Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 98 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Oyun Konseptimiz?

sanatik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

arkadaslar ben anlamakda zorluk cekiyorum.

futbol konusmak istiyorum. Sürekli ona buna tepki vermekden bikdim usandim.

Sizin görüsleriniz almak istiyorum.

Bizim oyun konseptimizi bana anlatabilecek biri varmi aramizda ?

Ben anlamiyorum.

Lütfen iki satirlik yazi birakmayin.

Harun-61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

benim yazimda sacma olacak ama...[img]smileys/smiley5.gif[/img]

degerli abim, böyle ba$lik gereksiz !!! ne güzel gökdeniz'i, ba$kan'i vs. ele$tiriyoruz. hat'da küfür etmek varken...futbol konu$mak abes oldu sanki.

neyse bazi karde$lerin $uanda dü$ündügü gibi, ben en iyisi susayim...![img]smileys/smiley5.gif[/img]

Bu sene oyun konseptimizin ne olacagini bende merak ediyorum, fakat su ana kadar seyrettigim maclardan cikardigim su;Kalede:Jefferson oynar, savunmanin saginda Emrah(biraz daha cesur oynamasi lazim), ortada Eller ve Erdinc(ileriki haftalarda uyumlarini dahada gelistirmeleri gerekiyor)savunmanin solunda Cellaleddin. On liberoda Huseyin(gerci form tutmasi bu sene zaman alacak gibi)Orta sahanin solundaVolkan(hucuma katkisinnda teknigini biraz daha gelistirmesi sart) OrtadaSyzmkowiak(ondada fizik eksikligi goruluyor) Orta sahanin saginda aslinda daha serbest oynayip cizgiye hapsedilmemesi gereken Gokdeniz. Ileri ucta forvetin biraz gerisinde genis alan yaratmak icin Fatih. Ve ileride forvet Tomas Jun. Butun bunlar 4-1-3-2 veya 4-1-3-1-1 gibi bir oyun sistemini gosteriyor. Ideal yedeklerimiz M.Yilmaz, Ozgur, Tayfun, Lee, Hasan Ucuncu, I.ege, Adem, Hasan(tolga). Ha yattara denen yaratiga gelince onu kibrista sildim zaten, kaprisli herif oynamak istemiyorsan erkek gibi soyle birde sahada takimi eksik birakma.Su durumda orta sahanin sagina, defansin ortasina ve sagina takviye gerekiyor.

Nereden
    Almanya

özgür aciklamalarin icin tesekkürler. yarinki mac degerlendirme acisindan fayadali olur artik.

Benim sürekli aklimda dolasan sorular:

Niye kendi oyunumuzu kurmakda bu kadar zorlaniyoruz ?

Niye uzun toplar ile cikmamiz gerekiyor ?

Niye sürekli kanatlara yöneliyoruz ?

Niye topu önce yanlara sonra gerilere gönderiyoruz, Gercekden rakipmi engelliyor, yoksa oynayacagimiz yerleri, bosluklarimi göremiyoruz, niye dikine top atamiyoruz ?

Niye adam gecerken sürekli top kayipetiyoruz ?

Niye Fatih, Gökdeniz den haric tüm takimda birbirinle paslasma orani cok düsük ?

Takim oyunu topu kendi alanindadolasdirmakmidir ?Edited by: sanatik

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

oyun konseptimiz iki eleme macinda benim anladigim kadariyla soyleydi!

defansta eller,erdinc gobekte oynuyorlar ve eller sik sik ileri topla cikmayi deniyor. bu ikinci macta cok iyi isledi aslinda!erdincte ondan gorduklerini uygulamaya calisiyor ama aradaki kalite farki onun dusuncesini yasama gecirmesinin onundeki en buuyk engel;-)

defansin onunde huseyin oynuyor ve huso topu ayagindan direkt simkoya vermeye calisiyor ancak simko bu yil daha onde oynadigi icin huseyin onu bulamiyor ve genelde toplari yanlis pas olarak rakibe veriyor. kanatlarda yattara oynadigi zaman -bkz. ilk eleme maci- takim onun kanadindan ataga cikiyor ve simko ona yakin oynamaya calisiyor cunku turk futbolcular yattaranin dilinden anlamiyor. yani futbol dilinden demek istiyorum,-)

emrah sik sik yattarayi kiskandigindan olacak ileri cikarak onun gibi ortalar yapmaya calisiyor ama simdiye kadar bu konuda bir ilerleme kaydedebilmis degil. celo kendi kanadini cok iyi savunuyor belki de takimin su an en hazir oyuncusu. senol hoca onu sik sik ileri cikmasi icin uyarmak zorunda KALiyor-bkz ikinci eleme maci- simko bu yil daha onde oynuyor ve bu da belki bize takim boyle oynamaya alistiginda ceza alanindan geri donen toplarin simko tarafindan cezasahasi disindan sut olarak kaleye gonderilmesiyle avantaj saglayacak. bu cok onemli bir gelisme bizim takim icin-bkz ilk ve ikinci eleme maclari-

mehmet yilmaz bu takimin neden as oyuncusu olamayacagini gosterdi bize onun hakkindaki yorumum su olabilir, kosan zorlayan ama bal uretemeyen ari gibi ancak presi sanirim turkiyede ondan daha iyi yapan yok.

gokdeniz kendisini tedavi ettikce ve uzerindeki baskiyi attikca sagolalim biz seyirciler ona gerekli stresi ve baskiyi yukleyiveriyoruz! boylece cocugu rahat birakmayarak futbol oynamasini engelleyip hedef tahtasi haline getiriyoruz onu ancak ozellikle jun takima girdikten sonra gokdenizin daha verimli olacagi kesin.

genel anlamiyla bu yil fatih ve jun ile cift santrafor oynayabiliriz bu demektir ki ortasahada dort kisi kalacak bunlardna biri -huso- defansa donuk oynayacak dolayisiyla ortada simko gokdeniz ve yattara kalacak bunlardanyattara biraz daha ofansip ve kanatta duracagi icin bizim oyun sistemimizde assagi yukari dort dort ikin bir cesidi olacak ancak ilerde yattara defansta huso bu dortlunun sarkiklarini oynayacaklari icin buna direkt dort dort iki demekte tam uymuyor duruma sanirim..fatih ilerde biraz daha ortasahaya yakin duracak ve jun da cezaalani santraforumuz olacak...

bilmem sanatik kardesimizin dilegi gerceklesti mi ama benim trabzonsporun son ikioyunundan anladigim bu oldu...

