Toplam 24 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 24 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Deprem Bilinci

l-m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Dostlar,deprem hakkinda çok az bilgiye sahip oldugumuzu düsünüyorum.Zaten yapilan binalarin kalitesi de ayri bir tartisma konusu.Deprem hakkinda güzel bir yazi geçti elime,siz de vakit ayirip okursaniz çok sevinirim.Iste deprem hakkinda çok ilginç bilgiler veren yazi:

Adim Doug Copp. Dünyanin en tecrübeli kurtarma birimi Amerikan Uluslararasi Kurtarma Ekibinin Kurtarma sefi ve afet olaylari müdürüyüm. Bu makaledeki bilgiler bir deprem aninda hayat kurtaracaktir.

875 yikilmis binaya sürünerek girdim, 60 ülkeden kurtarma ekipleriyle çalistim, birçok ülkede kurtarma ekipleri olusturdum, ve çok sayida ülkede birçok kurtarma ekibinin üyesiyim. 2 Yil boyunca birlesmis milletler felaket "azaltma" uzmaniydim. 1985'ten beri ayni anda gerçeklesenler hariç dünyadaki bütün büyük felaketlerde çalistim.

1996'da benim hayatta kalma metodumun geçerliligini ortaya koyan bir film yaptik. Türk hükümeti, Istanbul belediyesi, Istanbul üniversitesi, Case yapimcilik, ve ARTI bu pratik ve bilimsel testin filme alinmasinda isbirligi yaptilar.

Içinde 20 maket (mannequis) olan bir okulu ve evi yiktik. On maket "çömel ve korun" metodunu uygularken, 10 maket "hayat üçgeni" metodumu uyguladi. Tasarlanmis yikimdan sonra görüntüleri filme almak ve sonuçlari belgelemek için enkazi geçip binaya girdik. Bina yikimlarinda olusabilecek sartlar dahilinde direct olarak gözlemlenebilen ve bilimsel sartlar altinda hayatta kalma tekniklerimi uyguladigim film "çömelip korunan/saklanan" kisiler için hayatta kalma sansinin sifir oldugunu ortaya koydu. Hayat üçgeni metodumu kullananlar için hayatta kalabilme sansi yaklasik olarak % 100 oldu. Bu film Türkiyede ve Avrupanin geri kalan kisminda milyonlarca izleyici tarafindan izlendi. Bu film ABD, Kanada ve Güney Amerikada RealTV programinda izlendi.

Enkazina girdigim ilk bina 1985 Mexico City depreminde bir okuldu. Bütün çocuklar siralarinin altindaydi. Her bir çocuk kemiklerinin kalinligina kadar ezilmislerdi. Siralarinin yanindaki koridorlara uzanmis olsalardi hayatta kalmis olabilirlerdi. Bu "ayipti, gereksizdi" ve çocuklarin neden koridorlarda (siralarin arasinda) olmadigini merak ettim. O an, çocuklara bir seyin/esyanin altina saklanmalarinin söylendigini bilmiyordum.

Basitçe ifade edilirse, binalar yikilirken, objelerin üzerine düsen tavan agirligi veya içerideki mobilyalar bu nesnelere çarparken yanlarinda bir yer, bosluk birakirlar. Bu bosluk benim "hayat üçgeni" dedigim alandir.

Nesne ne kadar büyük ve ne kadar dayanikli olursa daha az ezilecektir.

Nesneler ne kadar az ezilirse bosluk ve bu boslugu kullanan kisinin yaralanmama olasiligi o kadar artar. Bir dahaki sefere televizyonda yikilan bina izlerken gördügün üçgenleri say. Heryerdeler. Yikilan bir binada göreceginiz en yaygin biçimdir.

