Sayfa 110 Toplam 156 Sayfadan BirinciBirinci ... 10 60 100 108 109 110 111 112 120 ... SonuncuSonuncu
Toplam 3878 adet sonuctan sayfa basi 2,726 ile 2,750 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: En Son Okuduğunuz Kitaplar Hakkında Yorumlar!..

signal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

3032.jpg,

Dinler tarihi-Ahmet Kahraman

İlk insanlardan bu yana tüm topluluklar bir dine inanmıştır. Tarihte ortaya çıkmış tüm dinler genel hatlarıyla mukayeseli bir şekilde anlatılmış. Konuyla ilgili arkadaşların yararlanacağı oldukça bilgilendirici bir kitap.
    Seni ölüme de götürse doğruluktan sakın ayrılma.
    Hz. Ömer.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Nekahet doneminde eskisi kadar fazla okuyamadim. Agirlikli olarak e-kitaplari, kolaylik acisindan tercih ettim. Basili kitaplardan okuduklarim:

Dr. Suleyman YASAR - Hikayesi Biten Ekonomi

Lisans yillarindan hocamdir Dr. Yasar. AB ve secmeli Makro Ekonomi Yonetimi derslerinde kendileriyle epey sert tartismalarim olmustu. Tesadufen ogrendigim bu calismasi son donem ekonomi kararlarini sorguluyor.

Yilmaz OZTUNA - Kisa Osmanli Tarihi

Yilmaz Oztuna'nin diger bircok calismasina asinaydim. Bu guncel bir derleme, bir nev-i Osmanli Tarihi ozeti.

Prof. Dr. Tuncer BAYKARA - Turk Inkilap Tarihi ve Ataturk Ilkeleri

Tuncer Hoca'nin cesitli vakif ve derneklerdeki soylesilerine denk gelmistim. Bu calismasiyla okuma firsatim oldu. Prof. Dr. Ali Ihsan Gencer ve Sabahattin Ozel'in Turk Inkilap Tarihi kadar detayli degil ancak ondan daha orjinal (Tarih uzmani olmadan boyle hukum vermem belki dogru degil.).

Prof. Dr. Huseyin Namik ORKUN - Attila ve Ogullari

HNO'nun daha once iki calismasini incelemistim (Yeryuzunde Turkler, Turk Sozunun Asli). Kaynakcasi yogunlukla Macar ve Rus Turkologlar. Attila konusunda asil merak ettigim kitap Peyami Safa'nin Otuken'den cikan kitabi.

axelman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Oğuz ZEYTİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nekahet doneminde eskisi kadar fazla okuyamadim. Agirlikli olarak e-kitaplari, kolaylik acisindan tercih ettim. Basili kitaplardan okuduklarim:

Dr. Suleyman YASAR - Hikayesi Biten Ekonomi

Lisans yillarindan hocamdir Dr. Yasar. AB ve secmeli Makro Ekonomi Yonetimi derslerinde kendileriyle epey sert tartismalarim olmustu. Tesadufen ogrendigim bu calismasi son donem ekonomi kararlarini sorguluyor.
    Meşhur "Faiz Lobisi" deyiminin mücidi.Hökümetle arası açılınca gözü açılanlardan (
    http://www.idefix.com/kitap/faiz-lob...RSUL0LH18YCT24

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı axelman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Meşhur "Faiz Lobisi" deyiminin mücidi.Hökümetle arası açılınca gözü açılanlardan (
    http://www.idefix.com/kitap/faiz-lob...RSUL0LH18YCT24
    Aynen oyle Agah.

Yazilarinda kendine sordugu sorulari cevaplamasina hayranim. "Niye anlattik bunlari? Sundan anlattik..."

signal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

2e9d04a2-53c8-470c-ad68-f2a48bbc08c9.jpg

Lee strobel'ın Nietzsche'nin "Tanrı öldü" sözüne karşılık ismini verdiği kitaptır. Kitapta Tanrı'nın varlığına dair tezlerin olduğu ve akıcı üslubuyla herkesin okuyup anlayabileceği bir kitaptır.

