Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 88 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ünlü Karadeniz Kemençesi Sanatçýlarý

Standart Ünlü Karadeniz Kemençesi Sanatçýlarý

Karadenizli Kemençe ustalari
    ·Halil Kodalak: 1878 yilinda, Görele?nin Karadere köyünde dogmustur.
    Lakabi Karaman olup kemençeyi Kandahor köyünden Kuyucuoglu ile Tuzcuoglundan ögrenmis, Piçoglu ve Durkaya?nin ustasidir.
    · Rize?li Sadik (Aynaci): 1888 yilinda, Rize?nin Yeniköy mahallesinde dogmustur. 1946 yilinda Istanbul?da vefat etmis olup, plak kayitlari mevcuttur.
    ·Fehmi Alan: 1900 yilinda Maçka?nin Ipsela (Ocakli) köyünde dogmis, 1958 yilin-da vefat etmistir.
    · Piçoglu Osman (Gökçe): 1901 yilinda Görele?nin Dayli köyünde dogmus, 1946 yilinda Istanbul?a yaptigi bir gemi yolculugunda vefat etmistir. Lakabi, ustasi Halil Kodalak?in bir kizginlik aninda sarfettigi ?Ula piçoglu piç? sözünden kalmistir.
    Görele tarzi kemençe stilinin ardillarini etkilemesinin yanisira tüm zamanlarin en sevilen kemençecilerinden biri olmustur.
    ·Salanoy?lu Mehmet (Yavuz): 1908 yilinda, Maçka?nin Salanoy mezeresinde dogmus, 1974?de Istanbul Zeytinburnu?nda vefat etmistir.
    · Hüseyin Dilaver: 1910 yilinda Sürmenenin Aso köyünde dogdu. Kemençe çalmayi ayni köyde bulunan yasli bir Rumdan ögrendi. 1937-1941 yillari arasinda Trabzon?da firincilik ve Karbük Demirçelik is-letmesinde memur olarak çalistiktan sonra önce Adapazari sonra Istanbul?a yerlesti. 1964 yilinda vefat eden Hüseyin Dilaver kemençe teknigi, genis repertuari ve özellikle denizci türküleriyle ardillari üzerinde en çok iz birakan sanatçidir.
    · Durkaya Kemal (Ipsir): 1911 yilinda Görele?nin Ardiç köyünde dogmus ve 1988 yilinda vefat etmistir.

· Hasan Tunç: 1913 yilinda Maçka?nin Magura köyünde dogmustur. Yedi çocuklu bir ailenin en büyük oglu olan Tunç 9 yasinda geçirdigi bir kaza sonucu sag gözünü kaybetmistir. Asil meslegi yorgancilik olma-sina karsin Istanbul radyosunda uzun süre program yapmis, 1986 yilinda Istanbul?da vefat etmistir.
    · Osman Genç: 1915 yilinda Maçkanin Soldoy köyünde dogmustur.
    ·Hasan Duman: 1920 yilinda Ordu merkez Uzunmusa köyünde dogmustur.
    ·Hasan Sözeri: 1921 yilinda Rize?nin Portakallik semtinde dogmus, Ankara Rad-yosu?nda ?Karadenizden Sesler? programi yapmis, 1970 yilinda Ankara?da vefat etmistir.
    · Ferhat Özyakupoglu: 1921 yilinda, Maçka?nin Meksila köyünde dogdu. Kahvecilik yapan ve bir süre Ankara Radyosu?nda çalistiktan sonra 1974 yilinda vefat etmistir. Lazutlar salkim saçak adli türküsüyle tanin-mistir.

·Bahattin Çamurali: 1928 yilinda Sürmene?nin Cida köyünde dogmustur. 1991 yilinda Istanbul?da vefat eden Çamurali, gerek derledigi ve besteledigi türküler gerekse kemençe teknigi açisindan tüm zamanlarin en iyi kemençecilerindendir.
    · Ali Riza Temelli: 1930 yilinda Sürmene?nin Gölansa mahallesinde dogmustur.
    · Koryana?li Hüseyin (Köse): 1938 yilinda Akçaabat?in Koryana köyünde dogmus, 1996 yilinda vefat etmistir.

