Sayfa 116 Toplam 156 Sayfadan BirinciBirinci ... 16 66 106 114 115 116 117 118 126 ... SonuncuSonuncu
Toplam 3878 adet sonuctan sayfa basi 2,876 ile 2,900 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: En Son Okuduğunuz Kitaplar Hakkında Yorumlar!..

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    İlker Yazıcıoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Üniversitenin ilk yıllarında okuduğum,şu aralar tekrar elime aldığım enfes bir kitap.
    Emile Zola'nın GERÇEK isimli romanı.
    Muhteşem bir baş yapıt,tavsiye ederim arkadaşlar.

Dönemin Fransa'sının içinde bulunduğu kilise dini eğitim ve laik eğitim çekişmesi,papazların toplum üzerinde dini kullanarak oluşturdukları ve maddi getiri sağladıkları uygulamalar,kadının kilisenin dini propagandalarında bir araç olarak kullanılması vb. bir çok yönüyle günümüz Türkiye'sinde yaşanan olaylarla bire bir örtüşen bir yapıt.

Mutlaka...
    Konu İlker Yazıcıoğlu tarafından (22.09.2016 Saat 13:13 ) değiştirilmiştir.
    Arafilboylu

Ve mikrofonlarımız Avni Aker'de...

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Yusuf Akçura - Şark Meselesi & Eski Şuray-ı Ümmet'te Çıkan Makalelerimden

https://www.otuken.com.tr/KitapDetay...eselesine-dair

Akçura Bey'in daha önce Üç Tarz-ı Siyaset, Türkçülük ve Aydınlara Düşen Vazife kitaplarını okumuştum. Şimdi Ötüken, Akçura Külliyatı'nı yayınlıyor. "Üç Tarz-ı Siyaset" modern Türk siyasasının babası Akçura'yı tanımanızı öneririm.
    Döneminin çok ötesinde bir fikir adamı. Hem doğuyu bilen hem batıyı görüp tanımış bir aydından bahsediyoruz.

Kitap iki eserden oluşuyor. İlki Şark Meselesi... Genelde Osmanlı - Avrupa - Rus
    ilişkilerini inceliyor Akçura. Diğeri ise İTC yayın organı Şuray-ı Ümmet'teki altı makalesinden oluşuyor.

Kitaptan uc notu yazmayi unutmusum:

1) Akcura Bey, Osmanli'yi Selcuklu'nun devami olarak goruyor. Degisimin sadece hanedan oldugunu yaziyor. Bu tarih degerlendirmesini Atsız'da (Daha sonra Yilmaz Oztuna'da) gormustuk. 16 Türk Devleti ifadesinin hatali oldugunu tekrar etmek gerek.

2) Akcura Bey, dedikodu ve tembelligin bir Bizans ozelligi oldugunu vurguluyor. Merhum Basbug Turkes de cesitli yazi ve konusmalarinda benzer uyariyi yapıyordu.

3) Osmanli kimligine itiraz... Bugun bile suren Osmanlilik tartismalarina bir asir once Akcura Bey net cevaplar vermis. Yeniceri ornegi ve gayri Turk olan Musluman unsurlarin kimliksizligini cok guzel anlatmis.
    Konu Oğuz ZEYTİN tarafından (02.10.2016 Saat 09:12 ) değiştirilmiştir.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Oğuz ZEYTİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Agah, Ali Bademci Bey'i tanırım. Hataylı'dır. Gerçekte öğrencisi midir, tam emin değilim, Mustafa Kafalı'nın takipçisidir. Asıl mesleği gazeteciliktir ve hala günlük yazılarına devam eder. Öfkeyle karışık üslubu bazen kızdırsa da çok satan gazetelerde köşe yazanların çoğunu cebinden çıkarır kanımca.

Bu kitap okuma listemde vardı fakat henüz almadım, hatırlattığın için teşekkür ederim.

Güncelliği açısından yazarın yine Ötüken'den çıkan "Suriye'de Türkmenler ve Bayır-Bucak" kitabını tavsiye edebilirim.