Nereden
    Almanya

Alıntı hauptstrasse Nickli Üyeden Alıntı

oyun konseptimiz iki eleme macinda benim anladigim kadariyla soyleydi!

defansta eller,erdinc gobekte oynuyorlar ve eller sik sik ileri topla cikmayi deniyor. bu ikinci macta cok iyi isledi aslinda!erdincte ondan gorduklerini uygulamaya calisiyor ama aradaki kalite farki onun dusuncesini yasama gecirmesinin onundeki en buuyk engel;-)

keske diger soru dolu yazimi, senin yazini okudukdan sonra gönderseydim. Aciklamalarin icin öncelikle tesekkürler. Bu zor günlerde baya neselendirdin, güldürdün beni. Bunun icinde ayri tesekkür.

Aslinda konu basligini daha farkli yazabilirdim, niye böyle bir konuya gerek duydugumu anlatabilmek icin. Esas ilerlemek istedigim nokdaya hemen deginebilirdim ve söyle diye bilirdim - Ne zaman takimi oyunu ve gercek futbol oynayacagiz ? Ne kadar beceriyoruz bunu ? Benmi futboldan anlamiyorum ? Evet yeterince anlamiyorum, bu dogru [img]smileys/smiley1.gif[/img]ama anlamak istiyorum, ve buradada futbolun biraz daha fazla konusulmasini istiyorum. Alman futbol sitelerine son zamanlar azda olsa girip bakdigimida cok daha fazla futbol konusuldugunu görüyorum. Burada futboldan bahsedilince Teknik direktörlük yapmakdan bahsediliyor ve bir diger yandanda Sonuca endeksli olmayin deniliyor.

eller ile erdinc alintina gelince. Uyum süresi var, Bakalim görelim diyoruz. Ellerin yanina onun yeterince süratli olmadigindan daha hizli birine gerek var diyoruz. Dogrusu ben henüz ne diyecegimi bilmiyorum. Ilk mac deplasmanda kötü oynadi diyenler cogunlukda, Hatta istanbul basini ( bir cok yazar ) tolga yerini kesinlikle dolduramaz, cok yanlis bir transfer diyerek birini simdiden sampiyon yapmis durumda. Simdi yine trabzonda oynuyoruz ve elleri yeniden degerlendirme imkani bulacagiz.Acilis ve rövans macimizda bahsettigin gibi ileri cikma istegini"topu genelde kayipetmeden" görebildik. Bunu erdincdeneye deneye, calisa calisa umarim bir gün becerir diye umuyorum. Amasimdi topualip oyun kurucu kesilmeleri yerine esas görevlerini ne kadar yerine getirebiliyorlar ?Top oynatmama özellikleri ne kadar iyi ? Gecen sezon yorumlarina bakilirsa bizim iyi bir tolgaya ragmen defans ile kaleci sorunumuzda bahsediliyordu !!!

defansin onunde huseyin oynuyor ve huso topu ayagindan direkt simkoya vermeye calisiyor ancak simko bu yil daha onde oynadigi icin huseyin onu bulamiyor ve genelde toplari yanlis pas olarak rakibe veriyor. kanatlarda yattara oynadigi zaman -bkz. ilk eleme maci- takim onun kanadindan ataga cikiyor ve simko ona yakin oynamaya calisiyor cunku turk futbolcular yattaranin dilinden anlamiyor. yani futbol dilinden demek istiyorum,-)

aralarini acdilar diyorsun. burasi bizim esas sorunlu bölge oldugunu düsünüyorum artik. orta sahada top tutamazsan defansa verirsin, onlarda uzun topla gönderirler topu rakibe. Ne ise yariyor bu ortasaha o zaman ? Rakibi oynatmamak icinmi ? Szymek uzaklasdi at yana, oda geriye, onlarda öne firlatsin, ve yeniden gelsinler, yine tekrarlansin. Gönder gelsin, gönder gelsin. Bazende top yattarayi bulunca heyecanlaniyoruz. Oda oyunda olmayinca ancak bir gol atabiliyoruz. Sonuc bu degilmi ? Burada cok sey daha yazmak isterim dogrusu. Ancak kisa kesiyim. Böylemi sampiyon olacagiz ? Sampiyon böylemi futbol oynar ?

emrah sik sik yattarayi kiskandigindan olacak ileri cikarak onun gibi ortalar yapmaya calisiyor ama simdiye kadar bu konuda bir ilerleme kaydedebilmis degil. celo kendi kanadini cok iyi savunuyor belki de takimin su an en hazir oyuncusu. senol hoca onu sik sik ileri cikmasi icin uyarmak zorunda KALiyor-bkz ikinci eleme maci- simko bu yil daha onde oynuyor ve bu da belki bize takim boyle oynamaya alistiginda ceza alanindan geri donen toplarin simko tarafindan cezasahasi disindan sut olarak kaleye gonderilmesiyle avantaj saglayacak. bu cok onemli bir gelisme bizim takim icin-bkz ilk ve ikinci eleme maclari-

demekki biz sadece sagda sadece yattara ile degil emrah ilede orta yapmayi deniyormusuz. Bir kac tanesi sanirim ceza alanina gidebildi bunlarin. Fakat yine ayni sorun. Bizim gol yollarinda orta yapmakdan baska caremiz yokmu ?

szymek geri dönen toplari daha önde oynadigi icin degerlendirme imkani yükseldi diyorsun. Sanirim sürekli ya defansdan sisirilen uzun toplarin, yada yapilan ortalarin dönmesinden bahsediyorsun ? Ceza alanina baska top gönderdigimiz varmi ? Szymek paslasarak kac defa girebildi buna ? Yok o sadece sut atmak icinmi alindi ? Hangi hazirlik maciydi karistiyorum, ortada serbest adam olarak baya iyi oynamisdi hernekadar rakip zayif olmus olsada. Top yeterince szymek ile bulusturuluyormu ?

