Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 108 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Anadolu?yu Uyandirmaliyiz!...

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Berat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Anadolu? ?Anadolu? kelimesine cografi açidan baktigimizda; Istanbul ve Çanakkale Bogazlari?nin dogusunda yer alan kisim ? yani Asya topraklari- olarak tanimlanabilir. Ayni kelimeye Türk Futbol?undaki kavramlar açisindan baktigimizda durumun farklilik arzettigini görürüz. Halbuki ?Anadolu? kelimesi, cografi bir terim olmasi itibariyle daima ayni anlami ifade etmelidir. Türk Futbolu?ndan bahsederken, Anadolu kelimesinin anlam kaymasina ugrama sebebi; Türk Futbolu?nda yillardir süregelen kurulu düzen ve varolan Istanbul-Türkiye ayirimidir. Türk Futbolu?ndaki mevcut duruma göre ?onlar? disindaki diger tüm takimlar, temsil ettikleri sehirlerin cografi konumlarina bakilmaksizin Anadolu takimi olarak kabul edilirler. Örnegin Trakya topraklarinda yer alan Çorlu ilçesini temsil eden Çorluspor Türk Futbol literatürüne göre bir Anadolu takimidir.
    fficeffice" />
    Tanimlari biraz daha netlestirecek olursak; Türkiye?de basarili olmalari için her tür kosulun yaratildigi,legal-illegal tüm destekleri arkalarina alarak haksiz rekabet ortami yaratan kulüpler ?büyük(!) kulüp? yani Istanbul kulübü olarak adlandirilirlar. Bu 3 takim haricinde kalan tüm kulüpler ise Anadolu kulübüdür, Istanbul sehrinin adini tasiyan Istanbulspor bile?

Peki Türk Futbolu?ndaki bu ayrimi olusturan, bu düzenin dönmesini saglayan etmenler nelerdir? Mevcut konumlarini kaybetmemek için kendilerini Türk Futbolu?ndan daha çok 3 takima hizmet etmeyi,onlarin çikarlarini korumayi görev kabul eden Türkiye Futbol Federasyonu mu, Türk kamuoyunu aydinlatici haberler, objektif yorumlar yapmasi gerekirken maddi çikarlari ugruna bazi çevrelerin istekleri dogrultusunda haberler yapan, Hakan Kulaçoglu?nun dedigi gibi olayi ?3 takimdan birini tutun hayatiniz kurtulsun? noktasina getiren Türk Basini mi, ?bu düzen böyle gelmis böyle gider? diyen Anadolu kulüplerinin yöneticileri mi? Bunlar muhakkak önemli etkenler fakat bana göre Türk Futbolu?ndaki düzeni döndürenlerin en büyük dayanak noktalari Türkiye?de olmayan tribün kültürü, taraftarlik bilinci ve Türk insaninda fazlasiyla olan ?sürü? psikolojisi.

Bu forumda daha önce yer alan yazilarda da deginilmisti bu konuya; kendini Anadolulu olarak gören, nerelisiniz sorusuna cevaben Anadolu?nun herhangi bir kösesini söyleyen yani kendini Istanbul Kültürü?ne, Anadolu ve Anadolu insanini küçümseyen burjuva kültürüne ait görmeyen bir insan hangi neden ya da nedenlerle 3 takimi destekler? [/B]Bana [/B]göre bunun nedeni su; [/B]Anadolu insaninda medyanin [/B]yaptigi yayinlarla körüklenen sehirlilesme ve tasraliliktan kurtulma hevesi yani kendini üst(!) seviyeye ait olarak görmek için üst(!) seviyeden insanlarin takimlari olan 3 takimi tutmak mecburiyetinde hissetmesi.

Bu durumu su sekilde özetlemek mümkün; aslen Anadolulu olup Istanbul?a gelip zengin olan insanlar var. Bunlarin çogu belli bir mevkiye eristikten sonra Anadolulu kimliklerini çikarip sosyete,burjuva kimliklerine bürünüyorlar. Bu da yetmezmis gibi Anadolu insanini hakir görüyorlar ve Anadolu takimlarini da tasra takimi olarak nitelendirip kendilerince küçümsüyorlar.Kendi üst(!)kimliklerini saglamlastirmak için de 3 takimdan maddi-manevi desteklerini esirgemiyorlar.

Su tip bir durumla karsilasmisinizdir ya da karsilasmasaniz bile bu tip olaylarin oldugunu bilirsiniz; Anadolu?dan gelen ve gerek tipleriyle, gerek siveleriyle gerekse de davranislariyla Anadolulu, köylü olduklarini belli eden insanlar vardir. Bu insanlar üst(!) kesim insanlar tarafindan ?kro,maganda? gibi kelimelerle itham edilirler ,hakir görülürler, asagilanirlar ve bu kisiler için siklikla ?köylü? kelimesi kullanilir. Elbette ki buradaki ifade Atatürk?ün bahsettigi ?milletin efendisi? anlaminda degil, asagilama maksadiyla kullanilan bir anlamdadir. Anadolu?nun bu kesimini bu sekilde asagilayan insanlar, Anadolu?dan gelip zengin oldukjlarini ve daha sonra özdegerlerini unuttuklarini, Anadolu?ya yatirim yapmayarak o bölgelerin kalkinmamasinda, o insanlarin egitim düzeylerinin yetersiz kalmasinda , Anadolu?nun kalkinmamasinda bas suçlulardan birinin kendileri oldugunu görmezler.

