Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 38 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Malatya maçinda kural hatasi var mi

tunganyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

maç esnasinda spiker penaltinin tekrarinin olmamasinin gerekktigini çift vurus olmasi gerektigini söylemisti...bu konu üzerinde hiç durulmadi..kurla degisiklikleri olmus.böyle bi olay varsa maçin tekrar edilme ihtimali var.

immortal_TS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Valla o kurali bende spiker den ve burdaki arkadaslardan duydum ama bu hakem hatasi mi kural hatasi mi tabiki eger böyle birsey varsa hakem hatasi olmasi imkansiz kesinlikle bariz kural hatasidir.Madem böyle bir spekülasyon varbizim yönetimimiz neden hala basvurmaz federasyona yada yöneticilerimizden biri çikip niye bizleri bilgilendirmez meçhul. Hatta maçtan sonra spor programlarindada bu tip bir söylem görmedim. Edited by: immortal_TS

gerçekefsane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Penalti atisi
    Top oyundayken defans yapan takim eger kendi ceza sahasi içerisinde karsi takim oyuncularindan birine direk serbest vurus yaparsa penalti vurusu verilir.

Penalti vurusu kaleye girerse gol olarak sayilir.
    Devre sonlarindaki ek sürelerde hakem penalti vurusu verebilir.
    Topun ve Oyuncularin Pozisyonu
    Top:

• Penalti noktasi içerisinde olmalidir.
    • [/list]Penalti vurusu yapacak oyuncu:

• Geregi gibi belirtilmelidir.
      • [/list]Kaleci:

• Vurusu yapan oyuncu topa vuruncaya kadar kaleci çizgisinin üzerinde bulunmali.
        • [/list]Vurusu yapacak oyuncular haricindeki oyuncular:

• Oyun alaninin içinde bulunmalilar.
          • Ceza sahasinin disinda bulunmalilar.
          • Penalti noktasinin arkasinda bulunmalilar.
          • Penalti noktasindan en az 9.15 m uzakta bulunmalilar.
          • [/list]Hakem

• Vurusu yapacak oyuncunun kurallara uygun bir sekilde olduguna karar verdikten sonra isaretini verir.
            • Penalti vurusunun tamamlandigina karar verir.
            • [/list]Yöntem

• Oyuncu topu ileri vurmali.
              • Baska bir oyuncu dokunmadan atisi yapacak oyuncu ikinci kez topa temasta bulunamaz.
              • Topa dokunuldugunda top oyuna girmis sayilir.
              • [/list]Oyun içinde, uzatmalarda veya penalti atislarinda, penalti atilirken ya da tekrar atilirken top kale çizgisini geçmeden önce:

• Bir veya her iki direge ve/veya üst direge ve/veya kaleciye dokunduktan sonra, kale direkleri arasindan ve üst diregin altindan geçerse gol yapilmis sayilir.
                • [/list]Kural Ihlali Nedeniyle Verilen Ceza
                  Eger hakem vurusun kullanilmasi için isaret vermis ve sonra top oyuna girdiyse :
                  Oyuncu vurusu yaparken oyun kurallarini ihlal ettiyse:

• Hakem oyunu devam ettirir.
                  • Vurus gol olduysa vurus tekrarlanir.
                  • Vurus gol olmadiysa vurus tekrarlanmaz.
                  • [/list]Kaleci vurus kullanilirken oyun kurallarini ihlal ettiyse:

• Vurus gol olduysa gol verilir.
                    • Vurus gol olmadiysa vurus tekrarlanir.
                    • [/list]Vurus kullanilirken takim arkadaslarindan biri 9.15 m'den yakinda durur veya ceza sahasinin içine girerse:

• Top kaleciden veya direklerden döner ve bu oyuncu tarafindan gol atilirsa, defans yapan takim endirek serbest oyunla oyuna baslar ve atilan gol sayilmaz.
                      • [/list]Kaleci penalti noktasina 9.15 m'den daha yakin olur veya ceza sahasi içerisine girerse:

• [/list]Her iki takimin oyunculari da oyun kurallarini ihlal ederse:

