Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Çamlica’nin 3 gülü

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

1976 senesinin bahar sonlari. O da ne! Türkiye?de bir tekel daha yikiliyor. Sampiyonluk kupasi Anadolu?ya, hem de Anadolu?nun uzak bir kösesine gidiyor. fficeffice" />

SAMPIYON TRABZON!

Ülkede bir milat olacak saniliyor ama nafile. Bu çesitliligin yarattigi zevk harmanindan tatmak yerine, futbolumuzu tatlandiran bu güzellige de kiliflar araniyor. Önüne setler çekiliyor. Futbol giderek daha da tatsizlasiyor, renksizlesiyor. Dünyadaki her seyi 3 takimin renklerinden görmeye alismis beyinler, bu Anadolu Kaplaninin haykirisini duyuyor da duymazdan geliyor. Iyi bildikleri, beslendikleri kaleleri yikiliyor. Onlar görmezden geliyor. Tüm hayatlari bu gözlüklerle gördükleri çevreyle sinirli. Çogu Istanbul disindaki maçlara dahi gitmeden köse yazilari yaziyor. Kendi kendilerine içi, alti bos bir burjuvazi yaratip, divan edebiyatiyla konusmaya basliyorlar.

Biz halk türküleri söylemeye ve anlasilir, çok açik dizeler kurmaya özen gösteriyoruz, onlar ise bizi anlamiyor, duymuyor; duymak, duyurmak istemiyor. Güzel Istanbul?un çirkinliklerinden biri oluveriyorlar. Içi bos alti bos soytari burjuvazi oluveriyorlar. Yasadiklari yapay hayatlarina kitleleri özendirmeye çalisiyorlar.

Kendilerinden olmayani yok sayiyorlar. Kendilerinden olanlari ise ?Imparator? yapiyorlar. Bu statü de Padisahlik gibi; babadan ogla geçiyor, statüleri korunuyor. En gözde barlarda gezip, en çok satin alinan gazetelerde yaziyorlar.

Kendilerince, TANIMADIKLARI BIR HALKIN dertlerini yaziyorlar. Aski yaziyorlar, en tutkulu asklari hiç sayarak. Hayati yaziyorlar, sadece %1?ini yasadiklari. Futbolu yaziyorlar, sadece Istanbul?da olani. Ne biliyorlar ki!

Bu ülkenin futbolunu öldürüyorlar. Çok diger seylerini öldürdükleri gibi?

2002 yili dünya kupasinda Senol Hocamiza diyorlar ki ?Rüstü dünyani en iyi kalecisi, ekipteki kaleci antrenörünü ise taninmayan bir adami seçmissin!? Bunlar anlayin iste böyle ?Futbol adamciklari?. Güya futbol takip edip futbol yaziyorlar. Unutmuslar besbelli; bir türlü geçemedikleri, Türkiye?nin gelmis geçmis en büyük kalecisi olan Senol?un namini. Hadlerini bilmeden terbiyesizlik yapiyorlar. Onlar kendi menfaatleri için birakin ülkelerini, kendilerini bile satiyorlar. Kirmizi ? Sari ? Lacivert ? siyah ? beyaz gözlükleri.

Daum bu kadar yetenekli genç Selçuk?u niye oynatmiyor demiyorlar da, Yenal niye futbolunun en verimli çaginda Hakan?i oynatmadi deyip, üstüne de Senol takimi gençlestiremedi diye saldiriyorlar. Kendilerine de barisik degiller, ülkelerine de. Vatanseverligi kendine düstur edinmis yurt insanlarinin yasadigi yere ?Gürcü? damgasi vurabiliyor, Trabzon taraftarindan terörist diye bahsedebiliyor, Avrupa Birligi?ne girmek için her seyini feda edeceklere destek olup, kendinden olanlara kara çalmayi görev bilebiliyorlar.

Rize de senelerce oynadiginda fark etmedikleri Koray niye oynatilmadi demiyorlar da, BJK?li Koray oynatilmayinca hata oluyor. Hakan?i oynatan Haci kilikli karizmasiz Senol oluyor da, Hakan?i oynatmayan Yenal karizmali cahil olabiliyor. Hakan?i kadroya almakla görevlendirilen Imparator?u alkisliyorlar da, Fatih yaninda siritti deyip onun yerine Halil?i degil de Ümit Karan?i layik görebiliyorlar.

EURO 96?ya ilk katilimi gerçeklestiren Imparator?un elindeki kadrodaki Senol Hoca?nin alti ögrencisini saymiyorlar da, Fatih?in jenerasyonu adini verebiliyorlar. Ünal mi, Tolunay mi, Hami mi, Ogün mü, Osman mi, Abdullah mi Imparator?un ögrencisi. Güldürmeyin beni. Herkes yer, biz bunlari yutmayiz. Hadi baska kapiya.

Trabzon?daki taraftari begenmeyip maç vermeyen Federasyon, Inönü?deki protestolari alkisliyor, hatta buna dayanarak Hoca?yi gönderebiliyor. Sari ? Lacivert?li Ukrayna maçini, Türkiye?nin tek sari-lacivert stadina verebiliyor. Saha içerisindeki kirmizi kart gören oyuncusunu almaya giren Ziya Dogan?a ceza verip Fener maçini tribünden seyrettiriyor da, saha içinde adam kovalayip rakip antrenöre saldiran Daum?a bir daha yapma deyip Trabzon maçinda görevinin basina! denebiliyor.

