PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ankara'da Gezilecek Yerler

Semih58
02.12.2006, 15:35
Arkadaşlar burada gezdiğiniz ve beğendiğiniz yerleri paylaşabiliriz diye düşünüyorum.Keçiören'deki ESTERGON Kalesi içinde Çanakkale Savaşı ile ilgili müze 5 Aralık 2006 tarihine kadar açık.Otopark ücretsiz ve müze girişi ücretsiz.
İçeride Seddülbahir köyünde Savaştan sonra bulunan malzemeler,askerlerimize ait o dönemden kalma malzemeler sergileniyor.2 ytl karşılığında ise hatıra Estergon Kalesi parayı kendiniz yapabiliyorsunuz.Saat 22.30'a kadar açık.Görmenizi tavsiye ederim.Özellikle oradaki Müze sahibi ve Seddülbahir köylüsü İbrahim bey'in anlatımına doyum olmuyor.Savaştan sonra İngilizler mezarlarının olduğu yerleri bizden satın almışlar.Resimleri var.
Saygılarımla;

Erman
02.12.2006, 15:44
Arkadaşlar [Ankara'da] gezdiğiniz ve beğendiğiniz yerleri paylaşabiliriz diye düşünüyorum.

Abi bu başlık "Dünyada en ince kitaplar" başlığına malzeme olur ha!

Kobra, Ankara'da Gezilecek Yerler (Ankara: BMN Yayıncılık, 2006)

:D

pReN@_61
02.12.2006, 21:02
bilgiler için Teşekkürler..

kandemir
02.12.2006, 21:19
valla ben 2 senedir ankaradayım ne bi müze bilirim nede tarihi bi yer..

benim varım yoğum bahçeli 7. cadde ve tunalı hilmi:D:D

tavsiye ederim...ankarada tek geçiyorum bu 2 yeri

Naim
02.12.2006, 21:57
Kamu binaları fetişisti değilseniz
gidilecek en güzel yer Beypazarı

giderseniz eğer dolma ve etli pilav yemeği ihmal etme

He bu arada dolmanın suyunuda iç :D

kutoz
02.12.2006, 22:17
Gaziosmanpaşa'da Papazın Bağında sabah kahvaltısını tavsiye ederim. Yalnız, yaza doğru gidilmeli. Gaziosmanpaşa'nın binalarla örülü çehresinin içerisinde, sahibinin bütün dayatmalara karşın satmayarak, Ankaralı'ların hizmetine sunduğu bir vaha...

Erman
02.12.2006, 22:45
Ben tamamen Ankara'ya özel bir fenomen olan AOC'den sasmam. Bu kadar gastronomik bir mekan Turkiye'de yoktur. Her tarafta köfte, kokorec, döner ve bilimum alkollu-alkolsuz ickiler. Sehrin her tür pisliginden uzak bir kurtarilmis bölge.

Ayrica resmi olarak sadece ODTUlulerin girebildigi ancak bir sekilde ayarlayip girebileceginiz ODTU Golu ve cevresi bir cennettir. Hele hele Orfoz'da kahvalti yapmak... Ah ah. Yakin zamanda yapmaliyim. Hatta BMN Ankara olarak orada güzel bir kahvalti yapilabilir.

Sehir icini pek kimse sevmez ama ben Sakarya Caddesi'nden vazgecmem. O da Ankara'ya has bir fenomendir. Sakarya'da hic bir sey yapmasam da bos bos yürümeye bayilirim. "Sedir" en cok sevdigim kafedir.

Istanbullular Ankara'yi pek sevmezler cünkü Sakarya Caddesini bilmezler, bilse bile anlamazlar. Ben zaman zaman Orhan Veli uyarlamalari yaparim kendimce. Bebek Suite'i adli siirini zamaninda Sakarya'ya uyarlamistim; sizle de paylasayim:

Sakarya Caddesi Sekizlemesi

Cadde

Arnavut kaldirimlidir
Üzerinden asiklar gecer
Sarhoslar gecer
Garipler gecer.

Kadinlar

Kadinlar...
Vurunca bardagin dibine,
Hepsi
Insana güzel gözükür.

Cicekciler

Adamin
Illa ki sarhos mu olmasi lazim
Sevdigine
Cicek almasi icin?

SSK Ishani

Ne onla
Ne de onsuz...
SSK
Acayip bir binadir.

Iceride

Meyhaneler, publar, kahvehaneler,
Rock, türkü, pop,
Döner, kokorec, gözleme,
Raki, sarap, bira.

Havuz

Ortadaki havuzu sevebilirdim
Kenarinda ve cevresinde
Sarap icip
Sarki söyleyebilseydik.

Balikcilar

Denize hasret sehirde
Sakarya balikcilari
Her Karadenizlinin
Kahramanlaridir.

Istanbullular

Onlar
Sakarya'yi bilmediklerinden
Insan Ankara'da nasil yasar;
Anlayamazlar.

Ben Ankara'yi cok seviyorum. Belki de karakter olarak bana en cok uyan sehir oldugu icin: Sakin, sessiz, makul, düzenli ama özellikle de "tahmin edilebilir" bir sehir.

Vay efendim deniz yokmus Ankara'da! Evet yok! Ama önemli olan bir deniz cocugu gibi yasayabilmek; yagmurun biraktigi su birikintisine baktiginda denizi hissedebilmek. Gerisi önemli degil.

Semih58
02.12.2006, 22:52
Kızılcahamam Kaplıcaları
Arabası olanlar için ideal.Oteller pahalı fakat Belediye biraz bakımsız olsa da güzel.Hafta sonu gitmeye değer.

sheva
03.12.2006, 00:19
Kurtuluş Parkı. yazı ayrı güzeldir sonbaharı ayrı. (gerçi pek iyi bir şöhreti yok o yüzden belli bir saatten sonra gitmemek lazım:))

Naim
03.12.2006, 00:23
Ankarada Gezilecek en güzel Yer
Aşti Terminali yada Esenboğa Hava alanı

Acaba İstanbula-Trabzona Dönmek için bir araç varmı diye

Ankaranın Soğuk Betonlarında Gençliği geçenler Anlamazlar :D

Erman
03.12.2006, 00:25
Ankaranın Soğuk Betonlarında Gençliği geçenler Anlamazlar :D

Tas atmaya calisanlari er meydanina; "en ince kitaplara" bekliyoruz!!! :mad:

tigin
03.12.2006, 11:31
Ankara'da gezilecek yer mi varmış?

sheva
03.12.2006, 12:10
edit.............

tigin
03.12.2006, 12:19
allah allah
göksu park var hemen karşısında da kc göksu avm.yolu düşen olursa ordayım.

sheva
03.12.2006, 12:22
bi de harikalar diyarı var. bööyle çizgi film karakterlerinin büyük heykelleri var. lunapark var. i. melih gökçek de park yaptı zaten durmadan. başka bir şey yok o yüzden. hayır bi de alt ve üst geçitler var yaptığı ama onların turistik değeri yok :D

tigin
03.12.2006, 12:25
Anıtkabir var be daha ne olsun

sheva
03.12.2006, 12:26
edit.................

tigin
03.12.2006, 12:29
göksu park önceden susuz gölüydü.allahın dağında bir garip göldü.tigin kişisi çocukken bisikletle her hafta sonu oraya giderdi.sora melih amca geldi adını göksu yaptı.kendi ismini verdi.etrafına restorant vs yaptırdı ağaç dikti yol yaptı.kiraya verdi para kazandı.etrafında koca koca apartmanlar diktiler.başkalarıda para kazandı.melih amca böylece eryamana bir kaç etap daha ekledi.alışveriş merkezleri yaptılar.böyleyken böle oldu.

