Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kirgizistan’daki Karadenizliler

TAMTÜRK61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Dün aksam 2.bölümünü KTV'de tekrar izledim. Daha önce baska bir kanalda da izlemistim. Gercekten cok hüzünlendim,üzüldüm.Bir o kadar da sevindim neden diye sorarsiniz. Helal olsun onlara bu kadar eziyete ve yokluga ragmen yilmamis ve kültürlerini unutmamislar.

Onlar icin neler yapilabilir. Belli olmaz secim vakti yaklasiyor.

Basbakanimiz bir güzellik yapip ta Türkiye'ye(karadenize) getirir mi bu hemsehrilerimizi acaba? Burada tartisalim....Edited by: Ünyeli61

Ben de gecen aksam seyrettim ve cok üzüldüm. Devletimizin birseyler yapmasi lazim..

Orta Asyadaki karadenizliler vatanlarini özlemislerdi, biz cok üzüldük..[img]smileys/smiley19.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

arkadaslar olayi bilmiyorum nedir anlatabilirmisiniz?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    LazAnisT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

Hakikaten sanki hepsi içimizden biri gibiydi.laz olmaktan ne kadar gurur duyduklarini her cümlelerinde vurguladilar.insallah basbakan bir kerede olsa karadenizli oldugunu hatirlayip ordaki insanlara yardim elini uzatip türkiyeye yerlesmelerine yardimci olur.Edited by: lazanist

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

aslinda birazda yüzümüzü orta asyaya dönmek lazim....

kardeslerimiz bizden ilgi bekliyor....

bizim için deliriyorlar......

bizse onlara yan bile bakmiyoruz..

ozcan_asanoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

geçen namik kemal zeybek'i götürdüler oraya..o da çok duygulandi.. konuyu basbakan'a iletip türkiyeye getirilmelerini saglamaya çalisacagini söyledi...insallah olur...

Nereden
    Almanya

Alıntı Nytre Nickli Üyeden Alıntı
    arkadaslar olayi bilmiyorum nedir anlatabilirmisiniz?

Kisca tekrar anlatayim..Yillar evvel,60 yil önce .2.Dünya savasindan sonra.O zamanki komunist hükümet; Batum civarindaki Karadenizli hemsehrilerimizi Orta Asya'ya Kirgizistan'a yerlestiriyor.Hatta bu insanlarin bazlira Sürmene'den gelip Batum'a yerlesmisler..

Neyse bu insanlar trenle ac,susuz,eziyet cekerek,ölenler atiliyor götürülüyor.1.nesilin cogu ölmüs. 2. ve 3.nesil halen Türkceleri ve karadeniz siveleri iyi.

Özellilkle yasli amcaya soruyorlar: -Hamsi bulabiliyor musun?

Yasli amca söyle diyor: Hamsi icin yanayruk daa!

Hem güldüm, hem de üzüldüm...Davut Güloglu yardim etmeliyiz dedi.Aslinda BMN olarak bir kampanya yapamaz miyiz?

arkadaslar bu belgeselleri kayit cihazlarinizla kaydetme firsatiniz yok mu?

ben bu belgeselleri eger kimse kaydedememisse;ben karadeniz tv den bizzat bu belgeselleri bir sekilde almaya çalisacagim.

ama arkadaslar tam olarak bana asagida yazdigim bilgileri vereebilirlerse çok makbule geçer:

belgeselin tam adi,belgeselin yayinlandigi tarih (gün saat ay yil)

temin ettigimde buradan belgeselleri yayinlayacagim.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

arkadaslar bu forum trabzonspor tarftarinin yaptigi bir forum ancak bu tür olaylara geçmiste oldugu gibi simdide duyarli olmamiz gerekiyor...

kampanya ise yapalim yetkili kisilere (vali bakanliklar ....) bu olayi duyurmak ise yapalim.... sonuçta burada yüzlerce kisiden olusan bir topluluguz kültürümüzü geçmisimizi koruyalim.

Nereden
    Almanya

Alıntı bahadiroglu Nickli Üyeden Alıntı

arkadaslar bu belgeselleri kayit cihazlarinizla kaydetme firsatiniz yok mu?

ben bu belgeselleri eger kimse kaydedememisse;ben karadeniz tv den bizzat bu belgeselleri bir sekilde almaya çalisacagim.

ama arkadaslar tam olarak bana asagida yazdigim bilgileri vereebilirlerse çok makbule geçer:

belgeselin tam adi,belgeselin yayinlandigi tarih (gün saat ay yil)

temin ettigimde buradan belgeselleri yayinlayacagim.

Hemserim gectigimz sali günü aksami Karadeniz Tvde saat 20.00da oynadi.Programi sunucusu Seyfullah Türksoy, Programin adi Seyfullah'la Ipekyoluve "Sürgündeki Karadenizliler"arastirirsan seviniriz...Edited by: Ünyeli61

Adem Erdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

ilginç yaw.ama bu karadeniz isnsaninin mermer gibi saglam oldugunu
    gösterir.demek kimliklerini unutmamislar.çok güzel yaa.keske izleseydim
    o programi.

Merak etmeyin yine yayinlanir. Karadeniz TV yi takip edin!

Bahadiroglu kullanici arkadas K.Tv'den alip burada yayinlayacagini söylemis..

Nereden
    Uzak Doğu

daha önce trt'de yayinlasmisti buna benzer bir belgesel.bu insan 2.dünya savasindan sonra stalin'in yerlerin sürdügü ahiska türkleridir.gürcistanin türkiyeye yakin bölgelerinde yasayan insanlardir.stalin zamanin çogunlugu türk on milyonlarca insan sibirya ve orta asya'ya sürüldü ve milyonlarcasida bu kötü sürgün kosullarinda öldüler.Stalin öldükten sonra krusev zamaninda destalinizasyon süreci ile yerlerinden sürülen halklarin topraklarina dönmesine izin verildi.fakat sadece 2 halka kirim tatarlarina ve ahiska türklerine bu hak taninmadi.Bugün orta asya özellikle fergana vadisinde önemli oranda ahiska türkü yasar.Birçogu da rus sürgünlerinde ve özbek ve kirgizlarin katliamlariyla öldürülmüstür.Kirim tatarlarina gelince 19.yy %80 inin tatar türkü oldugu ve yurtlarindan sürülene kadar kirimin en kalabalik etnik grubu olan tatar türkleri su an bütün kisitlamalara ragmen dönebilenlerle birlikte nüfusun sadece %10'nunu olustururlar.ve birçogu en temel haklardan yoksun ve fakirdirler.Bu konuda daha ayrintili bilgi için;

http://www.vatankirim.net

http://www.ahiskalilar.org/

o program kanal 7 de yayinlaniyor

ilk gittiklerinden sonra ikinci seferde;bir kasa hamside getirmislerdi oradaki hemserilerimizin yemesi icin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)