Bunlar Trabzonspor?a degil, Türkiye?ye zarar veriyorlar. Eritiyorlar. Belki de 50 yillik futbol tarihimizin sadece tek UEFA sampiyonu çikarmasi bunlarin eseri. Milli takima 70 milyondan degil, [3 x 11 = 33 ? (6 x3)=15] kisi içinden futbolcu seçmeye çalisiyorlar. Neden? Çünkü onlar her seyi bildikleri için zaten 3 Istanbul takiminda en iyi futbolculari topluyorlar.

Ey Anadolu! Sen uyuyorsun ama biz uyumayacagiz ve seni hep uyanik tutmak için mücadele edecegiz. Güzel Istanbul?un insan isi çirkinliklerine takilmayacak, gene Türkiye?nin en yetenekli futbolcularini yetistirecek, senin dünya yildizlarina inat, en iyi futbolu oynayacagiz. Rum takimlarina belki sahada elenecek, ama kalleslere karsi her alanda mücadele edecegiz. Bunu da kendimiz için degil, ülkemiz için yapacagiz.

Din isleri ile devlet islerini ayirdik, simdi futbol isleri ile devlet islerini ayiracagiz.*

Biz yapmazsak bunu yapacak baska bir kesim de yok!

Haydi Trabzonsporlular: ?HEDEF 70 MILYON UYANIK YURT EVLADI!?

* Bu görüs Emir Bayrak?tan alintidir.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Berat - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

Abi ellerine kalemine yüregine saglik..Çok üstdüzey bir yazi olmus..Örnekler çok çarpici.. Üslup,anlatim olaganüstü..

Örnekleri, olaylari çogaltmak mümkün..Burasi Türkiye..Bu saydiklarin bundan sonra da degismez kolay kolay.. Ama degisecek birsey var; 21 yillik makus talihimiz..

Biz bu yolabas koymusuz..Er ya da geç o kupa Trabzona gelecek..Önce Görele'deki kardesimizin mezarina daha sora da Hopa'ya-,Kazim Abimizin mezarina götürülecek..Türk futbol kamuoyundaki tüm satilmislara "Sampiyon Trabzonspor! Sampiyon Anadolu! Sampiyon emek! Kahrolsun burjuva! Kahrolsun karapara! Kahrolsun emek hirsizlari!" diye bogazimiz yirtilana kadar bagirilacak!...Bu ülkede insanlarin emekleriyle birseyler basarabilecekleri bir kez daha ispatlanacak..

Lami cimi yok! BU DÜZEN YIKILACAK!!!

Edited by: Berat Tekke

aga agzina saglik cok guzel olmus insallah bu duygulari burda hep beraber yasariz

sanatik - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Yazar veyazisina ne kadar tebrik ve tesekkür etsem azdir.
    Emir Bayrak dan alintiyida imzamda kullanmaya karar verdim.
    cok önemli mesaj iceriyor.Her yazimdabu yüzden okunmasini, benimsenmesinidestekliyorum.

Trabzonsporu kendimizden baska kimse durduramaz.

Alýntý Berat Tekke Nickli Üyeden Alýntý

Abi ellerine kalemine yüregine saglik..Çok üstdüzey bir yazi olmus..Örnekler çok çarpici.. Üslup,anlatim olaganüstü..

Örnekleri, olaylari çogaltmak mümkün..Burasi Türkiye..Bu saydiklarin bundan sonra da degismez kolay kolay.. Ama degisecek birsey var; 21 yillik makus talihimiz..

Biz bu yolabas koymusuz..Er ya da geç o kupa Trabzona gelecek..Önce Görele'deki kardesimizin mezarina daha sora da Hopa'ya-,Kazim Abimizin mezarina götürülecek..Türk futbol kamuoyundaki tüm satilmislara "Sampiyon Trabzonspor! Sampiyon Anadolu! Sampiyon emek! Kahrolsun burjuva! Kahrolsun karapara! Kahrolsun emek hirsizlari!" diye bogazimiz yirtilana kadar bagirilacak!...Bu ülkede insanlarin emekleriyle birseyler basarabilecekleri bir kez daha ispatlanacak..

[img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    EmrahYalçýnalp - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    44

Ben de mevcut düzenin (ya da düzensizligin) futbola önemli bir darbe vurdugunu ve bunun sonucu olarak da ciddi hezimetlerin Türk futbolunu bekledigini düsünüyorum... Hatta artik Isttakimlarinin ne yapacaklarini sadece bir izleyici olarak seyrediyorum TVde. Bir zamanlar konuyla ilgili yazdigim bir yaziyi paste yapiyorum asagiya...

______

BMN ile tanisikligim yili geçti. Hatirladigim kadariyla su ana kadar bir konu da açmadim. Ama artik "yeteerrr" diye bagirmak geliyor içimden. Ve bagiriyorum, ilk bakista marjinal ve itici gözükse de, BÖYLE TÜRK FUTBOLU ILERLEMESIN !!!

Zaten ilerleyecegi de yok. Haksiz rekabetin, adam kayirmanin, masa alti oyunlarinin, çesitli dalaverelerin oldugu bir futbol gelisemez...

Kendi liginde iki uydurma penaltiyla adami yener ve sampiyon olur, sonra da devlet televizyonunu kapmis taraftar-spikerine "kim durduracak bu takimi" diye agizlarindan köpükler fiskirtarak bir orgazm yasatirsin belki. Ama el oglu gelir, 3. sinif takimiyla seni evire çevire yener, takar sana amiyane tabirle, sonra aglarsin, "Niye Türk Futbolu Çöküste ???"

