Sayfa 1 Toplam 16 Sayfadan 1 2 3 11 ... SonuncuSonuncu
Toplam 381 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Fotoðrafçýlýkla Ýlgili Her Þey...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Cafer KILIÇSOY - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    45

Standart Fotoðrafçýlýkla Ýlgili Her Þey...

Adým gibi eminim, buradaki fuzuli baþlýklar dururken böyle bir baþlýk ilgi görmez ve tez zamanda arþivdeki yerini alýr ama ben yine de açayým.

Hemen hemen hepimiz kullanýrýz fotoðraf makinelerini. Hele ki gözümüz ölümsüzleþtirmek istediðimiz bir kareye takýlýnca nasýlde zevkle basarýz deklanþöre. Bir çoðumuz muradýna ererken bir çoðumuz da hayal kýrýklýðý yaþayabiliyor bu konuda. Ayarlarýný yapamadýðýmýzdan veya çekim anýnda elimizi titrettiðimizden hüsrana dönüþür hevesimiz.

Baþlýktan da anlaþýlacaðý gibi burada fotoðrafcýlýkla ilgili herþeyi paylaþalým. Fotoðraf çekmenin püf noktalarý nelerdir. Doða, manzara, karanlýkta ve loþ ýþýkta en güzel görüntüler nasýl elde edilir En güzel fotoðraf nasýl çekilir. Nelere dikkat edilmesi gerekir. Ne tip makineler kullanmakta yarar var. Dijital makineler mi yoksa DSLR mi tercih edilmeli. Fotoðrafta megapikselin önemi nedir. Bildiðimiz herþeyi burada paylaþalým.

Ne dersiniz?
    ODTÜ'lü bir hocanýn Trabzonspor atkýsýyla dolaþan Trabzonsporlular hakkýndaki yorumu;
    "Hocam onlar Trabzonsporlu. Onlarýn sevgisi, derdi bir baþka. TRABZONSPOR onlar için bir var olma nedeni. TRABZONSPOR'a küsemez, kýzamaz ondan utanamazlar çünkü o zaman þehirlerine küsmüþ, þehirlerinden utanmýþ olurlar''

Mustafa K. Demirbaþ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    37

Eyüp nerelerdesin

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    45

Ya da Berk, veya Hüseyin
    ODTÜ'lü bir hocanýn Trabzonspor atkýsýyla dolaþan Trabzonsporlular hakkýndaki yorumu;
    "Hocam onlar Trabzonsporlu. Onlarýn sevgisi, derdi bir baþka. TRABZONSPOR onlar için bir var olma nedeni. TRABZONSPOR'a küsemez, kýzamaz ondan utanamazlar çünkü o zaman þehirlerine küsmüþ, þehirlerinden utanmýþ olurlar''

Misina - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Öncelikle Makine Seçimiyle Baþlayalým

Ne Kullanýyorsunuz Ne önerirsiniz?
    Traktörlerle Türküler Geçsin Alt Baþýmdan Mezarlýðýn,
    Seher Aydýnlýðýnda Taze Ýnsan Yanýk Benzin Kokusu

ÖmerFarukYýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Cafer abi bu konuyu en iyi Ersun Hocayla tartýþabilirsin

EÐÝTÝM ÞART!!!

Nereden
    Trabzon

Alýntý ÖmerFarukYýlmaz Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Cafer abi bu konuyu en iyi Ersun Hocayla tartýþabilirsin
    Bence bu iþ Ersun Hoca ile olacak iþ deðil ççç

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    45

Sony cybershot w300 Kullanýyorum. 13.6 megapiksel çözünürlüðe sahip. 3 optik, 5 dijita zomlu. Sony dile iyi bir marka geliyor (ki öyledirde) ama bana sorarsanýz fotoðraf makinelerinde tavsiye etmem. Özeliklle gece çekimlerinde kýrmýzý göz belasýndan kurtulamýyorsunuz. Fakat gündüz çekiplerinde makineyi titretmediðiniz sürece mükemmel sonuçlar aabilirsiniz. Bu aralar ise DSLR türü bir makine almayý düþünüyorum. Biinçaltýmda (bir arkadaþýmýnda tavsiyesi etkili oldu bunda) Canon 400D veya 450D yatýyor.