· Fahrettin Dilaver: 1931 yilinda Sürmene?nin Aso köyünde dogmus olup, Hüseyin Dilaver?in ogludur. Hayatinin bir bölümünü Almanya?da geçiren ünlü kemençeci 2003 yilinda vefat etmistir.
    · Sami Mataraci: 1931 yilinda Maçka?nin Mataraci köyünde dogdu, asil meslegi yorganciliktir.
    · Ahmet Yanik: Salpazari?nin Yanik köyünde 1935 yilinda dogmus, 1996 yilinda vefat etmistir.
    · Sinan Kaya: 1937 yilinda Maçka?nin Magura köyünde dogmus, 1957-60 yillari arasinda Istanbul Radyosu?nda kemençe programlari yapmistir.
    ·Katip Sadi: 1938 yilinda Görele?nin Derekusçulu köyünde dogmustur. Görele stilinin yasiyan tek büyük üstadidir.
    · Mehmet Sirri Öztürk: 1938 yilinda, Görele?nin Kemikli mahallesinde dogmus olup, Piçoglu?nun talebesidir.
    · Saffet Genç: 1941 yilinda Maçka?nin Soldoy köyünde dogmustur.
    · Sevket Köroglu: 1947 yilinda Akçaabat?in Sidiksa köyünde dogmustur.
    · Haci Kahvecioglu: 1952 yilinda Ak-çaabat Eriklide dogmustur.
    · Ali Çinkaya: 1953 yilinda Salpazari?nin Doganci köyünde dogmus, 1994 yi-linda vefat etmistir.

·Yusuf Cemal Keskin: 1954 yilinda, Dernekpazari Zezonaza köyünde dogmustur. Gençliginde Görele tarzindan ardindan Çamurali?nin stilinden etkilenmis zamanla sürat ve ritm açisindan benzersiz kendi stilini bulmustur. Çok sayida kaset dolduran Keskin, gerek derledigi ve besteledigi türküler açisindan gerekse bir dönem 4 telli kemençe kullanmasi gibi deneysel olandan kaçinmamis bir müzisyen olup, Trabzon tarzi kemençenin yasayan üstadlardan birisidir.
    ·Hayri Yasar Karagülle: 1954 yilinda Akçaabatta dogmustur.
    · Sait Uçar: 1957 yilinda Tonya Agasar?da dogmustur.agasar tarzi kemençenin üstadidir.fakat günümüzde pop ve disko tarzina kayarak kemençe icra etmesi sonucu kemençe severlerin kitabindan silinmistir.fakat geçmiste çikardigi albümler hala daha yok satmaktadir.hiç de geregi yokmus sait...
    ·Dursun Dereli: 1960 yilinda Of?ta dogmustur.
    · Hüseyin Biçak: 1965 yilinda, Giresun?un Dereli kazasinin Çalca köyünde dogmustur.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Can basten - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    41

Yasar Tepe unutulmasin...[img]smileys/smiley2.gif[/img]

onurkaradeniz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    38

'bahattin çamurali' akrabamdir usaklar acayip kemençe çalardi valla[img]smileys/smiley32.gif[/img]

eys_61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Yaþ
    38

sait konusunda çok haklisin [img]smileys/smiley7.gif[/img][img]smileys/smiley7.gif[/img][img]smileys/smiley7.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi

Genel Koordinatör
    Çakýr - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    42

Dogru, yasayan enmeshur kemençecilerimiz arasinda Yasar Tepe var, unutmamak lazim [img]smileys/smiley2.gif[/img]Trabzonspor'la ilgili her etkinlikte, dünyanin her yerinde kemençesiyle hazir ve nazirdir o [img]smileys/smiley1.gif[/img]Aninda söz yazma üstadi, horonun ustasi. Nice organizasyonlarda bir arada olmak dilegiyle.

Nereden
    Belçika
    Yaþ
    39

hepsi bizimde Hayri Yasar Karagulleabimizin yeri baskadir Akcaabatlidirda kendisi[img]smileys/smiley2.gif[/img]

corleone - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

hayri yasari tek geçerim, hem müzikal olarak hem de sözler bakimindan çok hos, hele bi arabistana gittikleri bi maceralari var, baya komik olmus...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir
    Yaþ
    41

Saffer Genç ve Osman Genç bizim köyden.

