Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 22 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yas ve tecrube paradoksu

Nereden
    İstanbul

Nuri sahin 17 yasinda Dortmunt da ilk 11 oynuyor.

Caner 18 yasinda Manisa da 11 oynuyor .

Messi 18 yasinda Barcelona da ilk 11 de ve dunyanin psikolojik olarak en agir maclarindan birinde oynadi dun gosterdigi performan ortada.

Wayne Ronney 16 yasindayken Everton da ilk 11 oynamaya basladi.

Fransa liginde 2 oyuncu 17 , 11 oyuncu 18 yasinda takimlarinda direk oynuyorlar.

Yukarida verdigim ornekleri cogaltmak mumkun.

Bizim de elimizde genc oyucular var oynatilmama nedeni olara hep tecrubesizlik gosteriliyor peki yukarida saydigim isimlerin tecrubeleri varmi , yetenekli insanlar ama onlara guvenip bu yasta onlari sahaya suren insanlarin olmasi onlari digerlerinden ayirt ediyor merak ediyorum paf takiminda 4 tane oyuncuyu ilk 11 e koysak su halimizden daha kotu olabilirmi zannetmiyorum olacagini

Bu gencleri sebat a veya diger takimlara tecrube kazansin diye yollamak futbol a ihanet etmektir bizim ihtiyacimiz olan elimizdeki yetenekli ve gelecegi parlak gorulen bu genclere kapasitelerinin farkina varmalarini saglamak ve onlara guvenildigini hissettirmek ,onlari korkmadan sahaya surmektir

Ufukhan neden 2. bir emre olmasin veya son yillarda paf ve genc takimlarda turkiye sampiyonu olan takimimizin forveti neden bir messi olmasin

Kisacasi messi,rooney ,ufukhan ,ergin , caner ,nuri sahin bunlarin aralarinda cok buyuk yetenek farklari olduguna inanmiyorum ama onlari kullanan ellerde ve yetistirilme tarzlarinda farklilik var.

Konuyla pek alakali degil ama Senol Gunesi savunanlar bizim basimizdayken ve milli takimin basindayken futbol dunyasina sundugu bir genc yildiz var mi? diye lutfen kendilerine sorsunlar hazira konup eskilere sarilip basari beklemenin sonu bugun yasadigimiz durumdur zaten atalaramiz bu konuyu ne guzel aciklamis

eskiye ragbet olsa bit pazarina nur yagardi.

Çok dogru tesbitler ben bunlara PSV-Milan Sampiyonlar Ligi maçinda PSV'nin ilk 11inde biri 17 biri 18 yasinda 2 futbolcu bulunudugunu ve yedek kulübesinde 16 ve 17 yasinda iki oyuncununda 2.yari oyuna girdigini eklemek istiyorum isin en güzel tarafi PSV bu maçi 1-0 kazandi ve bu oyuncular PSV ile ilk defa bir resmi maça çikti o maçta SLiginde ve Milanla güven bu olsa gerek..

Futbolculuk bence bir maçla olacak istir bir kere iyioynayip özgüvenin geldikten sonra gerisi zaten gelir gençlerimiz unutlmamali!!

Onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uzak Doğu

Bakalim bizim gençelri oynatmayi ne zaman deneyecegiz....

İ.Öztel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Aslinda baktigimizda haklisin ama psikolojik olarak inceledigimizde avrupa da ki genc yetenekler yetistirilirken onlarin psikolojileride yetistiriliyor. Ve bu yüzden sanki 40 yillik topcuymus gibi top oynuyor ve kendilerini gösteriyorlar. Ama bizde böyle bir durum yok ne yazik ki. Gayse macina bakin.. Tolga yi koyduk kaleye ama yine de yok!! Neden cünkü pskolojik olarak o maca hazir degil. Ama antremanlara bakarsaniz belki tolga cafersondan daha ii kaleci görüntüsü verir.. Iste bu yüzdendir ki biz genç yeteneklerimizi yetistirirken onlari psikolojik olarakta hazirlamaliyiz. Tecrübe böyle kazanilir iste. Ne kadar genc olursa olsun...

FANATIK61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Dün Dortmund Berlini 2:0 yendi Nuri yine ilk 11'de oynadi. Dortmund'dailk 11'de 4 Futbolcu 19 Yasindan kücüktü ve yedeklerde PAF'lardan 4 oyuncu bulunuyordu (3 As Futbolcu sakat). Hemde 75.000 Seyirci önünde. Bizde kaldik Hasanla Mehmet'e...