Önceden ateist olan yazar Lee Strobel'in aslında gençliğinde ateizme kanmış olduğunu, bu kanmada bilimin onu nasıl yanlış yönlendirdiğini yine bilime dayanarak anlatılıyor. Kitap, genelde farklı alanlanlardan bilim adamları ile yapılan söyleşilerle geçiyor.

Z
    amanında dini reddetmiş birisi tarafından yazılmış olması kitabın samimiyetine ayrı bir hava katıyor ve dini, metafizik olmayan ve objektif bir yaklaşımla irdeleme imkanı sağlıyor.
    Konu signal tarafından (26.10.2015 Saat 11:44 ) değiştirilmiştir.
    Seni ölüme de götürse doğruluktan sakın ayrılma.
    Hz. Ömer.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

İnsanlar her şeye vakit buluyorda kitap okumaya hiç bulamıyor nedense....

Dün Of'tan Trabzona geldim dolmuşla....

52 km yolda 66 sayfa okudum.....

yani insanlar kahvede akşam ediyor , telefonla saatlerce oyun oynuyor buna vakit buluyor ama güya kitap okumaya bulamıyor
    Konu Faik Yılmaz tarafından (26.10.2015 Saat 10:10 ) değiştirilmiştir.
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Abdurrahim KARAKOC - Sulari Islatamadim

Yillardir aradigim Ocak Yayinlari (92) baskisina ulastim. Cevapsiz Kalan Sualler, Birlik, Olcu, Yol, Caresizlik gibi nice essiz siiri yeniden okumak buyuk keyifti.

Sezai KARAKOC - Unutus ve Hatirlayislar

Ince hacimli vefakat oldukca derin bir kitap. On makaleden olusan kitabin ikinci siradaki yazida gecen "...Sen bir genclik asisisin topraga" ifadesiyle noktalanan paragrafi okjmanizi tavsiye ederim.

Ikbal VURUCU, Firat KARGIOGLU - Yeni Nesil Ulkuculer

Milliyetci camia icerisinde son donemde sivrilen birkac yazar ve akademisyenin 80'den sonr dogan Ulkuculer uzerinden sozum ona ozelestiri calismasi. Ozelestiri dediysem, kendilerini degil; fikri, partiyi, eylemi, Ulkuyu elextiri. Yoksa kendileri gunahsiz!

Uzerine uzun uzun yazabilecegim bir kitap fakat konuya uzak kisilerin kafasini karistirmak istemem. Disaridan bakan okuyucularin ilgisini belki cekebilir ve bence cekecektir. Ancak hareketin ve fikriyatin icindekilerin ise pek ciddiye alacagini sanmadigim abukluklar derlemesi. Bu arkadaslara gore Milliyetciler okumaz, bir tek onlar okumus(!) Sorsaniz Galip Erdem'in sevgi temali o veciz sozunu siar edinip baskalarini elestirirler. Okuyacaginiz on iki roportajin on birinde ukalalik, sevgisizlik, tepeden bakmaciligin en canli orneklerini goreceksiniz. Benzer bir usluba Yagmur Tunali'nin Kavga Gunleri'nde ve Lutfu Sahsuvaroglu'nun fikralarinda rastlardim lakin onlarda edebi bir nezaket vardi. Bu kardeslerde o da yok. Allah yollarini acik eylesin, CV'lerini doldursun.

Yagmur Tunali demisken... "Bittigi Yerde Baslar", Bilge Kultur Sanat'tan cikti. Osmanli zamaninda dogmus Cumhuriget devrinde yetismis ve uretmis on alti aydin, yazar, sanatci vs. ile yapilmis soylesilerden olusuyor. Henuz baslamadim.