Ben Hasan Tunç'u çok severim.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý eys_61 Nickli Üyeden Alýntý
    sait konusunda çok haklisin [img]smileys/smiley7.gif[/img][img]smileys/smiley7.gif[/img][img]smileys/smiley7.gif[/img]

sait uçar nerde dogdu bilemem ama maçka hamsiköylüdür...eski albümlerinin yok sattigini biliyoruz, biz de sülalecek siki bir dinleyicisiyiz...ama toplumsal erezyondan o da nasibini almis biridir..çok da havali , kendini bir sey zanneden bir tip..

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý Kaya Nickli Üyeden Alýntý

Saffer Genç ve Osman Genç bizim köyden.

Ben Hasan Tunç'u çok severim.

evet ben seni sevdugumi dünnyalara duyurdumu hasan tunç bestelemis zannedersem..

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

"Fadimeeeeeee" sarkisini hangisi sölüyordu ya...

fadimeeeee [img]smileys/smiley36.gif[/img]sarkisini yusuf cemal keskin üstadimiz söylemistir.

yusuf cemal keskin trabzon tarzinin günümüzde yasayan üstadidir desek tam yeridir.hangi kemençeciyi hedef alirsin yada onun gibi olmak istersin sorusuna her zaman yusuf cemal keskin cevabini vermisimdir.kemençeci olan bütün trabzonlu arkadaslarimda genelde yusuf cemal üstadimiz gibi olmak isterdim diyor.

onun yeri gerçekten baska..4 telli kemençeden tutun rum kemençesini en iyi sekilde çalabilen bir insandir.su an yasayan bir efsanedir.esi benzeri olmayan bir stile sahip...

Nereden
    Ankara
    Yaþ
    41

yusuf cemal keskin, çok iyi bir kemençeci olmasina karsin bi türlü hakketttigi üne kavusamadi malesef.bunda yeteneklerini ortaya çikaracak etkin bi pazarlama yapamamsi en büyük etkendir ve tabi birde yasam stili.

yusuf cemal ender raslanan solak kemençecilerimizdendir.nasil yesil sahada solak oyuncularin tarzi ayri bir zerafet ve güzellik içeriyorsa kemençede de yusuf cemalin tarzi hemen göze çarpar.Kemençeyi sade kemençe olareak degil tulum,keman olarak da çok fonksiyonlu bi sekilde kullanir.hele hele mozart beetheven,bach çalmasi yok mudur,muhtesem...

sik sik yunanistana gidip ordaki kemençe severlere resitaller verecek çapta uluslar arasi bir kimligi de vardir.

bir diger mühimözellgiyse benim gibi o datrabzonun en genç ve dinamik ilçesi dernekpazarli olmasidir[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    LazAnisT - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

maçkali hasan tunçun en son bir cd si var kesinlikle herkesin arsivinde bulunmasi gerek.dinledigimiz bir çok sarkinin sözleri ona aitmis.ben çok sasirdim.örnek.ben seni sevdugumi dünyalara bildurdum

evet lazanist; maçkali hasan tuncun kalan müzikten çikan kaset ve cd si var.hepsi plaktan aktarilmistir.

bahsettiginiz sarkilarda ona aittir.

ama gelgelelim ki günümüzde bu sarkinin söylenis biçimine. REZALET

ayni zamanda türkiyede çok iyi kemençe çalan ama adlari duyulmamis birçok kemençeci bulunmaktadir.fakat bunlar üstad degildirler.yani bir bahattin çamurali ya da yusuf cemal keskin gibi çalamazlar...

ama iyi kemençedirler..örnek verecek olursak seref kara,sazalanli senol vs..

Edited by: bahadiroglu

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Bence çesitli konularda derlediginiz video ve ses dosyalarini buraya tasisaniz bir bütünlük de saglanmis olur, böylece biz de herhangi bir degerli eseri kaçirmamis oluruz.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

Yetisen gençleri de unutmayalim, Yahya Birinci

Alýntý simal yildizi Nickli Üyeden Alýntý
    Bence çesitli konularda derlediginiz video ve ses dosyalarini buraya tasisaniz bir bütünlük de saglanmis olur, böylece biz de herhangi bir degerli eseri kaçirmamis oluruz.

