmaması için baskı oluşturmayı anlıyorum, ki buna ben de katıldım.
Ama gittikten sonra hala bu konuyu işlemenin ne faydası var onu merak ediyorum.
Aşkımız oyuncularla mı sınırlı? Tabii ki hayır.
O zaman icraat tamamlandıktan sonra tekrar aşka dönmekten doğal ne olabilir.

Artık yattara değil para var elimizde.
Konuşulacak olan paranın hangi oyuncular alınarak verimli kullanılacağıdır.
Hala satışı konuşmak abes.
Satış tamamlandı.
Konu kapandı.

Burda Yattara ile alakalı bir şey konuşulduğunu zannetmiyorum.
Konu;Trabzonsporun Endüstriyel futbol çağında takındığı tavırla alakalı.
2003 te oluşturulan kadronun dağıtılması mesela sadece Yattara yok o satılan adamların içinde.
Böyle güçlü bir kadroları elde tutmakmı yoksa bu kadroların yıldızlarını satıp para kazanmakmı.

Milyonlarca taraftarım var diyorsanız,gereğini yapıp futbolcu satışından gelecek paraya umut bağlamazsınız.
Endüstriyel futbol denilen kavram durup dururken keşfedilmedi.
Gelişen ve değişen şartlara bağlı olarak kendi kendine ortaya çıkıp büyüdü.
Bu gün kaç Trabzonspor taraftarı lig tvye ayda 39 ytl ödüyor biliyormuyuz,hayır.Belki de sandığımızdan çok fazla.Oysa bizim aldığımız 20 milyon ytl civarında bir para.Sivasla aynı aşağı yukarı.(19 milyon)

Trabzonsporun marka değerini yükseltip reklam ve sponsor gelirlerini artırmak lazım.Forma satışlarını katlamak lazım.Naklen yayın gelirlerini artırmak lazım.
Bunları arttırmak içinde sahada iyi bir takım lazım.
Bunu diyorum.

selimatal
02.10.2008, 12:55
Burda Yattara ile alakalı bir şey konuşulduğunu zannetmiyorum.
Konu;Trabzonsporun Endüstriyel futbol çağında takındığı tavırla alakalı.
2003 te oluşturulan kadronun dağıtılması mesela sadece Yattara yok o satılan adamların içinde.
Böyle güçlü bir kadroları elde tutmakmı yoksa bu kadroların yıldızlarını satıp para kazanmakmı.

Milyonlarca taraftarım var diyorsanız,gereğini yapıp futbolcu satışından gelecek paraya umut bağlamazsınız.
Endüstriyel futbol denilen kavram durup dururken keşfedilmedi.
Gelişen ve değişen şartlara bağlı olarak kendi kendine ortaya çıkıp büyüdü.
Bu gün kaç Trabzonspor taraftarı lig tvye ayda 39 ytl ödüyor biliyormuyuz,hayır.Belki de sandığımızdan çok fazla.Oysa bizim aldığımız 20 milyon ytl civarında bir para.Sivasla aynı aşağı yukarı.(19 milyon)

Trabzonsporun marka değerini yükseltip reklam ve sponsor gelirlerini artırmak lazım.Forma satışlarını katlamak lazım.Naklen yayın gelirlerini artırmak lazım.
Bunları arttırmak içinde sahada iyi bir takım lazım.
Bunu diyorum.

Kaynak var da yönetim mi kullanmıyor? Geleli kaç ay oldu ve bu yönetim hangi işlere imza attı göremiyor musunuz?

Elde futbolcu tutma işi tam anlamıyla bir hikayeden ibaret. Fb nin onda biri kadar taraftar katkısı yok TS da ama FB yönetiminin yaptığı her işin daha iyisini kendi yönetimimizden bekliyoruz. Eğer destek olmak istiyorsan örneğin 100 forma alarak başlayabilirsin. Geride kalan milyonlarca taraftarın adını kullanarak yönetime sallamak çok komik kaçıyor. Taraftar yeterince destek olmadıkça veya enerji projeleri gibi projelerden kaynak gelmeye başlamadıkça futbolcu satmalar bitmeyecektir. Ancak ne Gökdeniz, ne F.Tekke ne de Yattara para için satılmadılar. Hepsi de değişik gerekçelerle kendileri gitmek istedi. Gidecekleri zaman da yönetimin bedavaya gönderecek halleri yoktu. Aslanlar gibi kasaya para koyuldu ve Celalettinlerden Erdinçlerden bu sayede kurtulduk. Taş gibi takımımız oldu. Hesap soracaksanız, "Trabzon kümeye" diye bağırılacak duruma sokanlardan sorun!

magicyattara
02.10.2008, 13:12
Kaynak var da yönetim mi kullanmıyor? Geleli kaç ay oldu ve bu yönetim hangi işlere imza attı göremiyor musunuz?

Elde futbolcu tutma işi tam anlamıyla bir hikayeden ibaret. Fb nin onda biri kadar taraftar katkısı yok TS da ama FB yönetiminin yaptığı her işin daha iyisini kendi yönetimimizden bekliyoruz. Eğer destek olmak istiyorsan örneğin 100 forma alarak başlayabilirsin. Geride kalan milyonlarca taraftarın adını kullanarak yönetime sallamak çok komik kaçıyor. Taraftar yeterince destek olmadıkça veya enerji projeleri gibi projelerden kaynak gelmeye başlamadıkça futbolcu satmalar bitmeyecektir. Ancak ne Gökdeniz, ne F.Tekke ne de Yattara para için satılmadılar. Hepsi de değişik gerekçelerle kendileri gitmek istedi. Gidecekleri zaman da yönetimin bedavaya gönderecek halleri yoktu. Aslanlar gibi kasaya para koyuldu ve Celalettinlerden Erdinçlerden bu sayede kurtulduk. Taş gibi takımımız oldu. Hesap soracaksanız, "Trabzon kümeye" diye bağırılacak duruma sokanlardan sorun!

Hesap sorma söz konusu değil.

Bu kadar taraf olma bence.Ben Trabzonspor yönetimlerinin yanlışlarından bahsediyorum.Sadri Şener yönetiminin değil.

Tolga Seyhanın satılmasıyla başlayan bir süreçtir bu.

selimatal
02.10.2008, 13:17
Hesap sorma söz konusu değil.

Bu kadar taraf olma bence.Ben Trabzonspor yönetimlerinin yanlışlarından bahsediyorum.Sadri Şener yönetiminin değil.

Tolga Seyhanın satılmasıyla başlayan bir süreçtir bu.

Pardon o zaman. Onda hemfikiriz. Öyle bir enkaz bırakıldı ki, bu kadar kısa bir süreçte böylesine bir toparlanma beklemiyordu kimse. Önümüzdeki sene (hatta devre arasında) iyi futbolcuların TS a gelmek için yalvarma dönemi başlayacak İnşallah.

Travelair
02.10.2008, 13:20
Has ediyoruz. Kimin ne yüzden gittiği belli. Başaran kalır başaramayan gider. Zamanı gelen gider. Burda önemli olan kulübün menfaatleridir. Gideceğim diyen adamlar kulübün üstünde değil. Eleştiri deyince herhalde hep olumsuz eleştiri anlıyoruz. Olumlu eleştiri diye birşey de var. Mesela tebrik etmek 5 maçta 13 puan toplayınca

Furkan Dündar
02.10.2008, 13:26
endustrey futbolda futbolcu satmak yok mudur????Kım dıyor bunu alah askına beckham ın manu dan reale gıtmesını bana 1 kısı para dısında realın ıhtıyacı vardı gıbı anlatamaz tamamen tcarıdır manu dırek paraya cevırmıs real de beckham ın pazarını kullanmıstır keza galaxy e gıdısı de aynı...
kısacası su kazandıgımız paraları dıkkatlı harcamak gerekıyor.tıcarı anlamda
barcelona mı lyon mu demıssın valla bende ısterım keske lyon deıl de barcelona olalım ama emın ol lyon bıle olursak bıze yeter barcelona cok cok uc bı ornek.. adamların stadını gezmek 16 euro ve sıra varken sen 50 bın forma sataren barcelona olmak???
Ama dedıgım gıbı keske olabılsek keske....

