Cafedegoygoy
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 14 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Temiz ve Zeka rn Bir Cinayet

#10 Fietra - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.05.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    27

Aaron Hacker'in emlak brosunun nnde New York plakali kirmizi,spor bir araba durdu. Arabadan inen Sisman adam,broya dogru yrd. Sicaktan ter,ince elbisesinin stne kadar ikmisti. 50 yasinda grnyordu. Yz heyecandan kizarmis,fakat kisik gzlerindeki kararli,donuk bakis degismemisti. Ieriye girince basiyla Aaron'a selam verdi. "Bay Hacker?" Aaron glmseyerek,"evet benim,sizin iin ne yapabilirim. Bay. . ?" Sisman adam,"Dill" diyerek kendisini tanitti. "Zamanim ok az,hemen konuya girsek iyi olacak. " dedi. "Benim iin de iyi olur Bay Dill. Ilgilendiginiz belli bir yer var mi?" "Dogrusunu isterseniz,evet. Kasabanin kenarindaki eski bina. " "Stunlu ev mi?" "Ta kendisi. Yanilmiyorsam zerinde SATILIK tabelasi var. " Aaron kuru bir sesle,"Evet. " Dedi. Bizim satis listemizdedir. " Kalinca bir defterin yapraklarini karistirdi. Sonra daktilo ile yazilmis bir sayfayi isaret etti: "160 yillik bina. 8 odasi,2 banyosu,otomatik gaz firini,genis teraslari,evresinde agalari var. arsiya,okula yakin. 750. 000 dolar. "diye okudu ve ekledi: "Hala ilgileniyor musunuz?" Adam oturdugu yerde rahatsiz olmus gibi kipirdandi. "Neden olmasin . Olumsuz bir yani mi var?" Aaron,"Aslina bakarsaniz," dedi. "Bu evi defterime yalnizca yasli Sade Grim'in hatiri iin kaydettim. Ev asla onun istedigi kadar etmez. Uzun zamandir onarim grmemis ok eski bir binadir. Kirislerden kimi bir ka yil iinde kecek durumda. Bodrumu ise yilin yarisinda su ile doludur. " "yleyse sahibesi neden bu kadar ok istiyor. " Aaron omuz silkti. "Herhalde kendisi iin manevi degeri olacak. ok eskiden beri ailesine aitmis. " Sisman adam gzlerini yerde gezdirdi. "Bu ok kt. " dedi. Basini kaldirip Aaron'a bakti ve ekingen bir biimde glmsedi. "Hosuma gitmisti. O,nasil sylesem bilemiyorum,tam aradigim evdi. " Aaron gld. "100. 000 dolara belki iyi bir alisveris olurdu ama,750. 000 dolara. . . Sanirim Sade'in dsncesini de anliyorum. Hi bir zaman fazla parasi olmadi. Kendisine kentte alisan oglu bakiyordu. Sonra adam 5 yil nce ld. Onun iin ev satmanin akillica bir is olacagini biliyor. Fakat gnl bir trl evden ayrilmaya razi olamiyor. Bu yzden eve kimsenin almaya yanasamayacagi bir fiyat koyuyor. Bylece kendini avutuyor. " zgn bir ifade ile basini salladi. "Dnya ne kadar garip degil mi?" Dill soguk bir sesle "Evet. " dedi. Sonra ayaga kalkti. "Kendisini bulup fiyati biraz dsrmesini isteyecegim. " Otomobilini Bn. Grim'in evinin nndeki yikik dkk rms tahta parmakliklarin nne park etti. Evin evresini tmyle yabani otlar kaplamisti. Kapiya ikan kadin kisa boylu,beyaz sali idi. Yzndeki hatlar,kk inati grnsl enesine kadar iniyordu. Havanin sicak olmasina karsin sirtinda kalin,yn bir rme hirka vardi. "Bay Dill olmalisiniz. "dedi, "Aaron Hacker buraya gelmekte oldugunuzu telefonda syledi. Ieri girmez misiniz?" Dill,"Ierisi korkun derecede sicak. " diye sylendi. "yleyse ieri girin. Buzluga biraz limonata koymustum. Ieriz. " Ierisi los ve serindi. Panjurlar kapatilmisti. Eski tarz genis koltuklarla dsenmis byk bir salona girdiler. Yasli kadin ellerini siki kenetleyerek sallanan bir sandalyeye oturdu. Sisman adam ksrd. "Bn. Grim,az nce emlakiniz ile konustum. " Kadin,"Tmnden haberim var. " diye szn kesti. "Aaron fikrimi degistirebileceginiz dsncesi ile sizi buraya yollamakla akilsizlik etmis. Dogrusunu isterseniz amacimin bu olduguna da pek emin degilim. " "Bayan Grim,sizinle biraz konusabilecegimi sanmistim. " Bn. Grim sallanan sandalyesini gicirdatarak arkasina yaslandi. "Konusmak iin para alinmaz,ne istiyorsaniz syleyin. " "Evet,haklisiniz. " Adam beyaz bir mendille yznn