Sayfa 69 Toplam 156 Sayfadan BirinciBirinci ... 19 59 67 68 69 70 71 79 119 ... SonuncuSonuncu
Toplam 3878 adet sonuctan sayfa basi 1,701 ile 1,725 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: En Son Okuduðunuz Kitaplar Hakkýnda Yorumlar!..

Fatih Ersoy - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Posta Kutusundaki Mýzýka...

Tavsiyeler üzerine okuduðum sizinde sýkýlmadan okuyabileceðiniz ilgi çekici anlatýmýyla hoþunuza gidecek bir kitap..

Ýçerisinde "Sevgili Dost" diye baþlayan tam 61 tane farklý mektup barýndýrýyor.

Ýlgi çekiçi 3-5 alýntý yapayým sizlere bu mektuplardan...

Sevgili Dost...

.....Bu sabah kuþ sesleriyle uyandým. Ne güzel deðil mi ? Hayýr. Güzel deðil ! Açýk penceremden ok gibi dalýp yastýðýma saplanan karga sesleriydi..

.....Kuþ sesleri dediðimde aklýna asla karganýn gelmediðini biliyorum. Bu, karganýn da bir kuþ türü olduðunu bilmeyiþinden deðil, karganýn türünün en önemli özelliði olan güzel ötüþten mahrum oluþundan elbette. Yüzümü yýkarken acaba diyordum; acaba türümüzün en önemli özelliklerini taþýyor muyuz ? Hareketlerimiz ve sözlerimiz nerelere saplanýyor ? Acaba 'insan' denince hatýrlanýyor muyuz ?

------

.....Her sabah yeni bir manzara görecekmiþ gibi camlara koþup, deðiþen hiçbir þey olmadýðýný görmek ne soðuk. Düþüp yuvarlanan bir bozuk paranýn peþinden koþarken, kelimelerin üzerine basa basa yürümek ne soðuk ! Dizlerine kadar gömüldüðün karda yürümekte ne var ? Boðazýna kadar battýðýn kelimelerin içinde yüzmek ne soðuk !

------
    Sevgili Dost

.....Ýnsan, yazdýklarýna da piþman olabilir. Çoðu kez bu piþmanlýk, konuþmadan duyulan piþmanlýktan daha aðýrdýr. "Aðzýmdan kaçtý" denebilir de "kalemimden kaçtý" denilemez. Eðer kalemden kaçýlabilseydi, önce yazarý kaçardý ondan. Yazarý kaçardý, evet;"kalem sahibi" deðil, "kalem esiri" olduðundan..
    Düþün mü, konuþ mu, sus mu, unut mu ?
    **Latocan**

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Tutunamayanlar'ý aldým nihayet. Savulun! )

( Semiiih )

isimsiz_61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

siz adamý ölmekten güldürürsünüz-mine sota

okunmasý gereken kitaplardan diyemiyeceðim okumasanýzda olur...
    .....................................

Nereden
    Ankara

Alýntý Hülya Ayan Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    siz adamý ölmekten güldürürsünüz-mine sota

okunmasý gereken kitaplardan diyemiyeceðim okumasanýzda olur...
    Yakýn bir geçmiþte mine sota'nýn bu ve benzeri 3-4 kitabýný okudum. Kitabýn hitap ettiði yaþ aralýðý 14-18 Eðer bu yaþlardaysanýz ve okumayý sevmiyorsanýz mine sota ile ilk adýmý atabilirsiniz...
    **Latocan**

Nereden
    Kocaeli

Alýntý lato95 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Yakýn bir geçmiþte mine sota'nýn bu ve benzeri 3-4 kitabýný okudum. Kitabýn hitap ettiði yaþ aralýðý 14-18 Eðer bu yaþlardaysanýz ve okumayý sevmiyorsanýz mine sota ile ilk adýmý atabilirsiniz...
    bende bu aralar o yazarý okuyorum ama hiç beðenmedim ki ben kitap okumayý çok seven bir insaným.hiç okumaya deðer bir kitap türü deðil bence....

Nereden
    Ankara

Alýntý Hülya Ayan Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    bende bu aralar o yazarý okuyorum ama hiç beðenmedim ki ben kitap okumayý çok seven bir insaným.hiç okumaya deðer bir kitap türü deðil bence....
    Evet bende tam olarak onu diyorum okumaya yeni baþlayanlar için iyi bir kitap olabilir. Kýsa konular halinde gündelik yaþantý iþlenmiþ..
    **Latocan**

esra61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

süper bir kitap...gizemlerle dolu her sayfasý......ilk baþta belki sýkýlabilirsiniz ama ilerleyen sayfalarda soluksuz okuyacaðýnýz bir kitap...okumaya deðer.....

