Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 1 2
Toplam 45 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 45 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiye ve kitap okuma orani

hakomako
    Ziyaretçi

türkiyede okunan gazetelerin çogunlugunu posta takvim vs gibi bulvar gazeteleri olusturuyor. korsanini da oranin düsmesine etkisi var ama yine de çok az, benim babam annem ögretmen ama bir kitap alirken çok düsünüyorlar, emre kongarin bir kitabi olmus 40 milyon, kütüphaneler var derseniz türkiye de kütüphaneler hiç bir seye derman olmaz, sadece devletin seçtigi, uygun gördügü kitaplar, suratsiz kütüphane memurlari, vs okumayi zevk olmaktan çikarir.

kutoz
    Ziyaretçi

Alman siirinin zeusu Goethe, 2000 küsür kelime dagarcigiyla yazarmis eserlerini. Altangillerden Ahmet Altan sizce kaç kelimeyle yaziyor. 845... Sahi Altangillerden Ahmet Altan, daha ne kadar yurdum insaninin beynini uyusturmaya devam edecek, soyut eserlerle.

Türk dilindeki kelime sayisinin zenginligi, kullanilan kelimelerin ifade ettigi anlamla ölçülürken, diger dillerde ise bir anlama bir kaç kelimenin denk geldigini görürüz. Zenginligi bu baglamda degerlendirmek gerek. Yani kelimenin içerdigi anlam ve anlamlarla. Tabi ki Türkçe'de de bazi kelimeler birkaç anlama gelmektedir. Ama bu Türkçe'nin gücünü asla düsürmez.

Ne demis üstad Fazil Hüsnü Dalarca;
    Unutmusum ana demesini bile, fficeffice" />
    Öykünmüsüm türküsünü ellerin
    Agzima bir kara düsmüs bagisla beni,
    Türkçem, benim ses bayragim?[/B]Edited by: kutoz

Armağan Dere - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Oflu144 Nickli Üyeden Alıntı

Türkiye nin % 80 i geçinemiyor nerde kaldi kitap alip okumak.

Derdimiz çok bizim,onlar gibi degiliz.

(Kitaba para verip alma açisindan)

kutoz
    Ziyaretçi

Alıntı Oflu144 Nickli Üyeden Alıntı

Türkiye nin % 80 i geçinemiyor nerde kaldi kitap alip okumak.

Derdimiz çok bizim,onlar gibi degiliz.

(Kitaba para verip alma açisindan)

Kitap okumak istedikten sonra seçenek çok. Yol gösterme amaciyla küçük bir örnek. Kütüphaneler... Evet, kütüphaneler. Kütüphane diyince akla, okul yillarinda ödev hazirlamak için basvuru kaynagi geliyor akla. Oysa, orada da okunasi bir çok kitap var dimi... Insanin içinde olduktan sonra, bir sekilde bu eksikligini tamamlar. Ekonomik sikinti hep vardi. 1950'den önce de vardi, sonra da. Ama inanin 1950 yillardan önce, okuma orani nüfusa orantiladiginizda daha fazlaydi... Asil üzerinde durulmasi gereken konu bu bence. Neden 1950'li yillardan sonra, kitap okuma orani düsü ve yerine ne aldi...

Gülşen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kitleleri uyutma ve onlara bunu layik görme" her ne kadar dogru olsa da... Hayat sadece "kandirma ve kandirilma" dan ibaret degildir. "Gönüllülük" diye bir sey de var.
    Insanlar sadece kandirildiklari için, sadece uyutulmak istendikleri ve uyuduklari için mevcut kültürel tüketime riza göstermiyor.
    Gündelik hayatin ufkunun sinirlari içinde, kendilerine yakin gördükleri, etraflarinda benzerini pekala bulabildikleri veya "hayatta yirtmanin biricik yolu" diye düsündükleri seyirliklere sariliyorlar.
    Kaynanasindan gelinine, damadina; bir oda içine kapanmis insanlarin enti püften tartismalarina, dizilerin felsefesine, susuna busuna...fficeffice" />
    Para ve iktidar sahipleri ?iyi egitim? alsin diye çocuklarini yurt disina gönderirken,bu ülkenin çocuklarini ve gençlerini neden bu rezil televizyonlara ve lümpen egitim ve kültürüne müstahak görüyorlar?
    "Halkin ne durumda oldugu" nun, "kitlesel egitimin hali" nin, "ülkede okur yazarlik, ögrenim düzeyi, cehaletin boyutu" nun yani sira bir baskafacialardan biri de; "Parasi olmayanin kitap alamamasi" sorunundan mustarip ülkede, parasi olanlarin ne aldigi ve okudugu... Dünyaya, topluma, insanlara, olaylara kesif ilgisizlik, duyarsizligi. Istisnalar hariç, bir sürü özel vakif üniversitesinde, "bilgi, bilinç ve vicdan cahili" para, iktidar, imkan sahibi, is yönetip is yürütecek kusaklar yetistiriliyor.
    En çok imkana sahip olanlarin bile kendi dünyalarini nasil bir "kültürel çöle" çevirdigini görüyoruz.
    Bir diger ve temel facia ise;
    Bu ülkenin basbakani okumanin hiçbir ise yaramadigini söyleyip, ?okuyanlari görüyoruz, sefilleri oynuyorlar?, düzeyinde (düzeysizlik mi demeliyim) laflar edecek, sonra da kizlarini okutmak için yurtdisina gönderecek- sefilleri oynatmak için herhalde?, sonra yine bu ülkenin bir baska basbakani red kitten baska kitap okumadigini söyleyecek... Sonra da biz hala burada bunlari tartisacagiz...