Mollasalihoğlu
02.10.2008, 15:02
Trabzonspor İstanbul'un 20'de 1'i büyüklüğünde bir şehir olarak,maddi değeri varken gitmek isteyen,oynamak istemeyen,kalmak için naz yapan herkesi,değeri karşılığında göndermelidir..

unutulmaması gereken nokta manu c.ronlado'yu elinde patlatsa bile manu'dan giden toz olur..ama bizim mesela yattara'dan aldığımız 11 milyon euro,devre arasında akıllıca kullanıldığında,bu sezon belki ama seneye kesinlikle şampiyonluk özlemimizi dindirecek paradır..tıpkı gökdeniz'den gelen para ile bu kadronun temelinin atılması gibi..

yani olay arkadaşın dediği gibi milyonlarca taraftarın tutkusunun paraya çevrilmesi değildir..milyonlarca taraftarın daha tutkuyla destekleyeceği takımı yaratma çabasıdır..

Fatih Efe
02.10.2008, 15:30
forma satışı konusu umarım futbol endüstrisi işiyle uğraşanları biraz gıdıklar.piyasa da forma yok laa

Faruk Akhan
02.10.2008, 16:04
İlk önce işe Trabzonspor resmi lisanslı ürünlerin pazarlama işine öncelik verilmeli.Ondan sonra Trabzonspor'u her alanda zirveye yükselticek,kulübe her zaman gelir getirecek projeler hayata geçirilmeli.Futbol endüstrisinin diğer anlamı bence Kulübü her anlamda zirveye taşımaktır.

selimatal
02.10.2008, 19:16
Trabzonspor İstanbul'un 20'de 1'i büyüklüğünde bir şehir olarak,maddi değeri varken gitmek isteyen,oynamak istemeyen,kalmak için naz yapan herkesi,değeri karşılığında göndermelidir..

unutulmaması gereken nokta manu c.ronlado'yu elinde patlatsa bile manu'dan giden toz olur..ama bizim mesela yattara'dan aldığımız 11 milyon euro,devre arasında akıllıca kullanıldığında,bu sezon belki ama seneye kesinlikle şampiyonluk özlemimizi dindirecek paradır..tıpkı gökdeniz'den gelen para ile bu kadronun temelinin atılması gibi..

yani olay arkadaşın dediği gibi milyonlarca taraftarın tutkusunun paraya çevrilmesi değildir..milyonlarca taraftarın daha tutkuyla destekleyeceği takımı yaratma çabasıdır..

M.United hiç oynamasa bile C.Ronaldo'yu elinde tutarak sadece forma satışından TS un yıllık tüm gelirinden fazla gelir elde ediyor. Yani C.Ronaldo yedek kulübesinde otursa bile M.United kazanıyor. Ne yazıkki ne Yattaranın ne de başka bir futbolcumuzun TS a böyle bir getirisi olmadı. Sadece giderken kazandırıyorlar ki bu da önemlidir.

F.Tekkelerin, Yattaraların, Gökdenizlerin, A.Kemallerin neredeyse bedavaya mal edilip korkunç miktarlara satılarak gelir elde edilmesi büyük bir ticari başarıdır.

Futbolcu satarak başarılı olamayız diyenlere de bu futbolcularla oynarken de şampiyon olamadığımızı hatta bazı sezonlarda büyük farklar yediğimizi hatırlatırım. Şampiyonluk öncelikle "iyi takım" olmaktan geçer. İyi takım olduğumuzda ise bırakın gitmeyi, Avrupa yıldızları bile bu takıma gelmek için yarışacaktır.

Bu sene tek kaybımız Yattaranın 11 milyona satılması değil, Luis Figo'nun 2,5 milyona alınmaması oldu bence. 2 yıl üst üste Dünyada yılın futbolcusu seçilen birinin TS formasını giymesini çok isterdim. Maliyetini forma satışından bile çıkarmakla kalmaz, hakemler bile maçlardan sonra imza isterlerdi:) Yedek kulübesinde otursa bile sahadakilere vereceği ekstra özgüvenin parasal karşılığı olmazdı.

oflubektas
03.10.2008, 14:13
Trabzonspor, endüstriyel futbolun çooook uzağında olması gereken bir kulüptür. Olaya piyasa mantığı ile baktığımızda kısmen şirketleşen kulüplerin maddi gelirleri, yapılan arazi ve vergi peşkeşleri ile medyada yer alma oranı açısından kulübümüzün 4. sırada olduğunu tartışmaya bile gerek yoktur. Ayrıca her ne kadar "höt zöt" yöntemleri ile kurumsallaşma teranesini bir arada tutmaya çalışsa da fenerbahçe yönetiminin taraftarlarına öncelikle "müşteri profili" olarak bakması ve sonrasında yaşanan gerginlikler de yaşanan sıkıntının bir başka göstergesidir. Çünkü fenerbahçe yönetimi "Pepe Metin" tiplemesi yerine artık bir locaya yüzbinlerce dolar vermeye hazır Bağdat Caddesi sakinlerini taraftar olarak daha değerli görmüştür. Trabzonsporumuz'un ise forma vb. ürün satışı, yayın gelirleri ve para getirici diğer uygulamalarda taraftar desteğini arkasına alması, ayakta kalmak adına en az futbolcu satışı kadar önemli olabilir. Ancak benim yönetimim taraftarını salt "müşteri" olarak görmemelidir. İstediğiniz kadar yırtının İstanbul dükalığına karşı "endüstriyel futbol" anlayışıyla kafa tutmanız da mümkün değildir. Yapılacak olan takımına "para" yerine gönül köprüsü ile bağlı taraftar desteğini her şartta arkasına almak, şehirdeki "temiz futbol" potansiyelini her daim hazırda tutup takıma altyapıdan futbolcular kazandırmak ve böylece paraya dayalı futbol düzenini yöre insanının genlerinde var olan yeteneklerle yıkmaktır. Bu yolda Anadolu'nun dört köşesine yayılmış yerli yıldız adayları ve unutulması mümkün olmayan Şota ve Yattara gibi isimsiz yabancıların "futbol şehrimiz" ile bütünleştirilmeleri de izlenmesi gereken politikanın bir başka yönüdür. Yoksa yaklaşık 3-4 yıl önce dünyanın önemli futbolcuları arasında gösterilen Kewell, Baros,Lincoln, Anelka, Kezman ve Carew gibi isimleri kadrosuna katan takımları taklit etmek tam anlamıyla felaketle sonuçlanabilir. (Bkz.Marcelinho skandalı)

İstanbul'da yaşayan bir Trabzonsporlu olarak deplasmanlarda üç sülüklere verdiğim bilet paralarının toplamı Trabzonspor'a yaptığım maddi katkıları misli misli aşmakta. Piyasa ekonomisinin gerekleri ve endüstriyel futbolun mantığı açısından baktığımızda ben Trabzonsporlu değilim, öyle mi? ....

hakanhan
03.10.2008, 14:39
dunya futbolunda artik eski tip futbolcular yokdur menejerlik sistemiyle artik futbolcu pazari olusmustur. onceden futbolcu kendini pazarlardi. simdi internet var artik bir futbolcu hakkinda bilgi almak cok kolay sozlesme bitis tarihine kadar ogrenebiliyorsun. ya futbolcuyu satacaksin yada cok daha para vereceksin artik.. yada bedava gonderilmesine seyirci kalacaksin.. c. ronaldo sozlesmesi bitmis olsaydi yada seneye sozlesmesi bitmis olsaydi manu bile gozunu kirpmadan satardi.. artik futbol eskisi gibi degil song ve egemeni nasil aldigimiz belli eskiden olsa cok zordu..

