Sayfa 1 Toplam 10 Sayfadan 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 236 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Týbb-i Nebevi (S.A.V ) ve Þifalý Bitkiler

munzevil - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum
    Yaþ
    47

Standart Týbb-i Nebevi (S.A.V ) ve Þifalý Bitkiler

Bismillahirrahmanirrahim

Kýymetli bmn forum üyesi kardeþlerim;

Forumumuz çok þükür bilgilerimizi fikirlerimizi paylaþmaya yönelik bir ortam .

dolayýsýyla benim de mesleðim olan þifalý bitkilerden kaynaklanan bilgilerimi ve týbb-i nebeviyle (s.a.v.) alakalý bilgilerimi siz kýymetli kardeþlerimle paylaþmak istedim.

Týbb-i nebevi (s.a.v.) þifalý bitkiler ve bil cümle hastalýklarla alakalý sormak istediðiniz ve merak ettiðiniz konularý sorarsanýz sevinirim.
    Konu Burak DERELÝ tarafýndan (26.02.2015 Saat 16:52 ) deðiþtirilmiþtir. Sebep: internet sitesi reklamý
    “Yenmez taamý ümeranýn, fuzelanýnÇünkü hakkýdýr, yetimin fukaranýn “

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tolga - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uzak Doðu

Öncelikle Allah razý olsun yardým etmek istemenizden dolayý. Hali hazýrda Allah'a þükür herhangi bir derdim, sýkýntým yok. Fakat çevreme baktýðýmda gördüðüm en büyük 2 sýkýntýnýn cidden bir çözümü var mý diye sorayým dedim ?

1.'si kellik, 2.'si zayýflama ... Cidden bu iki konuyu da kesinlikle çözen ilaçlar, bundan ziyade bitkiler var mý ? Çok yakýn çevremdeki arkadaþlarým bir sonuç alamýyor olmalarýna raðmen ciddi paralar harcýyorlar bu iki derdin ilacýna,otuna,doktoruna ???

Bir de sizin yorumunuzu dinleyeyim istedim ...
    9 # Osvaldo'

Nereden
    Trabzon

Mükemmel bir baþlýk, sað olun.
    Bol bol soru sorabilirim. Ben de merak edip araþtýrýrým bunlarý her zaman ama sizin mesleðinizse sizden yardým isteyebiliriz artýk.

Nereden
    Erzurum
    Yaþ
    47

Alýntý Tolga Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Öncelikle Allah razý olsun yardým etmek istemenizden dolayý. Hali hazýrda Allah'a þükür herhangi bir derdim, sýkýntým yok. Fakat çevreme baktýðýmda gördüðüm en büyük 2 sýkýntýnýn cidden bir çözümü var mý diye sorayým dedim ?

1.'si kellik, 2.'si zayýflama ... Cidden bu iki konuyu da kesinlikle çözen ilaçlar, bundan ziyade bitkiler var mý ? Çok yakýn çevremdeki arkadaþlarým bir sonuç alamýyor olmalarýna raðmen ciddi paralar harcýyorlar bu iki derdin ilacýna,otuna,doktoruna ???

Bir de sizin yorumunuzu dinleyeyim istedim ...
    Cenab-ý hak sizdende razý olsun.

birinci sorunuza cevaben : hastalýktan dolayý oluþan kelliðin ilacý var.
    fakat fýtri kelliðin ilacý yok gibi insanlarý ümitlendirmeyelim.

ikinci sorunuzun cevabý : zayýflamanýn ilacý var ama þiþmanlýðýn sebebini bilmemiz lazým.

Cenab-ý hakka emanet olunuz.

Nereden
    Erzurum
    Yaþ
    47

[QUOTE=Sibel;1919995143]Mükemmel bir baþlýk, sað olun.
    Bol bol soru sorabilirim. Ben de merak edip araþtýrýrým bunlarý her zaman ama sizin mesleðinizse sizden yardým isteyebiliriz artýk.[/QUOT]

sorularýnýzýda deneyipde tecrübe ettiðiniz bitkileride yazmanýzý beklerim ablacým. Cenab-ý hakka emanet olunuz.
    Konu Adem Akyüz' tarafýndan (26.02.2015 Saat 19:42 ) deðiþtirilmiþtir.

