Cafedegoygoy
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 55 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Fatih Terim'in Yz ve Yzszl

Glen - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.07.2005

Standart Fatih Terim'in Yz ve Yzszl

Terim artik kisisel bir yz degil, toplumsal bir yz, toplumsal bir yzszlgn yz. Kizarmadan yalan syleyen bir yz. ?Herkes sifir, ben bir? diyen bir yz. Birinci tekil sahis konusurken ?biz? birinci ogul sahis konusurken ?ben? diyen bir yz. ? attim?, ?yendim? diye konusan bir teknik direktrn yzszlg. Bir televizyon programinda, karisiyla iliskisi, ev hayati hakkinda sorulan soruya verdigi cevapta ?imparator her yerde imparatordur? diyen yzsz. Fasizmin yz. Fasizmin yzszlg. Onun yz, oktandir genis kalabaliklarin yz. Genis kalabaliklarin yz, onun yzszlg.
    <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
    Futbolculugunda hakemin yzne tkrdg iin Galatasaray kaptanligindan azledilmisti. Jbilesi, futbolculugundaki yzszlgn abidesiydi. Orta yuvarlaga helikopterle inmisti. O gne kadar grlms sey degildi, o gnden sonra da grlmedi...<O:P></O:P>
    1974-75 sezonundan 1984-85?e, kesintisiz on yil oynadi Galatasaray?da. O on yil boyunca takimin kupa asiydi. Ve o on yilda Galatasaray tek bir sampiyonluk kazanamadi. Futbolculuguna diyecek yoktu, ama hali tavri sempatik olmaktan uzakti. Galatasaray?daki ilk bes yilinda ?Tatli Cadi? dizisinden mlhem ?Semanta Fatih? diye aniliyordu. Ikinci bes yilindaysa, tribnlerdeki ?Ugursuz Fatih? miriltisi giderek tezahrata dnst... Futbolu biraktigi yil hocasi Derwall?di. Ve Derwall, yardimciligina onu degil, Mustafa Denizli?yi getirdi. Eski kurtun bir bildigi vardi herhalde. <O:P></O:P>
    Galatasaray iin Derwall neyse milli takim iin de Piontek oydu. Danimarka ekoln yaratan hocanin yardimciligina Fatih getirildi. Ama onu seen Piontek degil, federasyondu. Bazi cenahlarla hep saglam iliskiler kurdu. Cimboma hoca oldugunda Mehmet Agar?la kankaydi. Drt yil st ste kazanilan sampiyonluklarin ncsn kankasina ithaf etti. Galatasaray?in ynetimi buna ses ikarmadi ya da ikaramadi. Ama zaten Galatasaray?in da Trkiye gibi , 80?lerden beri yz ok degismisti.
    1973?ten 1987?ye, 14 yil sampiyonluk grmeyen gs tribnlerinin sabirli bekleyisi sona erdiginde, sevincin yanisira eksi bir tat vardi agizlarda. Yzszlk bu kadar yayginlasmamisti. Rakip takim taraftarlarinin ortak slogani ?para, sike, iste cimbom iste? Cimbomlularin canini yakiyordu. Galatasaray ynetimi, sampiyonluk iin her gayrimesru yola yzszce basvurmustu. Btn takimlar ?iki yabanci kurali?na uyarken Gs devlet katlarindaki etkisini kullanarak Kovaevi?i Mirsat Gnes yapmis, yabanciyla oynuyordu. Daha sonra yzszlg iyice ele alip Fransiz Didier Six?i Dndar Siz yapip yabanci sayisini drde ikarmisti. Yzszlk bu kadarla da kalmadi, alenen tesvik primleri verildi, resmen de savunuldu. <O:P></O:P>
    zal dnemiydi, tribnler de yzszlg benimsemeye baslamisti. <O:P></O:P>
    <O:P></O:P>
    Zirve, UEFA finalinin yolunu aan Leeds maiydi. Ma ncesinde iki Leeds taraftarinin biaklanarak ldrlmesi tribnlerin yzn kizartmadi. Ynetim de, ne futbolcularin kollarina siyah bant takmasina lzum grd ne de saygi durusuna. Medya da yzszlgn sahikasini sergiledi, cinayetten katilleri degil, maktulleri sorumlu tuttu.<O:P></O:P>
