PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzon'da Ulaşım Sorunları

boztepeliyasin
29.01.2009, 12:06
trabzon büyüyen ve gelişen yapısıyla birlikte bazı alanlarda şehrin önemli eksiklikleri bulunmaktadır. bu sorunlardan biride şehir içindeki ulaşım sorunudur. bu başlık altında ulaşımda karşılaştığınız aksaklıkları ve çözüm önerileri hakkında yorum yapabilirsiniz. HERŞEY TRABZON İÇİN!:alkış:

seyyah61
29.01.2009, 13:46
En büyük ulasim sorunumuz Akcaabat-Trabzon arasi sadece 2 otobüs calismasidir.
Ayrica hat uzatilmali ve tüm otobüsler Akcakale-KTÜ arasi gitmeli.
KTÜ'ye giden otobüslerin birisi üstten, birisi de sahilden gecmeli.
Fakat uzun vadede kalici bir cözüm üretmek ancak rayli sistemle olur.
Trabzon'da metro pek mümkün olmadigindan, tramvay yapilabilir.
Artik sokagin ortasinda arabalarla beraber giden tramvaylar var.
Illa ki özel yol yapilmasi gerekmiyor.
Bu sistem Almanya'nin ortalama bir sehri olan Bielefeld'de tam 20 yila yakin var.
Tramvay hatti da en azindan Sögütlü-KTÜ arasi olmali.

Cengiz Çubukcu
29.01.2009, 13:50
Tabzondaki en büyük ulaşım sorunu saat 4'den sonra bizim köye araba olmamasıdır :D

Yasin Berber
29.01.2009, 16:39
Trabzondadamı ulaşım sorunu var...Bunu ilk duydum

Misina
29.01.2009, 16:57
Maç çıkışı Stadın Önünden ilçelere minibüs kalkmıyor.Gerekçe ise Minübüslere ceza uygulanması.hangi mantıkla yapılıyor anlam veremiyorum.Çömlekçiye kadar ya yürüyoruz ya dolmuşla geliyoruz.

Fatih
29.01.2009, 17:01
Trabzon'da ulaşım sorunu var diyenleri İstanbul'a bekleriz:)

Adem Erdoğan
29.01.2009, 17:04
Stadın önünden Araklının köylerine metro istiyoruz.:atki:

Hüdai Pervaneli
29.01.2009, 17:07
Stadın önünden Araklının köylerine metro istiyoruz.:atki:

ben ötöbüs ede yariziyim adem

maca gidince bazen eve dönemiyoruz

Sadullah KAPICIOĞLU
29.01.2009, 17:16
ya sahile bir metro hattı. Muazzam olur ya. :( ahhh ahh

guci 29
29.01.2009, 17:23
Evet ulaşım sorunu yaşıyoruz. Bir türlü gidemedik Trabzon'a. Di mi Melal? :D

boztepeliyasin
29.01.2009, 19:36
beldiyeden rica ediyorum şu eski körüklü otobüsleri kaldırıp artık şehiriçinede yeni otobü,sler alsınlar. o otobüsler hem görüntü hem ses hemde hava kirliliğine neden oluyor. birde şu dolmuş olayından biraz olsun şehri kurtarabilirsek ulaşım birşeye benzeyecek.

melâl
01.02.2009, 11:33
Evet ulaşım sorunu yaşıyoruz. Bir türlü gidemedik Trabzon'a. Di mi Melal? :D

bizim ulaşım sorunumuz illerarası hayadum :p ayrı
arkadaşlar şehiriçi mevzulardan bahsediyorlar kanımca :(

allahım şu Trabzona ayak basmayı bi nasib etse bana... ne isterim otobüs ne isterim metro... tüm şehri adım adım yürümezsem...
adım adım :rolleyes:

tuncay1984
01.02.2009, 11:40
denizden trabzon akcaabat vapur kalksa süper olur
yada trabzon akcabat hatti metro düzköy yolundan taa doganköye kadar
dolmus out metro in zaten para kazanilmiyor bu dolmusculuktan yillardan beri var zengin olan biri cikmissmi günü kurtariliyolar

Hekimoğlu
01.02.2009, 12:27
Çözüm raylı sistem.

Gökçebey
01.02.2009, 12:34
Trabzon'da ulaşım sorunu var da bizim mi haberimiz yok :D Evinden 15 dk içinde meydana gidemeyen var mı? Fatih'ten bazen 10 dakika içinde bile meydanda olduğumuz oluyor. Şehir için belediye otobüsleri vızır vızır. Hepsini geçtim, şehir merkezinden 10 dakika içinde havalimanına gidilen başka bir şehir var mı dünyada :D Trafik sıkışıklığı desen, o da yok. 20 saniyelik sıkışıklıkta anlarız ki yeşil lambanın yanmasını bekliyoruz. 1 dakikalık sıkışıklıkta demek ki trafik kazası var.

Trabzon'da ulaşım problemi yok fakat feci bir otopark problemi var. Bu da düzensiz yapılaşma ve Trabzon'un engebeli doğasından kaynaklanıyor. Meydan civarında işi olup da özel arabasıyla oraya gitmeyi isteyen eminim ki yok denecek kadar azdır. Çimenli'den(fiskobirlik fabrikası, Köy hizmetleri, Avrasya Üniversitesinin civarı) Akçaabat'a yapılacak hafif raylı sistem şehir içindeki yaya kalabalığını azaltır, bu da trafiği rahatlatır. Fakat bu kadar dolmuş varken bu projeyi uygulatırlar mı o da ayrı muamma.

boztepeliyasin
01.02.2009, 16:54
Trabzon'da ulaşım sorunu var da bizim mi haberimiz yok :D Evinden 15 dk içinde meydana gidemeyen var mı? Fatih'ten bazen 10 dakika içinde bile meydanda olduğumuz oluyor. Şehir için belediye otobüsleri vızır vızır. Hepsini geçtim, şehir merkezinden 10 dakika içinde havalimanına gidilen başka bir şehir var mı dünyada :D Trafik sıkışıklığı desen, o da yok. 20 saniyelik sıkışıklıkta anlarız ki yeşil lambanın yanmasını bekliyoruz. 1 dakikalık sıkışıklıkta demek ki trafik kazası var.

Trabzon'da ulaşım problemi yok fakat feci bir otopark problemi var. Bu da düzensiz yapılaşma ve Trabzon'un engebeli doğasından kaynaklanıyor. Meydan civarında işi olup da özel arabasıyla oraya gitmeyi isteyen eminim ki yok denecek kadar azdır. Çimenli'den(fiskobirlik fabrikası, Köy hizmetleri, Avrasya Üniversitesinin civarı) Akçaabat'a yapılacak hafif raylı sistem şehir içindeki yaya kalabalığını azaltır, bu da trafiği rahatlatır. Fakat bu kadar dolmuş varken bu projeyi uygulatırlar mı o da ayrı muamma.
millet 30 kilometrelik yol için başka şehirlerde 1 - 1,5 milyon yol ücreti ödüyor, biz trabzonda şehir içinde 5 kilometre yola 1250 ücret ödüyoruz. şehir merkezinde dolmuşlar üstüste duruyor, sivil arçlkar meydanda zar zor hareket ediyor, eski körüklü otobüsler sende bir defa mahallelerden büyük bir gürültüyle geçiyor, kaba ve artis dolmuş şöförleri trabzonda cirit atıyor, milattan kalma parke yollardea zangır zangır sallanıyoruz, bazı yerlerde bir yere girmek için dolmuşlara yürümek zorunda kalıyoruz, ilçeler arasında sabah işe gitmek için önceden yer tutmak zorunda kalıyoruz ve bazen geç kalıyoruz, ramazanda dolmuş ve trafiği beklerken iftarı kaçırıyoruz sen kalkmış trabzonda sorun yok diyorsun. tabi biz istanbulla kıyaslamıyoruz. biz burda daha iyi nasıl olur diye görüş bildiriyoruz. bizimde metromuz olsa , modern otobüslerimiz olsa, şehir içinde beyaz transitlerden biraz olsun kurtulsak fena olmazmı. geniş ve düzgün yollarımız olsa fena olmazmı.

Gökçebey
01.02.2009, 23:02
millet 30 kilometrelik yol için başka şehirlerde 1 - 1,5 milyon yol ücreti ödüyor, biz trabzonda şehir içinde 5 kilometre yola 1250 ücret ödüyoruz. şehir merkezinde dolmuşlar üstüste duruyor, sivil arçlkar meydanda zar zor hareket ediyor, eski körüklü otobüsler sende bir defa mahallelerden büyük bir gürültüyle geçiyor, kaba ve artis dolmuş şöförleri trabzonda cirit atıyor, milattan kalma parke yollardea zangır zangır sallanıyoruz, bazı yerlerde bir yere girmek için dolmuşlara yürümek zorunda kalıyoruz, ilçeler arasında sabah işe gitmek için önceden yer tutmak zorunda kalıyoruz ve bazen geç kalıyoruz, ramazanda dolmuş ve trafiği beklerken iftarı kaçırıyoruz sen kalkmış trabzonda sorun yok diyorsun. tabi biz istanbulla kıyaslamıyoruz. biz burda daha iyi nasıl olur diye görüş bildiriyoruz. bizimde metromuz olsa , modern otobüslerimiz olsa, şehir içinde beyaz transitlerden biraz olsun kurtulsak fena olmazmı. geniş ve düzgün yollarımız olsa fena olmazmı.

Güzel kardeşim, şehir içi dolmuş ücretleri ulaşım sorunu değil, vicdani sorun. Dediğin gibi dolmuş ücretleri pahalıdır. Fakat bu da başka bir konuyu açar. Dolmuş şöförleri de (araç sahibi değil şöförü)sabah saatlerinden gece yarılara kadar ekmek parası için tavaf ediyorlar meydanı. Trabzon'da müthiş bir dolmuş kirliliği var. Sadece Meydan-Fatih hattında onlarca minibüs var. Daha önceki taksi-dolmuş sistemi daha da vahimdi. Eski körüklü otobüsleri yıllarca kullandım, dediğin gibi büyük bir gürültüyle geçmiyorlar, etme :) Kaba ve artis dolmuş şöförleri hakkında sonuna kadar yanındayım. Fakat onların da sabahtan akşama kadar direksiyon sallayan "işçi" olduklarını göz ardı etmeyelim. Birçok şöför dolmuşta işçilik yapıyor. Milattan kalma parke taşların Trabzon'a özgü olduğu için sökülmediğini, artık ana yollarda pek olmadığını da biliyoruz. Dolmuşlara yürümek konusunda biraz haksızsın. Adı üstünde dolmuş, bir güzergahı var orada gidip geliyor. Her sokağa girebilmesi malesef düşünülemez bile. İlçeler arasındaki ulaşım durumunu bilemiyorum. Eminim ki ramazanda dolmuş bekleyeceğine insanlar evlerine yürüse iftara geç kalmazlar. Aslında Trabzon'daki meselenin özü de bu. Yürümüyoruz. Yürümeyi sevmiyoruz. Fatih meydan arası 4 km. Sahilden Tanjant yoluna kadar 4 alternatifli güzergah var. İnsanlar yürümeyi alışkanlık haline getirse hem kendi sağlıkları hem de şehir sağlığı açısından çok faydalı olur. Gel gör ki bu sefer de bir başka sorun ortaya çıkıyor. Dolmuş esnafı.

Trabzon'da metro olmaz, yeni ve kullanışlı otobüsler güzel olurdu. Sözün özü son cümlede kalmış. Trabzon'da ancak bu kadar geniş ve düzgün yol olabilir. Ne deniz bir yol daha doldurulur, ne de dağlardan bayırlardan uçan viyadüklerle köprüler kurulabilir artık.

Kusura bakma, kalkmış Trabzon'da ulaşım sorunu yoktur, başka sorunlar vardır diyorum :)

Halil Atalay
01.02.2009, 23:31
arkadaşlar dünyada en ucuz ulaşım araçı bisiklet hele trabzon için şehir biçilmiş kaptan, fazla büyüt değil yapılacak çok ufak bir düzenleme ile ve tabi insanlarımız biraz daha hoş görü ile bakarsa ulaşım sorunu kalma insanlar 30 km bir yol için utanmadan tranvay ve metro istiyorlar neden demiyorlar bisiklet yolu yapında bizde bu yolu kullanalım demiyorlar

bugün almayada,hollanda,fransa,belcika, aklıma gelmeyen bir çok şehirde bisiklet bir ulaşım araçı olarak kullanılıyor neden bizde olmasın????

ricam bunlara bakın

http://www.bisikletforum.com/

http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=11176

boztepeliyasin
02.02.2009, 03:16
Güzel kardeşim, şehir içi dolmuş ücretleri ulaşım sorunu değil, vicdani sorun. Dediğin gibi dolmuş ücretleri pahalıdır. Fakat bu da başka bir konuyu açar. Dolmuş şöförleri de (araç sahibi değil şöförü)sabah saatlerinden gece yarılara kadar ekmek parası için tavaf ediyorlar meydanı. Trabzon'da müthiş bir dolmuş kirliliği var. Sadece Meydan-Fatih hattında onlarca minibüs var. Daha önceki taksi-dolmuş sistemi daha da vahimdi. Eski körüklü otobüsleri yıllarca kullandım, dediğin gibi büyük bir gürültüyle geçmiyorlar, etme :) Kaba ve artis dolmuş şöförleri hakkında sonuna kadar yanındayım. Fakat onların da sabahtan akşama kadar direksiyon sallayan "işçi" olduklarını göz ardı etmeyelim. Birçok şöför dolmuşta işçilik yapıyor. Milattan kalma parke taşların Trabzon'a özgü olduğu için sökülmediğini, artık ana yollarda pek olmadığını da biliyoruz. Dolmuşlara yürümek konusunda biraz haksızsın. Adı üstünde dolmuş, bir güzergahı var orada gidip geliyor. Her sokağa girebilmesi malesef düşünülemez bile. İlçeler arasındaki ulaşım durumunu bilemiyorum. Eminim ki ramazanda dolmuş bekleyeceğine insanlar evlerine yürüse iftara geç kalmazlar. Aslında Trabzon'daki meselenin özü de bu. Yürümüyoruz. Yürümeyi sevmiyoruz. Fatih meydan arası 4 km. Sahilden Tanjant yoluna kadar 4 alternatifli güzergah var. İnsanlar yürümeyi alışkanlık haline getirse hem kendi sağlıkları hem de şehir sağlığı açısından çok faydalı olur. Gel gör ki bu sefer de bir başka sorun ortaya çıkıyor. Dolmuş esnafı.

Trabzon'da metro olmaz, yeni ve kullanışlı otobüsler güzel olurdu. Sözün özü son cümlede kalmış. Trabzon'da ancak bu kadar geniş ve düzgün yol olabilir. Ne deniz bir yol daha doldurulur, ne de dağlardan bayırlardan uçan viyadüklerle köprüler kurulabilir artık.