Emre Ýskender - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

metobolizma yavaþ olduðu için kilo sorunu var. Hýzlandýrmak için ne önerirsin
    Yok, öyle umutlarý yitirip, karanlýklara savrulmak;
    Unutma ayný gökyüzü altýnda,bir direniþtir yaþamak..
    Nazým Hikmet

Forum Kurallarýna aykýrý gördüðünüz mesajlarý ve üyeleri kullanýcý panelinde bulunan http://forum.bordomavi.net/images/buttons/report.gif (ikaz tuþu) týklayarak raporlamanýzý rica ediyoruz..

Adem Akyüz' - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    30

Uykusuzluðu giderecek bir öneriniz var mý?
    571-1071-1299-1461-1923-1967
    "AKÇAABAT SEBATSPOR"

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Uzak Doðu

Alýntý Emre Ýskender Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Spor yapmak ...

Alýntý Adem Akyüz' Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Uyumak ...

9 # Osvaldo'

Adem Akyüz' - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    30

Uyumak ...

Uyurken ders çalýþabilmek için bir önerin var mý?
    571-1071-1299-1461-1923-1967
    "AKÇAABAT SEBATSPOR"

Nereden
    Ýstanbul

Tolga'nýn dediði gibi spor yapmak olmazsa olmaz.. Haftanýn 4 günü 25 dakika koþu 25 dakika bisiklet ve her gün 50 mekik ile diyet yapmadan zorlanmadan 1,5 ayda 7 kilo verdiðimi biliyorum, tabi yediklerini de az kýsacaksýn..

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Uzak Doðu

Uyurken ders çalýþabilmek için bir önerin var mý?
    Ýþte orda devreye hocamýz giriyor ... Bir de onu dinleyelim ...

@munzevil ...
    9 # Osvaldo'

Öznur61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    26

Abi tiroidlerine baktýrmadýysan bi baktýr bence sen

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Uzak Doðu

Alýntý Öznur61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Abi tiroidlerine baktýrmadýysan bi baktýr bence sen
    Yaklaþýk 7-8 yýl önce doktor bana tiroid bezlerin yavaþ çalýþýyor, bu yüzden kilo alýyorsun demiþti. Ýlaç tedavisi verdi mi vermedi mi hatýrlamýyorum, daha sonra da doktora gitmemiþtim

Evet benim ikinci sorum da bununla ilgili olsun üstadýmýza ...

Tiroid bezlerim yavaþ çalýþýyor,ne tür bir tedavi yöntemi olur ???
    9 # Osvaldo'

Öznur61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    26

Yaklaþýk 7-8 yýl önce doktor bana tiroid bezlerin yavaþ çalýþýyor, bu yüzden kilo alýyorsun demiþti. Ýlaç tedavisi verdi mi vermedi mi hatýrlamýyorum, daha sonra da doktora gitmemiþtim

Evet benim ikinci sorum da bununla ilgili olsun üstadýmýza ...

Tiroid bezlerim yavaþ çalýþýyor,ne tür bir tedavi yöntemi olur ???
    Bizde de ailecek tiroid rahatsýzlýðý var.
    Onun için bildiðim ve uyguladýðým doðal bir yöntem ;
    3 öðün yemekten bi 10 -15 dk önce bi avuç çið dereotu yemek. 2 -3 ay bunu düzenli yapsan ciddi anlamda iþe yarýyor.
    Pratik ve basit...

Nereden
    Erzurum
    Yaþ
    47

evet metabolizmanýn yavaþ çalýþmasý troid beziyle direkt alakalý.
    öznur kardeþimizin verdiði reçete çok pratik ve etkilidir.

metabolizmanýzý yenilemek ve hýzlandýrmak için aþaðýdaki reçeteyi uygulayabilirsiniz.
    baþka reçetelerde var fakat bu ot piyasada kolay bulunur

1 bardak kaynar suya 10 gram þahtere otu koy.
    10 dakika beklet ve süz.
    bir miktar sirke ile yapýlmýþ bal þerbeti ile karýþtýr.
    her gün 2-3 bardak iç.

Nereden
    Erzurum
    Yaþ
    47

1-yattýðýnýz odayý havalandýrýn pc,tvve cep telefonu bulundurmayýn.

2- yastýðýnýzýn altýnda biberiye dolu bir kese bulundurun.(çok etkilidir.)

3-uyumadan önce tatlý elma ve yoðurt yenir.

