Cafedegoygoy
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 21 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Kurtulus Savasi Grntleri

ATV Ana Haber'de gsterilen Genelkurmay arsivinden Kurtulus Savasi video grntleri.

http://rapidshare.de/files/7448772/K..._351_.rar.html

Eger grnty alistiramiyorsaniz, ya da sadece ses ikiyorsa asagidaki adresten divx oynaticiyi indirebilirsiniz.

http://www.divx.com/divx/play/download/Edited by: pacos_bill

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Kaya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    34

Insani hayretler iinde birakan grntlerdi. Bu grntleri izlerken hissedilen duygunun tarifi kesinlikle yapilamaz.

Su grntleri bazi kesimlere izletmek lazim,

Forumdan Uzaklatrlmtr Utku061 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.05.2004

Grntler yrek paraliyor.Vatan bizim kiymetini bilelim..[img]smileys/smiley19.gif[/img]

eys_61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.09.2004
    Nereden
    Gaziantep
    Ya
    31

[img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img] izlemeyen kalmasin ltfen herkese izletelim

Trabzonspor Kongre yesi
    Tunga - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    28.11.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    44

"Saygideger Efendiler,

Sizi gnlerce isgal eden uzun ve teferruatli nutkum, nihayet gemise karismis bir devrin hikyesidir. Bunda milletim iin ve gelecekteki evltlarimiz iin dikkat ve uyaniklik saglayabilecek bazi noktalari belirtebilmis isem kendimi bahtiyar sayacagim.

Efendiler, bu nutkumla, mill varligi sona ermis sayilan byk bir milletin, istikllini nasil kazandigini, ilim ve teknigin en son esaslarina dayanan mill ve agdas bir devleti nasil kurdugunu anlatmaya alistim.

Bugn ulastigimiz sonu, asirlardan beri ekilen mill felketlerin yarattigi uyanikligin eseri ve bu aziz vatanin her ksesini sulayan kanlarin bedelidir.

Bu sonucu, 'Trk Genligine emanet ediyorum."
    Gazi Mustafa Kemal ATATRK
    ok tesekkr ederiz paylastigin bu video iin. Ne gzel Atalarimiz var. Hepsi nur iinde yatsin.

Ben tesekkr ederim "simal yildizi", ilgilendiginiz iin.

Arkadaslar ola ki televizyonda izleme imkani bulamayanlar varsa grntleri mutlaka indirsin. Hatta izleyenlerde arsivlerinde bulundursun. Inanin arsivlerimizde sakladigimiz trl grsel efektlerle ekilmis Amerikan savas filmlerinden ok daha anlamli grntler.

Ouzhan Grkan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    23.01.2005
    Nereden
    Ankara
    Ya
    29

byle grntleri grdke tylerim diken diken oluyor allahima ok skrler olsun beni bir trk vatandasi olarak yarattigi iin ''NE MUTLU TRKM DIYENE''

yelik tarihi
    24.08.2005

Dn haberler de izleme imkanim olmustu.Gerekten spper.

Trabzonspor Kongre yesi
    Klnkolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    stanbul
    Ya
    45

Sama sapan dizileri ok egitici ve gretici buluyorum.

Onlar ne zaman baslasa, kumandayi alip adam gibi bir yayin varmi diye bakiyorum ve buluyorumda. 2-3 gn nce trt-2 'de kurtulus savasi ile ilgili herkesin eksik bildigi (ben dahil) ok nemli bir belgesel yayinlandi. Vaktim olursa yazacagim sizlerle paylasacagim arkadaslar.

Trabzonspor Kongre yesi
    Tunga - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    28.11.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    44

Alnt Klnkoglu Nickli yeden Alnt

Sama sapan dizileri ok egitici ve gretici buluyorum.

Onlar ne zaman baslasa, kumandayi alip adam gibi bir yayin varmi diye bakiyorum ve buluyorumda. 2-3 gn nce trt-2 'de kurtulus savasi ile ilgili herkesin eksik bildigi (ben dahil) ok nemli bir belgesel yayinlandi. Vaktim olursa yazacagim sizlerle paylasacagim arkadaslar.

Arayı uzatma, mutlaka bekliyoruz.

Trabzonspor Kongre yesi
    Klnkolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    stanbul
    Ya
    45

Evet arkadaslar yettim gari.

Ben kanali atigimda program baslamisti daha sonra programin adinin ?Kurtulus Savasi?nda Trkistanlilar? oldugunu greniyorum.
    Konu Kurtulus Savasinda sovyet yardimi olarak bilinen yardimin gerekte Trkmen yardimi oldugunu tarihiler ve dnemin sahitleri, dnemin belgeleri, gazeteleri ile birlikte ortaya koyuldu.
    Program Kurtulus Savasinin zor zamanlarinda Buhara Cumhuriyeti'nin Reisinin (Osman Kocaoglu) moskova hkmetine baski yaparak ( Lenin yardim yapilmasini kabul etmemisti) Trk Ordusuna yardim gndermesini ve yardimla birlikte kili ve el yazmasi kuran-i kerim'in hediye edilmesini konu aliyordu.

