PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Mustafa" Filmi Gösterimde

antagonist
18.09.2008, 03:38
"Mustafa" 29 Ekim'de Gösterime Giriyor

Ölümünün 70. yıldönümünde Atatürk'ü Türk seyircisine farklı bir bakış açısıyla sunmaya hazırlanan "Mustafa" isimli film 29 Ekimde gösterime girecek. Yönetmenliğini Can Dündar'ın üstlendiği film; seyirciyi, özellikle de yeni nesli büyük önder Atatürk'ü yeniden keşfe davet ediyor...

15 sene boyunca Atatürk belgeselleri yapan, "Sarı Zeybek"le seyirciyi Ata'nın insani yüzüyle tanıştıran gazeteci/yazar Can Dündar, O'nun bütün hayatını sinema diline dökmek için yönetmen koltuğuna oturdu. Bugüne kadar Mustafa Kemal Atatürk üzerine yapılan belgesellerin Türkiye ölçeğiyle sınırlı, belli bir dönemle kısıtlı olması ve resmbir dilde tutsak kaldığı düşüncesiyle hazırlanan "Mustafa"nın, sinema alanındaki büyük bir eksikliği tamamlaması amaçlanıyor. Bu amaç doğrultusunda film, Atatürk'ün Selanik'ten Dolmabahçe'ye kadar hayatını mercek altına aldığı gibi O'nu şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatıyor.

HER BELGE İNCELENDİ

Film için Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı arşivleri başta olmak üzere, yerli ve yabancı pek çok arşiv özel izinle açıldı. Atatürk'ün daha önce görülmemiş fotoğraflarına, hatıralarını yazdığı not defterlerine, yakınlarına yolladığı çok özel mektuplarına, günlüğüne, el yazmalarına ulaşıldı.

"Mustafa"nın çekim ekibi Atatürk'ün ayak bastığı Selanik'ten Manastır'a, Şam'dan Berlin'e, Sofya'dan Karlsbad'a kadar her coğrafyaya giderek, doğduğu odadan, öldüğü odaya dek her mekana girerek O'nun hayatını yerinde görüntüledi. Atatürk'e dair yazılmış kitaplar, yerli yabancı basın, diplomatik yazışmalar geniş ve deneyimli bir kadro tarafından tarandı. O'ndan kalan eşyalar, O'nu anlatan anılar, çalıştığı karargâhlar, yaşadığı evler, geride bıraktığı belgeler, sevdiği müzikler, söylediği sözler titizlikle derlendi. Bütün bu çalışmaların sonucunda ortaya sahici, objektif ve sıcak bir hayat hikâyesi çıktı.

Müzikleri Goran Bregovic tarafından bestelenen filmde, yeni kuşağın okulda öğrendiği klasik bilgilerden ve eski siyah beyaz görüntülerden sıkılmış oldukları varsayımıyla, samimi bir dil ve modern animasyon teknikleri kullanıldı.

Warner Bros'un dağıtımını gerçekleştirdiği "Mustafa", 29 Ekimde Türk sinema seyircisiyle buluşacak.

http://www.analiztv.com/news_detail.php?id=2746

Cem Akyüz
18.09.2008, 03:47
kesinlikle gideceğim daha öncede bir kaç yerde haberi görmüştüm ama vizyona gireceği tarihi bilmiyordum.Bilgi için teşekkürler Süleyman Abi

Gürkan
18.09.2008, 10:03
Bu aralar farklı Mustafa Kemal'i göstermek moda oldu. izleyelim bakalım hangi" Mustafa" .

Dursun Kaplan
18.09.2008, 10:51
Film hakkında bilgiler ve fragman resmi sitesinde..

http://www.mustafa.com.tr/ (http://www.mustafa.com.tr/)

Mayls
18.09.2008, 18:06
Film mi çekildi, belgesel mi?

Atatürk filmlerini (belgesellerini) pek sevmem doğrusu. Atatürk'ün de senin benim gibi bir insan olduğunu, O'nun da kusursuz olmadığını kabul ettiğimizde çok daha güzel filmler çekilebilir.

Yine de Can Dündar'ın Sarı Zeybek'ini düşünürsem, Mustafa'dan umutluyum, Sarı Zeybek gerçekten kaliteli ve özenle hazırlanmış bir yapımdı.

Kazım Uzunboy
18.09.2008, 18:10
Kesinlikle kaçırmayacağım.

...Yönetmenliğini Can Dündar'ın üstlendiği film...

Film galiba..

