Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
Toplam 76 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 75 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Oruç Kavgasi

Guests
    Ziyaretçi

ik ediyor oruc tutmuyanlara karisilmiyor ama tutanlara neden tutuluyor deniyor böyle sacmalik olurmu galip gelirken o futbolcularin orucu bahane olmazken yenilkide mi oruc suclu oluyor Allah askina.

Allah insanlara orucu tutun diye emir vermis istiyen ona uyar istemiyen uymaz herkez kendi günahini ceker ama kimse insanlari oruc tutuyor diye gündem yaratmazinlar rakip takimtakilerde oruc tutuyor

bu oruc insanlari neden bu kadar rahatsizl

Emorfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

sakin beyler ramazan bitiyor tartismada bitsin...

seneye kaldigimiz yerden devam ederiz. temcit pilavi nasil olsa.Edited by: Emorfo

unyelimetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ordu

Öncelikle Punisher-61 arkadasa belirtmek isterim ki futbolcular günde iki antrenmani sadece sezon öncesi hazirlik kampinda yaparlar.Maç devresinde günde tek anrtrenman yapilir o da her gün degil.

Su oruç tutma konusundaki tartisma da zaten bilen bilmeyen herkesin bilmedikleri konuda konusmasindan kaynaklaniyor.Kendimi tuttum ama hadi bilemeyen olarak ben de sallayayim.

Bakiyorum da bu oruç mevzuunun ülke gündeminde bile ilk siralarda yer almasinin tamamen oruç tutmayanlar ve din düsmanlari kaynakli oldugunu bir çok kisi anlamak istemiyor.Çünkü onlar da ayni kafadalar.

Osmanli'dan bu yana Müslüman insanlarin himayesinde olan Anadolu topraklarinin Hristiyan dünyasi için ne büyük bir sikinti oldugunu yüzyillardir biliyoruz.Bizi ancak içten yikabilecegini bilen bu kisiler Türk olan ama Müslüman olmayan ,medyada oldukça etkin olan bu kisileri kullanarak belden asagi vurmaya çalisiyorlar.Bu her devirde böyle olmustur,yine olacaktir.Ancak esas olan bu düsüncelerin hiç bir zaman basari saglayamayacagi gerçegidir.

Her yil Noel bayramini hesap edip ligi ona göre ayarlayan,Hristiyan futbolcularin bayramin tatilini hesap eden Türkiye Futbol Federasyonu is Türk futbolcularin bayramina gelince bunu hiç bir zaman hesaba katmiyor.Bu yil ilk defa Ramazan Bayraminda lig tatil.Sebebi lige verilen milli maç arasi.Bakalim Kurban Bayrami ne gösterecek!Kayserispor'lu Balili oruç tuttugu için maça çikmiyor,ona bir sey yok,çünkü o müslüman degil.Ama bizim futbolcularimiza herkes fetva veriyor.Bilen de bilmeyen de!!!

Hakan Sükür Italya'ya ilk transferinde namaz kiliyor diye neler söylediler.Neymis efendim futbol oynamayami gitmis,namaz kilmaya mi?Hristiyan futbolcular maça çikarken haç çikarirlar,hiç gündeme bile gelmez,ama bizim futbolcularimiz dua etse yer yerinden oynar,din ile futbol karistilir mi?!Fatih Tekke'nin kaptanlik pazu bandi neden bazen yesil olurmus?!Daha neler neler.Islamiyete nereden saldiracaklarini bilmiyorlar.

Bir defa futbolculardan hepsi oruç tutmuyor.Tutanlar ise hafta arasi tutuyor.Maçtan iki gün önce birakiyorlar.Oruç performansi tabi ki olumsuz yönde etkiler.Ancak kimsenin hiç kimseye oruç tutma deme hakki yok.Bunun hesabini Yüce Allah'a nasil verecekler.Neymis efendim futbolcu agir isçiymis,tutmayabilirmis.Ona bakarsaniz bu ülkede hafif isçi bulmak çok zor.Ramazan Ayi hürmetine Hristiyanlardan bazilari bile Müslümanlara saygi gösteriken,bu ülkenin cumhurbaskani milletin gözünün içine baka baka su içerse tabi ki millet ne yapmaz!

Arsenal bir kaç haftadir kötü gidiyor.Sakin futboculari oruç tutuyor olmasin!