Deprem aninda hayatta kalma, ailelerine bakma ve baskalarini kurtarma hakkinda 750 bin nüfüslu Trujillo kentinin Itfaiye bölümünü egittim. Trujillo Itfaiye Departmaninin kurtarma sefi Üniversitede profesördür. Bana her yerde eslik etti. Kisisel ifadeleridir:

"Adim Roberto Rosales. Trujillo kurtarma ekibi sefiyim. 11 yasindayken çöken bir binada mahsur kaldim. Mahsur kalisim 1972 yilinda
    70.000 kisini öldügü depremde oldu. Erkek Kardesimin motosikletinin yaninda olusan "hayat üçgeni" içinde hayatta kaldim. Yataklarinin veya siralarin, masalarin altina giren arkadaslarim ezilerek öldüler (isim, adres vb detaylari anlatiyor). Ben hayat üçgeninin yasayan örnegiyim. Ölen arkadaslarim "çömel ve korun" örnekleridir.

DOUG COPP'UN ÖNERILERI
    1) "Binalar çökerken basitçe "çömelen ve korunan" kisiler istisnasiz her defasinda ezilerek ölüyorlar. Masa, araba gibi nesnelerin altina giren kisiler her zaman ezilirler.

2) Kediler, köpekler ve bebekler'in hepsi dogal bir sekilde dizlerini ana rahmindeki gibi karinlarina dogru çekerek kivrilirlar. Deprem aninda sizde bu sekilde kivrilmalisiniz. Bu dogal bir güvenlik ve hayatta kalma içgüdüsüdür. Daha küçük bir boslukta hayatta kalabilirsiniz. Hafifçe ezilecek ama yaninda bosluk yaratacak bir kanepe, genis büyük bir esyanin yaninda dur.

3) Ahsap evler deprem anindaki en güvenli yapilardir. Sebebi basittir; ahsap esnektir ve depremin zorlamasiyla hareket eder. Eger ahsap bina çökerse genis yasam bosluklari olusur. Ayrica, ahsap binalar daha az yogunlukta yikilis agirligina sahiptir. Tugla binalar ayri tugla parçalarina ayrilacaklardir. Tuglalar bir çok yaralanmalara sebep olacaktir, ama (beton) bloklardan daha az ezilmis vücutlar yaratirlar.

4) Eger gece yataktayken deprem olursa, basitce yuvarlanarak yataktan düsün. Yatagin çevresinde güvenli bir bosluk olusacaktir. Oteller müsterilerine deprem aninda yataklarin yaninda yere uzanmalarini salik veren bir uyari notunu odalarda her kapinin arkasina asarlarsa depremlerde çok büyük hayatta kalma oranlarini saglayabilirler.

5) Televizyon izlerken deprem olursa ve kolayca kapidan veya pencereden disari kaçmak mümkün degilse, kanepe veya büyük bir koltugun/sandalyenin yaninda cenin pozisyonunda kivrilarak yere uzanin..

6) Bina çökerken Kapi kirislerinin altina geçen herkes ölür...Nasil mi? Eger kapi kirislerinin altina geçerseniz ve kapi kirisi öne veya arkaya dogru düsürse inen tavanin altinda ezilirsiniz. Eger kapi kirisi yana dogru yikilirsa ikiye bölünürsünüz. Her iki durumda da ölürsünüz!

7) Hiçbir zaman merdivenlere gitmeyin/yönelmeyin. Merdivenler (ana binadan) farkli bir "frekans araligina" sahiptir; ana binadan bagimsiz/ayri olarak sarsilirlar. Merdivenler ve binanin geri kalani devamli olarak birbirlerine çarparlar, ta ki merdivenlerin yikilisi gerçeklesene kadar. Merdivenlere ulasan insanlar basamaklar yüzünden yaralanirlar. Korkunç sekilde sakatlanirlar. Bina yikilmasa dahi, merdivenlerden uzak durun. Merdivenler binanin hasar görmesi en muhtemel kismidir. Depremde yikilmamis olsa dahi, merdivenler bagirarak kaçmaya çalisan insanlarin asiri yüklenmesi ile çökebilir. Merdivenler binanin geri kalan kismi zarar görmemis olsa dahi her zaman güvenlik açisindan kontrolden geçirilmelidir.