Kusura bakma, kalkmış Trabzon'da ulaşım sorunu yoktur, başka sorunlar vardır diyorum :)
dolmuş ücretleri vicadani değil belediyenin eksikliği yüzünden ortaya çıkan bir ulaşım sorunudur. büyükşehirlerde yol için, meydan oluşturmak için mahalleler ortadan kaldırılabiliyor ama trabzonda yollar genişlemezmiş! kocaelide ,boluda , istanbulda viyadükler kullanılıyor ama trabzonda kullanılamıyormuş. dolmuşçu esnafı dediğin insanlar şöförlüğü olan mahallelerinde işsiz kalmış gençler. esnaflık bir sanattır. o milattan kalma taşlarıda trafiğin az olduğu tarihin daha ön planda olduğu yerlerde söküp kullansınlar. o taşlar at arabaları için dizayn edilmişti otomobiller için değil. amacımız burda hep eleştiri değil tabiki daha modern trabzonu yaratmak olmalı. ve trabzon sadece fatih meydandan ibaret değil. artık denizi doldurmak hedefimiz olmamalı güneyede yatırımlara başlandı(örnek çukurçayır) şehrin güneyi içinde yeni güzegahlar ve yollar oluşturulmalı.

bisikletçi kardeşim sende güzel diyorsunda dediğini sadece doğu batı yönünde işi olanlar yapabilir. bildiğin üzere trabzonun büyük bir kısmı dağlık. metroylada kastettiğim hafif raylı sistem. trabzonda alan olmadığı için aslında metro trabzon için süper olurdu ama ona bir 50 sene daha var.

Gökçebey
02.02.2009, 08:12
Dolmuş ücretleri konusunda belediyenin eksikliğini açıklarsan sevinirim. Büyükşehirlerde yol ve meydan için mahalleler kaldırılıyor da, o şehirlerde demek ki buna uygun arazi mevcut. Trabzon'da hangi mahalleyi kaldırıp da yol ve meydan yapacaksın? Hadi yolları genişletmek için mantık çerçevesinde öneriler sun. Maraş caddesini 1 şerit daha genişletebilir misin? Tanjant'ı? Hele ki Uzun Sokak'ı? Kocaeli'de, Bolu'da, İstanbul'da viyadük yapmaya müsait araziler var demek ki. Trabzon'da da 2 benzeri uçan köprü mevcut. Tabakhane ve Zağnos vadilerinden geçen Tanjant yolu. Sen Boztepe ile Bahçecik'i viyadük ile birbirine bağlamayı mı düşünüyorsun?

Şöförlüğü olup da mahallelerinde işsiz kalmış insanlar için ne gibi çözüm önerilerin var mesela? Tır şöförlüğü yapsınlar, şehir içi ulaşımdan çekilsinler. Pazarda sebze meyve satsınlar(hiç yok sanki de). Yoksa göç mü etsinler!?

Milattan kalma taşlar her geçen sene biraz daha azalıyor şehir içi yollarda. Bu taşlardan en çok şikayetçi olanlar zaten dolmuşçular. Fakat bu taşların da Oto Sanayi Sitesine faydası dokunuyor! Gördüğün gibi hiçbir şey tek başına düşünülmüyor.

Trabzon'un sadece Fatih Meydan'dan ibaret olduğunu söylemedim zaten. Ben o bölgeyi iyi bildiğim için oradan örnek veriyorum. Boztepe Meydan'dan örnek versem tutarsız olur.

Şehrin güneyine yatırımlar başladı evet. 5 yıl önce Boztepe ve Çukurçayır'da kaç site vardı? sorusu yeterince açıklayıcı bu konuda. Çukurçayır'da yeni bir şehir kuruldu/kuruluyor. Buralara da yeni yollar ve güzergahlar yapılıyor zaten. Geliştirilebilir mi? Kesinlikle. Çünkü çevresi yapılaşmamış, sadece boş veya fındık bahçeli arazi.

Metro olayına gelince. Metro yer altında çalışan elektrikli trenlere verilen isim. Bu tanımla birlikte Trabzon'a metro kurulamaz. Trabzon'u metro için eşemezsin. Tramvay türü hafif raylı sistemi de artık sadece sahile kurabilirsin. O hattı da şehir içinden rahatlıkla yürütemezsin. Hele ki Boztepe ve daha yukarılara hafif raylı araçların çıkabileceğini pek sanmıyorum.

Burçak
02.02.2009, 08:48
16 nolu mesaj

...........millet 30 kilometrelik yol için başka şehirlerde 1 - 1,5 milyon yol ücreti ödüyor, biz trabzonda şehir içinde 5 kilometre yola 1250 ücret ödüyoruz. .......................tabi biz istanbulla kıyaslamıyoruz. biz burda daha iyi nasıl olur diye görüş bildiriyoruz....

dolmuş ücretleri vicadani değil belediyenin eksikliği yüzünden ortaya çıkan bir ulaşım sorunudur. büyükşehirlerde yol için, meydan oluşturmak için mahalleler ortadan kaldırılabiliyor ama trabzonda yollar genişlemezmiş! kocaelide ,boluda , istanbulda viyadükler kullanılıyor ama trabzonda kullanılamıyormuş. .

ard arda yazdığın iki mesajda kendinle çelişiyorsun. :)
burada belirtilen bir görüşü çürütmek için kullandığın ifadeleri bir sonraki mesajda yalanlıyorsun farkında olmadan.

böye konuları tartışmak fikir alışverişinde bulunmak çok güzel.
ama daha önce Trabzondan Göç konusunda yani şuan imzanda belirttiğin sebepten dolayı yaptığımız fikir alışverişinde seninle anlaşamayan birisi olarak şunu söyleyebilirim.

fikirlerini söylerken bazen karşıdaki insanlarıda dinlemeli anlamaya çalışmalısın.
bana bıraktığın izlenim aynen şöyle
herşeyi ben bilirim , ben dediysem öyledir. :)
fikirlerimiz uyuşmasada böyle konuları konuşmak tartışmak güzel

Halil Atalay
02.02.2009, 14:36
bence trabzon ilçeler arası kaç km? en yakın ilçeye 30-40 olsun buraya bisikletle bir insan çok rahat gider gelir ha bu iş kış aylarında zor olur ama bence insanın bir kere yaptığı zaman sonrası gelir ben hani trabzonda olsam ve çalışdığım yer bana 40 km olsa ben üşenmez giderim bisikletle o güzelim doğada bisiklet sürmeyeceksin başka nerede süreceksim benim bir arkadaş karadeniz sahil şeridini hopa'dan - akçakoca'ya kadar hep bisiklet üstünde geçdi bana söylediği tek şey abi mütiş bir tur olduğu fotorafları gösterdi içim gitti bende kısmetse yapacağım bir tur karadeniz'de

boztepeliyasin
02.02.2009, 15:27
Dolmuş ücretleri konusunda belediyenin eksikliğini açıklarsan sevinirim. Büyükşehirlerde yol ve meydan için mahalleler kaldırılıyor da, o şehirlerde demek ki buna uygun arazi mevcut. Trabzon'da hangi mahalleyi kaldırıp da yol ve meydan yapacaksın? Hadi yolları genişletmek için mantık çerçevesinde öneriler sun. Maraş caddesini 1 şerit daha genişletebilir misin? Tanjant'ı? Hele ki Uzun Sokak'ı? Kocaeli'de, Bolu'da, İstanbul'da viyadük yapmaya müsait araziler var demek ki. Trabzon'da da 2 benzeri uçan köprü mevcut. Tabakhane ve Zağnos vadilerinden geçen Tanjant yolu. Sen Boztepe ile Bahçecik'i viyadük ile birbirine bağlamayı mı düşünüyorsun?

Şöförlüğü olup da mahallelerinde işsiz kalmış insanlar için ne gibi çözüm önerilerin var mesela? Tır şöförlüğü yapsınlar, şehir içi ulaşımdan çekilsinler. Pazarda sebze meyve satsınlar(hiç yok sanki de). Yoksa göç mü etsinler!?

Milattan kalma taşlar her geçen sene biraz daha azalıyor şehir içi yollarda. Bu taşlardan en çok şikayetçi olanlar zaten dolmuşçular. Fakat bu taşların da Oto Sanayi Sitesine faydası dokunuyor! Gördüğün gibi hiçbir şey tek başına düşünülmüyor.

Trabzon'un sadece Fatih Meydan'dan ibaret olduğunu söylemedim zaten. Ben o bölgeyi iyi bildiğim için oradan örnek veriyorum. Boztepe Meydan'dan örnek versem tutarsız olur.

Şehrin güneyine yatırımlar başladı evet. 5 yıl önce Boztepe ve Çukurçayır'da kaç site vardı? sorusu yeterince açıklayıcı bu konuda. Çukurçayır'da yeni bir şehir kuruldu/kuruluyor. Buralara da yeni yollar ve güzergahlar yapılıyor zaten. Geliştirilebilir mi? Kesinlikle. Çünkü çevresi yapılaşmamış, sadece boş veya fındık bahçeli arazi.

Metro olayına gelince. Metro yer altında çalışan elektrikli trenlere verilen isim. Bu tanımla birlikte Trabzon'a metro kurulamaz. Trabzon'u metro için eşemezsin. Tramvay türü hafif raylı sistemi de artık sadece sahile kurabilirsin. O hattı da şehir içinden rahatlıkla yürütemezsin. Hele ki Boztepe ve daha yukarılara hafif raylı araçların çıkabileceğini pek sanmıyorum.
1) belediyenin yeterince şehir içi ulaşıma önem vermemesi yüzünden iş dolmuşçulara kalkmış ve dolayısıyla ücret kontrolü belediyeden çıkmıştır. afyon gibi küçük bir şehirde bile 20 dakikalık mesafede dolmuş fyatları 800 l iken trabzonda seninde deiğin gibi yürüme mesafesi 4 kilometrelik yol 1250.
29 çukurçayıra boztepeden ayrı olarak giden daha geniş bir yapılıyortda benimmi haberim yok. 2 tane kamyon yan yana geçemiyor.
3) yıkım projelerine gelince boztepeye giderken yol kenarında hiç bir tarihi eser yok aynı şekilde erdoğdu ve bahçeciğe giderkende yani rahat rahat istimlak edilip yıkılabilir.
4) şehrin güneye açılması için erdoğdu yeşiltepe bahçecik hatta kalkınma ve çukurçayır birbirine viyadük ve tünellerle bağlanabilir. bu şekilde şehri güneye açabiliriz. bilmiyorum biliyormusun ama çukurçayırda 50 bin kişinin yaşayabileceği bir yaşam alanı planlanıyor. mevcut yol şuan bu durumu karşılamıyor ilerde nasıl karşılaycak. aynı şekilde tıp fakültesinin yani kalkınma ve aydınlıkevler yoliş yeşiltepe civarlarıda hızla yapılaşıyor mevcut yolları 2 şeritli.
5)hafifraylı sistem meydan fatih arası yapılacak. senin dediğin gibide sahilde olmayacak. biz yukarı mahallelere raylı sistem yapılsın diye birşeyde söylemedim. metro konusunda aydınlattığın için sağol.
6) dolmuşçulara gelince böyle her önüne gelen dolmuşçu olursa trabzonda daha çok katliamlar ve kavgalar görürüz. en azından bu işe ayak uydurabilecek konuşmasını bilen en azından lise mezunu inmsanlar çalıştırılsa daha iyi olmazmı. türkiyenin her yerinde gençler dolmuşçuluk yapmıyor. çıraklık okulları var meslekj okulları var başka işlerde bulabilir.
7) işsizliğe gelince o zaten devletin cumhuriyet dönemi
nden beri trabzonu ihmalinden katynaklanan bir sortun . o konuda elimden gelse bütün fabrikaları işleri trabzonda kurdurmak isterim. göç ben istemedim devlet sağladı.
8) eski taşları kullanabilmek belediyenin bveceriksizliği yapılan kentsel dönüşüm alanlarında ve yapılan parklarda kullanılabilr. bu taşları sanayide kullandıkları içinse sanayide çalışanlşar kan ağlıyor. insanlar iyi arabalarını buralara sokmak istemiyorlar diye.
9)umarım sorularına bişraz olsun yanıt bulmuşsundur. benim önerilerim bunlar . bu başlığın amacı başka öneriler projeler bulmak insanların sıkıntılarını anlatması. dünyada olmayacak diye birşey yoktur. para olduktan sonra trabzonu komple baştan yaparsın. tanjant yolu trabzon için 70 li yıllarda düşünülen bir projeydi kalkıp onu 2000 li yıllarda tamamlarsan trabzona bir faydası olmaz . şimdiden tüneller viyadükler hatta olmaz dediğin metroyu bile düşünmek zorundasın gelecekte rahat ve güzel bir ket için. olmaz olmaz dediğimiz için trabzon şimdi sahilde sıkışıp kaldı.

boztepeliyasin
02.02.2009, 15:36
16 nolu mesaj

ard arda yazdığın iki mesajda kendinle çelişiyorsun. :)
burada belirtilen bir görüşü çürütmek için kullandığın ifadeleri bir sonraki mesajda yalanlıyorsun farkında olmadan.

böye konuları tartışmak fikir alışverişinde bulunmak çok güzel.
ama daha önce Trabzondan Göç konusunda yani şuan imzanda belirttiğin sebepten dolayı yaptığımız fikir alışverişinde seninle anlaşamayan birisi olarak şunu söyleyebilirim.

fikirlerini söylerken bazen karşıdaki insanlarıda dinlemeli anlamaya çalışmalısın.
bana bıraktığın izlenim aynen şöyle
herşeyi ben bilirim , ben dediysem öyledir. :)
fikirlerimiz uyuşmasada böyle konuları konuşmak tartışmak güzel
çeliştiğim konu ne ? başka şehirleri örnek gösterip büyükşehirleri örnek almaksa bu çok doğal herşeyin iyiysi gelişmmişi örnek alınır. göç konusunda biz seninle tartışmadık ben yakındığım konu trabzonun kurulduğu tarihten beri sadece cumhuriyet döneminde en küçük ve geri kalmış halini yaşamasıdır. osmanlı döneminde koca bir eyalet sancağı olan bir yerin cumhuriyet döneminde bir büyükşehir vasfını bile kazanamamsıdır. tartışmak güzel tabi ama biz tartışmıyoruz daha çok trabzon için istediklerimizi daha değişik bir yöntemle tepkiyle dile getiriyoruz. benim amacım trabzonun eksiklerine sessiz kalmamamak. hepimiz görevide bu olmalı. hepimiz de bunu istiyor belki ama istemiyenlerde varki trabzon hala küçük ve büyükşehirdekiler tarfından köy olarak görülüyor.

ferdiT
02.02.2009, 15:39
ben trabzon ulasımını begenıyorum istanbulda ıkamet eden bır kisi olarak!!!