Ben Türk Futbolunun ilerlemesini artik hiç istemiyorum. Hatta Trabzonspor sevgim nedeniyle bu sistemin bir parçasi olmaktan da nefret ediyorum, ama ne yapalim, sevdik bir kere !!! Türkiye'de futbol bana her türlü hokkabazlikla es anlamli geliyor ve ben deger yargilarim nedeniyle bu hokkabazligin dünyada prim yapmasini istemiyorum. Nasil -tesbihte hata olmaz- en kaliteli kokain Türkiye'de üretilseydi biz yurt disinda "nasil üretiyoruz ama, bakin bizimkinin üstüne var mi?" diyemeyeceksek, adam olmak, erdemli olmak böyle bir özelligin uluslararasi arenada basarili olmasindan gurur duymayi degil utanmayi gerektirirse, Türk Futbolu da kalsin Edirne'yle Kars arasinda, bu ülkeye bu müstehak.

%5 'lik deplesman kotasinin sadece bazi takimlara uygulandigi, ceza sahasi içinde eli çime deyen bazi takimlarin her oyuncusuna penalti çalindigi, Sebat'in Avni Aker'e gelmesine "olmaaaazzzzzz" diyenlerin Istanbulspor'u Olimpiyat Stadi'na yolladigi, bir futbolcunun "Tesvik aldik" açiklamasindan sonra federasyonun hiç bir somut adim atmadigi, Aurello'nun tekmesine de Gökdeniz'in gülmesine de sari kart verilen bir ülkenin futbolu varsin gelismesin.

Kimle mücadele ediyoruz biz, ne haddimize sampiyonluk falan ? Ben bu düzenden utaniyorum, ve utanç duydugum bir olgunun da gelismesini istemiyorum. Zaten bu kafayla gelisecegi falan da yok...

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr

yazi çok güzel. tesekkür ederiz.

halil ibo - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    55

Gerek kendi içinden çikan gerek disindakirakiplerine sahayi dar edecek Trabzonspor özlemiyle yanip tutusan taraftar gurubuna layik ve tarihinin bilincinde olanfutbolcularla özlenen günlere ulasmak dua ve dileklerimle.

BDiler61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    39

çok güzel bir yazi

Muhalif - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Yaþ
    45

Öncelikle güzel konu için tesekkürler... ama sanirim alkislar ve bravolar esliginde asagilara dogru gidecektir... ortalik renklensin babinda biraz Muhalif görüsler sunayim da konu canli kalsin
    Trabzonspor bir zamanlar Anadolu ihtilalini gerçeklestirmistir evet... ama su an bunun neresindeyiz düsünmemiz lazim... simal yildizi nin yazdigi özellikle Istanbul kismi ile ilgili bölüm cuk oturuyor... ama biz su an Anadolu?yu uyandirmaya çalisan bir takim miyiz, onlarin öncüsü müyüz gerçekten emin degilim...
    Bu noktada tereddütlerim olan konulara kisaca deginmeliyim...Türkiye?de her alanda oldugu gibi futbolda da büyük bir kirlenmenin oldugu yadsinamaz bir gerçek... Ve bu kirliligin içinde mücadele eden hiçbir takimin sütten çikmis ak kasik misali temiz olduguna inanmiyorum kendi adima... ha daha önce de bir yerlerde yazdigim gibi sadece çok kirli ve az kirli vardir... Emrah?in yukarida ?Ben Türk Futbolunun ilerlemesini artik hiç istemiyorum. Hatta Trabzonspor sevgim nedeniyle bu sistemin bir parçasi olmaktan da nefret ediyorum, ama ne yapalim, sevdik bir kere !!!? serzenisini de bu anlamda algiladim ben... tam bu noktada ?50 yilda bir tek Uefa kupasi alabilmis bir ülke futbolu? saptamasina da dönmeliyim... Türkiye?de kimler, nasil sampiyon oluyor az-çok biliyoruz... (büyük oranda dogru olsa da ben bu ayak oyunlarini bazen kendimizi kandirmak için bahane olarak kullandigimizi da düsünüyorum).. söyle düsünelim takimimiz adina... Türkiye?de her seyin adaletsiz olduguna inaniyoruz... sampiyonlugumuz engelleniyor v.b... peki bunu nasil ispat etmeliyiz dosta düsmana? Tek sansimiz Avrupa... Avrupa?li düdüklerin bizimkilere göre daha bitaraf kararlar verecegini düsünüyoruz zira... bu baglamda Avrupa?da basarili olursak ?bakin Tr sartlari sampiyon olmamiza izin vermiyor, zaten sampiyon olan takimlar birilerinin destegiyle sampiyon olduklari için Avrupa?da hep basarisiz, ama biz oynadigimiz futbol ile basariliyiz ve bunu da Avrupa?ya gösteriyoruz? diyerek gayet mantikli bir izahat getirebiliriz olaya... ama son 2 seneye bakiyorsunuz Avrupa basarimiz 0... hatta son sene tam bir skandala imza atmisiz... ve biz Türkiye Süper Liginin 2. si unvanini tasiyoruz... tüm bu sartlar altinda ben tertemizim, gönüllerin sampiyonuyum, ligdeki adaletsizliklere hiç bulasmadan basarili oluyorum deseniz de pek bir anlam ifade etmeyecek ne yazik ki... Gs?liler geçen yil Trabzonspor?un Fb maçindan sonra yaptigi yürüyüslerin karsiligini 2. yapilarak aldigini, kendilerinin hakki yenildigini iddia edecek ve ekleyecekler... ?hakkimiz yenilmese biz sampiyonlar ligine kalirdik?, buna karsilik biz de -Fb nin sampiyonlar liginde olasi bir basarisizligi durumunda- Papila bizim hakkimizi yemese biz direkt sl ye katilir ve Fb den daha çok puan toplardik diyecegiz... ve hepimiz de Türk futbolunun kalitesinin düstügünü, ligin adaletsiz oldugunu söyleyip duracagiz...
    fficeffice" />
    Gelelim Anadolu?yu uyandirma, uyanik tutma mücadelesine... sartlar ve mevzuatlar geregi özellikle 80 sonrasi hiçbir zaman Anadolu takimi kategorisinde görünmedik Anadolu?da... her ne kadar bizim için 4. büyük deseler de Istanbul takimlari gibi de kabul edilmedik medya tarafindan... iki arada bir derede seyirdeyiz halde... Naklen yayin konusunda büyük takimiz, bize yapilan haksizliklar babinda Anadolu takimlarinda biraz daha büyük takimiz mesela... Her gün bir futbolcumuzun sözlesmesini iyilestiriyoruz... ne futbolcularimizda ihtilalci-savasçi-amatör ve forma aski ruhu var ne yöneticilerimizde onlara rest çekecek kudret... Türkiye?nin en genç, yetenekli oyuncularini yetistirme konusunda ise söylenecek çok sey var... her sene lisemiz dünya sampiyonu oluyor ama gökdeniz den sonra ilk 11 e monte ettigimiz alt yapi oyuncumuz yok.. gençlerimiz yetisiyor... kiralik olarak gidiyorlar bir yerlere... sonra ne bir haber ne bir ses... mesela oybirligiyle gelecekteki kalecimiz diyoruz Tolga için, kendisiyle ayni yasta yabanci bir kaleci alip geliyoruz sonra, önümüzdeki 10 yil kalemiz emin ellerde diyerek... siradan yabancilara kurban gidiyor yeteneklerimiz... daha bu seneye kadar bile yedek kulübemizde 2-3 yabanci oturuyordu her maçta...

