Sayfa 3 Toplam 13 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu
Toplam 305 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 75 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Demokratik Üniversite Platformu

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Cyzio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı kuzey_lee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şu ramazan geçsin,kendime geleyim bakın çarpık düzen hakkında neler yazacam neleer
    Sen önce öbür sayfadaki gazete küpürünün hesabını ver de....

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

yok öyle bişiy hocam..bi daha dönüp nakın isterseniz

Trabzonspor Kongre Üyesi
    AtalaY_BuğrA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Kaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cyzio hocam,

Hazır bu başlık açılmışken; bir y.lisans öğrencisinin üniversitede kalmak için şimdiden neler yapması gerektiğini, daha doğrusu bu amacını hocalara nasıl iletmesi gerektiğini öğrenebilir miyim? Sizin tavsiyeleriniz nelerdir?
    Hocam arada kaynamasın bu soruya cevap verebilir misiniz?
    Her Asker Kısa Dönem olamaz :)

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Berat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Benim bildiğim kadarıyla o olay şöyle;

Her yıl fakültenin, enstinünün vs. ihtiyacına göre alım yapılıyor. Üniversitede kalmak isteyen adaylar "Bilim Sınavı" na tabi tutuluyorlar ki bu sınav yüksek lisans eğitimi gördüğünüz bölümün lisans düzeyindeki tüm derslerini ve konularını kapsıyor. Bu sınavda başarılı olmakla beraber bölümdeki hocalarınızla aranızın iyi olması gerekiyor..

Bildiklerim bu kadar, Czyio hoca daha da iyi aydınlatır bizi
    Güçlülerin İktidarına Karşı; Trabzonspor!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Kaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cyzio hocam,

Hazır bu başlık açılmışken; bir y.lisans öğrencisinin üniversitede kalmak için şimdiden neler yapması gerektiğini, daha doğrusu bu amacını hocalara nasıl iletmesi gerektiğini öğrenebilir miyim? Sizin tavsiyeleriniz nelerdir?
    Sevgili Kaya;

İfadelerinden, şu anda yüksek lisans eğitiminde olduğunu anlıyorum. Tebrik ederim, Allah tamamına erdirsin.

Üniversitede kalmak için yürümen gereken basamaklar: Lisans, Yüksek Lisans (Master) ve doktora. Bunlar, işin olmazsa olmazları. Ama yeterli değil.

Master'da da, doktorada da önce (enstitünüzün [fen bilimleri, sosyal bilimler, sağlık bilimleri, vb...] belirlediği kredide ders tamamlıyorsunuz. Daha sonra da tez yazıyorsunuz. Master tezi, doktora tezine göre nisbeten daha kolay bir konuda olur. Doktora tezi ise, "bilime bir yenilik katma" şartı koşulduğu için; gerek literatür taraması, gerekse tezi yazma açısından hem daha zordur, hem de daha uzun sürer.

Master için iki-üç sene, doktora içinse beş-altı seneyi gözden çıkarmak lazım. Yani hayatınızın yaklaşık yedi-on senesini bu iş için gözden çıkaracaksınız. Tabii bu süreler, işler iyi giderse. Olası bir takım terslikler, bu süreyi rahatlıkla oniki onbeş seneye çıkarabilir. Bu yazdıklarımın, benim dalım olan mühendislik için geçerli olduğu unutulmamalı. Belki başka dallarda biraz daha azalıp, artabilir.

Sen şimdi master eğitimini aldığına göre, hocaların üzerinde iyi bir intiba bırakmışsın ki, seni kabul etmişler. Yani lisans sırasında gerek başarın, gerekse karakterin iyi olarak yorumlanmış ki, seninle aynı biraz daha devam etmeye karar vermişler. Aynı başarı ve olumlu durumu master eğitiminde de gösterirsen, doktoraya da devam edeceğini tahmin ediyorum. Ama bunu çok geciktirmeden hocana söylemen gerekir. Tabi bu konuşmayı, avantajlı bir zamanda yaparsan (mesela çok güzel bir master tezi taslağını hocana verip de, iltifat dolu cümleler işittiğin zaman), daha etkili olur .

Unutma ki, herşey senin başarına bağlı. Master ve doktora çalışmalarını ne kadar başarılı yürütürsen, şansın o kadar artar.

