Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 1 2
Toplam 40 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Cardozo Nasýl Hýzlý Koþar?

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý Yaþar Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Insallah nasip olur bir gün. Turnuvanýn yapýldýðý yer bana uzak.
    bize de uzak , nerede oturuyorsun?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Bir tutam sýrgan iþe yarar sanýrým
    Ne mutlu Türk olana deðil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karþýsýnda kitap gibi sessiz ol." Mevlana

bordo61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kuzey Amerika
    Yaþ
    33

Alýntý Teoman Karadeniz Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Spor Yöneticiliði ve Antrenörlüðü mezunum. Fitness Antrenörlüðü yapýyorum. @Cengiz Çubukçu.

@bordo61 Kondisyon konusunda da bir þeyler yazarým ancak büro ortamýnda gerçekleþtirilecek bir antrenman metodu deðildir bu... Ki ofis ortamýnda da kondisyona ihtiyaç yoktur. Ha sormak istediðiniz þey; "Ofis Egzersizleri" ise? Yazýda da belirttiðim gibi antrenman kiþiye özeldir. Genel tavsiyeleri doðru bulmuyorum. Ki Türkiye þartlarýnda,ofis ortamýnda egzersiz yapmanýn pek mümkün olduðunu da sanmýyorum. Spor salonlarýna ya da sokaða çýkmadan verim almayý ümit etmek, 30 yýldýr her sezon þampiyonluðu ümit etmemizle eþdeðer olur. ::
    Ofis ortamýnýnda yapýlacak egzersiz demek istemedim , ofis ortamýnda çalýþanlar için dýþarda kendi baþýna yapabileceði form tutma metodlarý tarzý.

Oturarak çalýþtýðýmýz için vucüdumuzda hamlýk oluyor , hafif koþunca fiziksel bir aktivite yapýnca yoruluyoruz ondan.
    Biz sevdadýr Trabzon , yorozundan baþlayýp ziganasýnda bitmeyen

Nereden
    Kuzey Amerika

Atletiklik meselesi, boy ile bir alakasý oldugunu sanmýyorum.

Nereden
    Kuzey Amerika
    Yaþ
    35

Bazi seyler dogustun verilir. Vucut yapisi ile Usain boltun vucut yapisi ayni degil ki? O zaman her dogru antremani yapan profosyonel kosucu olurdu..

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr
    Nereden
    Ýstanbul

takým mok gibi top oynuyor plan sistem çalýþýlmýþ bir atak hiçbiþey yok .hayýrdýr cardozoyu yüz metre yarýþlarýnamý hazýrlýyoruz nasýl hýzlý koþarmýþ. onun iþi hýzlý koþmak deðil takým koþucak ona oynuyacak isabetli paslar atýcaklar kýsaca takým adam gibi beslicek cardozoyu oda yazýcak golleri onun iþi gol atmak hýzlý koþmak deðil .cardozo bildiðin jardel gibi bir gol makinasý takým berbat oynuyor takým bence en az suçlu hatta suçsuz adam cardozodur bu takýmda.

Erdal DÝLEK - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Yaþ
    43

Bence buna kafa yoracagimiza topu cardozaya nasil ulaþtiririz diye cabalarsak daha fazla mesafe kat Ederiz. ..
    BÝZE HERYER TRABZON!!!
    Bordo MavÝ

Türk futbolunda en az yuvarlak olan toptur. . .

Berke6198 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    25

Harika bir yazý.

Bu iþi yapan birisinden analiz okumak müthiþ bir iþ oluyor...

Devamýný bekliyoruz.
    And you'll never walk alone!

You'll never walk alone...