• Vurus tekrarlanir.
                          • [/list]Eger, penalti vurusu kullanildiktan sonra :
                            Oyuncu topa ikinci kez (elleri disinda) dokunursa:

• Rakip takima endirek serbest vurus verilir ve vurus temasin oldugu noktadan kullanilir.
                            • [/list]Vurusu yapan oyuncu topa elle dokunursa:

• Rakip takima endirek serbest vurus verilir ve vurus temasin oldugu noktadan kullanilir.
                              • [/list]Top bir sekilde hareket eder ve bulundugu noktadan çikarsa:

• Vurus tekrarlanir.
                                • [/list]Top bir sekilde kaleciden veya direklerden dönerse:

• Hakem oyunu durdurur.
                                  • Oyun hava atisi ile tekrar baslatilir.
                                  • [/list] netbul.com/superstar/ozeldosyalar/spor/kurallar/penaltiatisi /indeks
                                    Edited by: gerçekefsane

Nereden
    Kocaeli

kural hatasi zaten hakrmin yaptpigi hata sonunda oluyorr...ve de söylenen seylere göre bariz kural hatasi var.kendi futbolculari atis yapilirken içeri girdi...penalti tekrari degil çift vurus olmasi gerektigi söylendi ama hakem penalti verdi ve direk sonucu etkileyeen bi karar ama bu konuya ilgisiz kalinmasi cok saçma

kutoz
    Ziyaretçi

Immortal_TS; böyle birsey olsa, bu kadar sessiz geçistirilir mi. Kulübümüzün de hukukçulari var. Herseyi takip ediyorlar. Böyle bir kural yok. Penalti atisinda, penaltiyi kullanan takim oyuncusu sahaya girdiginde, penalti atisi yaptirilmaz serbest vurus olarak devam eder seklinde bir kural bana çok mantiksiz geliyor. Öyle olsa, ceza sahasina giren futbolcunun, futbol hayatini bitirmezler mi.

Bence yanlis bir anlasilma var bukonuda. Bu topici açan arkadasimiz, yine ayni konuyu malatya-Trabzonspor topicinde de dile getirmisti. O zamanda buna benzer seyler yazmistim. Yani resmi bir kayit olmadan elimizde, bu konuda yorum yapmak bile bizi gülünç duruma düsürür.

arkadaslar

oyun kurallarindan penalti atisi ile ilgili açiklamalar yukaridadir

kutoz
    Ziyaretçi

Alıntı tunganyan Nickli Üyeden Alıntı
    kural hatasi zaten hakrmin yaptpigi hata sonunda oluyorr...ve de söylenen seylere göre bariz kural hatasi var.kendi futbolculari atis yapilirken içeri girdi...penalti tekrari degil çift vurus olmasi gerektigi söylendi ama hakem penalti verdi ve direk sonucu etkileyeen bi karar ama bu konuya ilgisiz kalinmasi cok saçma

Kural hatasi nerede ben hala anlayamadim.

• Penalti atisi esnasinda, rakip takim oyuncusu vurustan önce sahaya girerse, gol olursa verilir olmazsa verilmez, tekrar vurus yaptirilir.

• Penalti atisi esnasinda, penaltiyi kullanan takimin oyuncusu vurustan önce sahaya girerse, gol olursa verilmez, vurus tekrar yaptirilir.
    • [/list]

Bizim maçta olan da, bu ikincisi idi. Kural hatasi nasil oldu tam anlayamadim. Senin anladigin kural hatasini biraz daha açarmisin.

Nereden
    Kocaeli

ben spikerin yalancisiyim öyle bi yorumda bulunmustu bilginiz varmi diye sordum bilmiyodum gülünç duruma düsülecek bisey yok burda sanki istanbul takimlarindan birini tutuyom dedim ..yani öyle desem gülünç duruma düserdim[img]smileys/smiley17.gif[/img]

Nereden
    Kocaeli

maçi sunan adam yeni kurallara göre penalti tekrar edilmez çift vurus kullanilir dedii..benim de tuhafima gitti ama keske öyle bise olsada tekrar edilse maç diye düsünmedim degil bide spiker söyleyince acaba dedim gerçekten var mi böyle bisee??????

