Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 21 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Trabzon un kelime anlami?

arkadaslar kusura bakmayin.gecende muhabbet arasinda abinin teki bana trabzon rumcadan türemis kelime falan dedi bi arastir bakalim anlami ne demek diye sordu.

bilen arkadaslar trabzonun nerden türedigini ve rumca karsiligini yazarlarsa sevinirim..

simdiden tesekkürler..
    Edited by: Çakir

Evet Trabzon kelimesi trapezuz, trapeza kelimelerinden türeme. Karsiligi ise; asilik, harbilik, dürüstlük, farklilik anlamlarina geliyor, söyle o soran kisiye [img]smileys/smiley1.gif[/img]

saol serdar abi simdi birazdan söliyecem patrona..uyuz biraz fenerli olur ama genede severim onu....saol cvp in için..

Trabzonspor Kongre Üyesi
    tigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

trabzon tugrabozan kelimesinden gelir.osmanli döneminde (para üstündeki resim) trabzonda kalpazan sayisi artmis ondan tugrabozan demisler.

amma salladim haEdited by: tigin

SDanışmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak

Alıntı tigin Nickli Üyeden Alıntı

trabzon tugrabozan kelimesinden gelir.osmanli döneminde (para üstündeki resim) trabzonda kalpazan sayisi artmis ondan tugrabozan demisler.

amma salladim ha

SaLLamadin.Bende burdan geLdigini biLiyorum.

61trabzonomer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

amma salladim ha

[img]smileys/smiley36.gif[/img]

#10 Fietra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Cidden anlami nedir.

eski adi Trapezus'tur...

Nereden
    İstanbul

Böylece bu ayin dergisini okumayan arkadaslar yakalanmis oluyor[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Edited by: t-sat

TheCrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Evet bu ayki dergide degisik rivayetler anlatilmis ama hepsi rivayet,kesin bir bilgi yok...

Benim bildigim ise (nereden biliyorsam) Trapezus'dan geldigidir.Geometrideki trapezus ya da trzpezium denilen sekilden(yamuk da denir),çünkü Trabzon kalesinin surlari trapezus seklindedir...

kelkitli29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

vallahi benim duyumuma görede eskilerden cengaverin birisi yasarmis trabzonda. eliyle parayi (ozamanki adi TURA) ezermis. yani üstündeki resmi silermis demir paranin. adamin lakabi TURABOZAN olmus. sonradan TRABZON olmus sehir. bizim kelkitinde KÖROGLU cengaveri vardir [img]smileys/smiley32.gif[/img]

arkadasim sen ona FENERin neden türedigini bir sorarsan daha iyi olur bence.

türkiyede bulunan il ilçe köy ve bucak isimlerinin çogu rumcadan türemistir.son on yil içerisinde ise hepsi degistirilmistir.

ama il adlari hala rumcadir.istanbul kostantinden türemis oldugu gibi kayseri rumcadaki cesaeraus tan vs türemistir.bunun gibi birçok örnek mevcuttur (isparta izmir efes bodrum manisa antalya kastamonu amaya nigde vs daha uzatmayayim)

sen yine de fener rum patrigini sorarsan iyi olur.

Alıntı serdarhoca Nickli Üyeden Alıntı
    Evet Trabzon kelimesi trapezuz, trapeza kelimelerinden türeme. Karsiligi ise; asilik, harbilik, dürüstlük, farklilik anlamlarina geliyor, söyle o soran kisiye [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Bizede yakisla budur zaten [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ankara

ula o usak bu soruyu 10 ay önce sormustu.Benim ve serdarin cevaplarida 10 ay önceye dayaniyor ona göre.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ankara

olayin asli sudur.Trabzona yahudi bir tüccar gelmis.herif pintinin tekiymis birine para verecegi zaman parayi avucunda iyice ovar istemeye istemeye verirmis.Trabzondada böyle yapmis bizim Temel'de para üzerindekipadisah tugrasininsilindigini görünce "seni gidi tugrabozan" diye bagirip herife iyi bir sopa çekmis.

SDanışmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak

ula o usak bu soruyu 10 ay önce sormustu.Benim ve serdarin cevaplarida 10 ay önceye dayaniyor ona göre.

Forumda geçmisi kurcaLiyordum.Bu konu iLgimi çekti yeniden gündeme aLayim dedim.

