PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez!

Sayfa : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

Napoli
23.10.2009, 11:37
http://www.facebook.com/home.php#/video/video.php?v=127311878010&ref=nf

çüş oha bunu artık miğdem kaldırmıyor,bunlar bu sekılde nasıl konusabiliıyrolar yahu nasıl?? haketten oha...

ey guzel memleketim..

bordo61
23.10.2009, 12:08
Trt yayınlamazsa biz varız

http://www.facebook.com/video/video.php?v=152695192565&ref=nf

macuka
23.10.2009, 12:43
http://www.facebook.com/home.php#/video/video.php?v=127311878010&ref=nf

çüş oha bunu artık miğdem kaldırmıyor,bunlar bu sekılde nasıl konusabiliıyrolar yahu nasıl?? haketten oha...

ey guzel memleketim..

Bu Sarkı Türkiyenin haline cuk oturmus...
Umarım Tarih bunları bize yasatanları affetmez

28TS61
23.10.2009, 13:15
izleyemiyorum. baska izleyebilecegim yer varmi ?

Napoli
23.10.2009, 13:16
izleyemiyorum. baska izleyebilecegim yer varmi ?

sanslısın bosver izleyıp sinrilerin tavan yapıcak

Napoli
23.10.2009, 13:20
gazeteci tuncer bahçıvan, “gel pkk’lım gel” başlıklı yazısında mevlana’ya nazire yapıyor:
“ey pkk’lım, ey terörist kardeş, ey dtp’nin silahlı gücü! kandil’deki, avrupa’daki, amerika’daki!
kimi öldürdüysen gel!
ister askeri, ister kundaktaki bebeği, ister polisi,
ister korucuyu, ister öğretmeni, ister mühendisi,
ister ebeyi, ister karnındaki çocuğuyla gebeyi,
kimi öldürdüysen gel, kaç defa, kaç kişiyi öldürdüysen gel...
bu başbakan, bu iktidar sana kucağını açmış bekliyor. akp’nin şefkatli adaleti affeder, sana tüm kapıları açmış bekliyor.
bin defa öldürdüysen yine gel!
gel pkk’lım gel..

28TS61
23.10.2009, 13:24
sanslısın bosver izleyıp sinrilerin tavan yapıcak

ozaman izlemeyim daha iyi. zaten bu aralar haberlere bile oldugu kadar az bakmaya calisiyorum.
baska sinir bozucu olani carsamba günü benim hemen yani basimdan (düsseldorf havalimanindan) istanbula ucacaklari.
insallah carsamba günü düsseldorfu türk vatandaslarimiz basar ve bunlari bir güzelce tepki veririz hatta daha fazlasi olur. öyle bir sey olcaksa bende var olacagim orda.

Adem Erdoğan
23.10.2009, 13:31
TSK ve istihbaratın bu konuda sessiz kalması umut verici bir durum, arka planda neler olduğunu bilmiyoruz.Hükümetin bu kadar ciddi bir olayda kendi kafasına göre takıldığını zannetmiyorum.

28TS61
23.10.2009, 13:35
dagdan iniyorlarmis. ya sanki onlari zorla daga cikartan oldu.

madem geliyorlar, gelirkende bi zahmet gazilerimizin kaybettiklerini ve sehitlerimizide geri getirsinler getirebiliyorlarsa

MuratJ
23.10.2009, 13:51
Askerliğin kutsallığı yada önemi kalmamıştır. Bugün şehit aileleri oğlum neden öldü diyorsa gaziler madalyaları kırıyorlarsa lanet olsun diyorum. Ben kendilerinden özür diliyorum, utanıyorum! Askerliği yapmamak için elimden geleni yapacağım! Terörist bunlar terörist senin ülkene elini kolunu sallayarak terör örgütlerininin şovunu yaparak giriyor birşey yapamıyorsun bu ne acizliktir. Ülkeyi bu duruma getirenleri Türk halkına havale ediyorum. Her ne kadar 1 buzdolaplık 2 kömürlük 1 allahuekberlik halk olsada bazıları!

Ordu en azından sessiz kalmamalı!

OLCAY ÇAKIR
23.10.2009, 13:55
Biz biliyorduk ta,bilmeyen ve sempati duyanlar ciddi bir şok yaşıyor.
Kimi isyan ediyor.
Kimi isyan etmek için acele etmeyelim diyor.

Kimide direniyor..Antipatik oluyor..
Ama laf dedirtmiyor..

Şu gün gibi ortaya çıktı; Bu ülkede hukuk,özellikle bu iktidar döneminde ayaklar altına alınmıştır.Yargı bağımsızlığı diye birşey kalmamıştır.

Unutulmaması gereken,hukukun birgün hepimize lazım olabileceğidir.

Orhan Aydın
23.10.2009, 15:03
bu ülkede yaşamak başlı başına bir işkence

İHTİLALL
23.10.2009, 15:16
27 yıl tek parti,
Kalan 59 yılda
Beş tane başarılı,
Sayısız başarısız darbe,
Altmışa yakın "genel af",
Son anayasası darbeci generaller tarafından hazırlanan,
Parlementosunun üstünde on taneye yakın "erk" bulunan,
Konuştu,düşündü,yazdı diye insanların onlarca yıl mapuslarda çürüdüğü,
Ama 80 milyar doları iç edenlerin,bırakın hapse girmeyi başbakan olmaya kalktığı,
80 Milyar dolar çalan başbakan adayı iken ,baklava çalan çocukların hapis yattığı,
20.000 'e yakın insanın mezarının bile bulunamadığı,
Çoğu bilim,ilim sahibi 17.000 faili meçhulun olduğu,
Vs.,vs.,vs....

Caanım ülkemiz..
Sizce gerçekten hukuk ülkesimi?..

Bu ülkede " hukuk " tan başka herşeye kafa yoran yargı,gerçekten hiç bağımsız oldumu?

Bir bakan, bir zamanlar yargı için "25 seneyi garanti altına aldım" demişti,bilmem hatırlarmısınız,garanti altına aldığı şey yargıydı ve o durumda bu ülkede 50 milyona yakın terörist,en azından suçlu olmalıydı.
Varmıydı?

Hukuk gerçekten herkese lazım..
En az ,son darbede, çoğu niye bile olduğunu bilmeden aylarca işkence gören tam 1.700.000 'den fazla insan kadar..

OLCAY ÇAKIR
23.10.2009, 15:39
Hep geçmişten hatırlatmalar.

O geçmiş hepimizin geçmişi.
O hukuksuzlukların hepsi hepimize ait.
Sorunlusuda,sorumlusuda,sorumsuzuda biziz.

Hepimiz o dava ve konuların birer parçasıyız..

Neden bugünü yada 2 yıl evvelini konuşamıyoruz bir türlü.

Uzun cümlelerle izah etmeye çalıştığınızı ben anlıyorum da,anlamayanlar olabiliyor,okumayanlarda.

Şu değilmi özeti,fırsat elimize geçti..

Fırsat elimize geçti.
Güç bizde..

Eskiden şikayet edilen şeylerin aynısını sen yapıyorsan,ne farkın var diğerlerinden..?

2 gün önceki,PKK'lı teröristlerin çadır mahkemelerinde salıverilmeleri için kurulan iktidari hukuk tezgahı hakkında tek kelime etmeyip,geçmişi yargılamak bana, kusura bakmayın ama,hiç samimi gelmedi..

Saygıyla..

İHTİLALL
23.10.2009, 18:01
Hocam ,zaten benim sözüm , sizin "hiçbir dönemde hukuk bu kadar ayaklar altına alınmadı"sözünüze atfen yazıılmıştı..

Amerika'dan istediği desteği bulamadığı için,Rusya'ya yakınlaşan ,bunun üzerine CIA tarafından darbe yaptırılarak;bebeğinin bezi,bebeğinin maması ve en enteresanıda Amerikan'cı suçlamasıyla idam edilen bir başbakan ve arkadaşlarının idam edildiği ülke bizimkisi..

Farklı örneklerde var,mesela Deniz Gezmiş'in asılması için bana somut bir suçunu söyleyebilirmisiniz?

Dönemleri mukayese ederken biraz daha insaflı olmanız beklentisinde olacağım açıkçası..
....
İkinci mesajda daha insaflısınız..
Ne farkları var diyorsunuz ,eyvallah tartışılır..

Ama bu hükümete yapılanlarıda anımsamak lazım,

Adamın şiir okudu diye hapis yatması,darbe planları,kapatma davası vs.

Birde yüksek yargının doğraması var tabii..

Ama doğru,mazaret olmamalı..

Fakat tavşan kaç tazı tutu istemiyorsak,muhalefetinde hiç olmazsa anayasa değişikliğinde masaya oturup adam gibi hukuki bir zemin arayışında olması gerekli bence..
....

Belki şaşıracaksınız ama akp yi destekliyor değilim..
Ben bildiğimi okurum..

Açılım olayı sancılı doğru,
Görüntülerden herkes şikayetçi..
Bende..

Ama açılıma karşı olanlarda gariban çocuklarının oluk,oluk akan kanını durdurmak için iki kelam etsinler Allahaşkına..
Bu mesleyi gariban çocuklarının kanına tevdi edenler,alçakça bu işi resmen rant haline getirenler,bu görüntülerden dahamı masum?
.......
Biz Ermeni terörünü mahkemelerde,hukuk düzeniylemi çözdük sizce?

Ahmet Başkaya
23.10.2009, 22:17
Hocam ,zaten benim sözüm , sizin "hiçbir dönemde hukuk bu kadar ayaklar altına alınmadı"sözünüze atfen yazıılmıştı..

Amerika'dan istediği desteği bulamadığı için,Rusya'ya yakınlaşan ,bunun üzerine CIA tarafından darbe yaptırılarak;bebeğinin bezi,bebeğinin maması ve en enteresanıda Amerikan'cı suçlamasıyla idam edilen bir başbakan ve arkadaşlarının idam edildiği ülke bizimkisi..

Farklı örneklerde var,mesela Deniz Gezmiş'in asılması için bana somut bir suçunu söyleyebilirmisiniz?

Dönemleri mukayese ederken biraz daha insaflı olmanız beklentisinde olacağım açıkçası..
....

Fakat tavşan kaç tazı tutu istemiyorsak,muhalefetinde hiç olmazsa anayasa değişikliğinde masaya oturup adam gibi hukuki bir zemin arayışında olması gerekli bence..
....

Ben bildiğimi okurum..

Bende..

Ama açılıma karşı olanlarda gariban çocuklarının oluk,oluk akan kanını durdurmak için iki kelam etsinler Allahaşkına..
Bu mesleyi gariban çocuklarının kanına tevdi edenler,alçakça bu işi resmen rant haline getirenler,bu görüntülerden dahamı masum?
.......

Yorumlarınızı çok beğenerek okudum cidden daha fazla görmek isterim kendi adıma yazılarınızı ...

İHSAN
24.10.2009, 03:07
Hiç unutmam, bölüm hocalarımızdan bir Yard. Doç, stratejik araştırmalar masası üyelerine, araştırmacının, araştırmaların ve bir konuda uzmanlaşıp o konuda yorum yapabilmenin, hasılı bu işi hakkıyla yapabilmenin bilimsel yöntemlerini anlatıyordu kendi üslubuyla. Özetle, uzmanlaşmak istenilen konunun iyi saptanması ile başlayan süreçte beş aşama vardır. Aşamalar sırasıyla, en alttan başlayarak konunun net olarak belirlenmesi, hangi ülkeyle ilgili ise o ülkenin diline hakim olunması, konuyla ilgili bilimsel kaynakların eksiksiz incelenmesi, konuda uzman kişilerin görüşlerine başvurulması ve sınanması diye en üst kademeye kadar devam eden bir süreç vardır. Tüm bu aşamaları atlatabilen araştırmacı o konuda uzmandır denilebilir ve yazıları muteberdir. Bu aşamaların dışında kalan kişilerin yorumları ise, hocamızın tabiriyle Mehmet Ali Birand yorumu olur.

Şimdi, burada konuşulan konu ciddi manada uzmanlık gerektiiren konuları içeriyor. Yani bir o kadar çetrefilli, hakkında yorum yazabilme yetisinin uzmanlık süreci gerektirdiği bir konudur. Dolayısıyla, hakkında uzman olunmayan konuda kesin ifadeler yerine tahmini, olasılıksal ifadeler kullanılınması beklenir. Gazetelerden, televizyonlardan okunup izlenilen yorumlar üzerine tanımlanamaz bir şehvetle Allah Allah nidalarıyla burada vatan millet sakarya edebiyatı yapmak da bir M. Ali Birand yorumudur ve namuteberdir.

Güncel konu üzerine kısa bir yorum yapalım madem. Türk Siyasal hayatı irdelendiği zaman görülecektir ki, Türkiye'de hiçbir önemli süreç sancısız atlatılamamıştır. Dolayısıyla, güle oynaya hele hele Türkiye'de öenmli bir sorunun çözümünü beklemek safdillik olur. Ne demişler, "Eğer yürüdüğünüz yolda güçlük ve engel yoksa, bilin ki o yol sizi bir yere ulaştırmaz." Şüphesiz karar alıcı merciler de risk tablolarında bunları analiz etmişlerdir. Sorun çözülüyor mu ya da bu yolla çözülür mü derseniz;bu dere çok su götür, tartışılmalıdır derim.(Burada değil tabi) Yanlışlar, doğrular çok. Konuş konuş bitmez, biz en iyisimi Trabzonspor'a yoğunlaşalım. Zaten burada siyaset konuşmak yasak. Yassak.

Ben, demokratik açılımı desteklemiyorum, akpci değilim, şucu bucu değilim demeye gerek görmüyorum. Nasılsa bu sıfatı sorgusuz sualsiz yapıştıracaklar. Rahat rahat yazınız efendim, ben beni biliyorum, siz sizi. Atomu CERN'de dahi parçalamayı başaramadılar henüz, önyargıları nasıl parçalayalım ki?

Mustafa Yüksek
24.10.2009, 03:15
Yani deniyor ki ya sabır:) Yalnız bu memleket meselelerinin sonunda özür dilerim Ersun Hocam diye başlık açılamaz...Açılsa da bir anlamı olmaz...Düşünsenize 'Özür dilerim ey memleketim'...

Semih58
24.10.2009, 10:22
Olay basit.

Orada toplanan pkk'li itlerin hepsini SINIR DIŞI EDECEKSİN.

Irak'a oradan da abd'ye sığınsınlar. Bu şuna benziyor, Misafirliğe gideceksin,adamın evinde yiyip içeceksin sonra da ......... tövbe tövbe.. Hadi oradan evden kovacaksın onları bir daha da mahallene almayacaksın.

HABUuu kapıdan 34 kişi geldiniz ama onları destekleyip, bayrak açan,slogan açan pkk'lileride AYNEN KOVACAKSIN..

Bu arada mazot-benzin, çikolata, yağ HERŞEY ZAMLANDI.

Okullar da verimsiz eğitim var.

İskender66
24.10.2009, 10:58

....

....

Ben bildiğimi okurum..

Bende..

.......
Allah razı olsun ağzınıza, yüreğinize, emeğinize, gönlünüze sağlık İHTİLALL Hocam, bu başlıktaki son iki yorumunuzu da defalarca okudum. Tek kelimeyle harika. Bu ülkede sizler gibi duyarlı, soğukkanlı ve mantıklı yaklaşım sergileyen insanlarımızı görmek bizleri bahtiyar kılıyor.

İskender
24.10.2009, 12:16
Yarıya kadar dolu bir bardağa bakıyoruz; iyimserler, yarısı dolu diyorlar, kötümserler, nerde bunun öteki yarısı, resmen rezalet diye düşünüyor.Oysaki bardak ne zannedildiği kadar dolu, ne de boş: Yarım bardak su dolu bardağa göre yüzde yüz kayıptır, boş bardağa göre yüzde yüz varlık nişânesi.
Hadiseye şöyle bakıyorum; becerebilirsek, yüzümüze gözümüze bulaştırmaz, kışkırtıcılara pabuç bırakmaz, erkenden paniğe ve zafer hissine kapılmazsak bu sürecin neticesinde millet olacağız.
Şimdiye kadar değil miydik diye sorarlar adama!
Değildik, böyle bir temennîmiz, niyetimiz, ümidimiz vardı. Tam bir mânâ kemâliyle işin retoriğini yapıyorduk fakat bu muhayyel ve muazzam topluluğun inşâsı için lâzım gelen hemen hiçbir şeyi yerine getirmiyorduk. Osmanlı bu meseleyi kendi devirlerinde, kendine mahsus bir teknikle çözmüştü; o tecrübeden yararlanabiliriz, evet, fakat tekrar edemeyiz. Şimdi başka bir kimyâ lâzım bize; o kimyâ cumhuriyet idaresinde, her mânâda tarağın dişleri gibi eşit ve âdil bir hukuk devleti şemsiyesi altında beraber yaşamak sanatıdır. llî devlet"in prensipleriyle bağdaşmaz. Geriye rücû etmeyeceğiz, başka bir yol deneyeceğiz. Mümkün ve muhtemel görünen yol da budur. Nice şehit ailesinin yuvasına ateş düşüren yakın geçmişi hatırlayıp "Böyle mi olmalıydı?" diye ye'se kapılmak çok insânî, anlaşılabilir bir tepkidir; bu hayal kırıklığını, öfkeyi, aldatılmışlık hissini anlamalıyız. Anlamak başka şey, kızgınlıkları körükleyip öfke üzerinden siyaset yapmak başka. Açılım muvaffak olursa öfke yatışır, sükûnet gelir ve acılı yürekler mutmain olur. Başarısızlık ise kaos vadediyor. İstemezükçü cephe duygulara, açılım destekçileri itidal ve akla yatırım yapıyor. İstemezükçülerin hesabı yanlıştır; onların siyâseten kazandığı yerde biz -hafazanallah- millet olma kimyâsının tavını kaybetmiş olacağız. Kısa, orta ve uzun vâdede kazanma ihtimâlleri yoktur.

Kendim beceremedim yazamadım, doğru bulduğum bir yazıyı eklemek istedim..

Mehmet Fırat
24.10.2009, 12:18
Üsluptan yazarın kim olduğunu hemen anladım. Emin olmak için gazetenin internet sitesine girdim, gerçekten de oymuş.

Güzel yazmış bu arada. :)

Hadiseye şöyle bakıyorum; becerebilirsek, yüzümüze gözümüze bulaştırmaz, kışkırtıcılara pabuç bırakmaz, erkenden paniğe ve zafer hissine kapılmazsak bu sürecin neticesinde millet olacağız.

Sadullah KAPICIOĞLU
24.10.2009, 12:32
Ahmet Turan ALKAN :)

İskender
24.10.2009, 12:38
Ahmet Turan ALKAN :)

Aynen öyle, bu dönemde bence en çok ihtiyaç duyduğumuz şey akil insanların süreci iyi okuyup yol göstermeleri...

Mustafa K. Demirbaş
24.10.2009, 13:36
Trabzon'da Şehit aileleri tepikli
24 Ekim 2009 / 13:29
Trabzon'da Şehit Aileleri tepkili.

Son zamanlarda gündemden düşmeyen Demokratik açılıma şehit ailelerinden tepkiler sürerken, son olarak Dağdan inen Terör Örgütü üyelerinin töreni andıran bir karşılamayla teslim olmaları şehit ailelerini çileden çıkardı.
Yurdun dört bir yanından yaşanan olaylara Şehit aileleri tepki gösterirken Trabzonlu Şehit aileleride Uzunsokakta yaptıkları yürüyüşle tepkilerini dile getirdiler.

http://www.haber61.net/images/news/uzun_sokak_yuruyus.jpg Haber61.net

Emirhan Ömeroğlu
24.10.2009, 13:43
Ben sağduyulu falan olamıyorum bu konuda. Düpe düz saçmalık kepazelik bu olaylar!

Siz o pkklı şerefsizlerin kahraman edasıyla karşılanmasını içinize sindirebiliyorsanız hakketten çok geniş mezheplisiniz. Ben sindiremiyorum kabullenemiyorum.

Bunların serbest kalması için mi şehit verdik!

Fatih Kuloğlu
24.10.2009, 13:47
Valla şehitlerde ölüyo vatanda bölünüyo gidişat kötü Allah yardımcımız olsun

Mustafa Yüksek
24.10.2009, 13:50
Sus Emirhan olur mu öyle? Sağduyulu olacaksın...Başka türlü bakacaksın...Alttan alacaksın...Susacaksın...İçin kan ağlayacak ama susacaksın...

Bundan sonraki süreçte yaşananlardan süreci destekleyenler sorumludur...Sönecek sandığınız ateşi körüklediğinizi ne zaman göreceksiniz? Önce alevlendir sonra sağduyu çağrısı yap...Demagoji yapmıyorum...Hakkaten gidip şehit ailelerine anlatasanıza açılımı, sağduyuyu...

Adem Erdoğan
24.10.2009, 13:51
Ben sağduyulu falan olamıyorum bu konuda. Düpe düz saçmalık kepazelik bu olaylar!

Siz o pkklı şerefsizlerin kahraman edasıyla karşılanmasını içinize sindirebiliyorsanız hakketten çok geniş mezheplisiniz. Ben sindiremiyorum kabullenemiyorum.

Bunların serbest kalması için mi şehit verdik!

Ben de sindiremiyorum Emirhan tv'de gördüğüm zaman kanalı değiştiriyorum.

Yalnız biraz daha sağduyulu ve sabırlı olmak gerekir, sonuçta kalleşliğe çözüm yok. Belki bu şekilde çözüm bulunacak, en azından önümüzdeki yıllarda onca askerimizi dağlarda 2 tane it leşi için kaybetmeyeceğiz, bunları düşünerek hareket etmek lazım.

MuratJ
24.10.2009, 13:52
İnsan sorar çokta haklıdır da! Bunların elini kolunu sallaya sallaya vatan topraklarına girmesi için mi, vatanımda örgütlerinin şovunu yapmaları için mi şehit verdik gazi olduk. İnsanoğlu yediremez bunu çokta haklıdır da! Ben yediremiyorum utanıyorum! Herkes kendine gelsin!!

Adem Erdoğan
24.10.2009, 13:53
Sus Emirhan olur mu öyle? Sağduyulu olacaksın...Başka türlü bakacaksın...Alttan alacaksın...Susacaksın...İçin kan ağlayacak ama susacaksın...

Bundan sonraki süreçte yaşananlardan süreci destekleyenler sorumludur...Sönecek sandığınız ateşi körüklediğinizi ne zaman göreceksiniz? Önce alevlendir sonra sağduyu çağrısı yap...Demagoji yapmıyorum...Hakkaten gidip şehit ailelerine anlatasanıza açılımı, sağduyuyu...

Mustafa şehit aileleri sonuna kadar haklıdır tabiki, sonuçta ateş düştüğü yeri yakmıştır, daha fazla şehit ailesi olmasın diye bunu da denemek lazımdır belki de.

Mustafa Yüksek
24.10.2009, 14:01
Mustafa şehit aileleri sonuna kadar haklıdır tabiki, sonuçta ateş düştüğü yeri yakmıştır, daha fazla şehit ailesi olmasın diye bunu da denemek lazımdır belki de.

Adem abi ben olaya sağdan baktım soldan aşağıdan yukarıdan baktım.Olmuyor abi olmuyor...Sağduyulu olursak güzel bir şey çıkar ortaya deniyor...Ne çıkacak ortaya?Yani bu dağdakiler ne talep ediyordu?Ne verebiliriz...Affederek mi halledecez bu işi? Yapılanların hiçbiri samimi gelmiyor...Süreç istediğimiz gibi olmazsa ne olacak?

Bu olayın sonunda bu oluşturulan topluluk nasıl duracak acaba? Kaldı ki halkımın milliyetçi damarına basılıyor...İki tarafı birbirine bu kadar diş bilememişti daha önce...Demokratik açılımmış...Yani açılım ile ne verebilirsin bu insanlara? Ya da soruyu değiştiriyorum, açılımı yaptığın insanların benim köyümdeki insanlardan farkı, eksiği nedir?

28TS61
24.10.2009, 14:04
neden hep bizler sag duyulu olmak zorundayiz ???

Emirhan Ömeroğlu
24.10.2009, 14:06
Adem abi sağduyulu olmak gelen adi şerefsiz pkklıların geldikleri gibi serbest bırakılmasına göz yummak olamaz!

Adem Erdoğan
24.10.2009, 14:09
Adem abi ben olaya sağdan baktım soldan aşağıdan yukarıdan baktım.Olmuyor abi olmuyor...Sağduyulu olursak güzel bir şey çıkar ortaya deniyor...Ne çıkacak ortaya?Yani bu dağdakiler ne talep ediyordu?Ne verebiliriz...Affederek mi halledecez bu işi? Yapılanların hiçbiri samimi gelmiyor...Süreç istediğimiz gibi olmazsa ne olacak?

Bu olayın sonunda bu oluşturulan topluluk nasıl duracak acaba? Kaldı ki halkımın milliyetçi damarına basılıyor...İki tarafı birbirine bu kadar diş bilememişti daha önce...Demokratik açılımmış...Yani açılım ile ne verebilirsin bu insanlara? Ya da soruyu değiştiriyorum, açılımı yaptığın insanların benim köyümdeki insanlardan farkı, eksiği nedir?

neden hep bizler sag duyulu olmak zorundayiz ???

Evet güzel bir soru; neden biz sağduyulu olmak zorundayız?

Neden; çünkü senin üniforman var adresin belli ve askerinin herbiri değerli, karşındakinin üniforması yok adresi belli değil, stratejisi kalleşlik üzerine kurulu. ve de en önemlisi 1 koyun veya 1 keçi 1 insandan daha değerli. Yani onlar için bir insanı harcamak çok sıradan bir olay.

Daha açık yazayım; 20 sene önceki nüfus oranı ile şimdiki nüfusu oranımız arasında uçurumlar var(olumsuz yönde).Peki ya 20 yıl sonra?

Demek istediğimi anlatabilmişimdir inşallah.

İlker ToSun
24.10.2009, 14:11
askerimize, halkıma kurşun sıkan, devletimizi bölmeye çalışan pkk'lı teröristleri "kahraman" edasıyla karşılayan devlet,
bu teröristlerle yıllarca savaşmış şerefli generallerimizi de "vatan haini" damgasıyla hapse attı.

Mustafa Yüksek
24.10.2009, 14:16
Evet güzel bir soru; neden biz sağduyulu olmak zorundayız?

Neden; çünkü senin üniforman var adresin belli ve askerinin herbiri değerli, karşındakinin üniforması yok adresi belli değil, stratejisi kalleşlik üzerine kurulu. ve de en önemlisi 1 koyun veya 1 keçi 1 insandan daha değerli. Yani onlar için bir insanı harcamak çok sıradan bir olay.

Daha açık yazayım; 20 sene önceki nüfus oranı ile şimdiki nüfusu oranımız arasında uçurumlar var.Peki ya 20 yıl sonra?

Demek istediğimi anlatabilmişimdir inşallah.

Adem abi ben senin demek istediğini anladım ama bu sürecin sonunda mutlu son yok...Onu anlatmaya çalışıyorum...Daha fazlasını isteyecekler...İnan ki benim korkum sanılanın aksine şehit ailelerinin sayısının daha fazla artacağıdır...Hatta beklenilen toplumsal barışın aksine toplumsal bir savaşa doğru gittiğimizi düşünüyorum...Tekrar soruyorum bu dağdakilerin beklentileri nedir? Ne verebiliriz açılım ile? Biri açıklasın rahatlıyayım ben de...Çünkü bunca beklentiden sonra kutunun içi boş çıkarsa 2 taraf geri dönülemeyecek bir yerde olur...

Ahmet Başkaya
24.10.2009, 14:23

Mustafa Şehit Anneleri Şehit Babaları değil mi benim oğlum şehit düştü bu terör artık son bulsun diyen ...

Şehitlerimize yapılan bir ihanet olarak görme bence olayı evet o videoları görünce benim de içim sızlıyo çok kötü oluyorum ama o insanlar zaten bunları yapan adamlar....

2 hafta önce bu olaylar yokken DTP Kongresi vardı orda da Apo şerefsizinin resimlerini salllayanlar bunlardı ...

Unutulmamalı ki bu ülkede oğlunu askere gönderen Kürt Anneleri de var ...

Ben süreci bekleme taraftarıyım haberlerdeki o kısımları izleme derim onu izleyen hiç kimse olsun olsun süreç devam ediyo demez diyemez zaten ... Ben çıktığı an kanal değiştiriyorum....

Belkide o haberin yerinde bugün 13 şehit verdik haberi olabilirdi diye kendimi teselli edebiliyorum ...

Biraz sağduyu lu olmaya çalış .... Olamıyorsan da çalış ...

Ahmet Başkaya
24.10.2009, 14:28
Adem abi ben senin demek istediğini anladım ama bu sürecin sonunda mutlu son yok...Onu anlatmaya çalışıyorum...Daha fazlasını isteyecekler...İnan ki benim korkum sanılanın aksine şehit ailelerinin sayısının daha fazla artacağıdır...Hatta beklenilen toplumsal barışın aksine toplumsal bir savaşa doğru gittiğimizi düşünüyorum...Tekrar soruyorum bu dağdakilerin beklentileri nedir? Ne verebiliriz açılım ile? Biri açıklasın rahatlıyayım ben de...Çünkü bunca beklentiden sonra kutunun içi boş çıkarsa 2 taraf geri dönülemeyecek bir yerde olur...

Dağdakilerle yapılan bir anlaşma olarak görme bence Kürt - Türk sorunun halledilmesi için bir araç olarak görmeliyiz bence dağdan inme olayını ...

Öncelikle dil istiyorlar ..Ben Kürdüm ve Beni böyle kabul edeceksiniz diyorlar...

