Sayfa 114 Toplam 156 Sayfadan BirinciBirinci ... 14 64 104 112 113 114 115 116 124 ... SonuncuSonuncu
Toplam 3878 adet sonuctan sayfa basi 2,826 ile 2,850 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: En Son Okuduğunuz Kitaplar Hakkında Yorumlar!..

cem1990 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Rize

Alıntı Faik Yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vladimir Bartol'un eserini okuyorsunuz sanırım.....
    Güzeldir , akıcıdır biraz objektif değildir o kadar....

Bu tarzı seviyorsanız Amin Maoluf'un Semerkant'ınıda öneririm....
    İkisi arasında kararsız kaldım.Amin maalouf sevmeme rağmen farklı bir yazardan okumak istedim. Güzel gidiyor sadece kitabı çevirmenliğini yapan kişi bazı kelimelerde yanlış çevirileri yapmış.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Faruk BERBER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum

Alıntı Emirhan Makul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anayurt Oteli'ni ölmeden oku, kesinlikle oku
    Filmi de mevcut, okuduktan sonra olmak üzere filmi de önerilir diyelim
    BordoMavi.Net - Erzurum - Ankara - Çanakkale - Trabzon

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Fatih Özkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı Emirhan Makul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anayurt Oteli'ni ölmeden oku, kesinlikle oku
    Dün bitirdim.
    Ona da hayran kaldım Emirhan.
    Zebercet!
    Hamiş

BaşoğLu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Ahmet Ümit'in tüm kitaplarını öneririm. polisiye roman severlere Komiser nevzat serisi özellikle tavsiye edilir. kitabın sonunu yazar bitse de gitsek modun da bitiriyor ama inanın kitabın içerisinde yaşıyorsunuz. anlatımı betimlemesi çok güzel ..

Bir İstanbul masalı ve kukla kitaplarını tavsiye ederim
    Sevdim seni bir kere , başkasını sevemem . Deli diyorlar bana , desinler değişemem !

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Alıntı BaşoğLu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ahmet Ümit'in tüm kitaplarını öneririm. polisiye roman severlere Komiser nevzat serisi özellikle tavsiye edilir. kitabın sonunu yazar bitse de gitsek modun da bitiriyor ama inanın kitabın içerisinde yaşıyorsunuz. anlatımı betimlemesi çok güzel ..

Bir İstanbul masalı ve kukla kitaplarını tavsiye ederim
    Çoğu eserini severek okudum. (Patasana ve İstanbul Hatırası başta olmak üzere.)
    Lakin askerde okuduğum "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir" adlı eseri tam anlamıyla fiyasko.
    Büyük hayal kırıklığına uğramıştım. Bu eserin ardına bir daha Ahmet Ümit kitabı almadım.
    Hamiş

Nereden
    İstanbul

Alıntı Fatih Özkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lakin askerde okuduğum "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir" adlı eseri tam anlamıyla fiyasko.
    Büyük hayal kırıklığına uğramıştım. Bu eserin ardına bir daha Ahmet Ümit kitabı almadım.
    valla bende askerde başladım kitap okumaya ama o şeytan ayrıntıda gizlidir i hiç okumadım

Bak yazarın ismini unuttum ama eğer tarihi kitapları seviyorsan Medine fatihi Fahrettin paşa kitabını okumanı tavsiye ederim.
    Sevdim seni bir kere , başkasını sevemem . Deli diyorlar bana , desinler değişemem !

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Alıntı BaşoğLu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla bende askerde başladım kitap okumaya ama o şeytan ayrıntıda gizlidir i hiç okumadım

Bak yazarın ismini unuttum ama eğer tarihi kitapları seviyorsan Medine fatihi Fahrettin paşa kitabını okumanı tavsiye ederim.
    Tarihi kitaplar ilgimi çeker. Tavsiyen için teşekkür ederim.
    Ben de sana İskender Pala'nın eserlerini öneriyorum.
    Katre-i Matem başta olmak üzere.
    Hamiş

Nereden
    İstanbul

Tarihi kitaplar ilgimi çeker. Tavsiyen için teşekkür ederim.
    Ben de sana İskender Pala'nın eserlerini öneriyorum.
    Katre-i Matem başta olmak üzere.
    o kitabı yaladım yuttum ben hacı

Adem Erdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Ahmet Ümit'in son 12-13 kitabını okudum. Kavim efsanedir.
    Semerkand'ı okudum çok iyiydi yalnız ufaktan bir Türk düşmanlığı sezinledim. Vladimir Bartol'un kine ise haftaya başlayacağım.
    Şu sıralar Ahmet Dağ'ın Kitab-ı Endülüsü'nü okumaktayım. Aşırı derece de imla hatası olmasına rağmen bir çırpıda okunabilecek bir kitap.
    Özkan SÜMER

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Ermeni terörü ve Soykırım Yalanı - Mehmet Bicik....

