Cafedegoygoy
Sayfa 1 Toplam 49 Sayfadan 1 2 3 11 ... SonuncuSonuncu
Toplam 1217 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Gnn Hadisi ve zerine Dncelerimiz...

smela61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    25.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    40

Standart Gnn Hadisi ve zerine Dncelerimiz...

arkadaslar ncelikle neden byle bir baslik atigimi belirteyim: inandigimiz seylerin neler oldugunu her gn biraz daha fazla grenmemiz gerektigini dsndgmden ve bu amala byle bir sey yapmak geldi aklima... ve buradaki renkdaslarimla ufkumuzu biraz daha aalim istedim...
    yalniz buraya yazi yazacak renkdaslarimdan bir sey rica edecegim: aramizda hi bir seye inanmayan, hristiyan olan, musevi olan ya da herhangi baska bir inanca sahip olan renkdaslarimiz olabilir (futbolun gzelligi de bu ki hepimizi ayni ati altinda toplayabiliyor); o yzden biz burada birbirimizle fikir ve bilgi paylasirken o renkdaslarimizi da kiracak, incitecek en ufak bir sey yazmayalim...
    yani bu basliktaki ama birilerine bir seyler ispatlamak degil, ayni inantaki renkdaslarimizla bilgi paylasmak... kesinlikle tartisma ve polemik dogurabilecek seylerden uzak durmanizi zellikle rica ediyorum sizlerden (zellikle de 15-20 yas grubu renkdaslardan)... tekrar ediyorum, burada "bizim inancimiz en dogrusu" vs. gibi bir yne kaymayalim... sadece ve sadece o gnk hadis neyden bahsediyorsa onu grenelim yeter... ama kimseyi dislamak ya da rencide etmek degil... bunun altini zellikle iziyorum...
    bir diger nokta ise buraya her gn yazacagimiz hadislerde; muhakkak ve muhakkak "kaynak" gsterelim... yani kim nakletmis, hangi kaynakta yaziyor?... bunlar nemli; yoksa dine girmis bir sr uydurma hadisi burada gerekmis gibi paylasiriz... o zaman birakin yarari; daha beter zarar vermis oluruz birbirimize... o yzden bugnk hadisi de bu konuya uygun semek istedim:

11 NISAN 2006 SALI :

Al b. Eb Tlib (r.a.)'dan :
    Syle demistir: Reslu'llh salla'llhu aleyhi ve sellem'den isitdim, buyurdu ki benim agzimdan yalan uydurmayiniz. Her kim benim agzimdan yalan sylerse Cehennem'deki yerine hazirlansin. Buhr'ye gre: Rib'iyy b. Hirs, Al b. Eb Tlib (r.a.)'den Reslu'llh salla'llhu aleyhi ve sellem'in "Benim agzimdan yalan uydurmayiniz. Her kim benim agzimdan yalan sylerse Cehennem'e girsin." buyurdugunu isittigini kendisinden duymus.
    Edited by: smela61

yelik tarihi
    25.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    40

Fasil

:
    SOHBET BLM

Konu

:
    Komsuyu Himaye

Ravi

:
    Aise

Hadis

:

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hz. Cebrail aleyhisselam bana komsu hakkinda o kadar araliksiz tavsiyede bulundu ki, komsuyu varis kilacagini zannettim."

HadisNo

:

3415&n bsp;

yelik tarihi
    05.04.2006

smela61 ok iyi yapmisssin. Sagolasin . Efendimizin hadislerini bizlere hatirlatman ok gzel. [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Erdin Dilek - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    30.05.2005
    Nereden
    Zonguldak
    Ya
    41

gerekten de yle yine tebrikler mehmet, son zamanlarda zayiflayan ve dnya nimetlerinin pesine dsen inancimiza -kendi adima sylyorum- bir nebzede olsun serinlik verir diye umuyorum bu topic,

TSunami - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.12.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    36

@smela61 sagolasin.

ben de iki gndr bakiyorum bu topice ama yorum yapmiyorum bari burasi tartisma ortami olmasindiye. o yzdendsnceleriniz blmn es geiyorum.bu topic bir pano gibi sadece gnn hadisinin eklendigi biryer olursa sanirim daha iyi olur.