*
    Ali Bademci - Irak'ta Türkmen Dramı

http://www.idefix.com/Kitap/Irakta-T...=0000000712001

Onceki baskisi Togan'dandi. Bu ise Post Yayinlari'ndan. Zaten geçenlerde Ali Bey bunu mujdelemisti:

http://www.ulkucukadro.com/2016/09/yeni-kitaplar/

Akici ve sert bir usluba sahiptir Ali Bey. Cukurova civarini iyi bilir. Sinirin otesine de hakimdir. O yuzden Suriye ve Irak Türklüğü'nü ondan okurken gercekten bilgi sahibi oluyorsunuz. Ciddi ve titiz bir kaynakcasi var.

Bu calismasinda konu ile ilgili gunluk yazilarini derlemis, basliklara ayirmis. O basliklari ancak okudukca goruyorsunuz cunku icindekiler sayfası yok.

Yasayan son gercek Turkculer'den Ali Bademci'nin hem Ozbekistan hem Suriye hem de Irak Türklüğü hakkindaki eserlerini tavsiye ederim.

EK: Irak parlamentosunun gecen gun ulkemize yönelik uyarilarini okuyunca, bu kitaptaki bir bolum aklima geldi.

Ali Bademci, Prof. Dr. Mahir Kaynak'tan alintilamis:" Kasım 2016 seçimlerini Demokratlar kazanirsa Turkiye Musul ve Kerkük'te soz sahibi olabilir."

http://www.ulkucukadro.com/2016/09/turkmenler/

(Son paragraf)

Mahir Kaynak bunu nerede ne zaman soylemis diye arastirdum, bulamadım. Kitabin kaynakcasinda da yok. Bilen varsa paylasmasini rica ederim.
    Konu Oğuz ZEYTİN tarafından (06.10.2016 Saat 07:23 ) değiştirilmiştir.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Dr. Hayati BİCE - Ülkücü Hareket Üzerine Notlar (Panama Yayıncılık)

http://panamayayincilik.com/tanim.as...MPBH1HECUO0KX1

Tıp Doktoru Hayati Bice Bey aynı zamanda Ülkücü Yazarlar Derneği Başkanı'dır. Daha önce "Türk Yurtları Üzerine Notlar" adlı kitabını okumuştum. -> https://www.bilgeoguz.com/urun/68742...zerine-notlar/

Kendisini Haberiniz.com.tr'deki makaleleriyle tanımıştım. Türk Milliyetçiliği ile İslam, tasavvuf, Yesevi, ahlak kavramlarının ilişkisini incelerdi ağırlıklı olarak. Zaten kitabın ilk bölümü de Ülkücü Hareket'in zaman seyri içinde tarikatların etkisini konu ediniyor.

Sonrasında Turan-Türkbirlikçilik-PanTürkizm üzerine fikirlerini bulabilirsiniz.

Günlük siyasetten uzak bir denemeler bütünü olsa da ister istemez yakın geçmişe dair itirazlarına da rastlıyoruz yazarın.

Temmuz 2016'da basılan bu çalışmayı ilgilenenlere önerebilirim.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Ülkenin en eski uzun süreli yayınlarından Türk Yurdu'nu bayide bulamasanız da internetten okuyabilirsiniz. Ekim sayısı "Eğitim Meselemizi" konu ediniyor.

Benim en çok dikkatimi çeken makale ise şu:

İbrahim Karaer - "İlk Dönem Türk Yurdu’nda Dış Türkler ve Türkçülük (1911-1918)"

https://www.turkyurdu.com.tr/yazar-yazi.php?id=2754

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Orhan Karaveli - Ziya Gökalp'i Doğru Tanımak

http://www.dogankitap.com.tr/kitap/Z...u+Tanımak-1116

Seyahatlerde yanima aldigim kitaplar daha rahat okunan ve genellikle biyografi turundedir. Ziya Gökalp Bey gibi buyuk bir ismin külliyatını universite yillarimda okumustum. Gazeteci Orhan Karaveli'nin kitabi Gökalp uzerindeki tartismalarla basliyor, onun Türklüğü'nü ispatlamaya calismis. Bence bu cabalara hic gerek yok.

Devaminda Malta'ya surgunu, kizlarina mektubu, Turan Ülküsü vs. kisaca anlatılmış.

İlk kez karsilastigim bilgi ise Gökalp'in yaklasik 900 sayfalik Felsefe Notlari'nin gectigimiz yillarda kitap olarak basilmasiydi. Bundan habersizdim.