4-1 er tutam rezene,oðul otu,ýhlamur ve çok az kedi otunu 1 bardak kaynar suya koy.
    10 dakika beklet.
    yatmadan yarým saat önce iç.
    Konu munzevil tarafýndan (27.02.2015 Saat 12:48 ) deðiþtirilmiþtir. Sebep: ...

Nereden
    Erzurum
    Yaþ
    47

Týbb-ý Nebevi, aðýrlýklý olarak koruyucu hekimliðe, hastalanmadan hastalýklardan korunma yöntemleri üzerine yoðunlaþmýþtýr. Týbb-ý Nebevi saðlýðýn süreklilik taþýmasý için yapýlmasý gerekenlerin âdeta bir listesidir. Kur’an’da geçen týpla ilgili ayetleri, hadisleri, tüm hayat felsefesini içinde barýndýrarak kendine has yaklaþýmlarý ile çaðlar ötesinden gelen birikimleri günümüze taþýr.

Týbb-ý Nebevi, genel olarak Ýslam týbbý tabiriyle ifade edilmeye çalýþýlýr. Oysa çok daha geniþ ve derin anlamlarý vardýr. Bir hayat felsefesi ve yaþam biçimidir. Týbb-ý Nebevi binlerce yýldýr insanlarýn birbirleri vasýtasýyla gelecek kuþaklara naklettikleri tecrübe edilmiþ bir bilgi hazinesidir.

Týbb-ý Nebevi, “Peygamber Týbbý” anlamýný taþýyan iki kelimeden oluþur. Bu baþlýk altýnda geçen bilgiler, Peygamberimizin (a.s.m.) uyguladýðý ve çevresinde bulunanlara öðrettiði bir dizi yaþam felsefesi ve saðlýklý yaþam için yapýlacak tavsiyelerden oluþur. Geçmiþten günümüze gelene kadar sürekli korunmayý baþarmýþ ve uygulandýðý için de etkileri güncelliðini sürdürmüþtür.

Asýrlar önce Peygamber Efendimiz tarafýndan tavsiye edilmiþ olan beslenme alýþkanlýklarýnýn önemi bugün anlaþýlmýþtýr. O öðütlerin, bilimsel gerçeklerle uyum içinde olmasý, bu bilgilerin vahiy kaynaklý olmasýndan kaynaklanýr.

Týbb-ý Nebevi, aðýrlýklý olarak koruyucu hekimliðe, hastalanmadan hastalýklardan korunma yöntemleri üzerine yoðunlaþmýþtýr. Bu yüzden tamamlayýcý týp yöntemleriyle büyük oranda örtüþür. Týbb-ý Nebevi saðlýðýn süreklilik taþýmasý için yapýlmasý gerekenlerin âdeta bir listesidir. Kapsamlý deðerlendirmeler içinde Kur’an’da geçen týpla ilgili ayetleri, hadisleri, tüm hayat felsefesini içinde barýndýrarak kendine has yaklaþýmlarýyla çaðlar ötesinden gelen birikimleri günümüze taþýr.

Kur’an-ý Kerim’de “Peygamber, size ne getirdiyse onu alýp kabul ediniz. Sizlere neyi yasak ettiyse ondan vazgeçiniz” (Haþr Suresi, 7), “Peygamberler onlara temiz þeyleri helal kýlýyor. Pis þeyleri haram edip yasaklýyordu” (Araf Suresi, 157) buyrulmaktadýr.

Nereden
    Trabzon

Aft için bir öneriniz var mýdýr?

Nereden
    Erzurum
    Yaþ
    47

Alýntý Sibel Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Aft için bir öneriniz var mýdýr?
    Cenab-ý hak þifa versin.

aftýn çok nedenleri var genelde bazý vitaminlerin vücuda az alýnmasýndan ve bazý bakterilerdir.

1-a vitamini kullanýn
    2- bol bol havuç ve maydanoz yiyin.
    3- her gün bir kaç kez kebabiye çiðneyin.
    4-zeytin yapraðý çiðneyin.
    5-has tereyaðý yiyin.
    1 bardak suya 10 gram adaçayý koyun.5 dakika kaynatýn. bu su ile gargara yapýn.
    sonuçtan benide haberdar edin.
    Konu munzevil tarafýndan (27.02.2015 Saat 22:17 ) deðiþtirilmiþtir. Sebep: ...

Emrah Akcagöz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Alýntý munzevil Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Cenab-ý hak þifa versin.

aftýn çok nedenleri var genelde bazý vitaminlerin vücuda az alýnmasýndan ve bazý bakterilerdir.