Adem Erdoan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    09.03.2005
    Nereden
    Orta Dou
    Ya
    33

Bu topic srekli gncellensin.

Hda Topalolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    01.06.2004
    Nereden
    Belika
    Ya
    34

Alnt smela61 Nickli yeden Alnt

Al b. Eb Tlib (r.a.)'dan :
    Syle demistir: Reslu'llh salla'llhu aleyhi ve sellem'den isitdim, buyurdu ki benim agzimdan yalan uydurmayiniz. Her kim benim agzimdan yalan sylerse Cehennem'deki yerine hazirlansin. Buhr'ye gre: Rib'iyy b. Hirs, Al b. Eb Tlib (r.a.)'den Reslu'llh salla'llhu aleyhi ve sellem'in "Benim agzimdan yalan uydurmayiniz. Her kim benim agzimdan yalan sylerse Cehennem'e girsin." buyurdugunu isittigini kendisinden duymus.

yani bu hadisten yola ikaraktan aslinda demek oluyorki emin olmadiktan sora bi hadisi hadis diye lanse etmeyin. Aslinda ok ince ama bi okadarda onemli bi detay bu.

Bildigim kadariyla Buhari & Muslim'in hadisleri Sahi hadis, yani 100de100 dogru hadislerdir, ama tabi Tirmizi ve ebu davud unda hadisleri var.

Allah bizleri insallah yanlis hadislerden sorumlu kilmaz...

yelik tarihi
    05.04.2006

Amin...

yelik tarihi
    25.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    40

@ agantha bu noktada hassasiyeti bildigim iin ilk nce bahsettigin hadisle basladim zaten renkdasim...

zaten benim ekledigim hadisler "ktb- sitte" den olacak... sayfasi, kimin naklettigi vs. gibi bilgiler de ierecek buraya ekledigim mesajlar... her gn birimiz bir hadis eklersek ayda 30 hadis grenmis oluruz... benim ricam; buraya hadis ekleyemeyi dsnen arkadaslar olursa; onlar da kaynak gstermeden eklemesinler... [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Adem Erdoan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    09.03.2005
    Nereden
    Orta Dou
    Ya
    33

Byle sahte hadislerle ilgili olarak bir kitap var.Ingiliz casusun itiraflari diye.100 sayfalik bi kitap 2 saatte bitirirsiniz.Ingiliz casusun osmanli toplumuna girerek sahte hadislerle insanlari nasil yoldan ikardigini anlatiyo.Gzel bir kitap okumanizi tavsiye ederim.

Kemal Musaolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    22.07.2005
    Nereden
    Kocaeli
    Ya
    34

bylebir konuyu atigina ok sevindim hemsom.Allah razi olsun.arkadaslarinda gerekli hassasiyeti gstereceklerinede eminim.[img]smileys/smiley1.gif[/img]

yelik tarihi
    01.06.2004
    Nereden
    Belika
    Ya
    34

Fasil

:
    SOHBET BLM

Konu

:
    Komsuyu Himaye

Ravi

:
    Aise

Hadis

:

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hz. Cebrail aleyhisselam bana komsu hakkinda o kadar araliksiz tavsiyede bulundu ki, komsuyu varis kilacagini zannettim."

HadisNo

:

3415&a mp;n bsp;

Varis ne manaya geliyor??

yelik tarihi
    25.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    40

varis : mirasi

Harun - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.05.2004
    Nereden
    Sakarya
    Ya
    37

ok anlamli bir baslik ben de katkida bulunacagim.

yelik tarihi
    25.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    40

Alnt tsasik Nickli yeden Alnt

bylebir konuyu atigina ok sevindim hemsom.Allah razi olsun.arkadaslarinda gerekli hassasiyeti gstereceklerinede eminim.[img]smileys/smiley1.gif[/img]

hemsocum ne demek, cmlemizden razi olsun... zaten yeterince gnah isliyoruz, bari arada bir; bir ise yarayalim hi olmazsa...