Egemen Yılmaz
02.02.2009, 18:31
arkadaşlar dünyada en ucuz ulaşım araçı bisiklet hele trabzon için şehir biçilmiş kaptan, fazla büyüt değil yapılacak çok ufak bir düzenleme ile ve tabi insanlarımız biraz daha hoş görü ile bakarsa ulaşım sorunu kalma insanlar 30 km bir yol için utanmadan tranvay ve metro istiyorlar neden demiyorlar bisiklet yolu yapında bizde bu yolu kullanalım demiyorlar

bugün almayada,hollanda,fransa,belcika, aklıma gelmeyen bir çok şehirde bisiklet bir ulaşım araçı olarak kullanılıyor neden bizde olmasın????

Tam da bisikletten bahsedecektim.

Örneğin Amsterdam' da hemen herkes bisiklet kullanıyor, bisikletler için özel yollar yapılmış, hatta kocaman katlı bisiklet park etme yerleri inşaa etmişler.

Keşke bizde de böyle bir kültür olsa, bisiklet hem kullananı sağlıklı kılar, hem çevreyi kirletmez, hem de ücretsiz denebilecek kadar ucuz bir ulaşım çeşididir.

Yalnız ulaşım konusuna çözüm üretmeye çalıştığımızda yeni bir sorun ortaya çıkıyor, o da işsiz kalacağı öngörülen dolmuş şoförleri. Ortada böyle bir ikilem var. Ya dolmuş şoförleri işsiz kalıp göç etmesin diye sağlıksız, verimsiz ve pahalı ulaşıma devam edilecek, ya da ne pahasına olursa olsun bu konuda adımlar atılacak.

Trabzon şu an hangi yolda ilerliyor bilmiyorum. Ama bana kalırsa ilk yol sağlıksız bir yol. Biraz yenilikçi olmak gerektiğini düşünüyorum. Örneğin ampul icat edildiğinde de kandil üretenler ekmeğinden oldu, ne bileyim otomobiller yaygınlaşmaya başladığında da at arabacıları ekmeğinden oldu. Herkes kendini geliştirmek ve değişen şartlara uyum sağlamak zorunda. Zaten doğada da hayatta kalmanın yolu budur. Dolmuşçular için üzgünüm ama gerçek bu, kuralları da ben koymuyorum...

Gökçebey
02.02.2009, 22:57
Yasin yine pek anlaşamayacağız ve olay ikili konuşmaya dönüyor ama tartışalım yine de :)

1) belediyenin yeterince şehir içi ulaşıma önem vermemesi yüzünden iş dolmuşçulara kalkmış ve dolayısıyla ücret kontrolü belediyeden çıkmıştır. afyon gibi küçük bir şehirde bile 20 dakikalık mesafede dolmuş fyatları 800 l iken trabzonda seninde deiğin gibi yürüme mesafesi 4 kilometrelik yol 1250.

Belediyenin şehir içi ulaşıma önem vermemesinin göstergesi ne sana göre? Bildiğim kadarıyla birçok mahalleleye otobüs gidiyor. Hatta ana arterlerden bir çok otobüs hattı geçiyor. Kızacaksın ama yine Fatih-Meydan arasını örnek vereceğim (iyi bildiğim için). Sanmıyorum ki otobüs durağında 10 dakika beklesin insanlar. Ücret kontrolü sadece Belediye tekelinde değildir. Dolmuşçular odası bu işte söz sahibi. Burada arz talep olayı vardır. Sanıyor musun ki dolmuşa bu kadar talep olmasa fiyatlar böylesine olabilir? Dolmuş zamlarına üniversite öğrencilerinden başka itiraz eden yok zaten.

2) çukurçayıra boztepeden ayrı olarak giden daha geniş bir yapılıyortda benimmi haberim yok. 2 tane kamyon yan yana geçemiyor.

Daha geniş yol yapılıyor demedim ki bende. Çukurçayır'dan daha güneye doğru yeni yerleşim alanları yapıldığı zaman 2 gidiş 2 de geliş yol rahatlıkla yapılabilir diyorum. Çünkü arazi uygun. Sağlı sollu fındık bahçeleri var.

3) yıkım projelerine gelince boztepeye giderken yol kenarında hiç bir tarihi eser yok aynı şekilde erdoğdu ve bahçeciğe giderkende yani rahat rahat istimlak edilip yıkılabilir.

Taksimden yukları çıkarken aslında o yol 2 gidiş 2 de geliş büyüklüğünde. Fakat hem giişin hem de gelişin birer şeridi daima park eden otolar tarafından kesilmiş. Bayır düzlenince yol mecburen 2 şeride düşüyor ve 2 şerit halinde devam ediyor. O kadar yerleşim yerinin istimlak edilmesi ve yıkılması kolay iş değil. Keşke olsa da Boztepe'ye rahat rahat çıkabilsek ama gerçekten zor. Keza aynı durum Bahçecik'e çıkarken var. Gazipaşa İlköğretim okulunu hemen geçince yol 2 şerit bile değil! Tek şerit. İlla ki ya çıkan ya inen yol verecek diğerine. Orası da yoğun bir yerleşim alanı. Orası da zor. İmkansız değil ama zor. En kötüsü Erdoğdu yolu. Çıkarken sol taraf uçurum, sağ taraf kocaman kayalar üzerine kurulmuş evler.

4) şehrin güneye açılması için erdoğdu yeşiltepe bahçecik hatta kalkınma ve çukurçayır birbirine viyadük ve tünellerle bağlanabilir. bu şekilde şehri güneye açabiliriz. bilmiyorum biliyormusun ama çukurçayırda 50 bin kişinin yaşayabileceği bir yaşam alanı planlanıyor. mevcut yol şuan bu durumu karşılamıyor ilerde nasıl karşılaycak. aynı şekilde tıp fakültesinin yani kalkınma ve aydınlıkevler yoliş yeşiltepe civarlarıda hızla yapılaşıyor mevcut yolları 2 şeritli.
Batıdan doğuya doğru Yeşiltepe, Erdoğdu, Bahçecik zaten güneyden birbirine bağlı. Viyadüklük derin araziler yok orada. Ama çarpık kentleşmeden dolayı Tanjant gibi bir yol yapılamaz orada. Çukurçayır - Bahçecik arasına ileride mecburen bir proje yapılmalıdır. Ayrıca Cephanelik'in olduğu vadiden de güneye doğru bir alternatif yol düşünülebilir. Çünkü dediğin gibi Boztepe ve Çukurçayır 2 şeritli bir yola emanet.

5)hafifraylı sistem meydan fatih arası yapılacak. senin dediğin gibide sahilde olmayacak. biz yukarı mahallelere raylı sistem yapılsın diye birşeyde söylemedim. metro konusunda aydınlattığın için sağol.
Fatih-Meydan arasına hafif raylı sistemin zor olacağını düşünüyorum. Bir defa Zağnos ve Tabakhane köprüleri kullanılamaz. Bu köprülere ek de yapılamaz. En uygunu sahil yolu.

6) dolmuşçulara gelince böyle her önüne gelen dolmuşçu olursa trabzonda daha çok katliamlar ve kavgalar görürüz. en azından bu işe ayak uydurabilecek konuşmasını bilen en azından lise mezunu inmsanlar çalıştırılsa daha iyi olmazmı. türkiyenin her yerinde gençler dolmuşçuluk yapmıyor. çıraklık okulları var meslekj okulları var başka işlerde bulabilir.
Katliam ve kavgaları dolmuşçulara bağlamak insafsızlık olur. Ne avukatlar gördük Danıştay basan :) Yeterli eğitim alamayan insanlar mecburen dolmuş işçisi oluyor. Onların da çoğu lise mezunudur ama ne lisede aldıkları eğitimden iş kovalayabilirler, ne de kendilerini bu konuda geliştirmeyi seçiyorlar. Artık kanıksanmış bu durum. Biraz da işin kolayına kaçmak var. Kaportacıda çırak olacağıma, modifiye ettiğim dolmuşta sabahtan akşama kadar gezerim düşüncesi de hakim.

7) işsizliğe gelince o zaten devletin cumhuriyet dönemi
nden beri trabzonu ihmalinden katynaklanan bir sortun . o konuda elimden gelse bütün fabrikaları işleri trabzonda kurdurmak isterim. göç ben istemedim devlet sağladı.
Bu konuda haklısın. Kadirşinas Trabzon insanı bu konuda devletinden çok alacaklıdır. Kapısına yolun gelmesini beklemez, yolunu kendi yapar. Dağdan suyunu kendi getirir. Askere en önde gider. Ben bile üniversite mezunu olarak başka bir şehirde iş arayacaktım. Devlet Trabzon'a istihdam yaratma konusunda hiç de aceleci davranmadı. Davranacağını da sanmıyorum.

8) eski taşları kullanabilmek belediyenin bveceriksizliği yapılan kentsel dönüşüm alanlarında ve yapılan parklarda kullanılabilr. bu taşları sanayide kullandıkları içinse sanayide çalışanlşar kan ağlıyor. insanlar iyi arabalarını buralara sokmak istemiyorlar diye.
Bu konuya daha önce de değindim. Geçen süre ile birlikte artık daha az parke taşlı yol var.

Şu an ki mevcut şehir içinde bir çok projeyi gerçekleştirmek zor. Sıkışık ve düzensiz bir şehir var. Yerleşim alanları güneye kaydıkça daha derli toplu şehirleşme ve geniş kullanışlı yollar göreceğiz.

boztepeliyasin
03.02.2009, 00:16
tamam güzel kardeşim sana göre trabzon güllük gülistanlık bir yer ve hiçbir şey yapılamaz bu şehire . ben görüşlerimi yukarıda yazdım. belediyecilik konusundada kendime güveniyorum. çünkü birçok şehirde neler yapıldığını görüyorum. bu başlığın amacı tartışma değil daha iyiyi bulmak. sana göre sorun yok bana göre ise var ve ileriye dönük şimdiden büyüğk işller yapılmalı diyorum. konuyu aramızda dediğin gibi daha fazla uzatmayalım. görüşlerin için sağol.

Arif Timurcioğlu
03.02.2009, 01:23
Trabzonda ulaşım sorunu demek bence yanlış olur çünkü ulaşım sorunumuz yok Allaha şükür bunu her istanbula gidişimde dahada iyi anlıyorum. Tabiki alternatif yollar yapılabilir, geliştirilebilir daha güzel hale gelebilir.

Gökçebey
03.02.2009, 08:10
tamam güzel kardeşim sana göre trabzon güllük gülistanlık bir yer ve hiçbir şey yapılamaz bu şehire . ben görüşlerimi yukarıda yazdım. belediyecilik konusundada kendime güveniyorum. çünkü birçok şehirde neler yapıldığını görüyorum. bu başlığın amacı tartışma değil daha iyiyi bulmak. sana göre sorun yok bana göre ise var ve ileriye dönük şimdiden büyüğk işller yapılmalı diyorum. konuyu aramızda dediğin gibi daha fazla uzatmayalım. görüşlerin için sağol.

Sende görüşlerin ve tartışmaların için sağol.

EmrahYalçınalp
03.02.2009, 09:35
Trabzon'da trafik problemi olmadığını iddia eden arkadaşların ya trafik ya da problem algılarında ciddi bir sorun var demektir. Trabzon, dünyada gördüğüm en sorunlu ulaşım ağına (tam anlamıyla ağ, bulaşmış) sahip şehirlerden biri. Bir yerden bir yere 20 dakikada gidiyor olmak demek sorun yaşanmadığı anlamına gelmez, çünkü aynı mesafeyi yürüyerek de 20 dakikada geçiyorsun. Kafasına ya da omzuna dolmuş aynası yememiş kaç kişi var aranızda? Ya da yaya geçidinde üzerine gelen ve ezilmemek için koşmaya başladıkça direksiyonda orgazm olan bir sürücü ile karşılaşmayan? Akşam saat 5'te belediyenin önünden merkez postahaneye yarım saatte de mi gitmediniz? Her yurtdışı seyahatimde aynı şey oluyor. Yaya geçidinden geçerken bakıyorsun ki adam Z3'ü ile geliyor. Duruyorsun, adamla göz göze geliyorsun. Öyle ya, can bu. Sonra, adam durup gözünün içine bakıyor, "salak mısın, geçsene" der gibi. Avrupa'dan gelen arkadaşlar Trabzon'da alt tarafı 6-7 m genişliğindeki şehir içi sokaklarda hiç mi yaşamadılar bunları yahu? Bir bana mı görünüyor bu olaylar? Bir de tepki gösterirlerse üzerine "beğenmiyorsanız gidin Almanya'da yaşayın ulan, gelip burda adam mı oldunuz" diye azar da mı yemediler? Bunlar trafik dışı sorunlar mı? Kuş uçusu 3-4 km olan Boztepe'den üniversiteye günde 4 araçla, 5 YTL ödeyerek ve 40 dakika geçirerek gidilip gelindiğini de mi bilmiyorsunuz? Gazipaşa'dan çıkıyorken McDonalds'ın önünden sağa doğru, Maraş Caddesine dönüyorken bir tek kez bile hem araçlara, hem de yayalara yeşil ışık yandığına şahit de mi olmadınız?

Trabzon küçük bir şehir. Ve nispeten toplu, kabul. New York ya da Tokyo'nun bir banliyösü kadar. Ama bu yaşanılan sorunları görmezden gelmeyi gerektirmiyor. Raylı sisteme geçmeden ve insani şartlarda seyahat edilecek toplu taşıma araçlarına kavuşmadan da hiç birşey değişmeyecek. Bir de insan kalitesini artırmak lazım tabiki. Magandanın yaya olanıyla da uğraşılmıyor ama direksiyondaki hayati tehlike arz ediyor.

Edit:

Trabzon bisiklet için coğrafi açıdan çok uygun değil. Düz ayak yer yok denecek kadar az. Bir de, insanların yaklaşımları çok gayri ciddi bu araçlara. Ben uzun süre yurtdışında kaldım, elim ayağım bisiklet oldu. Sonra geldim buraya, eşime, kendime bisiklet aldım. Arada bir arabanın arkasına atar dağa bayıra çıkarız. Şehirde sür de bak ne oluyor... Dahası, ben gündelik yaşamda motosiklet kullanmaya çalışıyorum mümkün olduğunca. Gören herkesin yüzünde alaylı bir tebessüm. "Hımmm, sen de bu hallere düşecek adam mıydın!" :) Yağmurlu havalarda falan arabayı alırım bazen, her gören "oooo, hayırlı olsun, en sonunda alabildin demek" der.

Belediye konusuna hiç girmesek daha iyi, tehlikeli zamanlar. Bence nerden tutsan elinde kalır.