ses dosyalarini mp3 basligindan videolarida senin açtigin basliktan devamli 1-2 haftada bir yüklüyorum.yani konu ile ilgili olan basliga aktariyorum.zaten kemençe mp3 diye bir baslik bir ara vardi sonra kilitlendi mi yoksa arka sayfalara mi düstü ondan haberim yok.ama buraya onlari aktarirsam basliktan ayri bir sey olur.

sn.külünkoglu;

yahya birinciyi ilk defa duydum ya da su an aklima gelmiyor.sanirim akçaabat ya da vakfikebirli..herkes bildigi kemençeciler hakkinda bilgi verirse konu bayagi genisler insallah sayfalar sürer..bu konuya ilgi gösterilmesi gerçekten beni çok sevindirdi.

ben külünkogluna uyarak yeni yetisen yetenekli bir kemençeciyi burdan duyurayim.

tahsin terzi: yeni yetisen çok yetenekli bir kemençecimiz.kendini gösterme imkanini ismail türütün piryoz2 adli albümde buldu.fuat sakaninda katkisini unutmamak lazim.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

valla Yusuf Cemal Keskin hocamiz bir keresinde rahmetli Kazim Koyuncu abimizin de katilmis oldugu konsere gelmisti.. Ve kendisi pek bi ragbet görmemisti.. Ama hem çok güzel söylemisti hem de büyük bir mütevazilikla hareket etmisti.. Ben kendisini çok sevmistim..

Hünkar - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir
    Yaþ
    41

Alýntý eys_61 Nickli Üyeden Alýntý

yaktin balatalari sait senin ilacin yayla

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

tahsin terzi: yeni yetisen çok yetenekli bir kemençecimiz.kendini gösterme imkanini ismail türütün piryoz2 adli albümde buldu.fuat sakaninda katkisini unutmamak lazim.

Yahya Birinci: Rize ili Güneysu ilçesindendir. Bir kaç ay öncesine kadar Ismail Türüt'ün arkasinda çalardi.Ismail Türüt'ün nerdeyse bütün kasetlerinde Yahya Birinci'nin emegi vardir.Keza Karadenizde kaset yapan bir çok ünlü olan olmayan sanatçilarin da kemençeciligini yapmistir. Ben sahsen ondan ümitliyim ilerdi de adindan söz ettirecek karekteri ve isini sevmesi de cabasi.

Hasan Cubukcu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Yaþ
    45

Yahya Birinci Sait Ucarin Madur Mudur albümündede calmisdi .

Arkadaslar lütfen usta Kemenceciyi ve normal kemenceciyi ayit edelim , ben cok Kemencecilerin Muhabbetlerine gittim cok kemenceciyi de tanirim ama malesef aralarinda birtane sanatci yoktur bence , kimisi cingene gibi para ister kimisi cok iyi calar amakemencesi iyidegildir bozuk dur veya kemence malzemeleri yaninda olmaz kimis adama kasmaya ugrasir yalan söyler ve ve ve ..............[img]smileys/smiley7.gif[/img]

Arkadaslar size bir sorumvar ben cok iyi bir kemence almayi düsünüyorum bana birisini önerebilirmisiniz ?????

Alýntý 61Hamsi61 Nickli Üyeden Alýntý
    Arkadaslar lütfen usta Kemenceciyi ve normal kemenceciyi ayit edelim , ben cok Kemencecilerin Muhabbetlerine gittim cok kemenceciyi de tanirim ama malesef aralarinda birtane sanatci yoktur bence , kimisi cingene gibi para ister kimisi cok iyi calar amakemencesi iyidegildir bozuk dur veya kemence malzemeleri yaninda olmaz kimis adama kasmaya ugrasir yalan söyler ve ve ve ..............

Arkadaslar size bir sorumvar ben cok iyi bir kemence almayi düsünüyorum bana birisini önerebilirmisiniz ?????

siteminize kemençe çalan bir insan olarak söyle cevap vereyim.