Hasan Cubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Futbolcuyu ufaktan yetistirmek gerekiyor hem futbolunu hemde piskolojisini (agac yaskene egilir ) . Bazilerini düsüncesi yok sebatta pissin of da pissin yok tavada tencerede düsünceye bak [img]smileys/smiley7.gif[/img].

S.L. ön eleme maclarinda yanlis hatirlamiyorsam Ziya Dogan 10 dakika olsada Ufuk Bayraktari oynatmisdi .

Emre B. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Sebat varken ne oynaticaz

ftunsal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu

avrupa da genç futbolcu teknik,fizik-kondisyon ve mantik alt yapisi hazir olmadan A takim formasi giymez.

A takimin formasini giyincede futbol alt yapisi hazirdir.maç yaparak maç tecrübesi kazandirilir.

bizde yildiz adayi bile olsa önce oynasin alissin deriz.
    bizim tolga hesabi bi maçlada gelecegini karartiriz.
    yada gökdeniz gibi hangi takimin formasini giydiginin farkina bile varadan saçma sapan islere bulasir gelecegi ipoteklenir.

Nereden
    Almanya

ftunsal ayne: Tolgayi yakti gitti Orhan , ama iyi olan bunu taraftarin fark etmesi, bence tolgayi iyi hazir lamamiz gerekiyor bir dahaki maca !!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    EmrahYalçınalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Çok uzatilabilecek bir konu ama kestirmeden gideyim... Sorun mental, egitim sart... Biz 16 yasindaki adami oy-na-ta-ma-yiz! Çünkü mental anlamda 16 yasindaki futbolcuyla 16 yasindaki manav çiragi arasinda bir fark yok. Iki kere kadroya girmis adamlar çarsida Zidane gibi geziyorlar. Hadi gezerlerse gezsinler, kime ne de, bir de "ben oldum" diyorlar ki sonun baslangici. Alisen 6 yildir yildiz adayi, böyle is mi olur?

Sergen gibi kendisine ne yaparsa yapsin yok edemeyecek kadar yetenekli bir adam gelir, o baska. Mevcut sartlar dahilinde 'genç yildiz' beklentim yok benim.Umarim yaniliyorumdur.

Alıntı perhaps Nickli Üyeden Alıntı

Çok uzatilabilecek bir konu ama kestirmeden gideyim... Sorun mental, egitim sart... Biz 16 yasindaki adami oy-na-ta-ma-yiz! Çünkü mental anlamda 16 yasindaki futbolcuyla 16 yasindaki manav çiragi arasinda bir fark yok. Iki kere kadroya girmis adamlar çarsida Zidane gibi geziyorlar. Hadi gezerlerse gezsinler, kime ne de, bir de "ben oldum" diyorlar ki sonun baslangici. Alisen 6 yildir yildiz adayi, böyle is mi olur?

Sergen gibi kendisine ne yaparsa yapsin yok edemeyecek kadar yetenekli bir adam gelir, o baska. Mevcut sartlar dahilinde 'genç yildiz' beklentim yok benim.Umarim yaniliyorumdur.

vallahi ayni fikirdeyim bende en güzel örnek alisen olsa gerek

ama ismi ön plana cikan gencler var

enis,ergin,yavuz,güzeldal,selim ...

umarim biseyler cikar bunlardan

Nereden
    Almanya

Kesin cikar, hazirlayip sans verilirse , ben en cok umut ettigim Ufuk Bayraktar vardi sans verilmedigi gibi yok piyasalarda simdilik. Ufuk gercekten akrep gibi futbolcu önünde kim varmsi kim yokmus umrunda degildi basiyordu calimi vallahi !!!!!!! Böyle futbolculari kazanmamiz gerekiyor .

smertkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun

Alıntı perhaps Nickli Üyeden Alıntı

Pehaps arkadasimiza katiliyorum.Ama Ben yine uzun uzun yazmayi yegleyecegim.Cem Yilmazin espirisinde oldugu gibi egitim sart! bu lafa hiçde gülmemek lazim.Hatta oturup aglamanin bile yeridir.

Sorununda çözümünde egitim olduguna katiliyoruz.Aslinda egitim demisken Egitim sadece okulda olmuyor.Çevre, Aile, arkadas, Basin yayin Medya bunlar hep egitim etmenleri.O yüzden Egitim konusu oldukça zor.YAni bu medya bu çevre bizde oldugu sürece zor.

Sergen Örnegi çok dogru adam öyle bir yetenekki bütün israrina ragman kendini bitiremedi.Ayni sekilde milli Takimin durumu ortada adamlara tekme atan Mehmet Özdilek, Alpay bu adamlara bir bakin.Hadi anladik Alpay bu. ya Mehnet Özdilek bu nasil is.Bunun izahi varmi sen hemen hemen sertlikle anilmayan bir topçu ol jübile gelirini egitime bagisla.Sonrada git isviçreli bir topçuya çelme tak.Izahi yok.