3.Maddenin değiştirilmesini istiyorlar ... Kürtlük bir ırktır ve biz bir ırkız diyorlar ...

Yani sorun onların bizden az imkanlarda falan olması değil ... Adamların böyle bir derdi yok zaten ... Diğer illerde seçim yardımı yapılırken halk onları alırken evinde çamaşır makinesi olmayan Dtp'liler almıyor bizim oyumuz parayla değil diye ... Yani sorun yaşam standartları değil bence ideoloji meselesi bir bakıma...

Emirhan Ömeroğlu
24.10.2009, 14:29
Benim de içim sızlıyor ama sağduyuluyum pollyannayız hepimiz. Yarın dağdan inenleri mecliste görürseniz hiç şaşırmayın.

9 sene önce böle böle olucak denilseydi ne tepki verirdiniz? Şimdi ne tepki veriyorsunuz?

Yavaş yavaş empoze ediyorlar! Yarın mecliste olmalarınıda yadırgamıcaksınız!

Çetin
24.10.2009, 14:29
yarın askere gidecek birine emir gelecek, git çatış vatanını koru diye. sonra sen vatanı korurken o terörist dağdan inecek, miting ile karşılanacak "vatanında"

iyiymiş.

Ahmet Başkaya
24.10.2009, 14:30
Benim de içim sızlıyor ama sağduyuluyum pollyannayız hepimiz. Yarın dağdan inenleri mecliste görürseniz hiç şaşırmayın.

9 sene önce böle böle olucak denilseydi ne tepki verirdiniz? Şimdi ne tepki veriyorsunuz?

Emirhan ben vatanhainiyim oldu mu ?

Bu cevabı mı bekliyorsun anlamadım ne ile suçluyorsun ? ...

Ahmet Başkaya
24.10.2009, 14:31
yarın askere gidecek birine emir gelecek, git çatış vatanını koru diye. sonra sen vatanı korurken o terörist dağdan inecek, miting ile karşılanacak "vatanında"

iyiymiş.

Dağdan inenleri karşılayanlar dağa çıkmaya aday olanlar zaten değişen bir şey yok ki ortada ...

Emirhan Ömeroğlu
24.10.2009, 14:32
Emirhan ben vatanhainiyim oldu mu ?

Bu cevabı mı bekliyorsun anlamadım ne ile suçluyorsun ? ...

Evet aynen bu cevabı bekliyorum! Var mı bi diyeceğin!

Mantıklı konuş benimle!

Adem Erdoğan
24.10.2009, 14:35

Bugün zaten 25 kişi ile meclisteler.:)

O bölgeye giden olmasaydı en az 60 70 kişi ile mecliste olacaktılar.

Ahmet Başkaya
24.10.2009, 14:35
Evet aynen bu cevabı bekliyorum! Var mı bi diyeceğin!

Mantıklı konuş benimle!

Kusura bakma neresi mantıksız olmuş ? ...

Suçlamana karşılıktı bu cevap ...

Çetin
24.10.2009, 14:38
80'lerde insanların düşünme kabiliyetini törpüleyenler, şimdi insanların kucaklarına bıraktıkları bombanın da vebalini çeksinler. burda genç arkadaşlar birbirini suçluyor, yapmayın etmeyin gerek yok bunlara. nasılsa birileri karar veriyor kimin düşünüp düşünmemesi gerektiğini. kırmayın birbirinizi.

MuratJ
24.10.2009, 14:38
Birde bu olayın adı nerden kürt açılımı oluyor? Hiç alakası yokta bunun adı olsa olsa terör örgütü üyelerinin yandaşlarının açılımı olur. Burda muhattap sadece bunlar çünkü. Adamlara sınırdan geçerken bir kırmızı halı sermediğimiz kalmış bu olayları kaldırabilen varsa ona ne diyebilirim ki bravo vallahi! kürt açılımıymış isme bak hele. Ben ne yapmak istiyorsam yapıyorum tıpkı onlar gibi. Bende okula gidiyorum onlarda gidiyor bende yiyorum içiyorum aynı şekilde onlarda. Dolayısıyla bu açılım palavrasının adı terör örgütü üyelerine açılım. Sonuçta ülkeyi teröristlerle muhattap ediyorlar koskoca Türkiye Cumhuriyeti'ni!

Mustafa Yüksek
24.10.2009, 14:39
Öncelikle dil istiyorlar ..Ben Kürdüm ve Beni böyle kabul edeceksiniz diyorlar...

3.Maddenin değiştirilmesini istiyorlar ... Kürtlük bir ırktır ve biz bir ırkız diyorlar ...

Bununla yetinecekler yani...Peki bunu kim garanti ediyor?...Süreci iyi okumak lazım...Birileri iyi olacak dedi diye iyi olmaz...Bunlarla yetinmezlerse ne olacak?İşin komik tarafı ise benim gibiler ırkçılıkla ve faşistlikle suçlanıyoruz...GÜler misin ağlar mısın?

Bu arada dil derken kürtçe kanal var diye biliyorum...hem de devlet kanalı...Ve inan ki sandığın gibi masum isteklerle gelmiyorlar...çünkü süreci yönetenlerin amacı farklı...oradaki cahil halk ise ne istediğini bilmiyor...açsın çünkü bu yüzden deniyor inanıyorlar...

Tekrar ediyorum bu sürecin sonunda toprak bütünlüğümüze saldırılmayacağını kim garanti ediyor?

Emirhan Ömeroğlu
24.10.2009, 14:41
Bugün zaten 25 kişi ile meclisteler.:)

O bölgeye giden olmasaydı en az 60 70 kişi ile mecliste olacaktılar.

Ve buna gülebiliyoruz artık ne güzel.

Kusura bakma neresi mantıksız olmuş ? ...

Suçlamana karşılıktı bu cevap ...

Muhattabım değilsin Ahmet.

Adem Erdoğan
24.10.2009, 14:42
Emirhan; bende sinirlenirsem bu tartışma tartışma olmaktan çıkar.;)

İnce ince imaların da beni o yöne doğru sürüklüyor.

LazAnisT
24.10.2009, 14:42
...............

İskender66
24.10.2009, 14:45
Arkadaşlar bu tür gerginlikler ve ayrışmalar hoş değil. Kimse kimsenin vatan severliğinin ölçüsünü belirleyemez. Ne yani elimizde mezroyla milletin kafatasını mı ölçecez kim daha Türk diye? Yada ne ile ölçecez kimin daha vatansever olduğunu?
Milliyetçiyiz ama ırkçı değiliz. Vatan sevgisi imandandır. Güzel birşeydir. Kendi ırkını en yüce ırk görüp diğer ırkları kötülemek ise hiçbir dinde yoktur. Irkçılık haramdır. Bu ayrımı iyi yapmak lazım. Kimse benden daha çok bu güzel ülkeyi sevdiğini ispat edemez. Hepimiz bu ülke için ölürüz.
Demokratik Açılımını desteklemek vatan hainliğiyse o zaman bende vatan hainiyim (!) Lakin şunu bilesiniz ki; açılımı destekleyenler de teröristlerin gövde gösterisi yapmalarına sıcak bakmıyor ve şiddetle kınıyor bunu bilesiniz. Bizlerin istediği artık bundan sonra evlatlarımızı teröre kurban vermemek. Bunca yıldır gözyaşı döken analarımızın artık ağlamaması. Ülkemizin tonlarca parası bu terör uğruna heba oluyor. Bu paraların ülke yatırımına ve ülke kaynaklarına akması daha güzel olmaz mı?

Ahmet Başkaya
24.10.2009, 14:47
Bununla yetinecekler yani...Peki bunu kim garanti ediyor?...Süreci iyi okumak lazım...Birileri iyi olacak dedi diye iyi olmaz...Bunlarla yetinmezlerse ne olacak?İşin komik tarafı ise benim gibiler ırkçılıkla ve faşistlikle suçlanıyoruz...GÜler misin ağlar mısın?

Bu arada dil derken kürtçe kanal var diye biliyorum...hem de devlet kanalı...Ve inan ki sandığın gibi masum isteklerle gelmiyorlar...çünkü süreci yönetenlerin amacı farklı...oradaki cahil halk ise ne istediğini bilmiyor...açsın çünkü bu yüzden deniyor inanıyorlar...

Tekrar ediyorum bu sürecin sonunda toprak bütünlüğümüze saldırılmayacağını kim garanti ediyor?

İki tarafı b.klu çukur Mustafa inan Terör'e harcanan para doğru yatırımlarla ülkeye harcansa 1.sınıf ülke olurdu...

Peki çözüm nasıl olmalı deyim ben sana....

Facebookta video paylaşmışlar belki izlemişindir kameraman silahla oynayan Kürt çocuklarına gidiyor ne yapıyorsunuz diyor ... Çocuk ilerde bunlarla Askerleri öldüreceğiz diyor..

Kameraman Gerilla kim deyince onlar bizi Askerlerden koruyo onlar olmasa Tayyip Askerleri ile bizi öldürecekti diyor..

Böyle yetiştirilen bir kesim var orda ve terör gün geçtikçe artıyor daha fazla şehit kanı dökülmesin diye göz yummalıyız diyorum ...

Adem Abi'nin dediği gibi zaten Meclis'e girdiler ki onlar...

Hergün ağlamaktansa iki gün ağlamak daha mantıklı geliyor ...

Ama şu yolla çözebiliriz diyorsan onu deneyelim ama denedik Silahla azalmıyor artıyor....

Ahmet Başkaya
24.10.2009, 14:47
Muhattabım değilsin Ahmet.

Eyvallah canın sağolsun ....

Ahmet Başkaya
24.10.2009, 14:49
Arkadaşlar bu tür gerginlikler ve ayrışmalar hoş değil. Kimse kimsenin vatan severliğinin ölçüsünü belirleyemez. Ne yani elimizde mezroyla milletin kafatasını mı ölçecez kim daha Türk diye? Yada ne ile ölçecez kimin daha vatansever olduğunu?
Demokratik Açılımını desteklemek vatan hainliğiyse o zaman bende vatan hainiyim (!) Lakin şunu bilesiniz ki; açılımı destekleyenler de teröristlerin gövde gösterisi yapmalarına sıcak bakmıyor ve şiddetle kınıyor bunu bilesiniz. Milliyetçiyiz ama ırkçı değiliz. Vatan sevdisi imandandır. Güzel birşeydir. Kendi ırkını en yüce ırk görüp diğer ırkları kötülemek ise hiçbir dinde yoktur. Irkçılık haramdır. Bu ayrımı iyi yapmak lazım. Kimse benden daha çok bu güzel ülkeyi sevdiğini ispat edemez. Hepimiz bu ülke için ölürüz.

Allah razı olsun İskender Abi harfiyen , virgülüne kadar katılıyorum anlatamadıklarımı anlattığın için sağolasın ...

Emirhan Ömeroğlu
24.10.2009, 14:49
Emirhan; bende sinirlenirsem bu tartışma tartışma olmaktan çıkar.;)

İnce ince imaların da beni o yöne doğru sürüklüyor.

Bundan korkmuyorum abi.

Bu arada Süleyman abi yazdın sildin ama amacımız bu olanları körü körüne kabullenilmemesi gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz. Bunu babamda yapsa devlette yapsa desteklemek zorunda değilim.

LazAnisT
24.10.2009, 14:51
Yaşanan süreç bir devlet politikasıdır.Genelkurmayın yada başka birimlerin bu süreçten haberi olmadığını düşünürseniz hataya düşersiniz.Süreç işlemekte.

Irağın kuzeyi inşaa halinde.Bağdat tarafları ise harabeyi andırıyor.Tıpkı savaştan önce Kuzey Irakın olduğu gibi yan,.Irağın merkezi hemen yanıbaşımızda inşa ediliyor.Asıl bundan sonra

Mustafa Yüksek
24.10.2009, 14:52
@ Ahmet sen beni okuduğuna emin misin? Sence senin yazdıklarında benim sorularımın cevabı var mı? Neyse konuyu uzatmayacağım...

Tek bildiğim bu insanlara kaybedek bir şeyler verirsen başarılı olabileceğindir...Sanıldığının aksine süreci eleştirmek silahla bunları bitiririz demek değildir...Ama ne bahsettiğin akıl dengesi bozuk dtp ne diğer partiler bu bölgeye yatırım yapmak için uğraş verdiler...Vermedikleri için de bu süreç bana samimi gelmiyor...Nedense başkalarının istediklerini yapıyormuşuz gibi hissediyorum...Şimdilik şov izliyoruz...İlerde acıyı izlemeyiz umarım...

Bugünlük daha yazmıyayım..Kotamı aştım sanırım...

İskender66
24.10.2009, 14:53
Bu yaşanan süreç Devlet politikası ise o zaman güzel. Bazıları bu sürece sırf hükümet politikası diye karşı çıkıyorlar. Devlet politikası ise devlet yaş tahtaya basmaz. Kimse merak etmesin. Rahat olalım.

Adem Erdoğan
24.10.2009, 14:55
Bundan korkmuyorum abi.

Bu arada Süleyman abi yazdın sildin ama amacımız bu olanları körü körüne kabullenilmemesi gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz. Bunu babamda yapsa devlette yapsa desteklemek zorunda değilim.

Korkup korkmaman önemli değil, tv'deki görüntülere kızıp burada insanlara ince imalarda bulunman hiç hoş olmuyor. o görüntüleri türk evladı olan hiç kimse içine sindiremiyor.Herkes düşüncesini yazıyor burada farklı olsada görüşler amaç aynı.
Ayrıca o görüntüler ilk defa olmuyor.Her yıl senenin belli günlerinde İstanbul ve Ankara'nın göbeğinde pkk bayrakları apo sloganları göğe yükseliyor.

İskender66
24.10.2009, 14:57
Allah razı olsun İskender Abi harfiyen , virgülüne kadar katılıyorum anlatamadıklarımı anlattığın için sağolasın ...
Ahmet aslında bu tür suçlamalara maruz kalmamak için bu başlığa yazmayım diyorum ama dayanamıyorum. Pek çok arkadaşımız da bu tür suçlamalardan çekindikleri için bu başlıkta görüşlerini dile getirmekten çekiniyorlar. Şuanda bu moda zaten. Malum açılımı destekleyenlere vatan haini yaftası yapıştırmak kolay geliyor herkese.

Ahmet Başkaya
24.10.2009, 14:58
Neyse olay fikir alışverişinden çok tartışma yerine dönmeden ben de çıkayım Mustafa iki satırlık kelimelerden tam ne ifade ettiğini kavrayamamış olabilirim ... Yazdıklarınla aynı paralel de yazmamış olabilirim ... İlerde yüz yüze daha müsait ortamda konuşma şansımız olabilir inşallah....

Unutmayalım hepimiz Türk evladıyız ... Yorumlarımız biraz daha hafif olursa iyi olur iyi günler ...

Adem Erdoğan
24.10.2009, 14:59
Bu yaşanan süreç Devlet politikası ise o zaman güzel. Bazıları bu sürece sırf hükümet politikası diye karşı çıkıyorlar. Devlet politikası ise devlet yaş tahtaya basmaz. Kimse merak etmesin. Rahat olalım.

Bende bu yüzden sağduyulu olalım diyorum abi.
TSK sessiz kalıyorsa demekki arka planda oluyor birşeyler.

İskender66
24.10.2009, 15:00
Bende bu yüzden sağduyulu olalım diyorum abi.
TSK sessiz kalıyorsa demekki arka planda oluyor birşeyler.
Haklısın adem. Yoksa TSK ortalığı ayağa kaldırır ve gereğini yapardı.

oflubektas
24.10.2009, 15:03
Çok değil 30 sene önce insanları "ideolojileri" için çatıştırıyorlardı. Bir sağcının solcuyla konuşması, evlenmesi, ortak düşüncelerini dile getirmesi hayal bile edilemezdi. Sonra 12 Eylül silindir gibi ezince, sonrasında Özal dönemiyle farklı kutuplardaki insanlar önce "ihaleler" ile, "köşe dönmeler, hırsızlık, enflasyon ortamında stokçuluk" gibi paydalar altında birleşti. Bunların namuslu olanları da vatan için ortak düşüncelerini dile getirdiler, özgür ortamda tartışmayı da bir nebze olsun öğrenmeye başladılar. Sonra dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de ideolojik kutuplaşmalar neredeyse tamamen sona erdi. Örneğin vaktiyle Trabzon'da tüm sosyalistlerin "kutbu, fikir önderi" diyeceğimiz bir şahıs bugün Rekabet Kurulu'nda başkan yardımcısı...

İdeolojik tartışmalar sona erince insanları kutuplaştırmak için daha basit, daha aşağılayıcı bir zemin bulundu: ETNİSİTE
Ancak bu kutuplaşma dünyanın her yerinde yapılmıyor. Yugoslavya ile başlayan "etnik sidik yarışı" nın merkezi bugün Irak, Afganistan ve Türkiye'ye kaymış durumda. Hadi ideolojilerin bir altyapısı vardı, bu etnik tartışmanın ise tutar tarafı bile yok. Yani dağdaki 5-6 bin kişi, yüzbinlerce kişiden oluşan Türk Ordusu, geçen haftaki şaklabanlıkları yapan parti ve bunun karşısında olanlar; sadece bir dilin yaşatılması, bir etnik gruba verilecek otonomi üzerine mi çatışıyor zannediyorsunuz ? Zaten dünyada bütün diller İngilizce'nin karşısında ağır bir yenilgiye uğramış, hatta çoğu da yokolma sürecine girmiş durumda. Şimdi de birilerinin koltuk çıkmasıyla şımaranlar, koskoca bir devletle dalga geçiyor. Ancak dalga geçilen o "koskoca devlet" ise vaktiyle bu insanlara az çektirmemiş. Yani önce "taraflar" oluşturulmuş, sonra da bu taraflara anlatılacak, hırslandıracak hikayeler sunulmuş. Maalesef bu hikayelerin hepsi gerçek. Kimi Diyarbakır'da işkence görmüş, kimi Haznedar'daki Karadenizliler Derneği'nin önündeki bombalı saldırıda çocuğunu kaybetmiş...

Ancak 30 yıl önce sorulan soruyu yine sormak gerekiyor. Ne için, yani gerçekte ne için ? Hani insanlar uyanmıştı, bilinçlenmişti, eski ideolojik numaralar tutmuyordu ? Şimdi çok daha gerici, çok daha anlamsız bir "etnik siyaset" saçmalığı içine düşmüşüz. Olan yine gariban Mehmet'e oluyor tabi, "öz vatanında garip, öz vatanında parya"

Emirhan Ömeroğlu
24.10.2009, 15:37
Korkup korkmaman önemli değil, tv'deki görüntülere kızıp burada insanlara ince imalarda bulunman hiç hoş olmuyor. o görüntüleri türk evladı olan hiç kimse içine sindiremiyor.Herkes düşüncesini yazıyor burada farklı olsada görüşler amaç aynı.
Ayrıca o görüntüler ilk defa olmuyor.Her yıl senenin belli günlerinde İstanbul ve Ankara'nın göbeğinde pkk bayrakları apo sloganları göğe yükseliyor.

Bunlara müdahale etmeyenlere göz yumulmasına anlam veremiyorum. Sessiz kalınmasına anlam veremiyorum. Ben sağduyulu falan olamıyorum.

Adem Erdoğan
24.10.2009, 15:43
Bunlara müdahale etmeyenlere göz yumulmasına anlam veremiyorum. Sessiz kalınmasına anlam veremiyorum. Ben sağduyulu falan olamıyorum.

Kadınları ve çocukları ortaya sürdükleri için göz yummak zorunda kalıyorsun Emirhan.;)

Kendi içimdeki açılımımı yazmak istemiyorum, Saddam'ın ruhu şadolsun diyorum sadece.Büyük adammış.Ayrıca Kuyucu Murat Paşa da.

Emirhan Ömeroğlu
24.10.2009, 16:03
Elazığ'da tehlikeli tırmanış

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12770187.asp?gid=229

Semih58
24.10.2009, 16:09
Ben devlete VERGİ ödüyorum. Onlar ne yapıyor, otobüs yakıyor, bankaların camlarını kırıyor. Bizim ölen vatandaşlarımızın canı YOKMU? Onlar abd'den destekleniyor, bizim askerlerimizin başına ÇUVAL geçiriliyor.

ŞEHİTLERİMİZİN hesabını kim verecek. Benim,senin,onun içi yansa da ŞEHİT AİLELERİMİZİN yüreği sızlıyor.

pkk'lilerin HEPSİ CEHENNEME,

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

Emirhan Ömeroğlu
24.10.2009, 16:16
http://www.haber3.com/images/news/307664.jpg
http://www.haber3.com/images/news/307665.jpg

http://www.haber3.com/adanada-pkk-protestosu-517781-p1h.htm

bordo61
24.10.2009, 16:18
Sağ duyulu olalım bari madem öyle istiyorsunuz.

Yarın bir gün fedarasyon,toprak istiyoruz derlersede

Sağ duyulu olmayacağım şimdiden söyleyeyim.

Ha o zaman derseniz ne olacak canım zati onlar yıllardır ordalar ne olur fedarasyon kursalar.

O zaman sağduyulu olmayacağım

Ha derseniz Ne Mutlu Türküm diyeneden vazgeçeceksiniz ne olacak canım

O zaman sağduyulu olmayacağım.

Şimdi diyorsunuz ya sağ duyulu olun tamam olalım bakalım.

Hadi hayırlısı

Emirhan Ömeroğlu
24.10.2009, 16:20
Sağ duyulu olalım bari madem öyle istiyorsunuz.

Yarın bir gün fedarasyon,toprak istiyoruz derlersede

Sağ duyulu olmayacağım şimdiden söyleyeyim.

Ben sağduyulu olmayı kabul etmiyorum.

bordo61
24.10.2009, 16:26
Ben sağduyulu olmayı kabul etmiyorum.

Bende kabul etmiyorum.

O pkklıların otobüslerine çıkıp kahraman ilan edilmesini

Pişman olmamasına rağmen jet hızlıyla serbest kalmasını

Kabul edemiyorum.

Ama kabul edemeyince biz anaların ölmesini istiyormuşuz,biz bu ülkede barış istemeyip oy avcılığı yapıyormuşuz.

Biri bana özelden anlatsın ya gerçekten neye dayanarak göz yumucaz bunlara ne olacak tüm bu süreçte cahiliz ya biz bir anlatsınlarda anlayalım cahil kalmayalım

Özellikle İhtilal nickli arkadaş bana özelden ulaşırsa sevinirim.

Ama özelden lütfen ben bu konu hakkında daha burdan bişey yazmak istemiyorum.

Gerçekten bu gidişte siyaset meydanına dönecek burası

28TS61
24.10.2009, 17:17
az önce carsamba günki pisliklerin gelisinin ertelendigi aciklandi

Fatih Solmaz
24.10.2009, 17:27
pkklılara yalakalık ve yataklık edenlere karşı birşey dendiğinde hemanda söylenen şu "siz barışa karşısınız, kan mı istiyorsunuz?" he kan istiyoruz şerefsizler! tıpkı sizin 25 seneden beri içe içe doymadığınız kanı istiyoruz! ne namussuzlar var şu dünyada.

Ömer SEVİNÇ
24.10.2009, 18:57
- Ben burada doğdum. O sıralar kötü şeyler oluyordu. Şu duvarları ördüklerinde 18 yaşındaydım. Peki ben bu cezayı hak edecek
birşey mi yapmıştım? Hayır, her kurala kelimesi kelimesine uydum. Uyuşturucu satmak için okuldan ayrılmadım. Ama onlar okulu kapattılar. Tek kusurum burada doğmuş olmamdı.

- İnsanların arabalarını yakmak bu durumu değiştirecek mi?

- Daha iyi bir yol biliyormusun?

Banlieue 13 isimli güzel filmden bir replik. Terör savunulacak birşey değil, örnek yerine hiç mi hiç oturmuyor aslında -insan öldürmekle araba yakmak aynı şey değil çünkü- ama oradaki insanların psikolojisi tam olarak böyle.

Şık değil. Teröristin dağdan inip benim ülkemde şov yapması hiç mi hiç şık değil. Ama karşılıklı yumuşama ile çözülür sorunlar. Kıpkırmızı çizgilerle dünyada sorun çözüldüğü görülmemiştir şimdiye kadar.

Gökhan KAN
24.10.2009, 19:06
Benim fikrim gelenlerin suçu varsa cezasını çeksin yoksa yasadan yararlanabilir..Tabi bu durumda suçu olan gelirmi bilmiyorum..Bunu kabul ettireceksin ona göre gelsinler..Bunu kabul ettirecek bir politika izlemeliler...Diyelimki geldiler gösteriye şova izin vermiyeceksin..Sessiz sakin bitireceksin işi..Suçu olan cezasını çekmeyecekse imralı canisininde bundan yararlanması çok doğal..

Şuanki durumda barış değil daha çok ayrışma oluyor..Şahsen hiç bir şekilde kürt halkına hiçbir duygu beslemezken şimdi bir duygu besliyorum..O da negatif..

Ömer SEVİNÇ
24.10.2009, 19:07
Gökhan bir kampanya düzenleyeceksen bunun reklamını yapman lazım bir şekilde. İnsanlar için dağdan inmeyi cazip hale getirmeleri lazım. Amaç da bu zaten.

Emirhan Ömeroğlu
24.10.2009, 19:14
Ömer saçmalık ya KAMPANYA manavdan mal mı alıyoruz kampanya yapılacak. Senin yakınlarından biri şehit olsaydı böyle konuşabilecekmiydin acaba.

SEDAT
24.10.2009, 19:16
Gökhan bir kampanya düzenleyeceksen bunun reklamını yapman lazım bir şekilde. İnsanlar için dağdan inmeyi cazip hale getirmeleri lazım. Amaç da bu zaten.ne gibi kampanyalar mesela ev iş araba gibimi..

Ömer SEVİNÇ
24.10.2009, 20:01
Dünyadaki her insan benim kardeşimdir Emirhan. Kelimelere takılma.

Mehmet Fırat
24.10.2009, 21:50
Son 3 sayfayı okudum. Şu cümle dikkatimi çekti;

Belkide o haberin yerinde bugün 13 şehit verdik haberi olabilirdi diye kendimi teselli edebiliyorum ...

Amacımız daha fazla şehit vermemek değil mi? Daha fazla kan akmaması değil mi? Yoksa amacımız bölgedeki bütün Kürtleri temizlemek mi? Önce buna bi karar verelim.

İşin şov kısmı benim de sinirlerimi bozuyor. Ama onun dışında, daha fazla kan akıtmadan, bu sorun nasıl çözülür sizce? Şu açılım dışında.. Bunu cidden soruyorum.

Süreci bekleyelim derim ben. Ayrıca şehit üzerinden siyaset yapanlara da kulağımızı tıkayalım. Onların yönlendirmesi kendi düşüncemizi oluşturmasın. Sağduyulu düşünelim.

Şunu da ekleyeyim; sağduyuya davet edenleri bir daha lütfen 'şehitleri düşünmemekle' suçlamayın. :)

Ahmet Başkaya
24.10.2009, 21:59
Son 3 sayfayı okudum. Şu cümle dikkatimi çekti;

Amacımız daha fazla şehit vermemek değil mi? Daha fazla kan akmaması değil mi? Yoksa amacımız bölgedeki bütün Kürtleri temizlemek mi? Önce buna bi karar verelim.

İşin şov kısmı benim de sinirlerimi bozuyor. Ama onun dışında, daha fazla kan akıtmadan, bu sorun nasıl çözülür sizce? Şu açılım dışında.. Bunu cidden soruyorum.

Süreci bekleyelim derim ben. Ayrıca şehit üzerinden siyaset yapanlara da kulağımızı tıkayalım. Onların yönlendirmesi kendi düşüncemizi oluşturmasın. Sağduyulu düşünelim.

Şunu da ekleyeyim; sağduyuya davet edenleri bir daha lütfen 'şehitleri düşünmemekle' suçlamayın. :)
...........................

SEDAT
24.10.2009, 22:19
birazda onlar bizi düşünse hiç fena olmaz..en azından ölen insanlar için sessiz kalıp kim ne yapacaksa yapabilirdi..

Mustafa Yüksek
24.10.2009, 22:24
Siz baştan aşağıya yanlış anlıyorsunuz...Bu süreci eleştirenlerin asıl sorusuna cevap vermiyorsunuz...

Ben diyorum ki sürecin sonunda ne olacak? Sağ duyulu olup ekranlardaki görüntüleri sorgulamıyorum...Bunu görmek bu kadar mı zor? Atılan her adım toplumu daha fazla ayrılmaya götürüyor...Kutuplar daha da zıtlaşıyor... Açılımı yaptığın kitle nerede duracak? Sadece af çıkarmak ayağa kaldırdığımız kitleyi tatmin edecek mi? Yoksa ne tip ödünler verilecek?

Hep söylenen ya ne yapılsaydı sorusuna cevap da vereyim...Önce o insanlara kaybedecek bir şeyler verirsin...İş sağlarsın...Aş sağlarsın...Düzen sağlarsın...Sonra açılım yaparsın...Şu anda yapılanlarsa kumun üstüne yazı yazmak gibi...Hafif bir dalgayla silinecek türden...

Bekleyelim diyoruz...Bekleyim...Peki neye dayanarak tünelin sonunda mutlu son görüyorsunuz?

Ahmet Başkaya
24.10.2009, 22:36
Siz baştan aşağıya yanlış anlıyorsunuz...Bu süreci eleştirenlerin asıl sorusuna cevap vermiyorsunuz...

Ben diyorum ki sürecin sonunda ne olacak? Sağ duyulu olup ekranlardaki görüntüleri sorgulamıyorum...Bunu görmek bu kadar mı zor? Atılan her adım toplumu daha fazla ayrılmaya götürüyor...Kutuplar daha da zıtlaşıyor... Açılımı yaptığın kitle nerede duracak? Sadece af çıkarmak ayağa kaldırdığımız kitleyi tatmin edecek mi? Yoksa ne tip ödünler verilecek?