8) Binanin dis duvarlarina yakin yerlerde durun, mümkünse disina çikin. Binanin iç kisimlarindansa dis kisimlarina yakin yerlerde olmak çok daha iyidir. Binanin dis çevresinden ne kadar içeride olursaniz, çikis yolunuzun kapanma ihtimali o kadar artacaktir.

9) Aynen Nimitz yolundaki katlar arasindaki (yikilan) bloklarin meydana getirdigi gibi, deprem aninda üst yolun yikilmasiyla ezilen araçlarin içinde bulunan insanlar ezilirler. SanFransisco depreminin kurbanlarinin hepsi araçlarinin içindeydiler. Hepsi öldü. Araçlarinin disina çikip,aracin yanina uzanip veya oturarak kolaylikla hayatta kalabilirlerdi.

Ölen herkes eger araçlarindan çikip, araçlarinin yanina oturabilseler veya uzanabilselerdi yasiyor olabilirdi. Ezilen bütün araçlarin yaninda-kolonlarin direkt olarak üzerine düstügü araçlar hariç-
    3 feet yükseklikte bosluklar olusmustu.

10) Enkaz halindeki gazete ofislerini ve çok miktarda kagidin oldugu ofisleri dolasirken kagidin sikismadigini/ezilmedigini kesfettim. Kagit yiginlarinin/kümelerinin etrafinda genis bosluklar bulunur/olusur.

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

Kendi kisisel gözlemlerim de "hayat üçgeni" kavraminin bilinmesi gerektigini ve -Allah Korusun- vuku bulan birafette uygulanmasi gerekliligini ortaya koyuyor. Yataklarin yanlarina siginan insanlara, otel koridorlarinin çökmesine ragmen zeminden 60-70 cm yüksekte bir alanda günlerce yasayan insanlara tanik oldum.

Bu konuda Osman arkdasimizi kutluyorum. Gerçekten önemli bir bilgi "esyalarin altina girmeyin" esyalarin yanina cenin pozisyonunda uzanin.

Umarim hayatiniz boyunca bunlari uygulmak zorunda kalmazsiniz, ancak bilmekten zarar gelmez. Bilgi zamani gelince deger kazanan bir hazinedir. Hele de hayatiniz söz konusuysa..

Bu topicin okunma sayisi : 13
    3 kez ben bakmistim, 2 kez de Osman bakmis olsa,
    geriye kaliyor 8...

Ah Su Trabzon Kizlari Cevaplar: 91 Okunma: 672

Kimbilir herkes deprem hakkinda bilgi sahibidir de biz bilmiyoruzdur. Trabzon'un kizlari depremden kat katfazla hasar birakiyordur da haberim yoktur. Bilemiyorum.

Tek söyleyebilecegim; umarim burada yazilan "hayat üçgeni"kavramini kullanacak durum, ömr-ü hayatinizdavuku bulmaz.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Alıntı saglam Nickli Üyeden Alıntı

Bu topicin okunma sayisi : 13
    3 kez ben bakmistim, 2 kez de Osman bakmis olsa,
    geriye kaliyor 8...

Ah Su Trabzon Kizlari Cevaplar: 91 Okunma: 672

Kimbilir herkes deprem hakkinda bilgi sahibidir de biz bilmiyoruzdur. Trabzon'un kizlari depremden kat katfazla hasar birakiyordur da haberim yoktur. Bilemiyorum.

Tek söyleyebilecegim; umarim burada yazilan "hayat üçgeni"kavramini kullanacak durum, ömr-ü hayatinizdavuku bulmaz.
    [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Akut kurucularindan bir arkadasim, hayatini kurtardiklarinin genelde banyo ve mutfaga kaçanlar oldugunu söylemisti. Ararken de ilk oralara bakiyorlarmis. Ordaysa kurtulmustur diyerek. Bu yaziyla da örtüsüyor. zaten.