Cunku Ilham Tohti'nin Turkiye Turkcesi ile cikan Uygur Turkleri ve Cin Meselesi adli kitabini one aldim. Bitirince bahsedecegim.
    Konu Oğuz ZEYTİN tarafından (29.10.2015 Saat 00:37 ) değiştirilmiştir.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Ilham TOHTI - Yolum ve Gayem (Uygur Turkleri ve Cin Meselesi)

http://www.dr.com.tr/Kitap/Yolum-ve-...=0000000661290

Donem donem gundeme gelen ve saman alevi gibi sonen ciliz tepkilerle hatirlanan Dogu Turkistan'nin hapisteki aydinlarindan Tohti'nin makale ve raporlarindan olusuyor bu kitap.

Tohti, ulkemizde Rabia Kadir kadar taninmiyor. Zaten Ganire Pasayeva, Rabia Kadir, Mustafa C. Kirimoglu, Gabor Vona gibi Turk dunyasinin sozculerinin populeritesinin aldatici oldugunu dusunuyorum. Bunlara kulak verenler genelde Milliyetciler (Turancilar). Acik soylemek gerekirse Kirimoglu disindakileri cok da ciddiye alamiyorum. Belki sozcusu olduklari toplumlarin menfaati icin samimiyetle ugrasiyorlar fakat sahsen hayalimdeki birlikte onlara yer var mi, cevabini henuz verebilmis degilim.

Neyse, kitaba doneyim. Cin, anayasasinda Uygur Ozerk Bolgesi'ni taniyor. Fakat bu resmi durum fiiliyata gecmemis durumda. Kitapta somut ornekler belgeleriyle siralanmis. Ozellikle inanc ozgurlugune vurulan darbe son derece ilkel. Inanc ozgurlugunu ibadetle sinirli sanmamak lazim. Zorla oruc bozdurma baskisi insan haklari ihlalleri raporlarina girmis. Dini kitap satisinin yasak olmasini anlamakta gucluk cekiyorum.

Bir baska mesele nufus degisimi. Bir rapora gore 80% oranindaki Turkler bugun 40% civarina dusurulmus. Cinli Hanlar da Uygur'da neredeyse o oranlara yukselmis. Bu arada Cin Komunist Partisi'nin irkci bir politikasi da gozden kacmiyor. Ozerk bolgede parti teskilatinda Turklere hic verilmemesi ehliyetle degil kimlikle aciklaniyor.

Dogu Turkistan topraklarinda faaliyet gosteren Xingjiang Jiayu adli helal gida firmasinda calisanlar ne yazik ki musluman Turkler degil. Bu firma Cin Havayollari'yla seyahat eden musljman yolcular icin helal yiyecek hazirliyormus. Normalde istihdamin Uygurlar icinden yapilmasi gerekirken diger adaletsizlikler gibi bu konuda da ayrimciliga ugramislar.

Tohti ne istiyor? Bunu bir makalesinde ozetle soyle acikliyor: Kesinlikle bagimsizlik istemiyorum. Cin Anayasa'si ve Bolgesel Milli Ozerklik kanunlarinin uygulanmasini istiyor. Ekonomik olarak hizla kalkinan bolgenin bu gelisiminden hakettikleri payi almak istiyorlar. 2010 verilerine gore kisi basi yillik gelir 330 Dolar civarinda, kuzeydeki koylerde ise 200 Dolar kadarmis.

Bu ay piyasaya cikan kitabi tavsiye ederim.
    Konu Oğuz ZEYTİN tarafından (05.11.2015 Saat 20:55 ) değiştirilmiştir.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Kitaplarimdan hayatta kopmam diyordum. Gelecekteki evimin calisma odasinda kitaplarim icin tasarligim yer bile hazirdi. Bugun ani bir kararla kitapligimdan 290 fikir eserini ve 33 cilt dergiyi bir dernege bagisladim.

Bazisi icin sahaflari dolasmistim. Bazisi icin yayinevlerini sokak sokak gezmistim. Baskisi tukenen iki uc kitap icin yazarinin ev adresinin pesinde kosmuslugum bile var, belki elinde birkac tane kalmistir diye...