Gelelim "üniversitede kalma" meselesine. Bu, başka bir iş. Yani kadro meselesi. Ne kadar başarılı olursan ol, senin için bir kadro açılmadığı müddetçe, bir üniversiteye "Yardımcı Doçent" olarak giremezsin. Kadro meselesi de, maalesef pek çok bileşeni olan bir mesele. Yani sırasıyla "bölüm - fakülte - personel dairesi - rektörlük - yök - Milli Eğitim Bakanlığı - Hükümet" silsilesi aşılması gerekiyor. Herhangi birinde oluşacak bir aksaklık, aylar sürecek gecikmelere sebep olabiliyor.

Bir de, benden size tavsiye, hocalığı düşünüyorsanız, eğitim aldığınız üniversiteden başka bir üniversiteyi düşünün. Bu sizin için daha hayırlı olacaktır. Çünkü aynı üniversitede kalırsanız, ne kadar demokrat ve aydın insanlar olrusa olsunlar, hocalarınızın gözünde hep onların talebesi olarak kalırsınız. Yani çocukların, kendi anne-babası gözünde asla büyüyememesi gibi. Mesela kurullarda onlara karşı fikir söyleyemezsiniz. En azından, onlara olan vefa duygunuzdan, içinizden gelse bile, ağzınızdan çıkmaz. Ama başka bir üniversiteye gidince, bir günde "Kaya Bey" olursun. Diğer hocalarla, eşdeğer tutulursun.

İnşaallah seni yeterli derecede aydınlatabilmişimdir. Allah yolunu açık etsin.
    Konu Cyzio tarafından (07.10.2006 Saat 23:46 ) değiştirilmiştir.

Egemen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

abicim saol biz öğrencileri de bilgilendirdiin için. demmekki ben okulda hoca olarak kalmak istemiyomuşum onu öğrendim
    Hadi eyvallah..

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Bu arada, ben Kaya'nın zaten yüksek lisans eğitimini aldığını kabul ettiğim için işin yüksek lisansa kabul kısmını atladım.

Yüksek lisansa kabul için, lisans not ortalamanızın mümkün olduğu kadar yüksek olması, LES sınavında, başvuracağınız bölüm için minimum notu tutturma ve açılacak sözlü mülakat sınavında başarılı olmanız gerekiyor. Eğer kendi üniversitenizde master yapmayı düşünüyorsanız, son sınıfa gelince, master yapmayı düşündüğünüz hocayla konuşmakta da fayda var tabii.

Başka bir üniversitede master ya da doktora yapacaksanız, derslerinizin çok iyi olduğu iki hocadan birer referans mektubu istemeyi de unutmayın.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Egemen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abicim saol biz öğrencileri de bilgilendirdiin için. demmekki ben okulda hoca olarak kalmak istemiyomuşum onu öğrendim
    Hangisi ağır geldi?

Egemen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

yok ağır gelen bişi yok da vaktim yok o kadar. babamı emekli edip artık onları rahata erdirmem lazım. adamın ömrünü yedim
    Hadi eyvallah..

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Hocam açıklamalarınız ve dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Aksilik olmazsa bu sene dersler bitecek ve gelecek sene tez çalışmasına başlayacağım. Dediğiniz gibi y.lisanstan sonraki aşamayı en uygun zamanda hocama ileteceğim. Bu konuda umarım bir sorun yaşamam ve doktora programına kabul edilirim.

Üniversite'de kalma olayının bu kadar çetin olduğunu bilmiyorum ama bir şekilde bununda üstesinden gelmeye çalışacağım. Buna ek olarak, eğitim aldığım üniversitede kalmayı pek tercih etmiyorum söylediğiniz sebeplerden dolayı.

Hocam tekrar teşekküler bilgilerinizi açık açık paylaştığınız için...
    “Her kim kendini kıymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.”
    Malik bin Dinar

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Poetricus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaşı 81'in biraz altı olsa da benim de öyle bir Hoca'm olmuştu. Güleryüzlü ama ciddi, vakur ama nazik! Dört yıl talebesi üç yıl asistanı oldum. -Ki bu bir onurdur-

Üstat Czyio sanırım kendisini çok ama çok yakından tanır.
    İltifatlarınıza teşekkürler. Boynuz sonradan çıktı, ama hala aynı yerde.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Alıntı kuzey_lee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yok öyle bişiy hocam..bi daha dönüp nakın isterseniz
    Sahi ya, ne oldu o sayfa? Ben hayal mi gördüm?