Erdal
03.10.2008, 18:07
Tekrar ediyorum. Yaşanan krizin gerçek boyutları görülmeden endüstriyel futbol heyecanına kapılmak bizi açıkta bırakabilir. Bir görelim iş nereye gidiyor. Zira bütçeyi küçültmek zorunda kalmak büyümekten çok daha zordur...

OYılmaz
03.10.2008, 18:36
Arap Emirliklerinden biri bizi satın alsa fena olmaz :) Ronaldinho Kaka Drogbalı hücum hattı :)

M.S.SOFU
03.10.2008, 19:14
endüstriyel futbol diyoruz bazen kendimde destek veriyorum ama her ilacın olduğu gibi bununda yan etkisi var.mesela nedir?
özellikle endüstriyel futbolun iyi olduğu ingilterede artık normal halktan insanlar maçlara gidememekte.stadta olan taaftarın çoğu belli bir ekonomik seviyede olan insanlar olduğu söyleniyor
ispanyadada yavaş yava aynı şekilde olacağını söylüyorlar.nitekim bu konuda almanya hak getire.artık az gelirli taraftar kitlelerinin rahatça maça gidebildiği italya ve türkiye ligleri var.ben şimdi bakıyorum geçen sene fenerbahçenin avrupa maçı yanlış hatırlamıyorsam psv maçıydı.okuldan bir arkadaşım kale arkası biletin 50 tl olduğunu söylemiş ve maça gidemeyeceği için üzüntü duyuyordu.artık endüstriyel futbol yavaş yavaş türkiye mizee de geliyor.bu fb başladı kaynak:ntv %100 futbol programı güntekin onay.
bu yönden baktığım zaman endüstriyel futbol pek hoş görünmedi bana.

Yunus Güneş
03.10.2008, 20:18
Ben bir örnek vereyim geçen sezon vestelmanisasporda vestel sponsorluktan çekildi adamlar küme düşmekten kurtulamadı sponsor önemli..

Uzunoğlu
03.10.2008, 21:42

Hiddetlenmene gerek yok

Hiddet nerde?

Benim değil senin uykun gelmiş :)

Bir bağlantısı varki alt yapı demişiz

Bu bahsettiğin konu çok önemli ve bu ülkedeki tüm takımları ilgilendiren bir konu

Ülkece alt yapı eksikliğimiz her alanda olduğu gibi futbolda da var

Kaliteli futbolcuların çıkma şansı çok az

Trabzon özeline indirgeyecek olursak Fatih ve Gökdenizden sonra kimse gelmedi

Alişen çıktı bir ara. Alt yapıda gerekli mantalite bu futbolcuya kazandırılamadığı için ziyan oldu gitti. Yoksa yetenekliydi. Ergin'in ismini ilk duyduğumuz sıralarda sükse yaptığını biliyoruz. En yakın zamanda Alişen in yanında yerini alacaktır bu gidişle. Barış çıktı. Çok sevindik müthiş bir yetenek geldi diye. Yalnız o da abileriyle aynı yola girmiş. Tek şansı Ersun Yanal gibi gençlere kıymet veren bir hoca ile beraber çalışması. Belki o bu durumu engelleyebilir. Paf takımın antalyaspor maçını izledim. Göksu diye bir oyuncumuz var. O da çok yetenekli yalnız bu çarkın içinde gerekli eğitimi almadan yer alırsanız ezer geçer o çark sizi.

Gelelim neden Lyon örneğini verdiğime. Lyon hemen hemen her yıl oyuncu satarak önemli miktarda maddi kazanç elde etmektedir. Fransa ligine ambargo koymuş durumda. Sattıklarının yeri bir şekilde dolduruluyor. İşte burada endüstriyelleşen futbolun gereklerine değinmek gerek. Alternatifini bulmadan yıldızını satmak akıl karı bir iş değildir. Adamlar alt yapıda özellikle afrikalı yetenekli gençleri yetiştirerek sürekli bir oyuncu hareketliliği sağlamışlar. Yıldız diye tabir ettikleri oyuncuların satılması takımın işleyişini etkilemiyor. Alttan gelen yerini dolduruyor. Bu yüzden alt yapı bu konunun can damarıdır. Alt yapıyı düzeltmeden yıldız satmak bizlere yanlış bir şey olarak gelir. Bu oyunun kuralı böyle değil...

Hala beklemedeyim bir şey yazmadın magicyattara

magicyattara
03.10.2008, 23:12
Hala beklemedeyim bir şey yazmadın magicyattara

Lyon örneği güzel bir örnek ama ideal bir örnek değil.Lyon yakaladığı jenerasyonu paraya çevirip bence duraklamaya geçti.Alt yapı veya genç futbolcu takibiyle futbolcu yetiştirip satmak;işler her zaman yolunda gitmeyebilir.Şimdi olduğu gibi.Oyuncu gelmeyince sattığınız oyunculardan gelen parayı harcamaya başlarsınız,yüksek maliyetli transferler başlar çünkü her zaman güçlü olmak istersiniz.
Bu insanın doğasıdır.Lyon bu gün oynadığı ligin zayıf olmasından ambargo koymuş olabilir ama Avrupa kupalarında hiç bir başarıları yok.

Endüstriyel futbol diyince daha geniş bakmak lazım olaya.
Bence Trabzonspor Lyondan daha fazla yararlanabilir endüstriyel futbolun nimetlerinden.Bir kere camiamız büyük,taraftar sayımız daha fazla ve bizi altyapıdan futbolcu yetiştirmek ve genç yetenek transfer etmekten alı koyan bir şeyde yok.Biz bile alt yapıdan ve genç yeteneklerden yaklaşık 50 milyon ytl para kazandık son iki yılda:)

Bizim dezavantajımız bu işlere plansız yakalanmamız.Trabzonspor arkasındaki milyonları harekete geçirmeden(fb gibi) endüstriyel futboldan ekmek yiyemez.Zaten başlığıda açma sebebim bunu tartışmak.

Uzunoğlu
03.10.2008, 23:29
Lyon örneği güzel bir örnek ama ideal bir örnek değil.Lyon yakaladığı jenerasyonu paraya çevirip bence duraklamaya geçti.Alt yapı veya genç futbolcu takibiyle futbolcu yetiştirip satmak;işler her zaman yolunda gitmeyebilir.Şimdi olduğu gibi.Oyuncu gelmeyince sattığınız oyunculardan gelen parayı harcamaya başlarsınız,yüksek maliyetli transferler başlar çünkü her zaman güçlü olmak istersiniz.
Bu insanın doğasıdır.Lyon bu gün oynadığı ligin zayıf olmasından ambargo koymuş olabilir ama Avrupa kupalarında hiç bir başarıları yok.

Endüstriyel futbol diyince daha geniş bakmak lazım olaya.
Bence Trabzonspor Lyondan daha fazla yararlanabilir endüstriyel futbolun nimetlerinden.Bir kere camiamız büyük,taraftar sayımız daha fazla ve bizi altyapıdan futbolcu yetiştirmek ve genç yetenek transfer etmekten alı koyan bir şeyde yok.Biz bile alt yapıdan ve genç yeteneklerden yaklaşık 50 milyon ytl para kazandık son iki yılda:)

Bizim dezavantajımız bu işlere plansız yakalanmamız.Trabzonspor arkasındaki milyonları harekete geçirmeden(fb gibi) endüstriyel futboldan ekmek yiyemez.Zaten başlığıda açma sebebim bunu tartışmak.

