Sayfa 11 Toplam 17 Sayfadan BirinciBirinci ... 9 10 11 12 13 ... SonuncuSonuncu
Toplam 422 adet sonuctan sayfa basi 251 ile 275 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Daðarcýðýnýza Hergün Ýki Söz

Trabzonspor Kongre Üyesi
    hayat61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

nevruz isim (nevru:zu) Farsça nev + ruz 1. Eski takvimlere göre yýlýn ve baharýn ilk günü sayýlan martýn yirmi birine rastlayan gün. 2. bitki bilimi Çiçekleri aslanaðzýna benzeyen, türlü renkte bir kýr bitkisi. 3. bitki bilimi Nevruz otu.

Yabancý Kelimelere Karþýlýklar

motto : Ýtalyanca motto sözü "iðneleyici söz; özlü söz; parola" gibi anlamlar taþýmaktadýr. Bu söz için Kurumumuz ilke söz karþýlýðýný önermektedir.
    “Nerelerin aktýðýný tek tek bildiriniz...” “Efendim, musluklar hariç her yan akýyor!"Artýk sadece musluklar akacak...
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

abýhayat isim, eskimiþ (a:býhaya:tý) Farsça ab + Arapça hayat Efsanelere göre içen kimseye ölümsüzlük saðladýðýna inanýlan bir su, bengi su. Atasözü, deyim ve birleþik fiiller abýhayat içmiþ yaþý çok ilerlemiþ olmasýna karþýn genç görünen (kimse).

check-list : Ýngilizce özgün yazýmýyla dilimizde kullanýlmaya baþlanan bu söz için Kurumumuz denetim çizelgesi karþýlýðýný önermektedir.
    “Nerelerin aktýðýný tek tek bildiriniz...” “Efendim, musluklar hariç her yan akýyor!"Artýk sadece musluklar akacak...
    Sizler var ya .....

mHÝÇYILMAZ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    40

Paylaþýmlar için teþekkürler Türkçe sevdalýsý arkadaþlarým. Sanýrým bir sorun var ki bir kýsmýný okuyamýyorum.
    Ben TDK' nin "Daðarcýðýnýza Hergün Ýki Söz" çalýþmasýndan 1 yýldan fazladýr yararlanýyorum. Hergün iki söz ileti adresime(e-posta) otomatik olarak geliyor. Forumdaki arkadaþlarýn bu hizmetten yararlanmasýný diliyorum.
    Sevgimle kalýn.
    Ana Sütü Gibi Güzel,Ana Sütü Gibi Temiz TÜRKÇEMÝZ

BÝZ ÝNANMAYA DEVAM EDÝYORUZ !

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

yenileþim isim Deðiþen koþullara uyabilmek için toplumsal, kültürel ve yönetimsel ortamlarda yeni yöntemlerin kullanýlmaya baþlanmasý, inovasyon.

dead line : Ýngilizce kökenli bu söz, "Herhangi bir iþin yapýlmasý veya tamamlanmasý için öngörülen en son zaman." anlamýnda kullanýlmaktadýr. Bu terime karþýlýk olarak önerilerimiz; süre sonu, zaman sýnýrý.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

nevi þahsýna münhasýr sýfat Kendine özgü davranýþ ve karakteri olan (kimse): "Nevi þahsýna münhasýr bir ziyankâr hýrsýz, iki üç günde bir eve giriyor..."- R. N. Güntekin.

defans : Fransýzca kökenli defans (défense) sözü savunma anlamýna gelmektedir. Dolayýsýyla daha çok sporda rastladýðýmýz bu yabancý sözün dilimizde kullanýlmasýna gerek yoktur.

Ayný sözden türeyen ve yine daha çok sporda kullanýlan defansif yerine de savunmaya dayalý karþýlýðý kullanýlabilir.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Tarih: 27.3.2007

Gönderim Nu.: 814

Türkçe Sözlük'ten

kabare tiyatrosu isim, tiyatro Genellikle güncel konularý iðneleyici, yerici, taþlayýcý biçimde ele alan skeçlerin oynandýðý, monologlarýn, þarkýlarýn ve þiirlerin söylendiði küçük tiyatro: "Toplumsal ve politik hiciv yapan her kabare tiyatrosu, bulunduðu ortamýn zekâ ve yüreklilik kanýtýdýr."- H. Taner.