    Terim?in yz, bu yzszlesme srecinde bugnk seklini aldi, fasizmin bayragi oldu. Saha iinde oyuncusunu tartaklamakta beis grmedi, onu elestirmeye cret eden gazetecileri tehdit etmekten kainmadi. Tv sylesilerinde muhabirler Terim?in hisimindan ekine ekine soru soruyor, sunucular hep alttan aliyordu. Mangalda kl birakmamakla nl Erman Toroglu ve Ahmet akar gibi isimler onun karsisinda st dkms kediye dnyorlardi. Terim hep hakliydi, hep dogruydu, aksini sylemek kimsenin haddi degildi, zaten kimsenin de buna niyeti yoktu...<O:P></O:P>
    Yzszlesen bir toplumun Terim?e tapinmasi dogaldi. Teknik adamlardan yneticilere, tribndeki taraftardan sahadaki oyunculara, futbol aleminin ?rol modeli? oldu. Etkisi is dnyasina bile sirayet etti, is adamlarina yneticilik konusunda konferans bile verdi. <O:P></O:P>
    Hocaligi da futbolculugu gibiydi. Basarili oldugu ortadaydi. Peki bir takimin basarisinda teknik direktrn payi neydi? Can Bartu?ya gre yzde 20, Mustafa Denizli?ye greyzde 50 civarindaydi. Ama, Galatasaray?in 1996-2000 dnemindeki ?olaganst? basarisi btnyle Terim?e maledildi. O da yzszce sahiplendi. <O:P></O:P>
    Cimbom, Terim?in halefi Lucescu?nun ynetiminde Sper Kupa?yi alinca, Faruk Sren?in ?gerek kahramanlar ortaya ikti? demesi ?imparator?u ileden ikardi. Hagi, Popescu ve Taffarel gibi uluslar arasi bir sacayagi; Blent, Tugay ve Arif gibi Mustafa Denizli?nin yetistirdigi, Hakan Skr ve Okan gibi Feldkamp?in pisirdigi oyuncularla kazanilan kupalara Terim?in eseri diye bakilabilir mi? Eger yleyse, italya macerasi niye hsranla sonulandi? Lucescu?dan devraldigi lig sampiyonu ve Sampiyonlar Ligi?nde yari finali zorlamis takima nal toplanmasinin sebebi neydi?<O:P></O:P>
    Kurtarici olarak geldigi milli takimi Ersun Yanal dneminden daha mi iyi oynatti? Millileri play-off?a gtren, Tmer?in iki mucizevi frikiki degil miydi? Yzszce hakemi suladigi son Isvire maina bakalim. Ka organize atagi vardi Trkiye?nin? Ancak asil nemlisi, bu sorular degil, anli sanli yorumcularin bunlari soramamasi. Ama fasizim byle bir sey iste. Dayanagi korku degil sadece. Italyanlar Byk Roma?ya inanmasalar, Sezar msveddesine biat ederler miydi?<O:P></O:P>
    Terim artik toplumsal yzszlgn yz. Millilerin hakeme yaptiklari yzsz itirazlari, Tmer ve Emre?nin rakiplerine savurduklari darbeleri ve spikerin yorumlarini hatirlayalim.. Ve tabi ma sonrasi grntleri ve medyanin yzszlgn... Terim?in yardimcilarindan Sifo Mehmet?in elmesini, bunun zerine arkadan gelen Isvire?linin attigi tekmeyi hepimiz grmedik mi? Ma sonrasinda ekrana gelen Mehmet?in elmesi, ertesi gn gsterilmez oldu. Kanallarin hepsinde ayni yzszlk vardi. Btn grntler Sifo?ya atilan tekmeyle basliyordu. Godard bosuna dememis: ?Montaj, etik bir meseledir.?<O:P></O:P>
    Terim?in ma sonrasindaki demeleri de yzszlgn dikalasiydi.<O:P></O:P>
    Hatirlatmakta yarar var: ?Bizim? imparatora Italyan basini ?avus? diyordu. Neden acaba?<O:P></O:P>
    Bir de medyadaki Terim-Lucescu kiyaslamalarini hatirlayalim. Lucescu?ya yapilan asagilamalara arsi grubu yregimize su serpen bir cevap vermisti: ?IMPARATORLUK DEGIL, TAM DEMOKRASI!?
    Express-Enternasyonal Salala- <O:P></O:P>Edited by: Glsen

sheva
    Ziyareti

Yine de seviyorum [img]smileys/smiley1.gif[/img]

