Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 20. Yýlýnda Srebrenica Katliamý - 11/07/1995

beratika - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    28

Standart 20. Yýlýnda Srebrenica Katliamý - 11/07/1995

1995 Temmuzunun onbirinde tüm dünyanýn ve BMnin önünde gerçekleþen kan donduran bu katliamýn bu sene 20. yýldönümündeyiz.

Peki bu katliam Avrupanýn gözü önünde nasýl gerçekleþti?

Yugoslavya'nýn çöküþü üzerine 1992 yýlýnda Sýrplarýn Bosna'da baþlattýklarý soykýrýmýn ardýndan bölgeye zoraki olarak müdahale eden Birleþmiþ Milletler'in güvenli bölge ilan edilen 6 bölge arasýnda Srebrenitsa da bulunmaktaydý.

Savaþtan önce nüfüsu 24 bin civarý olan kentin nüfusu diðer bölgelerden gelen mülteci göçleriyle 60 bin civarýna gelmiþti. Artýk Srebrenitsa 'açlýk' ve 'hastalýklar' ile mücadele eden bir 'toplama kampý'na dönüþmüþtü.Müslümanlarýn elindeki silahlar BM Barýþ Gücü tarafýndan koruma gerekçesiyle toplanmýþtý.

Ratko Mladiç komutasýndaki Sýrplar Srebrenitsa'ya olan saldýrýlarýný sýklaþtýrdýklarýnda müslümanlarýn toplanan silahlarýný geri almak için yaptýklarý baþvuru , sorumlu Hollanda komutaný Thom Karremans tarafýndan reddedildi. BM yalnýzca iki F16'yý kent üzerinde bir uçuþ yaptýrmakla yetindi.

Hollandalý askerler bir gece yarýsý Bosna'daki BM Barýþ Gücü komutaný Hollandalý generalden aldýklarý emir doðrultusunda kenti boþalttýlar. Savaþ sýrasýnda þehrin güvenliðinden sorumlu olan Hollandalý Komutan Thom Karremans kendisine sýðýnan 25 bin mülteciyi ve þehri Sýrplara teslim etti.

Daha sonra orataya çýkan bir video kasedinde Sýrp generalin kenti boþaltan Hollandalý komutana bir hediye verirken görüntüleri çekilecekti.Bir hafta süren katliam II. Dünya Savaþý'ýndan sonra insanlýða yapýlan en büyük suç olarak arþivlerde yer aldý.

Sýrp saldýrýlarýndan kaçan binlerce Boþnak, BM tarafýndan “güvenli bölge” ilan edilen ve 400 Hollandalý barýþ gücü askeri tarafýndan korunan Srebrenitsa’ya sýðýndý. Sýðýnmacýlardan yaklaþýk 25.000’i, barýþ gücü askerlerince Srebrenitsa’ya birkaç kilometre mesafedeki Potaçari’de bulunan bir akü fabrikasýna yerleþtirildi.

Fabrikadaki savunmasýz binlerce Boþnak, Hollandalý askerlerce 11 Temmuz 1995’te teslim edilen Ratko Miladiç, nam-ý diðer “Sýrp Kasabý”, komutasýndaki Sýrp askerleri 12 yaþ üstü tüm erkekleri bir yana, kadýnlarý da diðer yana ayýrdýlar. Kadýnlara tecavüz edildi, erkekler ise kamyon ve otobüslere doldurularak ölüme götürüldü.

Srebrenitsa’daki kýyýmdan Tuzla’ya kaçmaya çalýþan 12.000’i aþkýn Boþnak, daðlýk güzergâh üzerinde pusu kuran keskin niþancý Sýrp askerleri tarafýndan âdeta tek tek avlandý. Daðlardaki bu zorlu kaçýþ yolundan yaklaþýk 3.000 kiþi sað olarak Tuzla’ya ulaþabildi. Srebrenitsa’dan Tuzla’ya uzanan yolda 10 gün içerisinde 10.000’den fazla kiþi katledildi.

Srebrenitsa’da yaþanan bu katliam Avrupa’da hukuksal olarak belgelenen ilk soykýrým olarak tarihe geçti.
    Lahey Adalet Divaný bir hafta süren katliamýn bir 'soykýrým' olarak kabul etti; ancak Sýrbistan'ýn sorumlu tutulmayacaðýna karar verdi.

Srebrenica katliamý,Yugoslavyanýn daðýlma sürecinde(92-95) Müslüman Boþnaklara uygulanan kýrým,iþkence ve kadýnlara uygulanan sitematik tecavüzlerden sadece birisidir.

Bosna’da üç buçuk yýl devam eden savaþta 312.000 kiþi hayatýný kaybetti, 2 milyon kiþi evini terk etmek zorunda kaldý. 27.734 kiþi resmî kayýtlara kayýp olarak geçti. Toplu Mezarlarý Araþtýrma Enstitüsü’nün 18 yýldýr sürdürdüðü çalýþmalarda 20.000 kayýbýn cesedine ulaþýldý, bunlardan yaklaþýk 18.000’inin kimliði belirlendi. Toplu mezarlarda bulunan cesetlerin çoðu parçalandýðý ve yakýldýðý için kimlik tespit çalýþmalarý zorlukla sürdürülüyor.