workout : Bu söz Ýngilizcede "idman, antrenman; deneme çalýþmasý" gibi anlamlar taþýmaktadýr. Türkçede ise bu sözün yerine kullanýlabilecek ve ayný anlamýn yüklenebileceði idman, alýþtýrma, çalýþým, deneme çalýþmasý gibi karþýlýklar bulunmaktadýr. Kurumumuz da workout yerine bunlardan birinin kullanýlabileceði görüþündedir.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

nekahet isim (neka:het) Arapça nekahet Hastalýk sonrasý, saðlýklý duruma geçme dönemi: "His var mý bu âlemde nekahet gibi tatlý."- Y. K. Beyatlý.

deplasman : Fransýzca deplasman (déplacement) sözü "yer deðiþtirme" anlamýna gelmektedir. Sporda ise "1. Takýmlarýn kendi sahalarý dýþýndaki bir sahada karþýlaþmaya çýkmasý, 2. Oyun sýrasýnda oyuncunun yer deðiþtirmesi." anlamlarýnda kullanýlmaktadýr. Sözün ilk anlamý için önerilen karþýlýk; dýþ saha.

Sözün ikinci anlam için de yer deðiþtirme karþýlýðý kullanýlabilir. Deplase olmak biçimi için de yer deðiþtirmek karþýlýðý uygun olacaktýr.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

geçmez akçe isim1. Tedavülde olmayan para. 2. sýfat, mecaz Deðerini yitirmiþ.

destinasyon : Fransýzca kökenli (destination) bu söz, "gidilecek yer; gönderilen yer, hedef" anlamlarýný taþýmaktadýr. Sözün biletlerdeki kullanýmý için varýþ yeri; ticaretteki kullanýmý için de hedef karþýlýklarý önerilmektedir
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

elik -ði isim, halk aðzýnda Dað keçisi, yaban keçisi: "Hýzýr nazardan koruya, eli ayaðý düzgün, elik yavrusundan azgýn kara saçlý, gül nakýþlý bir kýzým dünyaya gelmiþtir."- K. Bilbaþar.

dezenformasyon : Batý kökenli (désinformation) bu söz, "Bilerek yanlýþ haber yayarak gerilim yaratma yöntemi." anlamýna gelmektedir. Bu söz için Kurumumuz yanýltma haber ve bilgi çarpýtma karþýlýklarýný önermektedir.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

daðarcýk-ðý isim 1. Meþin torba. 2. müzik Repertuvar. 3. mecaz, ruh bilimi Bellek: "Daðarcýklarýndaki üç beþ yüz kelimeye yeni duyduklarý sekiz onu da eklenince bu iþ pekâlâ oluyordu."- T. Buðra. Atasözü, deyim ve birleþik fiiller daðarcýðýna atmak daðarcýðýndakini çýkarmak daðarcýkta bir þey kalmamak Birleþik Sözler daðarcýðý yüklü çobandaðarcýðý ovogon daðarcýðý söz daðarcýðý

duble : "Ýki kat, çift, çifte, katmerli" gibi anlamlarla kullanýlan Batý kökenli duble (double) sözü için dilimizde çift karþýlýðý bulunmaktadýr. Ýçecekler söz konusu olduðunda ise ayný söz, iki ölçü ifadesiyle karþýlanmalýdýr. Yine bu sözden türeyen dubleks için de iki katlý karþýlýðý uygun olacaktýr.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

elektroensefalogram isim, týp (elektroensefalôgram) Fransýzca électro-encéphalogramme Beyin hücrelerinin doðurduðu gizil güç farklarýnýn yazýlmasýyla elde edilen çizelge. elektroensefalografi isim, týp (elektroensefalôgrafi) Fransýzca électro-encéphalographie

Beyinde oluþan elektrik akýmýnýn ve bu akýmda gerçekleþen deðiþikliklerin çizelge hâlinde kaydedilmesi.

dinamo : Fransýzca dinamo (dynamo) sözü, "Herhangi bir mekanik enerjiyi elektrik akýmýna çeviren aygýt." için kullanýlmaktadýr. Sözün bu anlamý için üreteç karþýlý önerilmiþtir. Ayný söz sporda ise mecazi olarak "sürükleyici oyuncu, güç kaynaðý" anlamlarýnda kullanýlmaktadýr. Sözün bu anlamlarý için de önerilerimiz; sürükleyici, güç kaynaðý.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

anlaþmalý iflas isim, hukuk Batýk durumunda alacaklýlarýn, alacaklarýný belli bir plana göre almalarý için aralarýnda yaptýklarý sözleþme, konkordato.