Katıldığımı söyleyemeyeceğim düşüncelerine

Sanki zoraki yazmış gibisin

Aksi halde saçma sapan şeyler var yazında

Bu forumda geçtiğimiz yıllarda Lyon'un bu sistemi üzerine çokça konuşuldu tartışıldı. Sanırım sen o zamana denk gelemedin ve bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğunu bas bas bağıran bu yazıyı yazmak zorunda kaldın.

Geniş ve oturmuş bir scout ekibin varsa alt yapında her zaman işler yolunda gider. Fransa'nın en kıçı kırık takımı bile bizim ülkemizdeki takımlardan kat kat üstün bu konuda.

Lyon' un oyuncu sıkıntısı çektiğini söylemek doğru değil. Bence tam aksine alttan gelenler daha iyi oyuncular. Dünyanın gözü boşuna mı onlarda...

Yüksek maliyetli transfer yapmıyorlar demedimki. Yapacaklar elbette. Bahsettiğin endüstriyel futbolun gereklerinden birisi. Büyük balık küçük balığı yutmak için elindeki silahı alıp kendi silahı yapacak. Bu kadar basit bu iş. Para varsa sıkıntı yok...

Fransa ligi bir İngiltere ligi değil elbette. Seyir zevki açısından da pek parlak olduğunu söylemek mümkün değil. Yalnız Türkiye liginden kat kat kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Bu ligde şampiyonluğa ambargo koymak kolay olsaydı diğer takımlarda bunu yapardı sadece Lyon yapmazdı. Küçümsemek cehaletten ileri gelir...

Avrupa Kupalarında yeterince adlarını duyurduklarını düşünüyorum. ben Lyon dünyanın bir numaralı kulübüdür demedim. Sistemlerinden bahsettim ve kendi çaplarında Avrupada başarılıdırlar. Geçen sene bir hayal kırıklığı olmuştur bunu kabul ederim. Yalnız ben olaya 1 yıllık olarak bakmıyorum. Bir sürecin neticelerinden bahsediyorum.

Trabzonspor'un endüstriyel futbolun nimetlerinden Lyondan daha fazla yararlanabilir demek akıl karı değil. Senin Türkiye piyasasının bir bölümünü elinde tuttuğun yerde adamlar Afrika piyasasını kontrol ediyorlar...

Lyon ile Trabzonspor'u büyüklük açısından karşılaştırma yoluna gitmeyeceğim. Bu konudaki fikirlerim bana kalsın...

Son 2 yılda 50 milyon ytl kazandık acaba lyon ne kadar kazandı son 10 yılda merak ediyormusun:)

Başlığı açma fikrini beğendim. güzel bir başlık. Faydalı tartışmalar olacaktır ama onun bu işle alakası yok , bunun bu işle alakası yok tavrı hoş değil. Tartışarak sonuca ulaşacağız.

magicyattara
03.10.2008, 23:47
Katıldığımı söyleyemeyeceğim düşüncelerine

Sanki zoraki yazmış gibisin

Aksi halde saçma sapan şeyler var yazında

Bu forumda geçtiğimiz yıllarda Lyon'un bu sistemi üzerine çokça konuşuldu tartışıldı. Sanırım sen o zamana denk gelemedin ve bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğunu bas bas bağıran bu yazıyı yazmak zorunda kaldın.

Geniş ve oturmuş bir scout ekibin varsa alt yapında her zaman işler yolunda gider. Fransa'nın en kıçı kırık takımı bile bizim ülkemizdeki takımlardan kat kat üstün bu konuda.

Lyon' un oyuncu sıkıntısı çektiğini söylemek doğru değil. Bence tam aksine alttan gelenler daha iyi oyuncular. Dünyanın gözü boşuna mı onlarda...

Yüksek maliyetli transfer yapmıyorlar demedimki. Yapacaklar elbette. Bahsettiğin endüstriyel futbolun gereklerinden birisi. Büyük balık küçük balığı yutmak için elindeki silahı alım kendi silahı yapacak. Bu kadar basit bu iş. Para varsa sıkıntı yok...

Fransa ligi bir İngiltere ligi değil elbette. Seyir zevki açısından da pek parlak olduğunu söylemek mümkün değil. Yalnız Türkiye liginden kat kat kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Bu ligde şampiyonluğa ambargo koymak kolay olsaydı diğer takımlarda bunu yapardı sadece Lyon yapmazdı. Küçümsemek cehaletten ileri gelir...

Avrupa Kupalarında yeterince adlarını duyurduklarını düşünüyorum. ben Lyon dünyanın bir numaralı kulübüdür demedim. Sistemlerinden bahsettim ve kendi çaplarında Avrupada başarılıdırlar. Geçen sene bir hayal kırıklığı olmuştur bunu kabul ederim. Yalnız ben olaya 1 yıllık olarak bakmıyorum. Bir sürecin neticelerinden bahsediyorum.

Trabzonspor'un endüstriyel futbolun nimetlerinden Lyondan daha fazla yararlanabilir demek akıl karı değil. Senin Türkiye piyasasının bir bölümünü elinde tuttuğun yerde adamlar Afrika piyasasını kontrol ediyorlar...

Lyon ile Trabzonspor'u büyüklük açısından karşılaştırma yoluna gitmeyeceğim. Bu konudaki fikirlerim bana kalsın...

Son 2 yılda 50 milyon ytl kazandık acaba lyon ne kadar kazandı son 10 yılda merak ediyormusun:)

Başlığı açma fikrini beğendim. güzel bir başlık. Faydalı tartışmalar olacaktır ama onun bu işle alakası yok , bunun bu işle alakası yok tavrı hoş değil. Tartışarak sonuca ulaşacağız.

Dünyaya model olarak gösterilen bir takımın Avrupada kendi çapında başarılı olarak adlandırılması nasıl bir inatın tecellisidir.:)

Uzunoğlu hocam güzel yazıyorsunda maşallah aralarda iyi de giydiriyorsun.Hem fikir sahibi olmadan konuşmakla ithamediyorsun hem de cahillikle suçluyorsun.

Lyon modeli güzel ancak yeterli değil.Bak Ajaxa yıllarca futbolcu sattı hala satıyor ama Avrupa sahnesinde onlarda yoklar.Eskisi gibi alttan futbolcu gelmiyor.Gelmeyincede olmuyor.Rating düşünce eldeki paralara kalıyor iş.

Geçen bir yerlerde gözüme takıldı;gelecek vaat eden tüm futbolcular daha büyük takımlar(manu,liverpool,chelsea,barca,r.madrid,mil an) tarafından kapışılmışlar.Yaşları 16-17 daha.O araştırmayı yapmayan takım yok dünyada ve Avrupa şampiyonluğunuda bu takımlar kazanıyor.

Vesselam bunlar büyük takımlar ve dahil oldukları ülkeler zengin.
Bizim yolumuz böyle bir yol(Lyon modeli)olsun dersen o da senin görüşün.Herkes fikrini açıklamalı.

Uzunoğlu
03.10.2008, 23:59
Dünyaya model olarak gösterilen bir takımın Avrupada kendi çapında başarılı olarak adlandırılması nasıl bir inatın tecellisidir.:)

Uzunoğlu hocam güzel yazıyorsunda maşallah aralarda iyi de giydiriyorsun.Hem fikir sahibi olmadan konuşmakla ithamediyorsun hem de cahillikle suçluyorsun.