Üst(!)kimlik tasiyan insanlarin Anadolu insani hakkindaki bu düsüncelerine karsilik Anadolu insani ne yapar? Kendilerini bir nebze olsun onlardan biri gibi hissedebilmek, sadece bir açidan da olsa onlarla esit seviyede olmak, tasra kimliginden siyrilabilmek, kendilerini daha güçlü hissedebilmek için 3 takimdan birini tutarlar ve farkinda olmadan Türk Futbolu?nda her istediklerini yapan, düzeni döndüren insanlarin yani kendilerini hakir gören insanlarin Türk Futbolu?ndaki mevcut yapiyi devam ettirmeleri konusunda en büyük destekçileri olurlar, onlara ve onlarin emellerine hizmet ederler.

Bu noktada bizim yapmamiz gereken;öncelikle Trabzonsporlulugu ve Trabzonspor?un misyonunu çok iyi idrak etmek daha sonra bunlari Anadolu insanina aktarmak, onlara Trabzonsporun burjuvaya karsi Anadolu?yu, Anadolu kültürünü temsil ettigini ögretmektir. Türk Futbolu?ndaki mevcut düzeni degistirmenin en önemli sarti; düzeni döndürenlerin en büyük dayanak noktalarini ortadan kaldirmak yani hipnotize edilmis durumda olan Anadolu insanini uykularindan uyandirmaktir. Burada da en büyük görev Türk Futbolu?nda Anadolu Ihtilali?ni gerçeklestiren, Anadolu insaninin burjuvaya karsi ilk zaferi olan, Anadoluluk ruhunu temsil eden Trabzonspor'un taraftarlarina yani bize düsmektedir?[/B]Edited by: Berat Tekke

Yönetim Kurulu Mollasalihoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

dergimizin bir sayisinda aysegül abla'mizin da bu kouyla ilgili çok güzel bir yazisi vardi,kendisinin nasil Trabzon kimligine sahip çiktigina dair.okumanizi tavsiye ederim.

senin de eline saglik berat abi.

uyanmaz abi uyanmaz... Trabzonspor'un yeniden sampiyonlugunu görmeden hiç kimse uyanmaz... [img]smileys/smiley19.gif[/img]

gerçi febe-gb maçindan sonra sanki bütün anadolu kulüpleri isyana basladi ve bu isyan denizli-fb maçinda denizli'nin febe'yi ezmesiyle tescillenmis oldu...

ama bu ülkede bazi gerçekleri insanlara nasil kabul ettirebilirsiniz orasini bilemiyorum... yoksa bu yazi her zaman bizim de olmasini istedigimiz seyleri yansitiyor...

Sosyolojik larak yi dusunulup yazilmis bir yazi. Ifade ettiklerine katilmamak icin istanbul medyasinin hipnozuna ugramis olmak gerek. Bunu the Crow'un actigi baslikdada yazmistik, Turkiyede kapitalizmin en gelistigi ve ilk ciktigi yer Istanbul oldugu icin, Istanbul burjuvazisinin yasam sansi yada toplumun diger kesimlerince kabul gorebilme sansi kendi degerlerini tum toplumun degerleriymis gibi gostermesine bagli. Bu konuda italyan dusunur Antoni Gramsci'nin hegemonya uzerine bati ve dogu toplumlari uzerine yazdiklarini okumanizi tavsiye ederim.

Bu noktada bu uc takim istanbul burjuvasinin anadolu insanin tuketim ve yasam kulturune nufuz edebilmesini saglayan en buyuk araclardan biri. Mesela anket yapalim herkes uc ezik taraftari arkadaslarina neden fb, gs veya bjkyi tuttuklarini sorsun eminim alacaginiz cevap hic bir sosyolojik veya tarihsel anlam icermeyecektir. Basitlestirirsek bir fbli yi gsliden ayiran fark nedir? Dil, kultur, irk, etnik koken, sinifsal konum? Hicbiri cunku bu takimlarin taraftarlari amacsizca medyanin onlara empoze ettigi bir hayalin pesinde kosmaktadirlar.Bir anlamda beyinleri uyusturulmusdur. Berat'insordugu sorya gelince niye herkes memleketini anadoldaki koyune kadar soylerken, memleketini takimini tutmaz. Cunku istanbulda yasayanida, disarida olan anadolu insanida istanbul kulturu'nun bir parcasi olmadigini gunluk yasaminda hissetmektedir. Ekonomik olarak burjuvazinin nasil yasadigi ortadadir. Fakatspor, kultur, politika meselelerine gelince yasadiklari kapitalist sistem onlari yasadiklari ekonomik gerceklerden soyutlayip,ust yapida, ornegin politikada herkes esit birer vatandasmis yanilsamasini yaratiyor. Halbuki ekonomik gucu elinde tutanlar politikayada, sporada yon veren kisilerdir. Bu konuda bkz Louise Althusser ( Devletin ideolojik Aygitlari)