terini sildi. "Izin verirseniz anlatayim. Bir is adamiyim. Bekarim. Uzun yillar alistim ve iyi bir servet yaptim. Artik dinlenmeyi hak ettim. Yasamimin sonlarini geirebilecegim sakin bir yer ariyorum. Burayi sevdim. Bir ka yil nce Albany'ye giderken buradan gemistim. O zaman bir gn buraya yerlesebilecegimi dsnmstm. Bugn kasabadan tekrar geerken,burayi grdm. Tam istedigim yerdi. " "Burayi ben de severim,Bay Dill. Byle olduka yksek bir fiyat isteyisimin nedeni de bu zaten. " Dill gzlerini kaldirip yasli kadina bakti. "Olduka yksek bir fiyat degil mi?Kabul etmelisiniz ki Bn. Grim,bu gnlerde byle bir ev en fazla. . . " "Yeter. " diye bagirdi kadin. "Bay Dill bu konuda sizinle kesinlikle tartismak istemiyorum. Eger istedigim parayi vermeyecekseniz,zerinden durmayalim. " "Fakat,Bn. Grim. " "Iyi gnler Bay Dill. " Adamin da ayni seyleri yapmasini belirten bir tavirla ayaga kalkti. Fakat adam kalkmadi. "Bir dakika bayan,delilik oldugunu biliyorum ama,istediginiz parayi deyecegim. " Yasli kadin uzun sre adama bakti. "Emin misiniz, Bay Dill?" "Kesinlikle,yeterince param var. Eger evi satmanizin tek yolu buysa,parayi alacaksiniz. " Grim hafife glmsedi. "Sanirim limonata iyice sogumustur. Size getireyim. Siz ierken ben de evi anlatirim. " Kadin elinde tepsi ile geriye dndgnde Dill yine mendille alnindaki terleri siliyordu. Limonatayi zevkle yudumlamaya basladi. Yasli kadin sallanan sandalyesine yaslanirken "Bu ev. " Diye sze basladi. "1902'den beri aileme aittir. Kasabadaki en saglam ev olmadigini da biliyorum. Oglum Michael dogduktan sonra bodrumum su basti. O gnden bu yana da bir trl kurutamadik. Aaron bazi yerlerin rdgn de sylyor. Yine de bu eski evi severim. Bilmem anlatabiliyor muyum?" Dill,"Evet. " dedi. "Michael 9 yasinda iken babasi ld. Ondan sonra sikintilar basladi. Michael belki de benden ok babasini zlyordu. ok vahsi ve hasin bir ocuk olmustu. Liseyi bitirince kasabayi terkedip kente gitti. ok hirsli bir insandi. Kentte ne yaptigini bilmiyorum. Fakat basariya ulasmis olmaliydi. Bana dzenli para gnderirdi. " Gzleri nemlenmisti. "Kendisini 9 yil grmedim. Dokuz yil sonra geldiginde basi dertte idi. Zayif ve yaslanmis bir durumda bir gece yarisi ika geldi. Yaninda ufak,siyah bir valizden baska bir sey yoktu. Valizi elinden almak istedigim zaman bana vurdu. Bana,annesine vurdu. Ertesi gn bir ka saat iin evi terketmemi syledi. Ne yapmak istedigini aiklamadi. Dndgmde valiz ortadan yok olmustu. " Sisman adam gzlerini limonata bardagina dikmis ylece dinliyordu. "O gece evimize bir adam geldi. Ieriye nasil girdigini bilmiyorum. Michael'in odasindan sesler duydum. Oglumun iinde bulundugu tehlikenin ne oldugunu grenmek istiyordum. Kapinin arkasindan dinlemeye alistim. Fakat yalnizca bagrismalar tehditler ve. . . " Bir an durakladi. Omuzlari sarsiliyordu. ". . . ve bir silah sesi duydum. " Diye devam etti. "Ieriye girdigim zaman yatak odasinin penceresi aikti ve yabanci gitmisti. Michael'im da yerde yatiyordu. lmst. Tm bunlar bundan 5 yil nce oldu. Ondan sonra polis bana olanlari anlatti. Michael ve tanimadigim o adam birok su islemisler. Bir sr yerlerden bir ka milyon dolar almislar. Michael parayi alip kamis. Parayi bu evde,hala bilemedigim bir yerde saklamisti. Sonra diger adam hissesini almak iin oglumu arayip bulmustu. Paranin yok oldugunu grnce de oglumu ldrmst. " Basini kaldirip adama bakti. "Iste o zaman evimi 750. 000 dolara satisa ikardim. Bir gn Oglumun katilinin dnecegini biliyordum. O bir gn gelip fiyat ne olursa olsun evi almak isteyecekti. Btn yapacagim,yasli bir kadinin khne evine bu kadar ok para vermeye razi olacak adami buluncaya kadar beklemekti. " Sandalyesini agir agir salliyordu. Dill bardagi yere birakti,diliyle dudaklarini yaladi. "Uf!" dedi. Bu limonata ok aci. . . " Bakislari canliligini kaybetti,hafif titreme ile basi,omsuzunun zerine cansiz dst.