Sevgiler

Sinan

Nereden
    İstanbul

[img]smileys/smiley11.gif[/img]

Guests
    Ziyaretçi

Arkadaslar ben sivim savunma egitimi aldim ve sivil savunmada görev aliyorum bazen.Elimde çok güzel deprem-ilkyardim cdsi var.Içimde önlemler yapilicaklar vs vs tarzi çok gerekli görüntülü anlatimlar var.Mümkün oldugu kadar çogaltip çogaltip çevreme dagitiyorum can candir mantigiyla.Burda da bi organizasyon yaparsak ben bi cd yaziyimsize degetiriyim siz çogaltip grup içinde dagitin.

Guests
    Ziyaretçi

Topici kurtaralim da dikkat çeksin biraz

Can candir

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Ahmet Mete Isikara'nin kitabi çikti arkadaslar. Adini tam hatirlayamiyorum ama "Bir Depremin Anilari" olabilir. 23 - 31 Ekim tarihlerinde Tüyap Kitap Fuar'inda kitabini izmalayacak.Edited by: Kaya

...Edited by: Magnolia

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Sevgili Arkadaslar, fficeffice" />

Dün haber sitelerinde gezinirken, bir köse yazisina rastladim. Günes Gazetesi?nden Defne Samyeli?nin bir yazisiydi ve 'Istanbul'dan kaçin!!!' [/B]basligini tasiyordu. Defne Samyeli?nin gazeteci ve köse yazarligi sifatlariyla, Günes?in ne kadar gazete oldugu tartisilabilir ama yazi bana ilginç geldi. Bugün o yaziyi buraya alma girisiminde bulundugumda ise ilginç bir durumla karsilastim. En son yazan Esra Hanim, tam da Defne Samyeli?nin yazisinda konu ettigi raporu foruma aktarmisti. Samyeli, adi geçen ?eski danisman[/B]?in aslinda var olmayan birisi oldugu sonucuna ulastigini, bu raporun da bir rant oyununun araci olabilecegini söylüyor. Ben kendisinin yalancisiyim. Buyrun birlikte okuyalim? (Imlâ hatalari yazara aittir, yazinin orijinaline dokunulmamistir.)
    ISTANBUL?DAN KAÇIN!!![/B]

ath>ffice:word" />?Istanbul'dan 'olabildigince uzak' her yer güvenli.?
    Gelin de ürpermeyin...
    'Istanbul'da olmasi beklenen depremle ilgili önemli ve yeni bilgiler' konulu rapor Fransiz, Türk ve Japon bilimadamlarinin ortak çalismasi sonucu hazirlanmis. Asagida okuyacaginiz dehset veren bilgiler, Kandilli Rasathanesi, Marmara Deprem Arastirma Enstitü'sünün 25 Nisan 2003 tarihinde teslim ettigi 'Marmara denizi fay yapilanmasi, deprem olasilik ve senaryolari adindaki arastirmasi'na dayandirilmis.

Buna göre:
    'Marmara denizinde üç ana fay hatti üzerinde 117 adet Istanbul'a dikey atimli fay tesbit edildi. Olasi depremin büyüklügünün minimum 7,2, maksimum 7,8 olacagi belirtilmistir. Tüm ana ve yan fay hatlarinin kirilma ihtimalinin yüzde 84, tahmini deprem tarihininse 2-9 yil arasi olacagi tahmin edilmistir. Depreme alisik Japonlar'i bile hayrete düsüren yaprak damarlarini animsatan bu fay olusumunun Istanbul anadolu yakasina uzakligi sadece 6 km.'