Bir arkadas yukarida okuma oraninin 80?lerde yüksek oldugunu söylemis. Ona ilave olarak sunlari söyleyebilirim; 80?de bu ülkeyi silindir gibi ezen 12 Eylül?den önce bu ülkede isçi, milli gelirin yüzde 35-37?sini aliyordu. Milletin karni doyuyordu. Karni doyan millet de düsünmeye, sormaya ve sorduklarina cevap aramaya basliyordu. Dogasi geregi insan, yeme, içme, barinma ihtiyacini karsiladiktan sonra bunlari yapar... 12 Eylül?den sonra bu milletin anasini aglattiklari için, hala da aglatmaya devam ettikleri için, her seyi satip savdiklari için, milleti ?aksam eve ekmek götürebilecek miyim?, sorusundan baska soru sordurmayacak hale getirdikleri için gelinen bu nokta pek de sasirtici degil.
    Özellestirmeye suna buna itiraz etmeyen, satilsin diyen, milli servetlerimizin peskes çekilmesine ses çikarmayanlar da gelinen bu noktadan en az onlari satanlar kadar suçludur. Bu halkin fakirlesmesinde, cehaletinde, okuyamamasinda, sununda, bununda...

Yani, "gaflet, dalalet, hiyanet" almis basini gitmis. Hatta "fakr-u zaruret içinde harap ve bitap düsmüs" vaziyetteyiz. Sonra, "bu ahval ve serait içinde", "damarlarimizdaki asil kan"la horul horul uyuyoruz!

Tigin ?80?li yillarda çocuklugumuz? konusunu açtiginda, aslinda ne çok söylenecek sey vardi.Aslinda konustugumuz seyin "çocuklugumuz" olmadigini bilerek elbette.O dönemin çocuklarinin simdi köksüz, aidiyetsiz, kayip bir kusak haline gelmesinin, getirilmesinin bir anlamda açiklamasidir aslinda burada konustuklarimiz.

Alıntı Gülsen Nickli Üyeden Alıntı
    Kitleleri uyutma ve onlara bunu layik görme" her ne kadar dogru olsa da... Hayat sadece "kandirma ve kandirilma" dan ibaret degildir. "Gönüllülük" diye bir sey de var.
    Insanlar sadece kandirildiklari için, sadece uyutulmak istendikleri ve uyuduklari için mevcut kültürel tüketime riza göstermiyor.
    Gündelik hayatin ufkunun sinirlari içinde, kendilerine yakin gördükleri, etraflarinda benzerini pekala bulabildikleri veya "hayatta yirtmanin biricik yolu" diye düsündükleri seyirliklere sariliyorlar.
    Kaynanasindan gelinine, damadina; bir oda içine kapanmis insanlarin enti püften tartismalarina, dizilerin felsefesine, susuna busuna...
    Para ve iktidar sahipleri �iyi egitim� alsin diye çocuklarini yurt disina gönderirken,bu ülkenin çocuklarini ve gençlerini neden bu rezil televizyonlara ve lümpen egitim ve kültürüne müstahak görüyorlar?
    "Halkin ne durumda oldugu" nun, "kitlesel egitimin hali" nin, "ülkede okur yazarlik, ögrenim düzeyi, cehaletin boyutu" nun yani sira bir baskafacialardan biri de; "Parasi olmayanin kitap alamamasi" sorunundan mustarip ülkede, parasi olanlarin ne aldigi ve okudugu... Dünyaya, topluma, insanlara, olaylara kesif ilgisizlik, duyarsizligi. Istisnalar hariç, bir sürü özel vakif üniversitesinde, "bilgi, bilinç ve vicdan cahili" para, iktidar, imkan sahibi, is yönetip is yürütecek kusaklar yetistiriliyor.
    En çok imkana sahip olanlarin bile kendi dünyalarini nasil bir "kültürel çöle" çevirdigini görüyoruz.
    Bir diger ve temel facia ise;
    Bu ülkenin basbakani okumanin hiçbir ise yaramadigini söyleyip, �okuyanlari görüyoruz, sefilleri oynuyorlar�, düzeyinde (düzeysizlik mi demeliyim) laflar edecek, sonra da kizlarini okutmak için yurtdisina gönderecek- sefilleri oynatmak için herhalde�, sonra yine bu ülkenin bir baska basbakani red kitten baska kitap okumadigini söyleyecek... Sonra da biz hala burada bunlari tartisacagiz...