dizayn : Ýngilizce dizayn (design) sözü, "plan, taslak, proje; gaye, amaç; fikir" gibi anlamlar taþýmaktadýr. Son zamanlarda ise üretilecek, þekil verilecek alet ve nesnelerin çizimini anlatmak üzere sýkça kullanýlan sözün bu anlamý için Kurumumuz tasarým karþýlýðýný önermektedir. Buna göre;

dizayn edilmek : tasarýmlanmak

dizayn etmek : tasarýmlamak

dizaynýr : tasarýmcý
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

baþmüzakereci isim Uluslararasý birlikler içinde ülkesini temsil etmeye yetkili kýlýnan devlet görevlisi.

dublaj : Fransýzca dublaj (doublage) sözü dilimizde daha çok bir sinema terimi olarak kullanýlmaktadýr. Sözün "Çekilmiþ bir filmi sonradan seslendirme, yabancý dilde çekilmiþ bir filmi yerli dile çevirme." anlamý için Kurumumuz seslendirme karþýlýðýný önermektedir. Dilimizde ayný köke dayanan dublajcý ve dublajcýlýk ifadeleri de kullanýlmaktadýr. Bu sözler de yukarýdaki öneriye baðlý olarak seslendirici ve seslendiricilik biçimleriyle karþýlanmalýdýr.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

baþmüzakereci isim Uluslararasý birlikler içinde ülkesini temsil etmeye yetkili kýlýnan devlet görevlisi.

dublaj : Fransýzca dublaj (doublage) sözü dilimizde daha çok bir sinema terimi olarak kullanýlmaktadýr. Sözün "Çekilmiþ bir filmi sonradan seslendirme, yabancý dilde çekilmiþ bir filmi yerli dile çevirme." anlamý için Kurumumuz seslendirme karþýlýðýný önermektedir. Dilimizde ayný köke dayanan dublajcý ve dublajcýlýk ifadeleri de kullanýlmaktadýr. Bu sözler de yukarýdaki öneriye baðlý olarak seslendirici ve seslendiricilik biçimleriyle karþýlanmalýdýr.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

istenmeyen kiþi isim Bulunduðu ülkenin yasa ve düzenlemelerine uymadýðý durumda ilgili devletçe çalýþmasý istenmeyen diplomat, istenmeyen adam.

ekspedisyon
    : Fransýzca kökenli bu söz, "gezi, gezinti, sefer" anlamlarýnda kullanýlmaktadýr. Kurumumuz, dilimizde zaten var olan sefer sözünün bu kelime için uygun bir karþýlýk olduðu görüþündedir.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

öz (I) isim, felsefe1. Bir kimsenin benliði, kendi manevi varlýðý, iç, nefis, derun, varoluþ karþýtý: "Özünü bir yerde býrakýp sadece kalýbýný gezdirmiþti."- H. Taner. 2. "Kendine, kendi kendini" anlamlarýnda birleþik kelimeler türeten bir söz: "Öz eleþtiri, öz geçmiþ, öz yönetim."- . 3. Bir þeyin en kuvvetli veya kývamlý bölümü, hülasa, zübde, ekstre: "Karaciðer özü. Meyve özü. Mýsýr özü."- . 4. Çýbanlarýn içinde ölmüþ dokudan oluþan irinle birlikte çýkan parça. 5. zamir Kendi, zat: "Bir od düþtü yanar tatlý özüme / Dünya zindan görünüyor gözüme."- Karacaoðlan. 6. mecaz Bir þeyin temel ögesi, künh, zübde: "Ortalýktaki krizi sebep gösteriyorlar ama asýl kriz þirketin kendi özünde."- A. Gündüz. 7. bitki bilimi Bitkilerin kök, gövde ve dallarýnýn boydan boya ortasýnda bulunan, hafif, gevrek ve çoðu yumuþak bölüm. Atasözü, deyim ve birleþik fiiller özü sözü bir Birleþik Sözler öz baðýþýklýk öz belirtim özbeöz öz beslenme öz denetim öz devim öz devinim özdeyiþ öz dýþý öz dikeni öz direnç öz eleþtiri özezer öz geçmiþ öz güven öz ýsý öz ýþýn öz indükleme öz itme öz kedi balýðýgiller öz kesit öz odun öz öðrenim öz saygý özsever öz su öz tahta