EyüpKILIÇ61
03.12.2006, 12:30
7.caddeyi tavsiye ederim aniden önünüze Fatih Tekke çıkabilir.(dün öyle oldu da) :D

tigin
03.12.2006, 12:30
Kaç kere gittin sanki Allah aşkına

4-5 defa gittim

EyüpKILIÇ61
03.12.2006, 12:32
7. caddeyi tavsiye ederim çünkü aniden karşınıza Fatih Tekke çıkabilir (dün öyle oldu da) :D

sheva
03.12.2006, 12:32
7.caddeyi tavsiye ederim aniden önünüze Fatih Tekke çıkabilir.(dün öyle oldu da) :D

ya 7. cadde iyi hoş da herkes tornadan çıkmış gibi ruhum sıkılıyor benim orda. kızlar sarışın,botunun içine kotunu sokan tipler. erkekler de arabasına binip müziği açıp camdan kolunu çıkararak piyasa yapmaya çalışan tipler. Bir de mango var orda. iyice antipatik oluyor :D

kandemir
03.12.2006, 12:36
kızlar sarışın,botunun içine kotunu sokan tipler.kıroyum ama para bende misali:D:D:D

Harun
03.12.2006, 12:46
Ankara'da gezilecek yerleri en iyi askerler bilir.Onlara sormanız kâfidir:D :D

EyüpKILIÇ61
03.12.2006, 17:56
ya 7. cadde iyi hoş da herkes tornadan çıkmış gibi ruhum sıkılıyor benim orda. kızlar sarışın,botunun içine kotunu sokan tipler. erkekler de arabasına binip müziği açıp camdan kolunu çıkararak piyasa yapmaya çalışan tipler. Bir de mango var orda. iyice antipatik oluyor :D

aynen yaa ne ilginç tipler var orada...

Semih58
03.12.2006, 22:03
Arkadaşlar Etnoğrafya Müzesi var.Ulus Opera'ya gelmeden Radyo evinin üstü diye tarif edilebilir.Büyük Millet Meclisi var,Ulus ATATÜRK heykeline çıkarken solda hem de 2 tane altta ve üstte.Anadolu medeniyetleri müzesi var.Maden Tetkik Arama enstitüsünün içinde ise dinazorların da olduğu müze var.

Semih58
03.12.2006, 22:12
Kış Sporları
Ankara'ya 26 Km. uzaklıktaki Elmadağ Kayak Merkezinde , Kar kalınlığı 30-40 cm' yi bulan kış aylarında kayak yapma imkanı mevcuttur. Elmadağ Kayak Merkezinde bulunan tesisler hizmet vermektedir. Ayrıca, Ankara'da biri kurtuluş Parkı içinde, diğeri Bahçelievler Sondurakta olmak üzere iki adet buz pateni sahası bulunmaktadır.

Hava Sporları
Gölbaşı, Ankara'daki Hava sporlarının yapıldığı alanlardan biridir.

Avcılık
Ankara İli, çok çeşitli av hayvanları barındırmaktadır. Bunların başında, keklik, çil keklik, tavşan yaban ördekleri ve yaban kazları gelmektedir. Nallıhan, Beypazarı, Kızılcahamam , Çamlıdere, Çubuk ve Güdül ilçeleri ormanlık alanlarında ayı, vaşak, yaban domuzu, geyik bulunmaktadır

Semih58
03.12.2006, 22:23
Pul Müzesi: Resmi tatil günleri dışında hergün 08.30-17.30 saatleri arasında gezilebilir. Müzede, bugüne kadar tedavüle çıkan Osmanlı ve Türk pullarının yanı sıra 200 ülkenin pulları da sergilenmektedir.
Adres: Türk Telekom Kampüsü, Aydınlıkevler
Tel: 316 62 63

mavic
04.12.2006, 01:01
Ulus'ta eski meclis var mutlaka gezilmeli,valla Atatürk'ün ve dönemin vekillerinin bal mumu heykelleri var sanki gerçek gibi.Azcık ilersinde de kurtuluş müzesi var ama oraya giriş ücrete tabi.
Ankara güzel, Ankara çok güzel.Ha şunu da belirtmek isterim hazır göksudan falan bahsedilmişken Eryaman süper bir yerleşim yeri olmaya doğru ilerliyor
merkeze uzak ama gelince güzel valla,optimum biçok alışveriş merkezine rakip olcak hale gelmiş(biraz reklama kaçtı galiba).
Ya hiçbişey olmasa da Kızılay sokaklarında turlamak yeter bee..
Hele Lazut esgeçilir mi?
Ama Ankara'da aşık olmak zor arkadaşlar:)

Erman
04.12.2006, 01:03

Sorma kardes, sorma... :(

tigin
04.12.2006, 10:36
Semih abi hayat bilgisi kitabı gibisin.

Naim
04.12.2006, 11:18
Ankaraya giden bir insan Ankarada Gezecek Yer arar
İstanbula gelen insan ise GEZER!

Ankarada aşıkların gezmesimi Bu işte heleki Arabanız yoksa imkansız üstü bir şeydir

tigin
04.12.2006, 11:46
Ankaraya giden bir insan Ankarada Gezecek Yer arar
İstanbula gelen insan ise GEZER!

Ankarada aşıkların gezmesimi Bu işte heleki Arabanız yoksa imkansız üstü bir şeydir

ankara gezmek için değil çalışmak için vardır.gezmeye gelen gelmesin.
ankarada aşıkların arabasız gezmesi istanbuldan zor değildir.en azından bir yerden bir yere gitmek için 3-5 tane vasıta kullanmak gerekmiyor.

TSunami
04.12.2006, 12:51
Ankara'nın en güzel yeri İstanbul'a dönüş yolu, diye bilirim ben.
bir de Dikmen var, o mevzuuya hiç girmeyelim. :D

Cengiz Çubukcu
04.12.2006, 13:34
arkadaşlar ramazan bayramında 10'a yakın yaşı 20 ile 30 arasında değişen akrabalar olarak bu bahsettiğiniz yerlerin bazılarını gezdik..
1. göksu park fena bir yer değil ...gölet güzel hatta 4 kişi üzerine binilen aletler de fena değil ama ikili olsa daha iyi olur pedal çevirmekten insanın imanı gevriyor...hız pateni de vasat birşey insanı heyecanlandırmıyor bile..ama ailecek vakit geçirmek için çok ideal bir yer..
2. ergenekon kalesi ve karşısındaki şelale gerçekten muhteşem ....keçiörende yaşayanlara özeniyorum...bu tarz yerlerden orta halli halkın faydalandığını görmek çok güzel..
3. bahçelideki buz pisti de çok güzel bir yer...hele de bilmeyince yerden kalkamaz olduk...en çok tribündeki kardeşim eğlenmişti..
4. aoç de fena bir yer değil...bakımsız makımsız ama yine de gitmek lazım

Naim
04.12.2006, 13:41
ankara gezmek için değil çalışmak için vardır.gezmeye gelen gelmesin.
ankarada aşıkların arabasız gezmesi istanbuldan zor değildir.en azından bir yerden bir yere gitmek için 3-5 tane vasıta kullanmak gerekmiyor.

Valla hasanım
ankarada bi kızılay sakarya var
hadi kızı aldın geziyon tak birine pişti olma durumu var
istanbula gel yüztane yer var
rumeli hisarindan tut
Kadıköy sahile kadar
Kız kulesinden tut
Galataya kadar
Anlatılmaz Yaşanır

He bu arada otobüsler falan diyorsunuzda
madem üçbeş otobüse binmek istemiyorsunuz sizde binin tekneye boğazda tur atın canım
Ankarada odamı yok yoksa :D:atki: :cool:

geronimo_61
04.12.2006, 13:58
Valla hasanım
rumeli hisarindan tut
Kadıköy sahile kadar
Kız kulesinden tut
Galataya kadar
Anlatılmaz Yaşanır

:D:atki: :cool:

hiç olur mu hiç olur mu
hani nerede bahçeli yazmamışsın
hani nerede kavaklıdere yazmamışın

hani nerede ulus, onu iyi ki yazmamışsın...
ve beşevler onu da yazmamışın
ankarada gidilecek en rezil yer sakaryadır onu da yazmamışın...

