Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yerli Markalarımız

oğ 61 efsanesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Standart Yerli Markalarımız

Değerli dostlar dün gece dış alırken farkettim ki kullandığımız basit kişisel bakım markalrının tamamı yabancı ülkelerde üretilerek ülkemize ithal ediliyor. Duş jeli- Hollanda, Şampuan - AB, yüz temizleyici- AB, deodorant- moldova, traş köpüğü romanya...

Çok acı bir durum olarak değerlendiriyorum bunu. Yaptığım küçük bir araştırmada yerli kozmetik markalarımızın iç piyasada bile çok geride kaldığını gördüm. Açıkçası bana bir an için Katar gibiymişiz gibi geldi. Bir şampuanı bile ithal ediyoruz. Konuyla ilgili ekonomiye ilgi duyan arkadaşlarımızın görüşlerini bekliyorum. Teşekkürler.

Mustafa YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun

tüketim toplumu olmak bunu gerektirir. alacak paran yoksa bile üretmezsin bunun yerine borç alır gider parasını verip alırsın.

bu aslında dalları olan bir ağaç kıvamında bir konu yani tek şu sebebten diyemezsin ama kökü bizim tüketim toplumu olmamız istenmesidir.

internette araştırma yapabilirsin. mesela eskişehir'deki uçak fabrikası nasıl kapandı, köy enstütileri neden kapandı. sonra şeftali üretmek otomotiv üretmekten daha kazançlıdır diyen kim ve onun kimlerle ilişkileri var.

eğitim sistemine bak mesala sürekli yap boz halinde ve özellikle son dönemlerde yapılanlar meyvesini veriyor ruhu olmayan düşünmeyen bir nesil geliyor arkadan twitter'e bakıp bile görebilirsin bunu. klişe bir laf ama eğitim olmadan hiç bir şey olmaz osmanlı'nın bize bıraktığı en kötü miras bu, eğitim. sanırım %1 falandı.

daha kötüsü ahlak olarak çökertiliyoruz adalet duygusunu alıyorlar bizden bunu en yakın biz yaşadık 3 temmuz sonrası ve güncel bir örnek daha samsun'da kızın başına taşla vuranı önce serbest bırakmışlardı sosyal medyada gündeme gelince tekrar almışlar sanırım içeri. herşeyi düzeltebilirsin eğitimide ama ahlak ve adalet duygusu kaybolduğu zaman onu düzeltmen çok uzun yıllarını alır.

konu farklı bir yere kaymış gibi gözüksede işin temeli bence bunlardır.

eğitim, ahlak ve adalet bu üçü olmadan hiç bir şey yapamazsın.
    sadece aşk bizimkisi

Kazım Bostan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

şunu bile ithal ediyormuşuz şeklinde duyduğum o kadar çok gıda ürünü var ki -çoğunun doğru olduğunu düşünüyorum- bunları düşündükçe ülkeye hizmet etme hevesim kaçıyor.

(yine de yakında ülkeye bir miktar dolar sokacağım nasipse hadi iyiyiz yine )
    #

BMN Yönetim Kurulu Yiğit Gayretli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Önce üreticilerin "yerli olan kalitesizdir" algısını kırması gerek.

Adını vermeyeyim, belki kullananı vardır; bir yerli şampuan markasının şampuanını kullanmak durumunda kalmıştım. Kafa derim sökülecek diye korktum. Bırak saç şampuanını, halı şampuanı olarak bile kullanmam.
    Forum Kurallarına aykırı gördüğünüz mesajları ve üyeleri kullanıcı panelinde bulunan (ikaz tuşu) tıklayarak raporlamanızı rica ediyoruz..
    Ayağa KALK!

selcuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya

Alıntı Yiğit Gayretli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Önce üreticilerin "yerli olan kalitesizdir" algısını kırması gerek.

Adını vermeyeyim, belki kullananı vardır; bir yerli şampuan markasının şampuanını kullanmak durumunda kalmıştım. Kafa derim sökülecek diye korktum. Bırak saç şampuanını, halı şampuanı olarak bile kullanmam.
    duru nun mavi kutu şampuanı buralarda cok iyi satıyor

Öyle bir hal aldıki arap bölgesi için üretilen malı bile buraya yollamışlar

Tavsiye ederim

Gesendet von meinem GT-I9300 mit Tapatalk
    "Şairin dediği gibi, ben artık şarkı dinlemek değil, şarkı söylemek istiyorum."