Bir baska konuda bir baska örnek de Donetsk?e verdigimiz Tolga ile ilgili vermek istiyorum... Tolga Malatya?da iken de ayni Tolga idi.. ve hatta orada çok daha fazla kafa golleri atardi... ama Trabzonspor?a gelince Milli formayi giydi... biz de Malatya?li Tolga niye oynatilmiyor dememistik.. ve eminim halen takimimizda oynasaydi ve son milli maçta I.Toroman veya Alpay?in onun yerine oynatildigini görsek hep bir agizdan biz de feryat ederdik... etmez miydik yoksa?

Hasili kelam simal yildizi nin özellikle bizi ilgilendiren son paragrafi konusunda pek emin degilim... sanirim futbola çok fazla anlamlar yüklemeden, içinden gelerek ve karsiliksiz sevmek en iyisi...

Selamlar...

anlamak isteyen zihniyet icin mukemmel bir yazi...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    EmrahYalçýnalp - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    44

Cenk bravo, güzel yaklasimlar...

Oyunun kuralina göre oynanmasi gerektigini savunurken 'ayakta kalabilmek için hiç degilse disimiz geçenlere piyasa kosullarinda davranalim' düsüncesi ben dahil sanirim bir çok kisinin kafasinda var ve bu 'seyreltilmis dürüstlük' maalesef bize pek yakismiyor. Ancak konudeveyi gütmek ve diyardan gitmek karsilastirmasina geldiginde galiba herseyi unutup 'her kosulda' galibiyet istiyoruz.

Kimse ikincileri hatirlamiyor, dogru... Yine de ben zamaninda Vanspor'un eline birkaç kurus tutusturmadigi için sampiyonlugu kaçirmis bir takimin taraftari olmaktan gurur duyuyorum sanirim... Hele agzindan köpükler fiskirtarak kendi takimlarindan bahseden 'duayen' sahislar benim her sene onlarin en az ikisinden daha iyi durumda olan takimimdan bahsetmeyince çok daha fazla gurur duyuyorum... Popo ceplerine yerlestirilmis jilet her oturduklarinda bir taraflarini kesiyor, ama onlar çaktirmadan gülümsemeye devam ediyorlar gibi geliyor.

Görüldügü gibi zorsey Trabzonsporluluk... Zor, ama güzel, sik bir sey !Edited by: perhaps

Emir BAYRAK - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Çok düzeyli ince mesajlari olan bir yazi...Tebrik ederim simal yildizi.Örneklemelertamoturmus.Artik düsünce degil kararlar ve esitlik istemek hakkimiz degilmi?Böyle giderse Avrupada daha çok "0" lar çekeriz...

Armaðan Dere - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

berat yazdiklarina ve emir kardesin yazdiklarina da gönülden katiliyorum [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr tsmaniac - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    42

hocam duygulandirdiniz bizi[img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img] az ama öz

ozcan_asanoglu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

bizim kimseyi uyandirma gibi bir misyonumuz yok...kendi degerlerimizle, kendi yöntemlerimizle mücadelemizi yapalim yeter..sampiyonluk gelir veya gelmez....anadolu kulüplerinin çogu bizi ist. takimlarindan daha fazla çekemiyor....trabzon kuzey yildizi..orada, yukarida tek...herhangi bir takimadaya dahil degil...