Ycandan
04.12.2006, 14:10
Piknik yapmayı seviyorsanız Çubuk barajını bir deneyin.Ben çok beğenmiştim.İzmirde öyle bir yeri hayal bile edemiyoruz.

sheva
04.12.2006, 16:35

niye arabaya ihtiyaç olsun Naim abi dağ taş sevgili kaynıyor burda.. herkesler de yayan:rolleyes:

Bir de "Ankara Ankara güzel Ankara / Seni görmek ister her bahtı kara" diyerek sözlerime son veriyorum:)

kingfisher
04.12.2006, 20:34
Ulus'ta eski meclis var mutlaka gezilmeli,valla Atatürk'ün ve dönemin vekillerinin bal mumu heykelleri var sanki gerçek gibi.Azcık ilersinde de kurtuluş müzesi var ama oraya giriş ücrete tabi.
Ankara güzel, Ankara çok güzel.Ha şunu da belirtmek isterim hazır göksudan falan bahsedilmişken Eryaman süper bir yerleşim yeri olmaya doğru ilerliyor
merkeze uzak ama gelince güzel valla,optimum biçok alışveriş merkezine rakip olcak hale gelmiş(biraz reklama kaçtı galiba).
Ya hiçbişey olmasa da Kızılay sokaklarında turlamak yeter bee..
Hele Lazut esgeçilir mi?

harbi zor be kardeş zaten bize göre kızyok be varsa da ben bulamadım

kutoz
04.12.2006, 21:16
Valla hasanım
rumeli hisarindan tut
Kadıköy sahile kadar
Kız kulesinden tut
Galataya kadar
Anlatılmaz Yaşanır

madem üçbeş otobüse binmek istemiyorsunuz sizde binin tekneye boğazda tur atın canım
Ankarada odamı yok yoksa :D:atki: :cool:

Naim Trabzon'luysan, İstanbul'da da pişti olursun. Ben mesela Eminönündeki alt geçitten geçerken, mahalleden bir abiye pişti olmuştum. :D Dedim, yuh yani. Birde alt geçitleri kullanıyorum hesapta. Neden bilebilirim ki, onunda alt geçiti kullanabileceğini...

Neyse konuyu dağıtmayalım. Bahar ve yaz mevsiminde, Çankaya Belediyesinin Ahlatlıbeldeki spor tesislerini de öneririm arkadaşlar. Oradaki çamlık orman, sizleri Trabzon'a bile yolculuk yaptırabilir...

Erman
04.12.2006, 21:28
Hop!

Portakal, orada kal!

Haydi Ankaralilar; hakaret ediyorlar bize!

Ankara'nin taaaasina bak!
Gözlerimin yaaasina bak!
Hadi oradan sen de Naim!
Bize laf atanin cismine bak!

Pek sanliyiz!

Semih58
04.12.2006, 22:38
Semih abi hayat bilgisi kitabı gibisin.

Teşekkür ederim TİGİN

Semih58
04.12.2006, 22:44
Tiyatro gerçekten önemli bir kültür

Nytre
04.12.2006, 22:52
ankarada görülmesi gereken yerlerin başında ANITKABİR geliyor.. ankarada bulunan herkesin ve türkiyede bulunan herkesin gitmesi gereken bir yer..
ikinci yer etnografya ve anadolu medeniyetleri müzesi... gerçekten çok ilginç şeyler var.. tabi biraz da merak olması gerekiyor..
ayrıca atatürk orman çiftliği güzel bir yer... yazın gittiğim mogan da gidilebilecek bir yer.. kızılayı b.evleri sakaryayı tunalı saymıyorum oralar demirbaş... biraz uzak ama kızılcahamam da güzel bir yer...
çok güzel tiyatro oyunları var.. kültür anlamında ankara dolu bir şehir.. eğlencesini pek bilmiyorum açıkcası :)

Semih58
04.12.2006, 22:58
BAYINDIR BARAJI

Ankara’ nın 12 Km Güneydoğusunda, Bayındır deresi üzerinde kurulmuştur. 1965 yılında faaliyete geçmiştir. Göl alanı 0, 71 Km2’ dir. Ankara’ lıların günübirlik olarak gidebilecekleri uzaklıktaki bir mesire yeridir.

kandemir
04.12.2006, 23:01
Ankara'da Ulus hariç her yere gidilebilir..haa Ulusa gidecem diyosanız kapkaççılardan ve tinercilerden korunmak için yanınızda levye bulundurmanız gerekmektedir:D

Sakarya caddesi şehrin göbeginde olmasına ragmen iğrenç ötesi bi yer bence.tercih edilmesinden yana değilim açıkçası.

Lapina
04.12.2006, 23:04
Valla hasanım
rumeli hisarindan tut
Kadıköy sahile kadar
Kız kulesinden tut
Galataya kadar
Anlatılmaz Yaşanır

Ankarada odamı yok yoksa :atki: :cool:

Yasa be abi.2 aya yakin kaldim Ankara.Omrumun o kismini saymiyorum. Hatta son kaldigim 10 gun Bursa uzerinden istanbul'a gelmistim.Arkadaslarada Kestane Sekeri aldim hediye.Uyumus kalmisim otobuste.Muavin Istanbul'a hosgeldiniz deyip beni uyandirdiginda Kiz Kulesini gorup otobusten firlamam bir oldu.Kestane Sekeri kaldi muavine..Bogazinda kalsin..Sevincten sevincten :D:D

kandemir
04.12.2006, 23:07
Ankarada odamı yok yoksa :D:atki: :cool:Abicim varda binmiyormuyuz:D

Naim
04.12.2006, 23:09
Abicim varda binmiyormuyuz:D

Hayır madem yok
ne diye bazı arkadaşlar Yarışa tutuşurlar anlamıyorum
Topcularda inecek var
:D :atki:

kandemir
04.12.2006, 23:24
Hayır madem yok
Topcularda inecek var
abi orası öylede ezilmeyiz yani:DAnkaramızı ezdirmeyiz

Semih58
04.12.2006, 23:32
Mekan Türü : Bar, Cafe, Restaurant
Müzik Türü : Yabancı Pop, Türkçe Pop
Giriş Ücreti: Yok
Canlı Müzik : Var (19.00-02.00 arası)
Müşteri Profili : Yaşlısı, genci her gruptan kişiler
Damsız Giriş : Var(Hergün)
Kredi kartı : Geçerli
Kapasite : Oturarak: 650 Kişi Toplam: 700 Kişi
Adres: Atatürk Bulvarı No:95 Kat:3 Kızılay Ankara

Ankara`nın kalbi Kızılay`ın en merkezi yerinden Kızılay`a kuşbakışı bakmaya ne dersiniz? Türk ve dünya mutfağından seçkin örneklerin tadına bakarken canlı müzik ile eğlenmek ise ayrı bir keyif.

-

Erman
05.12.2006, 00:27
Hayır madem yok
Topcularda inecek var

Bak bak bak...

Evet, Istanbul'un aksine Ankara'da gece saat 10 gibi makul insanlar icin hayat biter. Ama bu bize birbirimizle daha fazla zaman gecirmeyi sagladi; birbirimizin evinde sabahladik ya da en kötüsü ailemizin yanindaydik.

Evet, Istanbul'un aksine Ankara'da deniz yok. Bak iste ona diyecek lafim yok.

Ama... Sunlar da önemli sanirim:

Ankara - Trabzon arasi otobüsle 13 saat; Istanbul - Trabzon Allah bilir kac saat? Ucakla bile gitsen gene Ankara daha yakin.

Ankara'nin Istanbul'a degil Trabzon'a dönüsü güzeldir. Birisi cok Istanbullulasmis galiba. Bunu unutuvermis! :cool:

Trabzonspor Ankara'ya geldiginde anamiza küfredilmeden izleyebilecegimiz en az üc mac oluyor. Ki bu maclarda gol görme ve galip gelme olasiligi cok daha fazladir.

Ankara tahmin edilebilir; Istanbul ise yanar dönerdir.

Ankara makul insanlarin sehridir.

Ankara Anadolu'dur.