Guests
    Ziyaretçi

Ne tarafa çeksen o tarafa uzar bu konu.?ki taraf da hakl? Bi taraf inanc?n?n gere?ini yerine getirmek istiyor hakl? olarak.Öteki taraf ise tak?m? için en iyi performans? gösterece?ini iddia ederek sözle?me imzalam?? olan futbolcusunun göz göre göre performans?n?n dü?mesine seyirci kalmak istemiyor.Sonuçta i? ahlak? konusu gündeme geliyo ve bence onlar da hakl?.
    ?ki taraf da hakl?ysa kesin sonuç yok yoruma aç?k

Guests
    Ziyaretçi

"Öncelikle Punisher-61 arkadasa belirtmek isterim ki futbolcular günde iki antrenmani sadece sezon öncesi hazirlik kampinda yaparlar.Maç devresinde günde tek anrtrenman yapilir o da her gün degil."

bravo yani..! [img]smileys/smiley32.gif[/img]biz hangi ligden, hangi sporculardan bahsediyoruz..! kardesim yürüyüs sporu yapan biri bile her gün yürüyüsünü yapmak zorundadir,bazi bazi degil...

"yeter ki insanlara: herkes oruç tutmak zorundadir tezini kabul ettirelim" ..[img]smileys/smiley2.gif[/img]

neyse, bu konuda görüs belirten,beynini yoranarkadaslara tessekür ederim...

Nereden
    Ordu

Zaten enbüyük sikintimiz bir konu hakkinda bilmeden konusmak.Yedi paragraflk yazimda kendisi ile alakali olmayan bir hususta alayci bir yazi yazan birine cevap vermek bile basli basina bir sikinti ya neyse...

Bak güzel kardesim bilmemek ayip degil ögrenmemek ayiptir.Simdi kendine burada antrenmen bilgisi dersi verdirme bana.En azindan resmi siteye girve takimizin antrenmen programini incele yeter.

Amacim insanlara oruç tutmanin zorunlulugunu kabul ettirmek degil.Bunu ben biliyorum,bilmek istemeyenler zaten oruç tutmayan ve din düsmanlaridir.Yoksa bu kisiler NBA'in en degerli oyuncusunun bütün maçlara bile oruçlu çiktigini benden önce biliyorlardir.

BEN FUTBOLCULARIN ORUÇ TUTMASINA KARSIYIM.ÇÜNKÜ BENDE TOP OYNAMISTIM BI ZAMANLAR NEYIN NE OLDUGUNU BILIRIM.SAKINCALI

Alıntı ozkan61 Nickli Üyeden Alıntı

oruç performansi etkilesin etkilemesin dinimizde kimlerin oruç tutup kimlerin tutmayacagi açikça belirtilmistir.

hastalar(iylesince kaza etmeleri gerekir,iyilesemeyecek durumda olanlar fidye karsiliginda)

seferi durumda olanlar( kaza etmeleri gerekir)

cephede savasanlar (kaza etmeleri gerekir)

adam ben müslümanim diyorsa vede bu ülkedeINANCA SAYGIvarsa daha ne?!!!

gerçekten ayman ve saidoo çok güzel demisler.biz ramazani 11 aydir bekliyoruz...

Allah razi olsun cok guzel bisekilde ozetlediniz [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Harun-61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı ts-saral-of Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı ozkan61 Nickli Üyeden Alıntı

oruç performansi etkilesin etkilemesin dinimizde kimlerin oruç tutup kimlerin tutmayacagi açikça belirtilmistir.

hastalar(iylesince kaza etmeleri gerekir,iyilesemeyecek durumda olanlar fidye karsiliginda)

seferi durumda olanlar( kaza etmeleri gerekir)

cephede savasanlar (kaza etmeleri gerekir)

adam ben müslümanim diyorsa vede bu ülkedeINANCA SAYGIvarsa daha ne?!!!

gerçekten ayman ve saidoo çok güzel demisler.biz ramazani 11 aydir bekliyoruz...