1-a vitamini kullanýn
    5-has tereyaðý yiyin.
    Abi Allah razý olsun güzel bir baþlýk. Aft bende de ayda bir veya iki ayda bir olarak çýkar. Vitamin eksikliðinden kaynaklandýðýnýn farkýndayým. Ýþin içindeyiz ancak ilaç veya bitkisel ürünler kullanmak bana sýkýcý geliyor. Her neyse müsaadenle aft için bir ilaç önerim olacak.

Oralmedic isimli bir ilaç var. Þiddetle tavsiye ederim.
    "Arsýz güçlü olunca, haklý suçlu olurmuþ ..!"

Hüseyin Baþoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    31

Abi öncelikle Týbbi nebeviye diye bir þey bilmiyordum sayende öðrendim. Araþtýrýp öðrenip gerçekleþtiririm belki peygamber efendimiz sav þefaatine Nail olurum sayende. Allah razý olsun.

Þimdi benim olay biraz uzun
    Ben 132 kiloydum bi aralar þimdi 97 ye düþtüm. Son 6 aydýr mide sorunlarý yaþýyorum. Doktorlar kesin bir Taný koyamýyorlar. Gastrit ve hipoglisemi diyebiliyorlar en fazla.
    Abi ben 4-5 saat ve daha fazlasý süresince bir þey yemezsem karným þiþiyor bütün iþtahým gidiyor aðzým dilim kuruyor bir þeyler yiyincede ayný þeker hastalarýnýn þeker düþüklüðü Yaþamasý gibi vücudum ateþ kaplýyor yerimde duramýyorum acayip bir tedirginlik Kaygý hissi oluþuyor. Ayaklarým içten ile titriyor kriz geçiriyorum bildiðin. Normal þeker gizli þeker bilmem kaç türlü kolesterol baktýlar hiç biþi çýkmadý. Metobolizmamda iyi kilo verebiliyorum.
    Nedir sence ne yapmak gerekir vucuddaki bu þeker düzensizliði düzenlemek ve gastritten kurtulmak için ?

Nereden
    Trabzon

Alýntý munzevil Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Cenab-ý hak þifa versin.

1-a vitamini kullanýn
    5-has tereyaðý yiyin.
    Çok teþekkür ederim. Allah razý olsun.

Nereden
    Erzurum
    Yaþ
    47

Týbb-ý Nebevi, aðýrlýklý olarak koruyucu hekimliðe, hastalanmadan hastalýklardan korunma yöntemleri üzerine yoðunlaþmýþtýr. Týbb-ý Nebevi saðlýðýn süreklilik taþýmasý için yapýlmasý gerekenlerin âdeta bir listesidir. Kur’an’da geçen týpla ilgili ayetleri, hadisleri, tüm hayat felsefesini içinde barýndýrarak kendine has yaklaþýmlarý ile çaðlar ötesinden gelen birikimleri günümüze taþýr.

Týbb-ý Nebevi, genel olarak Ýslam týbbý tabiriyle ifade edilmeye çalýþýlýr. Oysa çok daha geniþ ve derin anlamlarý vardýr. Bir hayat felsefesi ve yaþam biçimidir. Týbb-ý Nebevi binlerce yýldýr insanlarýn birbirleri vasýtasýyla gelecek kuþaklara naklettikleri tecrübe edilmiþ bir bilgi hazinesidir.

Týbb-ý Nebevi, “Peygamber Týbbý” anlamýný taþýyan iki kelimeden oluþur. Bu baþlýk altýnda geçen bilgiler, Peygamberimizin (a.s.m.) uyguladýðý ve çevresinde bulunanlara öðrettiði bir dizi yaþam felsefesi ve saðlýklý yaþam için yapýlacak tavsiyelerden oluþur. Geçmiþten günümüze gelene kadar sürekli korunmayý baþarmýþ ve uygulandýðý için de etkileri güncelliðini sürdürmüþtür.

Asýrlar önce Peygamber Efendimiz tarafýndan tavsiye edilmiþ olan beslenme alýþkanlýklarýnýn önemi bugün anlaþýlmýþtýr. O öðütlerin, bilimsel gerçeklerle uyum içinde olmasý, bu bilgilerin vahiy kaynaklý olmasýndan kaynaklanýr.