mehmet yilmaz bu takimin neden as oyuncusu olamayacagini gosterdi bize onun hakkindaki yorumum su olabilir, kosan zorlayan ama bal uretemeyen ari gibi ancak presi sanirim turkiyede ondan daha iyi yapan yok.

mehmet yilmaz hakkinda görüsüm. Kaleci olarak denenmesi olacak. Sürekli ayaklarindan fazla ellerinle oynayan, Kendini yere birakan biri olarak tutabilir, kimbilir. Takimda bir mehmet yilmazin kosmalari ilemi pres yapiyoruz biz ? O girince simdi rakip oynayamaz artik ? Gördük kibrisda ne kadar oynamadigini. Pres yapmak topun pesinde kosmakmidir sadece ? Bunu bir kisi yapsa digerleride Tv gibi mehmet yilmazi izlese buna pres denilebilirmi ? Ya mehmet topu kapdikdan sonra bunu yine kaptirirsa buna ne denir ? Kostur, kap, geri ver, yine kos, yine kap, yine ver, yine.... Kahe böylemi yapiyor ?

gokdeniz kendisini tedavi ettikce ve uzerindeki baskiyi attikca sagolalim biz seyirciler ona gerekli stresi ve baskiyi yukleyiveriyoruz! boylece cocugu rahat birakmayarak futbol oynamasini engelleyip hedef tahtasi haline getiriyoruz onu ancak ozellikle jun takima girdikten sonra gokdenizin daha verimli olacagi kesin.

gökdeniz topu rakibe cok yakin oynuyor, gecerken ve bu yüzden cok kaptiriyor. Emre yi segredin birde. Rakib topa ulasamiyor genelde. Adamin ayaklarina topu atarsan herhalde kayipedersin. Gökdeniz birde acele davraniyor. top gelir gelmez hemen devam akdarmasi iyi güzel ancak bir cok pozisyonda o topu tutup kendisi gitse cok daha dogru olacak, yada kale önünde atar gibi yap birak kaleci uzansin, rahat rahat at topunu kaleye, yada birdak kaleci korkudan ayaklarina sarilsin, al penaltini.

genel anlamiyla bu yil fatih ve jun ile cift santrafor oynayabiliriz bu demektir ki ortasahada dort kisi kalacak bunlardna biri -huso- defansa donuk oynayacak dolayisiyla ortada simko gokdeniz ve yattara kalacak bunlardanyattara biraz daha ofansip ve kanatta duracagi icin bizim oyun sistemimizde assagi yukari dort dort ikin bir cesidi olacak ancak ilerde yattara defansta huso bu dortlunun sarkiklarini oynayacaklari icin buna direkt dort dort iki demekte tam uymuyor duruma sanirim..fatih ilerde biraz daha ortasahaya yakin duracak ve jun da cezaalani santraforumuz olacak...

bu konuda yarinki maci bekliyecegim, cunkü jun oynamasi ve yattaranin yoklugu önemli degerlendirme acisindan.

bilmem sanatik kardesimizin dilegi gerceklesti mi ama benim trabzonsporun son ikioyunundan anladigim bu oldu...

yarin bu konuyu yine ele alacagim. Aciklamalarin icin tekrar tesekkürler.

Nereden
    İstanbul

Boyle bi konunun acilmasi cok iyi oldu oncelikle sanatik sana tesekkur ederim oyun konseptimize baktigimda belirsizlik had safhada bunun da senol gunes yonetiminden kaynakladigini dusunuyorum eger galatasarayin 4 yil ust uste sampiyon olup uefa kupasini kazandiginda fatih terimin rolunu hatirlarsak olayi daha net anlayabilirz futbolcu antronuru hem sevmeli hemde ondan korkmali antronor otoriter olmali malesef senol gunes te bu zaaf var buda oyun konseptimize yansiyor eger kadromuzu tek tek ele alirsa turkiye ortalamasinin cok ustunde futbolculara sahibiz ama bireysel alanda ustun yetenekli olan bu arkadaslarimiz neden takim oyununda bu yeteneklerini sahaya yansitamazlar senol gunes in cevaplamasi gereken bir soru

hazirlik doneminde bu zamana kadar olan oyun konseptimizin belirsizlik oldugunu soylemistim bizim icin onemli olan bundan sonra oyun konseptimiz ne olmali sunu dusunmeliyiz tedbir alan bir takim degil , tedbir alinan bir takim olmaliyiz tedbir adi altinda korkak taktikle cikmanin bir manasi yok gecen yil trabzondaki fener maci 2. dinamo kiev maci ve son mac mantiksal bir aciklamasi olmayan bir oyuncu dizilisi size gol lazim rakip kalenize gelemiyor hem kapasitesi yok hemde var olan skor isine yariyor ama koskoca ilk 45 dakika fatih tek forvet gokdeniz sag kanada hapsedilmis kotu de olsa mehmet yilmaz fatihin yaninda olsa hic bir sey yapmasa bile rakibin 4 lu defansinda ki bir kisi onunla ilgilenmek zorundadir buda fatih daha genis alan yaratir

