PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aforizmalar - Paradokslar

agasaro
27.09.2008, 02:48
Arkadaşlar, bu başlığı ilgi duyan arkadaşlarımla felsefi sohbetler yapmak için açıyorum. Aforizmalar-Paradokslar, zihnimizde fırtınalar koparacak, entellektüel birikimimize katkı sunacaktır. Aforizmalar ve paradokslar konusunda burada tartışalım. Çok keyifli olacağını düşünüyorum. İlk aforizma ve paradoksu yazıyorum. Buyrun sohbete...

1. Aforizma: Bu dahil, bütün genellemeler yanlıştır. (I.Kant)

Euqlides Paradoksu: "Yaptığım açıklama yanlıştır."

Great White
27.09.2008, 13:51
Baba, sen de başlığa öyle bir isim bulmuşsun ki tabii ben de dahil kimse yanaşmaz:D

Ama bir başlığın da yorumsuz kalmasına gönlüm elvermez..

En azından şöyle sazan kıvamında kendimizi feda edelim de başlığa biraz renk gelsin:)

Şu aforizma muhabbetine girmeyip de sadece paradoks kıvamında kalsaydın daha eğlenceli bir başlık olurdu aslında..

Mesela benim imzam bile bir nevi aforizmadır aslında:p

Neyse paradoksdan bir açılış yapayım..

Çocukken merak ettiğim ve şu yaşımda hala merakımı giredemdiğim şeylerden birisi "Uzayın Sonsuzluğu" dur:o

Benim en azılı paradokslarımdan birisidir bu.. Daha çok var ama hepsini birden harcamayalım:)

Cengiz Çubukcu
27.09.2008, 14:00
arkadaşlar anlamadığım birbirimizin yazdıklarına alıntı mı yapacağız ? yoksa herkes kendi birer tane m yazacak ?

Anıl Caner
27.09.2008, 14:21
Paradoksları çok severim.Eğer paylaşımlar devam ederse araya bilimsel olan ve tarihe geçmiş bazı ünlü paradoksları yazabilirim.

Ancak şimdilik fıkra tadında bir paradoks ile başlayalım;

Bir gün isimsiz bir ülkede isimsiz bir adam isimsiz bir kral tarafından ölüme mahkum edilir. Kral adamın ölüm şekline karar vermek için tuhaf bir yöntem hazırlar. Buna göre son sözü doğru olduğunda mahkum başı kesilerek, yalan olduğunda ise asılarak idam edilecektir. Kral mahkuma bu ilginç kararını açıklar ve son sözünü sorar..

Mahkumun cevabı kralı paradoksa düşürür:

"Beni asarak öldüreceksiniz"

Çünkü asılmaya götürülse doğru söylemiş olur ve başı kesilmesi gerekir. ancak başının kesilmesine karar verilirse bu kez de yalan söylemiş olur ve asılması gerekir. Paradokslarla uğraşmayı sevmeyen kral "büyüksün baba" diyerek adamı serbest bırakır.

Great White
27.09.2008, 14:38
Şu asma kesme hikayesini ben bir yerlerde zeka sorusu olarak duymuştum daha önce:)

Ama orada ince bir hile var tabii..

Henüz gerçekleşmemiş bir olay hakkında önceden hüküm belirtmek teorik olara doğru ya da yalan beyana girmez..

Ben kralın yerinde olsam:

"Doğru söylüyorsun vallahi.. Ben de zaten seni asmayı düşünüyordum. Ama bu tahmininde haklı olduğuna göre en iyisi kafanı kesmek" der işini bitirirdim:D

Yok öyle şark kurnazlığı:p

Great White
27.09.2008, 14:45
Mesela şöyle bir paradoks ya da kısır döngü de var..

"Trabzonlular' ın alayı yalancıdır ve ben Trabzonluyum"

Buradan çıkacak sonuç ne olacak:D

Erdal
27.09.2008, 14:48
Yok artık.. Agasaro sen fazla oluyosun. Taha Akyol u getirdin aklıma hiç yokken...:)

alper*
27.09.2008, 14:50
intihar etmenin günah olması bana göre bir çıkmazdır.

Great White
27.09.2008, 14:54
intihar etmenin günah olması bana göre bir çıkmazdır.