Edited by: smela61

yelik tarihi
    25.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    40

Fasil

:
    SOHBET BLM

Konu

:
    Komsuyu Himaye

Ravi

:
    Aise

Hadis

:

HadisNo

:

3415&a mp;n bsp;

evet arkadaslar... dinimiz komsu iliskilerine o kadar deger veriyor ki, neredeyse bir komsunun bir komsuya mirasi kilinacagini dsnms Efendimiz (s.a.v.)...

peki biz komsuluk iliskilerimize ne derece dikkat ediyoruz?... apartmandaki komsularimizdan ne derece haberdariz... malum, Istanbul'da bunu basarabilmek olduka zor... iste bu sehirde yasamayi sevmememin nedenlerinden birisi de bu... geri bizim oturdugumuz apartman sadece 4 daire ve herkes birbirinegelip gidiyor; o aidan biraz sansliyiz... ama kendi enistemden rnek vereyim, binalari 16 katli, her katta 6'sar daire... size eder 96 daire... kimsenin kimseden haberi yok... ok aci bir durum bence...

komsularimiza "gnaydin, iyi aksamlar" deyip, hal-hatirlarini soruyor muyuz?... bakin biz komsularimiza bu kadar yakin olurken, mesafeli de durmaliyiz... bu hassas bir dengedir... yani demek istedigim; bir komsumuz hasta oldugunda ona bir tas sicak orba vermemiz; bize o komsumuzun zel hayatini incigina-cincigina kadar grenme hakki vermez... duracagimiz yeri bilmeliyiz... bizde maalesef bu denge kurulamiyor... falanca evine kata gelmis ya da misafirleri geldiyse kimler gelmis?... gzler pencerede, kulaklar kapida...

oysa ki komsu gerekten mhim... acil bir hastaligimizda akrabalarimizdan nce onlar yanimizda... bir sevinci ya da hzn paylasacakken yine onlar yanimizda...

szn z; komsularimizi rahatsiz edecek davranislardan, saygisizliklardan ve bu tip hareketlerden zenle uzak durmaya alismali, onlarin dert ve sikintilarinda yanlarinda olmaliyiz...

Allah hepimize hayirli komsular versin, bizi de o "hayirli" denilebilecek komsulardan birisi kilsin...

yelik tarihi
    01.06.2004
    Nereden
    Belika
    Ya
    34

Amin,

ama birde farkli bir penceredende bakabiliriz bu hadise, benim gibi yurtdisinda kalan baska renkdaslariminda var bur forumda. Malum bizim komsularimiz birde ayri dine sahip veya hi bir dine mensup olmayanlardandir. Burda bizim musluman olarak gorevimiz 1. iyi bir komsu olmak 2. gerek muslumanligi onlara tanitmak.hatta bu dedigim komsuluk haklarindanda otedir.yoksa egerki bir komsu olarak ben komsuma Islami sevdiremezsem asil bunu hakkini vermek ok daha zordur, kaldiki nefret ettilerenlerde ok var. Bu yuzden istegim bu hadisibenim gibi gurbeti olan butun gurbetilerin hayatimizda isleme geirmekki ahiret gunu hesap verirken bize bu dunyada verilmis olan gorevi yerine getirememenin ezikligini yasamayalim.