Tabi birde malum Gökdeniz meselesi.Bu camiayi darmadagin eden kalplerde depremler yapan Gökdeniz meselesi yillik 1 milyon $ para alipta ne basini bimbir beleya sokan saskin gökdenizin meselesi.Dogrudur bunlarin altinda egitim yatiyor.

TFF is kendine dönünce hemen maç öncesi kasetleri yayinlatti.Ne oluyor o kasette hoca uyariyor, psikolog anlatiyor ama nafile.Çünkü adam çocukluktan böylegelmis.Gizli ögrenmis bazi seyleri eger dogru yoldan alamazsan bagir çagir olmadi çamuara yat olmadi çamur at olmadi döv kir parçala ama alacagini al.En azindan bir teselli al.Adama bu ögretetilmis adam bunu çevresinden almis.Kafasina yazmis.böyle yetistirilmis.

Dersten geçince geçtim kalinca hoca birakti.Ipten adam alan adam. Suçu isleyip ben suçsuzum yada sebep olanlar utansin diyenler.Af bekleyenler vede Affedilenler.Vergi kaçiranlar, vergi ödemeyi enayilik olarak görenler.Erkek adam kiz tavlamazmi deyip.Mahllenin kizina yan bakti diye adam kesenler.Bir ramazan günü oruçlu oldugu halde Dolmus kuyrugunda önde bekleyenden önce kapiyi açan minibüse atlayanlar.Eve bes dakika önce gidecegim deyip trafikte canavarlasanlar.Bayan sürücüleri sikistiranlar. daha daha neler ne hinoglu hinlikler cinoglu cinlikler.devam eder gider

is bu oluncaher kesimde oldugu gibi futboldada örnek bir nesil gelmiyor.Profesyonel adamlar yetismiyo.Yahu elin adami üstüne üstlük müslümanda degil ben buradan para aliyorum hakkini vermeliyim diyor.Bizimkiler önüne firsatta gelmis büyük bir takimin formasini tasimanin serefine ermis üstüne üstlük paralar ceplerini isitirken formalarini islatmiyorlar bile.

Ayni sekilde gençler bir çogu seçiliyor önlerine altin firsat geliyor ancak her ne oluyorsa takima giremiyorlar kayboluyorlar.Yada ögütülüp gidiyorlar.

Ben hala Feridunun Emrahi nasil kesemdigini anlayabilmis degilim.Ayni sekilde Tolga ile jefferson arasinda ne fark oldugunu çözebilmis degilim.Malatyada bora bize kök söktürüyor.Bizim tolga bir maçta yedege çekildi.

Suanda bu takim adam bulamnzken Senol hocanin 3-4 adami sebata göndermesi üstelik bunlarin genç olmasi ayri bir enteresan mesele.

Ancak geçende Milliyet gazetesi genç yazari (Yanilmiyorsam 33 yasindadir. Bayan ama artik böyle laf ediyorsa bizde yasini söyleyelim)Ece Temelkuranin bir açiklamasi vardi bu ülkeyi gençler kurtaracak diyerek beni bayagi eglendirmisti.Bu ülkede genç olmanin öyle sorumluluk alma ile pek yan yana duramadigini gençliginin son 5 yilinda hala görememesi çok enterasandir.Tabi onun kösesinden öyle görülebilir.Anadolu lisesi sinavlarina giren ÖSS ye giren kafasi karisik, gelecegini kendisi yaratmasi gereken bir gençlik bu.Sirat köprüsü gibi bir sinavdan geçip kazanirsa yine issiz kalacak olan kazanamazsa yine issiz kalacak olan bir gençlik.

Ancak suda bir gerçekki Trabzonspor elindeki genç adamlardan iyi profesyoneller çikaramazsa hiç bir zaman basarili olamayacak.Olayda burada kopuyor zaten.

Nereden
    İstanbul

Ufuk Bayraktar Messi gibi olamaz miydi messi gibi önem verilseydi.. Bi kaç maçta gördüm onu Yattara nin Türk versiyonu diyrduk.. E ligin basindan bugüne kadar oynatsaydik onu simdi sol kanat ihtiyaci duyar miydik.. Ama yok büyükler kendinden küçüklere saygi duyamiyor.. Konu Futbol bile olsa bu Türkiye de böyle ne yazik ki..