Ankara her yere yakindir. Ankara'dan bunalirsan cevrende gezecegin bir sürü yer vardir. Canin mi SIKILDI; atla arabaya yürü Beypazari'na, Kizilcahamam'a.

Ankara devlettir. Hem ne demisler: Ankara'dan ferman gelse Istanbul'da padisahin kellesi gider.

Istanbul güzeldir, gezilir ama Ankara'da yasanir. Hem ne var; 3.5 saatlik yol yeni tünelle birlikte. Gider gezer Ankara'miza döneriz.

mavic
05.12.2006, 14:50
harbi zor be kardeş zaten bize göre kızyok be varsa da ben bulamadım

ya ben bu sözü bir kız olarak söylemiştim ama neyse:)

tsukru61
05.12.2006, 18:47
Altınpark ve Dikmen Vadisi

Altınpark her zaman gözde mekanım olmuştur/olacaktır.

tsmaniac
05.12.2006, 19:55
bet dersimi bent deresimi öyle bi yer varmış :)

tigin
06.12.2006, 11:15
ya ben bu sözü bir kız olarak söylemiştim ama neyse:)

:D :D :D ahahah

Semih58
13.12.2006, 19:39
En güzel yerlerden birisi de Cuma akşamı TRABZONSPOR'umuzun gelmesi münasebetiyle 19 Mayıs Stadyumu olacaktır.

Vkgz
14.12.2006, 14:33
ankarada gezilecek hiçbir yer yok. herşey yapay oldugu için zevk vermiyor. 5 sendir buradayım en güzel yeri beypazarı diğerlerini bosver yok sakaryaymıs yok 7. caddeymiş hepsi hikaye ruh yok bu şehirde

Çakır
14.12.2006, 15:23
15 Aralık Cuma akşamı saat 17.30'da Tandoğan Metro Durağı'nda olmanızı tavsiye ederim. Ankara'da daha güzel bi yere gidemezsiniz :D

:tsmeşale:

sweetrose
14.12.2006, 23:44
bet dersimi bent deresimi öyle bi yer varmış :)

yuh.......daha neler....

Erman
15.12.2006, 00:00
5 sendir buradayım en güzel yeri beypazarı diğerlerini bosver yok sakaryaymıs yok 7. caddeymiş hepsi hikaye ruh yok bu şehirde

Ruh, senin yükledigin anlamlardir. Bir anlam yükleyemiyorsan elbette bunlari söyleyebilirsin.

Ancak benim gibi Sakarya Caddesi'nde bir asagi bir yukari, dört bes defa turlamaktan dahi zevk alan bir insan icin hic de "bos" ya da "ruhsuz" degildir Ankara.

Bir daha Sakarya Caddesi'ne gittiginde, kabul edersen sana nacizane tavsiyem, insanlari izle. O olaganüstü renklilikte aradigin ruhu bulacaksin.

Gerci en basta dedigim gibi, senin yükledigin anlamlara bakar. Orasi ayri.

fanatikdevri
15.12.2006, 00:03
kusura bakmayın ama bence ankarada gezilicek pek bi yer yok

tigin
06.05.2007, 14:02
ALTINPARK
“Doğu Akdeniz’in En İyi Parkı” ödülüne de sahip olan Altınpark, hayatın unutulan, ayrı düşülen hazlarının yeniden yaşanmasına ön ayak oluyor. Altınpark, Ankaralıları, kuşların ağaç dallarında cıvıldadığı, baharın binbir rengini taşıyan çiçeklerin etrafa kokularını yaydığı bir ortamda kentin gürültüsünden uzaklaşmaya ve dinlemeye çağırıyor. Uzmanlar tarafından “peyzaj harikası” olarak da nitelenen parkta 125 bin ağaç, 72 bin çeşitli bitki ve 2 milyon 500 bin çiçek bulunuyor. Bitkilerin sergilenip satıldığı bir sera, güvercinlerin, kartalların, tavus kuşlarının ve diğer birçok kuşun görülebileceği kuş evi de bulunan Altınpark’ın göletinde sandal, su bisikleti sefası yapılabiliyor. Balıkçı Koyu’nda bulunan dairesel havuzda da balık tutulabiliyor. Göl Tiyatrosu, sıcak yaz akşamlarında birçok etkinliğe ev sahipliği yaparken, İskele Çay Bahçesi, Yörük Çadırı ve piknik alanı da vatandaşların parktaki uğrak mekanları arasında yer alıyor. Altınpark, bünyesinde barındırdığı tenis kortu, tekerlekli paten pisti ve olimpik yüzme havuzu ile Ankaralıların spor yapmalarına olanak sağlıyor. Feza Gürsey Bilim Merkezi ile kentin en önemli fuar ve kongre merkezinin de bulunduğu parkta, değişik lezzetleri tatmak isteyen vatandaşlar da Park Restoran, Çin Lokantası, Rıhtım Restoran ve İtalyan Restoran’dan faydalanabiliyorlar. Parkta bulunan bir düğün salonu da vatandaşlara hizmet veriyor.

MOGAN PARKI
Mogan Parkı’na, kent merkezinden Gölbaşı’na uzanan Konya Yolu kullanılarak ulaşılabiliyor. Meraklılar ve araştırmacılar için gözlem evi ve 130 metre uzunluğunda ahşap bir yürüme yolu bulunan Mogan Park, alternatif dinlenme yeri olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankaralıların hizmetine sunuldu. Gölün mavi sularının eşliğinde yürüyüş yapmak isteyenler için 2.5 kilometrelik ahşap yürüyüş bandı bulunan Mogan Parkı’nda mangal tutkunları da düşünülmüş. Parkta, göl kıyısına yakın bir noktada barbekü de bulunan onlarca metal pergola yer alıyor. Yüksekliği 25 metre olan bir deniz feneri bulunan parka, çocukların faydalanabileceği bir çok park oyuncağının bulunduğu “Oyuncakistan” renk katıyor. Çocuklar, Su Oyunları Havuzu’ndaki akülü botlardan parkın etrafından gezdiren mini trenden de faydalanabiliyor. Antik Roma tarzında inşa edilen ve 3 bin kişi kapasiteli amfi tiyatro, yaz aylarında bir çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Deniz Müzesinde ise basınç ölçmeye, mesafe tayin etmeye ve yön bulmaya yarayan araçlar, meraklıların ziyaretini bekliyor. Parkta, büyük bir nikah salonu, mini yarış arabaları pisti, açık hava sineması, 800 metrelik bir koşu parkuru, tenis kortları, basketbol sahaları, kafeler ve göl kafeteryaları bulunuyor.

MAVİ GÖL PARKI
Mavi Göl Parkı, uzun yıllar boyunca Ankara’nın su ihtiyacını karşılayan Bayındır Barajı’nın rehabilite edilmesi ile oluşturuldu. Parkta, süs lahanaları, horoz ibikleri, leylandiler, konik ladinler, kızılcık, yayılıcı taflan ve ateş dikeninin de aralarında bulunduğu önemli bir fauna yer alıyor. Park sınırları içindeki birbirinden güzel piknik alanları Ankaralıları bekliyor. Baraj gölünün etrafına konuşlandırılan ahşap kameriyeler, korulardaki ağaçların altına konulan piknik masaları ise hafta sonları mangalcıları ağırlıyor. Gölde balık tutmak isteyenler için ahşap bir platformun yer aldığı parkta, manzarayı seyretmek için seyir terasları da bulunuyor. Hiçbir atık suyun karışmadığı tertemiz suyu ile Mavi Göl, su sporları tutkunlarına da sayısız seçenek sunuyor. Vatandaşlar, parkın göletinde tekne turu atıp, su bisikleti kullanabiliyorlar. Parkta ayrıca, koşu parkuru, voleybol, plaj voleybolu, basketbol ve futbol sahaları bulunuyor.