Konuyla ilgisi olanların okumak isteyeceği ve çok fazla olmasada yararlanabileceği bir eser olduğunu düşünüyorum....

Kitapta bugünkü terör olaylarının ipuçlarına da rastlayabilirsiniz
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Günaşığı- Trabzon Gazi Anadolu Lisesi

Bundan 5-6 ay kadar önce 2 küçük hanımefendi ellerinde kitaplarla ezile büzüle çalıştığım odaya geldiler. Gazi Anadolu Lisesi'nden geldiklerini kitap bastırdıklarını ve satmaya geldiklerini anlatmaya çalıştılar. Eksik kaldıkları yerleri ben tamamladım. Ücreti mukabil kitaplarını aldım.

Daha o yaşlardaki insanların bir eser meydana getirme çabaları bence takdire şayan.

Yazılanlar çok profesyonel değil tabiki bir çok eksiği var. Ama o yaşlardaki insanlar için güzel hikayeler yazmışlar. Bir çırpıda diyemesemde işlerimden arta kalan vakitlerde okudum bu kitabı.

Umutlarını , hayallarini , korkularını ve yapmak istediklerini satır aralarında hissettim. Umarım bu tip sosyal ve kültürel faaliyetlerine devam ederler. Kendilerine güzel bir yol çizerler.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Turk Dunyasi Arastirmalari Vakfi'ndan Dr. Muhsin Kadioglu Hocam'in "Kuresel Dusun - Ulusal Davran" kitabini gec de olsa okudum.

Dunya milletler tarihinden ve gunumuzden milli politikalarin Turkiye disinda nasil uygulandigini tek tek orneklerle gosteriyor hoca. Karsina da benzer basliklarda Turkiye'deki politikacilarin, yazarlarin ve bizatihi halkin gayr-i milli davranislarini koyuyor.

Okuyan utanir.

(21. Asir Yayinevi)

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Oğuz ZEYTİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Enver Paşa ile ilgili farklı kaynakları araştırmak isterseniz size;

Ziya Nur AKSUN - Enver Paşa ve Sarıkamış Harekatı
    Yusuf GEDİKLİ - Enver Paşa
    İrfan ÜLKÜ - Türklüğün Son Cephesi: Enver Paşa kitaplarını önerebilirim.
    Bu kitaplara bir tane daha ekleyeyim. Kiymetli buyugum Dr. Erol Cihangir Hocam'in "Emir Sekip Aslan ve Sehid-i Muhterem Enver Pasa" adli calismasi.

Dogu Kütüphanesi'nden cikan orjinal bir kitap. Enver'i merak edenlere tavsiyemdir.

*

Ayni yayinevi tarafindan guncel bir araştırma basildi. İbrahim Ramazani "İran'da Turk Milliyetçiliği Durusu -Traxtor İsyani".

Guney Azerbaycan onemli bir cografya. Turkiye'nin cok ilgilenmedigi ancak Anadolu Turklugu'ne kendisini yakin hisseden milyonlarca soyadasin vatani. Guney Azerbaycan Turkleri'nin Tahran baskisina karsi kendilerini futbol takimi vasitasiyla anlatma cabasinin oykusu yer aliyor bu kitapta.

Kitabin sonundaki fotograflar harika.