Hünkar - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir
    Yaþ
    41

Alýntý mini FaNaTiK Nickli Üyeden Alýntý

anlamak isteyen zihniyet icin mukemmel bir yazi...

[img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img]

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    43

Alýntý Muhalif Nickli Üyeden Alýntý
    Öncelikle güzel konu için tesekkürler... ama sanirim alkislar ve bravolar esliginde asagilara dogru gidecektir... ortalik renklensin babinda biraz Muhalif görüsler sunayim da konu canli kalsin
    Trabzonspor bir zamanlar Anadolu ihtilalini gerçeklestirmistir evet... ama su an bunun neresindeyiz düsünmemiz lazim... simal yildizi nin yazdigi özellikle Istanbul kismi ile ilgili bölüm cuk oturuyor... ama biz su an Anadolu?yu uyandirmaya çalisan bir takim miyiz, onlarin öncüsü müyüz gerçekten emin degilim...
    Bu noktada tereddütlerim olan konulara kisaca deginmeliyim...Türkiye?de her alanda oldugu gibi futbolda da büyük bir kirlenmenin oldugu yadsinamaz bir gerçek... Ve bu kirliligin içinde mücadele eden hiçbir takimin sütten çikmis ak kasik misali temiz olduguna inanmiyorum kendi adima... ha daha önce de bir yerlerde yazdigim gibi sadece çok kirli ve az kirli vardir... Emrah?in yukarida ?Ben Türk Futbolunun ilerlemesini artik hiç istemiyorum. Hatta Trabzonspor sevgim nedeniyle bu sistemin bir parçasi olmaktan da nefret ediyorum, ama ne yapalim, sevdik bir kere !!!? serzenisini de bu anlamda algiladim ben... tam bu noktada ?50 yilda bir tek Uefa kupasi alabilmis bir ülke futbolu? saptamasina da dönmeliyim... Türkiye?de kimler, nasil sampiyon oluyor az-çok biliyoruz... (büyük oranda dogru olsa da ben bu ayak oyunlarini bazen kendimizi kandirmak için bahane olarak kullandigimizi da düsünüyorum).. söyle düsünelim takimimiz adina... Türkiye?de her seyin adaletsiz olduguna inaniyoruz... sampiyonlugumuz engelleniyor v.b... peki bunu nasil ispat etmeliyiz dosta düsmana? Tek sansimiz Avrupa... Avrupa?li düdüklerin bizimkilere göre daha bitaraf kararlar verecegini düsünüyoruz zira... bu baglamda Avrupa?da basarili olursak ?bakin Tr sartlari sampiyon olmamiza izin vermiyor, zaten sampiyon olan takimlar birilerinin destegiyle sampiyon olduklari için Avrupa?da hep basarisiz, ama biz oynadigimiz futbol ile basariliyiz ve bunu da Avrupa?ya gösteriyoruz? diyerek gayet mantikli bir izahat getirebiliriz olaya... ama son 2 seneye bakiyorsunuz Avrupa basarimiz 0... hatta son sene tam bir skandala imza atmisiz... ve biz Türkiye Süper Liginin 2. si unvanini tasiyoruz... tüm bu sartlar altinda ben tertemizim, gönüllerin sampiyonuyum, ligdeki adaletsizliklere hiç bulasmadan basarili oluyorum deseniz de pek bir anlam ifade etmeyecek ne yazik ki... Gs?liler geçen yil Trabzonspor?un Fb maçindan sonra yaptigi yürüyüslerin karsiligini 2. yapilarak aldigini, kendilerinin hakki yenildigini iddia edecek ve ekleyecekler... ?hakkimiz yenilmese biz sampiyonlar ligine kalirdik?, buna karsilik biz de -Fb nin sampiyonlar liginde olasi bir basarisizligi durumunda- Papila bizim hakkimizi yemese biz direkt sl ye katilir ve Fb den daha çok puan toplardik diyecegiz... ve hepimiz de Türk futbolunun kalitesinin düstügünü, ligin adaletsiz oldugunu söyleyip duracagiz...
    fficeffice" />
    Gelelim Anadolu?yu uyandirma, uyanik tutma mücadelesine... sartlar ve mevzuatlar geregi özellikle 80 sonrasi hiçbir zaman Anadolu takimi kategorisinde görünmedik Anadolu?da... her ne kadar bizim için 4. büyük deseler de Istanbul takimlari gibi de kabul edilmedik medya tarafindan... iki arada bir derede seyirdeyiz halde... Naklen yayin konusunda büyük takimiz, bize yapilan haksizliklar babinda Anadolu takimlarinda biraz daha büyük takimiz mesela... Her gün bir futbolcumuzun sözlesmesini iyilestiriyoruz... ne futbolcularimizda ihtilalci-savasçi-amatör ve forma aski ruhu var ne yöneticilerimizde onlara rest çekecek kudret... Türkiye?nin en genç, yetenekli oyuncularini yetistirme konusunda ise söylenecek çok sey var... her sene lisemiz dünya sampiyonu oluyor ama gökdeniz den sonra ilk 11 e monte ettigimiz alt yapi oyuncumuz yok.. gençlerimiz yetisiyor... kiralik olarak gidiyorlar bir yerlere... sonra ne bir haber ne bir ses... mesela oybirligiyle gelecekteki kalecimiz diyoruz Tolga için, kendisiyle ayni yasta yabanci bir kaleci alip geliyoruz sonra, önümüzdeki 10 yil kalemiz emin ellerde diyerek... siradan yabancilara kurban gidiyor yeteneklerimiz... daha bu seneye kadar bile yedek kulübemizde 2-3 yabanci oturuyordu her maçta...