Sonucta cozlmesi gereken sorun, futbolla , sporla sinirli kalmamakta butun duzenin her alanda sorgulanmasini gerektirmektedir. Ornegin bugun butun anadolu klupleri karar alsa biz istanbula oyuncu satmayacagiz diye finansal acidan hicbiri ayakta kalamaz cunku baska dogru durust gelir kaynaklari yoktur. O zamandevletin ekonomik politikalarinin dagilimina bakmak gerekir. Neden zaten zengin olan gs klubu 150 milyon dolarlik seyrantepe arazisini devletden alirken, yardima muhtac bir anadolu klubu uc kurus yardim icin federasyona dilenmektedir. Bu ulkede herkes Turkse neden bu istanbul-anadolu ayrimciligi yapilmaktadir( ozellikle bu sorum milliyetcilik deyince mangalda kul birakmayanlara) Sonucta ben Trabzonsporu devrimci bir ruhu ve durusu oldugu icin, bu konlarda direnis gosterdigi icin destekliyorum. Benim takimimin bir misyonu oldugunu biliyorum ve bunu her yerde ifade ediyorum.

Yakin vadede cozum onerime gelince bu naklen yayin ihalesi ilk5 yil her takima esit sekilde dagitilsin, ondan sonraki yillardada basariya endeksli olarak verilsin. Boylece ilk 5 yil anadolu kluplerini gelir duzeylerini yukseltip tessislesmeleri saglanir. Sonraki senelerdede basari cekismeli bir ligde daha heyecanlli bir sekilde yasanir.

Bence TRABZONSPORUMUZ sampiyon olmadan kimse uyanmaz uykudan kalkmayada niyetlenmez. Bütün sir bizde yatiyo bir sampiyon olsak çok sey degisecek buna inaniyorum ama artik uyuyan devinde uyanma zamani geldi...

Oğuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Trabzonspor en son ne zaman sampiyon oldu? 21 sene önce.. Yani yeni jenerasyon Trabzonspor'un sampiyon oldugu yillari yasamadi veya çok küçük yaslarina denkgeldigi için hatirlamiyor...

Mevcut düzenin, isleyisin, illegalitenin rahatsizligini duyan bizleriz. Zira bizler bir sekilde ya Trabzonlu oldugumuz için, ya da Trabzonspor'un hangi sartlarda ve ne zorluklarla ve de nasil bir düzeni yiktigini büyüklerimizden dinleyerek Trabzonsporlu olduk..

Bugün gazetelerde, TVlerde Trabzonspr'un sampiyon oldugu yillari anlatan bir belgesel yayinlansa, Trabzonspor'un nasil bir sistemin içinde yillardir onuruyla mücadele ettigini anlatan spor programlari olsa nelerin degisecegini hepimiz biliyoruz..

Israrla söylüyorum, yine söyleyecegim.. Türk futbolu öyle bir noktaya gelecek ki, artik Anadolu takimlarinin ekonomik gücü, bu yarisi sürdürmeye yetmeyecek. Ligden çekilmeleri gündeme gelecek.. Anadolu(!) kulüplerinin temsilcileri sistemin isleyisinden duyduklari rahatsizligi daha yüksek seslerle ifade edecek. Ve bu tikanma noktasinda Anadolu'dan (!) bir sampiyon çikmasi gerektigi konusunda, ilgili ve de yetkili sahislar mutabik olacak. Bununla paralel olarak Trabzonspor'un bu onurlu mücadelesi artik meyvesini verecek ve tekrar sampiyon olacak...

Simdi tekrar gözünüzün önüne tabloyu getirin. Trabzonspor sampiyon olmus.. TVlerde sampiyonluk öyküleri anlatilyor, gazetelerde boy boy resimler, mansetten "Anadolu Ihtilali" haberler...

Ve yine düsünün, 14-15 yasinda genç bir çocuk. TVlere bakiyor; Trabzonspor.. Gazetelere bakiyor; Trabzonspor...

Bizim anadoluyu uyandirmamiza gerek kalir mi??

Yazinin içerigiyle direkt olarak ilgisi olmasa da,kisisel görüslerimi paylasmak istedim.. Ve Berat kardesime yazisi için tesekkür ediyorum..Ellerine, kalemine, yüregine saglik..

Hasan Cubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Arkadaslar biz bu konuyu gercekten arastirmamiz lazim cok önemli konu , anadolulu fblilere, gslilere ve bjklalira anlata bilirsek cok seyler basarabiliriz onlarin taraftari azaldikca gücleride de azalacakdir ama basaramazsak meydani kurtlara birakmis oluruz, bence bütün trabzonsporular ve bütün anadolu takimlarini tutanlarlan bu konu konusulmasi gerek .&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ; TFF endiseli taraftar maclara ilgi göstermiyor diye " e ozaman bir sampiyon ciksin anadoludan " bak sen o zaman nasil rekabet olusur futbol takimlari arasinda ve futbol kalitesi de bir o kadar daha yükselir.

selamlar hamsi61[img]smileys/smiley15.gif[/img]

sanatik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Trabzonspor türkiyenin en yigit takimidir ve bu yüzdende tekrar sampiyon olacakdir.