Bilgiler felaket...
    Sayin okurlar, yine ayni raporun deprem senaryo kismina göre, deprem 80 saniye ile 3 dakika arasinda sürecekmis.
    17 Agustos'ta hayatimizi karartan depremin sadece 45 saniye sürdügünü düsünecek oldugunuzda... Isin vahametini düsünebiliyor musunuz?
    - Peki depremden en fazla etkilenecek bölgeler?
    'Istanbul'un anadolu yakasinin tüm kiyi seridi(kartal,maltepe, bostanci, erenköy.....) ,Bostanci ile çekmeköy baslangici arasindaki eskiden göl oldugu kesinlesen bölüm, e-5 karayolunun kuzeyinde kalan kismin 4-8 km.lik bölümü.'
    - Ya binalarimiz?
    'Sadece anadolu yakasinda tamamen yikilacak konut sayisi 81,000. Oturulamaz durumda olacak 217,000.
    - Ya 'yeni' ve 'saglam' yapilar?
    'Deprem sahasinin yakinligi nedeniyle yeni ve saglam binalarin da yüzde 70 oraninda etkilenecegi belirtilmis. Bu nedenle konut yapiminda çok siki ve özel kurallar getirilmesi istenmistir. Depremden etkilenecek bir diger yer ise avrupa yakasinin büyükçekmece,avcilar sahil kesimi.'
    - Hoppala! Peki güvenli yer yok mu?
    'Herseye ragmen istanbulda kalmak isteyenler için: anadolu yakasinin karadeniz kiyisinin batisi ve içkuzey kismi(çekmeköy,kozyatagi) avrupa yakasi nisbeten biraz daha iyi özellikle sisli,maslak ve sariyerin iç kesimleri,sultan çiftigi kemerburgaz ve karadeniz kiyisinin dogu kesimi etki açisindan 4.derece olarak gösterilmis.'En güvenli yer neresi?' sorusuna japon bilimadaminin yaniti korkunç: 'Istanbul'dan olabildigince uzak heryer güvenli'.
    Devamini okuyun, kaniniz donacak:
    'Deprem aninda enkaz nedeniyle ölü sayisi 85,000 ile 260,000 kisi olarak tahmin edilirken, deprem sonrasi salgin hastaliklar,intihar ve iç karisiklik nedeniyle ölenlerin sayisinin 300,000 binden fazla olacagi tahmin ediliyor.'

Bu kadar da degil...
    Eger deprem aninda ölmediyseniz bile, sonradan yasamaniz da pek mümkün görünmüyor. Zira, rapora göre, depremden hemen sonra Istanbul'un 'karantinaya alinmasi' gerekiyor. Istanbul'un kalabalik ve yerlesimindeki düzensizlik nedeniyle enkaz ve yardim bekleyenlerin yüzde 35'ine ilk 2 ay ulasilamayacagi, bu nedenle ölü sayisinin ve kargasanin artacagi ifade ediliyor.
    'Sadece istanbul degil ,türkiye ekonomisinin yüzde 45 lik kisminin tamamen yok olacagi dünya ekonomisinin kriz tehlikesi ile karsilasacagi da rapora eklenmis.'
    Bu bilgilerin altinda Dr. Osman Görgülü'nün imzasi var. Kendisi için 'I.Ü. yerbilimleri ana bilimdali ögr.üy. ve AKOM (afet koord.merkezi) eski danismani' denilmis...
    Sevgili okurlar, böyle bir adam YOK!
    Dolayisiyla yukarida tirnak içinde yazdigim ,depremle ilgili insani güvensizlik ve panige sürüklemesi kesin olan ifadeler de tümüyle gerçek disi.
    Ne var ki birileri, altina 'olmayan' bir bilimadaminin imzasini ekleyerek, bozuk cümle yapisi ve gramere ragmen araya bir kaç dogru deprem terminolojisi 'attirarak' böyle bir yazi yaziyor ve bunu ellerinden geldigi kadar çok yere gönderiyor.
    Ben de alir almaz önce IÜ'nden daha sonra da AKOM'dan arastirdim. Böyle birinin olmadigini ögrendim. Hatta AKOM, internet sitesinde yaptigi yayinda buna bir duyuruyla karsilik veriyor.
    Ancak 5 dakika sürecek bir arastirmayi yapma geregini duymayan birileri de -ki bunlar gazeteci oluyor- bu kadar hassas bir konuda bu kadar sarsici ifadeler içeren bir metni hemen haber yapabiliyor.
    'Acaba?' diyorum...