Nereden
    Kocaeli

Alýntý lato95 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Evet bende tam olarak onu diyorum okumaya yeni baþlayanlar için iyi bir kitap olabilir. Kýsa konular halinde gündelik yaþantý iþlenmiþ..
    bende okumaya yeni baþlamadýðým için bana göre iyi kitap deðil.bide ZAR ADAMI çok methettiler onu okuyayým dedim bir kitap ancak bu kadar saçma olur.hayatýmda okuduðum en berbat kitaplardan biriydi....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir
    Yaþ
    41

Unuttuðumuz Mora Türkleri Balkanlarda Ýlk Dram ve Yunanistan

Ali Fuat Örenç

Bütün dünyanýn gözleri önünde Avrupa'da katledilen Türkleri çok çabuk unuttuk. Dünyanýn Türklerden özür dilemesini gerektiren sayýsýz sebepten sadece biri Mora. Osmanlý'dan baðýmsýzlýk hayaliyle yola çýkan Rum Filiki Eterya ihtilal örgütünün 1814'de baþlattýðý macera,1821'de hayal olmaktan çýktý,3 Þubat 1830'da, yani sadece 16 yýl gibi kýsa bir sonra gerçeklerle buluþtu. Elbette bu maceranýn baþarýya ulaþmasýnda Helen dostu Avrupalýlarýn gayretleri, Rum isyancýlarýn hayallerinin çok ötesinde bir deðer taþýyordu. Böylece ilk defa olarak Osmanlý Balkanýnda bir Hýristiyan devlet baðýmsýzlýk kazanýrken, fethinden itibaren Ege Denizi'nde mutlak Osmanlý egemenliði de yine ilk defa olarak kýsýtlanmýþ oluyordu. Rum isyaný kýsa sürede acýmasýz bir din ve ýrk savaþý haline dönüþtü. Avrupa'dan maddi-manevi destek gören Rumlar, hedeflerinin Mora'da bir tek Türk kalmayana kadar savaþmak olduðunu en baþýnda açýkça ilan ettiler. Olaylara þahit olan Avrupalý yazarlarýn anlattýklarýna göre, isyan bölgelerinde öyle anlar yaþanmýþtý ki, Türkler için bazen ölüm kurtuluþ oluyordu. Osmanlý'nýn Mora Müslümanlarý olarak tanýmladýðý zümre, isyan bittiðinde tamamen tarih sahnesinden silinmiþ durumdaydý. Yaþama þansý bulan Mora Türkleri ise imparatorluðun çeþitli yerlerinde zor þartlarda hayatlarýný devam ettirdiler. O dönemde muhacir organizasyonu yapacak resmî bir kurumun olmayýþý, bu ilk Yunanistan göçmenlerinin acýlarýný daha da derinleþtirdi. Ýsyanýn bitiminde Yunanistan'daki Türk emlak ve vakýflarý tasfiye edilirken, bölgedeki asýrlýk Türk medeniyeti izleri de sonsuza kadar silinmiþ oluyordu. Bu eser, Türk-Yunan iliþkilerinin tarihî seyrindeki kýrýlma noktalarýný, objektif-bilimsel kriterlerle ve birincil kaynaklar eþliðinde incelemesi bakýmýndan, þüphesiz günümüz problemlerinin çözümüne ýþýk tutacak önemdedir.

“Her kim kendini kýymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.”
    Malik bin Dinar