DÝPNOTLAR

-Srebrenitsa katliamý sorumlusu R.Mladiç öncesinde bir kameraya konuþarak , "Ýþte 11 Temmuz 1995'te Sýrp þehri Srebrenitsa'dayýz. Büyük bir Sýrp bayramý arifesinde iken bu þehri Sýrp milletine armaðan ediyoruz. Nihayet, yeniçerilere karþý ayaklanmasýndan sonra bu toprakta "Türkler"den intikam almamýzýn vakti geldi" söylemiþtir.(Aþýrý milliyetçi Sýrplar, Boþnaklar için "Türk", "Türkleþtirilmiþ Sýrp" anlamýna gelen "Turçin" veya "Poturci" ifadesi kullanýyor.)

-ELViSA LOKMAN:
    Savaþ baþladýðý zaman çocukluðum kesildi. En çok ihtiyacým olduðunda babam yanýmda yoktu. Bodrumlar, tank sesleri, patlamalar vardý çocukluðumda. Ben cýlýz olduðum için su bulmaya gidiyordum. Hiç unutmayacaðým ise Sýrplarýn Akif abiyi öldürüp kafasýyla top oynamalarýydý. Srebrenitsa koruma altýna alýnýnca çocukluðuma devam edeceðimi sanýyordum. Babamýn ölümüyle yýkýlmýþtým. Babamý son gördüðümde sarýlýp onu öpmediðim için kendimi asla affetmeyeceðim. Onu son kez gördüðüme inanmak istememiþtim. Ama onu bir daha hiç göremedim. Kamplar, sefalet, oradan oraya sürüklendik. Bugün hâlâ karanlýktan korkuyorum, evde en küçük bir gürültüde çýðlýkla uyanýyorum.

-Bir çocuðun dilinden Srebranitsa Aðýdý:
    BOSNO MAJKO, SREBRENÝCE SESTRO
    Annem, annem seni hala rüyamda görüyorum
    Ablam, abim, her gece sizi rüyamda görmeye devam ediyorum,
    Ancak yoksunuz, yoksunuz, yoksunuz,
    Sizi arýyorum, arýyorum, arýyorum
    Nereye gitsem sizleri görüyorum,
    Annem, babam, niye yoksunuz?
    Bosnam, sen annem benimsin,
    Bosnam, sana annem diyeceðim,
    Bosna annem, Srebrenitsa ablam,
    Tek baþýma kalmayacaðým.
    Lanet olsun! Lanet olsun!
    Lanet olsun! Lanet olsun!
    Lanet olsun!
    https://www.youtube.com/watch?v=JuJ_bAKwPW8
    Bordo Mavi bayraðým kanatlansýn sonsuza.
    Genç, yaþlý, erkek, kadýn; verdik omuz omuza.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    28

Rusya’dan Srebrenitsa tasarýsýna veto
    Srebrenitsa katliamýný soykýrým olarak niteleyen ve kýnayan BMGK tasarýsý, çoðunluk tarafýndan kabul edilse de Rusya tarafýndan veto edildi.

Yakýnlarýný kaybedenler Srebrenitsa'da bulunan her toplu mezarda kimlik belirleyecek bir iz arýyor.

1995 yýlýnda Sýrplar tarafýndan Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde katledilen 8 bin 372 Boþnak’ýn anýlmasý amacýyla hazýrlanan Birleþmiþ Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) bir kýnama metni oylandý. Oylama sonucunda 15 Güvenlik Konseyi üyesinden 10’u Srebrenitsa katiamýný soykýrým olarak tanýmlayan ve kýnayan metni onayladý. Çin, Venezula, Angola, Nijerya çekimser oy kullandý. Konseyin daimi üyesi Rusya ise metni veto etti.
    Rusya’nýn BM Temsilcisi Vitali Çurkin tasarýyý “Çatýþmacý, siyasi ve yapýcý olmayan bir metin” olarak tanýmladý.
    Tasarý katliamýn 20. Yýlý sebebiyle BMGK’ya getirilmiþti. Rusya bu metin yerine daha genel ifadeler kullanan ve Bosna savaþýný toplu halde kýnayan bir metin istiyordu.
    Tasarýda "Srebrenitsa'da iþlenen soykýrým ve bu savaþta iþlenen kanýtlanmýþ tüm savaþ suçlarý ve insanlýða karþý suçlar en sert biçimde kýnanýr" ifadesi yer alýyordu. Kabul edilmesi durumunda BMGK kararýyla da Srebrenitsa'da soykýrým iþlendiði kabul edilmiþ olacaktý.
    Uluslararasý Adalet Divaný ve eski Yugoslavya Uluslararasý Ceza Mahkemesi, daha önce Srebrenitsa'da iþlenen suçlarý soykýrým olarak nitelendirmiþti.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    28

Marþ Mira 2015

Ölüm yolunda "Barýþ Yürüyüþü" baþladý

Srebrenitsa'daki soykýrýmdan kaçanlarýn orman yolundan Tuzla þehrine ulaþmak için kullandýðý ve halk arasýnda "ölüm yolu" olarak da bilinen "Barýþ Yürüyüþü" binlerce kiþinin katýlýmýyla Nezuk kasabasýndan baþladý.