Halil Atalay
03.02.2009, 10:00
arkadaşalr bu bisiklet alaycı bakmalar istanbul'da var ben ve arkadaşlarım istanbul'da hafta içi ve hafta sonu turlar düzenleriz bu turlarda bize destek olanda var göstek olanda ama sen göstek olanlara antırmazsan adam kendi yaptığı ile kalır

mesela ben haftanın son günü yanı cuma günleri hava elverişliyse b.çekmece - merter e kadar bisiklet işe gider gelirim benim çalışdığım yerle evin arası 35 km ve 3 tane büyük rampa var önünde kendimi fazla zorlamadan 1,20 dakikada gitiyorum üstelik bisiklet yolu olmayan bir yer ve de istanbul trafiği kimisi destek için korna çalar ve sana el sallar kimisi hayvan gibi bağırır turur ben bu durumlarda hiç bakmam hayvana bağırsın tursun

boztepeliyasin
04.02.2009, 13:09
trabzonda şehirlerarası otobüs terminalinin hala şehrin merkezinde bulunması hem trafiği olumsuz yönde etkilemktedir hemde trabzon gibi bir şehire bu terminal binası yakışmamaktadır. akyazı projesi içersinde bu projeye yer verilecekti fakat akyazının yapılıpğ yapılmayacağı muamma. yetkililer artık bunun içinde birşeyler düşünmeli diye düşünüyorum.

Sefa Murat Dokuz
04.02.2009, 13:26
Ben Trabzonda çok büyük bir Trafik sorunu olduğunu düşünmüyorum ancak yinede sorunlar var ki bunların olması doğal. Ben İzmirde yaşıyorum ve burda Trafik sorunu çok daha fazla ama işte yerleşmeler çoktan olmuş yol yapacak yer yok. Metro çalışmaları hızlandı.
İstanbul'a gidiyorsun orası 10 kat daha kötü. Metrobüs yapıyorlar normal yolun 2 şeridi gidiyor. Oraya o nufusa metro şart.
Trabzon yine bu iki şehirden çok daha iyi durumdadır, Yani en kalabalık olduğu yaz tatilinde gelme fırsatım oluyor Trabzona. Yok demesemde büyük bir Trafik sıkıntısı göremiyorum.

Murat'
04.02.2009, 14:08
Arkadaşlar Trabzon'da çok ama çok büyük bir trafik sorunu var...Meydan'dan postaneye yürüme iki üç dakikada gidilebilirken...Dolmuş ile bu süre 5-6 dakika oluyor...

bisiklet olayı da güzel ama Trabzon'da kaç yere bisikletle gidilebilirki...

Halil Atalay
17.02.2009, 16:13
evet arkadaşlar bizim ülkemizde ilkel olarak söylenen bisiklet diğer ülkelerde şehir içi ulaşım araçı olarak kullanılıyor

ha şimdi diyeceksiniz ne trabzonda bisiklet nerede süreceksin her taraf dağ tepe nasıl olacak diye olur arkadaşlar olur bir hafta sürtükten sonra sana bana o rampalar vız gelir hayatında hiç mi yaylaya çıkmatın??? o yokuşları nasıl tırmantın??

http://www.javno.com/slike/slike_3/r1/g2007/m08/x66147801065403407_10.jpg

http://farm2.static.flickr.com/1262/1242922344_f8dbdc8400.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1267/1278539495_9fbd2ca160.jpg

http://farm2.static.flickr.com/1158/1134913766_594bb1e8ba.jpg

ancak bu resimlere olaştım

başka resim görmek isteyen arkadaş varsa buyursun bisiklet seven varmı? sayfasına

TSezgin61
17.02.2009, 16:30
bizim buralardada cok kullanilir. hem spor hemde dolmusla yada otobüsle gidecegine adam bisikleti tercih ediyor. özellikle yazlari buralar tiklim tiklim bisikletle doluyor.

ama Trabzonda cocuklardan baska kimseye rastlamadim. büyüklerimiz hic yapmiyor böyle seyler. meydandan fatihe falan aslinda gidilir. yada otaraflara diyelim. Trabzon- macka yine binersin otobüsüne.

Uzunoğlu
17.02.2009, 16:35
bizim buralardada cok kullanilir. hem spor hemde dolmusla yada otobüsle gidecegine adam bisikleti tercih ediyor. özellikle yazlari buralar tiklim tiklim bisikletle doluyor.

ama Trabzonda cocuklardan baska kimseye rastlamadim. büyüklerimiz hic yapmiyor böyle seyler. meydandan fatihe falan aslinda gidilir. yada otaraflara diyelim. Trabzon- macka yine binersin otobüsüne.

Uzun sokoğa bisikletle giren bisikletle çıkamaz gibime geliyor

Çetin
17.02.2009, 18:15
yeni mahalle'den meydana normal tempoda yürümek benim için tam 16 dakika, bu hattaın ücreti ise 1.25 tl. bunun adı kazıktır. ha ama şunu da söyleyeyim yeni mahalle'den her yarım saatte bir beşirli otobüsü geçiyor meydan'dan gelen, ayrıca meydana giden akçaabat otobüsleri de var her yarım saatte bir, fatih otobüsleri de numune hastanesinin önünden dönüyor onlar da her yarım saatte bir geçiyor. peki bu kadar otobüsün geçtiği bir yerde sizce kaç kişi otobüse biniyor? ben söyleyeyim hemen her zaman otobüse binerim ve ömrü hayatımda yeni mahalle durağından otobüse benimle birlikte binen en fazla 2 kişi oldu. yani vatandaş kendisi bazı şeylerin farkında olmadıktan sonra kimse esnafı suçlamasın. çoğu insanın haberi yok ama dolmuşların 0.75 tl'den 1 tl olduğu zaman ktü'de biz öğrenciler dolmuşa binmedik 2 gün sonra zammı geri almak zorunda kaldılar :) ama bizim ilimiz değil mi ki dolmuş zammının geri alınmasını isteyenlere "gomünüst" deyip zammı savunan :) uzun lafın kısası bazı şeylerin değişmesini istiyorsak, önce talep etmemiz gerekir.

LaZrAiL_EkO_61
17.02.2009, 19:33
arkadaşlar bende metrobüs istiyorum yaw trabzondan of a ne olur sesimizi duyunnnnnnn

Sefa Murat Dokuz
17.02.2009, 19:38
arkadaşlar bende metrobüs istiyorum yaw trabzondan of a ne olur sesimizi duyunnnnnnn

Trabzondaki Dolmuş sistemi değişmeli bence. Yada otobüslerin bazı duraklarda durup yolcu alması gerekir.Yada Ofa giden aracın Sürmene yolcusu almaması saçma çok boş gititği oluyor. Dolmuş Sistemi değişmeli. Ulaşımda köklü değişiklik şart. Ama Trafik yinede öncelikli sorunlar arasında olduğunu sanmıyorum.

Alibeyoglu
17.02.2009, 20:06
trabzonun arazi yabisi ve yollarinin azligi ve dar olmasi nedeniyle kesinlikle ve kesinlikle yar alti metrosunun yapilmasi gerekiyor
var olan tranvay projesi trabzonun trafik sorununu daha fazla artirir
tek ve kesin cöuüm yer alti metrosudur

Murat GENEL
17.02.2009, 20:35
Aslında bisiklet kültürünün benimsenmemesini pek yadırgamıyorum..arabalar için bile dogru dürüst yol yok iken hele..ayrıca belirtilen gibi arazi yapımız buna pek müsade etmiyor..çok yorucu olur..ben Konya'ya gittiğimde neredeyse araba sayısı kadar bisiklet görmüştüm..çok ilgimi çekmişti ..eger yeryüzü şekilleri ve altyapı müsade etse idi pek bi benimseyeceğimizi düşünüyorum..

telkombe
18.02.2009, 02:05
İki yıldır Trabzonda yaşayan biri olarak şehirde ulaşımın büyük bi sıkıntı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.Şehiriçi ulaşım olsun,ilçelerarası ulaşım olsun birçok eksiklik ve yanlışla yürütülüyor.
Meydandaki dolmuş fazlalığı ve bunların meydana getirdiği gürültü ve görüntü kirliliği hepimizce malum.İstanbulda doğup büyümüş ve çoğu zaman toplu taşımayı kullanmış biri olarak ücretlerin Trabzonda pahalı olduğunu söyleyebilirim.Aslında dolmuşlar konusunda yayalarında suçlu olduğunu düşünüyorum.Çünkü şehirde yürüme alışkanlığı olan insan sayısı oldukça az.Meydandan stada yürüdüğümü söylediğimde şaşırıyor insanlar ya da güzel havalarda kampüsten meydana yürümeyi teklif ettiğimde yerli arkadaşlardan kimse buna yanaşmıyor diyebilirim.Dolmuşlar meydana girmemeli bana kalırsa ama onlar için neresi uygun olur bunuda tam kestiremiyorum.Daha öncede söylendiği gibi raylı sistem yapılabilse çok şeyi değiştirir şehirde ama buda tek başına yeterli olmaz.

İlçelerarası ulaşımdaysa durum çok daha kötü.Arsinden kampüse gidip gelen biri olarak paranızla rezil olma ihtimaliniz çok fazla diyebilirim.Dolmuşa bindiğinizde genç olduğunuz için muhtemelen ayakta,normalde gidebileceğiniz sürenin yaklaşık 2 katı bi zamanda ve öğrenci indirimine tabi tutulmadan gidersiniz.Otobüsler zaten Allahlık; Albayrak firmasının tekelinde bulunan bu otobüs sistemi ne yazıkki çok kötü çalışmakta.Sefer sayısı çok az ve sağolsunlar buldukları her fırsatta pazar tarifesi uygulayarak bu işi dahada çekilmez hale sokuyorlar.Saat altı buçuktan sonra otobüs olmaması-özellikle haftasonları- tam bir komedi zaten.Benim bir öğrenci olarak bulduğum çözüm otostop çekmek.Yalnız bu seferde insan kılığına bürünmüş bazı mahluklar arabalarını üzerinize sürebilirler ya da el kol hareketleriyle sizi çıldırtabilirler tabii dolmuşçuların tacizleride cabası ama yinede otostop gayet verimli bir yöntem.İnsanlarımız sağolsunlar bizi yolda bırakmıyorlar;)
Seçim sonrasında bir an evvel ulaşım olayına el atılmalı ama bu beklenti her seçim döneminde oluşuyor.Umarım bu sefer karşılıksız kalmaz...

Selim Turan
18.02.2009, 13:38
Fatih-Meydan arası güzergahta çalışan aynı güzergahı aşşağı yukarı kullanan 3 tane dolmuş durağı var (Fatih, Kurankusu, Ayasofya) Hele Kurankursu ve Fatih ap aynı güzergahı kullanıyorlar. Kuran kursu 300-500 mt daha ileri gidiyor aynı güzergahta. Ayasofya da aşşağı yukarı yine aynı güzergah, Fatih Mahallesi girişinde Trabzonspor Bulvarı bitiminde Fatih Caddesi değilde Ayasofya Sokağına giriyorlar. Fatih'in dolmuşları meydanı esir almış. Hepsi bomboş müşteri bekliyor. 71 Tane aracı var Fatihin! Kurankursu ile aynı güzergahı kullanıyorlarda o zaman birleşsinler ve 40 lara düşürsünler araç sayılarını. Bomboş geziyorlar araçlar boşu boşuna yoğunluk yapıyorlar. Ve bazı düzenlemelerle Ayasofya güzergahını da ekleyebilirseler Kurankursu-Fatih olayına bu üç durak birleşip şehir içi yoğunluğu düşürebilirler. Ama Durak sahipleri birleşmez o kesin. aşşa yukarı aynı güzergahı kullanan Fatih'in 71, Kurankursu'nun 51, Ayasofya'nın 44, toplamda 166 araç ediyorlar (Çoğu boş hareket ediyor) birde bu dolmuşlara arada sırada Aydınlıkevler ve Yeşiltepe araçlarınında eşlik ettiği düşünülürse. İnsanların ne yüzünden şikayetçi olduğunu herkes görebilir sanırım.

Bu arada dolmuş fiyatlarının halen tavan olması dolmuşcular odasının sorunu veya belediyenin sorunu değil. Sorunu çıkaran Petrolün varil fiyatı yarı yarıya düştüğü bir dönemde halen eski zamlı fiyatından satan Aydın Doğan'ın Petrol Ofisi, Diğer Özel Petrol Şirketleri Shell, Total ve benzeri kurumlardır.

28TS61
18.02.2009, 13:48
bende yazin genelde bisiklet sürerim, hem spor yapmis oluyorum hemde guzel havanin tadini cikarmis oluyorum.
hatta yeri geliyor arabadan daha erken variyorum gitmek istedigim yere.

almanyanin bisiklet baskenti ise üniversitelilerin cok oldugu sehir münster´dir

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/47/Muenster_Bahnhof_Fahrraeder_4805.jpg/800px-Muenster_Bahnhof_Fahrraeder_4805.jpg

Muhammet
18.02.2009, 13:52
Bisiklet Trabzon'da işe yarayan bir araç. :) Tecrübe ile sabittir.

boztepeliyasin
21.02.2009, 12:45
Meydan- Ayasofya dolmuşlarının indirime gitmesi sevinç yarattı. Ayasofya Dolmuş Durağı’nda çalışan minibüslerin daha önce 1,25 TL olan yolcu taşıma ücretini 1 TL’ye indirmesi vatandaşlar ve Ayasofya sakinleri tarafından takdir topladı.
Vatandaşlar, "Özellikle bu kriz ortamında böyle bir indirime giden dolmuşçu esnafına teşekkür ediyoruz" dediler.

nfrtmsn
21.12.2009, 22:08
Ulasim hem yetersiz hemde yaya ve arac trafigi birbirine girmis durumda. Ozellikle meydan bolgesinde bu sorun daha da fazla hissedilmektedir. Meydan cevresinda tasit ulasiminin olmasi zaten ayrica bir sorun. meydan cevresi trafige kapatilmali veya toprka altina alinmali tasit ulasimi. Ayrica diger bir sorunda park sorunu. Ozellikle dolmuslarin fazlaligi ve park alanlarinin olmamasi cevreyi rahatsiz etmekte ve goruntu kirliligine neden olmaktadir.

boztepeliyasin
22.12.2009, 17:31
bu başlık ta bir şeyler yazarken birazda şehrin geleceğini düşünüp bir şeyler yazmalıyız. şimdi sorun olmayan yerler bile bir 10 sene sonra sorun oluşturacaktır. daha trabzonda adam akıllı katlı otopark bile yokken bu şehirde sorun yok demek yanlış olur.

aktan61
22.12.2009, 19:36
ben de her TRABZON'a gelişimde Boztepe'deki evime çıkarken artık yolların yetersizliğinden ve bozukluğundan sıkılmaya başladım...Hadi bütçemiz yok eskiyi yıkamıyoruz ama yenisini niye yaptırıyorsun?ilerleyen süreçte bazı evlerin yıkılacağı kaçınılmaz(çoğu mahalle aynı)..

tarihi mi ne diyorlar meydan ve çevresindeki parke taşlara?
40-50,000 tl lik arabalar haşat oluyor o yollarda..

uzun sokaktan meydana gelen yayalar ile aşağıdan gelen araçlar birbirlerine sevgi dolu gözlerle bakıyorlar,her iki kesimide yazık,hemen bir alt geçit,ne insanlar ne araçlar herkes yoluna...

seviyorum şehrimi,boztepe mi ama yıllardır iyi yönetilmiyor diye düşünüyorum...