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir
    Yaþ
    41

Türkiye ve Yunanistan'da Batý Meselesi

Arnold J. Toynbee

Toynbee´nin Anadolu´ya yapmýþ olduðu seyahati ve akabinde kaleme almýþ olduðu elinizdeki eseri Vatan gazetesi 29 Mart 1923 tarihli nüshasýnda birinci sayfadan verdiði haberle þu þekilde duyurmuþtur:ÝSTANBUL´A BÜYÜK BÝR TÜRK DOSTU GELÝYOR!Türklerin zalim deðil, mazlum konumunda olduðunu ispat için pek çok uðraþan Toynbee cumartesi günü þehrimize vasýl olacaktýr. Prof. Toynbee bundan iki sene önce Manchester Guardian gazetesi tarafýndan memleketimize gönderilmiþtir. Buraya bir Türk düþmaný sýfatýyla geldiði halde Yunan iþgali altýndaki yerleri gördükten sonra Yunan zulmüne karþý isyan etmiþ ve bizim lehimize yazýlar yazmýþtýr. Türk aleyhtarý diye tanýnmýþ maruf bir muharririn Manchester Guardian gibi bize düþman bir gazetede yazdýðý yazýlar Ýngiltere´de pek derin bir teessür býrakmýþtýr. Prof. Toynbee´nin bize hizmeti bundan ibaret deðildir. Yalova havalisindeki Yunan zulümlerine karþý tek baþýna mücadele açmýþ ve orada bir imha siyaseti takip eden Papagrigoriu´yu azlettirerek bir çok Türkü muhakkak bir ölüm felaketinden kurtarmýþtýr. Ýngiltere´ye döndüðünde bizim hakkýmýzda birçok makalelerle beraber pek ciddi bir eser neþrettirmiþtir. Lozan´daki heyetimiz davamýzýn doðruluðunu ispat hususunda bu eserden pek çok istifade etmiþtir.

“Her kim kendini kýymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.”
    Malik bin Dinar

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr poetricus - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Postmodernizm ve Ýslam, Akbar S. Ahmed; Çev: Osman Deniztekin, Cep Kitaplarý Yay. Ýst. 1995.

Dünyanýn en büyük antropologlarý arasýnda gösterilen Akbar S. Ahmed'in Ýslâm ve Batý, geçmiþi ve bugünüyle Doðu ve Batý'nýn temel çatýþma noktalarý, Ýslam dünyasýnda aydýnlarýn halk karþýsýndaki konumu gibi problemlere antropoloji çerçevesinden farklý bakýþ açýlarý sunduðu bir kitap.

Özellikle neredeyse kimsenin el atmaya cesaret edemediði Batýlý medya karþýsýnda Ýslam dünasýnýn tavrý ve bu tavýrda belirgin bir þekilde göze batan halk aydýn farklýlaþmalarýný ele alýþý olduça ilginç.

Batýlý medya organlarý her yerde haýr ve nâzýr olarak,durup dinlenmeden, bir soluk alma fýrsatý dahi tanýmadan, araþtýrýp arýþtýrýp sürekli olarak saldýrmakta, zayýf ya da dayanýksýz olana hiç insaf etmemektedir.

Medyaýn güçlü saldýrýsý Müslümanlara çifte darbe vurmaktadýr, çünkü kendilerini savunacak yetenekte deðil ibi gözükmektedirler. Daha da kötüsü saldýrýnýn doðasý ve amaçlarýný kavramaktan dahi âciz görünmektedirler. Liderlerin boþa atýp tutmalarý, dr kafalý âlimlerin sýzlanmalarý, onlarý ev gibi bir düþman kapýya dayanmýþken, kendi aralarýnda tartýþan zavallý cüceler gibi göstermektedir. Müslümanlarýn içgüdüsü ve saðduyusu söz konusu olduðunda liderlerinden ve âlimlerinden daha güvenilir olan sýradan müslümanlar, tehlikenin büyüklüðünü sezmektedir. Kendisine cephe alan güçlerin vesavaþýn olasý boyutlarýnýn bilincindedir; kendi liderlerine çok az inancý olduðundan gerginliði daha da artamtadýr.

Yazarýn zaman zaman etkisinden kurtulamadýðý oryantalist kliþelere, Nasreddin Hoca'yý Ýranlý yapmak gibi, Türkiye hakkýndaki bazý bilgilerinin sathiliðine, çevirmenin Türkçe kusurlarýna raðmen oldukça ufuk açýcý bir kitap.

Özellikle son bölüm Edward Said'in Covering Islam: How the Media and the Experts Determine How We See the Rest of the World (1981) adlý eserinden sonra Ýslâm'ýn batýlý medya karþýsýndaki konumu hakkýnda en orijinal deðerlinderme.

Hâsýlý oumak gerek...