Anadoluyu uyandiracakdir.

Baska uyanacagi yok zaten.

Ömer SEVİNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Anadolu diye bir kitle yok.

Bütün Anadolu 3 sülükleri tutuyor. Malesef Türkiyenin gerçegi bu

trabzonspor1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kütahya

ömere katiliyorum.

sahasinin tamamini eziklere satan

en iyi futbolcularini peskes çeken anadolu takimlari degil mi?

bende bir kaç zaman önce anadolu birliginden falan bahsediyordum.ama istisnalar hariç çevremde bulunan trabzonlular disindaki herkesin kendi yurdu ve takimi olan anadolu takimlarina karsi ilgiziligini gördüm.

bunun yanisra trabzon spor ve trabzon hazimsizligini da görmüs oldum.ana dolu birligi falan hayal.bosverin de biz kendi isimize bakalim.trabzona bakalim.onlar çoktan gaflet dalalet hatta hiyanet içine düsmüs bile.

hepsi trabzonspor düsmani.kendi illerinin takimlari umurlarinda bilke degil.bosverin lavuklari...

adamlar resmen enayi..

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Bu güzel ve anlamli yazi için Berat kardesime çok tesekkür ediyorum. Kolayca anlasilacagi üzere, bir hayli emek harcayarak yazmis ve önemli konulara temas etmis. Fakat, cevaben yazilanlara baktigimda, yazinin içerik ve ana fikrinin yeterince anlasilamadigini ya da anlasilmak istenmedigini gözlemliyorum.fficeffice" />

Anadolu insani diye tabir ettigimiz kitlenin, kendilerine hem mesafe olarak, hem de yasam biçimi olarak çok uzaklarda olan malûm takimlari çogunluk itibariyle destekledikleri bir gerçektir, buna kimsenin bir itirazi yok zaten. Berat?in da yok. Pekâlâ ya bundan sonraki nesiller? Onlari kazanmak için hiçbir girisimde bulunmayalim mi? Onlari da mi gözden çikardik?

?Anadolu diye bir kitle yok[/B]?sa, Trabzonlu olmadigi halde Trabzonspor?u tutanlar, Trabzonspor?u nerenin ve neyin temsilcisi olarak kabul ediyorlar, hiç düsündünüz mü?

Berat zaten yazisinda, bugünkü realiteyi oldugundan farkli göstermeye çalismiyor, ?Gelecekte de böyle olmamasi için gayret sarfedelim[/B]? diyor. Bunda ne gibi bir olumsuzluk, umutsuzluk unsuru görülüyor?

Özellikle bu forumlarda zaman zaman kaliteli yazilarina sahit oldugum Bahadiroglu?nun kullandigi üslûp ve kelimelere cidden teessüf ediyorum. ?Lavuk[/B]? ve ?Enayi[/B]? diye tabir ettigi insanlar, Berat, Harun, Savas ve Bogaç gibi Trabzonlu olmayip da en az Trabzonlular kadar Trabzonspor?u tutan arkadaslarin esi, dostu, kardesi, agabeyi midir?

Bu ifadelerin sürç-i lisan olduguna ve sayin Bahadiroglu?nun da bunlari yeniden gözden geçirme ihtiyaci hissedecegine inanmak istiyorum.

En derin saygilarimla?

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Bülent Abi öncelikle açiklamalarin için tesekkür ederim..

Bülent Abinin de dedigi gibi yazim sanirim yanlis anlasilmis. Benim bahsettigim olay "tüm Anadolu'nun anti bizanslastirlilmasi" gibi ütopik bir olay degil. Bülent Abinin de dedigi gibi günümüzdeki durumun ve Anadolulu olup 3 takimi destekleyen kitlenin sabit fikirlerini bir anda degistirmenin büyük ölçüde mümkünatsiz oldugunun ben de farkindayim ama ise biryerden baslamak gerekiyor.

Yazdigim yaziyi en basit hale indirgeyecek olursam belki daha iyi anlasilabilirim;

Malumunuz Anadolu'da yasayan insanlarin beyinleri uyusturulmus ve her yeni dogan çocuk da halihazirdaki gidishata göre,hiç seçeneksiz 3 takimdan birinin taraftari oluyor ve belli bir yasa geldikten sonra da bu fikrini yani tuttugu takimi degistirmek çok zorlasiyor. Benim bahsettigim olay tüm Anadolu'yu kapsamiyor. Ben sadece diyorum ki en azindan çevrenizde kendini Anadolulu olarak görüp 3 takimi tutaninsanlara,bunlari anlatma firsatiniz olan insanlara, özellikle de büyüme çagindaki çocuklara ve gençlere olayi söyle izah edin; "Sen Anadolulu oldugunu söylüyorsun ama burjuva kültürünü temsil eden 3 takimi tutuyorsun. O kulüplerin Anadolu'dan gelip zengin olan yöneticileri baskanlari anadolulu kimliklerini çikartiyorlar ve burjuva kimligine bürünüyorlar. Bu da yetmezmis gibi Anadolu insanini "tasra" diyerek küçümsüyorlar. Sen de hem Anadolulu oldugunu iddia ediyorsun hem de burjuva kültürünü temsil eden,Anadolu kültürünü asagilayan yapidaki takimlari tutuyorsun"..