Bir arkadas yukarida okuma oraninin 80�lerde yüksek oldugunu söylemis. Ona ilave olarak sunlari söyleyebilirim; 80�de bu ülkeyi silindir gibi ezen 12 Eylül�den önce bu ülkede isçi, milli gelirin yüzde 35-37�sini aliyordu. Milletin karni doyuyordu. Karni doyan millet de düsünmeye, sormaya ve sorduklarina cevap aramaya basliyordu. Dogasi geregi insan, yeme, içme, barinma ihtiyacini karsiladiktan sonra bunlari yapar... 12 Eylül�den sonra bu milletin anasini aglattiklari için, hala da aglatmaya devam ettikleri için, her seyi satip savdiklari için, milleti �aksam eve ekmek götürebilecek miyim�, sorusundan baska soru sordurmayacak hale getirdikleri için gelinen bu nokta pek de sasirtici degil.
    Özellestirmeye suna buna itiraz etmeyen, satilsin diyen, milli servetlerimizin peskes çekilmesine ses çikarmayanlar da gelinen bu noktadan en az onlari satanlar kadar suçludur. Bu halkin fakirlesmesinde, cehaletinde, okuyamamasinda, sununda, bununda...

Yani, "gaflet, dalalet, hiyanet" almis basini gitmis. Hatta "fakr-u zaruret içinde harap ve bitap düsmüs" vaziyetteyiz. Sonra, "bu ahval ve serait içinde", "damarlarimizdaki asil kan"la horul horul uyuyoruz!

Tigin �80�li yillarda çocuklugumuz� konusunu açtiginda, aslinda ne çok söylenecek sey vardi.Aslinda konustugumuz seyin "çocuklugumuz" olmadigini bilerek elbette.O dönemin çocuklarinin simdi köksüz, aidiyetsiz, kayip bir kusak haline gelmesinin, getirilmesinin bir anlamda açiklamasidir aslinda burada konustuklarimiz.
    Sorunun ne oldugu burda yaziyor.Yani konu kelime sayisina bagli olrak çok dagilmisti.Simdi çözüm önerisi olanlar

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Çözüm evlerimizden ve hemen baslayacak, televizyon denilen ve sürekli yanlis kullandigimiz bir elektronik ve çogu zamanda gayri ahlaki, gayri nizami savas veren bizi can evimizden vuran bir aygit söz konusu.

Kitap okumanin ekonomi ile direkt baglantisi olduguna inanmiyorum. Eskiden yani bizim zamanimizda ) 12 eylül öncesinin son yansimalarimidir bilinmez, bir kütüphane merakimiz vardi. Küitüphane'ye gider saatlerce orda kalirdik hatta çogu zamanödevlerimizi de orda yapardik.

Ilk satirlarimda belirttigim o aygitin bizim toplumumuza etkisi ve uyusturuculugu korkunç boyutta, bu konuyla ilgili bir animi anlatayim 1999 yilinda bir takim elbisenin ugruna tam 2 gün dolasmis ve tv spikerlerine takim elbise diken meshur modaci ya kadar gelmistim. 2 gün bir takim elbisenin pesine dolasilir mi demeyin önemli bir gün içindi. Neyse uzatmayalim, oradaen büyük televizyon kanallarindan birinin genel yayin yönetmeni ve spikeri de vardi. Tanisma faslidan sonra hemen sunu söyledim. "ana haber bülteninde bile televole ürünü görüntüleri agir çekimde veriyorsunuz bunu neden yapiyorsunuz ?"dedim. cevap aynen su "bu endüstrinin ürünlerine, bu halk doyana kadar bu ürünler verilecek"

nefesim kesilmisti "o an" hiçbir zaman gözümün önünden gitmedi. Garip bir hirs ve eda ile söylenmisti. Çok etkilenmistim.