Kolilere yerlestirirken ilk sayfalarina dustugum notlara gozum carptti. Kimini is gezisi icin ulkenin bir ucunda, kimini tatil vakti memlekette, kimini turda, kimini yurtta... Bosuna dememisler, en iyi arkadas kitaptir!

Insallah genc yasli yeni okurlarina faydali olurlar.

Geriye kalanlari da ya bir okula ya da universite kitapligina gonderirim. Bilmiyorum, henuz dusunmedim: Sifirdan yeni bir kitaplik kurar miyim? Yoksa bundan sonra okudugum her kitabi hemen bir dostuma armagan mi ederim?

Okumayi sevenler halimden anlar dedim, paylasmak istedim.

Courage - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Oğuz hocam senin gibileri kalmadı ilk tebriği ben yapayım dedim. Benim biriktirdiğim o kadar değil ama hakikaten kitabın ilk sayfalarına aldığım tarih ve yer notu düşer ,zaman zaman okuduğumda mutlaka bakarım.Fazla önemsiz görünse de hoş oluyor.

Geçenlerde de devlet(sanırım kültür bakanlığı) ,bir yazarın kütüphane bağışından istifade ile arşivini genişletmişti.
    Hominem te memento... - Sadece bir insan olduğunu unutma...-

StopMatchFixing.Com

esra61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

Kitap okumaktan zevk alan insanlar gördükçe mutlu oluyorum.Hele benim gibi ilk aldıklarında not düşen insanların oluşu beni mutlu ediyor.Yeni bir kitap edinmenin mutluluğunu ilk sayfasına not düşme heyecanını ve kitaba başlama anındaki mutluluğu Dünyanın bir çok lezzetinden güzeldir.
    Bende oğuz hocam gibi düşünenlerdendim kitaplardan kopmam zor. Ve kitaplarımı birisiyle paylaşmaktan hoşlanmam,sanki geri gelmiyceklermiş gibi hissederim, belkide tek paylaşmak istemediğim dostumdur kitaplar.
    Siz siz olun Meriç'in deyimiyle kitapları sokaktaki insanlardan çok sevin .Çünkü sizi asla yarı yolda bırakmazlar.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Courage Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oğuz hocam senin gibileri kalmadı ilk tebriği ben yapayım dedim. Benim biriktirdiğim o kadar değil ama hakikaten kitabın ilk sayfalarına aldığım tarih ve yer notu düşer ,zaman zaman okuduğumda mutlaka bakarım.Fazla önemsiz görünse de hoş oluyor.

Geçenlerde de devlet(sanırım kültür bakanlığı) ,bir yazarın kütüphane bağışından istifade ile arşivini genişletmişti.
    Alıntı esra61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kitap okumaktan zevk alan insanlar gördükçe mutlu oluyorum.Hele benim gibi ilk aldıklarında not düşen insanların oluşu beni mutlu ediyor.Yeni bir kitap edinmenin mutluluğunu ilk sayfasına not düşme heyecanını ve kitaba başlama anındaki mutluluğu Dünyanın bir çok lezzetinden güzeldir.
    Bende oğuz hocam gibi düşünenlerdendim kitaplardan kopmam zor. Ve kitaplarımı birisiyle paylaşmaktan hoşlanmam,sanki geri gelmiyceklermiş gibi hissederim, belkide tek paylaşmak istemediğim dostumdur kitaplar.
    Siz siz olun Meriç'in deyimiyle kitapları sokaktaki insanlardan çok sevin .Çünkü sizi asla yarı yolda bırakmazlar.
    Uzun bir tesekkur hazirladim ancak sayfayi yenilerken silindi.