Benim demek istedigim buydu, insanlara olaylari bu çerçevede anlatmayi deneyelim. Belki çogu kisi bizi dinlemeyecek ama bunlari onlara biz anlatmazsak kim anlatacak??? Biz görevimizi yapalim ve kendi dogrularimizi onlara aktaralim. Ne kurtarsak kardir...Edited by: Berat Tekke

MaHMuT_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Berat agabey öncelikle ellerine saglik güzel yazin için.
    Fakat ne yazikki diger anadolu külüplerimizin tek gururu olan Trabzonspor'u destekleyecegine çok iyi bir köstek oluyorlar.(Fener futbolcu isteyince 2 biz isteyince 4,Diyarbakir-TS geçen sezonun 2. yarisindaki maçi)
    Bunun Istanbul takimlarinin bizanz oyunu oldugunu hemen fark ediyoruz.Onlara Fb,Gs,Bjk ile yarisamayacaklarini ve rakiplerinin Trabzonspor oldugu inancini asilayanda onlar ne yazik ki.Bizim bizden baska dostumuz yok..[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Nereden
    İstanbul

Berat Tekke'nin yazisini gerçekten çok begendim.Yazi üzerine getirmek istedigim elestiri ve serhler yaziyi olumsuzlamak degil,ileri sürülen fikirleri - kendimce - onarmak ve tamamlamak niyetiyle yapilan bir çabadan ibarettir:

Neden ülkenin büyük bir kismi Istanbul'un üç zenginlerini destekliyor ve desteklemek zorunda kaliyor sorusunun kökeninde burjuvalasmayi ve tasrayi küçük görmenin yattigi tespiti biraz temelsiz kaçmaktadir.Çünkü burjuvalasmak malumunuz bati toplumlarindan baslayan bir olgudur ve sehirlilesmek anlamina gelir.Avrupa'nin zengin ülkelerindeki taraftar kitlelerinin de kendi sehrinin takimini tuttuklari ve sehrin kurulusundan itibaren var olan mezhepsel,iktisadi ve siyasi farkliliklariyla taraftarliklarina anlam kattiklari su götürmez bir gerçektir.Hatta bu farkliliklar bir sehrin içerisinde dahi bulunmakta,ancak kisilerin bulunduklari sehre aitlik duygularina zerre kadar zararvermemektedir.Örnegin birAthletico Madrid taraftari Madridlilikten övünmekte geri durmaz ancak sehrinin kralciligindan ve Franco mazisinden büyük utanç duyar.Onun için Madrid kralin oturdugu yer degil,Cumhuriyetçi ''No Pasaran'' direnisinin baskentidir.O kisi için çocugunun Real Madrid taraftari olmasiyla fahise olmasi arasinda bir tepki ve nitelik farkliligi göremezsiniz.Yazida belirtildigi üzereIstanbul'a göç eden insanlarinbaba ocagini hakir görme ve ne oldum delisi olma hastaligi halen devam etmektedir.Ancak Istanbul'u hayatinda hiç görmemis veya Istanbul'dan nefret eden insanlarin (basta Ankaralilarin)üç zenginlerden birini tutmasi ne sekilde açiklanabilir?

Evet;sorunun temelini açiklamak için olayin köklerine inmemiz sart:Üç zenginlerden birini tutma mecburiyeti Türkiye'de ne zaman basladi ve nasil yayildi? 1938 - 46 Milli Sef döneminin tek parti diktasindaki üç basbakanin ayni zamanda hangi kulüplerin baskanligini yaptigini biliyor musunuz? Simdiki statlarina adini veren Sükrü Saraçoglu fenerbahçenin,aslen Trabzonlu olan Hasan Saka galatasarayin(ki trabzonspor dogmadan önce sehrin çogunlugunun galatasarayli olmasinin basat sebebi budur)Recep Peker de besiktasin baskaniydi.O zamanlar dikta rejiminin Anadolu'daki sacayagini ise ordu,parti müfettisleri ve esraf olusturuyordu.Anadolu'ya futbol yavas yavas yayilirken özellikle köylünün emegindensömürdükleri ile güçlenen ve devlet bankalarinin yardimcisi olarak tefecilige soyunan esraf ve esrafin büyüksehirde okumus çocuklari hem mevcut iktidara yalakalik,hem de bir sinif atlama çabasi olarak üç zenginlerden birini tutarak 20.asrin enbüyük eglencesinden pay almak zorunda hissediyordu kendisini.Peki ya-Kur'an in essiz ifadesiyle - müztaz'aflar? E onlarin ve çocuklarinin kendilerini ezen güçlere direnme gücü olmadigina görehakim güçlere özenmekten baska çareleri yoktu.(Rahmetli dedemin anlattigina göre her güninsanlarin birbirini vurdugu Of ve Hayrat'ta bile, degil bir pasa veya parti müfettisi,bir onbasi bile sehri bes dakkada esir edebilirmis kendisine)Maalesef bu dönemin panzehiri olarak ortaya çikan Demokrat Parti iktidari da üç büyüklerin dükaligina degil set çekmek,adeta çanak tutarak bu olguyu sürdürmüs ve 1.Lig'in kuruldugu 1959'dan itibaren TRABZONSPORUMUZ disinda hiçbir istisna vaki olmamistir ligimizde.1990'larinbasindan itibaren pençelerini halkin boynundan bir türlü çikarmayanIstanbul medyasiise -en kibar ifade ile-isin cilkini çikarmistir.