1992-1995 Bosna savaþý sýrasýnda Birleþmiþ Milletler Srebrenitsa da dahil olmak üzere 6 bölgeyi güvenli bölge ilan etmiþti. Hollanda birliði tarafýndan korunan þehir hiç bir savunma yapýlmaksýzýn 11 Temmuz 1995 tarihinde Sýrp güçlerine teslim edildi. Sýrp kuvvetlerinden kaçmak isteyen 15.000 civarýnda Boþnak daðlara yöneldi.Sýrplar, sözü geçen 15 bin kiþinin nereden nereye gideceklerini, tüm yollarý çok iyi biliyorlardý. Yol üzerinde onlarýn geçecekleri yerlere tuzaklar kurmuþlardý. Üzerlerine beklenmedik saldýrýlar düzenliyorlardý. Bu yüzden Boþnaklar saklanabilmek için ormanlardan, daðlardan yürüyorlardý, yol iz bilmeden. Yoðun Sýrp bombardýmaný altýnda orman içlerinden gece gündüz yürüyerek kurtarýlmýþ bölge Tuzla’ya ulaþmaya çalýþan gruptan ancak 5.000’i bunu baþarabilecekti. Uzun yýllar “Ölüm Yürüyüþü” olarak adlandýrýlan bu yolculuk “Barýþ Yürüyüþü” adý altýnda her yýl uluslararasý katýlým ile Srebrenitsa’ da ve bu yürüyüþ yolunda hayatlarýný kaybedenleri anmak için tekrarlanýyor. 3 gün süren 110 Km’ lik bu yürüyüþe isteyen herkes katýlabiliyor.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tolga - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uzak Doðu

Rabbim hepsinin mekanlarýný cennet eylesin.

Saygý duyulacak ýrklardan biridir Boþnaklar. Yýllardýr Hristiyanlarýn saçma inançlarýna ve hurafelerine karþý asla boyun eðmemiþlerdir. Her ne kadar Osmanlý Devleti sayesinde Müslüman olmuþ olsalar da Boþnaklar kendi iradeleriyle Ýslâmiyeti seçmiþlerdir.

Hristiyanlýðýn, Yahudiliðin vesairenin, Ýslâmiyet hariç her türlü dinin güzel gösterilmeye çalýþýldýðý dünyamýzda verilecek tek cevaptýr Srebrenisa.

Ne yazýk ki Ülkemizde de bu bilinçle yetiþen halkin azaldýðý, gereksiz kafatasçýlýðý yahut gereksiz entellik gibi düþünceler çoðaldýðý için gerçek dostlarýmýzý, kardeþlerimizi tanýmaz ve görmez olduk. Bu gibi birçok olayý biz kendi ülkemizde yeterince savunamazken baþkalarýndan neler bekliyoruz ...
    9 # Osvaldo'

Emre Ýskender - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

Srebrenitsa ve Bosna da yapýlan zulm ölümler hiç bir zaman yapanlarýn dini ve ýrký üzerinden sorgulanmadý.

Lakin tüm saldýrýlar dinen ve ýrk yüzündendi...

Ama hala barbar Türkler ve islamcý teröristler ifadeleri tüm dünyada nedense ilk dile getirilenlerden...

Allah tüm Bosnalý Þehitlerin mekanlarýný cennet eylesin...
    Yok, öyle umutlarý yitirip, karanlýklara savrulmak;
    Unutma ayný gökyüzü altýnda,bir direniþtir yaþamak..
    Nazým Hikmet

Forum Kurallarýna aykýrý gördüðünüz mesajlarý ve üyeleri kullanýcý panelinde bulunan http://forum.bordomavi.net/images/buttons/report.gif (ikaz tuþu) týklayarak raporlamanýzý rica ediyoruz..

ysngmz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    46

Bosna bizim balkanlardaki mirasýmýz. Sahip çýkmalýyýz

Courage - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Sýrplarýn vahþetinden çok kendilerine emanet edilmiþ insanlarý zalimin eline teslim eden ve Avrupanýn sözümona adaletini temsil eden , karar verici merkezlerini de ülkesinde barýndýran Hollanda bu katliamda suçludur.

Rahmetli Aliya'yý cephede düþüremeyeceðini anlayýp sivillere alabildiðince vurararak masada hizaya getirme taktiðinin en iðrenç uygulama sahasýdýr Srebrenitsa.

...

Ýþkencelerle ,tecavüze maruz kalarak þehit olan bütün kardeþlerimize Allahtan rahmet diliyorum mekanlarý cennet olsun.

Bi günah öldüler ,haksýz yere ve adice....
    Konu Courage tarafýndan (09.07.2015 Saat 21:19 ) deðiþtirilmiþtir.
    Hominem te memento... - Sadece bir insan olduðunu unutma...-

StopMatchFixing.Com

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    28

Hepiniz katýlýyorum.Keþke çok güçlü bir devletimiz olsaydý da bu kadar kültür ve tarih benzerliðimiz olan bu halký kurtarabilseydik.

Srebrenica soykýrýmýnda hayatýný kaybeden ve kimlik tespiti yapýlan 136 cenazeyi taþýyan konvoy Saraybosna'dan geçerek Potoçari'ye geldi.Soykýrýmýn üzerinden
    20 yýl geçmesine raðmen hala toplu mezar bulunuyor.

BMN Yönetim Kurulu Yiðit Gayretli - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Ne büyük bir acý...

Ýnsanlýk tarihinde koca bir yara ve kara bir leke olarak durmaya devam ediyor. Ancak bu kadar gündem olabiliyor. Yazýk...
    Forum Kurallarýna aykýrý gördüðünüz mesajlarý ve üyeleri kullanýcý panelinde bulunan (ikaz tuþu) týklayarak raporlamanýzý rica ediyoruz..
    Ayaða KALK!