(kesin ezik ilan edilecem yine ama napalim)Edited by: sheva

Ouz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.05.2004
    Ya
    37

Yerinde tespitler. Tebrik ederim.. Iyi bir ikis yakaladi 94 yilinda milli takimla. Trkiye onun ynetiminde ilk kez bir Avrupa Sampiyonasi'na katildi. Galatasaray'a geldiginde takimda nemli oyuncular vardi. Ama bir Emre yoktu, bir mit Davala yoktu, bir Ergn Penbe yoktu. Falan filan. O zaman ki basarida Fatih Terim'in katkisi tahmin edilen kadar olmasa da hayli fazlaydi. Ancak miadi doldu Fatih Terim'in. Bugn gelinen noktada Fatih Terim, karizmatik bir futbol adami veya usta bir teknik direktr degil, duygusal motivasyon zerine insa edilmis bir idareci kimligine brnmstr. nk Fatih Terim bir oyun planina vakif idi. Degisen ve srekli degisen dnya futbolunda artik savunma blogunu olusturan oyuncular birbirlerini tamamlamiyor ise 4-4-2 sistemi asilmasi kolay bir futbol sistemi haline geldi. Eldeki malzemeyi iyi kullanabilse belki ustasi oldugu oyun planini milli takim zerinde uygulayabilirdi. Ancak oyuncu seiminde yaptigi yanlislar, GS sempatisi ile kurulan 11, Fatih Terim'in zaten bitmeye yz tutmus kariyerini hepten yerle bir etmistir.

Yazinin znde Fatih Terim'in saha disi durusu mevcut. Saha iinde yaptigi yanlislari gzlemleyebildigim kadariyla kaleme almaya alistim..

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Kaya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    34

Harika bir yazi. ok tesekkrler...

Edited by: Kaya

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    30.07.2004

Terim hakkindaki gercekleri ozetleyen cok guzel bir yazi,Gulsen arkadasimizi tebrik ediyorum.

2000 yilindan sonra,calistirdigi her takimda basarisiz olan Terim'i,milli takim gibi gozbebegimiz olan bir kurumun basina geciren Bicakci fedarasyonu,nasil bir tarihi hata yaptigini umarim anlamistir artik.

Ve onlarin onurdan yoksun,kisiliksiz, yalaka medya mensuplarinin da, bu gercekleri kendilerine ayrilan gazete sutunlarinda yazabildikleri anda,Turk futbolunun ve zavalli Turk spor basininin adam olmaya basladigini anlamis olacagiz.

Forum Yneticisi Oru - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    04.11.2004
    Nereden
    Diyarbakr
    Ya
    31

Terim'in ne mal oldugu zaten belli.Yukaridaki yazi da ok anlamli.Bir an nce defolup gitmesi en byk dilegim...

tuba - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    23.08.2005
    Ya
    32

Yazdiklarinin hepsi ok gzel,dogru seyler Glsencim,ama ltfen "fasizim" gibi terimleri kullanmayalim.Byle seyleri bence tam anlamiyla bildikten sonra cmle iinde kullanalim.

tigin - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.05.2004
    Nereden
    Ankara
    Ya
    38

Alnt Kaya Nickli yeden Alnt

Senol Gnes'in kadrosuna Terim'in eseridir diyenler 96 finallerinde Terim'in kadrosu iin Senol'un eseridir demiyorlar. Olay zaten burada bitmis.

kaya tespitin ok dogru.[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Glsen yazin gerekten harika.tebrikler,tesekkrler.

halil ibo - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.08.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    49

Nedense Fatih Terim deyince aklima Sleyman Demirel geliyor.