Peki durum böyle de su an sadece Trabzonsporla yürütülen Anadolu direnisi yeniden bir ihtilale dönüsecek mi?Yani bes dakika yalandan bir tezahurattan sonra kendi futbolcusunun en ufak bir hatasindan sonra binlerce kisinin bireysel küfürleriyle takimini destekleyen!!!,kendi öz degerlerine hain yaftasi yapistirmak için bahane arayan,tezahurat üretemeyip üç zenginlerinkini taklit etme yolunu seçen,2-0 galip durumdayken bile rakip takim kalecisinin tahriklerine kapilip vukuat çikaran Trabzonspor taraftarinda yeniden ihtilal için potensiyel var mi?Evet VAR,kesinlikle VAR, herseye ragmen VAR : Hatirlayin bakalim 93-94 sezonunun ilk yarisinda firtina gibi esen ve sampiyonlugu telaffuz edilen Kocaelispor'u TRABZONSPOR TARAFTARI kiskaniyormuydu yoksa destekliyor muydu? Kocaeli'nin basa gürestigi üç sezon boyunca ''Bu sene sampiyon Anadolu'dan'' sloganini hangi tribünler söylüyordu? Hem de o zaman Kocaeli'nin baskani CHP'li ,Trabzonspor'un baskanlari Sadri Sener ülkücü,Faru Özak muhafazakar olmasina ragmen...Kocaeli ilindeki Kocaelisporlu taraftar kitlesi ise sehirdeki Karadenizlilerden degil,Gürcü ve diger Kafkas kökenlilerle Türkmen soyluIzmitlilerden olusmaktaydi.Ayrica Ihtilal'in ilk yillarinda Trabzonsporumuzun o zamanin disli takimlari olan Göztepeyle,Eskisehirle,Ankaragücüyle büyüksorunlari olmus mudur? Ancak 4 sene evvel sampiyonluga oynayan Gaziantep'in baskani Celal Dogan Fener maçi öncesi ''Bugün F.Bahçe ile Anadolu Derbisi oynayacagiz'' derse bunun Trabzonspor'u küçümsemek oldugu açiktir ve taraftarimiz aptal degildir.

Gelelim Anadolu Ihtilali'nin nasil gerçeklesecegine:Trabzonspor camiasi kuruldugundan beri,hatta en basarili zamanlarinda bile tam anlamiyla ''Birlik ve Beraberlik''ortami olusmamistir.Bunun tek sebebi ise bölge insaninin genel karakter yapisinin dogurdugu sonuçlardir.Ancak en azindan ''Amaçta Birlik'',yani ittifak saglanmali ve tüm Anadolu'nun(Berat Tekke'nin açtigi baglamda Anadolu takimlarinin)bayraktarligi Trabzonsporumuz tarafindan üstlenilmelidir

Düsünsenize Kayseri'deki çocuklarin üzerinde Erdinç'in 38 numarali formasi, Mardin'de Volkan'in 47,Erzurum'da Ibrahim'in 25,ve hatta Rizeli bir oyuncunun 53 numarali Trabzonspor formasiyla sampiyonluk sarkilari...Hiç tezor degil

arkadaslar benim bu konuda bir fikrim var... webmaster olan bir arkadasimiz bir internet sitesi hazirlayabilir... bmn'de çok güzel yazilar yazan büyüklerimiz var...bubüyüklerimizin yazilari ve hepimizin ortak fikirleri ilebu sekilde gençler için 'beyin yikayici bir site' hazirlanabilir(tabi ki Istanbul'a karsi beyin yikayici)... çok büyük bir projeye gerek olmadigi için fazla zahmet de gerektirmez...

aslinda ben de hazirlayabilirdim bir internet sayfasi ama maalesef bilgisayarim çok yaslandi ve bir internet sayfasi hazirlayamayacak durumda...[img]smileys/smiley19.gif[/img] ben zatenbu konuda profesyonel degilim ama en azindan cicili bicili bi sayfa hazirlayabilirdim...

Ömer SEVİNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Gelecek nesiller kendi takini tutmasi için bir sebep görebiliyor musunuz arkadaslar. Trabzonsporun sampiyon oldugunu düsünelim. Ne olacak? Gelecek nesillerin birazi Trabzonsporlu olur belki ama bu onlarin Elazigsporu tutmasini gerektirmez. Olmasi gereken sey 4'lüden baska birkaç takimin daha sampiyon olmasidir. Böylece anadolu der ki antep nasil olduysa elazig da olur, bursa da olur, kocaeli de olur. Bizim basarimiz birseye yaramaz bence.