Senol gunes in oyun konseptini belirlerken daha cesur olmasi gerektigi kanaatindeyim neden bun takimda jun ,fatih ,yattara , gokdeniz bir arada oynamasin fenerbahce stadinda bu kaddroyu neden surmeyelim gecen yilki kadikoydeki fener macini hatirlarsaniz ozellikle ilk yariyi gole kadar geride kapanan golden sonrada kipirdanan bir trabzon vardi yani rakip kaleye giden bir trabzon simdi soruyorum rakip kaleye gitmek icin illaki yenik duruma dusmemiz mi gerek

ve neden alternatifler dusunulmez gozle gorulen bir olay huseyin iyi bir kesici mucaelesi de iyi olan bir futbolcu ama o kadar ekstra ozelligi yok 3 seneki huseyin ne ise simdiki huseyin de o kendini gelistirmedi neden? cunku rekabet yok su an cok formsuz neden yedek birakilmaz ibrahim ege 2 mac kotu oynasan kenara cekilebiliniyor da huseyin endne kenara cekilmez bu otorite zayifligidir

gokdeniz gercegi var yetenekli seri bir arkadasimiz ama en zaman kanata hapsedilse performansi yari yariya dusebiliyor kaleye diklemesine giden turkiye deki ender oyunculardan biri neden boyle bir oyuncu sag kanada hapsedilir 11 icinde oyuncularin yerleri degistirilerek neden yeni alternatifler yaratilmaz bunun cevabi vizyonsuzlukdur dar kaliplara sikismisliktir

gelmek istedigim nokta oyun konsepti bir takimi bi yere kadar goturebilir oyun konseptinden once futbolcunun yetenegini sahaya yansitmasi gerekir her futbolcu hata yapar , bos kaleye gol kacirabilir kendi kalesine gol de atabilir ama hic bir futbolcu kotu kosamaz kotu mucadele edemez malesef bizim takimda bu formata uymayan futbolcular var oyun konseptimiz istedigi kadar iyi olsun futbolcu sistem e ayak uyduramadiktan sonra hersey bos

Yoneticisinden antronorune futbolcusundan taraftarina beynimizdeki mantaliteyi en iyi defasn hucumdur yonunde degistirmeliyiz ozellikle senol gunes oyun konseptini bunun uzerine kurmali ama yukarida dedigimiz gibi oda bazen tedbir olayini fazla abartiyor

kendinizi ligdeki diger 17 takimin antronoru yerine koyun trabzonla oynuyorsunuz fatih ,jun ileri ikili yattara ,gokdeniz sag ve sol kanat ortada symek dusunun ne yaparsiniz hepsine onlem almak zorundasiniz ilk etpta onu dusunursunuz ama biz bu adamlardan birini kesip ortasahayi kalabalik tutmak adi altinda derin pas verme ozelligi olmayan yana ve geriye top oynayan oyuncularimizdan birini sahaya surdukmu rakibin isini kolaylastirmaktan baska bir sey yapmiyoruz demektir

sanatik cim oyun konsepti ikinci plandadir onemli olan oynattiginiz oyuncuya kazanma istahini vermeniz ve onu daima hucum mantalitesiyle oynatmaniz eger oyun formatimizi degistirirsek bu sene rahat sampiyon olabiliriz en iyi 18 bizde degil ama en iyi 11 bizde istanbul takimlarina baktigimizda bizden ustun yanlari yok malesef avrupa dada yokuz bu noktada futbolcunun isini daha siki sarilmasi gerekir yaptiklari hatanin tek cozumu oldugunun farkinda olurlarsa neden olmasin ama korkmiyacagiz hangi stadta olursa olsun biz saldiricaz senol hoca ilk 20 dakika rakibi durdurayim ortasahayi kalabalik tutayim onun icin tek forvetle oynayayim mantalitesini devam ettirirse sonumuz husran olur bize bir yil daha beklemek duser

TEDBIR ALAN DEGIL TEDBIR ALINAN TAKIM OLMALIYIZ

sanatik arkadasim!

ya gece boyu ders calistim ve simdi oyle yorgunum ki aksam ki maca kadar uyurum ben;-) sayet bir sorun olursa diye sana tel. numarami biraksam mi diye dusunmedim degil ama uykudan uyaninca cekilmez oldugumu gozonune alarak bu dusunceden ikimizin ruh saglini dusunerek vazgectim(gute laune kann uns an einem regnerischen samstag in deutschland nicht schaden) ;-)

mactan sonra bu konu uzerine daha fazla dusunce pratigi yapabiliriz!

bilyioruz ki lig maclari gozlem icin daha iyi bir alandir.

Harun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

Oyun kurgumuz Samet Aybaba ve Ziya Dogan'in taktiginin devamidir.Senol Günes'te elindeki futbolcularin 4-4-2 sistemine uygun oldugunu bildiginden ve ayni oyuncularin sürekli ayni taktigi oynadigindan oda bu sistemden vaz geçemiyor.Fakat burda en büyük sorun Hüseyin ve Simekte basliyor.Topu oyuna sokmak Hüseyin'in görevi fakat kendisi daha çok kesici görevi yaptigindan bunda zayif kaliyor.Normalde defansimizin sag ve sol kanatlarinin ortasahaya yakin olmasi gerekir.Fakat gerek yattara gerekse gökdeniz forvet eksikliginden çok ileri noktada durduklarindan topu orta alanda alip yönlendirek adam kalmiyor.Tek bir simek bu isi yapmaya çalissada aradaki uzun mesafe top kayiplarina sebeb oluyor.O yüzden çift sanrtrafor sart böylelikle Gökdeniz ve yattranin birazdaha ortaya yakin olmasi saglanmis olur .Simeke top dagitmada yardimci olurlar böylelikle.Birde gökdenizin forvet arkasinda degil sag kanatta oynamasi lazim.

Alıntı Harun Nickli Üyeden Alıntı

Oyun kurgumuz Samet Aybaba ve Ziya Dogan'in taktiginin devamidir.Senol Günes'te elindeki futbolcularin 4-4-2 sistemine uygun oldugunu bildiginden ve ayni oyuncularin sürekli ayni taktigi oynadigindan oda bu sistemden vaz geçemiyor.Fakat burda en büyük sorun Hüseyin ve Simekte basliyor.Topu oyuna sokmak Hüseyin'in görevi fakat kendisi daha çok kesici görevi yaptigindan bunda zayif kaliyor.Normalde defansimizin sag ve sol kanatlarinin ortasahaya yakin olmasi gerekir.Fakat gerek yattara gerekse gökdeniz forvet eksikliginden çok ileri noktada durduklarindan topu orta alanda alip yönlendirek adam kalmiyor.Tek bir simek bu isi yapmaya çalissada aradaki uzun mesafe top kayiplarina sebeb oluyor.O yüzden çift sanrtrafor sart böylelikle Gökdeniz ve yattranin birazdaha ortaya yakin olmasi saglanmis olur .Simeke top dagitmada yardimci olurlar böylelikle.Birde gökdenizin forvet arkasinda degil sag kanatta oynamasi lazim.

