Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 21 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kurtulus Savasi Görüntüleri

ATV Ana Haber'de gösterilen Genelkurmay arsivinden Kurtulus Savasi video görüntüleri.

http://rapidshare.de/files/7448772/K..._351_.rar.html

Eger görüntüyü çalistiramiyorsaniz, ya da sadece ses çikiyorsa asagidaki adresten divx oynaticiyi indirebilirsiniz.

http://www.divx.com/divx/play/download/Edited by: pacos_bill

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir
    Yaþ
    41

Insani hayretler içinde birakan görüntülerdi. Bu görüntüleri izlerken hissedilen duygunun tarifi kesinlikle yapilamaz.

Su görüntüleri bazi kesimlere izletmek lazim,

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr Utku061 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)

Görüntüler yürek parçaliyor.Vatan bizim kiymetini bilelim..[img]smileys/smiley19.gif[/img]

eys_61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Yaþ
    38

[img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img] izlemeyen kalmasin lütfen herkese izletelim

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

"Saygideger Efendiler,

Sizi günlerce isgal eden uzun ve teferruatli nutkum, nihayet geçmise karismis bir devrin hikâyesidir. Bunda milletim için ve gelecekteki evlâtlarimiz için dikkat ve uyaniklik saglayabilecek bazi noktalari belirtebilmis isem kendimi bahtiyar sayacagim.

Efendiler, bu nutkumla, millî varligi sona ermis sayilan büyük bir milletin, istiklâlini nasil kazandigini, ilim ve teknigin en son esaslarina dayanan millî ve çagdas bir devleti nasil kurdugunu anlatmaya çalistim.

Bugün ulastigimiz sonuç, asirlardan beri çekilen millî felâketlerin yarattigi uyanikligin eseri ve bu aziz vatanin her kösesini sulayan kanlarin bedelidir.

Bu sonucu, 'Türk Gençligine emanet ediyorum."
    Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK
    Çok tesekkür ederiz paylastigin bu video için. Ne güzel Atalarimiz var. Hepsi nur içinde yatsin.

Ben tesekkür ederim "simal yildizi", ilgilendiginiz için.

Arkadaslar ola ki televizyonda izleme imkani bulamayanlar varsa görüntüleri mutlaka indirsin. Hatta izleyenlerde arsivlerinde bulundursun. Inanin arsivlerimizde sakladigimiz türlü görsel efektlerle çekilmis Amerikan savas filmlerinden çok daha anlamli görüntüler.

Oðuzhan Görkan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    35

böyle görüntüleri gördükçe tüylerim diken diken oluyor allahima çok sükürler olsun beni bir türk vatandasi olarak yarattigi için ''NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE''

Dün haberler de izleme imkanim olmustu.Gerçekten süpper.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

Saçma sapan dizileri çok egitici ve ögretici buluyorum.

Onlar ne zaman baslasa, kumandayi alip adam gibi bir yayin varmi diye bakiyorum ve buluyorumda. 2-3 gün önce trt-2 'de kurtulus savasi ile ilgili herkesin eksik bildigi (ben dahil) çok önemli bir belgesel yayinlandi. Vaktim olursa yazacagim sizlerle paylasacagim arkadaslar.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Alýntý Külünkoglu Nickli Üyeden Alýntý

Saçma sapan dizileri çok egitici ve ögretici buluyorum.

Onlar ne zaman baslasa, kumandayi alip adam gibi bir yayin varmi diye bakiyorum ve buluyorumda. 2-3 gün önce trt-2 'de kurtulus savasi ile ilgili herkesin eksik bildigi (ben dahil) çok önemli bir belgesel yayinlandi. Vaktim olursa yazacagim sizlerle paylasacagim arkadaslar.

Arayı uzatma, mutlaka bekliyoruz.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

Evet arkadaslar yettim gari.

Ben kanali açtigimda program baslamisti daha sonra programin adinin ?Kurtulus Savasi?nda Türkistanlilar? oldugunu ögreniyorum.
    Konu Kurtulus Savasinda sovyet yardimi olarak bilinen yardimin gerçekte Türkmen yardimi oldugunu tarihçiler ve dönemin sahitleri, dönemin belgeleri, gazeteleri ile birlikte ortaya koyuldu.
    Program Kurtulus Savasinin zor zamanlarinda Buhara Cumhuriyeti'nin Reisinin (Osman Kocaoglu) moskova hükümetine baski yaparak ( Lenin yardim yapilmasini kabul etmemisti) Türk Ordusuna yardim göndermesini ve yardimla birlikte üç kiliç ve el yazmasi kuran-i kerim'in hediye edilmesini konu aliyordu.