Ben hep kalabalik ortamlarda büyüdümbu yüzden muhabbet bizde girla giderdi. Onun için bizde televizyon uzunca bir zaman ilk sirayi alamadi biraz da ataerkil yapida var tabi "kapat hau kutuyi " Yine o zamanlar elektrik kesintileri olurdu. Arkadaslarimdan "ceryanlar kesildi de aramizda bi konusabildik" seklinde konusmalar duyardim. Televizyondan uzak durmak sart arkadaslar, sart.

Evlerimizde mutlak suretle okuma saatlerimiz olmali bilassa aksamlari yatmadan önce degil yada uykumuz gelsin diye degil. kütüphanemiz olmasa bile mutlaka bir kitapligimiz olmali. Okumayan hiçbir sey üretemez. Üretmeyen kafalarda bedenlerinde yük oldugu gibi ileri de okuyanlara yük olurlar. Biraz uzun oldu ama isin özeti çekirdekten ve hemen baslamali yani Ailemizden, yanibizden baslamaliyiz.Edited by: Külünkoglu

Kitap okumak için ne kadar ugrasiyoruz?Eminim ki okumadigimiz sürece neler olup bittiginden haberimiz olmayacak.Iste bu yüzden insanlar onlara dogru diye gösterilene inaniyorlar.Arastirmak için ugras vermiyolar.Yok oluyoruz kültürümüz sömürülüyor kimin umrunda?

Forumdan Uzaklaştırılmıştır MrbLack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ne yazik ki ülkemizdeki sorunlardan biri de bu..gerçi bende okumuyordum ama bu ara basladim...insanlar okuyarak hem bos zamanlarini degerlendiriyor hemde biseyler daha kazaniyor...

Bana göre ülkenin en büyük sorunu bu.Cahil toplumlari yönlendirmek kolay oluyor.Bu yüzden Ingiltere bizden Orhan Pamuk'u yargilamayin diyebiliyor.Okumak için ne kadar zaman ayiriyorsunuz ya da okumaya zaman ayiriyor musunuz? Okumak bir bos vakit degerlendirme yöntemi olmamali veya uyumak için kitap okunmamali.Aramizda kaç kisi ben kitap okumak için okuyorum diyebiliyor?Basladiginiz herhangi bir kitabi en fazla kaç günde bitirebiliyorsunuz?Bitirdiginiz kitap ile sonraki kitaba baslama süresi ne kadar sürüyor?Bir sayfa yaziyi okurken kaç defa okudugunuz cümlenin basina dönüyorsunuz?Aramizda kaç kisi ihtiyaçlari disinda ansiklopedi veya sözlük karistiriyor?Hepimiz Türklügümüzden gurur duyariz kaçimiz Türk Tarihi'ni okul disinda ayrintili olarak arastirdi?Kaçimiz konusurken bozuk cümle kurmamaya çalisiyor?

hay1699 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

göçebe toplumlarin sozlu edebiyatlarinin guçlu oldugunu bilyoruz fakat yazili kültürün ayni oranda gelisemedigini de..turk toplumu hala bunun etkisi altinda (ozellikle karadenizliler, hala goçuyoruz: gerek yaylalara, gerek buyuk sehirlere[img]smileys/smiley2.gif[/img])..tabi tembelligi, umursamazligi da neden olarak gormek gerekiyor. su gazete ve kitap okuma oranlarini pek onemsemiyorum, çünkü ilmin yerini malumat almasinin sonucudur bunlar...gazete okumak, populer kitaplari elinde gezdirmek vs. bir oneme haiz degildir. imam gazalinin bir sözü vardir soyle der:"faydasiz ilimden allaha siginirim". bana sorarsaniz herkes dunya gorusu çerçevesinde ilim tahsil etmelidir yoksa malumat degil...

TheCrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Bu sekilde kitap gazete okumanin faydalarini küçümseyemeyin lütfen.Her okudugumuz kitaptan bilmedigimiz tek bir sey ögrensek bile,bu hem bizim hem de toplumun genel kültür seviyesini yükseltir.Okuma aliskanligi olan kimse tahsil hayatinda da daha kolay yol alir. Edited by: TheCrow

Nereden
    Ankara

Alıntı kutoz Nickli Üyeden Alıntı

Alman siirinin zeusu Goethe, 2000 küsür kelime dagarcigiyla yazarmis eserlerini. Altangillerden Ahmet Altan sizce kaç kelimeyle yaziyor. 845... Sahi Altangillerden Ahmet Altan, daha ne kadar yurdum insaninin beynini uyusturmaya devam edecek, soyut eserlerle.