mükemmel

The Legend - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Su andaa trabzonun oyun konsepti defanstan ileriye top sisirmektir.Son maçta kaç defa sifirdan orta yapildi.Kanat oyuncularimiz bile orta sahadan ceza sahasina orta yapiyor.Bu taktikle bireysel oyuncularimiz(fatih,gökdeniz,yattara) olmasa gol atmamiz zor.Bide rakip takimlar bizi duvar paslasmalariyla oynatiyor.Biz ise bunu hiç yapamiyoruz.(Arasira fatih-gökdeniz as. nin yaptiklari hariç)

Bunlarin sebebini orta sahada hüseyin gibi düz bir oyuncumuzun olmasina bagliyorum.Oyunu yönlendiremiyor.Ayrica sol kanatimizda da eksigimiz var.Eger yattara bu bölgeye alinip(solda ne kadar verimli olacagi süpheli)sagda da gökdeniz oynarsa daha iyi olur.

Defanstan top sisirmemiz ise eller in gelmesiyle biraz düzelecek gibi.Bu bölgeye erdinç in yerine ise özellikleri (hiz,markaj,ziplama,kafa vb.)iyi bir oyuncu gerekli.

immortal_TS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Hepimizin bildigi gibi takimimiz genelde sisirme toplarla rakip ceza sahasina giriyor,Halbuki bunu ortadan direk girmeye çalissak ceza sahasina o dar alanlarda çok iyi paslar yaparak bir anda gol pozisyonu yaratabiliyoruz.Buda szymek,fatih,gökdeniz ve yattara nin iyi paslasmasiyla oluyor.Orta alanda eksigimiz var arkadaslar toplari iyi dagitamiyoruz gelen toplar hep yan pas olarak yada geri pas olarak kendi kalemize dogru geliyor, Hüseyin sezon öncesi kötü bir görüntü verdi umarim en kisa zamanda düzelir ve szymek de eski performansindan uzak görünüyor, Benim kanatim sisirme toplardan ziyade kaleye dik oynamamiz gerekiyor.

Edited by: immortal_TS

Özkan Erdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Kafamdakikadroyu vermekten ziyade oyunun akis yönünden bahsetmek istiyorum.. Kaleciden topu alan eller orta alanda hüseyine topu degdirmeden szymek ile oynuyor, szymek bu toplari almak için -orta alanin hücuma dönük kisminda oynamasina ragmeb - geriye geliyor ve bu zaten ilerde olan hücum hattiyla arasini iyice açiyor. Durum böyle olunca szymek sag yada sol açiktan bosa kaçan oyunculari uzun paslarla hareketlendiriyor ve bu paslar takimi kanat oynamaya adete mecbur ediyor. Çünkü bu stildeki bir pasi ortaya atsa muhtemelen rakibin stoperi kesecektir.. Ortadan yapabildigimiz hucümlar ise Fatih Tekke 'nin ortasaha gelip top almasi, arapaslariyla ya da verkaçlarla içeri girmesi sayesinde olmaktadir. Tomas Jun'un bu bölgedeki katkisini merak ediyorum açikçasi..

worldmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Diyarbakır

Alıntı Harun Nickli Üyeden Alıntı

[img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]Sadece gülüyorum gökdenizin sag kanattaki halini gördük hiç yattara seyretmiyormu bu gökdeniz .Nasil orta yapilir,nasil çalim atilir.Öyle her topu ceza sahasina göndermekle olmaz.Onu Ümit Gözat ta yapiyorEdited by: worldmaster

Nereden
    İstanbul

Biraz daha genis bakarsak, ligimizdeki çogu takim bu sekilde oynuyor. defanstan uzun toplarla çikip, kanattan veya ortasaha civarindan topu dolduruyorlar. Ama ilerde sadece 1 veya 2 kisi oldugundan bu toplari degerlendirmek sansa kaliyor.

Eski Ingliiz futboluna benziyor stil olarak. Hala da pek çok Ingiliz takimi böyle oynar. Ama orada forvet oyunculari ile birlikte kanat oyunculari ve ortasaha da çok hizli bir sekilde ileri çiktiklari için çogalirlar ve pozisyon yaratacak alanlar, adamlar bulurlar. Bir takim mantalitesi vardir.

Bizde eksik olan seyleri söyle siralayabilirim :

1- Futbol takim olarak degil bireysel olarak oynaniyor. Futbolcu ayagina topu aldigi zaman dibine kadar zorluyor. Iki sebepten dolayi, birincisi yardimina genelde kimse gelmiyor, ikincisi gelse de kendini göstermek için kendi gitmeyi tercih ediyor.

2- Teknik direktörler, oyunu yeteri kadar okuyamiyor. Futbolcusuna yeteri kadar müdahil olamiyor. Hem maç içinde hem çalisma sirasinda.

3- Antremanlarda verimli çalisilmiyor.Defansta topu alir almazbilinçsizce topu ilerivurmalari, 20 kornerin 1'inde bile organize bir oyun olmamasi,duran toplarin neredeyse hiçbirini degerlendirememiz, rakip sahanin yarisina geldiklen sonrane yapacagini bilmeyen oyuncunun topu geriye oynamasi hep bundan kaynaklaniyor.

4- Burnumuz fazla büyüdü. Dünya üçüncüsü olduktan sonra havalandik. Sandik ki gerçekten dünyada futbolu en iyi oynayan 3. ülke biziz. Halbuki, o bir turnuvaydi biz de formdaydik ve sansliydik. Ondan sonra saldik.

5- Türk teknik direktörleri kendilerini fazlabegenerek, dünyafutbolunu yeterince takip etmiyorlar. Taktik anlamda hiç bir zaman yabancilargibi kendierinigelistirmeye çalismiyorlar.