Nereden
    Ýstanbul

Jean Cristophe Grange ýn son kitabý " Koloni " yi tavsiye ederim arkadaþlar

Ýskender66 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    48

ÝBN HACER EL-HEYTEMÎ'nin, tercümesi Manastýrlý Ýsmail Hakký'nýn Fýkhýn Sultaný ÝMÂM-I ÂZAM EBÛ HANÎFE (R.H) isimli kitabý bugün itibariyle okuyup bitirdim. Ýslami kurallara göre yaþamak isteyenlere ve bu büyük zât hakkýnda detaylý bilgi edinmek isteyenler için, afiyetle okunacak bir kitap... Kitabýn yazarý 16. yüzyýlda yaþayan zamanýn büyük þafi imamlarýndan mübarek bir zat. Tercüme eden de 19. yüzyýlda yaþayan Manastýrlý Ýsmail Hakký. Þafi gözüyle Hanefi mezhebini ve kurucusu ÝMÂM-I ÂZAM'ý anlatan mükemmel ötesi bir kitap. Bence her müslümanýn okumasý gereken baþlýca bir yapýt.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Rüyalarýný Ver Bana - Haþmet Babaoðlu

Normal þartlar altýnda küçük kitaplarý okumayý pek sevmem. Nedeni hemen bitmeleri. Daha kitaba ýsýnamadan bir kaç saat sonra biten kitaplarý okumam. Ama geçende kitapçýya gidip ucuz kitaplarý görünce dayanamadým aldým bir kaç tane. Biride buydu...

Haþmet Babaoðlunun Yeni Binyýl , Sabah ve Vatan Gazetelerindeki köþesindeki yazýlarýndan güzel bir derleme yapýlmýþ...... Sonu ayrýlýkla biten iliþkilerin içyüzüne inmeye çalýþmýþ...

Küçük küçük hikayeler var. Her yazý ayrý bir hikaye ve satýr aralarýnda kendimizden bir þeyler bulabileceðimiz hikayeler bunlar.....

Boþ vaktiniz varsa okuyabilirsiniz fena deðil diyelim....
    Ne mutlu Türk olana deðil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karþýsýnda kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Süleyman Eruyar - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Ýstanbul - Orhan Pamuk

baþladým, yorumum bitince,

Bekir - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    32

Uzun zaman sonra tekrar Kitap okumaya baþlamayý düþünüyorum..
    Toplu Kitap sipariþi vericeðim...

Harlan Coben-Asla Vazgeçme
    Elif Þafak-Aþk
    Adam Fawer-Olasýlýksýz
    Gregory-Boleyn Kýzý
    Ýskender Pala-Ýki Darbe Arasýnda
    Ýskender Pala-Katre-i Matem
    Larsson-Ejderha Dövmeli Kýz

Þimdilik Bu Kitaplar ve Birkaç tane daha kitap almayý düþünüyorum..
    Fazla laf karmaþasý yapan,fazla polisiye olan,Çok kafa karýþtýran,Belirgin Ýdeoloji olan kitaplarý sevmiyorum.

Okuduðum kitap Bana bir þeyler katmalý,Beni fazlaca Düþündürmeli(Polisiye anlamda deðil) ve Okuduktan sonra etkisi üzerimde kalmalý...

Yukarýdaki kitaplar Hakkýnda fazla bilgim yok En çok önerilen Kitaplar Bunlar,Bu kitaplar Hakkýnda bilgisi olan arkadaþlar Alýp-Almamam konusunda yardýmcý olabilirler mi??
    Ve Yukarýda yazdýðým özelliklerde Kitap önerilirse çok sevinirim...

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    32

Þu yukarýda yazdýðým Kitaplar ve

Piraye
    Ýçinde Aþk Saklý-Judith Mcnaught
    Kusursuz-Judith Mcnaught

Bu kitaplarý sipariþ etmeyi düþünüyorum,Bu kitaplar arasýndan Kesinlikle alma diyebileceðiniz kitap var mý??
    Ve ya Kesinlikle al diyeceðiniz baþka kitap da olabilir...

Biraz yardýmcý olun da Boþa kitap almýþ olmayým...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Alýntý Bekir Aydýn Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster

Ve ya Kesinlikle al diyeceðiniz baþka kitap da olabilir...
    Sevgili Arkadaþým .

Ne tür kitaplardan hoþlandýðýný bilmiyorum ama okuduðumda çok etkilendiðim bir kaç eseri yazacaðým buraya ...

Ayþe Kulin - Adý: Aylin

Orhan Pamuk : Benim Adým Kýrmýzý

Ýskender Pala : Aþkname ( bunu özellikle tavsiye ediyorum ama hazmede hazmede okumalýsýn...)