HARİKALAR DİYARI
Harikalar Diyarı, “Avrupa’nın en büyük parkı” olma unvanını elinde bulunduruyor. Parkta, ağaç ve çalıgillerin de aralarında yer aldığı 40 bine yakın bitki bulunuyor. Hafta sonları Masal Adası’ndaki, Redkit ve Daltonlar, Keloğlan, Şirinler, Pinokyo, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ve Asteriks, meraklı küçükleri ağırlıyor. Rengarenk park oyuncaklarının bulunduğu “Oyuncakistan”, Go-Kart pisti ve mini tren de miniklerin gözde mekanları arasında yer alıyor. Parktaki, mini golf alanı ve model uçak pisti, model araba alanı vatandaşların ilgisini çeken yerler arasında bulunuyor. Parkta ayrıca, barbekü alanı, Yörük Çadırı, Göl Çay Bahçesi, Nejat Uygur Amfi Tiyatrosu, Nikah Salonu, Düğün Sarayı, Hanımlar Lokali, Sincan Gençlik Merkezi de yer alıyor.

GÖKSU PARKI
Yapraklı ve çalı türünden 70 bin bitkinin süslediği Göksu Parkı’na hayat veren Susuz Göleti, yüzlerce su kuşuna ev sahipliği yapıyor. Büyük bir barbekü alanının yer aldığı parkta, vatandaşlar Türkiye’nin ilk dağ kızağına da binebiliyor. Ücretsiz olarak hizmete sunulan Seyir Kulesi, Oyuncakistan, Go-Kart pisti, mini tren, amfi tiyatro, minyatür kule de parka renk katıyor. Toplam kullanım alanı 508 bin metre kare olan parkın 141 bin metre karesi göletten oluşuyor. Parkta ayrıca, içerisinde su kuşlarının yaşadığı Bio-Küre, su bisikletleri, voleybol, plaj voleybolu, basketbol ve futbol sahaları, tenis kortu da bulunuyor.(Tam karşısında büyük bi AVM var.haftasonları falan gelin görün bende oradayım :) )

KUĞULUPARK
Başkentin simgelerinden birisi olan Kuğulupark, yıllardır Ankaralılar için vazgeçilmez buluşma ve zaman geçirme yeri. Kuğulupark, ayrıca restoranlar, parfümeriler, pastaneler, bankalar, çiçekçiler ve sinemaların bulunduğu Tunalı Hilmi Caddesi’ne de komşu... Parkın havuzunda aralarında kuğular ve ördeklerin bulunduğu onlarca su kuşu yer alıyor.

SEĞMENLER PARKI
İran Caddesi ile Atatürk Bulvarı arasındaki vadiye yayılan Seğmenler Parkı, 1983’de açıldı. 67 bin metre karelik bir alanı kaplayan parkın içinde havuzlar, çocuk bahçesi ve zaman zaman konserlerin verildiği bir amfi tiyatro da yer alıyor.

BOTANİK PARKI
Botanik Parkı, Çankaya Caddesi ile Cinnah Caddesi arasındaki 65 bin metre karelik alana renk katıyor. Parktaki, Barış Çanı, atom bombasının atıldığı günün yıl dönümlerinde barış için çalıyor. Parkta ayrıca havuz, çiçek serası, çocuk bahçesi, uzuneşek oynayan çocuklar heykeli ile iki Ankara keçisi heykeli de bulunuyor.

Kaynak:ntvmsnbc.com

Burda anlatılan parkları bizat görmüşlüğüm var.Tavsiyem gitmeyin. Bir halta benzemiyorlar. :)
Sadece kuğulu parka gidin ama yanlız gitmeyin. anladın sen onu.

Gökhan Bozyiğit
06.05.2007, 18:00
Ee tabi Karadenizli adama buralar çöl gibi geliyor:). Bizim doğal parklarımızın yanın bunlar tat vermez tabi.

tigin
07.05.2007, 20:01
Öyle Gökhancığım.Şimdi şu fotoğrafa bak ne kadar kötü görünüyor değil mi? :D :D

tigin
07.05.2007, 20:06
Bu kadar anlatmışlar bi tane resim yok.Bu resim hangi semt bilmiyorum bilen söylesin.tesadüfen buldum.:)

http://www.resimmax.com/data/media/6/www.resimmax.com_ankara_0002.jpg

tigin
07.05.2007, 20:07
Dikmen Vadisi

http://www.ankara.bel.tr/album/frame_a8.jpg (http://javascript<b></b>:self.close();)

http://www.ankara.bel.tr/album/frame_a46.jpg (http://javascript<b></b>:self.close();)

http://www.ankara.bel.tr/album/frame_a54.jpg (javascript:self.close();)

Selman
07.05.2007, 20:10
Ne yani Ankara'yı kuşbakışı mı gezeceğiz?:)

tigin
07.05.2007, 20:13
Ankadara Büyükşehir belediyesinin web sitesinde Melih amca durmadan yol köprü kavşak yaptığı için bunlardan başka resim yok.Köprü kavşak resmi görmek istemezsiniz sanırım

Gamze
07.05.2007, 20:14
Evet abi,hangi yol nereye çıkar daha rahat görüyorsun ya ondan :) Biz seninle akrabaydık eminiz di mi :):)

tigin
07.05.2007, 20:15
http://www.ankara.gov.tr/resim/urun/21_6_393b.jpg

Kızılay meydanı 1942 senesi.Şimdiki haline pek benzemiyor gelince sakın şaşırmayın

denizgrsy
07.05.2007, 20:19
Çubuk Barajı.....havaalanına 20 km, Ulusa 40 km....

tigin
07.05.2007, 20:24
Deniz anladık Çubuğa çok takılıyon.bi resim koy bari. görmeyen var bilmeyen var.
tutturmuşsun bir çubuk da çubuk. :D

denizgrsy
07.05.2007, 20:30
kardeşim mangal yapmaya ideal :D
ama aramızda kalsın ben internetten resim koymayı bilmiyorum :confused: :D
havalarda ısınmaya başladı,hakketten bi mangal partisi yapsak bi yerde?? herkes birsürü yer yazmış ,bi yerde yapalım mangalı...benim favorim gerede :D

tigin
07.05.2007, 20:33
He valla.Bizim ankara ekibide ne mangal yakar dimi.:D

Selman
07.05.2007, 20:38
Ankadara Büyükşehir belediyesinin web sitesinde Melih amca durmadan yol köprü kavşak yaptığı için bunlardan başka resim yok.Köprü kavşak resmi görmek istemezsiniz sanırım

Hani daha önce mevusu geçmiş.Ankara'da gezilecek yer var-yok muhabbeti.ilk gönderdiğiniz resmi görünce tam da dedikleri kadar varmış dedim kendi kendime.Hakikaten gezecek yer yok diye.(Bir-kaç sefer gelmişliğim var malum nedenden dolayı)Binalar ve ışıkları yani.O yüzden yazdım kuşbakışı mı gezeceğiz diye.Yakın plan güzel yerler yokmu manasında.Betonarme ve onların ışıklarından oluşan bir resim mi anlatacak Ankara'yı diye?:)

Gamze anlamışsındır sanırım.:) Akraba konusunda bende şüpheliyim ne yalan söyliyeyim.:D

tigin
07.05.2007, 20:41
Betonarme ve onların ışıklarından oluşan bir resim mi anlatacak Ankara'yı

Maalesef öyle :)

denizgrsy
07.05.2007, 20:43

hasan kardeşim açtım konuyu...buluşalım valla..canımda köfte çekti bee ( işteyimde :D ))

Semih GÜL
07.05.2007, 20:46
Valla benim bildiğim sakarya caddesindeki tüm 2 kattan fazla olan binaların üst katları gayet gezilip görülmeye değer....tavsiyte ediyorum..

antagonist
07.05.2007, 23:00
Klasik laftır:"Ankara'nın en güzel yeri İstanbul'a dönüş yoludur."

Bir şehir bu kadar soğuk,tatsız-tuzsuz olamaz...

