Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 21 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Endonezya’da Deprem

Trabzonspor Kongre Üyesi
    hayat61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Ölü sayisi 3 bine yaklasti

Bantul (AA)- Endonezya'daki siddetli depremde ölenlerin sayisi 3 bine yaklasti. Toplumsal Isler Bakanligi yetkilisi Sopar Jaya, depremin üzerinden 14 saat geçerken, ölü sayisinin 2914'e çiktigini söyledi.

Bu arada, jeologlar, sarsintinin dünyanin en aktif volkanlarindan olan Merapi yanardaginda büyük bir patlamaya yol açabilecegi uyarisinda bulundu.

Merkez üssü antik Yogyakarta sehri yakininda olan deprem, insanlari uykuda yakalamisti.

Endonezya Devlet Baskani Susilo Bambang Yudhoyono, 2 bin 700'den fazla kisinin öldügü deprem bölgesini ziyaret ederek, kurtarma görevlilerinden 24 saat çalisip, gayretlerini sürdürmelerini istedi.

Bugün erken saatlerde Richter ölçegine göre 6.2 büyüklügünde bir depremin vurdugu Java adasindaki Yogyakarta'ya giden Yudhoyono, felaketin boyutlarinin tahminlerin ötesinde oldugunu ögrenmesi üzerine yarina planlanan ziyaretini 1 gün öne aldi. Baskent Jakarta'nin 400 kilometre dogusundaki Yogyakarta'da kurtarma görevlileriyle konusan Devlet Baskani Yudhoyono, "Birinci öncelik hayatlari kurtarmak, yaralilari tedavi etmek. Hastane ve kamplarda yeterli sayida doktor, eczaci ve gida bulundugundan emin olun" dedi. Saglik ve Sosyal Isler Bakanlari'na kurtarma çalismalarini yakindan izlemeleri emrini veren Yudhoyono, Genelkurmay Baskani Hava Maresal Djoko Suyanto'dan kurtarma çalismalarina yardimci olmalari için bölgeye asker göndermesini istedi.

Endonezya'daki depremde resmen açiklanan ölü sayisi 3 bine yaklasirken, depremin yiktigi binalarin enkazinda çok sayida ceset ve yarali bulunmasindan endise ediliyor.

28/03/2003 tarihinde 8,2 büyüklügünde Açe Bölgesi,13/05/2006 tarihinde 5,9 büyüklügünde Sumatra Adasi(Açe Bölgesi) ve bu gun kü deprem.Endonezya halkina Allah sabirlik versin.Ölenlere Allah rahmet etsin.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Ölü sayisi 2 bini geçti

Endonezya'nin Orta Cava eyaletinde meydana gelen 6.2 büyüklügüdeki depremde ölü sayisinin 2914'e yükseldigi açiklandi. Ölü ve yaralilarin üçte ikisinin Bantul bölgesinden. Endonezya Kizilhaçi yetkilisi Arifin Muhadi, ölü sayisinin artmaya devam ettigini belirterek, 2900 kisinin yaralandigini söyledi.

Bu arada köylülerin toplu mezarlar kazmaya basladiklari bildiriliyor.

Merkez üssü antik Yogyakarta kenti yakinlarinda bulunan deprem, 2004'teki tsunamiden sonra Endonezya'nin karsilastigi en büyük felaket oldu.

DEPREM UYKUDA YAKALADI

Deprem Türkiye saatiyle 00.54'te Yogyakarta kentinin 55 kilometre güneyinde, denizin 33 kilometre altinda meydana geldi.

Toplumsal Isler Bakanligi, depremde ölenlerin sayisinin 2 bin 900'ü geçtigini açikladi.

Depremde hayatini kaybedenlerin Yogyakarta ve çevresindeki kasabalarda yasayanlar oldugu belirtildi.

Ölü sayisinin artmasindan endise ediliyor. Deprem bölgesindeki arama-kurtarma çalismalari ise sürüyor.