Niye yahu? Düşündüm bulamadım:)

İntihar etmenin günah olduğuna inanan bir insanın intihar etmeye kalkması paradoks olmaz ama kendisi ile çelişkisel bir durum yaratabilir tabii ki..

Ya da "Günahsa da çekeriz artık, bıktım ulan bu hayattan" şeklinde de algılayabiliriz ama paradoks olarak göremedim ben..

Gerçi sen "çıkmaz" demişsin yahu:)

alper*
27.09.2008, 15:03
yaşadığı hayatın koşullarından memnun olmayan ve bir şekilde diğer yaşamdaki ızdırabı -bilemeden de olsa,yani yaşayabileceği acının boyutunu bilemeden- göze alan kişi istediğinde bu yaşamı terk edebilmeli.çünkü ... ... işte ben de burada kalıyorum.o yüzden çıkmaz dedim.

Great White
27.09.2008, 15:12
Zaten ben de senin "çıkmaz" dediğini sonradan fark etmişim:)

Bu arada ne oluyor yahu?

Yattara gitti diye hepimiz üzüldük ama bu kadar abartmayalım yani:p

alper*
27.09.2008, 15:15
yok eskiden beri düşünür dururum ben.
:)

Great White
27.09.2008, 15:18
Açıkçası şu dünyadaki çok kısa ömrümüzde yaşayacağımız en kötü şeyler bile hiçbir şeyi yaşayamadan hayata son vermekten daha iyidir:)

En azından bir şeyler yaşıyorsun yahu; çok kötü bile olsa:)

alper*
27.09.2008, 15:19
hiç,hiç yaratılmamış olmayı istemediniz o zaman :)

Erdal
27.09.2008, 15:21
hiç,hiç yaratılmamış olmayı istemediniz o zaman :)

Cehhenim yokluğa tercih edermisiniz? Zor oldu yahu..Cevabıda zor.En azından yok olmayı istemezdim diyeyim..

Great White
27.09.2008, 15:21
Alper@

Niye öyle bir şey isteyeyim yahu:)

Hangi insan kendisine çıkmış bir piyangodan rahatsız olabilir ki?

Milyonlarca spermin arasından finiş çizgisini ilk olarak ben geçmişim:D

Boşuna mı attık onca deparı:p

alper*
27.09.2008, 15:23
Cehhenim yokluğa tercih edermisiniz? Zor oldu yahu..Cevabıda zor.En azından yok olmayı istemezdim diyeyim..

aslında ikisini de yaşamadığım için bir şey demem isabetli olmayabilir.
şu an için yok olmak.

@ greatwhite
abi,yine klasik çizginiz :p:)

ilhan
27.09.2008, 16:21
Konu çok yerinde olmuş. Oruçlu oruçlu aklıma bir şeyler gelmiyor. Sahip olduğumuz göz sayısı iki taneyken baktığımız şeyleri tek bir tane görüyoruz. Lisede hocama sormuştum. Sınıftaki arkadaşlar gülmüştü ama hoca "+" vermişti bana. :) + bilirsiniz sınav notuna eklenirdi.

alper*
27.09.2008, 16:23
ilhan,onun biyolojik bir açıklaması vardır illa ki.tıpçı arkadaşlar yardımcı olurlar sanırım.ben de merak ettim :)

Great White
27.09.2008, 16:39
İlhan, bir şişe Jack' i kafaya dikince ikinci göz de devreye giriyor:D

Görme işlemininin algılanmasını göz değil, beyin yapıyor zaten..

Beyin de bir tane.. En azından bende öyle:p

Göz sadece aracı..

Nasıl ama bilimsel açıklama:)

alper*
27.09.2008, 16:54
bir tane matematik sorum olacak ama kafamı toparlamam lazım.
hatırlamak için.
lise yıllarına dönmem gerekecek.

Mayls
27.09.2008, 17:27
Aklıma şöyle bir kısır döngü takıldı bir kaç gün önce;

Allah herşeye kadirdir. Peki, o halde kaldıramayacağı ağırlıkta bir taşı vb yaratabilir mi?

Ramazan Ramazan da nerden geliyor böyle şeyler aklıma :)

Emiroğlu
27.09.2008, 17:31
Paradoks diye adlandırılıyordu sanırım.

Bir cisim (Kendimiz de deneyebiliriz) bir A noktasından B noktasına hareket etsin.