Sevgili Kutoz,öyle iki adami kiyasladin ki simdi...Goethe,ünlü eseri Faust'u 60 yildan fazla zamanda yazmistir.18 yasinda yazmaya basladigi eserin,83 yasindaölümüne kadar hala üzerinde ugrasiyordu,yani tam da içine sindirip bitirememistir bile...Ahmet Altan 60 yilda 60 kitap yazar ama,6 ay sonra hepsi unutulur,Faust ise 6 yüzyil da geçse degerinden bir sey kaybetmez...Ama hiç okumamaktansa Ahmet Altan okumak yegdir bence.Son zamanlarda Hitler'in "Mein Kampf" adli eserinin moda olmasi gibimesela...Hitler ne ki kitabi ne olsun?..Hayatinda eline kitap alip okumayanlar bile sirf meraktan ya da modaya uymak istediklerinden bu kitabi alip okudular -yanlis anlasilmasin,kitabi ben de okudum-,ama aralarindan biri bile az da olsa kitap okuma aliskanligi kazandiysa ne mutlu...

Diego madem böyle bir tartisma baslatti, devam ettirelim ve taze tutalim. Hem konuya genel bakis açimizi hem de kisisel hikayelerimizianlatarak konuyu devam ettirebiliriz. Diego sorular sormus, bunu bir anket olarak düsünüp cevaplayabiliriz mesela.

Yukarda DIEGO'nun yazdiklarini söyle yanitlayabilirim:

Evet, bu ülkenin entemel sorunlarindan biridirokumamak ya da cehalet. Ama Orhan Pamuk'la baglantiyi fazla zorlama buluyorum. Türkiye uzun bir zamandir kendi iradesiyle yönetilmiyor. Bunu sirf AB ile açiklamak biraz zorlama olur sanirim. Konuyu uzatirsam konuhedefledigi amaçtan çikar, o yüzden kisa tutuyorum.

Okumak için ne kadar zaman ayiriyorsunuz ya da okumaya zaman ayiriyor musunuz?: Böyle bir zaman sinirim yok. Isim gücüm okumak zaten. Var olma biçimim okumak.

Okumak bir bos vakit degerlendirme yöntemi olmamali veya uyumak için kitap okunmamali.: Kesinlikle katiliyorum. Okumayi bir "trend", bir akim yani moda akimiolarak görenler bile var diyebilirim.

Aramizda kaç kisi ben kitap okumak için okuyorum diyebiliyor?: Yukarida yazdiklarim bunu cevapliyordur sanirim. Tekrara düsmeyeyim.

Basladiginiz herhangi bir kitabi en fazla kaç günde bitirebiliyorsunuz?: Kitabin türüne ve sayfa sayisina bagli olarak degisir.Genellikle1-3 gün arasi. Islerimin yogun oldugu dönemler en fazla 5'e çikar sinir.

Bitirdiginiz kitap ile sonraki kitaba baslama süresi ne kadar sürüyor?: Bazen bir saat bazen bir gün. Ama genelde hazirda ara ara göz attigim kitaplar her zaman mevcuttur. O yüzden araliksiz demem daha dogru olacaktir.

Bir sayfa yaziyi okurken kaç defa okudugunuz cümlenin basina dönüyorsunuz? Genelde bir kere okudum mu anlarim. Konsantrasyon sorunu yasamam. Ama inceleme- arastirma kitaplari okurken döndügüm olur.

Aramizda kaç kisi ihtiyaçlari disinda ansiklopedi veya sözlük karistiriyor?: Baskalarini bilmem kendimi bilirim. Sürekli elimin altinda olan ansiklopediler var.Sizlere de önerebilecegim ansiklopediler; Sosyalist Kültür Ansiklopedisi (8 cilt), Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi (8 Cilt), Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Türkiye Ansiklopedisi (6 Cilt), Cumhuriyet Dönemi Türkiye Ansiklopedisi (15 cilt- Son bes cildi Yüzyil Biterken alt basligiyladir)

Hepimiz Türklügümüzden gurur duyariz kaçimiz Türk Tarihi'ni okul disinda ayrintili olarak arastirdi? : Açikcasi benim alt kimlik -üst kimlik gibi bir derdim yok. Önüm arkam sagim solum INSAN'dir. Türklügümün altini çizerek kendimi ifade etmeyi gerekli bulmuyorum. Bulmadim da.Kitap okumakla bunun nasil bir baglantisi var onu da kurabilmis degilim. Ben hayatim boyunca önceligi her zaman INSAN'a verdim. Bundan sonra da böyle olacaktir benim için.