Gamze
07.05.2007, 23:06
Selman abi bir de şu imzanı bir düzeltiver yau. :) Bordo mavi yazmışsın ama o bordo değil direkt mor :) Bak böyle:

MOR

İşte bu da:

BORDO

Yok biz kuzen olamayız kesin :D

Ekleme:

Abi şu anda kullanıcı kontrol paneline bakıyorsun değil mi :) Değiştirip mi gelicen rengi :):)

Adem Erdoğan
07.05.2007, 23:12
Haftasonu ankaradaydım gezilecek pek biyer bulamadık.Cts akşamı kızılaydaki caddelerde takıldık biraz.Yemek yedik garson geldi 10 dk sonra kapatacağız dedi.saat 21.30 gbiydi.ordan çıktık kahve içelim diye girdik biyere 15 dk sonra geldi eleman abi 5 dk sonra kapatacaz dedi.saat 22.30 gibiydi.Kızılay gibi bi yerde bu kadar erken kapanması biraz garip geldi bana cts akşamı olmasına rağmen.

Selman
07.05.2007, 23:13
Oldu mu bak bakayım.Kusurumuza bakma yaşlılık naparsın.Gözlerim seçmiyor pek:)
Bu başlığı da kirli emellerine alet ettin ya Gamze helal sana:D

Gamze
07.05.2007, 23:15
Olmuş abi olmuş :D

Ne diyorum bak,bir gün gidelim şu Ankara'ya da gezilecek yer var mı bakalım. :confused: (Başlığa uygun bir şey yazmak için kastığım bu kadar mı belli olur yau!.. :D ) Neyse,söz daha yazmıyorum. (Abi geldin yine başlıkları katletmeye başladım ya :))

Gökhan Bozyiğit
07.05.2007, 23:34

hasan kardeşim açtım konuyu...buluşalım valla..canımda köfte çekti bee ( işteyimde :D ))

Hasan abi böyle dediğine göre mangaldan anladığın ve bu işle senin ilgileneceğin sonucunu çıkarıyorum:). Ozaman bende kişi sayısına göre minibüs veya otobüs bulurum.

Eee Deniz abi, Hasan abi mangal yapmaya ne zaman gidiyoruz?:) Haydi BMN Ankara pikniğe...

Erdal
08.05.2007, 00:09
yazildimi bilmiyorum ... ustad yahya kemale sormuslar ankaranin en cok neyini seversin diye ... ISTANBULA DÖNÜSÜNÜ demis ........ankaradaki arkadaslar alinmasin ama bende farkli düsünmüyorum .......

Vkgz
08.05.2007, 00:16
yazildimi bilmiyorum ... ustad yahya kemale sormuslar ankaranin en cok neyini seversin diye ... ISTANBULA DÖNÜSÜNÜ demis ........ankaradaki arkadaslar alinmasin ama bende farkli düsünmüyorum .......

bende.. ankara çok kötü yaa ama beypazarı güzel bak .

Adem Erdoğan
08.05.2007, 00:25
Valla sürekli deniz gören bi insan için ankarada yaşamak zor olsa gerek.Ben 10 senede dursam alışamam oraya.

denizgrsy
08.05.2007, 00:45
III.ULUSLARARASI ÇUBUK TURŞU VE KÜLTÜR FESTİVALİ ( 6-7-8-9 EYLÜL )

Çubuk Ankara’nın kuzeyinde bulunan, şehir merkezine 39 km uzaklıkta olan bir metropol ilçesidir. Merkez nüfusu 35 bin, köyleri ve beldeleriyle toplam nüfusu 65 bindir. Ankara Savaşı’ndan dolayı tarihi, Esenboğa Havaalanı’ndan dolayı da stratejik öneme sahiptir.
Festival alanı olarak Çubuk’un merkezde bulunan caddeler ve parklarda düzenlenmektedir. Festival alanına çeşitli ürünlerin satışı ve derneklerin tanıtımı için çok sayıda standlar kurulmaktadır. Bu standlarda Çubuk’ta üretilen turşu, et, piliç pastırması, bal, gözleme, bazlama, süt ürünleri gibi yörede üretilen yiyecekler, el sanatları, hediyelik eşyalarla başka il ve ilçelerde üretilen ürünlerde ilçelerin tanıtımı yapılmaktadır.
Yurt dışından konuk olarak katılan ülkelerle (örneğin bu yıl KKTC, Makedonya, Polonya, Malezya, Filipinler, Endonezya), yurt içinden il dernekleri (örn. Ankara, Erzurum, Kars, Bitlis, Çankırı, Tekirdağ, Yozgat, Kırşehir, Afyon ) ve ilçe dernekleri (Denizli / Kızılcahöyük, Çankırı / Şabanözü, Bolu/Mudurnu, Mersin/Tarsus, Kızılcahamam, Beypazarı, Mamak, Nusaybin’ de standlar açarak tanıtım yapmışlardır Festivalde kişisel ve karışık resim sergileri açılmıştır. Festival süresince birçok sanatçı konserler vermiştir. Konuk ülkelerden KKTC, Makedonya, Bulgaristan, Malezya, Polonya ve Sırbistan; Türk boylarından da Yakutistan, Dağıstan halk oyunları ekipleri katılmıştır. Ayrıca Türkiye’nin her yerinden halk oyunları ekipleri gösteriler yapmışlardır.

tigin
08.05.2007, 10:41
Ey İstanbul ekibi Ankara'yı kötülemekten vazgeçelim, kıskançlık iyi bir şey değildir.

Gökhancığım sen bizi Gerede de görmediğin için mangal yakma konusundaki ustalığımızı bilmiyorsun tabi. :D Hakkaten yakarız yani mangalı cayır cayır.

Lapina
08.05.2007, 14:24
Ankara'da gezilecek en güzel yerler AŞTİ ve Esenboğa havaalanı olsa gerek ! Dönülecek ya ordan ;)

A.Alper
08.05.2007, 16:52
Klasik laftır:"Ankara'nın en güzel yeri İstanbul'a dönüş yoludur."

Bir şehir bu kadar soğuk,tatsız-tuzsuz olamaz...

aşti konusunda arkadasımla hemfikirim :) :)

guci 29
08.05.2007, 17:06
Seni sevmeyen ölsünnnnnnn canımmm Ankara'mm. Arkadaşlar siz yanınızda gezecek birini bulamıyorsunuz bence.:D Ankara tek başına gezilmez. Ankara hakkında da bu kadar konuşulmazz!

antagonist
08.05.2007, 17:21
Gözlerini İstanbul'da açmış,liseyi İstanbul'un en güzide mekanlarında okuyan birisi olarak İstanbul'un hiçbir şeyini Ankara'ya değişmem,trafiğini bile :)

Ne demiş şair:

Bu şehr-i Sitanbul ki bi misl ü behâdır,
Bir sengine yek pâre Acem mülkü fedâdır...

denizgrsy
08.05.2007, 17:23
Ey İstanbul ekibi Ankara'yı kötülemekten vazgeçelim, kıskançlık iyi bir şey değildir.

Gökhancığım sen bizi Gerede de görmediğin için mangal yakma konusundaki ustalığımızı bilmiyorsun tabi. :D Hakkaten yakarız yani mangalı cayır cayır.

bu sefer idmanlıyım hasan kardeşim, en azından yanımda ''çıra'' getircem yada gaz falan :D

İskender66
09.05.2007, 12:54
Kim ne derse dEsin ben Ankarayı çok seviyorum. Başka yerde asla yaşayamam. Ankarayı hiçbir yere değişmem.

tugrul çetin
01.10.2008, 13:41
Kızılcahamam ve Haymana'yı, kayak yapmak isteyenler ise Bolu Kartalkaya ile Kastamonu Ilgaz'ı tercih edebilir.

Başkentlilerin tatil seçeneklerinden bazıları şöyle:

-KIZILCAHAMAM-

Ankara'ya 75 kilometre uzaklıktaki Kızılcahamam'da, ''oksijen deposu'' olarak bilinen Soğuksu Milli Parkı bulunuyor. Yapılan düzenleme ile 8 bin kişinin aynı anda piknik yapabileceği Soğuksu Milli Parkı'nda bulunan keklik ve sülün üretme istasyonu ziyaretçilerin ilgisini çekerken, bölgede bulunan kara akbabalar ise doğa tutkunlarının gözdeleri arasında yer alıyor.