Deprem sonucu çok sayida ev ve isyeri hasar görürken, kentin çesitli bölgelerinde elektrik ve telefon hatlari koptu.

TSUNAMI TEHLIKESI YOK

Yetkililer depremin ardindan tsunami tehlikesinin bulunmadigini açikladi.

Bilimadamlari ise deprem nedeniyle son haftalarda kül, gaz ve lav püskürten Merapi volkaninin faaliyetlerinin arttigini söyledi.

Ulastirma Bakani Hatta Rajasa da, Yogyakarta havaalaninin depremin piste verdigi hasar nedeniyle kapatildigini duyurdu.

AB'DEN 3 MILYON EURO YARDIM

AB, Endonezya'nin Orta Cava eyaletini vuran siddetli depremde acil ihtiyaçlarin karsilanmasi için 3 milyon euro tutarinda acil insani yardimda bulunacak.

AB Komisyonu'nun insani yardimlardan sorumlu üyesi Louis Michel, Uluslararasi Kizilhaç ve Kizilay Dernekleri Federasyonu ve diger yardim kuruluslariyla baglantiya geçildigini ve ihtiyaç duyulan yardim malzemesinin saglanmasina çalisildigini söyledi.

?Bu trajedinin kurbanlarina yardima haziriz ve bunun mümkün olan en kisa sürede yapilmasi gerektigini biliyoruz? diyen Michel, 3 milyon avro tutarinda bir kaynagin kisa sürede serbest birakilacagini kaydetti.

YARDIMLAR

AB: Depremde ölenler için 3 milyon avro acil yardim yapiyor.

ITALYA: Aralarinda çadir, battaniye, jeneratör, su pompasi, su steril cihazlarinin bulundugu 27 ton insani yardim gönderiyor.

ULUSLARARASI KIZILHAÇ FEDERASYONU VE KIZILAY DERNEKLERI: Personel gönderiyor ve depremzedelere yardim parasi toplanmasina yardimci olacak.

ISVIÇRE: Disisleri Bakanligi, durumu degerlendirmek için 2 uzman gönderiyor ve Endonezya Kizilhaçina 100 bin dolar bagisliyor.

BM Dünya Gida Programi: Insani yardim ve acil durum degerlendirme ekibi gönderiyor.

UNICEF: Acil yardim malzemeleri, 9 bin tente ve 2 bin çadir, acil yardim çantalari gönderiyor.

KATOLIK KILISESI ITALYAN PISKOPOSLARI KONFERANSI: Papa Benedict'in talebi üzerine 2 milyon avro tahsis etti.

yazik vallahi yazik...

onurkaradeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Allah yardimcilari olsun...insaallah daha fazla kayip vermezler.

TheRapZoNe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Allah (c.c) Yardimcilari Olsun.

Kemal Musaoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

Allah ölenlere rammet eylesin.ailelerine sabirlik versin.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Badaloğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Allah, daha beterinden sakinsin.Ölenlere Allah rahmet eylesin.Acilari gerçekten çok büyük, daha büyük depremin yaralari sarilmadan böyle bir felaket yasamalari gerçekten üzücü...

macka61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

ölenlere ALLAH rahmet eylesin kalanlarda ALLAH yardim etsin

Erbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Allah yardim etsin.Depremi biz de yasamistik.[img]smileys/smiley19.gif[/img]Ne kadar kötü oldugunu biliyoruz

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

ALLAH yardimcilari olsun ölenlere ALLAH tan rahmet diliyorum[img]smileys/smiley19.gif[/img]

DKaraduman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Allah yardimcilari olsun..Ölenlere Allah'tan rahmet yakinlarina sabir diliyorum insallah daha artmaz bu sayi[img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img]

zky_ts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

off ya yukaridaki resimler çok kötü[img]smileys/smiley19.gif[/img]...Allah'im bir daha yasatmasin insallah...ölenlere Allah'tan rahmet yakinlarina sabirlar diliyorum...