Hep söylenen ya ne yapılsaydı sorusuna cevap da vereyim...Önce o insanlara kaybedecek bir şeyler verirsin...İş sağlarsın...Aş sağlarsın...Düzen sağlarsın...Sonra açılım yaparsın...Şu anda yapılanlarsa kumun üstüne yazı yazmak gibi...Hafif bir dalgayla silinecek türden...

Bekleyelim diyoruz...Bekleyim...Peki neye dayanarak tünelin sonunda mutlu son görüyorsunuz?

Bu işin üzerine samimiyetle gidilerse bu sorun çözülebilir ....

Sürecin sonunda ne var ne olabilir demişsin ?

Bu insanlar neden dağa çıkıyor neden göre göre canlarını yok ediyorlar neden bir kere geldikleri dünyada dağda yaşıyorlar insan öldürüyorlar ?

Elbette bunun hiç mi hiç mantıklı sebebi olamaz hem de hiç ama dağa çıkmayan kesimin de çıkanın da çok büyük sorunları var ki isyan halindeler bu sorunlar çözülmeli bu sorunların çözülmesi için de iki taraf adım atmalı ...

Onlar dağdan itleri indirerek atacak biz de bazı şeylerden ödün vererek bu savaş son bulacak bulmalı ....

Önce iş aş verilsin demişsin ama o Pkk dağdan inmeden bunlar olmaz adamlar haraça bağlamış etmiş bundan para yiyen binler var o terör örgütü sayesinde köşeyi dönenler var onlar yine devam eder bunlara ondan dolayı önce onlar dağdan insin sonra iş , aş vs. sahibi edilsinler...

Umarım dediklerini anlamışımdır...

Emirhan Ömeroğlu
24.10.2009, 22:47
http://www.haberajans.com/yurttaslardan-ve-sehit-ailelerinden-protestolar-haberi-175216.html

KUTADGU
24.10.2009, 23:13
Terörist açılımına bu devletin politikasıdır, AKP'nin politikası değildir diyen güruha bugün Genelkurmay'dan tokat gibi bir cevap gelmiştir.

Kabul edilemez olarak nitelendirilmiştir.

Bunun yanında benim söyleyecek fazla bir şeyim yok.

Helikopter'den inen yaralı asker kardeşime, boşu boşuna yatıyorsun o sedyede" demeyi ne kadar isterdim. Allah'tan o günlerde kahpelik bu seviyeye gelmemişti de, ağlayan gözlerle bakabilmiştim sadece.

SEDAT
24.10.2009, 23:21
Terörist açılımına bu devletin politikasıdır, AKP'nin politikası değildir diyen güruha bugün Genelkurmay'dan tokat gibi bir cevap gelmiştir.

Helikopter'den inen yaralı asker kardeşime, boşu boşuna yatıyorsun o sedyede" demeyi ne kadar isterdim. Allah'tan o günlerde kahpelik bu seviyeye gelmemişti de, ağlayan gözlerle bakabilmiştim sadece.

:alkış::alkış::alkış::alkış:

Emirhan Ömeroğlu
24.10.2009, 23:42

Ağzına yüreğine sağlık abi.

gerenimo
25.10.2009, 00:12
şu anda yaşananlar kötü kurgulanan ve kötü yönetilen bir süreç. ancak yaşananların en önemli handikapı toplumu ayrıştırmasıdır. sağduyu bence bunun için lazım, bu ayrışmanın olmasına izin vermemeliyiz. birlikte yaşama iradesini yüzyıllardır gösteren halklar 30 yıllık terörle bırakmamalıdır.

ceserdar
25.10.2009, 03:26
Her şey yavaş yavaş yerine oturacak. İlk önce çok konuşan cahiller aydın oldu. Osmanlı Paşa yapardı dediklerinde, Tarihçilerden tokat gibi cevaplar geldi olayın aslını anlatan. Gerçi gelse ne olacak o da ayrı konu. Deseyin ya Tansu Çiller'e bu adamı Paşa yapardı Osmanlı diye 1990'lı yıllarda danışmanı olarak.

Bizim Milletimiz bazı şeyleri çabuk kanıksıyor. Bugün bağırılıp çağrılıyor ama aradan 5 sene geçsin, Terörist Başı Türkiye'nin en çok satan en büyük gazetelerinde "Akil Adam" olarak köşe yazısı yazarsa hiç şaşırmayacağım.

Madem bu adamlar gelecekler, ki İmralı'dan çağırdılar geldik diyorlar, madem bu kadar samimiler adamlar sessiz sakin gelirdi. O kadar yok Emre'si Abdulkar'i çalışıyorlarmış, uçuyorlarmış vs, madem bir b.. yiyoruz hiç değilse Şehit Anası var, Gazisi var bu gelecek olanlar kalkar işin cılkını çıkarırlar bir önlem alalım demiyorlar mı? Bir de şu var bak görüyor musun diyorlar Allah korusun ama şehit haberleri gelimiyor diyor. Bu bir Tiyatro oyunu, yönetmen kime sahne al derse çıkar rolünü oynar. Çok mu komplo teorisi oldu?

M.Kılıç50
25.10.2009, 03:34
Maalesef Öyle bir Karmasa varki su an Güzel Ülkem´de kim ne tür bir tepki verecegini bilemiyor...

Dag´dan inenler kahraman Oluyor...
Milliyetciler, Ülkesini Sevenler, Türkiye´yi Sevenler ise Bölücü... :(

Bu isin Ortasi Yok gibime geliyor... Ya Türkiyemiz Büyük bir Kaos´a sürükleniyor.. .yada Cidden Demokratiklesiyor...
Ama simdiye Kadar Yapilan hicbir Hamlenin bu yönde oldugunu görmedim :(

Millet Soruyor Kendine...
Askerimize Silah tutan Kisiler Kahraman ise, Ailesini Korumak isteyen Babalar, Ailesine Götürmek icin Ekmek calan insanlar, Namus Meseleleri Yüzünden Hapislerde Yatanlar Ne Oluyor ???

Serdar A
25.10.2009, 04:58
Her yurttaşın hayatında bir defa güneydoğu illerini gezip görmesi halkın içinde bulunması gerek .

Mesele çok derin , derinleştirilmiş . Bu bizim suçumuz değil , geçmişte yapılan hataların bedeli ağır oldu . Adnan Kahveci , Cem Ersever , Gaffar Okkan , Uğur Mumcu ve daha nicesini bu yolda kaybettik . Hepsi farklı politik düşünce yapılarına sahip olsada , yine her biri vatanperver olarak bu işin bir tarafından tutmaya kalkmıştı .

Bu meseleyi bu gün çözemezsek yarın çocuklarımıza miras bırakacağız . Orada bir sorun var , bu güne kadar kaybettiğimiz tüm değerli siyasi , asker ve düşünürlerimizde "evet orada sorun var ve çözülmeli" dediği için yitirildi . Bu yolda verdiğimiz tüm şehitlerin vasiyetidir bu ayrılıkçı düşünceler , anti demokratik uygulamalar , devletin kanının emilmesinin durdurulması .

Dağdan inenler , bu tasviye sürecinde yitip gitmemeye çırpınıyorlar doğal olarak . Oradaki bölge halkını kendi güdümünde tutabilmek için kürt milliyetçiliğine sarılmak durumundalar . İki nesil , orada terör örgütünün faaliyet alanında büyüdü . Yetmişli yılların son çeyreğinden bu yana bölgede yürütülen bir propaganda ve bu propagandanın dayanaklarına sıkı sıkıya bağlı devlet yönetimi ile büyümüş bu iki nesil . Bölgede vatanperver ve çözüme dönük politika üreten her kim çıkmış ise vali , komiser , yurttaş ayırt etmeden öldürüldü . Bu vatanseverler öldürülürken bölge halkı köylerini boşaltmaya devam etti , fakirleşmeye devam etti . Terör örgütü , kent merkezlerinde biriken lumpen sınıfı ve yönetim istikrarsızlığından faydalanarak çok daha iyi örgütlenme ağı kurma imkanına kavuştu ve muazzam şekilde propaganda gücünü elinde tuttu . Tüm mahalle aralarında teorik eğitim vermeye başladılar . O dönem , oradaki halkın demokratik hakları iade edilseydi , terör örgütünü yine halkın kendisi def edecekti . O fırsatı kaçırdık ve terör örgütü ideolojik yapısını marksist-leninist sosyal öngörüden kürt ulusçuluğuna kaydırma fırsatı elde etti . Böylece örgüt artık doğrudan din olgusunun karşısında durmamaya başladı . Üstelik ülke içinde öteden beri varolan Türk ulusçuluğunun her politikası , örgüt politikalarına da hizmet etmeye başladı .

Şu saatten sonra tüm kürt ulusçuluğunu tasviyeye uğratmak ancak paralel adımlar atmak ile mümkün hale geldi . Maalesef Atatürk'ün ortaya koyduğu Türk milliyetçiliği geçen yıllarda şeklende korunamadığından doğuda 30 yılda yenilgiye uğratıldı . Türkiye , iç ayrışmaların önüne geçebilmek , bölge coğrafyasında yeniden baş aktör olmak istiyorsa , geçmişteki daha kapsayıcı ve yıpratılması daha güç politikalarını anımsamalı , günümüzde uygulayacak şekilde yeniden yapılandırmalı . Bu anlamda demokratik açılım , ülkemiz için çok büyük bir fırsattır . Bu sınavı veremezsek , değil bölge oyuncusu , şimdiki fikren ayrışmaların çok ötesinde fiilen parçalanmış bir ülkeye doğru yol alırız . Bazı gerçekleri kendimize konduramıyoruz , 4-5 saat uzaktaki Somali koca bir ders olması gerekirken önümüzde , sorun yok hiç bir zamanda varolmadı demek için insanın ülkemizdeki medya filtresine tabii olması ve satılık işbirlikçilerinin biat etmiş olması gerekir .

Kardeşini çivili değneklerle döverek öldürdüğünüz , abinizi bir balta ile sırtına vurarak öldüren insanla aynı vatanı paylaşabilir misiniz ? Üstelik iç içe aynı şehirde , komşu olabilir misiniz ? Zor , dünyanın her köşesinde bu zor yeni yaşam kurma mücadeleleri yaşanıyor . Kimisinde çözüm geri dönülemeyecek kadar uzakta . Siz kendi gerçekliğinizle yüzleşemez ve değerlerinizi sahiplenemezseniz , sizin yerinize birileri gelir sahiplenir , eğer işine yarayacaksa aleyhinize kullanır . Bu işin kuralı istisnasız tüm insanlık tarihinde aynı şekilde işlemiştir .

Travelair
25.10.2009, 09:32
Artık gücün kadar konuşuyorsun. Maddi gücün ve yanında manevi gücün. Neredeyse tüm komşularımızla kavgalıydık. Bu konuda adımların atılması artık zaruri bir hal alıyordu. Çünkü güvenlik sorunları ve istikrarsızlık sahaları yaratılıyordu. Güzel. Açılımlarımızı yapıyoruz. Haftalık 1 milyar dolar da faiz ödüyoruz. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları bir türlü kredi notumuzu yatırımcı çeker seviyeye çıkartmıyor. IMF ile anlaşmazsak kıyamet kopuyor. Demek yeterince güçlü değiliz. Kuzey Irak'la ticaretimiz çığ gibi büyüyor. Hepsi birbirine bağlı konular. Demek yeterince güçlü değiliz. Sorunlarımızı hallettikçe önümüz açılacak ve bu terör illetine harcanan 500 milyar dolarımız bizde kalacak. Büyüdükçe söz sahibi olacağız ve inşallah bu süre zarfında da kötü niyetli olan insanları elbirliği ile defedeceğiz. Ben güçlü geleceğime inanmak istiyorum. Çok ileriye umutla bakmak istiyorum. Varsın karıştırmaya çalışanlar çıksın ortaya, saklanmaları daha kötüydü
Ek: Bu kadar insanın ölmesine sebep olanların Allah cezasını versin

Ahmet Başkaya
25.10.2009, 10:30
Her yurttaşın hayatında bir defa güneydoğu illerini gezip görmesi halkın içinde bulunması gerek .

Mesele çok derin , derinleştirilmiş . Bu bizim suçumuz değil , geçmişte yapılan hataların bedeli ağır oldu . Adnan Kahveci , Cem Ersever , Gaffar Okkan , Uğur Mumcu ve daha nicesini bu yolda kaybettik . Hepsi farklı politik düşünce yapılarına sahip olsada , yine her biri vatanperver olarak bu işin bir tarafından tutmaya kalkmıştı .

Bu meseleyi bu gün çözemezsek yarın çocuklarımıza miras bırakacağız . Orada bir sorun var , bu güne kadar kaybettiğimiz tüm değerli siyasi , asker ve düşünürlerimizde "evet orada sorun var ve çözülmeli" dediği için yitirildi . Bu yolda verdiğimiz tüm şehitlerin vasiyetidir bu ayrılıkçı düşünceler , anti demokratik uygulamalar , devletin kanının emilmesinin durdurulması .

Dağdan inenler , bu tasviye sürecinde yitip gitmemeye çırpınıyorlar doğal olarak . Oradaki bölge halkını kendi güdümünde tutabilmek için kürt milliyetçiliğine sarılmak durumundalar . İki nesil , orada terör örgütünün faaliyet alanında büyüdü . Yetmişli yılların son çeyreğinden bu yana bölgede yürütülen bir propaganda ve bu propagandanın dayanaklarına sıkı sıkıya bağlı devlet yönetimi ile büyümüş bu iki nesil . Bölgede vatanperver ve çözüme dönük politika üreten her kim çıkmış ise vali , komiser , yurttaş ayırt etmeden öldürüldü . Bu vatanseverler öldürülürken bölge halkı köylerini boşaltmaya devam etti , fakirleşmeye devam etti . Terör örgütü , kent merkezlerinde biriken lumpen sınıfı ve yönetim istikrarsızlığından faydalanarak çok daha iyi örgütlenme ağı kurma imkanına kavuştu ve muazzam şekilde propaganda gücünü elinde tuttu . Tüm mahalle aralarında teorik eğitim vermeye başladılar . O dönem , oradaki halkın demokratik hakları iade edilseydi , terör örgütünü yine halkın kendisi def edecekti . O fırsatı kaçırdık ve terör örgütü ideolojik yapısını marksist-leninist sosyal öngörüden kürt ulusçuluğuna kaydırma fırsatı elde etti . Böylece örgüt artık doğrudan din olgusunun karşısında durmamaya başladı . Üstelik ülke içinde öteden beri varolan Türk ulusçuluğunun her politikası , örgüt politikalarına da hizmet etmeye başladı .

Şu saatten sonra tüm kürt ulusçuluğunu tasviyeye uğratmak ancak paralel adımlar atmak ile mümkün hale geldi . Maalesef Atatürk'ün ortaya koyduğu Türk milliyetçiliği geçen yıllarda şeklende korunamadığından doğuda 30 yılda yenilgiye uğratıldı . Türkiye , iç ayrışmaların önüne geçebilmek , bölge coğrafyasında yeniden baş aktör olmak istiyorsa , geçmişteki daha kapsayıcı ve yıpratılması daha güç politikalarını anımsamalı , günümüzde uygulayacak şekilde yeniden yapılandırmalı . Bu anlamda demokratik açılım , ülkemiz için çok büyük bir fırsattır . Bu sınavı veremezsek , değil bölge oyuncusu , şimdiki fikren ayrışmaların çok ötesinde fiilen parçalanmış bir ülkeye doğru yol alırız . Bazı gerçekleri kendimize konduramıyoruz , 4-5 saat uzaktaki Somali koca bir ders olması gerekirken önümüzde , sorun yok hiç bir zamanda varolmadı demek için insanın ülkemizdeki medya filtresine tabii olması ve satılık işbirlikçilerinin biat etmiş olması gerekir .

Kardeşini çivili değneklerle döverek öldürdüğünüz , abinizi bir balta ile sırtına vurarak öldüren insanla aynı vatanı paylaşabilir misiniz ? Üstelik iç içe aynı şehirde , komşu olabilir misiniz ? Zor , dünyanın her köşesinde bu zor yeni yaşam kurma mücadeleleri yaşanıyor . Kimisinde çözüm geri dönülemeyecek kadar uzakta . Siz kendi gerçekliğinizle yüzleşemez ve değerlerinizi sahiplenemezseniz , sizin yerinize birileri gelir sahiplenir , eğer işine yarayacaksa aleyhinize kullanır . Bu işin kuralı istisnasız tüm insanlık tarihinde aynı şekilde işlemiştir .

Artık gücün kadar konuşuyorsun. Maddi gücün ve yanında manevi gücün. Neredeyse tüm komşularımızla kavgalıydık. Bu konuda adımların atılması artık zaruri bir hal alıyordu. Çünkü güvenlik sorunları ve istikrarsızlık sahaları yaratılıyordu. Güzel. Açılımlarımızı yapıyoruz. Haftalık 1 milyar dolar da faiz ödüyoruz. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları bir türlü kredi notumuzu yatırımcı çeker seviyeye çıkartmıyor. IMF ile anlaşmazsak kıyamet kopuyor. Demek yeterince güçlü değiliz. Kuzey Irak'la ticaretimiz çığ gibi büyüyor. Hepsi birbirine bağlı konular. Demek yeterince güçlü değiliz. Sorunlarımızı hallettikçe önümüz açılacak ve bu terör illetine harcanan 500 milyar dolarımız bizde kalacak. Büyüdükçe söz sahibi olacağız ve inşallah bu süre zarfında da kötü niyetli olan insanları elbirliği ile defedeceğiz. Ben güçlü geleceğime inanmak istiyorum. Çok ileriye umutla bakmak istiyorum. Varsın karıştırmaya çalışanlar çıksın ortaya, saklanmaları daha kötüydü
Ek: Bu kadar insanın ölmesine sebep olanların Allah cezasını versin

Ellerinize yüreğinize sağlık ...

Serdar Abi çok güzel yazmışsın cidden bazı şeyleri çok basit görüyoruz ...

Ömer SEVİNÇ
25.10.2009, 10:36
Yanındaki kardeşlerini oldürmek için(İki taraflı olarak) harcanmış 500 milyar dolar.

Dile kolay..

Ahmet Başkaya
25.10.2009, 10:47
Yanındaki kardeşlerini oldürmek için(İki taraflı olarak) harcanmış 500 milyar dolar.

Dile kolay..

Ve ondan önemlisi giden binlerce can ...

Biz kardeşiz bu sorun çözülmeli yoksa ilerde daha büyük sorun olarak karşımıza çıkacak ....

İç sorununu büyük ölçüde halleden bir ülke her gün gelişen bir ülke haline gelir ...

Bu sorunlar öyle ufak şeylerle çözülecek sorunlar değil ... Geçmişten gelen bir birikim var geçmişin suçunu ödüyoruz...

MuratJ
25.10.2009, 12:11

Dile kolay..
Yanındaki teröristleri öldürmek için harcanmış bilmem ne kadar para.(Cümle böyle olmalıydı)

Yanlış yazmazsak sevinirim. Bu ülke kardeşini öldürmeye para harcamadı. Terörle mücadelesine, teröristleri öldürmeye para harcadı. teröristleri kardeş diye göstermek büyük bir gaftır!

@Ahmet Başkaya

Neye dayanarak bu yolla herşeyin istediğimiz gibi olacağını söyleyebiliyorsun? Şov yaparak dağdan inip vatanımıza giren 35 tane itin bindiği otobusun üzerine ne yazıyordu haberin varmı senin? Özerklik yazıyodu eşek kadar! Karşı tarafın amacını görmek, analiz etmek bu kadar zor olmasa gerek. Kusura bakmasın kimse(!) bu ülke bu terörist açılımı zırvalarıyla kendinden hiçbir şekilde fedakarlık vermeyecektir!! En azından verdirtmezler böyle umuyorum!

Ömer SEVİNÇ
25.10.2009, 12:20
Yanındaki teröristleri öldürmek için harcanmış bilmem ne kadar para.(Cümle böyle olmalıydı)

Yanlış yazmazsak sevinirim. Bu ülke kardeşini öldürmeye para harcamadı. Terörle mücadelesine, teröristleri öldürmeye para harcadı. teröristleri kardeş diye göstermek büyük bir gaftır!

@Ahmet Başkaya

Neye dayanarak bu yolla herşeyin istediğimiz gibi olacağını söyleyebiliyorsun? Şov yaparak dağdan inip vatanımıza giren 35 tane itin bindiği otobusun üzerine ne yazıyordu haberin varmı senin? Özerklik yazıyodu eşek kadar! Karşı tarafın amacını görmek, analiz etmek bu kadar zor olmasa gerek. Kusura bakmasın kimse(!) bu ülke bu terörist açılımı zırvalarıyla kendinden hiçbir şekilde fedakarlık vermeyecektir!! En azından verdirtmezler böyle umuyorum!
Teroristler de benim kardeşim. Bu ülkenin evladı olan herkes benim kardeşimdir.

Yarın bir kürt arkadaşım dağa çıksa, orada öldürülse ona da üzülürüm ben.

ceserdar
25.10.2009, 13:03
...

Teröristler kuru boyalarla boyama kitabı sayfaları boyamak için bir araya gelmiş insanlar değil. Sen akıllı adamsın, yanlış görmediysem Tıp Fakültesi öğrencisisin. Sapla samanı ayırabilirsin. Kendi hinterlandı ile alakası olmayan Giresun kırsalına sızmaya çalışan Terör Örgütü'nün amacı, Uzun Sokağa gidip kasetçiden Şivan Perver kaseti almak, ya da kahve önünde oturup Kürtçe konuşan Lazlar ile karşılıklı birkaç bardak çay içmek değildir herhalde.

Geçmişte durumdan vazife çıkaran Devlet görevlilerinin halka yaptığı zorbalılar için özür dilersin, 1980'lerden genel olarak bütün Türkiye'ye, özelde Bölge Halkına dayatılan kısıtlamaları kademeli olarak kaldırırsın. Bunlar olması gerekenler ama dağa çıkıp silahlanan, uyuşturucu ticareti yapan, zorla fuhuş yaptıran, kentlerde kapçak çeteleri kurdurtan bir örgütün üyeleri öyle zamanında Dilleri bilmem neleri yasaklanıp dağa çıkan basit insanlar olamaz. Birileri anlatır sana nasıl yapacağını bir örgüt kurmak istersen.

MuratJ
25.10.2009, 13:30

Yarın bir kürt arkadaşım dağa çıksa, orada öldürülse ona da üzülürüm ben.
Özenti fikirlerin içerisinde boğulma dikkatli ol. Benden sana tavsiye terör nedir terörist nedir bunları iyice bi araştır öğren sonra devam edersin buraya yazmaya.

macka61
25.10.2009, 14:47
terörist nasıl senin kardeşin oluyormuş adam senin ülkene kafa tutup ülkenden bölge isteyip dağa çıkacaksın ve o senin kardeşin olucak var mı öyle şey bide öldüğünde üzüleceksin o ne ala memleket yapmayın kardeşler biraz aklı selim olun

Ahmet Başkaya
25.10.2009, 15:43

@Ahmet Başkaya

İyi yahu hiçbir şey yapmayalım o zaman sonuçta sonucunu bilemeyiz ya saf gibi dursun devlet hiçbir şey yapmasın sonunda ne olacağının garantisi var mı ?

O olanlar yüzünden zaten şu an durduruldu farkında isen ...

Yani dediğin gibi bir şey olursa olay biter durdurulur zaten ...

Devlet ayağını çukura atmaz merak etmeyin sizin düşündüklerinizi elbet onlarda düşünüyordur ...

Serdar A
25.10.2009, 15:51
Teröre varlık sebebi yaratanlar , ülkemizin eline bir çok kez bu sorunu sancısız çözme fırsatı geçmişken kullanmayan asker-siyasilerin ; 9-10 yaşından itibaren doğu kentlerinin varoşlarında , örgütün propagandası ile büyütülmüş ve dağa çıkarılmış insanlardan çok daha fazla günahı vardır .

19-20 yaşında gençlerimizi toprağa veriyoruz . ? Söylemesi ne kadar kolay değil mi , çocuk yaşta şehitler .

Ne için biliyormusunuz ? Sorunu bir sonraki seneye ötelemek için . Örgüt varlığı ile bölgede oluşan rantla mücadele etmek yok , tüm üretim gücünü kaybeden bölge illerine yatırım yok , devletten ayrışmaya başlayan bir nesile eğitim verilememiş yiyecek ekmek verilmemiş , örgüt tüm sokaklarda eğitim ve propaganda yaparken senin polisin oralara girmeyi bile başaramamış , ama işkence ile öldürülmüş ama dağa çıkarılmış insan sayısı on binlerle sayılamıyor .

Şimdi benim kardeşim neden ölüyor ? Devlet hiç bir demokratikleşme pollitikası üretememiş , milli cepheler oluşturulmuş . çocuk yaşta örgüt propagandasında büyüyen terörist yola mayın kuruyor , ülkesine vergi ödeyecek ve vatanına uzun yıllar hizmet edecek eğitimli genç gidiyor o mayına basıyor ve ölüyor . Kim kaybediyor ? Kim kazanıyor ? Teröristin ailesi ne kazanıyor , yitip giden fidanın yakınları ne kazanıyor ?

Bu konuya heyecanla yaklaşmadan önce bir oturup terör örgütünün varlığı süresince bu işten kimler karlı çıktı , örgütün varlığı süresince mücadele edenler nasıl silindi , ses etmyenler ve izleyici olanlar nasıl politik duayen ilan edildi bir bakalım .

Ülkemizin darbelerle de üzerinde bir hayli oynanmış , sakıncalı bir birey yetiştirme sistematiği var . Üniversiteler her türlü özgürlüğü yaşatması gereken şehirler olması gerekirken , sansürün bizzat bayraktarlığını yapmış . Verilen eğitim son derece açık şekilde politik kuramlar empoze ederken bunun dışına çıkan her görüş apolitikleştirmeye çalışmış , bunu yaparkende hiç çekinmeden antidemokratik davranışlar göstermiştir . Çok değil 5 sene önce bu ülkenin üniversitilerinde , bağlama çaldığı için ideolojik halay ( artık nasıl oluyorsa) çekildiği için atılan öğrenciler vardı . Hala daha yüzlerce engelleri var . Düşünün , bu ülkenin iki kadın neslinin %80'i ünivresite kapısından içeri alınmadı , kamuda çalışabilme imkanları ellerinden alındı . Bu derece baskıcı bir yapıya cumhuriyet bile diyebildik . Bunları savunurkende hep arkamıza Atatürk'ü alma cüretini gösterdik .

Dışladık , hep yok saydık . üzerinde asgari mütabakat sağlanan bir dünya görüşü benimsendi ve bu devlet politası haline getirilerek günümüze kadar korundu . Yani insanlık tarihinin bu güne kadar görmüş olduğu felsefe , bilim , siyasette en ileri gitmiş evrensel medeniyetlerini kurmuş olan müslüman Türkler , kademe kademe bu günkü sadece çekirdeğini koruyacak şekle büründü . Osmanlı'nın sınırları içerisindeki işbirlikçilerle çökertilmesi sonrası oluşan seferberlikle coğrafi küçülmemiz dursada , maalesef siyasi genişliğimizin , kapsayıcılığımızın daralması bu güne kadar sürdü .

Kendi kendimize yaşamımızı sınırlayacak hücreler yaptık . Bu hücrelerin içine hapsedildik . Kendi vatanımızda yıllarca ecdadımızdan utanılması gerektiğini savunanlar başımıza "aydın" atandı . Kendi vatanımızda insanlar kendi dillerini konuşamadı , dinini yaşayamadı . Bu ülkede her demokratik hakkın üstünden amerikan malı Türk tanklarının paletleri geçti .

Şimdi bu kabuğu kırmaya korkuyoruz . Bin yıllık devlet - teşkilat geleneklerimize güvenemiyoruz .

Adem Erdoğan
25.10.2009, 15:58
@farabi

Ayakta alkışladığımı varsay.:alkış:

Şu yazını bir gazeteye göndersen yarın seni köşe yazarı yaparlar.

Sorunu derinlemesine izah ettiğin için teşekkürler.

Konu hakkındaki kendi fikrimi daha öncede yazmıştım, benim çözümüm var, yalnız bunu uygulayabilmek için dikta rejimi olması lazım.

Ahmet Başkaya
25.10.2009, 16:09
Serdar abi harikasın ....

Adem Abi sana katılıyorum aynı rejimden bunun 2 türlü çözümü var yani ya hep ya hiç ...

Mustafa Yüksek
25.10.2009, 16:20
Tiyatro bu...Şahıslar ellerine verilen metine göre hareket ediyor..Söyleneni yapıyorlar...Ellerine tutuşturulmuş kağıtları okuyorlar...Gayet de başarılı hepsi...Politikacısı, aydını, tv de her kimi görüyorsanız hepsi...Bu açıdan her sene oscar ödülü yanlış kişilere veriliyor bence...

Bir şeyler yapmak lazım...Doğru bir şeyler yapmalı...Ama birileri söyledi diye değil, ya da başka topraklardan gelen emirlerle değil...Gerçi çoktandır bu memleket kendi kararlarını kendi vermiyor...

Senelerce bu terörün neden sürdüğünü sorguladık? Hani termal kamerada görünen teröriste bir şey yaptırtmayan komutanların hikayeleri...Koskoca askeriyenin barakadan bozma sınır karakolunu gördük...Askerlerimiz adeta birileri için kurban ediliyordu...Oysa maksat gerçekten silahlı mücadele olsaydı bu kadar savunmasız kalmazdı askerlerimiz...3 aylık eğitimle askerler dağa yollandı...Neden? Çünkü oyunun bu kısmında şehitlere ihtiyaç vardı? Bu yüzden senelerce sorgulanmadı askeriye...Sorgulanmadı politikacılar...