galyanlim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Asya Diğer

hocam öncelikle böle birisayfa açtığınız için teş
    amacım sizi eleştirmek diil olaylara sizin gözünüzle bakmak

Nereden
    Asya Diğer

omü de okuyorum geçen sene haz sınıfında kaldım bizi büt diye soktukları sınav haz muaf sınavıyla aynıydı onuda GEÇEMEDİK ORADAKİ ALDIĞIMIZ NOTLARA GÖRE SINIF LARA YERLEŞTİRİLDİK

Trabzonspor Kongre Üyesi
    AtalaY_BuğrA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Cyzio Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sahi ya, ne oldu o sayfa? Ben hayal mi gördüm?
    Hocam bu adamın yüksek yerlerde tanıdıkları ve ilişkileri var ondan olmasın
    Her Asker Kısa Dönem olamaz :)

Nereden
    Asya Diğer

hocam orda mısınız................

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Alıntı galyanlim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam orda mısınız................
    Evet ama, galiba bu sefer sen burada değilsin.

"Waldo, sen neden burada değilsin?"

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

hocam öncelikle böle birisayfa açtığınız için teş
    amacım sizi eleştirmek diil olaylara sizin gözünüzle bakmak
    omü de okuyorum geçen sene haz sınıfında kaldım bizi büt diye soktukları sınav haz muaf sınavıyla aynıydı onuda GEÇEMEDİK ORADAKİ ALDIĞIMIZ NOTLARA GÖRE SINIF LARA YERLEŞTİRİLDİK
    Deminki mesajı yazarken bunları görmemiştim. Öncelikle, bu sayfada yazan hiç bir arkadaşımın kötü biyetli olmadığını bildiğimi bilmeniz isterim. Gayet saygılı bir şekilde karşılıklı tartışıyoruz. Zaten aksi bir durum oluşsa, açtığım bu başlığın kapanması için kendim baş vururum. Üstelik, saygı çerçevesinde, eleştiri de kötü birşey değildir.

Ama ben seni şimdi biraz eleştireyim. Aynı sınavda iki defa başarısız oluyorsanız, suçu biraz da kendinizde arayacaksınız. Ana ikinci sefer, daha iyi yapıp da, geçemediğinizi iddia ediyorsanız, orasını bilemem.

Hazırlık programı olan pek çok üniversite, öğrencileri yabancı dil bilgilerine göre kategorize edip, öğrenimlerini ona göre ayarlar. Bunda gocunacak bir durum yok. En başta bu konuyu yazarken, lisans eğitimi sırasında böyle bir uygulama var zannetmiştim.

Selamlar.

Nereden
    Asya Diğer

ewet geldim hocam şimdi
    bize busene kalma yok alttanalma var
    merak ettiğim şeyse 5 senelik okulu neden 2 senedaha uzatmak için uğraşıyorlar

Nereden
    Asya Diğer

şimdi 23 kişiden 8 kişi geçebildi

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

ewet geldim hocam şimdi
    bize busene kalma yok alttanalma var
    merak ettiğim şeyse 5 senelik okulu neden 2 senedaha uzatmak için uğraşıyorlar
    Bahsettiğin iki sene galiba hazırlık. İyi bir İngilizce'ye sahip olmak bence güzel bir avantaj. Gerek yüksek lisansta, gerek iş hayatında. Ki hazırlığa bu kadar önem veriyorsa, sanırım okulunuzda dersler İngilizce olmalı. Yanılıyor muyum?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

şimdi 23 kişiden 8 kişi geçebildi
    Eğer hazırlıksa, gerçekten düşük bir oran.

Nereden
    Asya Diğer

hayır dersler ing diil vet. hekimliği okuyorum neden bizi bu kadar zorluyorlar tıp falan olsak neyse

Nereden
    Asya Diğer

bizde kalan arkadaşlarla bir karar aldık okuldaki dersleri protosto edip okula gitmiyoruz

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

bizde kalan arkadaşlarla bir karar aldık okuldaki dersleri protosto edip okula gitmiyoruz
    Bana kalırsa aşırı bir tepki olmuş bu ve üniversite yönetiminin bunu ciddiye alacaklarını sanmıyorum.
    “Her kim kendini kıymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.”
    Malik bin Dinar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)