Moral verdiniz, tesekkur ederim.

cem1990 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Rize

İlber Ortaylı - Türklerin Tarihi
    Amin Maalouf - Arapların gözünden haçlı seferleri
    Mustafa Armağan - 2.Abdulhamidin kurtlarla dansı 1 ve 2

Okuduğum bu 4 kitapta birbirinden güzel.İlber hoca soru cevap şeklinde bir kitap yazmış gayet bilgilendirici.Kitaplıkta olması gerekenlerden.
    Biraz arap sampatisi duyanların Amin maalouf kitabını okumasını isterim.1000 yıl önce araplar ne ise bugün de aynı toplum
    2 abdulhamit zaten tartışmak yersiz olur. Mustafa armağan da güzel anlatmış

SiNo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

hedef türkiye
    büyük uyanış
    ne yapmalı
    dayatmalar kabusu
    bye bye türkçe
    türk aynştaynı

OKTAY SİNANOĞLU

bu bütün kitapları heyecanla dikkatle okudum ve ne kadar akıllı ve dünya çapında bir insanı tanıdığımı fark ettim kitaplar türk aynştaynı hariç hepsi siyasi içerik taşıyor aynı zamanda türkçe hakkında yaptığımız yanlışları örflerimizi adetlerimize sahip çıkmamız hakkında da önemli bilgiler veriyor mutlaka okunmalı okutulması gereken kitaplar.

karahanbakar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Ahmet Hamdi Tanpınar-Saatleri Ayaralama Enstitüsü.
    Mükemmel ötesi bir kitap. Bir kere okudum döndüm bir defa daha okudum. Sanırım bir defa daha okuyacağım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı karahanbakar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mükemmel ötesi bir kitap. Bir kere okudum döndüm bir defa daha okudum. Sanırım bir defa daha okuyacağım.

Bes Sehir'i okudunuz mu? Okumadiysaniz tavsiye ederim. Eminim Tanpinar'a olan hayranliginiz misliyle artacaktir.

Kiymetli bir hocamin (Mustafa Bey) onerisiydi. "Eline kitap almamis biri dahi Bes Sehir'le tanissa, dilimizin kolesi olur" demisti.

karahanbakar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Bes Sehir'i okudunuz mu? Okumadiysaniz tavsiye ederim. Eminim Tanpinar'a olan hayranliginiz misliyle artacaktir.

Kiymetli bir hocamin (Mustafa Bey) onerisiydi. "Eline kitap almamis biri dahi Bes Sehir'le tanissa, dilimizin kolesi olur" demisti.
    Henüz okumaya fırsatım olmadı. Aydaki Kadın için tez ödevi aldım o yüzden şu anda romanlarına yoğunlaştım. Tezden sonra vaktim olursa inşallah başlarım.

Çok güzel bir tabir gerçekten, sanırım Tanpınar'ın bütün kitapları için geçerli

axelman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Kitaplarimdan hayatta kopmam diyordum. Gelecekteki evimin calisma odasinda kitaplarim icin tasarligim yer bile hazirdi. Bugun ani bir kararla kitapligimdan 290 fikir eserini ve 33 cilt dergiyi bir dernege bagisladim.

Bazisi icin sahaflari dolasmistim. Bazisi icin yayinevlerini sokak sokak gezmistim. Baskisi tukenen iki uc kitap icin yazarinin ev adresinin pesinde kosmuslugum bile var, belki elinde birkac tane kalmistir diye...

Kolilere yerlestirirken ilk sayfalarina dustugum notlara gozum carptti. Kimini is gezisi icin ulkenin bir ucunda, kimini tatil vakti memlekette, kimini turda, kimini yurtta... Bosuna dememisler, en iyi arkadas kitaptir!

Insallah genc yasli yeni okurlarina faydali olurlar.

Geriye kalanlari da ya bir okula ya da universite kitapligina gonderirim. Bilmiyorum, henuz dusunmedim: Sifirdan yeni bir kitaplik kurar miyim? Yoksa bundan sonra okudugum her kitabi hemen bir dostuma armagan mi ederim?