Bundan sonrasini biraz uzun oldugu iin blm blm aksiyon dergisinden alarak buraya kopyaliyorum.

Belgesel iin arastirma ve ekimler dahil yaklasik 2,5 senelik bir alisma yapmis. Kuvva-i Milliyecilerin yakinlari tespit edilip 47 kisi ile yz yze grslms. Ayrica konunun uzmani 15?e yakin akademisyen ve yerel tarih arastirmacisinin bilgilerine basvurulmus. Birok kisi ve kurulusun arsivlerinden istifade edilmis, TBMM tutanaklari ve dnemin gazeteleri taranmis. Bu alismayla Milli Mcadele?nin farkli bir cephesine kk bir pencere amaya alistiklarini belirten Abdulhamit Avsar, ?Elbette bunlar Anadolu insaninin fedakarliklari ve mcadelesi ile karsilastirildiginda sembolik sayilabilecek destekler. Fakat, Trkiye Trklerinin en zor zamanlarinda yapilan bu desteklerin kardeslik hislerinin byklg ve derinligini gstermesi aisindan zel bir nem tasiyor.? diyor.

Trkistan?in Milli Mcadele?ye verdigi destek, gnll mcahitlerle sinirli degil tabii ki. Ne yazik ki, tarihe Rus yardimi olarak geen fakat gerekte Buhara Cumhuriyeti?nin gnderdigi 100 milyon altin ruble tutarindaki yardim vardir. Zor zamanda gelen bu yardim, Ankara Hkmeti iin byk moral ve g kaynagi olur. Moskova?ya giden Trk heyetinin maddi yardim talebine Lenin olumsuz cevap verince devreye Buhara Cumhuriyeti Cumhurbaskani Osman Bey (Kocaoglu) girer, Buhara?ya dner dnmez de yardim teklifini Meclis?e sunar. Buhara Meclisi teklifi tereddtsz onaylayarak Timur Hazinesi?nden 100 milyon ruble degerindeki altinin Trkiye?ye yollanmasina karar verir. O dnem iin olduka ykl bir miktar olan yardim, Taskent?ten vagonlara yklenerek Moskova araciligiyla gnderilir. Moskova, bu yardimlarin ancak 11 milyon altinlik kismini 1920-1922 yillari arasinda para para teslim eder. Geri kalan kismi ise kendi hazinesine aktarir. Bu destek sebebiyle Atatrk, Buhara Cumhuriyeti?nin 1922?de Ruslar tarafindan isgal edilmesi zerine Trkiye?ye yerlesen Buhara Cumhurbaskani Osman Kocaoglu?na sicak ilgi gsterir, lnceye kadar milletvekili maasi baglatir.

Bu konu ile ilgili bir sey daha var arkadaslar Tekke ve zaviyelerin kapatilmasi sirasinda Trkmen Tekkesi Atatrk'n zel izni ile kapatilmaz.

Trkistanli heyet, getirdigi mesajin yanisira, kili ve ?fevkalade ince bir suretle tezhip edilmis? el yazmasi bir Kur?an-i Kerim getirir. Kililardan biri Atatrk?e, digeri Inn?ye, ncs ise Izmir?e girecek komutanadir. Yani Buhara halki da ?Izmir? demektedir. Bu, orduya ve Meclis?e byk moral verir.

Mustafa Kemal Pasa, bizzat mecliste bu yardimi ve hediyeleri ven bir konusma yapar ve syle der: ?Dindas ve karindas Buhara halkinin arzusunu yerine getirmek, bu Kitab-i Mukaddes?i millete, seyf-i azizi (kutsal kilici) de Izmir fatihine teslim edecegim. Allah?in inayeti ile Inn ve Sakarya muzafferiyetlerini kazanan milli ordumuz, Insallah pek yakinda bu kilinci da kazanmis olacaktir.? 26 Agustos 1922 gn baslayan Byk Taarruzla birlikte Trk ordusu, 9 Eyll sabahi Izmir?e girer. Yunan bayragini indirip Trk bayragini gndere eken askerlerin basinda ise Yzbasi Serafettin Bey vardir. Kilicin sahibi o olur. Ama ne garip bir tecellidir ki, Izmir?i hedef gsteren Buhara, kisa bir sre sonra 68 yil devam edecek Rus isgaline ugrar.