(Henry Slesar - Temiz cinayetler,Btn Dnya Mayis 1999)

Alintidir...

Analyzer
    Ziyareti

Bu gzel alinti iin tesekkrler Osman. Adamin evi israrla almak istemesinden sphelenmistim ama cinayet nereden ikacak derken limonata olayi srpriz oldu.

yelik tarihi
    31.05.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    27

Valla ben o degil de ilk limonata da niye lmedi dedim[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    U.Sadkolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    19.06.2004
    Nereden
    ngiltere

Alnt #10 Muhtelif Nickli yeden Alnt
    Valla ben o degil de ilk limonata da niye lmedi dedim[img]smileys/smiley36.gif[/img]
    [img]smileys/smiley4.gif[/img][img]smileys/smiley4.gif[/img]

yelik tarihi
    26.10.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    33

Ierisi los ve serin olmasina ragmenadamterliyor bu arada.

SDanmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    12.06.2004
    Nereden
    Zonguldak
    Ya
    30

Harika bi yazi...

(Bu arada ben yaziyi okurken adam kadini Ldrecek zannettim [img]smileys/smiley4.gif[/img])

Trabzonspor Kongre yesi
    Badalolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    stanbul
    Ya
    44

"Uf!" dedi. Bu limonata ok aci. . . " Bakislari canliligini kaybetti,hafif titreme ile basi,omsuzunun zerine cansiz dst.

Alintidir...

Bu kismi ok tuttum,tam arabesk...nasil benzetme bu?hi limonata aci olurmu?tamam adamin iinde bulundugu durum ok kt(tabiri caizse ..t olmus)ama Limonatayi aciya benzetmek biraz fazla abarti...[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Analyzer
    Ziyareti

Alnt BADALOGLU Nickli yeden Alnt

"Uf!" dedi. Bu limonata ok aci. . . " Bakislari canliligini kaybetti,hafif titreme ile basi,omsuzunun zerine cansiz dst.

Alintidir...

Bu kismi ok tuttum,tam arabesk...nasil benzetme bu?hi limonata aci olurmu?tamam adamin iinde bulundugu durum ok kt(tabiri caizse ..t olmus)ama Limonatayi aciya benzetmek biraz fazla abarti...[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Limonatanin iine zehir konuldugu iin tadiacilasmis olabilir mi?

yelik tarihi
    31.05.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    27

Alnt Analyzer Nickli yeden Alnt
    Alnt BADALOGLU Nickli yeden Alnt

Alintidir...

Limonatanin iine zehir konuldugu iin tadiacilasmis olabilir mi?

Evet Ahmet Abi

zafer6161 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    20.10.2004
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    36

vayyyy beee
    Ne Olmu ampiyon Olamadysak,,,
    Hayallerimizi Satmadk'ya,,,

rodallega'nn utu gol olsayd varya ....

Trabzonspor Kongre yesi
    Mehdi - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    28.07.2006
    Nereden
    Trabzon

Zafer6161 nickli yemizin eski balklar bulmay kefetmesi zerine sitemiz tadilata girmitir.
    T R A B Z O N S P O R

yelik tarihi
    20.10.2004
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    36

Alnt mehdi Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Zafer6161 nickli yemizin eski balklar bulmay kefetmesi zerine sitemiz tadilata girmitir.
    bakda bieler ren dnyada neler oluyormu
    yarn lap diye dersin sonra
    ...

champions - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    04.05.2006
    Nereden
    stanbul

Vay anasn be! Yal kadndan hi beklemezdim bunu Muhtelife teekkrler
    "i dnyas zengin insan tamamen yalnzken, kendi dnce ve hayalleriyle esiz bir elence bulur; te yandan ruhsuz biri srekli dernekten dernee, oyundan oyuna, yolculuktan yolculua, enlikten enlie kosa bile can skntsndan kurtulamaz."

yelik tarihi
    20.10.2004
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    36

Alnt champions Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Vay anasn be! Yal kadndan hi beklemezdim bunu Muhtelife teekkrler
    sen imdi habunu cidden okudunmu
    ben valla okumadm

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)