FANATIK61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Duyduma göre Malatyaspor Feyyaz Ucar'in görevine son verdi. Ziya Dogan ile görüsüyorlarmis...

SiNo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

onlarin ben varyaa

worldmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Diyarbakır

Ben de tam bilmiyorum ama spikerin söylediklerini daha önce duymustum.Ama yönetim bi seyler yapmali

Kural hatasi olup olmadigi tartisilir...

arkadaslar burada spikerin ne söylediginin önemi yok.

burada gözlemci ve hakem raporu önemlidir.

ayricapenalti atisi ile ilgili kurallar yukarida açik bir sekilde belirtilmistir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

KESINLIKLE KURAL HATASI VAR.

Bu sene yeni talimatlar ve degisen kurallara göre, penalti atisinda penaltiyi atan takimin bir oyuncusu ceza sahasina vurustan önce girerse atis TEKRARLATILMAYACAK ve atisi yapan takim ALEYHINE ENDIREK SERBEST VURUS VERILECEKTI. Bir de ihlali yapan oyuncuya sari kart.

Bunun tartisilacak bir tarafi yok! Kural böyle. Ama ben size olacaklari söyleyeyim. Hakem kendini ve üç kizkardesleri kurtarmak için diyecek ki ben ihlali iki tarafin oyuncusuna da verdim. Çünkü bu durumda oenalti tekrarlaniyor. Aslinda burada da hata var. O zaman ihlali yapan oyunculara da (ikisine de) sari kart verilmesi gerekiyordu. Bunu yapmadi.

Ortada çok açik bir kural hatasi var ama kesinlikle eminim ki bunu hakem hatasi diye geçistirecekler.

Böyle gelmis böyle gider.

kutoz
    Ziyaretçi

Bu kurali resmi olarak nereden bulabiliriz. Yardimci olurmusun.

Ofsayt kurali degisti!

28 Temmuz 2005 - 20:19

FIFA, oyun kurallarinda yapilan degisiklikleri ülke federasyonlarina gönderirken, ofsayt kuralinin da tanimini yeniden yapti.

FIFA Genel Sekreteri Urs Lins imzasiyla ülke federasyonlarina gönderilen 968 nolu sirkülere göre, ofsaytin tanimi, "Ofsayt pozisyonunun taniminda, 'rakibinin kale çizgisine yakin', kafasinin, vücudunun veya ayaginin herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve ikinci son rakipten daha yakin oldugu anlamina gelmektedir. Kollar bu tanima katilmamistir. Futbol bas, vücut ve ayaklarla oynanir. Eger bunlar rakibin kale çizgisine yakinsa orda potansiyel bir avantaj vardir. Yalnizca kollar rakibin ilerisindeyse, kazanilacak bir avantaj yoktur" seklinde yapildi.

Oyun kurallarinda yapilan degisiklikle, "Fauller ve Kötü Davranis" baslikli 12. kuralda, eskiden "Rakibin güvenligini tehlikeye atan arkadan yakalama ciddi faul olarak cezalandirilmalidir" seklindeki metin, "Rakibin güvenligini tehlikeye atan yakalama faul olarak cezalandirilmalidir" seklinde degistirilerek kapsami genisletildi ve her türlü "yakalamanin" faul olacagi hükmü getirildi.

FIFA, taç atislarina da açiklik getirirken, "Taç atislarinda, rakip oyuncunun taç atisini yapan oyuncunun önünde taç çizgisi üstünde durma konusunda artan bir egilim vardir" denilerek kurala, "Tüm rakip oyuncular taç atisinin atildigi noktadan en az 2 metre geride durmalidir" seklinde açiklik getirildi.