Timur Mikhail - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    33

Ben futbol oynarken antrenmanlardan sonra sýkça þut ve frikik çalýþýrdým. Futboldan önce top 3 kere top senktiremeyen ben uzun süreli çalýþma ve antrenmanlarla neleri baþarmýþtým ama en iyi iþi þut çekme konusunda baþarmýþtým. Ayak üstü, içi, dýþý heryerden her þekilde þut çalýþýp duruyordum zamanla top nasýl kavis alýr nerden sonra alýr hangi hýzda nereye gider neresine vurulur gibi þeyleri farkettim ve bunlar maçlarda þut çekerken bir his gibi anlýk saliselik geliþerek þut çekerdim, ayaðým geniþ(45no) olduðundan ayak dýþý ile çok iyi þutlar çekiyordum, çünkü topa vuruþ anýnda topla temas eden alan daha fazla oluyordu bu da, ayak dýþý falsolu vuruþta muazzam bir fark yaratýyordu bunu kavramýþtým.
    Boyum 1.76 dan yukarýya gitmedi ayaðým 45 di ve yeterince hýzlý ve süratli deðildim. Defans oynuyordum, dolayýsýyla defans için yeterli kriterleri üst yaþlara çýktýkça karþýlayamadýðýmý farkettim. Hava toplarýnda, oyun kurma da ve hýzlý patlayýcý oyunculara karþý inanýlmaz zaaflarým vardý. Hava toplarýný da sýklýkla çalýþmakla bir nebze halletsemde tatmin olmamýþtým ama kafanýn neresiyle topa vurulacaðýný ve bunun neticesinde nereye gideceðini, geldiði ve gideceði hýzý kestirebiliyordum artýk.

Oyun kurmayý, sýklýkla ayak içi ile pas atarak, genel olarak duvarla paslaþarak, hallettim sayýlýr, bu daha çok isabetli pas yüzdesini arttýrdý fakat bu sefer topu nereye atacaðýmý nasýl atacaðýmý doðru adamý az zamanda çabucak bulup atmayý öðrenmem gerekti onu da sýklýkla 5e 2ler ile küçük maçlar ile ve antrenmanlarla hallettim.

Deðindiðiniz hýz mevzularýnda ise þunlarý yaptým:
    Öcelikle aklýma þu gelmiþti, kilo vermeli ve kas kazanmalýydým. Sýklýkla, kalça baldýr, bacak antrenmanlarý yaptým, bel ve karýn antrenmanlarý da yaptým. Fakat doðru beslenmeyi pek bilmediðimden istediðim kas kazanýmý ve performansý elde edemedim, antrenörlerimizin bilgisizliðide bunda rol oynamýþtýr sanýrým.
    Bundan sonra sizin dediðiniz 2 þeyi farkettim. Adým uzunluðu ve belli bir zamanda atýlan adým sayýsýný arttýrma. Adým sayýsýný arttýrma antrenmanlarýný sýklýkla patlayýcý antrenmanlar yaparak geliþtirmeye baþladým çok az farketti çünkü bunu her denediðimde bir noktada artýk olmuyordu, bacaklar yeterli serilikte adýmlar atamýyordu.
    Adým uzunluðunu arttýrdýðýmda ise hem seri hem uzun adýmlarla ilk seçenekten daha iyi bir sonuç elde ettim sýklýkla böyle adým atmayý alýþkanlýk edinince benden biraz hýzlý olanlarý artýk rahatlýkla geçiyordum. Fakat bu sefer, erken bir týkanma ve nefes alým sayýsýnda artma, kalp ritminde hýzlanma oluyordu. Sýklýkla performans antrenmanlarý yaptým, beslenmeme kendimce özen gösterdim ama bir yerde kaldým.

Kesinlikle ülkemizde adam akýllý antrenör var mý merak ediyorum. Ne çocuklar böyle harcanýp gidiyor, ben gözlerimle ronaldinho gibi top tekniði olan, fiþek gibi hýzlý adamlar gördüm inanamadým bu adamlarýn topçu olamayýp kopup gittikelerine. Zaten bir süre sonra bana senin yaþýn geçti, ya hep amatörde takýlýrsýn ya hiç uðraþma dediler.
    Tam defansif orta saha moduna geçerken býraktým bende. Arada halý sahada takýlýyorum. Fazlasýyla kilo alýp verdim, hýz konusu fazlasýyla kayboldu dolayýsýyla
    Ama keþfettiðim birþey varsa aklýný kullanmak. Doðru yere koþmak doðru yeri doðru adamý tutup doðru yere kaçmak top atmak.
    Sanýrým futbolcu olsam tam bir defansif orta saha olurdum

Konu için teþekkürler
    Üzülme evlat, kaybettim sandýklarýn, kurtulduklarýndýr belki.
    Бургундия синий
    61

duyurukcu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Nevþehir

Alýntý Teoman Karadeniz Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Usain Bold 1,95 boyunda ve 94 kilodadýr bunun yanýnda Oscar Cardozo ise; 193 boyunda ve 87 kilodadýr. Usain Bold, 100 metreyi 9,58 saniyede, 200 metreyi ise 19.19 saniyede koþmaktadýr.