Kaçimiz konusurken bozuk cümle kurmamaya çalisiyor?Evet bu konuda ben de sanciliyim. Bozuk cümle kurmaktan geçtim, kelime bozmak bir ayricalikli hal aldi son yillarda.Bunu maharetmis gibi sunanlar var.Popüler olmanin kosullarindan biriymis gibi... Hatta internet de bu duruma omuz veriyor dersek yanilmayiz. Sanki internet kullanicilarinin genelde zaman sorunu varmis gibi (ki çoguöldürmeye geliyorlar zamani) kisaltarak yazma gibi bir akim var. Sessiz harfleri kullanmama durumundan bahsediyorum. Ve bunu güncellik, çaga ayak uydurma, hizlilik, gençlik, kusak farki olarak tanimlayip algiliyorlar. Galiba gençligin genel olarak hayati algilamada bir sorunu var.Kusak farkini kelimeleri bozarak degil ortaya bir fikir koyarak, "ideal" sahibi olarak koysalar daha akillica olacaktir sanirim.

Hay1699'a bir sekilde katiliyorum. Bilgi ile malumat karistiriliyor. Malumat bilgi degildir. Aktüaliteyi takip açisindan gündelik basini takip etmenin bir sakincasi yok ama sadece buralardan beslenmeyi de dogru bulmuyorum. Çünkü medya sürekli maniplasyon yaptigi için arastirip okumayan insanlaraçisindan tek tarafli beslenmedir ve saglikli degildir.

The Crow'a katiliyorum. Okumanin iyisi kötüsü yoktur. Zaten okuma aliskanligi kazandiginizda, okudugunuzda ve kendinize bir saf tuttugunuzda neyi okuyup neyi okumayacaginizi belirlersiniz.

Edited by: Gülsen

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Kaçimiz konusurken bozuk cümle kurmamaya çalisiyor?

Belki de sivelerin çikis sebebidir, Mesela"degerli arkadasim istersen dün konustugumuz gibi çarsiya gidebiliriz" el cevap ve siveli karsiligi

"hadi gidek"

her seyi kisa yoldan halletmeye çalismanin dayanilmaz hafifligi... harfleri, kelimleri, cümleleri yutmus simdilerde ise chat dili çikagelmiskapimizi büyük bir gürültü ile zorluyor.Çözüm nedir ? galiba çözüm konusu korkarim bu hiz çaginda 50 sene geriden gelecek.

Hepimiz Türklügümüzden gurur duyariz kaçimiz Türk Tarihi'ni okul disinda ayrintili olarak arastirdi ?

Arkadasin isaret etmek istedigi konu mangalda kül birakmadan bazi degerleri savunanlarin, o çok savunduklari degerler hakkinda en ufakbir makale, kitap vs. okumadiklarina dair inanci ve serzenisiolsa gerek.

Aramizda kaç kisi ihtiyaçlari disinda ansiklopedi veya sözlük karistiriyor?: Baskalarini bilmem kendimi bilirim. Sürekli elimin altinda olan ansiklopediler var.Sizlere de önerebilecegim ansiklopediler; Sosyalist Kültür Ansiklopedisi (8 cilt), Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi (8 Cilt), Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Türkiye Ansiklopedisi (6 Cilt), Cumhuriyet Dönemi Türkiye Ansiklopedisi (15 cilt- Son bes cildi Yüzyil Biterken alt basligiyladir)

Valla Gülsen söylemeden edemeyecegim bu bana ortaokuldaki Türkçe (simdi öyle bir ders kaldi mi bilmiyorum) ögretmenimin kendi siyasi görüsünü engaje etmek için "koltugunuzun altinda bir cumhuriyet gazetesi mutlaka olmali" seklinde yaptigi baskiyi hatirlatti. Çesitli dallarda Ansiklopediler mevcut iken, Sosyalist Kültür Ansiklopedisi, Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi demen bana bu baskiyi ister istemez çagristirdi. Kültür Ansiklopedileri hatta spor ve rekorlar ansiklopedileri her evde bulunmali diyeyim.

Bir sayfa yaziyi okurken kaç defa okudugunuz cümlenin basina dönüyorsunuz?

O yazinin diliyle alakali olarak keskin dönüsler sert virajlar olabilir.Yazinin genel kanisini tek seferde okuma aliskanligi olan birisinin anlamamasi zor bir ihtimal, pekistirme ve detay bilgiler açisindan da geri dönüsler normal kabul edilebilmelidir.

Bitirdiginiz kitap ile sonraki kitaba baslama süresi ne kadar sürüyor?:

15 - 20 gün ne yapayimkitabi elime alana kadar tembelim.