Eger Anadolunun uyandirilmasi gerekiyorsa Kocaelili, Bursali arkadaslarin da uyandirilmasi gerekir. Onalrin da Ts'yi tutmamasi gerekir. Onlarin Trabzonsporu tutmasi ile baska birinin FeBe'yi tutmasi arasinda bir fark var mi? Bence yok!!

Eger olay ANadolunun Trabzonsporlu olmasi ise haklisiniz ama Anadolunun kendi takimini desteklemesi için en önce benim Orduspor'u tutmam gerekiyor.

BIlmem anlatabildim mi?

Saygilarimla

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bizans kültürü ile yogrulan Istanbul takimlarinin kökünde ne var bence bu da incelenmeli.

Bu klüplere girip çiktiginizda karsiniza ilginç bir tablo çikiyor. Klübün o günkü sahipleri olarak görülen yönetimleri, karsilikli menfaatleri için bir araya gelmis zenginlerden olusmakta. Ne Istanbullu olmanin, ne de zengin olmanin elbette bir kusuru yok. Ancak kendi menfaat alanlarini genisletmek ve size kalan en son yasam alanlarini daraltmak asil isleri haline dönüsünce, iste o zaman bir ihtilal gerekiyor.

Anadolu'da benim gözlemlerime göre, Trabzonspor'unkine benzer tek örnek Eskisehirspor'dur. Ellerinden alinan iki GS sampiyonlugunu hala unutmamis ve hala çesitli yerlerde ikinci anadolu ihtilalinin hazirliklarini yapmaktadirlar.

Yillarca üst üste gelen basarisizliklardan sonra ise sesleri azalmis, güçleri tükenmistir. Dolayisiyla basari bu ihtilalin kesinlikle katalizörüdür. Yani gereklidir.

Ilk yorumlardan ikincisine kesinlikle katiliyorum. Yani bu takimlarin taraftarlarina hangi takimi tuttugunu sorsalar, taraftar profilleri açisindankesinlikle gerek sosyolojik gerekse de tarihsel açidan hiçbir sonuç çikmayacaktir. Çünkü farklari yoktur.

TS, 1970'lerde Istanbul'da ve Anadolu'nundiger sehirlerinde yerlesmis Trabzonlularin ortak kimligini olusturmustu. Bu kimligin bu kadar kalin harflerle yazili olmasinin ve Trabzon varligini Istanbul gibi metropollerde hissedilmesinin en önemli etkeni süphesiz Trabzon olmustur.

Trabzon, aslinda bujuvazinin yasadigi bir sehirdi. Gerek savaslar gerek diger ekonomik darliklar sonucu halk ekonomik olarak gittikçe zayiflamis, bu nedenle de göç vermisti. Ama içinde, eski sasali günlerinin de bir kirintisini tasimaktaydi. Unutulmus sanini Trabzonspor'un müthis basarilariyla gelecege tescil ettirdi.

Bugün FB'de de, BJK'da da, GS'de de, Trabzonspor kimligi, insanlara yönetici ya da baskan olmanin yolunu açmaktadir. Bu da tescil edilmis bu kimligin sayesindedir.

Bence Anadolu Ihtilali'nin gerçeklesmesi için test, önümüzdeki sene Sivasspor'un Istanbul'daki maçlari olacaktir. Zira Istanbul'daki en büyük çogunluk oldugu söylenen Sivaslilarin, kendi kimliklerine mi yoksa maske kimliklerine mi yanasacagi, bunun önemli bir belirtisi olacaktir.

SONSÖZ

Anadolu Ihtilali Trabzonspor'un sahsi basarisidir. Zira Anadolu klüpleri içinde TS'nin sampiyonluguna sicak bakan insanlarin taraftari oldugu klüp yönetimleri bile, aslinda Istanbul'un usagi konumundadirlar. Bu simdi de böyle, geçmiste de böyleydi. Dolayisiyla Trabzonspor'un geçmisteki basarisi kisa bir süre zarfinda, baska Anadolu Takimlari tarafindan egale edilmezse, bunun adi Anadolu Ihtilali degil Trabzonspor Ihtilali olarak kalacaktir. Zira tek sampiyonluk yildizimizda, Trabzonspor'dan baska hiçbir Anadolu Klübünün payi olmamistir.

Nereden
    İstanbul

ANKARA takimlari ANADOLU takimimi ?

ISTANBUL-ANKARA-IZMIR takimlarinin dosindaki takimlar TASRA takimi olarak görülmüslerdir. Ve ISTANBUL takimlari hep sampiyon yapildigi için, ANKARA nin bürokrat agirlikli nufüsü da ISTANBUL takimlarini tutar.Aslinda ANKARA kendinden baska illeri hep TASRA görür, ama her nedense sampiyon takim çikartamaz, hülle ile ligde kalirlar. tesvikle para kazanirlar, sikeyle sampiyon belirlerler.

ANADOLU takimlari diye bir kavram yok , TASRA takimlari var.

Saygilarimla

Alıntı momentus Nickli Üyeden Alıntı

?

Özellikle bu forumlarda zaman zaman kaliteli yazilarina sahit oldugum Bahadiroglu?nun kullandigi üslûp ve kelimelere cidden teessüf ediyorum. ?Lavuk[/B]? ve ?Enayi[/B]? diye tabir ettigi insanlar, Berat, Harun, Savas ve Bogaç gibi Trabzonlu olmayip da en az Trabzonlular kadar Trabzonspor?u tutan arkadaslarin esi, dostu, kardesi, agabeyi midir?