Bu verilerden yola çýkarak; ‘’Uzun boylu olduðu için hýzlý koþamýyor’’ önermesini geride býrakarak tespit ve önerilerime geçmek istiyorum. Tespitler, taraftar gözlemlerim üzerine akademik bilgiler ýþýðýnda hazýrlanmýþtýr.

Cardozo’nun ‘’süratsiz’’ bir futbolcu olmasý kuþkusuz ki hem kiþisel kariyerini hem de benim gibi hayatý boyunca þampiyonluk yaþamamýþ Trabzonspor taraftarlarýnýn hayallerini olumsuz yönde etkilemektedir.

Peki neden ‘’süratsiz’’ bir futbolcudur Cardozo?

Sürat, doðuþtan gelen kas ve eklem özelliklerinin üzerine gerçekleþtirilecek bilinçli antrenmanlar ile geliþtirilebilecek bir kavramdýr. Bu antrenman komponentlerini tek tek incelemek sizler için sýkýcý olacaktýr. Bu sebeple yüzeysel olarak ele alacaðým.

Süreti etkileyen iki ana faktör; ‘’Adým Frekansý’’ ve ‘’Adým Uzunluðu’’dur.

Adým Frekansý, birim zamanda atýlabilen adým sayýsýný ifade eder. Eklem mobilizasyonu ve kas tipi özelliklerine göre doðuþtan gelmektedir. Beyin ile kas arasýndaki iletiþimin geliþtirilmesi yönündeki çalýþmalar ile az miktarda geliþtirilebilir.

Diðer faktör ise; ‘’Adým Uzunluðu’’dur. Bu ise, bacak uzunluðu, kas ve tendon esnekliði, merkez bölgedeki kaslarýn dengesi ile doðru orantýlýdýr. Sonradan geliþtirilebilir. Düzenli olarak antrenman yapýlmadýðýnda gerileyebilir.

Bu bilgiler üzerinden devam edersek; Cardozo’nun bacak boyu, ‘’Adým Uzunluðu’’ kavramýndan pozitif bir sonuç elde etmek için yeterlidir. Düzenli olarak antrenman da yapmaktadýr. O halde eksik olan nedir?

Antrenmanýn bir prensibi vardýr. O da; ‘’Antrenman bireyseldir.’’

Deðerlendirmemiz altýnda olan Cardozo baþta olmak üzere tüm takým ‘’Grup Antrenmaný’’ yapmaktadýr. Ve bu antrenman programlarý hazýrlýk kampý öncesinde, hazýrlýk kampý ve tüm sezonun tüm günlerini kapsayacak þekilde hazýrlanmaktadýr. Bu dünyadaki profesyonel takýmlarýn tamamýnda böyle iþlemektedir. Kuvvet, esneklik, dayanýklýlýk, kondisyon komponentlerine yönelik antrenmanlarý bireylerin ihtiyaçlarýna göre deðil; ezber bilgileriyle tüm gruba yönelik olarak hazýrlanmakta ve uygulanmaktadýr. Durum böyle olunca da; ‘’Muhtemelen’’ bacak ve kalça fleksör kaslarý yeterince esnek olmayan Cardozo, Adým Uzunluðu’nu geliþtirememektedir.

Bunun yaný sýra ‘’Sürat’’i etkileyen diðer faktörlerden; Kondisyon konusunda literatür ortalamasýný tutturan Cardozo, Vücut Kitle Endeksi’ne göre hazýrlanmayan Max Vo2 yani Maksimum Oksijen Kapasitesi’ni arttýrýcý antrenmanlarý gerçekleþtirmediði, literatürde yer alan ‘’Süratte Devamlýlýk’’ antrenmanlarýný bireysel noksanlýðýna göre deðil de takým antrenmanlarýyla yaptýðý ve ‘’Reaksiyon Zamaný’’ antrenmanlarýný da arkasýnda biriken futbolcu arkadaþlarýný bekletmemek için özensizce çalýþtýðý için, hiçbir zaman önüne atýlan bir top ile rakip saha alanýnda ‘’Sürat’’ ile ilerleyememektedir. Bu tür goller atamamaktadýr. En nihayetinde de kaleciyle karþý karþýya kalabileceði pozisyonlarda topa basýp, kendi sahasýna doðru pas atmaktadýr.

Satýr arasýnda belirttiðim gibi; Antrenman Bireyseldir. Ýþte bu sebepledir ki; ‘’Her antrenmandan sonra Freekick çalýþýrdý’’ diye bahsedilen Hami Mandýralý, Türkiye Futbol Ligi tarihinin en fazla, en iyi, en isabetli, en sert, en uzaktan Freekick golü atan futbolcusuydu ve hala da öyledir.