Özel milli maçlarda takimlarin en fazla 6 oyuncu degisikligi yapabilmeleri de oyun kurallari kitapçigina yazili olarak girerken, 12. kuralda zaman geçirmeye yönelik olarak degerlendirilen ve su hareketleri yapan oyunculara da mutlaka sari kart gösterilmesi hükmü getirildi:

"Hakem bir serbest vurus için maçi durdurdugunda, faulü yapan takimin futbolcularindan birinin kasten topa dokunmasi oyunun tekrar baslamasini geciktirme olarak degerlendirilir ve bir sari kart ile cezalandirilmalidir. Bu ceza, rakip takim lehine bir taç atisi veya köse atisi verildiginde, topa temas eden bir oyuncu için ve takimi gol attiktan sonra topu kalenin içinden alan oyuncu için de uygulanacaktir

kanald.com.tr/spor/superlig/2005.07.28/ofsayt.shtml

Edited by: gerçekefsane

Arkadaslar bu penalti atisi sirasinda penaltiyi atan takimin oyuncusu ihlal yapmissa endirekt serbest vurus karari verilecegini ben ilk hafta GS- Konya maçinin özetini izlerken Erman Toroglundan dinledim.

Erman Hoca Sansala bak sonunda basardik birak futbolcular ceza sahasina girmeyi 2m de geride duruyorlar demisti.

Hatta bu kurali birçok kisiye sordum. Ama Erman Toroglu bizim maçta bu kuraldan hiç basetmedi. Bu kurali ortaya atan ve spikerinde kafasini karistiran Erman Hocadir. En iyisi Erman Hocaya mail atmak.

ya zaten kural hatasin dan ziyade bi kere orta da penalti da yok ki benm anlamadigim biz iki senedir bu gereksiz puan kayiplariyla kaybetmiyomuyuz sampiyonlugu bzim yönetimin bi tek bu konularda eli açik zaten

Hüda Topaloğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Belçika

Bu kurallar ermanin ercanin laflariyla olusmadi, olagin kaynagi neresi arkadaslar

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

kural hatasi iddiasi ciddi peki kaynak var mi

Sacit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı Nytre Nickli Üyeden Alıntı

kural hatasi iddiasi ciddi peki kaynak var mi

nerde var he nerde [img]smileys/smiley7.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Merak edenlere FIFA'nin internet sitesinden bir alinti:

Law 14 ? The Penalty Kick

Infringements/Sanctions

A team-mate of the player taking the kick enters the penalty area or moves in front of or within 9.15 m (10 yds) of the penalty mark:

• the referee allows the kick to proceed.

• If the ball enters the goal, the kick is retaken. (iste bu kural)

• If the ball does not enter the goal, the referee stops play and restarts
      the match with an indirect free kick to the defending team.

• If the ball rebounds from the goalkeeper, the crossbar or the goalpost and is touched by this player, the referee stops play and restarts the match with an indirect free kick to the defending team.
    • [/list]A team-mate of the goalkeeper enters the penalty area or moves in front of or within 9.15 m (10 yds) of the penalty mark:

• the referee allows the kick to proceed.

• if the ball enters the goal, a goal is awarded.

• if the ball does not enter the goal, the kick is retaken.
      • [/list]

A player of both the defending team and the attacking team infringe the Laws of the Game:

• the kick is retaken.
        • [/list]
    Böylece ilk mesajımda belirttiğimin aksi bir durum söz konusu. Olay oldukça net, penaltı tekrarlanması doğru, KURAL HATASI YOK!Edited by: simal yildizi

A team-mate of the player taking the kick enters the penalty area or
    moves in front of or within 9.15 m (10 yds) of the penalty mark:
    ? the referee allows the kick to proceed
    ? if the ball enters the goal, the kick is retaken
    ? If the ball does not enter the goal, the referee stops play and restarts
    the match with an indirect free kick to the defending team
    ? if the ball rebounds from the goalkeeper, the crossbar or the goal
    post and is touched by this player, the referee stops play and restarts
    the match with an indirect free kick to the defending team

artik bu topic kapatilsin. futbolda oyun kurallarinda penalti atisi ile degisiklik olmadigi anlasilmistir. aksi birkural degisikligi ilgili madde olmadigi varsayimina dayanarak.

bu topic kapatilsin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)