Onu tanimayanlar icin giris kitabi olabilir.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Faruk BERBER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum

Kelebek - Henri Charriere

İşlemediği bir cinayetten, müebbet kürek cezasına çarptırıldığı sıra, Henri Charrièrein özgürlük mücadelesinin bir ifadesi olarak doğdu Kelebek. Çok genç yaşında tutkunu olduğu idealleri ve gelecek arzusu onu ‘insanca bir felsefe ve ‘üstün bir uygarlıkla tanıştırdı: Modern sistemin kokuşmuş yolları yerine Kızılderililerin, cüzzamlıların, okuma yazma bilmeyen yoksul balıkçıların gerçek uygarlığıyla .Bir, iki, üç, dört, beş; bir, iki, üç, dört, beş. Ardı ardına sıralanan bu rakamlar aslında bir hücrenin uzunluğu: Bir uçtan bir uca beş adım. Tüm yaşamın göz önünden geçtiği beş adım. Hayallerle ve tutkularla atılan beş adım. Yargıçlara, mahkemeye ve insan kazanmak yerine kaybetmeye dayalı yargı sistemine atılan beş adım. Modern olarak nitelenen ülkelere atılan beş adım. Tüm duyguları iğdiş eden her türlü korkuyu insanın içine salan beş adım. Özgürlüğe ve geleceğe atılan beş adım.Kelebek bir özgürlük mücadelesi.
    BordoMavi.Net - Erzurum - Ankara - Çanakkale - Trabzon

Murat' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı Faruk BERBER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kelebek - Henri Charriere

İşlemediği bir cinayetten, müebbet kürek cezasına çarptırıldığı sıra, Henri Charrièrein özgürlük mücadelesinin bir ifadesi olarak doğdu Kelebek. Çok genç yaşında tutkunu olduğu idealleri ve gelecek arzusu onu ‘insanca bir felsefe ve ‘üstün bir uygarlıkla tanıştırdı: Modern sistemin kokuşmuş yolları yerine Kızılderililerin, cüzzamlıların, okuma yazma bilmeyen yoksul balıkçıların gerçek uygarlığıyla .Bir, iki, üç, dört, beş; bir, iki, üç, dört, beş. Ardı ardına sıralanan bu rakamlar aslında bir hücrenin uzunluğu: Bir uçtan bir uca beş adım. Tüm yaşamın göz önünden geçtiği beş adım. Hayallerle ve tutkularla atılan beş adım. Yargıçlara, mahkemeye ve insan kazanmak yerine kaybetmeye dayalı yargı sistemine atılan beş adım. Modern olarak nitelenen ülkelere atılan beş adım. Tüm duyguları iğdiş eden her türlü korkuyu insanın içine salan beş adım. Özgürlüğe ve geleceğe atılan beş adım.Kelebek bir özgürlük mücadelesi.
    Filmi de çok güzeldir.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Prof. Dr. Osman TURAN - Yeni İstanbul Yazıları

http://www.kitapyurdu.com/kitap/yeni...lisher_id=5449

Trabzonlu fikir ve bilim insanı rahmetli Osman Turan'ı Türk Cihan Hakimiyeti Mefkuresi Tarihi adlı çalışmasıyla tanıyoruz. Yeni İstanbul Yazıları ise 1966-67 yıllarında Yeni İstanbul Gazetesi başyazarlığında çıkan 115 köşe yazısından oluşuyor.

O dönem siyasetine, tarihe, önemli şahsiyetlere dair görüşlerini bulabiliyorsunuz.

Mesela Osman Bey siyasetçi kişiliğiyle İnönü'yü eleştirdiği bir yazısında Demirel'i de masonlukla vuruyor. Ayrıca bugüne ışık tutabilecek görüşlerinden birinde Demokrasi-Merkeziyetçi yönetim ilişkisini sorguluyor. Selçuklu uzmanı olarak Selçuklu devlet sisteminin boyların nüfuzunu kırarak merkezi güçleşme ile daha demokratik bir yapıya büründüğünü açıklıyor.