Cardozo burada yalnýzca bir örnektir. Cardozo nezdinde tüm futbolcularýmýz için geçerlidir bu durum analizi.

Eðer ki; ‘’bu maçta fuleli adýmlarla rakipleri geçip golünü atacak mý acaba?’’ diye bekliyorsak, beklemeyelim. Yapamayacak. Yeteneksiz olduðundan deðil. Doðru antrenman yaptýrýlmadýðýndan yapamayacak.

Bizler Açýk’ta umutla o golü atabilme ihtimalini düþlerken; Kapalý’da çekirdek çitlerken düþünsünler bu konuyu.

þampiyonluk görmedik deðil sevincini yaþayamadýk diye düzeltelim lütfen

demir - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    42

laa havleeee hastasýnýz sýz yaa takýmda hersey mukemmel tek sorun cardozo
    Turkýyede adalet 12 yasýnda kýz cocugudur, O nun da kendý Rýzasý vardýr.... Turk mahkemeleri..

"Adaletýn Temelý Mulktur"

mkmoglu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

dünyada bu tip santrofor dönemi on onbeþ sene evvel bitti..niye alýndý bir türlü anlayamadým..bu sene on maç belki oynar

tonya55 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

bu yastan sonra suratini geliþtirmesi çok zor.

Tayfun Aydýn - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    44

Güzel yazý olmuþ. Tebrikler Teoman kardeþ. Forumda bu tip konular için ayrý bir bölüm oluþturulabilir. Her ay belli bir konu seçilerek birkaç üye sorularý cevaplayabilir. Hem son zamanlarda forumda oluþan kutuplaþma giderilir hem de daha sýcak bir ortam oluþur diye düþünüyorum.

Nereden
    Trabzon

Uzun boylu olduðu için hýzlý koþamýyor demek baþlý baþýna bir cehalettir.
    Asafa powell 190 cm
    Usain Bolt 195
    bu iki bilindik sprinter örneði bile akýllardan uzun boylu adam hýzlý koþamaz fikrini siliyor.
    Birde Futbolcu örneði vereyim.
    Cristiano Ronaldo 185 cm
    Fernando Torres 186 cm
    Burak Yýlmaz'ýn meþhur sprintlerini unutan yoktur heralde boyu 188 cm idi neredeyse 190 cm.

Edit: uzun Boylular neden hýzlý koþar? Arkadaþlar bunun nedeni kas yapýsýnýn ve iskelet yapýsýnýn uzun olmasýdýr. uzun olmak bir sürü sporda avantajdýr. futbol,voleybol,yüzme,tenis,hentbol,rugby,amerikan futbolu, Özellikle SPRÝNTER.

Ama Þöyle bir durum var. Küçükken nasýl antrenman yaptý?
    Patlayýcý ve güç aðýrlýklý antrenman yaptýysa hýzlý bir oyuncu olur tabi.

Ve Kafalardan Þunu Silmek istiyorum. Doðuþtan gelen bir yetenek yoktur. Yüce ALLAH bizleri kendini geliþtirebilir bir ýrk olarak yaratmýþtýr. Küçükken fiziðe meraklanýrsýn,çalýþýrsýn çalýþýrsýn fizikçi olursun. Futbola meraklanýrsýn deden daha 4 yaþýndayken futbol topu verir eline,oynaya oynaya,çalýþa çalýþa futbolcu olursun.

Haliyle kimse ümitsizliðe kapýlmasýn. belki cardozo için geçtir ama bir sürü uzun boylu genç futbolcu var.

Mesela Enes Ünal. adam daha 15-16 yaþýnda 186 boyuna gelmiþ. Haliyle erken geliþtiði için boyu durmuþ. bu adam patlayýcý çalýþýrsa mutlaka hýzlý bir forvet olur.
    Konu reddevils11 tarafýndan (13.07.2015 Saat 20:50 ) deðiþtirilmiþtir.
    "spor, yalnýz beden kabiliyetinin bir üstünlüðü sayýlmaz. idrak ve ahlak da bu iþe yardým eder. zeka ve kavrayýþý kýsa olan kuvvetliler, zeka kavrayýþý yerinde olan daha az kuvvetlilerle baþa çýkamazlar. ben sporcunun zeki, çevik ve ayný zamanda ahlaklýsýný severim."

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)