Tribunde acilan pankartlardan birkaci soyle:

"Baki, Tebriz, Ankara
    Biz hara, farslar hara"

"Urmu, Xezer Bizimdir"

"Azerbaycan yurdumuz, Traxtor Boz qurdumuz"

"Kerim Geyretin Atdi Özün Farslara satdi" (Tebrizli futbolcu Kerim Bageri'yi protesto icin)

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Kuruluş - Bülent TANÖR

Anayasa Hukuku çalışmaları ile tanınan ve 2002 yılında rahmetli olan Prof. Dr. Bülent Tanör'ün Kuruluş isimli kitabını bitirdim. Eser Cumhuriyet Döneminin ideolojisini anlatan konferanslardan derlenerek oluşturulmuş. O dönemin şartlarını kendi tarzıyla birazda akademik dil ile aktardığından konu ile ilgisi olmayanlar için biraz sıkıcı olabilir.

Ancak değişik açılardan ve çeşitli düşünsel akımların gözünden Cumhuriyet ve yapılan inkılapları değerlendirmek isterseniz alıp okumak isteyeceğiniz türden bir kitap bu....

Şu anda okumakta olduğum eserim ise.....
    Yılmaz Öztuna'nın - Kısa Osmanlı Tarihi isimli eseri....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Yılmaz Öztuna- Kısa Osmanlı Tarihi.

Özellikle tarih konusunda yaptığı çalışmalar ile tanınan üstadın Kısa Osmanlı Tarihi isimli eserini 3 günde bitrdim. Yazıları gayet ufaktı biraz zorlandım okurken lakin bitti sonunda. Takdir edersininz ki koskoca Osmanlı İmparatorluğu'nu yazıları küçük olsada 182 sayfalık bir esere sğdırmak imkansızdır. Buna rağmen değişik anlatımı olan yazarları okursanız aynı olaylar hakkında değişik bilgilere ulaşabilirsiniz.

Eser 2 kısımdan oluşuyor. Yaklaşık yarısı tarihsel olarak diğer yarısı ise kurulan medeniyeti anlatan bu eser yazarın 50 yıllık bilgi birikiminin bir dökümü gibi aslında. Güzel akıcı uslup ile okuyucusunu sıkmadan tarihin içine sokmayı başarmış üstad. Tek handikabı ise tarihsel olayları çok üstten anlatıp geçmesi. Lakin burada bu onun suşu değil kitabın hacmiyle ilgili bir durum....

Uğur Kalyoncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Şah ve Sultan ..Pala biliyor bu işi. .

Dün aksam tavsiye üzerine Dublörün Dilemmasina basladim müthiş surukleyici sekilde devam ediyor daha yarisina gelmedim ama benim de tavsiye edecegim bir kitap gibi duruyor..

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

İskender Pala'nın yeni kitabı çıktı dostlarım....

İsmi Mesela edindim hemen.....

Okuyunca düşüncelerimi paylaşırım

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Geçtiğimiz Nevruz'a denk getirerek okuduğum Fatih KÖSE'nin "Osmanlı Devleti'nde Nevruz" kitabı alanında nadir çalışmalardan. Abdulhaluk Hoca'nın Nevruz'u kadar derinlemesine olmasa da Osmanlı'da Nevruz'un nasıl karşılandığı ve kutlandığı, astrolojik ilgisi, hediyeleşme ritüelleri gibi yansımalarını bulabilirsiniz.

http://www.dr.com.tr/Kitap/Osmanli-D...FXEz0wod0VAGiw

*

Diğer bir kitap yayınlandığı dönemde ses getirenlerden: Deniz BÖLÜKBAŞI - 1 Mart Vakası http://www.dogankitap.com.tr/kitap/1...kas%C4%B1-1007

Baskısı kalmasa da ne yapıp edilip okunması gereken bir yakın tarih hatırası. Ali Babacan, Zapsu ve Bağış'ın yediği haltları detaylarıyla yazıyor. 1 Mart müzakereleriyle ilginizi çekmiyorsa, sırf bunun için bile okunmalı.

*

Kalite ve Toplam Kalite'ye merak duyanlar için başlangıç aşamasında teorik bilgi kaynağı: Hüseyin Demirci - Toplam Kalite Yönetimi

http://www.nadirkitap.com/toplam-kal...ap3349148.html

*

Asıl bahsetmek istediğim kitap Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ'a ait: Modernlik, Küreselleşme ve Türkiye'nin Kimlikler Evreni http://www.kureyayinlari.com/Kitap/2...likler_evreni_

Daha önce farklı bir yayınevinden (Elips'ten) Küreselleşme ve Türk Kimliği adıyla çıkan bu çalışma 2015'te genişletildi. Mehmet Karakaş'la ilginç bir şekilde tanıştım. Sonrasında panelleri ve makalelerini takip etmeye başladım. Genç bir sosyal bilim araştırmacısından beklediğim ayırt edici özellik onda vardı, özgünlük. En başta peşin hükümlü değil. Partizan da değil (Ya da ben keşfedemedim, iyi ki böyle). Geniş bir kaynakçası var.