Bir baska konuda bir baska örnek de Donetsk?e verdigimiz Tolga ile ilgili vermek istiyorum... Tolga Malatya?da iken de ayni Tolga idi.. ve hatta orada çok daha fazla kafa golleri atardi... ama Trabzonspor?a gelince Milli formayi giydi... biz de Malatya?li Tolga niye oynatilmiyor dememistik.. ve eminim halen takimimizda oynasaydi ve son milli maçta I.Toroman veya Alpay?in onun yerine oynatildigini görsek hep bir agizdan biz de feryat ederdik... etmez miydik yoksa?

Hasili kelam simal yildizi nin özellikle bizi ilgilendiren son paragrafi konusunda pek emin degilim... sanirim futbola çok fazla anlamlar yüklemeden, içinden gelerek ve karsiliksiz sevmek en iyisi...

Selamlar...

sonuna kadar katiliyorum[img]smileys/smiley32.gif[/img]

varolan sartlar aleyhimize olabilir ve guc dusmanin elinde oldugu icin ve varolan sartlar onlara hizmet ettigi icin bu sartlari degistirmek zor yapmamiz gereken bu sartlari kabul edip dusmanla savasmaktir ama onlarin kurallariyla yani adaletsizlik , sikecilik le degil durustuluk ama 2 kat daha fazla durustluk takima destek ama 2 kat daha fazla destek le savasmaliyiz anadoluyu uyandirmak gibi bir misyonumuz yok biz haric diger butun takimlar 3 istanbul takiminin altyapisi gibi eger 3 istanbul takimi olmasa digerleri barinamaz 3 liralik topcularini 30 liraya kime satabilirlerki onun icin onlar degismeyecektir istanbula hizmet etmeye devam edecektir ben anadoluyu yanimizda gormuyorum bilakis istanbul takimlari kadar olmasada karsimizda olduklari inancindayim

dusmanimiz cok ve her sart onlarin lehine goruluyor ama sunu unutmayalim suruye saldiracak kurt surudeki koyun sayisina bakmaz

eger kurt olursak onumuzde kimse duramaz tabi saldirmamizda gerekecek[img]smileys/smiley2.gif[/img](rakibin saldirmasini beklemeden senol hocaya duyurulur).

KuÐu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)

arkadaslar herkes çok güzel tespitlerde bulunmus her bir cümleniz hakkinda saatlerce konusulacak cinsten, bu degerli düsünceleri sadece formda kalacak sekilde tutmayalim cevremize mailler yoluyla yayalim daha da anlam kazansin herkes kendi mail listesindekilere böyle çarpici yazilari maille göndersin alakali olsun yada olmasin maili alanlar okuyacak ve kafasinin kösesinde kiymik gibi kalacaktir.

bingolts - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    49

gerçekte yazini sagduyulu bir sekilde yazmissin ve bu konuda vakit ayirip okuduguma sunu belirteyim ki zerre kadar pisman olmadim. yazilanlara aynen kayiliyorum.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    43

''Karaoglan Ecevit'' döneminin disisleri bakani, 74 Kibris Harekati'nda ''Ayse tatile çiksin'' parolasinin mucidi,rahmetli politikaci ve siyaset bilimci Turan Günes, seçim propagandasi için bir köyün yolunu tutar.Kahvedekilere hem parti programini anlatir,hem de Türkiye'deki sistem hakkinda okkali bir nutuk çektikten sonra sözünü ''Bu düzen degisecek'' diye bitirir.Alkislardan sonra köylülerden biri:

- Düzen degisecek te beyim,düzülenler degisecek mi? diye sorar.

Trabzonsporolarak güçlenelimamasikayetçi oldugumuz sistemin enstürmanlariyla basari aramayalim.

Keleþoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

[img]smileys/smiley32.gif[/img]

Nereden
    Ýstanbul

Güzel yazi... Üzerine çok sey söylenebilir, eklenebilir.

Türkfutbolu zaten uzun süredir gelismiyor. Bunun en büyük sebebierken ve gereksiz bir zamandaDünya 3.'sü olmamiz.Hiçbir dünya deviniyenemeden, hiçbirAvrupa ülkesi ile oynamadan gelen üçüncülügü fazlabüyüttük, hala dabüyütüyoruz. Basariyi küçümsemiyorum. Çok büyük basaridir. Ama orada takilip kaldik. Bir kere üçüncü olduk ya, artik bitti.Dünya üçüncüsüyüz diye, sanki bütün takimlar gelip bizeyenilecek misandik ne? Önümüze her gelen takimi elimizi kolumuzu sallayarak yeneriz zannediyoruz. ( Bunun amiyane tabiri kaba etimiz kalkti seklinde ama forumda oldugumuzdantam olarak yazamadim [img]smileys/smiley4.gif[/img]. ) Tabi sonuç hep hüsran oluyor. Alin simdi de 2006 dünya kupasina gitmemiz, Yunanistan'a ve ondan sonra da karsimiza çikacak takima bagli. Ama biz iki senedir, Almanya bizim kendi ülkemiz gibi, o seyirci destegiyle Kupayibile aliriz diye bir rahatiz ki sormayin. Yaw önce bir Almanya'ya gitsene, sonra düsünürsün seyirci destegini!!