Nereden
    İstanbul

Madem @Oğuz ZEYTİN başlığı Türklük ve Türk tarihi üzerine kapatmış, biz de oradan giderek yeryüzünün en iyi Türkologlarından üçünün eserlerinden bahsedelim ;

ESKİ TÜRKLER - Lev Gumilev: Türk ne değildir, ne değildir sorularının cevabını bulabileceğiniz, tarafsız gözle bakan muhteşem bir kaynak eser. Rus tarihçinin doktora tezi olarak başlamış, sonra da yapılan ekleme, düzeltme ve sadeleştirmelerle tarihe meraklı herkesin okuyacağı bir kitap haline gelmiştir. Petersburglu olan Gumilev, Türk tarihinin temellerini bulacağınız Ermitaj müzesinde (her esere 10 saniye baksanız gezmesi tam 4 gün sürüyormuş, ölmeden gitmek nasip olur inşallah) yaptığı çalışmalardan yola çıkıp, tüm Asya'yı gezerek müthiş eserler bırakmıştır. Hocanın Hunlar, (daha doğrusu Hung Liu'lar) Hazar Türkleri, bozkır halkları ve kavimler konusunda da değerli eserleri vardır.

Efsaneden gerçeğe HACI BEKTAŞ - İrene Melikoff: Alevi-Bektaşi kültürü ve günümüze gelen tüm bağlantıları Melikoff Hoca'dan sorulur. Okumadığım ama çok methedilen "Uyur İdik Uyardılar" adlı çalışması da edinilebilir. Rivayete göre Hünkar Hacı Bektaş'ın yanına gömülmeyi vasiyet etmiş ama Fransa/Strasbourg'da öldüğü için mümkün olmamış. Büyük bir deha ve sevgi insanı olduğu kadar, Osmanlı Ordusu'nun da temellerini atan Hacıbektaş-ı Veli'yi tanımak isteyenler için önemli bir kaynak eser.

ALTAY TÜRKLERİNDE ÖLÜM - Jean Paul Roux: Ülkemizde "Moğol İmparatorluğu Tarihi" adlı eseri daha meşhurdur ama bu monografisi enfestir. Önce bahsettiğimiz hocalardan Lev Gumilev'in annesi Kırım Türkü, Melikoff'un da hem babası Azeri Türkü, hem de Türkiye'de yaşadığı ve bir Türk'le evlendiği için "bizden" sayılır. En az onlar kadar ciddi araştırmaları olsa da, Roux'yu biraz oryantalist olmakla eleştirebiliriz. Yalnız defalarca Türkiye'de ödül ve nişanlar almış hocanın özellikle bu eserinde, hiç bilmediğiniz, öyle google'lardan falan bulunması mümkün olmayan çok şey öğreneceğinize eminim.
    BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ?

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Nereden
    Erzurum

bdhd.JPG

Kitap 3 ayrı hikayeden oluşuyor. İlk bölüm kitaba da adını veren Bir Delinin Hatıra Defteri. İkinci bölüm Palto, son bölümde ise Burun isimli hikayeler mevcut. Kitap oldukça kısa ve bir çırpıda bitecek türden. Önümüzdeki hafta Salı günü Ankara'da oynayacak olan "Bir Delinin Hatıra Defteri" isimli tiyatro oyununa gideceğimizden gitmeden bir kez daha okuyayım dedim. İlk kısmında yine sıkılsam da diğer hikayeleri bilmeme rağmen okuması zevkliydi. Ek olarak Palto ve Burun hikayelerinin Youtube'da radyo tiyatrosu olarak kayıtları mevcut. Okundunktan sonra olmak koşulu ile dinlemenizi öneririm

Tiyatrodan gelince ona dair yorumumu da yaparım

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Oğuz ZEYTİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Orhan Karaveli - Ziya Gökalp'i Doğru Tanımak

http://www.dogankitap.com.tr/kitap/Z...u+Tanımak-1116

Seyahatlerde yanima aldigim kitaplar daha rahat okunan ve genellikle biyografi turundedir. Ziya Gökalp Bey gibi buyuk bir ismin külliyatını universite yillarimda okumustum. Gazeteci Orhan Karaveli'nin kitabi Gökalp uzerindeki tartismalarla basliyor, onun Türklüğü'nü ispatlamaya calismis. Bence bu cabalara hic gerek yok.

Devaminda Malta'ya surgunu, kizlarina mektubu, Turan Ülküsü vs. kisaca anlatılmış.

İlk kez karsilastigim bilgi ise Gökalp'in yaklasik 900 sayfalik Felsefe Notlari'nin gectigimiz yillarda kitap olarak basilmasiydi. Bundan habersizdim.