Pek alışık olmasak da toplumun böyle farklı seslere ihtiyacı var. Bir taraftan Karakaş Hoca'nın daha fazla okunmasını, daha fazla dinlenmesini isterim. Diğer taraftan da daha önce benzer duygular beslediğim birçok akademisyenin şöhrete ve politik basitliğe kurban gidişini hatırlayıp temennimden vazgeçtim.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

DVT.jpg

Dr. Ali GÜLER yönetimindeki Düşünce ve Tarih dergisinin Nisan 2016 sayısını öneririm.

Dergi piyasada yaygın dağıtımda değil. Berikan Yayınevi'nin 0 312 232 62 18 numaralı telefonundan Güneş Hanım'ın yardımıyla mail orderla alabilirsiniz. Dergi 24 saatten kısa sürede elinize ulaşıyor.

Kapak konusu Bozkurt miti üzerine... Venedikli Marino Sanudo de Torsello'nun "Secreta Fidelium Crucis" adlı kitabında şu ifadeler geçmektedir:

(Kitabın İngilizcesi 2011'de basıldı.
    https://books.google.com.tr/books/ab...4C&redir_esc=y )

"Denizler Ötesi Hristiyan Ülkeler ve Krallıklar İçin Bir Yardım Çağrısı

Ve sizin dini vazifelerinizin en önemlisi de şudur ki inançlı Ermenilere yardım etmektir. Çünkü onlar dört vahşi hayvanın pençesinde kalmıştır. Bir ... Tatarlar, iki ... Memluk Sultanı. Üçüncü tarafta ise bir kurt vardır. Bu da krallığı yok eden Türklerdir. Dört...
    "

Bu ifadeleri temsil eden iki de kurt figürü resmedilmiş kitapta.

Bu çalışma Dr. Mehmet TÜTÜNCÜ'ye ait. Onun dışında derginin bu sayısındaki diğer yazılara şuradan ulaşabilirsiniz:

https://www.facebook.com/dusunceveta...type=3&theater

Prof. Dr. Ulvi KESER'in "Stratejik Bir Güç Olarak Kıbrıs'ta Su ve KKTC Su Temin Projesi" makalesi de oldukça ilginç.

Adanın kuraklığının sebebini Ulvi Hoca şöyle açıklıyor: "Birinci Dünya Savaşı sürecinde Kıbrıs Adası'nı özellikle Orta Doğu'ya yönelik bir ara istasyon olarak kullanan İngiltere'nin en büyük derdi Ada'daki sivrisinekler olur. Bu sorunu çözmek için buluna çözüm ise bataklık alanlara okaliptüs ağacı dikmektir ve bunun için de Ada'da esir tutulan Türk askerlerinden istifade edilir. Bataklıklar kurumaya başlamış, sivrisinek de azalmıştır; ancak muazzam bir su tüketici olan okaliptüs ağaçları Ada'nın özellikle Mağusa, Lefkoşa ve Mesarya Ovalarında su kaynaklarını tamamen tüketir..."

Kendisi de Kıbrıs Türkü olan Ulvi Hoca'nın su sorununun çözümüne dair politikaları kronolojik olarak detaylıca açıkladığı bu yazı okunmalı.

Sercan Keleş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Popüler bilim kitapları var. Bunları takip eden var mıydı ? Tübitak sadeleştirilmiş. Terimlerden uzaklaştırılmış. Bilime ilgi duyanlara önerilebilir.
    Dozer Cemil sezonunda bize düşen başka takım kaptanlarının kupa kaldırmamasıdır.
    Dozer Cemil'e sevgilerle.

Nereden
    Trabzon

Semerkant'ı iki ay önce okudum. Gerçekten çok beğendim. Çok çok beğendim de diyebilirim.
    Bu tarz kurguyla yazılmış bir tarihi kitabı aylarca okuyabilirim. Bu bakımdan yazarı tebrik etmek gerek.

ibrahim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Yeni yeni edebiyata ilgi duyan biri olarak merak ettiğim bir şey var.