Mayls
18.09.2008, 18:14
Evet ama film için bir çok görüntü arşivi kullanıldığı yazıyor. Film çekmek için bence arşivden ziyade tarihe ihtiyaç var :)

Misina
18.09.2008, 19:33
Kaliteli bir Can Dündar Yapımı...Sabırsızlıkla bekliyorum

Kaan
18.09.2008, 19:49
Gitmeyi düşünüyorum... :rolleyes: :)

ilhan
18.09.2008, 19:52
Belgesel tadında bir film olacak sanıyorum. Görüşlerimi film hakkında açılan sitede yazdım. Can Dündar'a güveniyorum ve bir çok söyleşisine katıldım. Çektikleri bu filmin hakkını vereceklerine inanıyorum.

kingfisher
18.09.2008, 20:08
www.mustafa.com.tr

Berk
18.09.2008, 20:33
Yönetmenin Can Dündar olması filmin kaliteli olacağının göstergesi.Kesinlikle izleyeceğim bir film..

Bilâl ÇOBAN
19.09.2008, 06:49
Can dündar'ı beğenmem aslına bakılırsa... fakat işin içinde Mustafa Kemal Atatürk var ise izlenilesi bir film olacağı kesin. umarım can dündar'ın kafasındaki Atatürk'ten çok, gerçek Atatürk'ü izleyebiliriz filmde...

OLCAY ÇAKIR
19.09.2008, 09:54
Helal olsun Can Dündar'a.
Sarı Zeybek'in üzerinde bir çalışmadır sanırım.

Merakla bekliyoruz.

Emirhan Ömeroğlu
19.09.2008, 10:06
Can Dündarı beğenmiyorum. tarafız olucağını hiç sanmıyorum bilal çoban güzel söylemişsin can dündarın kafasında ki Atatürk'ten çok gerçek Atatürk vardır umarım.

OLCAY ÇAKIR
19.09.2008, 10:20
Misal Can Dündar'ın kafasındaki Atatürk sahnelendi?

Son dönemlerin moda söylemlerinin başında bu ''Hangi Atatürk'' sözü geliyor.

Hangi Atatürk diye sorma gereği duyanlara ''sen hangisini kabul ediyorsan benim içinde o Atatürk'' diyorum.Sen yeterki kabullen.

Not: Sözüm geneledir kardeşim sana değil.Özellikle son cümlem.

Can Dündarı beğenmiyorum. tarafız olucağını hiç sanmıyorum bilal çoban güzel söylemişsin can dündarın kafasında ki Atatürk'ten çok gerçek Atatürk vardır umarım.

Emirhan Ömeroğlu
19.09.2008, 11:27

Hangi Atatürk diye sorma gereği duyanlara ''sen hangisini kabul ediyorsan benim içinde o Atatürk'' diyorum.Sen yeterki kabullen.

yanlış anlaşılmak istemem ama herkesinde bildiği gibi bazı insanlar böle büyük insanları istediği gibi kullanabiliyorlar.. bunu hepimiz biliyoruz ben bunu kast ediyordum.. can dündarında nötr olmadığını biliyoruz.. bazı şeylerin kimin yaptıkları önemlidir :) ben zaten bu konuda tartışıcak değilim siz büyüğümsünüz sadece görüşümü söledim

Great White
19.09.2008, 11:43
Bu belgeselin Atatürk' ün kendisi hakkında Türk Milleti' nin kabul ettiği ulu önder sıfatına darbe vuracak türden bir anlayış ile çekileceğini hiç sanmıyorum..

Ama belki daha kötüsü olabilir..

İşin içinde Warner Bros (ABD) da olduğuna göre "Atatürk' ü 80 yıl boyunca çok yanlış tanımış ve algılamışsınız. Gerçek Atatürk aslında tam anlamıyla bu şekilde bakıyordu hayata. Dünya görüşü işte buydu" kıvamında mesajlar gelebilir bilinçaltlarımıza; şimdiden söyleyeyim..

Ancak umarım objektif ve iyi niyetli bir emeğin ürünü olur bu özel belgesel:)

Erdal
19.09.2008, 15:40

Olcay abi, modaya uyanlardanım bende. Hangi Atatürk sorusunu soranlardanım yani.

Misal Türkçede ne kadar Arapça kelime varsa temizleyip yerine yeni kelime uydurulmasını emreden Atatürk mü ?

Yoksa bir süre sonra yanındakine "Türkçe yi bir batağa sapladık çocuk" deyip bu işten kurtulmak için Güneş dil teorisine bel bağlayan Atatürk mü

Kendi adıma Sarı Zeybek çıktığında Kemalizm le en problemli dönemimi yaşıyordum. Ama "insan" Atatürk ün hayat hikayesi beni ağlatmıştı. Hataları ile zaafları ile üstünlükleri ile "İnsan Atatürk " konu edilecekse yeni yapımda ben keyifle seyrederim.

Soner in çekincesine gelince gelmeyelim vzgeçtim :)

Anıl Caner
19.09.2008, 15:49
Can Dündar'ın beğenilmemesini hiç anlamayadım. Kim, neden beğenmez yani :).Kesinlikle saygı duyarım beğenmeyenleree ama nedenini ciddi şekilde merak ediyorum.