Her saniye ya da birim zamanda , hızını mevcut hızının yarısına düşürsün.

Hareket ve hareketin yönü , B noktasına olduğu halde B noktasına ulaşılamıyor :)

Kendimiz denemek için ise , ayakta durduğumuz bir noktadan , belli uzaklıkta bir obje kestirin gözünüze.İlk başta ona doğru geniş 1 adım atın , daha sonra attığınız adımın yarısını atın , daha sonra en son attığınız adımın yine yarısını , yine yarısını ve tekrar yarısını....Yine o cisme ulaşamayacaksınız :)

Fizik olarak paradoks olma sebebine gelince.Yukarıda dediğim gibi , sürekli bir hareket var , hareketin doğrultusu ve yönü var.Hedef sabit , fakat ulaşılamıyor.

Emiroğlu
27.09.2008, 17:35
Bu paradoks değil fakat , ünv. fizik hocam ( kafadan biraz sakattır :) ) , kendi hocası ile 13-14 saatlik bir taştırmanın ardından Zaman konusunda şu fikir birliğine varmışlar.

" Hareket olduğu sürece Zaman vardır "

Örnek olarakta , havası alınmış bir oda düşünün , içinde de küp şeklinde bir cisim.Bunu uzaktan izleyin , içeride zaman kavramı olduğundan bahsedilemiyor.En azından , aksi ispatlanamıyor.Diyeceksiniz ki , küp atomları sürekli hareket halinde,hareketi durduracağız ya , o cismin atomlarını da durdurduğumuzu var sayalım , ve söz konusu odayı bir camdan izleyelim.Odada zaman kavramının olduğu ya da olmadığı net değil.

Uzunoğlu
27.09.2008, 17:37
Yattara gitti 13 hafta sağ kanatta kim oynayacak var mı daha büyük paradoks :)

OYılmaz
27.09.2008, 17:39
Tavukmu yumurtadan çıktı yoksa yumurtamı tavuktan çıktı gelde çık işin içinden bu sorunu çözmeliyiz :)

alper*
27.09.2008, 17:44

Bir cisim (Kendimiz de deneyebiliriz) bir A noktasından B noktasına hareket etsin.

Hareket ve hareketin yönü , B noktasına olduğu halde B noktasına ulaşılamıyor :)
.
düşündüm,düşündüm.
A ve B cisimleri arasında belli bir mesafe var.ve hareket eden cismin hızı önce 100 birim sonra 50 sonra 25 sonra 12,5 olsa dahi asla sıfır olmayacaktır.çünkü duracak demiyorsunuz ve hep bir bölme var.sıfıra ne kadar yaklaşsa da mutlaka sonsuz bir zamanda B'ye ulaşır.

Great White
27.09.2008, 17:56
Tavukmu yumurtadan çıktı yoksa yumurtamı tavuktan çıktı gelde çık işin içinden bu sorunu çözmeliyiz :)

Yahu yumurtadan tavuk çıktığı mı görülmüş:D

Çıksa çıksa civciv çıkar:)

Bu arada Emiroğlu' nun her adımın yarısını atarak hedefe ulaşılamaması durumu bana garip geldi..

Alper' in de dediği gibi hiçbir rakam kendi yarısına bölüne bölüne sıfıra ulaşamayacağına göre asgari de olsa bir hareket olması gerekir tabii ki:)

Bu arada Selim, başımıza taş yağdıracan:p

Kasım Hilal
27.09.2008, 19:31
Mesela şöyle bir paradoks ya da kısır döngü de var..

"Trabzonlular' ın alayı yalancıdır ve ben Trabzonluyum"

Buradan çıkacak sonuç ne olacak:D

Epimenides paradoksu..
Giritli olan Epimenide'in veciz sözü;
-Bütün Giritliler yalancıdır!
Epimenides de Giritli olduğuna göre kendisi de yalancıdır. O halde bu söz doğru olabilir. Cümlenin (daha doğrusu önermenin) inversini alırsak karşımıza şöyle bir önerme çıkar;
-Bazı Giritliler doğrucudur (doğru söyler)..
Epimenides de Gİritli olduğuna göre bu söz doğru olabilir. O halde hüküm:

Artık siz başa dönün...

Great White
27.09.2008, 19:47
Epimenides de Giritli olduğuna göre kendisi de yalancıdır. O halde bu söz doğru olabilir.