bugün yunanistana gidin karadenizli rum göçmenlerde her ailede bir kemençeci bulunur.kemençeyi bizden çok daha teknik ve usta bir sekilde çalarlar.nedeni ne mi?bizim ülkemizde kemençeciye ne kadar deger veriliyor ki kemençeciler artsin.rumlar o aleti tarihi bir miras olarak görüyorlar ve de kemençeciler onlar için çok önemli.ben ilk kemençe basladigim zaman çevremden gelen tebrikler degil tepkiler su yöndeydi:kemençeciler içkici olur,sen nerden alistin bu ise,kim seni alistirdi buna,yoldan çikma sakin,sen derslerine bak derslerinden haber ver birak bize kemençe anlatmayi,iyi kemençe çaliyorsan gel bi bakalim nasi çaliyorsun notunu verelim(sanki kendileri otorite yaa versinler bir not),kemençesi iyi ama kemençecide is yok (benim için),sen kemençe çalamzsin çünkü sende duygu yok zariflik yok...iste bunlara inat ben bu ise baskoydum.kimseye de kemençe çalmam es dost hariç.kendime çalarim aileme çalarim kendimi eglendiririm yeter bana.iste bu yüzden kimseye kemençe çalmam kimsede kemençe çaldigimi es-dost hariç bilmez.laf yemekten moralim bozulacagina varsin bu insanlar kemençecisiz kalsin ,varsin kemençe yok olsun,ben kendime çalarim çoluk çocuguma ögretirim,meraklilar varsa karsiliksiz ögretirim.

iste kimisini çingene kimisini adam kasici olarak nitelendirmissiniz.her birine bir kusur bulmussunuz.eger çok kusur ariyorsaniz ya da sanatçi olmadigini iddia ediyorsaniz muhabbetlerinizde takin kaseti dinleyin.kimse sizi zorlamiyor beyfendi.bugün yurdumuzun bati kesimlerinde bir kemençecinin fiyati 200-300 milyon arasinda degisir.ister begenin adam tutun ,begenmiyorsaniz kaset var cd var takin dinleyin ya da hodri meydan sanatçi siz olun bakalim bu is nasilmis nasil ögreniliyormus.

simdi gelelim sorunuza..

sanirim almanyadasiniz.türkiyeden de kemençe yaptirmak istiyorsunuz.ama size sorulacak ilk soru ise ne tür bir kemençe istediginiz olacaaktir.notasiyla baska birseyiyle anlatmayayim.bu konudaki bilginizde nedir bilmiyorum.

kalin sesli mi yoksa ince sesli kemençe istiyorsunuz?

eger kalin sesli bir kemençe istiyorsaniz size sürmenede hasan sancagi tavsiye ederim.

ayni zamanda samsunda ibrahim çelebi çok iyi kemençe yapar.kendisine www.kemence.com dan ulasabilirsiniz.

akyazida irfan ustayi tavsiye ederim.istanbulda mustafa ustayi tavsiye ederim.(adresi:Atatürk cad. Ögretir sok. Kiliç apt. No: 9 Maltepe/ Istanbul Tel: 0535 955 11 57)

aslinda bu verdigim isimlere sahip ustalar taninmis kisilerdir.birde gizli kahramanlar vardir ki bunlardan daha iyi ya da en az bu kisiler kadar iyi kemençe yaparlar.ama ya karadenizin küçük bir kasabasinda ya da köyünde yasadiklarindan onlara ulasmak biraz daha güç olur sizin için.

iyi bir sanatçi olmaniz dilegiyle..Edited by: bahadiroglu

Hasan Cubukcu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Yaþ
    45

Iste sorun orada kardes bende yillardan beri ugrasiyorum olmuyor onlarin gibi olmadigimdan düsünüyorum . Bende Kemenceyi herkes icin degil yakin dostlarim icin calmaya ugrasirim .

Sen diye bilirmisin Kemencecileri cok karakterli efendi birileri ve sözünde duran naz yapmayan .......................

Kemence konusuna gelince Ibrahim celebini yanindaydim bu sene ve bir kücük LA sesli kemence aldimbalikesire gittimne olduysa oldumalesef kemencede ses yok zil hic calmiyor yolladim geri samsuna.Telefonlan görüstüm tamam dedi problem yok sana daha iyi bir kemence verecegim ve yayinida Bordo Mavi yapacagim dedi ,nitekim kemence geldi ama kemencenin zil yine bozuk yayin da mavisi varda bordosu solmus herhalde göremedim [img]smileys/smiley19.gif[/img].

Insallah birdahaki Kemencemi Irfan Satirdan almaya düsünüyorum !!!!