Ömer bu arada Ersun Hoca Canon 40D kullanýyormuþ
    Konu Cafer KILIÇSOY tarafýndan (26.02.2009 Saat 23:52 ) deðiþtirilmiþtir.

EyüpKILIÇ61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    36

Alýntý CAFER KILIÇSOY Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Baþlýktan da anlaþýlacaðý gibi burada fotoðrafcýlýkla ilgili herþeyi paylaþalým. Fotoðraf çekmenin püf noktalarý nelerdir. Doða, manzara, karanlýkta ve loþ ýþýkta en güzel görüntüler nasýl elde edilir En güzel fotoðraf nasýl çekilir. Nelere dikkat edilmesi gerekir. Ne tip makineler kullanmakta yarar var. Dijital makineler mi yoksa DSLR mi tercih edilmeli. Fotoðrafta megapikselin önemi nedir. Bildiðimiz herþeyi burada paylaþalým.

Ne dersiniz?

Teknik konularla ilgilenmem ben Cafer abi çeker gecerim

Þaka bir yana bu baþlýðýn açýlmasýna çok sevindim.Ýyi bir baþlýk olacaðý kesin.Þimdilik ayrýntýlý bir þey yazamayacaðým.Çünkü Antalya'ya organizsyon ayarlama giriþimleri devam ediyor çok yuðunuz
    Teþekkürler TrabzonSpor'um...Senin yolunda verilen þehitlere hediye ettiðin 2010 TÜRKÝYE KUPASI ve SÜPER KUPA için...
    Her Türlü

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Miraç Atalay Çiftçi - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir

Ouu, baya derin bir mevzu burada deþilmek üzere bekliyormuþ.
    Canon ve Nikon'cular ayrýmýna baþlarýz yakýnda.
    Ha ben mi Canon diyorum þimdilik
    Trabzonspor kültürünü yaþa, yaþat, öðret...
    Ýþte BMN!*

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    45

Alýntý Mirac ÇÝFTÇÝ Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Ouu, baya derin bir mevzu burada deþilmek üzere bekliyormuþ.
    Canon ve Nikon'cular ayrýmýna baþlarýz yakýnda.
    Ha ben mi Canon diyorum þimdilik
    Miraç geçen araþtýrma yaparken nette bir yoruma rasladým. Aynen þöyle diyordu;

''Canon eglenilecek kadýn Nikon evlenilecek kadýn..

Daha çok gencim eðlenmek istiyorum ve evlenicek bütcem yok''

Konu Cafer KILIÇSOY tarafýndan (27.02.2009 Saat 00:40 ) deðiþtirilmiþtir.

EyüpKILIÇ61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    36

Oy oy Cafer abi kýrdýn bizi gülmekten
    Teþekkürler TrabzonSpor'um...Senin yolunda verilen þehitlere hediye ettiðin 2010 TÜRKÝYE KUPASI ve SÜPER KUPA için...
    Her Türlü

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Miraç Atalay Çiftçi - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir

Miraç geçen araþtýrma yaparken nette bir yoruma rasladým. Aynen þöyle diyordu;

Kim demiþse helal olsun abi.
    Tam üstüne basmýþ zatý muhterem.
    Bu arada artan dolar fiyatlarý piyasada ikili bir yapý oluþturdu, bir kýsým ellerinde patlar korkusuyla düþük fiyata satýþ yaparken, bir kýsým da bu trend devam eder düþüncesiyle mallarýný satmamaya baþladý.
    Olan yine tüketiciye oluyor.
    Trabzonspor kültürünü yaþa, yaþat, öðret...
    Ýþte BMN!*

Hüseyin Kurt - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    42

Cafer abi,güzel baþlýk gerçekten...
    Katký yapmaya çalýþacaðým...
    Ýngiltere'de ay yýldýzlý bir takým var,Portsmouth! http://www.portsmouthfc.co.uk/
    Ve Bordo Mavili Güzel Amblemli Ýngiliz Takýmý http://theterras.co.uk/main.htm

https://twitter.com/HuseyinnKurt

Harun Karadeniz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Valla herkes söylüyor çok güzel fotoðraf çekiyorsun diye ama ben hiç anlamam diye ýsrar ediyorum hala

Parayý bulursam alýcam büyük makinelerden birini vurucam kendimi yayla yollarýna
    HAMSÝ
    Dünyanýn gördüðü en büyük baþarý önce bir hayaldi, en büyük çýnar önce bir tohumdu, en büyük kuþ, bir yumurtada gizliydi.