Týbb-ý Nebevi, aðýrlýklý olarak koruyucu hekimliðe, hastalanmadan hastalýklardan korunma yöntemleri üzerine yoðunlaþmýþtýr. Bu yüzden tamamlayýcý týp yöntemleriyle büyük oranda örtüþür. Týbb-ý Nebevi saðlýðýn süreklilik taþýmasý için yapýlmasý gerekenlerin âdeta bir listesidir. Kapsamlý deðerlendirmeler içinde Kur’an’da geçen týpla ilgili ayetleri, hadisleri, tüm hayat felsefesini içinde barýndýrarak kendine has yaklaþýmlarýyla çaðlar ötesinden gelen birikimleri günümüze taþýr.

Kur’an-ý Kerim’de “Peygamber, size ne getirdiyse onu alýp kabul ediniz. Sizlere neyi yasak ettiyse ondan vazgeçiniz” (Haþr Suresi, 7), “Peygamberler onlara temiz þeyleri helal kýlýyor. Pis þeyleri haram edip yasaklýyordu” (Araf Suresi, 157) buyrulmaktadýr.

Týbb-ý Nebevi ve Saðlýða Bakýþ

“Sýhhat ve afiyet üzere olmak, yüce Allah’ýn kuluna vermiþ olduðu en büyük nimetlerden biridir.” (Ýbn-i Kesir, 4/584) Çünkü saðlýklý olmayan insan istediði gibi hareket edemez. Allah’ýn emirlerini gereði gibi yerine getiremez. Ýnsan bu nimete karþý þükretmeli ve kýymetini bilmelidir.

Davut Aleyhisselam, “Saðlýk, gizli bir hazinedir. Bir saatlik üzüntü, insaný bir sene yaþlanmýþ gibi yýpratýr. Dostlardan ayrý kalmak ise kiþiyi hasta eder” demektedir.

Peygamberimiz (a.s.m.) saðlýðýn önemini þöyle vurgular: “Sizlerden her kim vücut bakýmýndan saðlýklý, nefsinden, malýndan korkusuz ve huzurlu, günlük yiyeceði de yanýnda olarak sabahlarsa sanki dünyanýn bütün nimetleri kendisinde toplanmýþ gibi olur.” (Tirmizi, Zühal, hadis no: 2346)

“Ýki nimet vardýr ki insanlardan pek çoðu bunlarýn kýymetini bilmeyerek zarar etmiþtir. Biri saðlýk, diðeri ise boþ vakittir.” (Buhari Rikak 7/170; Ýbn-i Mace, Zühd, hadis no: 4170)

“Saðlýklý mü’min, hastalýklý mü’minden daha iyi, daha üstün ve Allah’a daha sevimlidir.” (Ýbn-i Mace, Zühd, hadis no: 4168) Bu, saðlýklý olmanýn gereklerini yerine getiren dikkatli ve nitelikli insanlar için söylenmiþ bir hadistir. Doðumsal veya sonradan oluþmuþ, insanýn kendisinin elinde olmaksýzýn geliþen rahatsýzlýklar için söylenmemiþtir. Bu tarz bir ifade evrensel gerçeklerle baðdaþýrken istisnai durumlar hep ayrýcalýklý olarak bulunmaktadýr. Bu ayrýcalýðýn ifadesini baþka bir hadislerinde Peygamberimiz þöyle dile getirir: “Allah kime hayýr murat ederse ona musibet verir.” Burada musibetten birçok anlam çýkarýlabileceði gibi bunlarýn içinde de aðýrlýklý olarak hastalýklar kabul edilebilir.

“Ey insanlar! Þüphesiz ki dünyada insanlara, iman ve saðlýktan daha kýymetli bir þey verilmemiþtir. Böyle olunca Yüce Allah’tan bunlarý isteyiniz.” (Müsned 1/8)

“Rabb’inden dünya ve ahirette baðýþlanmaný ve saðlýklý olmaný iste.” Peygamberimizi ziyaret eden bir kiþi hangi duanýn üstün olduðunu sormuþtur. Bunun üzerine Peygamberimiz bu hadisi buyurmuþtur. Bu hadisle saðlýklý olmada duanýn önemine iþaret etmekte ve bunu tavsiye etmektedir.

