Cafedegoygoy
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 13 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: 15 Eyll 1924 - Ata'nn Trabzon'u Ziyaretinin 82. Yldnm

tamu yamtar - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    04.02.2006
    Nereden
    ngiltere

Standart 15 Eyll 1924 - Ata'nn Trabzon'u Ziyaretinin 82. Yldnm

Ata'nn Trabzon'a geliinin 82. yl kutlu olsun.

Cumhuriyetin ilanndan sonra, Sonbahar Gezisi adyla Atatrk'n yapt byk yurt gezisi Dumlupnar'dan balamt. Buradan Bursa'ya gelen Atatrk 12 Eyll 1924'te Hamidiye, Kruvazr ile Mudanya'dan hareket etmi. stanbul Boazndan geerek Karadeniz'e alm, 15 Eyll1924 sabah saat 11. 00 de Trabzon'a gelmiti. Atatrk, Trabzonlular tarafndan heyecanla karland Yannda ei Latife Hanm ve yakn arkadalar vard. Doruca Belediyeye geldi. leden sonra da, kendileri iin dayanp denen Souksu'daki kke giderek dinlendiler. Kk 1913 ylnda yaptrlm, Cumhuriyetin ilanndan sonra da zel darenin mlkiyetine gemiti. Bodrumu ile birlikte drt katlyd. nc katn byk odas Atatrk'n yatak odas idi.

O gn akam, Kk'n alt kat salonunda Trabzon Belediye Bakan Kazazolu Hseyin, Atatrk'n onuruna bir yemek vermi bir de konuma yapmt.

Atatrk bu konumay cevaplandrd: (Efendiler, hemen btn Trabzon halkn yekpare bir samimiyete kitlesi halinde grdm. Kadnlarn, ocuklarn, ihtiyarlarn gzlerinde ya grdm. Bu ne yksel duygu bu ne efkat bu ne asalettir. ) dedi Trabzonlulara teekkr etti.

"Be sene evvel ilk defa Samsun'a ayak bastm zaman, bana kuvvet-i kalp veren vatandalarmn ilk safnda kahraman Trabzonlularn bulunduunu asla unutmayacam" Atatrk 15 Eyll 1924
    Bizim ektiimiz, adamln bedeli...

zanoylu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.12.2004
    Nereden
    Sinop
    Ya
    41

Ulu nderimizin bu ekildeki iltifatlarna mahzar olan bir ehrin insan ve onun yksek ahsiyetinin Trabzon ehrine verdii onurdan dolay hep gurur duymuumdur.19 Maystan Cumhuriyetin ilanna kadar geen sre dnda 3 defadan fazla bulunduu ender ehirlerden biridir Trabzon.
    KMSE ,ALAK YERDE TEPE OLUPTA KENDN DA SANMASIN....!

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Kaya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    34

Gerekten ok gurur verici szler bunlar. Syleyecek birey bulamyorum...

Can-Basten kardeimin msn adresindeki imzasna imdi daha ok hak veriyorum.
    Her kim kendini kymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.
    Malik bin Dinar

Egemen - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    13.09.2004
    Nereden
    zmir
    Ya
    32

"Be sene evvel ilk defa Samsun'a ayak bastm zaman, bana kuvvet-i kalp veren vatandalarmn ilk safnda kahraman Trabzonlularn bulunduunu asla unutmayacam" Atatrk 15 Eyll 1924
    Hadi eyvallah..

macka61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.04.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    29

atam sen rahat uyu trabzonlular ezin izinde eziklere cumhuriyet kurdurmayacaz

Ynetim Kurulu

Halit M. MOLLASALHOLU - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    08.02.2005
    Nereden
    stanbul

Nur iinde yat Paam
    https://twitter.com/HalitOF

Trabzonspor bir ember gibi, her noktasnda balayan ama asla bitmeyen - Dik oyna

Trabzonspor Kongre yesi
    Nytre - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.05.2004
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    33

nur iinde yat Ulu nder!...

bu vatana sana arkadaslarna ve mehmetikle halkmza borluyuz.
    ''Ben kulp tutmam, ocuk... nk hepsi benimdir. Hem; sivil veya asker toplumun tamamna hizmet veya kumanda edenler bir kulb tutsalar bile -grev srasnda- bunu aklamazlarsa isabet ederler. Aksi halde, otoriteleri sarslr ve tartlr. Tefrika (ayrmclk, nifak) yaratm olurlar. O nedenle dikkatli olmalarn tavsiye ederim." Mustafa Kemal Atatrk (2 Aralk 1933)

feneri "ampl" aydnlatr ancak "gne" kendiliinden k verir !