Burçak - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    45

Cafer çok güzel bir baþlýk seçimi bence.
    Benimde kaliteli Canon Nikon objektifi olan pahalý makinelerim yok.
    Normal hepimizde olan dijital sýradan bi makine iþte.
    onuda 1 sene kadar oldu alalý. Sýrf gittiðim yerlerdeki güzel yerleri çekebilmek için.
    Fotoðraf çekmeye ilgili olduðumu söyleyebilirim. Hele gördüðünüz doða karþýsýnda bu aný ölümsüzleþtirmeliyim hissi ..

Foto makinesi kadar çekim teknikleride çok önemli mutlaka. pek birþey biliyoruz diyemeyiz bu konuda. tavsiyleri bekliyoruz.
    2010 - 2011 Þampiyonu Trabzonspor'dur
    Gerçek budur. ☆

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    45

Öncelikle þunu tartýþalým;

Kompakt mý, DSLR mi? Neden? DSLR'nin kompakt'a göre artýlarý nelerdir?
    Konu Cafer KILIÇSOY tarafýndan (27.02.2009 Saat 12:22 ) deðiþtirilmiþtir.

TAHSÝN 61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

Sony cybershot w300 Kullanýyorum. 13.6 megapiksel çözünürlüðe sahip. 3 optik, 5 dijita zomlu. Sony dile iyi bir marka geliyor (ki öyledirde) ama bana sorarsanýz fotoðraf makinelerinde tavsiye etmem. Özeliklle gece çekimlerinde kýrmýzý göz belasýndan kurtulamýyorsunuz. Fakat gündüz çekiplerinde makineyi titretmediðiniz sürece mükemmel sonuçlar aabilirsiniz. Bu aralar ise DSLR türü bir makine almayý düþünüyorum. Biinçaltýmda (bir arkadaþýmýnda tavsiyesi etkili oldu bunda) Canon 400D veya 450D yatýyor.

Ömer bu arada Ersun Hoca Canon 40D kullanýyormuþ

Cafer abi bende de SonY var am atam modelini bilmiyorum bende uçan kuþu çifleþen köpekleri park edenmeyen bayan þoförleri amatör futbol müsabakalarýný güzel arabalarý ve Boðaz manzaralarýný çekerim.. Tophanede demirlemiþ bir yolcu gemisi vardý çok süper bir gemiydi geminin burun kýsmý grafiti yapýlmýþ köpek balýðý aðzýydý çok guzel bir resimdi... 2 sene önce de Galata Kulesinden Ýstanbulu çektim...
    6 üstü 1 Aþk

Evli Mutlu Huzurlu T&B

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    45

Öncelikle "kompakt mý DSLR mi?" sorusuna cevap verelim.

Biri kompakt diðeri DSLR olan iki makine arasýnda kararsýz kaldýysamz, bu soruya çoðu deneyimli fotoðrafçý "elma ile armut karþýlaþtýrýlmaz" cevabýný verecektir.
    Çünkü kompakt makinelerde pratiklik ön plandayken DSLR'lerde objektif ve aksesuarlarýn yardýmýyla her amaca, her konuya yönelik kullaným ön plana çýkar.

Ayrýca kendinizi belirli konularla sýnýrlamýyorsanýz, hem portre, hem manzara, hem makro, hem spor karþýlaþmasý, hem vahþi yaþam fotoðrafý çekeceðim
    diyorsanýz, DSLR makineler alacaðýnýz pahalý objektif ve flaþ setleriyle, diðer aksesuarlarýyla en pahalý kompakt makinenin bile bir kaç katý pahalýya çýkabilir.
    O yüzden öncelikle amacýnýzý belirlemelisiniz.