Kendisinin yalancı olduğu tezi doğruysa diğer tez otomatikman yalan demektir..

Tabii ki bu sayede tüm Giritliler' in tamamının doğru söyledikleri sonucu çıkmasa da topunun birden yalancı olduğu düşüncesi başlı başına kolpa demektir:D

Burada bazıları yalancı, bazıları doğrucu teoremi biraz havada kalıyor tabii..

Yani başa da dönsen geleceğin nokta burası.. Zaten o yüzden buna kısır döngü diyorlar..

Aslında sabaha kadar konuşulsa binlerce farklı kombinasyon çıkar bu laftan; orası da ayrı:p

Great White
27.09.2008, 20:00
Mesela..

Bir kapının üzerine "Okuma yazma bilmeyenler bize başvursun" ilanı da bilindik bir paradoksdur..

Bunu okuyunca aklıma geldi:)

Bir kapının üzerine "Okuma yazma bilmeyen buraya giremez" yazsak hangi sınıfa girecek acaba?

Bana kalırsa o yazı hiçbir işe yaramayacak:D

alper*
27.09.2008, 20:04
az önce kendi çıkardığım bir sorunu çözdüm ama ne yazık ki hiç sevinemiyorum.
bir şey buldum sanmıştım.tüh be!
x=1
x²=x
x²-1=x-1
(x-1).(x+1)=x-1
x+1=1
1+1=1
2=1

sanmıştım ama a/0 diye bir şey olamayacağını hesap edemedim.
gülsem mi ağlasam mı :s

Great White
27.09.2008, 20:08
"Eğer ki iyi bir takım olmak için paraya ihtiyaç varsa, para içinse iyi futbolcu satmak gerekiyorsa biz nasıl iyi bir takım olacağız?" diye kara kara düşünen bir taraftar da paradoks içerisinde midir acaba:)

Bu arada neymiş o çözdüğün şey Alper??:)

Great White
27.09.2008, 20:11
Biraz daha kassan Pisagor olup çıkacan başımıza yahu:p

alper*
27.09.2008, 20:12
lisede hocamdan görmüştüm.
çok oldu anımsayamadım.
hatırlamak için epey zorladım kendimi.o yüzden "çıkardığım" dedim.
yoksa benim ürettiğim bir sorun değil ama kendimi kandırmışım bunca zaman.
gerçekten matematik yalan söylemiyormuş. :-(

champions
27.09.2008, 20:17
"Eğer ki iyi bir takım olmak için paraya ihtiyaç varsa, para içinse iyi futbolcu satmak gerekiyorsa biz nasıl iyi bir takım olacağız?" diye kara kara düşünen bir taraftar da paradoks içerisinde midir acaba:)

"Sattığın her bir iyi futbolcu yerine iki iyi futbolcu koyabilirsen eğer, bir süre sonra iyi futbolcu sayısı artacağından, satılan iyi futbolcu bile iyi takım olmamıza engel olamayacaktır"

:D
Şimdiye kadar yapamamamız bundan sonra da yapamayacağımız anlamına gelmez:pYani bir şekilde olması gereken budur.:rolleyes:

Great White
27.09.2008, 20:22
"Sattığın her bir iyi futbolcu yerine iki iyi futbolcu koyabilirsen eğer, bir süre sonra iyi futbolcu sayısı artacağından, satılan iyi futbolcu bile iyi takım olmamıza engel olamayacaktır"

Sayende paradoks tarihinin en kısa ömürlü paradoksu oldu bizimkisi yahu:p

Bari birkaç gün bekleseydin çürütmek için:D

alper*
27.09.2008, 20:27
aklımda bir ton soru var ama kime sorsam :confused:
hem bana deli dersiniz.
kim bilir belki de diyorsunuzdur.şimdiden.

Great White
27.09.2008, 20:30
Alper, dini sorular olmasın da aman:)

Şöyle üzerinde rahatça geyik çevrilebilecek türden olsun mümkünse..

agasaro
28.09.2008, 00:58

Kendimiz denemek için ise , ayakta durduğumuz bir noktadan , belli uzaklıkta bir obje kestirin gözünüze.İlk başta ona doğru geniş 1 adım atın , daha sonra attığınız adımın yarısını atın , daha sonra en son attığınız adımın yine yarısını , yine yarısını ve tekrar yarısını....Yine o cisme ulaşamayacaksınız :)

Fizik olarak paradoks olma sebebine gelince.Yukarıda dediğim gibi , sürekli bir hareket var , hareketin doğrultusu ve yönü var.Hedef sabit , fakat ulaşılamıyor.