Bundan sonrasini biraz uzun oldugu için bölüm bölüm aksiyon dergisinden alarak buraya kopyaliyorum.

Belgesel için arastirma ve çekimler dahil yaklasik 2,5 senelik bir çalisma yapmis. Kuvva-i Milliyecilerin yakinlari tespit edilip 47 kisi ile yüz yüze görüsülmüs. Ayrica konunun uzmani 15?e yakin akademisyen ve yerel tarih arastirmacisinin bilgilerine basvurulmus. Birçok kisi ve kurulusun arsivlerinden istifade edilmis, TBMM tutanaklari ve dönemin gazeteleri taranmis. Bu çalismayla Milli Mücadele?nin farkli bir cephesine küçük bir pencere açmaya çalistiklarini belirten Abdulhamit Avsar, ?Elbette bunlar Anadolu insaninin fedakarliklari ve mücadelesi ile karsilastirildiginda sembolik sayilabilecek destekler. Fakat, Türkiye Türklerinin en zor zamanlarinda yapilan bu desteklerin kardeslik hislerinin büyüklügü ve derinligini göstermesi açisindan özel bir önem tasiyor.? diyor.

Türkistan?in Milli Mücadele?ye verdigi destek, gönüllü mücahitlerle sinirli degil tabii ki. Ne yazik ki, tarihe Rus yardimi olarak geçen fakat gerçekte Buhara Cumhuriyeti?nin gönderdigi 100 milyon altin ruble tutarindaki yardim vardir. Zor zamanda gelen bu yardim, Ankara Hükümeti için büyük moral ve güç kaynagi olur. Moskova?ya giden Türk heyetinin maddi yardim talebine Lenin olumsuz cevap verince devreye Buhara Cumhuriyeti Cumhurbaskani Osman Bey (Kocaoglu) girer, Buhara?ya döner dönmez de yardim teklifini Meclis?e sunar. Buhara Meclisi teklifi tereddütsüz onaylayarak Timur Hazinesi?nden 100 milyon ruble degerindeki altinin Türkiye?ye yollanmasina karar verir. O dönem için oldukça yüklü bir miktar olan yardim, Taskent?ten vagonlara yüklenerek Moskova araciligiyla gönderilir. Moskova, bu yardimlarin ancak 11 milyon altinlik kismini 1920-1922 yillari arasinda parça parça teslim eder. Geri kalan kismi ise kendi hazinesine aktarir. Bu destek sebebiyle Atatürk, Buhara Cumhuriyeti?nin 1922?de Ruslar tarafindan isgal edilmesi üzerine Türkiye?ye yerlesen Buhara Cumhurbaskani Osman Kocaoglu?na sicak ilgi gösterir, ölünceye kadar milletvekili maasi baglatir.

Bu konu ile ilgili bir sey daha var arkadaslar Tekke ve zaviyelerin kapatilmasi sirasinda Türkmen Tekkesi Atatürk'ün özel izni ile kapatilmaz.

Türkistanli heyet, getirdigi mesajin yanisira, üç kiliç ve ?fevkalade ince bir suretle tezhip edilmis? el yazmasi bir Kur?an-i Kerim getirir. Kiliçlardan biri Atatürk?e, digeri Inönü?ye, üçüncüsü ise Izmir?e girecek komutanadir. Yani Buhara halki da ?Izmir? demektedir. Bu, orduya ve Meclis?e büyük moral verir.

Mustafa Kemal Pasa, bizzat mecliste bu yardimi ve hediyeleri öven bir konusma yapar ve söyle der: ?Dindas ve karindas Buhara halkinin arzusunu yerine getirmek, bu Kitab-i Mukaddes?i millete, seyf-i azizi (kutsal kilici) de Izmir fatihine teslim edecegim. Allah?in inayeti ile Inönü ve Sakarya muzafferiyetlerini kazanan milli ordumuz, Insallah pek yakinda bu kilinci da kazanmis olacaktir.? 26 Agustos 1922 günü baslayan Büyük Taarruzla birlikte Türk ordusu, 9 Eylül sabahi Izmir?e girer. Yunan bayragini indirip Türk bayragini göndere çeken askerlerin basinda ise Yüzbasi Serafettin Bey vardir. Kilicin sahibi o olur. Ama ne garip bir tecellidir ki, Izmir?i hedef gösteren Buhara, kisa bir süre sonra 68 yil devam edecek Rus isgaline ugrar.