Simdi bunlari birlestirince ortaya neçikiyor, sorumluluk üstlenmeyen, top benden çiksin da ne olursa olsun mantigiyla oynanan birfutbol. Biraz ileri, biraz geri, biraz yana pas yap, ondan sonra takimin en iyi adamina topu ver o tek basina gol atmak için debelensin, yardima falan da gitme. E, biz 10 yasindayken mahallede de böyle oynuyorduk.

Dünyada futbol böyle oynanmiyor. Futbolcular antremanlarda hem fizik olarak hem de taktik olarak çok bilinçli çalisiyorlar. Maça çikinca da adamin kafasinda karsisina çikabilecek pozisyonlarlailgili bir sürü alternatif oluyor. Hangisi uygun gelirse onu yapiyor. Bu alternatifleri kafasinda çabuk degerlendirenler, yeni alternatif yaratabilenler ve fiziksel olarak yeterli olanlar dünya stari oluyor. Ve adamlar ben star oldum diye bi taraflari kalkip, sermiyorlar. Oynamaktan keyif aliyorlar.

Türkiyeye bakiyorum.Dünya futboluna en yakin futbol oynayan takim Fenerbahçe. Ne kadarsevmesek begenmesek de durum bu. Alex gibi topu nereye atacagini bilen bir adamlari, Nobre Tuncay gibinereye kosmalari gerektigini bilen adamlari, Aurelio gibi hem topu kesen hem de oyuna dogru bir sekilde sokabilen adamlari var. Ha son vuruslari yeterlidegil, birsürü baska eksikleri var o ayri. Ama zaten olmasaydi Fenerbahçe degil Chelsea olurlardi.

Trabzonspora bakinca, Fatih, Szymek biraz da Celalettin disinda dünya futbolu oynamaya yeterli bir kisi daha yok takimda. Hüseyin süper bir kesici ama topu oyuna sokmada bu kadar beceriksiz az adam vardir herhalde. Gökdeniz, Yattara yeteri kadar profesyonel degiller, bir parlayip bir sönüyorlar. Mehmet Yilmaz esekarisi gibi, çok kosuyor ortaya birsey çikaramiyor,( ama Mehmet'in oyun içinde sürekli çabalamasi, varini yogunu ortaya koymasi benim için takimda olmasi için yeterli. Herkes onun kadar çabalasa bence bu takim sahlanir. Bu çocugun senelerdir patlama yapmamasi teknik direktörlerin onu iyi bir yedek olarak görmeleri ve son vuruslarinin üzerine düsmemeleri. Ergin'in de sonunun ayni olacagini düsünüyorum ).Eller'in de defanstan ziyade Hüseyinin yerindeTürkiyede daha basarili olacaginisaniyorum. Hüseyin de uzun boyu ve kesici özelligiyle defansta denenebilir bence.

Bir takimdaki herkesin mükemmel olmasini bekleyemezsiniz tabi. Ama takim içinde birinin eksikligini digerinin fazlaligiyla kapatmak gerekir. Bunu yapacak kisi teknik direktördür. Maça bakiyorum, herkesin eli belinde, top gelince bir iki hareket yapip nasil topu ayagimdan çikaririm diye bakiyor. Pas almak, pozisyon yaratmaya çabalamiyor kimse. Teknik direktör de eli çenesinde maçi izliyor. O da topu Fatih'e atsalarda gol olsa diye bekliyor. Böyle olmaz. Mantalitenin degismesi lazim. Ve Senol Günes'in de mantalite olarak degistigini düsünüyorum aslinda. Yapmaya çalistiklarini çok takdir ediyorum. Ancak iyi bir Trabzonsporlu olmasi, isini yeteri kadar profesyonle olmasini engelliyor. Bu yüzden yönetim yeteri kadar agirligini hissettiremiyor, ne verilirse onunla yetiniyor.

Dünkü FB-Gençler maçini izlediyseniz yazdiklarimin aynasini görmüssünüzdür. Ziya Dogan ve Daum arasindaki mantalite farkini...

zahido - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

8. haftadaki maça bakicam eger senol hoca 2 forvet yerine tek forvetle maça çikarsa Ogünden itibaren maç filan izlemem

Nereden
    İstanbul

Bi de sunu yazacaktim unuttum. Genç futbolcu naisl kazanilir?

Ingiltere'ye bakin. Maçin son 10 dk. skor ne olursa olsun genç oyunculardan biri veya ikisi maça girer. Tecrübe kazansinlar diye. Bir sezon iki sezon böyle oynayip, tecrübe kazanirlar. Bu sekilde hem takima yararli olabiliyorlar mi görülür hem de atmosfere alisirlar. Eger takima faydasi olmuyorsa satilir.

Biz de nasil? Es kaza sakat birinin yerine maça girerler. Iyi oynarlarsa ertesi maç 90 dakika sahadadirlar. Iyi oynarlarsa ne ala, yok panik olup, hayatunda ilk defa böyle bir atmosferin altinda ezilirse futbol hayatlari bitirilir.

worldmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Diyarbakır

Alıntı daedalus Nickli Üyeden Alıntı

Bi de sunu yazacaktim unuttum. Genç futbolcu naisl kazanilir?

Ingiltere'ye bakin. Maçin son 10 dk. skor ne olursa olsun genç oyunculardan biri veya ikisi maça girer. Tecrübe kazansinlar diye. Bir sezon iki sezon böyle oynayip, tecrübe kazanirlar. Bu sekilde hem takima yararli olabiliyorlar mi görülür hem de atmosfere alisirlar. Eger takima faydasi olmuyorsa satilir.

Biz de nasil? Es kaza sakat birinin yerine maça girerler. Iyi oynarlarsa ertesi maç 90 dakika sahadadirlar. Iyi oynarlarsa ne ala, yok panik olup, hayatunda ilk defa böyle bir atmosferin altinda ezilirse futbol hayatlari bitirilir.