Okumak bir bos vakit degerlendirme yöntemi olmamali veya uyumak için kitap okunmamali.:

"Peki Bizim Japonya'yi Japonya yapan degere "bos zamanlarimda kitap okurum" diye karsilik vermemiz mi gerekiyor ?" Demistim.

Edited by: Külünkoglu

Vallahi Metin, bende bu ansiklopediler var. Ve burda kimseye kendi siyasi görüsümü angaje etmiyorum. Böyle bir dil kullandigimi da sanmiyorum.Siz de sizde olanlari yazin ne yapabilirim. Bildik ansiklopedi sözlük disinda ansiklopedi alip bakiyor musun demis diego, ben de evet, bunlara bakiyorum, demisim.Benim kaynaklarim bu. Senin kaynaklarin baska olabilir. Sadece neden sosyalist ansiklopediyi aliyorsun ki, orda Tanzimat ve Cumhuriyet de yazmisim. Bence gereksiz bir hassasiyet seninki.

Okumak için ne kadar zaman ayiriyorsunuz ya da
    okumaya zaman ayiriyor musunuz?

Okumak için günün her saatini kullaniyorum.Bunun disinda aksamlari
    derslerimden sonra en az bir saat kitap okurum.

Okumak bir bos vakit degerlendirme yöntemi olmamali
    veya uyumak için kitap okunmamali.

Bana göre insan bos vakitlerinde kitap okumaz.Bos vakitlerimde kitap
    okuyorum diyen insanlarin hiçbirinin bos vakti yoktur. Çünkü bosluk buldukça
    televizyon karsisina geçerler.

Basladiginiz herhangi bir kitabi en fazla kaç günde
    bitirebiliyorsunuz?

Basladigim bir kitabi 1 günde bitirebilirim.Yalniz Nutuk veya Ince Memed
    gibi uzun,anlasilmasi zor kitaplar 2-3 gün sürüyor.

Bitirdiginiz kitap ile sonraki kitaba baslama süresi
    ne kadar sürüyor?

Ikinci kitabim her zaman hazirdir.Kitaplari belirledigim siraya göre
    okurum.Yani bir sonraki kitabim hep hazirdir.Mesela bir arkadasim bir kitabini
    verdi o kitabi önce okurum sonra siraya devam ederim.

Bir sayfa yaziyi okurken kaç defa okudugunuz
    cümlenin basina dönüyorsunuz?

Geri dönüs yapmak gibi bir sorunum yok.(Okuma yavasligindan ve okurken
    konsantrasyon güçlügü çekenlere Ziya Baran?in ?Kendi kendine hizli okuma? kitabini
    tavsiye ederim. Zambak Yayinlari)

Aramizda kaç kisi ihtiyaçlari disinda ansiklopedi
    veya sözlük karistiriyor?

Sözlük veya ansiklopedi karistirmayi sikça yapiyorum çünkü bu is insana
    bilgi kattigi gibi okuma hizi da kazandiriyor.Söyle ki okudugunuz sözcügün anlamini bilmiyorsaniz ikinci defa
    okuma geregi duyarsiniz.

Hepimiz Türklügümüzden gurur duyariz kaçimiz Türk
    Tarihi'ni okul disinda ayrintili olarak arastirdi?

Gerek Türk Tarihi?ni gerekse Dünya Medeniyetleri tarihini arastirmayi
    seviyorum.(@Gulsen yanlis anlama bu soruyu alt kimlik-üst kimlik için
    yazmadim.Maalesef ki ülkemizde Türklerin Anadolu?da dogdugunu zannedenler var.

Kaçimiz konusurken bozuk cümle kurmamaya çalisiyor?

Konusurken ve yazarken bozuk cümle kurmamaya dikkat ediyorum.Bazen hata
    yaptigim oluyor.Hatami anladigim an düzeltmeye çalisirim.

Ayrica su yazdiklarimi okuyanin sok olacagina eminim.Bir hafta önce bulundugum
    yerdeki lise 3.sinif ögrencilerine sorulan Inkilap Tarihi sorularindan biri ?Atatürk?ün
    dogum yeri ve tarihini yaziniz.?seklindeydi. Buna cevap olarak ?MEKKE 1881?
    yazan var. Düsünebiliyor musunuz? Bunun gibi bir çok örnek verebilirim. ?Istanbul?u
    Atatürk fethetti.? Diyeni bile gördüm.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Okumak için ne kadar zaman ayiriyorsunuz ya da okumaya zaman ayiriyor musunuz?: Özellikle kitap okumak için kendime bir zaman ayirmiyorum. Bir kitaba baslamissam onu bitirmek için baska ugraslarima ara veriyorum.