Şimdi sahne açılımda...İzliyoruz...Bekliyelim deniyor...Bekliyelim bakalım...Kürtçe bilmeyen Kürtlere milliyetçilik aşılamaktan fazla ne kazandıracak merakla bekliyorum...

Abilerim daha iyi bilir...Böyle sahneleri daha önce de yaşadık biz...Hani toplumdaki ayrışma ve çatışma ortamı artınca oluyordu...Hani sorgusuz sualsiz milyonlarca insan acı çekiyordu...Sonra yine bir tiyatrocu paşamız çıkıp düzeni sağladığını açıklıyordu...

Ömer SEVİNÇ
25.10.2009, 16:22
Kendi kendimize yaşamımızı sınırlayacak hücreler yaptık . Bu hücrelerin içine hapsedildik . Kendi vatanımızda yıllarca ecdadımızdan utanılması gerektiğini savunanlar başımıza "aydın" atandı . Kendi vatanımızda insanlar kendi dillerini konuşamadı , dinini yaşayamadı . Bu ülkede her demokratik hakkın üstünden amerikan malı Türk tanklarının paletleri geçti .

Harika, harika..

İzninle imza yapıyorum abi.

Ömer SEVİNÇ
25.10.2009, 16:31
Teröristler kuru boyalarla boyama kitabı sayfaları boyamak için bir araya gelmiş insanlar değil. Sen akıllı adamsın, yanlış görmediysem Tıp Fakültesi öğrencisisin. Sapla samanı ayırabilirsin. Kendi hinterlandı ile alakası olmayan Giresun kırsalına sızmaya çalışan Terör Örgütü'nün amacı, Uzun Sokağa gidip kasetçiden Şivan Perver kaseti almak, ya da kahve önünde oturup Kürtçe konuşan Lazlar ile karşılıklı birkaç bardak çay içmek değildir herhalde.

Geçmişte durumdan vazife çıkaran Devlet görevlilerinin halka yaptığı zorbalılar için özür dilersin, 1980'lerden genel olarak bütün Türkiye'ye, özelde Bölge Halkına dayatılan kısıtlamaları kademeli olarak kaldırırsın. Bunlar olması gerekenler ama dağa çıkıp silahlanan, uyuşturucu ticareti yapan, zorla fuhuş yaptıran, kentlerde kapçak çeteleri kurdurtan bir örgütün üyeleri öyle zamanında Dilleri bilmem neleri yasaklanıp dağa çıkan basit insanlar olamaz. Birileri anlatır sana nasıl yapacağını bir örgüt kurmak istersen.

Allah korusun ama -varsa- öz kardeşin gidip çok sevdiğin birilerini oldürse o senin kardeşin olmaktan çıkar mı? Teror orgütünün başındaki adamlar şerefsizin önde gideni olabilir ama çatışmalara katılan alt kademe tamamen garibanlardan oluşuyor. Köyü yakıldığı için, terörist kardeşi öldürüldüğü için, kandırılıp oralara götürüldüğü için, beyni yıkandığı için orada olan bilinçsiz vatandaşlar.

Söyleyin bana bu insanların ölmesinin kime ne faydası var? İlkokulda yanımda oturan kürt kardeşimi gidip dağda öldürmemin şu kainata ne katkısı olduğunu biri bana söylesin lütfen.

Adem Erdoğan
25.10.2009, 16:38
Pkk biter; ayrımcılık bitmez, ötekileştirme bitmez bu ülkede.

Murat Erdem
25.10.2009, 16:52
Sansürlenmiş Cumhuriyet sonrası tarihimiz yüzünden burada cahil cahil sataşmalar oluyor bazı arkadaşlarımıza. Yakın tarihimizi bilmiyoruz, bilmeden konuşuyoruz.Kürt terörü bir sonuçtur. Nedenleri sansürlenmiş yakın tarihimizde yatıyor.
Bu gün anketlerde güvenirlilik sıralamasında üst sıraları işgal eden bazı kurumlarımız gücünü, saltanatını bütçeden sınırsız kaynağı bu terör sayesinde alıyor.
Terör istendiği için devam ediyor.
Terör bu ülkede ki en büyük rantın oyuncağıdır.
Çok geriye gitmeye gerek yok, Hakkari Dağlıca ve Aktütün karakol baskınları nasıl olmuştur,olmasına nasıl izin verilmiştir okuyalım anlayalım.
Kimse gelip burda, ''barış, kardeşlik istiyorum'' diyenlere, fütursuzca sallamasın.
Sallanması gerekenler, makamlarını işgal etmeye devam ediyor, hemde doğmamış bebelerin rızkını yiyerek!

Cafer KILIÇSOY
25.10.2009, 20:38
Ve ondan önemlisi giden binlerce can ...

Biz kardeşiz bu sorun çözülmeli yoksa ilerde daha büyük sorun olarak karşımıza çıkacak ....

İç sorununu büyük ölçüde halleden bir ülke her gün gelişen bir ülke haline gelir ...

Bu sorunlar öyle ufak şeylerle çözülecek sorunlar değil ... Geçmişten gelen bir birikim var geçmişin suçunu ödüyoruz...
Ahmet bu açılım lafını ilk duyduğumda iyimser bakmıştım olaya. Tam ortadaydım. Ama bu iş çığrından çıktı. Astarı yüzünü geçti. 25 senedir yaşananların karşılığı bu olamaz. Benim evladıma, kardeşime kurşun sıkan şerefsizler konvoylarla mitinglerle karşılanıyor. Çıkar dersin ki ''Biz bir (afedersiniz) öküzlük, şerefsizlik yaptık. Herkesten özür diliyoruz'' Bizde bunu vicdanımız asla kabul etmese bile anlamaya çalışırız. Ama siz yıllardır binlerce ocağın köküne kibrit suyu dökeceksiniz. Daha sonrada sanki zafer kazanmış gibi mitinglerle davullarla zurnalarla karşılayacaksınız / karşılanacaksınız. Bunu hiçbir mide hiç bir vicdan kabul etmez!!

OLCAY ÇAKIR
25.10.2009, 21:19
Soru;

Açılımlar ( Ermeni,Kürt,Demokratik,PKK ) hükümetin projesi midir? E/H

Kısa net.

Uzun,ağır,ağdalı ve özellikle hepimizin türlü gerekçelerle içerisinde bulunduğumuz tarihimizden gerekli gereksiz hatırlatmalar yapmazsanız sevinirim!

Semih58
25.10.2009, 21:26
Eski köye yeni adet olmaz.

pkk'lıların hepsi GEBERMELİDİR.

pkk dışında kimse ile problemimiz zaten yok.

ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE KALMAYACAKTIR.

Ahmet Başkaya
25.10.2009, 21:43
Ahmet bu açılım lafını ilk duyduğumda iyimser bakmıştım olaya. Tam ortadaydım. Ama bu iş çığrından çıktı. Astarı yüzünü geçti. 25 senedir yaşananların karşılığı bu olamaz. Benim evladıma, kardeşime kurşun sıkan şerefsizler konvoylarla mitinglerle karşılanıyor. Çıkar dersin ki ''Biz bir (afedersiniz) öküzlük, şerefsizlik yaptık. Herkesten özür diliyoruz'' Bizde bunu vicdanımız asla kabul etmese bile anlamaya çalışırız. Ama siz yıllardır binlerce ocağın köküne kibrit suyu dökeceksiniz. Daha sonrada sanki zafer kazanmış gibi mitinglerle davullarla zurnalarla karşılayacaksınız / karşılanacaksınız. Bunu hiçbir mide hiç bir vicdan kabul etmez!!

Cafer Abi konuştuğum Kürtler var hatta çok iyi durumda olan kürt abi ve kardeşlerim de ama hepsinin yakındığı bir şeyler var biz zamanımızda ana vatanımızdan sürülmüş neden bu topraklara gelmişiz diyorlar benim suçum ne ben oralarda yaşamak isterdim diyor....

Kendi dilimi konuşmak istiyorum ben Kürtüm Türk değil Tc Vatandaşıyım diyor ...

Bak sen şimdi özür dilensin diyorsun ama onlar da bizden özür dilensin diyor ...

Aslında olay bu şekilde algılandıkça bir sonuca varamayız çünkü olan duruma göre açılıma sahiplenmek rant sağlamak isteyenler engel oluyor ...

Eğer bu teröristler kışkırtmaya devam ederse çoğu destek verende de ters tepecektir zaten ... Talihsizlik olarak görmeyi yeğliyorum ..

Ben bu topraklarda kürtlerle iç içe yaşamak istiyorum ...

Doğu şark olmasın istiyorum ...

Diyarbakırdan geçerken tekeri patlayan bir otobüste tüm silahlılar beline sarılmasın istiyorum ...

Şırnak da olan çocuklar Silah sesiyle uyanmasın istiyorum ...

Tunceli'ye bir memur giderken korkmasın istiyorum ...

Hakkari'nin güzelliklerini de gezmek istiyorum ...

Anneler daha fazla ağlamasın istiyorum be abi bunu nasıl başaracaksak ben onu istiyorum yoksa A partisi B partisi hiç mi hiç umurumda değil ...

Çok şey istiyorum demi Abi ? ...

Cafer KILIÇSOY
25.10.2009, 21:59
Ahmet bütün bunların hayata geçmesi için 25 senedir kan mı akması gerekiyordu?

Binlerce ocağa ateş mi düşmesi gerekiyordu?

Aktütün karakolundaki askerler mi mani oluyordu kürtlerin kimliğine? Tek suçları onlarında yaşadığı bu vatanı beklemek miydi kardeşim.

Bingöl'de vatan borcunu bitiripte evine dönen ana kuzularının kurşuna mı dizilmesi mi gerekiyordu?

Hangi gerekçe bu vahşeti haklı çıkarabilir ALLAH aşkına?

Bu ülkede 25 senedir Türk askeri şehit oluyor Ahmet. Kürtlere Türklerden ne zarar geldi? Bir abim vardı Güneydoğu'da askerlik yapan. Ekmeğimizi paylaştığımız insanlar akşam karanlık çökünce bize silah doğrultuyor diyor. Hangi kürtün başına çöktük bu ülkede yaşayamazsın diye? Bizim kardeş bildiklerimiz bizi düşman gördü malesef.

Külünkoğlu
26.10.2009, 09:02
Dün bir televizyon programında oğlu Şehit olan bir KÜRT annesi vardı ve şöyle dedi.
"teröristin annesi ağlamasın, şehit anaları ağlamasın diyorlar. teröristin anasını niye ağlamayacakmış ? ben Şehit anasıyım benim oğlumda silahı alıp masum insanları öldürseydi oğlum o insanları öldürdüğü için, terörist olduğu için ağlardım. öldüğü için değil. teröristin anaları ağlasın tabi niye ağlamayacaklarmış. Terör ayrıdır, Kürt Türk meselesi kardeşliği ayrıdır. Kandırmayın kimseyi bu abdullah öcalanın projesidir."

Faik Yılmaz
26.10.2009, 09:05
Dün bir televizyon programında oğlu Şehit olan bir KÜRT annesi vardı ve şöyle dedi.
"teröristin annesi ağlamasın, şehit anaları ağlamasın diyorlar. teröristin anasını niye ağlamayacakmış ? ben Şehit anasıyım benim oğlumda silahı alıp masum insanları öldürseydi oğlum o insanları öldürdüğü için, terörist olduğu için ağlardım. öldüğü için değil. teröristin anaları ağlasın tabi niye ağlamayacaklarmış. Terör ayrıdır, Kürt Türk meselesi kardeşliği ayrıdır. Kandırmayın kimseyi bu abdullah öcalanın projesidir."

Anamızın farkına vardığı bu gerçeği bizi yönetenlerinde görmesini temenni ediyorum...

Süleyman50
26.10.2009, 09:31
açılım adı altında dağdakilerin kahraman gibi karşılanmasına vesile olanlara hakkımı helal etmiyorum...

bordo61
26.10.2009, 11:07

Aktütün karakolundaki askerler mi mani oluyordu kürtlerin kimliğine? Tek suçları onlarında yaşadığı bu vatanı beklemek miydi kardeşim.

Bingöl'de vatan borcunu bitiripte evine dönen ana kuzularının kurşuna mı dizilmesi mi gerekiyordu?

Bu ülkede 25 senedir Türk askeri şehit oluyor Ahmet. Kürtlere Türklerden ne zarar geldi? Bir abim vardı Güneydoğu'da askerlik yapan. Ekmeğimizi paylaştığımız insanlar akşam karanlık çökünce bize silah doğrultuyor diyor. Hangi kürtün başına çöktük bu ülkede yaşayamazsın diye? Bizim kardeş bildiklerimiz bizi düşman gördü malesef.

Malesef hiçbirşey yapmamıza rağmen çıkın özür dileyin diyorlar bide hiç utanmadan

Özür dileyi diyorlar topraklarınızı canınız pahasına savunduğunuz için.

Özür dileyin kahramanca karşılanan teröristlere laf attığınız için,içinize sinmediği için

Ne olacak canım açılım yapıyorlar.

Yakında ne olacak canım fedarasyon kursalar diyecekler.Yavaş yavaşta diyorlar.

Madem izin verecektik topraklarımızı almalarına 25 sene önce verseydinizde bu kadar can gitmeseydi

bordo61
26.10.2009, 11:11
Bide hep aynı uslup analar ağlamasının edebi bir şekilde versiyonları

Açılım destekçilerinden açılım hakkında hiç bir şey söylemeyip geçmişte olan olaylardan karma ebedi bir metin oldu sana açılım işte

Eee açılım bu metnin neresinde diyoruz

Sen analar ağlasın mı istiyorsun diyorlar.

Hep soruya soruyla cevap hep edebi metinler.

Sonuç mu ?

Sonuç elinde fırsatı olsa mehmetimizi şehit etmekten çekinmeyecek teröristlerin kahramanca karşılanması ve pişman olmadan pişmanlıktan yararlanması.

Adem Erdoğan
26.10.2009, 11:11
Madem izin verecektik topraklarımızı almalarına 25 sene önce verseydinizde bu kadar can gitmeseydi

25 sene önce değil 80 sene önce.;)

bordo61
26.10.2009, 11:22
25 sene önce değil 80 sene önce.;)

Değil 80

1080 yılda geçse izin vermeyeceğiz sen kafanı rahat tut kardeşim.

bordo61
26.10.2009, 11:27
Kendi dilimi konuşmak istiyorum ben Kürtüm Türk değil Tc Vatandaşıyım diyor ...

Madde 66. – Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür. Türk babanın veya Türk ananın çocuğu Türktür. (Son cümle mülga: 3.10.2001-4709/23 md.) Vatandaşlık, kanunun gösterdiği şartlarla kazanılır ve ancak kanunda belirtilen hallerde kaybedilir. Hiçbir Türk, vatana bağlılıkla bağdaşmayan bir eylemde bulunmadıkça vatandaşlıktan çıkarılamaz. Vatandaşlıktan çıkarma ile ilgili karar ve işlemlere karşı yargı yolu kapatılamaz.

-Kendi dilleriyle konuşuyorlar hatta devlet kanalı var.

Ahmet kardeşim

Sana Kan Uykusu kitabını tavsiye ediyorum.

OLCAY ÇAKIR
26.10.2009, 11:29
“Demokrasi, özgürlük, barış, empati, uzlaşı, kültür, hoşgörü, etik, insan hakları” gibi saygın kavramları, seni susturmak için, sana karşı kullanıyorlar.

*

“Kara propaganda”dır bu.

*

Terörün silahsız olanı.

(Alıntıdır)

OLCAY ÇAKIR
26.10.2009, 11:32
Saptırır...

“Bu açılımın içinde ne var?” diye sor mesela... “Analar ağlasın mı istiyorsun?” diye kontra sorar.

Dağa çıkan sendin çünkü! Hayatında kırmızı ışıkta bile geçmediğin halde, anaları ağlatan sanki senmişsin gibi suçlanırsın, utanırsın, susarsın.

(Alıntıdır)

OLCAY ÇAKIR
26.10.2009, 11:35
Sorduk soruyoruz da;

Net olmak,kafa karıştırmamak gerekiyor süreçte.

Açılımların ülkeyi yönetenlere ait birer proje olduğuna inanıyormusunuz ?

Cevabı nettir.

Evet yada hayır.

bordo61
26.10.2009, 11:37
Dağdakilerle yapılan bir anlaşma olarak görme bence Kürt - Türk sorunun halledilmesi için bir araç olarak görmeliyiz bence dağdan inme olayını ...

Yani sorun onların bizden az imkanlarda falan olması değil ... Adamların böyle bir derdi yok zaten ... Diğer illerde seçim yardımı yapılırken halk onları alırken evinde çamaşır makinesi olmayan Dtp'liler almıyor bizim oyumuz parayla değil diye ... Yani sorun yaşam standartları değil bence ideoloji meselesi bir bakıma...

Ahmetcim Malesef her şeyden bi haber olduğunu görüyorum.

Yani okuduğun sana anlatıldığı şeyleri ezbere okuyorsun gibi geliyor.

Kusura bakma alınmada senin suçun yok.

Malesef ben dahil hepimizde aynı hastalık var.

Ağır bir suçlamaysa özür dilerim.

--Gel gelelim konumuza

Anayasamızın 3’üncü maddesine göre, “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür”. Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olması onun “üniter devlet” olması demektir.
(2) Resmî dili Türkçedir.
(3) Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
(4) Millî marşı “İstiklâl Marşı”dır.
(5) Başkenti Ankara’dır.

Üniter Devlet .- Devlet, ülke, millet ve egemenlik unsurlarından oluştuğuna göre, üniter devlette, tek ülke, tek millet ve tek egemenlik vardır. Diğer bir ifadeyle üniter devlet, tek bir ülke üzerinde, tek bir milletin, tek bir egemenliğe tâbi olmasıdır. Bu nedenle, üniter devlette, devleti oluşturan unsurlar bölünmez bir bütündür.

-Hani 3. Maddede değiştirilecek bir şey görüyormusun.

Ama onlarda 3. madde değişin diyorlar

Neden

Çünkü Üniter yapıdan feodal yapıya geçilmesi için bu maddelerin değişmesi şartı

Az daha okuyalım ya

Ama Beraber okuyalım ne nedir görelim.

Belkide biz külliyen yanlış biliyoruz.

Doğru yola getirin bizi ama beraber gidelim bu yolda ayrı gayrı yok.

Beraber olalım.

Lütfen Körü körüne bağlanmayalım

bordo61
26.10.2009, 11:42
Anayasanın değiştirilemez maddeleri !!

I. Devletin şekli

MADDE 1. – Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri

MADDE 2. – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

MADDE 3. – Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.

Başkenti Ankara’dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler

MADDE 4. – Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Gerçekten sence samilermi sadece bizi bir ırk kabul edin dilimizi kullanalımı diyorlar.

Bunu mu istiyorlar Ahmet ?

Sence bu ilk üç madde bunu engelleyen bir şey var mı?

bordo61
26.10.2009, 11:45
Eğer bu kan duracaksa her türlü desteği veririm.

Gerçekten samimilerse bu sorunu çözmek niyetindelerse.

Analar ağlamasın birinci amaçlarıysa

Her türlü destek vaad ediyoruz

Ama devletin yapı taşlarıyla oynayacaksa benden destek yok.

O kadar açık.

ceserdar
26.10.2009, 11:47
Allah korusun ama -varsa- öz kardeşin gidip çok sevdiğin birilerini oldürse o senin kardeşin olmaktan çıkar mı? ...

Bırak birisini öldürmesini kardeşimin, bizim oralarda sinor (sınır) davaları yüzünden kardeşler yıllarca birbiriyle konuşmaz, birbirlerini defterden silerler. Benim kardeşim haksız yere ki bunun İslam'da sınırları bellidir, kalkıp birini öldürse ben öyle kardeşi bırak yürekten, nüfustan bile düşerim.

Terör Örgütü'ne katılanlar arasında bir bir anket yapsınlar, çok az bir kısmı cahillikten, örgüt propagandasından vs bu işlere girdiğini söyler. Örgüte çocuk vermenin borsası bile var. Bunun cahillikle, fakirlikle alakası yok. Fakirlikse daha 40 sene önce, Trabzon'da Devletin tarlalarına döksünler diye gönderdiği en zehirli tarım ilacı DTD'yi millet kafasında bitleri ayıklamak için kullandı. Bu dediğim köy merkeze sadece 3 km.

Yani öyle ki, sanki bizim hiç Kürtçe konuşan arkadaşlarımız yok. En yakın arkadaşlarımdan birisi Kürt. Beraber Şivan Perver de dinledik, birbirimize en ağır Kürt - Türk şakaları da yaptık. Arap arkadaşım da var, Terör Örgütü üyelerinin onlara isyan etmeleri için yaptıları baskıları onlarca kez anlattı. Bu Arap arkadaşım da fakirdi ama kalktı mühendis olduk beraber.

1000 yıllık devlet geleneğini söyleyip söyleyip milleti gaza getirenler var. İçinde ne olduğunu kendileri de bilmiyorlar. Çünkü burası Türkiye Sloganlar Cumhuriyeti. Daha 130 sene önce Balkanlarda hapisteki Komitacılar dışarı çıkarken davullarla zurnalarla Türk Mahallerinden geçirtildiklerini okuyoruz orada burada.

Toplumsal olaylarda hiçbir şey rastgele olmaz. Bu yaşananlar toplumsal hafıza kodlarındaki yerini alır. Daha geçen Trabzon'da bir arkadaşım, bari bize Rum muyuz Rus muyuz neysek kimliğimizi söylesinler de safımızı bilelim Türk diyip de ortada bırakmasınlar diyerek eleştirisi getirdi. Kuzey'deki adamın aklında bunu geçirtmek için milyarca dolar harcamanıza gerek yok. Güneyde bir otobüs ve üstünde 34 terörist koyarsınız, sokaklarda dolaştırırsınız.

Sessizce, samimiyetle, tövbe ederek gelip teslim olana hiç kimseye birşey demez. O zaman evladlarını veren ailelerde yüreklerine taş basarlar, Devlet Sağolsun derler. Hazır o konjoktür dedikleri ne haltsa uygunken. Çıkarsın sıkı bir çalışma başlatırsın, Devletin orasını burasını yenilersin, paklarsın. Ama olur mu, 1000 yıllık devlet geleneğimizde çalgılı çengili terörist karşılamaları var, uygun düşmez! Konjoktür dedikleri de ABD'nin Ajandası olmasın sakın.

Ha bir de bana kimse Tokattaki, Konyadaki Türkten Kürtten örnek vermesin. Neden başka Kürt Türk aileler değil de onlar sürülmüşler acaba oralara? Bir sorun ne diyecekler. Madem köylerinden çıkmışlar İstanbul'a kadar gelirlerdi kendi istekleriyse, neden Gümüşhane, neden Konya?

macuka
26.10.2009, 11:55
oldu olacak bunların ölülerini de getirsinler Sehit mazarlıgına defnettirelim de tam olsun!

Emirhan Ömeroğlu
26.10.2009, 12:11
Macuka abim

Diyarbakır'da bir terörist ailesi geberen oğullarının mezarına ŞEHİT yazıyor yazdırıyor!

Bunu gören savcılık mahkemeye sevk ediyor durumu.

Mahkemeden çıkan sonuç.

ŞEHİT YAZABİLİR!

Yorum sizin.

link: http://www.partiparti.com/pkkli-olan-oglunun-mezarina-sehit-yazdirdi-ceza-almadi.html

Bu siteyi beğenmesseniz Google amcada arattırın. Bir milyon tane link çıkacaktır karşınıza.

macuka
26.10.2009, 12:20
Macuka abim

Diyarbakır'da bir terörist ailesi geberen oğullarının mezarına ŞEHİT yazıyor yazdırıyor!

Bunu gören savcılık mahkemeye sevk ediyor durumu.

Mahkemeden çıkan sonuç.

ŞEHİT YAZABİLİR!

Yorum sizin.

link: http://www.partiparti.com/pkkli-olan-oglunun-mezarina-sehit-yazdirdi-ceza-almadi.html

Bu siteyi beğenmesseniz Google amcada arattırın. Bir milyon tane link çıkacaktır karşınıza.

Demek ki mahkemeler daha önceden memleketi vermiş bunlara... Biz bosuna tartışıyoruz..
Öyle ya; Benim bildiğim Şehit, topraklarini savunmak için ölenlere verilir, yada din uğruna (Belki daha da ayrıntısı vardır, bilenler bu konuda daha aydınlatıcı bilgi yazabilirler).
Mahkeme bunlara Şehit dediyse memleketlerini savunuyor diye verdi olsa gerek... vah vah...

Serdar A
26.10.2009, 13:55
Sorduk soruyoruz da;

Net olmak,kafa karıştırmamak gerekiyor süreçte.

Açılımların ülkeyi yönetenlere ait birer proje olduğuna inanıyormusunuz ?

Cevabı nettir.

Evet yada hayır.

Dönemin Anap hükumetinde kurulan komisyon ve rahmetli Adnan Kahveci'nin çalışmaları ne derece devlet projesi ise bu hükumetin yaptıkları da o derece hükumetin projesidir .

Bir samimiyetsizlik arıyorsak , tümden darbe sonrası Türkiye bürokrasisinin tamamını değerlendirelim .

Ülkece hayatı ertelemeye alışık olduğumuzdan , hep yarına bırakmayı milletçe karakterimize işlettiğimizden , daha uzun süre her türlü çözüm çıkışı , kendi içinde muhalafet yaratmaya devam edecek .

Durumun ne derece vahim bir hal aldığını görmek için daha ne olması gerekir ? Bir hayin Ökkeş daha mı çıkmasını bekleyeceğiz ? Bir Maraş katliamı daha mı yaşamamız gerekiyor ? Yoksa terör örgütünün teorik olarak dahada gelişmesini ve kürt halkı ile organik bağını daha da derinleştirmesini mi bekleyeceğiz ?

Olcay abi bunun bir Amerikan projesi mi olduğunu düşünüyorsun ? Öyle ise bunun nedenlerini dinlemek isterim .

Serdar A
26.10.2009, 14:08
Sansürlenmiş Cumhuriyet sonrası tarihimiz yüzünden burada cahil cahil sataşmalar oluyor bazı arkadaşlarımıza. Yakın tarihimizi bilmiyoruz, bilmeden konuşuyoruz.Kürt terörü bir sonuçtur. Nedenleri sansürlenmiş yakın tarihimizde yatıyor.
Bu gün anketlerde güvenirlilik sıralamasında üst sıraları işgal eden bazı kurumlarımız gücünü, saltanatını bütçeden sınırsız kaynağı bu terör sayesinde alıyor.
Çok geriye gitmeye gerek yok, Hakkari Dağlıca ve Aktütün karakol baskınları nasıl olmuştur,olmasına nasıl izin verilmiştir okuyalım anlayalım.
Kimse gelip burda, ''barış, kardeşlik istiyorum'' diyenlere, fütursuzca sallamasın.
Sallanması gerekenler, makamlarını işgal etmeye devam ediyor, hemde doğmamış bebelerin rızkını yiyerek!

Murat abinin bu mesajıda önemli noktalara işaret ediyor , öne almakta fayda var . Daha açık yazılamıyor , açmaya kalkarsanız ifade özgürlüğünden nasibinizi alırsınız .

ceserdar
26.10.2009, 14:10
Kimsenin sorunun çözümüne itiraz ettiği yok ki. Ama sorunun çözülüş metoduna itirazımız var. Adnan Kahveci kalkıp 34 tane nereden geldiği belli olmayan teröristi otobüsün üstüne koyup, ya bu iş böyle olmaz diyenlere, e olacak o kadar yoksa sen sorunun çözümünü istemeyen zındık mısın demezdi.

Sonra gözden kaçırdığımız bir şey daha var. Diyelim ki her şeye tamam dedik, hatta dağdan indikleri günleri de Milli Bayram ilan ettik. Bu adamlar silahları şunları bunları nerede? Tamam dağdan geldi denilen adamlar var da bunun silahları nerede? Sonra bu adam yarın arkadaş ben beğenmedim geri dönüyorum demeyeceği garanti mi?

Bu şeye benziyor, elektriği suyu olmayan köye çamaşır makinası gönderip, sonra ilk önce şunları yap, elektrik yok, su yok diyenlere yoksa sen analarımızın hala elde çamaşır yıkamasını mı istiyorsun demek gibi birşey.

Adem Erdoğan
26.10.2009, 14:15
Sapla samanı ayıralım arkadaşlar, bayram yerine çeviren devlet değil, buldukları her fırsatta propagandalarını yapmaya çekinmeyen kendi sempatizanlarıdır.

Silahları nerede mevzusuna gelince, biz çok akıllıyızda bizim istihbaratımız gerizekalımı.

OLCAY ÇAKIR
26.10.2009, 14:20
Kesinlikle.

Irak'tan çıkıyorlar... Malum...
Geride sıkışıp kalmış bir PKK var.
Benim okuduklarım,gözlemlediklerimden çıkardığım sonuç budur.
Konu bu aşamadan sonra hissiyatımıza kalmıştır..

Kısa ve net olalım;
Malum adadan,avukatları vesilesiyle bir haber dağıtılıyor medyaya..
Bölücü başı,Ağustos 15 de(İlk baskın-Eruh baskını) bir açılım planlıyor diye..
Tarih manidar...

Sonrasında bir telaşla,7 yıldır bizde bir açılım üzerinde çalışıyor oluyoruz....
Ancak yol haritası bölücübaşınınki..

Bizim açılımın içinde ne var kimse bilmiyor..
Çünkü sana ait değil.