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    28

HASAN NUHOVÝÇÝN LÝSTESÝ....

Hasan Nuhanoviç, o gün yaþadýðý olaylarý 11 Temmuzda anýlacak Srebrenitsa soykýrýmýnýn 15. yýl dönümünden önce AA muhabirine anlattý. Saraybosna’da makine mühendisliði eðitimi aldýðýný ve savaþ baþladýðý sýrada okulu yarýda býrakarak, Bosna’nýn doðusunda bulunan Vlasenica kasabasýnda yaþayan ailesinin yanýna döndüðünü ifade eden Nuhanoviç, buranýn Sýrp askerlerince iþgal edilmesi üzerine ailesiyle 1992 yýlýnda Srebrenitsa’ya sýðýnmak zorunda kaldýklarýný söyledi.

Önce gönüllü olarak sonra da resmen BM’de tercüman olarak görev yapmaya baþladýðýný belirten Nuhanoviç, bu görevini Srebrenitsa kuþatmasý sýrasýnda ve Potoçari kampýnda sürdürdüðünü anlattý.
    Nuhonviç, kampa sýðýnan sivil Boþnaklar arasýnda annesi, babasý ve kardeþi Muhammed’in de bulunduðunu ve onlarýn ölüme gidiþ anýný hiçbir zaman unutamadýðýný belirtti. Nuhanoviç, 11 Temmuz 1995 tarihinde Ratko Mladiç ve birliklerinin Holllanda askeri gücünün hiçbir direniþiyle karþýlaþmadan, silahlardan arýndýrýlmýþ Srebrenitsa’ya girdiðini ifade etti.

Þehrin düþmesi üzerine insanlarýn büyük bir korku içerisinde Srebrenitsa yakýnlarýndaki Potoçari köyünde bulunan Hollanda askeri kampýna doðru kaçmaya baþladýðýný anlatan Nuhanoviç, "Bu insanlardan 6 bin kadarý kampa girmeyi baþarýrken, geri kalaný ya kampýn çevresinde toplandý veya Tuzla kentine gitmek üzere daðlara kaçtý. Srebrenitsa’dan kaçan bu insanlarýn peþinden yarým saat sonra kampýn kapýsýna kadar gelen Ratko Mladiç, kimseye bir kötülük yapýlmayacaðýný açýkladý. Mladiç, daha sonra kampýn sorumlusu Albay Karremans ile yaptýðý toplantýda, kampýn içindeki ve etrafýndaki Boþnaklarýn kendisine teslim edilmesini, aksi takdirde kampý bombalayacaðýný söyledi" dedi.

Mladiç’in emri doðrultusunda, kampta bulunan mültecilerin tamamýnýn Sýrp birliklerine teslim edilmesinin istendiðini ifade eden Nuhanoviç, buna karþý geldiðini, bu insanlarýn o insanlara teslim edilmesi halinde öldürüleceklerini kampýn sorumlusu komutana anlattýðýný bildirdi.

Nuhanoviç, ancak kamp sorumlusu komutandan olumsuz yanýt aldýðýný ve o insanlarýn Sýrp birliklerine teslim edilmesine karþý koyamadýðýný ifade ederek, þöyle konuþtu:

"Bunun üzerine ailemin kampta kalmasýný saðlamak istedim, ancak bunda da baþarýlý olamadým. Kampý kuþatan Sýrplar içeriye sýðýnan Boþnak mültecilerin kendilerine teslimini istiyorlardý. ’Sadece kamp görevlileri içeride kalabilecek, aksi takdirde kamp bombalanacak’tý þeklinde tehdit ediyorlardý. Hollandalý komutan bu baskýya direnemedi ve hemen personelin listesinin hazýrlanmasýný istedi. Listedekiler kalacak, diðerleri Sýrplara teslim edilecekti."

Nuhanoviç, olayýn en acý yaný olarak kararý mültecilere açýklama görevinin kendisine verildiðini belirterek, "(Sizi teslim edecekler) deyince mültecilerden feryatlar yükseldi. Bu feryatlarý hayatýmýn hiçbir döneminde unutamadým" dedi.

KAMPIN ÖNÜNDE ÝNSANLAR ÖLDÜRÜLÜYORDU

Kampýn 13 Temmuzda boþaltýlmaya baþlandýðýný, mültecilerin Hollanda askerlerinin silah zoruyla, tek sýra haline getirilerek Sýrp askerlerine teslim edildiðini anlatan Nuhanoviç, o gece yaþananlarý þöyle anlattý:

"Bu insanlara hiçbir þey yapmayacaðýný söyleyen Sýrplar, 11 Temmuz 1995 ile 17 Temmuz 1995 tarihleri arasýnda, kadýnlarý ve çocuklarý ayýrt ederek yaklaþýk 8 binden fazla genç ve yetiþkin erkeði katletti. En büyük katliam 11-12 Temmuz 1995’te yaþandý.
    Potoçari kampýndan zorla dýþarý çýkarýlýp Sýrplara teslim edilen Srebrenitsalý erkekler ya kampýn yakýnlarýnda öldürülüyor ya da en yakýn yerleþim yerlerine götürülüp orada katlediliyorlardý. Bütün bu olup bitenleri gören ve baþlarýna gelecekleri anlayan mülteciler korkuyla çýðlýklar atýyor ve Hollandalý askerlere yalvarýyordu. Hollandalý askerler, mültecilere kampý terk etmenin dýþýnda hiçbir alternatif býrakmadý. Kamp etrafýnda vahþi hayvanlar gibi boðazlanan insanlarýn feryatlarý gece boyunca devam etti. Dünya bu vahþi olayý sadece seyretti."