Okumak bir bos vakit degerlendirme yöntemi olmamali veya uyumak için kitap okunmamali.:Bos vakitler kitaba baslamak için en iyi zamandir benim için. Yogun bir dönemde kitabi eline almak baya zor oluyor. Uyumak için ise hiç kitap okumadim.

Aramizda kaç kisi ben kitap okumak için okuyorum diyebiliyor?:Merakli olan herkes kitap okur...

Basladiginiz herhangi bir kitabi en fazla kaç günde bitirebiliyorsunuz?: 300 sayfalik bir kitabi 1 günde bitirdigim de olmustur. 100 sayfalik bir kitabi 5 günde bitirdigim de olmustur. Hatta ve hatta kitabin 3'te 1'ini bitirmeme ragmen okumaya ara verdikten sonra tekrar bastan okudugum kitaplarda oldu.

Bitirdiginiz kitap ile sonraki kitaba baslama süresi ne kadar sürüyor?: Iste asil mesele bu. Bu süreyi az tutmak lazim.Süreyi uzun tuttugumuz vakit kitap okuma hevesi kiriliyor.Ibadet gibi diyebilirim. Sürekli olani iyidir.

Bir sayfa yaziyi okurken kaç defa okudugunuz cümlenin basina dönüyorsunuz? Genelde bir kez okumayla anlasilir ama bazi yazarlarin üsluplari okumayi zorlastirabiliyo.

Aramizda kaç kisi ihtiyaçlari disinda ansiklopedi veya sözlük karistiriyor?:Koca bir kütüphane var bizim evde. Her türlü ansiklopedi mevcut. Kültür, politika, siyaset cografya, tarihi bilim, teknoloji vs. Internet ortaminda bulamadigim seyleri ansiklopedilerde hala bulabiliyorum.

Hepimiz Türklügümüzden gurur duyariz kaçimiz Türk Tarihi'ni okul disinda ayrintili olarak arastirdi? : Türk olmaktan ve böyle bir milletin parçasi olmaktan dolayi çok gurur duyuyor ve Allah'a sükür ediyorum. Bu millet yeri gelmis yurtsuz kalmis yahudiye bile kucak açmistir. Türk tarihini basindan sonuna kadar okumadim. Sadece önemli hadiseleri kitaplardan okumaya çalistim. Örnek olarak; Ermeni Sorunu...

Kaçimiz konusurken bozuk cümle kurmamaya çalisiyor?Buna çok dikkat ediyorum ve etmek zorunda hissediyorum kendimi. Üniversitedeegitimin Ingilizce olarak verilmesi beni buna zorluyor. Ingilizce egitimin kendi Türkçe'mi bozduguna inaniyorum.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Gülsen Nickli Üyeden Alıntı
    Siz de sizde olanlari yazin ne yapabilirim.

Kutuplasalim yanibence hiç gerek yok "Türkçe ögretmenimi animsatti" dedim.Ayrica bir türlü Sizde'den "bizim" e "hepimiz" e geçis yapamiyoruz ya ona üzülüyorum. Neyse konu dagilmasin.

Nereden
    Ankara

Alıntı DieGo Nickli Üyeden Alıntı
    Ayrica su yazdiklarimi okuyanin sok olacagina eminim.Bir hafta önce bulundugum yerdeki lise 3.sinif ögrencilerine sorulan Inkilap Tarihi sorularindan biri ?Atatürk?ün dogum yeri ve tarihini yaziniz.?seklindeydi. Buna cevap olarak ?MEKKE 1881? yazan var. Düsünebiliyor musunuz? Bunun gibi bir çok örnek verebilirim. ?Istanbul?u Atatürk fethetti.? Diyeni bile gördüm.

Diego'nun verdigi örnek çok çarpici ve maalesef çok aci..."Düsünen gençlik istemiyoruz,yasayan gençlik istiyoruz" diye beyanat verenlerin temennileri maalesef gerçeklesiyor...

Benzer bir örnek de ben vereyim,askerdeyken Egitim subayi idim,egitim saatinde askerlere "Atatürk'ün Ilke ve Inkilaplarinikim sayabilir" dedim,koca bölükte bir kisi bile çikmadi."Bazilarini saysaniz da olur" dedim,yine yok yine yok...Sonra,"bölükteki herkes bunlari ögrenene kadar ne atis,ne de spor yapilmayacak" dedim demecbur kalip ögrendiler.Simdi hepsi unutmustur büyük ihtimalle,o da ayri bir konu...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)