Onu tanimayanlar icin giris kitabi olabilir.
    Ölüm yıl dönümüydü Gökalp Bey'in. Ruhu şad, yolundan yürüyen bol olsun.

*

İşte onun ülküdaşlarından Türk hikayeciliğinin zirvesi Ömer Seyfettin Bey'in Turan Masalları'nı okudum son olarak.

https://www.otuken.com.tr/omer-seyfe...uran-masallari

On yedi kısa hikayeden oluşan bu kitap ağırlıklı olarak Türklük teması taşır. Daha önce Türklük Üzerine Yazılar (Bilgi yayınları) ve Efruz Bey'i okumuştum. Bu kitapta ise "Forsa", "İhtiyarlıkta mı Gençlikte mi", "Primo Türk Çocuğu (1 ve 2)", "Üç Nasihat" gibi hikayeleri bulabilirsiniz. Ötüken, Ömer Seyfettin külliyatını yayımlıyor. Öneririm.

Kitaptan: Forsa'nın sonunda ihtiyar Kara Memiş ölümü göze alarak düşmana atılmak isteyince oğlu Kumandan Turgut babasına onun yorgun olduğunu, cenk edemeyeceğini, dinlenmesi gerektiğini ve böylece yıllardır hasret kaldığı vatana dönebileceğini söyler. Babasının verdiği cevap şöyle olur: "(Geminin kıçında sallanan sancağı gösterip) Ölürsem şunu üstüme örtün! Vatan al bayrağın dalgalandığı yer değil midir?"

Ömer Seyfettin 36 yaşında vefat etmiştir. Ziya Gökalp de 48'inde bu diyardan göç eylemişti. O kısa ömürlere ne yüce hizmetler sığdırmışlar, özenmemek elde değil.

Duru Türkçe'yi korumak ve yaymak için Ömer Seyfettin, Ahmet Hikmet Müftüoğlu, H. Nihal Atsız ile Mustafa Necati Sepetçioğlu'nu daha çok okumalı, okutmalıyız. Sadece Türkçe için değil mevcut varlığımızı anlamak için de... Söyleyecek çok şey var aslında.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Nereden
    Erzurum

ant.JPG

10/10

Bir solukta okuduğum 103 sayfalık bir kitap. Maçın başlama saatini beklerken Hamdi'yi dinleyeceğinize bu kitabı okumaya başlayabilirsiniz Emin olun devresinde açıp kitabı okumaya devam edeceksiniz . Kadınlara hitap etse de bizlerin de ilginç bulacağı bir eser. Başı biraz hüzünlü gibi olsa da genel anlamda trajikomik. Kız arkadaşınıza, eşinize okutun.

Dip Not : Bu tavsiyeyi verirken içerikte küfür, argo olduğunu da belirtmek isterim. Sonra karşı taraftan "bana bu kitabı mı önerdin sen ?" vs tarzı dönüşler olmasın . O yüzden önermeden önce kitabı bir kendi süzgecinizden geçirin derim.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Bırakın dünyayı kendi geçmişini bilmeyen sığlar (Çoğunun önünde gazeteci, yazar, akademik titr vb. var), ABD'deki seçim sonuçlarına bakarak geleceğe yön veriyor. Böylelerine teneke diyorum.

Yusuf AKÇURA - Osmanlı Devletinin Dağılma Devri (Türk Tarih Kurumu Yayınları) - (6 TL)

http://www.ttk.gov.tr/index.php?Page...ar&KitapNo=868

"Üç Tarz-ı Siyaset" makalesiyle kurtuluş yolunun Türkçülük olacağını anlatan Büyük Akçura'nın pek bilinmeyen bir çalışmasıdır Osmanlı Devleti'nin Dağılma Devri.

Küçük Kaynarca Antlaşması'ndan Üçüncü Selim Yenilikleri'ne sebep-sonuç ilişkisiyle incelenmiş tarih notlarını gözden geçirmek faydalı olacaktır.

Bu kitap farklı yayınevleri tarafından da basıldı. Diğer eserlerine ulaşmak için Ötüken Neşriyat'ın şu sayfasına bakabilirsiniz: https://www.otuken.com.tr/YazarDetay/yusuf-akcura

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

TÜYAP Kitap Fuarı 12 Kasım'da başlıyor.