AÝLESÝNÝ KURTARMA GÝRÝÞÝMÝ

Anne ve babasý ile kardeþini birlikte çalýþtýðý, tercümanlýðýný yaptýðý Hollandalý komutanlara yalvarmasýna raðmen kurtaramadýðýný ifade eden Nuhanoviç, sözlerini þöyle sürdürdü:

"Bunun üzerine kardeþimi kurtarmak için bir formül aradým. Kamp komutanýna verdiðim ’kalacaklar’ listesine o zaman 19 yaþýnda olan kardeþim Muhammed’i de ekledim.

Listeyi inceleyen Hollandalý komutan bu ismi bana sordu. ’Yeni alýnan temizlikçi’ dedim. ’Ýki hafta önce alýnmýþtý, ama Sýrp kuþatmasý nedeniyle iþe giriþ formaliteleri tamamlanamadý’ þeklinde sözlerimi sürdürdüm. Ancak, komutan, ’böyle birisi bizde çalýþmýyor’ diyerek, listeden kardeþimin adýný sildi. Bu kardeþimin ölümü anlamýna geliyordu."

Bunun üzerine ailesiyle birlikte kamptan ayrýlmaya karar verdiðini söyleyen Hasan Nuhanoviç, ancak babasýnýn ve kardeþinin bu isteðine karþý çýktýklarýný kaydetti.

Babasý ve kardeþinin, kendisine, "Sen kalmalýsýn ve bu yaþananlarý tüm dünyaya anlatmalýsýn" sözleri üzerine kampta kaldýðýný ifade eden Hasan Nuhanoviç, annesinin bir otobüse bindirilerek bilinmeyen yere götürüldüðünü, babasý ve kardeþinin ise kampa yakýn bir yerde öldürüldüðünü açýkladý.

"Diðer hayatým ise gördüklerim, yaþadýklarým ve unutamadýklarým. Kampa sýðýnan mültecilerin Çetniklere teslim edilirken bana olan bakýþlarýný, çýðlýklarýný unutamýyorum. Annemi, babamý, kardeþimi ölüme yolcu ettiðim aný unutamýyorum. Katillerin serbest gezmesini ise kabul edemiyorum."

HOLLANDA ASKERLERÝ ÜLKELERÝNÝN ÝTÝBARINI DÜÞÜNMEDÝ

Tercüman olarak görev yaptýðý sýrada, Hollandalý askerlerin insanlarýn öldürülüþüne aldýrýþ etmediðine, yalan söylediklerine tanýk olduðunu anlatan Hasan Nuhanoviç, sözlerini þöyle sürdürdü:

"Kendi canlarýný kurtarmak için çaba gösterdiler. Vicdansýzlýk yaptýklarý umurlarýnda deðildi. Orada Müslümanlarýn öldürülüþü belki umurlarýnda olmayabilirdi, ancak kendi ülkelerinin itibarýný düþünüp o masum insanlarý kurtarmalýydýlar. Bu bölgede Fransýzlar veya Ýngilizler olsaydý, durum böyle olmazdý. Onlarýn da Boþnaklarý çok sevdiklerinden bu sözü söylemiyorum. En azýndan onlar kendi ülkelerinin itibarýný kurtarmak için bizim insanýmýzý canilerin eline teslim etmezdi."

Hollandalý çeþitli sivil toplum örgütlerinin kendisiyle o sýrada bölgede görev yapan Hollandalý askerleri görüþtürmek istediðini de ifade eden Hasan Nuhanoviç, "Askerler, þimdi kalkmýþ olayý inkar etmeye çalýþýyor. Yalan söylüyorlar. Onlar o masum insanlarý Çetniklere kendi elleriyle teslim ettiler. Bu insanlarla nasýl görüþebilirim."

Halen Saraybosna’da yaþayan Hasan Nuhanoviç, o dönemde yaþadýðý olaylarý ve elindeki belgeleri bir araya getirerek, 2007 yýlýnda "Birleþmiþ Milletler Bayraðý Altýnda/Uluslararasý Toplum ve Srebrenitsa Katliamý" adýyla bir kitap kaleme aldý. Nuhanoviç, Boþnakça ve Ýngilizce yayýmlanan kitabýnýn Türkçe olarak da basýlmasýný çok arzu ettiðini söyledi.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    28

"Haberleri izlemek için televizyonu açtýðýmda on yýldýr ardýndan gözyaþý döktüðüm küçük oðlumu gördüm. Çok zayýflamýþ, bitkin düþmüþtü. Sýrp Çetnikleri onlarý bir arabadan indiriyordu. Önce dördünü kurþuna dizdiler. Sonra oðlumu gördüm. Yanýndakini de öldürdükleri zaman geriye döndü. Sanki yardým istiyordu. Oturduðum yerden televizyona doðru koþtum ama ikinci adýmda bayýlmýþým. Oðlumu da kurþuna dizmiþlerdi."