EMiRHAN61
23.12.2009, 10:18
Trabzon şehir içine birşey diyemeyecem ama ilçeden ilçeye ya da ilçelerden kırsala sıkıntı olabiliyor özellikle kış döneminde havaların erken kararmasından ötürü insanlar çok erken saatlerde evlerine çekildiğinden , ulaşım da aksıyor. Bu durum genel olarak yöremizde var. Bir de araç sahiplerinin nazları tripleri. Misal akşamları Rize'den Of'a dönüşlerimde, Rize-Of arabası , İyidere köprüye kadar giderim ordan ileri gitmiyorum der , yolcu az iken. (Ben gündüz , İyidere köprüye kadarının ücretini veririm fazlasını veremem demem gibi bişey ) Aracı durağa çekerler , araba doldurcak müşteri yoksa 3-4 kişiye kapı açmazlar . Buralarda sıkıntı çekmemenin tek yolu iyi veya kötü, tekeri dönen bir aracın olacak.

Bu arada İstanbul eleştirilmiş ulaşımda, gecenin 2sinde Kadıköyden Pendiğe , Harem'den Gebze'ye araç bulunuyor. Neredeyse şehirler arası denecek kadar uzun hatlar bunlar. İstanbulda ulaşım sorunu yok , trafik sorunu var.

albatros
23.12.2009, 10:29
dolmuş sayıları azaltılmalı

pazarkapılı
23.12.2009, 10:36
dolmuş sayıları azaltılmalıtaksi tipi dolmustan minibüs tipi dolmusa gecmeyi akıl eden akıllara!! ve sevgili valimize!! bir selam gönderelim burdan hatırı kalmasın!!...

albatros
23.12.2009, 11:19
taksi tipi dolmustan minibüs tipi dolmusa gecmeyi akıl eden akıllara!! ve sevgili valimize!! bir selam gönderelim burdan hatırı kalmasın!!...

iyi birşey mi diyorsun kötü birşey mi diyorsun anlamadım renktaş :)

Fatih BALTA
23.12.2009, 12:15
Trabzon'da ulaşım pahalıda aynı zamanda.500m de 3 km de 1,25 Lira.Yakında zam da gelir.

winner
23.12.2009, 12:59
kişi başına neredeyse bir dolmuş düşen başka bir şehişr yoktur herhalde...

albatros
23.12.2009, 14:45

aynen renktaş.benim de anlatmak istediğim bu.

EMiRHAN61
23.12.2009, 15:10
istenilen saatte istenilen yere ulaşabilmek için sefer sayısının fazla olması lazım araç sayısının çokluğunu mazur görebilirim o konuda :=)

Egemen Yılmaz
23.12.2009, 20:26

Ancak yine de yoğun saatlerde dolmuş bulmak bazen imkansızlaşabiliyor.

Murat'
23.12.2009, 20:35
Ancak yine de yoğun saatlerde dolmuş bulmak bazen imkansızlaşabiliyor.

Tabi ki de zorlaşır.Bir dolmuşa en fazla 9 kişi alınabiliyor.20 senede tanjant denen bişey yaptılar.Artık önümüzdeki 10-20 sene boyunca bir çivi bile çakmazlar.

Hekimoğlu
23.12.2009, 20:40
http://www.haber61.net/foto-galeri/trabzon-trafigi-duzenleniyor-266.htm

boztepeliyasin
03.02.2011, 16:46
Belediye yeni otobüsler alıyor
03 Şubat 2011 / 16:02
Trabzon Belediyesi araç parkına 10 adet daha yeni otobüs alıyor. Belediye otobüs filosu güçleniyor.

Trabzon Belediyesi vatandaşların daha güvenli ve konforlu seyahat yapabilmeleri için başlattığı otobüs parkını yenileme çalışmaları kapsamında 10 adet daha yeni otobüs alıyor. 2010 yılında 10 adet son model otobüs alarak vatandaşların hizmetine sunan belediye 2011 yılında da 10 yeni otobüs alarak araç parkına 20 yeni otobüs kazandırmış olacak.
Meclis Başkan Vekili Nusret Onur Başkanlığında yapılan Şubat ayı üçüncü toplantısında oy birliği ile alınan karar doğrultusunda belediye otobüs filosuna 10 adet daha son model otobüsün alınmasına karar verildi. Böylece çoğu eski model olan ve 30 yıldan beri yenilenmeyen belediye otobüs filosuna eklenen 20 adet son model otobüs ile vatandaşlar daha rahat ve konforlu seyahat yapma imkanına kavuşmuş olacak.
Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu çoğu ekonomik ömrünü dolduran belediye otobüslerini yenileme çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “ Vatandaşların daha güvenli ve konforlu seyahat yapmalarını sağlamak için 10 adet son model otobüsü belediyemize kazandırmıştık. Belediye meclisinde alınan karar gereği 2011 yılında da 10 adet daha yeni otobüs alarak otobüs filomuzda başlattığımız yenileme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ulaşımda başlattığımız TAKKART ve “Akıllı Durak” uygulamalarıyla Trabzon’da belediye ulaşım hizmetlerine yeni bir anlayış getirdik. Ulaşım hizmetlerinde yenilenme ve ileri teknolojiyi yakından takip etme çalışmalarımızı bundan sonra da sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi.

evrents
03.02.2011, 19:36
Trabzon'da sahilde tramvay olursa çok güzel olur hem de meydandaki ulaşım biraz olsun rahatlar.

Canberk
03.02.2011, 19:45
Allah'ım bu ne :)

http://www.haber61.net/images/gallery/266/6.jpg

Burak DERELİ
03.02.2011, 19:47
Trabzon'da sahilde tramvay olursa çok güzel olur hem de meydandaki ulaşım biraz olsun rahatlar.

Gerçekten tramvay çok güzel bir ulaşım aracı TRABZON'da da olması gereken bir araç

Canberk
03.02.2011, 19:52
Tabi yaa Tramvay'cı işi biliyorsun hee ççç

Burak DERELİ
03.02.2011, 19:59
Tabi yaa Tramvay'cı işi biliyorsun hee ççç

ççç Canberk varya gördüm yazdığını anladım böyle bir şey yazacağını baktımki yazmışsın :D

ama gerçekten çok güzel bir ulaşım aracı her şehirde olması gereken bir araç

Sibel
03.02.2011, 20:12
Ulaşım aracı çok ama doğru dürüst durak yok..Cadde arası,sokak içi:(İnip binmek için azap çekiyorum:)

Erdogan
03.02.2011, 23:49
trabzon büyüyen ve gelişen yapısıyla birlikte bazı alanlarda şehrin önemli eksiklikleri bulunmaktadır. bu sorunlardan biride şehir içindeki ulaşım sorunudur. bu başlık altında ulaşımda karşılaştığınız aksaklıkları ve çözüm önerileri hakkında yorum yapabilirsiniz. HERŞEY TRABZON İÇİN!:alkış:

gelisen yapisi dogruda büyüyen yapisi suan geriledi gecen sayimlara göre birkac bin kisi azaldi nufus. Üzücü...

boztepeliyasin
03.02.2011, 23:49
bu yeni otobüsler çok güzel oldu ama trabzonda dolaşabilecekleri birde geniş yollar yapılmalı. örneğin boztepenin tepesine koca şehşir kurdular hala 2 şerit yolla ulaşım sağlanıyor ve doğru dürüst durak yok. otobüsler yol üstünde durup yolcu alıyor. trabzon en kısa zamanda bu pahalı dolmuşlardan kurtulmalıdır.

boztepeliyasin
03.02.2011, 23:53
gelisen yapisi dogruda büyüyen yapisi suan geriledi gecen secimlere göre birkac bin kisi azaldi nufus. Üzücü...
trabzon belediyesinde nüfus azalışı yok. trabzon genelinde nüfus bin küsür düştü ama bu düşüş ilçelerde gerçekleşyor. trabzonun merkezi büyüyor.

Murat'
15.02.2011, 20:47
Belediyenin toplu taşımaya daha çok önem vermesi gerekiyor, yeni hatlar eklenmeli.Ancak bunun önündeki en büyük engel dolmuşçular galiba.4 kilometrelik yolu gitmek için iki arabaya binmemiz gerekiyor bazen.Bu tamamen saçmalık.

f1bekir
15.02.2011, 23:22
Ben sabit saatli otobüs seferleri istiyorum. Mesela Beşirli'den Tıp fakültesine giden otobüslerin kimi 5 geçe, kimi 25 geçe, kimi 50 geçe, kimi 30 geçe... Şöyle sabit bir saat olsun, 15 dakikada bir, 20 dakikada bir herneyse, ama sabit olsun işte. Geçen takkart aldım, otobüse bineyim dedim, tanjanta çıktım, otobüs geçmiş bir dahaki otobüs 40 dakika sonra. Ben şimdi nasıl otobüsü kullanayım? Cebimde listeyle mi dolaşmam lazım hep, ki saatler de zaman zaman değişiyor.

Öğrenciyken gıcık oluyordum zaten bu saat değişikliklerine. Sabah beklerdik ki otobüs gelecek, gelmezdi, akşam öğrenirdik ki saatler değişmiş. ama duraklarda eski liste asılı. Sen akıl fikir ver Allah'ım.

bordo61
16.02.2011, 13:43
Ben sabit saatli otobüs seferleri istiyorum. Mesela Beşirli'den Tıp fakültesine giden otobüslerin kimi 5 geçe, kimi 25 geçe, kimi 50 geçe, kimi 30 geçe... Şöyle sabit bir saat olsun, 15 dakikada bir, 20 dakikada bir herneyse, ama sabit olsun işte. Geçen takkart aldım, otobüse bineyim dedim, tanjanta çıktım, otobüs geçmiş bir dahaki otobüs 40 dakika sonra. Ben şimdi nasıl otobüsü kullanayım? Cebimde listeyle mi dolaşmam lazım hep, ki saatler de zaman zaman değişiyor.

Öğrenciyken gıcık oluyordum zaten bu saat değişikliklerine. Sabah beklerdik ki otobüs gelecek, gelmezdi, akşam öğrenirdik ki saatler değişmiş. ama duraklarda eski liste asılı. Sen akıl fikir ver Allah'ım.

Aynen katılıyorum.

Saatleri yola koyamıyorlar.

Hele 7 den sonra otobüs bulmak şansına kalmış

Ömür Karadeniz
16.02.2011, 17:12
beldiyeden rica ediyorum şu eski körüklü otobüsleri kaldırıp artık şehiriçinede yeni otobü,sler alsınlar. o otobüsler hem görüntü hem ses hemde hava kirliliğine neden oluyor. birde şu dolmuş olayından biraz olsun şehri kurtarabilirsek ulaşım birşeye benzeyecek.
Açık çek verde kurtulalım o eski otobüslerden.:D

Haçkalı
16.02.2011, 17:50

Bence de, ulaşım sorunu var diyemem :)

Mustafa Umut
16.02.2011, 18:11
Ben Trabzon'da yaşamıyorum ama Trabzon'a ne zaman gelsem hiç ulaşımda sıkıntı çekmedim.
Meydandaki köprünün altından her yere gidebiliyorsun ve her yerden de meydana rahatça gelebiliyorsun 1 dolmuş ile.Çok güzel bi olay bence.Şehrin merkezine gelip bırakıyor seni.
Asıl bu ulaşım sıkıntısı Samsun'da.Atakum/Samsun arasını dolmuşlarla 15dk da gidiyorduk şimdi dolmuşları kaldırdılar tramvay yaptılar.Tramvay tam 40 dk da gidiyor ve hınca hınç dolu.Üstelik her noktada durak yok ve istediğin yerde durduramıyorsun.Ve ona binmek için de dünyanın yolunu yürüyorum.Gerçekten büyük çile.Ha birde otobüs var ama o da en az 45-50 dk... Tüm bunlar var üstüne bir de pahalı olması...

boztepeliyasin
17.02.2011, 02:24
Açık çek verde kurtulalım o eski otobüslerden.:D
sen ne kadar komik bir çocuksun öle. dalga geçeceğine gördüğün duyduğun yaşadığın bir sıkıntın varsa dile getir. belki bir soruna çare bulunur.

boztepeliyasin
18.02.2011, 16:04
Şehiriçi dolmuş 1.5 TL oluyor

http://www.gunebakis.com.tr/images/news/n41000/n40426/detail/Sehirici_dolmus_15_TL_oluyor.jpg

http://adsrv.prodestek.com/www/delivery/lg.php?bannerid=29&campaignid=5&zoneid=24&loc=1&referer=http%3A%2F%2Fwww.gunebakis.com.tr%2Fhaber. php%3Fid%3D40426%26t%3D%25u015Eehiri%E7i_dolmu%25u 015F_1.5_TL_oluyor&cb=af3d14240f

TRABZON Şoförler ve Otomobilciler Odası halen 1.25 TL olan yolcu taşıma ücretine % 20 oranında zam istedi.

Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası (TŞO), Trabzon Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’nden (TESOB) zam talebinde bulundu. Zam talebi değerlendirmeye alınırken Oda’nın 1,25 TL olan sivil yolcu taşıma ücretini yüzde 20 oranında artırarak 1,5 TL’ye çekmek istediği öğrenildi.
En son 2008 yılı sonlarında yolcu taşıma ücretine zam yapan Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası, özellikle son aylarda büyük oranda artış gösteren mazot ve diğer gider kalemlerini gerekçe göstererek, TESOB’tan zam talebinde bulundu.
TESOB, TŞO’nun zam talebini değerlendirmeye aldı. TŞO’nun yeni zam talebine göre 1,25 TL olan sivil yolcu taşıma ücretinin yüzde 20 oranında artırılarak 1,5 TL olması öngörülüyor. TESOB yönetiminin sivil yolcu ücretlerine istenen zam talebine sıcak baktığı ancak öğrenci taşıma ücreti için istenen zam talebine ise sıcak bakmadığı öğrenildi

trabzon bu dolmuş belasından kurtarılmalı başka çare yok. 1 km yolada aynı para 5 km yolada aynı parayı veriyoruz resmen soygun. ayrıca çoğu dolmuşta öğrenci indirimi diye birşeyde yok.