Lyon modeli güzel ancak yeterli değil.Bak Ajaxa yıllarca futbolcu sattı hala satıyor ama Avrupa sahnesinde onlarda yoklar.Eskisi gibi alttan futbolcu gelmiyor.Gelmeyincede olmuyor.Rating düşünce eldeki paralara kalıyor iş.

Geçen bir yerlerde gözüme takıldı;gelecek vaat eden tüm futbolcular daha büyük takımlar(manu,liverpool,chelsea,barca,r.madrid,mil an) tarafından kapışılmışlar.Yaşları 16-17 daha.O araştırmayı yapmayan takım yok dünyada ve Avrupa şampiyonluğunuda bu takımlar kazanıyor.

Vesselam bunlar büyük takımlar ve dahil oldukları ülkeler zengin.
Bizim yolumuz böyle bir yol(Lyon modeli)olsun dersen o da senin görüşün.Herkes fikrini açıklamalı.

İnan o yazının ilk halini görseydin sanırım bana hakaret ederdin karşılık olarak :)

Cahil kelimesini bilgisizlik anlamında kullandım. Hakaret ve küçümseme olarak algılama...

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak tespitimde ise ısrarcıyım kabul et sende kurtul bende :)

1. sınıf takımdır demedim. Yalnız bahsettiğimiz sistemi açısından ele alırsak önemli bir takımdır ve Avrupada önemli bir yere sahiptir.

Ajax yerine yeteri kadar koyamadı. Lyon bu hataya düşmüyor. Aradaki farkı koymak gerek ortaya...

Yetenekli gençlerin tümünün büyük takımlarda olduğu fikri asılsızdır. Nicesini sayabilirim büyük takımda olmayan...

Her şey sırayla olacak. Anında o takımların seviyesine gelmemiz mucizelerle bile olamaz. Her şey sırasıyla olacak. Önce alt yapı yatırımları yapılmalı.

magicyattara
04.10.2008, 00:02

Niye zırt pırt bir kadronun temelini atalım.Hazır elinde kendini dünyaya kanıtlamış adamlar varken satıp sıfırdan başlamanın manası nedir.

Mehmet Fatih Yavuz
04.10.2008, 00:05
Niye zırt pırt bir kadronun temelini atalım.Hazır elinde kendini dünyaya kanıtlamış adamlar varken satıp sıfırdan başlamanın manası nedir.

Sadri şener yönetimi zırt pırt atmadılar temeli.
Yattara varken de bu takımın eksikleri vardı.
Yattara gitti.
Devre arasında onun yerine takımın eksik olan bikaç bölgesi kapatılacaktır.

Kendini dünyaya kanıtlamış olsa o kalite ile zaten 30m euro civarında büyük takımlara giderdi katara değil.

Sıfırdan başladığımızı kim söyledi?
1 futbolcu değiştirmekle sıfırdan niye başlanmış olsun.

magicyattara
04.10.2008, 00:19
İnan o yazının ilk halini görseydin sanırım bana hakaret ederdin karşılık olarak :)

Cahil kelimesini bilgisizlik anlamında kullandım. Hakaret ve küçümseme olarak algılama...

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak tespitimde ise ısrarcıyım kabul et sende kurtul bende :)

1. sınıf takımdır demedim. Yalnız bahsettiğimiz sistemi açısından ele alırsak önemli bir takımdır ve Avrupada önemli bir yere sahiptir.

Ajax yerine yeteri kadar koyamadı. Lyon bu hataya düşmüyor. Aradaki farkı koymak gerek ortaya...

Yetenekli gençlerin tümünün büyük takımlarda olduğu fikri asılsızdır. Nicesini sayabilirim büyük takımda olmayan...

Her şey sırayla olacak. Anında o takımların seviyesine gelmemiz mucizelerle bile olamaz. Her şey sırasıyla olacak. Önce alt yapı yatırımları yapılmalı.

Anlaşılan haddini aşmak hoşuna gidiyor.

Bu konuda senden çok daha bilgiliyim diyebilirim.Lyonu yıllardır takip ederim.O bir jenerasyondu satıldı para kazanıldı.Sattıklarına bakmak lazım.Gittikleri takımda ne kadar başarılılar.Tıpkı galatasarayın 96-2000 arasında yakaladığı jenerasyon gibi.Hepsi bir tarafa dağıldılar ama hiç biri gittiği yerde kalıcı olamadı.Ortada bir takım başarısı vardı.Lyonu taşıyan adam juninho idi,gs'yi hagi ve hakan şükür.
Bunlar bıraktıktan sonrasına bakmak lazım.
Lyon benzema'ya 100 m euro bonservis bedeli istemiş,belliki yeni bir jenerasyon kurma derdine düşmüşler.Kimseyi satmak istemiyorlar.

Ben o takımlar seviyesinde olacağız demiyorum.Neticede onlar zengin ülkelerin takımları ve milli gelirleri bizim bir kaç katımız.Bizde bu yolda orantılı şekilde aynı şeyleri yapabiliriz.Adamların naklen yayın gelirleri bizim bir kaç katımız.
D-smart naklen yayın ihalesine bugünkü fiyatın iki katını önerdi.Bu ne demektir.

magicyattara
04.10.2008, 00:22
Sadri şener yönetimi zırt pırt atmadılar temeli.
Yattara varken de bu takımın eksikleri vardı.
Yattara gitti.
Devre arasında onun yerine takımın eksik olan bikaç bölgesi kapatılacaktır.

Kendini dünyaya kanıtlamış olsa o kalite ile zaten 30m euro civarında büyük takımlara giderdi katara değil.

Sıfırdan başladığımızı kim söyledi?
1 futbolcu değiştirmekle sıfırdan niye başlanmış olsun.

Konu sadece Yattara değil.
Beş yıl önce kurulan bir takımı satıp,yeniden kurmaya çalışıyoruz.
İşkence gibi.

M.S.SOFU
04.10.2008, 00:22
bence artık bir hedef koymalıyız ya da nasıl desem bir model
a)ajax:futbolcumu yetiştiririm,sonra satıp paramı kazanırım,olursak şampiyon oluruz kupayı geri verecek değiliz tarzı takım
b)man utd:kendi futbolcumu yetiştirip yılda forma satışından para kazanacağım 1 yıldız alıp her sezon şampiyonluğa oynarım takımı
c)real madrid:amaaaaaaan kim uğraşak şimdi yıldız yetiştirmekle,başkası yetiştirsin,parasıyla değil mi kardeşim,parası neyse verir alırım tavrı?
sizce hangisi olmalı?
ben man utd yanlısıyım.

Emiroğlu
04.10.2008, 00:24
bence artık bir hedef koymalıyız ya da nasıl desem bir model
a)ajax:futbolcumu yetiştiririm,sonra satıp paramı kazanırım,olursak şampiyon oluruz kupayı geri verecek değiliz tarzı takım
b)man utd:kendi futbolcumu yetiştirip yılda forma satışından para kazanacağım 1 yıldız alıp her sezon şampiyonluğa oynarım takımı
c)real madrid:amaaaaaaan kim uğraşak şimdi yıldız yetiştirmekle,başkası yetiştirsin,parasıyla değil mi kardeşim,parası neyse verir alırım tavrı?
sizce hangisi olmalı?
ben man utd yanlısıyım.

Bizim
ne Ajax gibi alt yapımız,
ne M.United kadar reklam ve vitrinimiz
ne R.Madrid kadar bütçemiz

Yok , ve önümüzdeki 25 yıl boyunca da olmaz.

Kendi modelimizi hazırlamak durumundayız.Türkiye şartlarında , kendi bütçemizde.