Bizim açılımın içinde,analar ağlamasın,kan dursun var.
Kim itiraz edebilirki böyle insani bir isteğe...

Konu uzun.

Otobüsün üzerindekiler ve otobüsün kenarındaki yazılar herşeyi anlatıyor.

Konu uzun,bundan sonrası hissidir.

..

Tıpkı Ermeni açılımı gibi.

Ermeni açılımı projesi..
Obamanın ,işaret parmağıyla TBMM de kolunu sallayarak yaptığı konuşmayı anımsayalım...
Ermenilerle sorunlarınızı halledin türünden bir konuşma..

Ayakta alkışlanmıştı bazı sıralarda!
Sonra ilginçtir,açılım başladı.

Tesadüf olamaz,olmamalı..

Elbette,kan gözyaşı durmalı.

Bizi bununla vurmayın.

Tutmaz o.

ceserdar
26.10.2009, 14:21
Bayram yerine çevireceklerini ve bunu propaganda amaçlı kullanılabileceğini o bizden akıllı istihbarat akıl edemiyor mu? Zaten akıl etmesine gerek yok herşey ortada da önleyici bir takım tedbirleri Devlete öneremiyor mu? Ha unutmuşum zaten karşılama törenine onlar da davetliydi.

SEDAT
26.10.2009, 14:28
biz millet olarak hiç birşeye zamanında ve yerinde protesto edemeyiz çünkü aman kimse bana bulaşmasın bana dokunmayan yılan bin yaşasın şeklinde..ama benim görüşüm o yılan uzun zamandır ülkemizin içinde artık daha belirgin ha öyle herkesi tek tek değil aynı anda sokacak zaten ses çıkarmayı suç zanneden halkım pekte ses çıkaramayacak ama çok geç olucak ...

Adem Erdoğan
26.10.2009, 14:29
Buyurup sen önerseydin madem devlete bu adamlar orayı bayram yerine çevirecekler diye.

SEDAT
26.10.2009, 14:33
Buyurup sen önerseydin madem devlete bu adamlar orayı bayram yerine çevirecekler diye. seni biraz ciddiyete davet ediyorum kardeşim..eğer birilerini savunacaksan fikirlerinle savun böyle olmıcak şeylerle değil..

ceserdar
26.10.2009, 14:36
@adem6167 sen dedin Kutlama Törenini organize eden Devlet değil diye, sonra kalktın silahları ne olacağını İstihbarat akıl eder dedin. Ben de dedim ki madem akıl ediyorlar da, yapılacağı belli olan ve Vali Kaymakam vsnin davetli olduğu Kutlama Töreninin bir kısmımızda tepkiye yol açacağını akıl edip neden önleyemediler dedim.

Sen bunun doğru olduğu benden daha iyi biliyorsun ama Karadenizliyiz ya aşağı koyamıyoruz bir türlü.

Adem Erdoğan
26.10.2009, 14:44
@ceserdar

Öyle bir yazıyorsunuzki sanki kutlamaları devlet organize etmiş, bu adamlar zaten memleketin 4 bir yanında fırsatını buldukları an apo ve pkk bayrakları ile propaganda kutlama yapmaktan geri kalmıyorlar.Bahsettiğim yer ırak sınırı değil, istanbul ankaradan bahsediyorum.

@blacksea

ben oldukça ciddiyim.;)

örgütün silahlarını kamplarını tvden bangıra bangıra dinlemeyi hayal ediyorsunuz sanırım.
Ne belli serbest bırakılan teröristlerin arkasına birsürü adam takılmadığı.

Asala nasıl çökertildi? Elinde silahla dağda çökertilmediği kesin.

Murat Erdem
26.10.2009, 14:45
Sansürlenmiş Cumhuriyet sonrası tarihimiz yüzünden yakın tarihimizi bilmiyoruz. Kürt terörü bir sonuçtur. Nedenleri sansürlenmiş yakın tarihimizde yatıyor.
Çok geriye gitmeye gerek yok, Hakkari Dağlıca ve Aktütün karakol baskınları nasıl olmuştur,olmasına nasıl izin verilmiştir ?

ceserdar
26.10.2009, 14:51
@adem6167 karşılışlı yazışmalar konunun bütünlüğünün bozulmasını istemem ama bu iş spontane gelişen, aa biz hiç beklemiyorduk sizin gelmenizi nereden çıkıp geldiniz ya işi değil. Bak Başbakan gelecekler diyor ama nasıl gelirler bunlar kapıdan mı girerler yoksa bacadan mı inerler kendisi bile bilmiyor. Öğrendi nasıl gireceklerini gelenlerin, baktı evde ahalisinden tepkiler geliyor erteledik dedi. Onu da memleket topraklarından televizyona çıkıp da değil, Pakistana uçarken havadaki gazetecilere söylüyor. Çıkıp kendisi söylese karizmasının bozulacağını biliyor.

Daha sen adamları nereye nasıl gelecekler onu bile hesap edemiyorsun, sonra kalkıp plan yaptığını idda ediyorsun. Sana kim inanır. Ha Devletten ihalesi olanlar ile hata yaptığını kendisine itiraf edemeyecek kadar kibirli sıradan vatandaş inanır. Sende ötekilere tüh sizin sıfatınıza pis zındıklar diyip, hatalarını sana diyemeyecek dalkavuk adamlardan danışmanlarla etrafını doldurursan, bir gün bugünkü Süleyman Demirel durumuna düşersin. Çünkü zamanında bu halk onu da %40larla iktidara getirdi.

İHTİLALL
26.10.2009, 14:53
Arkadaşlar,
Bir uzlaşma önerisi sunuyorum:

Bir gerçeği kabul edelim ki, 70 milyon olarak tartışma kültürümüz çok kötü,hatta neredeyse yok bence..
Tartışmaktan çok önyargılarımızı,yaftalarımızı ve hatta dogmalarımızı "mızrak" gibi birbirimize fırlatıyoruz..
Bu bizim suçumuzda değil aslında,böyle eğitildik,böyle öğretildi.Hak,hukuk kavramlarından çok şiddet,güç,kaba kuvvet ,ben merkezci,bizci,ötekici vs. ögeleriyle donatıldık hepimiz..
Hangi gruptan olursak olalım ,herbirimizin yaklaşık 40 ila 50 milyon kişilik ,hazır, birikmiş "vatan haini " var ceplerimizde..
Basit bir örnekle 100 yıldır futbol oynanan ülkemizde bir tane olsun adam gibi bir "hakem"çıkarılamadığı gibi,bana göre mevcut futbol statüsünde yakın gelecekte çıkmasıda sözkonusu değildir..
Çünkü hukuk anlayışımız çarpıktır,çok belirgin bir kaynağı,dayanağı yoktur.Futbol arenasında da bu işin bedelini en ağır ödeyen kulübün taraftarlarıyız aynı zamanda biz,bence..

Demem odur ki "Trabzonspor" temalı forumumuzda bu konu üzerine tamamen iyiniyetli yaptığımız açıklamlar,buradaki "muazzam" birlikteliği acılı kebap moduna çevirmezse de,içilemeyecek kadar limonlu bir kıvama dönüştürebilir..

Bu konu site yöneticilerinide sarmış olmalı ki pek bir müdahil değiller..
Arzu eden arkadaşlar,özelden (bu arada bana çok sayıda mesaj geldi)devam edebilirler diye düşünüyorum..

Ama yok,devam diyorsanız bana uyar,farketmez..

Böyle bir uzlaşıda bizim farkımız olsun herkesten.Uzlaşı bana göre dünyanın en değerli şeylerinden biridir ve yine bana göre bir nevi medeniyet ölçütüdür ve tamamen insanidir..

Yüksek görüşlerinize,

Adem Erdoğan
26.10.2009, 15:01
Fikirlerini belirtmek birilerini savunuculuk olmuş nedense.
Senin çözümün ne? Yok.
Daha 1 satır bile bişe yazmam.Bela okumakla halloluyorsa buyrun meydan sizin.

Külünkoğlu
26.10.2009, 15:05
Hiç tereddütsüz insanların öldürülmesini “İNSAN” olan hiç kimse istemez.

Türkiye’de yaşanan pespayeliğe karşı olanları “siz kanın durmasını istemiyorsunuz” şeklinde yaklaşmak namussuz bir düşünce tarzıdır alçaklıktır.

Bu kanı durdurun diye “bırakın aldığınız canları, bu ülkenin milyarlarca dolarına mal oluyorsunuz. Milyarlarca dolarla oralarda ne yapılmaz” diye 25 sene yalvar yakar feryat figan olduk milletçe. Sanki biz bunları hiç söylememişiz gibi “kanın durmasını mı istemiyorsunuz ?” gibi sorularla Türk Milletinin üzerine geliniyor.

Ne sabırlı ne büyük milletiz vesselam.

Bir konuyu şimdi ispata gerek varmış gibi defalarca anlatmak zorundayız “TERÖR ve KATİLLİK” bir ırk meşrebi değildir.

Soruyorum size TÜRK terör örgütü olsaydı bizim şiarımız duruşumuz değişir miydi ? Asla değişmezdi.

Eline silah alıp masum insanları öldürenler olmasaydı, Allah aşkına söyleyin, tek kelimesi anlamadığım Julio İglesias Natalie’isini dinler gibi dinlemez miydik Kürtçe şarkıları?

Şimdi dinlediğimiz ise katillerin sevinç şarkıları... Ve o toz duman halinde bizlere tıslayarak uzatıyorlar o çatal dillerini, deniyor ki “ siz kanın durmasını istemiyor musunuz ?”

Çözümün nedir ? diyorlar. Kayıtsız şartsız “insan öldürmeyi bırakacaksın" Bak ne diyorum “insan öldürmeyi bırakacaksın”
Bundan ala çözüm önerisi mi olur.

champions
26.10.2009, 15:06
Şehitler ölmez de mesele "şehit" olabilmekte. Hangimiz "şehit" olmaya hazırız?
Vatan mis gibi de bölünüyor işte.Niye bölünmesin ki? Toprak değil ya bu.
Bu ülkenin % 95'inin kimlikte dinibir değil mi? Evet öyle.
Peki yine bu kişiler değil mi ki farklı farklı düşüncelerin partizanlığını yaparak birbirlerine kurşun sıksa doymayacak olan? Bundan ala bölünmüşlük olur mu? Biz değil vatan millet gibi geniş konularda basit basit meselelerde bile birliği sağlamaktan aciziz.

Görünen ve görünmeyen, şiddetle tehlike arz eden ülke sorunlarının değil çözülmesi, azalacağına dair bile ümidim yok. Hani artarak devam etmese sevinirim. Bu devran böyle kurulmuş, böyle gelmiş, böyle de gider.

Geçen sayfada bir üye yazmış "Türkiye Sloganlar Cumhuriyeti".Fevkalade bir tespit. Bize düşen de diğerlerinin ne olduğunu önemsemeksizin bir tarafından çekiştirip papağanvari slogan atmaya devam etmek olsa gerek.

Serdar A
26.10.2009, 15:14
Buradaki en büyük anlaşmazlığı yaratan konulardan biri örgütün varlığını sağlayan dayanakların ne olduğunu açıklayamıyor oluşumuzdur . Herkesin bir fikri olmasına rağmen açıklayamıyor oluşuda ayrıca vahim bir durumdur .

Tahlil yöntemimizi en küçük parçadan başlayarak ilerletmeye çalışıyoruz ki bu zaten açığa çıkmak istemeyen bağlantı noktalarının , halkı manüpüle etmesi ve ajitasyon mnalzemesi çıkarması için en uygun ortamı yaratıyor .

Buna ilişkin dikkat çektiğim iki konu vardır . Biri , bu örgütün ülke içindeki varlığını daim kılan kollayıcıları ve oluşturdukları teoriyi doğrulayacak politikaların üretilmesini sağlayanlar kimlerdir ? Diğeri ise , Sovyet etkisinin sıfırlanması örgütün Türk soluyla ilişkisinin şekil değiştirmesi ve bölgede başa çıkamadıkları tek konu olan İslam dinini karşılarına almayı bırakıp belirgin bir milliyetçi sosyal yapıyı öngörmeye başlamalarıyla birlikte , ülkemizin yozlaştırılmış ulusal politikaları bir anda nasıl doğuda büyük kitlelerde farklı algılar yaratmaya başlamıştır ?

Yani benim samimi bulmadığım , teröre dayanak oluşturan dinamikler nasıl oluyorda vatan , millet , bayrak için oluyor ? Bu meseleye ilişkin çözüm arayışları nasıl oluyorda vatan hainliği ile özdeşleştiriliyor ? Komplo mu istiyorsunuz ? Alın size komplo , bu meselenin çözümüne muhalafet ederken en çok ağzına şehit kanını , barağı ve vatanı alanlar ; yine bu sorunun çözümünden en çok zarar görecek olanlardır .

Bu süreç bu noktaya getirilmemeliydi . Meseleye sahip çıkamadık . bir düşünürümüz örgütün bu silahları nasıl oluyorda Türkiye sınırları içinden temin ettiğini araştırıyordu , sabah işine gidemedi . Bir politikacımız , oradaki antidemokratik uygulamaların bir an önce kaldırılması gerektiğini düşündü , arabası ters şeride girdi . Bir askerimiz istihbarat teşkilatının nasıl kullanıldığını , siyasi bağlantılarını açıklamaya kalktı , gerçekler Türk milletinden gizleniyor dedi , bir sabah elleri arkadan bağlı kafasına iki el ateş edilmiş bulundu . Bir paşamız bölgede dönen uyuşturucu işinin uzantılarını araştırmış , İncirlik üssünün varlığını sorgulamış ve bir gün bindiği helikopter hala bilinemeyen bir şekilde yere çakıldı . İki ay sonra bu paşanın cumhurbaşkanı da öldü , 6 ay içinde bu paşanın tüm ekibi enteresan şekillerle tek tek öldü . Bir valimiz oraya sevgi götürünce yaraların nasıl hızla sarıldığını anlatmaya çalıştı , bir gün korumasız bir şekilde pusuya düşürüldü ve kurşun yağmurunun ortasında kaldı . Kafasından tam 17 kurşun çıkarılır , planlaması ve uygulanması ile dünyanın tüm gizli servisleri hayrete düşer , öyleki bu suikastten amerikan başkanaının bile kurtulamayacağı iddia edilir .

Bu ölenler , anabildiklerim ve anamadığım yüzlercesinin tek ortak yönü ne idi ? Milletçe şehitlerimize ne kadar sahip çıkabildik ? Bu vatan tüm tarihinde ne çekti ise kendi içindeki satılıklardan çekti . Ve bu namus yoksunları hep bu vatanın kutsallarının arkasına saklandı .

Şehit neden canını verir ? Vatan sağ olsun diye .

Biz niye şehit veriyoruz ? Dün bir şehit verdik diye , yarın bir şehit daha verilmesi gerektiği için .

Şimdi bana bir şey söyleyin ki , bu vatan sağ olsun .

Hepimiz bu sancağın bekası için , daha yükseğe taşımak için her türlü fedakarlıktan an olsun tereddüt etmeyecek insanlarız . Çözümünüz var ise ve paylaşmıyorsanız bilinki ahırette tüm şehitlerin iki eli yakanızda olacak .

Kan ve gözyaşı ile vurulamayacak kadar dik durabilmek için , kan ve gözyaşını durdurabilecek kudretiniz olmalıdır .

İskender66
26.10.2009, 17:52
Medya iç savaş mı istiyor?..

- Adnan Berk Okan -

Medyamızın yangına körük de değil, benzin tankerleriyle koştuğuna dikkat çekip, şehit yakınları ile Kürt yurttaşlarımız arasında yaratılan polemiğin bir faciaya sebep olabileceğini belirtmiştik…
Çünkü…
TV’lerin ana haber bültenlerinde yayınlanan görüntüler iç savaşı tahrik ve davet ediyordu…
Şehit analarının yürek parçalayan haklı çığlıkları ile Diyarbakır’daki miting dönüşümlü olarak geliyordu ekrana…
Ve çok geçmeden korktuğumuz başımıza geldi…
İlk prova, Elâzığ’ (http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=212396)da yaşandı…
Şehit analarının arkasında bir siyasi parti vardı...
Yanık yürekleri siyasi çıkarlarına alet etmekten çekinmeyecek kadar gözleri kararmıştı.
Çünkü kısa süre de olsa iktidar olmanın nimetlerinden olabildiğince yararlanmışlardı…
Medyamızın en büyük bölümü ise patronlarına kesilen vergi cezalarının bedelini siyasal iktidara ödetmek için atağa geçti…
Bundan 55 yıl kadar önce Kıbrıs belâsını başımıza saran, 6-7 Eylül 1955 faciasını yaratan o dönem Medyasının çocukları bugün bir iç savaşı kışkırtmaktan çekinmeyecek kadar başıbozuk…
Peki Başbakan’ın hiç mi kusuru yok?..
Olmaz olur mu?..
O da kararsız…
Hatta korkuyor…
Muhalefetin yaygarasından ürküyor…
Dik duracağına, boynunu bükmeye hazırlanıyor…
Lideri lider yapan; cesaret ve başkalarından farklı olabilme yeteneğidir…
Lider halkın sadece çok sevdiği değil aynı zamanda korktuğu kişidir de…
Bir lider, rakiplerinden korkuyorsa, onların baskıları karşısında pes ediyorsa, halkı üzerinde saygınlık sağlayabilir mi?..
Başbakan Erdoğan “Sil baştan yaparız” diyeceğine kararlılıkla süreci devam ettirmelidir…
Ne yazık ki Erdoğan geri adım atacak gibi…
Medya zaten sınıfı geçmeye meraklı değil ama Başbakan da liderlik sınavından çakmak üzere…

http://www.gazeteciler.com/medya-ic-savas-mi-istiyor-news7559.html

İskender
26.10.2009, 18:14
Şahsi görüşlerle devlet yönetimi birbirine karıştımı işte ortaya bu sonuç çıkıyor...

Ben şahsen çokta memnun değilim ortak alanlarda yaşamaktan ama devlet bunu diyemez,

Ortada bir sorun var ve çözmek adına bir irade ortaya çıkmış, bu irade başarısız olursa zaten ceremesini çekecek...

Memleket elden gidiyor nidalarına açıkcası sadece gülüyorum...

İskender
26.10.2009, 18:16
Bu arada farabi hocam görüşlerini tek tek okudum, Tezlerini ortaya koyarken verdiğin örnekleri ne yazık ki bir çok arkadaş üstünde düşünmek yerine hemen savunma mekanizmasını çalıştırıyor...

Lüten arkadaşlar bu bardak ne tam dolu nede tam boş, farkında olalım bunun...

Mustafa Yüksek
26.10.2009, 18:26
Ortada bir sorun var ve çözmek adına bir irade ortaya çıkmış, bu irade başarısız olursa zaten ceremesini çekecek...

Biz burada ayrışıyoruz işte...Bu irade başarısız olursa cezasını tüm memleket çekecek...Belli bir altyapı hazırlamadan balıklama dalınan mevzu sonuçları belirsiz bir tablo sunuyor bize...Öyle ki süreci başlatanlar, halkımızın bu kadar tepki vereceğini tahmin etmedik deyip süreci durduruyorlar...Halkın tepki vereceğini hesap etmemişler...Gerçekten süreç üstüne ne kadar düşünüldü acaba?

Çözüm olsun...Ama Ceserdar'ın da dediği gibi önce altyapısı olsun...Planlansın iyice...Ve çözüm gerçekten bu memleketin ürettiği bir çözüm olsun...

Suayb
26.10.2009, 18:30
Sunu söylemeden edemeyecegim...

Bir olay olur... :) Herkes sokaga dokulur.. Sehitler olmez, vatan bolunmez denir.. Herseyi vatan icin denir...
Dil bunu soylerken acaba kalb nekadar onayliyor... Bunu genellikle bizim Avrupadaki genclerde cok yapar...

Eee madem vatanini bukadar cok seviyorsan, vatanin icin ne yapiyorsun?

Askerlik... :) Güzel.. Ama peki askerlik ile vatan sevgisi iki esit kavrammi?
Hayir..

Vatan sevgisini bence,insanlari kandirmak icin, ortaya atilan bir yalandir.. Vatan sevgisi var..
Ama vatan sevgisini artik bu zamanda insanlar baskalarina yaptirmak istedigi pis ileri yaptirmak icin kullaniyorlar...
Ozaman vatan sevgisi acaba nekadar gercek bir kavram?

Bu kavram, KALB ile yasarsaniz gercek olur..

Mesela bu zamanda yahudi lobisi, ermeni lobisi var.. Peki ya biz? Muslumanlar olarak.. Türkler olarak..

Biz neredeyiz? Bizim lobimiz hani.. Bizim gencler okumus, yuksek makamlarda muslumanlari, turkleri temsil ediyormu?

Hayir.. yokki.. :) Millet bize ilim kilicini sallarken.... Biz hala bilmem kacli yillarin kiliclari ile savasmaya kalkiyoruz..
Bu devir okuma devri.. Bu devir yuksek mevkilere ulasma devri.. Bu devirde inandiginiz seye kalp ile inanmaniz gereken bir devir, aksi
takdirde KARSINIZDAKILER davalarina sizden daha cok inandigi icin sizi ezer..

Ezilmiyormuyuz? Muslumanlarin bu cektigi zulm? Karsimizdakiler inandiklarina KALPTEN inandigi icin bizi yeniyorlar zaten..

Ondan tavsiyem... Genclerimizin okuyup, yuksek mevki sahibi olup, muazzam bir lobi kurup.. Ilim kilicini sallayip ve olumune savasmasi..
Kalem ile... Ilim kilici ile..

Artik vatan sevgisi sadece askeriyede degil... Bence okullarda, okuyarakta gosterilebilir.. Keske bunu kavrayabilsek....

Ve keske.. Vatanimizi sevdigimizden, bir olay oldukten sonra, direkt elimize kitap alip, ders calisma arzusu ile dolabilsek... Kendimizi
daha dogrusu GELISTIRMEK isteginde bulunabilsek..

Ve sadece: Vah vahhhhh, genc gitti diyipte... Sonra eyvallah diyipte horul horul uyumsak..

Vatan sevgisimi? --> sadece askerde yasanan bir olay demesek..

Nefes filmi kapak olsun bize

İskender
26.10.2009, 18:30
Biz burada ayrışıyoruz işte...Bu irade başarısız olursa cezasını tüm memleket çekecek...Belli bir altyapı hazırlamadan balıklama dalınan mevzu sonuçları belirsiz bir tablo sunuyor bize...Öyle ki süreci başlatanlar, halkımızın bu kadar tepki vereceğini tahmin etmedik deyip süreci durduruyorlar...Halkın tepki vereceğini hesap etmemişler...Gerçekten süreç üstüne ne kadar düşünüldü acaba?

Çözüm olsun...Ama Ceserdar'ın da dediği gibi önce altyapısı olsun...Planlansın iyice...Ve çözüm gerçekten bu memleketin ürettiği bir çözüm olsun...

Mustafa tabi senin yaşın uygun beklerim diyorsun :)

30 yıldır bekleniyor ve birileri hep beklemek için ellerinden geleni yapıyor ki bu birileri dağdakiler filan değil...

Cafer KILIÇSOY
26.10.2009, 21:39
BU MEMLEKET BİZİM, BU VATAN BİZİM

Burası Türkiye, biz de Türk`üz, Türk!
Bu memleket bizim, bu vatan bizim,
Bu toprakta doğduk, burda büyüdük,
Bu memleket bizim, bu vatan bizim.

1071 Malazgirt`ten bir gedik,
Açıp girdik, bu toprağa yurt dedik.
Bedel ise, bedelini ödedik,

Türkiye`ye neden Türkiye denmis,
Bu isim bu yurda gökten mi inmiş?
Demek ki ap açık bedel ödenmiş!

Bedeli sayısız şehit olmuş can,
Bedeli bayrağı al eyleyen kan,
Ne isterse verdik, bizden bu vatan,
Unutamam unutamam unutmam.

Laz`da benim, Çerkez`de ben, Kürt`te ben,
Bunlar aza, bunlar el kol, Türk beden,
Ağzı olan konuşmasın bilmeden,

Mülayim bulupta Türk`te ki huyu,
Kuyu kazmasınlar, ardından kuyu,
Kabarmasın Türk`ün ayranı suyu,

Kimse şaşırmasın, kimse şaşmasın,
Bağrımda barınan yılanlaşmasın,
Türkiye`de Türk`ün sabrı taşmasın,

Bırakın yılanı, en küçük böcek,
Bu memlekette yaşıyorsa bilecek,
Türkiye Türklerin yurdu diyecek,

Ey Arif bazısı demiyor ama,
Der gardaş,... dert etme,... hiç düşme gama,
Seve, seve dedirtiriz adama,

Ozan Arif

KUTADGU
26.10.2009, 22:10
Sansürlenmiş Cumhuriyet sonrası tarihimiz yüzünden yakın tarihimizi bilmiyoruz. Kürt terörü bir sonuçtur. Nedenleri sansürlenmiş yakın tarihimizde yatıyor.
Çok geriye gitmeye gerek yok, Hakkari Dağlıca ve Aktütün karakol baskınları nasıl olmuştur,olmasına nasıl izin verilmiştir ?

Murat Abi, kusura bakma ama burada itiraz ediyorum.
Dağlıca ve Aktütün diyorsunuz sürekli.
Terörü yapılanların sonucu olarak görüyorsunuz.

Açık konuşalım siz Dağlıca ve Aktütün'ü nereden biliyorsunuz?
Taraf gazetesinden mi?
Kimden dinlediniz?

Satır aralarında sürekli suçlanan kurum net ve açık. TSK.
Neye göre?
Bir bakış açısına göre.

Doğmamış bebeklerinin rızıklarını yiyenler asıl PKK'lıları karşılayanlardır.
Meclis'de yer alan DTP'nin temsilcileridir.

Nasıl mı?

Devlete Doğu ve Güneydoğu'nun verdikleri vergi % 4 civarında.
Toplam vergiden kendilerine düşen yatırımların oranı ise % 14.

Buna ne buyrulur?

Terörden beslenenlerin sözde barış çığlıklarına karşı çıkacaklarından bahsediyorsunuz.
Terörü yerle bir etmek için akıl almaz operasyonlara giren Pamukoğlu Paşa'dan daha mı iyi biliyoruz terörle savaşı.

Kardeş kavgasıymış.
Yahu başka hiç bir şey diyemiyorum.

Bu arada bir zahmet Doğuya gitmemiş adam gelip buralarda kolay kolay nutuk atmasın.
Zannedildiği gibi komutanlar oralarda sizlerin parasıyla içip, sızmıyor.

Hiç kafanızı yormayın.
Pusu yiyor, mayına basıyor, şehit oluyor.

Sonra ona kurşun sıkan elin tetikleri "Barış Sözcüsü".

Ne güzel memlekete yahu.

İHSAN
27.10.2009, 01:27

Böyle iyi abi. Konuşuluyor ne güzel işte.

Emirhan Ömeroğlu
27.10.2009, 01:39
Konuya müdahiller ne güzel.

Külünkoğlu
27.10.2009, 08:20

Ülkemiz bu kadar hassas dönemden geçerken asma kabağı fiyatlarını konuşmak daha evla olurdu değil mi ? site yöneticileri bu ülkenin evlatları değiller onlar duyguları olmayan androidler.

Defalarca söyledik bu konu siyaset üstü. Fakat siyaset üstü konuya siyasetin karıştığının farkındayız. Bunun sorumlusu biz değiliz Türkiye'nin içinde bulunduğu mevcut şartlardır. Arkadaşlarımızın söyleyecekleri var ve biz bu süreçte insanların bu konuda düşünceleri yokmuş gibi baskı altına alıp katı davranmıyoruz. Bu konjektürde söylemeleri gerekenleri ölçü çerçevesinde dile getirmelerinde bir sakınca görmüyoruz. Doğru mudur ? değil midir ? tartışılır. Fakat bizimde insiyatifimiz aşırıya kaçılmadığı sürece şimdilik bu yönde.

Yani bu konu bu halde olduğu için sardı bize. Keyif alıyoruz, coşuyoruz, halay çekiyoruz...

macuka
27.10.2009, 09:08
Bu acılım işinin 3 sebebi olabilir?
1- Gercekten bir cözüm arayışı olabilir. Bunu sahşen cok uzak görüyorum... Sebeb? Sebebim yok hissediyorum..
2- Ülkedeki PKK yandaşlarını teşhis etmek için olabilir. Açılım sürecinde herkes eteğindeki taşları döküyor. TSK nın sessiz kalmasının en büyük sebebinin bu oldugunu düşünmüyor değilim.
3- Bu kapitalist ülkelerin bize bir oyunu olabilir. Bu da bir ihtimal... Güneydogu da petrol arama calısmalarının hızlandıgını düşündükce... Oraların haklarını bize bırakmak isteyeceklerini düşünmüyorum... Bir Afgan arkadasımın dedikleri hala kulagımda " Ruslar bize para yolladılar, yollar, hava alanları ve yasanacak yerler yaptılar, hiç sorgulamadık. Sonra o yollardan tanklar, havaalanlarından ucaklar geldiler ve özgürlüğümüzü aldılar"

Sizce hangisi?

İHTİLALL
27.10.2009, 11:17
Ülkemiz bu kadar hassas dönemden geçerken asma kabağı fiyatlarını konuşmak daha evla olurdu değil mi ? site yöneticileri bu ülkenin evlatları değiller onlar duyguları olmayan androidler.