Muhalif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay

Perhaps(Emrah) yüzde yüz haklidir bu konuda... ben biraz daha genisleteyim konuyu.. bizim an için yildiz denilen yildizlarimizda da mevcuttur bu durum... Kilçiklik yapani mi, maç ayarlayani mi ne ararsan var... Emrah'in benim 'genç yildiz' beklentim yok sözüne ilaveten benim halihazirdaki yildizlardan da bir beklentim yoktur...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Can basten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Baslikla pek ilgisi var mi bilemicem ama Yattara deyince kendisinin yaklasik 1 yil önce Trabzonspor Dergisi'ne verdigi bir röportaj geldi aklima... Söyle diyordu; 13 yasinda bir kardesim var ve Gine'de sirf onu seyretmeye geliyorlar, özel hayran toplulugu var... Trabzonspor kesinlikle ilgilenmeli...

Sonra ne oldu bilmiyorum ama Trabzonspor'a gelse duyardik herhalde... Eh iste Yattara'ningenetigini tasiyan bir adami almayacaksin altyapiya da kimi alacaksinderler o zaman...

Yönetim Kurulu Mollasalihoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

messi'nin hayali nou camp'a çikip iyi top oynamaksa bizim gençlerin çogunun hayali de avni aker'e çikip hafta içi çarsida salina salina hava atmak.

yani olay mental gerçekten..

Colakoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Avrupa Diğer

Sanirim bu konu bikeresinde yine acilmisti...

Size sadece sunu söylemek istiyorum bizler profesyonel olamiyoruz kafa
    yapimiz buna el vermiyor..avrupada bir messiden bir rooneyden örnek
    verirkende dikkatinizi cekerim bu adamlar sadece ingilterenin yada
    ispanyanin degil DÜNYA futbolunun en büyük yildiz adaylari ve hangi
    sartlar altinda yetistirildiklerini bi arastirdiginizda sizlerde
    göreceksinizki arada daglar kadar fark var desem az bile demis
    olurum...Örnegin avrupanin en iyi altyapisina sahip klüplerden biriside
    ajaxdir ve bikeresinde ajaxin altyapisinda futbolcularin nasil
    yetistirildigini okudugumda hayretler icinde kaldim ve profesyonellik
    bu olsa gerek demistim... Bu uygulamayi Türkiyede getirin birakin
    altyapiyi süper ligde kendini Profesyonel zanneden futbolcular bile
    futbolu birakir... SORUN KAFADA

Nereden
    Kastamonu

PERHAPS hakli..

Bizim yapimiz böyle. ADAM OLMAYA degiletikete çalisiyoruz.öylece egitiliyoruz.

yalniz bir sey kafama takildi.

-MADRID DE ZIDANE ZIDANE GIBIMI DOLASIR ACEB????Edited by: ftunsal

Yönetim Kurulu Mollasalihoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

zidane tabii ki zidane gibi dolasack ama önce ''zidane'' olacak,o isimi marka yapacak..

en güzel örnek 17 yasinda mercedes alan emre'nin elinden anahtarlari fatih terim'in almasi..ehliyet almadan mercedes almak ne demektir ya??

Nereden
    Kastamonu

burada incelik nüfus hüviyet cüzdanindaki Zidane gibi gezmesi yada marka ZIDANE gibi gezmesinde.

Benim aklma takilan bilmem kimin oglu Zidane yim der gibi mi adim atar, yoksa marka oldum ,avrupa da yada dünyada yilin futbolcusuyum ,dünya beni bilir diye mi ?

onun için ikincisi olsada çok bisey fark etmez.problem aslinda bi b.. olmayan bizimkilerde

Alıntı mission_61 Nickli Üyeden Alıntı
    Sanirim bu konu bikeresinde yine acilmisti...
    Size sadece sunu söylemek istiyorum bizler profesyonel olamiyoruz kafa yapimiz buna el vermiyor..avrupada bir messiden bir rooneyden örnek verirkende dikkatinizi cekerim bu adamlar sadece ingilterenin yada ispanyanin degil DÜNYA futbolunun en büyük yildiz adaylari ve hangi sartlar altinda yetistirildiklerini bi arastirdiginizda sizlerde göreceksinizki arada daglar kadar fark var desem az bile demis olurum...Örnegin avrupanin en iyi altyapisina sahip klüplerden biriside ajaxdir ve bikeresinde ajaxin altyapisinda futbolcularin nasil yetistirildigini okudugumda hayretler icinde kaldim ve profesyonellik bu olsa gerek demistim... Bu uygulamayi Türkiyede getirin birakin altyapiyi süper ligde kendini Profesyonel zanneden futbolcular bile futbolu birakir... SORUN KAFADA

evet katiliyorum

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)