Mehmet Fatih Yavuz
04.10.2008, 00:26
Konu sadece Yattara değil.
Beş yıl önce kurulan bir takımı satıp,yeniden kurmaya çalışıyoruz.
İşkence gibi.

Ne yapacaktık??
10 sene aynı kadro ile mi oynayacaktık?

Bir tek örneği yok bunun..

Tolga seyhan kalsın, aurelio kalsın, yattara fatih gökdeniz romashenko x,y,z...
10 sene aynı topçularla oynayalım.
Bizde emekli olsunlar??

Yok böyle bir düzen.
Sırası gelince herkes gider.

Böyle bir düzende takımda heyecan falan kalmaz.
Değişiklik her zaman şarttır.
Mühim olan ikame ettiğin oyuncular arasında çok fazla kalite farkı olmaması.

Gökdeniz in parasını hesap edersek colman, cale, selçuk alındı.
Bence yeterli bir ikame.

Yattaranınki ile bu yapılmazsa her türlü hesabını sorabiliriz.

Uzunoğlu
04.10.2008, 00:27
Anlaşılan haddini aşmak hoşuna gidiyor.

Bu konuda senden çok daha bilgiliyim diyebilirim.Lyonu yıllardır takip ederim.O bir jenerasyondu satıldı para kazanıldı.Sattıklarına bakmak lazım.Gittikleri takımda ne kadar başarılılar.Tıpkı galatasarayın 96-2000 arasında yakaladığı jenerasyon gibi.Hepsi bir tarafa dağıldılar ama hiç biri gittiği yerde kalıcı olamadı.Ortada bir takım başarısı vardı.Lyonu taşıyan adam juninho idi,gs'yi hagi ve hakan şükür.
Bunlar bıraktıktan sonrasına bakmak lazım.
Lyon benzema'ya 100 m euro bonservis bedeli istemiş,belliki yeni bir jenerasyon kurma derdine düşmüşler.Kimseyi satmak istemiyorlar.

Ben o takımlar seviyesinde olacağız demiyorum.Neticede onlar zengin ülkelerin takımları ve milli gelirleri bizim bir kaç katımız.Bizde bu yolda orantılı şekilde aynı şeyleri yapabiliriz.Adamların naklen yayın gelirleri bizim bir kaç katımız.
D-smart naklen yayın ihalesine bugünkü fiyatın iki katını önerdi.Bu ne demektir.

Sen haddimi aştığımı görmemişsin görmenide tavsiye etmem bilenler bilir :)

Tartışmayı uzatmanın anlamı yok dediğim dedik çaldığım düdük diyorsun

Meydan senin koştur atını :)

magicyattara
04.10.2008, 00:33
Ne yapacaktık??
10 sene aynı kadro ile mi oynayacaktık?

Bir tek örneği yok bunun..

Tolga seyhan kalsın, aurelio kalsın, yattara fatih gökdeniz romashenko x,y,z...
10 sene aynı topçularla oynayalım.
Bizde emekli olsunlar??

Yok böyle bir düzen.
Sırası gelince herkes gider.

Böyle bir düzende takımda heyecan falan kalmaz.
Değişiklik her zaman şarttır.
Mühim olan ikame ettiğin oyuncular arasında çok fazla kalite farkı olmaması.

Gökdeniz in parasını hesap edersek colman, cale, selçuk alındı.
Bence yeterince bi ikame.

Yattaranınki ile bu yapılmazsa her türlü hesabını sorabiliriz.

Hesap kitap yapmadan,yerine adam koymadan satarsan her 5 yılda bir yeniden başlarsın işe.

İşe yönetimlerden başlamak gerek.Profesyonel yöneticilerle yönetmeli takımı.

Sırası gelen değil parası gelen gidiyor:)

Mehmet Fatih Yavuz
04.10.2008, 00:34
Hesap kitap yapmadan,yerine adam koymadan satarsan her 5 yılda bir yeniden başlarsın işe.

İşe yönetimlerden başlamak gerek.Profesyonel yöneticilerle yönetmeli takımı.

Sırası gelen değil parası gelen gidiyor:)

Son satışta zamanlama sorunu olduğunu ben de düşünüyorum ama artık tutulması gereken hesap o para ile ne yapılacağıdır.

İlk cümlen önceki yönetim için geçerli olabilir.
Ama bu yönetimin hesap kitap yapmadan satış yaptığı söylenemez.

magicyattara
04.10.2008, 00:36
Sen haddimi aştığımı görmemişsin görmenide tavsiye etmem bilenler bilir :)

Tartışmayı uzatmanın anlamı yok dediğim dedik çaldığım düdük diyorsun

Meydan senin koştur atını :)

Görmeyi çok isterim küçük kardeşim:)

Baştan beri kaşıntılı mesajlar yazıyorsun.Çok biliyorsan anlat herkes aydınlansın.

Tutturdun bir Lyon gidiyorsun dört nala.

Uzunoğlu
04.10.2008, 00:39
Görmeyi çok isterim küçük kardeşim:)

Baştan beri kaşıntılı mesajlar yazıyorsun.Çok biliyorsan anlat herkes aydınlansın.

Tutturdun bir Lyon gidiyorsun dört nala.

Anlama gayretini görsem anlatacam

Ki bundan önceki mesajlarımda anlattım durdum

Aslında benim için olay endüstriyel futbol ile alt yapı arasında bağ olmadığını söylediğinde kopmuştu :)

Ha unutmadan ben forumdaki insanları fiziksel yaşlarıyla değerlendirmem

Benim için büyük fikirdedir

Yaşça büyük olup miniminnacık çok kişi tanıdım burada :)

magicyattara
04.10.2008, 00:40
Son satışta zamanlama sorunu olduğunu ben de düşünüyorum ama artık tutulması gereken hesap o para ile ne yapılacağıdır.

İlk cümlen önceki yönetim için geçerli olabilir.
Ama bu yönetimin hesap kitap yapmadan satış yaptığı söylenemez.

Tolga Seyhanın satışıyla başlayan bir süreç demiştim.

O takım fena bir takım değildi,doğru hamlelerle şampiyon olabilecek bir takımdı.

Bu kadar tez yıkılmamalıydı diyorum.

Trabzonspor taraftarını 96 dan sonra hayata döndüren bir kadroydu.

magicyattara
04.10.2008, 00:55
Anlama gayretini görsem anlatacam

Ki bundan önceki mesajlarımda anlattım durdum

Aslında benim için olay endüstriyel futbol ile alt yapı arasında bağ olmadığını söylediğinde kopmuştu :)

Ha unutmadan ben forumdaki insanları fiziksel yaşlarıyla değerlendirmem

Benim için büyük fikirdedir

Yaşça büyük olup miniminnacık çok kişi tanıdım burada :)

Sen işi sadece alt yapıya bağladın o mesajda.

Benim bahsettiğim daha geniş bir profildi.Mesela Trabzonun futbol kültüründen bahsettim.Trabzonlular sahada hep güçlü takım görmek ister dedim.Ta İdmanocağından başladım,2.Ligden bahsettim.Şampiyon olan kadromuzun elde tutulma gayretinden bahsettim.
Bunlardanda yola çıkarak neden 10 yılda 6 şampiyonluk geldiğini anlattım.
Bunun tamamen bizim sahada güçlü olmak inadımızdan olduğunu anlattım.İdmanocağı,İdmangücü maçlarında bile bu taraftar yıldız oyuncular seyretti dedim.
Trabzonsporun milyonlarca taraftarı bu tutkuyla takımını destekler dedim.Zaman bu tutkunun artık paraya çevrilme zamanı dedim.
Sen ne dedin:Lyon.

Küçük kardeşim:boy ile alakalı idi:)

Uzunoğlu
04.10.2008, 01:00
Sen işi sadece alt yapıya bağladın o mesajda.