Fotoðrafçýlýða baþlangýç yapmak ve kendinizi zaman içinde geliþtirmek istiyorsanýz ve ''Ben sadece deklanþöre basayým, gerisini o halletsin'' diyorsanýz ekonomik bir kompakt makineyle iþe baþlayabilirsiniz. Bu sýrada hangi konularýn hoþunuza gittiðini ve fotoðrafçý olarak tarzýnýzý belirleyebilir, böylelikle ilerideki makine seçiminizi ona göre yapabilirsiniz.

DSLR'lerin biraz daha usta fotoðrafçýlara hitap etmesinin nedeni de budur.
    Yoksa marifetin çoðu makinede deðil, fotoðrafçýnýn gözündedir.

Great White - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Þu an elimde Leica mercekli bir Lumix var, onu kullanýyorum..

Kompact makineler içerisinde hatýrý sayýlýr bir yeri olsa da vaziyetimi biraz düzelttiðimde ilk iþim bir DSLR ayarlamak olacak kendime
    "söylediklerin kimseyi rahatsýz etmiyorsa hiçbi' þey anlatmýyorsun demektir"

GW

Ali Yerlikaya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Yaþ
    35

Alýntý Great White Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster

Kompact makineler içerisinde hatýrý sayýlýr bir yeri olsa da vaziyetimi biraz düzelttiðimde ilk iþim bir DSLR ayarlamak olacak kendime

Ama kompactlarda DSLR ye en yakin model zaten Panasonic in Lumix DMC-TZ5 dir 1 aydir sahibiyim ama kullanma firsatimda olmadi acikcasi ama 10x optic zoom iylen kompaktlarin manzara cekimi bakimindan en iyisidir herhalde.

Ama bende sahsen DLSR lere ilgim büyük ama suan onlarla ugrasicak ve resim cekicek ne zamanim nede manzaralarim var. Ins ilerliyem yasamimda bitane DLSR im olicakdir.

Great White - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Ali haklýsýn ama özellikle karanlýkta ve puslu havalarda biraz çuvallýyor benim makina

Muhtemelen senin Lumix de öyledir
    "söylediklerin kimseyi rahatsýz etmiyorsa hiçbi' þey anlatmýyorsun demektir"

GW

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    45

Alýntý Great White Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster

Soner benimde bu aralar böyle bir düþüncem var.

Nasýl yapsam bilmiyorum.

Mustafa Önder - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    37

Thumbs down

Soner benimde bu aralar böyle bir düþüncem var.

Nasýl yapsam bilmiyorum.
    Bu konuda bilen bir adam olduðumu iddaa ediyorum. Çok iyi çekerim demiyorum ama fotoðrafýn altýn kurallarýný, makina seçimlerini, kime göre hangi makina sorularýna mütevazi katkýlar yapayým.

Öncelikle marka olarak Nikon-Canon tartýþmasý yapmak son derece gereksiz. Malboro-Parlement tartýþmasý gibi.
    Nikon makinalar CDD sensör kullanýrlar (D300'e kadar) Canon Makinalar CMOS sensör.

CCD sensörler genel de aðýr ama kaliteli sonuçlar verir. Çalýþma hýzý bakýmýndan zayýftýr. Ancak fotoðraf kalitesine katkýsý tartýþýlmazdýr. Eðer ben öyle hýza gelemem, iþim oturup çekmek diyorsanýz CCD sensör kullanan makinalar iyi tercihtir. Ama NÝKON firmasý, D300 modelin de CMOS sensör kullanarak belki de NÝCON tabularý yýktý.

CMOS sensörler ýþýk algýlama ve hassasiyeti bakýmýndan zayýf olsalar bile, hýzlý çekimleri, sensör ömrü ve kullanýlan lenslere uygunluðu bakýmýndan iyidir. Kendi tercihimde CMOS sensörlü makinalardýr.

Benim size tavsiyem IÞIK, DÝYAFRAM, ENSTANTANE, ÝSO, gibi temel fotoðrafik terimleri öðrenmeden DSLR YADA SLR bir makina tercih etmeyin. Eðer alacaksanýz da kesinlikle bu makinaya sahip birilerinden pratik yapýn. Yoksa Auto modda çeker çeker durursunuz bu da çok tad vermez.
    Almaya karar verdiniz diyelim.....