Ünal Karaman

ONUR KALACAK ONURSUZLAR GIDECEK

Nereden
    İstanbul

Alıntı selcuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    duru nun mavi kutu şampuanı buralarda cok iyi satıyor

Öyle bir hal aldıki arap bölgesi için üretilen malı bile buraya yollamışlar

Tavsiye ederim

Gesendet von meinem GT-I9300 mit Tapatalk
    Hacı Şakir'in klasik beyaz sabunu haricinde hiçbirine güvenim yok.
    Forum Kurallarına aykırı gördüğünüz mesajları ve üyeleri kullanıcı panelinde bulunan (ikaz tuşu) tıklayarak raporlamanızı rica ediyoruz..
    Ayağa KALK!

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Yabanci olarak düşündüğünüz bircok markanin imalatini Turk muhendis ve iscileri yapiyor. Otomobilden beyaz esyaya, tekstilden mobilyaya, insaattan gidaya... Aslinda sorun ürün kalitesi degil. Peki ya ne? Markalasamama.

Yigit'in bahsettigi güven hissi de burada yatiyor. Markanin tuketicede yarattigi algi... Belki tasarim ve fiyatlandirmayi da çözülmesi gereken sorun olarak düşünebiliriz.

Uretim planlamacisiyim ve kalite uzmaniyim, farkli sektorlerde faaliyet gosteren firmalarla calisiyorum. Uluslararası kalite seviyelerinin ustunde imalat yapiyoruz.

Bir de su boyutu var. Buyuk kentlerdeki yogun tempodan sıkılan çoğu kisi organik urunlere yoneliyor. Bunun diger adi, Anadolu üretim... Yani yerli. Organik etiketli cogu urunde kalite veya marka algimiz genellikle olumlu. Genis bakinca paradoksla karsi karşıyayız.

Ornek: (Sektor sut urunleri olsun)

A markasi ulusal boyutta uretim, dagitim, reklam kapasitesine sahip. Ve daha cok denetleniyor. Hatta uluslararsi gozlemciler gelip gidiyor.

B markasi yerel, kucuk bir il ve ilcelerinde faaliyet gosteriyor.

Tuketici pesin hukmu soyle ilerliyor, "B daha leziz". Bunlar bagimsiz marka testleriyle sonuclandirilmis yargilar.

A markasi kulaktan kulaga olumsuzlanirken memlete gidince uretim tesisini bile bilmedigimiz B markasiyla dolduruyoruz bagaji. A'ya da "fabrikasyon" diyip kotuluyoruz.

A'nin AR-GE yatirimi, kalite calismalari vs. belki B'nin yillik cirosunun kat kat ustunde. Ama tuketici icin sonuc degismiyor.

Sonuc olarak... Yerli urunlere guvenelim.

(Kozmetik ve bakim urunleri pazarina dair cok bilgim yok.)

Nereden
    İstanbul

Teşekkürler Oğuz. Benim yorumum kozmetik sektörü özelindeydi...

Tüm yerli piyasayı hiçe saymak akıl karı değil zaten.
    Ayağa KALK!

ESER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Avrupa Diğer

Alıntı oğ 61 efsanesi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Değerli dostlar dün gece dış alırken farkettim ki kullandığımız basit kişisel bakım markalrının tamamı yabancı ülkelerde üretilerek ülkemize ithal ediliyor. Duş jeli- Hollanda, Şampuan - AB, yüz temizleyici- AB, deodorant- moldova, traş köpüğü romanya...