Hani basin mensuplari karsisindaki ''Herseyi ben bilirim,ben ne yaparsan dogrudur,ben olmasam zaten iyiyi gzeli nereden bilecektiniz.''tavirlari.Ve o acz iindekibasin mensuplarinin geregi bildikleri halde o adamin yzne vuramayislari.Korkarim ki biri 6 kere gitti 7 kere geldi.Bu onu tatmin etmemis hala gelmeye alisiyor.Digeri ise henz daha ok gen !

.ztel - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.04.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

Alnt tugba Nickli yeden Alnt
    Yazdiklarinin hepsi ok gzel,dogru seyler Glsencim,ama ltfen "fasizim" gibi terimleri kullanmayalim.Byle seyleri bence tam anlamiyla bildikten sonra cmle iinde kullanalim.
    Bu konuda sana hak veriyorum. Siyasi TERIM(!)ler kullanacagina normal TERIM(!) ler kullansan dahada gzel olcak [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Forumdan Uzaklatrlmtr Sevgi - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    06.10.2004
    Ya
    36

Alnt sheva Nickli yeden Alnt

(kesin ezik ilan edilecem yine ama napalim)

yukarda Glsenin yazdiklari futbolu yakindan takip edenler tarafinsan bilinen seylerdir.Btn bunlari bilen birisi olarak Terim i seven sen Aziz Yildirim hayrani oldugunu da inkar etmemelisin artik..

Terim iyi bir kadroyla basarili olmustur, bunu basaramayanlar da var tabi[img]smileys/smiley5.gif[/img]Senol Gnes in milli takim in basinda Terim kadar benimsenmemesinin sebebi onun gibi karisini ve kizlarini basina malzeme etmemesidir.

eys_61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.09.2004
    Nereden
    Gaziantep
    Ya
    31

Alnt Glsen Nickli yeden Alnt

Terim artik toplumsal yzszlgn yz. Millilerin hakeme yaptiklari yzsz itirazlari, Tmer ve Emre?nin rakiplerine savurduklari darbeleri ve spikerin yorumlarini hatirlayalim.. Ve tabi ma sonrasi grntleri ve medyanin yzszlgn... Terim?in yardimcilarindan Sifo Mehmet?in elmesini, bunun zerine arkadan gelen Isvire?linin attigi tekmeyi hepimiz grmedik mi? Ma sonrasinda ekrana gelen Mehmet?in elmesi, ertesi gn gsterilmez oldu. Kanallarin hepsinde ayni yzszlk vardi. Btn grntler Sifo?ya atilan tekmeyle basliyordu. Godard bosuna dememis: ?Montaj, etik bir meseledir.?<O:P></O:P>

olay budur birilerinin bize "imparator(!)" diye dayattigi kisiyiisvire malarinda grdk.

trl irkeflikle,pislikle gidilecek bir dnya kupasi mi istiyoruz?nce buna cevap bulmamiz lazim bence.

ve ne yazikki terim hala basta ve medya sagolsun herkes arkasinda.hala terime destek veren arkadaslara "imparator" la mutluluklar dilerim.

sheva
    Ziyareti

Alnt sevgi Nickli yeden Alnt
    Alnt sheva Nickli yeden Alnt

(kesin ezik ilan edilecem yine ama napalim)

yukarda Glsenin yazdiklari futbolu yakindan takip edenler tarafinsan bilinen seylerdir.Btn bunlari bilen birisi olarak Terim i seven sen Aziz Yildirim hayrani oldugunu da inkar etmemelisin artik..

beni bir sen anladin sen de yanlis anladin [img]smileys/smiley5.gif[/img]

gurbeti 61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    01.09.2005

terim biran nce istifa etmeli,zamaninda senol hocayi harcayan kesim simdi nerde?hadi grev basina,

kutoz
    Ziyareti

Biz millet olarak, kahraman yaratmaya bayiliyoruz. Boyali basin ve renkli camdansa, hep sahte kahramanlari iimize itikliyor birileri... iste fatih terim de, bu birilerinin iimize ittigi kahramandir...