Murat'
18.02.2011, 16:22
Meydan-Doğum Hastanesi arasında çalışan dolmuşlar var, bu hattın uzunluğu sadece ama sadece 1.3 kilometre.Bu kadar mesafe için 1.5 lira almak soygun değil de nedir ? Hatların uzunlukları çok ama çok kısa, Trabzon bu dolmuş belasından kurtulmalı, onların yerine en az 8-10 kilometre mesafeli hatlar eklenmelidir.Ya da ulaşım işi tamamen belediyeye bırakılmalı.Düşünün otogargan Fatih'e falan gidebileceğiniz bir dolmuş hattı yok, sadece bir tane otobüs hattı var onun da saatleri doğru düzgün değil.

Trabzon'da trafik sorunu yoktur buna ben de katılıyorum ama Trabzon'da toplu taşıma sıkıntısı vardır arkadaş, özellikle şehir içinde.

f1bekir
18.02.2011, 18:02
Şu adamı görünce sinir oluyorum.

Bu adam Uzun Sokak'ın kapatılmasına karşı çıkıyordu, gerekçesi de neydi biliyor musunuz? Dolmuş, paletin önünden Maraş Caddesi'ne inip ileriden tekrar boynerin önüne çıktığı zaman çok mazot yakarmış. Allah sizi bildiği gibi yapsın ne diyim...

mavituğ
18.02.2011, 19:51
trabzonda ulaşım değil,dolmuşcu sorunu var.büyük kısmı maganda bu adamların

boztepeliyasin
19.02.2011, 00:23
belki konu başlığı insanları yanıltabilir. ulaşım sıkıntısı derken sadece trafik sıkışıklığı akla gelmesin burada ulaşım her yönüyle konuşulsun. örneğin: ücretler, yolların durumu, duraklar, otobüs sayıları, yeni ulaşım staretejileri ve yeni ulaşım araçları, yatırımlar, yerleşim yerlerinin durumları, insanların davranışları........ v.s. bazı yazıları okuyorum gerçekten çok gereksiz şeyler yazılıyor. yok burda şöyle yok orda böyle. bizim amacımız şehrimiz için en iyi nasıl olur neler yapılır bunları konuşmak.

Sefa
19.02.2011, 01:30
Trabzon'da hiçbir şey olmayan dolmuşçu oluyor. En büyük sorun bu..

Emrullah
19.02.2011, 02:06
trabzonda ulaşım değil,dolmuşcu sorunu var.büyük kısmı maganda bu adamların

Türkiye'nin bir çok yerinde durum böyle. Ama bizim şehrimizde böyle olmamalıydı. Malesef Trabzonlu olmayıpta Trabzon'da yaşayan insanlardan tanıdıklarım var. Kafalarındaki Trabzonlu imajı ile Trabzon'da karşılaştıkları Trabzonlu imajı arasında dağlar kadar fark var diyorlar. Hepsinde bir hayal kırıklığı var. Trabzon ve Trabzon insanından bahsederken sanki medeniyet görmemiş bir yer, insanlar topluluğu gibi bahsediyorlar. Ben açıkçası bu durumdan bir Trabzonlu olarak utanıyorum. Gördüklerimi, duyduklarımı, bildiklerimi karşılaştırınca malesef bu insanlara hak veriyorum.

Trabzon'da ciddi manada eğitim(okul eğitimini kastetmiyorum) sorunu var. Çocuk askerlik çağına geldimi etrafına "ben oldum" imajı vermek için birden horozlanmaya başlıyor. Bi değişik hallere, tavırlara girmeler, küçük dağları ben yarattım havasında olmalar...

Türkiye'de hatta tüm dünyada ciddi manada sosyal bir erezyon yaşanırken malesef Trabzon da bu erezyondan, çöküntüden nasibini alıyor. Herkeste bir sinir, herkes asabi. Karşısındakini dinleme diye birşey yok, insanın insana saygısı yok....

Forumda bile bunu görebiliyorum. Sanal ortam diye küçüğün büyüğüne en ufak saygısı yok, herkes çok bilmiş, herkes konusunda uzman maşallah. Birçoğumuz "en çok ben seviyorum" derken bile sevilen şeye vurgu yapmıyor da "ben" öznesine yani kendisine vurgu yapıyor. Sevdiği şeyi değil de kendisini ön plana çıkartıyor.

Eskiden Trabzonlu dedinmi güven timsali, emin insan profili göz önüne gelirdi. Şimdi ise malesef kavgacı, saygısız, medeniyetsiz, dağlı bir profil zihinlerde canlanıyor.

Trabzonspor tribünleri bile Trabzon insanını ele veriyor. Bir bakıyorsun tribünde herkes futbol uzmanı, kendi düşünceleri dışındaki düşüncelere asla saygısı yok, kendi taraftar grubundan olmayanı sanki başka takım taraftarıymış gibi düşman belliyor, yan gözle bakıyor. Nereye gidiyoruz anlamıyorum.

Biraz karamsar bir profil çizmiş olabilirim. Kimse üzerine alınmasın ama benim gece gece düşüncelerim bunlar ve bunları yazmaktan hiç hoşnut değilim inanın. Benim gözümde Trabzonlu her zaman altın gibidir. Ama malesef her Trabzon'a gelişimde büyük hayal kırıklığı yaşıyorum.

f1bekir
20.02.2011, 22:33
Bu akşam bir dolmuşçudan duyduğuma göre Haziran ayından sonra dolmuşlar kalkacakmış. Otobüs sistemine geçilecekmiş.

Fatih, kuran kursu, ayasofya hatları kalkacakmış tamamen. Sadece sahilden ve tanjanttan geçecekmiş otobüsler. Stadın önünden falan artık sadece özel araçlar geçecekmiş.

Ayrıca sanırım tanjanttan geçen otobüsler tıp fakültesine sahilden geçenler üniversiteye kadar geçeceklermiş. Ancak Aydınlıkevler,Kuruçeşme vb. hatlar ne olacak bilemiyorum.

Sadece kulak misafiri olduğum kadarıyla bu kadarını anlayabildim.

Mertcan
21.02.2011, 01:00
1.25 beyaz kabus bitsin artık. :D

boztepeliyasin
22.02.2011, 18:42
Bu akşam bir dolmuşçudan duyduğuma göre Haziran ayından sonra dolmuşlar kalkacakmış. Otobüs sistemine geçilecekmiş.

Fatih, kuran kursu, ayasofya hatları kalkacakmış tamamen. Sadece sahilden ve tanjanttan geçecekmiş otobüsler. Stadın önünden falan artık sadece özel araçlar geçecekmiş.

Ayrıca sanırım tanjanttan geçen otobüsler tıp fakültesine sahilden geçenler üniversiteye kadar geçeceklermiş. Ancak Aydınlıkevler,Kuruçeşme vb. hatlar ne olacak bilemiyorum.

Sadece kulak misafiri olduğum kadarıyla bu kadarını anlayabildim.

trabzonun şehir içinde bazı eski mahalleleri malesef otbüse uygun değil yollar dar ve durak yapılacak yer yok. yinede doğu batı yönlü dolmuşların otobüse geçmesi mümkün çünkü tanjant ve sahil yolu otobüs kullanımı bakımından daha iyi olacaktır. diğer yerlerde de toki ve belediye erdoğdu yolunda olduğu gibi hem yolları genişletmeli ve hemde eski yerleşimleri yavaş yavaş modern hale getirmelidir. inşallah dedikleri gibi bir düzenleme yaparlar. çünkü olimpiyatlarda trabzon meyadnın dolmuşlarla işgal edilmiş görüntüsü hiç hoş olmayacaktır.

f1bekir
23.02.2011, 17:12
Dolmuşçu çok kesin konuşuyordu. Hatta 3 tane plakası varmış, 1.2 milyondan falan bahsediyorlardı :)

Tanjant ve sahil olayı güzel. Artık maraş caddesi ve meydan etrafına toplu taşıma aracı girmeyecek, bu çok iyi. Hatta yeni bir düzenlemeyle maraş caddesi de trafiğe kapatılabilir bence. Ancak oralara çok katlı otoparklar yapmak lazım. Mesela tanjanttaki öğretmenevi otoparkı ve yanındaki birleştirilip çok katlı bir otopark yapılabilir. Bu tip başka yerler de olmalı. Tabakhane dönüşümünde, Tabakhane köprüsünün altındaki bölgeye bir tane düşünülebilir. İskenderpaşa camiinin yanında da bi yer vardı galiba. Buraların hep çok katlı otopark yapılmalı.

Bu proje gerçekleşirse, doğu-batı güzergahlarında ulaşım problemi kalmayacaktır. Tek vasıta ile Beşirliden fakülteye geçebileceğiz. Kuzey-güney güzergahlarında sorun olabilir tabi. Gerçi şu an da otobüsler işliyor ama dediğin gibi durak işi sıkıntılı. Erdoğdu yolu düzelecek galiba, bir ara 3+2 şeritten bahsediliyordu, inşallah öyle olur. Diğer kuzey-güney yolları da genişletilirse, ulaşım sorunumuz kalmaz inşallah.

f1bekir
23.02.2011, 17:30
Ayrıca belediyenin bir an önce çömlekçi, moloz-itfaiye önü ve ayasofya alt geçit projelerini başlatması lazım. Artık karayolları mı yapacak, belediye kendisi mi yapacak bilemiyorum ama çok geç oldu, başlasın artık....

boztepeliyasin
23.02.2011, 20:41
tanjant yolu üzerinde çok sayıda trafik lambası bulunuyor. bu ışıklı kavşaklarında mümkün olanlarını köprülü veya bat-çık şeklinde yaparlarsa trafik daha hızlı akacaktır.

Murat'
23.02.2011, 20:44
Hacı Kasım Camii önündeki kavşak ve Haluk Ongan sahnesinin arkasındaki kavşak hiç vakit kaybedilmeden köprülü kavşak yapılmalıdır.Zamanında bu iki proje nasıl oldu da düşünülmedi anlamak imkansız.Bir de tanjant üzerinde neredeyse hiç üst geçit yok, en az 4-5 tane yapılmalı.

Sefa
23.02.2011, 22:18
Hacı Kasım Camii önündeki kavşak ve Haluk Ongan sahnesinin arkasındaki kavşak hiç vakit kaybedilmeden köprülü kavşak yapılmalıdır.Zamanında bu iki proje nasıl oldu da düşünülmedi anlamak imkansız.Bir de tanjant üzerinde neredeyse hiç üst geçit yok, en az 4-5 tane yapılmalı.

Gülbahar hatun kavşağının ilk projesi köprülü kavşaktı söz verilen sürede yapılamayınca lambaları dikip normal olarak yaptılar. Erdoğdu yolunun yapımı başladıktan sonra orası köprülü kavşak olacak..

mavituğ
23.02.2011, 23:13
reşadiye kavşağı (itfaye) köprülü kavşak yapılacak görüntü bozukluğu olacak gibi geliyor bana.

Sefa
24.02.2011, 03:04
reşadiye kavşağı (itfaye) köprülü kavşak yapılacak görüntü bozukluğu olacak gibi geliyor bana.

Orası 0'ın altına düştüğü için yapılamıyor diye biliyorum..

izzet
24.02.2011, 11:17
:rolleyes:Trabzonda en büyük Ulasim sorunu, Sefaya ulasmaktir bence:cool:

bordo61
24.02.2011, 11:37
Toplu ulaşım zihniyeti sorunu var.

Ders çıkış saatleriyle alalaksız uzun aralıklı saatlerde çalışan ve balık istifi dolan Ktü- Beşirli otobüs hattı var.

Onun haricinde dolan otobüse rastlamadım Trabzonda bir de İş çıkışında Erdoğdu - Köşk dolu geçiyor.

Buna rağmen hala bir çözüm bulamıyorlar.

Normal şartlarda 5 de başlayıp 5.50 6.30. 6.50 7.30 7.50 8.30 8.50 civarı otobüs koymaları gerekirken

7 'den sonraki seferlere bakın 7.00 ve 8.20( Normade 8.20 de yoktu) , 9.15 , 10.10 , 11.10 :)

8.30 'da çıkan 45 dk beklicek. 9.15

7.50 de çıkan 30 dk beklicek

7.30 da çıkan 50 dk beklicek

Çok mu zor bunu makul saatlere çekmek , yada makul saatlere koymak.

mavituğ
24.02.2011, 14:17
Orası 0'ın altına düştüğü için yapılamıyor diye biliyorum..

altında dere olduğu için dalçık yapılamıyormuş

a f s
24.02.2011, 14:35
New York gibi Trabzon'a -sınırlı sayıda olmak ve toplu ulaşıma öncelik verilecek şekilde Karsan Trabzon'a özel dolmuşlar yapsa.

Engelliler için yapılan rampa da bizim oralarda her işe gelir:

http://2.bp.blogspot.com/_CCn2_oMPgcE/TUq2Ld_QxCI/AAAAAAAAAUc/wIemdvz8exA/s1600/5.jpg

http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2011/02/11/new-yorklularin-favorisi-karsan-v1-1143094.Jpeg

http://i.radikal.com.tr/644x385/2011/02/03/fft5_mf656940.Jpeg
http://www.autoevolution.com/images/news/karsan-v1-turkish-taxi-for-nyc-27741_1.jpg

New Yorkluların favorisi Karsan V1
New York Taksi ve Limuzin Komisyonu’nun (TLC), beş yıllık toplam tutarı yaklaşık 750 milyon dolar olan “Geleceğin Taksisi” ihalesi için geçen yılın sonlarında başlattığı anket sona ererken, Karsan’ın finale kalan aracı V1, katılanların yüzde 66’sı tarafından beğenildi.

http://www.ridelust.com/wp-content/uploads/2010/11/KARSAN_TAKSI_EK19788-500x330.jpg

f1bekir
24.02.2011, 15:23
Abi Karsan önce bunu bir üretsin de...

New York diğer adaylardan birini seçebilir. Başladılar bahanelere; yedek parça-servis maliyeti falan filan...

Normal şartlarda kesinlikle V1 seçilmeli ama politik bir karara kurban gidebiliriz.

Ama V1 seçilirse de seri üretim ilk yerli otomobilimizi üreteceğimiz kesin gibi; yarım kalan devrimi tamamlarız inşallah.

f1bekir
24.02.2011, 15:26
Toplu ulaşım zihniyeti sorunu var.

Ders çıkış saatleriyle alalaksız uzun aralıklı saatlerde çalışan ve balık istifi dolan Ktü- Beşirli otobüs hattı var.

Onun haricinde dolan otobüse rastlamadım Trabzonda bir de İş çıkışında Erdoğdu - Köşk dolu geçiyor.

Buna rağmen hala bir çözüm bulamıyorlar.