Kemencecilere art niyetim yok malesef cogu kemenceciler dedigim gibi .sakin lafi üstüne alma kemenceci kardes.

bende yillardan beri ugrasiyorum olmuyor

hoca bulmaniz sart diyorum size.hoca gerekli mi gereksiz mi ,kendi kendime ögrenemez miyim diye bütün kemençe meraklilari sorar.hoca gerekli degil sart arkadasim.ilk basta yapacagin yanlislarin farkiina varamazsin.sonra bilek el ve parmak hareketlerin yanlisolmaya baslar.ve de aylar geçtikçe bu yanlis hareketler yerine oturur ilerde bir daha zor düzelir ve de maalesef yillardir ugrasiyorum ama olmuyor dersin.kemençe talebesi usta kemençecinin nasil çaldigini takip eder,parmak ve yay hareketlerine bakar (en önemlisi yay parmak nasil olsa olur yay atmadaki yanlislar zor düzeliyor),dügünlerde ustasinin yaninda takilir onu takip eder,böylece kemençe çalmayi ögrenir.

bence kendini pek kasmadan ne yap ne et bir hoca bul.ama iste senin hakli oldugun konu ile karsilacaksin bu sefer,çok para isteyebilirler ögretmek için.trabzon dernekleri hariç disarda kurs 80-90 ytl,özel ders ise 120 ytl dir.çok üzücü ama böyle.benden sana tavsiye nasil baslarsan öyle gider.kendine bir hoca bul.

kemence yaptirma konusuna gelince;

diyorum ya bir ünlüler vardir iki gizli kahramanlar.ibrahim çelebi gerçekten iyi kemençe yapar.ama dedigin olaylari ilk defa gördüm.zilden ya da kemençeden bir süre sonra nasil ses çikmaz?sen sakin can diregini düsürüyor olma?ya da akort yapmayi biliyormusun?akort edemezsen ses iyi olmaz.ayni zamanda yanlis akortlu kemençeden yanlis sesler alir öyle kemençeye alisirsan dogru-düzgün akortlu kemençede çalmaya zorlanirsin.kulagin alisir yani.

kemençe yaptirmak zor istir.bir bilenle yaptir derim sana.kendi kendine yaptirma.ayni zamanda müzik aletleri satilan dükkanlardan kemençe satin alma.hepsi kolpadir dandiktir onlarin.git bir ustaya yaptir.ben kendi kemençelerimi kendim yaptiririm mesela.agacini kendim seçerim yapilisinin baslangicindan sonuna kadar ustanin yanina gider bakarim.yanlisini görürsem kemençeyi almiyorum derim.simdi sana burdan çok sey anlatirim ama sayfalar sürer.sen en iyisi bir bilenle bu ise basla ve bir bilenle de kemençe yaptir[img]smileys/smiley2.gif[/img]

ayni zamanda ustanin adina güvenipte kemençesine güvenme derim.irfan ustadan ne kemençe yaptiranlar gördüm sonra gelip trabzondaki küçücük bir dükkanda kemençe yapan ustalara gelip o kemeneçeleri tekrar tamir ettirdiler.ben hiçbir zaman taninmis bir kemençe ustasindan kemençe yaptirmadim.ama su an son yaptirdigim kemençem var sesi de yapilisi da süper.4 kemençeyi susturuyor çalarken öyle dedi bir ses var.200 milyona bu temmuzda özel olarak yaptirdim trabzonun bir ilçesinde küçücük bir dükkani olan bir ustaya.ayni kemençeyi bu taninmis adamlara yaptrisam 400-600 arasi anacak yaparlardi.hele irfan usta 650 ye yapardi kesin.bir bilen lazim sana tek tavsiyem

bride istanbul da mustafa (çago) isimli bir usta var.çok iyi kemençe yapar.isçiligi birinci kalitedir.ona da istediginiz bir seste kemençe yaptirirsaniz sanirim hosunuza gider.çünkü isçiligi çok iyi dediler.bu ustada adi prk duyulmamis ama kaliteli is yapan birisi.adres ve tel nosunu yukariya yazmistim.

iyi günler.

noT: baslik disina tasti konu affedin ama herkes biseyler kapar insallah yazilanlardan.ayni zamanda bir arkadasimiza çok önemli bir konuda yardimci olabilmek için konu disina çiktim.heralde bu da affolur.
    Edited by: bahadiroglu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)