Bu ifadeler Nura Alispahiç'e (61) ait. Çocuklarýný kaybeden binlerce Boþnak anne gibi aradan geçen yýllar acýsýný dindirmemiþ. Onu diðerlerinden daha fazla etkileyen olay, iki yýl önce DNA testiyle kemikleri bulunan küçük oðlunun katlediliþini televizyondan izlemek zorunda kalmasý. Tuzla kenti yakýnlarýndaki mülteci kampýnda kýzý Makbule ile yaþayan Nura Alispahiç, haberleri dinlemek için açtýðý televizyonda, küçük oðlu Azmir'in öldürülüþüne þahit oldu. Aslýnda oðlunun þehit edildiðini biliyordu ama görüntülere kadar kabullenmek istememiþti: "Binlerce kiþi Hollanda askerlerinin bulunduðu fabrikaya sýðýnmýþtýk. Fakat, onlar bizi Sýrplara teslim etti. Oðlum kuþatmayý yarmak için ormandan çýkýþ arýyordu. Ona son kez sarýldýðým aný unutamýyorum."

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

Standart Saraybosna Never Forget Srebrenýca

Avrupa’nýn orta yerinde göz göre göre yaþanan soykýrým’ýn izlerini gidip yerinde görme fýrsatýný bulmuþtum. 11 Temmuz 1995 Srebrenitsa katliamýnýn anýsýna Bosna Hersek gözlemlerimi sizinle paylaþayým istedim.

Ýlk önce Saraybosna’nýn çoðu yerinde karþýnýza çýkan Fatih Sultan Mehmet Han’nýn 28 mayýs 1463 tarihli ahidnamesinden baþlamamýz lazým.

"Ben ki Sultan Mehmet Han'ým; sýradan ve seçkin bütün insanlar tarafýndan bilinsin ki, bu padiþah buyruðunu ellerinde bulunduran Bosnalý [Fransisken] ruhbanlara büyük bir lütufta bulunarak þunlarý buyurdum:
    Adý geçenlere ve kiliselerine hiç kimse engel olmayacak ve sýkýntý vermeyecektir ve onlar sakýnmaksýzýn ülkemde yaþayacaklardýr. Ve kaçýp gidenler bile güven içinde olacaklardýr.
    Gelip ülkemizde korkusuzca oturacaklar ve kiliselerine yerleþeceklerdir. Ne ben, ne vezirlerim, ne kullarým, ne uyruklarým, ne de ülkemin bütün halkýndan hiç kimse adý geçenlere kendilerine ve canlarýna ve mallarýna ve kiliselerine ve dýþarýdan ülkemize gelenlerine dokunmayacak, saldýrýp incitmeyecektir. Yeri, göðü yaratan Rýzýklandýrýcý adýna ve Kur'an adýna ve ulu Peygamberimiz adýna ve yüz yirmi dört bin peygamber adýna ve kuþandýðým kýlýç adýna yemin ederim ki, bu kiþiler emrime itaat ettikleri sürece, bu yazýlanlara hiç kimse uymazlýk etmeyecektir.
    Böyle biline.”

Okuduðunuz gibi bu ahidname çaðlar ötesinde insan haklarý evrensel beyanamesi gibi durmaktadýr.
    Boþnaklar’ý sýrf müslüman olduklarý için katleden Sýrplar ve Hýrvatlar üstte yazýlan Ahidnameye karþýn bu katliamý gerçekleþtirmiþlerdir.
    Trabzonspor √
    Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Þamil Ekinci|Dozer Cemil|Þenol Güneþ|
    Ýki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

Eminim bilmeyenler vardýr bir ilginç notu da paylaþayým.

Boþnaklar, Sýrplar ve Hýrvatlar köken itibarý ile hepsi amca çocuðudur.

Boþnaklar Müslüman, Sýrplar Ortodoks, Hýrvatlar ise Katolik inancýna mensuplar.
    Biz “Boþnak” deriz ama Sýrplar ve Hýrvatlar Boþnaklara “Turk” veya “Turcin” demiþlerdir.

Bosna’ya gitmeden önce nedense bende þöyle bir kanaat vardý “Hýrvatlar Sýrplar’dan biraz daha iyidir”
    Fena halde yanýldýðýmý Ahmediye köyünde anladým.

Bu köyde 15-20 yýldýr öðretmenlik yapan bir hýrvat, kimisini 2 yýl kimisini 6 yýl okuttuðu bir anlamda babalýk yaptýðý yaþlarý 8 ila 11 arasýnda deðiþen Boþnak çocuklarýný silah kullanmadan sýnýfta satýrla parçalayarak öldürdü. Katolik diyoruz Ortodoks diyoruz ama benim gözlemlediðim Saraybosna’na Srebrenitsa’da ve binlerce köyde yapýlanlar herhangi bir dine mensup insanlarýn yapacaðý þeyler deðildi.

Bu da o köyün anýsýna yapýlan anýt.

Ayný köyde insanlar camiye toplanarak yakýlarak da öldürüldü. O görüntüleri paylaþmýyorum.
    Trabzonspor √
    Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Þamil Ekinci|Dozer Cemil|Þenol Güneþ|
    Ýki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

Saraybosna, Bosna Hersek dediðiniz zaman Aliya Ýzzetbegoviç’e ayrý bir sayfa açmadan olmaz.
    Saraybosna kuþatma altýnda iken bir röportajýný okumuþtum bir soru soruluyor bu veli insana,

- Neden bu kadar þiddetli savunuyorsunuz Saraybosna’yý uygun þartlarda bir barýþ yapýlamaz mý ?
    - Biz burda sadece Saraybosna'yý deðil Ýstanbul’u da savunuyoruz.