Okumayi sevenler halimden anlar dedim, paylasmak istedim.
    Oğuzcum bu zor kararından ötürü seni tebrik ediyorum.İnşallah kıymetini bilir o dernek.Maalesef ülkemizde bağış olan kitaplar çok kötü değerlendiriliyor. Bir çok insan biliyorum sırf bu yüzden kitaplarını bağışlamayan. Ben olsam yapamazdım

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Fatih Özkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı karahanbakar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Uzun zamandır başladım, başlayacağım dediğim eserlerden biri.
    Bu yorumun ardına, bu akşam okumaya başlıyorum.
    Hamiş

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı axelman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oğuzcum bu zor kararından ötürü seni tebrik ediyorum.İnşallah kıymetini bilir o dernek.Maalesef ülkemizde bağış olan kitaplar çok kötü değerlendiriliyor. Bir çok insan biliyorum sırf bu yüzden kitaplarını bağışlamayan. Ben olsam yapamazdım
    Sağ ol Agah.

Bir anda oldu, durup dururken...

Türklük üzerine tarih, deneme, sosyoloji, siyaset, araştırma-inceleme kitaplarımı verdim. Dernek de İstanbul'da Türklük üzerine çalışmalar yapan ciddi bir müessese. Yakından biliyorum. Kısmen rahatım.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Murat Bardakçı'nın "Enver"i çıktı.

http://alisveris.iskulturyayinlari.c...SNY0W7Y2MMJK42

Hacimli bir çalışma. Turancı çevrelerden eleştiri aldığını biliyorum. Ancak kitap henüz çok taze. Yayılıp okunması zaman alacaktır. Önümüzdeki günlerde Enver Paşa ekseninde tartışmalar yoğunlaşabilir.

*

Turancılıkla ilgili ciddi çalışmaların yayınlandığı bir dergiden geçmişte kısaca bahsetmiştim: TURAN.

http://turanjeopolitigi.com/

http://www.turander.org.tr/Yayinlar/TuranDergisi

Erol Cihangir Bey'in titiz çalışmalarının sonucunda akademik ve ilmi bir eser ortaya çıkıyor. Üç aylık bir çalışma. Elimde 25. sayısı var. Bazı makaleler;

- Ermeni Meselesi

- Irak Türk(men)leri

- Gagavuzya Dil Bayramı

- Kazakistan'ın Sosyal Yapısı

- Doğu Türkistan Basın Yayın Hayatı

- Enver Paşa'nın Bakü Doğu Halkları Kongresi'ne Sunduğu Beyanname

- Hun-Turan Teorisi

- Azerbaycan Kültürü

- Oğuz Kağan Destanı ve Zülkarneyn Hadisesi...

Konuyla ilgilenen ve incelemek isteyen arkadaşlara gönderebilirim.

TSemih61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

@Oğuz ZEYTİN

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/ayse-arman_12/ne-yapiyorsam-senin-icin-yapiyorum-naciyem-dunyayi-ayaklarinin-a_40014172

Sanırım bu röportajdan anlaşılıyor Turancıların neden tepki gösterdiği. Bardakçı, Enver Paşa için İslamcı, padişahçı ve hilafetçi diyor. Turancılıkla da alakasının olmadığını söylüyor. Şevket Süreyya Aydemir ve Nevzat Kösoğlu'ndan sonra Enver Paşa hakkında bir de ben yazayım demiş Murat Bardakçı. Tarihimizin en ilgi çekici kişilerinden biri olduğu kesin Enver Paşa'nın. Bu kadar popüler bir kişi olmasına ve hakkında çok konuşulmasına rağmen yeterince okunmadığını düşünüyorum. Hep merak etmişimdir Enver Paşa neden hilafete ve saltanata dokunmadı diye. Bardakçı'nın dediği gibi hilafetçi ve padişahcı olduğu için mi yoksa yeterinde güçlü ve cesaretli olmadığı için mi? Ya da Atatürk kadar idealist biri değildi. Hatta hilafetin ve saltanatın kendi ideallerini uygulamakta daha yararlı olabileceğini de düşünüyor olabilir. Okumak ve araştırmak lazım tabi. Bardakçı'nın bu kitabı yazmasıyla yeni tartışma konuları çıkacağı kesin. Kitabı okumadım ama Murat Bardakçı'yı fazla fanatik ve Osmanlıcı buluyorum. Objektif yazabileceğini sanmıyorum, bir şeyleri empoze etmeyi seven biri. Tabi bunlar benim önyargılarım, kitabı okumak lazım. Artık bu kitapla beraber Enver Paşa'nın hayatını irdelemek de farz oldu birçoğumuz için.