Benim bahsettiğim daha geniş bir profildi.Mesela Trabzonun futbol kültüründen bahsettim.Trabzonlular sahada hep güçlü takım görmek ister dedim.Ta İdmanocağından başladım,2.Ligden bahsettim.Şampiyon olan kadromuzun elde tutulma gayretinden bahsettim.
Bunlardanda yola çıkarak neden 10 yılda 6 şampiyonluk geldiğini anlattım.
Bunun tamamen bizim sahada güçlü olmak inadımızdan olduğunu anlattım.İdmanocağı,İdmangücü maçlarında bile bu taraftar yıldız oyuncular seyretti dedim.
Trabzonsporun milyonlarca taraftarı bu tutkuyla takımını destekler dedim.Zaman bu tutkunun artık paraya çevrilme zamanı dedim.
Sen ne dedin:Lyon.

Küçük kardeşim:boy ile alakalı idi:)

Benim 3.5 metre boyum olmadığını nerden biliyorsun :)

Alt yapı bir unsurdur dedim

Bağlantısı var dedim

Futbolcular gökten zembille inmiyor dedim

Sen alt yapıyı inkar ettin kıvırtma kabul et :)

hodlu
04.10.2008, 01:01
Tolga seyhan ile başlayan çözülme, F.Tekke-Stepanov-Sımkowiak-Ersen Martin-Marcelinho-Gökdeniz ve en son Yattara ile son buldu.Bu kadar değerli oyuncuları kadronda barındırıp şampiyonluk denen o özlediğimiz inanılmaz duyguya erişmek yerine, sırf çok iyi para veriyorlar diye satmak ancak Gençlerbirliği kulübü gibi yönetilmek demek.Yani biz Kayseri kadar olamayıp her isteyen oyuncuya bir kılıf uydurup satmanın yolunu tuttuk.Ya bizi kandırıyorlar yada hedef hep 2. yada 3. olmak...

Özkan
04.10.2008, 01:06
Tolga seyhan ile başlayan çözülme, F.Tekke-Stepanov-Sımkowiak-Ersen Martin-Marcelinho-Gökdeniz ve en son Yattara ile son buldu.Bu kadar değerli oyuncuları kadronda barındırıp şampiyonluk denen o özlediğimiz inanılmaz duyguya erişmek yerine, sırf çok iyi para veriyorlar diye satmak ancak Gençlerbirliği kulübü gibi yönetilmek demek.Yani biz Kayseri kadar olamayıp her isteyen oyuncuya bir kılıf uydurup satmanın yolunu tuttuk.Ya bizi kandırıyorlar yada hedef hep 2. yada 3. olmak...Bu giden isimlerden Gökdeniz ve kısmen Fatih Tekke dışında hangisi başarılarına devâm edebildi?

magicyattara
04.10.2008, 01:07
Sen alt yapıyı inkar ettin kıvırtma kabul et :)

Sabit fikir buna denir.

Problem var sende:)

magicyattara
04.10.2008, 01:09
Benim 3.5 metre boyum olmadığını nerden biliyorsun :)

Forumlarda resmini gördüm:)

Uzunoğlu
04.10.2008, 01:12
Sabit fikir buna denir.

Problem var sende:)

Bende problem yok problem sende :)

Forumlarda resmini gördüm:)

Popüler bir üye olduğumu bilmiyordum :)

hodlu
04.10.2008, 01:12
Bu giden isimlerden Gökdeniz ve kısmen Fatih Tekke dışında hangisi başarılarına devâm edebildi?

Bizi ilgilendiren Trabzonspordan gitmeleri, gerisi ilgilendirmiyor yani bir kulübün değişen kafa yapısı...

Uzunoğlu
04.10.2008, 01:15
Transferde tutucu olmanın anlamı yok

Değerinin üzerinde para alıyorsan satabilirsin ama yerini doldurmak şartıyla

magicyattara
04.10.2008, 01:15
Tolga seyhan ile başlayan çözülme, F.Tekke-Stepanov-Sımkowiak-Ersen Martin-Marcelinho-Gökdeniz ve en son Yattara ile son buldu.Bu kadar değerli oyuncuları kadronda barındırıp şampiyonluk denen o özlediğimiz inanılmaz duyguya erişmek yerine, sırf çok iyi para veriyorlar diye satmak ancak Gençlerbirliği kulübü gibi yönetilmek demek.Yani biz Kayseri kadar olamayıp her isteyen oyuncuya bir kılıf uydurup satmanın yolunu tuttuk.Ya bizi kandırıyorlar yada hedef hep 2. yada 3. olmak...

Şimdi yeni kurulan takım başarısız olursa yeniden başlıyacağız.

Sattığımız adamların yerinde doldurulmaz boşluklar var.

Anadoluda aldığımız naklen yayın parasına göz dikmeyen kalmadı.

İşte zayıf olursan sonu bu olur.

Sonra Lig tv yi protesto ederiz.

Özkan
04.10.2008, 02:43
Bizi ilgilendiren Trabzonspordan gitmeleri, gerisi ilgilendirmiyor yani bir kulübün değişen kafa yapısı...Tersinden bakarsak, futbolculardan maksimum vermile yararlanıp formdan düşmeye başladıklarında satarak çok akılcı davrandığımız da söylenemez mi?

Erdal
04.10.2008, 03:16
Tartışmalara bir katkısı olurmu bilmem ama yinede burda bulunsun istedim:)

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=745307&title=haber-analiz-dunyadaki-finansal-kriz-futbolun-kapisina-dayandi

magicyattara
04.10.2008, 09:34
Dünyadaki finansal kriz futbolun kapısına dayandı
ABD'de uzun vadeli konut kredilerinin geri dönüşlerindeki sıkıntı ile patlak veren finansal kriz, Avrupa'yı hatta tüm dünyayı sarmaya devam ederken, özellikle Premiere Lig takımları krizden nasibini almaya başladı bile.

Geçtiğimiz günlerde ünlü İngiliz kulübü Manchester United'ın sponsoru Amerikan sigorta devi AIG'ye devletin el koyması krizin yakın gelecekte endüstriyel futbolu etkileyeceğinin işaretlerinden biri. AIG firmasının sponsorluk bedeli olarak M.United'a yıllık 56,5 milyon pound ödüyor olması yaklaşan tehlikenin boyutlarını anlamak adına önemli bir gösterge. Yine West Ham'ın sponsoru XL firmasının iflası bu kulübün sezona sponsor firma bulamadan başlamasına sebep olmuştu. Newcastle'ın sponsoru Northern Rock iflas ederken, Tuncay Şanlı'nın takımı Middlesbrough'un sponsoru navigasyon sistemleri üreticisi Garmin de zor günler geçiriyor. Garmin'in hisseleri Middlesbrough'a sponsor olduğu Temmuz 2006'dan beri yüzde 60 değer yitirdi. Chelsea'nin sponsuru olan Samsung'un değeri ise geçen süreçte yüzde 40 eridi.

İngiliz futboluna sponsor olan şirketler arasında değeri düşmeyen şirket bulmak imkansız. Lig sponsorlarından JJB Sports'un hisseleri yılbaşından beri yüzde 35'ten fazla değer yitirirken, Carlsberg hisseleri son 1 yılda yüzde 22, LG Electronics hisseleri son 3 ayda yüzde 26 düştü. Ekonomik hayatın en temel gerçeği firmaların krizlerde ilk tedbir olarak reklâm giderlerini kısmaları. Reklam verenler küçülmeye gittiğinde bu durumdan en doğrudan etkilenecek sektör de doğal olarak medya. Bu da yayıncı kuruluşların futbola olan ilgilerinin azalması anlamına geliyor. İngiltere'de yıllık 400 poundu bulan uydu yayınlarını satın alacak veya mevcut fiyatlarla kombine alacak kitle bulmak güçleşebilir.