İmza Günleri tarihlerinden açıklananlar şurada: http://www.istanbulkitapfuari.com/imza-gunleri

Yağmur Tunalı katılıyormuş. Severek okurdum ancak siyasi hırsının getirdiği ukalalık çoğu okurunun saygı ve sevgisini kaybetmesine sebep oldu. Tıpkı Adnan İslamoğulları gibi...

Listedeki yazar-şairlerden sadece yaşayan hakiki Türkçüler'den Turgut Güler'le sohbet etmek isterdim. Tanımayanlar için şu kitabını öneririm: https://www.otuken.com.tr/orhundan-tunaya-ulug-turkler

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Bugün, 1944'te yargılanıp beraat eden Türkçü-Turancılardan merhum Osman Yüksel Serdengeçti Bey'in ölüm yıldönümü.

Akdeniz Hilalindir,
    Mabetsiz Şehir,
    Gülünç Hakikatler,
    Bu Millet Neden Ağlar,
    Bir Nesli Nasıl Mahvettiler adlı kitaplarını daha çnce okumuştum.

Şimdi Türk Edebiyatı Vakfı, onun yıllar önce çıkardığı Serdengeçti dergisinin sayılarını toplayarak yayımladı.

http://turkedebiyati.com.tr/Book/BookDetail?BookId=231

Arşivlerde zor bulanan otuz üç sayı Serdengeçti'yi tanesi 2 TL'ye okuyabilirsiniz.

Meraklısı varsa kaçırmasın...

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Nereden
    Erzurum

Sabahattin Ali'nin "Değirmen" isimli kitabını okudum. Öykülerden oluşan kitabı nedense çok basit buldum. Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf ve İçimizdeki Şeytan isimli eserlerinden sonra yükselen beklentim ile alakalı olabilir bu durum.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    İlker Yazıcıoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı Faruk BERBER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sabahattin Ali'nin "Değirmen" isimli kitabını okudum. Öykülerden oluşan kitabı nedense çok basit buldum. Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf ve İçimizdeki Şeytan isimli eserlerinden sonra yükselen beklentim ile alakalı olabilir bu durum.
    Sabahattin Ali'nin ana eserleri (roman diyebileceğimiz eserler), yukarıda saydığın 3 kitap zaten.
    Diğer eserleri küçük hikayeler ve de tiyatro oyunlarından oluşan eserleri.
    Üstad, zaten 40 yaşında ,çok genç öldü.(öldürüldü)
    Belki daha da iyi eserler verebilirdi daha uzun yıllar yaşasaydı.

Demeye çalıştığım, 3 ana eseri yazımda zirvedir bana sorarsan.
    O yüzden,diğer eserleriyle karşılaştırma yapınca ,ister istemez aynı tadı vermeyecektir.
    Arafilboylu

Ve mikrofonlarımız Avni Aker'de...

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Nereden
    Erzurum

Bilgilendirme için teşekkürler canım.

Şu sıralar okuduğum romanın adı da Para Harekatı, aslında tam olarak roman gibi de değil. Ekonomiye ilgi duyanların mutlaka okumasını tavsiye ederim. Ülkelerin yaşadığı ekonomik krizler ile alakalı bir yazı, ekonomik terimlere uzak olanlar için roman tadında akıcı bir şekilde yazılmış kitap. Yazar Yaşar Erdinç.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Türk Milliyetçiliğinde Katedilmemiş Bir yol: Hristiyan Türkler ve Papa Eftim

http://istospoli.com/book/Ulus_ile_D...odoks_Kilisesi

Geçen hafta Agos'ta* yazarıyla röportajına denk gelmiştim. Gerçi Agos'taki röportajin kelime aralarında Türklük ve milliyetçilik iğnelemeleri yok değildi. Neyse, mevzu bu değil.

Bir Türk milliyetçisi olarak Ziya Gökalp ekolünde zihnimi meşgul eden sorulardan biri olmuştu sürekli Hristiyan Türkler. "Dili dilimden, dini dinimden" olarak cumhuriyetin Türk tanımı hem sosyolojik hem de kültürel fonda işlenmişti. "Irk hayvanlarda aranır" diyerek "Vatandaşlık bağı" ile sınırlandırılan bir Türk tanımı itiraf etmeliyim ki içime çoğu zaman sinmedi. Hatta içinde yer aldığım fikir grupları-ocaklar-derneklerde bunu da açıkça tartışmaya açmıştım. Destek bulduğum söylenemez. Bize hep anlatılır; "Balkanlarda Türk soylu olmayan müslümanlar Türkiye'ye alındı. Anadolu ve İstanbul'daki Türkçe konuşan gayrı müslimler Yunanistan'a gönderildi".