Makina seçimine girersek. Önce makinalarý gruplandýralým:

1-Giriþ Seviyesi Makinalar: Canon 400d, 450d, 1000d gibi makinalardýr. Bu makinalarýn temel paydalarý, çok fazla maiyet gerektirmeden prof. makinalara adým atarsýnýz. Ancak burada temel bir nokta makinayý aldýðýnýz da LENS almak zorunda kalýrsýnýz. Çünkü üzerinde gelen 18-55 gibi MAKET lensler ihtiyacýnýza cevap vermezler. Zamanla Tele, geniþ açý gibi lens almak zorunda kalýrsýnýz haberiniz ola.

2-Orta Segment: Bu makinalar biraz daha adým atýlan fotoðrafçýlýkta artýk ben birþeyler yapabiliyorum ve bunu göstermeyelim denilen yerler de alýnan makinalar olabilir. Ýþte Canon makinalar da 30d 40d 50d gibi makinalar Niconlar da d200 d300 gibi.

3-Üst Segment: Bunlar genelde gazeteciler, ve üst düzey fotoðrafçýlar kullanýrlar. Çok fazla durmayalým üzerinde. Ve bu makinalar FULL FRAME DENÝLEN TÝPE GÝRERLER.

Arkadaþlar bu makina tiplerine göre size önereceðim makina giriþ segment makinalar daha yeni giriyorsanýz bu iþe.

Makinayý aldýk diyelim þimdi size OBJEKTÝF LAZIM OLCAK...

Objektifler bir makinanýn kalbidir. O olmadan bir halta yaramaz makina.
    Ve genel olarak þöyle söylebilirim kýsaca.
    Ne amaçla çektiðinizle ilintilidir. Eðer ben manzara, panaromik çekimler yapçam diyorsaýz Geniþ açý lensler, eðer potre çekiyorum derseniz zoom sabit mm li objektifler, etki alanýný geniþletmek ve sadece belli bir alanda aktif olmak için, kuþ vb.. çekmek için tele ve sabit mm objektifler iþinizi görür.

Ancak lensler pahalýdýr. Body almak çok önemlidir ancak objektif daha önemlidir. Body alýrken marka bu yüzden önemlidir. Canon makina aldýysanýz bundan sonra canon lens alýrsýnýz. Nikonsa nikon.

Uzun lafýn kýsasý bu iþ maliyetli ve uzun bir iþtir. VE KESÝNLÝKLE BÝLEN BÝRÝSÝNÝN olmasý gerekir yanýnýzda.

Eðer makina alcaksanýz bana danýþýn. Bu piyasayý nereden ne alýnýr gibi sorularýnýzý cevaplandýrabilirim.
    yaþamým buymuþ meðer... sufle vermek ve unutulmak. madam! christian bir akþam balkonda sizinle konuþmuþtu, hatýrlar mýsýnýz? tüm yaþamým bu... ben karanlýk bir köþeye çekilmiþ gizlenirken, baþkalarý þöhretin busesini topluyordu. ve son nefesimde þunu söylüyorum. "moliere bir dahiyse, christian da güzeldi..."Cyrano De Bergerac

Hüseyin Kurt - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    42

thematrax,bilgiler için teþekküler...
    Bu bilgilerden yararlanacaðýma eminim...
    Ýngiltere'de ay yýldýzlý bir takým var,Portsmouth! http://www.portsmouthfc.co.uk/
    Ve Bordo Mavili Güzel Amblemli Ýngiliz Takýmý http://theterras.co.uk/main.htm

https://twitter.com/HuseyinnKurt

Tuðba ÖZTÜRK - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Yaþ
    36

üniversite yandal olarak hep okumak istemiþimdir fotoðrafçýlýk... þöyle profesyonelllerin kullandýðý fotoðraf makinasýndan olsun isterdim

ama burdaki öðreneceðimiz bilgilerle de güzel resimler çekebililr
    ''Konu Trabzonspor olunca,orada oynayan futbolcularýn,kendini özel hissetmesi ve insanlara biþeyler vermek zorunda olduklarýný bilmeleri gerekir.Bu duygu saf bir duygu olabilir;Ama ben böyle düþünüyorum.'' Kazým KOYUNCU.
    ---ist. kültür üniversitesi---ÝKU TS---

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)