Defalarca söyledik bu konu siyaset üstü. Fakat siyaset üstü konuya siyasetin karıştığının farkındayız. Bunun sorumlusu biz değiliz Türkiye'nin içinde bulunduğu mevcut şartlardır. Arkadaşlarımızın söyleyecekleri var ve biz bu süreçte insanların bu konuda düşünceleri yokmuş gibi baskı altına alıp katı davranmıyoruz. Bu konjektürde söylemeleri gerekenleri ölçü çerçevesinde dile getirmelerinde bir sakınca görmüyoruz. Doğru mudur ? değil midir ? tartışılır. Fakat bizimde insiyatifimiz aşırıya kaçılmadığı sürece şimdilik bu yönde.

Yani bu konu bu halde olduğu için sardı bize. Keyif alıyoruz, coşuyoruz, halay çekiyoruz...

Metin kardeş,

Bu cümleyi, benim yazımdan bir arkadaş alıntılamış ve tek başına kullandığı için doğal olarak cümlenin anlamı farklılaşmış ..
O bir üye olarak böyle bir tercih yapmış ve sadece "buradaki yönetici arkadaşların yaklaşımını vurgulama"anlamında kullanmış..

Fakat aynı şeyi sizde yapmış ve site yönetim tarzını savunan bir açıklama yapmışsınız..
İnce,ince sitemlerinizide eklemeyi unutmamışsınız..:)

Ama yazının tamamı okunduğunda benim tereddütümün , forum içindeki, bana göre birbirinden değerli insanların ,böylesine hassas bir konuda agresifleşip,kırıcı olabileceği(bir yerdede doğal olarak) endişesinden ibaret olduğu açıkça görülecektir..

Nitekim önceki sayfalarda özellikle genç arkadaşların birbirlerine "vatan haini" gibi çok ağır bir yaftayı kolaylıkla yakıştırdıkları görülmekte..

Yani bu bir eleştiri değil,öneri yazısı idi..
Söylediğiniz gibi,siyaset konuşmadan bu konuyu konuşmak neredeyse imkansız..
Mesela ben,her konuyu tartışmaktan büyük keyif aldığım arkadaşların bazı yazılarına ,bu başlıkta birkaç gündür özellikle cevap yazmayarak , kendime bir nevi otokontrol uyguluyorum..

Yönetim tarzını anlatırken,samimiyete güvenilerek yapılan "sardı"teşbihinin ,gerçek anlamdaki "keyif alma,sarma" fiiliyatı ile uzaktan ,yakından hiçbir alakası yoktur..

Site yöneticilerinin bu hassas mevzudan keyif aldığını düşündüğümü,düşünüyor olmanız ihtimali bile olduğunu düşünmüyorum..

Bu olsa olsa, bu hassas durumun hepimizde oluşturduğu "haleti ruhiye"halinin hassalığından doğan ,olmayan bir şeyden kaynaklanan "anlamsız bir alınganlık ve dost sitemi" olabilir diye düşünüyorum..:)

Yazıdan cımbızlanan tek cümleden çıkan,site yönetimi bu tartışmadan "eğlencemi çıkarıyor" sorusunun ,yazının tamamının anlatmak istediği ile hiçbir alakası yoktur..

Saygı ve sevgilerimle..

Dursun Kaplan
27.10.2009, 12:17
"Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir. "

Mustafa Kemal ATATÜRK

bordo61
27.10.2009, 12:20
Bu olayın çok tarafı var.

Her şeyden nemalanan DTP tarafı

Her konuda her olayda TSK'yı bu memleketten soğutmaya çalışan Medya tarafı

Güneydoğuda oyda parti oyları aşağı doğru inişe inen Parti tarafı

Bu ülkede bir şeyler oluyor arkadaş bu ne ya teröristleri kahraman ilan ettiler diyen millet tarafı

Bu süreç bu partiyi iktidardan götürürür haydi bastırın uşaklar diyen Medya,Partiler ve Sempazitanlar tarafı

Koyu yer hariç herkesin bir kaygısı var bir derdi var.

Nemalanacağı bir konu var.

Ama koyu yer en fazla suçlanan yer.

Bu memlekette bir şeyler oluyor demek suç oldu.

http://2.bp.blogspot.com/_qfO73RuE5Xc/SfyctRN2gvI/AAAAAAAAAKw/c7FxnWHyR7g/s400/hemsire_g-4.jpg

Susss Açılım Yapılıyor

Uyandırma Kimseyi.

Soru sorma eleştirme Yoksa sen kanın durmasını istemiyormusun?

Şimdi dinlediğimiz ise katillerin sevinç şarkıları... Ve o toz duman halinde bizlere tıslayarak uzatıyorlar o çatal dillerini, deniyor ki “ siz kanın durmasını istemiyor musunuz ?”

Çözümün nedir ? diyorlar. Kayıtsız şartsız “insan öldürmeyi bırakacaksın" Bak ne diyorum “insan öldürmeyi bırakacaksın”
Bundan ala çözüm önerisi mi olur.

Elbette,kan gözyaşı durmalı.

Bizi bununla vurmayın.

Tutmaz o.

ceserdar
27.10.2009, 12:29

Mustafa Kemal ATATÜRK

Ben Türk Kürdü Lazı geçtim, isteyen istediğini olsun.

Her teröriste Beykoz'dan birer tane villa vereceğiz, aylık 5000 € maaş bağlayacağız, sınırsız THY bileti vereceğiz. Hatta yasaları da önlerine koyacağız, istedikilerini değiştirsinler diye. Bunu desinler, bu bile bir planın adımlarıdır. Beklerim, yanlış derim ama beklerim. Cidden böyle sorun ortadan kalkarsa da alkışlarım böyle içime sinmeyen bir çözüm yolunu. Çünkü sonuca ulaştılar derim. Ama bu bile ortada yok. :)

Ahmet Başkaya
27.10.2009, 14:33

Evet bunların hiç biri gerekmiyordu hem de hiç biri bunu dün de yapan ve yaptıranlar bugün de yapan ve yaptıranlar haysiyetsiz ve alçaktır ...

Ama kendimizde de hatayı aramalıyız kendi suçumuzda büyük bu konuda zamanında o topraklar da Terör Örgütü ele başları yerine ülkenin başları olsaydı bu durum bu hali almazdı ...

Terör örgütlerinin yaptıkları propogandaları devlet yapsa halkı kendi kaderiyle orda bırakmasa o dağa çıkanlar bugün belkide dağa çıkanları yuhalayanlar olurdu ...

Fakat zamanın yanlış devlet politakısını şimdi acı olarak ödüyoruz...

Ben de kesinlikle karşıyım o şekilde silah bırakılmasıa yaptıkları şerefsizliklerin ben de farkındayım ...

Burada açılımı destekleyenlerin hepsi bunların çok kötü olduğunu belirtti ama olan süreçte sabırlı olunması gerektiğini düşünüyorum ...

........

Hiçbir gerekçe bu vahşeti haklı gösteremez ama bu vahşetin devam etmemesi için birileri belli yöntemleri düşünüp uygulamalı ve bu vahşet dinmeli ...

O dağa çıkanların zaten hayattan beklentisi yok ... Tek beklentileri bu ...

Ben doğduğumda anneme babam niye yok deyince annem onu Kürtler öldürdü deseydi ...

Neden dediğimde , Türk olduğumuz için olduğu için deseydi şu an ne durumda olurdum inan düşünemiyorum Abi ?

Bu ananın dediği doğru mu ?

Kesinlikle yanlış fakat bu çocuk bunu kavrayamıyor ve her dakika başı Türkler şunu yapıyor lafını duyuyor ...

Bana kimse o çocuğun aklı yok mu demesin ...

Nasıl yetişirsek öyle gidiyor ... Aileme ve kendime baktığımda bunu çok açık görüyorum ...

Evet sonuna kadar haklıyız ama elimizde böyle yetişen bir nesil varken bazı şeylere göz yummalıyız ....

Bence ...

Ahmet Başkaya
27.10.2009, 14:47
Ahmetcim Malesef her şeyden bi haber olduğunu görüyorum.

Yani okuduğun sana anlatıldığı şeyleri ezbere okuyorsun gibi geliyor.

Kusura bakma alınmada senin suçun yok.

Malesef ben dahil hepimizde aynı hastalık var.

Ağır bir suçlamaysa özür dilerim.

Cümleleriniz kesinlik ifade etmediği için bunları suçlama olarak görmek kavga etmeye çalışmaktan başka bir şey olmaz sanırım ...

Yazdıklarınızı suçlama değil eleştiri olarak gördüğümü belirtip cevap vereyim ...

Siyaha aldığınız bölümde şu cümle yazıyor sanırım ... " 3.Maddenin değiştirilmesini istiyorlar ..." .

Öncelikle 3.maddeyi açalım ...

(1) Türkiye Cumhuriyeti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür.
(5) Başkenti Ankara’dır.

3.Madde 5 fıkradan oluşmaktadır ve kastettiğim şey 2. fıkradır ...Yani yazdığım şeyin yanlış olmadığını düşünüyorum ... Ama eksik derseniz bir şey diyemem ... 3 maddenin 2.fıkrası deseydim sanırım daha anlaşılır olurdu...

Bu isteği haklı görüyorum da demedim görüşlerim diğer yazılarım da yazıyor ...

Yaşınızı ve yaşadıklarınızı bilmediğim için sadece yazdıklarınıza bakıp sen şöylesin demek biraz da saçma geliyor bana ... Karakter ve klavye karakterinin çok ayrı şeyler olduğunu düşünmekteyim ...

Ama yine de eleştirilerinizden haklı olduğunuzu belirtmek isterim ama malesef hem dersler hem bu konular tam da olaya hakim olduğumu söyleyemem ama elimden geldikçe Körü körüne bağlanmamaya ezbere konuşmamaya çalışıyorum ...

Konu ile ilgili dediklerinize ise Cafer Abiye verdiğim cevaplarla aynı paralelde olduğu için cevap vermedim yanlış anlamayın ...

...............

Nasıl açılıma destek olanlara Vatan Haini muamelesi gösterilmesini terbiyesizce buluyorsam ... Açılıma destek olmayanlara da Sorun çıkartıcı olarak bakılmasını aynı derecede Terbiyesizce buluyorum ...

Mustafa Yüksek
27.10.2009, 15:15

Mustafa Kemal ATATÜRK

Dursun, bir söz daha vardır 'Ne mutlu Türküm diyene'...

Sahi paşa bunu neden 'Ne mutlu Türk olana' diye söylememiş acaba...

Külünkoğlu
27.10.2009, 16:33
Şehit Bülent Keskin'in annesi Döne Keskin de Meclise girişleri sırasında ellerinde bulunan Türk bayraklarının polis tarafından toplandığını, şehit çocuklarına ait resimlerin de alınmak istendiğini söyledi.

Direnerek oğlunun resmini vermediğini dile getiren Keskin, ''Bunu bize yapmaya hakları yok. Canımı alırlar elimizden resmi alamazlar. O bayrak bizim bayrağımız değil mi?'' diye bağırdı.

Diğer şehit yakınları da Meclis girişinde Türk bayraklarının ellerinden alınmak istenmesine tepki gösterdi.

//////////////////

Var mıdır bu haber doğru değil diyecek olan ? Herşey beklenir oldu artık...
Nasıl bir ülke olduk, nasıl ?

ÜNAL
27.10.2009, 16:56
Haber izleyemiyorum,iğreniyorum artık sıfatına ... şerefsizleri zafer işaretleri ile haber bültenlerinde görmekten..

Bu kadar zor mu bu itleri sınırlarımızdan atmak ?

.....

http://img88.imageshack.us/img88/5156/trkb10si6.png

Muhammed
27.10.2009, 17:10
Buradaki en büyük anlaşmazlığı yaratan konulardan biri örgütün varlığını sağlayan dayanakların ne olduğunu açıklayamıyor oluşumuzdur . Herkesin bir fikri olmasına rağmen açıklayamıyor oluşuda ayrıca vahim bir durumdur .

Tahlil yöntemimizi en küçük parçadan başlayarak ilerletmeye çalışıyoruz ki bu zaten açığa çıkmak istemeyen bağlantı noktalarının , halkı manüpüle etmesi ve ajitasyon mnalzemesi çıkarması için en uygun ortamı yaratıyor .

Buna ilişkin dikkat çektiğim iki konu vardır . Biri , bu örgütün ülke içindeki varlığını daim kılan kollayıcıları ve oluşturdukları teoriyi doğrulayacak politikaların üretilmesini sağlayanlar kimlerdir ? Diğeri ise , Sovyet etkisinin sıfırlanması örgütün Türk soluyla ilişkisinin şekil değiştirmesi ve bölgede başa çıkamadıkları tek konu olan İslam dinini karşılarına almayı bırakıp belirgin bir milliyetçi sosyal yapıyı öngörmeye başlamalarıyla birlikte , ülkemizin yozlaştırılmış ulusal politikaları bir anda nasıl doğuda büyük kitlelerde farklı algılar yaratmaya başlamıştır ?

Yani benim samimi bulmadığım , teröre dayanak oluşturan dinamikler nasıl oluyorda vatan , millet , bayrak için oluyor ? Bu meseleye ilişkin çözüm arayışları nasıl oluyorda vatan hainliği ile özdeşleştiriliyor ? Komplo mu istiyorsunuz ? Alın size komplo , bu meselenin çözümüne muhalafet ederken en çok ağzına şehit kanını , barağı ve vatanı alanlar ; yine bu sorunun çözümünden en çok zarar görecek olanlardır .

Bu süreç bu noktaya getirilmemeliydi . Meseleye sahip çıkamadık . bir düşünürümüz örgütün bu silahları nasıl oluyorda Türkiye sınırları içinden temin ettiğini araştırıyordu , sabah işine gidemedi . Bir politikacımız , oradaki antidemokratik uygulamaların bir an önce kaldırılması gerektiğini düşündü , arabası ters şeride girdi . Bir askerimiz istihbarat teşkilatının nasıl kullanıldığını , siyasi bağlantılarını açıklamaya kalktı , gerçekler Türk milletinden gizleniyor dedi , bir sabah elleri arkadan bağlı kafasına iki el ateş edilmiş bulundu . Bir paşamız bölgede dönen uyuşturucu işinin uzantılarını araştırmış , İncirlik üssünün varlığını sorgulamış ve bir gün bindiği helikopter hala bilinemeyen bir şekilde yere çakıldı . İki ay sonra bu paşanın cumhurbaşkanı da öldü , 6 ay içinde bu paşanın tüm ekibi enteresan şekillerle tek tek öldü . Bir valimiz oraya sevgi götürünce yaraların nasıl hızla sarıldığını anlatmaya çalıştı , bir gün korumasız bir şekilde pusuya düşürüldü ve kurşun yağmurunun ortasında kaldı . Kafasından tam 17 kurşun çıkarılır , planlaması ve uygulanması ile dünyanın tüm gizli servisleri hayrete düşer , öyleki bu suikastten amerikan başkanaının bile kurtulamayacağı iddia edilir .

Bu ölenler , anabildiklerim ve anamadığım yüzlercesinin tek ortak yönü ne idi ? Milletçe şehitlerimize ne kadar sahip çıkabildik ? Bu vatan tüm tarihinde ne çekti ise kendi içindeki satılıklardan çekti . Ve bu namus yoksunları hep bu vatanın kutsallarının arkasına saklandı .

Şehit neden canını verir ? Vatan sağ olsun diye .

Biz niye şehit veriyoruz ? Dün bir şehit verdik diye , yarın bir şehit daha verilmesi gerektiği için .

Şimdi bana bir şey söyleyin ki , bu vatan sağ olsun .

Hepimiz bu sancağın bekası için , daha yükseğe taşımak için her türlü fedakarlıktan an olsun tereddüt etmeyecek insanlarız . Çözümünüz var ise ve paylaşmıyorsanız bilinki ahırette tüm şehitlerin iki eli yakanızda olacak .

Kan ve gözyaşı ile vurulamayacak kadar dik durabilmek için , kan ve gözyaşını durdurabilecek kudretiniz olmalıdır .

Nedense bu yazı hiç alıntılanmamış. Ne kadar ilginç değil mi?

İskender66
27.10.2009, 18:22
Açılım'ın devlet politikası mı yoksa hükümetin kendi politikası mı olduğuna dari sorulara karşın interneti aradım taradım. Gazetedeki bu habere rastladım.

http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs199.snc1/6728_100399606643525_100000204578560_9560_2251155_ n.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=9556&id=100000204578560)

KUTADGU
27.10.2009, 19:46
Açılım'ın devlet politikası mı yoksa hükümetin kendi politikası mı olduğuna dari sorulara karşın interneti aradım taradım. Gazetedeki bu habere rastladım.

http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs199.snc1/6728_100399606643525_100000204578560_9560_2251155_ n.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=9556&id=100000204578560)

Bekir Bozdağ. Ona göre mi şekilleniyormuş devlet politikası?

İskender66
27.10.2009, 20:02
Hürriyet gazetesi haber yapmış. Ben onların yalancısıyım :) Durup dururken diğer kurumlar adına neden yalan açıklama yapsın ki Bekir Bozdağ?

bordo61
27.10.2009, 22:29
(1) Türkiye Cumhuriyeti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür.
(5) Başkenti Ankara’dır.

3.Madde 5 fıkradan oluşmaktadır ve kastettiğim şey 2. fıkradır ...Yani yazdığım şeyin yanlış olmadığını düşünüyorum ... Ama eksik derseniz bir şey diyemem ... 3 maddenin 2.fıkrası deseydim sanırım daha anlaşılır olurdu...

Bu isteği haklı görüyorum da demedim görüşlerim diğer yazılarım da yazıyor ...

Yaşınızı ve yaşadıklarınızı bilmediğim için sadece yazdıklarınıza bakıp sen şöylesin demek biraz da saçma geliyor bana ... Karakter ve klavye karakterinin çok ayrı şeyler olduğunu düşünmekteyim ...

Ama yine de eleştirilerinizden haklı olduğunuzu belirtmek isterim ama malesef hem dersler hem bu konular tam da olaya hakim olduğumu söyleyemem ama elimden geldikçe Körü körüne bağlanmamaya ezbere konuşmamaya çalışıyorum ...

Konu ile ilgili dediklerinize ise Cafer Abiye verdiğim cevaplarla aynı paralelde olduğu için cevap vermedim yanlış anlamayın ...

...............

Nasıl açılıma destek olanlara Vatan Haini muamelesi gösterilmesini terbiyesizce buluyorsam ... Açılıma destek olmayanlara da Sorun çıkartıcı olarak bakılmasını aynı derecede Terbiyesizce buluyorum ...

Yazını tamamen alıntıladım.

Bu cümleye göre 3. Madde Kürt ırkını göz ardı ediyor demeye geliyor.

Benim anladığım o sen Türkçe'den bahsediyorsan kusura bakma ben yanlış anladım.

Bunu desteklemediğini gördüğüm için mutluyum.

Çünkü vatanı vatan yapan sadece toprak parçası değildir.

-Dildir.

Ne kadarda bazı arkadaşlar kanın durması için bunları görmezden gelin desede ateş düştüğü yeri yakıyor.

Birbirmizi suçlayarak bir yere varamayız. Aksine daha kötü bölünürüz ama daha fazla bilgili olmalıyız bu konuda konuşurken.

34 PKK'lının karşılanmasını izleyen şehit babası beyin kanaması geçirdi

Hasan BÖLÜKBAŞ/AKSARAY, (DHA)

BÖLÜCÜBAŞI Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Kuzey Irak'tan gelen 34 kişilik PKK'lı grupta bulunanların Şırnak'ın Silopi İlçesi'ndeki Habur Gümrük Kapısı'ndaki karşılanmasını televizyondan izlerken beyin kanaması geçiren şehit babası, 58 yaşındaki Cevdet Doğan, kurtarılamadı. Cevdet Doğan, şehit oğlunun mezarının yanına defnedildi.

Ağaçören İlçesi'ne bağlı Kütüklü Köyü'nde çiftçilik yapan Cevdet Doğan'ın oğlu Sabit Doğan, 1992 yılında jandarma komanda er olarak vatani görevini yaptığı sırada Siirt’in Eruh İlçesi Dikboğa Mevkii'nde PKK'lı teröristin düzenlediği silahlı saldırıda öldü.

Şehit babası Cevdet Doğan, PKK'lı grubun Türkiye'ye geldiği 19 Ekim Pazartesi günü evinde eşi Sultan Doğan ile birlikte televizyonda yayınlanan haberleri izlerken, ‘Demokratik Açılım’ kapsamında, Kandil Dağı’ndan 8, Habur Kampı’ndan 26 olmak üzere toplam 34 kişilik ‘Barış Grubu', terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Türkiye'ye gelmesi sırasında yapılan gösterileri ekrandan izledi. Buna sinirlenerek tepki gösteren Cevdet Doğan, aniden fenalaşıp yere yığıldı. Sultan Doğan, durumu kayınbiradesi Mehmet Doğan'a bildirdi. Doğan da ağabeyini otomobille Ağaçören Devlet Hastanesi'ne götürdü. Cevdet Doğan, burada yapılan tedavi ardından Aksaray Devlet Hastanesi'ne oradan da Konya Numune Hastanesi'ne sevk edildi. Beyin kanaması geçirmesi sonucu yoğun bakım ünitesinde tedavi altında tutulan Doğan, dün akşam saatlerinde kurtarılamadı.

Doğan'ın cenazesi bugün saat 10.30 sıralarında memleketi Kütüklü Köyü'nde bulunan mezarlıkta şehit olan oğlunun mezarının yanına defnedildi. Aksaray İl Jandarma Komutan Vekili Binbaşı Süleyman Mercan ile Ağaçörein İlçe Jandarma Komutanı Başçavuş Mustafa Çelebi, aileye taziye ziyaretinde bulundu.

“EŞİMİN YÜREĞİ DAYANMADI” Sultan Doğan, eşi Cevdet Doğan ile birlikte akşam yemeği yedikten sonra televizyondaki haberleri izlediklerini anlatırken, “Gelen teröristlerin davul- zurna eşliğinde karşılandığını gören eşim, çığlıklarak atıp tepki gösterdi. O sırada fenalaşıp yere yığıldı. Hemen kayınbiradenime haber verdim. Hastaneye götürdük ve beyin kanaması geçirdiği belirtildi. Tedavi altında iken hayatını kaybetti. Bu acıya eşimin yüreği dayanmadı” dedi.

Yeğeni Sabit Doğan'ın bu vatan için şehit olduğunu belirten Mehmet Doğan, şehit ve şehit ailelerinin gözardı edildiğini savundu. Doğan, şöyle dedi: “Benim yeğenim bu vatan için şehit oldu. Ama bakıyoruz ki, teröristler padişah gibi karşılanıyor. Bu da hükümetin başarısızlığıdır. Bu ülkede, şehit ailelerine yardım edilmiyor. Benim abim, beyin kanaması geçiriyor. Bir şehit babasıyla hiç kimse ilgilenmiyor. Ağaçören Devlet Hastanesi'nden ambulansla bir görevli ile Aksaray Devlet Hastanesi'ne sevk ediliyor. Ambulansdaki oksijen tüpünün vanası bile pense ile açılıyor. Bu ülkede şehit yakınları ve aileleri hiçe sayılıyor. Eğer bu ülkede, eline silah alıp dağa giden insanların ayaklarına savcılar gönderiliyorsa, bizlerde şehit yakınları ve aileleri olarak dağa gitmesini biliriz. O zaman bizi de padişah gibi karşılayacaklar mı? Ama biz bu ülke için yeğenimi ve binlerce Türk evladığın şehit verdik. Oradaki bir avuç kişi ortadan kaldırılamıyorsa, şehit yakınları olarak dağa çıkmaya ve onları temizlemeye hazırız.”

Cevabın için sağol Ahmet

Muhammed
27.10.2009, 23:05
Şehit olanların öldükleri dağ,kırsal vs yazılmasınıda çok yanlış buluyorum. Cevdet Doğan'a da Allah rahmet eylesin toprağı bol mekanı cennet olsun İnşallah. Elimizden gelen anca bir Fatiha okumak keşke fazlası gelse.

bordo61
28.10.2009, 18:49
'Kürdistan' kimliğe girdi

DTP Şanlıurfa Merkez İlçe yöneticilerinden Ahmet Atış'ın, 19 ay önce dünyaya gelen kızına 'Helin Kürdistan' adını koyduğu ve bunu da nüfus cüzdanına yazdırdığı ortaya çıktı.
Güncelleme:28 Ekim 2009 16:34

İçişleri Bakanlığı nüfus cüzdanına Kürtçe karakterlerle yazılan 'Hêvî Jiyan' adı nedeniyle inceleme başlatırken, DTP Şanlıurfa Merkez İlçe yöneticilerinden Ahmet Atış'ın, 19 ay önce dünyaya gelen kızına 'Helin Kürdistan' adını koyduğu ve bunu da nüfus cüzdanına yazdırdığı ortaya çıktı. 19 aylık olan kızını ve Helin Kürdistan ismini çok sevdiğini söyleyen Ahmet Atış,“"Çocuğuma Kürdistan ismini verdik ve kimliğine de yazdırdık. 19 aydır bu isim ülkeyi bölmedi” dedi.

Süleymaniye Mahallesi’nde oturan 4 yılık evli 25 yaşındaki Ahmet ile 23 yaşındaki Dilek Atış çiftinin 4 Şubat 2008 tarihinde kız çocukları dünyaya geldi. Kürt kökenli olan Atış çifti, çocuklarına ‘Helin Kürdistan’ adını koydu. Baba Ahmet Atış 6 Şubat 2008 tarihinde Nüfus Müdürlüğü’ne müracaat ederek, Türkçe’de karşılığı ‘Kürdistan Yuvası’ anlamına gelen ‘Helin Kürdistan’ adının kızının nüfus cüzdanına yazılmasını istedi. Nüfus Müdürlüğü’nde sıkıntı yaşadığını söyleyen Ahmet Atış o dönem yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Kararlı davranışımız sayesinde, kızımızın ismini kimliğe istediğimiz gibi yazdırdık. Müracaatım sırasında görevliler, ‘Bu ismi koymak istiyorsan adını, soyadını, adresini vermen lazım. Biz de, İçişleri Bakanlığı'na soracağız’ dediler. Ben de gerekli bilgileri verdim ve yetkililere, ismin verilmemesi halinde dava açacağımı söyledim. Bunun üzerine, Nüfus Müdürlüğü’nde ‘Helin Kürdistan’ yazılı kızımın kimliği hemen verildi.”

‘KÜRDİSTAN’ DİYE ÇAĞIRIYORLAR
Evde kızlarını ‘Kürdistan’ diye çağırdıklarını belirten ve kızının ismiyle gurur duyduğunu kaydeden baba Ahmet Atış, şunları söyledi:
“Kürtlerin yaşadığı coğrafyanın ismini araştırdığımda, tarih kitaplarında da Kürdistan isminin kullanıldığını gördüm. Bu ismin bir devlet ismi olmadığını, Kürtlerin yaşadığı bölgenin ismi olarak geçtiğini gördüm. Bundan dolayı kızımın adını Kürdistan koymayı düşündüm. Kızımın ismini kimliğe ‘Helin Kürdistan’ olarak yazdırmak istemem yetkilileri şaşırttı. Bana ilk etapta mümkün olmadığını söylediler ama kararlı duruşum ile bu ismi nüfus cüzdanına yazdırdım. Kızımın adından dolayı hiç bir sıkıntı yaşamadım ve herhangi bir tepkiyle karşılaşmadım. Kızımın ismini duyan herkes ona hediye alarak, onu öpüp seviyor. Helin’in Türkçe anlamı yuva olarak geçiyor. Kızımın isminin Türkçe tam karşılığı ‘Kürdistan’ın Yuvası’dır. Türkler nasıl kendi ismini rahat koyabiliyorlarsa, bizim de kendi dilimizi kullanarak çocuklarımıza isim koymamız gayet doğaldır. Kürdistan isminin Türkiye de ilk kez nüfus cüzdanına yazıldığını sanıyorum. Bu ismin bölücü olduğu lanse ediliyor ama böyle bir şey yok. Çocuğumun Kürdistan ismi 19 aydır Türkiye’yi bölmedi. Biz Türkiye’yi, bize bölücü diyenlerden daha fazla seviyoruz.”

Radikal

28TS61
28.10.2009, 18:50
acilima devam ediyoruz

Çetin
28.10.2009, 19:15
bakın doğuyu feodal yapıdna kurtarmadıktan sonra asla düzelmez orası. devlet elini taşın altına bu yönde koymalı. peki ne yapılıyor? ordan milletvekili çıkartmak adına ağalar bilmem neler aday gösterilip sisteme kıyak geçiliyor. sonra da işte oraya gittik geldik varız yorumları yapılıyor. cidden iyi niyet varsa, teröristlerden önce doğudaki feodal ağalar temizlenmeli.

Semih58
28.10.2009, 23:46
Ne mutlu TÜRKÜM dİyene !

Dursun Kaplan
29.10.2009, 09:19
Köpeklere, şerefsizlere, adilere, vatanını satan kansızlara inat yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.

Ne mutlu Türk olana !

bordo61
29.10.2009, 10:58
Sizlere Minnettarız...!

http://img408.imageshack.us/img408/668/sehidimbp2jx9wg1.jpg

Sizin sayenizde kutluyoruz bu bayramları

OLCAY ÇAKIR
29.10.2009, 11:50
Az evvel askeri helikopterler geçti..

Gözlerim yaşardı..El salladım çocuklarla..Çocuklar gibi..

Minnetle,rahmetle anıyorum şehitlerimizi...

bordo61
29.10.2009, 12:11
Stada Türk bayrağı sokulmadı

TELEFONDA Mahmut Günkut var. Kahramanmaraşspor’un Başkanı: “Sabahattin Bey kahroluyorum. Kahır içindeyim!...” Araya girmeme fırsat vermeden devam ediyor: Şehrimizde takımımız Kahramanmaraşspor’la Adıyamanspor’un maçında ne oldu biliyor musunuz?

Polise bu emri kim verdi?