Allah razi olsun cok guzel bisekilde ozetlediniz [img]smileys/smiley32.gif[/img]

budur,,,[img]smileys/smiley32.gif[/img]sanal alemin fetva'cilarinada selam olsun...[img]smileys/smiley2.gif[/img]

ins. yazdiklarimizla mahseri kübra da mesul duruma düsmeyiz...

esselam...

not: adminlerden rica ediyorum, bu konuyu artik kilitleyin...! [img]smileys/smiley32.gif[/img]Edited by: AvniAker

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

bir mmuhafazakarin yapabilecegi en iyi sey takiyye yapmaktir! herseyi isinize geldigi yorumlamaya bayiliyorsunuz ve isin garibi siz kendi soylediginize inaniyorsunuzda!!

oruc sporcuyu etkilemezmis!!! dalga mi geiciyorsunuz bizimle yoksabizi salak mi saniyorsunuz! camiyi calip ona kilif uydurmak yerine bence golgesinde iki rek´at namaz kilin...delikanli olun deyin ki iniyor oyuncular ve oruc tutuyorlar ve takimin performansinin dusmesini de umursamiyorlar cunku dini inislari daha kuvvetli basiyor!! yok mu aranizda bunu diyebilecek bir delikanli!!

siz bence iftardan onceleri futbol oynamaya devam orda nasil olsa performansiniz artiyor...

Nereden
    Ordu

Hamamciyim oynayamam!

Dokuz Eylül Üniversitesi Ögretim Üyesi, spor Psikologu Erkut Konter'in arastirmasi: "Ligde hocasina, 'Cenabetim, beni oynatma' diyen futbolcu çok."

Abdestsiz olmaz

Arastirmaya göre futbolcular sahaya asla gusülsüz çikmiyor. Maç öncesi çok gülmeyi ve penalti atarken kollari önde baglamayi ugursuzluk sayanlar da var.

Türkiye'nin en çok okunan haftalik dergisi YENI AKTÜEL'in son sayisi, futbolcularin ugursuzluk üzerine ne denli büyük takintilari olduguna iliskin ilginç bir haberle çikti. Aykut Aykanat'in, Dokuz Eylül Üniversitesi Ögretim Üyesi ve Spor Psikologu Erkut Konter'le yaptigi röportajda, özellikle cenabet oldugu gerekçesiyle maça çikmak istemeyen profesyonel futbolcular dikkat çekti. Konter'in Türkiye liglerindeki 18 takim ve 313 profesyonel futbolcu üzerinde yaptigi Ugursuzluk Inanci Arastirmasi'ndan öne çikan ilginç yanitlar söyleydi:

Hocam neden böyle bir çalismaya gerek duydunuz? Doktora çalismam sirasinda aklima geldi. Türkiye'de ugur, ugursuzluk inancinin fazla olmasi sebebiyle ilginç bir seyler çikabilecegini düsündüm.

Ugur ve ugursuzluk anlaminda en çok görülen inanislar hangileri? Çogu dinsel kökenli. Örnegin futbolcularimiz kesinlikle maça cenabet çikmiyor. Maç öncesi çok gülmenin, penalti atilirken kollarini önde baglamanin da ugursuzluk getirdigine inananlar var. Ugur olarak da dua okumak, besmele çekmek, sahaya sag ayakla girmek gibi inanislar yaygin.

Cenabet oldugu için maça çikmayi reddedenler oluyor mu? Hamamci oldugunu antrenörlerine söyleyip "Beni oynatma" diyenler var.

Avrupali futbolcu ile kiyaslandiginda durum nasil? Avrupa'da da yaygin ve onlarin kendi dinlerince ugur, ugursuzluk inanci var. Takinti boyutuna ulasan inançlara rastladiniz mi? Tabii, Mesela bir antrenör maçi kazanmissa, bir sonraki maçlarda da donuna kadar ayni giyiniyor. Futbolcu kendisini rahat hissediyorsa ve motive oluyorsa bir zarari olmaz degil mi? Hayir. Ama mesela ugur için zincir takiyorlar ve sahada taki takmak yasak. Ama mesela okunmus sekerler... Rüstü Manchester maçinda kaleye koydu onlardan. Kime ne zarari var! Ise yaramadi da degil!

fotomaç

__________________________________________________ ________

Ewet oruç tutmayanlar çok güzel takiyye yapiyorlar.Yakinda yine çikarlar ortaliga kurban bayrami zararli diye.Baksaniza adam besmele ve gusül abdestini bile ugur olarak yapilan bir davranis diyor.Daha neler duyacagiz acaba?!

Bu baslik kilitlensin bence kimeye bir yayari yok!Edited by: unyelimetin

Bu oruc meselesinde bilimsel olarak oruc tutmanin sporcunun metabolizmasini bozdugunu, performansini dusurdugunu soylemek neden din dusmanligi oluyor anlamadim. Ornegin bu oruc tutan arkadaslar namazda kiliyor, kimse cikip namaz kilmayin, namaz futbolcunun fizigini bozar diye bir iddiada bulunuyor mu?