Burada Trkmenlerin zafere olan inanci Atatrk' ok duygulandirmis Izmir alinana kadar Ordugah'in nnde hediye edilen kilici takmistir.
    Bir sey daha var arkadaslar Izmir'in kurulusuyla ilgili hani hepimizin bildigi siyah beyaz bir grnt vardir, yunan bayragi indirilir yerine Trk bayragi asilir. Iste oradaki asker Serafettin Yzbasi'dir. Programda kizi da diyor ki " Babam bayragi ggsnden ikarip gndere asmistir o sirada yarali oldugu iin Bayragimiz da babamin kani mevcuttur"
    Kaderin garip cilvesi Seraffetin Yzbasi'da kirim Trklerindendir...
    Tarihimizi iyi grenelim, unutmayalim, Unutturmayalim...

ancibranoz
    Ziyareti

Bize kimse bu vatani hediye etmedi bizim haklarimizi kimse vermedi Biz kendimiz aldik. bugn bu krolara verecekde degiliz bu vatani. SONKALE Trabzon.

ancibranoz
    Ziyareti

bu arada pacos_bill kardesim eline sagli video iin.

Bir hikaye paylasacagim sizlerle Trk askerinin Kurtulus Savasindaki kahramanligina dair ;

Savasin en sicak gnlerinden biriydi.Asker,en iyi arkadasinin yaralandigini grd.Insanin basini bir saniye bile siperin zerinde
    tutamayacagi ates yagmuru altindaydilar.Asker tegmene kostu
    ve:"Tegmenim,firlayip arkadasimi alip gelebilir miyim?" "Delirdin mi?"
    der gibi bakti tegmen..."Gitmeye deger mi?Arkadasin delik desik
    olmustur...Byk olasilikla lmstr bile.Kendi hayatini da tehlikeye
    atma sakin!" Asker israr etti ve tegmen "Peki..." dedi,"Git o zaman."
    Inanilmasi g bir mucize;asker o korkun ates yagmuru altinda
    arkadasina ulasti.Onu sirtina aldi ve kosa kosa dnd.Birlikte siperin
    iine yuvarlandilar.Tegmen,kanlar iindeki askeri muayene etti.Sonra
    onu sipere tasiyan arkadasina dnd."Sana degmez,hayatini tehlikeye
    atmana degmez,demistim.Bu zaten lms." "Degdi tegmenim..." dedi
    asker."Nasil degdi?" dedi tegmen."Bu adam lms grmyor musun?" "Gene
    de degdi komutanim.nk yanina ulastigimda henz sagdi.Onun son
    szlerini duymak,dnyaya bedeldi benim iin." Ve arkadasinin son
    szlerini hikirarak tekrarladi:

"Gelecegini biliyordum..."demisti arkadasi..."Gelecegini biliyordum!..."

ancibranoz
    Ziyareti

Onur - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    24.09.2004
    Nereden
    Uzak Dou
    Ya
    30

Abi gerekten ok sey anlatan grntler. Fazla sze gerek yok. Ama o kahraman analarimizi seyrederken aklima ilk gelen sey; burnu havada , dnyadan bir haber, zengin sosyete bayanlari geldi... Simdi bakiyorum da bizim analarimiz nasil kazandilar bu lkeyi, onlar nasil sefasini sryorlar bu lkenin...

Hnkar - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    13.02.2005
    Nereden
    zmir
    Ya
    34

goruntuleri izleyince hem huznu hem de gururu bi arada yasadim.vatani bolmeye calisan kani bozuk kopeklerde izleselerde bosuna ugrastiklarini anlasalar

ancibranoz
    Ziyareti

Kani bozuk kpekler havliyor ama vuran yok. [img]smileys/smiley7.gif[/img]

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    U.Sadkolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    19.06.2004
    Nereden
    ngiltere

NE MUTLU TRKM DIYENE!!!

Ali_Aydn_29 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.05.2005
    Nereden
    Bursa
    Ya
    31

Alnt arsinlionur Nickli yeden Alnt
    Abi gerekten ok sey anlatan grntler. Fazla sze gerek yok. Ama o kahraman analarimizi seyrederken aklima ilk gelen sey; burnu havada , dnyadan bir haber, zengin sosyete bayanlari geldi... Simdi bakiyorum da bizim analarimiz nasil kazandilar bu lkeyi, onlar nasil sefasini sryorlar bu lkenin...
    evet kardesim ok haklisin.[img]smileys/smiley32.gif[/img]ama elbet bir gn insanlar anlayacaklar bu lkenin nasil kurtarildigini..birilerinin bunlara bi gzel ders vermesi gerekir.asil kansizlarbence bu tip insanlar...[img]smileys/smiley7.gif[/img]

Can basten - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    02.08.2004
    Ya
    34

Grntler gerekten ok gzel ve manidar... Sagol Murat paylastigin iin...[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Aye Aygn - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    13.05.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    39

TOPRAK EGER UGRUNDA LEN VARSA VATANDIR..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)