Filme gelince bence son derece ilgi çekici.Sarı Zeybek gibi tarihi gerçeklerle,Atatürk'ün özel yaşamının kesiştiği bir belgeselden ziyade Atatürk'ün çocukluğunu ve Rumeli'deki Osmanlı kültürünü konu alacağı için ve en önemlisi "film" olduğu için daha keyifli olacağını düşünüyorum.

Merakla bekliyorum.

Bilâl ÇOBAN
19.09.2008, 15:57
Dışa bağımlı birisi olduğu için sevmiyor olabilir miyim acaba?

Örneğin;

Geçmişte sovyet, şimdi abd emperyalizminin baş savunucusu...

dileyen sevebilir... ama diğer tarafta, "Kişi Sevdiği İle Beraber" olacağından, sevdiklerimizi bi elekten geçirmemiz gerekir sanıyorum.

Uzunoğlu
24.09.2008, 02:21
merak etmiyorum dersem doğru olmaz

antagonist
13.10.2009, 00:26
Film şu an Kanal D'de yayınlanıyor ama biz başlığı unutmuşuz. :o

OLCAY ÇAKIR
13.10.2009, 00:31
İzliyorum Süleymanım:)

Mustafa Önder
13.10.2009, 01:40
Bir iletişimci olarak bu adamın yaptıklarının "belgesel" olarak algınlanmasını BELGESEL SİNEMACILARA hakaret olarak kabül ediyorum. Arkasında mülkiye mezunlarının desteği almış yanar döner kapitalizme sövüp kapitalizmin çarkları arasında sıkışan bir şahsiyet.

Mustafa Yüksek
13.10.2009, 01:42
Bir iletişimci olarak bu adamın yaptıklarının "belgesel" olarak algınlanmasını BELGESEL SİNEMACILARA hakaret olarak kabül ediyorum. Arkasında mülkiye mezunlarının desteği almış yanar döner kapitalizme sövüp kapitalizmin çarkları arasında sıkışan bir şahsiyet.

Katılıyorum...Can Dündar kendisiyle çelişen bir insan şahsi fikrim...

Adem Erdoğan
13.10.2009, 09:17
Ortada bir yanlışlık var; ya Atatürk, ya Can Dündar.

OLCAY ÇAKIR
13.10.2009, 12:29
Beğenmedim.

Kuşkularım vardı,pekişti.

Vornır bıros'unuzu yesinler emi.!

macuka
13.10.2009, 12:48
bu tarz filmleri görünce aklıma gelen sey su. Bizim Türk yapımcısının Herhangi bir ülkeye gidip oranın dandik bir yönetmenine destek verip ülkesinin kurucusu hakkında bir belgesel yaptırtmak.
Sinema kapitalizm in en güclü silahıdır ve olmaya da devam etmektedir. Sinemada seyredilen "kapitalist yüce insan" ın devamli dünyayı kurtarmasi, kaybettiği, katliamlar yaptiği vietnam ve kızıldereli olayları ile ilgili olarak sinemada vietnamlılara kızılderelilere yardım etmeyede calısanlar oldugunu gösteren bu "yüce insanlar" her neden se Osmanlı imparatorlugu hakkında bir film cevirme zahmetine katlanmamıslardır.

Egemen
13.10.2009, 14:22
bende beğenmedim.. hatta bir yerde öyle cümleler kurulmuştu ki kurtarıcı mı yoksa diktatör mü diye sordum kendi kendime..

garip duygular içerisinde izledim.. kafam karıştı neyse..

Erdinç Barutçu
13.10.2009, 16:27
Eminim yorum yapan arkadaşlar Atamızla ilgili taraflı tarasız bütün yayınları izlemiş,derin tarih bilgilerini gözden geçirip yorum yapmışlardır.Aksi takdirde sadece "lisede okuduklarımızla,dersten geçmek için ezberlediğimiz tarih bilgileriyle" yorum yapıyorsanız bişey demiyorum..Belgeselde evraklara,yazılı ve görsel dökümanlarla mesnet edilmemiş hiçbir bilgi yeralmıyor..."Kapitalizme laf edip ondan faydalanmak" bu tabi yapımcı için yapılmış bir yorum olabilir ama dikkat ederseniz belgeselin adı "Mustafa"...yani bir kurtarıcı yada diktatörü anlatmıyor bir "insanı" anlatıyor...Emin olun ki bu belgeseli yaparken hepimizin okuduğu kitapların toplamından daha çok kitap okuyup araştırmıştır...

İskender66
13.10.2009, 18:11
Tüh ya dün olduğunu bilseydim muhakkak izlerdim bu filmi çok merak ediyorum. neyse tekrarını koyarlarsa izleriz o zaman.