Bu düsüncedir bizi yikan, gelismemizi engelleyen. Rumlara bu yüzden elenmedik mi? Van'a bu yüzden yenilmedik mi? Aklimiz basimiza hep sonradan geliyor. Halbuki düsünsek, aklimizi basimiza toplayip oynasak,derbi maçlarina gerek kalmadansampiyon oluruz. Simdi sene basi ya, Konya ve Malatya deplasmaninda kaybedilen 4 puanintelafisi var zannediyoruz. E, geçen sene olsa o 4 puan sampiyonduk?!?!?! Kendimizi aldatiyoruz. Üstelik bunu sadece futbolda degil, her alanda yapiyoruz.Sene basinda, aklimizi basimiza toplayip adam gibi oynamamiz lazim. Yoksa seneye yine deriz "ulan su maçta söyle olmasaydi, su golü atsaydik" diye.

Diger ülkelerdeki maçlari seyrediyorsunuz. Hangi ülkede bizim maçlar kadar pozisyon bulunuyor? Hangi ülkede bizim maçlar kadar pozisyon yaratiliyor? Hangi ülkede bulunan pozisyonlar bizimkiler kadar bariz defans hatasi ve kaçan pozisyonlar da bizimkiler kadar beceriksizlik? Taraftarlar olarak kendimizi kandiriyoruz. futbolcular kendi yaptiklari isi, is olarak ciddiye almiyorlar ki daha. Bazi futbolculari bu genellemenin disinda tutuyorum tabi.

Futbolcu yetistirmede de ayni durumdayiz. Hala mahalle aralarindan, daha dogrusu artik hali sahalardan, futbolcu hazir gelsin diye bekliyoruz herhalde. Çünkü altyapidaki oyunculari A takimda bir türlü kullanmiyoruz. Yetenekli genç futbolculari aliyoruz getiriyoruz, ama ülkenin genel futbol kalitesi o kadar düsük ki, onlar da bize uyup siradan futbolcular olup çikiyorlar.

Bütün bunlara göz yumanlar da, çanak tutanlarda iste bu 3 büyükler denilen, benim için 3 güdükler, takimlarin yöneticileri, taraftarlari degil mi? Yillar yili muslugun basini tutmuslar, milleti susuz birakmislar. Simdi muslugun agzini biraz açmislar ama, zaten digerleri susuzluktan çoktan ölmüs. Yerlerine yenilerinin gelmesi belki 10 yillar alir. O zamana kadar da, bunlar zaten artikulasilamaz konumda olurlar.Bu düzeni bozan, ellerinde oyuncaklarini alan, üstelik bunu kendi kaynaklariyla yapan Trabzonsporu elbette istemeyecekler.

Futbol artik büyükbir ekonomi oldu. Ekonomininbasinda da maalesef bu takimlar var. Taraftarlari çok. Bu yüzden degerleri de çok. Aci ama ekonomik açidan gerçek. Günümüz futbolunda ekonomik açidan güçlü olmayan bir takimin basarili olabilmesine imkan yok artik. Ekonomik açidan güçlü bir Trabzonspor olustu son birkaç yildir. Özellikle borsaya girdikten sonra ayri bir hava var. Benim için geçen sen sampiyonluktan daha önemliydi bu ekonomik basari. Bu sene de öyle. Mali açidan daha da güçlenmek, benim için bu sene de sampiyonluktan önemli. Tabi takimin prestijini ve karizmasini bozmadan. Yavas yavas, FB hariç ekonomik açidan diger takimlarin çok önünde olacagiz. FB ise Aziz Yildirimdan sonra ne olur belli degil.

Görüyorum ki, Trabzonspor gümbür gümbür geliyor. Öyle bir güçlü bir hale geliyoruz ki, ne medya, ne federasyon, ne hakemler, ne de bir baskasi bize engel olamayacak. Trabzon Türk futboluna bir damga daha vuracak ve bu damga öyle bir damga olacak ki,torunlarimiz, onlarin çocuklari bile ondan bahsedecek. Yeter ki, " haha taam oldu bu is" diyerek rehavete kapilmayalim.

Nereden
    Ýstanbul

Gaza gelip uzun uzun yazmisim.

Kusura bakmayin [img]smileys/smiley4.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

18 yasini doldurmus hemen herkesin bir ehliyeti var. Hatta ite kaka araba kullanmayi da biliyor; ancak is trafikte iyi soför olmaya gelince, bir elin parmaklari kadar bile adam çikmiyor. Nedeni basit:

Bizdeki trafik kurallari da en az Avrupa'ninkiler kadar kati ve datayli; ama uygulayan yok.

Tipki futbolda oldugu gibi. Kural ayni, saha ayni, oyuncu sayisi ayni. Gelin görün ki bizdeki futbol ile örnegin Hollanda'daki futbol arasinda daglar kadar fark var. Hollanda Konya kadar bir ülke.