Dikkatsizlik ve ihmal mi?
    Yoksa baska bir çikara hizmet etme amaci mi güdülüyor?
    Bu tip 'yanlis bilgiler'i derleyip derleyip yaymaya çalismak, sadece korku ve panik salip dalga geçmekten farkli bir niyete dayaniyor olsa gerek..
    Ya adi geçen 'deprem güvenli bölgeler'le ilgili yeni rantlar söz konusudur; ya da bazi kendini bilmez 'bina güçlendirmeci'lerin isini artirmak içindir.
    Her neden yapilmis olursa olsun...
    Siz prim vermeyin ve bu konudaki her bilgiyi tartmadan panige falan kapilmayin diye yazma geregi duydum...

Göz göre göre "ölümü" beklemek bu olsa gerek! Bugün ya da yarin basimiza gelecekleri bildigimiz halde Istanbul'dan kopamiyoruz.Nasil bir sehir bu Istanbul anlamiyorum!

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Esra Hanim,

Son yazinizdan bir düzeltme yapmam gerektigi sonucunu çikariyorum. Benim buraya aktardigim köse yazisinda böyle bir raporun gerçekçi olmadigi, adi geçen danismanin hayalî bir insan oldugu iddia ediliyor, ayrica böyle bir raporun rant amacina yönelik bir manipülasyon olabilecegi ihtimali vurgulaniyordu. Bir yanlis anlasilma varsa düzeltmek istedim.

Saygilar...

Sevgili arkadasim,

Bu yazinin gerçek olmadigi ve bu insanin hayali oldugu iddialarini bende duydum.Yazilanlar hayali ya da gerçek sonuçta ne yazikki(!) Istanbul'da büyük bir deprem bekleniyor.Bu gerçegi hiçbir uzman gizlemiyor.Bilgin için tesekkür ederim...

Saygilar...

Guests
    Ziyaretçi

büyük bir deprem bekleniyor denilip duruluyor. peki buna ne kadar haziriz? yada hazirliklar neler? japonyada 6 7 siddetindeki bir depremde bile can kaybi olmuyorsa örnek alicagimiz yerler bellidir demekki. türkiyede bu kadar saglam evler falan düsünebiliyormusunuz?Edited by: ÖzGüReisEsenLer

Guests
    Ziyaretçi

Alıntı Scholes Nickli Üyeden Alıntı

Arkadaslar ben sivim savunma egitimi aldim ve sivil savunmada görev aliyorum bazen.Elimde çok güzel deprem-ilkyardim cdsi var.Içimde önlemler yapilicaklar vs vs tarzi çok gerekli görüntülü anlatimlar var.Mümkün oldugu kadar çogaltip çogaltip çevreme dagitiyorum can candir mantigiyla.Burda da bi organizasyon yaparsak ben bi cd yaziyimsize degetiriyim siz çogaltip grup içinde dagitin.

önlem kısmı için...

Ama alıp dolaba kaldırıcaksanız hiç girmiyelim bu işe.Alınca izleyin hemen ve gerekenleri yapın

Yazıyorum yazıyorum kimse sallamıyo ama ben sizin için yazmaya devam edicem gören olur elbet..

Alıntı Magnolia Nickli Üyeden Alıntı

Sevgili arkadasim,

Bu yazinin gerçek olmadigi ve bu insanin hayali oldugu iddialarini bende duydum.Yazilanlar hayali ya da gerçek sonuçta ne yazikki(!) Istanbul'da büyük bir deprem bekleniyor.Bu gerçegi hiçbir uzman gizlemiyor.Bilgin için tesekkür ederim...

Saygilar...