KENDİ sorusunu kendi cevaplıyor: Türk bayrağı yasaklandı! İşgal yıllarında Fransız gavurunun bile yapmadığını bu iktidar yaptı. Elinde bayrak olan taraftar, polis tarafından stada sokulmadı, üstlerinde bayrak aramaları yapıldı.

Fransız’ın yapamadığını yaptı
ve Maraş’ta Türk Bayrağını yasakladı!

Telefonda Mahmut Günkut var. O kim mi?

Kahramanmaraşspor’un Başkanı.
Mahmut Bey başarılı bir işadamı.
Siyasi bir kimliği de yok!
Herkese aynı mesafede!
Kürt açılımı girişimine başlangıçta destek veren bir isim.

Öyle ki Türklerle Kürtler kardeştir mesajını vermek için Zahospor’la başkanı olduğu Kahramanmaraşspor arasında dostluk maçını yaptırmıştı.

İşte böyle bir isim dün telefonda zerre mübalağa etmiyorum sinirinden ve üzüntüsünden ağlıyordu.
Niçin mi?

Onu kendisinden
dinleyelim:
- “Sabahattin Bey kahroluyorum. Kahır içindeyim!...”
Araya girmeme fırsat vermeden devam ediyor:

- “Ben ki Kürt açılımından bir şeyler uman biriydim. Ben ki bu açılımla anneler artık ağlamayacak diyen biriydim.. Meğer bütün o söylenenler yalanmış! Meğer aldatmışlar bizi”
Aldatanlar kim dememle konuşmasını sürdürüyor:

- “Kim olacak, açılımla analar artık ağlamayacak edebiyatını yapanlar.. Meğer bu iş istismar ve aldatmaca imiş. Bunu yaşayarak gördüm. Meğer bu Kürt açılımı hikayesi gerçekten bölünme ve ayrışma projesinin bir parçasıymış”

Mahmut Günkut derin bir soluk alıyor:

- “Ben bu açılım olayının bayrağımızdan vazgeçmek olduğunu emin ol
4 gün öncesine kadar bilmiyordum”

Araya girip “Ne oldu

4 gün önce” diyorum..

Mahmut Günkut:

- “Şehrimizde takımımız Kahramanmaraşspor’la Adıyamanspor’un maçı oldu”

Mahmut Bey devam ediyor:
- “Sabahattin bey bu maçta ne oldu biliyor musunuz?”

Kendi sorusunu kendi cevaplıyor:
- “Türk bayrağı yasaklandı.. Evet yanlış duymuyorsunuz, ayyıldızlı şanlı bayrağımızın şehrimizin stadına girmesi yasaklandı.”

Başkan, olmaz öyle şey diyorum...

Mahmut Günkut:
- “Olmaması lazım ama oldu, yaptılar bunu.. Bütün Kahramanmaraş buna şahittir. İşgal yıllarında Fransız gavurunun bile yapmadığını ya da yapamadığını bu iktidar yaptı.. Bayrağımızı bize yasakladı. Elinde bayrak olan Kahramanmaraşlı, polis tarafından stada sokulmadı ve insanların üstünde bayrak aramaları yapıldı.”

Peki ama neden?
Mahmut Günkurt:
- “PKK’lılara ve ağababalarına şirin görünmek için herhalde. Çünkü bu işin başka izahı yok. Şu işe bakar mısınız, şanlı bayrağımız artık suç unsuru muamelesi görüyor. Bunu yapan güya mukaddesatçı iktidar. Yazıklar olsun.. Ben de bunlara oy vermiştim. İçim acıyor Sabahattin Bey, içim acıyor.. Sütçü İmam’ın memleketinde bu olaydan sonra acı ve hüzün var.”

Telefonu kapatıyorum.

Cumhuriyetimizin 86. yılını kutladığımız bugün bu tabloyu ve çığlığı görmeyen gözlere, duymayan kulaklara armağan ediyorum!

Sabahattin ÖNKİBAR

28TS61
29.10.2009, 14:49
yaziklar olsun :(

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12809099.asp?gid=229

Berk
29.10.2009, 16:57
Apo büyüğümüzdür, saygıda kusur etmemek gerek.Derhal serbest bırakılmalı ve eskiden olduğu gibi tekrar topluma hizmet eden bir kişi olarak yaşamını sürdürmeli.Hapis yattığı bunca yıl içinde devlet kendisine yüklü tazminat ödemeli..

Bilâl ÇOBAN
29.10.2009, 17:11
Kardeşlik hukukunun devamı
Ya da
Rüzgâr eken fırtına biçer…
Bu toprakların mayasını yoğurmuş olan medeniyet, metafiziğinin bütünlüğü, birlikte yaşama tecrübesinin ve pratiğinin geniş kanatlı açılımları göz önünde tutulursa, tek sağlam inanış ve yaşayış tebliği olarak ayakta durmaktadır...
Bu ayakta duruşun adı, birliktir.

İşte bu medeniyet, metafiziği, teorisi ve pratiği olan tek hakikat medeniyetidir.

Bizi yoğuran medeniyet, sadece bir duygu, bir düşünce ya da eylem birliği değildir.

Lâfızların, sözlerin ve işlerin ötesinde; ruhları, gönülleri ve tüm benlikleri kaplayan ve kapsayan metafizik bir derinlik taşır ve müşterek tarihimiz, insanımızı bir arada tutan mânevî medeniyetimizin gücüne şâhittir.

Bu toprakların doğusundan batısına her bir metrekaresinde estetik ve kültürel bir bütünlük meydana getiren bu medeniyetdir. Türkülerin dilinde, masalların büyüsünde, şiirlerin hikmetinde, destanların ruhunda, kabir taşlarının her motifinde, her biri büyük bir hayranlık celbeden âbidelerin görünümünde işte bu medeniyet dile gelmektedir...

İnanıyoruz ki, bu medeniyetin bütününü hiçbir menfî kuvvet, hiçbir dünyevî kudret parçalayamayacaktır.

Çünkü bu medeniyetin birleştirdiği insanlar, atomları bir arada tutan güçten çok daha üstün bir kudretle ve mâneviyatla bir arada durmaktadır... Hepsi Âdem’dir... Âdem ise topraktandır..

Bu torakları ve bu toprakların insanlarını bin yıldan fazla bir zamandır bir arada tutan medeniyet hem kürektir hem bağ, hem yapraktır hem de kök... Bu medeniyetin meyveleri ve nimetleri hem bizimdir hem tüm insanlığın, hem mazlumundur hem kimsesizin, hem mağlubundur hem mağrurun, hem kuzeyindir hem güneyin, hem batınındır hem de doğunun. Çünkü Allah hem Doğu’nun hem de Batı’nın Rabbidir. Adem ise Rabbindendir. İnsanlık ise Âdem’dendir...

Içtimâi huzur, tarihimize ve coğrafyamıza dost olarak el birliğiyle sarılarak, toplumca gerçekleştirmiş olduğumuz sosyal başarının musikîsidir. Sosyal barışın, bir arada yaşamanın ve başarının musikisidir... Bu musîkinin bestekârı, güftekârı Tatyos Fendi olmuş, Hacı Arif Bey olmuş ne gam? Bu musîki kulaklarımızı okşuyor mu, inşirah buluyor muyuz dinlerken, bütün hikmet buradadır. Yüzyıllardır dinlediğimiz bu musîkinin akordunu kim bozabilir?

Koca Mimar Sinan’ın kökenleri kimin umurundadır bu coğrafyada? Sinan’ın Süleymaniyesi’nin asırlara meydan okuyan güzelliği, haşmeti, görkemi ve azâmetinin yanında Sinan’ın soy kütüğünün ne anlamı kalır ve Sinan’ı bizim yapmaktan hangi akıl tutulması çıkarabilir?

Bu ülke’nin bağımsızlığının, bağımsızlığmızın en veciz ve bedeli en ağır şekilde kahramanlıklarla ödenmiş sembolü İstiklal Marşımız’dır. Mehmet Âkif nereli olursa olsun, nereden olursa olsun, soy kütüğü nereye varır ise varsın, Âkif bizimdir, Âkif bizdendir, biz Âkif’tenizdir...

Dicle ile Fırat arasında, Ceyhan ile Seyhan arasında, Meriç ile Menderes arasında, Kızılırmak ile Yeşilırmak arasındaki her karışta ipek sedirlerinde Kur’an okunan, açık pencerelerinden gül kokusu yayılan cemiyetimiz her türlü çatışmaya, her türlü nifaka karşı en büyük güvencemizdir.

Unutulmuş ağtlara, çâresiz âşıklara, kitabını, yönünü kaybetmiş meczuplara, terkedilmiş çeşmelere, kabirlere, ihmâl edilmiş kütüphânelere, yitip giden şehirlere ve şehirli geleneklere, nisbetsiz kubbelere, kumrusuz, şadırvansız câmilere devâ, gönüllere ve içtimâî sadrımıza şifâ yine yüzyıllardır bir arada barış içinde yaşamış, bir arada yaşamanın en manzum misâlini insanlığa hediye etmiş olan cemiyetmizdir.

Kendi kendini yöneten bir ülkede, herkes için geçerli olan bir tek kural vardır, o da herkes için adâlettir. Yönetim bir çıkarlar çatışması alanı değil, nimetlerin adâletli bölüştürülmesi alanıdır. Gâyemize, hedeflerimize kavga ve gürültüyle ve sertlikle varamayız, soğukkanlı ve âdilce düşünmeyi de imkânsız kılar bu..

Özel hayatlarımızda ne kadar dürüst ve onurlu olursak olalım, eğer doğru yasalarımız yoksa ve bunlar doğru biçimde uygulanmıyorsa, o ülkenin ilerlemesi, o ülkede sosyal barışın sağlanması ve en önemlisi o ülkede herkes için gecikmeyen adâlet sağlanması mümkün olamaz. Ülkemiz herkes için demokrasinin yaşayabileceği güvenli bir yer hâline gelmelidir.. Herkes için demokrasi, huzurun en büyük silahıdır.

İnsanda öteki canlılarda olmayan bir özellik, kültür ve uygarlık yaratmasıdır. İnsan kültür ve uygarlık dediğimiz yüksek değerlerin mûcididir. Toplumda yüksek değerlerden kim daha çok edinmiş, onları kim daha çok benimsemiş, saklamış, korumuş yaymış, başkalarına nakletmiş, genişletip arttırmış ise, yüksek değerlere kim daha çok sahip çıkmış, kim bu değerlere daha çok katkıda bulunmuş ise, hâkimiyet; millet, Hakk ve adâlet adına onundur!

Devlet insanların gelebileceği en yüksek mertebe ya da mevkidir. Devlet, bilimin, hikmetin, adâletin ve mutluluğun temin merciidir. Zulmün karşıtı adâlet ise ve bir devletin koymuş olduğu kanunlara adâlet deniyorsa ‘kanun koyucular’, kanunlarını küllî olarak, ayırım yapmaksızın koymalılar ki huzur olsun.

Hepimiz bir erdemli toplumun inşâı ve imârında bir kandil mesâbesindeyiz. Ve hepimiz kabiliyetimizce bu zorunluluk dünyasında mesuliyet sâhibiyiz. Böyle bir burhânî geleneğin inşâının, toplumun entelektüel hayatı ve medeniyet kurgusunun gücü noktasındaki önemi gayet açıktır.

Hakikatler hayallerden geçer. Hayal ettiğimiz yüce değerlerle örülmüş bir huzur ve mutluluğa ulaşmak için sahip olunması gereken aklî, ahlakî ve teknik erdemlerin edinilmesi yönünde üzerimize düşen her şeyi hakkıyla yerine getirmeliyiz.

İçinden geçtiğimiz dönem, ülkemizin ‘adaletle imtihanı’ dönemidir. Ateşle imtihanı alnının akıyla veren bu millet artık ‘adaletle imtihanı’nı da aynı şekilde başarılı olmak zorundadır. Adalet duygumuzun keyfiyeti amacımız olmalıdır. Önemli olan, ortak ideallerin, milletçe müşterek istikâmetimizin, yetişmiş insan kalitemizin, kamusal alanlarımızın, politik araçlarımızın, erdemli halkın arayış ve anlayışına uygunluğudur.

Eğer uygulanan yöntem akl-ı selîm ve kalb-i selîme dayanıyorsa, adâlete istinâd ediyorsa, muhalefet kötü niyetli ve tahripkâr değilse bizâtihi toplumun kendisi bir sivil yaygın eğitim kurumu haline gelecektir. Böyle bir şuurlu süreç de millî birlik ve berâberliğimizin harcı olacaktır.

Yok eğer bunlar hayat bulmuyorsa devlet hayatımızda ve sosyal hayatımızda, kardeşlik hukukumuz hâlel-dar ediliyor ise, birilerinin özgürlüğü, birilerini tehdit edecek duruma geliyorsa, bilinsin ki bu milletin ayranı kabardığı zaman adaleti de kendisi sağlar.

Bir imparatorluk vârisi olan bu topraklar ve bu millet, yeri geldiğinde imparatorluk gibi düşünme melekelerini de hızla hayata geçirir ve nerede adaletsizlik ve huzursuzluk var ise orada adalet ve huzur sağlamayı da bilir.
Bin yıldır hâmisi olduğu coğrafyanın hâmisi olmaya devam edecektir Türkiye. Karşısındaki gücün orantısıyla hiç ilgilenmeksizin nihayetinde giyeceği bir kefendir, giyer ve meydana çıkar. Oyunlara âlet olanlar farkında olmasa bile oyunun senaryosunu yazanlar ve oyunu sahneleyenler bunu çok iyi bilirler. Tarih bu milletin insanlığa hediye ettiği bu tecrübelerle doludur…

Bu milletin Zenci Musa’ları, Kuşçubaşı’ları, Akif’leri bitmez…

Bu millet binlerce yıllık birikimini, binlerce yıllık bir arada yaşama tecrübesini üç-beş çapulcuya, üç-beş medya maymununa, üç-beş siyaset bezirgânına fedâ etmez...

İhaneti ve hainleri, ihanete uğrayan taraf tanımlar..

Kardeşlik hukukunu devam ettirmek isteyeni affeder, bağışlar, bağrına basar. Zehir içer, kızılcık şerbeti der. Bu millet efendidir, ahlâklıdır, merhametlidir, zariftir, üdebâsıyla, ûlemâsıyla, hikmet ehlidir. Sabırlıdır. Lâkin, şehidler bu milletin en aziz hatırâlarıdır, bu hatırâlarının kirlenmesine bu millet asla müsaade etmez, etmeyecektir.

Evet, Osmanlı’da başıbozuk paşalar vardır, taltif edilerek bir köşede maaşa bağlanmıştır, lûtufla “otur oturduğun yerde” denmiştir bu başıbozuk paşalara. Ama bilinir ki, Osmanlı’da, Yedikule’de cellâda kellesi sunulan, meydanlarda sallandırılan paşaların ve hainlerin sayısı başıbozuk paşalardan kat be kat fazladır. Ve bunların bir kısmının suçları, İmralı’dakinin suçlarının yanında süt döken kedinin kabahati mesabesindedir…

Son günlerde görülüyor ki cehâlet, üniversitenin ve gazete köşelerinde yazanların tekeline geçiyor.

Ves-selâm…

Gökçebey
30.10.2009, 11:40
Apo büyüğümüzdür, saygıda kusur etmemek gerek.Derhal serbest bırakılmalı ve eskiden olduğu gibi tekrar topluma hizmet eden bir kişi olarak yaşamını sürdürmeli.Hapis yattığı bunca yıl içinde devlet kendisine yüklü tazminat ödemeli..

İronizm başınıza dert açmasın aman ha :)

Hekimoğlu
30.10.2009, 12:06
http://www.kuzeymedya.com/haber_detay.asp?haberID=974

Trabzon'da 1 asker intihar etmiş.

Berk
30.10.2009, 19:59
Böylece yeni maaş katsayıları ile gazi ve vatani hizmet tertibi aylıklarında 8,2 lira, vatani hizmet tertibinden aylık alanların dul eşlerinin maaşlarında 6,5 lira, diğer yakınlarının ise 4,6 lira artış meydana gelecek.

1 milyon 305 bin kişiye 90,3 lira olarak ödenen 65 yaş aylığı, 1 Ocak'ta 2,3 lira artarak 92,6 liraya çıkacak. Aylık tutarı, ek ödeme dahil edildiğinde ise 94,8 liradan 97,2 liraya yükselecek.

30 Ekim 2009, Basından

Bayram hediyesi olmuş gazilerimize, oh ne güzel valla gazi olmak varmış şu memlekette..

*
Miletvekillerinin net maaşı: 9 bin 163 lira
Bakanlar: 9 bin 283 lira

Külünkoğlu
02.11.2009, 10:00
Devletin Polisi Şehit Ailelerini Ankara’da tartaklarken, İstanbul’da elinde Türk Bayrağı olan insana “ namussuz! şerefsiz! provakatör! ” ve gırla ağza alınmayacak küfürler, Ankara’da ki polisten eser yok, pek de mülayimler “tamam siz ona bakmayın” diyor. Bir suç işlenmiş gibi..

Bayrak nedir ? neyi temsil eder ? en azından söyleyebileceğimiz Milli Birliği temsil eder değil mi ?

Devam böyle, devam...

OLCAY ÇAKIR
02.11.2009, 10:50
Sabah haberlerde izledim bu görüntüleri.
Kendi vatanında TÜRK BAYRAĞI açana türlü küfürler ediliyordu.

Tuhaf şeyler yaşıyoruz.
Çok tuhaf.

Devletin Polisi Şehit Ailelerini Ankara’da tartaklarken, İstanbul’da elinde Türk Bayrağı olan insana “ namussuz! şerefsiz! provakatör! ” ve gırla ağza alınmayacak küfürler, Ankara’da ki polisten eser yok, pek de mülayimler “tamam siz ona bakmayın” diyor. Bir suç işlenmiş gibi..

Bayrak nedir ? neyi temsil eder ? en azından söyleyebileceğimiz Milli Birliği temsil eder değil mi ?

Devam böyle, devam...

Atalay
02.11.2009, 10:58
Tuhaf değil olcay...

Bir plan bu ülkede saat gibi işliyor...

Travelair
02.11.2009, 11:07
Atatürk'ün Türk milliyetçiliği bellidir: Bu topraklar üzerinde yaşayan herkese Türk denir ve herkes kanun önünde eşittir. Yani ırka değil toprağa dayalı bir milliyetçilik anlayışıdır bu. Irkçı kabul edilemez çünkü ırkçı zihniyet "Sen bendensin" değil "Sen benden değilsin" der. İçselleştirmez, dışlar. Zaten Türklük ırka dayanmaz. En eski çağlardan beri Türklük anlayışı kavimlerin birleşmeleri, konfederasyonlar oluşturmaları anlayışını güder. Bu kavimlerde esmerler de vardr, kumrallar da, sarışın mavi gözlüler de, kısalar da, uzunlar da...

Bu bayrak da bu ülkenin bayrağıdır. Ona yapılan saygısızlık herkese yapılmıştır. Ama Türkiye'de apolitik yapılma uğruna o kadar insanımız cahil, eğitimsiz bırakılmıştır ki ne yazık her türlü provokasyona açık hale gelmiş geniş bir kitle var ortada

Bilâl ÇOBAN
02.11.2009, 21:40

Devam böyle, devam...

küçük bir dipnot suali,

ülkemizde son 5 senedir mezun olan polisler nereden gelme ?
bölge bakımından değil, fikir - zihin olarak nerelerden yetişme, hiç dikkat eden oldu mu ?

çalınan sorular vs...

bordo61
03.11.2009, 11:44
küçük bir dipnot suali,

bölge bakımından değil, fikir - zihin olarak nerelerden yetişme, hiç dikkat eden oldu mu ?

çalınan sorular vs...

Oralara girersek çıkamayız :)

Ne demek istediğinizi çok iyi anlayabiliyorum.

Hak-Hukuk ve Hırsızlığın aynı cümlede kullanıldığı bir yerlerden geliyorlar.

Travelair
04.11.2009, 10:40
Terör örgütü üyelerinin ömür boyu milletvekili olamayacağına dair bir kanun düzenlemesi lazım. Ne günlere kaldık. Gelin siyaset yapın deniyor. Denmiyor ki bunlar halkı provoke etmek ve terörden başka birşeyden anlamazlar

Adil ÖZGÜR
04.11.2009, 21:29
Öcalan 10 yıl sonra TV izleyebilecek

Hürriyetin haberine katılmıyorum bence ASILACAK

Alıntı:
Bilal ÇOBAN tarafından yazılan http://forum.bordomavi.net/images/buttons/viewpost.gif (http://forum.bordomavi.net/showthread.php?p=2743492#post2743492)
küçük bir dipnot suali,

çalınan sorular vs...

Bir yerde tıkanma yaşanacak, yapılan yanlışları herkes anlayacak, eskiye dönüş olacak. Mecburi olacak, bu ülkenin bölünmesi mümkün değil çünkü.

Bilâl ÇOBAN
05.11.2009, 15:21
Öcalan 10 yıl sonra TV izleyebilecek

Hürriyetin haberine katılmıyorum bence ASILACAK

Alıntı:
Bilal ÇOBAN tarafından yazılan http://forum.bordomavi.net/images/buttons/viewpost.gif (http://forum.bordomavi.net/showthread.php?p=2743492#post2743492)
küçük bir dipnot suali,

çalınan sorular vs...

Bir yerde tıkanma yaşanacak, yapılan yanlışları herkes anlayacak, eskiye dönüş olacak. Mecburi olacak, bu ülkenin bölünmesi mümkün değil çünkü.

Şehitler Ölmez... Amenna, Allah (c.c) öyle buyurmuştur...

Fakat vatanın bölünememesi konusunda neden bu kadar rahatız anlamıyorum ? felek toplasın gelsin tüm cefasını, nasılsa vatan bölünmez, rahat olun, tarzındaki yaklaşımlar şu önümüze konan ağulu açılım aşından bile daha tehlikelidir.

bordo61
05.11.2009, 22:04
Atatürk'ün Türk milliyetçiliği bellidir: Bu topraklar üzerinde yaşayan herkese Türk denir ve herkes kanun önünde eşittir. Yani ırka değil toprağa dayalı bir milliyetçilik anlayışıdır bu. Irkçı kabul edilemez çünkü ırkçı zihniyet "Sen bendensin" değil "Sen benden değilsin" der. İçselleştirmez, dışlar. Zaten Türklük ırka dayanmaz. En eski çağlardan beri Türklük anlayışı kavimlerin birleşmeleri, konfederasyonlar oluşturmaları anlayışını güder. Bu kavimlerde esmerler de vardr, kumrallar da, sarışın mavi gözlüler de, kısalar da, uzunlar da...

Bu bayrak da bu ülkenin bayrağıdır. Ona yapılan saygısızlık herkese yapılmıştır. Ama Türkiye'de apolitik yapılma uğruna o kadar insanımız cahil, eğitimsiz bırakılmıştır ki ne yazık her türlü provokasyona açık hale gelmiş geniş bir kitle var ortada

İyi o zaman ben senden değilim diyip ülkede katilam yapanlara şimdi kahraman gözüyle neden bakılıyor.

Bir Haber:

Kore Gazisi açlıktan öldü

06 Kasım 2009 / 18:51

Milas ilçesinde, 80 yaşındaki Kore gazisi yalnız kaldığı evde ölü bulundu.
Milas-Bodrum Karayolu üzerinde terk edilmiş restoran binasındaki tek gözlü odada yaşayan Kore gazisi Muharrem Topçu'dan uzun süre haber alamayan Gaziler Derneği Milas Şubesi Başkanı Mehmet Sarban bir arkadaşıyla birlikte olay yerine geldi. Kapıyı açtığında Topçu'nun cesediyle karşılaşan Sarban, yetkililere haber verdi. 30 yıl önce doğum yeri Zonguldak'tan Milas'a gelen Kore gazisinin cesedini inceleyen doktorlar, soğuk ve besin yetersizliğinin ölüme neden olmuş olabileceğini ifade etti.

Savcı incelemesinin ardından Topçu'nun cenazesi gazi arkadaşları tarafından alınarak 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi morguna götürüldü. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi Başkanı Mehmet Sarban, söylenecek çok fazla söz bulunmadığını belirterek; "Dağdan inen PKK'lıları törenle karşılayan yüce devletimiz yalnız yaşayan kahraman gazilerimiz için hiçbir şey yapmıyor" diye yakındı.

Hangimiz ne yapıyoruz ki gazilerimiz için bu ayıp hepimizin.

Adil ÖZGÜR
06.11.2009, 23:29
Şehitler Ölmez... Amenna, Allah (c.c) öyle buyurmuştur...

Fakat vatanın bölünememesi konusunda neden bu kadar rahatız anlamıyorum ? felek toplasın gelsin tüm cefasını, nasılsa vatan bölünmez, rahat olun, tarzındaki yaklaşımlar şu önümüze konan ağulu açılım aşından bile daha tehlikelidir.

Son çephelerin terhisi yoktur, belki ilk çephelerde terhisler yaşanır,
Son çephelerde politika değişir, kardeşlikle ancak İSLAM yaşanır.

İşte bu yüzden son çephenin terhisi yoktur.
Son çephe kuruluna kadar, AÇILIMda yoktur.

Serdar A
08.11.2009, 07:00
Son çephelerin terhisi yoktur, belki ilk çephelerde terhisler yaşanır,
Son çephelerde politika değişir, kardeşlikle ancak İSLAM yaşanır.

İşte bu yüzden son çephenin terhisi yoktur.
Son çephe kuruluna kadar, AÇILIMda yoktur.

Adil abi , genç adamsın ama yinede ellerinden öpmek isterim .

Adil ÖZGÜR
08.11.2009, 11:39
Adil abi , genç adamsın ama yinede ellerinden öpmek isterim .

Sağol Farabi, yaş önemli değil, önemli olan ufuk açan zihniyeti kavramak, bu topraklar için, bu topraklar üzerinde en değerli olan, CAN'ını düşünmeden veren ŞEHİT'ler, Asli ATA'ları anlamaktır.

Son çephede kazma kürek ile nice kan kaybeden kahramanların torunları isek, bizler her zaman o çephede dimdik ayaktayız.

Yani eğer siyasiler gaflet içinde ise, Fatih Sultan Mehmet Han ne demişti; Ya Bizans'ı alırım, ya da Bizans beni alır. Memleketin tepesinde ÇAKMA FIRTINA çıkaranlara ÇAĞ AÇIP KAPAYAN ASİL DÜŞÜNCE'yi yine Fatih Sultan Mehmet ne kadar büyük konuşuyor, halbuki bu kelime o yüce Komutanının dudaklarından dökülürken 21 yaşında idi.

Yine de söylüyorum. Ayrıcalık, tefrika, çekememezlik kesinlikle MENFAAT ilişkileridir. Yoksa merhum Mehmet Akif ERSOY bu Milli Marşı yazarken ne demişti, Allah bu Ulusa bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın. Sonra diğer söylemlerinde ise "Girmesin bir millete tefrika...., toplu vurdukca sineler, onu top sindiremez." Sorarım AÇILIM meraklılarına Mehmet Akif nereli, bu marşı neden yazmış. Hangi kaidelere göre yazmış, sonra "Hakkıdır Hakka Tapan Milletimin İstiklal" de, bu milletin HAMURU değilmi.

Onun için diyorum ki? bu ulusu bölmeye çalışanlar ancak bu çoğrafyanın sınırlarını genişletirler. Bu konu GÜN gibi aşikardır. Birden kuzey Irak, Birden Suriye T.C. hudutlarına ittifaken katılır. Esas düşman kardeşlerimiz değil, kardeşliğimizi bozmak isteyenlerdir.

Serdar A
08.11.2009, 18:41
Ben açılım meraklısı değilim .

Sıkıntım beni sınırlayan duvarlar .

Emirhan Ömeroğlu
10.11.2009, 22:15
Açılıma Sessiz kalanlara!

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1236539956330&ref=nf

Külünkoğlu
11.11.2009, 15:43
Ne güzel unutturdular değil mi ?

ceserdar
11.11.2009, 17:18

Aynen Abi. Geçen Pazar Haberturk'teki TekeTek programı vardı. Seven sever, işine gelmeyenin gelmez ama güzel program. Geçende de Yusuf Halaçoğlu vardı ve Osmanlı'da İngilizler için fitneci, Türkler için de unutkan manasına gelen bir söz kullanıldığını söylemişti. :) Demek yıllar geçse de huylar değişmiyor. Başkaları da seni iyi analiz edip ne yapacaksa planını ona göre kuruyor.

Emirhan Ömeroğlu
11.11.2009, 17:39

10 Kasım'da mecliste bunu tartışma konusu yapanlara yazıklar olsun.

bordo61
11.11.2009, 18:33
Türk Açılımı istiyorum.

Emirhan Ömeroğlu
11.11.2009, 20:03
Türk'üm demek faşistliktir ne açılımı bekliyorsunuz?

Bekir
12.11.2009, 19:35
8 PKK'lı Habur'da teslim oldu3'ü güvenlik soruşturmasının ardından "etkin pişmanlık" maddeleri kapsamında serbest bırakıldı.

12.11.2009 17:07
PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarından kaçan 8 PKK'lı Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde bulunun Habur Sınır Kapısı'na gelerek güvenlik güçlerine teslim oldu. Teslim olan PKK'lılar ifadelerinin alınması için Verimli Jandarma Karakolu'na götürüldü. İfadeleri alınan 3 PKK'lı, güvenlik soruşturmasının ardından "etkin pişmanlık" maddeleri kapsamında serbest bırakıldı.

M.Selim YALÇIN / SİLOPİ (AHT)

Keşke ilk seferde de böyle sessiz sakin teslim olunsaydı...

Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan Habur Sınır Kapısı'nda, PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarından kaçan 8 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.