Bu ifadelerin sürç-i lisan olduguna ve sayin Bahadiroglu?nun da bunlari yeniden gözden geçirme ihtiyaci hissedecegine inanmak istiyorum.

En derin saygilarimla?

yok ben orada trabzonlu olmayip trabzonsporu tutanlari bahsetmedim.alinan varsa özür dilerim.

benim bahsettigim kitle sunlardir:

kendi memleketlerinin takimi ancak 1.lige çiktiginda birkaç hafda onlartan bahseden sonra yine o takimlarini unutan,sonra ne zamanki kendi memleketlerinin takimlari trabzonsporla karsilacaksa o zaman tekrar mmemleket hastasi olup trabzonsporu yenmeyi hayal eden,ama gs fb bjk kendi memleket takimi oynayinca o haftayi es geçen insanlari kasteddim.

bir örnek verecek olursam sakaryali bir kisi vardi mesela çevremde.sakarya-trabzon maçinda koyu sakaryali oldu.iddaa yapti ve sakarya ya oynadi ilk yari...2.yarida gs-sakarya maçi vardi 3 hafta önce sanirim.gs sakaryayi uydurma yalan bir penaltiyla yendi.ama o haftayi bu sahis es geçti.hiç bahsini bile açmadi.açilsa bile sustu hatta kapatmaya çalisti.

ama trabzon -sakarya maçinda birden milliyetçi oldu.yok sakaryayi düsütmeye çalisiyorlarmista,trabzon hakem sayesinde maçi almista.sakaryaliya kirmizi verilmis yalan dan da,uzatmayi oynatmamis hakemde yoksa sakarya yenecekmiste...oooo taha neler neler...

iste benim kasteddigim kitle budur.yoksa baskalri degil...kimse alinmaya kalkmasin asil ben alinirim...

anadolu birligine artik inanmiyorum..insanlarin yanlistan dönmesi kadar iyi birsey yoktur.dönülen yanlis sonucu gerçek bulunabilir heralde.

ama sunu söylemek istiyorum.anadolu takimlarini gerçekten tutup trabzonsporu seven insanlarda gördüm.tabii bunlar çok çok az maalesef.

Nereden
    İstanbul

anadolu birligi de ihtilali de yoktur !!

anadolu uyanmalidir,dogrudur ama anadolu birligi ne vardirne de bu sartlar altinda kurulacaktir.hepinizin de deigi gibi insanlar bu zihniyetten kurtulmadikça,hazira konma düsüncesini bir kenara koymadikça da bir sonuç elde edemeyiz.

anadolu takimlari ne anliyorlar hayatlarindan?

en büyük heyecanlari uefa kupasi'na katilmak olan bu takimlarin yöneticileri , futbolculari zevk aliyorlar mi islerinden?fatih'in gökdeniz'in celo'nun tüm abilerimin attiklari gol sonrasi duyduklari sevinci duyuyorlar mi içlerinde?

hiç sanmiyorum...

Hepsi istanbulun usaklari bunlarin görmedinizmi daha 3 hafta önce antepte yasananlari bu mu anadolu böyle olmamali ama ne yazik ki böyle iste istanbul bunlarin hepsini ayartmiskafaya almis onlardan bize dost olmaz trabzonsporlunun trabzonsporludan baska dostu yoktur

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Ya arkadaslar! Ben meramimi anlatamadim galiba.. Benim bahsettigim sey ne "Anadolu Birligi" ni kurmak, ne de "kendimize dost anadolu takimi" edinmek. Benim bahsettigim olay; "Hipnotize edilmis durumda olan Anadolu insanina gerçekleri anlatalim!..."

Bahsettigim sey tüm Anadolu'yu Trabzonsporlulastirmak da degil... Sadece onlara Trabzonspor'un misyonunu anlatabilmek...

Umarim anlatmak istedigimi bir nebze daha olsa anlatabilmisimdir.. Bu gidisle 10 defa daha anlatmam gerekecek galiba[img]smileys/smiley5.gif[/img]

Nereden
    İstanbul

Alıntı Berat Tekke Nickli Üyeden Alıntı

Ya arkadaslar! Ben meramimi anlatamadim galiba.. Benim bahsettigim sey ne "Anadolu Birligi" ni kurmak, ne de "kendimize dost anadolu takimi" edinmek. Benim bahsettigim olay; "Hipnotize edilmis durumda olan Anadolu insanina gerçekleri anlatalim!..."

Bahsettigim sey tüm Anadolu'yu Trabzonsporlulastirmak da degil... Sadece onlara Trabzonspor'un misyonunu anlatabilmek...

Umarim anlatmak istedigimi bir nebze daha olsa anlatabilmisimdir.. Bu gidisle 10 defa daha anlatmam gerekecek galiba[img]smileys/smiley5.gif[/img]

gayretin takdire deger [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Sacit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

anadolu biraz saf oldu icin uyanmasi biraz zaman alacak.ve cikarci.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)