Türk Milliyetçiliği ve milliyetçileri, Gökalp'ten yüzyıl sonra bunu tartışabilmeli. Tam da Suriye'de bugüne dek görülmeyen şii Türkmen-sünni Türkmen noktasındaki mezhep kışkırtılması körüklenirken meselenin değil mezhep din bile olmadığı Türkeli'nin her burcuna anlatılmalı.

* http://www.agos.com.tr/tr/yazi/16941...lerle-imtihani

Bir diğer tanıtım yazısı için: http://kitap.radikal.com.tr/makale/h...gormedi-434839

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Rahmetli Kemal Çapraz'ın "Sürgünde Yeşeren Vatan Kırım"ından sonra "Kuzeydeki Yavru Vatan - Kırım" adı verilen çalışması KOCAV Yayınları'ndan çıktı.

Geçen hafta tanıtımı yapıldı.

https://www.kitapambari.com/kuzeydek...m-kemal-capraz

Kitabın arka kapağında Mustafa Cemiloğlu'nun şu yazısı yer alıyor:

Kırım.jpg

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Yrd. Doç. Dr. Murat Kılıç - "Allah, Vatan, Soy, Milli Mukaddesat - Türk Milliyetçiler Derneği"

http://www.iletisim.com.tr/kitap/all...7#.WCrgzNSLRkg

İçinden: http://www.iletisim.com.tr/images/Us...mukaddesat.pdf

Süleyman Demirel Üniversitesi Tarih kürsüsü hocalarından Murat Bey'in doktora tezinin genişletilmiş hali. İki üç ay önce çıkmış.

Bu dernek hakkında daha önce Prof. Dr. Necmettin Sefercioğlu'nun Bilgeoğuz'dan çıkan kitabını okumuştum. Hakkında bilinen çok fazla yanlış var. Mesela bu dernek toplumun pek bilmediği şekilde DP tarafından kapatılmıştır.

Şimdi Murat Hoca'nın çalışması elimde. O biraz daha derneğin teori-fikir tarafını işlemiş. Milliyetçiliğin muhafazakar desenlerden etkilenmesini incelemiş. İki üstte paylaştığım "Hristiyan Türkler ve Papa Eftim" kitabıyla arka arkaya oyunca iyi geldi. Yakın tarihi merak eden arkadaşlara tavsiye ederim.

Bu arada, bir dizi yapımcısına ödül töreninde söz verilmedi diye herkesin Ertuğrul Gazi ruhuyla cenge kalkışmasına, Atatürk'ü anma mesajlarında neden "Atatürk" yazılmadı diye kopan magazinel fırtınalara baktıkça gülüyorum.

Ortaçağ karanlığı Türk Medeniyeti için aydınlıktı. Karanlık batılıların yakıştırması. Klasik örnek vardır ya: Bizim ceddimiz tarih sayfalarını ilimde, düşüncede, er meydanında doldururken Batı, meleklerin cinsiyetini tartışırmış. Şimdi onlar fezaya giderken biz dizi yapımcısına söz verilmedi diye Selçuklu'ya Osmanlı'ya saygısızlık yapıldı diyoruz. Bir toplum ancak bu kadar boş bireylerden oluşabilir. Allah sonumuzu hayreylesin.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Nereden
    Erzurum

Türk Tarih Kurumu'nun Belleten dergisinin tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.ttk.gov.tr/index.php?Page...ilar&DergiNo=1

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

TÜYAP'ı kaçıranlar üzülmesin. CNR Kitap Fuarı 24 Şubat'ta...

http://cnrkitapfuari.com/

*

Bu arada "Turan" Dergisi'nin 29. sayısı çıktı.

TURAN-29.jpg

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Şöyle büyük bir fuara gidemedim hayat boyu ya ona yanarım......

herhaldesabah girsem akşam bile çıkamazdım oradan....
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)