Çok acı bir durum olarak değerlendiriyorum bunu. Yaptığım küçük bir araştırmada yerli kozmetik markalarımızın iç piyasada bile çok geride kaldığını gördüm. Açıkçası bana bir an için Katar gibiymişiz gibi geldi. Bir şampuanı bile ithal ediyoruz. Konuyla ilgili ekonomiye ilgi duyan arkadaşlarımızın görüşlerini bekliyorum. Teşekkürler.
    Bu sadece bize has bir durum degil, dunya genelinde boyle. Unilever, PG, Henkel vb global firmalarla rekabete girip pazar payi kapmak cok zor ki zaten basarili olup siyrilan lokal firmalari da bunyelerine katiyorlar. Ayrica , kimse bir urunu sirf yerli diye almaz, almamak onu hain de yapmaz. Musteri urunun kalitesi ve fiyat dengesine bakar, isine geliyorsa alir.
    Adamlar ar-ge'ye ve marka bilinirligine milyar dolarlar harcayip ,surekli kaliteyi yukari cekip bilinirligini insanlarin beynine kazirken yerli mali yurdun mali propagandasiyla kalitesi tatmin etmeyen urunu kimse alip kullanmaz. Buna lokal markanin patronu ve onun coluk combalagi da dahil.
    Yerli malin guclu olsun istiyorsun, daha iyisini yapacaksin , bunu yapacak ilmin ,bilmin insan kaliten olacak. Hamasetle marka olunmaz sayin og 61

Sent from my VFD 700 using Tapatalk
    Konu ESER tarafından (01.07.2017 Saat 22:32 ) değiştirilmiştir.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Temizlik ve kişisel bakım için bildiğimiz hemen her marka zaten şu üç bünyede:

https://www.jnjconsumer.com.tr/tr/markalarimiz

https://www.unilever.com.tr/brands/?page=1

http://www.pg.com.tr/tr-tr/markalarimiz

Nereden
    İstanbul

sonunda!

az önce yeni aldığım duş jelini deniyordum ve kutunun arkasına baktığımda "manufactured in Turkey by colgate-palmolive" yazısını gördüm.

istediğim de buydu zaten. elbette bir cp,unilever,pg çıkması çok zor. en azından basit bir duş jeli gemilerle gelmiyor. bizim çalışanlarımız üretiyor. ülkemize katkısı oluyor.bu konuda böylece mutlu sonla bitiyor.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Nereden
    İstanbul

Bu konu özellikle askeriye gibi kurumlarda bambaşka bir hal alıyor. Aslında bizim beğenmediğimiz bir çok ürün teknik şartları sağlıyor. İsmi yok belki , tadı güzel yapılamamış belki ama en az kaliteli bildiğimiz kadar hatta daha fazla sağlıklı.

Tsli31 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Ülkede basit mekanizmalar sadece üretiliyormuş bu bakanın dediği söz
    Demekki basit ülkeymişiz
    ​SADECE TRABZONSPOR

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    zekeriyya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

sorun yerli üretim den ziyade
    yerli markalarımıza sahip çıkmaktan geliyor
    yerli markaya sadece son tüketici değil
    markanın da sahibinin sahip çıkması gerekir
    hele ki markayı oluşturan dan sonra gelen nesilin markayı hemen satması gibi
    bence buda büyük bir sorun
    çünkü parayı kazanan yurt dışında oluyor.dolayısı ile gelirlerini yurt dışına aktarabiliyor.
    BMN KOCAELİ

Forum Yöneticisi Ozan Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

popüler gündemden öne çıkan başlıklar
    Bize Her Yer TRABZON!

Trabzon Bir Sevda
    Trabzonspor Bir Destan ...

alper* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afrika Diğer

Reklam olmasın şimdi daha güzellerini de üretiyoruz
    Gutta cavat lapidem non vi sed sæpe cadendo.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Sevgili Dostlar.....

En azından çay ve içecek sektörlerinde yerli markaları kullanalım.....

Mis gibi Çaykur çayı varken Lipton kullnamayalım mesela...... Başka markalarda var Doğuş Çay mesela....

Sonra hala Amerikan Kola markalarını ihya ediyoruz. " Koladan ne çıkar " dediğinizi duyar gibiyimde senede 10 kattrilyon para veriyoruz maerikan markalı kolalı içeceklere.....
    Üstelik içerdikleri yüksek şeker ve kanserojen maddelerlede kendimizi zehirleyip duruyor. Kola markalı ürünlerin satışı yazıkki gün geçtikçe artıyor....

Yerli bir sürü marka var.... Soda markaları var... Uludağ var mesela , meyve suyu markaları var.....
    Fuse tea yerine , lipton yerine didi markalı soğuk çayları içebiliriz pekala......
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)