Yazilanlar hayali ya da gerçek derken anladigim kadariyla yolladiginiz yazinin gerçek olma ihtimalini de kafanizdan silemiyorsunuz. Evet, söylediginiz gibi Istanbul'da bir deprem bekleniyor fakat sizin yolladiginiz depremle ilgili bilgilendirme degil yönlendirme yazisi. Bülent Abi'nin söyledigi gibi, semt isimleri rant elde etmek amaçli yazilmis olabilir. Bu durumda,insanlari yanlis yönlendirmeye devam etmemek ve depremden bile rant elde etmeye çalisan soysuzlarin ekmegine istemeden de olsa yag sürmeyi birakmak için bence yazinizi silmeli ya da yazinizin hemen basina uyari eklemelisiniz.

Saygilar

Sinan

Evet Sinan , hayali ya da gerçek derken bunu kastediyorum.Bülent abi'nin dedigi gibi verilen semt isimleri rant amaçli olabilir ancak yasadigim semtin ilk siralarda olmasi ister istemez bende de bir huzursuzluk yaratti.Bunun için bu yaziyisilmeyi tercih ediyorum.Ilgine tesekkürler Bülent abi , tabi sana da Sinan...

Saygilar
    EsraEdited by: Magnolia

Nereden
    İstanbul

ISTANBUL'da deprem olacak ama ne zaman ? Ben depremle ilgili hasar tespitlerinde görev alacagim ( hayatta kalirsak) her sene kursa gidiyoruz. Ama öyle korkunç bir deprem beklemiyorum. Çok kötü mühendislik hizmeti görmeyen yapilarda sorun olacagi bir gerçek ama onlarda tamamen yikim olmasi söz konusu degil, deprem esnasinda hayatta kalabilmek için ev veya bulundugunuz kapali alanda yapilacak hareketler ve o alandaki hareketli cisimlerin etkileri yikimdan daha fazla olacagi kanaatindeyim. Ve zaten ISIKARA da hep çocuklara yönelik bazi uygulamalari anlatmaya çalisiyor. Çocuklara anlatirken tüm topluma anlatmis oluyor.

ASIL ISTANBUL DEPREMI TRABZON'DA OLACAK FENERBAHÇE YIKILACAK .

SAYGILARIMLA

Nereden
    Avrupa Diğer

ben depremi yasayan biriolarak Allah in verdigi cani Allah alir

istanbuldan kacmaya gerek yok

Insan neyden korkar? Bilmediginden?fficeffice" />[/I][/B]

Su yapilan arastirmalari çok kafaniza takmayin arkadaslar derim. Bilim adamlari Marmara gibi bir laboratuari bulduklarindan dolayi bir çok deneyi, teoriyi uygulamaktan kaçinmiyorlar. Sonuçta elde edilen bir çok bulgu var ve bunlarin degerlendirilmesi sonucunda bazi sonuçlara ulasildi. Dogrulugunu nasil anlayacagiz? Ne yazik ki ?o an gelip çattiginda?[/B] her sey belli olacak.

Bilimin amaci insanlara faydali olmaktir. Insanlari tedirgin etmek degildir[/B]. Siz kalkipta 15 milyon nüfusun yasadigi bir sehire güvensiz diyip, alternatif olarakta; ?Kozyatagi ve bir iki bölge saglam?[/B] diyemezsiniz.

Ülkemizde olan bir baska sikintiya deginmek isterim. Jeofizik ve Jeoloji Mühendislerinin ilgi alani nedir?[/B] Yerin alti ile ilgilenir, depremle iliskilendirirsek; fay hattinin ne atimli oldugunu, olasi enerjisini hesaplar. Bu enerjinin üst yapiya etkilerini, salgin hastaliklari, yaralananlari, ölenleri hesaplamak haddine degildir. Ki Jeofizik Konusunda söz sahibi bilim adamlari ?Kayaç Gerginlik izlenmesi Metoduyla Deprem Tahmini? konusunda gayet güzel bir çalisma yaparak elde edilen bulgulari www.yerdurumu.com sitesinden yayinlamaktadirlar.