#10 Fietra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

olayin asli sudur.Trabzona yahudi bir tüccar gelmis.herif pintinin tekiymis birine para verecegi zaman parayi avucunda iyice ovar istemeye istemeye verirmis.Trabzondada böyle yapmis bizim Temel'de para üzerindekipadisah tugrasininsilindigini görünce "seni gidi tugrabozan" diye bagirip herife iyi bir sopa çekmis.

Çok saçma bence

Miletliler bu sehri kurarken kayalar üzerindeki masa biçimindeki görünüsü nedeniyle Trapezos(masa gibi düz) adini vermisler. Evliya Çelebi'ye göre kenti zevk ehli, neseli bir kadin kurdugu için Tarabzen(müzik seven) ya da suyu ve havasi hos oldugu için Trab-i efsun dendigini yazar. Baska bir söylentiye göre de, kentin adi Tugra bozan dan gelmistir. Fatih burayi aldiktan sonra adina sikke bastirdigindan sikke degistiren anlamina gelen tugra bozan denmistir.

Kaynak:"Il Il Büyük Türkiye Ansiklopedisi"

Nereden
    Hakkari

Arkadaslar Trabzon'un anlami Trapezus tan gelmektedir. Onun anlamida Trabzon'a gemiyle gelip ilk ayak basanlar Simdiki Moloz A INMISLER moloz da Gördükleri yuvarlak masaya bu ismi vermisler.Isim buradan geliyor.

Nereden
    İstanbul

Merhaba arkadaslar...

Benimde bildigim kadariyla M.ö.7. yy da miletliler koloni kurmak için Trabzona geldiklerinde bölgeyi masaya benzettiklerinde Yunanca masa demek olan Trapez adini vermisleridir.

Bu Turabozan hikayeside biraz fazla milli duygularla yazilmis bir hikaye gibi.Trabzon a Türkler gelmeden çok öncede sehrin ismi Trapezos olarak geçiyordu.

Nereden
    İstanbul

Yukaridaki tüm açiklamalara bir eklemede ben yapmak istedim.

Yillar önce TRABZON'a is icabi gelen bir Yunanli ailenin beyi AYVALIK dogumlu RUM ,hanimi ise fanatik bir YUNANLI.

Yemektebayan biraz alkol alinca rahat rahat konusma firsati buldu ve bu sahiller bizimdi dedi ve sehir isimlerini saymaya basladi .

TRAPEZONDA, KERESUNDA, SAMSUNDA, kisacasi yunanlilarda daha önce bölgemizde yasayan kendi soylari olarak kabul ettikleri pontus imparatorlugu zamanindaki sehir adlariniböyle biliyorlar.

En gerçekçi olani zannedersem çakil tasina verilen isimden türemis , tabii pontuslardan önceki dönem ,yani pontuslularda o isme göre kendi teleffuzlarini kullanmislar, sonrada biz kendi teleffuzumuzu kullanmisiz herhalde ,nihayet TRABZON olmus .

Yasadigimiz veya dogdugumuz topraklarin isimlerinin ,kullandigimiz dilde olmamasi o yörenin degisik kültürlerle yoguruldugu anlamina gelir.

Ben FAROZ luyum, FAROZ yunanca tercümesi FENER demek.

Bu sebeple yeni isim verilirken , FAROZ mahallesi YALI mahallesi oldu herhalde .

Ben dogdugum yerin isminden dolayi gurur duyuyorum. Çogumuzun ismi Arapça ,farsça v.s. ,ismimlede gurur duyuyorum.

Bazi kisiler küçük hesaplarda olabilir , ama yemezler .TÜRKIYE deki tüm iller ,ilçeler, beldeler, köyler ,hepsi geçmis kültürlerinden gelen isimlerle anilmaktadir. ANADOLU,RUMELI topraklarinda bizden önce kaç uygarlik geçmis , yöremizdeki bir çok ailenin soyadina bakilinca , pontusdan önceki döneme dayanan ailelerin var oldugunu görmekdeyiz.

Sonuç olarak bize bazi sifatlari yakistirmak isteyenler ,bu bölge insanlarinin , PONTUS adli gemiyi limanimiza sokmadigimizida ögrensinler ve cami avlusunda mini etekle gezmesinler.

(Kimse beni yanlis anlamasin )

Saygilarimla Edited by: ozcilingir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)