özveren özveri öz yapý öz yaþam öz yönetim kaçýk öz bal özü budak özü diþ özü mantar özü mýsýr özü odun özü öz (II) sýfat 1. Kan baðý ile baðlý olan, üvey olmayan: "Çocuðun bu yalaný bir anda onu bana bir öz evlat sevgisiyle baðladý."- R. N. Güntekin. 2. Ýçine, arýlýðýný, saflýðýný bozacak hiçbir þey karýþmamýþ olan, saf, arý. Birleþik Sözler öz kardeþ öz (III) isim, halk aðzýnda 1. Dere, çay. 2. Sulak, verimli yer.

eksperyans : "Deney; deneme; deneyim, tecrübe" anlamlarýna gelen Fransýzca (expérience) bu sözün karþýlýklarý dilimizde zaten vardýr; tecrübe, deneyim; deneme.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

kolcu isim 1. Bir þeyi korumak için bekleyen veya kol gezen görevli, muhafýz: "Eski omuzdaþlarý gibi ne kahve ne kuþçu dükkâný açmaya ne kolcu yazýlmaya ne de gazete müvezziliðine tenezzül etti."- Ö. Seyfettin. 2. eskimiþ Hizmetçilere çalýþacak ev bulan kimse: "Kolcuya hizmetçi ýsmarladýk."- . Birleþik Sözler gümrük kolcusu kaldýrma kolcusu reji kolcusu

ekstrem : Fransýzca ekstrem (extréme) sözü dilimizde uzun zamandan beri kullanýlmaktadýr. Kurumumuz, bu söz için aþýrý, uç ve sýra dýþý karþýlýklarýný önermektedir. Bu karþýlýklar sözün geçtiði yere göre kullanýlabilir.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

koçaklama isim, edebiyat Halk edebiyatýnda biçimi ne olursa olsun, konusu yiðitlik, savaþ, kahramanlýk olan veya bir kahramaný öven, kahramanlýk duygularýný canlandýran þiir, yiðitleme.

kolokyum : Latince kökenli (colloquium) bu söz, "Bilimsel bir sorunu incelemek veya siyasi, ekonomik, diplomatik sorunlarý tartýþmak için yapýlan akademik toplantý; doçentlik bilim sýnavý" anlamlarýna gelmektedir. Sözün birinci anlamý için Kurumumuzca konuþu karþýlýðý önerilmiþtir.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

metronom isim, müzik Fransýzca métronome Bir müzik parçasýnýn hangi hýzla çalýnmasý gerektiðini gösteren alet: "Ýki cam silici demir þimdi bir metronom temposuyla saða sola gitmeye baþladýlar."- H. Taner.

enfeksiyon : Týp alanýnda kullanýlan bu terim, "Organizmada hastalýða yol açan bir mikrobun genel veya yerel geliþmesi, yayýlmasý." anlamýndadýr. Kurumumuz bu söz için tarihî metinlerimizde geçen yangý sözünü karþýlýk olarak önermektedir. Bu söz için ayrýca yerine göre iltihap ve bulaþma karþýlýklarý da kullanýlabilir.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Tarih: 16.4.2007

Gönderim Nu.: 828

Türkçe Sözlük'ten

terim isim 1. Bir bilim, sanat, meslek dalýyla veya bir konu ile ilgili özel ve belirli bir kavramý karþýlayan kelime, ýstýlah: "Bazýlarý ise terimlerimizi milletlerarasý esaslara baðlamak davasýndadýrlar."- F. R. Atay. 2. mantýk Geleneksel mantýkta özne veya yüklem. 3. matematik Cebirsel bir anlatýmda + veya - iþaretleri arasýnda bulunan parçalardan her biri. 4. matematik Bir denklemde iþaretinin iki yanýndaki anlatýmlardan her biri. 5. matematik Bir kesrin pay ve paydasýndan her biri, had. Birleþik Sözler büyük terim küçük terim orta terim bir terimli çok terimli iki terimli

enstalasyon : Fransýzca enstalasyon (installation) sözü son zamanlarda dilimizde daha çok "tesis etme, döþeme, yerleþtirme" anlamýyla kullanýlmaktadýr. Kurumumuz bu söz için yerleþtirme karþýlýðýný önermektedir.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