Allah yardim etsin demekten baska birsey gelmiyor aklima.

6.2 çok yikici bir deprem büyüklügü degil aslinda ama iste endonezya nin hali ortada.

Endonezya devletinin genis yeralti ve yerüstü kaynaklarina sahip, devletin fakir sayilmayack bir devlet olmasina ragmen halkin bu durumda olmasi çok üzücü

Allah yardim etsin,Ölenlere Allah'tan rahmet yakinlarina sabir diliyorum

allah yardimcilari olsun

Harun-61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı gurbetçi 61 Nickli Üyeden Alıntı
    Allah yardim etsin,Ölenlere Allah'tan rahmet yakinlarina sabir diliyorum

ölenlere Allah'tan rahmet, kalanlara da sabir diliyorum... çok üzüldüm...

Colakoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Avrupa Diğer

Allah yardimcilari olsun ya cok üzücü olaylar Allah kimsenin basina vermesin

Cabri61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin

Allah Yardimcilar olsun...

Mayls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

allah yardimcilari olsun

Trabzonspor Kongre Üyesi
    hayat61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Meğer, tsunami uyarısı halka iletilmemiş

Endonezya’da 7.7’lik depremin ardından meydana gelen dev dalgalarla hayatını kaybedenlerin sayısı 531'e ulaştı. Ülkeye tsunami uyarısı yapıldığı ancak Endonezyalı yetkililerin halkı bilgilendirmediği ortaya çıktı
    (19 Temmuz 2006 Çarşamba)

AA - ENDONEZYA'DA ÖLÜ SAYISI 531'E ÇIKTI

Endonezya'da önceki gün meydana gelen depremin tetiklediği tsunami felaketinde ölü sayısı 531'e çıktı.
    Associated Press, Endonezya hükümetinin, dev dalgalarda 531 kişinin öldüğü bilgisini verdiğini duyurdu. Öte yandan Reuters haber ajansı, Ulusal Felaket Dairesinden alınan bilgilere göre, tsunamide 525 kişinin öldüğünü bildirdi.

Konuyla ilgili skandal bir açıklamaya imza atan Endonezya Bilim ve Teknoloji Bakanı Kusmayanto Kadiman, felaket konusunda uyarıldıklarını ancak uyarıyı halka bildirmediklerini açıkladı.

Bakan, “Amerika Pasifik Uyarı Merkezi ve Japonya tsunami oluşmadan yaklaşık 45 dadika önce depremin tsunamiyi tetikleyeceği bildirildi. Ancak cep telefonundan mesaj geçmek ve sesli anons sistemi olmadığı için halkın tehlike bölgesinden uzaklaştırılması çok da mümkün görünüyordu” dedi.

Öte yandan Endonezya Sağlık Bakanlığı yetkilisi Nurvila Devi de, Cava Adası’nda ölenlerin en az dördünün yabancı olduğunu ve 54 binden fazla insanın evlerini terk ettiğini söyledi. Henüz yeterli çadırın ulaşmadığı bölgede, felaketzedeler plastik ve ağaçlardan oluşturdukları Klübelerde yaşamaya çalışıyor. Yerel Metro televizyonu, askerlerin Pangandaran Plajı yakınlarındaağaç dallarında çok sayıda ceset bulunduğunu bildirirken, Yardım kuruluşları yavaş yavaş bölgeye ulaşmaya başladı. Endonezya’da Aralık 2004’te meydana gelen deprem ve tsunamide 230 bin kişi yaşamını yitirmişti.

Allah yardımcıları olsun.

Harun-61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı mission_61 Nickli Üyeden Alıntı
    Allah yardimcilari olsun ya cok üzücü olaylar Allah kimsenin basina vermesin
    amin.........
    *
    * Ağızdan çıkan söz muallakta kalmaz, ya sağ tarafa yazılır ya da sol tarafa *

~Tasavvuf, Dünya adamını ALLAH adamı yapma Sanatı'dır ~

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)