Murat' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

walla ben konsept falan anlmam

Aslinda bireysel olarak bakildiginda yetenekleri üst düzeyde birçok oyuncumuz var...Sorun kollektif oyun anlayisimizin olmayisidir...Yani gol yememek için birlikte ne yapiyoruz, gol atmak için birlikte neler yapabiliyoruz? Oyun sistemimize bakarsak defansimizda Eller Erdinç ikilisinin yetersiz oldugu görülüyor; bu birlikte oynamaya yeni baslamalarindan kaynaklaniyor olabilir, Erdinç in eksikliginden kaynaklaniyor olabilir, Eller in zamanla takima daha çok katki yapacagini düsünüyorum...Burda defansta hizli adam eksikligi oldugunu düsünüyorum...Jefferson un çok iyi bir kaleci olacagini düsünmeme ragmen genelde topu tutmaktan ziyade karsilamayi tercih etmesi (ilk maç ilk gol) rakip forvete dönen toplar konusunda gol sansi veriyor...

Gol atma konusuna gelince ; üç sekilde gol atiyoruz...Birincisi Yattara nin sagdan hizli çikislari ve bireysel becerileriyle yarattigi pozisyonlar, ikincisi Gökdeniz-Fatih ver-kaçlari, üçüncüsü Szymek in geriden cezaalanina sizma girisimleri...Baska alternatif üretemiyoruz...Ayrica soldan düzgün ortalar gelmiyor, sol kanat eksikligimiz malum...Bu noktada kapali ve hele hele uzun boylu defanslar karsisinda çaresiz kaliyoruz....(her iki rum maçi)...Oysa hizli ve yetenekli, rakip defansi göbekten delecek adamlarimiz mevcut fakat bunu bir türlü basaramiyoruz..Hep bireysel yeteneklerle birseyler yapmaya çalisiyoruz...Teknik direktörümüz dahil sikisan oyunlarda bir kurtarici bekliyoruz....Iste burda hep sözünü ettigim orta sahanin ortasinda Szymek in yaninda topa hakim, adam geçen, dikine ceza sahasina kadar girebilen, isabetli sagli sollu toplar dagitan, uluslararasi tecrübeye sahip, oyunu sogutup-hizlandiran yani orta sahada beyin vazifesi yapan bir oyun kurucu ihtiyacimiz var...Bizim oyun kurucumuz yok...Bu nedenle orta sahamiz top yapamiyor, yeterince paslasamiyor ve alternatif gol pozisyonlari üretemiyor...Böyle olunca da ortada tesadüfi paslasma ve verkaçlar ve kanat ortalari disinda gol pozisyonu üretemiyoruz...ancak hizli adamlarimiz nedeniyle daha çok bir kontratak takimi görüntüsü veriyoruz...Böyle bir orta saha oyuncusu varliginda Gökdeniz in de Fatih ve Tomas tan olusan ikili forvet arkasinda biraz daha serbest adam gibi oynamasinin yaraticiligi artiracagi ve takima daha fazla faydali olacagini düsünüyorum...

Nereden
    Avrupa Diğer

Kadro konsept 3-5-2 4-4-2 kim ne diyorsa desin ortada tek bir sorun vardi atmosferi yuksek maclardaki stres telas beceriksizlik vede SANSsizlik evetsorun pisiGOLojik!!!olay artik bunun adini bir koyalim!!! cunkubaski altinda gucumuzun kolayca yetecegi maclarida alamiyoruz rakip guclu olur cikar seni eze yener o zaman sorunu baska yerlerde arardik...eskiden can cikar huy cikmaz derlermis bir vanspora karsi oynanan macta sampiyonluk kaybediliyor v bundan ders alinmiyor birde kibris takimi ciddiye alinmiyarak cl liginden donuluyor dersler cikartilmazsa yeni husranlarda kacinilmaz olur.saygilar

trabzonsporda ortasahanin ortasindaki oyunkurucu problemi ben kendimi bildim bileli mevcuttur arkadaslar! kimirine gore unal burada oynamis ve basarili olmustur ancak unal bu takimda iki maci pespese oynamayan ender oyunculardandir!takimdaki son uc yilinda sakatliktan bir turlu kurtulamamis ve takimi hep kulubeden izlemistir!

bizim ortasahaya alabilecgimiz oyuncular mevcuttur! ancak bu acigi kendi icimizdne cozmemizin zamani gelmistir! benim onerim de buraya i. ege´nin monte edilmesidir!

aklima baskacada cozum gelmemktedir! ancak sorun su ki i ege´nin form durumu hakkinda bir bilgimiz yok! atay aktugun yattaraya bugun yapmaya calistigini onunla gecen basardigina hepimiz sahit olduk! tam da yildizi parlamisken form tutmus ve sadece futbol oynark baskan olayi kapatmak yerine-onun yaptiginin dogrulugu yanlisligi tartisilabilir- onu da ayni yattaraya yaptigi gibi kovmakla tehdit etmis ve oyuncu da kovulma duusncesini kafasindna atamamistir!

bizim gol yollandaki beceriksizligimize gelince! ozunde bizim boyle bir sorunumuz yokmus gibi gorunuyor!gecen yil ligde en fazla gol atan ikinci takimdik! fatih gol krali oldu gokdeniz ve simko gayet yuksek bir gol ortalamasiyla oynadilar! ligin son maclarinda gollerimiz degisik oyunculardan da gelmeye basladi! verkaclarla ortadan ceza sahasina girme denemelerini de bizim tAKIM fenerbahceden sonra en iyi yapan takim!

bizim takimin temel sorunu oyun icerisinde ve genel anlamiyla maclarda belirli bir seviyede surekli oyun oynayamamak!genel anlamiyla kimi rakiplere karsi gol yollarinda tikaniyoruz!ozellikle icsaha maclarinda seyirci etkeni cok onemli bir rol oynuyor bu tikanista! yani demek istedigim su ki biler sadece sahada verilen taktigin uygulanmasiyla ilgili konusuyoruz ancak fotbolun tum birimleriyle-seyirci,t.direktor,futbolcu,yoneticisiyle- bir butun oldugunu unutuyoruz!uc yildan bu yana yattaraya devamlilik saglayacak bir form grafigi yakalatamadik! bunun bugunku cozumu ona yeni bir anlasma sunmak ve acilen parasini iylestirmektir!yattaranin sorununu onun psikolojisinde arayanlar orda yanlis yere parmak basiyorlar! yattara dahil hicr futbolcu bilincli olarak butur hatalar yapmaz! daha once belirttigim gibi bu takimin psikologa ihtiyaci var! bireysel sorunlarin cozumu ancak profesyonel kisilerin yardimiyla olabilir!