Hem boyle hamasetle herseyi carpitmayin, bu ulkede anadoludaki bir cok universitede oruc tutmayanlar tutanlardan baski goruyor. Bu ulkede oruc tutmayanlar zorla birine yemek yedirse katliam cikar, ama oruc tutmayan ogrenci bicaklanirsa, koprulerden atilirsa ona eyvellah.

Istiyorumki biraz demokrat olalim ve tartismayi ve karsidakinin fikirlerine saygiyi ogrenelim. Laiklikde budur. BenFatih tekkeye orucluyken nasil zorla su icirmiyorsam sende cumhurbaskanin ictigisuya karisamazsin. Burasi laik bir ulke din devleti degil.

Nereden
    Ordu

Kimse kimsenin içtigi suya karismiyor.Sadece isin yakisigini söylüyoruz.Hristiyanlarin bile Ramazan ayina has saygida bulunmalarina karsin Müslüman bir toplulugun Cumhurbaskaninin orta yerde su içmesinin anlamini bilmeyecek kadar saf olamazburada kimse.eger Cumhurbaskanisu içerek bu ülke laik olacaksa sen laikligin ne oldugunu anlayamamissin.Ne yazik ki konunun boyutlari farkli yerlere uzamaya basladi.Buradaki tek en önemli ortak paydamiz Trabzonspor.Kim ne kadar bu payda etrafinda konusursa ben de o kadar yazarim.

Orucun bütün sporcular üzerinde olumsuz bir etki yarattigi bir gerçektir.Futbolcular da zaten maç günü ve bir gün öncesi oruç tutmuyorlar.Hafta arasi tutulan oruca da teknik direktörler bir sey demiyor.Biz burada bosu bosuna konusuyoruz.Ama bu ülkenin baska sorunu yokmus gibi futbolcularin orcunu gündeme getirmek yüzyillardir Islam dinine yapilan saldirilardan biridir.Az gelismis insanlarin bol oldugu memleketimizde ne yazik ki üniversitelerde bile bu oruç meselesi yüzünden tartismalar ve daha kötü sonuçlu olaylar olmustur.Bunlarin hiç birini tasvip etmek mümkün degildir.Böyle bir sey yapanlar tuttuklarini sandiklari orucun aç kalmaktan baska bir seye yaramadigini anlayamamaktadirlar.

Ha keza esas konumuz olan futbolcularin oruç meselesinde de öküz altinda buzagi aramanin faydasi yoktur.

Guests
    Ziyaretçi

Alıntı unyelimetin Nickli Üyeden Alıntı

Kimse kimsenin içtigi suya karismiyor.Sadece isin yakisigini söylüyoruz.Hristiyanlarin bile Ramazan ayina has saygida bulunmalarina karsin Müslüman bir toplulugun Cumhurbaskaninin orta yerde su içmesinin anlamini bilmeyecek kadar saf olamazburada kimse.eger Cumhurbaskanisu içerek bu ülke laik olacaksa sen laikligin ne oldugunu anlayamamissin.Ne yazik ki konunun boyutlari farkli yerlere uzamaya basladi.Buradaki tek en önemli ortak paydamiz Trabzonspor.Kim ne kadar bu payda etrafinda konusursa ben de o kadar yazarim.

Orucun bütün sporcular üzerinde olumsuz bir etki yarattigi bir gerçektir.Futbolcular da zaten maç günü ve bir gün öncesi oruç tutmuyorlar.Hafta arasi tutulan oruca da teknik direktörler bir sey demiyor.Biz burada bosu bosuna konusuyoruz.Ama bu ülkenin baska sorunu yokmus gibi futbolcularin orcunu gündeme getirmek yüzyillardir Islam dinine yapilan saldirilardan biridir.Az gelismis insanlarin bol oldugu memleketimizde ne yazik ki üniversitelerde bile bu oruç meselesi yüzünden tartismalar ve daha kötü sonuçlu olaylar olmustur.Bunlarin hiç birini tasvip etmek mümkün degildir.Böyle bir sey yapanlar tuttuklarini sandiklari orucun aç kalmaktan baska bir seye yaramadigini anlayamamaktadirlar.

Ha keza esas konumuz olan futbolcularin oruç meselesinde de öküz altinda buzagi aramanin faydasi yoktur.