Dengeli olmak, yaþamda olduðu gibi beslenmede de son derece önem taþýr. Bu sebeple yemek yeme alýþkanlýklarýmýzýn gözden geçirilmesi gerekir. Yýllar öncesinden edindiðimiz yanlýþ alýþkanlýklar kurtulmamýz ve saðlýðýmýza tekrar kavuþmak için fedakârca ve sabýrla davranýþ deðiþikliði yapmamýz gerekir.

Örneðin yemek yeme sýrasýnda sýcak olanlarý soðukla, tatlý olanlarý ekþi ile kabýzlýk yapanlarý yaðlý gýdalar ile desteklemek yerinde olacaktýr.

Ýþtah varken yemek yemeðe son verilmeli ve yemekler iyice çiðnenerek yavaþ bir þekilde yenmelidir. Bir önceki öðün sindirilmeden kesinlikle tekrar yenilmemelidir. En önemli saðlýk sorunu ihtiyacýmýzdan fazla miktarda yemek yememizden kaynaklanýr. Fazla miktarda alýnan kalori harcanmadýðýnda bedenin farklý organlarýnda veya bölgelerinde yaðlanmaya neden olur. Özellikle önemli organlarýmýzdan biri olan karaciðerdeki yaðlanmanýn ortaya çýkarmýþ olduðu sonuçlar son derece önemlidir. Böylelikle insan bedeninin saðlýklý çalýþmasý bozulur.

Yemekten önce hareket edilmesi çok faydalý; ama hemen sonrasý hareket etmek ise çok zararlýdýr. (Baðdadi, s. 11, 159; Zehebi, s. 188) Yemek öncesi yavaþlamýþ olan metabolizmanýn canlanmasý amacýyla yapýlan hareket çok faydalýdýr. Sindirim sistemi boþ olduðundan çevre organlarda bulunan kan dolaþýmý yeterli seviyededir. Bu yüzden bedenin temizlenmesi açýsýndan derin nefes alýp verme egzersizleriyle birlikte yürüyüþ veya hareket yapýlmasý elde edilecek faydayý maksimum hale getirir. Yemekten sonra çevredeki kan, merkeze çekilerek özellikle midemiz ve sindirim sistemimiz etrafýnda bulunan kan damarlarýnda birikir. Bunun amacý sindirim sisteminin daha güçlü bir þekilde çalýþmaya baþlamasýný saðlamaktýr.

Sütle balýðý, sirkeyle sütü, sarýmsakla soðaný, et kurusuyla taze eti, sumakla sirkeyi, sirkeyle pirinci, narla keþkeði birlikte yememek gerekir. Ýki soðuk, iki sýcak veya iki gaz yapýcý gýda birlikte alýnmamalýdýr. Üzeri açýk yiyecek ve içeceklerden kaçýnýlmalýdýr. (Baðdadi, s. 12; Zehebi, s. 37-38)

Bir hadislerinde Peygamberimiz “Sizlere yemeði soðutarak yemenizi tavsiye ederim, çünkü soðuk yemek faydalýdýr, bereketlidir. Bilmiþ olunuz ki fevkalade sýcak yemekte fayda ve bereket yoktur” (Camiü’s-Saðir, 1/4, 2/100, 179) buyurmuþlardýr.

Ayrýca Peygamberimiz oturarak yemek yemeyi, yemeklere ve içilen suya üflenilmemesi gerektiðini ifade etmiþ, her yemek öncesi ve sonrasýnda mutlaka ellerin temizlenmesi gerektiðini belirtmiþlerdir. Bunlar ve sayýlabilecek birçok deðiþik örneklerle beslenmemizin ince ayarlarý düzene sokulmuþtur.
    Konu munzevil tarafýndan (02.03.2015 Saat 14:28 ) deðiþtirilmiþtir. Sebep: ,,,

Emrah Akcagöz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Týrnak batmasý için bir þey var mý abi ?
    "Arsýz güçlü olunca, haklý suçlu olurmuþ ..!"

Nereden
    Erzurum
    Yaþ
    47

Alýntý Emrah Akcagöz Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Týrnak batmasý için bir þey var mý abi ?

2,3 tane zeytini çekirdekleriyle iyice dövün.
    üzerine biraz halis zeytinyaðý ilve edip iyice karýþtýrýn.
    gece yatarken bir miktar batan týrnaðýn üzerine koyup streçle kapatýn .
    sabahleyi ýlýk suyla yýkayýn.
    tedavi bitene kadar devam edin.
    geçmiþ olsun
    (bizzat denenmiþtir.)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)