Normal şartlarda 5 de başlayıp 5.50 6.30. 6.50 7.30 7.50 8.30 8.50 civarı otobüs koymaları gerekirken

7 'den sonraki seferlere bakın 7.00 ve 8.20( Normade 8.20 de yoktu) , 9.15 , 10.10 , 11.10 :)

8.30 'da çıkan 45 dk beklicek. 9.15

7.50 de çıkan 30 dk beklicek

7.30 da çıkan 50 dk beklicek

Çok mu zor bunu makul saatlere çekmek , yada makul saatlere koymak.

Dolmuştan otobüse geçiş projesi olursa bu saat probleminin de ortadan kalkacağını düşünüyorum.

Düzenli bir şekilde, talep yoğunluğuna göre 10dk'da bir, 15 dk'da bir, sürekli otobüs seferleri konulacaktır.

Bekliyoruz.

a f s
25.02.2011, 10:55
Abi Karsan önce bunu bir üretsin de...

New York diğer adaylardan birini seçebilir. Başladılar bahanelere; yedek parça-servis maliyeti falan filan...

Normal şartlarda kesinlikle V1 seçilmeli ama politik bir karara kurban gidebiliriz.

Ama V1 seçilirse de seri üretim ilk yerli otomobilimizi üreteceğimiz kesin gibi; yarım kalan devrimi tamamlarız inşallah.

New York hayırlı bir işe vesile olmuş olur. Niye kendi insanımız için düşünülmez ki böyle şeyler. New York dünya vitrini ama İstanbul'un Trabzon'un bu tür estetik çözümlere daha çok ihtiyacı var. V1'in rekabet ettiği modelleri görünce gerçekten özel bir çalışma yaptığı daha net ortaya çıkıyor.

Trabzon'un trafik sorunun temeli büyümeye başladığından beri bir şehir planlaması yapılmamasından kaynaklanıyor.

Zamanında İtalyan şehir mimarları Trabzon'a davet edilmiş, adamlar tarihi dokuyu, bahçeli evleri yeşilliği ve doğayı görünce hayran kalmış "sakın bu şehre dokunmayın, sahil boyunca şehri büyütün" demişler. Şimdi yüksek yüksek otoparkı olmayan binalar, plansız düzenler şehri çirkinleştiriyor sadece.

f1bekir
25.02.2011, 11:17
New York hayırlı bir işe vesile olmuş olur. Niye kendi insanımız için düşünülmez ki böyle şeyler. New York dünya vitrini ama İstanbul'un Trabzon'un bu tür estetik çözümlere daha çok ihtiyacı var. V1'in rekabet ettiği modelleri görünce gerçekten özel bir çalışma yaptığı daha net ortaya çıkıyor.

Trabzon'un trafik sorunun temeli büyümeye başladığından beri bir şehir planlaması yapılmamasından kaynaklanıyor.

Zamanında İtalyan şehir mimarları Trabzon'a davet edilmiş, adamlar tarihi dokuyu, bahçeli evleri yeşilliği ve doğayı görünce hayran kalmış "sakın bu şehre dokunmayın, sahil boyunca şehri büyütün" demişler. Şimdi yüksek yüksek otoparkı olmayan binalar, plansız düzenler şehri çirkinleştiriyor sadece.

Abi şimdi İstanbul da taksi ihalesi yapacakmış. Karsan New York'u alamazsa emin ol diyecekleri şey şu:

''Karsan New York'u alamadı, İstanbul Karsan'ı kurtarmaya çalışıyor.''

Bizde nedense bir işe destek olmaktan çok onu engellemek için uğraşılıyor. Hadi şu anki montajcı üreticileri anlarım da, sokaktaki vatandaş da böyle düşünüyor, hayret ediyorum...

izzet
25.02.2011, 11:24
Alman sitelerinde, Karsan sanki kesin bu Ihaleyi alacakmis gibi bir hava yaratilmis. Hayirlisi diyelim..

ma80
25.02.2011, 16:26
10 durakta şuanlık deneme amaçlı akıllı durak sistemini denemeye almışlar almanyadaki gibi galiba,hangi otobüs kaç dakikada varacak vs. gibi. Türkiyede bir ilk sanırım istanbulda bile sadece 1 durakta varmış.

bordo61
26.02.2011, 11:51
10 durakta şuanlık deneme amaçlı akıllı durak sistemini denemeye almışlar almanyadaki gibi galiba,hangi otobüs kaç dakikada varacak vs. gibi. Türkiyede bir ilk sanırım istanbulda bile sadece 1 durakta varmış.

Bir kaç ilde var gibi gözüküyor

http://www.google.com.tr/#hl=tr&source=hp&biw=1024&bih=584&q=ak%C4%B1ll%C4%B1+durak&aq=f&aqi=g4&aql=&oq=&fp=14706a139d059f65

Ankara , İstabul , Malatya , İzmir , Çanakkale

Serdar Ersoy
26.02.2011, 11:52
Çanakkalede uygulanan sistem. Türkiye de ilk felan değil ;)

Murat'
26.02.2011, 12:03

İstanbul'un birçok yerinde var bu akıllı duraklardan.

Murat'
07.03.2011, 22:54
Trabzon'da dolmuş ne kadar?
07 Mart 2011 / 20:13
Trabzon'da dolmuşcuların zam talebi kabul edildi ama...

Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Turan Altuntaş beraberindeki şoför esnafı ile birlikte Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) binasına baskın gibi ziyarette bulundu.
Dolmuş zamlarının görüşüldüğü gergin ziyarette TESOB Başkanı Metin Kara ile Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Turan Altuntaş arasında sert tartışmalar yaşandı.
TESOB Başkanı Metin Kara'nın Trabzon Valiliği'ne yaptığı "Dolmuş Zammı" ziyareti sırasında Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası önünde toplanan çok sayıda dolmuş şoförü Oda Başkanı Turan Altuntaş ile birlikte Tabakhane mevkiindeki Yavuz Selim İş Merkezi'nde bulunan TESOB il binasına yürüdü. Polis ekipleri TESOB binasında ve çevresinde güvenlik önlemi alırken, Altuntaş ve beraberindeki dolmuş şoförleri ve durak başkanları Metin Kara'nın valilik ziyaretinden dönmesini beklediler.
TOPLANTIDA İTİŞİP KALKIŞTILAR
Kalabalık bir Şoför esnafını karşısında gören Kara, kısa şaşkınlık yaşayarak kendisine ait odayı gitti. Odasında yönetim kurulu üyeleri ile kısa bir görüşme yapan Kara, daha sonra toplantı salonuna gelerek şoför esnafının zam talebi ile ilgili olarak görüşlerini dinledi. Yapılan görüşme sırasında tartışmalar yaşanırken zaman zamanda itişmeler oldu.
http://www.haber61.net/file/280.20110307203537.jpgTrabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası'nın 3 yıldır zam alamadığını belirten Kara, "Dolmuş ücretlerinde değişiklik talebi esnafımızın hakkıdır. Ancak üniversite de bizimdir. Ben de 2 tane üniversite öğrencisi okuttum, aramızda da üniversitede okuyan evladı olanlar var" derken, Şoförler Odası Başkanı Turan Altuntaş, şoför esnafının hakkının korunmadığını ifade ederek "Sen benim şoför esnafımın hakkını savunmuyorsun. Buradan söz almadan gitmeyiz. Zam talebimizin sözünü alıp gideceğiz. Zam almadan gitmeyiz, gerekirse burada yatacağız" diye konuştu.
Kara, bu şartlarda ve bu tablo karşısında talepleri kabul edemeyeceğini ifade ederken, gerginlikler, itiş-kakışlar yaşandı.
ZAM TALEBİ KABUL EDİLDİ AMA...
Uzun tartışmalar ve gerginliklerin ardından TESOB Başkan Vekili Temel Korkmaz, şoför esnafına bir açıklama yaparak zam taleplerinin kabul edildiğini ancak pazartesi son bir nezaket görüşmesi yapacaklarını ifade ederek "Sivil 1.5 TL, öğrenci 1.2 TL zam talebiniz var. Pazartesi sizlerin temsilcileri ile son bir nezaket görüşmesi yapacağız. Buradan bu şekilde ayrılabilirsiniz" şeklinde konuştu.

Fatih
16.03.2011, 17:17
Trabzon'da dolmuşlara zam!
16 Mart 2011 / 12:20
Trabzon'da yarından itibaren dolmuş fiyatlarına zam geldi

Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Turan Altuntaş, Trabzon'da yarından itibaren dolmuş fiyatının 1.5 TL olduğunu belirterek öğrenci dolmuş ücretlerinin ise 1.2 TL olduğunu söyledi.

Durak başkanlarının katılımıyla yaptığı basın toplantısında yaklaşık 3 yıldır zam almadıklarını kaydeden Altuntaş, "Yaklaşık 3 aydan beri zam konusu tartışmaları bugüne kadar devam etti. Gelmiş olduğumuz süreçte en son 2008 yılının 3 ayında zam aldık. Bu zammı alırken mazot 1.4 TL idi, şu anda 3.67 TL olmuştur. 3 yıllık süreçte 1 kuruş zam almamışız. Bugün istediğimiz 250 kuruş zammı bu esnafa fazla görenleri kınıyorum. Bu süreçte şoför esnafının hak ve menfaatlerini savunacak oda Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odası’dır. Bugüne kadar yapmış olduğumuz istişarelerle her zaman iyi niyetli çalışma içersinde olduk, bu saatten sonra da kırmadan dökmeden tartışmadan iyi niyet içersinde olmaktan yana olduğumuzu açıklamak istiyorum. Trabzon'daki sivil toplum örgütlerinin, Trabzon halkının 1.25 TL den 1.5 TL'ye hiç bir itirazı olan vatandaşımız yok. Ancak bazı kesimler sadece kendi egolarını tatmin etmek için ortaya çıktıkları için bu bizi üzüyor. Üniversite öğrencileri, ilköğretim öğrencileri tarife konusunda kanunda yeri olmamasına rağmen biz yıllardan beri bu uygulamayı yapıyoruz. Eğer bize mantıklı bir şekilde yaklaşım gösterilse idi bizde mantıklı şekilde yaklaşımı, hassasiyetle karşılardık ama malesef olmadı. Şoförler Odası olarak hiç kimseyle kişisel bir problemim yoktur. Ben burada başkanlık yapıyorsam isem bu arkadaşlarımın hak ve hukuklarını savunmakla mükellefim. Bugüne kadar hiç bir kanunsuz işe başvurmadık, bugünden sonra da başvurmayacağız. Yarından itibaren siviller için dolmuş 1.5 TL, üniversite öğrencileri ve ilköğretim öğrencileri de bunun içinde olmak kaydıyla öğrenciler için 1.2 TL’dir" dedi.
Esnaf olarak aralarında geçen sıkıntılarının anlık olduğunu belirten Altuntaş, bu sıkıntıları genel ve kişisele yaymanın doğru olmadığını sözlerine ekledi.

Y.Çuvalcı61
16.03.2011, 17:37
Hele şükür şu dolmuşlara zam yapıldıda esnaf odasının sıkıntısı bitti.artık uzun bir süre daha dolmuş zammı haberi görmeyiz...aslına bakarsak ülkemizde rekor kırmış olabiliriz 3 yıldır dolmuşlara zam yapılmamış,hemde motorine bu kadar zam yapılmamasına ramen...bu arada KTÜ deki öğrencilere gösteri yapacak malzeme çıktı :D

Furkan
16.03.2011, 17:50
Öğrenciyiz dediğimizde kabul edilmiyor ki. Üniforması olmayan öğrenci, öğrenci sayılmıyor Trabzonda..

Mertcan
16.03.2011, 23:57
ölede saçma bişe var. arkadaş hafta sonu öğrenci geçerli deilmiş. ulan manyak hafta sonu mühendismi oluyorum

bordo61
17.03.2011, 00:05
Adamlar Ktü hattına öğrenci parası kabul etmiyorlar. Üniformasız küçük uşakları öğrenci kabul etmiyorlar.

Tamamen keyfi mesele yani

Birde zam yaptılar.

Helal olsun.

Belediye ise bu işi beceremiyor ne kadar işten anlamayan adam varsa koydular heralde bu işin başına , adamlar ne talebe göre araba yollamayı biliyo , ne de doğru düzgün sefer koymayı.

Murat'
17.03.2011, 14:25
Öğrenci diye birşey yok, güzelce sallamışlar, ben bir keresinde dolmuşa binmiştim bir tane öğrenci al dedim adam kimliğini göster dedi sonra çıkartıp Ankara üniversitesi kimliğimi gösterdim bu olmaz sen burda öğrenci değilsin dedi.Ben tartışmaya girmeyip çıkardım parayı.

f1bekir
17.03.2011, 17:03
Trabzon'da öğrenci demek üniformalı olmak demek. Üniversite öğrencisi veya dersaneye giden öğrenci öğrenci sayılmıyor, üniforman olacak kardeşim.

Murat bu arada sana kimlik soran arkadaşa da hayret ettim, ''üniforman yok'' demeliydi, acemi olsa gerek, uzatmış olayı, başka bahane bulmak için zorlamış biraz :)

Allah gözlerini doyursun ne diyeyim...

Fatih
17.03.2011, 17:09
Trabzon'da toplu taşıma kültürü buna ''Belediye Otobüsü kültürü'' de diyebiliriz yeterince gelişmemiş olduğundan 10 dakikalık yere 1.5 TL verilmesi normal zaten Trabzon halkı lüks yaşamayı sever o yüzden sıkıntı yok.

f1bekir
17.03.2011, 17:18
Trabzon'da toplu taşıma kültürü buna ''Belediye Otobüsü kültürü'' de diyebiliriz yeterince gelişmemiş olduğundan 10 dakikalık yere 1.5 TL verilmesi normal zaten Trabzon halkı lüks yaşamayı sever o yüzden sıkıntı yok.

Fatih Trabzon'da belediye otobüsü yok ki kültürü olsun. Şu tanjanttan 10 dakikada bir otobüs geçsin bakalım dolmuşa binen kaç kişi kalıyor. Ama ben şu haliyle sürekli otobüs saatlerini takip etmek ve işimi o saate göre ayarlamak zorundayım.

Halbuki ben işim çıktığı zaman otobüsü bulabilmeliyim ki otobüs kültürüm gelişsin. Şu an fakülteye gitmek için 3 lira ödemek zorundayım. Aynı yere 90 kuruş ödeyerek de gidebilirim ama 2 saat beklemek kaydıyla. 10 dakika sonra otobüsün geleceğini bilsem niye 3 katından fazla para ödeyeyim ki?

Bence bu konuda halkı suçlamak kolaycılık olur.

bordo61
17.03.2011, 19:53
Fatih Trabzon'da belediye otobüsü yok ki kültürü olsun. Şu tanjanttan 10 dakikada bir otobüs geçsin bakalım dolmuşa binen kaç kişi kalıyor. Ama ben şu haliyle sürekli otobüs saatlerini takip etmek ve işimi o saate göre ayarlamak zorundayım.