takim icinde oyuncularin bolgelerinin degistirilmesi en zor olan takim bizim takim sanirim!

ornegin bir gokdenize yer degistirmek hicbir hocaya nasip olmadi ya da bugun fatihe biri cikip dese ki sne burda degil surda oynayacaksin kiyamet kopar! ama bakin fb ye gs ye oyuncular hocanin verdigi her gorei yerine getirmeye calisiyor! bunun sebebi ise bizim daha cok muhafazakar bir yapiya dayali bir sistemle yonetiliyor oynuyor olmamiz!futbol her an kendini yenileyebilen bir oyun! ve inanin bizim bugunku sistemimiz uc yil nce cok yneiydi ancak artik eskidi! dunyada tum takimlar simdi capa dedigimiz on liberoyla oynamaya basladi ve hocalar da rakip takimin bu oyun sistemine gore ynei oyun anlayislari gleistirdi! bakiniz genclerbirligine! fenerbahcenin oyun sistemine karsi ziya hoca sarkik liberoyu denedi! sarkik libero aslinda yetmisli yillarin oyun sistemlerinin bir parcasi! oy yillarda trabzonspor turkiyede devrim yaparak yeni bir oyun sistmeiyle oynadi ve sampiyonluklari oyle kazandi! ve bu sistmein cozulmesi turkiyede yillar aldi! avrupadaki basarlarimizin altinda yatan sebepte o yillarda yabanci t. direktorlerin bu sistemi cozememis olmalarindna kaynaklandi! tabiki o yillarda oynayan oyuncular inanilmaz yetenekli ve trabzonspor askiyla yanan oyunculardi ancak bu ask bizim gucumuzun tek sebebi degildi!

biz yillardir turkiye liginin kalburustu dort takimindna biriyiz ancak hala kendi ekolumuzu gelistiremedik!breams leekens ve ozkan sumer bu tur atilimlarda bulunmak istediler ancak anlasilamadilar!

futbol sadece sahada oynanmazdan anladigim bir baska sey ise benim altyapinin ust yapiya oyuncu verebilmesidir! bugun biz altyapidan oyuncu alamiyorsak bu sorgulanmalidir! bunun ana nedeni ise altyapi sisteminin ustyapiyla bagdamamasidir! yani oyun sistmeleri farkli ancak ayni bina iicnde duran iki yabanci medium sozkonusu olan!

biz hep kazara oyuncu buluyoruz ustyapi iicn ve bu bizim gelisimimizi yavaslatiyor! resmi ayrintilarindan baslayarak bir butun olarak ele almak zorundayiz!

orta sahadaki oyun kurma problemine deginmek istiyorum... bence bu sene bu görevi esas adam olarak Szymek ve ona yardimci olarak da Hüseyin'in yerine Eller gerçeklestirecek... Eller bu konuda belki Szymek kadar aktif olmayacak ama oldukça fayda saglayacak...

Bence su andaki mevcut kadroyla oyun kurmada sikinti yasamamizin sebebi forvet eksikligidir... Jun oynamaya basladigi zaman hücum hattimiz daha kalabalik olacak ve orta saha oyuncularinin pas atabilecigi kisi sayisi fazla olacak... [img]smileys/smiley2.gif[/img]

KeeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Oyun konseptimiz 4-4-2 gibi görünsede bu arada sirada 3-5-2 veya daha atak bir sisteme dönebiliyor.Oyun anlayisimiz Ziya Dogan'in oyun sisteminin devami niteliginde fakat Senol Günes'in taktik bilgisi Ziya Dogan'dan daha az oldugundan sistemde degisik atraksiyonlar yapilamiyor ve Yattarasiz sistem tuzsuz misira benziyor.

Bizim oynadigimiz sistemde sol ve sag açiklar Ingiliz kanat oyunculari gibi çizgiye yanasik oynuyorlar ve sik orta yapiyorlar.Ota yapma konusundaki basarisizligimiz iseher maçtaki doldur bosat görüntüsünü veriyor.Çizgiye yakin oynama ve orta yapma özelligi ise Yattara'dan kaynakalanabilir.

Ortasahamizda ise maestro (oyuna yöne veren) oyuncular olmasi gerekirken bizde ise Hüseyin bir maestro degilde daha çok bir kesici görevi yapiyor.Oyuna yön verme ve hucuma derinlik katma özelligi bulunmayan Hüseyin'den sadece top kesmesi ve yanindaki herahngibir arkadasina pas atmasi isteniyor.Orta sahadaki maestro görevi ise Szmyek'te gibi görünüyor ama bu görev aslinda olmamasi gereken Yattara ve Gökdenizde ve hatta Fatih Tekke'de.

Defansimizda Emrah Yattara'nin yoklugunda ileri sik sik çikiyor sol bölgede ise bunu söylemek yanlis.Bunun nedeni ise çizgiye yapisik oynayan sol-sag açik oyuncular.

omerkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli

NE OYUN KONSEPTI

MALZEME BELLIEMRAH ERDINÇ HÜSEYIN VOLKAN LA NE YAPACAKSIN

ILERI VUR FATIH TUTAR BISEYLER YAPARSA...

OLMADI YATTARA TUTAR 5-10 KISIYI ÇALIMLARSA BELKI BI POZISYON DÜSER

GÖKDENIZ EFENDININ GÖGSÜNE ÇARPAN TOP ÖNÜNDE KALIRSA

SERBEST VURUS VEYA KORNERDEN GELEN TOPA FATIH MUCIZEVI BI KAFA VURUSU YAPARSA TAKIM SONUCA GIDER...

UNUTMADAN EGER BU DURUM SYMEK VE FATIH I RAHATSIZ EDERSE ONLAR BIRSEYLER DÜSÜNÜP UYGULAMAYA KOYARLAR ANCAK BUNLAR ÇALISILMIS SEYLER OLMAZ..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)