Kendi adina fikir edinmek maksadiyla bazi öngörüler yapabilirsin, ancak bunlari insanlara bilimsel bir kimlikle sunma hakkin yok![/B] Evet en büyük sorun bu, kendi konusu disinda ahkam kesen bilim adamlari. Bana deprem denildiginde akliniza gelen bilim adamlarini sayin desem içlerinden bir tek insaat mühendisi çikmaz[/B] ancak hepsi de binalardaki olasi hasarlar ve can kayiplari hakkinda görüs bildirirler. Ancak o kisi binanin zeminden alacagi gerilmeleri, salinim ve titresimleri hesaba katamaz. Ayrica binanin yapim teknigi ve kalitesi konusunu da göz ardi edemez. Dahasi Bu nedenle su bölge komple güvensiz denilemez[/B]. Buna RTÜK yakin zamanlarda dur diyebildi de bu felaket çigirtkanlarindan kurtulup rahat ettik çok sükür.

Neymis ?her bilim adami kendi alaninda istedigi gibi arastirma yapip, dogan ya da dogacak olasi sorunlari tespit ederek, alternatif çözümlerini iletmeli.?[/B] Bunun disinda bir takim hirs ürünü çabalar hem bilime hem de insanliga zarar verir.

Bilim adamlari kendi konulari disinda mümkün oldugunca görüs bildirmemeli, burasi güzel.. Bize ne düsüyor peki? Japonya ve California depremle nasil bas etti? Devletin önayak olacagi genis kapsamli binalarda risk siniflandirilmasi yapilmali. Bu mikroinceleme sistemi sonucu onarim ve yikimi gereken binalar saptanarak bütçe hazirlanmalidir. Ya da magdur olabilecek kisilere alternatif çözümler üretilmelidir.

Vatandas olarak devleti beklemeden ne yapabiliriz? Emin olun statik bilgisi iyi olan bir ?insaat mühendisi? bir binanin durumunu anlayabilir. Bunun için kiralayacaginiz veya satin alacaginiz binaya IMO?ya (Insaat Mühendisleri Odasi[/B]) basvurarak, bilirkisi incelemesi isteyebilir, sonucunda ortaya çikan rapora göre karar verebilirsiniz. www.imo.org.tr sitesinden Türkiye genelindeki Insaat Mühendisleri Odalarinin subelerine ve telefon numaralarina ulasabilirsiniz.

Kesinlikle bu incelemeyi seve seve yapacaklardir. Su siralar Odalar bu inceleme taleplerinin artirilmasini hedeflemektedirler.

Peki depreme yakalaninca ne yapacagiz?[/B] Bunu düsünmeyi istemediginizi biliyorum ancak bazen gerçeklerden kaçmak devekusunun kafasini kuma gömmesi gibi anlamsiz kalabilir. Bu nedenle bu konunun basinda Osman arkadasimizin yaptigi alintiyi okumanizi, aileniz ve yakin çevrenizle bu bilgileri paylasmanizi tavsiye ederim. [/B]

Akliniza takilan tüm sorularin mutlaka bir cevabi vardir, arastirin ya da sorun.

Unutmayin, insan bilmediginden korkar.[/I][/B]
    [/I]

Edited by: saglam

Benim sikici yazilarim pek"rating" almiyor. Scholes kurtar su basligi

Guests
    Ziyaretçi

Abi kimse sallamiyo bosuna ugrasiyoruz kapatilsin baslik bence

Istanbul'da yasayan BMN üyesi çok az sanirim.Bu topicte yazilanlari takip ediyorum.Bilgileriniz için de ayrica tesekkürler...
    Deprem biz Istanbul'lular için korkulu rüya.Kim ölmekten korkmaz ki?
    Belkide insanlar bu korkularindan kaçmak için, bu topice ilgi göstermiyordur. Edited by: Magnolia

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)