Alnt fromTheRApBZONe Nickli yeden Alnt
    Byle sahte hadislerle ilgili olarak bir kitap var.Ingiliz casusun itiraflari diye.100 sayfalik bi kitap 2 saatte bitirirsiniz.Ingiliz casusun osmanli toplumuna girerek sahte hadislerle insanlari nasil yoldan ikardigini anlatiyo.Gzel bir kitap okumanizi tavsiye ederim.

bende duydum bu kitabi alip okuyacam. gerekten ok gzelmis.....

adamlar diyo saten trkiyenin elinden kurani ni alirsak anca bu lkeyi yikariz diye. becerdilerde

yelik tarihi
    05.04.2006

herkes grsn

yelik tarihi
    25.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    40

13 NISAN 20006 PERSEMBE:

960 - Ebu Sad (radiyalahu anh)'den gelen bir rivayette, Reslullah (aleyhissaltu vesselm) syle buyurmustur: "Halka tesekkrde bulunmayan Allah'a da skretmez."

kaynak: Ktb Sitte

Tirmiz, Bir 35, 1955); Ebu Dvud, Edeb 12, (4811).Edited by: smela61

yelik tarihi
    01.06.2004
    Nereden
    Belika
    Ya
    34

evet bu tip insanlar her sey in zaten kendileri iin yapilmasi gerektigini dusunur. Direk muhattabi oldugunu birinden gordugu iyilik karsisinda bir insan tesekkur edemezse, hi goremedigimiz Allahin verdigi o nimetleri farkina varmak ve bunlarin sukrunu eda etmekimkansiz olur. ben bu manayi ikardim bu hadisten umarim anlasilir bi biimde anlatmissimdir.

yelik tarihi
    25.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    40

evet, hadis ok aik ve net... birbirine tesekkr etmesini bilmeyen insanlar nasil skretmesini bilebilir ki?

Kemal Musaolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    22.07.2005
    Nereden
    Kocaeli
    Ya
    34

insanlartesekkr etmeyealismasi gerekiyor.tatli bir tebessm ile tesekkr etmek ok gzel bir davranis.

Trabzonspor Kongre yesi
    Nytre - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.05.2004
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    33

evet arkadaslar millet olarak tesekkr etmesini ve zr dilemesini bilmiyoruz maalesef...

tesekkr etmenin anlami ogumuza gre tesekkr ettigimiz insana muhta oldugumuzu dsnyor...

zr dilemeyi ise karsimizdaki insana karsi egildigimizi dsnyorlar..

ama bunlar insanliktir.

yelik tarihi
    25.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    40

14 NISAN 2006 CUMA:

2827 - Hz. Ali (radiyallalhu anh) Kfe 'de hutbe verirken minberden syle seslenmistir: "Cum 'a gn olunca seytan arsi ve pazara erkenden bayraklariyla gider, insanlara binbir engel ikararak mni olmaya, onlari cuma'dan (hi olmasa) geciktirmeye alisir. Melekler de erkenden gidip mescidin kapilarina dururlar. Gelenleri birinci saatte gelenler, ikinci saatte gelenler diye yazarlar. Bu hl imam (hutbeye) ikincaya kadar devam eder. Kisi mescidde, imami grp, dinleyebilecegi biryere oturup, can kulagiyla dinledi ve konusmadi mi, kendisine iki kat sevap vardir. Kisi uzakta kalir ve imami dinleyemiyecegi bir yere oturur, sessiz durur ve konusmazsa bir hisse sevap alir. Eger, imami grp dinleyebilecegi bir yere oturur fakat bos konusma yapar, sessiz kalmazsa, ona iki hisse vebal yazilir. Eger, dinleme ve grme imkanni olmayan bir yere oturur ve bos konusur ve sessiz kalmazsa, ona bir hisse vebal vardir. Kim de yanindaki arkadasina cum'a gn "sus!'' derse "bos konusmus'' olur. Kim de bos konusur ise, o cumadaki sevaptan nasibsiz kalir. ''

(Hz. Ali) konusmasinin sonunda sunu syledi:"Ben bunu Resulullah (aleyhissaltu vesselm) 'dan isittim.''

kaynak: Ktb Sitte

Ebu Dvud, Salt 209, (1051).

arkadaslar hepinize hayirli Cuma'lar...Edited by: smela61

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)