Doğru, bence izaha muhtaç paradoksların başında sonsuzluk paradoksu geliyor. 1 ile 0 arasındaki en küçük değeri yazamayız mesela, en azından şimdilik. Atom altı parçacıklardan elektronun yörünge merkezinde döndüğünü biliyoruz ama birazdan hangi yörüngeyi çizeceğini bilemiyoruz. Ayrıca elektron bir kere geçtiği yoldan ikinci kez geçmiyor. Bu durum evren varolduğundan beri (bilim adamlarına göre 13,5 milyar yıl önce) böyle devam ediyor. Heisenberg'in "Belirsizlik Kuramı" bunu anlatmaya çalışıyor. Bu aslında Pozitivizmin çöküşü demek ama birileri maçı uzatmaya götürmeye çalışıyor. Bütün planlarını modernizm üzerine kuran batı dünyası, tıpkı 1452 yılında Galileo'nun söylediklerini görmezden gelmesi gibi post-modern paradigmayı da görmezden geliyor. En azından siyasal düzlemde.

Galiba bu evrende bazı şeyler biz bilmiyelim diye var. Bilmeyelim de ne kadar aciz olduğumuzu anlayalım ve sonra yere kapanıp "Ne olur günahlarımı affet" diye haykıralım diye var.

Mayls
28.09.2008, 10:02
Galiba bu evrende bazı şeyler biz bilmiyelim diye var. Bilmeyelim de ne kadar aciz olduğumuzu anlayalım ve sonra yere kapanıp "Ne olur günahlarımı affet" diye haykıralım diye var.
Bence herşeyin mantıklı bir cevabı vardır. Herşeyi bilsek bilimin ve araştırmaların bir anlamı kalmazdı zaten. Bence yeterli zaman ve tecrübe olduktan sonra çözülmeyecek sır yok :) Ama şahsen Dünyanın bütün sırlarının Kıyametten önce çözülebileceğini de sanmıyorum :)

Great White
28.09.2008, 10:39
Bence herşeyin mantıklı bir cevabı vardır. Herşeyi bilsek bilimin ve araştırmaların bir anlamı kalmazdı zaten. Bence yeterli zaman ve tecrübe olduktan sonra çözülmeyecek sır yok :)

Kesinlikle:)

Düşünebilen, merak eden ve sorgulayabilen insan nesli devam ettiği sürece bilimin karşısında hiçbir gizemin kalabilmesi mümkün değil..

Bırakın bundan 300 yıl ya da daha öncesini, 100 yıl önceki insanların görmemiş ve bilmemiş oldukları, onlara o zamanın şartlarında son derece ütopik ya da imkansız gelebilecek bir çok değerli bilgi ve bilimsel sonuçlara sahibiz şu anda..

Zira bilim, asla ve asla yıllar yüzyıllar önce kabul edilmiş hali ile beklemez bir köşede. Sürekli kendini yeniler ve güncellemeye devam eder..

Serdær
28.09.2008, 10:42
Nesneler aynada göründüğünden daha yakındır..

Ne kadar felsefik oldu bilemiyorum :D

magicyattara
29.09.2008, 00:00
Epimenides paradoksu..
Giritli olan Epimenide'in veciz sözü;
Epimenides de Giritli olduğuna göre kendisi de yalancıdır. O halde bu söz doğru olabilir. Cümlenin (daha doğrusu önermenin) inversini alırsak karşımıza şöyle bir önerme çıkar;
-Bazı Giritliler doğrucudur (doğru söyler)..
Epimenides de Gİritli olduğuna göre bu söz doğru olabilir. O halde hüküm:

Artık siz başa dönün...

Epimenidenin görüşü kendini bağlar,tüm giritlilileri bağlamaz.:)

magicyattara
29.09.2008, 00:04

Bu nükleer enerjinin sıfırlanamaması kuralı.Nükleer bir elementin yarı ömrü vardır ve o süre içerinde enerji yarıya düşer.Asla sıfır olmaz.