Kızılcahamam'da kaplıca sularının bulunduğu yaklaşık 4 bin yatak kapasitesine sahip otel ve devre mülkler de tatilcilerin büyük ilgi gösterdiği yerler arasında.

-AYAŞ-

Ankara'ya 80, Ayaş'a 23 kilometre uzaklıkta bulunan kaplıcalar, Ilıca Vadisi'nde yer alıyor. Toplam 1000 yatak kapasitesi bulunan otel ve moteller, tatilde sağlığını düşünenlerin tercihleri arasında yer alıyor.

1892 yılından bu yana hizmet veren Ayaş kaplıcaları, Türkiye'de sayıları yaklaşik 1500'e ulaşan termal su kaynakları içerisinde hem içmece hem de kaplıca olarak Sağlık Bakanlığından ruhsatlı ilk tesis olma özelliğini de elinde bulunduruyor.

Bir çok siyasetçi ve iş adamının tatillerde sık sık geldiği Ayaş kaplıcaları, başta Ankara olmak üzere Türkiye'nin değişik yerlerinden gelenleri ağırlıyor.

İlçe yakınlarındaki Karakaya Kaplıcası ile aynı özelliği taşıyan içmeceler, romatizma, nevralji, kadın hastalıkları, safra kesesi taşları ve böbrek rahatsızlıklarının tedavisinde etkili oluyor.

-HAYMANA-

Ankara'ya 73 kilometre uzaklıktaki Haymana ise kaplıca turizmi bakımından başkentin en gelişmiş ilçelerinden biri olarak dikkat çekiyor.

İlçede termal sularının ve havuzların bulunduğu 4 otel ile belediyeye ait 2 kaplıca bulunuyor. Ayrıca yeni hizmete giren Çağ Grubu Hastanelerine ait tesislerden de devre mülk sahipleri faydalanıyor.

44.5 derece olan banyo ve içme kürlerine elverişli olan termal suların, romatizma, deri, kalp ve kan dolaşımı, nevralji, solunum yolu, kadın hastalıkları, sinirsel ve kas yorgunluğu hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor.

-BEYPAZARI-

Ankara'ya yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunan Beypazarı, tarihi evleri ve doğal güzellikleriyle son dönemde yıldızı parlayan turizm merkezleri arasında yer alıyor.

Turizm çeşitliliğini artıran Beypazarı'nda, ''cumbalı'' ve ''guşganalı'' evler, Boğazkesen Kümbeti, Sultanhan Kervansarayı ve İnözü Vadisi gezilebilecek yerler arasında bulunuyor.

Bölgedeki ormanlar içinde bulunan Eğriova ve Benli yaylaları da günübirlik gezilebilecek yerler arasında.

-ÇUBUK-

Çubuk'a yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Yıldırım Dağı eteklerinde bulunan Kara Göl, yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da ziyaretçi akınına uğruyor. Krater gölü olan Karagöl'ün etrafindaki çam ve dağ kavağı ağaçları, burayı keşfedenleri adeta büyülüyor.

-ANKARA'NIN DİĞER GÜZELLİKLERİ-

Ankara'nın yanı başında bulunan Gölbaşı'ndaki Mogan Gölü ile Eymir Gölü de günübirlik gezinti yapmak isteyenler için ideal yerler arasında geliyor.

Mogan Gölü'nde güneşin batışı ile çok sayıda kuş türü görülmeye değer bir güzellikler arasında yer aliyor.

Polatlı'da ise Gordion Kralı Midas'ın mezarı ile Gordion medeniyetine ait ören yerleri, Sakarya Meydan Muharabesi'nin yapıldığı alanlar ve Duatepe Şehitliği günübirlik geziyle ziyaret edilebilir.

Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesi yakınındaki Tuz Gölü, Türkiye'nin tuz ihtiyacının büyük bölümünü karşılamasının yanı sıra doğal güzelliği ve büyüleyici manzarasıyla görülmeye değer... Adeta ''Bozkırın Gelinliği'' görünümünde olan Tuz Gölü'nün kenarına portatif masa ve sandalye koyularak gün batımı izlenebilir. Bozkırın ortasında kaybolan güneşin son ı şıkları, tuz tabakasında adeta kristal görüntüler oluşturuyor.

-KASTAMONU-

Tarihi değerlerini hala koruyabilen ender kentlerden olan Kastamonu, son yıllarda doğa, tarih ve kış sporları tutkunlarının vazgeçilmez yerlerinden biri haline geldi.

Ankara'ya 3 saatlik uzaklıktaki Kastamonu'da, kent merkezindeki Münire Medresesi, İsmailbey Cami ve Külliyesi, Liva Paşa Konağı, Toprakçılar Konakları, Nasrullah Cami, Osmanlı Sarayı gibi birçok tarihi yapıt dikkati çekiyor.

Kastamonu'nun doğal güzellikleri arasında Ilgaz Dağı Milli Parkı ile Küre Dağları Milli Parkı yer alıyor. Ankara'ya 240, İstanbul'a ise 520 kilometre olan ve Küre ormanları içinde yer alan Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde, Valla Kanyonu, Ilıca Şelalesi, Ilgarini Mağarası ve Horma Kanyonu gibi doğal güzellikler yer alıyor.

-ILGAZ'DA KAYAK-

Tatilini kış sporları yaparak değerlendirmek isteyenler, köknar ve çam ormanları arasındaki Ilgaz Dağı Kayak Merkezi'ni tercih edebilir.

Ankara'ya 190, İstanbul'a ise 450 kilometre uzaklıkta bulunan Ilgaz'da, toplam 7 turizm tesisinin 1450 yatak kapasitesi var. Ilgaz Daği Kayak Merkezi'nde aydınlatma sistemi sayesinde gece de kayak yapılabiliyor.

Ilgaz'a gelen vatandaşların kış aylarında sorun yaşamamaları için Karayolları Müdürlüğü ekipleri yolları sürekli açık tutuyor.

-BOLU-

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden olan Bolu Kartalkaya, konaklama tesisleri ve 25 kilometre uzunluğundaki 12 pist ile kayak yapmak isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında yer alıyor.

Abant Milli Parkı ise günübirlik tatil için gelenlerin gözdesi. İki ayrı otelin bulunduğu Abant'ta gölün eşsiz güzelliğini fayton keyfiyle yaşamak isteyenlerin sayısı oldukça fazla. Bayram tatillerinde yaklaşik 25 bin aracın giriş yaptığı Abant Milli Parkı, yine en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelmesi bekleniyor.

-DENİZİ VE ŞELALELERİYLE DÜZCE-

TEM Otoyolu ve D-100 karayolu üzerinde bulunan Düzce, tatil dönemlerinde Ankara ve İstanbul'dan binlerce kişiyi ağırlıyor.

Düzce'de suyunu 120 metre yükseklikten doğal bir coşkuyla toprakla buluşturan Güzeldere Şelalesi, Abant yol ayrımında ''Tabiat Aniti'' olarak koruma altına alınan Samandere Şelalesi, Eftani Gölü Kuş Cenneti yolu üzerindeki Aydınpınar ile birbiri ardına sıralanan 5 şelale, Akçakoca ilçesi yakınlarındaki Aktaş, Yığılca ilçesindeki Saklıkent Şelalesi, Düzce'yi adeta bir ''şelaleler kenti'' haline getiriyor.

Düzce'nin Karadeniz'e açılan penceresi olarak bilinen ve yaz turizminde önemli potansiyele sahip olan Akçakoca ilçesi de 1500 yatak kapasiteli otel ve pansiyonlari ile güzel bir tatil imkanı sunuyor. Akçokaca sahili ise Karadeniz'in eşsiz güzelliklerini ve denizin kokusunu tatilcilerle paylaşıyor.

-ÖREN YERLERİYLE ÇORUM-

Anadolu'da yaşamış ve medeniyet kurmuş Hititler hakkinda bilgi edinmek ve yaşadıkları yerleri görmek isteyenler, Çorum'daki ören yerlerini ziyaret edebilir.