[img]smileys/smiley32.gif[/img]

bu düsüncelere sahip olan bir arkadasima karsi,kalbini kirabilecek kelimeler kullanmissam ondan özür diliyorum...

ama futbolcularimizin oruç tutmamasi gerektiginiDÜSÜNEN benim gibi bir kaç arkadasimizin da; "din düsmani..!" veya "dine saldiran..!"gibi yakistirmalari haketmedigini düsünüyorum...

saygilarimla.

ya beyler futbolcular oruç tutmasin bencede agir is ama bu basin bunu deyince yani benim gibi düsününce...killaniyorum arkadas bunlar serefsiz ve dinimize gerçekten düsman çünkü.yani inanmiyorum bu insanlarin iyi niyetine.biz onlarin dinleri hakkinda bir yorum yaptikmi onlar bizim dinimiz hakkinda yorum yapiyolar terbiyesiz herifler....dönmeler......

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

BENIm bildigim kadariyla bir orucu agustine tutuyor gol orucuuuuuuuuuuuuuuu[img]smileys/smiley32.gif[/img]

Nereden
    Almanya

ORUC SIHHATTIR ORUCC HUYURDUR ORUC BASARIDIR BENCE: O LAFLARI SOYLYENLER DIN DUSMANLARINDAN BASKALARI DEGILDIR. BI INSANDA INAN IYI OLDUMU O INSAN BASARIYA ULASIR HERKES BUNU BOYLE BILSIN:::::::

Guests
    Ziyaretçi

neyze Ramazan bitti bu konu seneye kadar durur seneye yine ortalikda dolasir neyze önümüzde kurban var simdi basin futbolcu kurban kezmeli mi kezmemeli mi akitan kan futbolcunun sihatini bozarmi diye yazi yazarlar yasasin özgür basin!!!! insanlarin dininle alay gecmeyen insanlara huzur veren basin !!! neyze bu kadar ciddiyetsiz yeter

Nereden
    Ordu

Alıntı blackseastorm Nickli Üyeden Alıntı
    BENIm bildigim kadariyla bir orucu agustine tutuyor gol orucuuuuuuuuuuuuuuu[img]smileys/smiley32.gif[/img]

Süperrrrrrrr.

#10 Fietra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı augustus Nickli Üyeden Alıntı

Alıntı Cikrikci Nickli Üyeden Alıntı
    valla arkadaslar bizim zamanimizda ben tutardim, hamdi tutardi, hami tutardi...cok acik soyleyim eger idmaninizi adam gibi yapar yine doktor kontrolunde yerseniz zarari yok...bir tek lemiye laf anlatamazdik iftar sonrasi bayilir kalirdi...idmana cikartamazdik adami....

hah hah haah..

iste bir ezigin beyin kapasitesine göre yapmis oldugu bir espri.ne de komik dimi arkadaslar.hep beraber gülelim.acaba bu komik arkadaslarimiz ayin 20 sin de Trabzon a geldiklerinde de bu sakrabanliklarini yapacaklar mi?o zaman hep beraber gülerdik.

Karistirdin herhalde?

Aslinda cikrikci rumuzuyla yazan bizim eski sol acigimiz, Orhan cikrikciydi. Su anda takimin antrenoru, adami ezik yaptiniz bu kadar paranoyak olmayin

#10 Fietra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Arkadas bi hataya düsmüs.Normaldir.Tedbirini alman gerekir.

Nereden
    Bursa

O Gercekten Orhan cikrikcimi Acaba Burda O KAdar Ezik doLAsIyorki SüpheLenmemek eLde degiL...anLayIs Gosterin aRkadasa[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bu konu göstermistirki aramizda bol sayida doktor, biyolog yada ilgili bilim adami mevcut. "Oruç performansi etkiler bu bir gerçek" seklinde geçen ifadeleri yazan yukaridaki sifatlara haiz oldugunu düsündügüm bu arkadaslara soruyorum. Biraz dürüst ve biraz samimi iseniz orucun sporcu performansini olumsuz yönde etkiledigini iddia eden her hangi bir profesörün hadi profesördende geçtim herhangi bir pratisyenin bir kitabini yada yayinini bana gösterin. Bilmeden bilmeden bi taraflarinizdan atiyorsunuz. Cahil çok tabi inanda oluyor.

Konu bilimsel olarak netlesmemistir. Olumlu yönde etkilediginiiddia edenuzmanlar da vardir olumsuz yönde etkiledigini iddia edenlerde. Ama kesin böyledir diye bir yargiya bilimsel olarak varilamamistir.

Ramazan bitmis bu konu da benim için kapanmistir.

Saygilarimla....

Nereden
    Bursa

KatiLiyorum:.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)