Şevket Süreyya'nın yazdığı Makedonya'dan Ortaasya'ya Enver Paşa kitabına bakayım dedim, kitapyurdu.com'a girdim. Çok az satmış kitaplar. Bunun en büyük nedeni Remzi Kitabevi'nin uyguladığı fahiş fiyat politikası. Birkaç yayınevi daha var böyle. Ne yazıkki çoğu değerli şahsiyetlerin telif hakları İletişim, Remzi gibi fiyatlarıyla okuyucu düşmanı yayınevlerinin eline geçmiş. Yazarların kemikleri sızlıyordur eminim.
    Konu TSemih61 tarafından (26.11.2015 Saat 15:03 ) değiştirilmiştir.

Forum Yöneticisi Aydın Danış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Denemenizi şiddetle tavsiye ederim İlber Ortaylı ve Halil İnalcık hocanın müthiş tavsiyesi da var bu seriye ben 1.cisinin sonuna gelmek üzereyim. Ufak bir detay vermem gerekirse Padişahların hangi dönemde hangi kavuğu taktığını ne şekilde yapıldığı yapılan malzemenin nerden geldiği ve o malzemeyi sadece kimlerin kullanabildiğine kadar detay içeriyor bu seriyi okumaya başlayınca tarihimizden haberimiz yokmuş diyebilirsiniz.

Yanlız biraz tuzlu bir seri indirimsiz hali 500 TL çeşitli yerlerde çeşitli indirimleri kovalayp bulabilirseniz edinin ve okuyun derim kütüphanenize koyacağınız müthiş bir seri...

201342901326_osmanli_imparatorlugu_tarihi_7_cilt_zinkeisen.jpg
    -JOSE ERNESTO SOSA-

TSemih61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

@Aydın Danış

Şuan İdefix'te %50 indirim var bu set için. Görebileceği en büyük indirim bu galiba.

http://www.idefix.com/kitap/osmanli-...NX1658O1VUZ09Y

Ayrıca Fuar Fırsatları var görebileceğiniz en iyi fiyatlar. Kaçırmayın derim. Kitapları da çok güzel kargoluyorlar. Baloncukların içinde, orasında burasında deforme olmadan gönderiyorlar. En azından benimkiler öyle geldi. Zaten indirimdeki kitapların birçoğu kutulu halde geliyor.

http://www.idefix.com/kitap/sf2015_f...atlari.asp?s=1
    Konu TSemih61 tarafından (26.11.2015 Saat 15:49 ) değiştirilmiştir.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı TSemih61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Oğuz ZEYTİN

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/ayse-arman_12/ne-yapiyorsam-senin-icin-yapiyorum-naciyem-dunyayi-ayaklarinin-a_40014172