Eski Doğu'nun büyük güçlerinden biri olan Hititlerin başkenti olan Hattuşa, Ankara'ya 194 kilometre uzaklıktaki Çorum'un Boğazkale ilçesinde bulunuyor. Hititlerin dini tören ve sanat merkezi olan Alacahöyük ise Ankara'ya 160 kilometre uzaklıkta. Çorum'un Ortaköy ilçesinde ise Hititlerin siyasi ve askeri kenti olan Şapinuva var.

Öte yandan, Çankırı merkeze 40 kilometre uzaklıkta bulunan ''Tuz Mağarası'' ile Ilgaz ilçesinde bulunan

alper*
01.10.2008, 13:49
melih gökçek sürekli bir yerleri kazıp duruyor bakalım.
hayırlısı.

EyüpKILIÇ61
01.10.2008, 22:03
Dört sene oluyor neredeyse Ankara'dayım. Bu soruyu bana sorsalar alacakları cevap şu olur: " Ne işin var Ankara'da, Git yat aşağıya" :D :D :D

coskun0661
01.10.2008, 22:17
melih gökçek sürekli bir yerleri kazıp duruyor bakalım.
hayırlısı.

alper en son kurban da mamak koprusu oldu .....yıktılar sonunda mamak koprusunude

alper*
01.10.2008, 22:20
her sey ankara için.
=)

coskun0661
01.10.2008, 22:38
ankara içinmı çile cekıyoz lenn:D ALPERRRRRR

Emirhan Makul
02.10.2008, 01:00
Estergon kalesinin karşısında ki şelale var ordan merdivenler var çıkıyosun yukarı tepe çıkıyorsun çıkıyorsun en üstte bir çay bahçesi var canlı müzik çay 5 ytl ortam orda estergen kalesi karşında yapay şelale altında canlı müzik cıt cıt cıt cıtedede sar bedeni bedene çalıyor ankaralılar iyi bilirler

MehmetGÜRSOY61
02.10.2008, 10:48
12 yıldır burdayım sevmiyorum tek kelimeyle ama ekmek parası :D:D

Dursun Kaplan
02.10.2008, 20:22
Bende yaklaşık 18 yıl olacak buraya geleli.. Aynı şekilde ekmek parası için buraya geldik.. Öylede kaldı.. Ama yinede gezilecek yerleri var.. Gezmeyi çok sevmediğim için tam yerleri söyleyemeyeceğim.. :p

İstanbul'dan az önce geldim.. İstanbul'u çok severim.. Ah bide çok kalabalık olmasa.. :)

Özkan
02.10.2008, 23:30
12 yıllık Ankaralı olarak gezilecek, vakit geçirilecek yerleri saymak fazla zor olmayacaktır. Özellikle üstünde durulası bir cafe, bar vs. olmadığı için caddeler ve sokaklar üzerinden konuşacağım.

Bahçeli 7 ve Tunalı rûhumuzun daraldığı yerlerdir. Bu kadar insân ziyânını bir arada görmek çok sinir bozucu. (Benzerleri için bkz. Etiler, Bağdat Caddesi vs.)

Karanfil ve Yüksel ise cinnet geçirdiğimiz yerlerdir. Buraların ahâlisi ise keşler, etnik ayrılıkçılar, emolar, gotikler ve dersâne öğrencilerinden oluşur.

Sakarya ise nispeten daha iyidir. Çokları sevmese de ben severim (Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler.). Burada Nihat Genç'e rastlama olasılığınız hayli yüksektir.

Ulus ve Maltepe de kimilerinin bayılacağı yerlerdir. Orta Anadolu'nun hasat kaldıran köylülerinin bâzıları bir yıllık emeklerini buralardaki pavyonlarda 1 gecede yerler ve sonra çoluk çocuklarıyla sefîl bir yıl geçirirler.

Ankara'nın parkları ve AVM'leri beş para etmez yerlerdir.

Ankaralılar sinema ve tiyatroya, hattâ operaya bayılırlar. Çünkü fazlaca alternatif yoktur.

Asıl gezilecek yerler ise Karagöl, Çubuk Gölü, Beypazarı, Kızılcahaman, Gordion, Çamlıdere, Elmadağ Kayak Merkezi, Soğuksu Millî Parkı, Ilgaz, Yedigöller, Abant gibi Ankara'nın merkezinin, hattâ Ankara il sınırlarının dışındadır.

En güzel yer ise Aydınlıkevler'den başlayan, Elmadağ-Kırıkkale-Çorum üzerinden Amasya'ya giden yoldur.

özge*
03.10.2008, 20:51
sevmem için tek bir sebebim var... : ) ama onun dışında çok kalabalık bir il olduğu için sevmiyorum..: (

Kazım Uzunboy
03.10.2008, 20:53
BMN olmasa Ankara'da kimse tutamaz beni.

Gezilecek yer bizim orda nasılsa çok. :)

Vkgz
03.10.2008, 20:56
Beypazarı. Tarihi ve ruhu olan bir ilçe

DKaraduman
11.11.2009, 00:55
Bu sene geldim Ankara'ya, şunlar tavsiye edilebilir: Marco Pascha (7. Cadde), Academie Cafe (7. Cadde), Cafe Cocktail (Kızılay, Karanfil Sokak)

Emirhan Makul
11.11.2009, 01:01
7. Cadde ya gerisi yalan :)

Mustafa
11.11.2009, 01:01
Bu sene geldim Ankara'ya, şunlar tavsiye edilebilir: Marco Pascha (7. Cadde), Academie Cafe (7. Cadde), Cafe Cocktail (Kızılay, Karanfil Sokak)

Tavsiye ettiğin yerlerinde maddi açıdan maşallahı var :D

Bende Plaklı Figüran Kahvenesini tavsiye ederim gitmemiş olanlar varsa.

Fatih Ersoy
11.11.2009, 01:16
Yorumların pek çoğuna katılmıyorum...
Ankara gibi memleket mi var be... Yemişim İstanbulunu Trabzonunu...

DKaraduman
11.11.2009, 01:28
Tavsiye ettiğin yerlerinde maddi açıdan maşallahı var :D

Bende Plaklı Figüran Kahvenesini tavsiye ederim gitmemiş olanlar varsa.

7. cadde'de olmalarından kaynaklanıyor valla o :) Cafe Cocktail daha iyi ama o açıdan.

Bir de şimdi aklıma geldi, Bilken Üniversitesi'nin Doğu Kampüs'ünden çıkınca hemen solda Esat Abi var :D Köftesi Ankara'da yediğim en iyi köfte, akşam 7'den sabaha kadar açık :)

DKaraduman
11.11.2009, 01:30

Abi yapma Allah aşkına ya. Ortaköy, Taksim, Tophane, Boztepe, Trabzon ve Beşiktaş Sahili gibi yerlerle Ankara'nın hiçbir yeri kıyaslanmaz bile bence.

Ayhan Yüksek
11.11.2009, 16:17
Ankarada doğup büyüdüm, 36 yaşındayım ama bu süre zarfındaq dahi sevemedim Ankarayı, Karadeniz aşığıyım ben doğayı çok seviyorum, yaşadığım yer sevgimle ters orantılı ama ekmek kavgası işte, en sevdiğim yerine gelince Mamak köprüsünden salınıp şöyle Samsun yoluna çıkınca dünyalar benim oluyor, ordan ver elini Elmadağ Kırıkkale Çorum ve Kavak Havzayla heyecan dorukta ve nihayet Samsun sahile geldik bundan sonrası değme keyfime.

İskender66
11.11.2009, 20:38
Haklısın Fatih. Sana aynen katılıyorum. Türkiyede Ankara gibisi yok. Yok kardeşim yok. Pek çok yer gezdim. Ankara gibi yaşanabilir güzel bir şehir görmedim. Ankaradan başka yerde asla yaşayamam. Denizde de yaşayamam, yeşilliği çok olan yerde de. Ankara'nın puslu havasını bile hiç birşeye değişmem. Benim içimde acayip derecede Ankara aşkı var :)