[B]bar [/B](I) isim Anadolu'nun doðu ve kuzey bölgesinde, en çok Artvin ve Erzurum yörelerinde el ele tutuþularak oynanan, aðýr ritimli bir halk oyunu: "Hançer barý."- . Bahçesi var, baðý var, ayvasý var, narý var / Atamýzdan yâdigâr bizde ata barý var"- Halk türküsü. Atasözü, deyim ve birleþik fiiller bar tutmak Birleþik Sözler barbaþý bar havasý bar (II) isim Ýngilizce bar 1. Danslý, içkili eðlence yeri: "Barýn kapýsýndan bir adam fýrladý."- A. Ýlhan. 2. Ayaküstü içki içilen eðlence yeri: "Barlarda, gazinolarda millî dilin konuþulduðunu pek iþitmezdiniz."- O. S. Orhon. 3. Amerikan barý: "Barda, yan yana oturuyor, içiyoruz."- R. H. Karay. Birleþik Sözler Amerikan bar bar (III) isim Fransýzca bar Hava basýncý birimi. bar (IV) isim Pas: "Bar tutmuþ söylemez olmuþ / Aðýzda dilleri gördüm."- Yunus Emre. Atasözü, deyim ve birleþik fiiller bar baðlamak bar (V) isim, spor Fransýzca barre Halter sporunda aðýrlýðý oluþturan kilolarý birbirine baðlayan metal çubuk. Birleþik Sözler barparalel

rasyo : Ýngilizce rasyo (ratio) sözü, "nispet, oran" anlamýndadýr. Kurumumuz da bu söz için oran karþýlýðýný önermektedir.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

üçüncünün olmazlýðý isim, mantýk Birinin yalanladýðý, ötekinin doðruladýðý iki önermeden birinin doðru olmasý gerektiðini, üçüncü bir ihtimalin söz konusu olmayacaðýný anlatan yasa.

enstrüman : "Alet, makine, cihaz; çalgý, saz; senet, evrak" gibi anlamlar taþýyan bu söz dilimizde son zamanlara kadar daha çok çalgý anlamýyla kullanýlmýþtýr. Dolayýsýyla sözün müzikteki kullanýmý için dilimizdeki çalgý karþýlýðý uygun olacaktýr. Sözün son zamanlarda yaygýnlaþmaya baþlayan ekonomi alanýndaki kullanýmý yerine de Kurumumuz mali belge karþýlýðýný önermektedir.

enstrümantal (müzik) : sözsüz
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Türkçe Sözlük'ten

yýlankavi sýfat (yýlankavi Dolambaçlý, dolanarak giden: "Þam'ýn yýlankavi sokaklarý o kadar birbirine benzer."- R. H. Karay.

enterkonnekte : Batý kökenli bu söz, "Bir elektrik veya makine güçleri taþýyanlar arasýnda bað kuran þebeke." anlamýna gelmektedir. Kurumumuz bu söz için baðlaþýmlý karþýlýðýný önermektedir.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Tarih: 24.4.2007

Gönderim Nu.: 833

Türkçe Sözlük'ten

meclis isim Arapça meclis 1. Bir konuyu konuþmak veya görüþmek için yapýlan toplantý. 2. Bu toplantýnýn yapýldýðý yer, þûra. 3. Bir konuyu konuþmak veya görüþmek için bir araya gelmiþ kimseler topluluðu: "Yemekten sonra meclis gruplara ayrýlmýþtý."- P. Safa. 4. Dostlar toplantýsý: "Meclisi aranan, hoþsohbet, coþkulu, þair ruhlu bir insandý."- H. Taner. Atasözü, deyim ve birleþik fiiller meclis kurmak Birleþik Sözler meclis araþtýrmasý aile meclisi belediye meclisi danýþma meclisi idare meclisi ihtiyar meclisi köy ihtiyar meclisi millet meclisi raký meclisi yasama meclisi

etap : Daha çok "Bir yarýþýn belirli bir uzaklýðý kapsayan bölümlerinden her biri." anlamýnda kullanýlan bu söz için Kurumumuz kullaným yerine göre adým, basamak; sporda ise konak karþýlýklarýný önermektedir. Bu söz için yerine göre dilimizdeki aþama ifadesi de kullanýlabilir.
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Gönderim Nu.: 834

Türkçe Sözlük'ten

ilerici sýfat Ýlerlemeden yana olan, ileri düzeydeki toplumsal ve siyasi geliþmeleri benimsemiþ olan (düþünce, kimse vb.), terakkiperver, gerici karþýtý.

estamp : "Çinko, bakýr, tahta gibi levhalara kazýma ile yapýlan resimleri kâðýda basma tekniði." anlamýna gelen Fransýzca (estampe) bu söz için Kurumumuz oyma baský karþýlýðýný önermektedir
    Sizler var ya .....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)