Kuzey Irak'taki PKK kamplarından kaçan 8 PKK'lı sabah saatlerinde Habur Sınır Kapısı'nın karşısında bulunan Irak Halil İbrahim Gümrük Sahasına geldi. Peşmergeler tarafından gözlem altına alınan teröristler Türkiye'ye geçmek istediklerini bildirdi. Türk güvenlik güçleriyle görüşmek isteyen PKK'lılar saat 15.00 sıralarında Habur Sınır Kapısı'ndan giriş yaptı. Jandarma tarafından gözaltına alınan PKK'lılar ifadelerinin alınması için Verimli Jandarma Karakolu'na götürüldü.

Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı, durumu terör suçlarına bakan Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirdi. Teslim olan 3 PKK'lı, ifadelerinin alınmasının ve dosyalarının incelenmesinin ardından TCK'nın 221. maddesi uyarınca "etkin pişmanlık"tan yararlandırılarak, serbest bırakıldı. 5 PKK'lının güvenlik soruşturmalarının sürdüğü bildirildi.

Serdar A
15.11.2009, 20:57
Türk'üm demek faşistliktir ne açılımı bekliyorsunuz?

Türk olmayanları reddetmek faşistliktir .

Bu durum , tüm ulus devletlerin iç politikalarında tam kontrol sağlayamamasını sağlayan en derin paradoksudur .

Sadece Türkiye'nin başını ağrıtmıyor .

littlebighorn
17.11.2009, 00:29
8 PKK'lı Habur'da teslim oldu3'ü güvenlik soruşturmasının ardından "etkin pişmanlık" maddeleri kapsamında serbest bırakıldı.

PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarından kaçan 8 PKK'lı Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde bulunun Habur Sınır Kapısı'na gelerek güvenlik güçlerine teslim oldu. Teslim olan PKK'lılar ifadelerinin alınması için Verimli Jandarma Karakolu'na götürüldü. İfadeleri alınan 3 PKK'lı, güvenlik soruşturmasının ardından "etkin pişmanlık" maddeleri kapsamında serbest bırakıldı.

Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan Habur Sınır Kapısı'nda, PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarından kaçan 8 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.

Kuzey Irak'taki PKK kamplarından kaçan 8 PKK'lı sabah saatlerinde Habur Sınır Kapısı'nın karşısında bulunan Irak Halil İbrahim Gümrük Sahasına geldi. Peşmergeler tarafından gözlem altına alınan teröristler Türkiye'ye geçmek istediklerini bildirdi. Türk güvenlik güçleriyle görüşmek isteyen PKK'lılar saat 15.00 sıralarında Habur Sınır Kapısı'ndan giriş yaptı. Jandarma tarafından gözaltına alınan PKK'lılar ifadelerinin alınması için Verimli Jandarma Karakolu'na götürüldü.

Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı, durumu terör suçlarına bakan Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirdi. Teslim olan 3 PKK'lı, ifadelerinin alınmasının ve dosyalarının incelenmesinin ardından TCK'nın 221. maddesi uyarınca "etkin pişmanlık"tan yararlandırılarak, serbest bırakıldı. 5 PKK'lının güvenlik soruşturmalarının sürdüğü bildirildi.
Bunlar kaçıp teslim oluyorlar yani gerçekten pişmanlar ya da en azından öyle ifade ediyorlar.

Diğerleri bir emir komuta zinciri içerisinde geliyorlar, bilinçli olarak pişman değiliz diyorlar ve serbest bırakılıyorlar. Ve de kendilerine karşılama töreni yapılıyor çünkü kim ne derse desin karşı taraf sözde zafer kazandığını düşünüyor.

Bilâl ÇOBAN
19.11.2009, 15:04

günah mı çıkartıyorsunuz acep ? bu insanlık dışı mahlukların askerime kurşun attıktan sonra, pişmanım demeleri serbest bırakılmaları için kâfi öyle mi ? ve bu sizin için bir övünç kaynağı belki de. "bakın biz onları dağdan indirdik..." dağdan indirdiniz de nereye soktunuz ? şehre, köye, meclise ? kabartın ayranı bakalım, nereye kadar gidecek...

"Öyle ağızlar barış dedi ki; kuduracağım. Öyle ağızlar sevgi dedi ki; tiksindi lağım!"

mehmet83
21.11.2009, 03:18
Hadi gelin MR'ınızı çekeyim...

Kimmiş bu gelen teröristler?

“Barış” grubu.

Sen kimsin bu durumda?

“Savaş” grubu.

*

“Demokrasi, özgürlük, barış, empati, uzlaşı, kültür, hoşgörü, etik,
insan hakları” gibi saygın kavramları, seni susturmak için, sana karşı kullanıyorlar.
*

“Kara propaganda”
dır bu.
*

Terörün silahsız olanı.

*

Cephanesi, hile, iftira, entrika, fitne, nifak, dedikodu ve rivayettir... Maske takar. Yalanı, gerçek gibi anlatır. Ajanı, aydın diye ambalajlar. Yorum üfler, manşet pompalar. Biat edeni yüceltir, itaat edeni alkışlar. Varolmayanı, varmış gibi gösterir. Saptırır... “Bu açılımın içinde ne var?” diye sor mesela... “Analar ağlasın mı istiyorsun?” diye kontra sorar. Dağa çıkan sendin çünkü! Hayatında kırmızı ışıkta bile geçmediğin halde, anaları ağlatan sanki senmişsin gibi suçlanırsın, utanırsın, susarsın.

*

At izi, it izine karışır böylece.

*
Ve, muhtemelen...

Endişelisin bu yüzden.

Moralin bozuk.

Mutsuzsun.

Böbreğinde taş varmış gibi, kıvranıyor beynindeki düşünceler... Aklın karışık, zihnin bulanık, vicdanın sancılı... Devlete inancın sarsıldı. Güvenini kaybettin.

Geçenlerde, o arkadaş ortamında, öyle düşünmediğin halde, öyle düşünüyormuş gibi yaptın, hâlâ için içini yiyor. Irkçı filan diye yaftalanmaktan korktuğun için, fikirlerini özgürce ifade edemiyorsun. Kendini yalnız hissediyorsun, “Bi tek ben aksini düşünüyorum herhalde” diyorsun. Son zamanlarda sık sık “Acaba ben mi yanlış düşünüyorum” duygusuna kapılıyorsun. Ramak kaldı... Sürüye katılmak üzeresin.

*
Çünkü... Bir türlü açamadıkları açılımın önünde tek engel var.

*

Sana PKK'lıların teslim olduğunu söylüyorlar ama, aslında senin tıpış tıpış teslim olmanı bekliyorlar.

Yılmaz Özdil

Adam resmen tercüman olmuş bize.

Asagi yukari bi 10 sayfa geriye gidip okudum. Bu yaziyi okudum ve anlatmak isteyipte anlatamadigim dusuncelerimi gordum bu yazida. Ne diyelim, Allah yardimcimiz olsun.

Can basten
21.11.2009, 14:37
Bu başlık tartışma başlığı değil arkadaşlar. Siyaset üstü bir konu olduğu da malumunuz.

Lütfen...

İHSAN
25.11.2009, 00:30
Bu başlık tartışma başlığı değil arkadaşlar. Siyaset üstü bir konu olduğu da malumunuz.

Lütfen...

Sevgili Can, burada tartışma yapılıp yapılmadığını ve bilhassa konuşulan şeyin siyaset üstü mü yoksa bizzat siyaset mi olduğunu bu işin bilimiyle ilgilenen birinin gayet iyi bileceğini düşünerek, sen öyle diyorsan öyledir, diyorum. Başka diyecek bir şey yok.

Travelair
30.11.2009, 19:58
Eskiden örgüt üyeleri aramızda gezemezdi, en çok dağa çıkar hakettikleri gibi yaşarlardı. Şimdi aramıza sızıyorlar, yine şımaran onlar, yine itidalli olmak zorunda olan biz. İnşallah elleri ayakları kopar da yaptıklarının bedelini Allah onlardan sorar

Travelair
03.12.2009, 14:17
Dün Ntv'nin Irak'ın kuzeyindeki Mahmur kampından yaptığı yayın vardı. Bir kadına soruyorlar dönecek misiniz diye. Cevap: Ulusal önderimiz ne derse o olur. Orda pkk terör örgütünün etkisinin büyük olduğuna inanıyorum. Eğitim veriliyor, akıllar yıkanıyor Türkiye'ye karşı. Kendine bağlı bir halk yaratmaya çalışıyor pkk terör örgütü. Türkiye'de de aynı politika. Halkın savunucuları gibi gösteriyorlar kendilerini dtp sayesinde. Halkın cahilliğini, iyi niyetini, fakirliğini, bir takım çevrelerce horlanmışlığını suistimal ediyorlar. İnşallah herkes hak ettiğini bulur. İlahi adalete güvenim sonsuz

ÜNAL
03.12.2009, 14:23
Millet olarak bir çok tehlikeden,badirelerden geçtik.Bu durumdan da zamanı geldiğinde çıkarız diye düşünüyorum.

Fakat o süre zarfına kadar sabrımız çok denenecek...

http://img110.yukle.tc/images/2613Turk_Askeri_by_DarkSideGD.jpg

Ertan 51
03.12.2009, 14:54
Çok taviz veriliyor kanıma dokunuyor.Yakıyor,yıkıyor,vuruyor,kırıyorlar hep savunmadayız.Bana polise mukavemetten 1.5 yıl hapis 9 milyar para cezası veren yasalarımız ve devletimiz masum esnafın dükkanını yakan,kaldırımdaki insanların üstüne araba süren,polisi diri diri yakmaya kalkan,o pisliğin resmini ellerinde gezdiren (vs.vs.) mahlukatlara gelince sağır dilsiz kalıyor,bunu o çakallar da görüyor ve kendini bişi zannedip iyice azıyor.Açılım maçılım anlamam devlet devlet gibi olacak ve kanuna yasaya aykırı her kim olursa olsun cezasını kesecek.Yoksa devletine bağlı vatandaşlarımız doğrumu yapıyorum diye düşünmeye başlar haberleri ola.

Külünkoğlu
03.12.2009, 15:00
Şu başlığın reytingi bile çok şey ifade ediyor...
En kötüsü oldu..
"alıştık..."

macuka
03.12.2009, 15:05
http://www.facebook.com/video/video.php?v=102173686467501

konusu:Turk olmak...

Ertan 51
03.12.2009, 15:05
Şu başlığın reytingi bile çok şey ifade ediyor...
En kötüsü oldu..
"alıştık..."
Şefim kesinlikle haklısın,inan ki benim de en üzüldüğüm olay tam da senin bu parmak bastığın olay
bak başsağlığı mesajlarına,Bayram tebriği başlığına,bu başlığa ve buna benzer başlıklara durum hep böyle,ama git kaptan Song oldu ya,Şenol Güneş Trabzon'da ya kırala gider çok bilmeler.
Neyse sadece buraya has değil toplum genelde böyle olmaya başladı deyip yuvarlayım renktaşları kızdırmayım ben.

Süleyman50
03.12.2009, 15:31
pkk' lılar mecliste, şehirlerde olduğu sürece bu terör bitmez, olan gencecik evlatlarımıza oluyor malesef...

28TS61
03.12.2009, 16:14
adamlar istedikleri gibi hareket ediyor, basin aciklamasi yapiyor, it icin daha iyi sartlar talep ediyorlar medya basinda.
asil suc bizimkilerde, hic bir aciklamalarini yayinlama katilma.

kendi milletimiz vatanimiz icin yuruyus yapinca karsisina devlet cikiyor napiyorsun diye. yazik cok yazik.
ab ye girmek icin her türlü yalakaligi yapiyorlar. zamaninda asacaktin iti. bak ortalik nasilda temizleniyordu

ceserdar
03.12.2009, 19:03
Dün Ntv'nin Irak'ın kuzeyindeki Mahmur kampından yaptığı yayın vardı. Bir kadına soruyorlar dönecek misiniz diye. Cevap: Ulusal önderimiz ne derse o olur. Orda pkk terör örgütünün etkisinin büyük olduğuna inanıyorum. Eğitim veriliyor, akıllar yıkanıyor Türkiye'ye karşı. Kendine bağlı bir halk yaratmaya çalışıyor pkk terör örgütü. Türkiye'de de aynı politika. Halkın savunucuları gibi gösteriyorlar kendilerini dtp sayesinde. Halkın cahilliğini, iyi niyetini, fakirliğini, bir takım çevrelerce horlanmışlığını suistimal ediyorlar. İnşallah herkes hak ettiğini bulur. İlahi adalete güvenim sonsuz

Abi, yazına ek olarak şunu söylemek istiyorum. Sapla saman birbirine karıştırılıyor. Bu memlekette çok satan ama okunmayan gazetelerde köşe sahibi olan insanlar sapla samanı birbirine karıştıyorlar maalesef. Ünvanı Profesör olan bir Siyaset Bilimci bir adam çıkıyor Apo'yu Osmanlı Devleti olsa Paşa yapardı diyor. Sonra birisi çıkıp gerçek öyle değil böyle diyor, senin söylediğin yanlıştır diyor. Ondan sonra bu adam çıkıp diyor ki bende Amerikalı bir tarihçinin kitabından okudum diyor. Bırakın kitabı, kitabın yazarı tarihçiyi tanıyan insanlar orada da öyle demiyor diye gösteriyorlar. Sonra bu adam bir özür bile dilemedem köşesinden demokrasi dersleri veriyor.

Mamur Kampı'ndakiler nereden gelmişler? Hepsi Türkiye'den mi gitmiş? O bile bilinmiyor ama birileri demokratik açılım diye ortalıklara düşüyor. Kimse birşey bilmiyor, hadi halkı anladım cahildir, ama bu ülkenin kendilerine düşünce adamı etiketi yapıştıran adamları sap samanı birbirine karıştırıyorlar. İnsanları ilk önce kendi yazılarında kullandıları sıfatlarla bölüyorlar, sonra da çıkıp kardeşlik naraları, Anadolu toprağı ayağı çekiyorlar.

Külünkoğlu
04.12.2009, 17:13
http://i.radikal.com.tr/GaleriHaber/2009/12/04/fft22_mf303834.Jpeg

Erbay
04.12.2009, 18:25
2 cm için laf yapıyorlar. Konuşturuyoruz ya şunları çıldırasım geliyor.

macka61
04.12.2009, 18:58
1 şehit vermişiz bugün şehidimize Allahtan rahmet diliyorum

Kadir
04.12.2009, 19:21
İtler gülmeye devam ediyor.. Şehidimize Allah rahmet eylesin.

Burçak
04.12.2009, 19:40
gelmesin adi köpekler.:mad:
orda gebersin soysuzlar. :mad:
ulusal köpeklerininde Allah belasını versin:mad:

İskender66
04.12.2009, 19:55
Şehirde hemen hergün polislerimize ve karakollara saldırıyor terör yandaşları. Askere, polise uzanan eller kırılsın. Ne anlıyorlar, taşlamaktan, terör estirmekten? Süreci baltalıyorlar.

Serdar A
04.12.2009, 21:31
Bu gün çocukların ellerine taşları tutuşturanlar , geçmişte bir gün Aktütün karakolunun basılması tezgahını kuranlardan başka insanlar değildi . Benim gözümde failleri birdir .

Ahmet Başkaya
04.12.2009, 21:34
Her gün bir yerler taşlanıyor , ne anlıyorlar bundan ?

Barışı böyle mi istiyorsunuz yahu ?

Misina
04.12.2009, 21:38
Her gün bir yerler taşlanıyor , ne anlıyorlar bundan ?

Barışı böyle mi istiyorsunuz yahu ?

Böyle konuşma Ahmet burda böyle konuşmak yasak!Sadece Şehitler ölmez diyelim başka şeyler diyince suç oluyor!!!

Kadir
04.12.2009, 23:02
Şehirde hemen hergün polislerimize ve karakollara saldırıyor terör yandaşları. Askere, polise uzanan eller kırılsın. Ne anlıyorlar, taşlamaktan, terör estirmekten? Süreci baltalıyorlar.

Polyanacılık oynamanın alemi ne? Terör işte ne anlıyacaklar? Devlete ihanet.

28TS61
05.12.2009, 01:33
polisin ne yazikki hic bir yetkisi olmadigindan bir sey yapamiyor.
polisimize süs olsun diye silah vermisler o kadar

İskender66
05.12.2009, 17:14
İŞTE YENİ İMRALI

Yeni odasının eskisinin yarısı kadar ve kötü olduğu” iddiaları üzerine Adalet Bakanlığı (http://www.milliyet.com.tr/index/Adalet%20Bakanligi) yeni cezaevinden 9 ayrı fotoğrafı basına dağıttı

Terörist (http://www.milliyet.com.tr/index/terorist) Abdullah Öcalan (http://www.milliyet.com.tr/index/Abdullah%20Ocalan)’ın İmralı (http://www.milliyet.com.tr/index/Imrali)’daki yeni cezaevindeki odasının eski kaldığı yerden sadece 0.17 metrekare daha küçük olduğunu açıklayan Adalet Bakanlığı (http://www.milliyet.com.tr/index/Adalet%20Bakanligi), bunun kanıtı olan 9 ayrı cezaevi (http://www.milliyet.com.tr/index/cezaevi) fotoğrafını basına dağıttı. Fotoğraflarda, Öcalan’ın kaldığı odanın eski odasına oranla daha küçük gözükmesi dikkati çekti.
Ancak fotoğraflar, odanın büyüklüğünün, Türkiye (http://www.milliyet.com.tr/index/Turkiye) genelindeki F Tipi cezaevlerinin tek kişilik odalarıyla neredeyse birebir aynı olduğunu da ortaya koydu. Yeni odanın eski odadan yarı yarıya küçük olduğunu öne süren Öcalan’ın avukatları ise Avrupa (http://www.milliyet.com.tr/index/Avrupa) İnsan Hakları Mahkemesi (http://www.milliyet.com.tr/index/Insan%20Haklari%20Mahkemesi)’ne (AİHM) yeni başvuru yapmayı kararlaştırırken, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’ne (CPT) de “İmralı’ya heyet gönderme” çağrısında bulundu.

Standart pencere ve oda
Adalet Bakanlığı’nın dağıttığı fotoğrafların dördünde, Öcalan’ın yeni odasının bir benzerinin farklı açılardan çekilmiş görüntüleri yer aldı. Bakanlık yaptığı açıklamada, yeni odanın büyüklüğünün 11.81 metrekare olduğunu, 11.98 metrekare büyüklüğündeki eski odadan sadece 0.17 metrekare daha küçük olduğu bilgisini tekrarladı. Diğer beş fotoğrafta ise Öcalan’ın odasının açıldığı 24 metrekarelik havalandırma bölümü ile masa tenisi oynanabilecek 34 metrekarelik spor salonu, 20 metrekarelik hobi ve sohbet odası, 20 metrekarelik dershane ve avukat görüşünün yapıldığı yerin görüntüleri yer aldı.
Ancak bakanlığın dağıttığı fotoğraflar bir yandan da tartışmaları alevlendirdi. Görüntülerde, odanın arka kısmında yer alan duşakabin ve tuvalet yer almadı. Odanın yatak, dolap ve masanın bulunduğu bölümünün büyüklüğünün yaklaşık 7 - 8 metrekare olduğu yorumu yapıldı.

Avukatlar AİHM (http://www.milliyet.com.tr/index/AIHM) yolunda
Tuvalet ve duşakabin bölümüyle birlikte düşünüldüğünde, odanın büyüklüğünün bakanlığın açıkladığı genişlikte olacağı gözlendi. Ancak fotoğraflar, Öcalan’ın yaşam alanının öncekine göre daha küçük olduğu yorumlarına yol açtı.
Öcalan ise AİHM’ye daha önce tecrit edildiği iddiasıyla açtığı davaya ek bir başvuru yapmaya hazırlanıyor. Öcalan’ın yeni başvurusunda, eskisinden daha kötü yaşam koşullarına sahip olduğunu belirteceği, diğer mahkûmların yararlandığı haklardan yararlanmadığından yakınacağı öğrenildi.
http://media4.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/T%C3%BCrkiye/091204%20%C3%B6calan%20yatak.hlarge.jpg

http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2009/12/04/fft16_mf446392.Jpeg
ÖCALAN’A YENİ İMKÂN
F TİPİ cezaevleri model alınarak yapılan yeni cezaevine taşınmasıyla, Öcalan bugüne kadar sahip olduğu ancak kullanamadığı bazı hakları kullanabilecek. F Tipi cezaevlerinde kalan diğer mahkûmlar gibi spor tesislerinden, dershaneden, sohbet ve hobi odasından yararlanma hakkı bulunan Öcalan, 10 yıldır tutulduğu binada bu tip mekânlar yapılmadığı için haklarını kullanamadı. Öcalan, İmralı’ya yeni mahkum nakli ile başka mahkûmlarla da bir araya gelebilecek. Disiplin cezası kalkarsa masa tenisi de oynayabilecek.
http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/Assets/PhotoGallery/Pictures/Medium/0000044077.jpg
http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2009/12/04/fft16_mf446393.Jpeg
Öcalan gibi kaç kişi var?
Bakanlığın açıklamasında, İmralı Cezaevi (http://www.milliyet.com.tr/index/Imrali%20Cezaevi)’nde 24 metrekare büyüklüğünde ayrı havalandırma alanlarına sahip 6 tek kişilik oda bulunduğu kaydedildi. Açıklamada, ortak havalandırma alanına sahip 3 ayrı odanın daha bulunduğu belirtildi. Tüm odaların büyüklüğünün, toplam 4 bin 284 hükümlü ve tutuklunun kaldığı diğer 13 F Tipi cezaeviyle aynı olduğu kaydedildi.
http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2009/12/04/fft16_mf446394.Jpeg
http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2009/12/04/fft16_mf446395.Jpeg
HAVALANDIRMA BÜYÜDÜ
ADALET Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde, Türkiye genelindeki 13 adet F Tipi cezaevinin özellikleri konusunda bilgiler yer alıyor. Sincan (http://www.milliyet.com.tr/index/Sincan) 1 no’lu F tipindeki oda büyüklüğü 3 kişilik odalar için 25 metrekare alt ve 25 metrekare üst olmak üzere toplam 50 metrekare, tek kişilik odalar için 10 metrekare olarak açıklanıyor. Tek kişilik odaların havalandırmasının ise Öcalan’ın havalandırmasından daha büyük (42 ila 50 metrekare arasında) olduğu belirtiliyor. Sincan 2 no’lu F Tipi cezaevinde de oda ve havalandırma büyüklükleri aynı. Bu cezaevinde, her odada merkezi TV bulunduğu kaydediliyor.

‘TEMİZ HAVA ALAMIYORUM’
YENİ cezaevi koşulları ile ilgili şikâyetlerini sürdüren Öcalan, hücresinden sonra havalandırmasını da beğenmedi. Havalandırma duvarlarının yüksek olmasından yakınan Öcalan, yüzde 25 hava aldığını öne sürerek “Burada temiz hava alamıyorum. Hava yukarıdan gidip geliyor, burada beş metrelik bir kuyunun dibinde gibiyim” dedi. Avukatları ile haftalık görüşmesini yapan Öcalan “Uyuyamıyorum. En ufak bir seste açılmasında uyanıyorum. Bu koşullara, sağlığım da psikolojik durumum da daha fazla elvermeyecektir. Bir de boğazım kuruyor” ifadelerini kullandı. DTP (http://www.milliyet.com.tr/index/DTP) Şırnak (http://www.milliyet.com.tr/index/Sirnak) Milletvekili Hasip Kaplan (http://www.milliyet.com.tr/index/Hasip%20Kaplan) da, Adalet Bakanlığı’nın dağıttığı görüntüler konusunda, “gösterdikleri fotoğrafın ne malum Öcalan’ın kaldığı odanın fotoğrafı olduğu” dedi.
http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2009/12/04/fft16_mf446391.Jpeg
Öcalan 2007’de bu şartlarda yaşıyordu
Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin Abdullah Öcalan yakalandıktan 2 hafta sonra, 27 Şubat-3 Mart 1999 tarihleri arasında Öcalan’ın tutukluluk şartlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmeye yer verdiği raporunda Öcalan’ın hücresinin “gözaltı için gerekli şartları yüksek standartta karşılayan, 13 metrekareyle iyi bir büyüklükte, yeterli ışık alan, doğal ışığın da eriştiği, hepsi çok iyi kalitede yatak, komodin, masa, sandalye, duş, tuvalet, lavabo, ısıtmalı klima sistemine sahip olduğunu” belirtmişti.

İHSAN
05.12.2009, 19:44
Konuyla ilgili bir yazı. Mahir Kaynak'a ait.

Son günlerde Öcalan ve PKK lehine gösteri yapan, sokakları savaş alanına çeviren, halkın can güvenliğini tehlikeye sokan eylemler nasıl bir sonuç doğurur?
Bu eylemler halkta, haklı olarak, lehine gösteri yapılan kişi ve örgüt aleyhinde ciddi bir tavır oluşmasına neden olmaktadır. Bundan sonra hiç kimse bu kişi ve örgüte yönelik olumlu bir karar alamaz. Bu eylemi yaptıranlar ve onları destekleyenler bunu bilmiyor mu?

Bu soruya vereceğim cevap “biliyorlar ve bu sonucu doğurmak için eylemleri düzenliyorlar” olacaktır. Çünkü Kürtleri siyasi olarak kontrol eden güçler hem PKK’ya hem de onun kurucu liderine karşıdır. Yani bu hareketi etkisiz hale getirmek için sokak eylemleri düzenliyor ve halkta oluşacak olumsuz duygular sonucu bu hareketin devlet tarafından etkisiz hale getirilmesi ve liderinin ebediyen hapishanede tutulmasını sağlamak istiyorlar.

Sözlerim bir tarafın lehine yorumlanmamalıdır. Sadece bir iç çatışmanın fotoğrafını çekmeye çalışıyorum. Kürt sorununu incelerken yaptığımız en büyük yanlışlık bu kitlenin yönlendirilmesi ve yönetiminde var olan rekabeti incelemememiz ve onları tek bir vücut gibi görmemizdir. Oysa PKK başlangıçta bu iç çatışmanın bir ürünü olarak doğmuştu ya da mücadelelerinin asıl hedefi Kürtleri kontrol altında tutan güçtü. Ancak bu güç siyasi açıdan da etkin olduğu için siyasal iktidarları etkileyebiliyordu ve çatışmanın yönünü devlete yöneltmekte başarılı oldular.

Demokratik açılım bölgede yeni bir siyasi yapılanmaya yol açacak ve muhtemelen bölge halkını temsil eden kişiler değişecektir. Bu sadece kişilerin değişmesine değil politik tavrın da değişmesine yol açacaktır.

Eğer önümüzdeki günlerde DTP kapatılırsa bu gelişmenin önü açılmış olur. Şüphesiz kapatılan partinin yerini alacak bir oluşum için hemen çalışmalar başlayacaktır. Sorulması gereken soru bu yeni oluşumun politik tavrının ne olacağıdır.

Benim tahminim, belki de temennim, yeni oluşumun Türkiye ile özdeş ve onun sorunlarını çözmekte yardımcı, ırkçı söylemlerden uzak, demokratik açılımın verdiklerini yeterli kabul eden, bölgedeki ekonomik yapının ve bunun etkisiyle sürmekte olan ilkel törelerle mücadele eden, insan ve kadın haklarını savunan bir oluşumun ortaya çıkacağıdır. Bu gerçekleşirse Türkiye ve onun tüm vatandaşları önümüzdeki uygun ortamın yaratacağı imkanlardan faydalanabilecek. Geleceği sadece ekonomik gelişmelerle ve onun sağlayacağı refahla sınırlı tutmak yanlış olur. Türkiye ırk ve inanç farklılıklarını bir sorun olmaktan çıkarmış, geçmişindeki var olan olumlu değerleri çağa uydurarak, hiç kimseye özenmesine ve taklit etmesine gerek bırakmayacak yaratıcı insanlara sahip bir topluma dönüşebilir.

Kürtler hep talep eden, istekleri gerçekleşmezse kırıp dökme şantajına başvuran bir kitle olmaktan çıkıp geleceğin inşasında gayretli ve yaratıcı insanlar olmalıdır. Bir kişinin hapishanedeki odasını büyütmek için otobüs yakıp masum insanların hayatını tehlikeye atmak küçüklüktür.

Travelair
05.12.2009, 19:58
Meyve tabağında da avokado yokmuş... Haram zıkkım olsun

KUTADGU
05.12.2009, 20:22
Birileri hala süreç diyor. Süreç baltalanıyor diyor. Geriliyorum, üzülüyorum, sinirleniyorum.

Kimsenin derdi kalmamış gibi "aman sürece bir çelme takılmasın da ne olursa olsun" derdindeler.

Bakın bu ülkede Türk Bayrağı açanlara provokatör denilmeye başlandı.

Bu duruma bu ülkeyi kim getirdiyse Allah Belasını Versin!

Emirhan Ömeroğlu
05.12.2009, 20:40
Ah ulan sevmeyecektik bu vatanı!

Mustafa Yüksek
05.12.2009, 22:08
Ah memleketim...Ne hallere getirdiler seni? Vatan hainlerine bizim kadar medeni davranan bir ülke daha yoktur dünya yüzeyinde...Çok medeniyiz çok...

bordo61
06.12.2009, 19:26
Siyasal çıkarları uğruna

Her Türk bayrağı gördükleri yeri taşlıyanlara ses çıkarmayanlara

Bankaları,Parti binaları,dükkanları her yeri taş yağmuruna tutanlanlara

Her polis görünce taşa sarılanlara

Otobüslere molotof atanlara

Millet sokakta aç susuz yatarken 17 cm diye Ülkeyi karıştıranlara.

Hepiniz ALLAH'tan bulasınız inşallah.