Futbol ve sponsorlar arasında çok yakın bir bağ var. 1970'lerin sonlarına doğru yerel düzeyde sponsorluk anlaşmaları yapan Avrupa kulüpleri 1979'da Liverpool'un HİTACHİ firmasıyla anlaşması üzerine ilk defa küresel sponsorlarla tanışmış oldu. Bugün Avrupa'da 5 büyük ligin sponsorluk gelirlerinin toplam gelirlerine oranı yüzde 20 ile yüzde 40 arasında değişiyor. Diğer taraftan Batılı firmalar kriz dolayısıyla futboldan el çekerken alternatif kaynak olarak ortaya çıkan Arap ve Rus petro-dolarları şimdilik ada futbolunun can simidi olarak görülüyor. Ancak yine mali krizin tırmanması durumunda petrol fiyatlarında meydana gelebilecek düşüş kolay yer değiştiren bu fonların kaçışını beraberinde getirirse işte o zaman endüstriyel futbol için çanlar gerçek anlamda çalmaya başlayacak. Ve muhtemelen yakın geleceğin yıldızları, Robinho gibi antrenmana geç kalmamak için helikopter kiralayamayacak.

Krizin sponsorluk gelirleri anlamında Türk kulüplerini etkileyebileceğini söylemek zor. Zira F.Bahçe'nin yıllık 9 milyon Euro sponsorluk geliri pek bir şey ifade etmiyor. Anadolu kulüplerinin zaten olmayan sponsorluk gelirlerine karşılık 4 büyük kulübün bu alandaki gelirlerinin toplam gelirlere oranı hala çok düşük. Ama yaşananlar özellikle son zamanlarda önemli sponsorluk anlaşmaları imzalama aşamasındaki kulüpler için keyif kaçıracak boyutlara ulaşabilir.

LİGLERİN DEĞERİ

Piyasa Toplam

LİGLER değeri gelir

Premier Lig 2.878 2.555

La Liga İspanya 2.463 1.330

Serie A İtalya 2.052 1.500

Bundesliga Almanya 1.374 1.290

Ligue 1 Fransa 1.329 945

Turkcell Süper Ligi 730 514

* Değerler milyon Euro olarak verilmiştir
ERDAL HOŞ

Sadece Premier Lig diyor.Diğer Ligler etkilenmemiş mi.

Sponsorların iflası çok önemli değil bence.Yükselen bir Çin gerçeği var.Ordan gelirler yakında.:)

Bush'un akşam imzaladığı kurtarma paketi bu yaraya merhem olur.Ama eğer yukarıda verilen değerler bir balonsa bence patlamasında sakınca yok.

M.S.SOFU
04.10.2008, 11:12
Bizim
ne Ajax gibi alt yapımız,
ne M.United kadar reklam ve vitrinimiz
ne R.Madrid kadar bütçemiz

Yok , ve önümüzdeki 25 yıl boyunca da olmaz.

Kendi modelimizi hazırlamak durumundayız.Türkiye şartlarında , kendi bütçemizde.
o zaman oluşturmak lazım.bu adamlar futbolculara ne yapıyorda böyle iyi oynuyorlar ya da ne bileyim bir çok şey var.
şimdi yorumcular diyor ki-osman tanburacı- :ingilterede bilardo gibi top oynuyor bizimkiler dökülüyor.
kardeşim bizim zeminimiz iyi değil ki nerede oynayalım bilardo gibi futbolu
bunun gibi bir çok şey var....

Nytre
04.10.2008, 11:46
endüstriyel futbolun neresinde olduğumuzu bilmiyorum ama aylardan beri dünyadaki ilk 500 takımın arasında değiliz!

magicyattara
08.10.2008, 09:43
"Yattara olayına gelirsek…

Fatih Tekke, Gökdeniz, Stepanov, Mancelinho, bu oyuncular gitti. Şimdi de Yattara.

Büyük kulüp şampiyonluğa oynayacaksa Yattara’yı elinde tutmalıydı. Oyuncu satarak bir yere gelemezsiniz. Trabzonspor en iyi dönemlerinde bu futbolcuları bıraktı.

Yattara’nın gidişi büyük kayıp değil, çok büyük kayıptır!

Hedefe büyük oyuncularla gidilir. Bu unutulmamalı…

Ancak bugün Başkan Sadri Şener’i dinlediğimde biraz rahatladım. Yattara’nın parasıyla en az iki kaliteli alacağını söyledi. Trabzonspor bu transferleri yaparsa şampiyonluğa oynar.

Trabzonspor sattığı oyunculardan 50 milyon euro kazandı ama neler kaybetti sorgulamak gerek."

Rıdvan Dilmen'in Antalya maçı sonrası Taka Gazetesinde yazmış olduğu yazıdan bir bölüm.

Benimde sorgulamak istediğim buydu aslında.En iyi dönemlerinde takımı takım yapan oyuncuları satmak ne kadar akla yatkın.

Evet 50 milyon euro kazanabilirsiniz ama neler kaybettiğinize bakmak lazım.
Bu hamleler Endüstriyel futbol çağında Trabzonspor için yanlış hamlelerdi.
Aklın yolu bir.

Doğukan Uçan
18.03.2023, 21:16
Biz tam merkezindeyiz bu işin. Gelirlerimiz diğer 3 takıma göre fazla olmadığı için üst üste şampiyonluklar ve başarı çok zor. İstanbul takımlarının böyle bir lüksü çok istisnalar dışında 1 sene kötü giderse diğer sene çok iyi kadrolar kurabiliyorlar. Hal böyle olunca bunlarla yarışabilmemiz çok zorlaşıyor eskiden de böyleydi. zaten kafadan lige başlarken 3 istanbul takımı şampiyonluk sayısına göre bizden çok para alıp başlıyor. yayın, reklam, sponsor, kombine vs hep önümüzdeler.

Tekke
18.03.2023, 21:24
"Yattara olayına gelirsek…

Fatih Tekke, Gökdeniz, Stepanov, Mancelinho, bu oyuncular gitti. Şimdi de Yattara.

Büyük kulüp şampiyonluğa oynayacaksa Yattara’yı elinde tutmalıydı. Oyuncu satarak bir yere gelemezsiniz. Trabzonspor en iyi dönemlerinde bu futbolcuları bıraktı.

Yattara’nın gidişi büyük kayıp değil, çok büyük kayıptır!

Hedefe büyük oyuncularla gidilir. Bu unutulmamalı…

Ancak bugün Başkan Sadri Şener’i dinlediğimde biraz rahatladım. Yattara’nın parasıyla en az iki kaliteli alacağını söyledi. Trabzonspor bu transferleri yaparsa şampiyonluğa oynar.

Trabzonspor sattığı oyunculardan 50 milyon euro kazandı ama neler kaybetti sorgulamak gerek."

Rıdvan Dilmen'in Antalya maçı sonrası Taka Gazetesinde yazmış olduğu yazıdan bir bölüm.

Benimde sorgulamak istediğim buydu aslında.En iyi dönemlerinde takımı takım yapan oyuncuları satmak ne kadar akla yatkın.

Evet 50 milyon euro kazanabilirsiniz ama neler kaybettiğinize bakmak lazım.
Bu hamleler Endüstriyel futbol çağında Trabzonspor için yanlış hamlelerdi.
Aklın yolu bir.

Ne arşiv be, hatırlıyorum o günleri, küsüp kaçan çok olmuş!

Bmn paha biçilemez bir hazine, al futbolun kitabını yaz