Halbuki ben işim çıktığı zaman otobüsü bulabilmeliyim ki otobüs kültürüm gelişsin. Şu an fakülteye gitmek için 3 lira ödemek zorundayım. Aynı yere 90 kuruş ödeyerek de gidebilirim ama 2 saat beklemek kaydıyla. 10 dakika sonra otobüsün geleceğini bilsem niye 3 katından fazla para ödeyeyim ki?

Öğrenci olmasan otobüse binilmez .

Saçma sapan saatler , balık istifi otobüsler.

Belediye açıkça bu işi beceremiyor.

Bu belediyeyi suçlamıyorum hepsini suçluyorum , hiç biri bu işi beceremedi

f1bekir
17.03.2011, 20:08
Haziran'da değişecekmiş, dur bakalım, inşallah...

Y.Çuvalcı61
17.03.2011, 22:16
Aslında öğrenci kesimi hariç boşuna tepki veriyoruz.Bizler karadeniziyiz aceleci tez canlı insanlarız,daha doğrusu insan değil TRABZONLUYUZ...Boş bir iş bile olsa çabuk olduya bittiye getiririz.O yüzden otobüsler 15 dakika arayla olsa bile yine dolmuşları tercih ederiz.Belediyede bu konuda fazla çırpınmıyo çünkü halkımızın huyunu biliyor...Bu işte inanılmaz rantlar var iyi bi durak 900.000 bin tl olmuş. Hangi belediye otobüs seferlerini sıklaştırmaya cesaret eder...!!!

f1bekir
18.03.2011, 09:52
Aslında öğrenci kesimi hariç boşuna tepki veriyoruz.Bizler karadeniziyiz aceleci tez canlı insanlarız,daha doğrusu insan değil TRABZONLUYUZ...Boş bir iş bile olsa çabuk olduya bittiye getiririz.O yüzden otobüsler 15 dakika arayla olsa bile yine dolmuşları tercih ederiz.Belediyede bu konuda fazla çırpınmıyo çünkü halkımızın huyunu biliyor...Bu işte inanılmaz rantlar var iyi bi durak 900.000 bin tl olmuş. Hangi belediye otobüs seferlerini sıklaştırmaya cesaret eder...!!!

Bütün dolmuşlar otobüse çevrilirse olur. Ki daha önce de paylaşmıştım, Haziran ayından sonra değişecekmiş bir dolmuşçudan duyduğuma göre.

Mesela şu an Kuran Kursu durağından dakikada bir dolmuş kalkıyor. Dolmuşlar 10 kişi alıyor, otobüsler de 100 kişi alıyor diyelim. Dakikada bir dolmuş kaldıracağına 10 dakikada bir otobüs kaldırdığın zaman aynı işi görmüş olursun.

İnşallah değişecek...

bordo61
18.03.2011, 10:54
Trabzon'da Dolmuş Zammı Yankıları Sürüyor

17 Mart 2011 / 17:13
" Onaylanan yeni bir tarife olmadığından halen geçerli olan ücret siviller için 1.25 tl, öğrenciler için 0.90 tl'dir"

Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Metin Kara, Trabzon Şoförler Otomobilciler Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odasının uygulayacağı söylenen siviller için 1.50 TL, öğrenciler için 1.20 TL'lik fiyat tarifesinin hiç bir yasal dayanağı olmadığını belirterek bunun fiili bir durum ve uygulama olduğunu belirtti.

ZAM ONAY YETKİSİ BİZİMDİR!
Kara, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada onaylanan yeni bir tarife olmadığından halen geçerli olan ücret siviller için 1.25 TL ve Öğrenciler için 0.90 TL olduğunu belirterek, " 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 62. maddesi, ve Esnaf ve Sanatkârlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmeliğin 5. maddesi uyarınca dolmuş ücret tarifesini onaylama yetkisi Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine tanınmıştır.

BİZE SADECE TEKLİF VEREBİLİRLER

Trabzon Şoförler Otomobilciler Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odasının dolmuş ve taksi ücretlerini belirleme yetkisi olmayıp, sadece birliğimizin teklif yetkisi bulunmaktadır. Trabzon Şoförler Otomobilciler Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odasının Birliğimize 2011 yılından geçerli olmak üzere teklif ettiği dolmuş ve taksi ücret tarifeleri birlik yönetim kurulumuzca incelenmiş olup, şu ana kadar yapılmış olan tekliflerin tümü 5362 sayılı yasanın 62. Maddesi ve ilgili yönetmeliğin 5. maddesi ile bu konuda verilmiş, idari yargı kararlarına aykırı olduğundan ret edilmiştir.

YAPILAN ZAMMIN YASAL DAYANAĞI YOK

Trabzon Şoförler Otomobilciler Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odasınca kamu oyuna duyurulan ve 17 Mart 2011 tarihi itibariyle uygulanacağı söylenen siviller için 1.50 TL ve Öğrenci İçin 1.20 TL’lik fiyat tarifesinin hiçbir yasal dayanağı olmayıp, fiili bir durum ve uygulamadır. Kaldı ki, kamu oyuna açıklanan fiili ücret uygulaması teklifi birliğimize onay için sunulmamıştır. Onaylanan yeni bir tarife olmadığından halen geçerli olan ücret siviller için 1.25 TL ve Öğrenciler için 0.90 TL’dir.

TÜM KAMOYUNU KURALLARA UYMAYA DAVET EDİYORUZ
Trabzon Şoförler Otomobilciler Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odasının veya Birliğimiz dışında başkaca bir kurum veya kuruluşun fiyat tarifesi belirleme veya onaylama yetkisi yoktur. Türkiye bir hukuk devleti olup, kurallar tartışmaya yer vermeyecek kadar açık ve nettir. Tüm kamu oyunu kısır tartışmalardan uzak durmaya ve kurallara uymaya davet ediyoruz" dedi.

magicyattara
18.03.2011, 11:20
1.5 lira alıyorlar..denetime çıkılsın o halde..bu ne biçim iş..

magicyattara
18.03.2011, 11:25

Beşirli-Üniversite hattı,Tanjant'tan 5 dakikada bir geçecek otobüslerle harika bir hat olur..bir çok insan dolmuş çilesinden kurtulur..ucuza seyahat eder..

90'lı yıllarda Kayseri'de öğrenciydim..ring hatlar oluşturulmuştu..5 dakikada bir otobüs geliyordu her hatta..99 yılında ise dolmuşlar şehir içinden kaldırılmıştı..

Murat'
18.03.2011, 12:08
Murat abi öyle birşey olursa dolmuşçular belediyeyi basar.

bordo61
18.03.2011, 13:27
1.5 lira alıyorlar..denetime çıkılsın o halde..bu ne biçim iş..

Nasıl denetlensin abi

Mümkün değil şuanda yasal olmayan bir iş yapıyorlar.

Kafalarına göre zam yaptılar. Zam yapma yetkisi Esnaf Odasına ait o karar almadan , kendi kendilerine uygulamaya koydular

bordo61
18.03.2011, 13:30
ŞOFÖRLERDEN ESNAF ODASINA DOLMUŞ ZAMMI BASKINI

08 Mart 2011 Salı / 15 : 35
Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Turan Altuntaş beraberindeki şoför esnafı ile birlikte Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) binasına baskın gibi ziyarette bulundu.

Dolmuş zamlarının görüşüldüğü gergin ziyarette TESOB Başkanı Metin Kara ile Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Turan Altuntaş arasında sert tartışmalar yaşandı.
TESOB Başkanı Metin Kara'nın Trabzon Valiliği'ne yaptığı "Dolmuş Zammı" ziyareti sırasında Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası önünde toplanan çok sayıda dolmuş şoförü Oda Başkanı Turan Altuntaş ile birlikte Tabakhane mevkiindeki Yavuz Selim İş Merkezi'nde bulunan TESOB il binasına yürüdü.

Polis ekipleri TESOB binasında ve çevresinde güvenlik önlemi alırken, Altuntaş ve beraberindeki dolmuş şoförleri ve durak başkanları Metin Kara'nın valilik ziyaretinden dönmesini beklediler. Kalabalık bir Şoför esnafını karşısında gören Kara, kısa şaşkınlık yaşayarak kendisine ait odayı gitti.

Odasında yönetim kurulu üyeleri ile kısa bir görüşme yapan Kara, daha sonra toplantı salonuna gelerek şoför esnafının zam talebi ile ilgili olarak görüşlerini dinledi. Yapılan görüşme sırasında tartışmalar yaşanırken zaman zamanda itişmeler oldu. Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası'nın 3 yıldır zam alamadığını belirten Kara, "Dolmuş ücretlerinde değişiklik talebi esnafımızın hakkıdır. Ancak üniversite de bizimdir.

Ben de 2 tane üniversite öğrencisi okuttum, aramızda da üniversitede okuyan evladı olanlar var" derken, Şoförler Odası Başkanı Turan Altuntaş, şoför esnafının hakkının korunmadığını ifade ederek "Sen benim şoför esnafımın hakkını savunmuyorsun. Buradan söz almadan gitmeyiz. Zam talebimizin sözünü alıp gideceğiz. Zam almadan gitmeyiz, gerekirse burada yatacağız" diye konuştu.

Kara, bu şartlarda ve bu tablo karşısında talepleri kabul edemeyeceğini ifade ederken, gerginlikler, itiş-kakışlar yaşandı. Uzun tartışmalar ve gerginliklerin ardından TESOB Başkan Vekili Temel Korkmaz, şoför esnafına bir açıklama yaparak zam taleplerinin kabul edildiğini ancak pazartesi son bir nezaket görüşmesi yapacaklarını ifade ederek "Sivil 1.5 TL, öğrenci 1.2 TL zam talebiniz var. Pazartesi sizlerin temsilcileri ile son bir nezaket görüşmesi yapacağız. Buradan bu şekilde ayrılabilirsiniz" şeklinde

bordo61
18.03.2011, 13:32
Belediye başkanı da koltuğunu sağlam tutmak için Şöförler Odasından yana tavır alıyor.

Şuanda Esnaf Odası baskılar altında sıkışmış halde

f1bekir
18.03.2011, 13:34
Beşirli-Üniversite hattı,Tanjant'tan 5 dakikada bir geçecek otobüslerle harika bir hat olur..bir çok insan dolmuş çilesinden kurtulur..ucuza seyahat eder..

90'lı yıllarda Kayseri'de öğrenciydim..ring hatlar oluşturulmuştu..5 dakikada bir otobüs geliyordu her hatta..99 yılında ise dolmuşlar şehir içinden kaldırılmıştı..

Murat abi daha önce de söylemiştim, belki görmeyenler olmuştur, tekrarlayayım; haziran ayından sonra dolmuşlar kalkacakmış, hepsi otobüse dönecekmiş, yani dolmuşçular kendileri birleşip otobüs alacaklar, belediye kendisi yapmayacak yani. Aynı taksiden minibüse dönülmesi gibi.

Sadece tanjant ve sahilden geçecekmiş otobüsler. Şu anki Kuran Kursu-Meydan hattına ne dolmuş ne de otobüs girecek. Yani Meydan ve Maraş Caddesi de tamamen dolmuşlardan arındırılacak, otobüs zaten girmiyor artık.

Bir dolmuşçudan duydum bunları, ''400.000 liraya adamlara boyun eğiyorsun'' diye sitem ediyordu. Şikayetçi olduğuna göre bu iş ciddi ama resmi ağızlarca hiç dillendirilmemesi de ilginç...

Furkan
19.03.2011, 12:24
Murat abi daha önce de söylemiştim, belki görmeyenler olmuştur, tekrarlayayım; haziran ayından sonra dolmuşlar kalkacakmış, hepsi otobüse dönecekmiş, yani dolmuşçular kendileri birleşip otobüs alacaklar, belediye kendisi yapmayacak yani. Aynı taksiden minibüse dönülmesi gibi.

Sadece tanjant ve sahilden geçecekmiş otobüsler. Şu anki Kuran Kursu-Meydan hattına ne dolmuş ne de otobüs girecek. Yani Meydan ve Maraş Caddesi de tamamen dolmuşlardan arındırılacak, otobüs zaten girmiyor artık.

Bir dolmuşçudan duydum bunları, ''400.000 liraya adamlara boyun eğiyorsun'' diye sitem ediyordu. Şikayetçi olduğuna göre bu iş ciddi ama resmi ağızlarca hiç dillendirilmemesi de ilginç...

Aynen katılıyorum. Tanjanttan dakikada 2-3 dolmuş geçiyor. Belediye sadece Tanjant ve sahil hattından 5 dk arayla otobüs geçirse kimse dolmuşa binmez. Belki Erdoğu, Yeşiltepe,Aydınlıkevler gibi üst tarafta kalan mahallelere ulaşmak kolay değil ama en azından bu iki hat kısa vadede dolmuşlardan kurtarılabilir..

Fatih
19.03.2011, 13:40
Of'a Belediye Otobüsü var ama Beşikdüzü'ne yok çözmeleri gereken konulardan biri de bu mesela.

Sefa
19.03.2011, 13:46
Dolmuş fiyatlarından çok fiyatların sabit olması çok mantıksız. Meydan - Boztepe ile Meydan - Çamlık ve zaman zaman Çamlık dolmuşlarının çoğunlukla çıktığı Meydan - Kisarna hattı var. İkisinin mesafesi arasında büyük fark olmasına rağmen alınan ücret aynı. Böyle olunca bir taraf bayram ederken öbürü isyan ediyor.

magicyattara
20.03.2011, 00:37
Karadeniz hastanesinden sonra ki bölümde dolmuş yok..otobüs var mı bilmiyorum..Tanjant şehri boydan boya geçen bir bulvar ve burda bahsettiğim türde bir ulaşım şeklinin şimdiye kadar düşünülmemesi tuhaf..

Şehrin coğrafi şartları gereği bence her tarafa sadece otobüs koyulmamalı..mesela Boztepe'ye tıka basa bir otobüs çıkmaz..verimli olmaz..Erdoğdu'ya da..bu tür yokuşu fazla olan bölgelere otobüsten ziyade daha seri olan minibüslerle taşımacılık devam ettirilebilir..

Ancak şehrin daha düzlük kısımlarından dolmuş kaldırılmalıdır bence..

Dolmuşçular da bir gün suların yükselebileceğini öğrenecekler..en kötü durağın tek plakası 200 bin olmuş..500-600 bine kadar paha biçilen tek plakalar var..kısacası bir dolmuşun tam plakası durağına göre olmuş 500 bin-1 milyon arası..nasıl değer kazanmışlarsa gün gelince bu değerin düşebileceğini bilmeliler..tıpkı İstanbul'da olduğu gibi..

boztepeliyasin
21.03.2011, 00:09
belediye otobüsü şart. dolmuşalardan kurtulmamız lazım. yolu dar olan mahallere kısa otobüs koyulsun. yol genişletme çalışmalarıda bir an önce başlanmalı.bu konuda büyükşehirleri örnek almalıyız.