Bu konu Trabzonspor'a yapilan haksizliklar üzerine kurulmamalidir. Asil konu ve en aciklisi Türkiye'de futbolun objektif degerlendirilmedigi ve buna bagli olarak da bu yanlis degerlendirmeler üzerine çürük bir bina insa edilmeye çalisilmasidir. Yikilacagi bastan bilinen çok çürük bir bina yapip deprem bölgesine kondurmaktir.

Konunun özü bu. Farkindaysaniz örnekleri verirken FB'de kenardaoturtulan ama sans verildiginde Milli Takimimizin en basarili oyunculari olan Selçuk gibi Istanbul'da oynayan oyunculardan da seçim yaptim. Sebebi su: kisir Hakan tartismalarinin aslinin Hakan olmadigini, asil amacin igrençlesmis futbol kamuoyunun, kendi hegamonyalarini sürdürmek için Hakan'i araç olarak kullandiklarini gösterebilmekti. Biz o dönemler saf saf Hakan'in futbolculugunu yasliligini ve kabiliyetlerini tartistik ama asil amaç bu degildi. Hakan'in kariyeriyle benim sahsen bir derdim yok. Yok ama; Türkiye'de o sansi Hakan gibi bulmayi hakeden bir futbolcu daha vardi. Sol ayakla, sag ayakla, kafayla sut çeker, depar atar, kafa topu alir, çalim atabilir, adam geçebilir, hatta yaninda oynayan forveti gol krali yapabilirdi. Ama hiç konusulmadi, tartisilmadi, onun için yaygara koparilmadi. Bilin bakalim kimdi bu oyuncu! Ha bir de deli gibi frikik atardi..-)

Anadoluyu (çok önceleri açilan bir konuda Berat Tekke'nin belirttigi gibi burada Anadolu sadece fiziksel olarak Anadolu'yu degil, Çamlica'nin 3 gülü disindaki tüm klüpler anlamini tasir) uyandirmanin en etkili yolu, Uyan Ey Anadolu! demek degildir. Olusan tüm aksi sartlara ragmen, basarili olmaktir. Trabzonspor öncesi dönemde Anadolu takimlarinin "Sampiyon Olacagim" iddaasi bile duyulmuyordu. Ama Trabzonspor'un açtigi yol ile bugün lige yeni çikan Sivasspor bile "Ben de büyük olacagim'" diyor.

Bence büyük olmanin bir sakincasi yok; ama büyüklügün tarifi önemli. Eger büyük olmak medyasiyla, yönetimiyle mafyavari davranislarda bulunup, bugün 3'e bölünen parseli, 4'e böldürmekse,benim sakinca görmedigimbüyüklük bu degil. Bu konuda hem Perhaps'e hem de Muhalif'e katiliyorum. Bununla beraber tekrar etmekte fayda var ki benim büyüklük tarifim bu degil.

Muhalif'in görüslerinde EN KATILDIGIM bölüm ise Avrupa kupalari ile ilgili görüsü. Bence de artik sizlanarak degil, icraat gerçeklestirerek sesimizi duyurmaliyiz. Bunun yolu iki senedir kapisindan döndügümüz Sampiyonlar Liginde basaridir. Bunu yapamadigimiz sürece Türkiye'deki çigligimizi yavas yavas susturacaklardir.

Gerek Trabzonspor bu lige dahil olurken, gerekse de biz bu takimi tutarken, gitmemiz gereken yolun digerlerine göre daha uzun olacagini biliyorduk. Dolayisiyla yakinmamiz bundan degil. Ama Gençler Dünya Futbol Sampiyonasini seyrederken Nijerya Genç Milli takiminin bile bizim profesyonel lig oyuncularimizdan, hatta ihraç ettigimiz yildizlarimizdan bile daha profesyonel oldugunu görünce, Çamlica'nin gülleriutanmaz ama ben utaniyorum. Iste basarinin anahtarinin önünde bu sorun var ve çözümü Çamlica'nin güllerine taninan imtiyazlarin (kapitülasyonlarin) muslugunun kesilmesinden geçiyor.

Trabzonspor Türkiye'deki düzenin çarpikligini en net ortaya konan örnektir; çünkü sampiyon olmustur, ama gene de bu ÜSTÜN ve TEKRARLANAMASI ZORbasarisi ile bile kendine bu meydanda yer bulamamis, sadece onu seven kalplerde barinmis ve 22 sene böylece korunmustur. Onun ligdeki varligi bile balik hafizasi tasiyan Türk Milleti'ne geçmisi hatirlatmakta ve yeni bir ihtilalin olanakli oldugunu sürekli hatirlatmakta, diger Anadolu takimlarina Istanbul Medyasina göre, "kötü örnek" olmaktadir. Bu yüzden Trabzonspor tam anlamiyla bir demokratik ihtilaldir ve daha da önemlisi ilerideki muhtemel ihtilallerin de hamisidir.

Yetistirdigimiz gençler olayinda ise tam bir çifte standart görüyorum. Neden gençler gelmiyor diye soru sorarken lütfen hemen simdi 2 saniyeligine düsünün. Siz yildiz alinsin bu sene basinda istemis miydiniz? Eger istediyseniz (bknz. 400 küsur sayfa transfer konu basligi sayfa sayisi) o zaman lütfen gençler nerde diye sormayiniz. Trabzonspor kendi kadrosuna dahil etmese - edemese de Türkiye için bir futbol fabrikasidir. Napalim genetik yapimiz böyle.

Nargilem duman duman, bayildim aman aman,

Istanbul güzel ama, yazarlari pek YAVAN!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)