Tübitak Yaýnlarýndan Sinan Sertözün- Matematikin Aydýnlýk Dünyasý isimli eseri var o da çok hoþuma gitmiþti bir kaç kere okudum..... Matematikle ilgili deðil çok deðiþik þeyler var içinde alýrsan piþamn olmayacaksýn.

Hekimoðlu Ýsmail- Menan Cinleri.....

Osman Pamukoðlu - Unutulanlar Dýþýnda Yeni Bir þey Yok ( Hakkari Dað Komando Tugayýnýn efsane komutanýndan oradaki Mehmetcikleri anlatan eseri )

Bunun dýþýnda klasiklerden hala okumamýþsan Suç ve Cezayý Þiddetle tavsiye ediyorum.....

Kocaeli Ýl Temsilcisi Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    50

Yýlmaz Öztüna'nýn Cumhuriyet Dönemi Öncesinde Türkler isimli kitabýný bitirdim...

Ýlk Türk devletinden Cumhuriyet'e kadar kadar kurulan Türk Devletlerin, kuruluþunu büyümesini askeri,iktisadi yapýlarýný, cemiyet,kültür ve sanat hayatlarýný,yetiþtirdikleri bilim ve sanat adamlarýný anlatýyor...

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    32

Teþekkürler Faik Abi...
    Tavsiye ettiðiniz Kitaplardan Adý Aylin'i listeye ekledim...
    Suç ve Ceza ile Aþknameyi Bu kitaplar bitince Sahaflardan alýcaðým...
    Diðerleri Bana yaramaz

macka61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

adý aylin süper bir kitaptý o kadýn neymiþ ya

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Standart BÝz osmanliyiz.

Kitabýn Adý: BÝZ OSMANLIYIZ

Yazarý : Yavuz Bahadýroðlu

Yayýnevi : Nesil Yayýnlarý

Türü: Araþtýrma

Basým Yýlý : Mart 2006

Sayfa Sayýsý : 224 Sayfa

Düþünceler : Asýl ismi Niyazi Birincidir. Ama yazýlarýný Yavuz Bahadýroðlu müstear ismiyle kaleme almaktadýr....

Tarihe meraklý olan arkadaþlarýmýz mutlaka bir kaç kitabýný okumuþtur. Yazarýn Malazgirt' te bir cuma sabahý , Sunguroðlu serisi , Elveda Buhara gibi sayýsýz baský içeren eserleri mevcuttur.

Bende bir çok kitabýný okudum. Tarihimizle ilgili ilginç anektodlarý roman tadýnda okumak isterseniz sizede tavsiye ederim.

Bu kitapta Osmanlý tarihinden ve medeniyetinden ilginç bölümler aktarýlmýþ. Ýstanbul'un Fethinden , Kainje Savaþýna , Padiþahlarýn öldürülmesinden Ankara Savaþýna kadar hikayeelr anlatýlmýþ. Ayrýca zamanýn yaþam biçimi , kültürü gelenekleri de þimdiki zamanla karþýlaþtýrýlarak mukyaese imkaný tanýnmýþ.

Abd yi senelerce haraca kestiðimiz ,Kanunuinin ilginç vasiyeti gibi çok þaþýracaðýnýz yerleride bulacaksýnýz....

Tarihi sevmeliyiz çünkü geleceðimiz orda yatýyor......

Kocaeli Ýl Temsilcisi Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    50

Nevzat Tarhan: Makül Çözüm

Aile içi iletiþimi anlatýyor...

Her devre çocuk yetiþimi hakkýnda bilgiler veriyor...

Ailede eþler arasý iletiþimi,sorunlarý çözüm yollarý, karþýlýklý davranýþlar hakkýnda bilgiler içeriyor...

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr
    Nereden
    Balýkesir
    Yaþ
    41

Þu kitabý okuyanýnýz var mý ? Almayý düþünüyorum da. Okuyucu yorumlarý falan çok etkileyici diyor.

Elimde þu anda;

Bu kitap var, bittiðinde yukarýda ki kitabý almaya düþünüyorum.

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr
    Nereden
    Balýkesir
    Yaþ
    41

Bu iki kitabý da bugün sipariþ ettim, bakalým nasýl çýkacaklar.

bu arada netten kitap almak için kitapyurdu.com'u tavsiye edebilirim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 3 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 3 misafir)