Evet, bu adam italyalardan gelip, liderlik, yneticilik konferanslari verdi lkemizde. yle byle degil, konferansi dinleyenlerin hepsi de saygin firmalar...

Imparatormus... Yerim onun gibi imparatoru ben. Olsa olsa im-para-tr olur o...Edited by: kutoz

Aye Aygn - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    13.05.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    39

Biz millet olarak savasin sonunda basinda kim varsa onu kahraman ilan ederiz.Bundan ncesi bizi hi ilgilendirmez.Iste fatih terimde ayni seyi yapti ve bizde onu kahraman ilan ettik. Hatta elestirdigimiz , korktugumuz , sistemine karsi oldugumuz impatatoluk sifatini bile ona KOCA KOCA afislerle yapistirdik.Simdi onu elestiriyoruz. Aslinda o hep glsenin yazisinda yazdigi gibiydi.Ve biz onu kahraman ilan ederken.Milli takimin basinda takimi dnya 3. yapan tekniktrektr , kovmaktan beter ederek basindan alip haksiz duruma dsrdk.nk o bir demecinde syle demisti;

nce Ben adamim,adam gibi adam,sonra trabzonluyum.

Fatihi imparator ilan eden herkesi kiniyorum.Imparatorluklar iste byle devrilir.

BOZOHAN - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.03.2006
    Nereden
    Trabzon

enol hoca onun iki kat daha fazlas baarl oldu ama nedense i fatih terim kadar olamad onu birak mustafa denizli kadar bile olamad
    KAHROLSUN LG TV !!!

Tansu Onur Erdoan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    18.01.2005
    Nereden
    Samsun
    Ya
    32

ben katlmyorum fatih terim gelmeden nceki gs vasat bir takmken arif ergn hakan nsal sats listesindeydi geldikten sonra bu adamlarla 4 yl st ste ampiyonluk yasad peinede uefa kupas

sreklilii salad zor i temeli atp sistemi kurmakt terimde onu cok iyi yapt lusura bakmaynda bi senol gnele bi fatih terimi ayn keyefe koymay brakn bide senol gnei daha basarl bulursanz gln duruma dersiniz

fatih terimi gnahm kdr sevmem ama cesarn hakk cesar a

yelik tarihi
    08.08.2006

fatih terimden nefret ediyorum.dnk basn toplantsnda ne kaslyodu yle.

invisibleman - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    06.03.2006
    Nereden
    Ankara
    Ya
    30

Alnt yusuf atalay Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    fatih terimden nefret ediyorum.dnk basn toplantsnda ne kaslyodu yle.

Fatih Terim bunu duyunca cok zlr heralde...
    Arkadasm bu yazdklarndan utanacaksn yaknda emin ol...

Ayrca yukardaki yazy ilk paragrafndan sonra okumaya bile lzum duymadm...
    Srmekte olan savalar gemiin lmediini vurgular canm...

halil ibo - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.08.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    49

Bazlar srarla gerek yzn grmek yerine baka yerlere bakyor.talya maceras ile biten T.D.l,zaten tartlr halde olan insanlnda svire manda kaybetmitir.
    Beklemeyi bilen amacna ular. JOSEPH DE VILLELE.

ts_fan
    Ziyareti

Sahtekar, yalaka, kasnt, alak dalar ben yarattm tavrlarndaki, ahsiyetsiz, seciyesiz, deersiz adam.Sfat yok bu adamn surat nasl olsun?

yelik tarihi
    06.03.2006
    Nereden
    Ankara
    Ya
    30

arkadaslar fanatizmin doruklarndasnz....

ts_fan
    Ziyareti

Fanatik olmak iyidir, sadece kendi deerlerini savunursun

yelik tarihi
    06.03.2006
    Nereden
    Ankara
    Ya
    30

Alnt ts_fan Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Fanatik olmak iyidir, sadece kendi deerlerini savunursun
    Degerlerini savunmak iin fanatik olmana gerek yok benim gibi taraftar olsan da sadece degerlerini savunabilirsin...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)