Nazım Hikmetin eşine yazdığı mektuplar internette her yerde dolanıyor. Bu mektupları kendisi mi kitap haline getirdi, yoksa sonradan mı yayınlandı?

Bir türlü çözemedim şu işi.

Gesendet von meinem LG-D855 mit Tapatalk
    Milli Takımım TRABZONSPOR
    Al aşaa, vur yukari, Dik Oyna!!!
    Helalin adı kaldı, onu gören yok.
    Haram kapışıldı, hâlâ doyan yok. Yusuf Has Hacip

TSemih61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Alıntı ibrahim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeni yeni edebiyata ilgi duyan biri olarak merak ettiğim bir şey var.

Nazım Hikmetin eşine yazdığı mektuplar internette her yerde dolanıyor. Bu mektupları kendisi mi kitap haline getirdi, yoksa sonradan mı yayınlandı?

Bir türlü çözemedim şu işi.

Gesendet von meinem LG-D855 mit Tapatalk
    https://eksisozluk.com/pirayeye-mektuplar--478147

Üvey oğlu Memet Fuat kitap haline getirmiş.

“Nâzım’ın, 1933’ten 1950’ye kadar, on yedi yıl boyunca, çeşitli cezaevlerinden kendisine yazdığı mektupları, Piraye bir tahta bavulda saklardı. Ceviz ağacından yapılmış, 41 x 26 x 14 cm boyutlarında küçük bir tahta bavul. Küçük olduğu için, belki “çanta” demek daha doğru. Bu ceviz çantayı ona Nâzım sanırım Çankırı Cezaevi’ndeyken yapmıştı.
    (...)
    Bu kitaptakiler, Nâzım’ın Piraye’ye yazdığı mektupların hepsi mi? Çantadakilerin hepsi...
    Belki bir gün başka yerlerden de bir şeyler çıkar, bilemem.”
    Memet Fuat

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Dün bitirdim.
    Ona da hayran kaldım Emirhan.
    Zebercet!
    Seksenli yıllarda filmini vizyonda seyretmiştim. "Adım... Zebercet" repliği dilime pelesenk olmuştu.

Kitabını okumadım, aslına uygun mu çekilmiş acaba? Yoksa bildiğimiz "uyarlama" mı? Gerçi filmden anladığım kadarıyla ağır bir roman olduğu izlenimi uyandırıyor ve bence yönetmen-senaristin büyük başarısıyla romanın diliyle mesajı sinemaya mümkün mertebe aktarılmış görünüyor.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Alıntı Tunç Tosun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Android'ler Elektrikli Koyun Düşler mi? Philip K. Dick

https://www.goodreads.com/book/show/...lectric_Sheep_

Blade runner filminin uyarlandığı kitap, ayrıca 90 öncesi en iyi bilim kurgu romanı ödülü de almış. Bugün aldım, 2. ya da 3. sıraya koydum kitabı bakalım ne zaman okurum
    Güzel kitap, kurgu güzel, dili kolay, hızlıca bitti, yazmayı unuttum buraya.

İthaki yayınları bilim kurgu serisi yapmaya başladı, çok sağlam kitaplar bulunuyor, bilim kurguya ilgi duyanlar muhakkak göz atmalı.

frank herbert - dune
    arkadi strugatski & boris strugatski - kıyamete bir milyar yıl (za milliard let do kontsa sveta)
    pierre boulle - maymunlar gezegeni (la planete des singes)
    aldous huxley - cesur yeni dünya (brave new world)
    arthur c. clarke - çocukluğun sonu (childhood's end)
    h.g. wells - Dr. Moreau nun adası (the island of dr. moreau)
    frank herbert - dune mesihi (dune messiah)
    roger zelazny - ışık tanrısı (lord of light)
    alfred bester - yıkıma giden adam (the demolished man)
    robert a. heinlein - yıldızgemisi askerleri (starship troopers)
    Konu Tunç Tosun tarafından (22.05.2016 Saat 00:38 ) değiştirilmiştir.
    Kusur değil, çare bulun.

Henry Ford

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)