Thedoors - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    19.07.2006
    Nereden
    stanbul

Kim sevmemiki gerek karadeniz insann M.Kemal Atatrk sevmesin..Teekkrler bu bal atn iin arkadam..

Can basten - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    02.08.2004
    Ya
    34

Kurtulu Sava'nn dnm noktalarndan olan Erzurum Kongresi'ne katlan 64 delegenin 17 tanesinin Trabzonlu olduunu da ekleyelim bu vesileyle (Atatrk lkeleri ve nklap Tarihi Kitab, YK Yaynevi).

Tanr Trkl ve Trabzon'u her daim gl klsn...
    Futbolcuyla taraftar el ele versin, ampiyonluk kupas TRABZON'a gelsin!!!

7 7 7 7 7 7 7 7 7....

yelik tarihi
    04.02.2006
    Nereden
    ngiltere

"Arkadalar,5 sene evvel Samsun'a ilk ayak bastm zaman bana kalp kuvveti veren vatandalarmn ilk safnda kahraman Trabzonlular'n bulunduunu asla unutmayacam.
    Sakarya'nn kanl savanda 3.Tmen ile yetien Trabzon evlatlarnn muharebe meydannda gsterdikleri fedakarln hatras dimamda canl kalacaktr"

ATATRK

Ata'nn bu szlerinin ba ok yazld ama son taraf yazlmamt. Eklemek istedim.

yelik tarihi
    04.02.2006
    Nereden
    ngiltere

Atatrk'e Trabzon'da Buketler Takdim Ediliyor,14.6.1937.

yelik tarihi
    04.02.2006
    Nereden
    ngiltere

15-17 Eyll 1924: Ata'nn ilk Trabzon ziyaretinde yapt konuma...

"Efendiler... Trabzon halknn tamamn birlik ve beraberlik iinde grdm. Kadnlarnn, ocuklarnn, ihtiyarlarnn gzlerinde ya grdm. Bu ne cokun duygulanma, bu ne sevecenlik, bu ne yksek soyluluktur. Aklamak zorunluluundaym ki; bugne kadar yaadm hi bir eyin bu kymetli memleket ve yce halkndan bugn grdm ilgi kadar beni etkilememi olduunu grm ve anlam bulunuyorum. undan emin olabilirsiniz ki; Trabzon ve yce Trabzonlular ziyaret etmek, yllardan beri iimde beslediim derin bir arzu ve zlem idi. Ancak bugne kadar beni bu mutluluktan yoksun brakan koullarn neler olduunu hepiniz biliyorsunuz. Bugn ok mutluyum. nk bu zamana kadar sevenlerimi grmeme engel olan kt koullar ortadan kaldrlmtr. eitli zamanlarda gnderdikleri telgraflarla beni grme arzularn belirten Trabzon halknn tamamn ziyaret edebilme onuruna eriebilmeyi ok isterdim. Ancak ne yazk ki onlara imdilik, yalnzca selam ve sevgilerimi sunmak ve saygyla anmakla yetinmek zorunluluundaym. Arkadalar... Be sene nce ilk kez Samsun’a ayak bastm zaman bana kalp gc veren vatandalarmn ilk srasnda Trabzonlularn bulunduunu asla unutmayacam. Sakarya byk kanl savana nc Tmen ile yetien Trabzon evlatlarnn sava alannda gsterdikleri zverili abalarn kymetli ans, bilincimde srekli canl kalacaktr. Bu yurtsever halka ve o kymetli kahraman evlatlara sahip bulunan bu deerli yurdunuzu; Ermenistan’a bal bir blge veya Pontus krall yapma hayal ve istekleri ile tehditleri ne kadar korkun bir giriimdi. Kukusuz bu korku artk sonsuza kadar hayal olmutur.”

Erturul ATALAY - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.09.2006
    Nereden
    Zonguldak

Atatrk yaasayd sizce hangi takm tutard?

arkadalar geen gn Turul Yenignn spor programnda yok Atatrk Fenerbaheliymi yok BJK liymi safsatalar ile ilgili aratrma yapmt.

Fenerlilerin bu konyda syledikleri hep yalan .
    Atatrk kurtlu savandan sonra taa 1927 ve ya 1928 lerde de gitmi ilk defa istanbula. Yani Atatrkn sevdas herzaman anadoluymu.

stanbulda dikilen bir heykeli bile anadoluya bakyormu(Sunay Akn dan alnt)

Tekrar soruyorum sizce Atatrk yaasayd hangi takm tutard?
    Konu Erturul ATALAY tarafndan (28.09.2006 Saat 12:02 ) deitirilmitir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)