Evrensel bakýþ açýsýsýndan etkilenmemek mümkün deðildi.

Efsanevi bir çok sözü var Aliya Ýzzetbegoviç’in baþka bir tanesi de þuydu.
    Hýrvatlar Mostar’ýn tepesine tahrik amaçlý haç diktiklerinde þu cevabý verir “en yükseðe de dikseniz bu haçý nereye giderseniz gidin üstünde mutlaka bir hilal göreceksiniz

Aliya Ýzzetbegoviç apayrý bir yazý konusudur. Vasiyetiyle bitireyim.
    Öldüðümde beni Þehitlerimizin yanýna götürün

Þehitlerim(iz)” ifadesini yanýndakilerin anlamamasý mümkün deðildi.

Ve onu öldüðünde Türk Þehitleri ile Boþnak Þehitlerinin beraber yattýðý Þehitliðe götürdüler.

Bu da Aliya Ýzzetbegoviç’in yattýðý mütevazi kabrinden bakýþ açýsý,saðdaki Türk þehitliðidir.

Trabzonspor √
    Ýki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

Travnik diye bir þehirleri var Osmanlý’ya en çok devlet adamý yetiþtirmiþ þehirlerden bir tanesi inanýlmaz güzellikte bir yer. Zaten Fatih Sultan Mehmet Han’da suyundan içer içmez medreslerin yapýlmasýný emretmiþ. Aþaðýda Travnik kalesinden çektiðim fotografta bu medreseler gözükmektedir.

Bosna nehrinin doðdu kaynak.

Trabzonspor √
    Ýki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

Saraybosna’ya dönecek olursak,
    Üstten bakýlýnca þöyle bir þehir.
    Etrafý daðlarla çevrili iklimini belki de kýþýn gittiðim için Karadeniz’e çok benzettim tek farký denizin olmayýþý.

Adriyatik tarafýna bakan Hersek tarafý ile Saraybosna arasýnda 18 derecelik bir fark var.

Osmanlý her gittiði yere mutlaka Cami, Medrese, Hamam ve Saat kulesi yapmýþ. Bu da Hersek tarafýndaki Poçitel Köyü.

Köyler genellikle böyle.

Trabzonspor √
    Ýki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

Saraybosna Baþçarþý’daki Gazi Hüsrev Paþa cami

Cami kapalý ve ezan okunmuyor!

Savaþýn izlerini hemen her yerde görmek mümkün.

Trabzonspor √
    Ýki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

Bosna savaþýnýn iki özeti, savaþýn adaleti ve sonucu.

Katliamlara iliþkin bir çok þey yazýlabilir.Ama bir kaç cümle söylemeden geçmek olmaz.
    Sýplarýn keskin niþancýlarýna “ne olur bende bir “Türk” öldüreyim” diyerek insanlarý katletmek için sýrplara 500 dolar para veren Alman, Ýngiliz, Fransýz, Rus, Ýtalyan köþe yazarlarýnýn olduðu söylendi bize. Ve bunlardan bazýlarý hayatta, hala gazete köþelerinde yazarlýk yapanlarý da var. Ýnsanlarý öldürdükleri bu görüntüleri çoðu kereler zevkle paylaþmýþlar.

Bosna Hersek diye bir ülke var. Ayný zamanda Hýrvatistan ve Sýrbistan diye ülkeler de var.
    Hýrvatistan’da ve Sýrbistan’da Boþnaklarýn yaþamasýna imkan yok. Ama Bosna Hersek’de durum öyle deðil. Hýrvatlar ve Sýrplar her türlü ekonomik, siyasi ve sosyal zorluðu çýkartýyorlar.

Þöyle bir örnek vereyim Bosna Hersek’te bir futbol takýmýnýn antrenörü Boþnak ise yardýmcý antrenörü sýrp, kaleci antrenörü hýrvat olmak zorunda, o derece diyeyim de gerisini siz anlayýn.

Bana kalýrsa üzülerek söylüyorum, Boþnak nüfusu arttýkça bu durum daha da çekilmez hal alacak belki de 15-20 yýl içerisinde yeni bir savaþ patlak verecek. Çünkü para dahil hiçbir þeyin doðru düzgün kullanýmýna izin verilmiyor Bosna’da. Geçmiþ ise bir saniye bile unutulmamýþ unutulmuyor.
    Trabzonspor √
    Ýki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Harun-61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    41

Arkadaslar konu'nun özü aslinda bu. Yok Hollanda'li Sirplara teslim etmis v.s.
    Hepsi'ni ne mal dolugunu bilmiyormuyuz ?