Sanırım bu röportajdan anlaşılıyor Turancıların neden tepki gösterdiği. Bardakçı, Enver Paşa için İslamcı, padişahçı ve hilafetçi diyor. Turancılıkla da alakasının olmadığını söylüyor. Şevket Süreyya Aydemir ve Nevzat Kösoğlu'ndan sonra Enver Paşa hakkında bir de ben yazayım demiş Murat Bardakçı. Tarihimizin en ilgi çekici kişilerinden biri olduğu kesin Enver Paşa'nın. Bu kadar popüler bir kişi olmasına ve hakkında çok konuşulmasına rağmen yeterince okunmadığını düşünüyorum. Hep merak etmişimdir Enver Paşa neden hilafete ve saltanata dokunmadı diye. Bardakçı'nın dediği gibi hilafetçi ve padişahcı olduğu için mi yoksa yeterinde güçlü ve cesaretli olmadığı için mi? Ya da Atatürk kadar idealist biri değildi. Hatta hilafetin ve saltanatın kendi ideallerini uygulamakta daha yararlı olabileceğini de düşünüyor olabilir. Okumak ve araştırmak lazım tabi. Bardakçı'nın bu kitabı yazmasıyla yeni tartışma konuları çıkacağı kesin. Kitabı okumadım ama Murat Bardakçı'yı fazla fanatik ve Osmanlıcı buluyorum. Objektif yazabileceğini sanmıyorum, bir şeyleri empoze etmeyi seven biri. Tabi bunlar benim önyargılarım, kitabı okumak lazım. Artık bu kitapla beraber Enver Paşa'nın hayatını irdelemek de farz oldu birçoğumuz için.

Şevket Süreyya'nın yazdığı Makedonya'dan Ortaasya'ya Enver Paşa kitabına bakayım dedim, kitapyurdu.com'a girdim. Çok az satmış kitaplar. Bunun en büyük nedeni Remzi Kitabevi'nin uyguladığı fahiş fiyat politikası. Birkaç yayınevi daha var böyle. Ne yazıkki çoğu değerli şahsiyetlerin telif hakları İletişim, Remzi gibi fiyatlarıyla okuyucu düşmanı yayınevlerinin eline geçmiş. Yazarların kemikleri sızlıyordur eminim.
    Öncelikle katkınız için teşekkür ederim.

Haklısınız, bahsettiğiniz detay (İslamcı tanımlaması) üzerinden Bardakçı'nın çalışması tepki topluyor. Murat Bey daha önceki programlarında da benzer tezini dile getirmişti. Enver Paşa'nın İslamcı veya Batıcı veyahut Turancı vs. olarak tanımlanması onun yaptıklarını, hedeflerini değiştirmeyecektir. İnsanlar/topluluklar, ideolojilerden ziyade Dünya görüşü paralelinde objektif değerlendirmeler yaparak Abide Şahsiyetleri değerlendirmelidir. Bu noktada, Türkiye'deki Turancılar (Kendimi de dahil edebilirim) için Enver Paşa samimi bir modeldir. Misal, Tayga Gazetesi'ni finanse etmesi çok bilinmeyen ancak önemli bir anekdottur. Başarıları veya tercihleri bir sonraki adımın tartışma konusudur, ki zaten Turancılar ve genel anlamda Türk Milliyetçileri bu hususta taassup sahibi değillerdir.

Yanlış anlamayın lütfen, bu yazacaklarım sizin mesajınıza yönelik değil. Mustafa Kemal ile Enver Beyler arasında bir kıyaslamayı (Benzer şekilde Kazım Karabekir ile Mustafa Kemal Atatürk arasında) hiç anlayamamışımdır. Mustafa Kemal'i karga kovalayan çocuk olarak tasvir eden, Enver Bey'e hayalperest ve egoist bir maceracı diyen magazinel yaklaşımların amacının olumlu olmadığı kanısındayım. Bu iki büyük insanı yarıştırırken birine vuran, emin olun daha sonra diğerini de aşağılayacaktır. Böylece "resmi tarih" alt üst edilecek ve hayallerindeki Türk karşıtı tezlerin yayılması için diledikleri ortama kavuşacaklardır.

Enver Paşa ile ilgili farklı kaynakları araştırmak isterseniz size;

Ziya Nur AKSUN - Enver Paşa ve Sarıkamış Harekatı
    Yusuf GEDİKLİ - Enver Paşa
    İrfan ÜLKÜ - Türklüğün Son Cephesi: Enver Paşa kitaplarını önerebilirim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)