Burada Türkmenlerin zafere olan inanci Atatürk'ü çok duygulandirmis Izmir alinana kadar Ordugah'in önünde hediye edilen kilici takmistir.
    Bir sey daha var arkadaslar Izmir'in kurulusuyla ilgili hani hepimizin bildigi siyah beyaz bir görüntü vardir, yunan bayragi indirilir yerine Türk bayragi asilir. Iste oradaki asker Serafettin Yüzbasi'dir. Programda kizi da diyor ki " Babam bayragi gögsünden çikarip göndere asmistir o sirada yarali oldugu için Bayragimiz da babamin kani mevcuttur"
    Kaderin garip cilvesi Seraffetin Yüzbasi'da kirim Türklerindendir...
    Tarihimizi iyi ögrenelim, unutmayalim, Unutturmayalim...

ancibranoz
    Ziyaretçi

Bize kimse bu vatani hediye etmedi bizim haklarimizi kimse vermedi Biz kendimiz aldik. bugün bu krolara verecekde degiliz bu vatani. SONKALE Trabzon.

ancibranoz
    Ziyaretçi

bu arada pacos_bill kardesim eline sagli video için.

Bir hikaye paylasacagim sizlerle Türk askerinin Kurtulus Savasindaki kahramanligina dair ;

Savasin en sicak günlerinden biriydi.Asker,en iyi arkadasinin yaralandigini gördü.Insanin basini bir saniye bile siperin üzerinde
    tutamayacagi ates yagmuru altindaydilar.Asker tegmene kostu
    ve:"Tegmenim,firlayip arkadasimi alip gelebilir miyim?" "Delirdin mi?"
    der gibi bakti tegmen..."Gitmeye deger mi?Arkadasin delik desik
    olmustur...Büyük olasilikla ölmüstür bile.Kendi hayatini da tehlikeye
    atma sakin!" Asker israr etti ve tegmen "Peki..." dedi,"Git o zaman."
    Inanilmasi güç bir mucize;asker o korkunç ates yagmuru altinda
    arkadasina ulasti.Onu sirtina aldi ve kosa kosa döndü.Birlikte siperin
    içine yuvarlandilar.Tegmen,kanlar içindeki askeri muayene etti.Sonra
    onu sipere tasiyan arkadasina döndü."Sana degmez,hayatini tehlikeye
    atmana degmez,demistim.Bu zaten ölmüs." "Degdi tegmenim..." dedi
    asker."Nasil degdi?" dedi tegmen."Bu adam ölmüs görmüyor musun?" "Gene
    de degdi komutanim.Çünkü yanina ulastigimda henüz sagdi.Onun son
    sözlerini duymak,dünyaya bedeldi benim için." Ve arkadasinin son
    sözlerini hiçkirarak tekrarladi:

"Gelecegini biliyordum..."demisti arkadasi..."Gelecegini biliyordum!..."

ancibranoz
    Ziyaretçi

Onur - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uzak Doðu
    Yaþ
    37

Abi gerçekten çok sey anlatan görüntüler. Fazla söze gerek yok. Ama o kahraman analarimizi seyrederken aklima ilk gelen sey; burnu havada , dünyadan bir haber, zengin sosyete bayanlari geldi... Simdi bakiyorum da bizim analarimiz nasil kazandilar bu ülkeyi, onlar nasil sefasini sürüyorlar bu ülkenin...

Hünkar - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir
    Yaþ
    41

goruntuleri izleyince hem huznu hem de gururu bi arada yasadim.vatani bolmeye calisan kani bozuk kopeklerde izleselerde bosuna ugrastiklarini anlasalar

ancibranoz
    Ziyaretçi

Kani bozuk köpekler havliyor ama vuran yok. [img]smileys/smiley7.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    U.Sadýkoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE!!!

Ali_Aydýn_29 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Yaþ
    37

Alýntý arsinlionur Nickli Üyeden Alýntý
    Abi gerçekten çok sey anlatan görüntüler. Fazla söze gerek yok. Ama o kahraman analarimizi seyrederken aklima ilk gelen sey; burnu havada , dünyadan bir haber, zengin sosyete bayanlari geldi... Simdi bakiyorum da bizim analarimiz nasil kazandilar bu ülkeyi, onlar nasil sefasini sürüyorlar bu ülkenin...
    evet kardesim çok haklisin.[img]smileys/smiley32.gif[/img]ama elbet bir gün insanlar anlayacaklar bu ülkenin nasil kurtarildigini..birilerinin bunlara bi güzel ders vermesi gerekir.asil kansizlarbence bu tip insanlar...[img]smileys/smiley7.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Can basten - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    41

Görüntüler gerçekten çok güzel ve manidar... Sagol Murat paylastigin için...[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Ayþe Aygün - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    45

TOPRAK EGER UGRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)