*
    * Aðýzdan çýkan söz muallakta kalmaz, ya sað tarafa yazýlýr ya da sol tarafa *

~Tasavvuf, Dünya adamýný ALLAH adamý yapma Sanatý'dýr ~

Harun-61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    41

Srebrenitsa'da soykýrým yapan Sýrp ordusunun komutaný Ratko Mladiç, yapýlacaklarý açýk açýk söylüyordu. #Srebrenica

*
    * Aðýzdan çýkan söz muallakta kalmaz, ya sað tarafa yazýlýr ya da sol tarafa *

~Tasavvuf, Dünya adamýný ALLAH adamý yapma Sanatý'dýr ~

Emre Ýskender - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

Gitmeyi erteleyip duruyordum artýk hýzlandýrmak gerekti...
    Yok, öyle umutlarý yitirip, karanlýklara savrulmak;
    Unutma ayný gökyüzü altýnda,bir direniþtir yaþamak..
    Nazým Hikmet

Forum Kurallarýna aykýrý gördüðünüz mesajlarý ve üyeleri kullanýcý panelinde bulunan http://forum.bordomavi.net/images/buttons/report.gif (ikaz tuþu) týklayarak raporlamanýzý rica ediyoruz..

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    28

Keþke Potoçariye gidebilip bare cenaze namazlarýný kýlabilsek.

Katliamýn üzücü sonuçlarýndan biri de 1991 de Srebrenitsada %75 Müslüman varken artýk %5 civarýnda kalmasý ve þehrin Bosna'daki Sýrp Cumhuriyetinde kalmasý.
    Dayton Anlaþmasýnýn getirdiði devlet düzeni de çok karýþýk þu anda 5 cumhurbaþkaný, 14 baþbakan, 180 bakan, 760 milletvekili ile yönetilmeye çalýþýlýyor.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    28

Sýrbistan Baþbakaný, Srebrenitsa'da Saldýrýya Uðradý

Srebrenitsa Katliamý'nýn 20'nci yýldönümü anmasýna katýlan Sýrbistan Baþbakaný Aleksandar Vuçiç, öfkeli bir grubun taþlý ve þiþeli saldýrýsýna uðradý.

Srebrenitsa soykýrýmýnýn 20. yýlý dolayýsýyla düzenlenen cenaze törenine katýlmak üzere Potoçari Anýt Mezarlýðý'na gelen Sýrbistan Baþbakaný Aleksandar Vuçiç, buradaki vatandaþlar tarafýndan protesto edildi.

TAÞLADILAR

Soykýrým kurbanlarýnýn defnedildiði alana girerken ýslýklanan Vuçiç'e bazý vatandaþlar taþ ve su þiþeleri fýrlattý. Saldýrý sýrasýnda Vuçiç'in gözlüklerinin düþtüðü görüldü. Soykýrým anýtýna çiçek býraktýðý sýrada "adalet" ve "Vuçiç dýþarý" sloganlarý atan kalabalýðýn fiziksel saldýrý giriþiminde bulunmasý üzerine Vuçiç, Potoçari Anýt Mezarlýðý'ndan çýkarýldý.

SAÐDUYU ÇAÐRISINDA BULUNULDU

Bu arada, bir grup vatandaþ, üzerinde Vuçiç'in Bosna'daki savaþ öncesinde söylediði "Öldürülen her Sýrp için biz de 100 Müslüman öldüreceðiz" sözlerinin yazýlý olduðu büyük bir pankart açýldý. Bosna Hersek Ýslam Birliði Baþkaný Husein Kavazoviç, mezarlýktaki vatandaþlara saðduyulu olmalarý çaðrýsýnda bulunarak, "Buraya farklý amaçlar için gelenlere doðru deðil, kýbleye doðru dönün ve cenaze namazýný kýlýn" dedi.

Mustafa ÖZDEMÝR - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    34

Suriyede yaþananlarý gördükçe anlýyorumki ölen müslümansa problem yokmuþ

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    43

Her þey, Tito öldükten sonra yerine geçen Miloseviç'in, 1.Kosova Savaþý (1389)'nýn 600. yýlýnda Kosova'da yaptýðý büyük mitingle baþlamýþtý. Yogoslavya'nýn devlet baþkaný olacak herif, canhýraþ bir þekilde sadece ve sadece Sýrbistan'ý savunurken diðer milletlerin bu adama baðlýlýk arzetmesini kimse bekleyemezdi. Slovenya ve Hýrvatistan'ýn baðýmsýzlýðý kabul edilirken, Bosna'nýn baðýmsýzlýðý batýlýlar tarafýndan kabul edilmeyince gemi azýya alan Sýrp çetelerinin katliamý kaçýnýlmaz oldu. Yukarýda Metin Abi'nin dediði gibi, Avrupa'nýn güdümündeki Hýrvatlar da, Rusya'nýn hamiliðini yaptýðý Sýrplar'la birlikte bu büyük katliama katýldý. Hatta meþhur Mostar Köprüsü'nü patlatan da Hýrvat topçularýdýr. Aðýr katliamlar sonunda dikte edilen Dayton Barýþý da çözüm deðildir, aksine etnik yapýnýn çoðunluðunu oluþturan Bosnalý Müslümanlar'ýn eline, ayný bölgede Bosna Sýrp ve Bosna Hýrvat Cumhuriyeti olarak iki özerk bölge daha býrakmýþ ve Boþnaklar bu duruma razý edilmek zorunda kalmýþlardýr. Sonunda dünyanýn en batýlý, en modern ve en hoþgörülü Müslüman halký olan Bosna Müslümanlarý'nýn bu aðýr zulüm ve katliamlara raðmen kimliðini korumalarý ve asla hiçbir terör yöntemine baþvurmadan, hatta kendi lehlerine hiçbir haksýzlýk talep etmeden yaþamaya çalýþmalarý da takdir edilmelidir.
    BÝLMEM ANLATABÝLDÝM MÝ?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)